Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

PsyBill ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου που ηταν κατατοπιστικοτατες. Επισης να αναφερω οτι πριν απο περιπου 3 εβδομαδες ειχα παει να γραφτω στα forum της ace hellas και αφου εδινα username και λοιπα στοιχεια με ξαναεβγαζε στην ιδια φορμα. Μετα απο 6 αποπειρες (2 * καθε ενα απο τους 3 browsers που ειχα -ie-opera-firefox) το παρατησα. Θα προσπαθησω να ξανασυνδεθω τωρα.

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Erwthsh gia to wi-fi:Exw prospa8hsei na syndesw to kinito me kapoio pc pou exei asyrmath karta dikyou alla tipota.Enw ginetai h syndesh(ginetai ping kanonika) den mporei to kinito h o ypologisths na dei ta arxeia tou allou...Exw psaksei gia programata alla den yparxei kanena symbato(PocketLan,NetWork Broswer) me wm5(smartphone)!Kanonika den eprepe na yphrxe ena prgograma apo to kataskeyasth pou na mporeis na blepeis tous ypologistes pou yparxoun sto diktyo sto opoio briskesai???Thanks gia tis apanthseis
Link to comment
Share on other sites

Erwthsh gia to wi-fi:Exw prospa8hsei na syndesw to kinito me kapoio pc pou exei asyrmath karta dikyou alla tipota.Enw ginetai h syndesh(ginetai ping kanonika) den mporei to kinito h o ypologisths na dei ta arxeia tou allou...Exw psaksei gia programata alla den yparxei kanena symbato(PocketLan,NetWork Broswer) me wm5(smartphone)!Kanonika den eprepe na yphrxe ena prgograma apo to kataskeyasth pou na mporeis na blepeis tous ypologistes pou yparxoun sto diktyo sto opoio briskesai???Thanks gia tis apanthseis

θα επερεπε να υπαρχει αλλα δυστυχως δεν...!! ακομα και στα ppc δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, αλλα κανουμε τη δουλεια μας με 3rd party εφαρμογη.

λιγη υπομονη ακομα λοιπον και συντομα θα κυκλοφορησει ο νεος resco explorer που θα εχει αυτη τη δυνατοτητα. ηδη εχει κυκλοφορησει μια beta εκδοση για wm5 αλλα αλλα ακομα χωρις network υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

Οι minisd kingston παίζουν κανονικά στο 8310? γιατι στα παλιότερα qtek νομίζω υπήρχε ασυμβατότητα με την kingston.

Ποιά mini sd 512mb-1gb μου προτείνετε να πάρω και από πού?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Οι minisd kingston παίζουν κανονικά στο 8310? γιατι στα παλιότερα qtek νομίζω υπήρχε ασυμβατότητα με την kingston.

Ποιά mini sd 512mb-1gb μου προτείνετε να πάρω και από πού?

για kingston δεν εχω ακουσει τιποτα, αλλα για τους λογους που ανεφερες και συ δεν τις πλησιαζω για να ειμαι σιγουρος.;)

εγω στο 8310 εχω χρησιμοποιησει sandisk 256 απλη. atp 512 60x που εχω τωρα και δουέυει μια χαρα και μονο για 1 μερα μια topram 1Gb 120x απλα για να δω οτι δουλευει. η τελευταια ειναι αγορασμενη απο ebay και η τιμη της νομιζω ειναι πολυ καλη. σε αυτο το Post αναφερω και των πωλητη. ξερω επισης απο τον φιλο 911 οτι η atp 1GB 150x λειτουργει μια χαρα με το 8310.

atp μπορεις να βρεις σιγουρα στο play247. γενικα στις καρτες χρονο να εχεις να ψαχνεις για τιμες. και το skroutz θα σου βγαλει πολλα αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι minisd kingston παίζουν κανονικά στο 8310? γιατι στα παλιότερα qtek νομίζω υπήρχε ασυμβατότητα με την kingston.

Ποιά mini sd 512mb-1gb μου προτείνετε να πάρω και από πού?

 

Έχω βάλει μια Kingston 1 Gbyte και δουλεύει κανονικά. Το κόστος της είναι περίπου 50-55 €.

Δεν γνωρίζω τι γινόταν παλαιότερα αλλά εγώ τις Kingston (RAM) τις δουλεύω και σε PC χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια

Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα το 8310!!!

Φοβερό κινητό...

