Jump to content

Απορία για πτυχίο απο Βρετανικό Πανεπιστήμιο


shearer4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους...Εχω την εξεις απορια...εχω bachelor στα οικονομικα (B.A. Hons in Economics) απο βρετανικο πανεπιστημιο...εχω δικαιωμα υπογραφης ισολογισμου για λογιστικες πραξεις??σκεφτομαι να ανοιξω δικο μου λογιστικο γραφειο και ειναι το α και το ω το δικαιωμα υπογραφης ισολογισμου...πρεπει να εχω αναγνωρισει το πτυχιο μου στο ΔΙΚΑΤΣΑ η εχω το δικαιωμα κατευθειαν??ξερω οτι ο αποφοιτος οικονομικων σχολων απο ελληνικο πανεπιστημιο εχει το δικαιωμα...απο που μπορω να παρω μια αξιοπιστη απαντιση??αν ξερει κανεις παραπανω πληροφοριες ας μου απαντισει σας παρακαλω...ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να εχεις δικαιομα υπογραφης πρεπει να γινεις μελος του Οικονομικου Επιμελητηριου της ελλαδας και μετα παλι απο το ΟΕΕ να παρεις αδεια λογιστου ( η κατηγορια εξαρταται απο τα χρονια προυπηρεσιας που εχεις)

Για να τα κανεις ολα αυτα δε χρειαζετε να δοσεις εξετασεις, το πτυχιο σου αρκει, αλλα πρεπει να ειναι αναγνωρισμενο απο το ΔΙΚΑΤΣΑ ως ισοτιμο και (νομιζω) ΚΑΙ ως αντιστιχο καποιας ελληνικης σχολης.

 

Δυστυχως ολα αυτα ειναι χρονοβορες διαδικασιες. Θα χρειαστει να περιμενεις περιπου 1 χρονο για να ολοκληρωσει το ΔΙΚΑΤΣΑ τη διαδικασια

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να γινω μελος του ΟΕΕ?Οταν λες προυπηρεσια σε ποιο τομεα εννοεις?εχεισ κανενα λινκ απο ΟΕΕ??ευχαριστω κωστα για τις πληροφοριες :)
Link to comment
Share on other sites

δες εδω...

 

http://www.oe-e.gr

 

αν το πτυχιο σου αναγνωριστει απο το δικατσα, τοτε γινεσαι αυτοματα μελος του επιμελητηριου και μπορεις να βγαλεις αδεια ασκησης οικονομολογικου επαγγελματος και αδεια λογιστη-φοροτεχνικου Γ ταξης, χωρις εξετασεις, τουλαχιστον αυτο ισχυει για εμενα(πτυχιο ασοεε), αλλα αν το πτυχιο σου αναγνωριστει ως ισοτιμο θα ισχυει και για εσενα.

 

μετα απο καποια χρονια με αδεια Γ ταξης και με εξετασεις πας Β ταξη και αναλογα και Α ταξη.

Το site του επιμελητηριου θα σε βοηθησει πολυ...

 

Να διευκρινισω οτι με πτυχιο πανεπιστημιου ΔΕΝ απαιτειται προυπηρεσια για αδεια Γ ταξης, ουτε εξετασεις. απλα στην ολη διαδικασια νομιζω οτι η αναγνωριση απο το δικατσα θα ειναι χρονοβορα. το επιμελητηριο δεν αργει σχεδον καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πτυχιο και οχι "πτυχιο" ειναι οπως στα ειπαν τα παιδια. Αν το "πτυχιο" το εχεις παρει με τους γνωστους τροπους στην Ελλαδα κλπ, μη χασεις καν το χρονο σου να πας στο ΔΙΚΑΤΣΑ.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν πτυχια η "πτυχια".Απλα η Ελλαδα αναγνωριζει για την ωρα τουλαχιστον μονο οσα πτυχια ειναι με σπουδες εξω.

