Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δούλεψα επί 8 μήνες στο 11888 (3.5 ώρες/ημέρα). Γνωρίζει κανείς τι επίδομα δικαιούμαι; Δυστυχώς μέσω τηλεφώνου δε παίρνω σαφείς απαντήσεις και προς το παρόν δε βολεύει το πρόγραμμα να περάσω από το τοπικό γραφείο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προφανως μιλας για επιδομα ανεργιας αλλα δεν μας λες ποσα

ενσυμα εχεις...

απο ο,τι ξερω πρεπει να εχεις τουλαχιστον 200 ενσυμα τα τελευταια 2

χρονια εκ των οποιων τα 80 να ειναι στο ενα ετος (δηλαδη οχι πχ 1 και 199)

τα 2 χρονια δεν τα υπολογιζεις σε ημερολογιακα ετη (2004-2005), αλλα

ουσιαστικα μετρας 24μηνο απο τοτε που σταματησες.

διαβασε και εδω http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

ειναι παντως λιγο ασαφη αυτα που γραφουν και στο ιντερνετ

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι θα παρεις 3 φορες (3 τριμηνα) απο 180 ευρω...Αυτα μου ειχαν πει οτι θα επαιρνα αλλα οταν μετα το πρωτο τριμηνο τους πηγα τη φορολογικη μου δηλωση μου ειπαν οτι δεν το δικαιουμαι γιατι ειχα υψηλα εισοδηματα...
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να εγγραφω στον οαεδ ως ανεργη. ξερω πχ πολλους φοιτητες που δηλωνουν απλα αποφοιτοι λυκειου και βγαζουν καρτα.

Θελω να εγγραφω για να εχω καποια πρωτεραιοτητα σε αιτησεις για συμβασεις εργασιας κτλ

Link to comment
Share on other sites

ξερω πχ πολλους φοιτητες που δηλωνουν απλα αποφοιτοι λυκειου και βγαζουν καρτα.

 

:mad: :mad:

 

Ki ego ksero pollous Ellines pou douleuoun sto eksoteriko, kai dilonoun "anergoi" stin Ellada, me skopo na pairnoun to epidoma anergias tou OAED....:mad:

 

Den ksero ti na lypi8o pio poly:

- to elliniko kratos kai tous entelws anyparktous mixanismous elegxou pou exei?

 

- h' tin kakomoiria merikwn Ellinarwn (giati kakomoirides einai) pou vgazoun ena soro lefta stin Agglia, ki omws stelnoun tous dikous tous na paroun ta 100-150 euro to mina apo to idi ksezoumismeno dimosio xrima tis Elladas....

 

Oso gia auto pou rotises, min anysixeis. Kai anergos na min eisai, mporeis orea orea na diloseis anergos kai na ta perneis ki apo kei. Olo kai kapoio para8yraki 8a vreis ama 8eleis.... Stin Ellada oti diloseis eisai....:(

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να μη μου επιτιθεσαι έτσι, μαλλον εσυ αποδεικνυεις τη μιζερια και την κακομοιρια σου με αυτο τον τρόπο.

 

Οπως έγραψα, δε με ενδιαφερει το επιδομα ουτε ολα αυτα που γράφεις. Ειπα ξεκαθαρα οτι θελω να εγγραφω για να ειμαι αποδεδειγμενα ανεργη, ετσι ωστε οταν κανω καποια αιτηση για μια θεση εργασιας να μπορω να αποδειξω οτι ήμουν άνεργη για καποιο χρονικο διαστημα.

 

Αν θελεις απαντησε μου σε αυτό που ρώτησα και ασε τις κακεντρέχειές σου

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, χρειάζεσαι ταυτότητα και ΑΦΜ. Απ' τη στιγμή που δεν εργάζεσαι, προφανώς μπορείς να εγγραφείς. Το ότι σπουδάζεις δεν αποτελεί εργασία από τη στιγμή που δεν αμοίβεσαι, ουτε έχεις ασφάλιση. Όσο για το επίδομα ανεργίας, αυτό αφορά ήδη εργαζόμενους που έχουν απολυθεί και αποτελεί ένα βοήθημα για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Το ότι εγγράφεσα ως άνεργος δεν σημαίνει ότι αυτόματα δικαιούσαι και επίδομα.
Link to comment
Share on other sites

gia να περνεις επιδωμα χρειαζεται να δουλευεις τους μισους μηνες του χρονου ή κατι τετοιο...οποτε μλκ σ λενε οι φιλοι σου
Link to comment
Share on other sites

Για επίδομα ανεργίας χρειάζονται 101 ένσημα.

