PDA

View Full Version : Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20

neo24gr
8 Νοέ. 2009, 17:27
μην καθαριζεις τα cookies!
μονο την cache!
για να μην περνας ξανα τους κωδικους!
με το παραπανω προγραμμα καθαριζετε μονο η cache και δεν εχεις προβλημα με τους κωδικους!
ξετσεκαρε kai την επιλογη cookies στην εκαθαριση προσωπικων δεδομενων απο τις επιλογες του firefox!

murex
18 Νοέ. 2009, 12:20
Η Mozilla ξεκίνησε την διάθεση της πρώτης beta έκδοσης του νέου add-on Weave Sync. Δύο χρόνια μετά την πρώτη παρουσίαση του (ως σχεδίου) το Weave Sync ήρθε προκειμένου να συγχρονίζει αγαπημένες ιστοσελίδες, κωδικούς καθώς και το ιστορικό επισκέψεων του χρήση ανάμεσα σε διάφορα προγράμματα πλοήγησης και διαφορετικές συσκευές. Τα δεδομένα αυτά αποστέλλονται στην Mozilla και είναι διαθέσιμα για επανάκτηση όποτε θελήσει ο χρήστης να τα χρησιμοποιήσει εκ νέου.

Σύμφωνα με τις υποσχέσεις της Mozilla το Weave Sync θα είναι γρήγορο, απλό και όχι ιδιαίτερα ενοχλητικό στην χρήση του.

Η βασική ιδέα είναι να επιτρέπεται στον χρήση να αλλάζει συσκευές συνεχίζοντας την πλοήγηση στο διαδίκτυο στην επόμενη συσκευή από εκεί ακριβώς που την άφησε στην προηγούμενη. Δηλαδή ο χρήστης που αφήνει 2-3 tabs ανοιχτά στην μία συσκευή, να μπορεί να τα ανοίξει και πάλι στην επόμενη αυτόματα.

Αν χρησιμοποιείτε Firefox 3.5 (ή και την beta του 3.6) μπορείτε να δοκιμάσετε την χρήση του Weave Sync αν και και πρέπει να σημειώσετε πως είναι ακόμα σε beta έκδοση και ενδέχεται να αντιμετωπίσετε προβλήματα με άλλα add-on.

http://mozillalabs.com/weave/2009/11/16/first-beta-of-weave-sync-add-on-now-available/

johnthegreek
30 Νοέ. 2009, 18:32
H Mozilla υπόσχεται μεγάλες ταχύτητες στον Firefox 3.7

Εν αναμονή του επερχόμενου Firefox 3.6 και λίγες μόνο ημέρες μετά τη δέσμευση της Microsoft για υψηλές επιδόσεις στον Internet Explorer 9, οι άνθρωποι της Mozilla προχώρησαν σε ανακοινώσεις σχετικά με τον Firefox 3.7 που θα κυκλοφορήσει σε λίγους μήνες. Ο νέος Firefox θα διαθέτει υποστήριξη Direct2D, κάτι που αναμένεται να βελτιώσει σημαντικά τις επιδόσεις του σε υπολογιστές που τρέχουν σε περιβάλλον Windows.

Η υποστήριξη Direct2D σημαίνει πρακτικά ότι το rendering των περιεχομένων μιας σελίδας γίνεται με τη βοήθεια της κάρτας γραφικών. Οι έως τώρα μετρήσεις στην alpha έκδοση του Firefox 3.7 αφήνουν πολλές υποσχέσεις. Σε δημοφιλή sites με απαιτητικό περιεχόμενο, όπως το Facebook και το Twitter, οι χρόνοι που απαιτούνται για την εμφάνιση της σελίδας πέφτουν περίπου στο μισό. Βέβαια, σε σελίδες που αποτελούνται κυρίως από κείμενο [π.χ. Wikipedia] τα οφέλη είναι περιοσμένα.

Επιπλέον, το Direct2D αναμένεται να ομαλοποιήσει στο μέγιστο βαθμό το scrolling, κάτι που αναμένεται να εκτιμήσουν δεόντως όλοι οι χρήστες του browser. Όλα αυτά θα ισχύουν για τις τελευταίες εκδόσεις των Windows [Vista, 7] και σε περίπτωση που υπάρχει κάρτα γραφικών συμβατή με την τεχνολογία DirectX 10.

Η έκδοση 3.7 του Firefox αναμένεται να διατεθεί στο κοινό το Μάιο ή τουν Ιούνιο του 2010.

Πηγή: bit-tech (http://www.bit-tech.net/news/bits/2009/11/27/firefox-3-7-gets-direct2d-support/1?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+bit-tech%2Fall+%28bit-tech.net+feed%29&utm_content=Google+Reader)

mol
1 Δεκ. 2009, 11:22
ωραια τα νεα :) ελπιζω να κανουν κατι (αν γινεται) και με τις σελιδες που περιεχουν flash

hellsangel81
2 Δεκ. 2009, 21:02
Ήδη χρησιμοποίησα τον ΒΕΤΑ και μπορώ να πω ότι είναι κάπως πιο γρήγορος από τον 3.5. Άντε να δούμε!

fantomas_ktm
3 Δεκ. 2009, 00:00
Απο καταναλωση μνημης πως παει?

killing_you2
3 Δεκ. 2009, 01:17
Ρε παιδιά ένα πρόσθετο που κάνει την εργαλειοθήκη των σελειδοδεικτών να φένονται μόνο τα εικονίδια (favicons) και όχι το κείμενο (όταν περνάς το ποντίκι να φαίνετε το κείμενο) πως λέγετε?
έχω φάει το τόπο!

andreas1022
3 Δεκ. 2009, 02:30
Τα cookies πως μπορω να τα ενεργοποιησω?δεν μπορω να τα βρω..

babis21
3 Δεκ. 2009, 02:53
Τα cookies πως μπορω να τα ενεργοποιησω?δεν μπορω να τα βρω..

Εργαλεια->Επιλογες , καρτελα 'Απορρητο'.

http://i278.photobucket.com/albums/kk85/babis91/th_ff3c.jpg (http://s278.photobucket.com/albums/kk85/babis91/?action=view&current=ff3c.jpg)

fantomas_ktm
17 Δεκ. 2009, 09:45
Χτες αναβαθμισα στην 3.5.6! μου εκανε κατι θεματακια με τα Java & Flash αλλα μετα το περασμα τους παλι, ολα οκ!

Ας ελπισουμε οτι θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα απο την 3.5.5 που δν μου αφησε κ τις καλυτερες εντυπωσεις!

ilka71
17 Δεκ. 2009, 19:56
εγω γυρισα στην 3.0.15 γιατι μου φαινεται μας δουλευουν εκει στην αλεπου....ολο κατι χειροτερευει οσο βγαινουν καινουργιες εκδοσεις...

tempo
17 Δεκ. 2009, 21:08
ποιό είναι το καλύτερο plugin για να κατεβάζω video απο youtube?

nikos_kallithea
17 Δεκ. 2009, 21:09
εγω γυρισα στην 3.0.15 γιατι μου φαινεται μας δουλευουν εκει στην αλεπου....ολο κατι χειροτερευει οσο βγαινουν καινουργιες εκδοσεις...

Δλδ τι προβληματα γιατι εγω μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα σε καμια ενημερωση, εκτος απο μια φορα που ενα προσθετο δεν ηταν συμβατο.

ilka71
17 Δεκ. 2009, 22:01
Δλδ τι προβληματα γιατι εγω μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα σε καμια ενημερωση, εκτος απο μια φορα που ενα προσθετο δεν ηταν συμβατο.

ξαφνικα σε σελιδες που επισκεπτομαι συχνα κρασαρε ο firefox !

aimilios
17 Δεκ. 2009, 22:02
Και εγώ απορώ. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την 3.5;
ξαφνικα σε σελιδες που επισκεπτομαι συχνα κρασαρε ο firefox !Μαζί γράψαμε. Εγώ δεν παρατήρησα κολλήματα πάντως... Κάποιο παράδειγμα site να δούμε αν είναι δικό σου το πρόβλημα ή γενικό;

nikos_kallithea
17 Δεκ. 2009, 22:12
Και εγώ απορώ. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την 3.5;
Μαζί γράψαμε. Εγώ δεν παρατήρησα κολλήματα πάντως... Κάποιο παράδειγμα site να δούμε αν είναι δικό σου το πρόβλημα ή γενικό;

Σωστος για πες μας καποιο site που κρασαρε.

Eγω πιστευω παντως οτι πρεπει να ειναι ατομικα τα προβληματα κσι οχι της Version tou Firefox.

Nikos_s3
18 Δεκ. 2009, 09:57
9.8 φορές στις 10 που σας κρασάρει ο firefox, είναι πρόβλημα δικό σας (του υπολογιστή σας ή του setup σας ή και των 2) και όχι της αλεπούς...!

aimilios
18 Δεκ. 2009, 10:56
Και, για να το εξειδικεύσω ακόμα περισσότερο, πιθανότατα κάποιου προσθέτου.

junglist
18 Δεκ. 2009, 15:06
Πάντως περιμένω να δω πότε θα μου διορθωθεί στον Mozilla να μην βγάζει στο facebook μήνυμα ότι λείπει κάποιο Plugin, παρόλο που έχω εγκαταστήσει το Flash, java και ό,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται.
Ακόμα και σε καινούριο λειτουργικό δεν έχει αλλάξει κάτι..

Nikos_s3
18 Δεκ. 2009, 18:07
Πάντως περιμένω να δω πότε θα μου διορθωθεί στον Mozilla να μην βγάζει στο facebook μήνυμα ότι λείπει κάποιο Plugin, παρόλο που έχω εγκαταστήσει το Flash, java και ό,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται.
Ακόμα και σε καινούριο λειτουργικό δεν έχει αλλάξει κάτι..

το quicktime σου λείπει...το έχεις βάλει..??:)

zxr
18 Δεκ. 2009, 19:16
ποιό είναι το καλύτερο plugin για να κατεβάζω video απο youtube?
DownloadHelper (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3006)
1-Click YouTube Video Download 1.1 (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/13990)

multiPetros
6 Ιαν. 2010, 22:15
Κυκλοφόρισε η 3.6 RC1 έκδοση του firefox.
Όσοι πιστοί, μπορείτε να την κατεβάσετε και δοκιμάστε από την επίσημη ftp τοποθεσία της Mozilla: ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/3.6rc1-candidates/build1/win32/el/

freddaras
6 Ιαν. 2010, 23:40
βρε παιδια εντελως ξαφνικα απο προχθές ο μοζιλα μου κολλάει σε site οπως το myphone που εχει "χιόνια" και σε site με παιχνιδια οπως το facebook.......
κολαει το μαους δεν μπορω να τα πατησω...τιποτα....και μετα απο δευτερόλεπτα ξεκολλάει.......
μερικες φορες δεν μπορω να τον κλεισω....καθολου μαλιστα....
εχω windows 7 αρχικα δεν ειχα κανενα προβλημα....
εβγαλα εβαλα java κτλ και παλι τα ιδια....
υπαρχει καμια ασυμβατότητα με τα windows 7 και δεν το εχω παρει ακομη χαμπαρι.....?

στο internet explorer ολα δουλευουν ρολοι......:confused:

Nikos_s3
20 Ιαν. 2010, 09:40
αύριο 21 Ιανουαρίου η τελική έκδοση 3.6...:) (9:00PST)

nikos_kallithea
20 Ιαν. 2010, 09:56

Νίκο τι σημαίνει τελική έκδοση, δηλαδή δεν θα υπάρξει άλλη?

aimilios
20 Ιαν. 2010, 10:03
Τελική (final) = όχι πια δοκιμαστική (beta).

manolog3
20 Ιαν. 2010, 23:09

Αντε και την περιμενουμε πως και πως!!

hostolis
21 Ιαν. 2010, 03:40
Θα εκμεταλλεύεται τους πολυπύρινους επεξεργαστές η 3.6;

Nikos_s3
21 Ιαν. 2010, 22:37
Αντε και την περιμενουμε πως και πως!!

βγήκε και πάει πραγματικά πολύ γρήγορα...:)

stefanw595
21 Ιαν. 2010, 22:40
Το πέρασα και γω πριν λίγο. Σούπερ.:rotfl:

Και τα θεματάκια του είναι πολύ όμορφα.
Το start up μου φάνηκε γρηγορότερο!

manolog3
21 Ιαν. 2010, 22:40

Ηδη εκανα το update και το εχω διαπιστωσει!! Θα ηθελα παντως να τσεκαρω με τον καιρο και το security κατα ποσο το εχουν βελτιωσει!! :)

zyp3r
22 Ιαν. 2010, 00:34
Πραγματικα πεταει!!!!! :yahoo:

nikos_kallithea
22 Ιαν. 2010, 00:40
Ηδη εκανα το update και το εχω διαπιστωσει!! Θα ηθελα παντως να τσεκαρω με τον καιρο και το security κατα ποσο το εχουν βελτιωσει!! :)

Πως θα τσεκάρεις το security ??

manolog3
22 Ιαν. 2010, 11:59
Πως θα τσεκάρεις το security ??

