PDA

View Full Version : Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

Nikos_s3
21 Ιούν. 2008, 10:37
για βρες αν μπορείς τον φάκελο C:\Documents and Settings\users name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\profile name\bookmarks και C:\Documents and Settings\users name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\profile name\bookmarks.bak

υπάρχουν..??

ααα...τώρα έχεις και 2ο πρόβλημα..κακώς αντέγραψες τον παλιό φάκελο στην έκδοση 3...αλλά ας δούμε αν μπορούμε να σώσουμε τα bookmarks πρώτα και μετά το συζητάμε και αυτό..
good luck..;)

searchingfor
21 Ιούν. 2008, 11:18
Den yparxei application data pouthena apoti mporw na katalavw.epsaksa ekei pou eipes tipota.pathsa sto search "application data"pali tipota.

p.s:Ton fakelo me ton mozilla ton palio ton antegrapsa ksexwrista, apla katevasa kai ekana install thn 3h ekdosh.

Epomeno vhma?:(

mcde
21 Ιούν. 2008, 11:54
Υπάρχει αυτός ο φάκελος, απλά δεν βλέπεις τα κρυφά αρχεία...
Control Panel --> Folder options --> View --> Show hidden files and folders.

Γενικά, μην κάνεις copy-paste folders με εγκαταστάσεις ή settings προγραμμάτων.

searchingfor
21 Ιούν. 2008, 14:23
Eyxaristw para poly gia thn voitheia.to vrhka telika se enan fakelo bookmarkbackups...mia extra erwthsh twra.

Mporw na kanw copy paste kapou afto to arxeio wste na prostethoun aftomata ta palia bookmarks sto neo firefox 3 pou exw egkatasthsei?

Eyxaristw ksana osous apanthsan. Na ste kala paidia:)

Phaethon
21 Ιούν. 2008, 15:16
εχει κανεις αλλος προβλημα με το tab mix plus???? εμενα καμια φορα δεν πιανει το x για να κλεισω τις καρτερες με τιποτα.... και ασε που παει περα δωθε οταν παω να το πατησω:wacko:

Nikos_s3
21 Ιούν. 2008, 16:10
searchingfor αφού βρήκες το αρχείο αυτό δοκίμασε να πας bookmarks-->organize bookmarks-->import and backup-->import HTML....lucky day???:)
αν όντως επανέλθουν το αρχείο που βρήκες μπορείς να το κρατήσεις και ως backup ή να πάρεις πλέον και νέο backup με τον ίδιο τρόπο που θα τα κάνεις import..;)

searchingfor
21 Ιούν. 2008, 16:30
Euxaristw ksana

Na kanw mia mini erwthsh twra?Otan anoigw polla tabs pws ginetai na mou exei arketa anoixta taftoxrona me mikra eikonidia kai oxi na mou stelnei ta prwta pou exw anoiksei aristera, kati pou synepagetai oti den einai sthn arxikh mou selida kai prepei na pathsw to aristero velaki gia na paw safta?thanks again

gesamfunai
21 Ιούν. 2008, 20:10
πολυ αργος και προβληματικος ο νεος 3 παιδια

μηπως βγηκε βιαστικα?

sxetikos_asxetos
21 Ιούν. 2008, 20:15
πολυ αργος και προβληματικος ο νεος 3 παιδια

μηπως βγηκε βιαστικα?

Που είναι αργός και τι προβλήματα έχει;

gesamfunai
21 Ιούν. 2008, 20:26
Που είναι αργός και τι προβλήματα έχει;
μου φαινεται πιο βαρυς απο τον 2
επισης καταναλωνει περισσοτερη μνημη - αυτο φαινεται ευκολα με τα
σχετικα προγραμματα και απο τον task manager.

ακομα καποιες ρυθμισεις που τις συνηθισαμε δεν υπαρχουν ή εχουν αλλαξει σημειο!

δεν υπαρχουν νεες εκδοσεις για πολλα απο τα addons που ειχε ο 2 ...
δηλαδη τοσο καιρο προετοιμασια δεν ηταν ετοιμοι να εχουν ηδη νεες εκδοσεις...
και γιατι επρεπε να εισαι τοσο ασυμβατος με αυτα τα προγραμματακια και να θελει
νεες εκδοσεις?
Τα πολλα tabs πανω απο 10 δεν τα χειριζεται καλα...κολλαει και γινεται αργος..
και αλλες φορες κλεινει εντελως...
και αλλα

Nikos_s3
21 Ιούν. 2008, 21:05
Euxaristw ksana

Na kanw mia mini erwthsh twra?Otan anoigw polla tabs pws ginetai na mou exei arketa anoixta taftoxrona me mikra eikonidia kai oxi na mou stelnei ta prwta pou exw anoiksei aristera, kati pou synepagetai oti den einai sthn arxikh mou selida kai prepei na pathsw to aristero velaki gia na paw safta?thanks again

