Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά:) .

seventh_heaven ακριβώς για αυτό που περιγράφεις ενδιαφέρομαι. Πιο πολύ για το οργανωτικό κομμάτι της λειτουργίας μιας επιχείρησης:) . Οπότε προσανατολίζομαι προς τα εκεί. Και λόγω της ύπαρξης ενός τεχνικού γραφείου αλλά και κάποιων άλλων δραστηριοτήτων από τους γονείς μου πιστεύω ότι τελειώνοντας αυτή τη γενικότερη σχολή, και αν δεν βρίσκω κάπου αλλού να εργαστώ,θα μπορέσω να απασχοληθώ σε αυτές:) .

Το τμήμα "Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας" το είδα αλλά νομίζω είναι ειδικότερο από αυτό που επιθυμώ..

l3ft3r1s νιώθω γεννημένος για αυτά τα πράγματα. Και αν δεν τα καταφέρω για Πολιτικών Μηχανικών(λόγω του γραφείου που αναφέρθηκε), θα χαρώ,κατά κάποιο τρόπο,με την αποτυχία μου και την είσοδο μου στην Οργάνωση:) .

zlaths ευχάριστο ότι υπάρχει σε αυτές τις σχολές απορρόφηση γιατί η ανεργία είναι σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας;)

 

Επίσης αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στη απορία μου:

Έψαξα για την 6η και βρήκα αυτές τις κατευθύνσεις που αναφέρεις μετά το 3ο έτος στα Πανεπιστήμια της Αθήνας και του Πειραιά με μικρές διαφοροποιήσεις. Για Θεσσαλονίκη δεν γίνεται λόγος. Μήπως ξέρεις τι γίνεται εκεί? Ισχύει η ίδια εξειδίκευση?

Ευχαριστώ και πάλι:)

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβασα το προγραμμα σπουδων του τμηματος ΔΕΤ του ΟΠΑ και μου δημιουργηθηκε μια απορια. Οι αποφοιτοι αυτου του τμηματος, απ'οτι καταλαβα, θα μπορουν να εργαστουν σε καποια εταιρια πληροφορικης ή στο τμημα πληροφορικης καποιας εταιριας. Δηλαδη, στην αρχη τουλαχιστον, σε τεχνικη θεση και οχι διοικητικη. Γιατι λοιπον ενας εργοδοτης να προτιμησει καποιον αποφοιτο απο το συγκεκριμενο τμημα και οχι καποιον απο το τμημα πληροφορικης του ΟΠΑ για παραδειγμα που εχει μακραν περισσοτερες τεχνικες γνωσεις (βασει προγραμματος σπουδων μιλωντας);
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σχετικά με τις σχολές του εμπορικού ναυτικού. Απο επαγγελματικές προοπτικές τι γίνεται? Βρίσκεις αμέσως δουλειά? Είναι καλά? Απο money? Μετά την σχολή? Δεν έχω καθόλου infos για την σχολή αυτή και με ενδιαφέρει...:O
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη απορρόφηση αυτή την στιγμή.Είναι ένας φίλος μου μηχανικός εκεί πρώτο έτος και αυτή την περίοδο είναι στον δεύτερο μήνα της πρακτικής του (κάνει ταξίδι σε φορτηγό πλοίο Αυστραλία - Κίνα) και παίρνει σαν δόκιμος 1750€ το μήνα.Έχει πολύ καλά λεφτά αλλά ξέχνα οικογένειες..
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα απο ΤΕΙ Λάρισας(Πληροφορικής) και σχολές εμπορικού ναυτικού τι προτείνετε?

Μήπως όταν τελειώνεις εμποροπλοιάρχων(ή μηχανικών) μπορείς να πάς στο λιμενικό ή γενικά ξηρά?:O

 

Κάνω σκέψεις για τις εναλλακτικές λύσεις αν κ στοχεύω για ΣΜΥ και ΣΤΥΑ σαν πρώτο στόχο...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν τελειώνεις εμποροπλοιάρχων(ή μηχανικών) μπορείς να πάς στο λιμενικό ή γενικά ξηρά?:O

 

 

Μπαίνεις στο λιμενικό απ' ότι ξέρω αλλά πριν πρέπει να περάσεις αρκετά χρονάκια εν πλω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Teleiwnontas to tee pliroforikhs, exw na epilexw anamesa sta tei pliroforikhs kai mono.

