Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:

Το ξέρεις όμως ότι θα έχεις τόσα κουνελάκια σε λίγο που δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις; θέλει λίγο σκέψη αυτό.

Τα θηλυκά γεννούν πολλές φορές το χρόνο. Και κάθε φορά από 6 και πάνω.

το ξερω..το πολυ πολυ να του την αφησω για 2-3 μερες και μετα να τη δωσω στη κοπελα μου ε>??φοβερη λυση:lol: :lol: :lol: :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβασα σε ένα περιοδικό ότι ένας σκύλος-στη Φλόριντα των ΗΠΑ- τηλεφώνησε στο 166 όταν ο κος που τον είχε έπαθε κρίση διαβήτη και έχασε τις αισθήσεις του. Φυσικά ο τύπος σώθηκε!!!!!!!!!!!!! Δεν είναι φοβερό, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο;(γιατί στα smiles δεν υπάρχουν σκυλάκια;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ένα περιοδικό ότι ένας σκύλος-στη Φλόριντα των ΗΠΑ- τηλεφώνησε στο 166 όταν ο κος που τον είχε έπαθε κρίση διαβήτη και έχασε τις αισθήσεις του. Φυσικά ο τύπος σώθηκε!!!!!!!!!!!!! Δεν είναι φοβερό, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο;(γιατί στα smiles δεν υπάρχουν σκυλάκια;)

Φαντάζομαι θα υπήρχε ένα κουμπάκι έκτακτης ανάγκης που είχε μάθει να πατά ο σκύλος. Το να είχε καταφέρει να μάθει ο σκύλος να πέρνει τριψήφιο νούμερο από την συσκευή είναι μάλλον απίθανο:).

Αλλά όπως και να χει είναι φοβερό. Αν είναι αλήθεια φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι αλήθεια γιατί το διάβασα σε παιδικό περιοδικό. Εξ' άλλου κι άλλη φορά έχω ακούσει παρόμοιο περιστατικό, που σκύλος έσωσε τη ζωή του ανθρώπου που τον μεγάλωνε.

 

Ποιός μπορεί να μου λύσει την απορία γιατί στα smiles δεν υπάρχει σκύλος, ενώ υπάρχουν γατάκια εις διπλούν;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο ενας μου σκυλος εχει λεϊσμανιαση.....

 

Ευτυχως ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και ο 'ιος' κοιμαται. Και συμφωνα με τους κτηνιατρους και οτι βρηκα στο ιντερνετ, εχει πολλες πιθανοτητες να ζησει, αφου και γερο ειναι και σε γερο περιβαλλον ζει....

Φυσικα αρχισαμε θεραπεια.... Δεν περιμενουμε να εξολοθρευσουμε την λεϊσμανιαση ετσι, αλλα να κρατησουμε τον 'ιο' κοιμισμενο, για να μην εκδηλωθουν τα συμπτωματα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο ενας μου σκυλος εχει λεϊσμανιαση.....

 

Ευτυχως ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και ο 'ιος' κοιμαται. Και συμφωνα με τους κτηνιατρους και οτι βρηκα στο ιντερνετ, εχει πολλες πιθανοτητες να ζησει, αφου και γερο ειναι και σε γερο περιβαλλον ζει....

Φυσικα αρχισαμε θεραπεια.... Δεν περιμενουμε να εξολοθρευσουμε την λεϊσμανιαση ετσι, αλλα να κρατησουμε τον 'ιο' κοιμισμενο, για να μην εκδηλωθουν τα συμπτωματα του.

