Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το topic μπορείτε να γράφετε οτιδήποτε αφορά τους φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Επομένως, όταν έχετε κάποια απορία για κάποιο φορητό μηχάνημα, ή αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με ένα laptop, ή θέλετε τη γνώμη των μελών του forum για μια τέτοια αγορά, καλό είναι να γράφετε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως ένα τέτοιο thread είναι απαραίτητο. Να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα. Σκάφτομαι μήπως πάρω φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή, αντί να αναβαθμίσω τον παλιό ή να πάρω καινούριο κανονικό. Θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε πως είναι απαραίτητο να έχει ώστε να θεωρείτε από καλός και πάνω. Δεν θέλω να είναι και ο κορυφαίος, απλά να είναι ένας καλός, με έναν αρκετά καλό εξοπλισμό. Επίσης, αναβαθμίζετε το hardware τους, αλλά απλά στοιχίζει πολύ? Κάτι είχα ακούσει για το θέμα μεγέθους οθόνης αλλά μου φαίνεται κάπως κοτσάνα. Ότι Για παράδειγμα μια 15” οθόνη πλακέ είναι σαν μια 17” κανονική οθόνη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος okapi (11 Ιαν. 2004 , 22:54)

 

einai ligo kotsana-patatia auto pu les....

 

 

Ποιο? Δεν είναι η έλλειψη χώρου, απλά έχω τρέλα με τα pc. Ασχολούμαι όλη την ημέρα. Όπου και να είμαι άμα βρω Pc καρφώνομαι. Όχι για παιχνίδια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά γινεται γενικά αναβάθμιση-αλλαγή στην καρτα γραφικών των φορητών το εχει κανει κανείς?

 

Spyros86 αυτο που λες με τις οθονες δεν ισχύει.

Ισχυει το οτι η 15 ειναι περισσοτερο 15 σε tft αποτι σε crt το πιασες?

Link to comment
Share on other sites

Φορητό υπολογιστή να πάρεις αν έχεις πρόβλημα χώρου ή αν θέλεις να τον κουβαλάς μαζί σου και αν σκοπεύεις να τον κρατήσεις όπως είναι για αρκετά χρόνια. Αν όμως θέλεις να μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα και όχι πολύ ακριβά τα διάφορα εξαρτήματα του, καλύτερα να πάρεις ένα desktop μηχάνημα. Τα φορητά είναι πολύ ωραία μηχανήματα αλλά όχι γι'αυτούς που δεν χρειάζονται το μικρό τους μέγεθος.

Αυτό που λες για την οθόνη, είναι λάθος. Όταν λέμε ότι μια οθόνη είναι 17 ίντσες εννοούμε πάντα τη διαγώνιο της. Στις crt αυτό το μέγεθος δεν αντιστοιχεί στο ορατό πλαίσιο κάτι που όμως ισχύει για τις lcd. Γι'αυτό και μια οθόνη crt 17" έχει μικρότερη ορατή -και χρήσιμη- επιφάνεια από μια lcd 17".

Link to comment
Share on other sites

Α ρε mcde μισθό πρέπει να σου κόψουν στο υποφόρουμ εδώ του κομπιούτινγκ... Κάθε φορά που βλέπω ένα θέμα, έχεις προλάβει ν'απαντήσεις είτε συ είτε ο ποιητής και με το παραπάνω :rolleyes:

Στην ουσία μας τώρα... υπάρχει μια προχωρημένη τάση τελευταία γι'αγορά λάπτοπ... Πέφτουν διαρκώς οι τιμές σαν τα μούσμουλα κι έχει τρελαθεί ο κόσμος να πάρει φορητό. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, πολλές φορές μου τη δίνει και μένα να πάρω ένα λάπτοπ κι ας έχω το κανονικό και πολύ πρόσφατο ντέσκτοπ κι ας μην μετακινούμαι κι ας έχω χώρο με τη σέσουλα...

