Jump to content

Σύνδεση ηχοσυστήματος με pc


resurection_boy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο επαγκελματικο ηχοσυστιμα της yamaha. Αποτελειτε απο εναν ραδιοενυσχιτη, ενα κασετοφωνο ενα pickup και 2 τεραστια ηχια. Ολο αυτο θελω να το συνδεσω με το pc μου, ωστε να μπορει ο ηχος του pc να βγαινει απο τα ηχεια του ηχοσυστιματος, αλλα και να μπορω να εισαγω ηχο απο το ηχοσυστιμα στο pc (με λιγα λογια να μπορω να ενα βιλινυλιο η μια κασσετα να τα κανω mp3). Αλλα και πανω σε ολο αυτο να συνδεω τον ενισχυτη της κιθαρας μου και να μπορει να παιζει στα ηχεια αλλα και να κανει ηχογραφιση στο pc

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να κανω αυτην την συνδεση... Ο ραδιοενισχυτης (που ειναι και το κεντρο του ηχοσυστιματος) εχει απο πισω πολλα βισματα, και η καρτα ηχου μου εχει μονο εξοδο για ηχεια, για μικροφονο και ενα line-in (βεβαια τα ηχεια 5,1 που εχω τωρα συνδεονται σε αυτα τα τρεια βυσματα (ακομα και στην εισοδο... αυτο δεν το εχω καταλαβει ακομα...) και περνουν ηχο).

Θα χρειαστω καπια αλλη καρτα ηχου η μου φτανει αυτη; Και τι θα πρεπει να συνδεσω και πως;...

Link to comment
Share on other sites

Σου φτάνει αυτή η κάρτα.

Μπορείς να μου γράψεις ακριβώς τι γράφει πάνω στο κάθε βίσμα του ενισχυτή? και μία φωτογραφία θα βοηθούσε.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Βασικά θα πρέπει να βρεις κάποια έξοδο στον ενισχυτή σου συνήθως αναφέρεται σαν AUX OUT και είναι διπλή RCA. Θα αγοράσεις ένα καλώδιο από RCA σε mini jack και θα το συνδέσεις πάνω στο line in της κάρτας σου. Πάντως μια φοτογραφία καλής ποιότητας θα βοηθούσε πολύ την κατάσταση. Για αυτό που λες για τα ηχεία σου μάλλον η κάρτα ήχου η οποία διαθέτεις είναι onboard...? Γιατί (εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα) δεν αλλάζεις την κάρτα σου σε κάποια ποιο κατάλληλη για αυτές τις δουλειές ? Όπως Sound Blaster σε platinum έκδοση με panel.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Φοτο δυστιχος δεν παιζει...

κοιταα τον ενυσχιτη και δεν εχει κατι σχετικο με aux out, και γενικα δεν μου φαινετε να εχει καπια πιθανη εξοδο...

Εχει ενα input phono, κατι συνδεσεις για κεραιες FΜ και ΑΜ και εναν επιλογεα για την συχνοτιτα. Μετα εχει ενα περιεργο πραγμα που ειναι σαν βιδα και λεει GND, ενα input που λεει video/aux, tape 1 pb και rec out, tape 2 pb και rec out, Εχει ειξοδους για δυο ειδων ηχια, ενα Voltage selector και τελος εχει κατι περιεργα πραγματακια που λενε απο πανω Ac outlets,πανω απο το ενα λεει switched 200w Max και πανω απο αλλα δυο Unswitched 200wMax Total

 

 

Αν μπορει να σας βοηθεισει λεει πανω οτι ειναι Yamaha Model No r-70. Εψαξα λιγο sto google αλλα δεν βρικα κατι σχετικο...

 

Αν δεν μπορει να συνδεθει αμεσα ο ενισχυτης με την καρτα ηχου, υπαρχει περιπτωσει να μπορει μεσα απο το κασσετοφονο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει AUX OUT σε κανέναν ενισχυτή.

 

Στο input phono θα συνδέσεις το πικαπ σου.

