Jump to content

Το δωμάτιό μας, ο προσωπικός μας χώρος


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσέχουμε ή απλά αντέχουμε ?

Προσέχουμε που ζούμε πως ζούμε ή απλά αντέχουμε να ζούμε ?

Τι εννοώ ?

Μέχρι πρότεινος το δωμάτιό μου ήταν ενα μικρό ανήλιαγο γκρίζο σχεδόν δωμάτιο που έμπαινα μόνο για να πέσω στο κρεββάτι ξερός για ύπνο και για τίποτ'άλλο.

Μέχρι που πήρα ένα πάπλωμα .Ενα γαλάζιο πάπλωμα.

Ηταν το εύνασμα για να βάψω τους τοίχους να βάψω τις κασαδούρες να αγοράσω φωτιστικό έπιπλο για το κομπιούτερ , κουρτίνες και μικρά πραγματάκια που να του δίνουν μια ζεστή εικόνα.

Εβαλα στο μπαλκόνι πολλά πολλά λουλούδια και γλάστρες και κρέμασα ένα φαναράκι ( όχι κόκκινο :lol: :X ) και τώρα έχει γίνει ο αγαπημένος μου χώρος

Πως ζούμε ? μόνο οι κοπέλες έχουν μεράκι με το χώρο τους να είναι όμορφος ? ή και τα αγόρια ? Πότε φροντίζουμε το χώρο μας να είναι όμορφος και να μας γεμίζει ? όταν μένουμε μόνοι μας ? ή ακόμα και με τους γονείς μας το δωμάτιό μας έχει την δική μας σφραγίδα ?

Με λίγα λόγια τι είναι για εμάς το δωμάτιο ? προσωπικός χώρος δημιουργίας που απαιτεί εναρμόνιση χρωμάτων υφασμάτων αίσθησης θαλπωρής κτλπ ? ή ένας χώρος με τσιμέντο όπως το υπόλοιπο σπίτι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

axm..oraio 8ema woudoulis!!!

 

to domatio mou sthn ellada den exei kanena stoixeio apo mena...leipei h prosopikh mou sfragida..kai ayto giati h mhtera mou me to pou efyga apofasise na to diakosmhsei me ta dika ths gousta...opote opote pao ekei apla koimamai so krebati mou,kai ka8omai sto pc

to spiti mou edo einai polu.....xaroumeno..:)toulaxiston oloi etsi mou lene..tous toixous tous 8elo panta se leuko xroma..

sto saloni opou perno tis perissoteres ores tis meras mou,exei polla arkoudakia(ola dora ka8os ego den eimai kai polu fan tou spor),apeira kerakia(ekklhsia style),aromatika sticks,to pc,cd,tv,epipla ktl ktl..h kourtina einai leukh me polles trupes gia na mpainei to fos..de ta mporo na skoteina domatia,me pianei kati...

ston toixo exo pera apo roloi,2 posters(ena me ena moraki pasaleimeno me makaronia kai ena me ena moraki tyligmeno se mia kouberta),kati diakosmhtika pou mou ta exoun ferei doro..sto domatio apeires fotografies se kornizes pantou...mono ta agaphmena mou prosopa kai fysika ton skulo mou(pou exei rekor fotografion):p aparaithta to spiti mou einai ntymeno me xalia(pou ta dialeksa ego)

sto upnodomatio den exei kati to diaforetiko h diakosmhsh...apla ligoteres kornizes(mono mia se styl kadrou),ligotera arkoudakia,fysika polla kerakia ki ekei..

sth kouzina (pou einai o xoros MOY) den exo tpt diakosmhtiko pera apo koutales,katsaroleskai ta sxetika..

mexri kai sto mpanio exo kerakia kai apokshramena louloudia pou mou exoun ferei se mikroskopika bazakia..ego ta eftiaksa :) :)

pano kato ayto einai to spiti mou...se opoion arese kernao kafedaki na to dei kai apo konta :p

 

 

ps.tora pou ksekinao na katebazo pragmata 8essalonikh,na do 1on pos 8a ta koubalhso ola ayta kai 2on pou 8a ta valo ekei!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ για το δικό μου λοιπόν

