Jump to content

Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;


CATI
 Κοινοποίηση

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?  

194 members have voted

  1. 1. Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

    • Χτιστό
      110
    • Προκάτ
      85


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χτιστό , γιατί πλέον είναι εξίσου γρήγορο με το προκάτ, και ελαφρός ποιο οικονομικό. Το προκάτ το προτείνω μόνο για επεκτάσεις , ειδικά πάνω σε κτίρια μιας και έχει μικρότερο βάρος, από μια νέα χτιστή κατασκευή.
Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου.. :!:

Τα προκάτ δεν είναι ωραία αισθιτικά μιλώντας...

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτιμουσατε αυτη τη στιγμη, αν χτιζατε σπιτι?

Αν ήταν να χτίσω ένα σπίτι στην εξοχή τότε θα έβαζα με κλειστά μάτια προκάτ.

Έχουν βγει πολύ ωραία σπίτια σε τέτοιο στυλ αν και πιστεύω πως αν θελήσεις κάποια στιγμή να κάνεις 2ο όροφο ή να το επεκτείνεις θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες... Είναι σαν το plug and play που λέμε κι εμείς των Windows... Το βάζεις και ησυχάζεις... :D :p

Για μέσα στη πόλη εννοείται πως θα αγόραζα ένα κανονικό σπίτι. Πολύ πιο ασφαλές(καλύτερα θεμέλια και αντισεισμική κατασκευή). :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Προκάτ! Ποια βλέπεις κάτι σπίτια απίστευτα και δεν φαντάζεσαι ότι ειναι προκατ! Άσε που το χτίσιμο είναι πολύ ψυχοφθόρο!!!
Link to comment
Share on other sites

Με το προκατ μπορεις να υπολογισεις το κοστος και τον χρονο παραδοσης μεχρι να βαλεις το κλειδι στην πορτα.Στο προκατ δεν πληρωνεις ΙΚΑ.Με το κλασσικο χτισιμο ολα αυτα ειναι στον αερα.

Οι προδιαγραφες τους ειναι συμφωνες με τον ισχυοντα αντισεισμικο κανονισμο,ολα τα νεα κτιρια πρεπει να τον ακολουθουν.Στα προκατ δεν μπορεις (συνηθως) να σηκωσεις πανω απο 2 οροφους.

Απλα πρεπει να βρεις μια επωνυμη εταιρια και οχι τον καθε "εργολαβο" που ειδε πως φτιαχνονται τα προκατ,αυτο βεβαια ισχυει και για το κανονικο χτισιμο.

Νομιζω οτι μεσα στον Μαϊο εχει μαι εκθεση για προκατ κατοικιες.

 

Ξυλινο σπιτι (απο κορμους) εχεται δει ;Πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δώστε μερικές πληροφορίες για τα προκάτ και σε μένα που είμαι επιεικώς ασχετη! Το μόνο που ξέρω είναι ο ορισμός του προκατ! Πχ καμια φωτο, πλεονεκτηματα-μειονεκτήματα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δώστε μερικές πληροφορίες για τα προκάτ και σε μένα που είμαι επιεικώς ασχετη! Το μόνο που ξέρω είναι ο ορισμός του προκατ! Πχ καμια φωτο, πλεονεκτηματα-μειονεκτήματα κλπ

Ορίστε μερικά παραδείγματα προκατασκευασμένων!

http://www.kallergis.gr/media/1.jpg

http://www.kallergis.gr/media/2.jpg

http://www.kallergis.gr/media/6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικά παραδείγματα προκατασκευασμένων!

 

Χμμμ μου φαίνονται λίγο σαν ψεύτικα... Πάντως δεν θα πρεπε να ναι πιο φτηνα??? Γιατι διάβασα πιο πάνω ότι έρχονται πιο ακριβά??

Link to comment
Share on other sites

τα προκατ μπορει να ειναι μουρικα αλλα ειναι ψευτιες,με κλειστα ματια χτιστο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για τα προκατασκευασμένα ότι είναι μακράν φτηνότερα. Έχω δει προκατασκευασμένο και εξωτερικά -όπως το είδα τουλάχιστον-, δεν έχει καμιά απολύτως διαφορά από το χτιστό. Και από κόστος; Καμία απολύτως σχέση...

Πάντως αυτά που είδα στις φωτό κάνουν μπάμ ότι είναι προκάτ, μήπως υπάρχουν διάφορα είδη;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για τα προκατασκευασμένα ότι είναι μακράν φτηνότερα. Έχω δει προκατασκευασμένο και εξωτερικά -όπως το είδα τουλάχιστον-, δεν έχει καμιά απολύτως διαφορά από το χτιστό. Και από κόστος; Καμία απολύτως σχέση...