Για αυτον ακριβως το λογο εχει ηδη παραπεμφθει στο Ευρωπαικο Δικαστηριο μιασ.

Επειδη φιλε NrG δινεις εναν μειωτικο τονο στους φοιτητες των κολεγιων θα σε ρωτουσα ποιο πτυχιο εχει μεγαλυτερη ισχυ?Αυτο π.χ. του Leeds Metropolitan με σπουδες εξω Η το πτυχιο π.χ. της Ουαλιας με σπουδες εδω?

Ας μην κοροιδευομαστε.Οι περισσοτεροι που σπουδαζουν εξω σπουδαζουν σε Πανεπιστημια χαμηλης σταθμης συμφωνα με τις αξιολογησεις που εχουν γινει για την αξιοπιστια των Βρετανικων ΑΕΙ.Εχει σημασια και τι Πανεπιστημιο τελιωσες.

Δεν το λεω με μειωτικο τονο αλλα οι πιο πολλοι τελιωνουν ιδρυματα αμφιβολης ποιοτητας ενω καποιος εδω διαλεγει τι πανεπιστημιο θα ακολουθησει.Υπαρχει π.χ. το city ειδικα για τους Θεσσαλονικεις αφου εχει εδρα την Θεσσαλονικη και ειναι Affiliated college toy University of SHEFFIELD.

Τελος για να ειμαι και εντος θεματος υπαρχει και η δυνατοτητα να γραφεις στο Αγγλικο επαγγελματικο σωματειο των Λογιστων κατοπιν εξετασεων και να ζητησεις την μεταφορα των επαγγελματικων δικαιωματων στην Ελλαδα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντισεις...Νrg το πτυχιο αποκτηθηκε αποκλειστκα στην αγγλια...κατι αλλο...με το μαμημενο το ΔΙΚΑΤΣΑ τι παιζει??καταργηθηκε και ισχυει πλεον το ΟΑΤΑΠ?πηγα και στην σελιδα του ΟΑΤΑΠ αλλα τζιφος,την χακαρανε και αυτη (http://www.oatap.gr )...που μπορω να βρω πιο πολλες πληροφοριες?
Link to comment
Share on other sites

όπως έιπαν και πιο πάνω πρέπει να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.......

 

 

βασική προϋπόθεση είναι :Για να υπαχθεί ο ενδιαφερόμενος στις διατάξεις του Π.Δ. 165/2000, πρέπει να έχει όλα τα τυπικά προσόντα:

 

Α) εκπαίδευση σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης 3ετούς τουλάχιστον διάρκειας σε μία από τις κάτωθι 16 χώρες: Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κάτω χώρες, Λιχνενστάιν, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Πορτογαλία, Σουηδία, Φινλανδία και Ελβετία. Οι κάτοχοι τίτλων από άλλες χώρες, εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, εμπίπτουν στις διατάξεις της οδηγίας 89/48, όπως μεταφέρθηκε στο εθνικό δίκτυο με το Π.Δ. 165/2000, εφόσον έχουν ασκήσει το εν λόγω νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα επί 3 έτη στο κράτος - μέλος που έχει αναγνωρίσει αυτούς τους τίτλους και προσκομίσουν το αντίστοιχο πιστοποιητικό, και

 