Στο υπνοδωμάτιο τοίχος γαλάζιος με ότι άλλο ξύλινο σε λευκό χρώμα όπως κασαδούρες και ντουλάπες ( με μια γκρίζα γραμμή από τις μπαλιές του αγάπιου χαχαχαχα ) στον τοίχο μπλε ξύλινες κορνίζες .Η μία με αγγελάκια αναγεννησιακού στυλ και η άλλη με μια φώτο με τον αγάπιο.Κουρτίνα διάφανη μπλε ανοιχτόχρωμη.Στο πάτωμα είχα ένα παιδικό χαλί από το ΙΚΕΑ μπλε με κάτι σπιτάκια κίτρινα ( σαν παιδί που΄μαι ) πάνω από το καλοριφέρ τις εικονίτσες μου με θήκες γιάλυνες σε χρώμα μπλε ( λύσαξα πια με το μπλε ) που μπαίνουν ρεσώ και τα ανάβω.Και το έπιπλο για το pc.

Στο σαλόνι ο τοίχος είναι ανοιχτόχρωμο κίτρινο πολύ απαλό και γλυκό όμως , ανεπαίσθητο σχεδόν.Με κουρτίνα πορτοκαλίζουσα :p με κάτι μικρά στρας πάνω .Καναπέ με κάλυμμα σε πορτοκαλί αποχρώσεις.Και ένα έπιπλο για τηλεόραση κτλπ από ΙΚΕΑ ( να΄ναι καλά )

Στο χωλ έχω βάλει κάποια έπιπλα από το πατρικό μου της μητέρας μου τα οποία στην ουσία είναι πιο πολύ φορτισμένα με αναμνήσεις παρά του γούστου μου μιας και είναι κλασσικά έπιπλα.

Για την κουζίνα δεν συζητώ .................. μια απλή πνιχτική κουζίνα με εκρού ντουλάπια και κιτρινοπό σκούρο τοίχο και μωσαικό πολυκατοικίας γνωστό και μη εξαιρετέο μια φρίκη χαχαχαχα .Αλλά ελπίζω να τη φτιάξω.

Το μπαλκόνι είναι μια στάλα αλλά το έχω γεμίσει λουλούδια όπως Γιασεμί κίτρινο και μπλε ( κανένα δεν άνθισε χαχαχαχα ) γαρδένια - έρωτας - Λουίζα - βασιλικό .Μέχρι και φοίνικα έχω σφηνώσει σε μια γωνία

Το όνειρό μου είναι ένα σπίτι με μεγάλο μπαλκόνι ή κηπάκι .Δεν με νοιάζει να είναι μεγάλο το σπίτι μέσα όσο έξω

Link to comment
Share on other sites

ap oti katalaba exeis th trela ths manas mou me ta louloudia...120 glastres exei ftasei pleon h a8eofobh..kai to skuli paei kai tis kserainei kai meta fonazei:p

pantos h kouzina sou mporei na ...anagennh8ei kapos...bapse ta ntoulapia(an de mporeis apo oikonomikhs apopseos na ta allakseis) se ena xroma pou sou aresei..mple as poume (tyxaia to eipa :p)bapse tous toixous se oti xroma 8es,kai kalupse to patoma me xalaki...gia na mhnexeis problhma me psixoula kai lekedes(giati kouzina einai..) sou proteino psa8a..einai to idio me xali,alla oti prepei gia th kouzina...exei h mama mou sto magazi kai blepo oti to protimoun gia kouzina..

telos bale kai kana 2 glastres sth kouzina(kati pou antexei th zesth),xaroumeno trapezomanthlo sto trapezi.paikse genikotera me ton xoro....enjoy!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζετε τιποτα εκεί μέσα χαχαχαχα θέλει ριζική αλλαγή

Μπάνισα μια κουζίνα στο ΙΚΕΑ γύρω στις 2500 χιλιάδες ευρώ.Μια λευκή με παραθυράκια τετραγωνάκια.Την έχετε δει ? είναι παλιακό στυλ .Μ'άρεσε πολύ.Και είναι και εύκολες αυτές.Δεν τις θες ? τις βγάζεις και φεύγεις lol

Αλλά ....... με βλέπω για δάνειο

Δεν είμαι πια 20 χρονών πρέπει να φτιάξω το σπίτι που μένω.Στην ηλικία μου οι γονείς μου είχανε δύο παιδιά ( και εγώ ένα σκύλο χαχαχαχαχα )

