Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι θα θέλατε να βρείτε σε ένα κατάστημα τηλεφωνίας και δεν το βρίσκετε είτε απο προιόντα είτε απο οτιδήποτε άλλο???

ή τι σας χαλάει σε κάποια απο αυτά??????????????????

 

Και που ξέρετε....Κάποιοι εκει έξω μπορεί να σας ακούνε...!!!! :X :X :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελληνικα οταν ειμαι στην Ελλαδα, Αγγλικα οταν ειμαι στην Αγγλια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

emena to mono pou me dysarestise einai oti epi mia + vdomada den evriska se haidari kai aigaleo karta mnimis rs mmc megaliteri apo 128 mb.alla genika den vriskeis eykola kartes megalyteres twn 128mb.telika tin vrika sto village
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα 4 ever

Σε ολα τα κινητα που ειχα

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Θα επιθυμουσα να προσλαμβανουν καλυτερα καταρτισμενους υπαλληλους!

"You pay peanuts, you get a monkey" λένε οι Αγγλοσάξωνες ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ρητορικη ερωτηση;

 

Ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις Αγγλικα στην συσκευη σου οταν

α. εισαι Ελληνας & μιλας, γραφεις, διαβαζεις κτλ Ελληνικα και

β. εισαι στην Ελλαδα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ρητορικη ερωτηση;

 

Ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις Αγγλικα στην συσκευη σου οταν

α. εισαι Ελληνας & μιλας, γραφεις, διαβαζεις κτλ Ελληνικα και

β. εισαι στην Ελλαδα!

 

Ο λογος που τουλαχιστον εγω χρησιμοποιω τα Αγγλικα ειναι οτι το κινητο μου δεν εχει Ελληνικα. Τωρα για αυτους που εχει, μαλλον επειδη πολλες φορες οι μεταφρασεις ειναι οτι να'ναι!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ρητορικη ερωτηση;

 

Ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις Αγγλικα στην συσκευη σου οταν

α. εισαι Ελληνας & μιλας, γραφεις, διαβαζεις κτλ Ελληνικα και

β. εισαι στην Ελλαδα!

Opos egrapse kai o Nrg yparxoyn polloi xrhstes ton opoioN ta kinhta thlefona den yposthrizoyn thn Ellhnikh glossa.

 

Epipleon yparxoyn kapoioi (metaksy ton opoion kai ego) poy xrhsimopoioyn peristasiaka thn Agglikh os glossa toy Menu gia na mathoyn kapoies Agglikes lekseis.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω απο το http://www.in.gr :

 

 

"Τόκιο

Κινητά τηλέφωνα τέταρτης γενιάς που προσφέρουν αστρονομικές ταχύτητες μετάδοσης παρουσιάστηκαν στο Τόκιο στο πλαίσιο επίδειξης από την πρωτοπόρο εταιρεία NTT DoCoMo.

 

Συνδεμένα στο πειραματικό δίκτυο 4G της εταιρείας, τα νέα τηλέφωνα λαμβάνουν δεδομένα με ρυθμό 100 Megabit/sec, όταν o χρήστης μετακινείται, ενώ όταν παραμένει ακίνητος η ταχύτητα αυξάνεται έως και στο 1 Gbit/sec.

 

Με αυτόν τον ρυθμό μετάδοσης -ίσο με την ταχύτητα στα νεώτερα δίκτυα υπολογιστών LAN- μια ολόκληρη ταινία DVD μπορεί να κατέβει σε περίπου ένα λεπτό, σχολιάζει τη Δευτέρα το New Scientist.

 

Συγκριτικά, τα σημερινά κινητά τρίτης γενιάς προσφέρουν μπορούν να κατεβάζουν δεδομένα με ρυθμό 384 Kbit/sec και ανεβάζουν με ταχύτητα 129Kbps.

