PDA

View Full Version : Τηλεοράσεις TFT-LCD

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18

dimgeo
27 Νοέ. 2011, 14:48
Παίδες μια βοηθεια.Αγορασα μια samsung 27αρα full HD.Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο τη τηλεοραση εκτος απο ενα προβλημα.Καθε λιγο και λιγακι με βγαζει ενα σπαστικο μηνυμα στην αριστερη πλευρα της τηλεορασης με τα χαρακτηριστικα που εχει.Δηλαδη βγαζει 5-6 μικρα κουτακια που το καθενα γραφει κατι αλλο (HDMI,LED TV,USB κλπ).Ειναι πολυ σπαστικο γιατι βγαινει καθε λιγα δευτερολεπτα ειτε βλεπω κανονικα τηλεοραση ειτε παιζω playstation, ειτε εχω το pc συνδεδεμενο με hdmi.Εψαξα ολες τις ρυθμισεις και δε βρισκω τροπο να το απενεργοποιησω. Υπαρχει και σε αλλες τηλεορασεις??Μου χει σπασει τα νευρα:mad: Τι κανω???

Καπου στις αρχικες ρυθμισεις σε ρωτησε αν την θελεις για σπιτι η για επειδιξη.προφανως επελεξες την δευτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αλλαζει η θελει απο την αρχη.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

kostas_v
27 Νοέ. 2011, 16:17
Διαβάζοντας κανείς το θέμα από την αρχή του (εποχή 2005) συνειδητοποιεί πόσο πολύ έχουν πέσει οι τιμές των τηλεοράσεων. Άτομα που τότε έδωσαν 3-4 χιλιάρικα για να αγοράσουν μια 47αρα tv, τώρα θα τραβάνε τα μαλλιά τους βλέποντας ότι θα μπορούσαν να την αγοράσουν με 600ευρώ! Πολλές φορές κάνει καλό να περιμένεις μερικά χρονάκια από την κυκλοφορία ενός προϊόντος, ξέροντας ότι αργότερα θα το πάρεις αρκετά φθηνότερα! Ήταν μεγάλη υπερβολή και εκμετάλλευση οι τιμές που κυκλοφορούσαν τότε. Τώρα είναι μια εποχή για να αγοράσεις μια καλή τηλεόραση με λίγα χρήματα και να την ευχαριστηθείς. Φυσικά αρκετοί ήταν αυτοί που δεν κρατιόντουσαν ούτε μερικούς μήνες και έτρεξαν να πάρουν μια καλή τηλεόραση, με δόσεις που ίσως μέχρι και σήμερα να πληρώνουν και φυσικά το συνολικό κόστος θα βγει παραπάνω από την αρχική τιμή. Χαίρομαι που οι γονείς μου δεν ήταν ανάμεσα σε αυτούς, αν και είχαν τη δυνατότητα να το κάνουν. Παρόλα αυτά, κάναμε υπομονή, κρατήσαμε την παλιά μας crt που άλλωστε την δουλειά της την έκανε και την κάνει καλά και τώρα που οι τηλεοράσεις "βγήκαν στο σφυρί", μπορούμε να αγοράσουμε και να μην χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο ότι δώσαμε μια περιουσία. Έτσι είναι όταν έχεις υπομονή. :)

ccinderella
27 Νοέ. 2011, 17:12
παντα οταν κατι περνεις τωρα σε μερικους μηνες θα ειναι πολυ φθηνοτερο.
βεβαια οταν θα ειναι φθηνοτερο θα εχει βγει κατι καινουργιο που θα ειναι παλυ ακριβο.
αν παρεις τωρα μια led σε 6 μηνες θα εχει την ιδια τιμη μια καλη 3D. αλλα τοτε θα εχει βγει μια καινουργια τεχνολογια και θα λες κατσε να περιμενω να πεσει και ποτε δεν περνεις.οποτε οταν σου χρειαζεται πραγματικα μια τηλεοραση την αγοραζεις και τελειωσε.

zafos90
27 Νοέ. 2011, 20:57
Καπου στις αρχικες ρυθμισεις σε ρωτησε αν την θελεις για σπιτι η για επειδιξη.προφανως επελεξες την δευτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αλλαζει η θελει απο την αρχη.

Το βρηκα τελικα.Ειχε μια επιλογη για pop up και την απενεργοποιησα και δεν ξαναβγηκε.
Ευχαριστω παντως.:)

NetSurfer_g7
28 Νοέ. 2011, 13:46
Εχει δικιο o ccinderela.Αμα αναβαλλεις συνεχως την αγορα νεας τηλεορασης ,στο τελος δεν θα αγορασεις ποτε ή θα αγορασεις μετα απο αρκετα χρονια μια τηλεοραση που θα εχει πλεον παλιωσει.Αμα θελετε καινουρια τηλεοραση παρτε το αποφαση και αγοραστε.Μην το αναβαλλετε περιμενοντας να πεσουν οι τιμες.Κατα την γνωμη μου τωρα ειναι καλη περιοδος για αγορα νεας τηλεορασης γιατι υπαρχουν αρκετες προσφορες λογο των γιορτων.

kostas_v
29 Νοέ. 2011, 14:49
παντα οταν κατι περνεις τωρα σε μερικους μηνες θα ειναι πολυ φθηνοτερο.
βεβαια οταν θα ειναι φθηνοτερο θα εχει βγει κατι καινουργιο που θα ειναι παλυ ακριβο.
αν παρεις τωρα μια led σε 6 μηνες θα εχει την ιδια τιμη μια καλη 3D. αλλα τοτε θα εχει βγει μια καινουργια τεχνολογια και θα λες κατσε να περιμενω να πεσει και ποτε δεν περνεις.οποτε οταν σου χρειαζεται πραγματικα μια τηλεοραση την αγοραζεις και τελειωσε.

Ναι, αλλαγές και εξελίξεις πάντα θα υπάρχουν διαφορετικά όλοι θα μέναμε με τα παλιά μας προϊόντα και οι παραγωγικές τους εταιρίες είτε θα πωλούσαν σε νέους πελάτες είτε θα είχαν κλείσει. Όμως, στις τηλεοράσεις συγκεκριμένα (για να μην το γενικεύουμε), ας παραδεχτούμε ότι η μεγάλη αλλαγή ήταν το πέρασμα από τις crt στις tft και κακά τα ψέματα, τότε ήταν που έτρεξε η μισή Ελλάδα (ανεξαρτήτως αν δεν είχε λεφτά) να αντικαταστήσει την παλιά crt με μια καινούργια και "μοδάτη". Εκείνο λοιπόν που λέω είναι ότι θα έπρεπε όλοι αυτοί που έδωσαν κάτι χιλιάρικα, να περιμένουν ένα-δυο χρόνια, άλλωστε θα κάνανε δουλειά και με την crt. Το γράφω γιατί διάβασα από την αρχή το θέμα και ειλικρινά έφριξα διαβάζοντας τα αστρονομικά ποσά που έδωσαν κάποιοι. Εκτός αν τους περίσσευαν οπότε πάω πάσο. Αλλά είμαι βέβαιος ότι σήμερα θα το σκέφτονται και θα μετανιώνουν για τη βλακεία που έκαναν, ασχέτως αν δεν μπορούν να το παραδεχτούν σε έναν δημόσιο διάλογο (εύλογο). :p

dimgeo
29 Νοέ. 2011, 16:04
Φιλε ειναι η τρελα για το νεο..πολυ εχουμε κατι τετοιο που ασχολουμαστε με τετοια προΐοντα.
Στις tv ενα παραπανω,ειδικα η μεταβαση απο τα μπαουλα(πριν ενα μηνα πηρα led,πριν ημουνα με crt).
Το ps3 ομως το ειχα παρει το 60αρι οταν κυκλοφορησε στην Ελλαδα με 659€.Οπως και κατι νοκια με 700 ευρω.ειχα δεν ειχα τα επερνα.τωρα βεβαια μενω με παλιες συσκευες γιατι χρημα δεν υπαρχει.Αλλα οταν εγω απολαμβανα ταινιες σε blue ray με hd εικονα και ηχο και παιχνιδια σε hd εικονα 112ιντζων με 7.2ηχοσυστημα η περισσοτεροι ελληνες δεν ξερανε τι ειναι το br.

kostas_v
29 Νοέ. 2011, 19:29
Αν όμως είσουν λίγο εγκρατής τότε, ίσως τώρα χρήμα να...υπήρχε. Ευτυχώς δεν έχω ιδιαίτερη τρέλα με ηλεκτρικές συσκευές. Δεν έχω καν ps, ποτέ δεν κατάλαβα τι βρίσκει κανείς σε ηλεκτρονικά παιχνίδια. Έχω τα απολύτως βασικά: ένα βίντεο, ένα dvd-rec, μια μικρή τηλεόραση (μιλώντας για υπνοδωμάτιο) και το pc μου. Πρόσφατα αγόρασα κι ένα λάπτοπ και με θεωρώ κομπλέ.

Ως προς το θέμα της τηλεόρασης, σκέφτομαι ότι αν χρειαζόμουν να αγοράσω μια καινούργια, θα το έκανα αυτή την εποχή για τους λόγους που ανέφερα στα προηγούμενα ποστ. Αλλά και η crt που έχω είναι οκ για το υπνοδωμάτιο. :wink:

mados
29 Νοέ. 2011, 21:21
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κάνει η πιο φθηνή 3D TV στις μέρες μας.

dimgeo
29 Νοέ. 2011, 21:25
Φιλε μου εσυ εισαι ενας απλως καταναλωτης..καμοα σχεση με την τρελα που λεω..Αλλο να βλεπεις br στο σπιτι με 100ιντζες οθονη αλλο με 40 και αλλο με 17...εσυ μπορεις να αρκεστεις στην πρωτη,εγω οχι...κατεβασα το avatar 46gb μεγεθος...Απλως δεν υπαρχει καμια αισθηση οταν βλεπεις το εργο σε μια 32αρια με τα ηχεια της TV.
Το σινεμα δεν φτανει την ποιοτητα που εχω απολαμβανοντας μια καλη ταινια στο δικο μου συστημα...Εγω βλεπω διαφορες ακομα και απο την δικια μου led 40ara απο την samsung που πηραμε προ ημερων για φιλο που ειναι 46 αλλα απο της ακτιβες...οσο καλη εικονα και να εχει η δικια μου,βλεπω διαφορες οπως και αυτος που κατεβαζε ολες της νεες ταινιες και απο τοτε που ειδε 1080p στην δικια του δηλωσε δεν ξανακατεβαζω λιγοτερο απο HD..Περιμενει να φυγει η γυναικα μου μεθαυριο για να ευχαριστηθει και ηχο,ηδη ψαχνει για ενα οικονομικο 5,1 συστημα.χρημα φιλε δεν υπαρχει αφου οι μισθοι πεσανε στα ταρταρα ενω ιδη επενδυσα σε ενα μεγαλο γρηγορο αμαξι και λογω συζηγου..Αλλιως θα επερνα και μια 55αρα για το σαλονι και η 40 στην κρεβατοκαμαρα.

kostas_v
30 Νοέ. 2011, 14:23
Εσύ λογικά θα 'χεις ξοδέψει μια περιουσία για όλα αυτά.... Ξέρεις, φρικάρω λίγο όταν ακούω τέτοια. Είναι βέβαια θέμα αναγκών και επιθυμιών του καθένα και δεν σε κρίνω. Αν είχα κι εγώ το ίδιο "πάθος" προφανώς και θα έκανα τα ίδια. Απλά θεωρώ φεριπίν πιο αναγκαίο ένα...καινούργιο σπίτι παρά να ζεις μέσα σε ένα "παλιό" έχοντας ρίξει χρήμα σε μηχανήματα. Καταλαβαίνω και επικροτώ απολύτως την επιλογή των γονιών μου π.χ. να φτιάξουν ένα νέο σπίτι, με πολύ καλή θερμομόνωση, ηχομόνωση, με ένα "πολυτελές" μπάνιο, με όλες τις ανέσεις ενός καινούργιου σπιτιού κι ας μην έχουμε μια 3D τηλεόραση, κι ας μην έχουμε ένα καλό ηχοσύστημα ή τα πανάκριβα έπιπλα. Θεωρώ πολύ σημαντικότερο το γεγονός ότι ζω σε ένα νεόχτιστο σπίτι, που δεν κρυώνω, που χαίρομαι να το χαζεύω απ' έξω, που μου παρέχει ασφάλεια από το να ζούσα σε ένα σπίτι...του '80 που οι γονείς μου θα το είχαν γεμίσει με ένα σωρό πανάκριβες συσκευές. Ξέρω πολλούς τέτοιους γονείς, τέτοια άτομα, που κάποτε έπιασαν καλά λεφτά στα χέρια τους και προτίμησαν να τα χαλάσουν σε ακριβά αυτοκίνητα και σε home cinema σκηνικά (που φυσικά τώρα με την κρίση τα ξεπουλάνε όσο όσο).

dimgeo
30 Νοέ. 2011, 19:40
Συμφωνω οτι πρωτη επιλογη ειναι ενα σπιτι.το οποιο και δεν μπορουσα να φτιαξω λογω μεταθεσεων...Και χαιρομαι που δεν εκανα την κινηση γιατι βλεπω τωρα συναδερφους να χτυπανε το κεφαλι τους αφου απο 1400 €πεσαμε στα 900 και περιμενουμε και αλλες μειωσεις.Μενω στο εξοχικο των δικων μου το οποιο συντηρω χρονια και παροτι δεν ειναι βιλαρα ειναι ενα ομορφο ζεστο σπιτι με ολες της ανεσεις.
Ετσι ειναι αλλος τα ριχνει σε αμαξι,αλλος σε σπιτι,αλλος σε ηλεκτρονικα,αλλος σε χομπι.
ΓΙΑ να τα τρωμε ειναι.

ccinderella
30 Νοέ. 2011, 19:46
Ετσι ειναι αλλος τα ριχνει σε αμαξι,αλλος σε σπιτι,αλλος σε ηλεκτρονικα,αλλος σε χομπι.
ΓΙΑ να τα τρωμε ειναι.

ετσι οπως τα λες ειναι.

zxr
30 Νοέ. 2011, 21:35
Πάμε πάλι ontopic παρακαλώ! :)

stalek
30 Νοέ. 2011, 22:30
Σημερα αγορασα τη Sony Bravia KDL 32BX300 (http://www.skroutz.gr/s/256918/Sony-Bravia-KDL-32BX300-32.html).
Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια ...

α)Μπορω να βαλω τα ψηφιακα καναλια σε μια σειρα που θελω εγω ?...
β)Ενω τα ψηφιακα τα δειχνει πολυ ωραια , τα αναλογικα καναλια - τα περισσοτερα τουλαχιστον , τα δειχνει καπως με χιονια ή με "θορυβο" στην εικονα .... Αυτο οφειλεται στο οτι οι διαστασεις της οθονης ειναι μεγαλες και η εικονα του αναλογικου ειναι οχι τοσο καλη ?...
Μηπως φταιει το σημα ?
γ)Εβαλα το pro να παιξει στο PS2 και το δειχνει καπως "παραμορφωμενο" ....

NetSurfer_g7
1 Δεκ. 2011, 00:23
Σημερα αγορασα τη Sony Bravia KDL 32BX300 (http://www.skroutz.gr/s/256918/Sony-Bravia-KDL-32BX300-32.html).
Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια ...

α)Μπορω να βαλω τα ψηφιακα καναλια σε μια σειρα που θελω εγω ?...
β)Ενω τα ψηφιακα τα δειχνει πολυ ωραια , τα αναλογικα καναλια - τα περισσοτερα τουλαχιστον , τα δειχνει καπως με χιονια ή με "θορυβο" στην εικονα .... Αυτο οφειλεται στο οτι οι διαστασεις της οθονης ειναι μεγαλες και η εικονα του αναλογικου ειναι οχι τοσο καλη ?...
Μηπως φταιει το σημα ?
γ)Εβαλα το pro να παιξει στο PS2 και το δειχνει καπως "παραμορφωμενο" ....

Το α) σιγουρα θα γινεται.Ψαξε στο Menu για ταξινομηση προγραμματων ή αλλαγη αριθμησης.
β)Η κακη εικονα των αναλογικων καναλιων οφειλετε στην full hd αναλυση της οθονης.Η οθονη εχει τοσο μεγαλη αναλυση που φαινονται ολες οι ατελειες και τα ψεγαδια του αναλογικου σηματος,ενω το ψηφιακο φαινεται τζαμι γιατι δεν εχει καθολου ατελειες.
γ) Kαι αυτο στο full HD οφειλεται.Παρε ps3.

kostas_v
2 Δεκ. 2011, 15:02
Έτσι είναι. Δυστυχώς όταν παίρνεις ένα καινούργιο πράγμα, σε αναγκάζουν να πάρεις και άλλα (βλέπε ψηφιακούς αποκωδικοποιητές, εξελιγμένα ps), που σε μια crt σίγουρα δεν είναι απαραίτητα :p

Nagata
4 Δεκ. 2011, 23:51
stalek για τσέκαρε και το καλωδιάκι από την κεραία μήπως έχει τσακίσει άσχημα πουθενά, καμιά φορά δεν ξέρεις. Πάντως εάν η απόσταση σου είναι πάνω από 1,5-2 μέτρα και τα αναλογικά κανάλια δείχνουν παραμορφωμένα ίσως να είσαι πολύ κοντά στην tv και για αυτό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι η ανάλυση είναι μεγάλη και τα αναλογικά όπως και να το κάνουμε δεν έχουν καλή εικόνα σε τέτοιες τηλεοράσεις.

gsa1967
12 Δεκ. 2011, 19:18
κατεβασα αρχειο matroska για ενα εργο 3D. το εβαλα να παιξει μεσω υπολογιστη και μεσω θυρας usb σε τηλεοραση 3D αλλα δεν το βλεπω 3D.
πως θα το δω 3D? θελει ειδικο player?

NetSurfer_g7
12 Δεκ. 2011, 21:32
κατεβασα αρχειο matroska για ενα εργο 3D. το εβαλα να παιξει μεσω υπολογιστη και μεσω θυρας usb σε τηλεοραση 3D αλλα δεν το βλεπω 3D.
πως θα το δω 3D? θελει ειδικο player?

Για να δεις 3D πρεπει να παιξεις το αρχειο απ΄την τηλεοραση και ΟΧΙ μεσο υπολογιστη.Γραψε το αρχειο σε ενα εξωτερικο μεσο USB( φλασακι ή εξωτερικο σκληρο) , συνδεσε το με την τηλεοραση μεσο USB και βαλ΄το απο εκει να παιξει.Τι tv εχεις?Samsung?

ccinderella
13 Δεκ. 2011, 01:29
αυτη η samsung που δινει η media merkt η led λεει τιποτα?

pgetsopoulos
24 Δεκ. 2011, 16:16
εχουμε στο σαλονι μια Sony Trinitron 28-29'' η οποια τελευταια εχει αρχισει να τα "παιζει", για την ακριβεια κατι πρεπει να μπλοκαρει στο δεκτη του κοντρολ και κλεινει μονη της και αν δε βαρεσεις μπροστα στο κοκκινο λαμπακι, συνεχιζει να κλεινει μετα απο λιγο...

