Jump to content

ΔΕΗ: Μειωμένο τιμολόγιο


minovg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισυνάπτω ακριβώς το δελτίο τύπου της εταιρείας ΔΕΗ Α.Ε. από την ιστοσελίδα της.

 

Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της, που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυκτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο 15:30 - 17:30 και 02:00 - 08:00, ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει και φέτος, όπως κάθε χρόνο, από 1 Νοεμβρίου 2005 έως 30 Απριλίου 2006.

 

 

Αθήνα, 27 Οκτωβρίου 2005

 

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΗ

Η ερώτηση είναι: Πώς μπορούμε να επωφεληθούμε από αυτή την προσφορά; Άκουσα ότι δεν ισχύει για όλους τους πελάτες και ότι πρέπει πρώτα να υποβληθεί αίτηση. :blink: Ποιος στραβός δηλαδή δεν θα θέλει τα μάτια του; Αν κρίνω πάντως από το σάιτ της ΔΕΗ, δεν βγάζω κανένα συμπέρασμα. Είναι πανάθλιο αδικαιολόγητα για μια τεράστια ΔΕΚΟ. Ακόμα και να υπάρχει κάποια αίτηση αυτή θα έπρεπε να μπορεί να γίνεται και ηλεκτρονικά.

 

Αλλά τι λέω; Εδώ δεν έχει καν ηλεκτρονική πληρωμή μέσα στο σάιτ τους... :cry:

Link to comment
Share on other sites

1. Το μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο ρεύματος για τους οικιακούς καταναλωτές, ισχύει 8 ώρες το 24ωρο, με δύο βασικά ωράρια:

 

Το Συνεχές

Συνεχές ωράριο (23:00 - 07:00) που ισχύει για όλο το χρόνο και αφορά γενικά πελάτες μας που κάνουν χρήση νυχτερινού πριν από το 1988, αλλά και νεότερους πελάτες μας ειδικών περιοχών.

 

Το Μεικτό (Τμηματικό)

Συνεχές ωράριο (23:00 - 07:00) που ισχύει από το Μάιο ώς τον Οκτώβριο και τμηματικό (15:30 - 17:30 και 02:00 - 08:00) που ισχύει από το Νοέμβριο ως τον Απρίλιο για τους πελάτες - καταναλωτές που κάνουν χρήση νυχτερινού μετά το 1988.

 

Στην έναρξη των ωραρίων υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις, ανάλογα με την περιοχή.

 

Στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ ή τηλεφωνικά θα ενημερωθείτε για το ακριβές ωράριο του μειωμένου τιμολογίου που ισχύει για το ακίνητό σας.

 

Για να γνωρίζετε την έναρξη και το πέρας της μειωμένης χρέωσης, ζητήστε από τον ηλεκτρολόγο-εγκαταστάτη να τοποθετήσει στον πίνακά σας μια ενδεικτική λυχνία, που θα δείχνει την ακριβή έναρξη και πέρας του ωραρίου της μειωμένης χρέωσης. Η λυχνία παραμένει αναμμένη κατά το ωράριο μειωμένης χρέωσης.

 

 

2. Για να σας χορηγηθεί το μειωμένο (νυχτερινό) τιμολόγιο, θα πρέπει να υποβάλλετε σχετική αίτηση στο τοπικό γραφείο της ΔΕΗ, προσκομίζοντας έναν πρόσφατο λογαριασμό ρεύματος του ακινήτου και να πληρώσετε ένα ποσό συμμετοχής που σήμερα ανέρχεται σε 29,35 ευρώ πλέον ΦΠΑ, υπό την προϋπόθεση ότι έχει τοποθετηθεί στην γραμμή πίνακα-μετρητή σας με δική σας ευθύνη και ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (χρώματος μπλε, διατομής 1,5 mm²), η ύπαρξη του οποίου θα βεβαιώνεται στην Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη (ΥΔΕ) του ηλεκτρολόγου.

Εάν δεν βεβαιώνεται η ύπαρξη του αγωγού αυτού στην αρχική ΥΔΕ που έχει υποβληθεί στη ΔΕΗ, θα πρέπει να προσκομιστεί καινούργια ΥΔΕ που να βεβαιώνει την ύπαρξή του.

 

3. Η τιμή του μειωμένου τιμολογίου ανά kWh είναι σταθερή για όλες τις καταναλώσεις και ανακοινώνεται από τη ΔΕΗ μαζί με τα τιμολόγια οικιακής χρήσης με την ένδειξη Γ1Ν. Επιπλέον επιβαρύνεται με πάγια χρέωση. Στο λογαριασμό σας αναγράφεται ξεχωριστά το ρεύμα που καταναλώσατε την ημέρα και τη νύχτα, με τις αντίστοιχες χρεώσεις.

 

4. Γενικά αν έχετε μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο Συνεχές, μπορείτε αν θέλετε να το αλλάξετε σε Μεικτό , αλλά δεν μπορείτε να επανέλθετε στο Συνεχές αν αλλάξετε πάλι γνώμη. Η δυνατότητα αυτή ισχύει για τις περισσότερες περιοχές της χώρας.