Β) άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, για την άσκηση ενός καθορισμένου επαγγέλματος στο κράτος μέλος προέλευσης, εκεί όπου αποκτήθηκαν τα επαγγελματικά προσόντα. Το Π.Δ. 165/2000 δεν εφαρμόζεται σε όλα τα επαγγέλματα, αλλά μόνο σε αυτά που είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενα στην Ελλάδα. Εξαίρεση αποτελούν ορισμένα νομοθετικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα (π.χ. αρχιτέκτονες, γιατροί, κτηνίατροι, μαίες, νοσηλευτές, οδοντίατροι, φαρμακοποιοί) που καλύπτονται από ειδική οδηγία ή από οδηγία 89/48, η οποία όμως έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό Δίκαιο με άλλες διατάξεις (π.χ. δικηγόροι) (Άρθρο 3 του Π.Δ. 165/2000). Αρμοδιότητα για τα εξαιρούμενα επαγγέλματα έχουν : το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας για όλα τα εξαιρούμενα επαγγέλματα του χώρου της υγείας, το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.) για τους αρχιτέκτονες και ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών για τους δικηγόρους. Εάν το επάγγελμα του αιτούντος δεν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο στο κράτος στο οποίο αποκτήθηκαν τα επαγγελματικά προσόντα, πρέπει ο αιτών να αποδεικνύει ότι έχει ασκήσει το επάγγελμα αυτό επί 2 τουλάχιστον έτη στο εν λόγω κράτος, κατά τη διάρκεια των δέκα τελευταίων ετών.

 

 

και κάτι ακόμα....

 

 

Σε περίπτωση που η εκπαίδευση έχει πραγματοποιηθεί εν μέρει σε διαφορετικό ίδρυμα (τριτοβάθμιας) εκπαίδευσης από αυτό που χορήγησε τον τίτλο, στη βεβαίωση πρέπει να αναφέρεται ο τόπος, το χρονικό διάστημα φοίτησης και το επίπεδο και του ιδρύματος αυτού. Όλα τα δικαιολογητικά που εκδίδονται από ξένη υπηρεσία πρέπει να είναι :

 

α) Νομίμως επικυρωμένα με σφραγίδα APOSTILLE ή θεωρημένα για τη γνησιότητά τους από την αρμόδια αρχή του Κ - Μ προέλευσης και επικυρωμένα για τη γνησιότητα της υπογραφής αυτού που υπογράφει από ελληνική διπλωματική αρχή στο εξωτερικό ή θεωρημένα από διπλωματική αρχή της ξένης χώρας στην Ελλάδα με επικύρωση του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδας, και

 

β) μεταφρασμένα στα ελληνικά από την Ελληνική διπλωματική αρχή στο εξωτερικό ή από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας, ή από δικηγόρο, σύμφωνα με το άρθρο 53 του Δικηγορικού Κώδικα.Τα δικαιολογητικά που έχουν επικυρωθεί από διπλωματικές αρχές των παρακάτω χωρών:Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Ολλανδία, Σουηδία, Φινλανδία που εδρεύουν στην Ελλάδα, δεν χρειάζονται επικύρωση από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας

 

ελπιζω να σας διαφώτησα και όχι να σας μπέρδεψα!

Link to comment
Share on other sites

και δεν δίνει δικατσα....αλλά ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Μέσω του Τμήματος Αναγνωρίσεως Επαγγελματικών Προσόντων του ΥΠΕΠΘ - Πανεπιστημίου 67, 5ος όροφος, 10564 - Αθήνα) όπου και γινεται η κατάθεση των όλων δικαιολογητικών για να σου δωθεί η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος..............
Link to comment
Share on other sites

όπως έιπαν και πιο πάνω πρέπει να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.......

 

για να αναγνωρισω το πτυχιο??? ;)

 

 

ελπιζω να σας διαφώτησα και όχι να σας μπέρδεψα! :wacko:

 

thanks για την απαντιση σου,πολυ διαφωτιστικη...τπτ για αναγνωριση μεσω ΔΙΚΑΤΣΑ η ΟΑΤΑΠ ξερεις??? :)

Link to comment
Share on other sites

και δεν δίνει δικατσα....αλλά ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Μέσω του Τμήματος Αναγνωρίσεως Επαγγελματικών Προσόντων του ΥΠΕΠΘ - Πανεπιστημίου 67, 5ος όροφος, 10564 - Αθήνα) όπου και γινεται η κατάθεση των όλων δικαιολογητικών για να σου δωθεί η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος..............