Πάντως αυτά που είδα στις φωτό κάνουν μπάμ ότι είναι προκάτ, μήπως υπάρχουν διάφορα είδη;

Αυτά που είναι στις φωτογραφίες είναι σπίτια για έκθεση και δεν είναι κατοικίσιμα! Για αυτό και κάνουν μπαμ! Γιατί είναι φρεσκοβαμένα και στην τρίχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είναι στις φωτογραφίες είναι σπίτια για έκθεση και δεν είναι κατοικίσιμα! Για αυτό και κάνουν μπαμ! Γιατί είναι φρεσκοβαμένα και στην τρίχα!

Για δείτε και ορισμένα άλλα...

http://www.eurovill.gr/images/vinka.jpg

http://www.eurovill.gr/images/zakros_foto.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι προκάτ μακέτες. :rolleyes:

Ειδικά το 2ο μου φαίνεται αρκετά ψεύτικο :D

Πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

anyway... αν ψάξει κανείς στο google μπορεί να βρει πραγματικα προκατ που αν δεν σου έλεγαν οτι είναι προκατ δεν θα το καταλάβαινες!

 

πάντως για μένα αυτό που αξίζει να γλιτώσεις είναι η ψυχοφθόρα διαδικασία του χτισίματος αν έχεις πάρει απόφαση να την επιβλέψεις εσύ ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites

Exω ακούσει πολλούς να μιλάνε για μικτές κατασκευές. Και μάλιστα έχω δεί κιόλας. Πετυχαίνεις χαμηλώτερο κόστος διοτι σημεία που δεν χρειάζεται να ειναι χτιστά, τα κάνεις, και σε αλλα σημεία που χρειάζεται ενίσχυση, τα κάνεις χτιστά.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επέλεγα μια προκάτ κατασκευή για μια εξοχική κατοικία. Έχω δει πολλές τέτοιες αρκετά όμορφες και ποιοτικές.

Όσο για τις τελευταίες φωτό που επισυνάφθηκαν, πιστεύω ότι είναι κανονικά φωτογραφισμένα τα σπίτια, αλλά μέσω προγράμματος επεξεργασίας εικόνας, τα έχουν βάλει σε διαφορετικό περιβάλλον...;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι τα προκάτ έχουν και καλύτερη συμπεριφορά σε περίπτωση σεισμού; Ισχύει κάτι τέτοιο; Πάντως ενώ είναι πιο φτηνά, αργότερα δεν μπορείς να κτίσεις από πάνω άλλο όροφο. Όλα αυτά από αυτά που έχω ακούσει. Δεν έχω ρωτήσει σχετικά κάποιον πωλητή ούτε κάποιον πολιτικό μηχανικό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εντελως τυχαια ειδα στην περιοχη μ μερικα προμο για προκατ μονοκατοικιες...με τοιχία με διπλα οπλισμενα τοιχωματα(μπετον με οπλισμό σιδηρου).

εψαξα λιγο στο ινετ κ ειδα οτι γινονται κ μεχρι 10 οροφους πια!!!

με εως 50% λιγοτερα λεφτα απο τα συμβατικα.

μερικες φωτο π πετυχα στα σιτε δεν εχουν καμμια σχεση με τις παραπανω...

ξερει κανεις πως παει το σκηνικο εκει?ποσο πηγαινει ας πουμε το τετραγωνικο?

 

http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84&meta=

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει να μεινω σε προκατ και η αισθηση ηταν λες και μενω σε κονσερβα, η εστω σε τεντα καμπινγκ. δεν καταλαβαινες βρε παιδι μου κεραμιδι πανω απο το κεφαλι σου ;-)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα καλύτερα χτιστό, παρόλο το παραπάνω κόστος, γιατί το νιώθεις ενιαίο ρε παιδί μου, όπως λέει και η maria. Ενώ στα προκάτ που έχει τύχει να πάω, βλέπω τις ενώσεις των κουτιών (εσωτερικά του σπιτιού) και είναι λίγο άσχημο.
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Το συζητατε κιολας?Χτιστο για να εχουμε και εμεις δουλεια.:lol:

Περα απο την πλακα,σε λιγα χρονια πιστευω οτι το προκατ θα ειναι πιο διαδεδομενο απο το χτιστο και αυτο κυριως λογω πιο γρηγορης τοποθετησης.

Οσο για τους κανονες αντισεισμικοτητας,ολλα πλεον εχουν χτιστει με τους ιδιους νομους.

Για μενα παντως χτιστο λογω διαμορφοσεων που μπορεις να πετυχεις,αντιθετα με το προκατ που δεν μπορεις να βαλεις το χερακι σου οσο θα επρεπε για να αλλαξεις μερικα πραγματα.

Για το θεμα κοστους τωρα,οτι πληρωνεις παιρνεις εχω να πω.

Οποιος καταλαβε καταλαβε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...