Σε γενικες γραμμες και καπως ευκολο ειναι, αν εχεις τη δυνατοτητα να διαχειριζεσαι καποιο δικτυο (και μπορεις να κανεις δοκιμες) τοτε μπορεις ριχνοντας στο παιχνιδι καποια κακοβουλη εφαρμογη (που σχετιζετε με το internet) να τσεκαρεις απο που ακριβως βρηκε την τρυπα και αρχισε η ζημια.

Και αν το πας και λιγο ποιο χοντρα, αμα δουλευεις με καποια διανομη του Linux (Fedora, Gentoo κλπ) και εχεις καποιες γνωσεις για να κανεις attacks σε αλλους υπολογιστες εκει βλεπεις φατσα καρτα τις αδυναμιες στο συστημα του αλλου. Αλλα ενταξει εδω ξεφυγαμε....

nikos_kallithea
22 Ιαν. 2010, 12:05
Σε γενικες γραμμες και καπως ευκολο ειναι, αν εχεις τη δυνατοτητα να διαχειριζεσαι καποιο δικτυο (και μπορεις να κανεις δοκιμες) τοτε μπορεις ριχνοντας στο παιχνιδι καποια κακοβουλη εφαρμογη (που σχετιζετε με το internet) να τσεκαρεις απο που ακριβως βρηκε την τρυπα και αρχισε η ζημια.

Και αν το πας και λιγο ποιο χοντρα, αμα δουλευεις με καποια διανομη του Linux (Fedora, Gentoo κλπ) και εχεις καποιες γνωσεις για να κανεις attacks σε αλλους υπολογιστες εκει βλεπεις φατσα καρτα τις αδυναμιες στο συστημα του αλλου. Αλλα ενταξει εδω ξεφυγαμε....

χαχαχααααα με κούφανες

dermitzos
22 Ιαν. 2010, 14:17
Όντως το Start up είναι αρκετά γρηγορότερο, όπως και η περιήγηση. Επίσης έχει και δυνατότητες αλλαγής εμφάνισης!
Αρκετά καλύτερο!

manolog3
22 Ιαν. 2010, 14:35
Όντως το Start up είναι αρκετά γρηγορότερο, όπως και η περιήγηση. Επίσης έχει και δυνατότητες αλλαγής εμφάνισης!
Αρκετά καλύτερο!

Μιλας για το Personas εε? Πραγματι πιασαρικο μεν, αλλα νομιζω πως μπερδευει το ματι στο θεμα focusing, οποτε προτιμω το κλασσικο στυλ. Τωρα βεβαια μπορει να φταινε και τα ματια μου!! :p

stefanw595
22 Ιαν. 2010, 14:46
Μιλας για το Personas εε? Πραγματι πιασαρικο μεν, αλλα νομιζω πως μπερδευει το ματι στο θεμα focusing, οποτε προτιμω το κλασσικο στυλ. Τωρα βεβαια μπορει να φταινε και τα ματια μου!! :p
Eγώ έβαλα αυτό!
http://www.getpersonas.com/el/persona/7825

Τέλειο είναι και δεν μπερδεύει και το μάτι.:wink:

manolog3
22 Ιαν. 2010, 15:08
Eγώ έβαλα αυτό!
http://www.getpersonas.com/el/persona/7825

Τέλειο είναι και δεν μπερδεύει και το μάτι.:wink:

Ακριβως αυτο δοκιμασα και εγω...για μενα ισως το πιο ωραιο. Αλλα δεν ξερω, μου βαραει εντονα στο ματι!!

lefmangr
22 Ιαν. 2010, 15:26
Δεν καταλαβαίνω την διαφήμιση για το personas. Αυτο το plug-in υπάρχει εδώ και πάρα πολύ καιρό στον firefox.

zyp3r
22 Ιαν. 2010, 16:49
Nαι αλλα πλεον μπορεις να το βλεπεις χωρις πρωτα να το εγκαταστησεις.

lefmangr
22 Ιαν. 2010, 16:54
Μα αυτό γινόνταν και πριν. Δεν άλλαξε τίποτα. Απλά περνούσεσ τον κέρσορα πάνω απο την εικόνα του θέματος και στο έδειχνει χωρίς να το εγκαταστήσεις.

mcde
22 Ιαν. 2010, 17:19
Μέχρι τον 3.5 η δυνατότητα για διαφορετική εμφάνιση μέσω του "personas" γινόταν αν ο χρήστης εγκαθιστούσε το σχετικό extension. Τώρα η λειτουργία αυτή είναι ενσωματωμένη.

manolog3
22 Ιαν. 2010, 17:23
Μέχρι τον 3.5 η δυνατότητα για διαφορετική εμφάνιση μέσω του "personas" γινόταν αν ο χρήστης εγκαθιστούσε το σχετικό extension. Τώρα η λειτουργία αυτή είναι ενσωματωμένη.

Με προλαβες... :)

Ασε που γενικα δεν ηταν και τοσο διαδεδομενο στο ευρη κοινο η εφαρμογη αυτη!! ;)

lefmangr
22 Ιαν. 2010, 17:27
Ναι έχετε δίκιο απλά εγώ δεν το είχα καταλάβει γιατί το είχα ήδη εγκατεστημένο το extension και δεν έβλεπα καμιά διαφορά. Τώρα που το έσβησα για να δω όντως μπορείς να περάσεις τα θέματα χωρίς το extension. Αλλά και πάλι χρειάζεται το extension για πιο γρήγορη πρόσβαση στα θέματα. ;)

nikos_kallithea
22 Ιαν. 2010, 21:49
Ναι έχετε δίκιο απλά εγώ δεν το είχα καταλάβει γιατί το είχα ήδη εγκατεστημένο το extension και δεν έβλεπα καμιά διαφορά. Τώρα που το έσβησα για να δω όντως μπορείς να περάσεις τα θέματα χωρίς το extension. Αλλά και πάλι χρειάζεται το extension για πιο γρήγορη πρόσβαση στα θέματα. ;)

..και πως το καταργείς τελείως αυτο το πρόσθετο? Δλδ να μην εχω κανένα θεμα στην εμφάνιση του firefox.

geofil
22 Ιαν. 2010, 23:15
Επιλέγεις από τα θέματα το προεπιλεγμένο θέμα.

zxr
23 Ιαν. 2010, 15:01
Μετά την αναβάθμιση είχατε προβλήματα με τα addons; Στον σχετικό έλεγχο μου λεει ότι τρια από τα addons μου δεν είναι συμβατά με τον 3.6 και διστάζω να προχωρήσω.

manolog3
23 Ιαν. 2010, 15:12
Μετά την αναβάθμιση είχατε προβλήματα με τα addons; Στον σχετικό έλεγχο μου λεει ότι τρια από τα addons μου δεν είναι συμβατά με τον 3.6 και διστάζω να προχωρήσω.

Χμμ, αν και δεν εχω παρα πολλα, με κανενα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα!!

mcde
23 Ιαν. 2010, 15:19
Συμβαίνει στις περισσότερες σημαντικές αναβαθμίσεις του Firefox. Κι εγώ έχω 2 που δεν είναι συμβατά, λογικά θα τα ανανεώσουν σύντομα.

aimilios
23 Ιαν. 2010, 19:11
Μάλιστα, μερικά από αυτά που μου έβγαλε ασύμβατα στον έλεγχο και μετά την εγκατάσταση, τα βρήκα από mozilla σε συμβατές καινούργιες εκδόσεις! Π.χ. TabMixPlus...

dermitzos
24 Ιαν. 2010, 20:50

Εγ΄πω έχω 4-5 add-ons, και μόνο 1 δεν ήταν συμβατό. Την επόμενη ακριβώς μέρα, μου ήρθε ενημέρωση για το συγκεκριμένο add-on

nikos_kallithea
25 Ιαν. 2010, 00:27
Δεν ξερω αν γίνετε και σε αλλους αλλα η νεα έκδοση μου τρώει συνεχεία την μνημη σιγα σιγα μεχρι που τα win vista έβγαλαν ταμπέλα οτι δεν επαρκεί η μνήμη. Πρώτη φορα το έπαθα αυτο 150μβ μνήμη μονο για τον firefox και συνέχεια ανεβαίνει.:cry:

manolog3
25 Ιαν. 2010, 01:00
Δεν ξερω αν γίνετε και σε αλλους αλλα η νεα έκδοση μου τρώει συνεχεία την μνημη σιγα σιγα μεχρι που τα win vista έβγαλαν ταμπέλα οτι δεν επαρκεί η μνήμη. Πρώτη φορα το έπαθα αυτο 150μβ μνήμη μονο για τον firefox και συνέχεια ανεβαίνει.:cry:

Κοιτα γενικα ο firefox παντα ετρωγε παραπανω μνημη, εξαρταται βεβαια και απο το μηχανημα του καθενως!! ;)

babis21
25 Ιαν. 2010, 02:26
Εγω ρε παιδια με διπυρινο 2gb ram και windows 7, μετα απο κανα τεταρτο στο FarmVille (facebook) η μνημη εφτασε το 92%!!!!!!!!!! Μηπως παιζει ρολο το flash γενικα ή ο firefox???

hellsangel81
25 Ιαν. 2010, 11:28
Άν έχεις τα 64bita τότε φταίει η μνήμη σου γιατί είσαι στο όριο. Γενικά το farmville σέρνεται, εγώ έκανα τα tweaks του firefox και διορθώθηκε η κατάσταση.

http://www.boygeniusreport.com/2009/01/25/a-handful-of-firefox-tweaks-that-will-double-your-browser-speed/

Δυστυχώς ένα site που είχε περισσότερα και πιο αναλυτικά το κατεβάσανε. Αλλά σε περίπτωση που είναι στιγμιαίο κόλλημα του σέρβερ τούς ορίστε το λίνκ για να δοκιμάσεις: http://www.tweakfactor.com/articles/...oxtweak/4.html

manoz
25 Ιαν. 2010, 19:35
Μια πολύ καλή λύση στο πρόβλημα της κατανάλωσης μνήμης του ff:

http://www.snipfiles.com/firefox-ultimate-optimizer

enjoy!

nikos_kallithea
25 Ιαν. 2010, 20:47

enjoy!

Τι σιτε είναι αυτο χτύπησαν όλα τα αντιβιοτικά!!!!:ninja:

babis21
26 Ιαν. 2010, 00:20
Άν έχεις τα 64bita τότε φταίει η μνήμη σου γιατί είσαι στο όριο. Γενικά το farmville σέρνεται, εγώ έκανα τα tweaks του firefox και διορθώθηκε η κατάσταση.

http://www.boygeniusreport.com/2009/01/25/a-handful-of-firefox-tweaks-that-will-double-your-browser-speed/

Δυστυχώς ένα site που είχε περισσότερα και πιο αναλυτικά το κατεβάσανε. Αλλά σε περίπτωση που είναι στιγμιαίο κόλλημα του σέρβερ τούς ορίστε το λίνκ για να δοκιμάσεις: http://www.tweakfactor.com/articles/...oxtweak/4.html

32bitα windows εχω.Τεσπα, το "Reduce RAM usage to 10MB when Firefox is minimized" ειναι ασφαλες?
Γτ μου κανει καπως με το που κανω minimaze τον ff να πεφτει τοσο αποτομα η ram!
Μηπως υπαρξει καποιο προβλημα?

hellsangel81
26 Ιαν. 2010, 01:22
Εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Αν στην τελική σου παρουσιάσει κολλήματα κάνε την διαδικασία αντίστροφα και επανέφερε τις αρχικές ρυθμίσεις.

manoz
26 Ιαν. 2010, 08:56
Τι σιτε είναι αυτο χτύπησαν όλα τα αντιβιοτικά!!!!:ninja:

Το ίδιο το αρχείο σου έβγαλε ότι έχει ιό; Για το site δεν ξέρω, από το google το βρήκα, αν και σ' εμένα δεν εμφανίζει καμιά προειδοποίηση και λειτουργούν nod32, spyware terminator και online armor ταυτόχρονα...:confused:

hellsangel81
26 Ιαν. 2010, 10:29
Στο boygeniosreport; Αποκλείεται, είναι απο τα πιο ενημερωμένα και δημοφιλή τεχνολογικά sites.

hostolis
26 Ιαν. 2010, 14:10
Για το site που αναφέρει ο manoz μιλάει μάλλον. Ούτε εμένα μου φαίνεται και πολύ σόι.

enjoy!

nikos_kallithea
26 Ιαν. 2010, 15:48
Το ίδιο το αρχείο σου έβγαλε ότι έχει ιό; Για το site δεν ξέρω, από το google το βρήκα, αν και σ' εμένα δεν εμφανίζει καμιά προειδοποίηση και λειτουργούν nod32, spyware terminator και online armor ταυτόχρονα...:confused:

Μολις ενεργοποιείτε το παράθυρο για το download επεμβαινει το αντιβιοτικό και το σβηνει. Που να το εγκαταστήσεις αυτο το πράγμα, μακριά.

andreas1022
27 Ιαν. 2010, 13:26
Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

aimilios
27 Ιαν. 2010, 13:52
Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

Άσχετο, στο Facebook με έχει σκίσει στο να κάνω κλικ και να μην κάνει τίποτα μέχρι να πατήσω refresh. Διάβασα ότι ίσως έφταιγε το AdBlock Plus αλλά η απενεργοποίησή του δεν βοήθησε καθόλου....

manolog3
27 Ιαν. 2010, 13:56
Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

Άσχετο, στο Facebook με έχει σκίσει στο να κάνω κλικ και να μην κάνει τίποτα μέχρι να πατήσω refresh. Διάβασα ότι ίσως έφταιγε το AdBlock Plus αλλά η απενεργοποίησή του δεν βοήθησε καθόλου....

