Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Ενδιαφέρομαι για ADSL αφού βλέπω πολλές προσφορές να ξεφυτρώνουν, αλλά είναι κάτι που θα ήθελα ακόμα να μάθω (και ίσως καλό θα ήταν να προστεθεί στο FAQ που έχετε) πριν κάνω κάποια κίνηση.

 

Έστω ότι εκμεταλλεύομαι την προσφορά της HOL για 12 μήνες. Μετά την πάροδο αυτού του χρονικού διαστήματος τί γίνεται; Αν δηλαδή θέλω να φύγω από την HOL και να πάω στην Forthnet τί γίνεται;

 

Μπορώ αν ήμουν στην HOL να πάρω μετά ένα ADSL in-a-box και να κάνω κανονικά την ενεργοποίηση; Θα μείνω για κάποιο διάστημα χωρίς Internet αν το κάνω αυτό; Αν δηλαδή δεν ανανεώσω τη σύμβασή μου με την HOL κλείνει και η γραμμή μου και θα πρέπει να την ξαναενεργοποιήσω, με αποτέλεσμα να μείνω κάποιες μέρες χωρίς Internet;

Αν δεν επιλέξω πάλι κάποιο πακέτο αλλά πάω σε συνδρομή (από το πακέτο της HOL σε συνδρομή Forthnet) θα γλιτώσω αυτό το πρόβλημα (να μείνω για κάποιες μέρες χωρίς Internet) ή το να μείνω χωρίς Internet για λίγες μέρες θα είναι αναπόφευκτο, εκτός εάν επιλέξω να ανανεώσω στην HOL;

 

Ουσιαστικά δηλαδή εάν επιλέξω κάποιο πακέτο, η *γραμμή* διαχειρίζεται από εμένα ή τον παροχό;

 

Αν επιλέξεις πακέτο η γραμμή διαχειρίζεται από τον πάροχο. Αν π.χ. πάρεις το πακέτο της HOL η γραμμή είναι στο όνομα της HOL και αν θέλεις να διακόψεις κόβεται και η γραμμή. Εξαίρεση είναι το πακέτο της Otenet στο οποίο η γραμμή παραμένει στο όνομά σου. Δηλαδή αν πάρεις το πακέτο της Otenet και θέλεις να διακόψεις μετά το τέλος του πακέτου δεν κόβεται και η γραμμή. Η καλύτερη λύση είναι η εξής: κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για adsl γραμμή και μόλις την ενεργοποιήσουν κάνεις συνδρομή σε όποιον provider θέλεις. Σε αυτή την περίπτωση η γραμμή είναι δικιά σου και αλλάζεις provider όποτε θέλεις χωρίς να διακοπεί η γραμμή.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν επιλέξεις πακέτο η γραμμή διαχειρίζεται από τον πάροχο. Αν π.χ. πάρεις το πακέτο της HOL η γραμμή είναι στο όνομα της HOL και αν θέλεις να διακόψεις κόβεται και η γραμμή. Εξαίρεση είναι το πακέτο της Otenet στο οποίο η γραμμή παραμένει στο όνομά σου. Δηλαδή αν πάρεις το πακέτο της Otenet και θέλεις να διακόψεις μετά το τέλος του πακέτου δεν κόβεται και η γραμμή. Η καλύτερη λύση είναι η εξής: κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για adsl γραμμή και μόλις την ενεργοποιήσουν κάνεις συνδρομή σε όποιον provider θέλεις. Σε αυτή την περίπτωση η γραμμή είναι δικιά σου και αλλάζεις provider όποτε θέλεις χωρίς να διακοπεί η γραμμή.

 

Ναι αλλα το πακετο της HOL δινει εξοπλοσμο, ενεργοποιηση δωρεαν, και το συνολικο κοστος ειναι στη μιση τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι Αθηνα, μπορεις να το καλεσεις στη μορφη 210 1110 000 ωστε να ειναι αστικη η χρεωση, το ιδιο μπορεις να κανεις και με ολα τα 3ψηφια/4ψηφια πχ με το 11888 , 210 11888 00.