οποτε ειμαστε σε αναζητηση νεας τηλεορασης :) 40αρα τουλαχιστον, budget μεχρι το πολυ 1000ρικο(το πολυ)

thePRODIGY
24 Δεκ. 2011, 20:05
οι 40αρες εχουν ξεφτιλιστει (οι τιμες τους)

βρισκεις φοβερα μοντελα με 400 ευρω!
γενικα οι τιμες πλαον ειναι χωμα

morfeas1
24 Δεκ. 2011, 20:52
Την εχω παρει και εγω την συγκεκριμενη,εκτως απο αυτο το προβλημα,οταν βλεπω τενιες απο dvd μου βγαζει κατι γραμες στην εικονα για κλασμα του δευτερολεπτου,(καποιες φορες),αυτο συμβενει και στα γραμματα την στιγμη που τα διωχνει,δεν ξερω αν το εχεις παρατιρησει. Εγω το εχω εντωπισει γιατι βλεπω συνεχεια,δεν νομιζω πως θα το καταλαβει καποιος που βλεπει για πρωτη φορα. Κατα τ΄αλλα ολα καλα, ευχαριστημενος εχω μηνει. Αν θελεις προσπαθησε να το παρατιρησεις αν στο κανει και εσενα και να μου πεις. Ευχαριστω. Για αυτο που ανεφερες εσυ δεν ξερω κατι.

skatzoxoiros
24 Δεκ. 2011, 21:40
Προχθές συντόνισα μια Samsung UE40D5000 ενός φίλου και πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο την απόδοσή της, ιδιως στα ψηφιακά κανάλια! Για την τιμή της την προτείνω ανεπιφύλακτα!

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE40D5000-LED-TV-40-UE40D5000.htm

pgetsopoulos
25 Δεκ. 2011, 00:26

ισχύει... Πήγαν οι δικοί μου μίντια και είδαν διάφορες, κυρίως 3D... Οπότε εκεί κινούμαστε στο περίπου...

thePRODIGY
25 Δεκ. 2011, 01:35
ναι Media γινεται χαμος.

αλλα οποιο μοντελο ξεχωρισεις, ψαξε το και απο skroutz μπας και το βρεις ακομα πιο κατω

NetSurfer_g7
25 Δεκ. 2011, 07:43
εχουμε στο σαλονι μια Sony Trinitron 28-29'' η οποια τελευταια εχει αρχισει να τα "παιζει", για την ακριβεια κατι πρεπει να μπλοκαρει στο δεκτη του κοντρολ και κλεινει μονη της και αν δε βαρεσεις μπροστα στο κοκκινο λαμπακι, συνεχιζει να κλεινει μετα απο λιγο...

οποτε ειμαστε σε αναζητηση νεας τηλεορασης :) 40αρα τουλαχιστον, budget μεχρι το πολυ 1000ρικο(το πολυ)

Σου προτυνω ανεπιφυλακτα καποια samsung smart tv.Εγω που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα χαρακτηριστικα, τις δυνατοτητες και την αποδοση.Επισεις η γκαμα τους ειναι αρκετα μεγαλη και μπορεις να βρεις τηλεορασεις σε διαφορες τιμες απο 300 μεχρι 1500 ευρω.

Tsoumaklis
25 Δεκ. 2011, 12:03
ναι Media γινεται χαμος.

αλλα οποιο μοντελο ξεχωρισεις, ψαξε το και απο skroutz μπας και το βρεις ακομα πιο κατω

ναι ναι στο skroutz σιγουρα θα το εχει πιο κατω

stathisso
27 Δεκ. 2011, 00:26
Καλησπέρα θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση από 32- 46 ιντσών ποια μου προτείνεται την τηλεόραση την θέλω κυρίως για να παίζω καλά με το ps3 και καμιά ταινία.Το budget μου είναι μέχρι 800€ περίπου... Έχω ακούσει ότι για ps3 gaming κλπ καλύτερες είναι οι led TV ισχύει?
Προτιμώ κάτι σε samsung μιας και ακούγονται καλά λόγια για της τηλεοράσεις της
edit: επίσης full HD η HD READY?(δεν πιανω ψιφιακο σημα ακομα)

NetSurfer_g7
27 Δεκ. 2011, 14:28
Καλησπέρα θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση από 32- 46 ιντσών ποια μου προτείνεται την τηλεόραση την θέλω κυρίως για να παίζω καλά με το ps3 και καμιά ταινία.Το budget μου είναι μέχρι 800€ περίπου... Έχω ακούσει ότι για ps3 gaming κλπ καλύτερες είναι οι led TV ισχύει?
Προτιμώ κάτι σε samsung μιας και ακούγονται καλά λόγια για της τηλεοράσεις της

To οτι δεν πιανεις τωρα ψηφιακο σημα δεν σημαινει οτι δεν θα πιασεις ποτε.Μεχρι το τελος του 2012 το αναλογικο σημα θα εχει διακοπει.Για'υτο παρε FullHD.Επισεις αμα θες για ps3 και ταινιες δεν το συζητω,βουρ για FullHD.Το HD ready δεν θα σε καλυψει πληρως.Σου προτυνω μια samsung 3D 40' με πολυ καλα χαρακτηριστικα
http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html

thePRODIGY
27 Δεκ. 2011, 17:27

το ψηφιακο σημα ειναι σε 720p

οποτε ειτε hd ready εχεις , ειτε full hd , στο θεμα "ψηφιακο σημα" δεν εχει διαφορα.
ισως δειχνει λιγο καλυτερα στις ready.

*λαθος μου...κλασσικα μπερδευτηκα. μπερδεψα σημα με αναλυση

ποιο 720P....?
480 ειναι η αναλυση των καναλιων με σημα ψηφιακο.

pgetsopoulos
27 Δεκ. 2011, 17:56
ερωτηση: Plasma VS Led ? :)

demis1980
27 Δεκ. 2011, 18:06
Ήμουν σε παρόμοια διλληματα...

Lg, Samsung
Hd ready
Lcd led
400-450 euro

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

zxr
27 Δεκ. 2011, 18:33
Χωρίς να είμαι ειδικός LED θα πρότεινα.

thePRODIGY
27 Δεκ. 2011, 18:38
και εγω το ιδιο.

ειναι και πολυ νεοτερη τεχνολογια στις τηλεορασεις

stathisso
27 Δεκ. 2011, 18:46
To οτι δεν πιανεις τωρα ψηφιακο σημα δεν σημαινει οτι δεν θα πιασεις ποτε.Μεχρι το τελος του 2012 το αναλογικο σημα θα εχει διακοπει.Για'υτο παρε FullHD.Επισεις αμα θες για ps3 και ταινιες δεν το συζητω,βουρ για FullHD.Το HD ready δεν θα σε καλυψει πληρως.Σου προτυνω μια samsung 3D 40' με πολυ καλα χαρακτηριστικα
http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html

ακομα κάποια ΤV στις 32 ιντσες? (καπως οικονομικη)

thePRODIGY
27 Δεκ. 2011, 18:54
ακομα κάποια ΤV στις 32 ιντσες? (καπως οικονομικη)

Μπες skroutz.gr και ψαξε για 32αρες

θα σου βγαλει απο τις φθηνοτερες εως τις πιο ακριβες

pgetsopoulos
27 Δεκ. 2011, 19:21
32'' Toshiba Regza εχω, παρα πολυ καλη εικονα, την βρισκεις 250-300 νομιζω...

ρωταω γιατι αλλοι μου λενε Plasma, καλυτερη εικονα κτλ, αλλοι τα ιδια για τις led και ειμαι σε διλλημα :lol:

dimgeo
28 Δεκ. 2011, 00:48
Εγω εχω led αλλα ειδικα και για παιχνιδια θα προτεινα plasma.εχουνε εξαιρετικη εικονα η panasonic και ειναι και φθηνες,αν θες κατι σκριβο και ποιοτικοτατο κοιτας προς pionner

pgetsopoulos
28 Δεκ. 2011, 02:21
το ψαξα αρκετα, διαβασα καμια 10ρια αρθρα :lol: μαλλον προς πλασμα κοιταω... πολυ καλυτερο μαυρο, καθολου motion blur, πιο φτηνες στις ιδιες ιντσες κτλ...

dimgeo
28 Δεκ. 2011, 14:12
Αφου σου το λεω...ρε συ παρε με ιντερνετ και ζητα για λειτουργικο το symbian μεσα γιατι αυτο που θα εχει μπορει να φερνει σε android:D

Kαλη χρονια φιλος.

NetSurfer_g7
28 Δεκ. 2011, 14:23
το ψηφιακο σημα ειναι σε 720p

οποτε ειτε hd ready εχεις , ειτε full hd , στο θεμα "ψηφιακο σημα" δεν εχει διαφορα.
ισως δειχνει λιγο καλυτερα στις ready.

*λαθος μου...κλασσικα μπερδευτηκα. μπερδεψα σημα με αναλυση

ποιο 720P....?
480 ειναι η αναλυση των καναλιων με σημα ψηφιακο.
Η αναλυση στο ψηφιακο σημα δεν ειναι 480p.576i ειναι στα sd καναλια και 1080i στο ΕΡΤ HD.

Αφου σου το λεω...ρε συ παρε με ιντερνετ και ζητα για λειτουργικο το symbian μεσα γιατι αυτο που θα εχει μπορει να φερνει σε android:D

Kαλη χρονια φιλος.
Υπαρχει symbian σε τηλεορασεις???:blink::confused:

junglist
28 Δεκ. 2011, 16:24
το ψαξα αρκετα, διαβασα καμια 10ρια αρθρα :lol: μαλλον προς πλασμα κοιταω... πολυ καλυτερο μαυρο, καθολου motion blur, πιο φτηνες στις ιδιες ιντσες κτλ...
Έτσι και εγώ κατέληξα σε 50άρα Lg Plasma πριν 1,5 μήνα και οι ταινίες είναι super. :)

thePRODIGY
28 Δεκ. 2011, 16:27
Η αναλυση στο ψηφιακο σημα δεν ειναι 480p.576i ειναι στα sd καναλια και 1080i στο ΕΡΤ HD.

ναι ακριβως. τα ψηφιακα καναλια σε μεγαλη πλεοψηφια δεν ειναι hd παντως.
οπως λες δεν ειναι καν 720p.
ειναι 576.

ωραια tnanks για την διορθωση, νομιζα πως ηταν 480P
*Εισαι σιγουρος ετσι?

**επισης εχω μια μικρη ενσταση στο ERT HD. Νομιζω ΔΕΝ ειναι full hd.

eatmydust
29 Δεκ. 2011, 00:48
Έχω μια Samsung LE32A558P3FXXH η οποία φαίνεται να έχει κάτι για ψηφιακά κανάλια, ακόμα δεν έχω καταλάβει.
Έχει και υποδοχή για κάρτα που θα υποστηρίζει τα ψηφιακά κανάλια. Είχε αναφερθεί παλαιότερα κάτι σχετικά με αυτό.
Παίζει να ισχύει και για τη δική μου tv;

mol
29 Δεκ. 2011, 00:50
σήμερα έγινα κάτοχος της lg 32lv4500. αυτά που ήθελα τα έχει: led, full hd, hdmi, usb(παίζει και εξωτερικούς υπότιτλους srt/δοκιμασμένο)
τιμη 379€ :D
νομίζω ότι είναι μια χαρά σε σχέση απόδοσης/τιμής. τι λέτε;

junglist
29 Δεκ. 2011, 12:20
Έχω μια Samsung LE32A558P3FXXH η οποία φαίνεται να έχει κάτι για ψηφιακά κανάλια, ακόμα δεν έχω καταλάβει.
Έχει και υποδοχή για κάρτα που θα υποστηρίζει τα ψηφιακά κανάλια. Είχε αναφερθεί παλαιότερα κάτι σχετικά με αυτό.
Αν δεν είναι Mpeg4, τότε μπορείς να πάρεις τις γνωστές κάρτες που μπαίνουν στην υποδοχή που έχεις για να δεις τα ψηφιακά.
Ψάξε στο ίντερνετ για το μοντέλο της TV και DBT.

NetSurfer_g7
29 Δεκ. 2011, 15:00
ναι ακριβως. τα ψηφιακα καναλια σε μεγαλη πλεοψηφια δεν ειναι hd παντως.
οπως λες δεν ειναι καν 720p.
ειναι 576.

ωραια tnanks για την διορθωση, νομιζα πως ηταν 480P
*Εισαι σιγουρος ετσι?

**επισης εχω μια μικρη ενσταση στο ERT HD. Νομιζω ΔΕΝ ειναι full hd.
Ναι ειμαι σιγουροςγια τις αναλυσεις.Εχω τηλεοραση samsung και οταν παταω το κουμπι info εκτος απο τις πληροφοριες προγραμματος εμφανιζεται και η αναλυση του καναλιου.Εξαλου στην ευρωπη που ακουλουθουμε το συστυμα PAL/DVB-T το sd ειναι 576i.To 480p ισχυει για την Αμερικη που εχουν NTSC/ATSC.Επισεις το 1080i που εχει το ERT HD προφανως και δεν ειναι Full HD.Το Full HD ειναι 1080p.
Ψαξε για Neotion mpeg-4 module.

pgetsopoulos
29 Δεκ. 2011, 16:41
full hd ειναι το 1080, οτι γραμματακι και να βαλεις μετα ;) η διαφορα ειναι αλλου, νομιζω στο αν ανανεωνει τις γραμμες pixel ανα μια η ανα 2... κατι τετοιο θυμαμαι να χω διαβασει :)

thePRODIGY
29 Δεκ. 2011, 16:47
ναι ετσι ειναι.

αν ειναι 1080 ειναι full hd.

και επιμενω , νομιζω η erthd (και τα οποια hd καναλια) ειναι 720p

pgetsopoulos
29 Δεκ. 2011, 16:54
720 νομιζω και γω ειναι....

kostas_v
29 Δεκ. 2011, 17:37
Μια ερώτηση για τις TFT, ίσως χαζή :p Υπάρχουν tft που αν τις τοποθετήσεις σχετικά ψηλά κι εσύ βλέπεις από χαμηλότερο σημείο, η εικόνα θα φαίνεται αλλοιωμένη? Αν δηλαδή ισχύει και στις tv ό,τι ισχύει στις οθόνες υπολογιστών.

pgetsopoulos
29 Δεκ. 2011, 17:43
ναι ισχυει... μαλιστα μπορει να ειναι τοοοσο κακη η τηλεοραση που να κοιτας ελαχιστα δεξια-αριστερα η χαμηλα και να τα βλεπεις αρνητικα !

kostas_v
29 Δεκ. 2011, 18:19
Το 'χα ακούσει να το λένε και δεν το πίστευα! Οκ να συμβαίνει στις οθόνες pc αλλά για τηλεόραση είναι απαράδεκτο! Δηλαδή τι, έχουν δεδομένο ότι ο άλλος θα την στήσει ακριβώς απέναντι από τα μάτια του? Τι να πεις! Αυτό πάντως με τις crt δεν συνέβαινε! Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις μια τέτοια τηλεόραση από τις άλλες που λειτουργούν "κανονικά"?

pektis7
29 Δεκ. 2011, 19:17
Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις μια τέτοια τηλεόραση από τις άλλες που λειτουργούν "κανονικά"?

Από την τιμή :D
Σοβαρά τώρα, με μία επώνυμη πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Swyped from my Galaxy S2

dimgeo
29 Δεκ. 2011, 22:56
Foul HD ειναι το p η το i εχει να κανει με πλεκτη σαρωση η με προοδευτικη..στην πλεκτη δειχνει δυο φορες διαδοχικα το καθε pixel και εχει σαν σημα το i που ειχε η Ευρωπη εως τωρα.

NetSurfer_g7
30 Δεκ. 2011, 14:54
full hd ειναι το 1080, οτι γραμματακι και να βαλεις μετα ;) η διαφορα ειναι αλλου, νομιζω στο αν ανανεωνει τις γραμμες pixel ανα μια η ανα 2... κατι τετοιο θυμαμαι να χω διαβασει :)
Αυτο ακριβως διχνει και το γραμμα,το πως σαρωνονται οι γραμμες.Το p ειναι προοδευτικη σαρωση που σημαινει οτι οι γραμμες σαρωνονται μια-μια,ενω το i ειναι περιπλεγμενη που σημαινει οτι οι γραμμες σαρωνονται ανα 2.Το 1080i ειναι HD(σκετο)το οποιο υποστηριζεται και απο τις παλιες HD ready τηλεορασεις,ενω το 1080p ειναι FullHD που υποστηριζεται μονο απο τηλεορασεις FullHD.
ναι ετσι ειναι.

αν ειναι 1080 ειναι full hd.

και επιμενω , νομιζω η erthd (και τα οποια hd καναλια) ειναι 720p

720 νομιζω και γω ειναι....

1440x1080 ειναι.Το εχω δει σε διαφορα site και η τηλεοραση μου στις πληροφοριες προγραμματος βγαζει 1080i.Δειτε εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3606792#post3606792

eatmydust
30 Δεκ. 2011, 19:57

Αν δεν είναι Mpeg4, τότε μπορείς να πάρεις τις γνωστές κάρτες που μπαίνουν στην υποδοχή που έχεις για να δεις τα ψηφιακά.
Ψάξε στο ίντερνετ για το μοντέλο της TV και DBT.
Με τι όνομα ακριβώς θα ψάξω τις κάρτες αυτές; έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία;

freedomandloveSW
30 Δεκ. 2011, 22:59
σήμερα έγινα κάτοχος της lg 32lv4500. αυτά που ήθελα τα έχει: led, full hd, hdmi, usb(παίζει και εξωτερικούς υπότιτλους srt/δοκιμασμένο)
τιμη 379€ :D
νομίζω ότι είναι μια χαρά σε σχέση απόδοσης/τιμής. τι λέτε;

απο plaisio ?

κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτην και στην samsung d5000 ....

mol
30 Δεκ. 2011, 23:59
ναι, από πλαίσιο. πήγα Kotsovolo αρχικά αλλά κάτι παίχτηκε... τελικά υπήρχε ένα τελευταίο σφραγισμενο κομμάτι στο πλαίσιο ευκαρπίας
από ότι βλέπω, οι 2 τους είναι παρόμοιες.
με μια πολύ γρήγορη ματιά, η samsung έχει στα +: 1 παραπάνω usb θύρα, hdmi 1.4, dlna(?). ολα αυτά με λίγα € παραπάνω. αν μπορείς να διαθέσεις € και ζητάς αυτά τα παραπάνω + τσίμπα την ;)
προσωπικά δε μπορούσα να "ανέβω" σε € και έτσι πήρα την lg.

emperor4her
31 Δεκ. 2011, 21:56

επειδη ειμαι στα προθυρα να παρω τη δευτερη 40αρα μου.. Exω ηδη αυτη (http://www.sony.gr/product/tv-102-40-lcd/kdl-40cx520/tab/technicalspecs). ειμαι μεταξυ των παρακατω (εκτος και αν προτεινετε κατι καλυτερο).
philips (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156393)
Sony (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Sony-KDL-40BX420-LCD-TV-40-KDL40BX420BAEP.htm)
LG (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LK450-LCD-TV-42-42LK450.htm)

Δεν θελω wLan μιας και θα συνδεθει με το pc κατευθειαν, το οποιο ειναι 2 μετρα μακρυα. θελω 40"-42" και χρηματα περιπου στα 400 μιας και ειναι tv κρεβατοκαμαρας και οχι σαλονιου.

freedomandloveSW
1 Ιαν. 2012, 19:50
ναι, από πλαίσιο. πήγα Kotsovolo αρχικά αλλά κάτι παίχτηκε... τελικά υπήρχε ένα τελευταίο σφραγισμενο κομμάτι στο πλαίσιο ευκαρπίας
από ότι βλέπω, οι 2 τους είναι παρόμοιες.
με μια πολύ γρήγορη ματιά, η samsung έχει στα +: 1 παραπάνω usb θύρα, hdmi 1.4, dlna(?). ολα αυτά με λίγα € παραπάνω. αν μπορείς να διαθέσεις € και ζητάς αυτά τα παραπάνω + τσίμπα την ;)
προσωπικά δε μπορούσα να "ανέβω" σε € και έτσι πήρα την lg.

με γεια μας λοιπον ..!

πηγα και την πηρα κι εγω την lg με τα 379....απο κωτσοβολο ... την εβαλα σημερα στο πατρικο μου.. και τωρα πι αμετα απο μια παλια crt με αναλογικο σημα οι γονεις βλεπουν με 32 led 100hz full hd ψηφιακα ....:)

και καλη μας χρονια!

elthis
7 Ιαν. 2012, 11:01
Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει τηλεόραση LCD/LED με PTP (ετσι λεγεται νομιζω, εικόνα μέσα στην εικόνα δηλαδή).
όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι...:(
Επίσης αν γίνεται να μου πείτε καλύτερα αν υπάρχει σε καλές μάρκες/τηλεοράσεις απο 32'' και άνω.
Γνωρίζετε γιατί σταμάτησαν αυτή τη λειτουργία???

Ευχαριστώ,
Ηλίας.

NetSurfer_g7
7 Ιαν. 2012, 21:32
Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει τηλεόραση LCD/LED με PTP (ετσι λεγεται νομιζω, εικόνα μέσα στην εικόνα δηλαδή).
όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι...:(
Επίσης αν γίνεται να μου πείτε καλύτερα αν υπάρχει σε καλές μάρκες/τηλεοράσεις απο 32'' και άνω.
Γνωρίζετε γιατί σταμάτησαν αυτή τη λειτουργία???

Ευχαριστώ,
Ηλίας.

Ενοεις να παρακουλουθεις 2 καναλια ταυτοχρονα?Για να γινει αυτο θα πρεπει η τηλεοραση να διαθετει 2 ψηφιακους δεκτες.Απ'οτι θυμαμαι η συγκεκρειμενη λειτουργεια υπηρχε σε κατι φθηνες κινεζικες/ασιατικες τηλεορασεις(funai, F&U κ.τ.λ.)Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορησει σε επωνυμες τηλεορασεις(sony,samsung κ.τ.λ.).Μαλλον απετυχε τεχνολογικα και για'υτο δεν υπαρχει πια.

elthis
7 Ιαν. 2012, 21:40
Ενοεις να παρακουλουθεις 2 καναλια ταυτοχρονα?Για να γινει αυτο θα πρεπει η τηλεοραση να διαθετει 2 ψηφιακους δεκτες.Απ'οτι θυμαμαι η συγκεκρειμενη λειτουργεια υπηρχε σε κατι φθηνες κινεζικες/ασιατικες τηλεορασεις(funai, F&U κ.τ.λ.)Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορησει σε επωνυμες τηλεορασεις(sony,samsung κ.τ.λ.).Μαλλον απετυχε τεχνολογικα και για'υτο δεν υπαρχει πια.

Αυτο εννοω...:(
Υπαρχει σαν λειτουργια σε παλιες,καλες τηλεορασεις κι εχει κολλησει ο πατερας μου οτι ''αν δε βγει lcd με PTP θα μεινω με το μπαουλο!!''...LoL...
Αρα δεν υπαρχει κατι....ευχαριστω φιλε μου...

pgetsopoulos
8 Ιαν. 2012, 03:10
δυστυχως δεν υπαρχει σχεδον πουθενα, ψαχναμε και μεις... σαν τις λειτουργιες που εχει η σονυ μας 10+ χρονια που την εχουμε, καμια συγχρονη!

hurin
8 Ιαν. 2012, 10:48
Πολύ οπισθοδρομικό να αφαιρούν το 2ο tuner, ειδικά αν σκεφτείς ότι με 46" ή και 50" θα μπορούσες να βλέπεις άνετα και τα 2 κανάλια!

elthis
8 Ιαν. 2012, 11:01
Πολύ οπισθοδρομικό να αφαιρούν το 2ο tuner, ειδικά αν σκεφτείς ότι με 46" ή και 50" θα μπορούσες να βλέπεις άνετα και τα 2 κανάλια!

Συμφωνώ φίλε μου.Είναι μια χρήσιμη λειτουργία.
Προσπαθώ λίγο ψάχνοντας να βρω γιατί τη σταμάτησαν...ποιος είναι ο λόγος...Αν γνωρίζει κάποιος εδώ ας με διαφωτίσει.

stamatis3133
8 Ιαν. 2012, 11:23
:wacko:Πολύ οπισθοδρομικό να αφαιρούν το 2ο tuner, ειδικά αν σκεφτείς ότι με 46" ή και 50" θα μπορούσες να βλέπεις άνετα και τα 2 κανάλια!
Στην Ελλαδα ναι. Γιατι ακομα ζουμε στα σπηλαια και τα καναλια μας δεν εκπεμπουν HD σημα και το ψηφιακο που εκπεμπουν δεν ειναι σε ολη την χωρα αλλα ειναι βιαστικες αρπακωλιες.

Συμφωνώ φίλε μου.Είναι μια χρήσιμη λειτουργία.
Προσπαθώ λίγο ψάχνοντας να βρω γιατί τη σταμάτησαν...ποιος είναι ο λόγος...Αν γνωρίζει κάποιος εδώ ας με διαφωτίσει.

Μπορεις να παρεις ενα ακομα ψηφιακο δεκτη (κοστος 30 ευρω) και να κανεις PIP τον δεκτη της τηλεορασης σου με τον εξωτερικο.

Α, και μην ψαχνεις αδικα να βρεις το λογο.
Δεν νομιζω να ειναι κατι φοβερο, απλα σαν feature το δουλευε ο ενας στους 300 που ειχε tv με διπλο δεκτη.

Ετοιμασου κιολας γιατι ο αναλογικος δεκτης που θα εχει η νεα τηλεοραση σου θα ειναι πιο μαπα απο την παλια καλη Σονυ που εχεις.
Ξερεις γιατι;
Γιατι σου λεει δες ψηφιακα ΟΛΟΙ εχουν.

ilka71
8 Ιαν. 2012, 15:51
ηρθε η ωρα να παρω και εγω μια μεγαλη πλασμα.λεω για 40-46 ιντσες.εχω μια απορια.τι διαφορα εχει το DLNA απο το wifi internet που εχουν καποιες τηλεορασεις?βασικα εγω θελω να βλεπω στην τιβι αρχεια-ταινιες που εχω στον υπολογιστη ασυρματα,η και να στριμαρω ταινιες κατευθειαν απο τον υπολογιστη ασυρματα στην τιβι.θα ειναι καλυτερα να το κανει η τιβι η να παρω και εναν media player με wifi?

kakos
8 Ιαν. 2012, 18:42
Από την τιμή :D
Σοβαρά τώρα, με μία επώνυμη πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Swyped from my Galaxy S2

δεν εχει να κανει με αν ειναι ανωνυμη η επωνυμη.
ειναι θεμα κατασκευης για να εχεις μια αξιοπρεπη εικονα απο πλαγια της τηλεορασης θεωρω πως
πρεπει να ειναι πανω απο 170 μοιρες η γωνια θεασης το ιδιο ισχυει οριζοντιως και καθετως
οι καλες παντως οθονες εχουν γωνια θεασης 178 μοιρες οριζοντιως και καθετως.

NetSurfer_g7
9 Ιαν. 2012, 14:23
Σχεδον ολες οι τηλεορασεις τωρα πλεον δεν εχουν θεμα με την γωνια θεασης.Για'υτο και αμα εχετε παρατηρησει δεν αναφερεται πια η γωνια θεασης στα τεχνικα χαρακτηρηστικα των τηλεορασεων στα καταστηματα.Μονο σε τιποτα φτηνες κινεζικες τηλεορασεις υπαρχει πιθανοτητα να βλεπεις αλοιωμενη εικονα οταν βλεπεις απο πλαϊ.

ccinderella
9 Ιαν. 2012, 17:03
θελω να παρω μια τηλεοραση 32 ιντσων.. θελω να βλεπω ταινειες και τηλεοραση.
να παρω led? lcd? τι πρεπει να κοιταξω?

mol
9 Ιαν. 2012, 18:24
πόσα διαθέτεις;

NetSurfer_g7
9 Ιαν. 2012, 20:07
θελω να παρω μια τηλεοραση 32 ιντσων.. θελω να βλεπω ταινειες και τηλεοραση.
να παρω led? lcd? τι πρεπει να κοιταξω?
Αναμεσα σε led και lcd σιγουρα οι led ειναι καλυτερες.Τα βασικα που πρεπει να κοιταξεις ειναι η αναλυση(καλυτερα να ειναι full HD), να διαθετει δεκτη mpeg-4 για τα ψηφιακα καναλια,και για τις ταινιες αμα θες να τις βλεπεις απευθειας απο μεσo usb κοιταξε η τηλεοραση να εχει εισοδους usb και media player.

ccinderella
10 Ιαν. 2012, 03:05
αυτα ειχα στο μυαλο μου κ εγω φιλε μου.
αυτο που με απασχολει ειναι οτι μου ειχε πει πριν λιγο καιρο ενας πωλητης οτι μονο στις lg παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστο αρχειο. στις υπολοιπες μαρκες πρεπει να τους ενσωματωσεις.

σαν μαρκες ποιες προτεινετε? οι samsung ειναι καλες?
εχω δει και κατι philips. sony?

τα 100 Hz ειναι καλα ή να δω στα 200?

mol
10 Ιαν. 2012, 03:23
έχω αυτή (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-32LV4500-LED-32-32LV4500.htm)εδώ και κάτι μέρες.
για τα χαρακτηριστικά της πιστεύω εχει λογική τιμή :)
οι υποτιτλοι παίζουν και αν είναι ξεχωριστό αρχείο

gsa1967
10 Ιαν. 2012, 09:29
αυτο που με απασχολει ειναι οτι μου ειχε πει πριν λιγο καιρο ενας πωλητης οτι μονο στις lg παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστο αρχειο. στις υπολοιπες μαρκες πρεπει να τους ενσωματωσεις.

εχει διαφορα τα 200ΗΖ εχουν καθαροτερη εικονα. οι samsung ειναι πολυ καλες ,εγω εχω 2. μια 32αρα και μια 46 .

stamatis3133
10 Ιαν. 2012, 11:24

Αυτο που σου ειπε ο πωλητης ειναι αληθεια οι LG τα παιζουν ολα ,οι Samsung οχι.
Εχουμε μια 42'' LG στο σαλονι και εγω μια 40" στο δωματιο και μπορω να πω οτι απο θεμα αναπαραγωγης πολυμεσων την LG την εχω ευχαριστηθει παρα πολυ ενω την ακριβη Samsung οχι.
Απο θεμα εικονας βεβαια η Samsung τα σπαει ειδικα αν βλεπεις blu-ray.
Τα 100Ηz ειναι πολυ καλα αλλα τα 200Hz ακομα καλυτερα, τα κανουν ολα να φαινονται πολυυυυυ ομαλα.

H δικια μου Samsung ειναι ψιλοπαλια βεβαια ειναι η 40C6510 ισως οι πιο καινουργιες να παιζουν κανονικα υποτιτλους.

gsa1967
10 Ιαν. 2012, 11:44
η samsung 46αρα που εχω μοντελο ue46d7000 παιζει κανονικα τους υποτιτλους.

dimgeo
10 Ιαν. 2012, 12:02
Η samsung που παιζουνε βιντεο παιζουνε τα παντα,ειτε ξεχουριστους υποτιτλους,ειτε Flac αρχεια,mkv. Οτι και να εδωσα στην δικια μου το επαιξε που απο την μανα της βλεπει μονο φωτο και μουσικη οχι βιντεο.

stamatis3133
10 Ιαν. 2012, 13:39
Παιδια αληθεια δεν μου επαιξε μια δυο φορες που προσπαθησα.
Θα παω σπιτι να δοκιμασω παλι και να επανορθωσω.

zxr
10 Ιαν. 2012, 14:42
Κανονικά παίζουν οι υπότιτλοι σε μια τηλεόραση Samsung που είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι. ΑΚόμα κι αν είναι σε ξεχωριστό αρχείο.

andreasomageiras
10 Ιαν. 2012, 19:10
Υπότιτλους παίζουν με την προϋπόθεση ότι έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο βίντεο.
Εχω μια παλιά σαμσουνγκ την LE37B651 κάποια αρχεία βίντεο δε μου τα παίζει ενώ σε κάποια άλλα δεν μου υποστηρίζει τον ήχω, από την σειρά 7 και πάνω παίζει περισότερα ενώ από την 5 και κάτω όχι.
Αυτά είναι υποχωρήσεις που κάνουμε σχετικά με την τιμή αγοράς.
Υ.γ. Αν γνώριζα ότι με μια τηλεόραση της σειράς 7 θα είχα περισότερα υποστηριζόμενα αρχεία θα αγόραζα ένα από τα μοντέλα που ήταν τότε διαθέσιμα, αλλά και με την 651 μου είμαι μια χαρά (έχει και αυτό το μπορντοκόκκινο χρώμα, που άρεσε στην γυναίκα "πάει με το σαλόνι" είπε)

kotsianis7
10 Ιαν. 2012, 22:16
Επιβεβαιώνω. Οι νέες SmartTV της Samsung(σειρά 8)παίζουν τα πάντα από υπότιτλους. Απλά συνδέω τον σκληρό δίσκο και χωρίς να επιλέξω κάτι, παίζουν οι υπότιτλοι.

dimgeo
11 Ιαν. 2012, 00:48
Αλλαξε tv στο service menu και βαλε καποιο μεγαλυτερο μοντελο που παιζει τα παντα.

NetSurfer_g7
11 Ιαν. 2012, 02:46
Και στην δικη μου samsung σειρας 6 παιζουν τζαμι οι υποτιτλοι απο σκληρο δισκο ή φλασακι.

ccinderella
11 Ιαν. 2012, 14:28
πηγα εχθες να δω και μου προτειναν αυτη τη samsung
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098006

εγω ειδα και αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.157056 ειναι μαλλον πιο καινουργια.
μου ειπε ο πωλητης οτι πλεον και στις samsung παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστα αρχεια.
πως σας φαινονται οι 2 παραπανω?

dimgeo
11 Ιαν. 2012, 15:22
Για την 5000 δεν ειμαι σιγουρος αν παιζει,μιας και εχω την 5003 και παιζει βιντεο μονο με πατεντα.ψαξτο

NetSurfer_g7
11 Ιαν. 2012, 21:38
πηγα εχθες να δω και μου προτειναν αυτη τη samsung
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098006

εγω ειδα και αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.157056 ειναι μαλλον πιο καινουργια.
μου ειπε ο πωλητης οτι πλεον και στις samsung παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστα αρχεια.
πως σας φαινονται οι 2 παραπανω?

Υποτιτλους παιζουν και οι 2 σιγουρα.Παντως σου προτινω την 2η γιατι ειναι νεοτερο μοντελο.

ccinderella
12 Ιαν. 2012, 02:10
υποτιτλους παιζουν σιγουρα αλλα η διαφορα ειναι πως παιζουν ακομα και αν δεν ειναι ενσωματωμενοι.
δηλαδη θεωρεις πως αξιζει να δωσω κατι παραπανω και να παρω την 5500?
επειδη μια ζωη sony ειχα εσεις που εχετε samsung ειναι καλες τηλεορασεις?
ειχατε ποτε προβληματα?

gsa1967
12 Ιαν. 2012, 11:04
εχω samsung 5 χρονια την μια και 3 μηνες την αλλη. κανενα προβλημα. 2 χρονια ο αδερφος μου επισης κανενα προβλημα.

ccinderella
12 Ιαν. 2012, 13:15
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας να ειστε ολα τα παιδια καλα

NetSurfer_g7
12 Ιαν. 2012, 21:51
υποτιτλους παιζουν σιγουρα αλλα η διαφορα ειναι πως παιζουν ακομα και αν δεν ειναι ενσωματωμενοι.
δηλαδη θεωρεις πως αξιζει να δωσω κατι παραπανω και να παρω την 5500?
επειδη μια ζωη sony ειχα εσεις που εχετε samsung ειναι καλες τηλεορασεις?
ειχατε ποτε προβληματα?

Κι εγω παλια ημουν κολλημενος με τις sony τηλεορασεις(ολες οι προηγουμενες LCD που αγορασα sony ηταν)αλλα απο τοτε που πηρα samsung (πριν 3 μηνες) αναθεωρησα τις αποψεις μου.Γενικα οι samsung τηλεορασεις τα τελευταια 2-3 χρονια ειναι κορυφη και απο ποιοτητα εικονας αλλα και απο λειτουργειες και δυνατοτητες και παιζουν τα παντα.Δεν ειναι τυχαιο οτι παιρνουν καθε χρονο διακρισεις.Επισεις η πλατφορμα smart hub της samsung ειναι αρκετα καλυτερη απο το internet tv που εχουν οι sony.

ilka71
13 Ιαν. 2012, 01:04
Παιδιά ξανά ρωτάω γιατί δεν απαντήθηκε προ εβδομάδος πού ρώτησα.θέλω να πάρω μια τηλεόραση πλάσμα .θέλω να συνδέεται ασύρματα με το ρουτερ και να παίζω μια ταινία στο κομπιούτερ και να την βλέπω στην τηλεόραση .γίνεται μονο με την τιβι η πρέπει να το κάνω μέσω κάποιού media player ?