Το εχω ακουσει και το εχω δει και με τη χρηση αλλων browsers. Μαλλον ειναι ενα απο τα χιλιαδες κολληματα του φατσοβιβλιου!!

andreas1022
27 Ιαν. 2010, 15:06
Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

μπα τελικα δεν ειναι αυτο....:(

Nikos_s3
27 Ιαν. 2010, 15:12
Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

help-->about config-->browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent-->false (πατάς να κάνει toggle...;)
hint: όταν μπεις στο about:config γράψε στην κενή μπάρα tabs και βρες το παραπάνω (browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent)

andreas1022
27 Ιαν. 2010, 15:18
help-->about config-->browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent-->false (πατάς να κάνει toggle...;)
hint: όταν μπεις στο about:config γράψε στην κενή μπάρα tabs και βρες το παραπάνω (browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent)

Νασαι καλα φιλε μου...

fantomas_ktm
27 Ιαν. 2010, 18:55
υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξω τον χρωματισμο που επιθυμω απο τα σκιν του περσονα αλλα να κρατησω τα κουμπια απο το αγαπημενο μου θεμα???

AngeloDion
30 Ιαν. 2010, 21:56
Μπορούμε να κάνουμε ένα folder στα bookmarks με τα αγαπημένα ή most visited sites? κάποιο add on που προτείνετε?

andreas_ku990
31 Ιαν. 2010, 14:45
Απ' όσο ξέρω γίνεται και χωρίς Add-on. Απλά πηγαίνεις στο Σελιδοδείκτες - Οργάνωση Σελιδοδεικτών και εκεί μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους όπου θα βάλεις τους σελιδοδείκτες που θες ;)

nikos_kallithea
31 Ιαν. 2010, 18:57
Μπορούμε να κάνουμε ένα folder στα bookmarks με τα αγαπημένα ή most visited sites? κάποιο add on που προτείνετε?

Δεν τα ξερω!! τα δοκιμαζεις και μας λες
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/tag/most%20visited

pexths
31 Ιαν. 2010, 20:35
υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξω τον χρωματισμο που επιθυμω απο τα σκιν του περσονα αλλα να κρατησω τα κουμπια απο το αγαπημενο μου θεμα???

οχι δεν γινεται. και εγω θα το ηθελα αλλα δεν γινεται

fantomas_ktm
31 Ιαν. 2010, 23:16
οχι δεν γινεται. και εγω θα το ηθελα αλλα δεν γινεται

Κριμα!! Θα ηταν πολυ καλο feature!! Ευχαριστω για την απαντηση anyway :)

Student
14 Φεβ. 2010, 09:57
Καλημέρα. Τις τελευταίες μέρες βλέπω προβλήματα στα tabs του Moziila. Για παράδειγμα, χθες είχα ανοίξει το myPhone και δύο tab στο YouTube. Όταν φόρτωσε και το δεύτερο βίντεο στο YouTube ο Mozilla κόλλησε για 1-1,5 λεπτό. Περίεργα πράγματα. :confused:

mol
14 Φεβ. 2010, 17:18
αντιμετωπισα διαφορα crashes τον τελευταιο καιρο και γυρισα πισω στην 3.0.17. πεταει ο μοζιλα λεμε! νταξει, μπορει να ειναι ελαχιστα αργοτερος απο την 3.5.Χ αλλα κανενα κολλημα! την συστηνω

Ilias1908
14 Φεβ. 2010, 20:25
παιδια εχει παρατηρησει κανεις προβλημα του firefox με το youtube; Μετα απο καποια ωρα χρησης, πολλες φορες κανω κλικ σε λινκς του youtube κ αυτα η αργουν παααααρα πολυ να ανοιξουν η δεν ανοιγουν καθολου.

Χρειαζεται να κανω επανεκκινηση του ffx για να δουλεψει σωστα..

hostolis
14 Φεβ. 2010, 20:48
Χμ.. εμένα κρασάρει μερικες φορές τελείως αμα επιλέξω 720p ενώ το βίντεο έχει φτάσει στη μέση, αντι να το επιλέξω απο την αρχή. Αν δεν κρασάρει, θα αργήσει πολύ να κάνει την αλλαγή της ανάλυσης.

kostas_v
19 Φεβ. 2010, 01:01
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό....

Τόσο στα βίντεο στο youtube όσο και στο steki.gr, μου κολλάει η εικόνα. Ενώ δηλαδή έχει φορτώσει κανονικά το βίντεο και ο ήχος αναπαράγεται, η εικόνα κολλάει απίστευτα. Κατεβασμένα όμως μου παίζουν μια χαρά.... Να είναι κόλλημα του mozilla ή κάτι άλλο;

freddaras
25 Φεβ. 2010, 23:53
και εγω τα ιδια παιδια σημερα.....
με το youtube χαος....
αλλες φορες ανοιγουν τα κλιπ αλλες φορες οχι.....κτλ κτλ κτλ...:mad:

nikos_kallithea
26 Φεβ. 2010, 00:44
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό....

Τόσο στα βίντεο στο youtube όσο και στο steki.gr, μου κολλάει η εικόνα. Ενώ δηλαδή έχει φορτώσει κανονικά το βίντεο και ο ήχος αναπαράγεται, η εικόνα κολλάει απίστευτα. Κατεβασμένα όμως μου παίζουν μια χαρά.... Να είναι κόλλημα του mozilla ή κάτι άλλο;
Έλεγξε την ταχύτητα σύνδεση στο Internet

και εγω τα ιδια παιδια σημερα.....
με το youtube χαος....
αλλες φορες ανοιγουν τα κλιπ αλλες φορες οχι.....κτλ κτλ κτλ...:mad:
Καποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή σου ισως. Εγώ δεν εχω παρατηρήσει κατι τέτοιο.

Φτιάξτε ενα νεο profile και δοκιμάστε να δειτε αν συνεχίζονται τα προβλήματα.
Έναρξη ->Εκτέλεση "firefox.exe -ProfileManager" Εnter

freddaras
26 Φεβ. 2010, 01:13
αντιμετωπισα διαφορα crashes τον τελευταιο καιρο και γυρισα πισω στην 3.0.17. πεταει ο μοζιλα λεμε! νταξει, μπορει να ειναι ελαχιστα αργοτερος απο την 3.5.Χ αλλα κανενα κολλημα! την συστηνω

ρε φιλε επαθα πλακα τωρα....
εκανα αυτο που ειπες και ολα τα προβληματα λυθηκαν....
με την τελευταια εκδοση αρχισε εντελως ξαφνικα να μου κολλαει το youtube...
να μην κατεβαζει σωστα java σελιδες ......και αλλα τετοια τρελά...
ξαναγυρισα στην εκδοση που ειπες και ολα δουλευουν ρολοι....:)
ολα αυτα παντα με windows 7.....

fantomas_ktm
26 Φεβ. 2010, 01:19
αντε να βγει ο 4 που θα υποστηριζει και 64bit πας και φτιαξουν τα πραγματα.

Παντως τωρα που περασα στα 7 η μνημη παραμενει σε ανθρωπινα επιπεδα κα οχι καταναλωση 60-70% μετα απο ωρα και σε 4gb μνημης!!

mol
26 Φεβ. 2010, 02:19
ρε φιλε επαθα πλακα τωρα....
εκανα αυτο που ειπες και ολα τα προβληματα λυθηκαν....
με την τελευταια εκδοση αρχισε εντελως ξαφνικα να μου κολλαει το youtube...
να μην κατεβαζει σωστα java σελιδες ......και αλλα τετοια τρελά...
ξαναγυρισα στην εκδοση που ειπες και ολα δουλευουν ρολοι....:)
ολα αυτα παντα με windows 7.....

και γω σε windows 7 ειμαι ;) τωρα εχω 3.0.18 αλλα μου φαινεται θα γυρισω πισω στην 3.0.17. εχω προσεξει διαφορα κολλημτα που με την 3.0.17 δεν ειχα

freddaras
26 Φεβ. 2010, 22:37
εγω παραμενω απο χθες με την 17 και δεν την αλλαζω με τιποτα....
επιτελους δουλευει σωστα ο μοζιλα με τα win7 :):)

nikos_kallithea
26 Φεβ. 2010, 22:50
Εγώ με Win7 και Firefox 3.6 δεν εχω κανένα προβλημα ολα δουλεύουν τέλια.

aimilios
27 Φεβ. 2010, 20:42
Παρομοίως. Εντελώς απροβλημάτιστη η λειτουργία ffx 3.6 με win 7 σε εμένα.

ilka71
27 Φεβ. 2010, 21:12
Παρομοίως. Εντελώς απροβλημάτιστη η λειτουργία ffx 3.6 με win 7 σε εμένα.
και σε μενα απλα δεν υποστηριζει ακομα το extension IE tab που ειναι πολυ χρησιμο για σελιδες που ανοιγουν μονο με explorer

aimilios
28 Φεβ. 2010, 12:27
και σε μενα απλα δεν υποστηριζει ακομα το extension IE tab που ειναι πολυ χρησιμο για σελιδες που ανοιγουν μονο με explorerΒάλε Coral IE Tab (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10909), το ίδιο (και καλύτερο ίσως) είναι!

fantomas_ktm
7 Μάρ. 2010, 15:23
Βάλε Coral IE Tab (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10909), το ίδιο (και καλύτερο ίσως) είναι!

το εβαλα κ εγω, πολυ καλο!! Ευχαριστω! Μια ερωτηση: Γιατι ορισμενες φορες οι καρτελες εμφανιζονται πρασσινες? :confused:

Aachen
18 Μάρ. 2010, 21:01
Γεια σας παιδιά,να σας ρωτήσω κάτι.Ενώ όταν είχα στο παρελθόν on telecoms ο mozilla πέταγε,δεν κόλλαγε καθόλου,τώρα που έχω forthnet κολλάει ολόκληρος στις σελίδες και επίσης μου κολλάει και τα παιχνίδια του facebook που είναι με flash player.Γιατί λέτε να συμβαίνει αυτό;

parafron4
18 Μάρ. 2010, 21:13
Γεια σας παιδιά,να σας ρωτήσω κάτι.Ενώ όταν είχα στο παρελθόν on telecoms ο mozilla πέταγε,δεν κόλλαγε καθόλου,τώρα που έχω forthnet κολλάει ολόκληρος στις σελίδες και επίσης μου κολλάει και τα παιχνίδια του facebook που είναι με flash player.Γιατί λέτε να συμβαίνει αυτό;

δεν νομιζω να φτεει ο η συνδεση....πια εκδοση ff εχεις?

Aachen
18 Μάρ. 2010, 21:17
δεν νομιζω να φτεει ο η συνδεση....πια εκδοση ff εχεις?

Δεν ξέρω και πολλά,έκανα copy αυτό: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6 (.NET CLR 3.5.30729)

Student
18 Μάρ. 2010, 21:26
Δεν ξέρω και πολλά,έκανα copy αυτό: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6 (.NET CLR 3.5.30729)

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι η χειρότερη. Μόλις μπω στο YouTube laggάρει κατ' ευθείαν. :down: Chrome και πάλι Chrome.. :(

nikos_kallithea
18 Μάρ. 2010, 21:31

H εκδοση ειναι τελεια, δεν εχει κανενα προβλημα, αλλου ψαξτε γιατι κολλαει.

Aachen
18 Μάρ. 2010, 21:32
Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι η χειρότερη. Μόλις μπω στο YouTube laggάρει κατ' ευθείαν. :down: Chrome και πάλι Chrome.. :(

Και εγώ chrome είχα αλλά κάποιες εφαρμογές δεν λειτουργούν με αυτόν.Δηλαδή ρε παιδιά ποια έκδοση είναι καλή;

Aachen
19 Μάρ. 2010, 01:06
Καλά μιλάμε ο firefox είναι για τα μπάζα,κολλάει συνέχεια και την μια σελίδα κάνει να μου την εμφανίσει 20 δευτερόλεπτα,έλεος.Google chrome και μόνο,άμα πια μπούχτησα.

ilka71
19 Μάρ. 2010, 17:18
Καλά μιλάμε ο firefox είναι για τα μπάζα,κολλάει συνέχεια και την μια σελίδα κάνει να μου την εμφανίσει 20 δευτερόλεπτα,έλεος.Google chrome και μόνο,άμα πια μπούχτησα.

