Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας.Μολις μου ηρθε το bt-338 ΑΠΟ EXPANSYS 151ευρω και θα ηθελα να με καθοδηγησετε πως θα κανω το gpsinfo να δουλεψει στο PocketPc,την συνδεση με bluetooth την καταφερα αλλα απο εκει και περα το χαος.Σας ευχαριστω
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι...Εστω οτι αγορασει καποιος ενα PPC και καποιον GPS Receiver...αυτο το πακετο περα απο navigator μεσα στην πολη, μπορει να λειτουργησει και στην θαλασσα βγαζοντας θαλασσιες πορειες , στιγμα, κλπ ....? Υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτή την χρήση...?
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...Εστω οτι αγορασει καποιος ενα PPC και καποιον GPS Receiver...αυτο το πακετο περα απο navigator μεσα στην πολη, μπορει να λειτουργησει και στην θαλασσα βγαζοντας θαλασσιες πορειες , στιγμα, κλπ ....? Υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτή την χρήση...?

Υπάρχει μία λειτουργία για εγγραφή πορείας,για το destinator 3 αυτό,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γι'αυτό που μας ζητάς. :what:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...Εστω οτι αγορασει καποιος ενα PPC και καποιον GPS Receiver...αυτο το πακετο περα απο navigator μεσα στην πολη, μπορει να λειτουργησει και στην θαλασσα βγαζοντας θαλασσιες πορειες , στιγμα, κλπ ....? Υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτή την χρήση...?

 

Όχι,

 

πρέπει να βρείς κάποιο πρόγραμμα ειδικό για αυτή την δουλεία.. [υπάρχουν και αρκετά freeware]

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω το Fortuna Clip-On Bluetooth και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Έχει και είσοδο εξωτερικής κεραίας και δεν χρειάζεται να το χτύπάει ο ήλιος στο αμάξι.. το βάζεις στο ντουλαπάκι και συνδέεις την εξωτρική κεραία..

η οποια κανει ποσο και την βρισκουμε που?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στα χέρια μου το hp ipaq 6340 με το bt112a-gps της Ambeon και εγκατέστησα το destinator 3.Εκ πρώτης όψης,το hp,είναι λίγο πιο αργό από το mio στον υπολογισμό διαδρομής.Δεν βγήκα ακόμα στον δρόμο να δοκιμάσω το bt gps.Στην βεράντα του σπιτιού μου κάνει λιγότερη ώρα να βρει δορυφόρους από ότι το mιο.Αύριο τα νεότερα από μια παράλληλη δοκιμή.Ή θα κλαίω τα euro μου ή θα χαίρομαι. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν χάρτη της υδρογραφικής υπηρεσίας ο οποίος δείχνει μόνο βάθη (ξέρες και τέτοια) με ποιον τρόπο θα βρω στον χάρτη τις συντεταγμένες ενός σημείου για να τις μεταφέρω στο gps και να πάω σε αυτό το σημείο με την βοήθεια εννοείται του GPS;
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και γράφουμέ:Το hp ipaq 6340 με το bt112a-gps της Ambeon και το destinator3 δουλεύουνε πολύ καλά.Το hp είναι λίγο πιο αργό από το mio στον υπολογισμό διαδρομής αλλά στον υπολογισμό νέας είναι ταχύτατο.Το bt112a είναι πάρα πολύ καλό,δεν με έβγαλε καθόλου εκτός πορείας,μέσα σε στενά δεν μπερδεύτηκε καθόλου και σήμα πάνω από 8 δορυφόρους μέσα σε στενούς δρόμους.Θέλω να πω και για την βάση που έχω,την arkon cm700,η οποία είναι και τροφοδοτικό για το hp και bt gps,έχει και ηχείο που είναι ρυθμιζόμενης έντασης και αρκετά καθαρός ήχος πιο δυνατός από το hp.Mε λίγα λόγια δεν κλαίω τα eura μου! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Τελικα αποφασισα να παρω καινουριο bluetooth gps και ειμαι αναμεσα σε holux gr και fortuna bluetooth gps clip on(st xt mode).Τι προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Τελικα αποφασισα να παρω καινουριο bluetooth gps και ειμαι αναμεσα σε holux gr και fortuna bluetooth gps clip on(st xt mode).Τι προτεινετε;

:D :D :D

αν θες στειλε μου πμ να βρεθουμε να δοκιμασεις το fortuna πριν το αγορασεις

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι άλλο...