Στις κεραίες που λες θα συνδέσεις τις αντίστοιχες κεραίες.

Στο GND δεν συνδέεις τίποτα.

Στο input που λέει AUX θα συνδέσεις ένα καλώδιο απο την έξοδο του pc (πράσινο βίσμα) στο AUX(διπλό RCA) του ενισχυτή.*

Στο TAPE1 και TAPE2 μπορείς να συνδέσεις κάποιο cd player ή κασετοφωνο και απο το REC OUT1 και REC OUT2 του καθενός μπορείς να βάλεις στον υπολογιστή, τον ήχο που ακούγεται απο τα TAPE1 και TAPE2.**

Στις εξόδους για τα ηχεία συνδέεις τα ηχεία του.

Το Voltage selector ΔΕΝ το πειράζεις.

Τα AC OUTLETS είναι μπρίζες. Στο SWITCED μπορείς να συνδέσεις κάποια συσκευή έως 200W και να ανοιγοκλείνει με τον διακόπτη του ενισχυτή (πχ. μία λάμπα νέον, αν την βάλεις στο SWITCED θα ανάβει μόνο όταν ανοίξεις τον ενισχυτή).

Στο UNSWITCED μπορείς να συνδέσεις κάποια συσκευή έως 200W και θα είναι ανοιχτή πάντα(μια λάμπα νεον, αν την βάλεις στο UNSWITCED θα ανάβει πάντα).

 

*Θα χρειαστείς ένα καλώδιο απο καρφί 3,5mm σε 2 RCA.

**Θα χρειαστέις ένα καλώδιο απο καρφί 3,5mm σε 2 RCA που θα το συνδέσεις στην μπλέ θύρα το pc

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ακούσεις ήχο στον υπολογιστή απο την είσοδο PHONO όπως και δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορείς στέλνεις τον ήχο απο το ράδιο του ενισχυτή στον υπολογιστή μεσω του REC OUT. Υπάρχει λύση σε αυτό βάζοντας ένα καλώδιο απο καρφί 3,5mm σε καρφί 6,35mm στην μπλέ θύρα του pc και στα ακουστικά του ενισχυτή αντίστοιχα.

 

Μόλις τα κάνεις όλα αυτά πες μου να σου πω τι ρυθμίσεις θα κάνεις στο pc.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Οποτε συνδεω το πικαπ στο phono in, το κασετοφωνο στο Tape 1 pb και στο tape 2 pb (εχει θεση για δυο κασσετες και η καθεμια φευγει χωριστα νομιζω) και οπως ειναι μετα ο ενυσχιτης περναω ενα καλωδειο απο την εξοδο της καρτας στο Aux του ενυσχιτη (οταν λες καρφι 3,5mm ενοεις το συνιθισμενο ηχιων ακουστικων κλπ; )

Και ετσι ο ηχος απο το pc θα βγαινει στα ηχεια του ενισχυτη και μονο προβλημα ειναι οτι ισως ο ηχος να μην φτανει στο pc απο της "κανονικες" εξοδους και να χρεαιστει η εξοδος για τα ακουστικα;

 

Απλο ακουγετε...

 

Την συνδεση θα την αργισω λιγο... μπορει στο τελος της βδομαδας, μπορει την επομενη, μπορει και σε δυο βδομαδες... γιατι περιμενω να ερθουν κατι επιπλα και θα αλλαξω τελιως το δωματιο μου και θελω να δω αν θα χωρεσουν τελικα τα ηχια η αν θα χρειαστει να τα βαλω με βασεις στον τοιχο (και αν τα κρατισει....:() και βαριεμε και να συνδεω και να αποσεινδεο συνεχια... Απλα ρωταω για να δω αν ειναι δυνατων και να ξερω πως θα το κανω ωστε αν δεν γινετε να παω να παρω ενα απλο μικρο συχρονο στερεοφωνικο που ειναι και πιο απλο να το συνδεσω... Ωστοσω αμα δεν σου κανει κοπο δεν με χαλαει να μου πεις απο τωρα τι ρυθμισεις να κανω ωστε να της εχω ετοιμες να τις διαβαζω μετο που θα της χρειαστω

