Jump to content

Nokia N90 ** Pre-release**


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου,εχω διπλα το Ν90 και το Χ700(και το Ρ900).Μιλαμε για το "λαγο"(Ν90) και τη "χελωνα"(Χ700).Τετοια ειναι η διαφορα τους :lol:

 

Φαίνεσαι εντυπωσιασμένος... Καλό όμως είναι να τα κρίνεις με καθαρό μυαλό. Το Ν90 σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο γρήγορο όσο το 6680... Δε μου λες και τι έκδοση λογισμικού έχεις;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 601
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά το είδα και εγώ σήμερα.Εντάξει,είναι αρκετά μεγάλο αλλά όχι και το ΤΕΡΑΣ που ανέφεραν μερικοί.Πιστεύω πως με τον καιρό συνηθίζεται.

Προσωπική μου γνώμη,πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεσαι εντυπωσιασμένος... Καλό όμως είναι να τα κρίνεις με καθαρό μυαλό. Το Ν90 σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο γρήγορο όσο το 6680... Δε μου λες και τι έκδοση λογισμικού έχεις;

Φιλε Mythozz,σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να κανω συγκρισεις μεταξυ των κινητων,απλως εκανα ενα λογοπαιγνιο προς απαντηση του φιλου που δεν καταλαβε καλα τα οσα ειχες αναφερει κι εσυ :) Δεν εχω τιποτα εναντιον του Χ700(αλλοστε ημουν κι απο τους πρωτους κατοχους της εν λογω συσκευης οπως κι εσυ!)ουτε κανενος αλλου μοντελου,πολυ περισσοτερο,θα ελεγα,με τις επιθυμιες και τις επιλογες του καθενος για την αγορα οποιουδηποτε μοντελου!!! :) :)

Ναι ειμαι εντυπωσιασμενος απο το Ν90 οπως κι εσυ αλλοστε(αυτο φανηκε απο τις δηλωσεις σου σε προηγουμενη σελιδα).Το οτι ειμαι εντυπωσιασμενος ομως ,σε καμια περιπτωση δε μου θολωνει την κριση :) το οτι υπερθεματιζω σε καποια δυνατα σημεια του Ν90 δε σημαινει πως δεν εντοπιζω και μειονεκτηματα στη συσκευη.Σαφως και υπαρχουν!!! ;) δε σου κρυβω πως με βρισκεις απολυτα συμφωνο με οσα εχεις εντοπισει κι εσυ σε παλαιοτερο post σου :) Οφειλω να ομολογησω οτι ησουν πολυ ευστοχος στις παρατηρησεις σου παρα το μικρο διαστημα που το ειχες στην κατοχη σου!!!

Συμφωνω και με την καθυστερηση του Ν90 εναντι του 6680,αλλα σε γενικες γραμμες το Ν90 ειναι ανωτερο απο το 6680!!!(το εντοπισες κι εσυ αυτο).Το ζητουμενο, κατα την αποψη μου παντα,ειναι καθε καινουριο μοντελο(Ν90 σημερα,Ν70 αυριο κ.τ.λ.) να αποδεικνυεται καλυτερο συνολικα απο τον κορυφαιο προκατοχο του(6680).Και παντα στην ιδια κατηγορια εννοειται...Μονο τοτε θα μιλαμε για εξελιξη(κι οχι μονο στο χωρο της τηλεφωνιας) κι οχι για οπισθοδρομηση :D .Κατα την ταπεινη μου αποψη λοιπον, η Νοκια το καταφερε :) Αυτα...Α!Mythozz ειμαι σιγουρος πως το αναλυτικο review σου θα ειναι για μια ακομη φορα πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφέρθηκα στο θέμα της ταχύτητας και μόνο. Το Χ700 είναι 3 κλάσεις κατώτερο του Ν90, ούτε καν συγκρίνεται. Δεν κρινω επίσης καν σκόπιμο να αναφέρω οτι το Ν90 είναι ανώτερο του 6680. Είναι ανώτερο σε πολλούς τομείς... όχι όμως στο θέμα της ταχύτητας, με το firmware που έχω εγώ. Αυτό αποτελεί για εμένα σημαντικό στοιχείο. Τα θετικά του είναι πολύ εύκολο να τα αναφέρουμε. Είναι πάμπολλα και εντυπωσιακά.

 

Βασίζομαι στα αρνητικά όμως, για να καταλάβουν τα παιδιά άμεσα τις διαφορές του. Είναι σίγουρα μια συσκευή που θα κλέψει καρδιές... Απλά, για έναν heavy duty χρήστη, αν καταφέρει να αυξήσει την ταχύτητα πλοήγησης στο μενού, θα κάνει... εντυπωσιακά πράγματα.

 

Ελπίζω το review να είναι αντάξιο των προσδοκιών σας. Θα προσπαθήσω. Οι εντυπώσεις από τη συσκευή πάντως μετά τις πρώτες ημέρες παραμένουν εντυπωσιακές. Η αυτονομία, χμμ χρειάζεται μόνο λίγο δουλειά...

 

Η εξωτερική οθόνη του btw, κάνει παπάδες... Πολύ προσεγμένη δουλειά από τη Ν έκδοση της Series 60 πλατφόρμας. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

δε μπορει ομως να'ναι τοσο αργο που να σε κουραζει. δηλαδη εγω με το 6600 5.27 που το χρησιμοποιω πολυ και για τα παντα, δεν αγανακτω κιολας απο την ταχυτητα του και σιγουρα ειναι πιο αργο απο το Ν90. θα'θελα πολυ να δω την οθονη του...που ειναι η sharp; αστειακι :D
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εμαθα τον πραγματικο λογο που κοπηκε η δονηση απο την συσκευη :!: Η εντολη για την αποφυγη της δονησης ηρθε απο το τεχνικο τμημα της carl zeiss το οποιο εκρινε οτι η παρουσια δονησης θα μπορουσε να δημιουργησει προβληματα στην αξιοπιστια και την απροσκοπτη λειτουργια των φακων της :!: :worry: :cool:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ολα τα κινητα που θα εχουν carl zeiss φακο δεν θα εχουν δονηση???

 

 

Αυτο ειναι που λενε οτι τα κινητα μοιαζουν ολο και περισσοτερο στις ψηφιακες...

 

Τωρα βαλανε οπτικο ζουμ, βγαλανε τη δονηση, βαζουν καλους φακους, μεγαλωνουν το μεγεθος....

Ξεφευγουν εντελως απο τη φιλοσοφια του τηλεφωνου.

Στο τελος θα εχουμε απλως μια ψηφιακη που θα στελνει μηνυματα!

Link to comment
Share on other sites

δε μπορει ομως να'ναι τοσο αργο που να σε κουραζει. δηλαδη εγω με το 6600 5.27 που το χρησιμοποιω πολυ και για τα παντα, δεν αγανακτω κιολας απο την ταχυτητα του και σιγουρα ειναι πιο αργο απο το Ν90. θα'θελα πολυ να δω την οθονη του...που ειναι η sharp; αστειακι :D

 

'Όχι φυσικά και δεν σε κουράζει. Η πλοήγηση είναι μια χαρά. Είπα απλά οτι είναι πιο αργή από το 6680. Τπτ άλλο. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εμαθα τον πραγματικο λογο που κοπηκε η δονηση απο την συσκευη :!: Η εντολη για την αποφυγη της δονησης ηρθε απο το τεχνικο τμημα της carl zeiss το οποιο εκρινε οτι η παρουσια δονησης θα μπορουσε να δημιουργησει προβληματα στην αξιοπιστια και την απροσκοπτη λειτουργια των φακων της :!: :worry: :cool:

Mhpws to eipan auto epeidh den eixan ti na poun kai metaksan oti kai kala ftaiei epeidh exei carlzeiss fako???egw pisteuw oti epeidh den mporesan na baloun donhsh twra lene diafores MA**kies!!esena invictus poios sou to eipe??

Link to comment
Share on other sites

Mhpws to eipan auto epeidh den eixan ti na poun kai metaksan oti kai kala ftaiei epeidh exei carlzeiss fako???egw pisteuw oti epeidh den mporesan na baloun donhsh twra lene diafores MA**kies!!esena invictus poios sou to eipe??

ισχυει 100% :cool: αν και οι πηγες δεν λεγονται... ;) a people from expansys is the rufianos :lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι έβαλαν δόνηση, απλά αλληλοεξουδετερώνεται με το anti-shake :p :lol: :lol: (δεν είναι δικό μου, το βρήκα όμως πολύ έξυπνο)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση λογισμικού για N90.. 2.0530.3.5

 

Διαφορές απο την προηγούμενη έκδοση:

 

Changes/improvements made from MCU SW v 2.0527.2.3 to v 2.0530.3.5:

- Call and network management

- IHF logic correction: IHF not active anymore after creating second call

(loudspeaker activated during first call)

- S60 API DLL included for Ctelephony. This has been requested

especially by application developers.

- Email

- Sometimes email message was opened empty, i.e. nothing was shown

in the message body. This is now fixed.

- Browser

Fixed: if SVG element contained Scandinavian characters, it was not

displayed in Browser

- Browser improvement: All radio buttons did not work

- Web page crashes in e.g. http://www.nokia.com, http://www.opera.com solved

- Fixed: SIM Refresh disconnected browsing session

- Fixed: Spinning globe of page view was displayed as a box.

- Camera:

- Inaccurate positioning of the slider scale in the Exposure value menu

pop-up is fixed

- Improvement to AV synchronization for video recording

- Battery and field strength bars when sending MMS from camcorder

post capture view are fixed.

- Fixed: Half press shutter key in sequence post capture view started

focus procedure which could not be cancelled

- Fixed: Receiving incoming call while focusing for sequence capture

hanged the application

- Autofocus algorithm has been improved.

- Unwanted “beep” removed from camera shutter sound (fixed, not

verified yet)

- Gallery, editors and printing:

- Danish localisation for still image editor updated

- Fixes a crash bug when images are deleted from Image Viewer

- Image scrolling improved with >100 images in the gallery

- Thumbnail creation improved: Thumbnails are now generated when

exiting the editors

- Solved animated gif view application crash in the Media Gallery

- Canon CP600: USB driver updated

- Fixed: Twisting to landscape in the image print did show incorrect

display.

- Multiple images can now be printed from Media Gallery

- Muvee movie editor: Bulgarian localisation fixed and help improved

- Muvee movie editor: Performance improved

- Improvement to JPEG decoder robustness

- Application crash when inserting sound clip in Video Editor is fixed.

- Real One Player and streaming

- Fixed: In some occasions Realplayer did not start when streaming was

initiated.

- eAAC+ compatibility has been improved.

- Music player problem fixed: Track list identifies artist but player

displayed Unknown.

- Icons updated in Real One Player.

- Other applications

- Application Installer problem fixed: Custom Installation query items

were not marked.

- Push to talk correction: talking was not possible in group after waiting

- Notepad improvement in e.g. scroll bar functionality

- Data Mover application had scrolling problems with some variants and

are now fixed

- Java

- SD java problem fixed: files were not downloaded/installed properly in

all cases

- Bluetooth

- Voice recognition problem fixed: jam when voice recognition was

activated with BT handsfree accessory

- Fix to crash caused by External Bluetooth Connection Requests

released (verification still missing)

- Battery life improvement for fold open standby mode

- Security problem fixed: Phone was unlocked by pressing Selection key +

number key 112.

- White Bar correction, fixes many UI views where white bar has been

visible with default theme.

- Arabic and Hebrew icon fix

- Memory card formatting problem fixed: Formatting was not possible when

a theme was installed on MMC

- Several layout fixes

- SIND improvement (reduced load for resynchronization after booting the

device)

- New help release

- Cover UI in landscape mode after twisting the camera fixed

- Problem of getting the animated gif working first time in cover screensaver

is fixed

- Nokia tune improved

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Mythozz ξεχασα να σου απαντησω για την εκδοση του λογισμικου που με ρωτησες.Ειναι η πρωτη εκδοση η 2.0527.2.3!Υποψιαζομαι οτι εχουμε την ιδια...την "παλια"...
Link to comment
Share on other sites

Mythozz ξεχασα να σου απαντησω για την εκδοση του λογισμικου που με ρωτησες.Ειναι η πρωτη εκδοση η 2.0527.2.3!Υποψιαζομαι οτι εχουμε την ιδια...την "παλια"...

 

Ακριβώς... :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, για το Ν90, το οποίο μεγαλώνει την εικόνα στο fotocall;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ειδα σημερα κι εγω το πηρε ενας φιλος μου,ειναι οντως μεγαλο αλλα πραγματικα αναδιπλουμενο κινητο με τετοια ποιοτητα κατασκευης δεν εχω ξαναδει.

το κινητο σκιζει ετσι απλα.ειναι παρα πολυ στιβαρο,η οθονη του ειναι απλα τελεια αν και δειχνει καπως μικρη με το υπολοιπο συνολο του κινητου,το νεο μενου ειναι πολυ ωραιο,επισης οσοι ημαστε symbiakides θα πρεπει να το σκαλισουε λιγο παραπανω μιας κι εχει αρκετα παραπανω κολπακια απο αυτα που ξεραμε.

το πληκτρολογιο του ειναι αψογο,την καμερα δεν την σκαλισα και πολυ γιατι ηταν βραδυ και δε μπορουσα να δω τις επιδοσεις της.

η εξωτερικη οθονη παρα πολυ ομορφη και καλης ποιοτητας οχι απο τις συνηθισμενες φτηνιαρικες που βαζουν σε αλλα αναδιπλουμενα.

αυτα για τωρα,κοιταζω τωρα να τον ψησω μηπως και μου το δωσει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πότε θα μου κάνεις ένα δεμο? :p

έχω την εντύπωση ότι μόνο εγώ δείχνω ενδιαφέρον για την active screen...γιατί περνάει τόσο απαρατήρητη? :/

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω διαβασα οτι το τηλ ειναι λιγο πιο αργο σε σχεσει με το 6630.

Εχει δοκιμασει κανειw να τρεξει απαιτητικες εφαρμογες οπως παιχνιδια n-gage?

Στον παρακατω πινακα βλεπουμε τις επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω διαβασα οτι το τηλ ειναι λιγο πιο αργο σε σχεσει με το 6630.

Εχει δοκιμασει κανειw να τρεξει απαιτητικες εφαρμογες οπως παιχνιδια n-gage?

Στον παρακατω πινακα βλεπουμε τις επιδοσεις.

Αυτες οι επιδοσεις δεν αλαζουν αναλογα και με την εκδοση του λογισμικου ή ειναι σταθερα στοιχεια του επεξεργαστη που φοραει το καθε κινητο?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω διαβασα οτι το τηλ ειναι λιγο πιο αργο σε σχεσει με το 6630.

Εχει δοκιμασει κανειw να τρεξει απαιτητικες εφαρμογες οπως παιχνιδια n-gage?

Στον παρακατω πινακα βλεπουμε τις επιδοσεις.

Φιλε μου,ποτε δεν αναφερθηκε οτι ειναι πιο αργο απο το 6630 ;) ειπαμε οτι ειναι πιο αργο απο το 6680 ;)

Link to comment
Share on other sites

nice to pira to kinito epitelous. to eixa parageilei apo eteriko symbolaio.

to tilefono ligo megalo ( maresoun ta mikra genika ) alla dax ga***i :P

otan bgeno ekso tha perno to 6230 pou exo pandos pou eine pio voliko san megethos.

 

to menu eine ligo strange to me giati eixa sinithisi me ta apla phones tis nokia oxi san ta series 60 poy ebgale i nokia. tespa tha to matho. travikse o bro mou mia photo re gmt kai den boro na tin sviso. exo traviksi kialles kai tis esvine alla auto tpt. leei oti cant delete cuz photo is open kati tetio. kapio kolima isos efage.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...