Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρησεις μου κατα την επεμβαση ανοιγματος - καθαρισμου κινητου.

Προσεκτικη κινηση στις ακρες του καμπυλου καλυματος οπου βρισκονται τα 2 κλιψακια, με κινηση....βαζουμε την πενα (κιθαρας) μεσα στην σχιζμη πανω απο τον φακο της καμερας,πατημα ελαφρυ στις ακρες για ξεκουμπωμα και ανασηκωμα.

Εμφανιζονται και οι αλλες 2 βιδες οι οποιες ειναι πιο μεγαλες σε μηκος και τις ξεβιδωνουμε ολες.

Χωρις βιασυνη και ακολουθοντας την αντισταση που δημιουργει το κουμπωμα του , σε κυκλικη κινηση, βγαινει το καλυμα.

Κρατωντας την συσκευη με την οθονη προς τα πανω,βαζουμε την πενα στην αριστερη εγκοπη για να ανασηκωσουμε την κασα συγκρατησης του επανω καλυματος οθονης - πληκτρων.

Καθαρισμα απαλο της οθονης αν ειναι δυνατον με ενα πανακι καθαρισμου γυαλιων.Το τζαμακι στην κασα προστασιας,ελαφρο καθαρισμα εσωτερικα με τον ιδιο τροπο.Περιφερειακα το τζαμακι εχει τσιμουχα ,αλλα παρ`ολα αυτα η σκονη περνα στην οθονη.Μπορει δε η σκονη να μπει απο οποιοδηποτε σημειο και οχι κυριως απο το πολυπληκτρο που λεγαμε.

Ακολουθει η αντιστροφη κινηση συναρμολογησης και τελος.

 

Ενα ερωτημα : Οταν δεχεσε μηνυμα mms ,και το μηνυμα αυτο σου ερχετε 3 φορες μεσα σε 5 λεπτα ενω ο αποστολεας το εστειλε μονο 1, τι μπορει να φταιει ? Υπαρχει μηπως προβλημα στο λογισμικο του παρ`0λη την επισκευη που του εγεινε? Το παθαινει φιλος μου με το 6230 και ο λογαριασμος του εχει χτυπησει ταβανι !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρατηρησεις μου κατα την επεμβαση ανοιγματος - καθαρισμου κινητου.

Προσεκτικη κινηση στις ακρες του καμπυλου καλυματος οπου βρισκονται τα 2 κλιψακια, με κινηση....βαζουμε την πενα (κιθαρας) μεσα στην σχιζμη πανω απο τον φακο της καμερας,πατημα ελαφρυ στις ακρες για ξεκουμπωμα και ανασηκωμα.

Πατημα ή κινηση αριστερα - δεξια της πενας στη σχησμη? Νομιζω ετσι το δειχνει το pdf και ετσι το ανοιξα..

 

Ενα ερωτημα : Οταν δεχεσε μηνυμα mms ,και το μηνυμα αυτο σου ερχετε 3 φορες μεσα σε 5 λεπτα ενω ο αποστολεας το εστειλε μονο 1, τι μπορει να φταιει ? Υπαρχει μηπως προβλημα στο λογισμικο του παρ`0λη την επισκευη που του εγεινε? Το παθαινει φιλος μου με το 6230 και ο λογαριασμος του εχει χτυπησει ταβανι !

Εγω το επαθα στα sms σε εναν μονο αριθμο που εστελνα. Μια παραδοση αναφορας μου ερχοταν αλλα το εστελνε καμια 10αρια φορες. Οταν πηγα στα μηνυματα-εξερχομενα , ειδα το sms να ειναι εκει και να λεει απο κατω "επομενη προγραμματισμενη αποστολη στη ταδε ωρα" :w00t:Το εσβησα και δεν μου το εκανε ξανα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ενα ερωτημα : Οταν δεχεσε μηνυμα mms ,και το μηνυμα αυτο σου ερχετε 3 φορες μεσα σε 5 λεπτα ενω ο αποστολεας το εστειλε μονο 1, τι μπορει να φταιει ? Υπαρχει μηπως προβλημα στο λογισμικο του παρ`0λη την επισκευη που του εγεινε? Το παθαινει φιλος μου με το 6230 και ο λογαριασμος του εχει χτυπησει ταβανι !