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δωματίο το έχω διακοσμήσει με πολλά κουκλάκια,έχω τον υπολογιστή μέσα,το γραφείο μου,οι τοίχοι είναι άσπροι και έχω πολλές αφίσες αλλά όχι με διάσημα πρόσωπα αλλά με διάφορα τοπία,και δίπλα από το κρεβάτι μου έχω το παράθυρο.Απέναντι από το κρεβάτι μου έχω μια σιφινιέρα με την τηλεόραση και το στέρεο.Πιστεύω ότι το δωμάτιο μου έτσι όπως είναι διαμορφωμένο με κάνει να νιώθω ευχάριστα...

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι μου ειναι αλαλουμ γι' αυτο και μου αρέσει παρα πολυ.

Εχω αρκετές αντίκες (η μητέρα μου ήταν συλλέκτρια), πολλους πινακες ζωγραφικής, ένα ωραιότατο πιάνο, αφίσες διάφορες (στο δωμάτιο των κοριτσιών τα friends, διάφορα άλογα που έχουν τρέλα μ' αυτά και γενικά οι τοιχοι τίγκα, στο δικο μου Nοτιος πόλος, xfiles, γκραβούρες) πολλές τέμπερες, φωτο μεγάλες και αστείες, χαλκογραφίες και όλα τα έργα των παιδιών σε τζάμια απο το αφισόραμα.

Διάφορα χρώματα παντου και λογω ιδιαίτερης λόξας μικρά φωτάκια σαν αυτά του χριστουγ δέντρου αλλα μονόχρωμα και μικρούλια σε απλά γυάλινα βάζα σαν φωτιστικά. Βιβλία παντου, σκόνη αρκετή, δυο γάτες και μια μεγάααλη χελώνα σ' ένα ενυδρειο που πιάνει το ένα τεταρτο του δωματίου σχεδόν.

Αλλο που μου αρέσει ειναι η κουζινα που ειναι εξ ολοκλήρου για υγραέριο (εννοώ κ μάτια κ φούρνος), γιατι ειμαι φανατική υπέρ του μαγειρέματος στην φωτιά.

Το σπιτι μας έχει ενδιαφέρον να το χαζεύεις αν έχεις παράξενα γούστα, σ' αρέσει κιόλας :p

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δωμάτιο μου προξενεί πανικό κάθε φορά που μπαίνω μέσα, για τον λόγ ότι σκέφτομαι "Όταν μεθαύριο θα μετακομίσω, τι θα πρωτοξηλώσω από πού θα πρωτοξεκινήσω να πρωτοπακετάρω?!?!?!?!"

 

Μετά από αυτό δε νομίζω να ξανακάνω το λάθος να ξαναπροσέξω/περιποιηθώ το δωμάτιό μου αν πρώτα δεν είμαι σίγουρος ότι θα μείνω σε αυτό για αρκετά, αρκετά χρόνια... Αρκετή μελαγχολία έχω φάει στην μάπα τελυταία...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το δικο μου δωματιο ειναι ολοκληρο ενα αλογο.. μμμ ναι τι εννοω.

οπου κοιταξεις θα δεις φωτογραφιες απο μενα σε αγωνες.αλογα αλογα και παλι αλογα!

να φανταστειτε τις καινουριες φωτογραφιες που περνω δεν εχω χορο πια να τις βαλω πουθενα.οποτε δεν με απασχολει και το χρωμα του τοιχου αφου ζητημα αν φαινεται ενας ποντος απο αυτον. φυσικα ειναι ο πολυ προσωπικος μου χωρος και θελω ολες τις ανεσεις. τηλεοραση, στερεο, βιντεο, dvd, air-condition και εννοειται το laptop μου!

Link to comment
Share on other sites

To δωματιο μου έχει: ένα κρεβάτι, ένα κομοδινο με το ξυπνητηρι απανω, και μια καρέκλα απο αυτες που εχουμε στα καμπινγκ που διπλώνουν, για να πετάω τα ρούχα πάνω τους.

Thats alla cause im a boy. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αφήσω τη φαντασία σας να δουλέψει.Όσοι μπαίνουνε,λένε "τι μπ******ο ειναι αυτό?"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστής,κρεβάτι,γραφείο και γύρο γύρο αναρίθμητα κουτάκια απο αναψυκτικά...
Link to comment
Share on other sites

Ενα RACK 42U γεματο στην μια γωνια, το γραφειο μου με την οθονη / ποντικι / πληκτρολογιο, που ελεγχει τα μηχανηματα μεσα στο rack, ραφια γυρω γυρω στους τοιχους, το κρεβατι μου, την τηλεοραση μου, το ηχοσυστημα και παντου πεταμενα CD/DVD μαζι με ρουχα

 

εκει να δεις μπουρ**** :)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω φτιάχνω αυτές τις μέρες το δωμάτιο μου και θα το κάνω τέλειο !!!

Σήμερα βάλαμε τα υδραυλικά στο μπάνιο του δωματίου μου και πιστεύω ότι σε 2-3 βδομάδες θα είναι έτοιμο to δωματιάκι μου !

 

PS: Δεν συνδέεται με το υπόλοιο σπίτι !!! Ναι μεν είναι κολλητα αλλα είναι ξεχωριστό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα απλο δωματιο με διαφορα απο καποιους που εχουν και μπανιο! Τελος παντων εγω εχω το PC μου, ενα aircondition, μια βιβλιοθηκη με πολλα βιβλια, μια συλλογη με αυτοκινητα μινιατουρες, μια τηλεοραση και κατι πολυ προχωρημενο... το κρεβατι μου. Επεισης εχω μια υπεροχη θεα, το δωματιο της ομορφης γειτονισσας μου! Οχι πλακα κανω αλλα ειναι ωραια η θεα!!! Σκοπευω να βαλω μια plasma και home cinema αλλα τα οικονομικα μου ειναι καπως down!!! :p
Link to comment
Share on other sites

Αααα.. φίλε woudouli τι θέμα άνοιξες.

Η διακόσμηση και γενικά η τοποθέτηση αντικειμένων/επίπλων στο δωμάτιο είναι κάτι που μ'αρέσει πολύ.

Σχετικά πρόσφατα έβαψα γαλάζιο τους τοίχους, και πριν κανένα μήνα, πήρα ένα βάζο τεράστιο, έριξα πράσινες γυάλινες πέρλες, και πήρα κάτι φωτάκια bulbs [χριστουγεννιάτικα :X ] και εβαλα μερικά μέσα στο τεράστιο βάζο και τα άλλα απλά κρέμονται γύρω.

Το τί έγινε όταν άναψα τη πρίζα.. ΑΜΑΝ.. το δικό μου φωτιστικό, glamouροκλασάτο. :w00t:

 

Ενθουσιάστηκα βέβαια και τώρα αυτό με το room design μ'αρέσει πραγματικά.

Τα άλλα είναι συνηθισμένα. A/c γκαρταρόμπα, PC, και θέρμανση.

Στους τοίχους έχω στιχάκια απο αγαπημένα τραγούδια και πριν λίγο καιρό άλλαξα τις θέσεις των επίπλων και πραγματικά με βόλεψε, αφού χρησιμοποίησα αχρηστο χώρο [τουλάχιστον πρίν]

 

Έχει ένα μπαλκονάκι με θέα τον busy δρόμο της περιοχής, και κάτι λειβάδια πιο μέσα. Μπόρω να δώ και το θαλασσί της παραλίας, που δυστυχώς δεν πολυφαίνεται λόγω πολυκατοικιών.

 

Επόμενα σχέδια είναι να αγοράσω πολύχρωμο πάπλωμα στύλ ρέτρο και να ξαναβάψω τους τοίχους κάνα τρελλό χρώμα, ή να βάλω wallpaper. :)

Και βέβαια να φυλάξω χρήμα για flat τηλεορασούλα.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο θέμα λοιπόν!!

