Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως συνδέεται με το λαπτοπ; Με ένα καλώδιο ethernet από την ethernet θύρα του router σε αυτή του laptop.

To portforward θα σου χρειαστεί σίγουρα. Δεν ειναι τπτ τρομερό. Θα μας πεις ποιο modem έχεις και είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως συνδέεται με το λαπτοπ; Με ένα καλώδιο ethernet από την ethernet θύρα του router σε αυτή του laptop.

To portforward θα σου χρειαστεί σίγουρα. Δεν ειναι τπτ τρομερό. Θα μας πεις ποιο modem έχεις και είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε...

το μοντεμ ειναι το alcatel 510i με τις 4 θυρες ethernet.μολις το εγκαταστησω θα σας πω να μου δωσετε οδηγιες!BAYERN OLE!
Link to comment
Share on other sites

το μοντεμ ειναι το alcatel 510i με τις 4 θυρες ethernet.μολις το εγκαταστησω θα σας πω να μου δωσετε οδηγιες!BAYERN OLE!

Eίναι πολύ απλές οι διαδικασίες. Ακολουθείς τον οδηγό που θα βρεις εδώ για κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιείς χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει οτι χρειαζομαι πρωτα static ip τι εννοει?η dynamic ip τι διαφορα εχει?

Η στάτικ IP το λέει η λέξη. Κρατάς την ίδια ΙΡ συνέχεια. Αυτό το θέλουν μερικοί που παίζουν πχ online games για να είναι συνέχεια στο ίδιο παιχνίδι μέσα. Βασικά είναι πολυτέλεια, μιας και η τιμή για σύνδεση με στάτικ ΙΡ είναι σχεδόν διπλάσια.

 

Η dynamic είναι αυτή που έχουν οι περισσότεροι που χρησιμοπιούν DSL. Αλλάζει η ΙΡ σου κάθε 3-4 μέρες, εξαρτάται από τον παροχέα σου... :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βρω(θα μου πειτε εσεις?:) )ενα σαιτ να κατεβαζω μουσικη και για ταινιες.κατα τα αλλα κανω απλη χρηση του νετ...οτενετ εβαλα για αρχη

 

δηλαδη αν θελω να παιξω πχ μπιλιαρδο στην yahoo δεν θα μπορω?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Γερμανό (το είχα παραγγείλει τη Δευτέρα) και παρέλαβα το ondslkit. Συγκεκριμένα μου έδωσαν το σφραγισμένο πακέτο και μια τυπωμένη σελίδα που γράφει:

 

Παροχέας: ΟΤΕΝΕΤ

Αίτηση νέας σύνδεσης 6/10/2005 9.00 πμ

ΠΡOΙΟΝ: ODSL 384

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 3ΜΗΝΗ

ΤΙΜΗ: 67 ΕΥΡΩ

 

Ακολουθούν τα στοιχεία μου και στο κάτω μέρος έχει όνομα και κωδικό.

 

Ετσι έπρεπε να είναι ή έχει κάνει π@π@ριά ο υπάλληλος;;

 

Οσον αφορά το δώρο μου είπαν ότι θα τους το στείλουν μάλλον την Τρίτη...

 

Πλήρωσα 105 τελική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

linksys modem/router ασύρματο.

 

Δυστυχώς όμως παρότι μου παρέδωσαν χτες το κιτ και αντίγραφο αίτησης, σήμερα η οτενετ δεν έχει πάρει ακόμα αίτηση ενεργοποίησης.

 

Τι γίνεται; Τα μαζεύουν κάπου κεντρικά στο γερμανό και τα στέλνουν μαζικά στην οτενετ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς το μόντεμ που σου δίνει ο ΟΤΕ (το ΙΝΤΡΑΚΟΜ που γράφει επάνω ΟΤΕ) όταν κάνεις σύνδεση DSL, πρέπει να το επιστρέψεις όταν λήξεις την συνδρομή; Ισχύει ό,τι και για το Netmod; :worry:
Link to comment
Share on other sites

linksys modem/router ασύρματο.

 

Δυστυχώς όμως παρότι μου παρέδωσαν χτες το κιτ και αντίγραφο αίτησης, σήμερα η οτενετ δεν έχει πάρει ακόμα αίτηση ενεργοποίησης.

 

Τι γίνεται; Τα μαζεύουν κάπου κεντρικά στο γερμανό και τα στέλνουν μαζικά στην οτενετ;

 

Μαζί και εδώ φίλε μου! :D Άντε να δούμε τι θα γίνει με τον κ. Γερμανό. Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είτε θα μείνω χωρίς το δώρο, είτε θα χαθούν οι ελέυθερες πόρτες μέχρι να αποφασίσουν να κάνουν κάτι...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

paidia egw ekana aitisi conn-x tin deutera kai exthes(paraskeui)irthe to conn-x kai mazi kai i sindesi adsl(grammi-prosbasi)to modem einai to telindus 1130 pou mporeis na sindeseis 2 ipologistes gia osous endiaferontai me port forwaring k.t.l.opios thelei exigiseis gia to conn-x as mou pei.oso gia taxitites plisiazoun ta 43kb/s!Arketa kala pistebw gia 384

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Μαζί και εδώ φίλε μου! :D Άντε να δούμε τι θα γίνει με τον κ. Γερμανό. Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είτε θα μείνω χωρίς το δώρο, είτε θα χαθούν οι ελέυθερες πόρτες μέχρι να αποφασίσουν να κάνουν κάτι...

 

και εγώ τα ίδια φοβάμαι.

 

Μου είπαν σήμερα ότι το κατάστημα στέλνει τα χαρτιά στα κεντρικα του γερμανού και απο εκεί πάνε οτενετ. Αρα η καθυστέρηση γίνεται στα κεντρικά του γερμανού. Αλλά δεν ξέρω πως να επικοινωνήσω μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Παρε τους τηλεφωνο στο 800-11-40000 (χωρις χρεωση) και ενημερωσε τους απο ποιο καταστημα εκανες την αιτηση, και οτι υπαρχει "παρα πολυ" μεγαλη καθυστερηση. Γενικα κανε παραπονα, και επισημανε τους οτι θα περιμενεις τηλεφωνο τους για να σου πουν σε ποιο σταδιο βρισκετε η αιτηση σου.

 

Με λιγα λογια: ΑΠΑΙΤΗΣΕ!

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει καπως με αθτα που εχω διαβασει στο forum και το site της otenet δεν τα λεει αρκετα ξεκαθαρα, μπορεις καποιος να μου πει αν μεσα στην τιμη του onDLS kit ειναι και το τελος ενεργοποιησης της γραμμης; Το παγιο του ote συμπεριλαμβανεται επεισης μεσα στην τιμη του OnDLS Kit για τους 2 μηνες που δινει η θα το πληρωσω εγω αυτο απο τον πρωτο μηνα; Επισης...μετα το περας του 3μηνου λενε οτι η συνδρομη ανανεωται αυτοματα....Σε περιπτωση ανανεωσης η ΟΤΕΝΕΤ πως θα παρει να λεφτα της συνδρομης; Οποιος μπορει παρακαλω ας απαντησει....
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει καπως με αθτα που εχω διαβασει στο forum και το site της otenet δεν τα λεει αρκετα ξεκαθαρα, μπορεις καποιος να μου πει αν μεσα στην τιμη του onDLS kit ειναι και το τελος ενεργοποιησης της γραμμης; Το παγιο του ote συμπεριλαμβανεται επεισης μεσα στην τιμη του OnDLS Kit για τους 2 μηνες που δινει η θα το πληρωσω εγω αυτο απο τον πρωτο μηνα; Επισης...μετα το περας του 3μηνου λενε οτι η συνδρομη ανανεωται αυτοματα....Σε περιπτωση ανανεωσης η ΟΤΕΝΕΤ πως θα παρει να λεφτα της συνδρομης; Οποιος μπορει παρακαλω ας απαντησει....