Thelw na rwtisw tous fitites pou spoudazoun se autes tis sxoles na mou poun gnwmes kai apopseis..

 

Merika tei pou me endiaferoun einai:TEI Athinas,TEI Thess,TEI Larissas k.a.

 

Geinikotera ti paizei apo apopsh spoudastwn, kathigitwn, mathimatwn klp

 

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι παννεληνιες τελειώνουν και με τους βαθμους που περιμενω, η μονη πληροφορικη που πιανω είναι αυτή στην Κυπρο. Είναι καλή σχολή εκεί κάτω, αξίζει να πάω?Εναλλακτικα έχω σκεφτεί οικονομικο(Αθηνας, Θεσσαλονικης,Ιωαννινων), αλλά μου αρέσει πιο πολύ η πληροφορική.Γίνεται μετά το οικονομικο να κάνω μεταπτυχιακο σε πληροφορική, μήπως γνωρίζει κανείς?

Ευχαριστώ!

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς φέτος να περάσεις Κύπρο, έχουν βγει οι σχολές από το μηχανογραφικό αν δεν το πρόσεξες..
Link to comment
Share on other sites

Teleiwnontas to tee pliroforikhs, exw na epilexw anamesa sta tei pliroforikhs kai mono.

Thelw na rwtisw tous fitites pou spoudazoun se autes tis sxoles na mou poun gnwmes kai apopseis..

 

Merika tei pou me endiaferoun einai:TEI Athinas,TEI Thess,TEI Larissas k.a.

 

Geinikotera ti paizei apo apopsh spoudastwn, kathigitwn, mathimatwn klp

 

Thanks!!

 

Στο ΤΕΙ Αθήνας ειδικεύεσαι περισσότερο στον προγρμματισμό. Είναι αρκετά καλή σχολή. Τα ίδια περίπου ισχύουν και για της θεσσαλονίκης, ίσος ένα σκαλάκι πιο κάτω απ' της Αθήνας. Ακόμα καλύτερη από πλευράς ζήτησης είναι αυτή του Ηρακλείου, θα έλεγα, γιατί ειδικεύεσαι σε περισσότερους τομείς, όμως είναι δύσκολη. Βρίσκεται σε όμορφη περιοχή, αν σε ενδιαφέρει η φοιτητική ζωή μάλλον είναι η καλύτερη λύση. Και της Λάρισσας είναι επίσης καλή σχολή, αλλά θα σου πρότεινα να προτιμήσεις του Ηαρακλείου. Αν τώρα δεν τα πας τόσο καλά με τα μαθηματικά και τον προγραμματισμό και σε ενδιαφέρουν περισσότερο θέματα hardware και ηλεκτρονικής, το ΤΕΙ του Πειρεά αποτελεί την καλύτερη επιλογή πιστεύω. Κατά τη γνώμη μου αυτές που ανέφερα είναι και οι καλύτερες. Έψαχνα σχετικά με το θέμα αρκετό καιρό. Πάντος να ξέρεις ότι σε καμία δε θα βρεις τόσο καλή οργάνωση και θα συναντίσεις πολλά παράδοξα, στην Ελλάδα ζούμε άλλοστε. :confused: Μην περιμένεις, δηλαδή, να βρεις πουθενά κανέναν παράδεισσο, όμως σκοπός είναι να επιλέξεις την καλύτερη δυνατή για σένα και αξίζει τον κόπο. :)

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η σχολή ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ στο ΤΕΙ Λάρισας είναι καλή? Είναι κάποιος απο κεί? Γνωρίζει κάποιος κάτι? Και όταν τελειώσει κάποιος αυτό το ΤΕΙ που μπορεί να δουλέψει?
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μετά το οικονομικο να κάνω μεταπτυχιακο σε πληροφορική, μήπως γνωρίζει κανείς?

Ευχαριστώ!

Εξαρτάται το μεταπτυχιακό και τι προαπαιτούμενα ζητάει. Αν θες κάποιο εξειδικευμένο μπορεί να σου ζητάνε πτυχίο μόνο από σχολή πληροφορικής. Είναι θέμα τίτλου μεταπτυχιακού και πανεπιστημίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς φέτος να περάσεις Κύπρο, έχουν βγει οι σχολές από το μηχανογραφικό αν δεν το πρόσεξες..