 

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δηλαδή μπορώ να καλέσω το 11888 μ'αυτόν τον τρόπο και να χρεωθώ έτσι με αστική χρονοχρέωση αντί της στάνταρ αρκετά ακριβότερης χρέωσης; Το έχεις ελέγξει προσωπικά αυτό;

 

Φαντάζομαι δεν θα ισχύει για όλα μα όλα τα 3ψηφια/4ψηφια αυτό. Πες μου ότι ισχύει και για το 11880 και θα τρελαθώ τελείως!!!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δηλαδή μπορώ να καλέσω το 11888 μ'αυτόν τον τρόπο και να χρεωθώ έτσι με αστική χρονοχρέωση αντί της στάνταρ αρκετά ακριβότερης χρέωσης; Το έχεις ελέγξει προσωπικά αυτό;

 

Φαντάζομαι δεν θα ισχύει για όλα μα όλα τα 3ψηφια/4ψηφια αυτό. Πες μου ότι ισχύει και για το 11880 και θα τρελαθώ τελείως!!!! :w00t:

Εγώ πάντος δεν μπορώ να τα καλέσω... Λέει ότι δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 2-3 μηνες που ημουν στην Ελλαδα, ισχυε (επαιρνα κανονικα 211 11880 00 )! Και οταν καλω απο την Αγγλια παλι ισχυει, τωρα αν το εκοψαν και αφησαν μονο αυτους που παιρνουν απο το εξωτερικο να μπορουν να το κανουν δεν το γνωριζω....

 

Ισως βεβαια με καποια τηλεφωνικη καρτα να γινεται η δουλεια, μιας και οι περισσοτερες απο το εξωτερικο κανουν τη διασυνδεση.

 

@kostas_pav για το 1110 δοκιμασες η μονο το 11888?

Link to comment
Share on other sites

dimangelid με τον τρόπο που προτείνεις ο φίλος δεν μπορεί να επιλέξει ή μάλλον δεν τον συμφέρει να επιλέξει κάποιο πακέτο.

 

giamar συγκεκριμένα αν πάρεις την προσφορά της HOL και δεν το συνεχίσεις μετά το πέρας της σύμβασης μπορείς είτε να συνεχίσεις με αορίστου στην HOL,αλλιώς αν φύγεις απο αυτήν πρέπει να κάνεις διακοπή της dsl και μετά να πληρώσεις εκ νέου ενεργοποίηση ή να πάρεις πάλι κάποιο ανάλογο πακέτο στο οποίο η ενεργοποίηση θα συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.Το μόνο μείον ότι θα μείνεις χωρίς dsl για κάποιες μέρες μέχρι να ενεργοποιηθεί πάλι η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εχω την εξής απορία: είχα ενεργοποιήσει τη σύνδεση που έδινε το περιδικό RAM (DSL 384) η οποια αν θυμαμαι καλα ηταν με τη HOL(ή μήπως ήταν η Forthnet?) :blink: Anyway, το θέμα είναι ότι πρόσφατα έμαθα πως η σύνδεση δεν λήγει αυτόματα στους 3 μήνες, πρέπει να τους πάρω τηλ. 1,5 μήνα πριν και να ζητήσω εγώ να τη κόψω. Ισχύει αυτό? Thanx in advance για την απάντηση!!!!

