Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχω περασει το οπεν βιντεο πλαιερ. θα το δοκιμάσω αυτο. αν σου βγαζει ερωτηματικα ανοιξε τους υποτιτλους με το σημειωματαριο στον υπολογιστη και αλλαξε την κωδικοποίηση απο anzi se unicode. λογικα αυτο θα ειναι . αν το εχεις κανει και αυτο ..... περιμενουμε απο καποιον περισσότερο έμπυρο τα φωτα του :p:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα, δύο θεματάκια... Πρώτον δύο φορές με καλούσε κάποιος κι η οθόνη δεν έδειχνε τίποτε (where are the hardware keys) και όταν το έβαλα να φορτίσει αναμμένο έκανε κάτι τρελλά κολλήματα. Τέλος πάντων, όλα καλά, το κινητάκι πάντως εμφανισιακώς κερδίζει συνεχώς τις εντυπώσεις... (σαν alfa romeo όπως ανέφερε το Pc-Magazine Ιανουαρίου).
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι του Ν9 χτυπάει όταν το κινητό είναι κλειστό ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι του Ν9 χτυπάει όταν το κινητό είναι κλειστό ?
Οπως σε ολα τα nokia, ναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οι Κοζάκοι αγοράζουν πιο πολλά N9 από τους Έλληνες, αχ βρε Nokia....

Αν εννοείς τους κατοίκους του Καζακστάν, ονομάζονται Καζάχοι (ή Καζάκοι).

 

Οι Κοζάκοι είναι άλλο πράγμα: http://en.wikipedia.org/wiki/Cossack.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για ταινίες με υπότιτλους εγώ έκανα τα εξής :

- Εγκατέστησα mplayer από ΕΔΩ

- Εγκατέστησα Kmplayer από ΕΔΩ

Και τέλος για υπότιλους έδωσα την "γνωστή" config εντολή στον mplayer

Στο τερματικό ως χρήστης

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config

 

Εννοείται πως όλα είναι νόμιμα και δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιο τροπο για γρηγορη ενεργοποιηση/απενεργοποιηση wi-fi?

 

επισης αν ενεργοποιησω το developer mode τι γινεται ακριβως? μπορω να αλλαξω καποιες ρυθμισεις οπως ενταση ηχειου? και πως?

 

υ.σ. τα ακουστικα της Νοκια δεν μπαινουν με τιποτα στο αυτι, οποιο απο τα 3 λαστιχακια και να βαλω. πρεπει να το πιεσω μεσα στο αυτι σε σημειο να ειναι ενοχλητικο, αλλα και παλι βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις ακομα αναφορα στα μηνυματα απο που βαζουμε; και στα μηνυματα απο που βαζουμε 160 χαρακτήρες. συγνωμη αν εχουν απαντηθεί Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/imgres?q=nokia+n9+wallpapers&hl=el&client=firefox-a&hs=4wz&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1280&bih=894&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=lWbt1yXt5Am4VM:&imgrefurl=http://188.117.37.130/&docid=1Tfas5KooAY8KM&imgurl=http://188.117.37.130/images/phones.png&w=575&h=617&ei=cdYlT4HDGsO28QOrkpG6Bw&zoom=1&iact=rc&dur=443&sig=104506496916610873038&page=1&tbnh=167&tbnw=164&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=116&ty=46 πειτε μου μπορω να βρω το 3o wallpaper αυτο με το κουνελι γιατι το θελω για το κινητο μου...

 

http://www.google.gr/imgres?q=nokia+n9+wallpapers&hl=el&client=firefox-a&hs=4wz&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1280&bih=894&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=lWbt1yXt5Am4VM:&imgrefurl=http://188.117.37.130/&docid=1Tfas5KooAY8KM&imgurl=http://188.117.37.130/images/phones.png&w=575&h=617&ei=cdYlT4HDGsO28QOrkpG6Bw&zoom=1&iact=rc&dur=443&sig=104506496916610873038&page=1&tbnh=167&tbnw=164&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=116&ty=46

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

το εχει το κινητο περασμενο απο την αρχη Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιο τροπο για γρηγορη ενεργοποιηση/απενεργοποιηση wi-fi?

 

επισης αν ενεργοποιησω το developer mode τι γινεται ακριβως? μπορω να αλλαξω καποιες ρυθμισεις οπως ενταση ηχειου? και πως?

 

υ.σ. τα ακουστικα της Νοκια δεν μπαινουν με τιποτα στο αυτι, οποιο απο τα 3 λαστιχακια και να βαλω. πρεπει να το πιεσω μεσα στο αυτι σε σημειο να ειναι ενοχλητικο, αλλα και παλι βγαινει...

 

αν ενεργοποιησεις το developer mode σου βγαζει στην κεντρικη οθονη το xterminal(αφου πρωτα το κατεβασει και κανεις επανεκκινηση) και απο εκει μπορεις να κανεις πολλα και διαφορα,βρισκοντας οδηγους απο δω και απο κει! :p

2 ερωτησεις ακομα αναφορα στα μνμ απο που βαζουμε; και στα μνμ απο που βαζουμε 160 χαρακτήρες. συγνωμη αν εχουν απαντηθεί

 

πηγαινε settings/applications/messages/delivery reports και στο character encoding βαλε reduced! η αναφορα φαινεται κατω ακριβως απο το κειμενο του μηνυματος

 

@polat

ειχα και τον mplayer και τον kmplayer αλλα τους υποτιτλους τους εβγαζε οτι να'ναι..εγραψα την εντολη και ολα κομπλε! αρχοντας!

Jorge_greek που εισαι! κανε οτι λεει ο polat!! :D

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

το εχει το κιν περασμενο απο την αρχη

 

δεν εχω το n9 και προσπαθω να το βρω καπου για να το βαλω στο N8 μου

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το n9 και προσπαθω να το βρω καπου για να το βαλω στο N8 μου

 

http://imageshack.us/photo/my-images/825/wall2g.jpg/ οριστε!

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Με τρωει εδω και καιρο να αλλαξω το iphone 4 με το Ν9.Μερικες ερωτησεις για οποιον μπορει.

1)Η αισθηση στο δαχτυλο και στην ανταποκριση της οθονης ειναι εξισου καλη με το iphone?Το Ν8 με το οποιο ασχοληθηκα κανα 10 λεπτο που το εχει ενας φιλος τοσο καλο δεν ειναι.

2)Προγραμμα για να κατεβαζω βιντεακια απο το youtube υπαρχει?

3)Μεσω push ερχονται κανονικα οπως στο iphone mail ειδοποιησεις κτλ?

4)Εμφανισιακα το backgroung και τα υπολοιπα πειραζονται?

5)Αν και δεν πολυ-παιζω παιχνιδια υπαρχουν εστω καποια λιγα?

6)Προγραμμα για ηχογραφηση κλησεων χωρις το <<μπιπ>> υπαρχει?Απ το Ε51 μου λειπει!

7)Ως τηλεφωνο γενικα ειναι καλο?Δηλαδη να σε ακουνε καλα να εχει σχετικα καλο σημα και δυνατο wi-fi?

8)Με το πειραγμα που διαβασα εδω μεσα στην ενταση του ηχειου καταφερνει ο ηχος κλησης να ακουγεται καλα?

9)Εχει πληρη υποστηριξη με skype?Με viber παιζει?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Με τρωει εδω και καιρο να αλλαξω το iphone 4 με το Ν9.Μερικες ερωτησεις για οποιον μπορει.

1)Η αισθηση στο δαχτυλο και στην ανταποκριση της οθονης ειναι εξισου καλη με το iphone?Το Ν8 με το οποιο ασχοληθηκα κανα 10 λεπτο που το εχει ενας φιλος τοσο καλο δεν ειναι.

2)Προγραμμα για να κατεβαζω βιντεακια απο το youtube υπαρχει?

3)Μεσω push ερχονται κανονικα οπως στο iphone mail ειδοποιησεις κτλ?

4)Εμφανισιακα το backgroung και τα υπολοιπα πειραζονται?

5)Αν και δεν πολυ-παιζω παιχνιδια υπαρχουν εστω καποια λιγα?

6)Προγραμμα για ηχογραφηση κλησεων χωρις το <<μπιπ>> υπαρχει?Απ το Ε51 μου λειπει!

7)Ως τηλεφωνο γενικα ειναι καλο?Δηλαδη να σε ακουνε καλα να εχει σχετικα καλο σημα και δυνατο wi-fi?