 

Τι είναι η λεισμανίαση; Ποιά τα συμπτώματα και πως το κατάλαβες;Να έχουμε το νου μας οι απανταχού ζωόφιλοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λεισμανιαση ειναι το γνωστο καλαζαρ... Enema δεν ξερω ποσο ειναι ο σκυλος σου, αλλα ο χαμενος μου πριγκηπας την πρωτη φορα ηταν δυο χρονων και θεραπευτηκε, ηταν απολυτα υγιης για τεσσερα ολοκληρα χρονια και ολα τα τεστ εβγαιναν αρνητικα... Ηταν ατυχος και ξανακολλησε -εχω αναπτυξει ενα τρελλο μισος για τις σκνιπες απο τοτε- αλλα τη δευτερη φορα ο οργανισμος του δεν αντεξε την θεραπεια.... Κανεις ενεσεις και χαπια μαζι ελπιζω, ειναι η καλυτερη μεθοδος, κι αν δεν εχουν πειραχτει ζωτικα οργανα (νεφρα, καρδια) εχει πολλες πιθανοτητες να τη γλιτωσει -ειδικα αν ειναι μικρος!

Ευχομαι το καλυτερο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η λεισμανίαση; Ποιά τα συμπτώματα και πως το κατάλαβες;Να έχουμε το νου μας οι απανταχού ζωόφιλοι.

Η λεϊσμανίαση είναι πρωτοζωική νόσος που προσβάλλει ζωτικά όργανα και συστήματα του ζώου. Το παράσιτο μεταδίδεται με το τσίμπημα της σκνίπας που προηγούμενα έχει τσιμπήσει μολυσμένο ζώο. Το παράσιτο μπορεί να προκαλέσει σοβαρότατες βλάβες στο κατοικίδιό σας. Έγκαιρη διάγνωση είναι το κλειδί. Η νόσος μπορεί να αποβεί θανατηφόρα εάν δεν διαγνωσθεί και αντιμετωπισθεί έγκαιρα.

 

Τι προξενεί η λεϊσμανίαση στο ζώο μου;

Όταν ο σκύλος σας τσιμπηθεί από μια μολυσμένη σκνίπα, τα πρωτόζωα εισέρχονται στο αίμα του, όπου μπορεί να παραμείνουν για μήνες. Καθώς οι φυσικοί μηχανισμοί ανοσολογικής άμυνας του ζώου σας προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το παράσιτο, αυτό μεταφέρεται μέσω της κυκλοφορίας του αίματος σε πολλά ζωτικά όργανα. Η περίοδος επώασης ποικίλλει από 6 μήνες έως 2 χρόνια. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, το ζώο σας μπορεί να αρχίσει να εμφανίζει τα κλινικά συμπτώματα της νόσου.

Η λεϊσμανίαση και η οικογένειά μου

Η λεϊσμανίαση προσβάλλει τους σκύλους και σπανιότερα τους ανθρώπους. Οι άρρωστοι σκύλοι δεν μολύνουν άμεσα άλλους σκύλους ή ανθρώπους. Η λεϊσμανίαση μεταδίδεται μόνο όταν μια σκνίπα (φλεβοτόμος) που μεταφέρει το παράσιτο τσιμπήσει ένα υγιές ζώο. Ο κτηνίατρος θα σας ενημερώσει σχετικά με τη διάδοση και τις επιπτώσεις της λεϊσμανίασης.

Ποια είναι τα συχνότερα συμπτώματα;

Κατάπτωση

Ανορεξία

Απώλεια βάρους

Χρόνια δερματολογικά προβλήματα

Χωλότητα

Πυρετός

Πεπτικές διαταραχές (διάρροιες, εμετός κλπ)

Αναιμία

Ρινορραγία

Πολυουρία – Πολυδιψία κλπ

 

Αν εντοπίσετε κάποιο από αυτά τα συμπτώματα πρέπει να επισκευθείτε αμέσως τον κτηνίατρό σας. Θα εξετάσει το ζώο σας για την εμφάνιση συμπτωμάτων που συνοδεύονται με τη λεϊσμανίαση, όπως είναι η διόγκωση των λεμφαδένων και του σπλήνα, οι αλλοιώσεις στα μάτια, νεφρικά προβλήματα και άλλα.

 

Μιλήστε με τον κτηνίατρό σας

Ο κτηνίατρός σας είναι ο μόνος αρμόδιος να σας ενημερώσει για την πρόληψη, διάγνωση και αντιμετώπιση της λεϊσμανίασης. Εάν υποπτεύεστε ότι το ζώο σας έχει προσβληθεί, ζητήστε αμέσως κτηνιατρική συμβουλή. Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει εμβόλιο κατά της λεϊσμανίασης. Η έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπιση αποτελούν για το ζώο σας τη μόνη ευκαιρία ζωής απέναντι στη θανατηφόρα αυτή ασθένεια.