 

με προλαβες...για δωσε πιο πολλες πληροφοριες...θεσσαλονικη εχει παραρτημα??

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντιση σου,πολυ διαφωτιστικη...τπτ για αναγνωριση μεσω ΔΙΚΑΤΣΑ η ΟΑΤΑΠ ξερεις??? :)
απαντησα ακιρβώς από πάνω......

:D

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες...για δωσε πιο πολλες πληροφοριες...θεσσαλονικη εχει παραρτημα??
όχι διότι όπως έιδες το τμήμα είναι ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ...αλλά εφόσον είσαι θεσ/κη ή θα τα καταθέσεις μέσω της νομαρχίας σου ή θα σου πουν να τα στείλεις ταχυδρομικώς!
Link to comment
Share on other sites

οποτε ξεχναω ΔΙΚΑΤΣΑ και απευθηνομαι στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ??η αναγνωριση εδω ισχυει κανονικα σαν του ΔΙΚΑΤΣΑ η μονο για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος φοροτεχνικου???εχεις κανενα λινκ με τις προυποθεσεις που χρειαζονται για την αναγνωριση?
Link to comment
Share on other sites

οποτε ξεχναω ΔΙΚΑΤΣΑ και απευθηνομαι στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ??η αναγνωριση εδω ισχυει κανονικα σαν του ΔΙΚΑΤΣΑ η μονο για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος φοροτεχνικου???εχεις κανενα λινκ με τις προυποθεσεις που χρειαζονται για την αναγνωριση?
το λεει και η ίδια η ονομσία του........................αμα σου βγάλουν άδεια δεν ισούται και με αναγνώριση?

 

http://www.kep.gov.gr/categories/ergasia/adeies_epaggelmatos/0983.asp

Link to comment
Share on other sites

οποτε ξεχναω ΔΙΚΑΤΣΑ και απευθηνομαι στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ??η αναγνωριση εδω ισχυει κανονικα σαν του ΔΙΚΑΤΣΑ η μονο για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος φοροτεχνικου???εχεις κανενα λινκ με τις προυποθεσεις που χρειαζονται για την αναγνωριση?

 

 

Θα πρεπει να εχεις δουλεψει 2 χρονια ομως σε χωρα της ΕΕ για να μην χρειαστει να πας στο ΔΙΚΑΤΣΑ συμφωνα με αυτα που παρεθεσε η jane.

 

δεν υπαρχουν πτυχια η "πτυχια".Απλα η Ελλαδα αναγνωριζει για την ωρα τουλαχιστον μονο οσα πτυχια ειναι με σπουδες εξω.

Για αυτον ακριβως το λογο εχει ηδη παραπεμφθει στο Ευρωπαικο Δικαστηριο μιασ.

Επειδη φιλε NrG δινεις εναν μειωτικο τονο στους φοιτητες των κολεγιων θα σε ρωτουσα ποιο πτυχιο εχει μεγαλυτερη ισχυ?Αυτο π.χ. του Leeds Metropolitan με σπουδες εξω Η το πτυχιο π.χ. της Ουαλιας με σπουδες εδω?

Ας μην κοροιδευομαστε.Οι περισσοτεροι που σπουδαζουν εξω σπουδαζουν σε Πανεπιστημια χαμηλης σταθμης συμφωνα με τις αξιολογησεις που εχουν γινει για την αξιοπιστια των Βρετανικων ΑΕΙ.Εχει σημασια και τι Πανεπιστημιο τελιωσες.

Δεν το λεω με μειωτικο τονο αλλα οι πιο πολλοι τελιωνουν ιδρυματα αμφιβολης ποιοτητας ενω καποιος εδω διαλεγει τι πανεπιστημιο θα ακολουθησει.Υπαρχει π.χ. το city ειδικα για τους Θεσσαλονικεις αφου εχει εδρα την Θεσσαλονικη και ειναι Affiliated college toy University of SHEFFIELD.