καλα κατι αλλο φταιει γιατι εμενα πεταει οπως παντα!δεν λεω οτι ειναι πιο γρηγορος απο αλλους γιατι δεν εχω δοκιμασει αλλα γενικα παει καλα.πιο αργος απο explorer στην εκκινηση ειναι αλλα τα add ons τον σωζουν γιατι τον κανουν οτι θες εσυ.

nikos_kallithea
19 Μάρ. 2010, 21:02
Πως μπορώ να μπλοκάρω κάποιες διευθύνσεις του ίντερνετ στον ff?

stefanw595
23 Μάρ. 2010, 19:07
Nέα έκδοση του Firefox 3.6.2
http://www.mozilla-europe.org/el/firefox/3.6.2/releasenotes/

Διορθώνει κάποια σηματνικά κενά ασφαλείας της προηγούμενης έκδοσης.:)

fantomas_ktm
23 Μάρ. 2010, 23:56
δεν ξερω αν ειναι λογω νεας εκδοσης αλλα πλεον μπορω να εχω και το theme που μου αρεσει και να του φορεσω persona!! SUPER!! :D :D

THEO_LEGEND
24 Μάρ. 2010, 00:02
Τα themes υπηρχαν και σε προηγουμενες εκδοσεις :)

fantomas_ktm
24 Μάρ. 2010, 00:06
Ναι βρε αλλα αν εβαζες και persona εχανες το theme!
Δεν ξερω ισως παιζει ρολο το theme, αλλα τωρα εχω και τα δυο..
Με αλλο theme που δοκιμασα το persona εκανε παλι takeover.

THEO_LEGEND
24 Μάρ. 2010, 00:17
Εχεις δικιο, και γω που δοκιμασα τωρα ενα τυχαιο περσονα εκανε overtake το θεμα... αναλογα το θεμα θα ειναι...btw πιο θεμα ειχες που εβαλες και περσονα>?

fantomas_ktm
24 Μάρ. 2010, 00:44
αυτο που κανει το firefox να δειχνει σαν τον ΙΕ

λεγεται vista-aero :p

ναι σιγουρα ειναι αναλογως το θεμα :)

alfa
28 Μάρ. 2010, 01:50
Απο την εκδοση 3.6.0 εχω ενα προβλημα.
μετα απο ρεσταρτ στον υπολογιστη μου ανοιγουν τα ιδια tabs (αυτα που ανοιγουν μετα απο update καποιον πρσθετων)
το κακο ειναι ανοιγουν συνεχεια μετα απο καθε ρεσταρτ τα ιδια. και ενα αλλο, δεν μου κραταει στις ρυθμισεις τον αριθμο των tabs στην αρχικη σελιδα, το εχω στο 11Χ6 και το κανει παντα 9Χ6 , ουτε τις ρυθμισεις απο το persona. αυτα ολα μονο υστερα απο restart, αν τον κλεισω και τον ανοιξω η αν παω σε sleep τον υπολογιστη και τον ξανανοιξω ειναι οκ.

freddaras
31 Μάρ. 2010, 01:02

και εγω τα ιδια προβληματα εχω με την τελευταια εκδοση του μοζιλα ...
και οχι μονο εγω το ειδα live και σε αλλους υπολογιστες κυριως με windows 7...
τα δε παιχνιδια στο facebook με flash player οπως λες ειναι πλεον σκετο μαρτύριο...
μεγαλη απογοήτευση.....

manolog3
17 Απρ. 2010, 22:32
----Delete---

ilka71
18 Απρ. 2010, 22:52
στην σελιδα του in.gr αργει να αρχισει να την κατεβασει?

nikos_kallithea
18 Απρ. 2010, 22:57
στην σελιδα του in.gr αργει να αρχισει να την κατεβασει?

To in.gr ειναι μια αρκετα "βαριά" σελιδα σε αυτο δεν φταίει ομως ο ff αλλα η συνδεση σου, μετρησε τι ταχυτητα εχεις εδω http://www.speedtest.net/

ilka71
18 Απρ. 2010, 23:22
To in.gr ειναι μια αρκετα "βαριά" σελιδα σε αυτο δεν φταίει ομως ο ff αλλα η συνδεση σου, μετρησε τι ταχυτητα εχεις εδω http://www.speedtest.net/24αρα εχω τελλας κλειδωνει στα 12 αλλα πιο βαριες σελιδες ανοιγουν πιο γρηγορα!http://www.speedtest.net/result/786629976.png (http://www.speedtest.net)

nikos_kallithea
19 Απρ. 2010, 00:00
24αρα εχω τελλας κλειδωνει στα 12 αλλα πιο βαριες σελιδες ανοιγουν πιο γρηγορα!http://www.speedtest.net/result/786629976.png (http://www.speedtest.net)

Τι να σου πω με τετοια ταχύτητα και εχεις προβλημα, εγω 6-7 φορες:p κατω απο εσενα και ανοιγει σε χρονο μηδεν το in.gr:D
http://www.speedtest.net/result/786653872.png (http://www.speedtest.net)

fantomas_ktm
19 Απρ. 2010, 01:32
Μια χαρα ειναι το in.gr παιδια, ανοιγει σφαιρατα!! Νικο κατι μου βρωμαει στο τεστ που εκανες..

edit: ουπς! τον ilka71 εννοουσα για το τεστ!

verve77
22 Απρ. 2010, 23:03
Οι πρώτες εικόνες από τον Firefox 4 (http://www.pcsteps.gr/technology/45-software-news/229-firefox-4-screenshots). Φαίνεται σημαντικά ανανεωμένο το UI και κάποιες λειτουργίες του.

fantomas_ktm
23 Απρ. 2010, 00:24
χμμμμμμ.. internetexplorιζει???? :p

αντε να βγει και η 64bit εκδοση!!!!!!

ilka71
10 Μάι. 2010, 23:13
ρε παιδια για βοηθηστε γιατι θα τρελαθω !καθε λιγες μερες ο αλεπους δεν εχει "ετοιμα" τα username και password σε σελιδες πχ με φορουμ και χρειαζεται να τα ξαναγραψω!πειτε μου πως πρεπει να εχω τις ρυθμισεις για να τα θυμαται?

fantomas_ktm
11 Μάι. 2010, 00:07
καθε φορα που τους βαζεις σε ρωταει αν θες να τους θυμαται! καθαριζεις τα cookies γιαυτο τα χανει?? τρεχεις κανα προγραμμα τυπου ccleaner??

mol
11 Μάι. 2010, 01:49
εγω χωρις να τρεξω καποιο προγραμμα ή να διαγραψω κατι, δεν τα "θυμαται" απο καποιες σελιδες. στα καλα καθουμενα...

citroen
11 Μάι. 2010, 07:16
και σε μένα μου το κάνει αυτό, στην ιστοσελίδα ipmart, και στη greekcitroen, δεν κρατάει τους κωδικούς και δεν τρέχω κάποιο πρόγραμμα για καθαρισμό των cookies. Δεν ξέρω τι φταίει

aimilios
11 Μάι. 2010, 08:44
Εγώ όταν είχα παρόμοια προβλήματα, κάποιες φορές ήταν διπλές καταχωρήσεις (άγνωστο πως έγιναν) για το ίδιο site στο «Επιλογές -> Ασφάλεια -> Αποθηκευμένοι Κωδικοί». Για δοκιμάστε (αφού έτσι κι αλλιώς δεν σας τους βγάζει, άρα τους θυμάστε) να τους διαγράψετε από εκεί (ακόμα και αν είναι μονοί)...

ilka71
11 Μάι. 2010, 09:45
καθε φορα που τους βαζεις σε ρωταει αν θες να τους θυμαται! καθαριζεις τα cookies γιαυτο τα χανει?? τρεχεις κανα προγραμμα τυπου ccleaner??

οχι δεν εχω κανενα προγραμμα για τα cookies!τους θυμαται αλλα καποιες φορες οχι!

nikos_kallithea
11 Μάι. 2010, 12:19
οχι δεν εχω κανενα προγραμμα για τα cookies!τους θυμαται αλλα καποιες φορες οχι!

Φτιαχε ενα νεο καθαρο προφιλ στον ff και δοκιμασε εκει να δεις αν τους χανει.

Nikos_s3
11 Μάι. 2010, 15:07
πολλές φορές κάνουν και κάποιες σελίδες ''reset'' (κυρίως με φόρουμ)...

hostolis
11 Μάι. 2010, 15:25
πολλές φορές κάνουν και κάποιες σελίδες ''reset'' (κυρίως με φόρουμ)...

Το πρόβλημα είναι οτι χάνονται τα user/pass απο το password manager του firefox... Δε νομίζω να μιλάνε για το active login που χάνεται....

DonJuan
27 Μάι. 2010, 12:09
Χρειάστηκε τις προάλλες να εγκαταστήσω το Adobe Flash Player σε τυπικό χρήστη με Win XP Pro και είπα να ανεβάσω εδώ τις οδηγίες για όσους δεν το ξέρουν.

Πώς να εγκαταστήσετε το Adobe Flash Player στο Firefox χωρίς άδεια διαχειριστή (Admin Rights)

Για Windows Vista/7

1. Κατεβάστε το αρχείο (http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/xpi/current/flashplayer-win.xpi) (πατάτε το "Αποθήκευση ώς")
2. Μετονομάστε το .xpi σε .zip για να μπορείτε να το ανοίξετε.
3. Αντιγράψτε τα αρχεία flashplayer.xpt και NPSWF32.dll
4. Στην μπάρα του Windows Explorer τη διαδρομή "%appdata%\mozilla"
http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2008/05/image124.png
5. Θα μεταφερθείτε σε ένα φάκελο που περιέχει δύο φακέλους (Extensions και Firefox). Εκεί φτιάξτε ένα νέο φάκελο με το όνομα "Plugins".
6. Επικολλήστε τα αρχεία που αντιγράψατε (βλ. βήμα 3ο)
7. Κάντε επανεκκίνηση στο Firefox και είστε έτοιμοι.

Μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι το Flash Player εγκαταστάθηκε επιτυχώς πατώντας στο Mozilla "about: plugins".
http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2008/05/image126.png

*Σε Windows XP τα βήματα είναι τα εξής:
(τα τρία πρώτα βήματα είναι ίδια)

4. Ανοίξτε την Έναρξη, πηγαίνετε στην Εκτέλεση και γράψτε "%appdata%"
http://i50.tinypic.com/iwn8mb.jpg
5.Θα μεταφερθείτε στο φάκελο "Application Data". Εκεί επιλέξτε το φάκελο "Mozilla".

(τα τρία τελευταία βήματα είναι ίδια)

Με δική σας ευθύνη.

mol
27 Μάι. 2010, 18:11
ποιος ο λογος να μην το εγκαταστησω με αδεια διαχειρηστη?

εχω την εκδοση 3.6.3 και καθε λιγο και λιγακι κολλαει. γραφει πανω πανω not respοnding. τι μπορει να γινεται? εχει καταντησει σπαστικος

fantomas_ktm
27 Μάι. 2010, 18:21
μηπως εχει καταπιει ολη τη μνημη του συστηματος?

mol
27 Μάι. 2010, 18:24
χωρις flash καταναλωνει γυρω στα 150mb. με flash μπορει να παει και 1gb σχεδον.
τωρα μονο με το myphone.gr ανοιχτο και ξοδευει 160mb.
τα κολληματα του γινονται σε ασχετες στιγμες και διαρκουν 1-2 λεπτα.

neo24gr
27 Μάι. 2010, 18:28
να βαλετε τον 3,0,19 !
προσωπικα κανενα προβλημα κοληματος εως τωρα!

fantomas_ktm
27 Μάι. 2010, 18:30
εμενα μου το κανει με πολλα tabs ανοιχτα και καταναλωση μνημης πανω απο 70% (εχω 4gb)
Περνα το tab mix plus να σωζεις τις συνεδριες σου και οποτε ανεβαινει πολυ η μνημη καντου ενα restart

mol
27 Μάι. 2010, 18:38
ειχα τον 3.0.18 και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. τωρα τελευταια ομως εκανε αναβαθμιση απο μονο του(?), γιατι εγω δε θυμαμαι να πατησα κατι. μαλλον θα ξαναγυρισω πισω :p

για ριξε μια βοηθεια για το tab mix plus. που το βρισκω, τι κανει?

fantomas_ktm
27 Μάι. 2010, 18:49
ειχα τον 3.0.18 και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. τωρα τελευταια ομως εκανε αναβαθμιση απο μονο του(?), γιατι εγω δε θυμαμαι να πατησα κατι. μαλλον θα ξαναγυρισω πισω :p

για ριξε μια βοηθεια για το tab mix plus. που το βρισκω, τι κανει?

addon ειναι, γραψτο στο search των addons του firefox και θα το βρει. Κανει διαφορα και ενα απο αυτα ειναι να θυμαται και τις καρτελες που ειχες ανοιχτες πριν κλεισεις τον browser. Το κανει κ απο μονος του βεβαια αλλα καμμια φορα δν μου δουλευε καλα εμενα.

mol
1 Ιούν. 2010, 18:43
περασα το tab mix plus αλλα δε λειτουργει. δε "θυμαται" τις καρτελες που ειχα ανοιχτες και ανοιγει μονο την αρχικη σελιδα.