Δεν το προσεξα οχι, δεν εχω παρει ακομα μηχανογραφικό.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η σχολή ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ στο ΤΕΙ Λάρισας είναι καλή? Είναι κάποιος απο κεί? Γνωρίζει κάποιος κάτι? Και όταν τελειώσει κάποιος αυτό το ΤΕΙ που μπορεί να δουλέψει?

 

Γνωρίζει κάποιος για το ΤΕΙ Λάρισας??:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ'ότι βλεπω έχουμε αρκετούς από ΑΣΟΕΕ και γενικότερα σχολές οικονομικής κατεύθυνσης, management κλπ κλπ

Να ρωτήσω.. ενδιαφέρομαι για τις σχολές διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας της ΑΣΟΕΕ και Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας του ΠαΠει.

Καταρχήν μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές μεταξύ των δύο σχολών?

Λέγεται ότι είναι καλύτερη αυτή της ΑΣΟΕΕ, ισχύει?

Με την επαγγελματική αποκατάσταση τί γίνεται??

Σε ποιους τομείς μπορούν να απασχοληθουν οι απόφοιτοι των σχολών αυτών?

Είναι κανείς/καμιά σε κάποια απο τις σχολές αυτές?

Για εμένα που θέλω να πάω σε μία σχολή που να μην ασχολούνται μόνο με τους Η/Υ σε επίπεδο υλικού, προγραμματισμου ή μονο hardware, -γιατί αλλιώς θα πήγαινα για μηχανικος Η/Υ- και να έχει κιόλας σχέση με το marketing και το management είναι κάλη επιλογή?Θα μέινω ευχαριστημένος?

 

 

Ευχαριστώ πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ'ότι βλεπω έχουμε αρκετούς από ΑΣΟΕΕ και γενικότερα σχολές οικονομικής κατεύθυνσης, management κλπ κλπ

Να ρωτήσω.. ενδιαφέρομαι για τις σχολές διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας της ΑΣΟΕΕ και Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας του ΠαΠει.

 

 

Δικος μας εισαι και εσυ !!! :D

 

Αυτη τη σκεψη ειχα κανει και εγω περσυ και τελικα δεν επιασα τη βαση και περασα στο "αδελφακι" των σχολων αυτων, αυτο του ΠΑΜΑΚ "Δοικησης Τεχνολογιας".

Ο κυκλος σπουδων της σχολης μου ειναι περισσοτερο κοινος με το τμημα της ΑΣΟΕΕ και προσπαθει να συνδυασει αποκτηση γνωσεων απο 2 τομεις - το οικονομοδιοικητικο και τιο τεχνολογικο - . Στο οικονομικο τομεα εχουμε τα ακολουθα μανατζμεντ, οικονομικα, χρηματοοικονομικη, λογιστικη, μαρκετιγκ κλπ. και στο τεχνολογικο προγραμματισμο (C,Java ) , Τηλεπικοινωνιες-Διαδυκτιο, Ψηφιακα συστηματα κλπ. καθως και τα κλασικα Μαθηματικα. Αυτα ισχυουν στη σχολη μου και με μικρες διαφοροποιησεις στα δυο παραπανω τμηματα.

Απο οσο ξερω το τμημα του ΠΑΠΕΙ επικεντρωνεται περισσοτερο σε μαθηματα που σχετιζομαι με το βιομηχανικο τομεα ενω αυτο της ΑΣΣΟΕ δεν εχει νομιζω μαθηματα σχετικα με Τηλεπικοινωνιες αλλα για να μην σε παραπλανησω μπορεις να ριξεις μια ματια στους κυκλους σπουδων των αντιστοιχων τμηματων.