8)Με το πειραγμα που διαβασα εδω μεσα στην ενταση του ηχειου καταφερνει ο ηχος κλησης να ακουγεται καλα?

9)Εχει πληρη υποστηριξη με skype?Με viber παιζει?

Ευχαριστω πολυ!

 

1. Συγκρίνεται με αυτό του iphone

2. Cutetube

3. Ναι

4. Ναι

5. Υπάρχουν αρκετά φυσικά όχι όσα στο iphone

6. Υπάρχει

7. Wifi και σήμα πολύ καλό...Το Gps αργεί λίγο να κλειδώσει

8. Θα έπρεπε να είναι δυνατότερος ο ήχος

9. Skype έχει...όμως επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν ξέρω εάν έχει πλήρη υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

το skype μονο βιντεοκληση δεν κανει...

το wifi δεν ειναι και τοσο καλο george..σε σχεση με το n900 τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

το wifi δεν ειναι και τοσο καλο george..σε σχεση με το n900 τουλαχιστον

 

Δεν ξέρω σε σχέση με το Ν900 όμως σε σχέση με Νοκια Ν8 και με iphone 4 είναι πάνω κάτω το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε σχέση με το Ν900 όμως σε σχέση με Νοκια Ν8 και με iphone 4 είναι πάνω κάτω το ίδιο...

 

Yπηρχαν περιπτωσεις (κυριως με την PR 1.0) που το wifi δεν ηταν καλο.

ευτυχως εγω δεν εχω δει καμια μεγαλη διαφορα με το Ν900 , ειναι ενα κλικ καλυτερο του Ν900 βεβαια... αλλα αμελητεα διαφορα

 

Καλημερα.

Με τρωει εδω και καιρο να αλλαξω το iphone 4 με το Ν9!

 

Μην παρεις Ν9, ερχομενος απο iphone

 

δεν εχει εφαρμογες η συσκευη.

στοιχημα πως θα την βαλεις για πουλημα την επομενη μερα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

στοιχημα πως θα την βαλεις για πουλημα την επομενη μερα

 

Για να την αγοράσω εγώ την επόμενη. :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Yπηρχαν περιπτωσεις (κυριως με την PR 1.0)

Μην παρεις Ν9, ερχομενος απο iphone

 

δεν εχει εφαρμογες η συσκευη.

στοιχημα πως θα την βαλεις για πουλημα την επομενη μερα

Αυτο φοβαμαι γι αυτο τοσο καιρο δεν το εχω κανει.Αν ημουν πιο ανετος οικονομικα στανταρ θα το χα ηδη κανει αλλα τωρα μαλλον θα μεινω στα αβγα μου.ΠΟλυ κριμα παντως που η Νοκια δεν στηριζει αυτο το τηλεφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η έλλειψη εφαρμογών... Είναι και το αδύναμο ηχείο, ακόμη και όταν ομιλείς (και με bluetooth), η έλλειψη Ελληνικών (αν κι αυτό με πείραξε το λιγότερο), η μπαταρία που τελειώνει σε χρόνο dt, η μέτρια πλοήγηση, η έλλειψη φακέλων...

Μειονεκτήματα που είχε και το Iphone 3G που έχω (και διορθώθηκαν με το χρόνο, όταν το πήρα, δεν είχε καν Ελληνικό μενού), έχει μερικά και το LG Optimus 7 μου (κι αυτά διορθώνονται με το χρόνο). Σε φοβίζει κι η γνώση ότι δε θα γίνουν updates για καιρό....

 

Από την άλλη, περίμενα πως και πως να τελειώσει η φόρτιση να το ξαναπιάσω στα χέρια μου....

 

Υ.Γ. Εφαρμογή για εκφώνηση ονόματος καλούντος, υπάρχει τουλάχιστο; Εδώ υπάρχει και για Iphone γμτ, δε μπορούν να την περάσουν από το symbian στο Meego;

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ειναι σχετικα καλη για smartphone :confused:

φακελοι ερχονται

η πλοηγηση εχω ακουσει ειναι σε ψηλα επιπεδα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η έλλειψη εφαρμογών... Είναι και το αδύναμο ηχείο, ακόμη και όταν ομιλείς (και με bluetooth), η έλλειψη Ελληνικών (αν κι αυτό με πείραξε το λιγότερο), η μπαταρία που τελειώνει σε χρόνο dt, η μέτρια πλοήγηση, η έλλειψη φακέλων...

 

στην pr1.2 που θα βγει τελος φεβρουαριου.. θα υπαρχουν φακελοι, η πλοηγηση ειναι πολυ καλη! στην bug list λεει πως στο update θα εχει αναβαθμισεις στο nokia drive(αν τα διαβασα καλα :p) για το ηχειο θα βρεθει μια μονιμη λυση αργοτερα λογικα. και η μπαταρια γιατι? εμενα μου βγαζει 2 μερες χαλαρα! υπαρχουν μερικες εφαρμογες που εχουν τρελο battery drain χωρις λογο..

 

Υπαρχει τροπος να αλλαξουμε το vodafone(operator) πανω αριστερα? να γραψουμε κατι δικο μας..

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλο ηχειο

 

ειναι το μονο σοβαρο μειονεκτημα του Ν9 σαν συσκευη.

 

----------------------------

@ madonusmad7:

φιλε μου, σου απαντω εδω για καλυτερα.

Το terminal εμφανιζεται αφου ενεργοποιησεις το developer mode, γινουν τα απαραιτητα Installs και επανεκκινηθει η συσκευη

 

εμφανιζεται στην applications screen.

 

αν δεν ξερεις τι ειναι το terminal καλυτερα μην το ενεργοποιησεις

αλλα αν στο μελλον χρειαστει, τοτε απλα ψαξε στο google "what is terminal Nokia N9"

ή κατι τετοιο και θα σου λυθουν οι αποριες

 

σιγουρα θα βρεις καποιο αρθρο πληρες που θα γραφει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που λεμε εμεις εδω

 

τωρα, αν θελεις να κανεις κατι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μεσω του terminal, αλλαζει το θεμα.

γραψε μας εδω τι θελεις να κανεις (καποιο check, καποιο install κλπ) και οποιος γνωριζει θα σου δωσει οδηγιες

 

Δεν είναι μόνο η έλλειψη εφαρμογών... Είναι και το αδύναμο ηχείο, ακόμη και όταν ομιλείς (και με bluetooth), η έλλειψη Ελληνικών (αν κι αυτό με πείραξε το λιγότερο), η μπαταρία που τελειώνει σε χρόνο dt, η μέτρια πλοήγηση, η έλλειψη φακέλων...

Μειονεκτήματα που είχε και το Iphone 3G που έχω (και διορθώθηκαν με το χρόνο, όταν το πήρα, δεν είχε καν Ελληνικό μενού), έχει μερικά και το LG Optimus 7 μου (κι αυτά διορθώνονται με το χρόνο). Σε φοβίζει κι η γνώση ότι δε θα γίνουν updates για καιρό....

 

Από την άλλη, περίμενα πως και πως να τελειώσει η φόρτιση να το ξαναπιάσω στα χέρια μου....

 

Υ.Γ. Εφαρμογή για εκφώνηση ονόματος καλούντος, υπάρχει τουλάχιστο; Εδώ υπάρχει και για Iphone γμτ, δε μπορούν να την περάσουν από το symbian στο Meego;

 

 

η μπαταρια ειναι ισαξια με του Ν8, δηλαδη καπως καλυτερη απο καποιο τυχαιο και αοριστο μαζικο Android

η πλοηγηση (GPS) ειναι τελεια

 

update πηραμε και θα παρουμε και αλλο συντομα. επισης η Νοκια ειπε πως θα υποστηριζει το Ν9 εως το 2015 (εκεινοι το ειπαν, τωρα αν ισχυσει ποιος ξερει)

 

ελληνικα βαζεις εσυ ευκολα,

φακελους θα εχεις μεσα στον Φλεβαρη

 

*Το Symbian εχει εκφωνηση καλουντων παντως

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλο ηχειο

 

ειναι το μονο σοβαρο μειονεκτημα του Ν9 σαν συσκευη.

 

ελληνικα βαζεις εσυ ευκολα,

 

Για το ηχείο συμφωνώ...Εγώ παρατήρησα κάτι άλλο... Όταν παίζει μουσική το ίδιο κομμάτι το παίζει δυνατά...ενώ όταν του το βάλεις σαν alarm πάλι το ίδιο κομμάτι παίζει πολύ πιο σιγά....

 

Ελληνικά εννοείς το πληκτρολόγιο λογικά έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...