Jump to content

No mouse at startup


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exw ena provlhma.

Pio sygkekrimena,to pc adynatei na anagnwrisei to mouse(usb,Microsoft Wireless Optical 2.0) kata thn ekkinhsh twn windows.

Ayth ginetai kanonika kai an aposyndesw kai sth synexeia to syndesw sth usb 8yra to anagnwrizei kanonika.

Ayto egine meta apo egkatastash programmatwn(den xerw poio mporei na ey8ynetai) ki exei ginei kai paliotera(den eixa vrei th lysh kai eixa kanei format).Opoios mporei na voh8hsei gia na glytwsw to format,giati exw poly software egkatesthmeno kai ligo xrono....Eyxaristw...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, πάτησε στο Start->Run και γράψε services.msc για να σου ανοίξει τον πίνακα διαχείρισης των services.

 

Έλεγξε αν το service "Plug and Play" ("Τοποθέτηση και Άμεση λειτουργία") έχει στο Start type την επιλογή Automatic. Αν όχι, ρύθμισέ το στο Automatic, για να ξεκινάει αυτόματα με το λειτουργικό σύστημα. :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι'εγώ κάποιο ανάλογο πρόβλημα οχι μόνο με το mouse αλλά και με το πληκτρολόγιο. Κάθε φορά που κάνω restart απο τα XP, οταν ξαναμπουτάρει ο υπολογιστής δεν δουλεύει ούτε το mouse ούτε το πληκτρολόγιο. Πρέπει να πατήσω το reset και τότε δουλεύουν μια χαρά. Οταν λέω δεν δουλεύουν εννοώ δεν δουλεύουν ακόμα και οταν ξεκινάει το σύστημα (δηλαδή δε μπορώ να πάω πάνω-κάτω στην λίστα με τα λειτουργικά). Το έχω δοκιμάσει και με διαφορετικά mouse και πληκτρολόγια και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Ψιλιάζομαι οτι μπορεί να είναι καμμια ρύθμιση στο bios αλλά έχω δοκιμάσει τα πάντα, χωρίς αποτέλεσμα. Παίζει να φταίει τίποτα στα XP?
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε συνδέσει το ποντίκι/πληκτρολόγιο σε usb, δοκιμάστε να το συνδέσετε σε PS/2 και να δείτε τι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε συνδέσει το ποντίκι/πληκτρολόγιο σε usb, δοκιμάστε να το συνδέσετε σε PS/2 και να δείτε τι γίνεται.

Το έχω δοκιμάσει και σε PS2 και σε USB και δεν είδα διαφορά...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eμενα μερικες φορες το touchpad απο το laptop δεν λειτουργει οταν τον ανοιγω, κάνω επανεκινηση και φταχνει. Τωρα πως και γιατι γινεται αυτο δεν εχω καταλάβει ακομα..
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι'εγώ κάποιο ανάλογο πρόβλημα οχι μόνο με το mouse αλλά και με το πληκτρολόγιο. Κάθε φορά που κάνω restart απο τα XP, οταν ξαναμπουτάρει ο υπολογιστής δεν δουλεύει ούτε το mouse ούτε το πληκτρολόγιο. Πρέπει να πατήσω το reset και τότε δουλεύουν μια χαρά. Οταν λέω δεν δουλεύουν εννοώ δεν δουλεύουν ακόμα και οταν ξεκινάει το σύστημα (δηλαδή δε μπορώ να πάω πάνω-κάτω στην λίστα με τα λειτουργικά). Το έχω δοκιμάσει και με διαφορετικά mouse και πληκτρολόγια και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Ψιλιάζομαι οτι μπορεί να είναι καμμια ρύθμιση στο bios αλλά έχω δοκιμάσει τα πάντα, χωρίς αποτέλεσμα. Παίζει να φταίει τίποτα στα XP?

Μπες BIOS, και ψάξε για την επιλογή USB Legacy Support/USB Keyboard Legacy Support ή κάτι τέτοιο anyway. Βάλτο στο on και θα έχεις πληκτρολόγιο κι ας μην έχεις μπει στα Windows. Τα ίδια ισχύουν και για το ποντίκι φυσικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...