Πάνω από το σπίτι μας στην Αθήνα, (μένουμε σε μια πολυκατοικία στον 5ο) στην ταράτσα έχουμε μια γκαρσονιέρα 30τ.μ. η οποία μετά από πολλά χρόνια έγινε ο προσωπικός μου χώρος.. Έτσι πρίν από 2 χρόνια παρέλαβα ένα αχούρι λογιστικό γραφείο το καθάρισα το έβαψα και άρχισα προσεκτικά και με πολύ μελέτη και προσοχή να το ωδιακοσμώ αφού τα έπιπλα αγοράστηκαν σιγά σιγά καθώς ο χώρος είναι μικρός και ήθελα να τα κάνω όλα με προσοχή. Είναι από την πορτα της εισόδου μπαίνεις κατευθείαν στο δωμάτιο που κοιμάμαι και μετά πιο μέσα έιναι και μια αλλη μικρή τζαμαρία που έχω κάνει σαν καθηστικό με έναν καναπέ ένα τραπέζι και μια χειροποίητη(απο τα χεράκια του ξάδερφου μου, αφού μας έκοψαν το νοβοπάν στο πρακτικερ)βιβλιοθηκούλα χαμηλη...Το ψυγειάκι είναι στο δωμάτιο με το κρεβάτι γιατί δε χωράει στην κουζίνα που αντί για τραπέζι που επίσης δε χωράει έχω βιδώσει ένα πάγκο στον τοίχο που πέφτει για εξοικονόμηση χώρου..Οι τοίχοι στο δωμάτιο με τον καναπέ είναι βαθύ κοκκινο και στο υπνοδωμάτιο είναι μπεζ...

Σας παραθέτω και φωτ. γιατί είμαι πραγματικά περήφανη για το αποτέλεσμα...

Τα σχόλια δικά σας!

Φιλικά,

*imela*

 

http://img229.echo.cx/img229/1859/spiti25eg.jpghttp://img22.echo.cx/img22/3029/spiti34sr.jpghttp://img95.echo.cx/img95/3426/spiti19bw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει απίστευτα σχόλια για το δωμάτιο μου, κυρίως από γηραιότερους αλλά ακόμα κ από συνομήλικους, σε σημείο να αισθανθώ άσχημα...

Κανείς εκτός από μένα δεν διακρίνει ότι εκτός από τις 2 πλαστικές καρέκλες με τους σωρούς ρούχων, κ τις άπειρες πεταμένες κάλτσες στο πάτωμα, υπάρχουν κ άλλα πράγματα. Οι τοίχοι είναι σιελ, υπάρχουν 2 γραφεία με 2 οθόνες κ pc κ ένα ηχοσύστημα, ένα σύνθετο με πεταμένα διάφορα πράγματα μέσα, κ μια βιβλιοθήκη με βιβλία που διάβαζα πριν 10+ χρόνια. Σε διάφορα σημεία είναι κολλημένα η αιωρούνται cd, (δεν λέω για αυτά που βρίσκονται στο πάτωμα) και κάτω από το κρεβάτι μπορείς να βρεις όλων τον ειδών τα πράγματα... αυτά συνοπτικά :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα για να μου δοσετε μια γνόμη καλύτερα μια ιδέα το πως να βάψω το δομάτιο και να ξεφύγω κάπως από το κλασσικό στυλ, και να το κάνω κάπως στο ποιο μοντέρνο στηλ(δε βρίσκω και τη κατάληλη λέξη :p )

Ακούω γνώμες!!! :) :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

gemise grafitty tous toixous

 

grafitty θα κάνω σε ένα τοίχο αλλά πάλι δε ξέρω...το χρώμα με προβλιμματιζει θέλω να το κάνω κάπως διχρομια ας το πω

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις grafiti αλλά ειναι προτιμότερο να βάψεις τον κάθε τοιχο άλλο χρώμα πχ το ταβάνι λευκό ,ενα τοιχο θαλασι και τους αλλους τυχους λευκους μπορεις να βάψεις το καλοριφέρ (αν εχεις) θαλασι ή την ντουλάπα για να δένει με τον τοιχο!θα βάλεις και μια κουρτίνα περίεργη που να κολλαει με τα χρωματα και ετοιμος!!!!!!ακομη υπαρχουν καποια εργαλεια(πινελο ή βουτσα λεγεται) που βάφεις τον τοιχο με σχέδια και ειναι πολυ trendy και minimal(αν αυτες οι λεξεις σου ελειπαν)

πως σου φαινεται?

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να διαλέξεις για τους τοίχους το ταβάνι πρέπει να είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ βαμμένο με ανοιχτό χρώμα και όχι σκούρο. Εγώ σου συνιστώ λευκό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...