 

Για ασφάλιση στο ΙΚΑ 50 ένσημα.

 

Ο ΟΑΕΔ όταν απολύθηκα από το στρατό το 2000 έδινε βοήθημα για ένα εξάμηνο 100 χιλιάδες. Δυστυχώς κανένας δεν μας ενημέρωσε και ότι το έμαθα ήταν αργά.

 

Με άλλα λόγια. ΨΑΞΤΕ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να εγγραφω στον οαεδ ως ανεργη. ξερω πχ πολλους φοιτητες που δηλωνουν απλα αποφοιτοι λυκειου και βγαζουν καρτα.

Θελω να εγγραφω για να εχω καποια πρωτεραιοτητα σε αιτησεις για συμβασεις εργασιας κτλ

προσεξε,ασου θες να γραφτεις στον ΟΑΕΔ

θα πας στα κοντινοτερα γραφεια τους και θα πας στο "ταμειο"για καρτα ανεργιας.

θα παρεις μαζι σου ταυτοτητα και αποδεικτικο ΑΦΜ καλου κακου

κι επειδη εισαι φοιτητρια παρε και κανενα πασο μαζι σου.

οσο για τις προτεραιοτητες που λες...ενταξει αν εισαι τυχερη μπορει να μετρησει.

ολα μεσον θελουνε αμαν!

αλλα τωρα και προεκλογικα αν βρει καμια καλη ακρη...καλο για σενα.

καλη επιτυχια.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι σπουδάζεις δεν αποτελεί εργασία από τη στιγμή που δεν αμοίβεσαι, ουτε έχεις ασφάλιση.

 

1- ασφάλιση έχεις αν είσαι φοιτητής

Γ. Υγειονομική Περίθαλψη

 

Προνόμιο όλων των Φοιτητών – προπτυχιακών και μεταπτυχιακών – είναι η δωρεάν υγειονομική περίθαλψη.

 

Έτσι παρέχεται στους φοιτητές το δικαίωμα επίσκεψης και νοσηλείας σε Δημόσια Νοσοκομεία και παροχή φαρμάκων – χωρίς συμμετοχή. Ο φοιτητής μετά την εγγραφή του στο Τμήμα , λαμβάνει από το Τμήμα Φοιτητικής Μέριμνας , Βιβλιάριο Υγειονομικής Περίθαλψης ,εφόσον επιθυμεί ως φορέα ασφαλιστικής κάλυψης το Πανεπιστήμιο με την προϋπόθεση ότι δεν είναι ασφαλισμένοι σε άλλον ασφαλιστικό φορέα.

 

Για την Ιατροφαρμακευτική Περίθαλψη των Φοιτητών και την έκδοση βιβλιαρίου ασθενείας χρειάζονται :

 

1. Δυο (2) φωτογραφίες

 

2. Βεβαίωση σπουδών

 

3. Βεβαίωση διαγραφής από τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα

 

4.

 

Για την ανανέωση του βιβλιαρίου ασθενείας δεν απαιτείται η εκ νέου προσκόμιση των ανωτέρω δικαιολογητικών .

 

Από 01/06/2004 η ΕΚΑΑ αποτελεί το επίσημο κοινοτικό πιστοποιητικό του ασφαλιστικού δικαιώματος , για να λάβουμε παροχές ασθενείας σε είδος (Ιατροφαρμακευτική – νοσοκομειακή περίθαλψη) , κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής σε κράτος της Ε.Ε .

 

Δεν ισχύει για προγραμματισμένη θεραπεία.

 

Για τους ασφαλισμένους στο Πανεπιστήμιο , το Τμήμα Φοιτητικής Μέριμνας εκδίδει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.

 

Επίσης στο χώρο του Πανεπιστημίου λειτουργεί Ιατρείο όπου παρέχονται οι πρώτες βοήθειες σε όποιο μέλος της Πανεπιστημιακής Κοινότητας τις χρειασθεί.