Όμως ΜΗ τσιμπάτε μάγκες... το λάπτοπ εκτός από φορητό και μικρό, υστερεί σε όλα τ'αλλα. Είναι ακριβότερο, είναι χειρότερο σε αποδόσεις κι είναι και πολύ μα πολύ αναξιόπιστο. Χρήστης λάπτοπ χωρίς προβλήματα είναι πιο σπάνιο κι απ΄το τζόκερ :p Άσε που ΔΕΝ αναβαθμίζεται όπως ένα πισί γραφείου.

Γι'αυτό όπως λέει κι η εγγύηση (βλέπε mcde), αν δεν σας απασχολεί η μετακίνηση κι ο χώρος, αφήστε τη μόδα και τις ποζεριές του φίλου που πήρε λάπτοπ και διαλέξτε όμορφα κι ήρεμα ένα κανονικό πισί της αρεσκείας σας. Με CRT οθόνη κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (12 Ιαν. 2004 , 03:04)

 

Α ρε mcde μισθό πρέπει να σου κόψουν στο υποφόρουμ εδώ του κομπιούτινγκ... Κάθε φορά που βλέπω ένα θέμα, έχεις προλάβει ν'απαντήσεις είτε συ είτε ο ποιητής και με το παραπάνω :rolleyes:

Στην ουσία μας τώρα... υπάρχει μια προχωρημένη τάση τελευταία γι'αγορά λάπτοπ... Πέφτουν διαρκώς οι τιμές σαν τα μούσμουλα κι έχει τρελαθεί ο κόσμος να πάρει φορητό. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, πολλές φορές μου τη δίνει και μένα να πάρω ένα λάπτοπ κι ας έχω το κανονικό και πολύ πρόσφατο ντέσκτοπ κι ας μην μετακινούμαι κι ας έχω χώρο με τη σέσουλα...

Όμως ΜΗ τσιμπάτε μάγκες... το λάπτοπ εκτός από φορητό και μικρό, υστερεί σε όλα τ'αλλα. Είναι ακριβότερο, είναι χειρότερο σε αποδόσεις κι είναι και πολύ μα πολύ αναξιόπιστο. Χρήστης λάπτοπ χωρίς προβλήματα είναι πιο σπάνιο κι απ΄το τζόκερ :p Άσε που ΔΕΝ αναβαθμίζεται όπως ένα πισί γραφείου.

Γι'αυτό όπως λέει κι η εγγύηση (βλέπε mcde), αν δεν σας απασχολεί η μετακίνηση κι ο χώρος, αφήστε τη μόδα και τις ποζεριές του φίλου που πήρε λάπτοπ και διαλέξτε όμορφα κι ήρεμα ένα κανονικό πισί της αρεσκείας σας. Με CRT οθόνη κλπ κλπ...

 

Αυτά πέστα στη μέση μου που πιάστηκε σήμερα στην καρέκλα και στο κρεβάτι που φωνάζει "πάρε λάπτοπ να "δουλεύεις" ξάπλα επάνω μου". :lol: :lol: :whistle: :p

Link to comment
Share on other sites

λολ τζκρ41... ΟΜΩΣ... κρατάς τα έξτρα γκαφρά που θα'δινες για το λάπτοπ, παίρνεις μια σούπερ ντούπερ σάτο γραφείου και... μπάι μπάι πιασίματα :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (12 Ιαν. 2004 , 03:04)

Α ρε mcde μισθό πρέπει να σου κόψουν στο υποφόρουμ εδώ του κομπιούτινγκ... Κάθε φορά που βλέπω ένα θέμα, έχεις προλάβει ν'απαντήσεις είτε συ είτε ο ποιητής και με το παραπάνω :rolleyes:

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (12 Ιαν. 2004 , 03:04)

Στην ουσία μας τώρα... υπάρχει μια προχωρημένη τάση τελευταία γι'αγορά λάπτοπ... Πέφτουν διαρκώς οι τιμές σαν τα μούσμουλα κι έχει τρελαθεί ο κόσμος να πάρει φορητό.

Ε, δεν ξέρεις τι γίνεται... όταν κάτι γίνεται πιο φτηνό προσελκύει και αυτούς που δεν το χρειάζονται άμεσα...