 

http://www.interpet.gr

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι ενα απο τα πρωτα συμπτωματα που μπορει καποιος ευκολα να δει ειναι οτι τα νυχια του σκυλου μεγαλωνουν πολυ (το πρωτο που ειχα προσεξει γιατι ημασταν διακοπες -μα τι διαολο ολη μερα τρεχει στο κατσιβραχο καθολου δε φαγωθηκαν τα νυχια του;). Επισης οτι επιβαλλεται προληπτικος ελεγχος μια η δυο φορες το χρονο (ανοιξη-φθινοπωρο) ωστε αν εχει συμβει καμμια στραβη να την προλαβουμε νωρις. Να αποφευγουμε μερη υγρα με πολλα φυτα που μαζευουν σκνιπες. Η συγκεκριμενη σκνιπα πεταει χαμηλα (στο εναμιση μετρο) και δεν τσιμπαει τον ανθρωπο. Θεωρητικα οι σκυλοι που ζουν σε βεραντες και μπαλκονια οροφων κινδυνευουν μονο στη βολτα τους και οι μακρυτριχοι λιγοτερο απο τους κοντοτριχους (θεωρητικα γιατι ο πριγκηπας μου ζουσε στον πρωτο οροφο κι ηταν κολλευ κι ομως την επαθε δυο φορες!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ειναι η λεισμανιαση, βασικα εμενα ο σκυλος μου εβγαλε στην μουσουδα του κατι σαν πληγες, και ειπαμε να τον παμε να για ενα τεστακι....

 

Το προβλημα ειναι οτι το λυκοσκυλο αυτο καθως και το μαστιφ, ειχαν ερθει απο μια περιοχη οπου εχει πολλες τετοιες σκνιπες (δεν τα ειχαμε εξ'αρχης).

Το περιβαλλον που ζουν τωρα ειναι πολυ πιο ασφαλες, και φυσικα φορανε ειδικα περιλαιμια για τις σκνιπες, και τωρα τα ψεκαζουμε το βραδυ και με ενα spray που κραταει τις σκνιπες μακρια.

 

Παλι καλα που δεν ειναι προχωρημενο το σταδιο, και το προλαβαμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα «έχασα» τον γατούλη μου.. Σε ηλικία 6 χρονών.. Δεν ξέρουμε από τι.. Κ ούτε θέλω να μάθω.. Ειλικρινά νιώθω χάλια.. Ήταν ο πιο καλός κολλητος μου..Απλά ήθελα κάπου να πώ τον πόνο μου.. Αντίο Χατσονούλη…
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα και εγώ αυτά με το παπαγάλο μου τον Έντι (δεν το λέω για αστείο).Ψυχολογικά με είχε επηράσει αρκετά. Σε καταλαβαίνω... :(
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι μεγάλη πίκρα, ειδικά αν ήταν το πρώτο σου. :( Μέσα στη ζωή είναι αυτά. Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο (ειδικά αυτή τη στιγμή) αλλά πολλοί είναι υπέρ του να παίρνουν κατοικίδια στα παιδιά για να "μαθαίνουν" όχι μόνο από τη φροντίδα που χρειάζονται αλλά και από τον κύκλο της ζωής τους...
KCB
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα «έχασα» τον γατούλη μου.. Σε ηλικία 6 χρονών.. Δεν ξέρουμε από τι.. Κ ούτε θέλω να μάθω.. Ειλικρινά νιώθω χάλια.. Ήταν ο πιο καλός κολλητος μου..Απλά ήθελα κάπου να πώ τον πόνο μου.. Αντίο Χατσονούλη…

Κριμα πραγματικα...σκεφτεσαι να παρεις αλλο γατακι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

kalispera.