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

NetSurfer_g7
13 Ιαν. 2012, 01:42
Παιδιά ξανά ρωτάω γιατί δεν απαντήθηκε προ εβδομάδος πού ρώτησα.θέλω να πάρω μια τηλεόραση πλάσμα .θέλω να συνδέεται ασύρματα με το ρουτερ και να παίζω μια ταινία στο κομπιούτερ και να την βλέπω στην τηλεόραση .γίνεται μονο με την τιβι η πρέπει να το κάνω μέσω κάποιού media player ?

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Γινεται αμα η τηλεοραση εχει dlna.

ilka71
13 Ιαν. 2012, 10:31
Γινεται αμα η τηλεοραση εχει dlna.
μερικες τηλεορασεις διαφημιζουν οτι εχουν DLNA και αλλες wifi internet.εχει διαφορα?

dimgeo
13 Ιαν. 2012, 11:49
Να ξερεις παντως οτι θα δεις με το ζορι 720p περιεχομενο.Παρακατω ποιοτητα σε μια τετοια tv ειδικα αν ειναι και πανω απο 40αρα δυσκολα θα ανεχτεις

ilka71
13 Ιαν. 2012, 12:02
Να ξερεις παντως οτι θα δεις με το ζορι 720p περιεχομενο.Παρακατω ποιοτητα σε μια τετοια tv ειδικα αν ειναι και πανω απο 40αρα δυσκολα θα ανεχτεις

σε εμενα το λες? ναι ελεγα αν μπορω να στριμαρω hd ταινιες κατευθειαν απο το pc μεσω wifi στην τηλεοραση η θα κανει κολληματα?η ειναι καλυτερα να παρω εναν media player και μεσω του δικου του wifi να το κανω?

dimgeo
13 Ιαν. 2012, 13:00
Οτι και να κανεις δυσκολα θα περασεις hd ταινιες με streaming αντε να σου παιξει 720 αλλα για παραπανω μονο με Wi-Fi n και μαλιστα σε ολα τα μηχανηματα.Εγω πηρα media player το οποιο εχει και Wi-Fi αλλα το δουλευω ενσηρματα. Αν και προτιμω να του τα βαζω ολα στον σκληρο του και να υσηχαζω

ilka71
13 Ιαν. 2012, 13:48
Οτι και να κανεις δυσκολα θα περασεις hd ταινιες με streaming αντε να σου παιξει 720 αλλα για παραπανω μονο με Wi-Fi n και μαλιστα σε ολα τα μηχανηματα.Εγω πηρα media player το οποιο εχει και Wi-Fi αλλα το δουλευω ενσηρματα. Αν και προτιμω να του τα βαζω ολα στον σκληρο του και να υσηχαζω
ναι ο media player θα εχει σκληρο αλλα επειδη δεν θα ειναι κοντα με το κομπιουτερ καιθα ειναι μεσω wifi συνδεδεμενο με την τιβι πως θα μεταφερω ενα αρχειο απο το κομπιουτερ στον media player?μεσω wifi η θα πρεπει να μεταφερω ολοκληρο το media player τα καλωδια τροφοδοσιας του κοντα στο κομπιουτερ?πραγμα δυσκολο.

dimgeo
13 Ιαν. 2012, 16:27
Μπορεις να τα κανεις να βλεπονται..Αν εχεις w7 στο pc μεσα απο τον media player εχει ρυθμιση για να δει το media player το μηχανημα και με Wi-Fi να στειλεις την ταινια μεσα στο σκληρο του αλλα αργα θα πηγαινει...Αλλιως μεσω εξωτερικου σκληρου η flash να τα μεταφερεις στον σκληρο του μηχανηματος καθως εχουνε τετοια επιλογη

NetSurfer_g7
13 Ιαν. 2012, 20:36
ναι ο media player θα εχει σκληρο αλλα επειδη δεν θα ειναι κοντα με το κομπιουτερ καιθα ειναι μεσω wifi συνδεδεμενο με την τιβι πως θα μεταφερω ενα αρχειο απο το κομπιουτερ στον media player?μεσω wifi η θα πρεπει να μεταφερω ολοκληρο το media player τα καλωδια τροφοδοσιας του κοντα στο κομπιουτερ?πραγμα δυσκολο.

Τι tv εχεις?Πολλες τηλεορασεις νεας τεχνολογιας υποστηριζουν αναπαραγωγη απο μεσο usb,αρα δεν χρειαζεται να αγορασεις media player ουτε να στριμαρεις απ΄τον υπολογιστη.Απλως παιρνεις εναν εξωτερικο σκληρο ή ενα φλασακι και μεταφερεις τα αρχεια που θελεις να παιξεις.Μετα συνδεεις το μεσο usb στην tv και παιζουν κανονικα.

ilka71
13 Ιαν. 2012, 23:05
Τι tv εχεις?Πολλες τηλεορασεις νεας τεχνολογιας υποστηριζουν αναπαραγωγη απο μεσο usb,αρα δεν χρειαζεται να αγορασεις media player ουτε να στριμαρεις απ΄τον υπολογιστη.Απλως παιρνεις εναν εξωτερικο σκληρο ή ενα φλασακι και μεταφερεις τα αρχεια που θελεις να παιξεις.Μετα συνδεεις το μεσο usb στην tv και παιζουν κανονικα.

ακομα δεν εχω αλλα εαν παρω θελω να εχει αυτα που λες οποτε δεν θα εχω προβλημα,ευχαριστω :)

EDIT εχω μια 23αρα LG full hd που ειναι και monitor.εχει 2 hdmi και μια usb εισοδο.σε αυτη την εισοδο μπορω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο?εχω εναν 500αρι χωρις ρευμα.η πρεπει ο σκληρος να εχει ρευμα δικο του?

NetSurfer_g7
15 Ιαν. 2012, 15:18
ακομα δεν εχω αλλα εαν παρω θελω να εχει αυτα που λες οποτε δεν θα εχω προβλημα,ευχαριστω :)

EDIT εχω μια 23αρα LG full hd που ειναι και monitor.εχει 2 hdmi και μια usb εισοδο.σε αυτη την εισοδο μπορω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο?εχω εναν 500αρι χωρις ρευμα.η πρεπει ο σκληρος να εχει ρευμα δικο του?

To αμα θα βαλεις ρυμα ή οχι εξαρταται απο τον σκληρο.Αλλοι χριαζονται ρευμα,αλλοι δεν χριαζονται.Επισεις για να παιξεις αρχεια στην tv θα πρεπει να διαθετει και η τηλεοραση τετοια λειτουργεια(αναπαραγωγη μεσο usb). Οι περισσοτερες καινουριες το εχουν.Για να εχει usb μαλλον θα γινεται.

pektis7
26 Ιαν. 2012, 01:20
Τρέξτε να προλάβετε www.goldendeals.gr/deals/399euros-inthebox-tv?utm_source=SendGrid&utm_medium=email&utm_campaign=website

otakis
26 Ιαν. 2012, 14:05
Τρέξτε να προλάβετε www.goldendeals.gr/deals/399euros-inthebox-tv?utm_source=SendGrid&utm_medium=email&utm_campaign=website

η τιμή είναι τρελή... δεν το συζητάμε!

τους ξέρει όμως κανείς? μπέρδεμα μου φαίνεται όλη η διαδικασία. ποιός πουλάει - ποιός εγγυάται - το προϊόν είναι όπως το περιγράφει - εγγυήσεις κ τα ρέστα?

η μόνη σιγουριά είναι η πληρωμή μέσω Paypal, αλλά κ πάλι που να ξέρεις... με Έλληνες έχεις να κάνεις!

gsa1967
26 Ιαν. 2012, 15:34
αφου ειναι μεσω golden deals δεν εχει προβλημα.

stamatis3133
26 Ιαν. 2012, 15:38
Εγγυηση απο ποιον εχεις?
Απο τη SAMSUNG Hellas ή απο αυτον που στην πουλαει στο Golden deals?

pektis7
26 Ιαν. 2012, 16:35
Αν έχει ευρωπαϊκή εγγύηση νομίζω σε καλύπτει και εδώ. Αν ήταν πριν τρεις μήνες η προσφορά θα την έπαιρνα με κλειστά μάτια. Πήρα άλλη όμως.
Μέχρι στιγμής έχει πουλήσει 219!!! Και 50 ευρώ να βάλει καθαρά στην τσέπη από την κάθε μία, το άτομο κονόμησε. Αυτές είναι δουλειές!

gsa1967
26 Ιαν. 2012, 21:41
Εγγυηση απο ποιον εχεις?
Απο τη SAMSUNG Hellas ή απο αυτον που στην πουλαει στο Golden deals?

προφανως απο την σαμσουνγκ.
εγω ειπα οτι μεσω goldendeals δεν εχεις προβλημα γιατι αν γινει κατι θα σου γυρισουν τα λεφτα πισω. ετσι ειχε γινει σε μια αγορα που ειχα κανει. ηταν οδοντιατρικες εργασιες. ειχα περιθωριο να τις κανω μεσα σε 4 μηνες. καποιοι τις ειχαν κανει. στο μεσοδιαστημα ο οδοντογιατρος αποφασισε οτι δεν θα συνεχισει και μας γυρισαν τα λεφτα πισω.

stathisso
26 Ιαν. 2012, 22:10
να παω σε αυτην http://www.skroutz.gr/s/389887/LG-42LW5400-42.html αυτη http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html η αυτη http://www.skroutz.gr/s/335387/Samsung-UE40D6200-40.html Ποια αξιζει περισσοτερο?μην δώσω εχτρα λευτα για το τιποτα...

pektis7
26 Ιαν. 2012, 22:19
375 τηλεοράσεις πούλησε το άτομο σε μία μέρα. Ασύλληπτο νούμερο. Παίζει να είναι και παγκόσμιο ρεκόρ :eek:

gsa1967
27 Ιαν. 2012, 10:20
να παω σε αυτην http://www.skroutz.gr/s/389887/LG-42LW5400-42.html αυτη http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html η αυτη http://www.skroutz.gr/s/335387/Samsung-UE40D6200-40.html Ποια αξιζει περισσοτερο?μην δώσω εχτρα λευτα για το τιποτα...

εγω θαπερνα μια απο τις δυο σαμσουνγκ διοτι για μενα εχουν καλυτερα χρωματα. και ειναι 200ΗΖ και οι δυο.

ccinderella
27 Ιαν. 2012, 18:59
και εγω στην θεση σου για samsung θα πηγαινα η LG δεν με πειθει σαν μαρκα

NetSurfer_g7
27 Ιαν. 2012, 21:13

Καλυτερα να πας για samsung.Ειναι κορυφη σε ποιοτητα εικονας και χρωμα.

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 12:29
Έχω μια crt 14" στο υπνοδωμάτιό μου και σκέφτομαι εδώ και καιρό να την αντικαταστήσω με μια tft. Πόσες ίντσες όμως? Σίγουρα θέλω μια μεγαλύτερη αλλά όχι και πολύ γιατί θα είναι ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι.

ilka71
30 Ιαν. 2012, 12:32
Έχω μια crt 14" στο υπνοδωμάτιό μου και σκέφτομαι εδώ και καιρό να την αντικαταστήσω με μια tft. Πόσες ίντσες όμως? Σίγουρα θέλω μια μεγαλύτερη αλλά όχι και πολύ γιατί θα είναι ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι.

και εγώ το ίδιο έκανα.πήρα μια full hd 23 άρα και είναι μια χαρά!με την 14 άρα μας είχαν βγει τα μάτια !

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 12:49
και εγώ το ίδιο έκανα.πήρα μια full hd 23 άρα και είναι μια χαρά!με την 14 άρα μας είχαν βγει τα μάτια !

23 ε? Μεγάλη δεν είναι για κρεβατοκάμαρα? Σκεφτόμουν για 19αρα... Λες να μου φανεί τελικά μικρή και να το μετανιώσω?

gsa1967
30 Ιαν. 2012, 13:06
23 ε? Μεγάλη δεν είναι για κρεβατοκάμαρα? Σκεφτόμουν για 19αρα... Λες να μου φανεί τελικά μικρή και να το μετανιώσω?

θα σου φανει μικρη η 19αρα. παρε την 23αρα.

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 13:19
Αυτή (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22845&catid=208)καλή θα 'ναι?

NetSurfer_g7
30 Ιαν. 2012, 15:21
Αυτή (http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22845&catid=208)καλή θα 'ναι?

Δεν βλεπω να λεει τιποτα για ψηφιακο δεκτη mpeg-4 αρα πιθανον να μην εχει.Επισεις ειναι hd ready και οχι full hd.Μπορει το full hd να μην σου χρειαζεται,αφου θα ειναι τηλεοραση υπνοδωματιου,αλλα το mpeg-4 ειναι απαραιτητο σε οποιαδιποτε τηλεοραση,αφου σε μερικους μηνες, αναλογικα καναλια ΤΕΛΟΣ.Καλυτερα να βεβεωθεις 100% οτι εχει mpeg-4 πριν αγορασεις tv.

ilka71
30 Ιαν. 2012, 16:39

170 ευρώ πήρα εγώ αυτή πού σου λέω LG !όχι finlux!παρακολούθησε τις προσφορές πού κάνει ο κωτσοβολος αλλά και άλλες μεγάλες εταιρίες και στα λεφτά αυτά θα βρεις!και πάρε full HD !εγώ έβαλα και ένα media player μαζί και βλέπω σε απίστευτη ποιότητα ταινίες πριν το νάνι !έστω και σε 23 άρα!

Sentenced25
30 Ιαν. 2012, 16:40
Ενδιαφέρομε για τηλεόραση 40 - 42 ιντζες full hd με 4xhdmi να έχει usb να παίζει avi, mkv, jpeg, mp3 αλλά και όμορφα ευανάγνωστα ελληνικά srt να είναι smart και με wireless lan, και νομίζω μια και θα την πάρω να είναι και 3d.

τι προτείνετε?

αλήθεια για 3d active η passive;

dimgeo
30 Ιαν. 2012, 16:40
Καλά όπως το πάνε τα ιδιωτικά με το ψηφιακό .τα 3/5δεν θα βλέπουμε της κοτσανες τούς... ούτε μέχρι το 18 δεν θα έχουνε καλύψει την Ελλάδα.Για το 1080 αν θες να γλιτωσεις χρήμα μην το επιλεξεις διότι σε αυτές της ίντσες διάφορα δεν υφισταται.ειδικά αν δεν έχεις κάτι συνδεμενο επάνω σε αυτήν την ανάλυση( ps3. MD)

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 17:04
Δεν βλεπω να λεει τιποτα για ψηφιακο δεκτη mpeg-4 αρα πιθανον να μην εχει.Επισεις ειναι hd ready και οχι full hd.Μπορει το full hd να μην σου χρειαζεται,αφου θα ειναι τηλεοραση υπνοδωματιου,αλλα το mpeg-4 ειναι απαραιτητο σε οποιαδιποτε τηλεοραση,αφου σε μερικους μηνες, αναλογικα καναλια ΤΕΛΟΣ.Καλυτερα να βεβεωθεις 100% οτι εχει mpeg-4 πριν αγορασεις tv.

Επειδή αυτό με το ψηφιακό δεν το 'χω καταλάβει καν, είναι αυτό που πρέπει να πάρεις αποκωδικοποιητή για να βλέπεις σε καλύτερη ποιότητα τα κανάλια? Δεν σκοπεύω να πάρω αποκωδικοποιητή πάντως...οπότε ίσως να μην μου χρειάζεται αυτή η λειτουργία.

kotsianis7
30 Ιαν. 2012, 17:08
Ενδιαφέρομε για τηλεόραση 40 - 42 ιντζες full hd με 4xhdmi να έχει usb να παίζει avi, mkv, jpeg, mp3 αλλά και όμορφα ευανάγνωστα ελληνικά srt να είναι smart και με wireless lan, και νομίζω μια και θα την πάρω να είναι και 3d.

τι προτείνετε?

Μέχρι πόσα χρήματα διαθετεις; Γενικά, για όλα αυτά που περιγράφεις μόνο κάτι σε Samsung SmartTV μου έρχεται στο μυαλό.
Επειδή αυτό με το ψηφιακό δεν το 'χω καταλάβει καν, είναι αυτό που πρέπει να πάρεις αποκωδικοποιητή για να βλέπεις σε καλύτερη ποιότητα τα κανάλια? Δεν σκοπεύω να πάρω αποκωδικοποιητή πάντως...οπότε ίσως να μην μου χρειάζεται αυτή η λειτουργία.

Ναι, για να δεις ψηφιακά κανάλια, χρειάζεσαι εξωτερικό αποκωδικοποιητή, αν δεν είναι ενσωματωμένος στην τηλεόραση. Σε λίγο καιρό όμως δεν θα υφίστανται αναλογικά κανάλια, οπότε θέλοντας και μη θα πρέπει ή να πάρεις τηλεόραση με MPEG-4 αποκωδικοποιητή ή να πάρεις εξωτερικό μηχάνημα για την ήδη υπάρχουσα τηλεόραση.

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 17:17
Κατάλαβα. Οπότε θα κοιτάξω να έχει και mpeg-4. Εντωμεταξύ πήγα στα expert της περιοχής μου και είδα μια 19αρα (δεν είχαν 22). Μου φάνηκε πιο μικρή κι από τη 14αρα μου! :lol:

ilka71
30 Ιαν. 2012, 17:24
Κατάλαβα. Οπότε θα κοιτάξω να έχει και mpeg-4. Εντωμεταξύ πήγα στα expert της περιοχής μου και είδα μια 19αρα (δεν είχαν 22). Μου φάνηκε πιο μικρή κι από τη 14αρα μου! :lol:

Γιαυτό σου λέω!και εμένα η 23 άρα μου φαίνεται λίγο πιο μεγάλη από την 14 άρα πού είχα πριν.μια χαρά είναι η 23 άρα.εμένα είναι στο ενάμιση μέτρο από το προσκεφάλι του κρεβατιού στα δεξιά και είναι μια χαρά.

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 17:34
Γιαυτό σου λέω!και εμένα η 23 άρα μου φαίνεται λίγο πιο μεγάλη από την 14 άρα πού είχα πριν.μια χαρά είναι η 23 άρα.εμένα είναι στο ενάμιση μέτρο από το προσκεφάλι του κρεβατιού στα δεξιά και είναι μια χαρά.

