Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Re paidia pragmatika omws ti ginetai me to UMTS sthn Ellada?

 

Edw milame gia diktuo 3.5 otan kala kala den exoume umts!!

 

Poso einai alhtheia kai poso einai dunaton h Cote na exei kanei tromero diktuo se olh thn Ellada kai h Tim kai Voda papala?

Kai ante h Tim einai gnwsth s auta ta pragmata h Voda omws pou exei isame 15 thlefwna 3g sto emporio einai dunaton na exei meinei TOSO pisw?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Re paidia pragmatika omws ti ginetai me to UMTS sthn Ellada?

 

Edw milame gia diktuo 3.5 otan kala kala den exoume umts!!

 

Poso einai alhtheia kai poso einai dunaton h Cote na exei kanei tromero diktuo se olh thn Ellada kai h Tim kai Voda papala?

Kai ante h Tim einai gnwsth s auta ta pragmata h Voda omws pou exei isame 15 thlefwna 3g sto emporio einai dunaton na exei meinei TOSO pisw?

η cosmote έχει βάλει πάρα πολλούς σταθμούς χωρίς όμως να πυκνώνει ιδιαίτερα.Αποτέλεσμα είναι σύμφωνα με έναν φίλο μου που έχει το 6680 είναι το πολύ συχνό drop call.Γενικά καλύπτει τις περισσότερες πόλεις όμως αυτό δε σημαίνει ότι τις καλύπτει και τόσο καλά...βάζει μια κεραία πάνω από τον ΟΤΕ και τις παρατά στην τύχη τους.όμως το umts network πρέπει και οφείλει να είναι πιο πυκνό από το αντίστοιχο gsm.

H TIM εφόσον κινείσαι στις πόλεις που δείχνει ότι καλύπτει θα είσαι στα πλαίσια του σήματος του gsm.η διακύμανση είναι ελάχιστη.Μάλιστα στο Βόλο το δίκτυο 3ης γενιάς στο κέντρο είναι πιο δυνατό(δε λέμε πως,μαγκιές :) )

η vodafone δε μπορώ να πω ότι έχει μείνει πίσω μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις του δικτύου της.όχι,δεν έχει μείνει πίσω,εντύπωση σου είναι :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η cosmote έχει βάλει πάρα πολλούς σταθμούς χωρίς όμως να πυκνώνει ιδιαίτερα.Αποτέλεσμα είναι σύμφωνα με έναν φίλο μου που έχει το 6680 είναι το πολύ συχνό drop call.Γενικά καλύπτει τις περισσότερες πόλεις όμως αυτό δε σημαίνει ότι τις καλύπτει και τόσο καλά...βάζει μια κεραία πάνω από τον ΟΤΕ και τις παρατά στην τύχη τους.όμως το umts network πρέπει και οφείλει να είναι πιο πυκνό από το αντίστοιχο gsm.

H TIM εφόσον κινείσαι στις πόλεις που δείχνει ότι καλύπτει θα είσαι στα πλαίσια του σήματος του gsm.η διακύμανση είναι ελάχιστη.Μάλιστα στο Βόλο το δίκτυο 3ης γενιάς στο κέντρο είναι πιο δυνατό(δε λέμε πως,μαγκιές :) )

η vodafone δε μπορώ να πω ότι έχει μείνει πίσω μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις του δικτύου της.όχι,δεν έχει μείνει πίσω,εντύπωση σου είναι :O

Πάντως εγώ ήμουνα σήμερα το πρωί στο Βόλο και τη Νέα Ιωνία. Στη Νέα Ιωνία, επειδή είχα δουλειά, δεν έδωσα σημασία στο κινητό (vodafone motorola v980) αλλά νομίζω ότι είχε σήμα 3G.

 

Στην παραλία πάλι, στον εξωτερικό χώρο καφετέριας (όπου είχα χρόνο και πειραματίστηκα) ακριβώς δίπλα από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το κινητό μου εντόπισε μόνο τα 3G δίκτυα της Cosmote και της Vodafone!

Πουθενά η ΤΙΜ! Πώς γίνεται λοιπόν φίλε mixtri να έχει η ΤΙΜ δυνατότερο 3G σήμα στο κέντρο του Βόλου, και στην παραλία, στο πιο κεντρικό σημείο του Βόλου δίπλα στο Πανεπιστήμιο και το άγαλμα, σε εξωτερικό χώρο (δίπλα στο κύμα) να μην έχει σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Basika de menw sthn Ellada opws fenetai apo thn Upografh mou.Alla akouw tosa polla parapona!