 

(http://www.panteion.gr)

 

και αν θέτεις λάθος τις ερωτήσεις , θα πέρνεις αναπόφευκτα λάθος απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς...Λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων απο νοέμβρη μου είπαν ότι να μη πάω στον οαεδ να εγγραφώ(έχω και 200 ένσημα) αλλά να πάω όταν τελειώσω....Πριν πάω στον ίδιο τον οαεδ έχει κανείς να προτείνει κάτι?:wacko:
:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Βρε παιδια σκεφτομαι να βγαλω καρτα ανεργιας....ειχα δουλεψει πριν κανα 3μηνο και τωρα λεω να παω να βγαλω την καρτα...δικαιουμαι καποιο επιδωμα που ειμαι ανεργος...ειχα βεβαια και καποια ενσημα....ξερετε κατι??ειχα δουλεψει λιγο καιρο...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια σκεφτομαι να βγαλω καρτα ανεργιας....ειχα δουλεψει πριν κανα 3μηνο και τωρα λεω να παω να βγαλω την καρτα...δικαιουμαι καποιο επιδωμα που ειμαι ανεργος...ειχα βεβαια και καποια ενσημα....ξερετε κατι??ειχα δουλεψει λιγο καιρο...

Εξαρτάται από το χρονικό διάστημα που δούλευες πριν χάσεις την δουλειά σου, αν δικαιούσαι επίδομα.Ενας χρόνος είναι νομίζω.

 

Υπάρχουν βέβαια και αρμοδιότεροι να απαντήσουν, αλλά αυτά έχω ακούσει.

.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΙΑ ΣΑΣ ΞΕΡΕΙΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ;

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ;

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

το αποδεικτικο ΑΦΜ απο την εφορια και την ταυτοτητα του αν εχει και κανενα λογαριασμο ΔΕΗ ΟΤΕ ακομα καλυτερα.

επισης να τα εχει σε φωτοτυπιες γιατι δεν βγαζουν στον ΟΑΕΔ

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί θα'θελα να μάθω από όποιον γνωρίζει.. το εξής :

Το 2007 είχα γραφτεί στην ανεργία, είχα κάνει όλα τα χαρτιά, κτλ ... είχα πάρει κ μια μικρή καρτούλα την οποία ανανεώνεις κάθε μήνα.. Ευτυχώς, ήμουν τυχερή, και μέσα σε 1 μήνα είχα βρει δουλειά (όχι από τον ΟΑΕΔ) Μετά από 7 μήνες αποχώρησα (για προσωπικούς λόγους) από την εταιρία που δούλευα, η οποία και μου έδωσε όλα τα απαιτούμενα και νόμιμα έγγραφα..

Στο καπάκι δούλεψα ως συμβασιούχος για μερικούς μήνες (δούλεψα 5 μήνες, αλλά η σύμβαση έγραφε 2 μόνο) και μετά έφυγα εξωτερικό για σπουδές..

Δεν με είχε ενημερώσει κανείς, ούτε κ εγώ η ίδια βέβαια το ήξερα (είχα ξεχάσει ότι είχα γραφτεί κάποτε στον ΟΑΕΔ) ότι κανονικά μετά θα'πρεπε να γραφτώ στην ανεργία πάλι, και αν δικαιούμαι να παίρνω και το επίδομα που δίνουν ..

Από τότε που σταμάτησα να δουλεύω έχει περάσει ένας χρόνος .. και τώρα θέλω να μάθω .. τι χρειάζεται για να ξαναγραφτώ πάλι;; έχω κρατήσει αυτή την πορτοκαλί καρτούλα που μου είχαν δώσει..Θα χρειαστεί να τους δώσω κ άλλα έγγραφα πάλι από την αρχή; και να περάσω τη γραφειοκρατία πάλι; Κάποιο επίδομα θα δικαιούμαι ή το έχασα κι αυτό;;

Γενικότερα παιδιά ότι γνωρίζετε πείτε μου .. είναι ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια!

 

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί θα'θελα να μάθω από όποιον γνωρίζει.. το εξής :

Το 2007 είχα γραφτεί στην ανεργία, είχα κάνει όλα τα χαρτιά, κτλ ... είχα πάρει κ μια μικρή καρτούλα την οποία ανανεώνεις κάθε μήνα.. Ευτυχώς, ήμουν τυχερή, και μέσα σε 1 μήνα είχα βρει δουλειά (όχι από τον ΟΑΕΔ) Μετά από 7 μήνες αποχώρησα (για προσωπικούς λόγους) από την εταιρία που δούλευα, η οποία και μου έδωσε όλα τα απαιτούμενα και νόμιμα έγγραφα..