Τελος για να ειμαι και εντος θεματος υπαρχει και η δυνατοτητα να γραφεις στο Αγγλικο επαγγελματικο σωματειο των Λογιστων κατοπιν εξετασεων και να ζητησεις την μεταφορα των επαγγελματικων δικαιωματων στην Ελλαδα.

 

Δεν εχω κανενα σκοπο να μειωσω κανεναν,ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι υπευθυνος για αυτες.

 

Εγω λοιπον πιστευω οτι καλυτερα να εχει τελειωσει καποιος στο Luton (No offence ε :X ) παρα στο city στην Ελλαδα και στο καθε city ειδικα σε σχολες που χρειαζονται το ΔΙΚΑΤΣΑ απαραιτητα (Πολυτεχνεια, Νομικη κλπ).Τωρα αν μιλαμε για business κλπ που μπορεις να δουλεψεις σε μια επιχειρηση χωρις το ΔΙΚΑΤΣΑ παω πασο,αν και κυριως τετοιες σχολες υπαρχουν στα κολεγια. Ειναι κοινο μυστικο ομως πως γινονται τα μαθηματα σε αυτα τα κολεγια. Anyway δεν εχω λογο να ανοιξω flame καθως το προβλημα δεν ειναι δικο μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nrg καπου εχεις ενα δικιο.Ειναι γνωστο οτι πολλες σχολες που λειτουργουν σε συνεργασια με Ξενα Πανεπιστημια εχουν ειδικοτητες που δεν θελεις ΔΙΚΑΤΣΑ.

Ομως εχω διαβασει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ με σπουδες σε κολλεγιο εδω.Δεν ξερω το πως ουτε το γιατι.Απλα λεω τι ξερω.

Τι ενοοεις για το πως γινονται τα μαθηματα.Προσπαθω να καταλαβω τι εννοεις.Αν εννοεις οτι βοηθανε οι καθηγητες εν μερει θα συμφωνισω μα σου λεω οτι διορθωνονται τα γραπτα απο εξωτερικο διορθωτη και σε καποια κολλεγια μονο με εξωτερικο διορθωτη.

Ουτε εγω εχω καποιο προβλημα.Ειμαι ευχαριστιμενος σε γενικες γραμμες απο την σχολη μου.Ομως σου λεω οτι αν ηθελα υπηρχε Βρετανικο Πανεπιστημιο που με δεχοταν στην εδρα του αλλα προτιμησα το εδω.

Για να ειμαι οντοπικ υποψιν οτι ερχεται και νεα κοινοτικη οδηγια για τα επαγγελματικα δικαιωματα που ισως αλλαξει αρκετα τα πραγματα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nrg καπου εχεις ενα δικιο.Ειναι γνωστο οτι πολλες σχολες που λειτουργουν σε συνεργασια με Ξενα Πανεπιστημια εχουν ειδικοτητες που δεν θελεις ΔΙΚΑΤΣΑ.

Ομως εχω διαβασει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ με σπουδες σε κολλεγιο εδω.Δεν ξερω το πως ουτε το γιατι.Απλα λεω τι ξερω.

Τι ενοοεις για το πως γινονται τα μαθηματα.Προσπαθω να καταλαβω τι εννοεις.Αν εννοεις οτι βοηθανε οι καθηγητες εν μερει θα συμφωνισω μα σου λεω οτι διορθωνονται τα γραπτα απο εξωτερικο διορθωτη και σε καποια κολλεγια μονο με εξωτερικο διορθωτη.

Ουτε εγω εχω καποιο προβλημα.Ειμαι ευχαριστιμενος σε γενικες γραμμες απο την σχολη μου.Ομως σου λεω οτι αν ηθελα υπηρχε Βρετανικο Πανεπιστημιο που με δεχοταν στην εδρα του αλλα προτιμησα το εδω.

Για να ειμαι οντοπικ υποψιν οτι ερχεται και νεα κοινοτικη οδηγια για τα επαγγελματικα δικαιωματα που ισως αλλαξει αρκετα τα πραγματα.