Το ίδιο έπαθε και ο αδερφος μου με το 6230 όταν προσπαθούσαμε να ενεργοποιήσουμε τα ΜΜS και στέλναμε για να δουμε αν θα στείλει. Το κινητό όμως καπου τα αποθηκεύει αυτα μηνυματα και τα έστηλε όλα μαζι όταν το φτιάξαμε μην μπορώντας να το σταματήσουμε. Άρα πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα γίνετε όταν δεν έχει π.χ.σήμα.

 

Ο mRouter δεν είναι ανάγκη να συνδεθεί απ' ευθείας. Αρκεί να έχεις ορίσει τις επιπλέον πόρτες όπως εξηγώ στον οδηγό. Ο mRouter θα δεί την αίτηση του 3230 και θα επικοινωνήσει...

Στο θέμα μας τωρα. Το πρόβλημα του mRouter μου είναι ότι μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος γιατί χρισημοποιήται απο κάτι άλλο. Αυτό μου το λέει για την θύρα που έχω συνδεμένο το Bluetooth. :( ?

Η ειρωνία όμως είναι ότι την πρώτη φορά που το δοκήμασα το 3230 συνδέθηκε και σέρφαρα κανονικα με τον Opera browser. :confused: Καμία άλλη φορα δεν έχει ξαναμπει και προσπαθώ να βρω που έχω κάνει λάθος. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... Ανοίγω το "μαμίσιο" πρόγραμμα της κάμερας στο ΝΟΚΙΑ 3230 και ανάλογα με την επιλογή της ποιότητας παίρνω...

Υψηλή= 1280 Χ 960 με μέγεθος 279Kb

Κανονική= 1280 Χ 960 με μέγεθος 126Kb

Βασική= 1280 Χ 960 με μέγεθος 30Kb

Αφού εγκατέστησα το θεϊκό πρόγραμμα Zunfat Camera... το πρόγραμμα δούλεψε σωστά... αλλά μου βγάζει διαστάσεις 1280X1024 με μέγεθος 111Kb!

Η ερώτησή μου είναι.... Υπάρχει τρόπος στο Zunfat Camera να έχω καλύτερη ποιότητα/ανάλυση στις φώτο (με προφανώς μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου)?

Το ξέρω ότι είναι κινητό τηλέφωνο και όχι Ψηφιακή Φωτογραφική Μηχανή, όμως ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΑΠΤΙΣΙΑ!

Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί με το πρόβλημά μου. (ποιό πρόβλημα? Μια ερώτηση έκανα ό άνθρωπος)

Link to comment
Share on other sites

Πατημα ή κινηση αριστερα - δεξια της πενας στη σχησμη? Νομιζω ετσι το δειχνει το pdf και ετσι το ανοιξα..

Και με κινηση δεξια - αριστερα μια και απο το σχημα που εχει η πενα θα καβαληση το κλιψακι.Νομιζω οτι πιο ευκολα μπαινει η πενα στην μεση παρα στις ακρες.Γι`αυτο και το ανοιγει ετσι στις οδηγιες.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

to kinito trelathike.

ksafnika pao na to kseklidoso ta koumpia tipota tzifos.

kanw tin klasiki kinisi.bgazo mpataria.

 

to ksana anoigo kai ksafnika oti app kai games eixa sto kinito eksafanistikan.(stin karta mnimis mono).

 

koitao plirofories gia karta mnimis kai leei oti xrisimopoite 20 mb..

ontos psaxno analutika tin karta mnimis kai ta app kai ta games uparxoun mono ta sis mono kai jar.