και μια ερωτηση. το speed dial τι ακριβως κανει?

fantomas_ktm
1 Ιούν. 2010, 19:40
περασα το tab mix plus αλλα δε λειτουργει. δε "θυμαται" τις καρτελες που ειχα ανοιχτες και ανοιγει μονο την αρχικη σελιδα.

options--> session και ρυθμισε το απο εκει ;)

mol
2 Ιούν. 2010, 00:50
σωστοοοοοος ;)
λειτουργει μια χαρα τωρα!

soublaki-3
15 Ιούν. 2010, 08:57
Ψάχνω στον firefox για μια σελίδα που επισκέφθηκα Τετάρτη-Πέμπτη στο ebay και δεν την βρίσκω με τίποτα.

openopen
19 Ιούν. 2010, 15:44
Χρειάστηκε τις προάλλες να εγκαταστήσω το Adobe Flash Player σε τυπικό χρήστη με Win XP Pro και είπα να ανεβάσω εδώ τις οδηγίες για όσους δεν το ξέρουν.

Πώς να εγκαταστήσετε το Adobe Flash Player στο Firefox χωρίς άδεια διαχειριστή (Admin Rights)

Για Windows Vista/7

1. Κατεβάστε το αρχείο (http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/xpi/current/flashplayer-win.xpi) (πατάτε το "Αποθήκευση ώς")
2. Μετονομάστε το .xpi σε .zip για να μπορείτε να το ανοίξετε.
3. Αντιγράψτε τα αρχεία flashplayer.xpt και NPSWF32.dll
4. Στην μπάρα του Windows Explorer τη διαδρομή "%appdata%\mozilla"
http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2008/05/image124.png
5. Θα μεταφερθείτε σε ένα φάκελο που περιέχει δύο φακέλους (Extensions και Firefox). Εκεί φτιάξτε ένα νέο φάκελο με το όνομα "Plugins".
6. Επικολλήστε τα αρχεία που αντιγράψατε (βλ. βήμα 3ο)
7. Κάντε επανεκκίνηση στο Firefox και είστε έτοιμοι.

Μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι το Flash Player εγκαταστάθηκε επιτυχώς πατώντας στο Mozilla "about: plugins".
http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2008/05/image126.png

*Σε Windows XP τα βήματα είναι τα εξής:
(τα τρία πρώτα βήματα είναι ίδια)

4. Ανοίξτε την Έναρξη, πηγαίνετε στην Εκτέλεση και γράψτε "%appdata%"
http://i50.tinypic.com/iwn8mb.jpg
5.Θα μεταφερθείτε στο φάκελο "Application Data". Εκεί επιλέξτε το φάκελο "Mozilla".

(τα τρία τελευταία βήματα είναι ίδια)

Με δική σας ευθύνη.

Φιλε μου πραγματικα σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για τις οδηγιες σου!!!
3 μερες παλευω να κανω να δουλεψει το Flash στον Firerox και δεν τα ειχα καταφερει... δεν ξερω για πιο λογο μετα απο την τελευταια αναβαθμιση σταματησε να δουλευει το Flash.. Ολα ομως ειναι ενταξει τωρα!
Και παλι σε ευχαριστω!:D:D:D

mol
27 Ιούν. 2010, 19:15
δεν παει αλλο αυτη η κατασταση... οποια εκδοση και να περασω του firefοx, κρασαρει καθε λιγο και λιγακι....:mad:

alfa
27 Ιούν. 2010, 19:51
εγω εχω ενα αλλο προβλημα, οταν ανοιγω τον FF μετα απο ρεσταρτ του υπολογιστη μου ανοιγει τα tabs αυτα που ενημερωνουν για τις αναβαθμισεις προσθετων, κολαει και μου βγαζει τα ιδια συνεχεια....
τι να το κανω να σταματησει, τελευταια ειχα κανει απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αλλα αυτο δεν μπορει να γινετε συνεχεια.

fantomas_ktm
27 Ιούν. 2010, 20:46
στον 3.6.4 τα addons τρεχουν σε ξεχωριστη process !!

alfa
27 Ιούν. 2010, 21:36
στον 3.6.4 τα addons τρεχουν σε ξεχωριστη process !!
εμενα μου εκανε αναβαθμιση στον 3.6.6 και το προβλημα υπηρχε απο τον 3.6.2

fantomas_ktm
27 Ιούν. 2010, 22:12
την εκανα και εγω μολις τωρα :) αλλα πριν δν αναφερομουν στο προβλημα σου, μια γενικη διαπιστωση εκανα. Γιαυτο και δεν σε εκανα quote ;)

για το θεμα σου δεν ξερω τι μπορει να φταιει.. :( Μηπως να το καθαρισεις απο περιττα/αχρηστα addons

Ragezer
1 Ιούλ. 2010, 22:49
Παιδιά έχει κυκλοφορήσει η beta έκδοση του firefox 4. Δεν την έχω εγκαταστήσει ακόμα στο συστημά μου αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μιας και οι επίσημες εκδόσεις έχουν και τα γνωστά προβλήματα. Σκέφτηκα να συμβουλευτώ το forum για να δω αν την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος, αλλά όπως βλέπω κανείς δεν το σχολίασε ακόμα. εδώ (http://www.cosmo.gr/Internet/USA/279366.html) είναι το άρθρο το οποίο βρήκα τυχαία. κι εδώ (http://www.softpedia.com/get/Internet/Browsers/Mozilla-Firefox-Final.shtml) είναι ο σύνδεσμος για όποιον θέλει να το κατεβάσει και να το δοκιμάσει μήπως και έχουν λυθεί τα γνωστά προβλήματα με το flash player που κάνουν τον firefox να crashάρει. Καλό θα ήταν να αναφερθεί ότι η beta έκδοση υποστηρίζει το WebM video format της Google, καθώς και το Javascript JaegerMonkey που δοκιμάζεται για πρώτη φορά και θα λειτουργεί μαζί με το Tracemonkey.

lisa
2 Ιούλ. 2010, 09:13
Βρε παιδιά καλημέρα. εδώ και 3 μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα. είχα την έκδοση 3.6, σκέτη και δούλευαν όλα μια χαρά. και ξαφνικά μου το αναβάθμισε μόνο του σε 3.6.4 και δε μου βγάζει το download στα βίντεο του youtube με το real player. αυτό με εξυπηρετούσε πάρα πολύ.
Τελοσπάντων, με τα πολλά το απεγκατέστησα και ξαναέβαλα το 3.6.0 και χθε ςτο βράδυ μου το αναβάθμισε πάλι μόνο του στο 3.6.6 και κάνει το ίδιο και με ενοχλεί πάρα πολύ. έψαξα για update στο πρόσθετο δεν υπάρχει, έψαξα και το real μήπως απορρυθμίστηκε τίποτα, μήπως θέλει κι εκεί update πάλι δεν υπάρχει. Τι γίνεται τώρα; πάλι να το απεγκαταστήσω και να ξαναβάλω το 3.6.0;; και άντε το κάνω γιατί τα αναβαθμίζει μόνο του, συνήθως ρωτάει... τι μ****** είναι αυτές τώρα, μου ΄πεχει σπάσει τα νεύρα το ηλίθιο... το ηλίθιο... σκέφτεστε τίποτε;

mcde
2 Ιούλ. 2010, 10:54
Πάντως για να κατεβάζεις videos από το youtube, μπορείς να χρησιμοποιείς το Video DownloadHelper (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3006).

mol
2 Ιούλ. 2010, 14:47
μια χαρα παει η beta εκδοση του firefox 4. τη συνιστω

alfa
2 Ιούλ. 2010, 15:28
Το κακο ειναι οτι καλομαθαμε με τα προσθετα και μεχρι να γινουν συμβατα αστα να πανε, κατα τα αλλα μια χαρα παει

soublaki-3
2 Ιούλ. 2010, 15:29
Το κακο ειναι οτι καλομαθαμε με τα προσθετα και μεχρι να γινουν συμβατα αστα να πανε, κατα τα αλλα μια χαρα παει
Εγώ δεν έχω κανένα add-on. :rolleyes:

Ragezer
2 Ιούλ. 2010, 17:20
Η αλήθεια είναι οτι χρησιμοποιώ κάποια addons όμως μπορώ εύκολα να ζήσω και χωρίς αυτά.! Ειδικά αν ξέρω ότι δεν θα crashάρει όποτε προσπαθώ να δω ένα flash video. Θα το εγκαταστήσω κι εγώ κι ας ελπίσουμε ότι θα βγει σύντομα και η επίσημη έκδοση 4.

lisa
2 Ιούλ. 2010, 20:28
Πάντως για να κατεβάζεις videos από το youtube, μπορείς να χρησιμοποιείς το Video DownloadHelper (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3006).

σ' ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω!!!

fantomas_ktm
3 Ιούλ. 2010, 16:06
Εγώ δεν έχω κανένα add-on. :rolleyes:

και γιατι εχεις firefox τοτε?? :p

soublaki-3
3 Ιούλ. 2010, 16:25
και γιατι εχεις firefox τοτε?? :p
Γιατί είναι πιο βολικός από IE, Opera και σία.

stefanos_79
5 Ιούλ. 2010, 10:04
Εχω πρόβλημα με την νεα έκδοση σε WINDOWS 7 Starter N (netbook). Κατεβάζω την τελευταία έκδοση κάνω κανονικά εγκατάσταση αλλά δεν ανοίγει με τίποτα παράθυρο .Στα processes τρέχει κανονικά απο πίσω αλλά τίποτα μαλιστα καταλαμβάνει λιγη μνήμη καπου στα 8-9 mb.Στον άλλους υπολογιστές με XP SP2 ,XP SP3 όλα μια χαρά.καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει;

Ryback3
8 Ιούλ. 2010, 19:48
Firefox 4 beta :happy: (http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html)

σφαιρα!!

parafron4
8 Ιούλ. 2010, 20:06
Firefox 4 beta :happy: (http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html)

σφαιρα!!

με τα addons τι γινετε ομως?

Ryback3
8 Ιούλ. 2010, 20:16

φυσικα ακομα δεν ειναι συμβατα! ;)

nikos_kallithea
8 Ιούλ. 2010, 20:41

Ειμαι της γνωμης οτι δεν θα δουλευουν τα περισσοτερα, μαλλον πρεπει να περιμενουμε να δωθει σας επισιμη αναβαθμιση.

alexclone
9 Ιούλ. 2010, 10:12
παιδια καλος ο firefox καλα και τα addons του,ειδικα τα adblock και τα συναφη, ΑΛΛΑ εδω και κατι τελευταιες εκδοσεις νομιζω οτι τον εχουν χαλασει αρκετα.παρουσιαζονται κατι περιεργα κολληματα που δεν τα ειχα πιο πριν.
κατι φορες,ενω εχω ιντερνετ κανονικα,οι σελιδες δεν ανοιγουν.την ιδια ωρα δοκιμαζοντας με οπερα,ανοιγουν κανονικα.τι να πω?δεν ξερω...

Baator
13 Ιούλ. 2010, 00:51
Μου έχει σπάσει τα νεύρα τελευταία ο Firefox.
Αφού κατέβασα την τελευταία έκδοση και μετά (3.6.6),
κάθε λίγα δευτερόλεπτα κολλάει και σε μένα για 5-6 seconds.
Αυτό γίνεται σε όλες τις σελίδες και ό,τι και να κάνω.
Αυτό δεν γινόταν στις προηγούμενες εκδόσεις.
Η πλάκα είναι ότι από την στιγμή που ξεκίνησε να το κάνει και μετά,
ξεκινήσανε να το κάνουν και οι υπόλοιποι browsers.
Έβαλα Google Chrome, τα ίδια. Internet Explorer, επίσης τα ίδια.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα.
Κατέβασα τελευταίες εκδόσεις από Flash, τίποτα.