Αυτή η διαφορά στο μέγεθος είναι ιδέα μας ή όντως οι crt είναι μεγαλύτερες σε εύρος οθόνης? ;)

Sentenced25
30 Ιαν. 2012, 17:43
Μέχρι πόσα χρήματα διαθετεις; Γενικά, για όλα αυτά που περιγράφεις μόνο κάτι σε Samsung SmartTV μου έρχεται στο μυαλό.

800 - 900 euro. εκεί γύρω. κάτι θα παίζει ε?

ilka71
30 Ιαν. 2012, 17:54
Αυτή η διαφορά στο μέγεθος είναι ιδέα μας ή όντως οι crt είναι μεγαλύτερες σε εύρος οθόνης? ;)

Δεν ξέρω,μάλλον η ιδέα μας :eek:
Αλλά για δέκα είκοσι ευρώ πάνω κάτω πάρε 22-23 ίντσες.όχι παρακάτω.

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 18:01
Δεν ξέρω,μάλλον η ιδέα μας :eek:
Αλλά για δέκα είκοσι ευρώ πάνω κάτω πάρε 22-23 ίντσες.όχι παρακάτω.

Είμαι μεταξύ 22-23. Θα πάω να δω 22αρες και μετά αποφασίζω.

Κάτι άλλο. Βάζοντας μετά το usb για να βλέπω ταινίες κλπ, θα πρέπει να κάνω κάτι για να διαβάζει τα avi? Οι υπότιτλοι θα διαβάζονται επίσης?

ilka71
30 Ιαν. 2012, 18:11
Είμαι μεταξύ 22-23. Θα πάω να δω 22αρες και μετά αποφασίζω.

Κάτι άλλο. Βάζοντας μετά το usb για να βλέπω ταινίες κλπ, θα πρέπει να κάνω κάτι για να διαβάζει τα avi? Οι υπότιτλοι θα διαβάζονται επίσης?

Στην lg την δική μου όταν βάζω το στικακι επάνω διαβάζει μια χαρά τα .avi αλλά και τους εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε μορφή .srt αρκεί το αρχειο της ταινίας και το αρχειο των υποτίτλων να έχουν το ίδιο όνομα .

kostas_v
30 Ιαν. 2012, 20:12
Στην lg την δική μου όταν βάζω το στικακι επάνω διαβάζει μια χαρά τα .avi αλλά και τους εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε μορφή .srt αρκεί το αρχειο της ταινίας και το αρχειο των υποτίτλων να έχουν το ίδιο όνομα .

Δηλαδή έχει τον vlc εγκατεστημένο? Άραγε ισχύει για όλες αυτό?

gsa1967
30 Ιαν. 2012, 22:01
800 - 900 euro. εκεί γύρω. κάτι θα παίζει ε?

samsung smart tv .

NetSurfer_g7
30 Ιαν. 2012, 22:01
Δηλαδή έχει τον vlc εγκατεστημένο? Άραγε ισχύει για όλες αυτό?
Δεν εχει ακριβως το vlc αλλα καποιο δικο της media player.Δεν ισχυει για ολες για'υτο αμα θες να το εχεις ψαξε για τηλεορασεις με usb media player.Οι περισσοτερες lg και samsung που εχουν θυρα usb το εχουν.

τι προτείνετε?

Samsung smart tv χωρις 2η σκεψη.Εχουν ολα αυτα που ζητας,και active 3d το οποιο ειναι αρκετα καλυτερο απο το passive,αφου εχεις full αναλυση και στα 2 ματια σε αντιθεση με το passive που εχεις μιση σε καθε ματι.

dimgeo
30 Ιαν. 2012, 22:30
Δες την 40αρα 7000...έχει φίλος την 46αρα και είναι πολύ καλή tv

Sentenced25
30 Ιαν. 2012, 22:40
ευχαριστώ παιδιά!

gsa1967
31 Ιαν. 2012, 10:25
Δες την 40αρα 7000...έχει φίλος την 46αρα και είναι πολύ καλή tv

εχω την 46αρα εγω,σουπερ χρωματα! καταπληκτικη οθονη.

emperor4her
31 Ιαν. 2012, 13:07
ρε γ*μ*το.. Τα νευρα μου.. πηρα πρην καμια 15αρια μερες μια sony bravia, αυτη (http://www.sony.co.za/product/kdl-40cx520) και εβαλα να δω ταινια προχτες και δεν παιζει υποτιλους ουτε mkv αρχεια.. τωρα να πω οτι οι 9 στις 10 ταινιες που εχω στο pc ειναι 720p-1080p mkv? αναβαθμιζεται καπως να παιζει και αλλα forma video? η μονο media player ειναι η λυση?
Δεν μπορω να καταλαβω πιο το νοημα του lan χωρις να παιζει subs. θα καθομαι απ την tv να chatαρω fb?

NetSurfer_g7
31 Ιαν. 2012, 14:44
ρε γ*μ*το.. Τα νευρα μου.. πηρα πρην καμια 15αρια μερες μια sony bravia, αυτη (http://www.sony.co.za/product/kdl-40cx520) και εβαλα να δω ταινια προχτες και δεν παιζει υποτιλους ουτε mkv αρχεια.. τωρα να πω οτι οι 9 στις 10 ταινιες που εχω στο pc ειναι 720p-1080p mkv? αναβαθμιζεται καπως να παιζει και αλλα forma video? η μονο media player ειναι η λυση?
Δεν μπορω να καταλαβω πιο το νοημα του lan χωρις να παιζει subs. θα καθομαι απ την tv να chatαρω fb?
Η βλακεια με τις sony ειναι οτι ναι μεν εχουν θυρεσ usb αλλα δεν παιζουν ολα τα αρχεια,ενω οι samsung και οι lg παιζουν τα παντα.To wlan υπαρχει για σερφαρισμα στο internet, αναπαραγωγη youtube και social networking(chatαρισμα fb,status updates,σχολια κ.τ.λ.).Για'υτο αλωστε και οι sony λεγονται internet tv(αφου το μονο εξτρα που προσφερουν ειναι το internet),ενω οι samsung και οι lg λεγονται smart tv αφου εκτος απο internet εχουν και αλλα εξτρα οπωσ εφαρμογες,media player κ.α.

dimgeo
31 Ιαν. 2012, 14:48
Το ξέρω.. την έχει κολλητος... το μόνο που δεν έχουμε καταφέρει να ευχαριστηθουμε είναι το 3d

kotsianis7
31 Ιαν. 2012, 16:06

Αν πάρεις καλώδιο HDMI για να συνδέεις το laptop κάθε φορά που θες να δεις ταινία; Είναι μία λύση κι αυτή.

Sentenced25
31 Ιαν. 2012, 18:13
αλήθεια Facebook chat σε smart/internet tv πως κάνεις? παίρνει usb keyboard, έχει αξεσουάρ πληκτρολόγιο, με το κοντρόλ όπως παλιά στα κινητά η με osd και βελάκια ένα ένα γραμμα γραμμα

ccinderella
31 Ιαν. 2012, 18:42
σε μια smart tv samsung που ειχα δει γινοταν με το τηλεκοντρολ αλλα δεν γνωριζω αν παιρνει extra keyboard.
καλη μαγκια θα ηταν αν επερνε.

NetSurfer_g7
31 Ιαν. 2012, 20:33
αλήθεια Facebook chat σε smart/internet tv πως κάνεις? παίρνει usb keyboard, έχει αξεσουάρ πληκτρολόγιο, με το κοντρόλ όπως παλιά στα κινητά η με osd και βελάκια ένα ένα γραμμα γραμμα

Για να γραψεις οτιδειποτε(π.χ. στο internet) σε μια samsung smart tv χρησημοποιεις τα αριθμητικα πληκτρα του τηλεκοντρολ,οπως ακριβως στα κινητα.Τωρα ισως να υπαρχει και καποιο προερετικο ασυρματο πληκτρολογιο,το οποιο το αγοραζεις ξεχωριστα.

alexasso
31 Ιαν. 2012, 23:21

καλησπερα , ξερει κανεις να μου πει αν αυτο γινεται και με την Samsung ? καποιος που να την εχει παρει και να το εχει λειτουργησει με ενδιαφερει , ειναι ολα οκ ? γιατι ψήνομαι πολυ να παω να πάρω μια , μεχρι 1200 τα δινω , καμια καλη προταση για Samsung σε αυτα τα χρηματα ?

Ευχαριστω παιδια

kotsianis7
31 Ιαν. 2012, 23:31
σε μια smart tv samsung που ειχα δει γινοταν με το τηλεκοντρολ αλλα δεν γνωριζω αν παιρνει extra keyboard.
καλη μαγκια θα ηταν αν επερνε.

Παίρνει, παρουσιάστηκε ένα keyboard στην CES. Η πλάκα είναι πως λέγεται ότι θα έρχεται προεγκατεστημένο με τις σειρές D7000 και D8000 από εδώ και πέρα. Κοινώς, όσοι αγόρασαν 8000 series(like me) πριν μερικούς μήνες ήταν γκαντέμηδες διότι δεν είχε παρουσιαστεί το keyboard :p
καλησπερα , ξερει κανεις να μου πει αν αυτο γινεται και με την Samsung ? καποιος που να την εχει παρει και να το εχει λειτουργησει με ενδιαφερει , ειναι ολα οκ ? γιατι ψήνομαι πολυ να παω να πάρω μια , μεχρι 1200 τα δινω , καμια καλη προταση για Samsung σε αυτα τα χρηματα ?

Ευχαριστω παιδια

Κανονικά διαβάζουν str υπότιτλους.

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098799 (Ενδεικτικό το site του Κωτσόβολου, επειδή δεν την είχε το Πλαίσιο.)

Ξεφεύγει λίγο από τα 1200 ευρώ και είναι στα 1399(από 1499), ωστόσο είναι πραγματική ευκαιρία. 40 ίντσες, στην πιο πρόσφατη σειρά(την 8000). Εκπληκτικό πάνελ και δυνατότητες.

emperor4her
1 Φεβ. 2012, 02:04
Αν πάρεις καλώδιο HDMI για να συνδέεις το laptop κάθε φορά που θες να δεις ταινία; Είναι μία λύση κι αυτή.

Δεν εχω laptop... εχω 2 σταθερους σπιτι.. σε 10-12 μετρα αποσταση απ την tv :(:(:(

gsa1967
1 Φεβ. 2012, 09:37

Ευχαριστω παιδια

η D7000 καi D8000 samsung εχουν το ιδιο πανελ. παρε την 7000 για πιο οικονομια.
http://www.skroutz.gr/s/330160/Samsung-UE40D7000-40.html?keyphrase=Samsung+UE40D7000+
και εισαι στα 1100Ε για 40αρα.

NetSurfer_g7
1 Φεβ. 2012, 20:31

Ευχαριστω παιδια

Εγω που εχω την D6530 παιζει τα παντα,και υποτιτλους.

wildfires
3 Φεβ. 2012, 19:43
θελω να αγορασω τηλεοραση και προσανατολιζομαι σε panasonic ποια η γνωμη σας?

eatmydust
4 Φεβ. 2012, 00:37
θελω να αγορασω τηλεοραση και προσανατολιζομαι σε panasonic ποια η γνωμη σας?
Προσανατολίσου σε SAMSUNG! Απλά γράψε το badget σου και θα σου βρούνε την καλύτερη τα παιδιά εδώ;)

dimgeo
4 Φεβ. 2012, 02:54
Αν κοιτας για πλάσμα τεχνολογία με τα ίδια χρήματα θα πάρεις μια κορυφαία tv... αν κοιτάει για lcd,πάνε σε Samsung

wildfires
4 Φεβ. 2012, 12:02
Καλημερα το μπατζετ μου θα ειναι απο 300 ευρω μεχρι 450 ευρω αντε 500 βαρια βαρια!!!!εγω προτιμω τις πανασονικ θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε την καλυτερη λυση απο καθε μαρκα ωστε να αποφασισω!!!!

NetSurfer_g7
4 Φεβ. 2012, 14:56
Καλημερα το μπατζετ μου θα ειναι απο 300 ευρω μεχρι 450 ευρω αντε 500 βαρια βαρια!!!!εγω προτιμω τις πανασονικ θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε την καλυτερη λυση απο καθε μαρκα ωστε να αποφασισω!!!!

Για samsung μπορεις να βρεις αρκετες καλες επιλογες σε led σε αυτο το budget,οπως η D5000 ή η D5500.Απο panasonic δεν ξερω.Για τι μεγεθος ενδιαφερεσαι?

ccinderella
4 Φεβ. 2012, 17:21
αν πας σε ενα μαγαζι και τις δεις ολες ανοιχτες οι panasonic βγαζουν την καλυτερη εικονα.
πωλητης μου ειχε πει οτι ειναι καλυτερες απο samsung αλλα τις πληρωνεις και ακριβοτερα με τα ιδια χαρακτηριστηκα.
η samsung η 5500 ειναι πολυ καλη τηλεοραση αν και παλιο μοντελο (πασχα 2011) αν θυμαμαι καλα.

pektis7
4 Φεβ. 2012, 17:38
Για Philips δεν λέει κανένας τίποτα; Όσες φορές τις έχω δει σε καταστήματα δίπλα σε Samsung, έχουν πολύ καλύτερη εικόνα.

wildfires
4 Φεβ. 2012, 18:13
ναι παιδια κι εγω οσες φορες εχω παει ειτε στα media markt ειτε στο πλαισιο ειτε στο παμπλικ οι μοναδικες που εχουνε ισαξια εικονα με τις σαμσουνγκ ειναι οι πανασονικ εγω πιστευω προσωπικα οτι εχουνε καλυτερη μου αρεσουνε πολυ οι πανασονικ!!!και σαν τριτες βαζω τις φιλιπς!!τωρα θα ελεγα οτι ενδιαφερομαι για 37 μ,εχρι 42 ιντσων!!και οι 32 δεν με χαλανε αλλα θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερη!!!

dimgeo
4 Φεβ. 2012, 20:32
Δεν νομίζω μια σωστά ρυθμισμενη Samsung να βγάλει χειρότερη εικόνα από Μία αντιστοιχεί Philips. Νομίζω ότι η Philips σταματάει να παράγει TVs κιόλας.Κοιτά για Panasonic γιατί στα χρήματα σου σε πλάσμα θα πάρεις περισσότερες ίντσες. Η 32αρα είναι πολύ μικρή.

pektis7
4 Φεβ. 2012, 21:28
Δεν νομίζω μια σωστά ρυθμισμενη Samsung να βγάλει χειρότερη εικόνα από Μία αντιστοιχεί Philips. Νομίζω ότι η Philips σταματάει να παράγει TVs κιόλας.Κοιτά για Panasonic γιατί στα χρήματα σου σε πλάσμα θα πάρεις περισσότερες ίντσες. Η 32αρα είναι πολύ μικρή.

Το ότι σταματάει δεν σημαίνει ότι αυτές που έχει δεν είναι καλές. Σε δύο καταστήματα είδα διαφορά. Δηλαδή είχαν ρυθμίσει σωστά μόνο τη philips; Πάντως και μόνο για το ambilight αξίζει κανείς να πάρει philips. Απίστευτη αίσθηση σε σκοτεινό χώρο.

dimgeo
5 Φεβ. 2012, 01:15
Σίγουρα έχει καλες tv με καλή εικόνα αλλά ούτως η άλλος τα panel δεν είναι δικά τούς η διάφορα είναι μικρή και μάλλον κατά της Philips, στα μείον για εμένα η ευαισθησία τους.3ειχα crt και όλες πανακριβες στην κατηγορία τους.Γαλλικές και η τρεις.. βασικά αφού στις LCD και η Sony και η Philips δεν φτιάχνουν δικά τους πάνελ νομίζω ότι υστερουν και η δυο σε σχέση με της Samsung,lg

wildfires
5 Φεβ. 2012, 01:41
να σας ρωτησω ποια ειναι ακριβως η διαφορα μιας πλaσμα απο μιας lcd η μιας led?

giorgosgeo4
5 Φεβ. 2012, 01:42
Τι προτεινετε σε σαμσουνγκ για το ποσο των 700-800 και προτιμηση σε 40'' ;

ccinderella
5 Φεβ. 2012, 02:05
αυτη ειναι μια καλη samsung 40αρα
chackαρε την http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html

wildfires
5 Φεβ. 2012, 02:18
ποια η αποψη σας γι αυτη ?http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42U30E-Plasma-TV-42.htm

gsa1967
5 Φεβ. 2012, 09:47
ποια η αποψη σας γι αυτη ?http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42U30E-Plasma-TV-42.htm

για πλασμα η panasonic ειναι κορυφη. εχει και πανελ 14ης γενιας, ειναι καλη θα ηθελα να μπορει να παιζει απο usb ταινιες. αν το κανει ,επειδη δεν το βλεπω, παρτη.

emperor4her
5 Φεβ. 2012, 15:42
για πλασμα η panasonic ειναι κορυφη. εχει και πανελ 14ης γενιας, ειναι καλη θα ηθελα να μπορει να παιζει απο usb ταινιες. αν το κανει ,επειδη δεν το βλεπω, παρτη.

Ρε παιδια μπορει να μοθ εξηγησει καποιος για τις plasma τι μειωνεκτηματα εχουν απεναντι στις lcd? γιατι οι plasma ειναι πιο φτηνες? καποτε κατι ειχα ακουσει οτι χαλανε πιο ευκολα η κατι σχετικο αλλα ηταν πολλα χρονια πριν και ουτε καν θυμαμαι.

NetSurfer_g7
5 Φεβ. 2012, 16:02
Τι προτεινετε σε σαμσουνγκ για το ποσο των 700-800 και προτιμηση σε 40'' ;

UE40D6100 (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=samsung%2040d6100&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.skroutz.gr%2Fs%2F330449%2FSamsung-UE40D6100-40.html&ei=KX0uT4OEEs6JhQf4n-mACw&usg=AFQjCNH4YT68tfoB9qpmc6ICmLJ3eeXFcg)
UE40D6510 (http://www.skroutz.gr/s/330441/Samsung-UE40D6510-40.html)
UE40D6530 (http://www.skroutz.gr/s/330437/Samsung-UE40D6530-40.html)
Ειναι και οι 3 3D.Την τελευταια την εχω,και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

giorgosgeo4
5 Φεβ. 2012, 16:21
Νομιζω λογο bugdet κυριως η D6100 με καλυπτει απολυτα. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες.

ccinderella
5 Φεβ. 2012, 18:20
μια χαρα θα εισαι με την 6100.

tazio
5 Φεβ. 2012, 19:49
Για Philips δεν λέει κανένας τίποτα; Όσες φορές τις έχω δει σε καταστήματα δίπλα σε Samsung, έχουν πολύ καλύτερη εικόνα.

