Jump to content

DVD ripping και αντιγραφή


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

 

Πώς μπορώ να κάνω με το SmartRipper ripping στον σκληρό μου αλλά και να έχω ελληνικούς υποτιτλούς??

 

Μετά πώς μπορώ να αντιγράψω σε DVD ( έχω DVD writer Pioneer που γράφει και σε - και σε + ) αν η ταινία είναι μεγαλύτερη από 4,7 GB? Με ποίο πρόγραμμα? Έχω NERO και Pinnacle instantCD/DVD αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να το κάνουν.

 

Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα αυτό?...

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγενε στο http://www.dvdrhelp.com/ ή στο http://www.doom9.org/ και διάβασε τα guides.

Έχει οδηγίες για αυτό που θές να κάνεις.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα πάω.

 

Απλώς ρωτάω μήπως κάποιος έχει εμπειριά από δω και μπορεί να μου πει εν συντομία τον πιο πρακτικό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Rip με DVD Decrypter, σπάσιμο σε 2 με IfoEdit, εγγραφή σε άδεια DVD δισκάκια με οποιοδήποτε πρόγραμμα (π.χ. Nero).

 

Με τα dvds της 20th Century Fox θα έχεις πρόβλημα στο σπάσιμο σε 2, γιατί έχουν ενσωματώσει το μενού μέσα στα vob της ταινίας, οπότε όταν το σπας σε 2 μόνο το ένα από τα δύο (αυτό που περιέχει τα vob με το μενού) παίζει σωστά. Το άλλο έχει πρόβλημα...

To understand the human mind:

http://www.noesistheory.com

Link to comment
Share on other sites

Για την καλύτερη δυνατή ποιότητα το κάνεις rip με το dvd decrypter και στην συνέχεια βάζεις το dvd2dvd-r να κάνει όλη τη δουλειά. Το αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε τηλεόραση δείχνει ίδιο ακριβώς με το πρωτότυπο. Για πιο γρήγορα αποτελέσματα αλλά με σημαντική έκπτωση στην ποιότητα χρησιμοποίησε το dvd2one.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

I kalyteri lysi einai:

 

-DVDtoDVD-R using Cinema Craft Encoder (CCE) alla pairneis mono tin kyrios tainia kai fysika meta hreiazesai re-authoring me DVD-Lab i Ifoedit...

Ypologize kana 8oro encoding me 5 passes me CCE :)

Pragmati teleia poiotita shedon idio me to aythentiko...

Alla 9-10 ores gia ena DVD?

Eyharisto de tha paro!

 

- I amesos kalyteri lysi akouei sto onoma Pinnacle Instant Copy...

Kana dioro to DVD . Kanei kati metaksy encoding-transcoding kai to apotelesma para poly kalo, katotero fysika apo CCE

 

- Triti kai teleytaia -gia mena panta- lysi ,to DVD-Shrink.Me to patima mono merikon pliktron kai meta apo 1,5 peripou ora(mallon ligotero) pairneis ena ikanopoiitiko apotelesma efoson i sympiesi den einai pano apo 30%.

Paliotera (v 2) ekane katharo transcoding...

Tora me 2 passes mallon i poiotita tou plisizei aytin tou Pinnacle,opote kai to synisto!

 

Meta to haos...... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω :

1. DVD Decrypter για το rip του DVD

(Αν ειναι κατω απο 4.3 GB, του φτιαχνω τα ifo με το ifo edit και μετα εγγραφη με το Νero 6 η το Record Now Max)

2. Με το DVD2One επιλεγω αν θελω ολη την ταινια με τα μενου η οχι και το κανει μονο του 4.3 GB ωστε να χωραει στο DVD.

Ενταξει δεν ειναι τελεια εικονα , αλλα πολυ καλη.

Υπαρχει και το DVD95copy , που συμπιεζει παρα πολυ τα μενου και λιγοτερο την ταινια

 

Προτεινω δισκακια για το Pioneer τα Datawrite , εχω γραψει πανω απο 100 και ειναι ολα αψογα.

 

Κανει τακτικά φίλος μου παραγγελια απο Αγγλια και με φορο και εξοδα μου ερχονται τα κοκκινα τα x4 (15 λεπτα περιπου η εγγραφη του DVD)γυρω στα 2,5 ευρω (Μπορω να σας βρω αν ενδιαφερεται κανενας)

 

Αλλα να ρωτησω και εγω κατι .

Ξερει κανεις πως σε ενα DVD μπορω να γραψω πολλα .mpg , ωστε να μπορουν να παίζουν στα οικιακα DVD Player? :(

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον reddevils.gr

 

Εγω χρησιμοποιω :

1. DVD Decrypter για το rip του DVD

(Αν ειναι κατω απο 4.3 GB, του φτιαχνω τα ifo με το ifo edit και μετα εγγραφη με το Νero 6 η το Record Now Max)

2. Με το DVD2One επιλεγω αν θελω ολη την ταινια με τα μενου η οχι και το κανει μονο του 4.3 GB ωστε να χωραει στο DVD.

Ενταξει δεν ειναι τελεια εικονα , αλλα πολυ καλη.

