Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά αν έχω καταλάβει καλά, ότι έχεις στο library γίνεται sync στο ipod! Σωστά? (μαζί με τα playlists κτλ).

 

Το παραπάνω το βρίσκω κάπως άβολο! Γιατί π.χ. έχω ένα ipod mini με 4Gb και δε θέλω ΟΛΟ το library! (και να 'θελα δε χωράει).

 

Ιδανικά θα ήθελα να κάνει sync κάθε φορά μόνο τα περιέχομενα των playlists.

 

Βιάζεσαι...

Αυτό που λες γίνεται επιλέγοντας στα preferences του iPod το "automatically update selected playlists only".

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@cue:

Στα preferences έχει Automatically update selected playlists. Διαλέγεις ποιες θες και κάνει αυτόματα update μόνο αυτές (μπορείς να μην τις επιλέξεις καν όλες).

 

@marvin/salespeed:

Στα Preferences, στο Advanced/General έχει δύο κουτάκια, Keep iTunes Music Folder Organized και Copy files to iTunes music folder when added to library.

 

Αν το 2ο ΔΕΝ είναι τσεκαρισμένο, τότε τα αρχεία είναι μια φορά στο δίσκο, εκεί που τα έχεις βάλει. Αν κάνεις κάποια αλλαγή σε id3 tag μέσα από το iTunes τότε θα το αλλάξει το αρχείο εκεί που είναι. Αν το σβήσεις από το iTunes ΔΕ θα σβηστεί και το αρχείο σου (απλά θα πάψει να γνωρίζει την ύπαρξή του το iTunes).

Όσα χρειαστεί να μετατρέψει (όπως τα wma) θα τα έχεις δύο φορές, η 2η φορά θα είναι στο folder που φαίνεται στο ίδιο παράθυρο διαλόγου που είπαμε πριν.

 

Αν το 2ο ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένο, τότε τα αντιγράφει στο folder του iTunes και όχι εκεί που ήταν αρχικά. Αν πας να σβήσεις κάποιο θα σε ρωτήσει αν θες εκτός από το library, να το σβήσεις και από το δίσκο. Το αρχικό αρχείο το αγνοεί παντελώς μετά την αντιγραφή στο folder του ITunes.

 

Αν το 1ο τώρα είναι τσεκαρισμένο, αν αλλάξεις κάτι σε κάποιο από όσα έχει αντιγράψει (πχ το όνομα του τραγουδιού), εκτός από το id3 θα αλλάξει και το όνομα του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός και κατατοπιστικός όπως πάντα.

Αναφερόμουν στις default επιλογές με τις οποίες το "Copy files to iTunes music folder when added to library" είναι απενεργοποιημένο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρυ και πάλι με την ασχετοσύνη μου με το θέμα αλλά έχω μια απλή ερώτηση: πώς διαγράφεις τραγούδια από Sony MP3 player? Τα κάνεις τράνσφερ στο Sonicstage? Ή χρειάζεται κάτι πιο περίπλοκο?

Please, ας μου απαντήσει κάποιος:blink:

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του NW-HD5 είναι ακριβώς αυτό. Πρέπει με το ζόρι να χρησιμοποιήσεις το sonicstage της sony και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο:ninja:

 

Πρέπει να οργανώσεις από πριν τα αρχεία σου σε φακέλους. Ιδιαίτερη προσοχή δώσε στα ID3 tags. Όταν έχεις albums από συγκεκριμένους καλλιτέχνες οργανωμένα σε φακέλλους, φρόντισε να φτιάξεις τα εξής πεδία: artist, album, genre:!:

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος, εγώ πάντως έτσι τα κατάφερα (σχετικά:wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Τηλεφωνηθηκα με ενα γνωστο μου που εχει καταστημα Γερμανος εδω στο Κιατο επειδη θελω να αγορασω ενα mp3 player και εχει ενα Apple iPOD 20GB με 331€.Ειναι εγχρωμο αυτο?Ειναι καλο?

Γενικα τι να παρω με τιμη εως 320-330€?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πολύ ακριβό και είανι το παλιό μοντέλο. Το 30άρι ipod με video έχει 350 ευρώ.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Epeidh eida kati mp3 pou dn me en8ousiasa katelh3a sto ipod video(30 gb omws)...

Kala ta kommatia ta pernaw me to i tunes alla an 8elw na paw se net kai na to xrhsimopoihsw san e3wteriko sklhro pws akribws ginetai??

Drag n' drop?? h 8elei logismiko?

 

thx <3

Link to comment
Share on other sites

Epeidh eida kati mp3 pou dn me en8ousiasa katelh3a sto ipod video(30 gb omws)...

Kala ta kommatia ta pernaw me to i tunes alla an 8elw na paw se net kai na to xrhsimopoihsw san e3wteriko sklhro pws akribws ginetai??