Με όνομα Philips ούτε το ομώνυμο της κατσαβίδι.
Ομολογώ το κόλλημα μου με την εταιρεία αυτή οπότε μη με βάζετε να γράψω τα χάλια που με έκαναν να την αντιπαθήσω. :O

Κάτι σχετικό με το πώς μας φαίνεται στο μάτι η εικόνα διαφόρων τηλεοράσεων όταν τις βλέπουμε σε ράφια καταστημάτων.
Οι περισσότερες συσκευές έχουν ρύθμιση για κατάστημα η οποία συνήθως προβάλει την πλέον εντυπωσιακή εικόνα που μπορεί να μας δώσει η συσκευή.
Μη συγκρίνετε χωρίς να ψάξετε ότι βλέπετε. Ουσιαστικά βλέπουμε ότι μας προτείνουν να βλέπουμε οι εταιρείες.
Ή μπορεί να έχει πειράξει τις ρυθμίσεις κάποιος άλλος που ήθελε να επεξεργαστεί τις συσκευές ή στη χειρότερη περίπτωση το ίδιο το κατάστημα για ευνόητους λόγους.
Στα περισσότερα καταστήματα (τύπου media markt κ.λ.π. ) το τηλεχειριστήριο υπάρχει κάπου πάνω στη τηλεόραση. Ξεχωρίστε μια, δυο ή όσες συσκευές σας αρέσουν και βάλτε τους τις ίδιες ρυθμίσεις, έστω αυτές που θεωρεί το μάτι μας τις καλύτερες. Έτσι θα έχετε, όσο το επιτρέπουν φυσικά οι συνθήκες μιας και για να ρυθμίσουμε ιδανικά μέσα σε κατάστημα είναι απίθανο, τη καλύτερη δυνατή σύγκριση.
Αν π.χ. μια συσκευή για να προβάλει αυτές τις ρυθμίσεις που μας αρέσουν βρίσκεται στα όρια των ρυθμίσεών της τότε μάλλον η άλλη, που το καταφέρνει αυτό με τις ρυθμίσεις της κάπου στη μέση, μάλλον είναι καλύτερη ή έστω με καλύτερες δυνατότητες.

Feregorn
6 Φεβ. 2012, 00:45
Εγώ θα πρότεινα κάποια από τις καινούργιες "smart" Samsung...

wildfires
6 Φεβ. 2012, 12:43
επειδη τελικα το μπατζετ το αρχικο μου μπορει να μειωθει ισως κοιταξω και για 32 ιντσων !!!τι προτεινετε?για σαλονι ειναι αλλα δεν ειναι πολυ μακρινη αποσταση !!!θα βλεπω νομιζω καλα!!

emperor4her
6 Φεβ. 2012, 14:03
Ρε παιδια μπορει να μοθ εξηγησει καποιος για τις plasma τι μειωνεκτηματα εχουν απεναντι στις lcd? γιατι οι plasma ειναι πιο φτηνες? καποτε κατι ειχα ακουσει οτι χαλανε πιο ευκολα η κατι σχετικο αλλα ηταν πολλα χρονια πριν και ουτε καν θυμαμαι.

καποιος κατι γι αυτο επειδη σκεφτομαι αυτες τις μερες να προχωρησω σε αγορα 42αρας panasonic plasma η 42αρας lcd

NetSurfer_g7
6 Φεβ. 2012, 14:39
καποιος κατι γι αυτο επειδη σκεφτομαι αυτες τις μερες να προχωρησω σε αγορα 42αρας panasonic plasma η 42αρας lcd

Δες εδω:http://www.pcsteps.gr/miscellaneous/70-hardware/842-lcd-led-plasma-odigos-agoras-hd-tvΓενικα οι plasma ειναι καλυτερες για οσους βλεπουν περισσοτερο ταινιες και ποδοσφαιρικους αγωνες και γενικα για σκηνες με αρκετη κινηση αφου αποτυπωνουν καλυτερα την κινηση,ενω οι led ειναι καλυτερες για οσους βλεπουν απ'ολα(σηριαλ,εκπομπες,ειδησεις ταινιες κ.τ.λ.).Οι led ειναι πιο γενικης χρησεως.Οι plasma δεν κανουν τοσο για σκηνες και εκπομπες με πολλες στατικες εικονες (δηλ.να δειχνει η οθονη για αρκετη ωρα το ιδιο πραγμα) γιατι μπορει να προκληθει screen burning σε διαφορα σημεια,ενω οι led δεν εχουν τετοιο προβλημα.Η επιλογη του τυπου τηλεορασης που αγοραζεις εξαρταται κυριως απ'το τι βλεπεις περισσοτερο.

emperor4her
6 Φεβ. 2012, 15:34
Δες εδω:http://www.pcsteps.gr/miscellaneous/70-hardware/842-lcd-led-plasma-odigos-agoras-hd-tvΓενικα οι plasma ειναι καλυτερες για οσους βλεπουν περισσοτερο ταινιες και ποδοσφαιρικους αγωνες και γενικα για σκηνες με αρκετη κινηση αφου αποτυπωνουν καλυτερα την κινηση,ενω οι led ειναι καλυτερες για οσους βλεπουν απ'ολα(σηριαλ,εκπομπες,ειδησεις ταινιες κ.τ.λ.).Οι led ειναι πιο γενικης χρησεως.Οι plasma δεν κανουν τοσο για σκηνες και εκπομπες με πολλες στατικες εικονες (δηλ.να δειχνει η οθονη για αρκετη ωρα το ιδιο πραγμα) γιατι μπορει να προκληθει screen burning σε διαφορα σημεια,ενω οι led δεν εχουν τετοιο προβλημα.Η επιλογη του τυπου τηλεορασης που αγοραζεις εξαρταται κυριως απ'το τι βλεπεις περισσοτερο.

Σε ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου!
απο το αρθρο, ειδα αυτο:
αν θες να αγοράσεις την καλύτερη tv για τα δεδομένα σου, πρεπει πρωτα να βρεις τα δεδομένα σου
δλδ, αν θες μια τv για να βλέπεις ταινίες και κανάλια ξεχνας της lcd και πας σε πλάσμα, αν θες να παίζεις παιχνίδια και να συνδέεις pc ξεχνάς τις πλάσμα, και πας σε κάποια lcd. οταν καταλήξεις στο είδος της χρήσης, κοιτάς των χώρο που έχεις, βαση αυτου καταλήγεις στις διαστάσεις, πχ αν έχεις μια απόσταση 3μ δεν μπορείς να αγοράσεις μια 50'' πρέπει να πάρεις μέγιστο 42'', έπειτα κοιτάς την τσέπη σου και βάση αυτού καταλήγεις στην μάρκα και τα χαρακτηριστικά, μετά αφού έχεις καταλήξει σε 3-4 μοντέλα πας και 2-3 μαγαζιά και τις βλέπεις να παίζουν και διαλέγεις πια θα πάρεις, έπειτα κάνεις ενα web check για reviews και τυχών προβλήματα, και τελικά παραγγέλνεις απο κάποιο e-shop γιατί πάντα είναι ποιο φθηνά.

Δεδομενου λοιπον οτι η tv θα μπει ακριβως πανω απ το pc, για ταινιες, και σπανια βλεπω τηλεοραση, (αλλα, θα συνδεθει με το pc για να βλεπω ταινιες) τι επιλεγω? παιχνιδια, δεν νομιζω να παιξω, σπανια κανα racing. αλλα κατα κυριο λογο ταινιες.
αυτο: και να συνδέεις pc ξεχνάς τις πλάσμα, και πας σε κάποια lcd γιατι το λεει?

NetSurfer_g7
6 Φεβ. 2012, 22:08
Σε ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου!
απο το αρθρο, ειδα αυτο:

Δεδομενου λοιπον οτι η tv θα μπει ακριβως πανω απ το pc, για ταινιες, και σπανια βλεπω τηλεοραση, (αλλα, θα συνδεθει με το pc για να βλεπω ταινιες) τι επιλεγω? παιχνιδια, δεν νομιζω να παιξω, σπανια κανα racing. αλλα κατα κυριο λογο ταινιες.
αυτο: και να συνδέεις pc ξεχνάς τις πλάσμα, και πας σε κάποια lcd γιατι το λεει?

Αμα θελεις την tv κυριως για ταινιες καλυτερα να πας για plasma.Αυτο για το pc το λεει γιατι οι plasma δεν ειναι καλο να χρησημοποιουνται σαν οθονες υπολογιστη γιατι ο υπολογιστης προβαλλει στατικη εικονα η οποια μπορει να προκαλεσει screen burning στις πλασμα οθονες.Γενικα οι plasma tvs ειναι καλυτερες για προβολη διαρκως κινουμενης εικονας.Αμα την συνδεεις με το pc μονο για να βλεπεις ταινιες και κατεβασμενες σειρες δεν υπαρχει προβλημα.Προβλημα θα υπαρχει μονο αμα την εχεις μονιμως συνδεδεμενη με το pc και την χρησημοποιεις σαν οθονη οταν σερφαρεις κ.τ.λ. οπου προβαλλεται η ιδια εικονα για πολυ χρονο και μπορει να "καψει" την οθονη.Σε περιπτωση που θελεις να την χρησημοποιεις σαν μονιμη οθονη υπολογιστη καλυτερα να πας για LED.Σε καμια περιπτωση παντως μην επιλεξεις LCD παλιου τυπου με σωληνα φθορισμου CCFL γιατι το μαυρο και τα σκουρα χρωματα θα φαινονται ξεθωριασμενα. Για LED μπορω να σου προτυνω καποιες samsung.Για plasma καλυτερα ψαξε σε panasonic.

emperor4her
6 Φεβ. 2012, 23:40
οπου προβαλλεται η ιδια εικονα για πολυ χρονο και μπορει να "καψει" την οθονη..
Τι εννοεις καψει? με την ουσιαστικη εννοια της λεξης? κοιτα να σερφαρω οχι, αλλα προφανως αν βαλω μια ταινια και κανω παυση μιση ωρα, θα πρεπει να σβησω την οθονη? η μηπως με τον πολυ χρονο αναφερεσαι σε κατι πολυ περισσοτερο? μου φαινεται λιγο κουλο αυτο!
εχω 23αρα για το pc, απλως επειδη θα ειναι τηλεοραση υπνοδωματιου (ναι ακουγεται παραξενο αλλα απο το κρεβατι ειναι 5 μετρα περιπου μεχρι την tv) Δεν θελω να ανεβω πολυ στην τιμη.. υποψην, αδιαφορω για Lan, wireless κλπ. δεν προκειται να streamarw ταινια ποτε ουτε να παιξω απο flashaκι, γιαυτο και ψαχνω μια φτηνη-αξιοπρεπη λυση.

NetSurfer_g7
7 Φεβ. 2012, 02:15
Τι εννοεις καψει? με την ουσιαστικη εννοια της λεξης? κοιτα να σερφαρω οχι, αλλα προφανως αν βαλω μια ταινια και κανω παυση μιση ωρα, θα πρεπει να σβησω την οθονη? η μηπως με τον πολυ χρονο αναφερεσαι σε κατι πολυ περισσοτερο? μου φαινεται λιγο κουλο αυτο!
εχω 23αρα για το pc, απλως επειδη θα ειναι τηλεοραση υπνοδωματιου (ναι ακουγεται παραξενο αλλα απο το κρεβατι ειναι 5 μετρα περιπου μεχρι την tv) Δεν θελω να ανεβω πολυ στην τιμη.. υποψην, αδιαφορω για Lan, wireless κλπ. δεν προκειται να streamarw ταινια ποτε ουτε να παιξω απο flashaκι, γιαυτο και ψαχνω μια φτηνη-αξιοπρεπη λυση.

Για το "καψιμο" δες εδω:http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_burn-in.Οταν μια στατικη εικονα παραμεινει στην οθονη plasma για πολυ ωρα μπορει καποια χρωματα και τμηματα της εικονας να αφησουν μονιμο αποτυπωμα στην οθονη.Οσο για το pause που λες ,ναι καλο θα ηταν να σβηνεις την οθονη οταν η ιδια εικονα προκειται να προβληθει για πανω απο 20 λεπτα.Αμα θες να βλεπεις ταινιες καλυτερα θα ηταν να παρεις μια τηλεοραση με usb media player οπου θα μπορεις να συνδεεις φλασακι ή σκληρο δισκο για να μην μπαινεις στον μπελα να συνδεεις και να αποσυνδεεις με τον υπολογιστη.

emperor4her
7 Φεβ. 2012, 13:48
Για το "καψιμο" δες εδω:http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_burn-in.Οταν μια στατικη εικονα παραμεινει στην οθονη plasma για πολυ ωρα μπορει καποια χρωματα και τμηματα της εικονας να αφησουν μονιμο αποτυπωμα στην οθονη.Οσο για το pause που λες ,ναι καλο θα ηταν να σβηνεις την οθονη οταν η ιδια εικονα προκειται να προβληθει για πανω απο 20 λεπτα.Αμα θες να βλεπεις ταινιες καλυτερα θα ηταν να παρεις μια τηλεοραση με usb media player οπου θα μπορεις να συνδεεις φλασακι ή σκληρο δισκο για να μην μπαινεις στον μπελα να συνδεεις και να αποσυνδεεις με τον υπολογιστη.

μαλιστα καταλαβα.. να σαι καλα φιλε μου γιατι τα ειχα βρει σκουρα!
οποτε λεω να παω σε led, αυτη (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm) πως σου φαινεται?
Για τις lg, δεν ειμαι σιγουρος οτι παιζουν Mkv+gr subs. γνωριζεις κατι? (hack?)

NetSurfer_g7
7 Φεβ. 2012, 15:21
μαλιστα καταλαβα.. να σαι καλα φιλε μου γιατι τα ειχα βρει σκουρα!
οποτε λεω να παω σε led, αυτη (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm) πως σου φαινεται?
Για τις lg, δεν ειμαι σιγουρος οτι παιζουν Mkv+gr subs. γνωριζεις κατι? (hack?)

Λογικα θα παιζει mkv και subs αφου γραφει οτι εχει usb media player,αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Σου προτινω καποιες samsung οι οποιες ειναι smart tv και παιζουν σιγουρα mkv και υποτιτλους srt, οπως η 40UE5000 (http://www.skroutz.gr/s/330463/Samsung-UE40D5000-40.html) ή η 40UE5500 (http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html) ή η 40UE6100 (http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html).Ενδιαφερεσαι για tv με ή χωρις 3D?

emperor4her
7 Φεβ. 2012, 16:03
Λογικα θα παιζει mkv και subs αφου γραφει οτι εχει usb media player,αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Σου προτινω καποιες samsung οι οποιες ειναι smart tv και παιζουν σιγουρα mkv και υποτιτλους srt, οπως η 40UE5000 (http://www.skroutz.gr/s/330463/Samsung-UE40D5000-40.html) ή η 40UE5500 (http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html) ή η 40UE6100 (http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html).Ενδιαφερεσαι για tv με ή χωρις 3D?

Χωρις 3D. πανε ψηλα ρε συ.. ειναι +100 ευρω, και δεν ειναι tv σαλονιου, αλλα υπνοδωματιου. δεν θελω να ανεβω τοσο.
εχω διαβασει σε καποια forum οτι κατι κανουν και κανει unlock κ αλλους codecs? (η περνανε καποιο προγραμμα). ΔΕν ειμαι σιγουρος, αλλα σκεψου οτι θα παιζει κατα 99% ταινιες απ το pc που θα ναι συνδεδεμενη. Πληροφοριακα ρωτησα κατα κυριο λογο η σε περιπτωση που καποια στιγμη μετακινηθει.

dimgeo
7 Φεβ. 2012, 16:18
Πάρε plasma για εμένα ολες η τελευταίες έχουνε προστασια μετα απο καποιο χρονικο διάστημα βγαζουνε κινούμενα screen saver μεχρι και τα λογοτυπα των καναλιων τα ψιλοκινουνε ώστε να μην διμιουργητε θεμα.. η αποσταση σου ειναι μεγάλη για θεαση ταινιών οπότε στην plasma θα παρεις περισσότερες ίντσες.

emperor4her
7 Φεβ. 2012, 16:56
Πάρε plasma για εμένα ολες η τελευταίες έχουνε προστασια μετα απο καποιο χρονικο διάστημα βγαζουνε κινούμενα screen saver μεχρι και τα λογοτυπα των καναλιων τα ψιλοκινουνε ώστε να μην διμιουργητε θεμα.. η αποσταση σου ειναι μεγάλη για θεαση ταινιών οπότε στην plasma θα παρεις περισσότερες ίντσες.

οσο κ αν εψαξα τελικα, δεν βρηκα κατι σε περιπου ιδια χρηματα και μεγαλυτερη plasma!
Η αμεσως μεγαλυτερη σε plasma αγγιζει τα 800, και μιλαω με full hd ετσι, οχι με 50 ιντσες οθονη και αναλυση 1024x768!:wacko::wacko:

tolis69
8 Φεβ. 2012, 18:38
Παιδια ψαχνω μια TV-LED σε 40-42 ιντσες. Δεν με ενδιαφερει να ειναι 3D.
Περισσοτερο με ενδιαφερει να εχει καλο media player ,να παιζει ολα τα αρχεια βιντεο (mkv,MP4,avi κλπ) κ να υποστηριζει κ υποτιτλους.
Θα προτιμουσα κατι σε SONY η SAMSUNG.Ισως κ κατι σε LG αλλα να ειναι αρκετα πιο οικονομικη σε σχεση με τις αλλες 2.

Εχετε καποια μοντελα να μου προτεινεται?

ccinderella
8 Φεβ. 2012, 19:33
την sony ξεχασε την. samsung και LG τα παιζουν ολα.

dimgeo
8 Φεβ. 2012, 22:36
Μακριά απο Sony ανέκαθεν στην τεχνολογια tft ήταν τραγικές

emperor4her
8 Φεβ. 2012, 23:25
Παιδια ψαχνω μια TV-LED σε 40-42 ιντσες. Δεν με ενδιαφερει να ειναι 3D.
Περισσοτερο με ενδιαφερει να εχει καλο media player ,να παιζει ολα τα αρχεια βιντεο (mkv,MP4,avi κλπ) κ να υποστηριζει κ υποτιτλους.
Θα προτιμουσα κατι σε SONY η SAMSUNG.Ισως κ κατι σε LG αλλα να ειναι αρκετα πιο οικονομικη σε σχεση με τις αλλες 2.

Εχετε καποια μοντελα να μου προτεινεται?

Εγω παντως σκεφτομαι να παρω ετουτη (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm) οικονομικοτατη 42αρα led!

ilka71
8 Φεβ. 2012, 23:35
Εγω παντως σκεφτομαι να παρω ετουτη (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm) οικονομικοτατη 42αρα led!