Se liges meres 8a parw ena kounelaki mini,ean exei kapoios kouneki 8a i8ela na mou pei pws einai san katoikidio,ean ekpaidaivete,kai an einai toso evais8ito oso lene se arrwsties.exw vrei se diafora sites peri kouneliwn alla 8a i8ela na ma8w pragmata apo prwto xeri,apo esas! :-) . Den kserw ean exei anafer8ei kati edw dioti polles einai oi selides.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα παιδια. Εγω ενα ενα γατουλη 23 χρονια τωρα και γερασε, τον Παυλο, και το σκυλι μου τον Ντογκο. Αληθεια ο γατος εχει αρχισει να μαδαει..
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα παιδια. Εγω ενα ενα γατουλη 23 χρονια τωρα και γερασε, τον Παυλο, και το σκυλι μου τον Ντογκο. Αληθεια ο γατος εχει αρχισει να μαδαει..

 

Σοβαρα μιλας? :blink: Πρεπει να ειναι ρεκορ μακροζωιας :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

kalispera.

Se liges meres 8a parw ena kounelaki mini,ean exei kapoios kouneki 8a i8ela na mou pei pws einai san katoikidio,ean ekpaidaivete,kai an einai toso evais8ito oso lene se arrwsties.exw vrei se diafora sites peri kouneliwn alla 8a i8ela na ma8w pragmata apo prwto xeri,apo esas! :-) . Den kserw ean exei anafer8ei kati edw dioti polles einai oi selides.

Σαν κατοικίδιο είναι πολύ φιλικό υπό την προυπόθεση ότι κι εσύ θα το δεις σαν φίλο σου και όχι σαν ζώο :) Κοινώς ξέχνα το κλουβί αν θες να περνάει καλά το κουνέλι σου :p Εγώ τον βάζω στο κλουβάκι μόνο τη νύχτα όταν πέφτω για ύπνο.

Ο δικός μου έμαθε από μόνος του να πηγαίνει σε ένα μεγάλο pyrex που το γεμίζω με εφημερίδες.Πριονίδι δεν του βάζω καθόλου,το γιατί θα το καταλάβεις όταν με το καλό το πάρεις :D Αν τον καθοδηγήσεις λίγο προφανώς θα μάθει να πηγσίνει σε συγκεκριμένο σημείο άλλωστε είναι πεντακάθαρα ζώα,και θέλουν το χώρο τους υγιεινό.

Δυστυχώς είναι πάρα πολύ ευαίσθητα.Για να στο πω ωμά,δεν ξέρεις ποτέ ποια θα είναι η τελευταιά φορά που θα το δεις ζωντανό.Εγώ μόνο και μόνο γι'αυτό αν γυρνούσα το χρόνο πίσω δεν θα τον έπαιρνα.Είναι μαρτύριο να είσαι με κομμένη την ανάσα κάθε φορά που γυρνάς σπίτι,μέχρι να διαπιστώσεις ότι είναι καλά.Ίσως να ακούγομαι υπερβολική,αλλά δυστυχώς έτσι είναι,καθώς τα κουνελάκια,είναι πάρα πολύ πιθανό να παρουσιάσουν προβλήματα τα οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να διακρίνει και να "φύγουν" πριν το καταλάβεις :(

Τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πολύ χειρότερα,βέβαια,καθώς,αν υποθέσουμε ότι καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά με τον τετράποδο φίλο σου,δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές,αφού οι κτηνίατροι εδώ,δεν έχουν και την ιδανικότερη εξειδίκευση στο αντικείμενο.

Τέλος να σου πω να προετοιμαστείς ότι η ζωή σου θα αλλάξει ριζικά,γιατί οι ευθύνες είναι τεράστιες και ότι πλέον πολλές αποφάσεις θα χρειαστεί να τις παίρνεις σκεφτόμενη πρώτα το κουνελάκι,πχ το πώς θα τον πάρεις στις διακοπές μαζί χωρίς να πάθει μελαγχολία από την αλλαγή περιβάλλοντος που δεν είναι και το καλύτερο γι'αυτόν-ή.