 

Πληρωνεις τα 89+ ΦΠΑ και τελειωσες. Για 3 μηνες δεν πληρωνεις ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Ολα ειναι μεσα στο πακετο.

Μετα τους 3 μηνες, η συνδρομη γινεται αοριστου χρονου και σου ερχεται στον λογαριασμο του ΟΤΕ μαζι με το παγιο της γραμμης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα μολις πριν απο λιγο adsl!επιτελους εγινα ανθρωπος!με την βοηθεια των τηλεφωνητων του οτε και της οτενετ εκανα την εγκατασταση μια χαρα!τωρα η απορια μου ειναι η εξης.απο οτι βλεπω σερφαρω μια χαρα.που θα μου χρειαστει το port forwarding?στην σελιδα ww..portforwarding.... πανω πανω λεει οτι πρεπει να δημιουργησω μια στατικη IP ADDRESS,αληθευει αυτο?εχω ετοιμες τις οδηγιες απο μια τηλεφωνητρια της οτενετ αν χρειαστει.ταχυτητα downloading για 384 αθηνα περιπου 37-47
Link to comment
Share on other sites

paidia pira kai ego to ondsl by otenet apo extes kai tora perimeno na mou to energopiisoun....exo mia aporia:sto domatio mou erxete ena kalodio apo mpriza tilefonou i opia den ine kenourgia(den exi kanoniko visma,ena anapodo T ine).afto to kalodio to vazo se ena mikro pragmataki pou exi 3 theseis oste afou exo alles 2 na stelno 1 kalodio sto pc mou gia to modem kai allo ena sto til pou exo sto domatio mou...kai edo tora to parakseno.ama de valo to filtro prin valo to kalodio pou pai sto til,mou kani kati paraksenous ixous otan sikono to akoustiko.to thema ine oti ama to valo stamatai aftos o spastikos ixos alla ksekinai kai pou miazei me radiofono(i kati tetio).prin sikosa to akoustiko kai akouga mousiki!!!!!(to toutou akougete kanonika)re paidia kserei kanis ti ginete giati exo trelathei?episis dokimasa to filtro kai se alli siskevi tou spitiou kai de to ekane afto(de ksero vevea mipos pezei rolo oti i alli siskevi pernei sima apo alli mpriza)
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βάλεις ανάποδα το splitter, θα δεις που θα ακουστούν σατανιστικά μηνύματα :devil:
Link to comment
Share on other sites

Steve είσαι πολύ τυχερό άτομο!

Εγώ πχ έχω το αντίστροφο πρόβλημα: Εχω ένα ραδιόφωνο που δεν δέχεται με τίποτα να δουλέψει σαν τηλέφωνο...

:D

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βάλεις ανάποδα το splitter, θα δεις που θα ακουστούν σατανιστικά μηνύματα :devil:

to dokimasa alla alazei stathmo etsi :)

 

Steve είσαι πολύ τυχερό άτομο!

Εγώ πχ έχω το αντίστροφο πρόβλημα: Εχω ένα ραδιόφωνο που δεν δέχεται με τίποτα να δουλέψει σαν τηλέφωνο...

:D

pos kai etsi :confused: ?kati paraksena pragmata e? :p

 

paidia pera apo ti plaka pragmatika kserei kanis giati to kani afto?dokimasa kai kati allo.afto to kani amma sto filtro valo kalodio pro to tilefono.ama valo to filtro kateftheian sto til tote de to kani afto :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

μια off topic ερωτηση παιδια...απο ποιο σαιτ μπορουμε να κατεβασουμε τραγουδια πλεον?και αν πρεπει να ρυθμιστουν οι "πορτες" σε ποιο σαιτ εχει οδηγιες?ευχαριστω και σορυ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...