 

Bebaia na epishmano pws de me noiazei gia athina kai salonika mias kai koitw poio polu tis eparxiakes poleis apo opou tha ginei kai h diafora en telh.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ήμουνα σήμερα το πρωί στο Βόλο και τη Νέα Ιωνία. Στη Νέα Ιωνία, επειδή είχα δουλειά, δεν έδωσα σημασία στο κινητό (vodafone motorola v980) αλλά νομίζω ότι είχε σήμα 3G.

 

Στην παραλία πάλι, στον εξωτερικό χώρο καφετέριας (όπου είχα χρόνο και πειραματίστηκα) ακριβώς δίπλα από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το κινητό μου εντόπισε μόνο τα 3G δίκτυα της Cosmote και της Vodafone!

Πουθενά η ΤΙΜ! Πώς γίνεται λοιπόν φίλε mixtri να έχει η ΤΙΜ δυνατότερο 3G σήμα στο κέντρο του Βόλου, και στην παραλία, στο πιο κεντρικό σημείο του Βόλου δίπλα στο Πανεπιστήμιο και το άγαλμα, σε εξωτερικό χώρο (δίπλα στο κύμα) να μην έχει σήμα;

 

έχουν μπει only umts κεραίες στο κέντρο.Οι gsm έχουν σβήσει από αντιδράσεις κατοίκων,you know...ναι,στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας όπου σπουδάζω,δεν έχει umts.Στη Νέα Ιωνία χτυπάει από το Πανθεσσαλικό στάδιο στην περιοχη :) Στο Λιμάνι έχει αλλά "σε επιλεγμένα' σημεία.πρέπει να προχωρήσεις μέσα στη θάλασσα(στο μόλο) και να κάνεις αναζήτηση.Εκεί έχει δυνατό σήμα.Σύντομα θα μπει umts στην κεραία πάνω από τις Αλυκές(στο συμπαθιτικό παρκάκι κεραιών) και θα καλύψει όλο το λιμάνι.Επιπλέον κέντρο του Βόλου δε θεωρείται το λιμάνι ρε συ...ερμού,Σπυρίδη,καρτάλη...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Exoume merh dhladh me umts kai oxi gsm,oxi giati eimaste polu mprosta alla giati pae pros ta pisw:)

 

Esas pws sas akougetai olo auto?xaxaxaxaxa!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

μετά από κάποιες μετρήσεις umts στην πόλη την Βόλου η cosmote καλύπτει το 80% της πόλεις λόγω ΟΤΕ ενώ τυγχάνει να μην έχω σήμα μέσα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας παρόλο που η κεραία είναι σχετικά κοντά(ίσως χρειάζεται να δώσουν περισσότερες μοίρες) Η ΤΙΜ περιμένει άδειες για να ενεργοποιήσει το umts στις υπάρχουσες κεραίες καθώς για ακόμη μια φορά τέτοιες άδεις σύμφωνα με το δήμο Βόλου είναι παράνομες(θα τα πούμε τον Απρίλιο...) και αναγκάζεται η ΤΙΜ να ψήνει την πόλη από το Πανθεσσαλικό Στάδιο των Ολυμπιακών αγώνων το 25% περίπου της πόλης και όλη τη Νέα Ιωνία μόνο όμως στους εξωτερικούς χώρους :( Στο κέντρο είπαμε τι γίνεται αλλά πλέον δε γίνεται :cry: (πριν κανένα μήνα ήταν πολύ τέλεια αλλά...)

Η vodafone έχει στοιχειώδη κάλυψη(μιλάμε για se K600 non live) και ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΠΟΥΘΕΝΑ umts δίκτυο από τις περιοχές που κινήθηκα,ούτε Ν.Ιωνία.Στο λιμάνι μπορεί να έχει αλλά ακόμα δεν το κοίταξα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά όλα αυτά. Υπάρχει ακόμα κόσμος που κάνει βιντεοκλήσεις; Απ'όσο ξέρω η περίοδος δωρεάν βιντεοκλήσεων έληξε και η χρέωση είναι φαρμακείο! Υπάρχει κόσμος που πληρώνει περί το 1 ευρώ το λεπτό για να δει το συνομιλητή του ;;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ellada KANEIS!Mono kanas efetzhs pou kai pou!

Italia pali exw to Vodafone video call infinity pou plhrwneis to prwto lepto kai meta ola ta alla einai free!!!

 

Ellada tha mas ta trwnei(an milame) gia xronia akoma!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Molis phra mia what's up dwrean. Phga na mpw 3G alla den me afise KAN na mpw...

 

Diladi ti na pw....

 

Pote 8a dwsei TELIKA 3G se kartokinitoys?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ta exoume xiliades fores!!!!H Cote kai h Tim den exoun dwsei akoma 3g se kartokinhtous!