Προσoχή, ακολουθεί OFF TOPIC : Μyphone rulllzz man!!!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

ότι ισχύει το νούμερο..ισχύει...κάνεις την κράτησή σου ( αλλά πρέπει το αργότερο μια μέρα πριν να πας να παραλάβης το εισητήριο ) ή ακόμη μπορείς να το παραγγείλεις να στο φέρει κούριερ :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια μλκ χτες με το εισιτήριο που είχα κάνει κράτηση και μπορεί να μιλούσαμε και καμιά μισή ώρα. Αφού τους είπα να με πάρουν αυτοί τηλέφωνο γιατί δεν φταίω εγώ για ότι έγινε και ευτυχώς με πήραν. Λέω αν ήταν να μιλάμε 1 ώρα στο τηλέφωνο, γιατί πήρα και από το κινητό κάποια στιγμή, θα πήγαινα με αεροπλάνο με τα λεφτά που πλήρωσα στα τηλέφωνα.

Πάντως δεν θα έλεγα ότι είναι "ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ τηλεφωνικό κέντρο". Αργούν λίγο στο να καταλάβουν ακριβώς τι θέλεις.

Άσε που χτες για να πάρεις το εισιτήριο σου είχα ουρά 70+ ατόμων :blink: Περίμενα περίπου μια ώρα και όταν φτάνει η σειρά μου λέω τον αριθμό ταυτότητας και μου λέει ά δεν έχει γίνει κράτηση!!! :mad: :mad: Τι δεν έχει γίνει κράτηση. Μου λέει αν θέλετε να σας δώσουμε μόνο το εισιτήριο επιστροφής μιας και έχει γίνει η κράτηση μόνο γι αυτό :wacko: :wacko:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 2-3 μηνες που ημουν στην Ελλαδα, ισχυε (επαιρνα κανονικα 211 11880 00 )! Και οταν καλω απο την Αγγλια παλι ισχυει, τωρα αν το εκοψαν και αφησαν μονο αυτους που παιρνουν απο το εξωτερικο να μπορουν να το κανουν δεν το γνωριζω....

 

Ισως βεβαια με καποια τηλεφωνικη καρτα να γινεται η δουλεια, μιας και οι περισσοτερες απο το εξωτερικο κανουν τη διασυνδεση.

 

@kostas_pav για το 1110 δοκιμασες η μονο το 11888?

Με τίποτα... Ούτε από κινητό... :(

Link to comment
Share on other sites

Άσε που χτες για να πάρεις το εισιτήριο σου είχα ουρά 70+ ατόμων :blink: Περίμενα περίπου μια ώρα και όταν φτάνει η σειρά μου λέω τον αριθμό ταυτότητας και μου λέει ά δεν έχει γίνει κράτηση!!! :mad: :mad: Τι δεν έχει γίνει κράτηση. Μου λέει αν θέλετε να σας δώσουμε μόνο το εισιτήριο επιστροφής μιας και έχει γίνει η κράτηση μόνο γι αυτό :wacko: :wacko:

:lol: :lol: :X

Ειναι ανεκδιηγητοι!!! Ρε που τους βρηκαν αυτους εκει μεσα???? Παντως ηθελαν πολυ να σε ξαναδουν εδω γι αυτο φροντισαν μονο για την επιστροφη σου!!! :w00t:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το πακετο της HOL δινει εξοπλοσμο, ενεργοποιηση δωρεαν, και το συνολικο κοστος ειναι στη μιση τιμη.

 

Το γνωρίζω ότι δίνει εξοπλισμό αλλά δεν τον κρατάς, τον επιστρέφεις εάν διακόψεις. Μεγάλη αλητεία, αν σκεφτούμε ότι στα άλλα πακέτα κρατάς τον εξοπλισμό (είτε δίνουν router είτε ένα απλό usb modem) ...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

E όχι και αλητεία... Προσοχή λίγο στις εκφράσεις.