Στο καπάκι δούλεψα ως συμβασιούχος για μερικούς μήνες (δούλεψα 5 μήνες, αλλά η σύμβαση έγραφε 2 μόνο) και μετά έφυγα εξωτερικό για σπουδές..

Δεν με είχε ενημερώσει κανείς, ούτε κ εγώ η ίδια βέβαια το ήξερα (είχα ξεχάσει ότι είχα γραφτεί κάποτε στον ΟΑΕΔ) ότι κανονικά μετά θα'πρεπε να γραφτώ στην ανεργία πάλι, και αν δικαιούμαι να παίρνω και το επίδομα που δίνουν ..

Από τότε που σταμάτησα να δουλεύω έχει περάσει ένας χρόνος .. και τώρα θέλω να μάθω .. τι χρειάζεται για να ξαναγραφτώ πάλι;; έχω κρατήσει αυτή την πορτοκαλί καρτούλα που μου είχαν δώσει..Θα χρειαστεί να τους δώσω κ άλλα έγγραφα πάλι από την αρχή; και να περάσω τη γραφειοκρατία πάλι; Κάποιο επίδομα θα δικαιούμαι ή το έχασα κι αυτό;;

Γενικότερα παιδιά ότι γνωρίζετε πείτε μου .. είναι ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια!

 

Ευχαριστώ!

 

Εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

 

http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=2258

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα που είναι Αύγουστος πάντως Ιούνιο και Ιούλιο γινότανε χαμός από ουρές για εγγραφή στους ανέργους του ΟΑΕΔ. Εδώ στους Αμπελόκηπους βάλανε σύστημα με χαρτάκια όπως στις τράπεζες, έπρεπε να πας νωρίς νωρίς να πάρεις χαρτάκι για να μπορέσεις να γραφτείς! Πολλή ανεργία σας λέω!
Link to comment
Share on other sites

mariel19, δεν ξέρω αν ήδη βρήκες άκρη αλλά νομίζω ότι η παλιά καρτούλα δεν χρειάζεται. Μόνο τα απαιτούμενα δικαιλογητικά, όποια είναι αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω απολυθεί από τις 30/06/2009 μέσω μιας σύμβασης μέσω οαεδ (30μηνη).

Και θέλω να ρωτήσω... Σε ταμείο ανεργίας μπορώ να μπω τώρα; Ή είναι αργά;

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχω απολυθεί από τις 30/06/2009 μέσω μιας σύμβασης μέσω οαεδ (30μηνη).

Και θέλω να ρωτήσω... Σε ταμείο ανεργίας μπορώ να μπω τώρα; Ή είναι αργά;

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου .. νομίζω ότι το διάστημα που μπορείς να γραφτείς , ώστε να δικαιούσαι κάποιο επίδομα είναι 40 μέρες μετά την λήξη της σύμβασης και ένας συγκεκριμένος αριθμός ενσήμων .. Να γραφτείς - δεν το συζητάμε - εννοείται ότι μπορείς ... τώρα για το επίδομα .. κάνε και ένα τηλέφωνο καλού - κακού να σιγουρευτείς .. !

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου .. νομίζω ότι το διάστημα που μπορείς να γραφτείς , ώστε να δικαιούσαι κάποιο επίδομα είναι 40 μέρες μετά την λήξη της σύμβασης και ένας συγκεκριμένος αριθμός ενσήμων .. Να γραφτείς - δεν το συζητάμε - εννοείται ότι μπορείς ... τώρα για το επίδομα .. κάνε και ένα τηλέφωνο καλού - κακού να σιγουρευτείς .. !

 

60 ειναι οι μερες μετα την απολυση.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Έχω απολυθεί από τις 30/06/2009 μέσω μιας σύμβασης μέσω οαεδ (30μηνη).

Και θέλω να ρωτήσω... Σε ταμείο ανεργίας μπορώ να μπω τώρα; Ή είναι αργά;

H σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ ήταν για stage;; εκει δε ξερω τι παίζει αν πάντως ήταν κανονική εργασία με ένσημα θα μπορούσες να πάρεις 12 μηνες επίδομα ανεργίας, αυτά τα ψάχνουν επιτόπου δε τ΄αφήνουν τόσο καιρό, 60 μερες μετά εχεις περιθωριο να καταθεσεις τα χαρτια σου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...