Οι μόνες προϋποθέσεις για την αλλαγή αυτή είναι η εγκατάστασή σας να διαθέτει τον αγωγό πρόσθετης εξυπηρέτησης (η ύπαρξη του οποίου να βεβαιώνεται σε ΥΔΕ) και να κάνετε μία αίτηση στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ. Η αλλαγή αυτή σας συμφέρει μόνο εφόσον μπορείτε να μεταφέρετε σημαντικές καταναλώσεις ρεύματος στις αντίστοιχες μεσημεριανές ώρες, στο διάστημα από 1 Νοεμβρίου μέχρι 30 Απριλίου.

 

 

 

paizei kai auto to e-mail gia info: demp-kha@tellas.gr

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο πρηγούμενο σπίτι μας υπήρχε νυχτερινό καθως είχαμε θερμοσυσσωρευτές οι οποίοι φόρτιζαν το βράδυ και το μεσημέρι.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο πρηγούμενο σπίτι μας υπήρχε νυχτερινό καθως είχαμε θερμοσυσσωρευτές οι οποίοι φόρτιζαν το βράδυ και το μεσημέρι.

Ναι αλλά από όσα έχω διαβάσει από τον φίλο παραπάνω, είναι ολόκληρη διαδικασία να βάλεις νυχτερινό τιμολόγιο. Θέλει διαφορετική εγκατάσταση και τέτοια. Και το MEGA στο δελτίο του το είχε ως είδηση-βόμβα και ότι ελαφρύνονται πολλά νοικοκυριά. :w00t: :cry: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο και εγω. Εχουμε τοσα χρόνια (οπως και φετος) που το χρησιμοποιουμε.

Αν καποιος ενδιαφερετε θα πρεπει να γνωριζει τι εγκατασταση εχει στο σπιτι του και μετα να μιλησει με ΔΕΗ

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Προκάλεσε μια φοβερή σύγχυση πάντως το ρεπορτάζ του MEGA. Και απορώ γιατί είναι και σοβαροί πιστεύω εκεί. Το ρεπορτάζ έβγαλε από παράθυρο η Ζαχαρέα με παρουσιαστή τον Στραβελάκη. Κάτι για 50% μείωση στα τιμολόγια της ΔΕΗ, ότι ο λογαριασμός για μια τετραμελή οικογένεια θα είναι πλέον 100€ αντί 200€ και κάτι τέτοια! :w00t: Σα να λέγανε τρέχτε να προλάβετε! Εκπληκτικό ήταν! :lol: Όποιος το είδε ας μας πει κι αυτός τη γνώμη του. Είδατε πού οδηγεί πολλές φορές η παραπληροφόρηση (ή καλύτερα η μη σωστή πληροφόρηση);
Link to comment
Share on other sites

Προκάλεσε μια φοβερή σύγχυση πάντως το ρεπορτάζ του MEGA. Και απορώ γιατί είναι και σοβαροί πιστεύω εκεί. Το ρεπορτάζ έβγαλε από παράθυρο η Ζαχαρέα με παρουσιαστή τον Στραβελάκη. Κάτι για 50% μείωση στα τιμολόγια της ΔΕΗ, ότι ο λογαριασμός για μια τετραμελή οικογένεια θα είναι πλέον 100€ αντί 200€ και κάτι τέτοια! :w00t: Σα να λέγανε τρέχτε να προλάβετε! Εκπληκτικό ήταν! :lol: Όποιος το είδε ας μας πει κι αυτός τη γνώμη του. Είδατε πού οδηγεί πολλές φορές η παραπληροφόρηση (ή καλύτερα η μη σωστή πληροφόρηση);

Δεν θα ειχαν θεματα για το δελτιο οποτε λενε δεν πεταμε μια βλακεια να το γεμισουμε.Εγω εχω νυχτερινο καμμια 20αρια χρονια

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειχαν θεματα για το δελτιο οποτε λενε δεν πεταμε μια βλακεια να το γεμισουμε.Εγω εχω νυχτερινο καμμια 20αρια χρονια

Για να είμαι ακριβής το λάθος του ΜΕΓΚΑ δεν ήταν ότι τώρα ανακάλυψαν το οικονομικό πρόγραμμα, απλά είπαν ότι πλέον επεκτείνεται και για το μεσημέρι 15.30-17.30 και άφηναν να εννοηθεί ότι αυτό είναι για όλους αν υποβάλλουν μια απλή αίτηση. Ενώ τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Το γέλιο μου ήταν ειρώνικο. Μα σβήστηκε. Διοτί κανείς δεν ειχε την απορία να ερωτηθεί γιατί γέλασα.

Μειωμένο τιμολογιο μεσημεριατικα 15.30 με 17,30 την ώρα που ο περισσότερος γυρνάει στο σπίτι του για να φάει και να ξεκουραστεί (κυρίως να κοιμηθεί).