 

Α... και αμα θελω να συνδεσω και καρτα τηλεωρασης στο συστιμα τι γινετε; Βρισκω (η φτιαχνω) καλωδιο καρφι- 4RCA ;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Οποτε συνδεω το πικαπ στο phono in,

 

ναι

 

το κασετοφωνο στο Tape 1 pb και στο tape 2 pb (εχει θεση για δυο κασσετες και η καθεμια φευγει χωριστα νομιζω)

 

Αν έχουν και τα δύο σύνολο 4 RCA τότε ναι αλλιώς τα βάζεις μόνο στο ένα και το άλλο είναι κενό για κάποια άλλη συσκευή

 

και οπως ειναι μετα ο ενυσχιτης περναω ενα καλωδειο απο την εξοδο της καρτας στο Aux του ενυσχιτη

 

ναι

 

(οταν λες καρφι 3,5mm ενοεις το συνιθισμενο ηχιων ακουστικων κλπ; )

 

ναι

 

Και ετσι ο ηχος απο το pc θα βγαινει στα ηχεια του ενισχυτη και μονο προβλημα ειναι οτι ισως ο ηχος να μην φτανει στο pc απο της "κανονικες" εξοδους και να χρεαιστει η εξοδος για τα ακουστικα;

 

έτσι όπως το ξαναβλέπω, ο ήχος που θα πηγαίνει στο pc απο τα REC OUT θα είναι μόνο απο το κασετόφωνο, εκτός και άν συνδέσεις στο TAPE IN άλλη συσκευή. Καλύτερα, όταν θες να βάζεις ήχο στο pc απο τον ενισχυτή να χρησιμοποιείς την έξοδο των ακουστικών.

 

Απλο ακουγετε...

 

απλό είναι ;)

 

Την συνδεση θα την αργισω λιγο... μπορει στο τελος της βδομαδας, μπορει την επομενη, μπορει και σε δυο βδομαδες... γιατι περιμενω να ερθουν κατι επιπλα και θα αλλαξω τελιως το δωματιο μου και θελω να δω αν θα χωρεσουν τελικα τα ηχια η αν θα χρειαστει να τα βαλω με βασεις στον τοιχο (και αν τα κρατισει....:() και βαριεμε και να συνδεω και να αποσεινδεο συνεχια...

 

εδω θα 'μαστε :D

 

Απλα ρωταω για να δω αν ειναι δυνατων και να ξερω πως θα το κανω ωστε αν δεν γινετε να παω να παρω ενα απλο μικρο συχρονο στερεοφωνικο που ειναι και πιο απλο να το συνδεσω...

 

To ίδιο πράγμα θα είναι και εκεί μόνο που εκεί δεν θα μπορείς να συνδέσεις ούτε κασετόφωνο και ενδεχομένως ούτε και το pc, δεν είναι σίγουρο όμως. Ανάλογα πόσες εισόδους/εξόδους θα έχει.

 

 

Ωστοσω αμα δεν σου κανει κοπο δεν με χαλαει να μου πεις απο τωρα τι ρυθμισεις να κανω ωστε να της εχω ετοιμες να τις διαβαζω μετο που θα της χρειαστω

 

Ψάξε τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου σου και ρύθμισε το έτσι ώστε να δουλεύει με 2 ηχεία και όχι με 4 ή 5,1 κτλ..

 

Α... και αμα θελω να συνδεσω και καρτα τηλεωρασης στο συστιμα τι γινετε;

 

Τίποτα. Δεν έχει καμια σχέση...

 

Βρισκω (η φτιαχνω) καλωδιο καρφι- 4RCA ;

Τι εννοείς?

Μπορείς να αγοράσεις, υπάρχει έτοιμο αλλά άμα θες φτιάχνεις δικόσου.