εαν σε αυτη προσθεσουμε wifi και pvr ποια υπαρχει?οταν λεω wifi εννοω να βλεπει το ρουτερ για να στριμαρω απο τον υπολογιστη ταινιες

emperor4her
8 Φεβ. 2012, 23:53
εαν σε αυτη προσθεσουμε wifi και pvr ποια υπαρχει?οταν λεω wifi εννοω να βλεπει το ρουτερ για να στριμαρω απο τον υπολογιστη ταινιες

υπαρχει αυτη (http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html#specs_container) χωρις να ειμαι σιγουρος οτι εχει pvr, εχει σιγουρα Dlna wifi.
και μετα σε κατι καλυτερο πας εδω (http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container).
ομως βαλε και ενα +κοστος (60-90) ευρω το usb wifi Που δεν περιλαμβανεται στην συσκευασια.
προτιμω να δωσω 450, και +70 για ενα αψογο media player ή +120 για media player me wifi.
δεν ξερω ειναι θεμα σε ποσα λεφτα θελεις να φτασεις.

ilka71
9 Φεβ. 2012, 00:03
υπαρχει αυτη (http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html#specs_container) χωρις να ειμαι σιγουρος οτι εχει pvr, εχει σιγουρα Dlna wifi.
και μετα σε κατι καλυτερο πας εδω (http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container).
ομως βαλε και ενα +κοστος (60-90) ευρω το usb wifi Που δεν περιλαμβανεται στην συσκευασια.
προτιμω να δωσω 450, και +70 για ενα αψογο media player ή +120 για media player me wifi.
δεν ξερω ειναι θεμα σε ποσα λεφτα θελεις να φτασεις.

αααα εχω μολις αγορασει media player με wifi!wd live!αρα δεν χρειαζεται και η tv να εχει wifi?
παντως θελω να εχει τροπο να γραφω τηλεοπτικα προγραμματα!

emperor4her
9 Φεβ. 2012, 00:12
αααα εχω μολις αγορασει media player με wifi!wd live!αρα δεν χρειαζεται και η tv να εχει wifi?
παντως θελω να εχει τροπο να γραφω τηλεοπτικα προγραμματα!

αν εχει ο media player wifi οχι, δεν χρειαζεται η tv. αφου οι ταινιες streamαρονται στον media player και η tv τις αναπαραγει απο κει.
εχω ακουσει για πολλους media player παντως οτι ενω παιζουν κανονικα απο το δικτυο τις ταινιες, δεν παιζουν και τους υποτιτλους μεσω δικτυου! δεν ξερω για τον δικο σου!
οσο για την εγγραφη, δεν μπορω να σε βοηθησω, δεν το χρειαστηκα ποτε.

ilka71
9 Φεβ. 2012, 00:17
αν εχει ο media player wifi οχι, δεν χρειαζεται η tv. αφου οι ταινιες streamαρονται στον media player και η tv τις αναπαραγει απο κει.
εχω ακουσει για πολλους media player παντως οτι ενω παιζουν κανονικα απο το δικτυο τις ταινιες, δεν παιζουν και τους υποτιτλους μεσω δικτυου! δεν ξερω για τον δικο σου!
οσο για την εγγραφη, δεν μπορω να σε βοηθησω, δεν το χρειαστηκα ποτε.
αυτος παιζει τα παντα και απο δικτυο και απο σκληρο!καλα λες η ουτω ς η αλλως οι media players παιζουν πιο πολλα ειδη αρχειων ετσι δεν ειναι?οι media players οι ενσωματωμενοι στις tv εχουν λιγοτερες δυνατοτητες νομιζω.

emperor4her
9 Φεβ. 2012, 00:43
αυτος παιζει τα παντα και απο δικτυο και απο σκληρο!καλα λες η ουτω ς η αλλως οι media players παιζουν πιο πολλα ειδη αρχειων ετσι δεν ειναι?οι media players οι ενσωματωμενοι στις tv εχουν λιγοτερες δυνατοτητες νομιζω.

Ναι ισχυει. βεβαια οι καινουριες smart tv της sammy παιζουν σχεδον τα παντα. αλλα ουτως η αλλως εφοσον εχεις ηδη media player, παρε μια lg κατ εμε που ειναι πιο φτηνη και θα κανεις τη δουλεια σου ανετα!

tolis69
9 Φεβ. 2012, 02:23

Καλη επιλογη αλλα δεν μου κανει επειδη οπως διαβαζω δεν υποστηριζει αρχεια mkv.

Η πρωτη απορριπτεται γιατι ειναι μονο 50ΗΖ. Η δευτερη ειναι καλη επιλογη αλλα θα πληρωσω κ το 3D που δεν μου χρειαζεται... Ασε που υπολογιζα να μου βγει κανενα 500-550 κ αυτην ξεφευγει απο 700 ευρω.Αλλα θα το σκεφτω γιατι σε ολα τα αλλα με καλυπτει.
Αν δεν βρω κατι αλλο ,μαλλον θα παω για media player μετα κ καποια πιο οικονομικη τηλεοραση.

gsa1967
9 Φεβ. 2012, 09:46
Ναι ισχυει. βεβαια οι καινουριες smart tv της sammy παιζουν σχεδον τα παντα. αλλα ουτως η αλλως εφοσον εχεις ηδη media player, παρε μια lg κατ εμε που ειναι πιο φτηνη και θα κανεις τη δουλεια σου ανετα!

και σε εργα 3d που εχω κατεβασει με υποτιτλους srt και sub ,μια χαρα τους παιζει.

emperor4her
9 Φεβ. 2012, 11:38
Καλη επιλογη αλλα δεν μου κανει επειδη οπως διαβαζω δεν υποστηριζει αρχεια mkv.

Ναι οκ! αλλα, με 450+120-130 ευρω περνεις και ενα Media player με wifi που παιζει τα παντα (εκτος κ αν δεν χρειαζεσαι το wifi, που μπορεις να πεσεις στα 520 περιπου συνολο.)

ριξε μια ματια εδω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Turbo-X-Full-HD-Media-Player-Crazy-Lib-HDMI-USB2-0-Host-BT-3584B-1055.htm), εδω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Turbo-X-Full-HD-Media-Player-Oscar-II-3-5-Sata-HDMI-WiFi-USB2-0-Host-BT3548-1185.htm) και εδω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Turbo-X-Media-Player-Oscar-3-5-Sata-HDMI-USB2-0-Host-BT3548HL-R.htm).

NetSurfer_g7
9 Φεβ. 2012, 14:16
Η πρωτη απορριπτεται γιατι ειναι μονο 50ΗΖ. Η δευτερη ειναι καλη επιλογη αλλα θα πληρωσω κ το 3D που δεν μου χρειαζεται... Ασε που υπολογιζα να μου βγει κανενα 500-550 κ αυτην ξεφευγει απο 700 ευρω.Αλλα θα το σκεφτω γιατι σε ολα τα αλλα με καλυπτει.
Αν δεν βρω κατι αλλο ,μαλλον θα παω για media player μετα κ καποια πιο οικονομικη τηλεοραση.
Δεν ειναι 50 Hz καλε.Η UE40D5500 100 HZ εχει.

Μην το λες.Αμα εχει καλο ενσωματωμενο media player *η τηλεοραση μπορει να ειναι καλυτερος απο καποιον εξωτερικο.Κατα την γνωμη μου ειναι προτιμοτερο αμα σκοπευεις να παρεις καινουρια tv να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις καποια με ενσωματομενο media player και wifi παρα να αγορασεις εξωτερικο.Οι εξωτερικοι media players προοριζονται κυριως για οσους εχουν παλιες τηλεορασεις χωρις media player και δεν σκοπευουν να τις αλλαξουν.

Οι samsung το εχουν ενσωματομενο το wifi.Δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι εξτρα.Οι sony ειναι που θελουν εξτρα usb για wifi.

dimgeo
9 Φεβ. 2012, 14:38
Αν δεν κανω λαθος εχει 50h που με καποιο τροπο το δηλώνουν 100,με καποιο αλγόριθμο αλλα δεν ειναι 100 και σε απαιτιτικες σκηνές φαίνεται.

ilka71
9 Φεβ. 2012, 17:03
Δεν ειναι 50 Hz καλε.Η UE40D5500 100 HZ εχει.

Μην το λες.Αμα εχει καλο ενσωματωμενο media player *η τηλεοραση μπορει να ειναι καλυτερος απο καποιον εξωτερικο.Κατα την γνωμη μου ειναι προτιμοτερο αμα σκοπευεις να παρεις καινουρια tv να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις καποια με ενσωματομενο media player και wifi παρα να αγορασεις εξωτερικο.Οι εξωτερικοι media players προοριζονται κυριως για οσους εχουν παλιες τηλεορασεις χωρις media player και δεν σκοπευουν να τις αλλαξουν.

Οι samsung το εχουν ενσωματομενο το wifi.Δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι εξτρα.Οι sony ειναι που θελουν εξτρα usb για wifi.

Οκ αλλά αφού έχω media player είναι πολύ βολικός γιατί όταν πάω είτε διακοπές είτε εξοχικό τον παίρνω μαζί,μαζί και τον σκληρό με 1 gb παιδικές ταινίες και γλιτώνω από cd ,στικακια κλπ!οπότε δεν μου είναι τόσο απαραίτητο ενσωματωμένο σε μια νέα tv αν είναι και πολύ ακριβότερη!

tolis69
9 Φεβ. 2012, 19:16
Αν δεν κανω λαθος εχει 50h που με καποιο τροπο το δηλώνουν 100,με καποιο αλγόριθμο αλλα δεν ειναι 100 και σε απαιτιτικες σκηνές φαίνεται.

Καπως ετσι ειναι.Νομιζω οτι "παιζει" με την διπλασια συχνοτητα ο πισω φωτισμος. Κ ετσι τα πανελ των 50ΗΖ τα "βαφτιζουν" 100ΗΖ CMR,τα πανελ των 100ΗΖ ,200 ΗΖ CMR κλπ.. CMR ειναι το ονομα της SAMSUNG. Η SONY το λεει XR, και νομιζω η LG MCI.Ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγ κ προωθησης των προιωντων.

Η σειρα 5 της SAMSUNG εχουν πανελ 50ΗΖ και η σειρα 6 εχει πανελ 100 ΗΖ. Απλα τωρα το εκμεταλευονται κ εγινε για την σειρα 5 100ΗΖ CMR και για την σειρα 6 200ΗΖ CMR.

NetSurfer_g7
10 Φεβ. 2012, 00:27
Καπως ετσι ειναι.Νομιζω οτι "παιζει" με την διπλασια συχνοτητα ο πισω φωτισμος. Κ ετσι τα πανελ των 50ΗΖ τα "βαφτιζουν" 100ΗΖ CMR,τα πανελ των 100ΗΖ ,200 ΗΖ CMR κλπ.. CMR ειναι το ονομα της SAMSUNG. Η SONY το λεει XR, και νομιζω η LG MCI.Ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγ κ προωθησης των προιωντων.

Η σειρα 5 της SAMSUNG εχουν πανελ 50ΗΖ και η σειρα 6 εχει πανελ 100 ΗΖ. Απλα τωρα το εκμεταλευονται κ εγινε για την σειρα 5 100ΗΖ CMR και για την σειρα 6 200ΗΖ CMR.

Η δικη μου που ειναι σειρας 6 λεει 400Hz.Αρα το πανελ εχει 200?

emperor4her
10 Φεβ. 2012, 14:13
Η δικη μου που ειναι σειρας 6 λεει 400Hz.Αρα το πανελ εχει 200?

Η σειρα 5, και συγκεκριμενα αυτη: http://www.multirama.gr/products/product?pid=0615328&catid=060100 εχει καλο media player? mkv+subs?

dimgeo
10 Φεβ. 2012, 15:07
Αν παίζει βίντεο τα παίζει όλα. Εγω εχω την 5003που δεν σου δινει επιλογη τετοια.νομιζω πως αυτη παίζει

EGANI
17 Φεβ. 2012, 19:54
Καλημέρα έχω την τηλεόραση Samsung LE40A και θέλω να την κάνω να δουλεύει με PC, σύνδεσα το καλώδιο vga για εικόνα δουλεύει κανονικά και με το ποντίκι και πληκτρολόγιο. Το πρόβλημα είναι με τον ήχο έχω συνδέσει το καρφί πίσω από τον υπολογιστή με τα δύο φισάκια ήχου στην τηλεόραση αλά ήχος τίποτα. Πήγα στις ρυθμίσεις τηλεόρασης μήπως καταφέρω κάτι αλά τίποτα. Τι μπορώ να κάνω να έχω ήχο?

Muck Smith
17 Φεβ. 2012, 22:18
Καλημέρα έχω την τηλεόραση Samsung LE40A και θέλω να την κάνω να δουλεύει με PC, σύνδεσα το καλώδιο vga για εικόνα δουλεύει κανονικά και με το ποντίκι και πληκτρολόγιο. Το πρόβλημα είναι με τον ήχο έχω συνδέσει το καρφί πίσω από τον υπολογιστή με τα δύο φισάκια ήχου στην τηλεόραση αλά ήχος τίποτα. Πήγα στις ρυθμίσεις τηλεόρασης μήπως καταφέρω κάτι αλά τίποτα. Τι μπορώ να κάνω να έχω ήχο?

Προφανώς η είσοδος της τηλεοράσεως που χρησιμοποιείς για τον ήχο έχει και μία τρίτη υποδοχή κίτρινη, και είναι για αναλογική σύνδεση εξωτερικής πηγής.
Αν επιλέξεις από το μενού της τηλεόρασης να δείχνει τη VGA είσοδο, δεν δείχνει την αναλογική και συνεπώς ούτε τον ήχο της.
Αν επιλέξεις να δείχνει την αναλογική δεν θα έχεις την εικόνα του VGA.
Άρα συνδέεις την έξοδο ήχου του pc σου στον ενισχυτή ή σε ένα ζευγάρι τροφοδοτούμενα ηχεία ;)

wildfires
18 Φεβ. 2012, 01:10
καλησπερααααααα!!!ποια ειναι η γνωμησας για τις toshiba και για της f&u?

emperor4her
18 Φεβ. 2012, 02:24
Προφανώς η είσοδος της τηλεοράσεως που χρησιμοποιείς για τον ήχο έχει και μία τρίτη υποδοχή κίτρινη, και είναι για αναλογική σύνδεση εξωτερικής πηγής.
Αν επιλέξεις από το μενού της τηλεόρασης να δείχνει τη VGA είσοδο, δεν δείχνει την αναλογική και συνεπώς ούτε τον ήχο της.
Αν επιλέξεις να δείχνει την αναλογική δεν θα έχεις την εικόνα του VGA.
Άρα συνδέεις την έξοδο ήχου του pc σου στον ενισχυτή ή σε ένα ζευγάρι τροφοδοτούμενα ηχεία ;)

χωρις να ξερω για τη συγκεκριμενη tv.. στη sony μου παντως.. κανονικα συνδεω pc με vga και ηχο με καρφι.. και παιζει κανονικοτατα..

NetSurfer_g7
18 Φεβ. 2012, 14:00

Προφανως εχεις συνδεσει τον ηχο στην εισοδο s-video (αυτο με τα 3 χρωματα)και για να ακουσεικς τον ηχο πρεπει να γυρισεις την tv στο av1 ή av2.Ομως η εικονα αφου 3εχει συνδεθει με vga για να δεις την εικονα πρεπει να εχεισς την tv γυρισμενη στο "PC".Δηλ.ο ο ηχος και η εικονα εχουν συνδεθει σε διαφορετικες εισοδους.Ψαξε τους εισοδους της tv μηπως υπαρχει και καποια ψηφιακη εισοδος ηχου(π.χ. pc audio in) που να χρησημοποιειται σε συνδιασμο με το vga.

stamatis3133
19 Φεβ. 2012, 13:04
@Egani η εισοδος ηχου λογικα θα ειναι καρφι 3,5 χιλιοστων και οχι τα δυο RCA.
Οι LG εχουν σιγουρα, τωρα η Samsung θα σου πω οταν παω σπιτι ( τωρα μαζευω ηλιο στην παραλια)

eatmydust
19 Φεβ. 2012, 13:20
@Egani η εισοδος ηχου λογικα θα ειναι καρφι 3,5 χιλιοστων και οχι τα δυο RCA.
Οι LG εχουν σιγουρα, τωρα η Samsung θα σου πω οταν παω σπιτι ( τωρα μαζευω ηλιο στην παραλια)
Σίγουρα η τηλεόρασή σου έχει και καρφί και RCA(άσπρο & κόκκινο) και συνδέεσαι με όποιο σε βολεύει. Ψάξου!
Δεν εννοώ το καρφί για να βάλεις τα ακουστικά(έξοδος είναι αυτό). :p

stamatis3133
19 Φεβ. 2012, 13:27
Ναι οκ σιγουρα εχει rca εισοδο αλλα εισοδο που παιζει με vga ειναι μονο το καρφι (στην LG), στην αλλη δεν ξερω ακομα.

eatmydust
19 Φεβ. 2012, 13:31
Στη SAMSUNG μου που είναι περίπου ίδιας σειράς με του παιδιού που ανάφερε το πρόβλημα, για είσοδο εικόνας από PC έχω VGA και HDMI επιλογές και αντίστοιχες εισόδου ήχου RCA και miniJACK 3,5mm.