 

ti na kanw?

 

pws tha to epanafero sta kala tou?

 

 

gia poio logw na mou to ekane auto.

 

mipos na balw kai kanena antivirus?

 

episis ti na kanw prwta soft or hard format?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειμαι καινουργιος κατοχος του 3230 και θα ηθελα να με δωσετε να φωτα σας στο ποια προγραμματα μετρανε να εγκαταστησω στο κινητο? Πρωτο και καλυτερο το προγραμμα της καμερας. Ποιο ειναι το καλυτερο? Γιατι απο οτι καταλαβαινω το βασικο προγραμμα της nokia ειναι για τον μπεο. Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια! :)
Link to comment
Share on other sites

...Το πρόβλημα του mRouter μου είναι ότι μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος γιατί χρισημοποιήται απο κάτι άλλο. Αυτό μου το λέει για την θύρα που έχω συνδεμένο το Bluetooth. :( ?

Η ειρωνία όμως είναι ότι την πρώτη φορά που το δοκήμασα το 3230 συνδέθηκε και σέρφαρα κανονικα με τον Opera browser. :confused: Καμία άλλη φορα δεν έχει ξαναμπει και προσπαθώ να βρω που έχω κάνει λάθος. :mad:

 

Δοκίμασε μια επανεγκατάσταση. Πάντως για να σου έπεξε μια, λογικά θα σου παίξει πάλι. Είνια δύσκολο να σε βοηθήσω αν δεν κάνουμε μαζί τα βήματα ένα, ένα - κομματάκι δύσκολο...

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα...

 

Υ.Γ.: Η ερώτηση για το Zunfat είναι καλή. Μπορεί να βγάλει φωτο χωρίς συμπίεση στο μέγεθος του αρχείου; Αυτό δημιουργεί ψηφιακό θόρυβο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειμαι καινουργιος κατοχος του 3230 και θα ηθελα να με δωσετε να φωτα σας στο ποια προγραμματα μετρανε να εγκαταστησω στο κινητο? Πρωτο και καλυτερο το προγραμμα της καμερας. Ποιο ειναι το καλυτερο? Γιατι απο οτι καταλαβαινω το βασικο προγραμμα της nokia ειναι για τον μπεο. Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια! :)

 

Φιλε αξιζει πραγματικα να βαλεις το προγραμμα που μετατρεπει το κινητο σε τηλεκοντρολ!!Εχω περασει απιστευτες στιγμες με την παρεα μου κλεινοντας τηλεορασεις σε καφετεριες (εν ωρα ματς εννοειται),στα goodys (ειχε τρελαθει αυτη που επαιρνε παραγγελιες οταν εκλεισα την 42 plasma που ειχαν).Η αποθεωση ομως ηταν μεσα στο καραβι.Πηγαινα ανδρο και καποια στιγμη βγαζω το κινητο σε εμφανες σημειο,και αλλαζω καναλι.Μια παρεα απο διπλα ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ:ελεγαν πως ειχα πιασει την συχνοτητα κατα τυχη και προσπαθουσαν με ενα 6230 να την αλλαξουν και αυτοι!

Ασε e-mail και θα στο στειλω καποια στιγμη ΣΠΑΣΜΕΝΟ και οχι σε κατι αθλιες εκδοσεις που κυκλοφορει και που εισαι αναγκασμενος να γυριζεις πισω την ημερομηνια και στο τελος να μην σου δουλευει. :mad: :mad:

 

Λοιπον αυτα,καλο χειμωνα παιδες και κουραγιο σε ολη την Γ Λυκειου!!9 μηνες ειναι,θα περασουν..... :rolleyes:

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

εδω βρισκεται το αρχειο οδηγιων ανοιγματος του 3230

 