Έβαλα προηγούμενες εκδόσεις Firefox, αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το πετάξω από το παράθυρο;
:confused:

Γιατί να επηρεάζονται όλοι οι browsers; Ήταν σύμπτωση που ξεκίνησε το πρόβλημα μόλις κατέβηκε αυτόματα η νέα έκδοση Firefox;

Please help! :worry:

mol
13 Ιούλ. 2010, 01:47
βαλε την firefox 4.0 beta 1. και γω πριν απο αυτην ειχα ολο προβληματα! πιο πολυ crashes καθε λιγο και λιγακι! τωρα με την beta παει σφαιρα και δε κολλαει καθολου (μονο 2 φορες εχει κολλησει στις τοσες μερες που την χρησιμοποιω. κια κολληματα του δευτερολεπτου, οχι λεπτου οπως με της προηγουμενες)

nikos_kallithea
13 Ιούλ. 2010, 09:43
Μου έχει σπάσει τα νεύρα τελευταία ο Firefox.
Αφού κατέβασα την τελευταία έκδοση και μετά (3.6.6),
κάθε λίγα δευτερόλεπτα κολλάει και σε μένα για 5-6 seconds.
Αυτό γίνεται σε όλες τις σελίδες και ό,τι και να κάνω.
Αυτό δεν γινόταν στις προηγούμενες εκδόσεις.
Η πλάκα είναι ότι από την στιγμή που ξεκίνησε να το κάνει και μετά,
ξεκινήσανε να το κάνουν και οι υπόλοιποι browsers.
Έβαλα Google Chrome, τα ίδια. Internet Explorer, επίσης τα ίδια.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα.
Κατέβασα τελευταίες εκδόσεις από Flash, τίποτα.

Έβαλα προηγούμενες εκδόσεις Firefox, αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το πετάξω από το παράθυρο;
:confused:

Γιατί να επηρεάζονται όλοι οι browsers; Ήταν σύμπτωση που ξεκίνησε το πρόβλημα μόλις κατέβηκε αυτόματα η νέα έκδοση Firefox;

Please help! :worry:

Γιατι κατα πασα πιθανοτητα αντιμετωπιζεις καποιο αλλο προβλημα στον υπολογιστη σου, ειναι προφανες οτι δεν φταιει ο firefox.

Nikos_s3
13 Ιούλ. 2010, 14:21
για άλλη μια φορά: ο firefox εδώ και αρκετές εκδόσεις πλέον είναι πολύ σταθερός και δεν παρουσιάζει κολήματα και bugs που αναφέρετε...προφανώς και οφείλονται στο σύστημά σας ή σε μη συμβατά-λειτουργικά addons...!

nikos_kallithea
13 Ιούλ. 2010, 14:37
για άλλη μια φορά: ο firefox εδώ και αρκετές εκδόσεις πλέον είναι πολύ σταθερός και δεν παρουσιάζει κολήματα και bugs που αναφέρετε...προφανώς και οφείλονται στο σύστημά σας ή σε μη συμβατά-λειτουργικά addons...!

Πραγματι ειναι απίστευτος και αυτα adds που εχει απλα τέλεια μακραν ολων των αλλων.

efamee
19 Ιούλ. 2010, 00:03
Καλησπερα παιδια,

Εχω ενα προβλημα με το Mozilla που μου εχει σπασει τα νευρα. Δε δουλευει το auto log in στα sites που επιλεγω. τους κωδικους μου τους εχει αποθηκευμενους αλλα μολις ξεκινησω να γραφω το user name. ξερει κανεις γιατι?

parafron4
19 Ιούλ. 2010, 00:27
Καλησπερα παιδια,

Εχω ενα προβλημα με το Mozilla που μου εχει σπασει τα νευρα. Δε δουλευει το auto log in στα sites που επιλεγω. τους κωδικους μου τους εχει αποθηκευμενους αλλα μολις ξεκινησω να γραφω το user name. ξερει κανεις γιατι?

την επιλογη που εχουν ολα τα σαιτ οταν πας να κανεις log in την εχεις τσεκαρισμενη?

efamee
19 Ιούλ. 2010, 00:31
Ναι. Την παταω αλλα τπτ. σε πολλα ειναι τσεκαρισμενη αλλα δε γινεται τπτ

parafron4
19 Ιούλ. 2010, 00:38
Ναι. Την παταω αλλα τπτ. σε πολλα ειναι τσεκαρισμενη αλλα δε γινεται τπτ

αν στο εκανε στα καλα καθουμενα χωρις να αλαξεις κατι τοτε δοκιμασε uninstall
και ξανα ινσταλλ

Vangelis1980
29 Ιούλ. 2010, 23:28
Καλησπέρα!

Έκανα μια αναζήτηση για το πρόβλημα μου αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν και δύσκολο σε τόσες σελίδες. Λοιπόν, έχουμε και λέμε ...

Με τα τρομερά windows vista που έχω αναγκάστηκα να κάνω format, κρατώντας σε εξωτερικό δίσκο ένα αντίγραφο του C που έκανα τακτικά backup. Τώρα θέλω να επαναφέρω τα αγαπημένα στο Mozilla που εγκατέστησα εκ νέου αλλά το backup που είχα κάνει ήταν αρκετούς μήνες πίσω.
Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να χρησιμοποιήσω κάποιο αρχείο από το παλιό φάκελο του Mozilla (προ format από το γνωστό φάκελο Programs> Mozilla firefox) το οποίο να μεταφέρω στο νέο ώστε να μεταφερθούν έτσι και τα αγαπημένα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

Nikos_s3
29 Ιούλ. 2010, 23:58
για ρίξε μια ματιά στο C:\Program Files\Mozilla Firefox\defaults\profile\bookmarks...αν τα βρεις καλώς, αλλιώς πες μου αν θες τι έχει μέσα ο φάκελος που έχεις σώσει και βλέπουμε...

Vangelis1980
3 Αύγ. 2010, 19:19
Υπάρχει τέτοιο αρχείο (bookmarks.html), αλλά δεν περιέχει κάτι μέσα (7 KB). Η ημερομηνία του είναι 18/3/2010 (το format το έκανα πριν από 2 εβδομάδες). Στο καινούριο Mozilla που εγκατέστησα δημιούργησε ένα τέτοιο αρχείο με ημερομηνία 26/6/2010. Έχω την εντύπωση πως είναι αρχείο του mozilla με προτεινόμενα αγαπημένα. Αντέγραψα το παλιό στο νέο και φυσικά δεν έγινε τίποτα.

Έχω φάει τη ζωή μου να ψάχνω αλλά τίποτα. Είναι αδιανόητο να μην αποθηκεύει κάπου αυτό το πρόγραμμα τα αγαπημένα. Μα που στο καλό τα βάζει??? Έχω όλο το παλιό directory του Mozilla πριν το format αλλά δεν βρίσκω τίποτα ... Κανείς καμιά ιδέα????

nikos_kallithea
3 Αύγ. 2010, 20:49
για ρίξε μια ματιά στο C:\Program Files\Mozilla Firefox\defaults\profile\bookmarks...αν τα βρεις καλώς, αλλιώς πες μου αν θες τι έχει μέσα ο φάκελος που έχεις σώσει και βλέπουμε...
Tα bookmarks ανήκουν στα προσωπικά αρχεια του καθε χρήστη και αποθηκεύονται στους εκάστοτε users

Υπάρχει τέτοιο αρχείο (bookmarks.html), αλλά δεν περιέχει κάτι μέσα (7 KB). Η ημερομηνία του είναι 18/3/2010 (το format το έκανα πριν από 2 εβδομάδες). Στο καινούριο Mozilla που εγκατέστησα δημιούργησε ένα τέτοιο αρχείο με ημερομηνία 26/6/2010. Έχω την εντύπωση πως είναι αρχείο του mozilla με προτεινόμενα αγαπημένα. Αντέγραψα το παλιό στο νέο και φυσικά δεν έγινε τίποτα.

Έχω φάει τη ζωή μου να ψάχνω αλλά τίποτα. Είναι αδιανόητο να μην αποθηκεύει κάπου αυτό το πρόγραμμα τα αγαπημένα. Μα που στο καλό τα βάζει??? Έχω όλο το παλιό directory του Mozilla πριν το format αλλά δεν βρίσκω τίποτα ... Κανείς καμιά ιδέα????
Αν εχεις 7 είναι εδώ και γενικώς εκει μεσα ειναι όλα τα settings του ff
C:\Users\χρηστης\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Prof iles\(ένα κωδικοποιημένο ονομα).user
Οι περισσότεροι απο τους φακέλους που βλέπεις ειναι "κρυφοί" και δεν πρόκειται να τους βρεις, πρέπει να κάνεις "φανερούς" ολους τους φακέλους από τις ιδιότητες των φακέλων του ΗΥ.

Nikos_s3
4 Αύγ. 2010, 11:07
Tα bookmarks ανήκουν στα προσωπικά αρχεια του καθε χρήστη και αποθηκεύονται στους εκάστοτε users

το γνωρίζω,αλλά επειδή είπε ο φιλος μας ότι έκανε φορματ και κράτησε μόνο τoν φάκελο με τα προγράμματα,είπα να δω μπας και είναι τυχερός...
τελικά μάλλον δεν είναι...:(

konv
4 Αύγ. 2010, 16:15
Aπό την 3.6.6. όποια αναβάθμιση κάνω, μετά δεν μ'αφήνει να συνδεθώ στο ιντερνετ. Ετσι αναγκάζομαι και κάνω επαναφορά του υπολογιστή προγενεστερα και σε παλαιότερη εκδοση του firefox που λειτουργεί μια χαρά. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας;

kostakiss
4 Αύγ. 2010, 17:37
προσωπικα εμενα δουλευει μια χαρα με ολες,δες μηπως ειναι τιποτα απο το firewall...

konv
4 Αύγ. 2010, 18:37
προσωπικα εμενα δουλευει μια χαρα με ολες,δες μηπως ειναι τιποτα απο το firewall...

Δεν είναι...:(

Vangelis1980
4 Αύγ. 2010, 19:10
Προς τους 2 Νίκους:

Καλά πηγαίνουμε. Ξέθαψα ένα backup και βρήκα το directory \AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Prof iles\

Εκεί μέσα (έχω ρυθμίσει να φαίνονται τα hidden files) υπάρχει μόνο ένα directory με όνομα 1feat8uo.default το οποίο έχει αρκετά αρχεία τα οποία δεν μου κάνουν κάτι που έχει σχέση με τα αγαπημένα. Αυτά φαίνονται στη συνημέννη εικόνα. Any ideas???

Και δυστυχώς είχα Vista και έβαλα πάλι Vista .... :( Σβήστα!!!!!!

nikos_kallithea
4 Αύγ. 2010, 22:19
Προς τους 2 Νίκους:

Καλά πηγαίνουμε. Ξέθαψα ένα backup και βρήκα το directory \AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Prof iles\

Εκεί μέσα (έχω ρυθμίσει να φαίνονται τα hidden files) υπάρχει μόνο ένα directory με όνομα 1feat8uo.default το οποίο έχει αρκετά αρχεία τα οποία δεν μου κάνουν κάτι που έχει σχέση με τα αγαπημένα. Αυτά φαίνονται στη συνημέννη εικόνα. Any ideas???

Και δυστυχώς είχα Vista και έβαλα πάλι Vista .... :( Σβήστα!!!!!!

Δυστυχώς ατυχήσαμε αν δεν υπαρχει εκει μεσα δύσκολο. Αλλη φορα και κατά τακτά χρονικα διαστήματα να κανεις backup στον Firefox και Thunderbird με το δικο τους πρόγραμμα και δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα.
http://mozbackup.jasnapaka.com/download.php

Nikos_s3
5 Αύγ. 2010, 10:46
συμφωνώ...δυστυχώς γκαντεμιά..:O
απέλπιδα προσπάθεια δοκίμασε το αρχείο places.sqlite, αν με κάποιο τρόπο σε αφήνει να το κάνεις import...:worry:

Vangelis1980
8 Αύγ. 2010, 20:32
Βαγγέλης καλεί Νίκους!

Ευχαριστώ παιδιά για όλη τη προσπάθεια. Τελικά το κατάφερα με ένα αρχείο *.json, ψάχνοντας σε πολλά forums για το τι αρχεία μπορούσα να χρησιμοποιήσω.

Ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια.