 

Τι θα λέγατε να διοργανώσουμε μια συνάντηση εμείς οι Θεσσαλονικείς κάποια Κυριακή απόγευμα για να έρθουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι (έχοντες ΒΤ GPS, και μη) για έναν καφέ, να γνωριστούμε και να τεστάρουμε τα μηχανάκια μας?

 

Τι θα λέγατε για την Κυριακή 28/08/05 κατά τις 19:00 στον Ξαρχάκο που έχει και άνεση χώρου για πολλούς νταγλαράδες που θα παίζουν με τα PPCιά τους :D

 

(Τον χώρο τον προτείνω όχι επειδή έχω κάποια σχέση με το κατάστημα, αλλά επειδή εκεί έχω συμμετάσχει σε καφεδο-συναντήσεις του TWMN.net (ασύρματου δικτύου Θεσσαλονίκης)

 

Κ.Ι.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε και ο αντικαταστάτης του MIO 168. Eίναι το MIO A201 και θα έχει και Sirf III. Μερικές πληροφορίες εδώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε το fortuna slim(απο play247)! πιανει 9 δορυφορους μεσα στο σπιτι! Το τεσταρα και στο αμαξι με φιμε και στο μπροστινο και επιανε minumum 8 δορυφορους. Αυτονομια δεν εχω δει ακομα αλλα θα τημ μετρησω αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την ιδεα του φιλου για συναντηση και για το μερος και για την ημερομηνια και για την ωρα.Κανενας αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την ιδεα του φιλου για συναντηση και για το μερος και για την ημερομηνια και για την ωρα.Κανενας αλλος;

 

Συμφωνω με την ιδεα του φιλου για συναντηση και για το μερος οχι ομως για την ημερομηνια θα λειπω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δουλευω το HOLUX BT-236 με SIRFIII chipset.

 

Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι με το destinator αν το ρυθμίσω για sirf και όχι nmea protocol δεν βρίσκει το gps..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την ιδεα του φιλου για συναντηση και για το μερος οχι ομως για την ημερομηνια θα λειπω.

Καλημερα παιδια.Τι θα γινει,θα την κανονισουμε την συναντηση;Πιστευω οτι θα ειναι καλη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα να την αναβάλουμε για την επόμενη εβδομάδα για να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή...

Όποιος μπορεί για την Κυριακή 04/09/05 στις 19:00 στον Ξαρχάκο απέναντι από το Βασιλικό θέατρο.(ενδεικτική ημερομηνία, ώρα και μέρος) ας απαντήσει μαζί με τα στοιχεία των συσκευών που θα έχει μαζί του. Αν δεν μπορεί, ας προτείνει κάτι άλλο για να συναποφασίσουμε.

Γιατί τουλάχιστο ένας θα πρέπει να έχει BT GPS για να κάνουμε κανένα test οι υπόλοιποι!!! Φανταστείτε να μην έρθει κανένας κάτοχος GPS... :O

Εγώ έχω στην κατοχή μου προς το παρόν ένα Qtek S100.

Τα λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα να την αναβάλουμε για την επόμενη εβδομάδα για να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή...

Όποιος μπορεί για την Κυριακή 04/09/05 στις 19:00 στον Ξαρχάκο απέναντι από το Βασιλικό θέατρο.(ενδεικτική ημερομηνία, ώρα και μέρος) ας απαντήσει μαζί με τα στοιχεία των συσκευών που θα έχει μαζί του. Αν δεν μπορεί, ας προτείνει κάτι άλλο για να συναποφασίσουμε.