1 καρφι βγάζει 2RCA όχι 4

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου σου και ρύθμισε το έτσι ώστε να δουλεύει με 2 ηχεία και όχι με 4 ή 5,1 κτλ..

 

 

 

 

 

Τι εννοείς?

Μπορείς να αγοράσεις, υπάρχει έτοιμο αλλά άμα θες φτιάχνεις δικόσου.

1 καρφι βγάζει 2RCA όχι 4

 

1) Αυτο ειναι απλο, δεν θελει ομως και καπια ρυθμισει για να δεχετε τον ηχο και να μπορω να τον αποθηκευω σε μορφη mp3 η αλλου ηχιτικου αρχειου (θα χρειαστει και καπιο προγραμμα λογικα για αυτο βεβαια, αλλα δεν θελει και καπια επιμερους ρυθμιση;)

 

 

Τωρα που το βλεπω παλι καπου τα μπερδεψα....

Ενοω πως αφου η καρτα τηλεωρασεις πρεπει να συνδεθει στο line in της καρτα ηχου προκειμενου να δινει και ηχο στο pc, ενω το line-in θα το εχει ηδη "καπαρωσει" ο ενισχυτης, θα χρειαστει σε μια εισοδο να περασω 3 καλωδια, τα 2RCA απο τον ενισχυτη και ενα καρφι απο την καρτα ηχου, οποτε θα χρεαιστει να φτιαξω (δεν νομιζω να κυκλοφορει τετιο καλωδιο στην αγορα) ενα καλωδιο καρφι σε 2RCA και καρφι....

Link to comment
Share on other sites

nero wave editor, cool edit κτλ..

 

Αυτό είναι ένα πρόβλημα αλλά λύνεται. Υπάρχουν και κάρτες που δνε χρειάζεται να τις συνδέσεις κάπου για να έχουν ήχο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ φιλε

 

Ναι, μονο που η καρτα που εχω ηδη δεν ειναι απο αυτες.. Αν και αρχικα δεν θα την συνδεσω, αλλα αμα θελισω στην πορεια... Τεσπα...

 

Θα ενημερωσω μολις κανω την προσπαθια για τυχων προβληματα, αλλιως απλα για να ξερεις οτι ολα ειναι οκ τελικα

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ φιλε

 

Ναι, μονο που η καρτα που εχω ηδη δεν ειναι απο αυτες.. Αν και αρχικα δεν θα την συνδεσω, αλλα αμα θελισω στην πορεια... Τεσπα...

 

Θα ενημερωσω μολις κανω την προσπαθια για τυχων προβληματα, αλλιως απλα για να ξερεις οτι ολα ειναι οκ τελικα

Τίποτα ρε φίλε, γιαυτό είμαστε εδώ :D

 

A, νόμιζα δεν την αγόρασες ακόμα. Λογικά η κάρτα τηλεόρασης σου θα έχει την μπλέ υποδοχή για το line in. Αν δεν έχει τότε ή θα κάνεις τράμπες τα καλώδια ή θα αγοράσεις άλλη κάρτα ήχου που να έχει και άλλες υποδοχές ή το καλύτερο απ'όλα θα είναι να χρησιμοποιήσεις την εσωτερική Line in που έχει μέσα(είτε είναι Onboard είτε όχι) που ονομάζεται ώς cd in - tad in κτλ...

Αν κάνεις το τελευταίο πες μου να σου πω ποιές επαφές θα χρησιμοποιήσεις.

 

οκ, δεν χανόμαστε :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον... Το εκανα το ενχειριμα... Αλλα....

Διαβαζωντας ξανα για μια ανακεφαλαιωση: Αν συνδεσω την εξοδο του ενυσχητη με την εισοδο του pc αυτο που θα κερδισω θα ειναι οτι παιζει ο ενυσχητης να στελνετε στο pc... Σωστα; Επισης αν συνδεσω το tape out με την εισοδο του pc τοτε αυτο που θα καταφερω (σκεπτομενος με βαση την συνδεσμολογια του κασσετοφωνου) θα ειναι να εγκραψω απο τον ενυσχητη στο pc...