Ό,τι άλλη απορία έχεις,ελεύθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

lupamai polu gia to kounelaki sou,apo to duktio exw vrei arketes leptomeries-simadia arrwstias,parola auta 8a i8ela na mou peis otan einai agxomeno pws sumperiferete? I anupsia mou exei ena kounelaki 2 mines kai epeidi to efere salamina ekei diladi pou diakopeuw to agapisa ,giauto 8elw na parw kai egw,panta agapousa ta zwakia,tin parousa fasi mono kounelaki mporw na io8etisw.tous aresi na einai me ton an8rwpo arketi wra? Aggalia diladi me xadia?

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

lupamai polu gia to kounelaki sou,apo to duktio exw vrei arketes leptomeries-simadia arrwstias,parola auta 8a i8ela na mou peis otan einai agxomeno pws sumperiferete? I anupsia mou exei ena kounelaki 2 mines kai epeidi to efere salamina ekei diladi pou diakopeuw to agapisa ,giauto 8elw na parw kai egw,panta agapousa ta zwakia,tin parousa fasi mono kounelaki mporw na io8etisw.tous aresi na einai me ton an8rwpo arketi wra? Aggalia diladi me xadia?

Όταν είναι αγχωμένο θα το καταλάβεις από το ύφος του,γουρλώνει τα μάτια και έπειτα κάνει κινήσεις πανικού,πηγαίνει πέρα-δώθε διαρκώς.Για να αγχωθεί βέβαια πρέπει κάτι να το φοβίσει ή να το ταράξει έτσι;;)

Το δικό μου δεν κάθεται και πολύ στη αγκαλιά μου,δεν του αρέσει ιδιαίτερα,τρελαίνεται όμως να τον χαιδεύω στο πάτωμα και ειδικά στο κούτελο.Αυτός είναι και ο γενικός κανόνας,δηλαδή τα κουνέλια τις περισσότερες φορές δεν θέλουν να τα παίρνεις αγκαλιά,παρ'όλο που υπάρχουν αρκετά που είναι πιο ήρεμα και κάθονται.

Θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα μικρό και να το μάθεις από την αρχή να μένει στην αγκαλιά σου.Λίγο-λίγο όμως για να μην το φοβίσεις πολύ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Έχω μία υποψία ότι είχα ξαναβάλει φωτό του,αλλά επειδή δεν την βρήκα,ανέβασα μία να τον δεις.Είναι τόσο ζωηρό που δεν μπορώ εύκολα να τον φωτογραφίσω αν δεν τον κρατάω :p Σκέψου μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις κάποια πιο μεγαλόσωμη ράτσα αντί για νάνο γιατί θα το ευχαριστηθείς περισσότερο τα νανάκια παραείναι μικρά :)

http://img79.imageshack.us/my.php?image=932950959mp4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

valeria mou mpainw apo kinito kai dustuxws den mporw na dw tin fwtografia :-(

exw valei sto mati ena kounelaki me katevasmena autakia kai einai gluka.sto pet shop pou rwtisa ta mikroswma toulaxiston agapoun ta xadia,fantazomai oti auto diaferei apo kounelaki se kounelaki.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

valeria mou mpainw apo kinito kai dustuxws den mporw na dw tin fwtografia :-(

exw valei sto mati ena kounelaki me katevasmena autakia kai einai gluka.sto pet shop pou rwtisa ta mikroswma toulaxiston agapoun ta xadia,fantazomai oti auto diaferei apo kounelaki se kounelaki.

Ωχ τώρα το είδα ότι μπαίνεις με wap :O

Ναι,διαφέρει από κουνελάκι σε κουνελάκι.Δεν είναι απόλυτο ότι αν πάρεις μικρόσωμο θα αγαπάει τα χάδια!

Αυτά με τα κατεβασμένα αυτιά-κόλλησα τώρα και δεν θυμάμαι πώς ονομάζονται lops ή loops- :wacko: έχουν πολύ πλάκα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα παιδια. Εγω ενα ενα γατουλη 23 χρονια τωρα και γερασε, τον Παυλο, και το σκυλι μου τον Ντογκο. Αληθεια ο γατος εχει αρχισει να μαδαει..

 

23 xronia o gatos ???? na sou zisei !

mipws vrykolakiase? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...