Nikos_s3
9 Αύγ. 2010, 14:58
good for you mate..:up:
δοκίμασε και το xmarks για να μη τα ψάχνεις πάλι σε καμιά στραβή..:)

soublaki-3
9 Αύγ. 2010, 15:07
Στα Windows 7 με Mozilla Firefox δεν μπορώ να ακούσω e-radio. Γιατί;

konv
9 Αύγ. 2010, 15:48
Aπό την 3.6.6. όποια αναβάθμιση κάνω, μετά δεν μ'αφήνει να συνδεθώ στο ιντερνετ. Ετσι αναγκάζομαι και κάνω επαναφορά του υπολογιστή προγενεστερα και σε παλαιότερη εκδοση του firefox που λειτουργεί μια χαρά. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας;

Παιδιά επανέρχομαι στα παραπάνω, δυστυχώς τα ίδια κάνει και σε νεότερες εκδόσεις, 3.6.8. Μπορεί κανείς να βοηθήσει και να μου πει από που προέρχεται το πρόβλημα γιατί κοντεύω να τρελλαθω;

nikos_kallithea
9 Αύγ. 2010, 18:40
Παιδιά επανέρχομαι στα παραπάνω, δυστυχώς τα ίδια κάνει και σε νεότερες εκδόσεις, 3.6.8. Μπορεί κανείς να βοηθήσει και να μου πει από που προέρχεται το πρόβλημα γιατί κοντεύω να τρελλαθω;

Μην ψαχνεις στον ff το προβλημα ειναι αλλου, δεν φταινε οι εκδοσεις.

gesamfunai
10 Αύγ. 2010, 17:46
παιδια καλησπερα
εβαλα στο firefox την μπαρα του CHIP magazine (ως ADDON) πολυ καλη
εχει online radio αλλα για να προσθεσω σταθμους -και Ελληνικους που θελω- πρεπει να τους
εισαγω με μορφη .asx
τι ειναι αυτη η καταληξη? streaming? και που βρισκω ειδικα για τους Ελληνικους σταθμους?
thanks

mol
17 Αύγ. 2010, 02:38
ποια η γνωμη σας για την εκδοση 4 beta 3? νομιζω οτι η beta 1 και 2 ηταν κατα πολυ καλυτερες! η beta 3 ωρες ωρες μου βγαζει σφαλμα σε plug in της adobe.

zxr
30 Αύγ. 2010, 20:09
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποιο addon με τη βοήθεια του οποίου να μπορώ να κατεβάζω όλες τις σελίδες ενός topic σε κάποιο forum ώστε να μπορώ να τις διαβάζω ενόσω είμαι offline;

Για παράδειγμα το topic του "Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread " έχει 99 σελίδες. Ψάχνω ένα addon το οποίο να κατεβάζει και τις 99 σελίδες στον υπολογιστή μου μονομιάς. Βρήκα ένα δυστυχώς αποθηκεύει μόνο μια σελίδα σαν να κάνεις δηλαδή Save As...

Ευχαριστώ! :)

EDIT:
OK, το βρήκα. Χρησιμοποίησα το iMacros όπου έγραψα ένα script το οποίο κάνει τη δουλειά που ήθελα. Αν ποτέ το χρειαστεί κανείς μπορεί να μου ζητήσει να του στείλω τον κώδικα. :)

PA82
31 Αύγ. 2010, 13:09
Θα ηθελα νας ρωτησω για ενα προβλημα που εχω με το firefox 3.68.
Δεν κραταει ολο το ιστορικο αλλα λιγο γιατι συμβαινει αυτο.

nikos_kallithea
6 Σεπ. 2010, 12:08
Πως μπορω να κανω μια σελιδα του firefox, που εχω απορρίψει την δυνατότητα αποθηκευσης κωδικών, να εμφανίσει και πάλι την επιλογή αποθήκευσης? Για να αποθηκεύσω τον κωδικο.

fantomas_ktm
9 Σεπ. 2010, 16:27
αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να κανεις clear τα cookies κλπ κλπ αλλα θα πρεπει να τα ξαναπερνας μετα για ολες τις σελιδες..

ilka71
3 Οκτ. 2010, 18:11
παιδια οταν "περνουσα" το ποντικι απο πανω απο ενα δειγμα persona το εδειχνε για λιγο πανω στον firefox μου και μετα εαν ηθελα το "φοραγα".τωρα οταν περναω το ποντικι απο πανω δεν το δοκιμαζει.πρεπει να το κατεβασω.τι εγινε ξερει κανεις?

alfa
4 Οκτ. 2010, 01:03
παιδια οταν "περνουσα" το ποντικι απο πανω απο ενα δειγμα persona το εδειχνε για λιγο πανω στον firefox μου και μετα εαν ηθελα το "φοραγα".τωρα οταν περναω το ποντικι απο πανω δεν το δοκιμαζει.πρεπει να το κατεβασω.τι εγινε ξερει κανεις?
Μηπως εχεις το autopager? Εμενα μου το κανει αυτο οταν αλλαζω σελιδα στην διαρκεια του scroling...

fantomas_ktm
4 Οκτ. 2010, 01:53
Εγω εχω το εξης προβλημα. Ειμαι χρηστης της εκδοσης 3.6.10 σαν βασικη εφαρμογη περιηγησης στο ιντερνετ. Περασα και την 4 beta 6 και προφανως μπλεχτηκε στο profile της 3.6.10 με αποτελεσμα να περαστουν στην beta και ολα τα addons, themes, extensions κλπ της βασικης εκδοσης και να γινει ο κακος χαμος λογω ασυμβατοτητων. Πηγα να το συμμαζεψω αλλα ο,τι καταργουσα, εφευγε και απο τη 3.6.10 που εκει τα χρειαζομουν!!

Πως κανω τις δυο εκδοσεις της αλεπους ανεξαρτητες μεταξυ τους?

alfa
4 Οκτ. 2010, 02:08
Εγω εχω το εξης προβλημα. Ειμαι χρηστης της εκδοσης 3.6.10 σαν βασικη εφαρμογη περιηγησης στο ιντερνετ. Περασα και την 4 beta 6 και προφανως μπλεχτηκε στο profile της 3.6.10 με αποτελεσμα να περαστουν στην beta και ολα τα addons, themes, extensions κλπ της βασικης εκδοσης και να γινει ο κακος χαμος λογω ασυμβατοτητων. Πηγα να το συμμαζεψω αλλα ο,τι καταργουσα, εφευγε και απο τη 3.6.10 που εκει τα χρειαζομουν!!

Πως κανω τις δυο εκδοσεις της αλεπους ανεξαρτητες μεταξυ τους?
δεν τις κανεις....
απλα ασε τα addons και οταν θα υπαρχει συμβατη εκδοση θα σου τα αναβαθμισει, μεχρι να βγει συμβατη εκδοση για τον 4 θα τα εχει κλειστα , οποτε δεν σε πειραζει.

hostolis
4 Οκτ. 2010, 04:27
Κατέβασε την 4 ως portable app
π.χ. http://portableapps.com/apps/internet/firefox_portable/test

fantomas_ktm
4 Οκτ. 2010, 13:04
Καταλαβα.. Σας ευχαριστω και τους δυο :D

ilka71
4 Οκτ. 2010, 14:57
Μηπως εχεις το autopager? Εμενα μου το κανει αυτο οταν αλλαζω σελιδα στην διαρκεια του scroling...

τελικα εφταιγε οτι στην καρτελα security ειχα κλικαρισμενο το να ελεγχει να μην εγκατασταθει κανενα add on χωρις ελεγχο!

andreas1022
12 Οκτ. 2010, 02:28
Πολλες φορες οταν βαζω ενα λινκ (σωστα) και μου βγαινει το ask.com ....γιατι γινεται αυτο ?

mcde
12 Οκτ. 2010, 11:44
Μήπως έχει μπει κάποιο add-on όπως η toolbar της Ask.com; Πολλά προγράμματα (ειδικά freeware) τη βάζουν όταν τα εγκαθιστάς.

andreas1022
12 Οκτ. 2010, 19:07
Μήπως έχει μπει κάποιο add-on όπως η toolbar της Ask.com; Πολλά προγράμματα (ειδικά freeware) τη βάζουν όταν τα εγκαθιστάς.

Koιταξα αλλα δεν υπαρχει..αλλα καλου κακου δεν μου λες που να ψαξω?

nikos_kallithea
12 Οκτ. 2010, 22:02
Koιταξα αλλα δεν υπαρχει..αλλα καλου κακου δεν μου λες που να ψαξω?

Ποσες toolbarς εχεις εγκαταστησει?

andreas1022
12 Οκτ. 2010, 22:40
Ποσες toolbarς εχεις εγκαταστησει?

Eιχα 2-3 αλλα τις εσβησα και τωρα πρεπει να ειναι οκ..σευχαριστω...

mcde
13 Οκτ. 2010, 00:18
Συνήθως αρκεί να κοιτάξεις στα extensions του firefox και ίσως στο add/remove programs.

Haris1977
16 Οκτ. 2010, 10:54
Παίδες τελευταιο καιρο έχω συχνά crashes του firefox..Εκεί που πάω να ανοίξω μια σελίδα..τσουπ..κλείνει και βγαζει το γνωστο μηνυμα λαθους ''ο φιρεφοξ εκλεισε ..Λυπουμαστε κλπ..Έχω δοκιμασει τα παντα..Virus/spyware κλπ δεν βρισκει..συνεχιζει και το κανει..ουτε καποιο plugin εχω βαλει πανω..Καμμια ιδέα?:wacko:

mol
16 Οκτ. 2010, 23:21
ποια εκδοση εχεις?

Haris1977
17 Οκτ. 2010, 10:28
Την 4.0 beta 6..Δεν ειναι ομως τοσο θεμα εκδοσης..Εβαλα πολλους browsers (opera,firefox,safari) και σε ολα το κανε..Απλα σ αυτη που χω τωρα καπως πιο σπανια..Το κανει ομως..

giothesuper
17 Οκτ. 2010, 10:59
η συνδεση του ιντερνετ ειναι μια χαρα???

Haris1977
17 Οκτ. 2010, 11:06
Ναι ..........

giothesuper
17 Οκτ. 2010, 11:51
εχεις κανει απεγκατασταση του firefox και μετα το ξαναεγκατεστησες και υπηρχε το προβλημαα??μπορει να φταιει η εκδοση που ειναι beta

mcde
17 Οκτ. 2010, 12:08
Την 4.0 beta 6..Δεν ειναι ομως τοσο θεμα εκδοσης..Εβαλα πολλους browsers (opera,firefox,safari) και σε ολα το κανε..Απλα σ αυτη που χω τωρα καπως πιο σπανια..Το κανει ομως..Όταν λες ότι έχεις βάλει πολλούς browsers, τι εννοείς; Ότι όλοι αυτοί κρασάρουν μετά από λίγο;

Haris1977
17 Οκτ. 2010, 16:18
Ναι...Και στον οπερα και στον firefox και αν θυμαμαι καλα κ στον σαφαρι...καποια στιγμη κρασαραν..Τωρα εχω μεινει στην beta του firefox που μου χει κρασαρει τις πιο λιγες φορες..μου φαινεται παω για format...

fantomas_ktm
20 Οκτ. 2010, 17:35
εχεις παρατηρησει αν κρασαρουν ολοι σε συγκεκριμενες σελιδες??

gesamfunai
25 Οκτ. 2010, 19:59
παιδια καλησπερα
εχω μεγαλο προβλημα με τον firefox (3.6.11)
ο,τι και αν κανω , κανει σπασιματα ειτε σε scrolling σε σελιδες , ειτε γραφοντας ενα κειμενο
(ακομα και αυτο) , ειτε βλεποντας video απο οπουδηποτε.
το video κανει παυσεις και κοψιματα , στο γραψιμο γραφω κατι και το βλεπω μετα απο λιγο
παλι με σπασιματα , και οταν επιχειρω να κατεβω προς τα κατω σε μια σελιδα
κολλαει καθε τοσο κατεβαινοντας....δεν ξερω αν καταλαβαινετε
αλλα το προβλημα ειναι πλεον τεραστιο και ξεκινησε πριν απο 1-2 μερες.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ κανενα νεο plugin περα απο αυτα που εχω , ουτε εκανα καποια
αλλαγη/επεμβαση
help τι κανω?

nikos_kallithea
25 Οκτ. 2010, 20:07
κατι τρεχει με το μηχάνημα σου, δες στην "διαχείριση εργασιών" ποιες είναι οι επιδόσεις του συστήματος.

gesamfunai
26 Οκτ. 2010, 12:21
κατι τρεχει με το μηχάνημα σου, δες στην "διαχείριση εργασιών" ποιες είναι οι επιδόσεις του συστήματος.
καλημερα το μηχανημα δεν πρεπει να εχει κατι
το εψαξα για virus,spyware,malware και ειναι πεντακαθαρο.
στη διαχειριση εργασιων δεν βλεπω κατι στις επιδοσεις ανησυχητικο
ακομα να σημειωσω οτι ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ αλλο προγραμμα δεν εχω προβλημα
(players,internet explorer,windows explorer κλπ)
μονο οτιδηποτε κανω με τον firefox εχω σπασιματα,κοληματα,καθυστερησει ς.

και κατι ακομα που προσεξα μολις τωρα γραφοντας αυτο το κειμενο
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ στην αρχη που τον ανοιγω , δηλαδη μολις ανοιξω τον Η/Υ και τον τρεξω
ολα καλα , οσο περναει η ωρα αρχιζει να χωλαινει και μετα απο αρκετη ωρα γινεται
προβληματικη η χρηση του.

zxr
29 Οκτ. 2010, 08:29
Πόσο είναι το CPU load εξαιτίας του Firefox; Θα το δεις από τον task manager.

nikos_kallithea
29 Οκτ. 2010, 09:00
καλημερα το μηχανημα δεν πρεπει να εχει κατι
το εψαξα για virus,spyware,malware και ειναι πεντακαθαρο.
στη διαχειριση εργασιων δεν βλεπω κατι στις επιδοσεις ανησυχητικο
ακομα να σημειωσω οτι ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ αλλο προγραμμα δεν εχω προβλημα
(players,internet explorer,windows explorer κλπ)
μονο οτιδηποτε κανω με τον firefox εχω σπασιματα,κοληματα,καθυστερησει ς.