Υπαρχει και το DVD95copy , που συμπιεζει παρα πολυ τα μενου και λιγοτερο την ταινια

 

Προτεινω δισκακια για το Pioneer τα Datawrite , εχω γραψει πανω απο 100 και ειναι ολα αψογα.

 

Κανει τακτικά φίλος μου παραγγελια απο Αγγλια και με φορο και εξοδα μου ερχονται τα κοκκινα τα x4 (15 λεπτα περιπου η εγγραφη του DVD)γυρω στα 2,5 ευρω (Μπορω να σας βρω αν ενδιαφερεται κανενας)

 

Αλλα να ρωτησω και εγω κατι .

Ξερει κανεις πως σε ενα DVD μπορω να γραψω πολλα .mpg , ωστε να μπορουν να παίζουν στα οικιακα DVD Player? :(

 

 

Me to NERO 6! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον giannis11

 

Για την καλύτερη δυνατή ποιότητα το κάνεις rip με το dvd decrypter και στην συνέχεια βάζεις το dvd2dvd-r να κάνει όλη τη δουλειά. Το αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε τηλεόραση δείχνει ίδιο ακριβώς με το πρωτότυπο. Για πιο γρήγορα αποτελέσματα αλλά με σημαντική έκπτωση στην ποιότητα χρησιμοποίησε το dvd2one.

Φιλικά

Γιάννης

 

 

Το dvd2dvd-r το αγοράζω από το Kazaa της γειτονιάς μου?...

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Mias kai anafer8ike to olo 8ema..

Mipos exei idea kaneis pos vazoume se ena DVD subtitles??

Efoson panta enoeite pos den exei kai 8eloume na tou valoume emeis.. :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

@DON

Το dvd2dvd-r το παίρνεις απο το http://www.dvd2dvd-r.de/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=22

Το cimena craft encoder το βρίσκεις στα γνωστά στέκια. Τωρα κυκλοφορεί η έκδοση Version 2.67.00.11

Με αυτά τα δύο φέρνεις (και με το dvd decrypter) την ταινία που φτιάχνεις σε σημείο να την γράψεις κατευθείαν. Δηλαδή στην βγάζει σε .iso μορφή για να την "κάψεις" με όποιο πρόγραμμα θες.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει ήδη να πειραματίζομαι με όλα όσα προτείνατε...Θα επανέλθω με εντυπώσεις και κριτική για την απόδοση και τα αποτελέσματα των μεθόδων και των προγραμμάτων που προαναφέρθηκαν.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Λοιπόν η μέθοδος στην οποία και κατέληξα είναι η εξής:

 

Ripping με το SmartRipper ( διαρκεί περίπου 45 λεπτά ),

 

μετά χρησιμοποιώ το DVD2one και κρατάω την ταινία μόνο με τον ήχο και τους υποτίτλους που θέλω. Διαρκεί περίπου 30 λεπτά και δημιουργεί έτοιμο για εγγραφή DVD μεγέθους 4,7GB.

 

Μετά αναλαμβάνει το NERO και "καίει" το DVD σε περίπου 20 λεπτά.

 

Όλα τα παραπάνω προγράμματα λειτουργούν με πολύ απλό και εύχρηστο interface.

 

Η ταινία DVD που προκύπτει είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας τόσο σε εικόνα όσο και σε ήχο. Είναι επίσης και region free.

 

Αυτά! Και για την ιστοριά να πω ότι χρησιμοποιώ το καινούριο DVD-RW PIONEER A06 (RW+/- ) το οποίο έχει κάνει μέχρι στιγμής άριστη δουλειά.

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Άν θέλετε να κάνετε τα dvd σας σε svcd με ποιότητα πάρα πολύ καλή με εύκολο interface και αρκετες ρυθμίσεις το dvd2svcd κάνει πολύ καλή δουλειά http://www.dvd2svcd.org

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ την πρόταση μου για καλό και γρήγορο backup ταινιών..

 

Πρώτα απ'όλα κύριος στόχος μας είναι αν χωρέσουμε σε ένα dvd-r 4,7 gb όσα περισσότερα στοιχεία μπορούμε ασυμπίεστα..

 

1) Η καλύτερη δυνατή (και σπάνια ) επιλογή είναι να χωρέσει όλη η ταινία με τα menu ασυμπίεστη σε ένα dvd-r

 

2) Δεύτερη επιλογή είναι να αφαιρέσουμε γλώσσες/υπότιτλους που δε θέλουμε και να γράψουμε όλη την ταινία με τα menu σε ένα dvd-r

 

3)Τρίτη επίλογή και αρκετά συνήθης είναι:

 

Κόβουμε άχρηστες γλώσσες/υπότιτλους

Κόβουμε extra,menu και κρατάμε την κύρια ταινία με 1 γλώσσα και υπότιτλους όπου τη γράφουμε σε 1 dvd-r

 

4) Αν δε χωράει για λίγο μπορούμε να κόψουμε τα γράμματα από το τέλος καθώς και διάφορα εισαγωγικά του παραγωγού από την αρχή..