Drag n' drop?? h 8elei logismiko?

 

thx <3

Σαν εξωτερικό δίσκο το βλέπει έτσι κι αλλιώς. Tραγούδια με drag and drop όμως δεν μπορείς να βάλεις, θέλει iTunes.

Link to comment
Share on other sites

Βιάζεσαι...

Αυτό που λες γίνεται επιλέγοντας στα preferences του iPod το "automatically update selected playlists only".

Και εσύ...:p

selected όπως λες.

Εγώ θέλω ότι playlist φτιάχνω να γίνεται sync κάθε φορα.

Με το παραπάνω option πρέπει να επιλέγω κάθε φορά τα playlist που δημιουργώ και θέλω να κάνω sync.

Link to comment
Share on other sites

@cue:

Στα preferences έχει Automatically update selected playlists. Διαλέγεις ποιες θες και κάνει αυτόματα update μόνο αυτές (μπορείς να μην τις επιλέξεις καν όλες).

 

@marvin/salespeed:

Στα Preferences, στο Advanced/General έχει δύο κουτάκια, Keep iTunes Music Folder Organized και Copy files to iTunes music folder when added to library.

 

Αν το 2ο ΔΕΝ είναι τσεκαρισμένο, τότε τα αρχεία είναι μια φορά στο δίσκο, εκεί που τα έχεις βάλει. Αν κάνεις κάποια αλλαγή σε id3 tag μέσα από το iTunes τότε θα το αλλάξει το αρχείο εκεί που είναι. Αν το σβήσεις από το iTunes ΔΕ θα σβηστεί και το αρχείο σου (απλά θα πάψει να γνωρίζει την ύπαρξή του το iTunes).

Όσα χρειαστεί να μετατρέψει (όπως τα wma) θα τα έχεις δύο φορές, η 2η φορά θα είναι στο folder που φαίνεται στο ίδιο παράθυρο διαλόγου που είπαμε πριν.

 

Αν το 2ο ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένο, τότε τα αντιγράφει στο folder του iTunes και όχι εκεί που ήταν αρχικά. Αν πας να σβήσεις κάποιο θα σε ρωτήσει αν θες εκτός από το library, να το σβήσεις και από το δίσκο. Το αρχικό αρχείο το αγνοεί παντελώς μετά την αντιγραφή στο folder του ITunes.

 

Αν το 1ο τώρα είναι τσεκαρισμένο, αν αλλάξεις κάτι σε κάποιο από όσα έχει αντιγράψει (πχ το όνομα του τραγουδιού), εκτός από το id3 θα αλλάξει και το όνομα του αρχείου.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Πάντως από όλα αυτά που βλέπω σχετικά με το ipod και το itunes δε μπορώ να καταλάβω το ενθουσιασμό για το εξαιρετικά εύκολο interface επικοινωνίας που διαβάζω εδώ και εκεί. Περιμένουν έναν μέσο χρήστη pc να μπει στα preferences να ψάξει και να βρεί τι κάνει το κάθε μικρό κουτάκι? Τι τους χάλαγε να το κάνουν με ένα drag & drop από τον explorer των windows????

Τελος πάντων, ευτυχώς δε χρειάζομαι τέτοιο μηχάνημα ώστε να χρειαστεί να ασχοληθώ παραπάνω... (πάντως από το boss δε θα γλυτώσω...:D )

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το nano μου.δεν μου κραταει η μπαταρια...το πολυ 6,5 ωρες και αυτο με το λιγοτερο φωτισμο χωρις να αλλαζω playlists(συνηθως το εχω σε τυχαια επιλογη).λογικα πρεπει να εχω προβλημα γιατι απο οτι ξερω επρεπε να κραταει απο 10-12 ωρες.το θεμα ειναι να το παω να το κοιταξουν στο πλαισιο η τσαμπα ο κοπος,το καλυπτει η εγγυηση???αν το παρουν να το κοιταξουν θα μου το κρατησουν κανα αιωνα η θα μου το επιστρεψουν αμεσως???τι προτεινετε???

 

υγ.3 μηνες το εχω και το προσεχω σαν τα ματια μου..!

 

ευχαριστω!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το ipod video ποιο αλλο μου προτεινετε?Το Sony A3000 με τα 20gb ειναι καλο?

Τελικα πηγα να δω περι τινος προκειται αυτο το Ipod που μου εδινε ο Γερμανος και ηταν το εγχρωμο τελικα.Μου αρεσε και το πηρα :) Καλοριζικο μου :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα μία ερώτηση για το ipod.