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (12 Ιαν. 2004 , 03:04)

Όμως ΜΗ τσιμπάτε μάγκες... το λάπτοπ εκτός από φορητό και μικρό, υστερεί σε όλα τ'αλλα. Είναι ακριβότερο, είναι χειρότερο σε αποδόσεις κι είναι και πολύ μα πολύ αναξιόπιστο. Χρήστης λάπτοπ χωρίς προβλήματα είναι πιο σπάνιο κι απ΄το τζόκερ :p Άσε που ΔΕΝ αναβαθμίζεται όπως ένα πισί γραφείου.

Έχεις συναντήσει τόσα προβλήματα; Γιατί εγώ με κάτι Toshiba που έχω ασχοληθεί δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο... μπορεί να έτυχε βέβαια.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (12 Ιαν. 2004 , 03:04)

Γι'αυτό όπως λέει κι η εγγύηση (βλέπε mcde)

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα δεν υπάρχουν τόσα πολλά (εκτός αν σου "κάθεται" κάθε φορά το τζόκερ!!) αλλά την ιδέα με το κρεββάτι καλά θα κάνεις να την ξεχάσεις!! Εκεί πιάνεσαι σίγουρα!!! Επίσης αν το έχεις στα πόδια σου στην πολυθρόνα ίσως σε ενοχλήσει η θερμότητα που βγάζει!!! Στην αρχή είναι ωραία αλλά μετά... ;)

Τα υπόλοιπα λίγο πολύ απαντήθηκαν! :)

Link to comment
Share on other sites

Πίστευω ότι αξίζει η αγορά ενός laptop (θα πάρω μάλλον το καλοκαίρι άντι να αναβαθμίσω τον desktop moy). Μάλλον κάποιο Built2order γιατί αναβαθμίζονται πιο εύκολα + έχεις κ support... έχει δοκιμάσει κανείς τα του πλαισίου?
Link to comment
Share on other sites

Eχω φορητο Toshiba..

+

Μικρος

Ποιοτικος

Αθορυβος

Πλεον κανεις οτι κ με ενα desktop

Τον κουβαλω παντου

 

-

για μενα δεν υπαρχει μειον.. ;)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (12 Ιαν. 2004 , 14:41)

 

Πίστευω ότι αξίζει η αγορά ενός laptop (θα πάρω μάλλον το καλοκαίρι άντι να αναβαθμίσω τον desktop moy). Μάλλον κάποιο Built2order γιατί αναβαθμίζονται πιο εύκολα + έχεις κ support... έχει δοκιμάσει κανείς τα του πλαισίου?

 

 

Πρωτον τα συγκεκριμενα συστηματα δεν εχουν την ποιοτητα των "μεγαλων" κατασκευαστων.

Κ δευτερον προσεξε διοτι αναπτυσουν μεγαλες θερμοκρασιες δηλ μεγαλος εχθρος της αποδοσης και αξιοπιστιας του συστηματος!

Αυτα απο συγκριτικα και δοκιμες..σε περιοδικα!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά δια το θέμα οθόνης. Το ξέρω ότι είναι η διαγώνιος. Εννοώ την ορατή, δηλαδή αυτή που μπορεί να εκμεταλλευτεί ο χρήστης. Μέτρησα για παράδειγμα τη δικιά μου οθόνη που είναι κανονική, 17" και έβγαλα ότι είναι πραγματικά 15,7 περίπου. Στις οθόνες όμως τις TFT και LCD δεν ισχύει το ίδιο, έτσι δεν είναι. Επίσης όταν λέω για αναβάθμιση, εννοώ αν μπορεί να γίνει αλλαγή επεξεργαστή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα περίπου 3 με 4 χρόνια. Και καλά τον μέγιστο δυνατό που θα μπορεί να πάρει η μητρική του. Επίσης αν υπάρξει πρόβλημα οθόνης διορθώνεται?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (12 Ιαν. 2004 , 14:41)

 

Πίστευω ότι αξίζει η αγορά ενός laptop (θα πάρω μάλλον το καλοκαίρι άντι να αναβαθμίσω τον desktop moy). Μάλλον κάποιο Built2order γιατί αναβαθμίζονται πιο εύκολα + έχεις κ support... έχει δοκιμάσει κανείς τα του πλαισίου?