Το πακέτο είναι ότι πιο φθηνό υπάρχει. Δλδ οι άλλοι που δεν κάνουν τέτοιες προσφορές είναι αλήτες; :wacko:

Και τα άλλα πακέτα δίναν κάτι usb modems της πλάκας, που όχι μόνο όταν τελείωνε το πακέτο το πετούσες και έπαιρνες άλλο, αλλά στη πορεία διαπίστωνες ότι δεν μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου και αγόραζες κάποιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δηλαδή μπορώ να καλέσω το 11888 μ'αυτόν τον τρόπο και να χρεωθώ έτσι με αστική χρονοχρέωση αντί της στάνταρ αρκετά ακριβότερης χρέωσης; Το έχεις ελέγξει προσωπικά αυτό;

 

Φαντάζομαι δεν θα ισχύει για όλα μα όλα τα 3ψηφια/4ψηφια αυτό. Πες μου ότι ισχύει και για το 11880 και θα τρελαθώ τελείως!!!! :w00t:

Ισχυε μέχρι Σεπτέμβρη αλλά το πήραν χαμπάρι και καταργήθηκε .

Δούλευε για ενα διάστημα με χρονοκάρτα και τηλεκάρτα λλά και εκει το κόψανε Τώρα ισχύει μόνο για κλήσεις από εξωτερικό , επίσης με voipbuster. EVOICE και πιθανα με skype .

Υπάρχουν ακόμα μερικές ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΕΣ που τα δίνουν με τοπική χρέωση, ( περισότερα μόνο με PM)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά, η Forthnet.

 

Έχω "γευτεί" το support από HOL , Otenet , Forthnet .

 

Μάλιστα τα θέματα που προέκυψαν στη Forthnet ήταν πολύ πιο δύσκολα από τα θέματα που προέκυψαν στις άλλες 2 εταιρίες.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

H HOL TI ΛΕΕΙ ΑΠΟ SUPPORT?
έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια απαράδεκτα ο χρόνος αναμονής στο τηλέφωνο :down:

Επίσης έχει πέσει το επίπεδο γνώσεων του προσωπικού και οι τρόποι τους...

Την χαλάνε την εταιρεία...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τραγικό.

Τηλεφωνώ στην Οτενέτ για να μάθω το password και να το βάλω στo ftp client ώστε να συνδεθώ στο χώρο που μου ανήκει(τι ήθελα τάχα και είπα γιατί χρειάζομαι το pass) και αντί να μάθω το pass , μαθαίνω ότι για να δικαιούμε χώρο στο ίντερνετ πρέπει να αλλάξω το πακέτο μου μετά την πάροδο 3ών μηνών από home σε office :!: :w00t:

 

Λέω ..δεσποινίς.. είστε σίγουρη για αυτό που λέτε , διότι η σελίδα σας άλλα λέει!

Όχι είμαι βέβαια!!

Έ ρε τι τραβάμε !

Της εξηγώ πως ,περίπου, έχουν τα πράγματα και αφού συμβουλεύεται 5-6 συναδέλφους της, μου λέει τα εξής! :

 

"Με τον τρόπο που το ζητήσατε νόμιζα ότι θέλατε να ανεβάσετε 3 w! :w00t: :lol: "

 

Εχμ, οκ! Δικό μου λάθος! Για πείτε μου τώρα το Pass :D :p

 

Τι εκπαίδευση είναι αυτή βρε παιδί μου;

Αφού στο τέλος με έκανε πραγματικά να αμφιβάλλω για το αν τηλεφώνησα σε εξυπηρέτηση πελατών ή σε hondos center!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο της Βόρειας πλευράς του κτηριακού συγκροτήματος του Ο.Τ.Ε. Ηλιουπόλεως δίπλα από την είσοδο της τεχνικής υπηρεσίας του, ενοικιάσθηκε από τη Vivodi.