Στο itunes πήγα στα preferences και κοίταζα τις ρυθμίσεις το ipod. Στην επιλογή για τα video, όλα τα γράμματα ήταν γκρίζα και δε μπορούσα να επιλέξω τίποτα. Είναι φυσιολογικό (επειδή δεν έχω περάσει video στο ipod), ή κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα να δω περι τινος προκειται αυτο το Ipod που μου εδινε ο Γερμανος και ηταν το εγχρωμο τελικα.Μου αρεσε και το πηρα :) Καλοριζικο μου :p

Καλορίζικο! Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω βέβαια αλλά το μοντέλο που πήρες έχει καταργηθεί και στα ίδια λεφτά έβρισκες το νέο. Παρ'όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς πολύ! Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του iPod :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το nano μου.δεν μου κραταει η μπαταρια...το πολυ 6,5 ωρες και αυτο με το λιγοτερο φωτισμο χωρις να αλλαζω playlists(συνηθως το εχω σε τυχαια επιλογη).λογικα πρεπει να εχω προβλημα γιατι απο οτι ξερω επρεπε να κραταει απο 10-12 ωρες.το θεμα ειναι να το παω να το κοιταξουν στο πλαισιο η τσαμπα ο κοπος,το καλυπτει η εγγυηση???αν το παρουν να το κοιταξουν θα μου το κρατησουν κανα αιωνα η θα μου το επιστρεψουν αμεσως???τι προτεινετε???

 

υγ.3 μηνες το εχω και το προσεχω σαν τα ματια μου..!

 

ευχαριστω!!!

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα! Ίσως να ευθύνεται το γεγονός ότι το έχεις σε τυχαία επιλογή. Για να σιγουρέψεις πόση μπαταρία έχεις κάνε το εξής: γέμισέ το με τραγούδια, άστο να ξεφορτίσει τελείως, φόρτισέ το πλήρως, ενερογποίηση το repeat all για τραγούδια, απενεργοποίησε όλα τα random, πήγαινε στο Music/Songs και βάλτο να παίζει. Μέτρησε πόσες ώρες θα κάνει μέχρι να τελειώσει η μπαταρία του χωρίς να το ακουμπήσεις καν. Αν βγεί κάτω από 10-11 έχεις όντως πρόβλημα!

 

Άλλο πράγμα που μπορείς να κάνεις αν βαριέσαι να προσέχεις το πότε θα τελειώσει η μπαταρία, είναι να φτιάξεις ένα smart playlist με διάρκεια πχ 10 ώρες και να τη βάλεις να παίξει (αν θες βοήθεια πως θα το κάνεις, ρώτησε). Αν όταν τελειώσει η μπαταρία δεν έχει προλάβει να παίξει όλα τα τραγούδια του playlist τότε η διάρκεια της μπαταρίας θα είναι κάτω από 10 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα μία ερώτηση για το ipod.

Στο itunes πήγα στα preferences και κοίταζα τις ρυθμίσεις το ipod. Στην επιλογή για τα video, όλα τα γράμματα ήταν γκρίζα και δε μπορούσα να επιλέξω τίποτα. Είναι φυσιολογικό (επειδή δεν έχω περάσει video στο ipod), ή κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση???

Στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, το έχεις manual ;

 

Επίσης, το περί drag and drop είναι το γνωστό θέμα συζήτησης. Προσωπικά προτιμώ να έχω όλα μου τα τραγούδια μαζί κάπου και να επιλέγω το πως θα τα ομαδοποιήσω κάθε φορά διαφορετικά ανάλογα με τα εκάστοτε γούστα μου, παρά να τα έχω στατικά σε κάποια folders που θα είναι μονίμως ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω βέβαια αλλά το μοντέλο που πήρες έχει καταργηθεί και στα ίδια λεφτά έβρισκες το νέο. Παρ'όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς πολύ! Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του iPod :)

Ναι πριν λιγο το ειδα κι εγω οτι εχει καταργηθει..Αλλα δεν πειραζει..Ας προσεχα :p Εγω να δουελευει καλα θελω και να ειναι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το nano μου.δεν μου κραταει η μπαταρια...το πολυ 6,5 ωρες και αυτο με το λιγοτερο φωτισμο χωρις να αλλαζω playlists(συνηθως το εχω σε τυχαια επιλογη).λογικα πρεπει να εχω προβλημα γιατι απο οτι ξερω επρεπε να κραταει απο 10-12 ωρες.το θεμα ειναι να το παω να το κοιταξουν στο πλαισιο η τσαμπα ο κοπος,το καλυπτει η εγγυηση???αν το παρουν να το κοιταξουν θα μου το κρατησουν κανα αιωνα η θα μου το επιστρεψουν αμεσως???τι προτεινετε???

 

υγ.3 μηνες το εχω και το προσεχω σαν τα ματια μου..!

 

ευχαριστω!!!