Για να περασω λοιπον τον ηχο του pc στον ενυσχητη;... Συνδεσα την εξοδο (το πρασινο) με το tape2 αλλα τπτ... Δεν μεταφερετε ηχος...

Καμια ιδεα;....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και μια ακομα ερωτιση... Μου φερανε σημερα ενα pick-up το οπιο εχει 3 καλωδια... Τα δυο ειναι RCA και το τριτο δεν εχει καπιο βισμα επανω... Προφανος κοπικε η κατι τετιο... Στο input phono ομως εχει δυο εισοδους... Το τριτο καλωδιο που παει;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Το εκανα το ενχειριμα... Αλλα....

Διαβαζωντας ξανα για μια ανακεφαλαιωση: Αν συνδεσω την εξοδο του ενυσχητη με την εισοδο του pc αυτο που θα κερδισω θα ειναι οτι παιζει ο ενυσχητης να στελνετε στο pc... Σωστα;

Ναι.

 

Επισης αν συνδεσω το tape out με την εισοδο του pc τοτε αυτο που θα καταφερω (σκεπτομενος με βαση την συνδεσμολογια του κασσετοφωνου) θα ειναι να εγκραψω απο τον ενυσχητη στο pc...

Για να περασω λοιπον τον ηχο του pc στον ενυσχητη;... Συνδεσα την εξοδο (το πρασινο) με το tape2 αλλα τπτ... Δεν μεταφερετε ηχος...

Καμια ιδεα;....

 

Επέλεξες απο μποστά την ανάλογη είσοδο?

 

Σύνδεσε το στο AUX και πες μου.

 

Να προσθεσω και μια ακομα ερωτιση... Μου φερανε σημερα ενα pick-up το οπιο εχει 3 καλωδια... Τα δυο ειναι RCA και το τριτο δεν εχει καπιο βισμα επανω... Προφανος κοπικε η κατι τετιο... Στο input phono ομως εχει δυο εισοδους... Το τριτο καλωδιο που παει;

Θα σε γελάσω ...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει βλακια... Εβαλα την εξοδο του pc στο aux και λειτουργει μια χαρα. Εβαλα και το pick-up με τα 2RCA που εχει στο phono και τυλιξα το περισευουμενο με μονοτικη ταινια... Δεν θα μαθω ποτε μαλλον σε τι χρησιμευει, αλλα αφου δουλευει μια χαρα μου φτανει!

Συνδεσα και την εισοδο του pc με το tape2out του ενυσχιτη αλλα δεν ξερω κατα ποσο στελνετε ηχος στο pc τελικα. Καπια στιγμη θα το τσεκαρω και αυτο...

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! Ελπιζω να μην σε χρειαστω αλλο, να σε αφησω και σενα ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

Στην διάθεση σου όποτε θέλεις :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει βλακια... Εβαλα την εξοδο του pc στο aux και λειτουργει μια χαρα. Εβαλα και το pick-up με τα 2RCA που εχει στο phono και τυλιξα το περισευουμενο με μονοτικη ταινια... Δεν θα μαθω ποτε μαλλον σε τι χρησιμευει, αλλα αφου δουλευει μια χαρα μου φτανει! !

 

 

 

το τρίτο καλώδιο είναι η γείωση του pick up και το τυλίγεις στην βίδα GND του ενυσχητή σου (GND = GROUND δηλ.γείωση) αν δεν το κάνεις, σε κάποια πιθανή πτώση τάσης θα σου κάψει το κύκλωμα του πικ απ σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γεια σας!!!

Είμαι καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορω να συνδεσω τον ραδιοενισχυτη μου με τον υπολογιστη;πρέπει να τον συνχρονισω κάπου απο τον ενισχητη (phono,fm tape 1 κλπ);πήγα και πήρα απο το πλαίσιο ενα καλώδιο jack se 2RCA απλα δεν ξέρω που να τα συνδεσω γιατί εχει πολλές εισόδους!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων !:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...