και κατι ακομα που προσεξα μολις τωρα γραφοντας αυτο το κειμενο
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ στην αρχη που τον ανοιγω , δηλαδη μολις ανοιξω τον Η/Υ και τον τρεξω
ολα καλα , οσο περναει η ωρα αρχιζει να χωλαινει και μετα απο αρκετη ωρα γινεται
προβληματικη η χρηση του.
Για να εισαι σιγουρος φτιαξε ενα νεο "καθαρο" προφιλ και τρεξε απο ακει το firefox, γιατι μπορει να φταιει το προφιλ σου.

gesamfunai
30 Οκτ. 2010, 01:00
Πόσο είναι το CPU load εξαιτίας του Firefox; Θα το δεις από τον task manager.
@ zxr απο που ακριβως εννοεις?

@nikos ΟΚ αυτο θα κανω

παντως σημερα εκανε update στην 3.6.12 και εχω την αισθηση οτι διορθωθηκε
ειναι 3 ωρες τωρα συνεχομενα ανοικτος και δεν εχει διακοπες παρομοιες πουθενα

zxr
30 Οκτ. 2010, 22:26
Αν ανοίξεις τον task manager στην καρτέλα διεργασίες φαίνεται πόση CPU χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα που τρέχει.

eatmydust
2 Νοέ. 2010, 15:19
Πώς γίνεται στον Mozilla Firefox να βάλω πολλαπλά emails ώστε να διαλέγει ο κάθε χρήστης να εισέρχεται αντί να πληκτρολογεί συνεχώς το email του;

Στον Internet Explorer γίνεται αλλά όσο κι αν έχω ψάξει για το Mozilla δε βρίσκω κάτι νατίστοιχο. Συγκεκριμένα, έχω τα emails το δικό μου, της αδερφής μου, της μητέρας μου κι ενός φίλου μου και όποτε θέλει να μπαίνει κάποιος, απλά επιλέγει το email του και πληκτρολογεί μόνο τον κωδικό του.

Αυτό που κατάφερα να βρω είναι ότι η εν λόγω λειτουργία λέγεται Βοηθός Εισόδου του Windows Live αλλά ενώ είναι εγκατεστημένη, λειτουργεί μόνο στο Internet Explorer κι όχι στο Mozilla Firefox.

ilka71
6 Νοέ. 2010, 16:49
ειχα βαλει την java 6.0.21 και ειχε δημιουργηθει το add on java console 6.21 μετα εκανα update την java σε 6.0.22 προστεθηκε το add on java console 6.22 το παλιο add on ομως δεν σβηνει!στο δεξι κλικ εχει μονο disable.πως το σβηνουμε εντελως?
το ιδιο και στα plug ins εχει 2 για java ποιο χρειαζεται και πως σβηνει το αλλο?

nikos_kallithea
6 Νοέ. 2010, 18:22
ειχα βαλει την java 6.0.21 και ειχε δημιουργηθει το add on java console 6.21 μετα εκανα update την java σε 6.0.22 προστεθηκε το add on java console 6.22 το παλιο add on ομως δεν σβηνει!στο δεξι κλικ εχει μονο disable.πως το σβηνουμε εντελως?
το ιδιο και στα plug ins εχει 2 για java ποιο χρειαζεται και πως σβηνει το αλλο?

Add-on τα οποια προστίθενται μετα απο εγκατάσταση κάποιου κυριου προγράμματος οπως πχ η java που εχει τα bug ,τότε δεν μπορεί να απεγκατασταθεί, για να απεγκατασταθεί πρεπει να επεγκαταστήσεις το κυριο πρόγραμμα, δηλαδη την java 6.0.21.

ilka71
6 Νοέ. 2010, 20:46
Add-on τα οποια προστίθενται μετα απο εγκατάσταση κάποιου κυριου προγράμματος οπως πχ η java που εχει τα bug ,τότε δεν μπορεί να απεγκατασταθεί, για να απεγκατασταθεί πρεπει να επεγκαταστήσεις το κυριο πρόγραμμα, δηλαδη την java 6.0.21.

ναι αλλα δεν εχω την 6.21 πλεον!μονο την 6.22!

ilka71
7 Νοέ. 2010, 20:03
1--εαν θελω να κρατησω μονο τα bookmarks θα θυμαται και τα bookmarks που εχω στο bookmarks toolbar?θα τα δειχνει κιολας?
2--επειδη θελω να σβησω εντελως μα εντελως τον firefox μετα την απεγκατασταση ποιον φακελο πρεπει να σβησω μεσα στο users/../appdata κλπ?

hostolis
7 Νοέ. 2010, 23:39
Bookmarks->organize bookmarks->import and backup->backup
θα σωθουν ως .json αρχείο
με τον ιδιο τροπο κανεις restore και τα εχεις ολα οπως ηταν

ilka71
8 Νοέ. 2010, 00:37
Bookmarks->organize bookmarks->import and backup->backup
θα σωθουν ως .json αρχείο
με τον ιδιο τροπο κανεις restore και τα εχεις ολα οπως ηταν

στην toolbar με τα bookmarks θα ειναι με την εμφανιση που τα εχω?

hostolis
8 Νοέ. 2010, 03:02
στην toolbar με τα bookmarks θα ειναι με την εμφανιση που τα εχω?

Ακριβως την ίδια

ilka71
8 Νοέ. 2010, 11:30
Ακριβως την ίδια

ενταξει το εκανα ολα οκ!
εκει που μου ειπες για το backup εχει και μια επιλογη για να κανω τα bookmarks export σε μορφη html.και εχει και import για επαναφορα.αυτο τι διαφορα εχει απο αυτο που μου ειπες στην αρχη με το json αρχειο;

hostolis
8 Νοέ. 2010, 12:38
Είναι για μεταφορά σε άλλον browser κυριως, π.χ. opera ή chrome, δουλευει και με firefox αλλα όμως δεν θα έχουν την ίδια εμφάνιση.

ilka71
8 Νοέ. 2010, 16:45
και ενα tip

με την ενσωματωμενη υπηρεσια backup των bookmarks οταν εκανα restore τα εικονιδια τους ηταν ολα λευκα.συνιστω backup με το mozbackup που μου τα επανεφερε ολα!

hostolis
8 Νοέ. 2010, 17:50
Πρέπει να τα ξαναεπισκεφτείς όλα ωστε να εμφανιστούν και πάλι!

ilka71
8 Νοέ. 2010, 18:15
Πρέπει να τα ξαναεπισκεφτείς όλα ωστε να εμφανιστούν και πάλι!

ακριβως!απλα με το mozbackup ολα επανερχονται πληρως με τα εικονιδια τους!ευχαριστω παντως!
τωρα που κρατησα μονο τα bookmarks και ξανα εγκατεστησα τον ffox τωρα πεταει πριν σερνοταν λιγο!

boksic
10 Νοέ. 2010, 08:06
Καλημερα σε ολους.
Εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα
με τον firefox το οποιο δεν μπορω να το καταλαβω.
καθε φορα που τον ανοιγω αργει χαρακτηριστικα
περιπου 10-15 sec,πραγμα που δεν γινεται με τον
internet explorer.
Tι μπορει να φταιει ρε παιδια?

zxr
10 Νοέ. 2010, 14:15
Πολλά add-ons;

ilka71
10 Νοέ. 2010, 14:42
Καλημερα σε ολους.
Εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα
με τον firefox το οποιο δεν μπορω να το καταλαβω.
καθε φορα που τον ανοιγω αργει χαρακτηριστικα
περιπου 10-15 sec,πραγμα που δεν γινεται με τον
internet explorer.
Tι μπορει να φταιει ρε παιδια?

γραψε ποια add ons εχεις

boksic
10 Νοέ. 2010, 18:26
γραψε ποια add ons εχεις

Δεν εχω κανεi εγκατασταση κανενα απο τα adds on του mozilla.
Κποια που τα ειχα ενεργοποιημενα,τα απενεργοποιηση αλλα
παλι τα ιδια.......σερνεται

ilka71
10 Νοέ. 2010, 18:54
Δεν εχω κανεi εγκατασταση κανενα απο τα adds on του mozilla.
Κποια που τα ειχα ενεργοποιημενα,τα απενεργοποιηση αλλα
παλι τα ιδια.......σερνεται

κανε ενα back up μονο των bookmarks που εχεις με το mozbackup(googlare και θα το βρεις free)

απεγκατεστησε τον ffox αλλα σβησε και τον φακελο mozilla μεσα στο users/user/appdata/local( και roaming) κανε επανεκκινηση ,επανεφερε τα bookmarks με το mozbackup και ο ffox θα πεταει.εγκατεστησε τωρα ΜΟΝΟ τα απαραιτητα add ons!

boksic
10 Νοέ. 2010, 20:55
κανε ενα back up μονο των bookmarks που εχεις με το mozbackup(googlare και θα το βρεις free)

απεγκατεστησε τον ffox αλλα σβησε και τον φακελο mozilla μεσα στο users/user/appdata/local( και roaming) κανε επανεκκινηση ,επανεφερε τα bookmarks με το mozbackup και ο ffox θα πεταει.εγκατεστησε τωρα ΜΟΝΟ τα απαραιτητα add ons!

Το εκανα και αυτο αλλα παλι τα ιδια!

ilka71
10 Νοέ. 2010, 21:06

τοτε δεν ξερω τι αλλο να πω!

giothesuper
10 Νοέ. 2010, 21:11
χρησημοποιησε αλλον browser μεχρι να ερθει η καινουρια αναβαθμηση...ισως να φτιαχτει

Loutrikan
11 Νοέ. 2010, 11:02

Ποια έκδοση του firefox έχεις; μήπως έχεις βάλει τον 4;

boksic
11 Νοέ. 2010, 14:55
Ποια έκδοση του firefox έχεις; μήπως έχεις βάλει τον 4;

Οχι χρησιμοποιω την τελευταια αναβαθμιση του 3

mcde
11 Νοέ. 2010, 18:59
Θα σου έλεγα να κρατήσεις με το mozbackup αυτά που σε ενδιαφέρουν και μετά με τον profile manager να σβήσεις το παλιό προφίλ και να φτιάξεις ένα νέο. Όμως πολύ αμφιβάλλω ότι θα αλλάξει κάτι γιατί α) έχεις κάνει ήδη κάτι παρόμοιο και β) τα 10-15 δευτερόλεπτα που λες ότι κάνει να ανοίξει δεν μου κάνουν καμία εντύπωση. Δεν ξέρω αν ο Firefox θα διορθωθεί στην έκδοση 4, αλλά πλέον έχει πάρα πολλά προβλήματα, είναι αργός και δυστυχώς δεν φαίνεται να φταίνε γι'αυτό τα extensions. Με λίγα λόγια, δεν περιμένω βελτίωση, τουλάχιστον στις εκδόσεις 3.x και είναι από τις λίγες φορές που θα προτείνω να δοκιμάσεις κάποιον άλλον browser (χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα τον chrome και είμαι πολύ ευχαριστημένος).

evo481
12 Νοέ. 2010, 02:16
εγω περασα στον οπερα πριν λιγες μερες γιατι δε πηγαινε αλλο με τον ΦΦ...τον χρησιμοποιουσα πολυ καιρο και ημουν ευχαριστημενος αλλα με τη τελευταια εκδοση πηγαινε αργα και εδειχνε να χει προβληματα...
νομιζω οτι τον χαλασαν...

mol
13 Νοέ. 2010, 01:23
σφαιρα παει η εκδοση 4.0b7
δοκιμαστε την;)

neo24gr
13 Νοέ. 2010, 10:07
σφαιρα παει η εκδοση 4.0b7
δοκιμαστε την;)

τα add ons απο την 3,6,12 τα δεχεται?

mol
13 Νοέ. 2010, 17:25
δε γνωριζω :(

zxr
13 Νοέ. 2010, 18:21
τα add ons απο την 3,6,12 τα δεχεται?
Κάποια μπορεί να μην είναι συμβατά. Σύντομα όμως κυκλοφορούν updates οπότε όλα στρώνουν.

ilka71
14 Νοέ. 2010, 22:04
παιδια εχω την τελευταια βερσιον της αλεπους με 9 add on .
οταν πρωτο ανοιξει μεσω του task manager(με ctrl-alt-del) βλεπω οτι καταναλωνει 55-58mb μνημη.ειναι φυσιολογικο αυτο?σε safe mode καταναλωνει 22mb.
ειχα ανοιξει 4 tabs με 4 εκλογικες περιφερειες με refresh every 15 secs και καποια στιγμη εφτασε στο 1.200.000 kb η μνημη του ffox!

το συστημα μου ειναι windows 7 32bit home με 4gb ram

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα