Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας μην ξεχνάμε της καλές παλιές εποχές που είναι τα (σύχρονα) για την εποχή Nokia, και τώρα μερικοί απο εμάς, ή τα έχουμε πετάξει η τα έχουμε πουλήσει και λίγες εκδοχές να τα κρατήσεις!! Ας μην ξεχνάμε ότι παλιά τα πληρώναμε πάρα πολυ ακριβά και πέρναμε ένα κινητό, που στην ουσία για την εποχή μας δεν έχει τίποτα το αξιόπιστο μέσα, αντιθέτος σήμερα, με τα ίδια λεφτά πέρνουμε ένα κινητό που έχει: το προσωπικό μας υπολογιστή (SmartPhone), Το MP3 Player μας, την ψηφιακή μας κάμερα και πολλά-πολλά άλλα. Εγώ είμαι πιστός της Nokia. Από το πρώτο μου κινητό μέχρι σήμερα δεν έχω αλλάξει μάρκα. Επίσης δεν μου έχει χαλάσει ποτέ μα ποτέ κινητό και δεν έχω πουλήσει. Τα κρατάω και κάνω συλλογή!! Η συλλογή μου είναι:Nokia 5110, Nokia 3210, Nokia 8210, Nokia 6210, Nokia 3310, Nokia 3330, Nokia 5510, Nokia 3200, και το σημερινό μου τηλέφωνο Nokia 6103!! Θέλω να μου πείτε την δική σας γνώμη για τα Nokia και γενικά για της εμπειρίες σας με αυτά!! Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εχουμε και λεμε: 3210, 3510i, 6230, 6230i, E50, 6600 (αυτα τα εχω αγορασει, υπηρχαν και αλλα αυτα ερχοντουσαν και φευγανε).

δυστυχως εχω πουλησει τα 6230, 6230i, και μετανιωνω πολυ για το πρωτο...

και εγω κατα κυριο λογο ΝΟΚΙΑ αγοραζω, αλλα την επομενη θα παω για QTEK.

 

καμαρι μου ειναι ενα 3210 σε τελεια κατασταση αλλα χωρις μπαταρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα μερικα νοκια,μετα εκανα παυση για 3 χρόνια και τώρα ξανά πάλι νοκια(ν73)

 

Εχουν περάσει απο μενα παλια νοκια οπως το 3210,3410,5210,7210

Απο αυτά έχω ακόμα το 3210(μπαταρία θέλει μόνο) και το 7210(λειτουργει κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα ήμουν προκατειλημμένος με τη Νόκια,πίστευα πως τα μοντέλα της ήταν δύσχρηστα και πως εξαπατούσε τους πάντες.

Γι'αυτό και δεν αγόρασα κανένα μοντέλο της έως τον Δεκέμβριο του 2004.Τότε απέκτησα το 6630 από το οποίο δε θα μπορούσα να είμαι περισσότερο ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε:3210x2,3310,3330,3410,6610,3230.

Το πρωτο μου νοκια ηταν το 3210 και τωρα εχω το 3230,ολα τα κινητα τα εχω κρατησει και δουλευουν αψογα ολα.;)

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα παλια...(με αριθμητική σειρά!):

2110: Ψοφια μπαταρια

3210: Σχετικα ψοφια μπαταρία

3310: Επίσης σχετικά ψόφια μπαταρία

3410: Σα καινούριο

3510: Σα καινούριο

5110: ΟΚ

5130: ΟΚ

5500: Αλλάζοντας για 3η φορά πληκτρολόγιο - Σα καινούριο!!

6110: Καλή κατάσταση

6150: Ομοιώς

6210: Ζει...σχετικά!

6250: Σα καινούριο

6230ι: Καινούριο

6233: Ζει...

6310ι: Σα καινούριο

6510: Χαροπαλεύει...κάπου υπάρχει

7110: Μια χαρά

7650: Σα καινούριο

8110: Αυτή η μπαταρία... :(

8210: Νομίζω κάπου υπάρχει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

mvagustagm2000 ποία κινητά ήταν αυτά που ερχόντουσαν και έφευγαν; Ενοώ τι μοντέλα!!

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

 

Εντομεταξύ από όλα αυτα τα κινητά που έχω δεν τα έχω γρατσουνίσει καθόλου και έτσι διατηρούνται σε πάρα-πάρα πολύ καλή κατάσταση. Σε κανένα η μπαταρία δεν έχει πέσει κάτω από το 65%.Επίσης στης 19-12-06 επισκέυτηκα το Nokia Club της πόλης μου και πήγα την μπαταρία από το Nokia 3210 για να δουν σε τη κατάσταση είναι και έκπληκτοι μου είπαν ότι η μπαταρία έχασε μόλις το 33% ενέργειας, δηλαδή είναι σε κατάσταση 67% ενεργοί ενέργεια!!! Για φανταστήτε τα ποιό καινούρια μου κινητά σε τη κατάσταση βρίσκοναι!!! Εντομεταξύ από το Nokia 3200 και το Nokia 6103 δεν έχω βγάλει καν το κάλλυμα που βάζει στην αρχή η εταιρεία για να γρατσουνιέτε η οθόνη. Επίσης έχω το κουτί του, τα σακουλάκια της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι

 

Nokia 3310 σκυλι, το εχω ακομα και λειτουργει χωρις προβλημα.

Nokia 3410 (μου το κλεψανε)

Nokia 6600 το οποιο χρησιμοποιω μεχρι και σημερα, το χω διπλα μου, και μου εχει κανει εντυπωση η ποιοτητα του συγκεκριμενου τηλεφωνου, γιατι εχω 2-3ς φιλους με 6600 τα οποια, ειτε κουνιουνται οι υπερυθρες, ειτε εχει ψοφησει η εσωτερικη μπαταρια και καθε φορα ζηταει ημερομηνια.

Το μοναδικο προβλημα που μου εχει βγαλει ειναι ενα κουμπι που πρεπει να το πατησεις πιο δυνατα.

Νοκια 6260 το οποιο χρησιμοποιω και αυτο σαν κυριο τηλεφωνο, καλο, αλλα δεν με εχει εντυπωσιασει κιολας, περριτο να πω οτι προτιμω το 6600 μου.

Νοκια 9300 communicator... αθλιο.... περιμενα κατι παραπανω απο αυτη την συσκευη...

Mp3 απαραδεκτο, ενταση το ιδιο, ταχυτητα αστα να πανε, απο εφαρμογες γμσετα! Μονο για μυνηματα εκανε το συγκεκριμενο κινητο. Το εδωσα για ανταλλαγμα το 6260 που εχω τωρα, κ δεν το μετανιωσα... το 6260 πιανει πιο πολυ τοπο.

 

Αλλα αχτι μου εδω και ποσα χρονια ειναι ενα 7650 :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

80-100 ευρω...

αλλα δε θα το πουλουσα...:p

 

Πόσα :blink: ; Τόσο κάνει ένα Κ700.

Ούτε 25 ευρώ δεν αξίζει ένα μεταχειρισμένο 6310.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα :blink: ; Τόσο κάνει ένα Κ700.

Ούτε 25 ευρώ δεν αξίζει ένα μεταχειρισμένο 6310.

 

kai omos file denior prin apo kanena hrono pou eiha rotisei se ena katastima to poulousan kainourgio kai ohi metaheirismeno 260euro. genika to 6310i krataei para polu upsili timi gia kinito tis genias tou.

 

episis prepei na anafeo pos eho kai ego ena kai pragmatika einai to kalutero kinito pou eiha ever, pragmatika polu duskola kapoio allo kinito tha parei ti thesi pou katehei auto to kinito stin prosopiki mou lista me ta agapimena kinita. (deutera etsi gia tin istoria einai to 8800 kai to p900)

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

kai omos file denior prin apo kanena hrono pou eiha rotisei se ena katastima to poulousan kainourgio kai ohi metaheirismeno 260euro. genika to 6310i krataei para polu upsili timi gia kinito tis genias tou.

 

εχεις απολυτο δικιο...

εχει σχεδον "συλλεκτικη" αξια.;)

ενα αλλο παραδειγμα ειναι το 7110, για οποιον δε θυμαται: http://www.handydetails.de/images/nok-7110.jpg

το οποιο σε οποιο καταστημα το εχω βρει (προφανως μεταχειρισμενο) τιμαται περι τα 80 - 100 ευρω.

δεν εχει καμμια σχεση ενα μεταχειρισμενο 6310i με ενα Κ750.

ειναι ανομοια αντικειμενα, το 6310i το κυκλοφορει ακομη κοσμος, το Κ750 στα επομενα 4 χρονια δε θα υπαρχει παρα μονο στα μεταχειρισμενα σε εξευτελιστικη τιμη και με το αιωνιο προβλημα του Joystick.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

kai omos file denior prin apo kanena hrono pou eiha rotisei se ena katastima to poulousan kainourgio kai ohi metaheirismeno 260euro. genika to 6310i krataei para polu upsili timi gia kinito tis genias tou.

 

episis prepei na anafeo pos eho kai ego ena kai pragmatika einai to kalutero kinito pou eiha ever, pragmatika polu duskola kapoio allo kinito tha parei ti thesi pou katehei auto to kinito stin prosopiki mou lista me ta agapimena kinita. (deutera etsi gia tin istoria einai to 8800 kai to p900)

 

Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος καταναλωτής ο οποίος θα έδινε περισσότερα από 25-30 ευρώ για να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο,παμπάλαιο κινητό τηλέφωνο χωρίς κάμερα,χωρίς ΜΡ3,χωρίς ραδιόφωνο με τέτοια οθόνη και τόση μικρή μνήμη.

 

Αν έδινε περισσότερα από 30 ευρώ,πολύ απλά θα είχε εξαπατηθεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα τα εδινα...

αν μαλιστα το εβρισκα καινουριο με (παραδειγμα δινω) 130 ευρω, θα το αγοραζα πολυ ευκολα και θα το προτιμουσα απο αλλες αντιστοιχες συσκευες σε αυτη τη τιμολογιακη κατηγορια.

 

υγ1:αν δε εβρισκα το 7110 καινουριο, χαλαρα θα εδινα 150 ευρω να το παρω και ας μη το χρησιμοποιουσα ποτε.:p

 

υγ2:προσφατα αγορασα το 5510 καινουριο με 50 ευρω.:p

Link to comment
Share on other sites

τι κ700,κ750 μεταχειρισμένο βρίσκει.

 

ναι αλλα εδω μιλαμε για εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας και αξιας συσκευες.;)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος καταναλωτής ο οποίος θα έδινε περισσότερα από 25-30 ευρώ για να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο,παμπάλαιο κινητό τηλέφωνο χωρίς κάμερα,χωρίς ΜΡ3,χωρίς ραδιόφωνο με τέτοια οθόνη και τόση μικρή μνήμη.

 

Αν έδινε περισσότερα από 30 ευρώ,πολύ απλά θα είχε εξαπατηθεί.

 

file denior polloi hristes tou 6310 den to agapisane toso gia tis dunatotites tou, oso gia tin tromeri mpataria tou, tin para polu kali poiotita kataskeuis tou kai tin tromeri antohi tou. genika i suskeui auti ehei apisteuti axiopostia kai auto einai pisteuo pou tin krataei. genika auto to kinito den se egataleipei pote.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

file denior polloi hristes tou 6310 den to agapisane toso gia tis dunatotites tou, oso gia tin tromeri mpataria tou, tin para polu kali poiotita kataskeuis tou kai tin tromeri antohi tou. genika i suskeui auti ehei apisteuti axiopostia kai auto einai pisteuo pou tin krataei. genika auto to kinito den se egataleipei pote.

 

Πολλά άλλα κινητά τηλέφωνα δε σε εγκαταλείπουν ποτέ,όπως το 3330 και το 3310.Αυτό όμως δεν αρκεί για να πωληθούν στα 80 ή στα 100 ευρώ.

Σε αυτήν την τιμή κυκλοφορούν δεκάδες καλύτερα μοντέλα στην αγορά,όπως το Κ700 ή το 6230.

Link to comment
Share on other sites

Το μελέτησα το θέμα και εγώ και παρατήρησα ότι το 6310i είναι ένα ξεχωριστό τηλέφωνο με λίγες δυνατότητες και υψηλή τιμή λόγο της αξιοπιστίας του. Η μπαταρία του κρατάει 1-2 εβδομάδες. Αλλά έχει μικρή μνήμη και μονόχρωμη οθόνη. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Κ700i ή με το K750i γιατί δεν είναι στην ίδια κατηγορία. Όμως αν κάνει 80-100 Ευρώ θα προτιμούσα ένα K700i ή Κ750i. Εντομεταξύ το μελέτησα πόσο έκανε όταν βγήκε και το αποτέλεσμα ήταν 690 Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

paidia ehete dikio se auta pou lete an doume to thema apo tin stegni pleura ton tehnikon haraktiristikon. omos metrane kai alla pragmata. poiotita pou ehei to 6310 pragmatika einai polu upsili, i ergonomia tou para polu kali opos kai i antohi tou kai telos ehei tin kaluteri mpataria pou eho dei pote.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ολα θεμα τεχνολογιας και εξελιξης, εδω μιλαμε για συσκευη με συλλεκτικη αξια.

αλλα και ετσι να το δεις προκειται για μια συσκευη η οποια οταν κυκλοφορουσε ηταν ο,τι πιο εξελιγμενο.

δεν υπαρχει κανεις που θα αγορασει την εν λογω συσκευη για να ακουει Mp3 ή radio!

θα την αναζητησει για "ιστορικους" λογους.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο καλό κινητό που πήρα ήταν το 6110. Δυστυχώς μέσα στον στρατό μου το έκλεψαν. Οταν απολύθηκα πήρα το 8850 και εδώ και 5 χρόνια έχω αυτό! Αν ξαναέβγαινε πάλι το συγκεκριμμένο κινητό πάλι αυτό θα έπαιρνα! Απλά τέλειο για μένα!

Ο αντικαταστάτης του μάλλον θα είναι το 8800 Scirocco.

Εννοείται οτι και μετά την αγορά του καινούριου τηλεφώνου το 8850 θα παραμείνει στην κατοχή μου.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Επισης, για το 6310 ειναι και σπανιο οπως και να το κανουμε, οχι σαν το κ700 και το κ750 που το εχει και η κουτση μαρια.

 

Παντως εγω το 6260 μου θα το ανταλλαζα ανετα με ενα 7650 και ας μην εχει τοσες δυνατοτητες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Wow, αυτό θα πει να ανοίγει κάποιος το χρονοντούλαπο!

 

Στην οικογένεια υπάρχουν επτά παλιά Nokia, εκ των οποίων πέντε είναι σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση: 6150, 8210, 3330, 6210, 8850. Φυλάσσονται ευλαβικά και ο πατέρας μου φροντίζει να συντηρεί τις μπαταρίες τους. Τα άλλα δύο είναι απολύτως λειτουργικά αλλά χρειάζονται μαζεματάκια. Αναφέρομαι στο 5130 (δεν υπάρχουν τα leds στο πληκτρολόγιο) και σε ακόμη ένα 8850 (γρατζουνιές).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...