όλα οκ με τα bookmarks..??:)
αν ναι...1ον σου προτείνω να ξανακάνεις clean install τον firefox3 αφού πρώτα κάνεις full uninstall και απλά από το ίδιο αρχείο επαναφέρεις τα bookmarks σου...είναι ''λάθος'' να δουλεύει ο 3 με φάκελο του 2...:!:
κατα τ'άλλα το θέμα με τις καρτέλες προφανώς οφείλεται σε κάποιο addon που έχεις εγκαταστήσει και διαχειρίζεται τις καρτέλες...αν θες γράψε μου ποια πρόσθετα έχεις βάλει και βλέπουμε..;)

clarco5
22 Ιούν. 2008, 21:22
Ακόμα η πλήρης έκδοση του Windows Live Mail δεν είναι συμβατή... :wacko:

Στον 2 ήταν οκ!
Τώρα πρέπει να περιμένουμε απ'το Windows Live να το υποστηρίξει? :confused:
Ή μελλοντικό update του FF...?

searchingfor
23 Ιούν. 2008, 02:38
Yparxei tropos na kanw export enan k mono fakelo aptous 10 pou xw px sta bookmarks se morfh html wste na mporw na ton steilw opou thelw kai na mhn eimai anagkasmenos na stelnw ola ta bookmarks mou?thanks again:)

gianpithio
24 Ιούν. 2008, 13:49
Sorry, δε μου ήρθε ειδοποίηση.
Εννοούσα αυτό:
http://img340.imageshack.us/img340/3549/screenshot002ol8.th.jpg (http://img340.imageshack.us/my.php?image=screenshot002ol8.jpg)

Τελικα αυτο ειταν :)

ioannisioannis
26 Ιούν. 2008, 10:36
οταν ειμαι σε ενα παραθυρο sto FF3 μεσα κ παταω δεξι κλικ κ ζηταω να ανοιξει νεο tab απο καποιο link τοτε μετα με παει στο νεο tab, ενω στο FF2 εμενα στο αρχικο.
Μηπως ξερει καποιοs πως μπορω να παραμενω στο αρχικο tab οταν ζηταω να ανοιξω νεο?

Nikos_s3
26 Ιούν. 2008, 11:49
επιλογές-->καρτέλες--άμεση εστίαση στο άνοιγμα ενός δεσμού σε νέα καρτέλα (ξε-τσεκαρισμένο) :)

jor1ge
28 Ιούν. 2008, 00:58
Εγώ πάντως τον 3 τον βρίσκω ταχύτερο απ΄τον προηγούμενο

ioannisioannis
28 Ιούν. 2008, 07:56
επιλογές-->καρτέλες--άμεση εστίαση στο άνοιγμα ενός δεσμού σε νέα καρτέλα (ξε-τσεκαρισμένο) :)

thanks a lot!!!:D

nikosxeng3
29 Ιούν. 2008, 20:17
firefox 3 για rss reader add on κανενα καλο;;

costastsak
30 Ιούν. 2008, 17:50
Παιδιά εμένα μετά από φορματ που έκανα ο firefox (3) στην αρχη πριν σηκωθεί μου βγάζει ένα παραθυράκι που μου δίνει κάτι επιλογές ή να ξεκινήσω σε safe mode. Και το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να έχω πλέον κάνοντας δεξί κλικ σε ένα λινκ του rapidshare το "download link with IDM". Πατώντας στο tools και μετά add ons και μετα extensions βλέπω οτι μου λέει οτι all add ons have been disable by safe mode. Το ερώτημά μου είναι, δεν γίνετε να απενεργοποιήσω αυτό το παράθυρο στην αρχή; ώστε να μην έχω αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nikos_s3
30 Ιούν. 2008, 18:14
κάνε δεξί κλικ στο εικονίδιο που πατάς για να ανοίξει ο firefox και διάλεξε properties...αν γράφει κάτι στο target μετά το firefox.exe σβήστο..(πχ για safe mode πρέπει να έχει το ''-safe-mode'')

Loutrikan
1 Ιούλ. 2008, 00:33
firefox 3 για rss reader add on κανενα καλο;;

Το Sage χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένη, απλό και καλό!

piece_of_me
4 Ιούλ. 2008, 17:12
Παιδια εχω προβλημα με το mozilla....λοιπον,δν εμφανιζει μερικες ιστοσελιδες που λειτουργουνε κανονικα ενω δειχνει οτι φορτωνει.....π.χ. δν εμφανιζει hi5,myspace,δν κανει αναζητηση στο google ktl.
μου ειπαν να το απεγκαταστησω και να το βαλω ξανα,αλλα τιποτα!Μετα μου ειπαν κατι για registry,που δν καταλαβα....Αυτα
Ξερετε κατι....?Please Help:D

nikkosnet
9 Ιούλ. 2008, 23:16
Εγω δεν τον εχω εγκαταστησει ακομα.....

