Jump to content

Newman N1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Του gommers (σωστα το εγραψα;;) ειναι εντελως stable. Δεν εχω αντινετωπισει κανενα προβλημα εδω και 2-3 μηνες. Ασε που το wifi πιανει καλυτερα απο πριν. Θα δοκιμάσω και την αλλη βεβαια να δω τι παραπανω προσφερει, εαν προσφέρει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικα αποφασισα και εγω παρω το newman αλλα θελω να ρωτησω τι παιζει με τις ρομ.

Θελω να πω, θα το παραγγειλω απο merimobiles ή banggood, αν το παρω απο banggood και το γυρισω στα Ελληνικα

θα εχω θεμα-προβλημα με το τηλεφ. ή να το παρω απο merimobiles που η ρομ που εχει ειναι (μαλλον δεν ξερω σιγουρα) πιο σταθερη-καλη?

Ειναι το πρωτο μου smartphone και δεν ειμαι σιγουρος για το αν θα καταφερω να του βαλω αλλη ρομ πανω και για αυτο θελω

να χρησιμοποιω το τηλεφωνο ετσι οπως θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα και εγω παρω το newman αλλα θελω να ρωτησω τι παιζει με τις ρομ.

Θελω να πω, θα το παραγγειλω απο merimobiles ή banggood, αν το παρω απο banggood και το γυρισω στα Ελληνικα

θα εχω θεμα-προβλημα με το τηλεφ. ή να το παρω απο merimobiles που η ρομ που εχει ειναι (μαλλον δεν ξερω σιγουρα) πιο σταθερη-καλη?

Ειναι το πρωτο μου smartphone και δεν ειμαι σιγουρος για το αν θα καταφερω να του βαλω αλλη ρομ πανω και για αυτο θελω

να χρησιμοποιω το τηλεφωνο ετσι οπως θα ερθει.

Πάρτο από etotalk επιλέγοντας το eto mod rom. Ή πάρτο φθηνότερα απ το merimobiles με την στοκ rom, και αν δεν θες να περάσεις μόνος custom rom με ελληνικά, στείλε μου μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από etotalk επιλέγοντας το eto mod rom. Ή πάρτο φθηνότερα απ το merimobiles με την στοκ rom, και αν δεν θες να περάσεις μόνος custom rom με ελληνικά, στείλε μου μήνυμα

 

Μαλλον απο merimobiles θα το παρω που ειναι φτηνοτερο αλλα εσυ λες να μην το παρω με την ρομ του merimobiles να

τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο merimobiles θα το παρω που ειναι φτηνοτερο αλλα εσυ λες να μην το παρω με την ρομ του merimobiles να

τελειωνω?

 

δεν έχει δικιά του ρομ το merimobiles, μονο το etotalk kai to banggood..

Link to comment
Share on other sites

Και το "Root Firmware Install" με $6,99 που εχει το merimobiles τι ειναι?

απλά το ρουτάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο merimobiles θα το παρω που ειναι φτηνοτερο αλλα εσυ λες να μην το παρω με την ρομ του merimobiles να

τελειωνω?

 

Πάρε το από το Banggood που είναι το φτηνότερο όλων, έχει κανονικά ROM με Ελληνικά και παίζει μία χαρά.

 

Όλοι την ίδια χακαρισμένη ROM περνάνε, και το Merimobiles, απλά το Banggood δεν την χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το από το Banggood που είναι το φτηνότερο όλων, έχει κανονικά ROM με Ελληνικά και παίζει μία χαρά.

 

Όλοι την ίδια χακαρισμένη ROM περνάνε, και το Merimobiles, απλά το Banggood δεν την χρεώνει.

λάθος, κ το meri απλά Rootάρει την στοκ ρομ.

Η rom του banggood τι αριθμό έκδοσης έχει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα

παρέλαβα σήμερα το n1 από etotalk. Τελικό κόστος ( με EMS) 165 €. Το πακέτο περιείχε

 

Case Silicone Case, Adaptor EU Adaptor,Battery Original Battery ,Packaging Original Packaging,Screen Protector ,Service Multi-lang, Keyboard (Preinstalled),Service Etotalk MOD ROM, Service Send it as a gift

 

Στην αρχή το παρήγγειλα με το απλό ταχυδρομείο , αλλά κατόπιν συστάσεως του etotalk έσκασα άλλα 14 USD και αντί γιά δύο μήνες που μου λέγαν , έκανε 18 μέρες. Γενικά συστήνω την etotalk, παρότι είναι πιό ακριβή γιατί μου εγκατέστησε άψογα τα ελληνικά ( είμαι λίγο κουλός στα τεχνικά θέματα ). Σε κάθε e-mail απαντούσαν άμεσα και με σωστά αγγλικά. Η θήκη σιλικόνης είναι αρκετά καλή σε ποιότητα. Για παράδειγμα στο bangood που είναι πιό φθηνό το τηλέφωνο μου έλεγαν ότι αν παραγγείλω θήκη σιλικόνης δεν γνωρίζουν ..τι χρώμα θα έρθει !!

Αυτη την στιγμή το φορτίζω. Από 1η ματια είναι είναι value for money τηλέφωνο. Το samsung I 5800 που έχω, με σχεδόν παραπλήσια τιμή, είναι πολύ κατώτερο , και με οθόνη 3,2.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδήμονες ( καθότι είμαι λίγο κουλός στα τεχνικά όπως είπα )

1) πόσες ώρες φόρτιση την 1η φορά;

2) αυτή την στιγμή το φορτίζω από το pc. Στην συσκευασία που μου στείλαν περιέχει το καλώδιο του usb, μία πρίζα μαύρη και ένα άσπρο μαραφέτι ( κάτι σαν πρίζα) ,τα 2 τελευταία χωρίς καλώδιο . Πως φορτίζουμε το τηλέφωνο από το......:blink: ρεύμα.

3) Κανένα manual υπάχει; ( όχι σε すべてのスマートフォン γιατί τέτοιο μου έστειλαν!:rolleyes:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

λάθος, κ το meri απλά Rootάρει την στοκ ρομ.

Η rom του banggood τι αριθμό έκδοσης έχει?

 

Αφού γράφει ξεκάθαρα "firmware install" και πως έχει Ελληνικά. Αφού η stock ROM δεν έχει Ελληνικά (και δεν έχει, την έχω δοκιμάσει), περνούν άλλη. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

 

Οι "αριθμοί έκδοσης" είναι άσχετοι, απλά δείχνουν σε ποιά stock ROM έχουν βασιστεί. Όσες έχω δει ήταν 1.0.9 με 3.0.13 Kernel.

 

Και όλα τα Κινέζικα καταστήματα χρησιμοποιούν την ίδια ROM. V7.0 Mod by DC έχουν signature όλες οι ROM και από τα 4 καταστήματα που γνωρίζω (Banggood, etotalk, Merimobiles και Pandawill), άρα μιλάμε για ακριβώς την ίδια ROM, ούτε καν μεταλλάξεις της. Ούτε τον κόπο να αλλάξουν το signature δεν έχουν κάνει.

1) πόσες ώρες φόρτιση την 1η φορά;

2) αυτή την στιγμή το φορτίζω από το pc. Στην συσκευασία που μου στείλαν περιέχει το καλώδιο του usb, μία πρίζα μαύρη και ένα άσπρο μαραφέτι ( κάτι σαν πρίζα) ,τα 2 τελευταία χωρίς καλώδιο . Πως φορτίζουμε το τηλέφωνο από το......:blink: ρεύμα.

3) Κανένα manual υπάχει; ( όχι σε すべてのスマートフォン γιατί τέτοιο μου έστειλαν!:rolleyes:

 

1. Όσες θέλεις. Δεν έχει καμία σημασία.

2. Δεν είναι ένας φορτιστής που από πρίζα που βγάζει έξοδο USB; Εκεί το βάζεις. Το άσπρο πρέπει να είναι ο αντάπτορας που θα κάνει την πρίζα Ευρωπαϊκή διπολική για να μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις.

3. Λυπούμεθα! Αλλά εξάλλου κλασσικό Android είναι. Αν έχεις απορίες, Google.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

1. Όσες θέλεις. Δεν έχει καμία σημασία.