Ήδη όμως μου έχει σπάσει τα νεύρα...δεν μπορώ με τίποτα να συγχρονλισω τιε επαφές μου με το outlook 2003

Έβαλα το activesync , το αναγνώρισε μια χαρά, κάνει συγχρονισμό τέλεια, δείχνει οτι βάζει τις 222 επαφές του outlook στο τηλέφωνο, αλλά όταν κοιτάω στο τηλέφωνο, δεν έχει καμμία.Όταν το ξαναβάλω να συγχρονίσει ξανά κοιτάζει αν υπάρχουν αλλαγές, δεν βρίσκει τίποτα αλλάγμένο και πάλι δεν μου προσθέτει τίποτα.

Δοκίμασα να το κάνω uninstall/install και να ξαναπροσπαθήσω, αλλά τίποτα......

HELP!!!!!!!!

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

παντως το πρωτο update για imate sp5 βγηκε http://msmobiles.com/news.php/5050.html με πολλες βελτιωσεις, αντε να δουμε και για το 8310

σκεφτεται κανενας, ειδικα απο εμας που το εχουμε αγορασει απο εξωτερικο να βαλει τη rom της imate.την κατεβασα και μαλλον θα το κανω, αλλα πρεπει πρωτα να διαβασω τις πρωτες εντυπωσεις στο modaco απο ατομα που την εχουν βαλει ηδη...

@jimbou

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οι επαφες στο outlook να μην ειναι στον default φακελο, αλλα να τις εχεις αποθηκευσει σε δικο σου. επειδη ομως εχεις προηγουμενη εμπειρια απο win mobiles φανταζομαι οτι θα το ξερεις. δεν μου εχει τυχει ποτε κατι αντιστoιχο παντως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειχα παλιοτερα το 8020 αλλαξα 2 φορες joystick.....το 8310 τι λεει?

Σκεφτομαι να το αγορασω,οποιος θελει ας αναφερει κατι ή αν γνωριζει απο κανα φορουμ εξω.....

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οι επαφες στο outlook να μην ειναι στον default φακελο, αλλα να τις εχεις αποθηκευσει σε δικο σου. επειδη ομως εχεις προηγουμενη εμπειρια απο win mobiles φανταζομαι οτι θα το ξερεις. δεν μου εχει τυχει ποτε κατι αντιστoιχο παντως...

 

 

Πώς μπορώ να τσεκάρω σε ποιό φάκελο τις έχω?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα τελικά...

Δεν το πίστευα τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα....Είχα εγκατεστημένο στο pc μου και το outlook και το thunderbird και το δεύτερο ήταν το default για τα mail μου.Μόλις το έβγαλα από default όλα δούλεψαν κανονικά.............. :p

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα τελικά...

Δεν το πίστευα τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα....Είχα εγκατεστημένο στο pc μου και το outlook και το thunderbird και το δεύτερο ήταν το default για τα mail μου.Μόλις το έβγαλα από default όλα δούλεψαν κανονικά.............. :p

οντως το outllook πρεπει να ειναι default, αλλα νομιζω οτι με την εγκατασταση του activesynvc 4 γινεται αυτοματα. σε μενα ετσι εγινε η αλλαγη απο express στο outllook. thunderbird δεν ειχα ποτε, αλλα απο αυτα που λες μαλλον δεν μπορει να κανει αυτοματα την αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεται κανενας, ειδικα απο εμας που το εχουμε αγορασει απο εξωτερικο να βαλει τη rom της imate.την κατεβασα και μαλλον θα το κανω, αλλα πρεπει πρωτα να διαβασω τις πρωτες εντυπωσεις στο modaco απο ατομα που την εχουν βαλει ηδη...

@jimbou

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οι επαφες στο outlook να μην ειναι στον default φακελο, αλλα να τις εχεις αποθηκευσει σε δικο σου. επειδη ομως εχεις προηγουμενη εμπειρια απο win mobiles φανταζομαι οτι θα το ξερεις. δεν μου εχει τυχει ποτε κατι αντιστoιχο παντως...

 

 

έχω ένα qtek 8310 από handit, έβαλα εχτές το βράδυ, το rom της imate, πρώτη εντύπωση, θετική. Κάπως ποιο γρήγορο το menu, δεσμεύει σίγουρα λιγότερη μνήμη Μνήμη αποθήκευσης 17.95 ΜΒ, Χρησιμοποιημένη 5.84 ΜΒ, Ελεύθερη 12,11ΜΒ

Μνήμη 44.70, Χρησιμοποιημένη 21,02 ΜΒ, Ελεύθερη 23,68 ΜΒ.

Τρέχω Autoflight, Automatic Keylock, CityTime Alarms.

Διαφορές υπάρχουν στον Comm Manager, στο WiFi.

Θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο:)

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα qtek 8310 από handit, έβαλα εχτές το βράδυ, το rom της imate, πρώτη εντύπωση, θετική. Κάπως ποιο γρήγορο το menu, δεσμεύει σίγουρα λιγότερη μνήμη Μνήμη αποθήκευσης 17.95 ΜΒ, Χρησιμοποιημένη 5.84 ΜΒ, Ελεύθερη 12,11ΜΒ

Μνήμη 44.70, Χρησιμοποιημένη 21,02 ΜΒ, Ελεύθερη 23,68 ΜΒ.

Τρέχω Autoflight, Automatic Keylock, CityTime Alarms.

Διαφορές υπάρχουν στον Comm Manager, στο WiFi.

Θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο:)

και γω πριν απο λιγο τελειωσα με το update!! δεν εχω προλαβει να δω τιποτα ακομα εκτος απο την αλλαγη στον comm manager!!

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα το 8310!!!

Φοβερό κινητό...

Ήδη όμως μου έχει σπάσει τα νεύρα...δεν μπορώ με τίποτα να συγχρονλισω τιε επαφές μου με το outlook 2003

Έβαλα το activesync , το αναγνώρισε μια χαρά, κάνει συγχρονισμό τέλεια, δείχνει οτι βάζει τις 222 επαφές του outlook στο τηλέφωνο, αλλά όταν κοιτάω στο τηλέφωνο, δεν έχει καμμία.Όταν το ξαναβάλω να συγχρονίσει ξανά κοιτάζει αν υπάρχουν αλλαγές, δεν βρίσκει τίποτα αλλάγμένο και πάλι δεν μου προσθέτει τίποτα.

Δοκίμασα να το κάνω uninstall/install και να ξαναπροσπαθήσω, αλλά τίποτα......

HELP!!!!!!!!

 

Είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με το firewall που χρησιμοποιείς στο pc σου.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.microsoft.com/windowsmobile/help/activesync/default.mspx

είχα τα ίδιο πρόβλημα με το zone alarm.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω registration στο myqtek.com για να κατεβασω την καινουρια rom με 8310 αγορασμενο απο handit αλλα δεν μου αναγνωριζει το ΙΜΕΙ ξερει κανεις γιατι? Επισης εχουμε 3 επιλογες για update 1.ελληνικο upate 2.του Imate SP5 και3.του myqtek ποιo να προτιμησει κανεις????
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω registration στο myqtek.com για να κατεβασω την καινουρια rom με 8310 αγορασμενο απο handit αλλα δεν μου αναγνωριζει το ΙΜΕΙ ξερει κανεις γιατι? Επισης εχουμε 3 επιλογες για update 1.ελληνικο upate 2.του Imate SP5 και3.του myqtek ποιo να προτιμησει κανεις????

Για να κανεις registration στο myqtek.com πρέπει να έχεις αγοράσει το τηλ απο συγκεκριμενο δικτυο διανομης. Οι επιλογες σου είναι 1 να ψαξεις στο δικτυο να βρεις από κάπου το νέο rom της qtek (δε ξέρω αν έχει βγεί ακόμη ...) ή 2 να βάλεις το rom της Imate (με κάποιο ρίσκο, αφού θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις και να διαγραψεις το CID του και κατι τέτοιο πιθανότατα σε βγάζει εκτός εγγύησης) Πάντως εγώ τα έκανα όλα αυτά, χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 8310 της ace hellas έχουνε κάποιο κλείδωμα ? Πώς το ξεκλειδώνω?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις registration στο myqtek.com πρέπει να έχεις αγοράσει το τηλ απο συγκεκριμενο δικτυο διανομης. Οι επιλογες σου είναι 1 να ψαξεις στο δικτυο να βρεις από κάπου το νέο rom της qtek (δε ξέρω αν έχει βγεί ακόμη ...) ή 2 να βάλεις το rom της Imate (με κάποιο ρίσκο, αφού θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις και να διαγραψεις το CID του και κατι τέτοιο πιθανότατα σε βγάζει εκτός εγγύησης) Πάντως εγώ τα έκανα όλα αυτά, χωρίς πρόβλημα.
Δηλαδη η handit δεν ειναι εγγεκριμενος διανομεας της Qtek europe? κατεβασα το ελληνικο απο qtek.gr γιατι εχω και ενα8010 και μπορεσα και μπηκα στο φορουμ αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη
Link to comment
Share on other sites

Τα 8310 της ace hellas έχουνε κάποιο κλείδωμα ? Πώς το ξεκλειδώνω?

 

κατεβάζεις το sda_applicationunlock από εδώ

http://www.modaco.com/index.php?act=Attach&type=post&id=12152ο το τρέχεις ενώ έχεις συνδέσει το 8310. Κάνεις reset.