 

Οι σχολες αυτες σαφως και ειναι δυσκολες και θελουν αρκετο διαβασμα οχι μονο στην εξεταστικη καθως παραδιδονται εβδομαδιαιες ασκησεις στα εργαστηρια, ομαδικες εξαμηνου στα Οικονομικα μαθηματα, εχει προοδους κλπ. ( τουλ στο δικο μου τμημα )

Α, απο φετος υπαρχει η δυνατοτητα μεταγραφων αναμεσα στα τρια αυτα τμηματα αφου ανηκουν στην ιδια "οικογενεια σχολων". :)

 

Οι προοπτικες τους θεωρουνται ιδιαιτερα θετικες γιατι συνδιαζουν γνωσεις σε τεχνολογιες αιχμης αλλα και στον οικονομικοδιοικητικο τομεα κατι που λειπει σημερα απο τα στελεχη των ελληνικων επιχειρησεων.

 

Ελπιζω να σε καλυψα. Οπως και να εχει ευχομαι τοσο σε εσενα οσο και σε ολους καλη επιτυχια σε οτι και αν ακολουθησετε. :)

και ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!! :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος για το ΤΕΙ Λάρισας??:O

 

Είναι αρκετά καλή σχολή, αν και όπως είπα, το ΤΕΙ Κρήτης πιστεύω βρίσκεται ένα σκαλί πιο πάνω (σε επίπεδο, αλλά και δυσκολία). Ρίξε μια ματιά κι εδώ σε περίπτωση που δεν το έχεις δει ακόμα:

 

http://194.42.54.220/index.jsp

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Α, απο φετος υπαρχει η δυνατοτητα μεταγραφων αναμεσα στα τρια αυτα τμηματα αφου ανηκουν στην ιδια "οικογενεια σχολων". :)

 

Καταρχήν φίλε zlaths θα ήθελα να σε ευχαριστήσω τόσο για τις ευχές σου, αλλα και γαι τις πολύτιμες πληροφορίες..

Το μόνο που δεν πολυκατάλαβα είναι αυτό με τις μεταγραφές.

Μπορεί να περασει κάποιος στη σχολή σου και να πάρει μεταγραφή για ΑΣΟΕΕ ή Παπει αμέσως-στο 1ο έτος, με κάποια δήλωση ή με εξετάσεις (όπως γίνεται για να πας από νοσηλευτική σε ιατρική?) ή πρεπει πρώτα να τελειώσει τη σχολή και μετά να πάει στις άλλες??

Thnx!:)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ πρεπει πρωτα να τελειωσεις το πρωτο ετος σπουδων - να περασεις ολα τα μαθηματα - και μετα στο γ' εξαμηνο να κανεις αιτηση για μεταγραφη η οποια απαιτει και παλι καποιες προυποθεσεις ( εισοδημα, βαθμος εισαγωγης κλπ.-ειδικες κατηγοριες, Μεσον-Γνωστοι!! κλπ. καταλαβαινεις τι εννοω... )

Θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να παρεις μεταγραφη για ΑΣΣΟΕ απο το τμημα μου και λιγο πιο ευκολα στο ΠΑ.ΠΕΙ.

Ανεφερα το γεγονος των μεταγραφων για να τονισω το παραπλησιο κυκλο σπουδων και αντικειμενο που εχουν αυτες οι σχολες.

 

ΥΓ. Ποτε επιτελους θα ξυπνησει το ΠΑΜΑΚ για να αποφασισει να κανει καταληψη τον Αυγουστο? .... Οεο.... Θελω καταληψη τωρα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Ώρα να μπω κι εγώ στη συζήτηση. Έγω τελειώνω φέτος τη 2α Λυκείου και πρέπει να αρχίσω να προσανατολίζομαι. Κύρια ενδιαφέροντα πληροφορική και οικονομικά (τι πρωτότυπο! :p ). Φέτος ήμουν Θετική κατεύθυνση με σκοπό του χρόνου να πάω τεχνολογική. Αυτές τις μέρες άρχισα να σκεφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω θετική και του χρόνου. Ο κύριος λόγος είναι η Φαρμακευτική (Ιατρική δεν με ενδιαφέρει). Επίσης πιστεύω πως στην θετική θα γίνεται ποιοτικότερο μάθημα λόγω των λιγότερων ατόμων στο τμήμα (όπως και φέτος). Πέρα από την Φαρμακευτική (που δεν είναι και ότι πιο εύκολο με 18.603) δεν έχω σκεφτεί κάποια συγκεκριμένη σχολή καθώς σε οικονομικά και πληροφορική υπάρχουν δεκάδες και δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμη. Η σχολή του zlaths μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα καθώς τα συνδιάζει και τα 2. Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να μου πείτε κάποιες σχολές παρόμοιες με αυτή του zlaths (ενδιαφέρομαι για ΑΕΙ κυρίως Θεσσαλονίκη) και επίσης αν έχετε κάποιες εμπειρίες ή πληροφορίες για την φαρμακευτική θα ήταν καλοδεχούμενες.