2. Δεν είναι ένας φορτιστής που από πρίζα που βγάζει έξοδο USB; Εκεί το βάζεις. Το άσπρο πρέπει να είναι ο αντάπτορας που θα κάνει την πρίζα Ευρωπαϊκή διπολική για να μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις.

3. Λυπούμεθα! Αλλά εξάλλου κλασσικό Android είναι. Αν έχεις απορίες, Google.

 

Ολα ΟΚ με τον φορτιστή! και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Από αύριο βλέπουμε και στην πράξη τις δυνατότητες του N1

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα επιμένουν ( newman n1 )

 

προσπάθησα να τηλεφωνήσω και μου βγάζει "μη έγκυρο ΙΜΕΙ"

Ξέρει κανείς γνώστης τι τρέχει, επειδή σ΄αυτά είμαι ολίγον κουλός :wacko:

Εστειλα και -mail στην etotalk και περιμένω!

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα επιμένουν ( newman n1 )

 

προσπάθησα να τηλεφωνήσω και μου βγάζει "μη έγκυρο ΙΜΕΙ"

Ξέρει κανείς γνώστης τι τρέχει, επειδή σ΄αυτά είμαι ολίγον κουλός :wacko:

Εστειλα και -mail στην etotalk και περιμένω!

Τι εταιρεία έχεις; Και τι imei λέει ότι έχει η συσκευή σου πατώντας #06#?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι από εχθές στο τμήμα ems - κατ (Greece) λέει το σαιτ του sao.cn σύμφωνα με την αποστολή του N1 μου.. Τι κάνω τώρα; Περιμένω ;..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι από εχθές στο τμήμα ems - κατ (Greece) λέει το σαιτ του sao.cn σύμφωνα με την αποστολή του N1 μου.. Τι κάνω τώρα; Περιμένω ;..

http://www.elta-courier.gr/search.asp

Link to comment
Share on other sites

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 19-02-2013 16:44 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-02-2013 15:41 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-02-2013 01:33 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-02-2013 18:22 IPS

 

Ιδου και τα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 19-02-2013 16:44 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-02-2013 15:41 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-02-2013 01:33 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-02-2013 18:22 IPS

 

Ιδου και τα αποτελέσματα..

απλά περιμένεις, κι ελπίζεις να μην σε καθυστερήσουν οι ανεύθυνοι των ελτα

Link to comment
Share on other sites

Τι εταιρεία έχεις; Και τι imei λέει ότι έχει η συσκευή σου πατώντας #06#?

 

εχω vodafon οι οποίοι δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Επειδή μετά από περιήγηση στο internet είδα ότι πολλοί έχουν παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλα τηλέφωνα, αλλά λύση δεν βρήκα. Πατώντας *#06# μου βγάζει μη έγκυρο ΙΜΕΙ. Το ίδιο μου βγάζει όταν πηγαίνω στις πληροφορίες τηλεφώνου. Στο τηλέφωνο υπάρχει γραμμένο το ΙΜΕΙ, αλλά δεν γνωρίζω πως μπορώ να το περάσω!!!Αναμένοντας απάντηση από ETOTALK μού ήρθε μήνυμα ( το ίδιο λεπτό:lol:, προφανώς αυτοματοποιημένο ) που έλεγε

Due to the high demand of email communication every day, some emails

reply may take longer than expected, hope to recieve your kind

understanding.

 

Normally we will reply from the oldest emails to the latest. So please

do not resend same topic of emails twice to avoid extra delay. Thanks

for your kind cooperation!

 

Τα περί πολλής δουλειάς βέβαια δεν τα έλεγαν όταν έπαιρναν το μαρούλι .Προφανώς τα ίδια λένε σε όλους. Η πλάκα είναι ότι πλήρωσα παραπάνω για να το παραλάβω γρήγορα:wacko:

Κάθε βοήθεια δεκτή ( και καφεδάκι κερνάω!) επειδή είμαι και λίγο κουλός όπως είπα!

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο βγάζει απ όταν πήρες το κινητο, ή μετά φλάσαρες άλλη ρομ κλπ..;

Αν χάθηκε το imei, η μόνη λύση είναι να περάσεις nandroid backup απ άλλη συσκευή, ώστε να πάρεις το δικό της imei..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο βγάζει απ όταν πήρες το κινητο, ή μετά φλάσαρες άλλη ρομ κλπ..;

Αν χάθηκε το imei, η μόνη λύση είναι να περάσεις nandroid backup απ άλλη συσκευή, ώστε να πάρεις το δικό της imei..

 

Το βγάζει με το που το πήρα, αφού είχε ρομ από την ετοταλκ με πλήρη ελληνικά στο μενού

Λες " να περάσεις nandroid backup απ άλλη συσκευή, ώστε να πάρεις το δικό της imei "

δηλαδή σε απλά ελληνικά; ( οπως είπα είμαι ολίγον άσχετος:wacko:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιαξεις πανευκολα το θεμα ΙΜΕΙ.

Πρωτα απο ολα θα κατεβασεις το mobile uncle tools.υποθετω οτι εχεις rooted rom.

Δεν ειναι τιποτα το δυσκολο πιστεψε με

Θα χρειαστεις επισης αυτο το αρχειο http://rapid.ufanet.ru/9240415

(ρωσικα πιθανον δεν καταλαβαινεις οπως και εγω απλα πατας το μπλε πληκτρο στην μεση της οθονης οπου θα δεις την λέξη ΦΑΗΛ (καπως ετσι στα κυριλλικα).

Ειναι ενα μικρο προγραματακι που θα σε βοηθησει να βαλεις σωστο imei στη συσκευη.

Τρεχεις το mobile uncle και ακολουθεις τα εξης μενου:

engineer mode->engineer mode (MTK)->cds information->radio information->phone 1

Σου βγαζει ένα ΑΤ+ και εσυ απλά θα γραψεις ενα Ε και το κινητο θα σου βγαλει 2 επιλογες ,

εσυ επιλεγεις την πρωτη φορα το ΑΤ+EGMR=1,7 (εδω θα κανεις την ιδια διαδικασια για μια ακομη φορα μολις τελειωσεις ολα τα βηματα που περιγραφω εδω και θα επιλεξεις ΑΤ+EGMR=1,10 για να φτιαξεις το ΙΜΕΙ και στην δευτερη γραμμη)

Μετα το 1,7. και αναμεσα στα "" θα γραψεις το ΙΜΕΙ που θα σου πω αμεσως μετα πως θα το υπολογισεις δηλαδη η εντολη θα ειναι ως εξης ΑΤ+EGMR=1,7,"8673000100xxxxx" οπου xxxxx αντιστοιχει στο δικο σου ΙΜΕΙ και αμεσως μετα πατας send at command.Θα σου γραψει οτι πετυχε η αποστολη.

Ξανακανεις την διαδικασια και για το σετ ΑΤ+EGMR=1,10 παλι με το ιδιο ΙΜΕΙ μια επανεκκινηση και εισαι αρχοντας.

Τωρα το προγραματακι παραπανω ειναι αυτο που θα σε βοηθησει να βρεις ενα σωστο ΙΜΕΙ.Πριν κανεις ολα τα παραπανω βγαλε την μπαταρια του κινητου και δες επανω στο αυτοκολλητο το ΙΜΕΙ του κινητου,γραψτο καπου και ξανασυναρμολογησε το κινητο.

Το προγραμματακι που θα τρεξεις στον υπολογιστη σου ειναι το IMEI last digit και εκει βαζεις τον αριθμο που βρηκες στο κινητο.Προσθεσε οσα μηδενικα χρειαζονται ωστε αυτο να σου βγαλει ακριβως απο κατω ενα σωστο ΙΜΕΙ (μπορεις αντι για μηδενικα να βαλεις και αλλους αριθμους αλλακ κανε αυτο που σε βολευει,πχ ασους ,διπλα κλπ).

Μην σου φανει βουνο,σκεψου οτι εμενα που πηρε τον τριπλασιο χρονο να γραψω την διαδικασια απο οτι μου πηρε για να το φτιαξω.

Για να ολοκληρωθει η διαδικασια πρεπει βεβαια να κανεις και μια επανεκκινηση.Αν εχεις προβλημα σφύρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...