 

μετα κατεβάζεις το HTCUnlock-CVS.zip

από εδώ

http://advent.uw.hu/win/HTCUnlock-CVS.zip

το τρέχεις από το pc και κάνεις εγκατάσταση στο 8310

Στο 8310 στα βοηθήματα θα βρεις το εικονίδιο του. Το τρέχεις.

Τώρα το 8310 είναι ξεκλείδωμένο.

H σειρά του CID τωρα. Το CID προσδιορίζει τον κατασκευαστή (vendor) του τηλεφώνου. Αν δε το αλλάξεις δεν μπορεις να βάλεις imate rom σε qtek.

Κατεβάζεις το spv-services.zip από εδώ

http://www.spv-developers.com/content/spv-services.zip

πληροφορίες σχετικά με το εργαλεία αυτά θα βρεις εδώ

http://www.spv-developers.com/forum/showthread.php?t=610 .

Κάνεις unzip. Κατεβάζεις το CERT.cab file στο τηλέφωνο στο \Windows\Temp

τρέχεις από το pc to spvservices.exe click το CID Tool.

Αν όλα έχουν πάει καλά πρέπει να αλλάξει σε το CID σε 1111111.

Τώρα ανεβάζεις όποιο ROM θέλεις. Για backup δες εδώ Qtek 8310 Smartphone (Worldwide, EU)

Technical Support Forum. Προσοχή το ROM που θα ανεβάσεις να έχει τα αρχικά WWW (Είναι το πακέτο με την Ελληνική γλώσσα)

http://www.expansys.com/forumthread.asp?code=131266&thread=1

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η handit δεν ειναι εγγεκριμενος διανομεας της Qtek europe? κατεβασα το ελληνικο απο qtek.gr γιατι εχω και ενα8010 και μπορεσα και μπηκα στο φορουμ αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη

 

Προφανώς είναι διανομέας αλλά ανήκει υποθέτω σε άλλο δίκτυο.

Δεν βλέπω το λόγο να μην εμπιστευθείς το ελληνικό. Το πρόβλημα με όλους εμάς που δεν το πήραμε το 8310 από Ελλάδα είναι ότι δεν έχουμε πρόσβαση σε ROM από qtek.gr , γί αυτό ψάχνουμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζεις το sda_applicationunlock από εδώ

http://www.modaco.com/index.php?act=Attach&type=post&id=12152ο το τρέχεις ενώ έχεις συνδέσει το 8310. Κάνεις reset.

 

μετα κατεβάζεις το HTCUnlock-CVS.zip

από εδώ

http://advent.uw.hu/win/HTCUnlock-CVS.zip

το τρέχεις από το pc και κάνεις εγκατάσταση στο 8310

Στο 8310 στα βοηθήματα θα βρεις το εικονίδιο του. Το τρέχεις.

Τώρα το 8310 είναι ξεκλείδωμένο.

H σειρά του CID τωρα. Το CID προσδιορίζει τον κατασκευαστή (vendor) του τηλεφώνου. Αν δε το αλλάξεις δεν μπορεις να βάλεις imate rom σε qtek.

Κατεβάζεις το spv-services.zip από εδώ

http://www.spv-developers.com/content/spv-services.zip

πληροφορίες σχετικά με το εργαλεία αυτά θα βρεις εδώ

http://www.spv-developers.com/forum/showthread.php?t=610 .

Κάνεις unzip. Κατεβάζεις το CERT.cab file στο τηλέφωνο στο \Windows\Temp

τρέχεις από το pc to spvservices.exe click το CID Tool.

Αν όλα έχουν πάει καλά πρέπει να αλλάξει σε το CID σε 1111111.

Τώρα ανεβάζεις όποιο ROM θέλεις. Για backup δες εδώ Qtek 8310 Smartphone (Worldwide, EU)

Technical Support Forum. Προσοχή το ROM που θα ανεβάσεις να έχει τα αρχικά WWW (Είναι το πακέτο με την Ελληνική γλώσσα)

http://www.expansys.com/forumthread.asp?code=131266&thread=1

Καλή επιτυχία.

 

 

Άψογος!

Σε ευχαριστώ!

Τα κατάφερα να το ξεκλειδώσω , δεν μπόρεσα όμως να αλλάξω το CID

Δεν υπάρχει φάκελος \Windows\Temp

Έβαλα το cert.cab στο \Τemp και δεν δούλεψε

Δοκίμασα να φτιάξω εγώ ένα φάκελο temp μέσα στο \Windows και το αντέγραψα εκεί αλλά και πάλι δεν έγινε.

Μου γράφει :

 

 

RAPI Init failed:Client DLL not found

ROM editing tools will be unavailable

 

 

 

P.S. Αλήθεια έχει βάλει κανείς την καινούρια rom της imate?

Αξίζει?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...