υπηρξε αρκετη ζητηση και σκεφτηκα να το βαλω καπου .Με τον καιρο θα μπουν και αλλα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Μπορείς να το στείλεις και από εδώ το πρόγραμμα που κάνει το κινητό τηλεκοντρόλ? Το e-mail μου είναι bill@dj105.gr
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αξιζει πραγματικα να βαλεις το προγραμμα που μετατρεπει το κινητο σε τηλεκοντρολ!!Εχω περασει απιστευτες στιγμες με την παρεα μου κλεινοντας τηλεορασεις σε καφετεριες (εν ωρα ματς εννοειται),στα goodys (ειχε τρελαθει αυτη που επαιρνε παραγγελιες οταν εκλεισα την 42 plasma που ειχαν).Η αποθεωση ομως ηταν μεσα στο καραβι.Πηγαινα ανδρο και καποια στιγμη βγαζω το κινητο σε εμφανες σημειο,και αλλαζω καναλι.Μια παρεα απο διπλα ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ:ελεγαν πως ειχα πιασει την συχνοτητα κατα τυχη και προσπαθουσαν με ενα 6230 να την αλλαξουν και αυτοι!

Ασε e-mail και θα στο στειλω καποια στιγμη ΣΠΑΣΜΕΝΟ και οχι σε κατι αθλιες εκδοσεις που κυκλοφορει και που εισαι αναγκασμενος να γυριζεις πισω την ημερομηνια και στο τελος να μην σου δουλευει. :mad: :mad:

 

Λοιπον αυτα,καλο χειμωνα παιδες και κουραγιο σε ολη την Γ Λυκειου!!9 μηνες ειναι,θα περασουν..... :rolleyes:

 

 

steile mou to okai se emena se parakalw,exw vare8ei tis trial ekdoseis pou exw!

m_e_vaki@yahoo.gr

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καποιο ini file για τον eti camcorder 2,02 που να κανει capture σε μεγαλυτερη αναλυση και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ σε 3230?

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το στείλεις και από εδώ το πρόγραμμα

steile mou to okai se emena

 

Παιδια ,Please,τα requests καλο ειναι να γινονται μεσω PM . Μην γεμιζουμε τα θεματα τσαμπα :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

steile mou to okai se emena se parakalw,exw vare8ei tis trial ekdoseis pou exw!

m_e_vaki@yahoo.gr

 

Επειδη το ζητουν πολλοι,υπαρχει κανενας ο οποιος θελει να το ανεβασει στην δικια του σελιδα για να μην κανω και 50 ωρες.. :O :O

Παντως θα προσπαθησω να το στειλω σε οσους μπορω. :)

 

Ασχετο:γιατι η σελιδα του ntanny ειναι αδεια ενω θα επρεπε να εχει καποιες ομαδες προγραμματων??

 

 

EDIT:προμηθευτείτε το προγραμμα απο την προσωπικη μου πλεον ιστοσελιδα!! :w00t: :w00t: :D

http://briefcase.pathfinder.gr/view/orone

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:γιατι η σελιδα του ntanny ειναι αδεια ενω θα επρεπε να εχει καποιες ομαδες προγραμματων??

 

Συγνωμη παιδες ,εχει δικιο ο orone, η ιστοσελιδα μου ειναι αδεια λογω του οτι ετοιμαζω μια αλλη κινηση .Τα 12 Mb που δινει το pathfinder ειναι λιγα και οι εφαρμογες - παιχνιδια πολλα.Ετσι σιγα σιγα τα ανεβαζω σε εναν αλλο δωρεαν χωρο των 50 Mb.Μολις θα ειμαι ετοιμος θα σας ενημερωσω.Βλεπετε αυτες τις μερες εχουμε και νεα παιδια στην παρεα και ασφαλως θα θελουν να βρουν κατι.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι λιγο ασχετος και πηρα προσφατα το 3230 και εχω μια ερωτηση:

 

FUJI MULTIMEDIA CARD 1024 MB

TRANSCEND MMC 256MB

FUJI MULTIMEDIA CARD 512 MB

SANDISK 256MB RS MULTIMEDIA CARD

 