 

Δεν μου ακουγεται καθολου παραλογο το οτι πηραν ισοτιμια στη Νομικη με σπουδες σε κολεγιο στην Ελλαδα,λιγο βισμα λιγο λαδι και ολα γινονται. Τους πελατες τους λυπαμαι..

 

Εμενα τα κολεγια μου κανουν κατι σαν φροντιστηριο Αγγλικων, χαχαχα χουχουχου περναει η μερα. Στα δε τεστ η καθηγητρια ολο και καπως βοηθουσε. Για τις εξετασεις στα κολεγια, πως μπορεις να διασφαλισεις οτι θα ειναι αδιαβλητες? Οταν δεινεις ενα σεβαστο ποσο καθε χρονο, και πολλες φορες ο μπαμπας του ειναι αρκετα ψηλα στην ελληνικη κοινωνια? Αντιγραφη δεν γινεται?Σκονακια?

 

Τελος,μια ερωτηση θελω να σου κανω. Με τα οσα εχεις δει και αλλα τοσα που εχεις ακουσει για τα κολεγια θα εμπιστευοσουν να παρεις εναν πτυχιουχο απο κολεγιο στη δουλεια σου? Ή θα προτιμουσες εναν που εχει το πτυχιο αποκλειστικα απο την Αγγλια-Γερμανια-Γαλλια κλπ? Μπορει 1-2 να κανουν σωστα τη δουλεια τους, αλλα φοβαμαι πως στο 99.99999% δεν γινεται σωστη δουλεια. Γι'αυτο λοιπον ειμαι υπερ του να μην αναγνωριζονται αυτα τα πτυχια. Ειλικρεινα δεν το παιρνω εγωιστικα του τυπου "Εγω μαλακας ειμαι που τρωω τα χρονια μου στην Αγγλια?" αν και θα μπορουσα να το πω. Κατι αντιστοιχο μπορει να πει και ενα παιδι που περασε στην Ελλαδα "Εγω μαλακας ειμαι που διαβαζα και αυτος με τα λεφτα παει και παιρνει πτυχιο στο εξωτερικο?"

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω .εν μερει εχεις δικιο.Ομως εξαρταται απο τον καθηγητη.Εγω δεν εκανα αντιγραφη στις εξετασεις η σκονακι.Αλλοι αντιγραφανε.

Ναι καποιοι καθηγητες βοηθανε σε καποια τεστς που πιανουν μικρο ποσοστο.

Για τις εξετασεις αν εποπτευουν οι Αγγλοι δεν μπορει να γινει τιποτα.Αλλιως ειναι λιγο χαλαρα τα πραγματα.

Με την ιδια λογικη ομως στα Ελληνικα Πανεπιστημια πολλοι κοβουνε φοιτητες και επισης γινονται πολλες αντιγραφες στις εξετασεις η οτι αν θελει μετραει ο καθηγητης την εργασια και φυσικα δεν υπαρχει εξωτερικος διορθωτης.

Τελος στην ερωτηση σου σου απαντω οτι καθε κολεγιο εχει δικη του φημη και εξαρταται και απο το Πανεπιστημιο.

Οσο για την αναγνωριση που λες θα δωθει γιατι η νεα κοινοτικη οδηγια δεν αφηνει περιθωρια μη εφαρμογης και επιπλεον εχει ηδη παραμεφθει στο Ευρωπαικο Δικαστηριο για την 89/48.

Σε ρωταω ομως και κατι αλλο.Εγω που πληρωνω καθε χρονο διδακτρα δεν εχω το δικαωμα να εχω καποια επαγγελματικα δικαιωματα?