 

5) Αν τώρα με τίποτα από όλα αυτά δε χωράει η ταινία σε 1 dvd -r έχουμε 2 επιλογές

 

Α) Συμπιέζουμε την ταινία

Β) Γράφουμε την ταινία σε 2 dvd

 

Η τεχνική που ακολουθώ προσωπικά είναι η εξής:

 

Αν η ταινία μπορεί να συμπιεστεί μέχρι 25% (όχι παραπάνω) τότε

ι) Με το dvdshrink παίρνω μόνο την ταινία με 1 γλώσσα και υπότιτλους και κόβω γενικά ό,τι περιττό

ιι)Φτιάχνω image file με το instant copy (περίπου 1,5 - 2 ώρες)

iii)Γράφω το dvd

 

Για συμπιέσεις παραπάνω από 25% η συμπίεση είναι καλύτερο να γίνει με το CCE, διαδικασία πολύ χρονοβόρα και όχι τόσο user friendly οπότε προσωπικά χρησιμοποιώ την επιλογή των 2 dvd

 

Το σπάσιμο σε 2 dvd το κάνω με το DvdFab και εννοείται ότι παίρνω όλη την ταινία έτσι με extra/γλώσσες/menu

Η διαδικασία των 2 dvd είναι σίγουρα λίγο ακριβή αλλά είναι η πιο καλή αφού έχεις όλη την ταινία...

 

Προγράμματα που χρησιμοποιώ

 

1) Dvd-Decrypt για αποκρυπτογράφηση (παίρνει 30-40 min)

2) clone-dvd : Αν η ταινία μπορεί να γραφεί χωρίς συμπίεση σε ένα dvd

3) Dvd - shrink 2,3 αν χρειάζεται να κόψω τα γράμματα από την ταινία ή να κρατήσω όλη την ταινία αφαιρώντας κάποια γλώσσα..

Στη συνέχεια καίω το dvd με Nero 5.10.50

 

4) Instant Copy 7 για συμπίεση.. Κάνει την καλύτερη "γρήγορη" oxi CCE συμπίεση..

καλό για τέτοια συμπίεση είναι επίσης και το Dvd Shrink 3 beta 5 αλλά επειδή είναι beta και έχει μερικά bug το αποφεύγω...

 

 

Μακριά από Dvd2One ---Βγάζει αποτελέσματα χειρότερα από Divx

 

5)Για σπάσιμο σε 2 dvd χρησιμοποιώ το DvdFab που είναι αποτέλεσμα συνεργασίας των δημιουργών του DVxCopy με αυτόν του IFOEDIT και είναι πολύ πιο εύχρηστο από το Ifoedit

 

Ελπίζω να βοηθήσει αυτός ο mini οδηγός..

Link to comment
Share on other sites

Ousiastika me kalypses apolyta...

Na toniso oti pragmati to dvd shrink stin beta 5 dinei apotelesmata omoia me to instant copy 7...stin teliki tou ekdosi (horis bugs) tha einai to kalytero apo ola gia grigoro backup...

Diafono (prosopika) sti lysi ton 2 dvds...

Protimo to ena kai eho paratirisei oti to instant copy vgazei poly kala apotelesmata akoma kai se sympiesi 40% :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα κι εγώ πιο πάνω, πρώτα DVD-DECRYPTER και μετά CLONE-DVD. Σε 1 DVD όμως. Κόβω γλώσσες, κόβω υπότιτλους, και αφήνω την ταινία, μια γλώσσα (αγγλικά), το μενού με όλα τα έξτρα του και ελληνικούς υπότιτλους. Αυτά χωράνε σε ένα DVD 4.7GB άνετα. Σημειωτέον παρόλη την συμπίεση είναι σαν να έχεις ένα κανονικό DVD. Ξέρω ότι με άλλα προγράμματα είναι λίγο καλύτερη η ποιότητα αλλά αργούν απελπιστικά, με DVD-DECRYPTER όμως 20 λεπτά, CLONE-DVD άλλα 20 και NERO-6 15 λεπτά όλα αυτά συνήθως έτσι όχι πάντα, αλλά παίζουμε με λεπτά 5 πάνω 5 κάτω, και όχι με ώρες σύνολο 55 λεπτά έχεις μεγάλη ταχύτητα + ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ να έχω την ταινία ασυμπίεστη και να μην έχω menu και extra παρά να έχω αυτά και συμπιεσμένη την ταινία, πόσο μάλλον με το clonedvd που δεν είναι και ο,τι καλύτερο χωρίς όμως να είναι κακό (όπως το dvd2one)
Link to comment
Share on other sites

Τα είπατε όλα παίδες και καλύψατε κάθε λεπτομέρεια :)

Και γω είμαι κάθετος υπέρ του 1 dvd κι ας τρώει συμπίεση... αν είναι να χρησιμοποιούμε και 2ο dvd για κάθε ταινία τότε καήκαμε :'(

Με μπριζώσατε πάντως για το Instant Copy 7 και το DVD Shrink 3 beta 5, όχι τίποτα άλλο αλλά τόσο καιρό καίω τα έργα μου μέσω DVD Decrypter και σεις το θάψατε, τζάμπα τόσο ρίπινγκ δηλαδή :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...