 

Ευχαριστώ! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Η σχολή του zlaths μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα καθώς τα συνδιάζει και τα 2. Αυτό που ζητάω από εσάς είναι να μου πείτε κάποιες σχολές παρόμοιες με αυτή του zlaths (ενδιαφέρομαι για ΑΕΙ κυρίως Θεσσαλονίκη) και επίσης αν έχετε κάποιες εμπειρίες ή πληροφορίες για την φαρμακευτική θα ήταν καλοδεχούμενες.

 

Ευχαριστώ! :)

 

Για θεσσαλονικη λιγο δυσκολο να βρεις σχολη με αυτο το αντικειμενο σπουδων γιατι το αντιστοιχο τμημα του ΠΑΜΑΚ αντι να γινει στη Θεσσαλονικη εγινε στη Ναουσα για ευνοητους λογους... ;) . Το Αριστοτελειο δεν νομιζω να εχει κατι παραπλησιο οποτε .... μαλλον για Αθηνα ή Πειραια σε βλεπω :)

 

Το τμημα του ΠΑΜΑΚ αρχισε να λειτουργει εδω και 2 χρονια .... ειναι πολυ καινουριο ....

 

καλη σου μερα!

 

(Α! η σχολη εχει σχετικα χαληλη βαση για αυτα που ζηταει ... 14500 μορια ... ελπιζω να ανεβει φετος και να παει γυρω στα 15500-16000 μορια. εκει που πραγματικα πρεπει να βρισκεται να ανεβει λιγο και το πρεστιζ της .... )

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ είσαι Νάουσα τώρα ε; Σε Αθήνα, Πειραιά ή άλλη πόλη υπάρχει κάτι παρόμοιο; Αθήνα και Πειραιάς είναι απ' τις τελευταίες μου επιλογές. Μόνο αν χρειαστεί θα πάω. Με τι βαθμολογία δεν έχω πρόβλημα. Πιστεύω πως είμαι ικανός ακόμη και Φαρμακευτική να περάσω όπως ανέφερα πιο πάνω. Κι αν όχι 17.5 - 18 ελπίζω να το πετύχω. Πιστεύω πως έχω τις ικανότητες και με το σωστό διάβασμα θα τα καταφέρω.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η σχολή σου πάντως. Αφού είναι και καινούρια μάλλον θα έχει μεγάλη απορρόφηση των απόφοιτων. Κρίμα πάντως να μην έχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Οταν βγουν αποφοιτοι απο το τμημα μου δηλαδη σε 2 χρονια απο τωρα θα σε ενημερωσω για την απορροφηση τους!:lol:

 

Οσο για το τμημα δυστυχωσ ή ευτυχως βεισκεται στη Ναουσα και οχι στη φοιτητουπολη Θεσσαλονικη. Αλλα κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες να τη κανουμε ακνονικη πολη!!! Ελπιζω να το πετυχουμε ...:D Αλλο Θεσσαλονικη αλλο Ναουσα αλλα πιστεψε με εχει και αυτη τις ομορφιες της , αν εχεις καλη παρεα ολα ειναι δυνατα!!!:)

 

Σου ευχομαι να περασεις παντως Φαρμακευτικη αφου αυτο πραγματικα θελεις.

 

Αν δεν τα καταφερεις εχε υποψην σου τοσο τη δικη μου σχολη οσο και τις αντιστοιχες της ΑΣΣΟΕ αλλα και του ΠΑ.ΠΕΙ οι οποιες εχουν βαση γυρω στα 17-17500 μορια.

 

Το συνολο των φοιτητων του τμηματος Διοικησης Τεχνολογιας σε χαιρετουν! :lol: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως να μην έχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη.

Οικονομικά + Πληροφορική μπορείς να κάνεις στη σχολή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...