Jump to content

2 κάρτες ήχου ταυτόχρονα


freestyler
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την μητρική asus a8v se deluxe η οποία διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ήχου. Πρόσφατα αγόρασα και την audigy ls.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο κάρτες ταυτόχρονα στο pc μου. Μόλις έβαλα τους drivers για την audigy και έκανα restart, η ενσωματωμένη δεν αναγνωρίζεται πλέον. Τσέκαρα και στο bios για την επιλογή enable on-board ac'97 και είναι οκ.

Νόμιζα οτι μπορούσα να χρησιμοποιώ και τις δύο. Υπάρχει κάποιος τρόπος;

 

Υ.γ. με ένα γρήγορο search δε βρήκα παρόμοια περίπτωση. :o

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

1ον) Γιατί και οι δύο???

2ον) Όχι δεν γίνεται. Είναι σαν να θες να χρησιμοποιείς 2 κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rohamis (12 Ιαν. 2005 , 14:45)

 

1ον) Γιατί και οι δύο???

2ον) Όχι δεν γίνεται. Είναι σαν να θες να χρησιμοποιείς 2 κάρτες γραφικών.

 

 

kala to deytero ginetai apo palia oso anafora stis kartes hxou den ginetai ektws kai ama exeis lefta na pareis mia eppagelmatikh karta hxou

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rohamis (12 Ιαν. 2005 , 16:45)

 

1ον) Γιατί και οι δύο???

2ον) Όχι δεν γίνεται. Είναι σαν να θες να χρησιμοποιείς 2 κάρτες γραφικών.

 

1) π.χ. να παίζω με ένα πρόγραμμα μουσική και να ακούω απο τα ηχεία το αποτέλεσμα ενώ με την δεύτερη κάρτα να κάνω προακουστική τι θα παίξω μετά από τα ακουστικά.

2) Οτι γίνεται να έχεις 2 pci κάρτες ήχου ταυτόχρονα είναι σίγουρο οτι γίνεται. Το θέμα είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη και την pci μαζί.

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freestyler (12 Ιαν. 2005 , 15:12)

 

1) π.χ. να παίζω με ένα πρόγραμμα μουσική και να ακούω απο τα ηχεία το αποτέλεσμα ενώ με την δεύτερη κάρτα να κάνω προακουστική τι θα παίξω μετά από τα ακουστικά.

2) Οτι γίνεται να έχεις 2 pci κάρτες ήχου ταυτόχρονα είναι σίγουρο οτι γίνεται. Το θέμα είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη και την pci μαζί.

 

 

enswmatomenh mazi me thn pci den nomizw dyo pci einai kalytera dioti h enswmatomenh den nomizw oti exei kai thn kalyterh poiothta :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι δεν αναγνωρίζεται πλέον τί εννοείς;

Για να χρησιμοποιήσεις και τις 2 κάρτες μαζί θα πρέπει το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς να έχει τέτοια επιλογή.

Π.χ. το Tracktor DJ Studio έχει επιλογή να κάνεις προεπισκόπηση από την μια κάρτα και να παίζει ταυτόχρονα από την άλλη.

Τώρα, αν σε τέτοια προγράμματα δεν βλέπεις καθόλου την 2η κάρτα, σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο conflict.

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν αναγνωρίζει τη δεύτερη κάρτα? δεν τη βλέπει στο Control Panel?

 

Πάντως, όταν το είχα χρειαστεί, η ενσωματωμένη στη μητρική κάρτα ήχου και μια εξωτερική soundblaster extigy έπαιζαν μια χαρά μαζί. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα ήταν το PCDJ Red

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η εξωτερική extigy και άλλο δύο εσωτερικές...

Μια εσωτερική και μία usb σαν την extigy δουλεύουν, αλλά και πάλι όχι μαζί!

Δύο εσωτερικές σίγουρα δεν δουλεύουν... Δεν είναι δυνατό να δουλέψουν!

Φιλικά

 

:alien:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερο μηχάνημα είχα δουλέψει μια ISA και μια PCI ταυτόχρονα... Μια για τη γενική χρήση και την άλλη για το tvtuner... Έπαιζαν και με 2 winamp ταυτόχρονα...

Δοκίμασέ το...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το νεο προτυπο HD-audio νομιζω ειναι multysource

δλδ εχεις σε μια εξοδο ακουστικα και σε αλλη τα ηχεια

και να παιζουν διαφορετικα πραγματα.

 

Οι καινουριες μητρικες ειναι τετοιες, και ή το κανουν, ή θα το κανουν συντομα.

 

Ασχετο:

Ρε Βασιλακο που χαθηκες;;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σίγουρα με απλές κάρτες. Αυτό που ξέρω γι'αυτό που ρωτάς είναι ότι με Live! ή Audigy μπορεί να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα και να μην μπορείς να το κάνεις. Ούτως ή άλλως όμως, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσεις κάτι τέτοιο. Η audigy έχει επιπλέον εξόδους ήχου, τις οποίες με το κατάλληλο πρόγραμμα (π.χ. Traktor που είναι και το καλύτερο για mixing κλπ) μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ξεχωριστά. Μπορείς να έχεις δηλαδή monitor στη μια έξοδο και main output στην άλλη. Το έχω δοκιμάσει με Live! αυτό και γίνεται μια χαρά. Tην Audigy2 που έχω δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα να δω πως δουλεύει. Αυτό που σου προτείνω είναι απλά να απενεργοποιήσεις την onboard καρτα ήχου από το BIOS. Η audigy έχει πολύ καλύτερο ήχο και κάνει αυτό που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

ti lete re paidia?? :blink: ANETA douleyoun kai 2 kai 3 kai 4 kartes hxou mazi!!! proswpika exw doulepsei kai me 3 kartes (SB Audigy, SB Live! kai h on-board me to AC97), an kai twra douleyw me 2 (thn Audigy kai thn on-board). poios sas eipe oti den douleuoun 2 kartes hxou mazi?? kai sta 3 pc mou exw apo 2 kartes hxou mazi.

 

ALLA

 

an perimenete na doulepsoun 2 kartes ths creative me tous kwlo-drivers pou dinei h creative, mallon 8a sas spasoun ta neyra... gia peraste mia bolta apo http://www.kxproject.com kai meta elate na mou peite gia thn creative :p

shmeiwteon, oti oi kx drivers exoun diko tous ASIO (kx ASIO), kati pou h creative den exei yposthri3ei tosa xronia pou ftiaxnei kartes (kai den milaw gia tous generic ASIO drivers pou exoun ola ta programmata audio)...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

on board δεν νομιζω οτι γινετε διοτι <<βλεπει>> αν εχεις αλλη καρτα στο συστημα μεσα και δεν το ενεργοποιει τουλαχιστον στο δικο μου μπρικι δεν κανει τιποτα αλλα με δυο terratec μου δουλεψαν σωστα αλλα βεβαια χρειαζεσαι το καταλληλο προγραμμα ωστε να τις ενεργοποιησει και τις 2
Link to comment
Share on other sites

tronik & giv1999 δεν φαίνεται στο control panel στην λίστα με τις διαθέσιμες κάρτες ούτε στο device manager. Σαν να μην υπάρχει.

Phoenix σου έστειλα pm. ;)

mcde έχεις δίκιο. Το δοκίμασα (virtualdj και traktor) και δούλεψε μια χαρά. :happy:

Candlemass κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και αυτό. :)

aggelopas βρήκα το thread. 2 kartes ihou taftohrona..? Ίδιο όνομα, 8 μέρες διαφορά στην ημερομηνία. :cool:

Thanks all.

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...