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

οχι φίλε μου,δεν πρέπει να έχεις κανένα επαγγελματικό δικαίωμα.δηλαδή εγώ που τέλειωσα ελληνικό πανεπιστήμιο (ναυτιλιακά πειραιά)γιατί να είμαι όμοιος με σένα που δεν πέρασες πουθενά και πήρες ένα πτυχίο πληρώνοντας??μου φαίνεται παράλογο.κι εγώ μπορούσα πληρώνοντας να πάρω όποιο πτυχίο γουστάρω με την ίδια λογική.η πολιτική της ελλάδας που έχει απέναντι στα κολλέγια είναι σωστή και δεν πρέπει να αλλάξει.άσχετα με τις μηνύσεις που έχουν κατατεθεί.επιπλέον σκονάκια γίνονται παντού,και να μην αναφέρω το επίπεδο δυσκολίας που είναι τεράστιο σε σχέση με τα κολλέγια(η μέρα με τη νύχτα) και το επίπεδο των καθηγητών που διδάσκουν στα κολλέγια.εσείς θα έπρεπε να εξισώνεστε με σχολές τύπου fame story, αφού σε αυτό το επίπεδο ανήκετε
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν σημαινει οτι επειδη πληρωνω αγοραζω εκπαιδευση.Η προαγωγη και η φοιτηση εποπτευεται απο το Ξενο ΑΕΙ και δεν νομιζω π.χ. οτι πρεπει να αποδειξει καποιος το επιπεδο του Πανεπιστημιο της Ουαλιας η την αξιοπιστια του συγκεκριμενου ιδρυματος.

Ειναι ψιλα γραμματα το αν γινονται σκονακια και αν υποπεσει στην αντιλιφη των Αγγλων τοτε μπορει να μηδενιστει το γραπτο η ακομα χειροτερα να διωξουν τον φοιτητη.

Σκονακια γινονται και στις Πανελλαδικες μπορω να σε διαβεβαιωσω για αυτο.

Αυτο ομως δεν σημαινει κατι.

Οσο για την πολιτικη της Ελλαδας συμφωνα με την Υπουργο Παιδειας θα κανει η Ελλαδα ελεγχο στα κολεγια και κατοπιν του ελεγχου θα δωθουν επαγγελματικα δικαιωματα.

Η Ελλαδα ειναι δεσμευμενη απεναντι στην Ε.Ε. για αυτο το ζητημα και η νεα υπο διαμορφωση οδηγια δεν θα αφηνει κανενα περιθωριο παρερμηνειας κτλ.

Οσο για τους καθηγητες απλα μπορω να σου πω οτι εγκρινονται απο το Πανεπιστημιο.

Και επειδη υπερασπιζεσαι με παθος τα Ελληνικα ΑΕΙ μπορω να σου πω οτι στην λιστα των καλυτερων Παγκοσμιων Πανεπιστημιων μονο 2-3 Ελληνικα ΑΕΙ ειναι στην λιστα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

παιδες νομιζω ξεφυγαμε λιγακι απο το θεμα μας...εχει κανεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με ΔΙΚΑΤΣΑ και ΟΑΤΑΠ?τα γραφεια του ΟΑΤΑΠ που βρισκονται στην θεσσαλονικη?εχει κανεις καποιο τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

ναι ξεφυγαμε λιγο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα κακο αυτο εφοσον συζηταμε κοσμια και εχουμε επιπεδο.

Απλα το μονο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν ειναι κακο να σπουδαζεις σε ξενο αει με σπουδες στην Ελλαδα και υπαρχουν χιλιαδες πτυχιουχοι που ηδη εχουν απορροφηθει στην ιδιωτικη αγορα εργασιας.Επισης να μην τρεφουμε αυταπατες για τα Ελληνικα ΑΕΙ και να κοιταμε και τις λιστες αξιολογησεις και να βλεπουμε οτι δεν ειναι δα τοσο φοβερα τα Ελληνικα ΑΕΙ.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου tomorrow ξέρεις την παροιμία που λέει : όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια?? και επιπλέον στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί. αυτά τα ολίγα και ο νοών νοείτω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...