 

Δεν θα σου πρότεινα Built to Order!

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα των φορητών θεωρώ οτι είναι η συμβατότητα μεταξύ των μερών που έχει συνθέσει ο κατασκευαστής. Γενικά η αξιοπιστία που προσφέρουν τα έτοιμα συστήματα, κυρίως των διεθνών κατασκευαστών, είναι πολύ μεγαλύτερη!

 

Και φυσικά μην πέσεις στην παγίδα των απόλυτων επιδόσεων σε laptop! Συμβιβάσου με κάτι "χειρότερο", στο τέλος μάλλον θα αποδειχθεί καλύτερο! ;)

 

Τέλος να αναφέρω οτι οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές είναι λιγάκι δύστροποι! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (13 Ιαν. 2004 , 00:54)

 

Δεν θα σου πρότεινα Built to Order!

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα των φορητών θεωρώ οτι είναι η συμβατότητα μεταξύ των μερών που έχει συνθέσει ο κατασκευαστής. Γενικά η αξιοπιστία που προσφέρουν τα έτοιμα συστήματα, κυρίως των διεθνών κατασκευαστών, είναι πολύ μεγαλύτερη!

 

Και φυσικά μην πέσεις στην παγίδα των απόλυτων επιδόσεων σε laptop! Συμβιβάσου με κάτι "χειρότερο", στο τέλος μάλλον θα αποδειχθεί καλύτερο! ;)

 

Τέλος να αναφέρω οτι οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές είναι λιγάκι δύστροποι! :cry:

 

Με τα επώνυμα - έτοιμα αυτό που φοβάμαι είναι πως αν χρεάιστεις support την πάτησες... το πιο πιθανό θα είναι να σε βάλουν να τρέχεις στο διαόλου τη μάνα για service...
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεις..καλα το πες!

Αυτο ομως δεν μπορεις να το πεις και για εκεινα!

Οπως επισης σου ειπα προσεξε την μεγαλη θερμοκρασια που αναπτυσσουν αυτα!

Εχθρος των φορητων!

Αποφυγε τα δεν αξιζει τον κοπο πιστεψε με!

Εχω toshiba 14 μηνες και σερβις δεν εχω δει!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω φορητό υπολογιστή. Τι προτείνετε μέχρι 1.500 ευρώ;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (13 Ιαν. 2004 , 23:23)

 

RAM θα μπορώ να προσθέσω αργότερα?

 

Ναι και μάλιστα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου! :)

Δυστυχώς είναι αρκετά ακριβές αυτές οι μνήμες και κυρίως οι γνήσιες! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σκέφτηκα την αγορά ενός φορητού χθες όταν είδα τις πολύ χαμηλές τιμές τους!Συγκεκριμένα σκέφτομαι για Acer απο Πλαίσιο 1199ευρώ(δεν θυμάμαι μοντέλο)!Φοράει AthlonXP 2.4Ghz!512MB RA,.40 GB HD!Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! (14 Ιαν. 2004 , 14:51)

 

Παιδιά εγώ σκέφτηκα την αγορά ενός φορητού χθες όταν είδα τις πολύ χαμηλές τιμές τους!Συγκεκριμένα σκέφτομαι για Acer απο Πλαίσιο 1199ευρώ(δεν θυμάμαι μοντέλο)!Φοράει AthlonXP 2.4Ghz!512MB RA,.40 GB HD!Τι λέτε?

 

Σκέψου αν χρειάζεσαι νέο μηχάνημα και τη φορητότητα που προσφέρει ένα laptop. Και επειδή βλέπω ότι πολλοί από εσάς βλέπετε τις χαμηλές τιμές και τσιμπάτε... Το φορητό είναι ένα μηχάνημα που η ποιότητα κατασκευής έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από το desktop. Οπότε αν θέλετε να είσαστε εξασφαλισμένοι, αγοράστε κάτι επώνυμο. Προσωπικα από διάφορα toshiba τα οποία είμαι σε θέση να ξέρω πως δουλεύουν, δεν έχω δει προβλήματα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Μεγαλύτερη από ότι στην αγορά του desktop.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...