Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Στο παρόν θέμα θα συζητάμε για τα Turbo-X tablet του Πλαισίου. Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Turbo-X Tablet Spice 8"

 

Το Turbo-X spice είναι ένα προηγμένων χαρακτηριστικών tablet που θα ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς. Με όμορφη στυλάτη σχεδίαση για να ξεχωρίζει αλλά και ποιοτική κατασκευή στιβαρότητας και ανθεκτικότητας. Περιλαμβάνει λειτουγικό Android 2.3 Gingerbread για πλήρη παραμετροποίηση της αρχικής οθόνης αλλά και χιλιάδες εφαρμογές και παιχνίδια. Δυνατός επεξεργαστής 1.0GHz για να έχετε πολλές ενεργές εφαρμογές παράλληλα δίχως το παραμικρό κόλλημα αλλά και μνήμη 512MB DDR3 για άμεση απόκριση. Επίσης η οθόνη του είναι στις 8 ίντσες κάτι που θα σας διευκολύνει όταν επισκέπτεστε τις αγαπημένες σας σελίδες στο διαδίκτυο αλλά και τον προσωπικό λογαριασμό email.

 

http://www.plaisio.gr/images/content/Tablet/turbo-x/spice/spice-main-image5.jpg

 

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-Spice-8-M900HC.htm

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στο πλαισιο. Συμπαθητικο ειναι με καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα λιγο βαρυ. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι σε browsing κολλαγε σε scrolling και pinch to zoom. Δεν προσεξα εαν εχει market ομως.
Link to comment
Share on other sites

και κινεζικο να ειναι....

εχει το προνομιο του αμεσου (χρονος, τροπος) service

δεν ξερω αν τα αντιστοιχα της κατηγοριας ανταποκρινονται στον τομεα αυτο

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=21&Category=1000001461&Products=1726595,1667513

 

το hive ειναι καλυτερο απο το spice...αλλα θεωρω πολυ ακριβο.

βρισκεις ποιοτικοτερα tablet σε αυτα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

και κινεζικο να ειναι....

εχει το προνομιο του αμεσου (χρονος, τροπος) service

δεν ξερω αν τα αντιστοιχα της κατηγοριας ανταποκρινονται στον τομεα αυτο

 

Εχεις δικιο αλλα καλο θα ηταν να ξεραμε και το προτωτυπο, που αμφιβαλω οτι θα κοστιζει πανω απο 120€ :)

Αλλα και στο σερβις θα εχουν αντιστοιχα ανταλλακτικα η θα σε εχουν στο περιμενε...?

Παντως για την τιμη του εδω στην ελλαδα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερο απο κατι crypto που κυκλοφορουν σε παρομοια τιμη.

 

Τελικα τι οθονη εχει?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην το αγόραζα...

 

Σκέψου όμως έναν που βρίσκεται σε δίλημμα για ένα κινέζικο ταμπλετ.

 

Δε θα το προτιμήσει;

 

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν έβλεπα διαφορά μέχρι το πολύ 50€, θα προτιμούσα του πλαισίου.

αλλιώς ένα άλλο κινέζικο με τις ιδιες δυνατότητες σε χαμηλότερη τιμή

 

γνωριζουμε άν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα για δοκιμή; (Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου που το ειδε απο κοντα...λεει οτι ειναι μετριο και δεν εχει εγκατεστημενο το επισημο μαρκετ...αλλα ενα αλλο...μεχρι το πολυ 150ε αξιζει...
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι αν το εχουν στο περιστερι να παω να το τσεκαρω. αν με αφησουν να δοκιμασω και μια sd που εχω με 720p ταινια.

αν και χλωμο το κοβω με αυτο τον επεξεργαστη που εχει.

Link to comment
Share on other sites

αν και χλωμο το κοβω με αυτο τον επεξεργαστη που εχει.

 

Tο θέμα είναι ποιον ακριβώς επεξεργαστή έχει. Το Cortex A8 δεν λέει απολύτως τίποτα γαι τον αν μπορεί να παίξει σωστά ή όχι video. Telechips, Rockchips Samsung κ.λπ είναι όλοι Α8 αλλά δεν παίζουν όλοι MKV σωστά για παράδειγμα.

 

Τελικά είμαι ο μόνος που βρίσκει τις τεχνικές περιγραφές του Plaisio και Multirama ελλεινές, τρισάθλιες και καθόλου ενημερωτικές, ή υπάρχουν και άλλοι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...

Απευθύνονται όμως στον μέσο πελάτη και ίσως να προκαλούσε σύγχυση και αποστροφή λεπτομερέστερη περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα και το ειδα σημερα.

αρχικα δοκιμασα ενα βιντεακι 720p και για το λιγο που ειδα επαιξε αψογα. ρωτησα 2 παιδια εκει αν ξερουν ποιον a8 cortex εχει μεσα αλλα δεν ηξεραν και κοιταξαν στα pc τους που εχουν καποιο txt με λεπτομερειες για τα προιοντα που πουλανε ουτε εκει ελεγε.

κοιταξα λιγο στις ρυθμισεις στο android στα υπομενου μηπως ελεγε κατι αλλα δεν.

σαν οθονη ειχε καλη αισθηση αλλα δεν εχω και καποια εμπειρια περα απο κινητα αφης. το δικο μου ενημερωτικα ειναι το hd2.

λιγο που σερφαρα πληκτρολογησα ανετα και χωρις λαθος. το λεω γιατι εχω χοντρα δαχτυλα που ειναι ενα θεμα.

ενα κουλο που με απασχολησε οταν ημουν στην αρχικη οθονη με το ρολοι απο κατω ειχε 3-4 εικονιδια της μουσικης, λιστα φωτογραφιων κλπ. παταγα πανω τους και δεν ετρεχε τιποτα. ειτε portrait ή landscape τιποτα. και σκεφτηκα ελατωμα ? απο κατω το κουμπι που σε βαζει στην οθονη με ολες τις εφαρμογες επαιζε κανονικα. μετα απο λιγη ωρα που το σκεφτηκα μου φανηκε σαν να κλειδωνει η επιφανεια και δεν επιτρεπει να κανεις κατι παρα μονο οταν παταγα πανω αριστερα ενα εικονιδιο που ειναι σαν σπιτακι. καποιος εχει καμια ιδεα περι αυτου ?

κατα 90% το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω την δευτερα. με 150 θα το χα παρει σιγουρα. αν καποιος το σκεφτεται ας περιμενει γιατι θα ξαναπαω την δευτερα να το δω και ισως το τσιμπησω. θα προτιμουσα κατι μεγαλυτερο σε ιντσες αλλα λεφτα δεν υπαρχουν. :D

Link to comment
Share on other sites

 

Μάρκετ είχε ;

 

 

ξεχασα να το κοιταξω. θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.

 

τελικα το πηρα. με ετρωγε ο κω.. μου. μαρκετ δεν εχει. εχει ενα δικο του το slideme market με αρκετες εφαρμογες.

ενα κουλο που ειδα ειναι οτι δεν μου βγαζει ελληνικη γραμματοσειρα στο πληκτρολογιο ή εγω δεν καταφερνω να την εμφανισω μιας και στο κουμπι του πληκτρολογιου που αλλαζει απο γραμματα σε νουμερα μου δειχνει ΑΒΓ αλλα βγαζει λατινικα.

πηγα στις ρυθμισεις στο γλωσσες εισοδου για το πληκτρολογιο αλλα δεν ειχε επιλογη ελληνικα. κουλο ?

αν θελετε να κοιταξω για να σας πω πειτε μου.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

Από σήμα wifi τι λέει; Η πλοήγηση πάει καλά; Αν μπορείς γράψε ένα περιληπτικό review γιατί το σκέφτομαι αλλά δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από φτηνά turbo-x σε λαπτοπ και φοβάμαι μια από τα ίδια θα είναι και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εκανα τα εξης

για ελληνικο πληκτρολογιο εβαλα το smart keyboard pro. παιζει μια χαρα μεχρι στιγμης.

 

απο wifi θα κανω δοκιμη με το router μου και επανελθω αργοτερα.

 

market εγκατεστησα το 2.3.6 αλλα δεν παιζει. εβαλα το 3.0.27 και μου βγαζει μυνημα να προσθεσω λογαριασμο αλλα μετα κλεινει η εφαρμογη. βεβαια τα βρηκα στο γουγλη οποτε αν ειναι σωστα ειναι κι αυτο μια απορια.

 

για πλοηγηση πως? δεν εχει gps, δεν εχει bt (και εχω bt gps) αλλα δεν καιγομουν για πλοηγηση οποτε δεν το προσεξα οτι bt γιοκ.

 

η οθονη ειναι capacitive αρκετα καλη (για τα δικα μου στανταρ). στο site λενε πολαπλων σημειων αλλα εγω δοκιμασα το κλασικο με τα 2 δαχτυλα (μην παει το μυαλο στο πονηρο).

 

φιλε kurtz μην βιαζεσαι. ασε να το ξεψαχνισω λιγο.

 

ξερετε καποια εφαρμογη για να δουμε ποιον επεξεργαστη εχει ?

Link to comment
Share on other sites

anroid system info

 

για τσεκαρε αν βγαζει το μοντελο του επεξεργαστη.

 

για capacitive οθόνη μια χαρά τιμή έχει!

 

hdmi δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

anroid system info

 

για τσεκαρε αν βγαζει το μοντελο του επεξεργαστη.

 

για capacitive οθόνη μια χαρά τιμή έχει!

 

hdmi δοκίμασες;

 

hdmi δεν εχω (περιμενω απο ebay για ενα SE NEO V που ειχα παραγγειλει).

 

εβαλα αυτο που ειπες και ειδου

 

επεξεργαστη λεει ARMv7 rev 2 (v7l) 1008.0MHZ

device name PLAIM900HC

BRAND ROCKCHIP

 

OPENGL

vendor vivante corp

renderer gc800 graphics engine και ο γουγλης μου εβγαλε αυτο.

 

δειτε κι αυτο.

 

το wifi 2 οροφους κατω απ την μερια που ειναι το ρουτερ μου μενει με μια (απ τις τρεις) γραμμες. δεν δοκιμασα πολυ ωρα (κανει ψοφο). εντος σπιτιου φουλ. δοκιμασα και video streaming (μεσα στο σπιτι) με το vlc direct pro. sd ποιοτητα απροβληματισμα επαιξε. 720p με σπασιμο εικονας αρκετο. 1080p αστα (τι το συζηταω ?).

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή ενδιαφέρομαι για αυτό, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

α) Η μπαταρία πως τα πάει; Διάβασα ότι επίσημα έχει 5 ώρες αυτονομία αλλά στη πράξη είναι οι μισές, ισχύει;

β) Έχει multitouch;

γ) Από εφαρμογές πως τα πάει; Υπάρχει πρόβλημα με την ανάλυση κτλ;

δ) Κρασάρει καθόλου;

 

Ίσως πάω σήμερα στο Πλαίσιο και έτσι θα το δοκιμάσω, αλλά αυτό που δεν μπορώ να ελέγξω είναι το α και το γ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Εχεί κανείς το Turbo-X Tablet Spice II 8" να μας πεί κάποια άποψη για αυτο?

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...