Pws perimeneis esu twra na baleis ksafnika th sim sto thlefwno kai na exeis 3g de mporw na katalabw..............ek thaumatos uphresies akoma den ginontai:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote αλλάζει ταυτότητα.

o Υπομονή, το νέο λογότυπο έρχεται με αστρικές ταχύτητες...

o Εν τω μεταξύ, εμπλουτίζει την γκάμα των i-mode συσκευών της.

o Και μετά το NEC N411i, έρχεται και το πρώτο Nokia, 6680i.

o Φινλανδική φινέτσα και εργονομία με ιαπωνικές ταχύτητες…

o Με τόση ταχύτητα, πώς να μην «είναι καλύτερα να είσαι μπροστά»;

 

έρχεται το πρώτο ευρωπαϊκό imode κινητό ... σύντομα ... ;) :cool:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Nokia i-mode κινητό; :yahoo: Έχεις καμιά πληροφόρια για το πότε ακριβώς; Ομολογώ πως δεν μου κάνει εντύπωση το νέο λογότυπο :O
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote αλλάζει ταυτότητα.

o Υπομονή, το νέο λογότυπο έρχεται με αστρικές ταχύτητες...

o Εν τω μεταξύ, εμπλουτίζει την γκάμα των i-mode συσκευών της.

o Και μετά το NEC N411i, έρχεται και το πρώτο Nokia, 6680i.

o Φινλανδική φινέτσα και εργονομία με ιαπωνικές ταχύτητες…

o Με τόση ταχύτητα, πώς να μην «είναι καλύτερα να είσαι μπροστά»;

 

έρχεται το πρώτο ευρωπαϊκό imode κινητό ... σύντομα ... ;) :cool:

Αντε επιτελους,γιατι με μια και μονο -πολυ μετρια- i-mode συσκευη,το NEC N600i,η κατασταση προς το παρον για το i-mode3G,παραμενει πολυ μετρια... :( Ελπιζουμε σε καλυτερες και περισσοτερες συσκευες..!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εχω what's up και θα αγορασω το ΝΟΚΙΑ Ν70. Το προηγουμενο μου κινητο δεν εχει καμια σχεση με 3G κπλ, οποτε δεν ξερω τιποτα σχετικα με αυτο. Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω το 3G με τον αριθμο μου, ετσι; πως μπορω να το χρησιμοποιησω;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εχω what's up και θα αγορασω το ΝΟΚΙΑ Ν70. Το προηγουμενο μου κινητο δεν εχει καμια σχεση με 3G κπλ, οποτε δεν ξερω τιποτα σχετικα με αυτο. Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω το 3G με τον αριθμο μου, ετσι; πως μπορω να το χρησιμοποιησω;

 

3G σε καρτοκινητό κοσμοτέ ξέχνα το !! Και μάλιστα αν δεν έχει επιλογή το Ν70 να "κλειδώνει" σε 2ης γενιάς δίκτυο, θα έχεις πρόβλημα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

3G σε καρτοκινητό κοσμοτέ ξέχνα το !! Και μάλιστα αν δεν έχει επιλογή το Ν70 να "κλειδώνει" σε 2ης γενιάς δίκτυο, θα έχεις πρόβλημα !!!

 

 

Δηλαδη εννοεις οτι θα εχω προβλημα αν κρατησω τον ιδιο αριθμο; Πρεπει να παρω καρτα σε αλλο δικτυο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα με το Ν70. Και να μην έχει επιλογή να κλειδώνει σε GSM το πολύ πολύ να ψάχνει για δίκτυο 3G το κινητό και να τελειώνει η μπαταρία πιο γρήγορα. Ασε που πιστεύω να έχει τέτοια επιλογή.

 

Τώρα αν θέλεις 3G υπηρεσίες με κάρτα τότε πρέπει να πας σε vodafone με άλλον αριθμό ή με φορητότητα. Εκτός αν θέλεις να περιμένεις την Cosmote μέχρι να δώσει τρίτης γενιάς υπηρεσίες στους καρτοκινητούς. Πιστεύω από την αρχή του χρόνου να το κάνει....

 

Η επιλογή είναι δικιά σου..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Apo uphresies kai tetoia Vodafone me diafora,epishs h Voda exei mono karta,ara einai monodromos sthn periptwsh sou!

Me ta diktua den exw katalabeia kma ti sto kalo paizetai!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα με το Ν70. Και να μην έχει επιλογή να κλειδώνει σε GSM το πολύ πολύ να ψάχνει για δίκτυο 3G το κινητό και να τελειώνει η μπαταρία πιο γρήγορα. Ασε που πιστεύω να έχει τέτοια επιλογή.