απο

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3%20%CC%CD%C7%CC%C5%D3&category2=MULTIMEDIA%20CARD

 

 

μπορουν να μπουν στο τηλεφωνο αυτο ή πρεπει παντα να εχουμε καρτες Νοκια;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι λιγο ασχετος και πηρα προσφατα το 3230 και εχω μια ερωτηση:

 

FUJI MULTIMEDIA CARD 1024 MB

TRANSCEND MMC 256MB

FUJI MULTIMEDIA CARD 512 MB

SANDISK 256MB RS MULTIMEDIA CARD

 

απο

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3%20%CC%CD%C7%CC%C5%D3&category2=MULTIMEDIA%20CARD

 

 

μπορουν να μπουν στο τηλεφωνο αυτο ή πρεπει παντα να εχουμε καρτες Νοκια;

 

Ευχαριστω

 

Οχι φιλε μου δεν ειναι αναγκη να ειναι καρτα της Nokia.Οποιαδηποτε καρτα ειναι RS-MMC μπορει να χρησιμοποιηθει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Τους χαιρετισμούς μου στην παρέα των κατόχων Nokia 3230! :)

 

Επειδή σκοπεύω στο άμεσο μέλλον να αποκτήσω κι εγώ το συγκεκριμένο κινητό, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις, οι απαντήσεις των οποίων θα με οδηγήσουν στη συγκεκριμένη αγορά ή όχι...

 

-Από μπαταρία πως πάει το κινητό; Οι 150 ώρες αναμονής που δίνει η Nokia με τρομάζουν λιγάκι! :(

-Με τα sms όλα καλά;;; :worry: Στέλνουμε κανονικά ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες;;; :wacko:

Γενικά, παρουσιάζονται κάποια συχνά προβλήματα όπως κολλήματα κλπ;;; :cry:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ λόγω έλιψης χρόνου βα διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος για να βρω τις απαντήσεις που ζητάω... :( Θα επιστρέψω, ως κάτοχος, πλέον, κατά πάσα πιθανότητα... ;) :)

Link to comment
Share on other sites

-Από μπαταρία πως πάει το κινητό; Οι 150 ώρες αναμονής που δίνει η Nokia με τρομάζουν λιγάκι! :(

-Με τα sms όλα καλά;;; :worry: Στέλνουμε κανονικά ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες;;; :wacko:

Γενικά, παρουσιάζονται κάποια συχνά προβλήματα όπως κολλήματα κλπ;;; :cry:

 

Μπαταρία: 2,5 μέρες στα χέρια μου με φούλ χρήση και αρκετό σκάλισμα.

SMS: εννοείται ότι στέλνουμε ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

Προβλήματα: αρκετοί αναφέρουν ξαφνικά reboot του κινητού. Το δικό μου έχει κάνει ένα μόνο.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία: 2,5 μέρες στα χέρια μου με φούλ χρήση και αρκετό σκάλισμα.

SMS: εννοείται ότι στέλνουμε ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

Προβλήματα: αρκετοί αναφέρουν ξαφνικά reboot του κινητού. Το δικό μου έχει κάνει ένα μόνο.

 

Αχ...να είχε stereo mp3 player - το ξέρω ότι έχω κολλήσει, αλλά τότε, για εμένα θα ήταν το τέλειο κινητό...

 

Πάντως για την τιμή του είναι πραγματικά αξιόλογο. Τώρα για την μπαταρία και για 2,5 μέρες δεν νομίζω. Εγώ έχω 2 μπαταρίες για να είμαι σίγουρος πως δεν θα με αφήσει ποτέ, και το φορτίζω κάθε ημέρα. Τώρα σε ότι αφορά τα reboot, εγώ έχω πάνω από 90 εφαρμογές, άρα περιμένω και κάποια reboot...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...