EGANI
19 Φεβ. 2012, 19:31
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους να δω τώρα τι θα κάνω με τις δοκιμές

giorgosgeo4
22 Φεβ. 2012, 14:20
Πηρα μια σαμσουνγ 32'' led series 5 και βλεπω πως μπορω να την συνδεσω με το ρουτερ με καλωδιο η ασυρματα, αλλα για ασυρματη συνδεση θελει ανταπτορα, ο ανταπτορας ειναι καποιος συγκεκριμενος της σαμσουνγκ η καποιο usb wifi οποιασδηποτε μαρκας; Η τηλεοραση δεν εχει ενσωματωμενο wireless οποτε και γι' αυτο χρειαζεται usb αλλα καποιο συγκεκριμενο η οποιο να 'ναι;

NetSurfer_g7
22 Φεβ. 2012, 15:41
Αμα δεν εχει ενσωματομενο wifi θελει ενα τετοιο usb stick (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10005271&cmicc=skroutz) για να πιασει wifi.

navi55
22 Φεβ. 2012, 16:06
Δε νομίζω πως αξίζει κάτι τέτοιο.
Υπάρχουν συσκευές android box μικρές σε μέγεθος όπου μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα και με τιμή από 60-70 ευρώ.

alexasso
22 Φεβ. 2012, 21:16
Πηρα μια σαμσουνγ 32'' led series 5 και βλεπω πως μπορω να την συνδεσω με το ρουτερ με καλωδιο η ασυρματα, αλλα για ασυρματη συνδεση θελει ανταπτορα, ο ανταπτορας ειναι καποιος συγκεκριμενος της σαμσουνγκ η καποιο usb wifi οποιασδηποτε μαρκας; Η τηλεοραση δεν εχει ενσωματωμενο wireless οποτε και γι' αυτο χρειαζεται usb αλλα καποιο συγκεκριμενο η οποιο να 'ναι;

Παντως για μενα θα ηταν καλυτερο αν μπορουσες εκει που ειναι η ΤιΒι να φτασεις καλωδιο απο το ρουτερ και να τελειωνεις , και ουτε μπλεκεις με ασυρματα κτλ κτλ και ισως να εχεις και λιγο καλυτερη ταχυτητα με την εννοια της ανταποκρισης ... συνηθως εκει που βαζουμε την τηλεοραση και με ολα τα αλλα που εχουμε απο κατω ( blue ray , ps3 κτλ ) ειμαστε τιγκα στο καλωδιο , οποτε αλλο ενα καλωδιο δεν θα κανει την διαφορα ουτε θα δημιουργησει προβλημα

giorgosgeo4
22 Φεβ. 2012, 22:37
Ναι αλλα το προβλημα ειναι πως το ρουτερ ειναι πολυ μακρια απο την τηλεοραση! Αυτο απ'οτι ειδα μαλλον ταιριαζει
mobil.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1392452_-wireless-lan-usb-2-0-stick-300-mbps-62740-hama.html
Σε κατι πιο οικονομικο, τι λετε;

NetSurfer_g7
23 Φεβ. 2012, 02:36
Ναι αλλα το προβλημα ειναι πως το ρουτερ ειναι πολυ μακρια απο την τηλεοραση! Αυτο απ'οτι ειδα μαλλον ταιριαζει
mobil.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1392452_-wireless-lan-usb-2-0-stick-300-mbps-62740-hama.html
Σε κατι πιο οικονομικο, τι λετε;

Αυτο ειναι μονο για υπολογιστες.Δεν κανει για τηλεοραση.Πρεπει να ειναι της samsung για να δουλεψει στην tv.

giorgosgeo4
23 Φεβ. 2012, 11:02
Εισαι σιγουρος γι'αυτο; βρηκα αυτο το προιον της hama στο amazon.de και στα σχολια υπηρχαν πολλοι που το δοκιμασαν με τηλεορασεις samsung και sony και δουλεψε κανονικα γι'αυτο λεω αν εισαι σιγουρος! Και επισης η τιμη του ειναι η μιση απο αυτο της samsung.

NetSurfer_g7
23 Φεβ. 2012, 15:13
Στα συμβατα λειτουργικα γραφει μονο windows και mac.Μπορει και να δουλεψει στην tv αλλα δεν ειναι σιγουρο.

giorgosgeo4
23 Φεβ. 2012, 20:52
Ναι το ειδα αυτο αλλα μετα διαβασα τα σχολια των αγοραστων και λεγαν πως δουλευει με samsung και sony τηλεορασεις.

gergerman
27 Φεβ. 2012, 14:26
Πήρα μια τηλεόραση πρόσφατα,την samsung ue40d5000 και ήθελα να κάνω ένα δυο ερωτήσεις:

1)Καταρχήν τι είναι η λειτουργία pip και πως την ενεργοποιώ;Δηλαδή,μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα 2 τηλ. κανάλια έχοντας χωρίσει την οθόνη στα 2;Γι' αυτό με ενδιαφέρει το pip και όχι για το παίξιμο παιχνιδιών. Και πως ενεργοποιείται,γιατί μπαίνω στο μενού,υπάρχει σαν λειτουργία αλλά είναι απενεργοποιημένο.

2)Θέλω κάποιες συμβουλές ορθής χρήσης και λειτουργίας της tv.Γιατί, λέει στο manual να μην βλέπω πολλή ώρα στατικές εικόνες, ούτε το ίδιο κανάλι.Επίσης να "ρίξω" τις τιμές της φωτεινότητας και της αντίθεσης κτλ κτλ.
Αν οι led είναι έτσι ευαίσθητες,να ξαναβρώ καμμία παλιά "ντουλάπα"-tv και να μην έχω το άγχος μήπως κανά βράδυ την ανοίξω και δω το απόλυτο μαύρο ...

emperor4her
27 Φεβ. 2012, 15:34
Πήρα μια τηλεόραση πρόσφατα,την samsung ue40d5000 και ήθελα να κάνω ένα δυο ερωτήσεις:
1)Καταρχήν τι είναι η λειτουργία pip και πως την ενεργοποιώ;Δηλαδή,μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα 2 τηλ. κανάλια έχοντας χωρίσει την οθόνη στα 2;Γι' αυτό με ενδιαφέρει το pip και όχι για το παίξιμο παιχνιδιών. Και πως ενεργοποιείται,γιατί μπαίνω στο μενού,υπάρχει σαν λειτουργία αλλά είναι απενεργοποιημένο.

οχι εν γινεται.. σωστα καταλαβες τι ειναι το pip αλλα για να βλεπεις 2 καναλια ταυτοχρονα πρεπει να εχει 2 δεκτες.. πραγμα που δεν εχει..

2)Θέλω κάποιες συμβουλές ορθής χρήσης και λειτουργίας της tv.Γιατί, λέει στο manual να μην βλέπω πολλή ώρα στατικές εικόνες, ούτε το ίδιο κανάλι.Επίσης να "ρίξω" τις τιμές της φωτεινότητας και της αντίθεσης κτλ κτλ.
Αν οι led είναι έτσι ευαίσθητες,να ξαναβρώ καμμία παλιά "ντουλάπα"-tv και να μην έχω το άγχος μήπως κανά βράδυ την ανοίξω και δω το απόλυτο μαύρο ...

οχι οχι lcd ειναι.. δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.. ε ενταξει μην την αφησεις και μια βδομαδα ανοιχτη με το dvd στο Pause!

NetSurfer_g7
28 Φεβ. 2012, 01:56

Αυτο ισχυει μονο για τις plasma.Οι LED δεν εχουν τετοιο θεμα.Δεν παθαινουν burn in.

Leon_G
6 Μάρ. 2012, 05:43
Καλημερα παιδια.

Εχω την samsung d8000 και εχω συνδεσει επανω της ενα στικακι για να δω μια ταινια..
Το στικακι μεσα εχει την ταινια κ τους υποτιτλους. (δεν ειναι δηλαδη ενσωματωμενοι)
Το προβλημα ειναι οτι ενω η ταινια παιζει μια χαρα, οι υποτιτλοι αρνουνται να εμφανιστουν...
Με μια αναζητηση διαβασα πως θεωρητικα αν βαλεις το στικ στο pc και φτιαξεις εναν φακελο και βαλεις μεσα το αρχειο της ταινιας κ το srt των υποτιτλων, οταν το συνδεσεις με την τηλεοραση θα παιξουν με τη μια.. Το εκανα κ αυτο κ παλι δεν εμφανιζονται....

Τι αλλο να κανω? Εχει κανεις λυση?

salonicafan_TASO
6 Μάρ. 2012, 08:31
βάλε ίδο όνομα

gsa1967
6 Μάρ. 2012, 10:43
Καλημερα παιδια.

Εχω την samsung d8000 και εχω συνδεσει επανω της ενα στικακι για να δω μια ταινια..
Το στικακι μεσα εχει την ταινια κ τους υποτιτλους. (δεν ειναι δηλαδη ενσωματωμενοι)
Το προβλημα ειναι οτι ενω η ταινια παιζει μια χαρα, οι υποτιτλοι αρνουνται να εμφανιστουν...
Με μια αναζητηση διαβασα πως θεωρητικα αν βαλεις το στικ στο pc και φτιαξεις εναν φακελο και βαλεις μεσα το αρχειο της ταινιας κ το srt των υποτιτλων, οταν το συνδεσεις με την τηλεοραση θα παιξουν με τη μια.. Το εκανα κ αυτο κ παλι δεν εμφανιζονται....

Τι αλλο να κανω? Εχει κανεις λυση?

εχω την d7000, και βλεπω υποτιτλους κανονικα. πρεπει αν ειναι ξεχωριστοι οι υποτιτλοι να εχουν το ιδιο ονομα με την ταινια πχ

conan.avi
conan.srt

dimgeo
6 Μάρ. 2012, 15:21
Καθως παιζει πατα tools και ρυθμισε απο εκει υποτιτλους κτλ.

Leon_G
6 Μάρ. 2012, 16:09
Χμμ σωστο αυτο με το ιδιο ονομα... Δεν το χα σκεφτει. Θα το δοκιμασω.
Ευχαριστω παιδια!

elthis
9 Μάρ. 2012, 14:01
Καλημέρα στη παρέα...:)

Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια LCD 40''-42''.
Δε γνωρίζω πολλά απο τηλεοράσεις, αλλα ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι οι LG είναι μια χαρά.
Έχω βρει 2 επιλογές που μπορείτε να τις δείτε παρακάτω.
Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια απο τις 2 αξίζει την αγορα και επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη, σε οποιαδήποτε μάρκα...:)
Απλά να αναφέρω ότι θα ήθελα να ειναι 3D, γύρω στα <900 ευρώ και να βλέπεις άνετα μπαλίτσα (ουσιαστικά λόγω NOVA μόνο μπάλα βλεπω)...:)

http://www.skroutz.gr/s/330913/LG-42LW650-42.html

http://www.skroutz.gr/s/344843/Philips-42PFL7606H.html

Ευχαριστώ.

emperor4her
9 Μάρ. 2012, 14:13
Καλημέρα στη παρέα...:)

Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια LCD 40''-42''.
Δε γνωρίζω πολλά απο τηλεοράσεις, αλλα ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι οι LG είναι μια χαρά.
Έχω βρει 2 επιλογές που μπορείτε να τις δείτε παρακάτω.
Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια απο τις 2 αξίζει την αγορα και επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη, σε οποιαδήποτε μάρκα...:)
Απλά να αναφέρω ότι θα ήθελα να ειναι 3D, γύρω στα <900 ευρώ και να βλέπεις άνετα μπαλίτσα (ουσιαστικά λόγω NOVA μόνο μπάλα βλεπω)...:)

http://www.skroutz.gr/s/330913/LG-42LW650-42.html

http://www.skroutz.gr/s/344843/Philips-42PFL7606H.html

Ευχαριστώ.

πρτοτιμησε κατι σε samsung smart tv
πχ http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container
να παιζουν και τα παντα απο flashaki-δισκο.

elthis
9 Μάρ. 2012, 14:28
πρτοτιμησε κατι σε samsung smart tv
πχ http://www.skroutz.gr/s/330449/Samsung-UE40D6100-40.html#specs_container
να παιζουν και τα παντα απο flashaki-δισκο.

Ευχαριστω για την απάντηση...:)
Smart tv, flashακια και δισκους δε θα πολυχρησιμοποιω μιας και η τηλεοραση θα ειναι στο πατερα μου, αλλα ηδη την εβαλα στις επιλογες μου...:)

Πιτσα-μπαλα-και καρατε που λεει και η διαφημιση!

emperor4her
9 Μάρ. 2012, 14:42
Ευχαριστω για την απάντηση...:)
Smart tv, flashακια και δισκους δε θα πολυχρησιμοποιω μιας και η τηλεοραση θα ειναι στο πατερα μου, αλλα ηδη την εβαλα στις επιλογες μου...:)

Πιτσα-μπαλα-και καρατε που λεει και η διαφημιση!

καλα, εγω στην προτεινα μιας και πιστευω ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα..
απο κει και περα, εισαι σιγουρος οτι θελεις 3d? και στο λεω αυτο, διοτι με χωρις 3d, παιρνεισ 42αρα lg, full hd, led με 450 ευρω.. http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm

elthis
9 Μάρ. 2012, 14:46
καλα, εγω στην προτεινα μιας και πιστευω ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα..
απο κει και περα, εισαι σιγουρος οτι θελεις 3d? και στο λεω αυτο, διοτι με χωρις 3d, παιρνεισ 42αρα lg, full hd, led με 450 ευρω.. http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LV3550-LED-TV-42-42LV3550.htm

Το θέμα δεν είμαι εγώ, αλλά ο πατέρας μου!Τις ξέρετε τις παραξενιές και τα κολλήματα των μεγαλυτέρων!!!
''Θελω 3D, 40''-42'' για να βλεπω μπαλα!Τελος!!''...lol

gsa1967
9 Μάρ. 2012, 15:04
Το θέμα δεν είμαι εγώ, αλλά ο πατέρας μου!Τις ξέρετε τις παραξενιές και τα κολλήματα των μεγαλυτέρων!!!
''Θελω 3D, 40''-42'' για να βλεπω μπαλα!Τελος!!''...lol

δες σε samsung καλυτερα, εχει καλυτερη εικονα.

elthis
9 Μάρ. 2012, 15:09
δες σε samsung καλυτερα, εχει καλυτερη εικονα.

Αρα 1+ στο φιλο παραπανω που προτινε τη samsung....
Και αρα απορρίπτονται η lg-philips που αρχικα ειδα και εκανα post πιο πισω???

Παιδια ειμαι σχεδον ασχετος απο τηλεορασεις.Δε το ψαχνω καθολου.Οτι μου πειτε θα το πιστεψω...

emperor4her
9 Μάρ. 2012, 17:27

Παιδια ειμαι σχεδον ασχετος απο τηλεορασεις.Δε το ψαχνω καθολου.Οτι μου πειτε θα το πιστεψω...

δεν ειναι οτι δεν ειναι καλες τηλεορασεις οι υπολοιπες, απλως αυτη την περιοδο οι samsung ειναι value for money σε αυτο το budget. καλυτερο πανελ-εικονα, καλυτερα χρωματα, παιζουν σχεδον τα παντα απο εξωτερικες πηγες, και ειναι και smart tv.. ανεξαρτητα αν θα τα χρησιμοποιησεις καποια απο αυτα η οχι, αφου στα προσφρει, εχετα, και ποτε δεν ξερεις.. :)

NetSurfer_g7
9 Μάρ. 2012, 20:40

Τις philips ξεχνα τες καλυτερα.Επισεις μεινε μακρυα απο sony.Συμφωνω με τους προαναφερθεντες οτι οι samsung smart tv ειναι η καλυτερη επιλογη.Εχουν καλυτερη εικονα ,καλυτερο 3D και περισσοτερες λειτουργειες.Επισεις εχουν και ενσωματομενο δορυφορικο δεκτη για οσους θελουν να βλεπουν ελευθερα δορυφορικα καναλια,κατι που δεν υπαρχει σε lg,philips κ.τ.λ.

ccinderella
9 Μάρ. 2012, 21:18
η samsung αυτη την στιγμη στις τηλεορασεις δεν παιζεται και εχει και το καλυτερο value for money φυσικα με λιγο ψαξιμο γιατι καποιοι τις φουσκωνουν.

elthis
9 Μάρ. 2012, 21:22
η samsung αυτη την στιγμη στις τηλεορασεις δεν παιζεται και εχει και το καλυτερο value for money φυσικα με λιγο ψαξιμο γιατι καποιοι τις φουσκωνουν.

Και πανω που συμφωνουσα με αυτο, μολις μιλησα με ενα γνωστο, απο τα μεγαλα κεφαλια στο service της samsung, οπου μου ειπε οτι η sony εχει βελτιωθει πολυ στις καινουριες σειρες, αλλα επισης οτι ολες (led/lcd) ειναι για το πο%#ο...:X

NetSurfer_g7
10 Μάρ. 2012, 00:50
Και πανω που συμφωνουσα με αυτο, μολις μιλησα με ενα γνωστο, απο τα μεγαλα κεφαλια στο service της samsung, οπου μου ειπε οτι η sony εχει βελτιωθει πολυ στις καινουριες σειρες, αλλα επισης οτι ολες (led/lcd) ειναι για το πο%#ο...:X
Για τις sony ή για τις samsung σου ειπε οτι ειναι για τον πο%#ο?

elthis
10 Μάρ. 2012, 00:52
Για τις sony ή για τις samsung σου ειπε οτι ειναι για τον πο%#ο?

Γενικά για ολες...:p
Απλα ανεφερε οτι οι νεες sony εχουν βελτιωθει πολυ.
Βασικα απο οσο εχω μαθει, οι lcd/led 3D η οχι μεχρι 1000 euro, ειναι πανω-κατω στο ιδιο επιπεδο.

ccinderella
10 Μάρ. 2012, 11:06
η sony ομως πληρωνεις αρκετα για ονομα.ασε που εχει πολλα κλειδωματα. δεν διαβαζει υποτιτλους και αν θες να διαβασει εχει ολοκληρη διαδικασια, το ιντερνετ ειναι μονο για συσκεκριμενες σελιδες κ.α εχει αλλαξει κατι σε αυτα?
απλα μια τηλεοραση των 800 ευρω την πληρωνεις 1000 επειδη ειναι sony. δεν αντιλεγω οτι ειναι παρα πολυ καλες.

elthis
10 Μάρ. 2012, 11:11
η sony ομως πληρωνεις αρκετα για ονομα.ασε που εχει πολλα κλειδωματα. δεν διαβαζει υποτιτλους και αν θες να διαβασει εχει ολοκληρη διαδικασια, το ιντερνετ ειναι μονο για συσκεκριμενες σελιδες κ.α εχει αλλαξει κατι σε αυτα?
απλα μια τηλεοραση των 800 ευρω την πληρωνεις 1000 επειδη ειναι sony. δεν αντιλεγω οτι ειναι παρα πολυ καλες.

Τετοιες λεπτομερειες δε γνωριζα, και σιγουρα ειναι αποτρεπτικες.
Δε γνωριζω επισης αν εχει αλλαξει κατι απο τα παραπανω στα τελευταια μοντελα.Αλλα σιγουρα οι υποτιτλοι ειναι κατι που ενδιαφερουν πολυ...
Πλεον, ειμαι αναμεσα στη samsung και την lg, που 4 χρονια δε με εχει απογοητευσει σε 2 οθονες που εχω.Σιγουρα ομως δεν ειμαι και ο πιο απαιτητικος χρηστης.

NetSurfer_g7
10 Μάρ. 2012, 20:43
Τετοιες λεπτομερειες δε γνωριζα, και σιγουρα ειναι αποτρεπτικες.
Δε γνωριζω επισης αν εχει αλλαξει κατι απο τα παραπανω στα τελευταια μοντελα.Αλλα σιγουρα οι υποτιτλοι ειναι κατι που ενδιαφερουν πολυ...
Πλεον, ειμαι αναμεσα στη samsung και την lg, που 4 χρονια δε με εχει απογοητευσει σε 2 οθονες που εχω.Σιγουρα ομως δεν ειμαι και ο πιο απαιτητικος χρηστης.
Οι samsung και οι lg ειναι οι καλυτερες αφου διαβαζουν τα παντα απο αρχεια,υποτιτλους κ.τ.λ.Απλως εγω θα προτυνα samsung γιατι εχει καλυτερο 3D,και περισσοτερες "εξυπνες"λειτουργειες.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα