Jump to content

Wireless G Network και υγεία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά σκέφτομαι να βάλω μια καρτούλα ασυρματου δικτύου στο pc μου για να

επικοινωνει με το ρουτεράκι της dsl!

και τα 2 βρίσκονται στο δωματιό μου αλλά είναι απέναντι το ένα απο το αλλό και εχω βαρεθει να απλώνω καλωδια κάτω απο τη μοκέτα!

Αυτό που ρωτάω είναι τι παιζει με το θέμα ακτινοβολίας απο το ασύρματο δίκτυο και κατα πόσο είναι επικίνδυνο μιας και θα κοιμάμαι δίπλα σε αυτο!

 

Ευχαριστώ!!!

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Θα ακούσεις πολλές απόψεις που στηρίζονται σε επιχειρήματα , επιστημονικά και μή.

Η δική μου λέει : Οι επιπτώσεις που έρχονται μαζί με κάθε νέα τεχνολογία, έρχονται με κάποια καθυστέρηση, από 10 έως 20 χρόνια, ίσως και λίγο παραπάνω. Όποια έρευνα , όποια επιστημονική μελέτη κι αν έχει γίνει, δεν μπορεί να αποτελεί ολοκληρωμένη απάντηση στην ερώτηση σου , γιατί πολύ απλά πρέπει να αφήσουμε τον χρόνο να κυλήσει και την εμπειρία να διδάξει. Μετά θα ακολουθήσουν οι στατιστικές και οι υπολογισμοί.

 

Έτσι, κατά τη γνώμη μου πάντα, ο σοφότερος χειρισμός της υπόθεσης "wireless και ακτινοβολία" είναι να είμαστε επιφυλακτικοί.

Κάτι που με τη σειρά του σημαίνει :

Αν δεν χρειάζεσαι το wireless, αν δεν σου είναι απαραίτητο, μην το βάζεις.

Φιλικά πάντα :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις 2 καρτες δυκτιου στα 2 pc και ενα καλωδιο 5-8μετρα περιπου & με 25€

-εχεις το κεφαλι σου υσηχο (ακτηνοβολια)

-σου βγαινει & ποιο οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες:)

 

δεν μας ειπες ομως τι θα κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για οποιοδήποτε άλλο ενδιαφέρετε, άμα ψάξει λίγο θα βρει ανάλογο θέμα με αρκετή επεξήγηση στην παρούσα ενότητα.

 

Χοντρικά να ξέρετε ότι τα WiFi (20 db) λειτουργούν με 10 φορές λιγότερη εκπεμπόμενη ισχύ από ότι ένα κινητό (30 ή 33db), και επειδή το σήμα εξασθενεί γεωμετρικά όσο μεγαλώνει η απόσταση, στο 1 μέτρο τουλάχιστον μακριά από το σώμα που δουλεύει το wifi, έχετε 40db λιγότερο σήμα, ήτοι άλλες 10.000 λιγότερο από το κινητό, δηλαδή μια συνολική διαφορά 50db, κάπου 100.000 λιγότερη ακτινοβολία από ότι δέχεστε από το κινητό σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...