 

Στην επίδειξη της εταιρείας, τα πρωτότυπα τηλέφωνα προέβαλλαν 32 ταινίες πουτ μεταδίδονταν σε υψηλή ανάλυση, ενώ οι χρήστες βρίσκονταν μέσα σε αυτοκίνητα που κινούνταν με 20 χλμ/ώρα.

 

Το πειραματικό δίκτυο 4G της NTT DoCoMo βασίζεται στην τεχνολογία VSF-Spread OFDM (Variable-Spreading-Factor Spread Orthogonal Frequency Division Multiplexing ή Πολυπλεξία Ορθογώνιας Κατανομής Συχνοτήτων Αναπτύγματος Κυμαινόμενου Συντελεστή Ανάπτυξης).

 

Η μέθοδος αυτή επιτρέπει τη μετάδοση δεδομένων με χρήση πολλών ραδιοσυχνοτήτων ταυτόχρονα.

 

Παράλληλα, η εταιρεία επέδειξε την επίσης πειραματική τεχνολογία MIMO (multiple-input-multiple-output, ή πολλαπλές είσοδοι-πολλαπλές έξοδοι), η οποία επιτρέπει στο τηλέφωνο να λαμβάνει δεδομένα από πολλούς βασικούς σταθμούς (κεραίες) ταυτόχρονα.

 

Η NTT DoCoMo ελπίζει να ενεργοποιήσει το πρώτο εμπορικό δίκτυο 4G το 2010. Η διάδοση της νέας γενιάς κινητών στον υπόλοιπο κόσμο θα εξαρτηθεί από τις απαιτήσεις των χρηστών, αλλά και από την καθιέρωση κοινών διεθνών προδιαγραφών, κάτι που ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί."

 

 

Περισσότερες πληροφορίες στο ευρωπαικό site της Docomo:

http://www.docomoeurolabs.de/4_3_wireless.html

 

Το έβαλα εδω, ας το βάλει κάποιος mod στα topic των νέων.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά σε όλα τα κινητά, pc, ψηφιακή κάμερα και οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχει επιλογή για γλώσσα. Πάντα με τσάντιζε μια ατυχής μετάφραση....
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα οταν ειμαι στην Ελλαδα, Αγγλικα οταν ειμαι στην Αγγλια.

Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Χρησημοποιεί κανείς άλλος τη συσκευή σου (που βρίσκεται στην Αγγλία και δεν γνωρίζει ελληνικά ή το ανάποδο; )

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανεις.

Αλλα οταν ειμαι στην Αγγλια στελνω μηνυματα σε Αγγλους (προφανως) και χρειαζομαι την Αγγλικη αλφαβητο.

Καλυφθηκες;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

kai epanalambano ston denior to erothma pou e8esa sto post 64

Syggnomh,den to eixa proseksei.

Koita den gnorizo akrivos poses agglikes lekseis exo mathei,alla sigoyra exo mathei arketes.

Link to comment
Share on other sites

rs-mmc 1gb (πολυ δισευρετες ρε παιδι μου), και dummys κινητων (ε, να μην στολισω το δωματιο με 5-6 κινητακια? :P
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη αναφερθεί ως myphone στο Νέο αυτό, εδώ και πολύ καιρό...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74429

Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανεις.

Αλλα οταν ειμαι στην Αγγλια στελνω μηνυματα σε Αγγλους (προφανως) και χρειαζομαι την Αγγλικη αλφαβητο.

Καλυφθηκες;

 

Και γιατί δεν το αφήνεις στα ελληνικά πχ και να στέλνεις μηνήματα σε όποια γλώσσα προτιμάς; Το (παμπάλαιο) panasonic gd70 που είχα στην Αγγλία το είχα στα αγγλικά και μπορούσες να γυρνάς το 'πληκτρολόγιο' από τα ελληνικά στα αγγλικά χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις τη γλώσσα της συσκευής. Εκτός και η συσκευή σου δε μπορεί, αλλά μου φαίνεται απλά περίεργο! Ποιο κινητό έχεις;

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...