Ποιος θα προλάβει να το εκμεταλλευτεί;

Οσο για το βραδυνό; Μήπως τελικά είμαστε κορόιδα; Ποιος θα ξενυχτησει μεχρι τις 2 το πρώι για να βάλει να φτιάξει φαγητό με μειωμένο τιμολογιο;

Ποιος θα κάτσει να σκουπισει με την ηλεκτρική σκούπα βραδυάτικα για να εκμεταλλευτεί το μειωμένο τιμολόγιο;

 

Μήπως θα πρέπει να σκεφτείτε αυτά τα απλά ερωτήματα πριν μιλήσετε για μια "παρα πολυ καλή κίνηση εκ μέρους της πολυαγαπημενης μας ΔΕΗ" που τοσα χρονια μας κοροιδεύει;

 

Το ΜΕΓΚΑ θα έπρεπε να εβγαζε τίτλο στο ρεπορτάζ του "ΚΟΜΠΙΝΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ".

Ποιος θα βγεί κερδισμένος απο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κρις μη στέκεσαι σε αυτό. Κατά το ΜΕΓΚΑ το 50% του λογαριασμού της ΔΕΗ είναι ο θερμοσίφωνας. :wacko: Εντάξει καίει πολύ αλλά όχι και το 50%. Πάντως μπορεί κάποιος να ανάβει τον θερμοσίφωνα τις μεσημεριανές ώρες, σε αυτό μην τους κατηγορούμε.

 

Εγώ στέκομαι στην ευκολία εφαρμογής του μέτρου. Δεν μπορεί ο καθένας να το εφαρμόσει γιατί η ΔΕΗ δεν έχει από μόνη της τη δυνατότητα να ελέγξει το ωράριο χρησιμποίησης. Γιαυτό πρέπει να προσθέσεις εξοπλισμό στο ρολόι, κάτι λάμπες, κάτι τέτοια άκουσα, αλλά αυτά δεν είχαν σημασία κατά το ρεπορτάζ. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Kαθόλου κομπίνα.

Εμεις έχουμε μειωμένο τιμολόγιο και το μεσημέρι και το βράδυ.

Και βολεύει μερικές φορές. Πλυντήριο πιάτων ας πούμε μπαίνει πάντα το μεσημέρι.

Πλυντηριο ρούχων είτε μεσημέρι είτε βράδυ.

Οι υπόλοιπες δουλειές γίνονται κανονικά στην ώρα τους, δεν θα χαλάσουμε και το πρόγραμμα μας για το μειωμένο.

Αλλά αφού μπορείς να κερδίσεις κάτι γιατι να μην το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε με την παρακάτω περίπτωση. Στο σπίτι μας λειτουργεί μηχάνημα οξυγόνου και νεφελοποιητής 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, με αποτέλεσμα το ρολόι της δεη να τρέχει σαν τρελό και ο λογαριασμός μας κάθε δίμηνα να είναι γύρω στα 500 ευρώ.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να πάρουμε κάποια έκπτωση από την δεη λόγω του ότι λειτουργούν ιατρικά μηχανήματα μέσα στο σπίτι???Ρωτάω γιατί κάποιος μου το είπε μια φορά αλλά δεν το έχω διασταυρώσει από την δεη.

Ευχαριστώ

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να γνωριζω..μηπως θα ηταν καλυτερα να επικοινωνησεις με τη δεη πρωτα και να τους ρωτησεις?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε η αδερφή μου σήμερα κάποιον που δουλεύει στη δεη αλλά της είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αλλα είμαι σίγουρη πως υπάρχει κάποιο παραθυράκι. Δεν παλεύεται άλλο αυτό το 500άρι κάθε δίμηνο εδώ και 3 χρόνια.
Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Απ οσα γνωριζω οι πολυτεκνοι εχουν μειωμενο τιμολογιο...

επισης θα ηταν καλο να εβαζες νυχτερινο τιμολογιο για 8 ωρες τουλαχιστον να πληρωνεις λιγοτερο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Απ οσα γνωριζω οι πολυτεκνοι εχουν μειωμενο τιμολογιο...

επισης θα ηταν καλο να εβαζες νυχτερινο τιμολογιο για 8 ωρες τουλαχιστον να πληρωνεις λιγοτερο....

Επειδή δεν γνωρίζω πολυτεκνός θεωρέιται κάποιος με τρία παιδιά η με τέσσερα???

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω πολυτεκνός θεωρέιται κάποιος με τρία παιδιά η με τέσσερα???

Βασικα και τα 2..αρκει στους τριτεκνους το μεγαλυτερο παιδι να μην εχει περασει το 26ο ετος της ηλικιας του....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και τα 2..αρκει στους τριτεκνους το μεγαλυτερο παιδι να μην εχει περασει το 26ο ετος της ηλικιας του....

Δυστυχώς δεν μας πιάνει :(...ευχαριστώ πάντως!

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Με το νυχτερινό τιμολόγιο πάντως θα είχες λιγότερη κατανάλωση σίγουρα. Από το τίποτα...

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Για να δείτε αν συμφέρει η όχι το νυχτερινό ρεύμα, επισκεφτείτε το ακόλουθο link: νυχτερινό ρεύμα

 

Ωραίος ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...