 

Δεν είναι τόσο απλό... Θυμάμαι όταν έβαζα 2G κάρτα στο Ζ1010, δεν δούλευε καλά.. Έτσι και αλλιώς άμα ψάχνει 3ης γενιάς δίκτυο και το βρει, θα προσπαθήσει να συνδεθεί σε αυτό, και με κάρτα κοσμοτέ (ή ΤΙΜ) δεν θα σε αφήνει, οπότε μόνο προβλήματα μπορεί να έχεις...

 

Για κάρτα είναι μονόδρομος η βόντα... Για το πότε θα δώσει 3G στα καρτοκινητά της η κοσμοτέ δεν γνωρίζουμε, είναι όμως γνωστό ότι έχει προβλήματα με την υλοποίηση του 3G την πλατφόρμα των καρτοκινητών... Αν έχεις υπομονή περιμένεις... Έτσι και αλλιώς αν θες το Ν70 καλό είναι να το πάρεις με την επόμενη έκδοση, αυτή έχει προβλήματα με το ράδιο όπως θα διαβάσεις και όχι μόνο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό... Θυμάμαι όταν έβαζα 2G κάρτα στο Ζ1010, δεν δούλευε καλά.. Έτσι και αλλιώς άμα ψάχνει 3ης γενιάς δίκτυο και το βρει, θα προσπαθήσει να συνδεθεί σε αυτό, και με κάρτα κοσμοτέ (ή ΤΙΜ) δεν θα σε αφήνει, οπότε μόνο προβλήματα μπορεί να έχεις...

 

Για κάρτα είναι μονόδρομος η βόντα... Για το πότε θα δώσει 3G στα καρτοκινητά της η κοσμοτέ δεν γνωρίζουμε, είναι όμως γνωστό ότι έχει προβλήματα με την υλοποίηση του 3G την πλατφόρμα των καρτοκινητών... Αν έχεις υπομονή περιμένεις... Έτσι και αλλιώς αν θες το Ν70 καλό είναι να το πάρεις με την επόμενη έκδοση, αυτή έχει προβλήματα με το ράδιο όπως θα διαβάσεις και όχι μόνο...

Επίσης το Z1010 δεν έχει κανένα πρόβλημα με 2G κάρτες γιατί το έχει ένας φίλος μου με what's up και πάει μια χαρά!! :)

 

Δεν είναι τόσο συμαντικό το πρόβλημα στο ράδιο για μερικούς (αν και για μένα είναι), αλλά θα λυθεί σύντομα...

 

Και ΝΑΙ! Έχει επιλογή για λειτουργεία δικτύου... Έχει "Διπλή λειτουργεία" και "GSM". ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ να βρω εδώ και μια εβδομάδα τις ρυθμίσεις για το Easy Internet της COSMOTE στο κινητό μου ώστε να βλέπω email και οpera browsing ΧΩΡΙΣ επιτυχία. Έχω διαβάσει όλα τα post αλλά κανένα δεν δίνει πλήρη απάντηση.

 

Το όλο θέμα θα έπρεπε να είναι τοοοοοοοοσο απλό και καταντάει να γίνεται ιδιαίτερα ενοχλητικό τουλάχιστον στην cosmote. Στο site τους μιλάνε μόνο για WAP over GPRS και i-mode. Δεν μπόρεσα να βρω χρήσιμη πληροφοία για την easy-internet υπηρεσία.

 

Όποιος ξέρεις απαντάει στα παρακάτω:

α) Έστειλα FAX και τα λοιπά σε cosmote για να μου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία easy internet πριν 4 μέρες - θα πάρω απάντηση ή να υποθέσω ότι ενεργοποιήθηκε;

β) Ποιες ακριβως ρυθμίσεις χρειάζονται για καθαρό internet στο κινητο (τι APN, IP , login/password). Υπάρχουν κάπου σαν ένα μικρό step-by-step tutorial ή ζητάω πολλά.

fantaros.net

- Συλλογικό Blog για την ζωή των στρατευμένων

Searchius

- Ας ενώσουμε τα bookmarks μας και ας φτιάξουμε μια μηχανη αναζήτησης που να βρισκει αυτο που πραγματικά θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι!!

Εστειλα μόλις πρίν απο λίγο email στήν Cosmote σχετικά με το πότε θα καλύψει και τις δικές μας περιοχές και μιλάω για επαρχία αλλά μέχρι να έρθει η απάντηση τους που μάλλον θα είναι αόριστη ξέρει κάποιος κάτι ή υπάρχει κάπου χάρτης κάλυψης 3G της Cosmote??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...