Γιατί τουλάχιστο ένας θα πρέπει να έχει BT GPS για να κάνουμε κανένα test οι υπόλοιποι!!! Φανταστείτε να μην έρθει κανένας κάτοχος GPS... :O

Εγώ έχω στην κατοχή μου προς το παρόν ένα Qtek S100.

Τα λέμε!!!

Γεια σα του μαγκα.Συμφωνω.Αcer n 30,socket bt gps.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα να την αναβάλουμε για την επόμενη εβδομάδα για να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή...

Όποιος μπορεί για την Κυριακή 04/09/05 στις 19:00 στον Ξαρχάκο απέναντι από το Βασιλικό θέατρο.(ενδεικτική ημερομηνία, ώρα και μέρος) ας απαντήσει μαζί με τα στοιχεία των συσκευών που θα έχει μαζί του. Αν δεν μπορεί, ας προτείνει κάτι άλλο για να συναποφασίσουμε.

Γιατί τουλάχιστο ένας θα πρέπει να έχει BT GPS για να κάνουμε κανένα test οι υπόλοιποι!!! Φανταστείτε να μην έρθει κανένας κάτοχος GPS... :O

Εγώ έχω στην κατοχή μου προς το παρόν ένα Qtek S100.

Τα λέμε!!!

:)

πιστευω να μπορεσω να ερθω.

εχω s100 και gps fortuna clip on

:D

υ.γ πως θα γνωρισουμε ο ενας τον αλλο ρε παιδια προτεινω ενας που θα παει σιγουρα να στειλει το κινητο και το ονομα του στους αλλους με πμ δεν λεω για μενα γιατι θα δεν ειμαι 100% σιγουρος. αν και με τον beba4 εχουμε ηδει γνωριστει και γνωριζει το τηλ μου.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα σήμερα το Fortuna GPS Slim. :D

Το βρίσκω πολύ καλό. Βρίσκει δορυφόρους και μέσα σε κτίρια και στο αυτοκίνητο συνήθως έχω 7-8 δορυφόρους συνεχώς. Δεν πρόσεξα για παραπάνω.

Είναι full εξοπλισμένο με φορτιστή ρεύματος, αυτοκινήτου, θήκη, κορδονάκια, κατσαβιδάκια... :grin:

 

Βγαίνω στους δρόμους να δω πως τα πάει με το destinator pn.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

εχω το QTEK 2020 και με DESTINATOR 3 , ειμαι αναμεσα σε

1)GlobalSat BT338 SIRF Star III

2) Ambeon BT112A

3) Fortuna Slim Bluetooth GPS receiver με SiRF Star III

 

πιο να παρω?

το BT338 το βρισκω μονο στο expansys , αλλα με φοβιζει λιγο που δεν στελνει αντικαταβολη, θα πληροσω παραπανω απο τα λεφτα που μου βγαζει στο τελος μαζι με τα μεταφορικα της DHL? με εγγυηση υπαρχει προβλημα?

ευχαρηστω πολυ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο off-topic αυτο που γραφω αλλα δεν ειχα που αλλου να το βαλω.Μηπως υπαρχει κανα προγραμμα να κανουμε το ppc μας trip computer δηλαδη να μας λεει διαφορα Info (παραπανω απο το D3) για το ταξιδι?
Link to comment
Share on other sites

1η συνάντηση "φίλων PPC+GPS" στη Θεσσαλονίκη!

 

Κυριακή 04 Σεπτεμβρίου 2005, Ώρα 19:00

 

Τόπος συνάντησης: "Ξαρχάκος" απέναντι από το Βασιλικό Θέατρο.

(Εάν βρέχει, συνάντηση στην "Ραψωδία" στην οδό Στρατηγού Τσιρογιάννη, που βρίσκεται στο παρκάκι, απέναντι από τον Λευκό Πύργο)

 

Συμμετοχές έως τώρα:

 

beba4 (Acer N30 + Socket BT GPS)

kakos (Qtek S100 + GPS Fortuna clip on)

kallis99 (Qtek s100)

 

Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...