 

Μήπως πρόκειται για το γνωστό θέμα με το stand by/off? Το iPod δεν κλείνει τελείως αλλά μπαίνει σε stand by για ώρες πριν κλείσει, κάτι που καταναλώνει κάποια μπαταρία. Όταν ανοίγει ακαριαία σημαίνει ότι ήταν σε stand by, όταν εμφανίζεται πρώτα το μήλο και μετά το μενού σημαίνει πως ήταν κλειστό και δεν έτρωγε μπαταρία.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ...:p

selected όπως λες.

Εγώ θέλω ότι playlist φτιάχνω να γίνεται sync κάθε φορα.

Με το παραπάνω option πρέπει να επιλέγω κάθε φορά τα playlist που δημιουργώ και θέλω να κάνω sync.

 

Μπορείς να το κάνεις αλλά μόνο αν περιορίσεις τα τραγούδια που έχουν τσεκ δίπλα τους. Ή εάν δε σε νοιάζει να είναι χωρισμένα σε playlists στο iPod (στο iTunes θα παραμένουν σε playlists).

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ...:p

selected όπως λες.

Εγώ θέλω ότι playlist φτιάχνω να γίνεται sync κάθε φορα.

Με το παραπάνω option πρέπει να επιλέγω κάθε φορά τα playlist που δημιουργώ και θέλω να κάνω sync.

 

Βρήκα και άλλο τρόπο που είναι ευκολότερος, αλλά προυποθέτει να κάνεις και εσύ κάτι.

Ας υποθέσουμε ότι έχεις φτιάξει 5 playlists. Βάλτες όλες σε ένα folder με όποιο όνομα θες εσύ, πχ MyPlaylists.

Φτιάξε μετά μια smart playlist με τον κανόνα 'Playlist is not MyPlaylists'

Αυτό το smart playlist θα μαζεύει αυτόματα όσα τραγούδια ΔΕΝ είναι στα 5 playlists σου.

Αν τα διαλέξεις με Ctrl+A και κάνεις δεξί και uncheck selection τότε δε θα έχουν check δίπλα τους. Οπότε θα μείνουν με τσεκ μόνο όσα είναι στα playlists.

Αν τώρα πεις στο preferences να βάζει all songs and playlists και επιλέξεις και το Update checked songs only θα έχεις μόνο τα 5 playlists σου στο iPod. Αν μετά φτιάξεις μια νέα playlist (αλλά την έχεις στο folder MyPlaylists) τότε δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο, θα μεταφερθεί και αυτή στο iPod την επόμενη φορά.

Αυτό πρέπει να το κάνεις μόνο μια φορά εκτός και αν προσθέσεις σε κάποιο από τα 5 playlists τραγούδι ατσεκάριστο (οπότε θα πρέπει να το τσεκάρεις) ή βγάλεις τσεκαρισμένο (οπότε θα πρέπει να το ξε-τσεκάρεις). Δυστυχώς για windows δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια καλύτερη λύση, αν έχει κάποιος θα χαρώ πολύ να την ακούσω γιατί έχω και γω την περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του NW-HD5 είναι ακριβώς αυτό. Πρέπει με το ζόρι να χρησιμοποιήσεις το sonicstage της sony και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο:ninja:

 

Πρέπει να οργανώσεις από πριν τα αρχεία σου σε φακέλους. Ιδιαίτερη προσοχή δώσε στα ID3 tags. Όταν έχεις albums από συγκεκριμένους καλλιτέχνες οργανωμένα σε φακέλλους, φρόντισε να φτιάξεις τα εξής πεδία: artist, album, genre:!:

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος, εγώ πάντως έτσι τα κατάφερα (σχετικά:wacko: )

 

Γιατί εγώ μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα πρόβλημα με το Σόνικστειτζ? Και απορώ, γιατί είμαι εντελώς άσχετη. Αντίθετα, με το i-tunes έχω ακούσει πιο πολλά παράπονα.

Τέλοσπάντων, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι ακριβώς μου είπες (είπαμε, είμαι άσχετη:p ). Εγώ δεν είχα κάνει καμία οργάνωση από μόνη μου, από μόνο του το πρόγραμμα τα έχει κατατάξει στα πεδία που είπες :blink: Απλώς θέλω τώρα να ξεφορτωθώ κάποια . Τα γυρίζω με τράνσφερ στον υπολογιστή??

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

....

Τέλοσπάντων, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι ακριβώς μου είπες (είπαμε, είμαι άσχετη:p ).....

 

Ευτυχώς που είσαι άσχετη για να ξεχωρίζουμε εμείς οι σχετικοί:p :tease:

 

....Απλώς θέλω τώρα να ξεφορτωθώ κάποια . Τα γυρίζω με τράνσφερ στον υπολογιστή??

 

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να τα σβήσεις από το φορητό σου, σωστά?

Μέσα από το sonigstage δεν "βλέπεις" το φορητό, ώστε να τα σβήσεις?

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...