Hasta La Victoria Siempre

" Che "

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει να είμαι ο 2ος πιο άσχετος άνθρωπος για την ADSL (ο πρώτος απλά δεν ασχολείται με το θέμα), θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες:

 

1. Σχετικά με το κόστος, έχω τις εξής πληροφορίες. Θα πληρώσω το κόστος ενεργοποίησης της γραμμής (41,65 ευρώ) και τον εξοπλισμό και από εκεί και πέρα θα πληρώνω τα εξής κάθε μήνα:

- Μηνιαίο τέλος ADSL (384): 23,68

- Μηνιαίο τέλος ISDN: 10κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος

- Συνδρομή Internet (ας πούμε HOME AnyAccess): 12,97

Κάνω κάποιο λάθος; Υπάρχουν άλλες χρεώσεις που παρέλειψα;

 

2. Έκανα μεγάλη μ@λ@κί@ που μετέτρεψα τη γραμμή μου σε ISDN, ε; Γίνεται να ξαναγυρίσω σε PSTN να γλυτώσω κάνα φράγκο;

 

3. Το υπολογιστάκι μου (ένα παμπάλαιο Pentium II MMX) αντέχει το βάρος;

 

Αυτά γι' αρχή, ευχαριστώ για την υπομονή σας και τη βοήθεια που πιστεύω ότι θα μου προσφέρετε και συγγνώμη αν τα ερωτήματά μου έχουν απαντηθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι στη γρήγορη αναζήτηση που έκανα. Τουλάχιστον είμαι στο σωστό φόρουμ, κάτι είναι κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ψάξε τις εορταστικές προσφορές από όλες τις εταιρείες, κατά καιρούς βγάζουν προσφορές και πιθανόν να γλυτώσεις το τέλος ενεργοποίησης τουλάχιστον.

Από κει και πέρα θα πληρώνεις για ADSL 384 περίπου 45 ευρώ τον μήνα, ανάλογα με τον isp, (μιλάμε για απεριόριστη πρόσβαση χωρίς ογκοχρέωση), και βέβαια το πάγιο 30αρι ανά δίμηνο στον (π)ΟΤΕ για την τηλεφωνική γραμμή σου, συν βέβαια το κόστος για τις τηλεφωνικές κλήσεις σου. Στην περίπτωση χωρίς ογκοχρέωση που συζητάμε, και τουλάχιστον για την Forthnet που γνωρίζω, δεν πληρώνεις ούτε τον εξοπλισμό (router, splitter), ούτε κάτι άλλο, αυτά είναι όλα. Μέσα σε αυτά τα λεφτά περιλαμβάνεται και η συνδρομή internet, όσο για την μετατροπή σε ISDN, οχι δεν έκανες μ@λ@κί@, έκανες πολύ καλά. Τέλος δεν έχεις πρόβλημα με τον υπολογιστή, δουλεύουν αντίστοιχα και παλιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

a) Το ADSL δεν απαιτει περισσοτερη υπολογιστικη υσχη απο το Dial -up. Οπως εισαι τωρα, θα εισαι και στο μελλον.

 

β) Το μηνιαιοι τελος για DSL στον ΟΤΕ ειναι 15,90 ευρω για τη 384, οχι 23.68

 

γ) Εφοσον το ιντερνετ δε πιανει πια μια τηλεφωνικη γραμμη, δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο λογο να εχεις ISDN. Μικρη η διαφορα απο τη PTSN,αλλα και αυτη γιατι να τη πληρωνεις? Εγω θα αλλαζα παλι.

 

 

Οτι θες ρωτα, κανεις δε γεννηθηκε ξερωντας, ολοι εδω μαθαμε! :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η αναγνώριση κλήσης στο σταθερό, θα την χάσεις με την PSTN, εκτός αν την πληρώσεις εξτρα, οπότε έρχεσαι πάλι στα λεφτά της ISDN. Η διαφορά είναι μικρή και αν ξανακάνεις μετατροπή θα κάνεις ενα εξάμηνο να αποσβέσεις τα κερατιάτικα που χρεώνει ο (π)ΟΤΕ για την μετατροπή. Άστο όπως έχει και ψάξε κάποια προσφορά εορτών απο κάποιον σοβαρό isp και τελείωσε το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...