Εχω τον 2 full customised ακριβως οπως τον θελω. Και επειδη τα περισσοτερα add ons και Themes, δεν θα λειτουργησουν, εχω το set up και το καμαρωνω καθε μερα :p

ilka71
12 Ιούλ. 2008, 00:32
εχετε παρατηρησει οτι στον ffox 3 στο βελακι αριστερα επανω που σε παει "πισω" σελιδα ΔΕΝ δειχνει μια drop-down list με τις προηγουμενες σελιδες που εχεις επισκευτει?ενω στο "μπροστα" βελακι υπαρχει το μικροτερο βελακι που ανοιγει drop-downlist!κριμα γιατι ηταν χρησιμο αν θες να πας δυο σελιδες πριν και οχι μια μια!

sparky
12 Ιούλ. 2008, 09:35
εχετε παρατηρησει οτι στον ffox 3 στο βελακι αριστερα επανω που σε παει "πισω" σελιδα ΔΕΝ δειχνει μια drop-down list με τις προηγουμενες σελιδες που εχεις επισκευτει?ενω στο "μπροστα" βελακι υπαρχει το μικροτερο βελακι που ανοιγει drop-downlist!κριμα γιατι ηταν χρησιμο αν θες να πας δυο σελιδες πριν και οχι μια μια!

Η Drop-down list ελέγχει και τις σελίδες μπροστά και τις σελίδες προς τα πίσω ...;)

ilka71
12 Ιούλ. 2008, 16:42
Η Drop-down list ελέγχει και τις σελίδες μπροστά και τις σελίδες προς τα πίσω ...;):O well i'll be damned....!

lisa
15 Ιούλ. 2008, 12:06
καλημέρα να ρωτήσω κάτι; γιατί μετά το τελευταίο update που έκανε μόνο του κάθε φορά που πάω να το ανοίξω ανοίγοντας τον υπολογιστή μου βγάζει ένα κουτάκι που λέει trying to upload a non-local URI και μετά πατάω το οκ από κάτω και ανοίγει; τι είναι αυτό τώρα, τι κάνουμε;

lefkal
15 Ιούλ. 2008, 12:27
Καμία λύση για τα pdf υπάρχει? 9/10 φορές που θα ανοίξει pdf κολλάει. Κάτι τέτοια με κάνουν και νοσταλγώ την έκδοση 2 :p

gesamfunai
15 Ιούλ. 2008, 14:54
lisa το ιδιο προβλημα εχω και εγω μαζι με πολλα-πολλα αλλα...

καλα εγραψα οτι μαλλον βιαστικα-βιαστικα βγηκε η 3 που πολυ γρηγορα θα ξεχαστει.....

ilka71
15 Ιούλ. 2008, 15:16
παιδια αλλαξτε pdf εκδοση adobe reader.και εμενα κολλαγε και οταν αναβαθμισα τον reader στην τελευταια εκδοση ολα τρεχουν ρολοι.και γενικα ολα ειναι μια χαρα με τον 3 σε μενα!τα βασικα μου add ons αναβαθμιστηκαν και αυτα!

mcde
15 Ιούλ. 2008, 18:20
Χρησιμοποιήστε το extension PDF Download για νά έχετε περισσότερες επιλογές (open, save, κλπ.).

freddaras
16 Ιούλ. 2008, 00:21
καλημέρα να ρωτήσω κάτι; γιατί μετά το τελευταίο update που έκανε μόνο του κάθε φορά που πάω να το ανοίξω ανοίγοντας τον υπολογιστή μου βγάζει ένα κουτάκι που λέει trying to upload a non-local URI και μετά πατάω το οκ από κάτω και ανοίγει; τι είναι αυτό τώρα, τι κάνουμε;

το ειχα και εγω αυτο το προβλημα αλλα το ελυσα...
μηπως εχεις την τουλμπαρ του megaupload......ενσωματωμένη στον μοζιλα....???
αν την εχεις βγαλτην αμεσως μια και δεν ειναι συμβατή με τον καινούργιο μοζιλα και δημιουργει αυτο το προβλημα....
εγω μολις το βγαλα το προβλημα λυθηκε.....

gesamfunai
16 Ιούλ. 2008, 00:47
το ειχα και εγω αυτο το προβλημα αλλα το ελυσα...
μηπως εχεις την τουλμπαρ του megaupload......ενσωματωμένη στον μοζιλα....???
αν την εχεις βγαλτην αμεσως μια και δεν ειναι συμβατή με τον καινούργιο μοζιλα και δημιουργει αυτο το προβλημα....
εγω μολις το βγαλα το προβλημα λυθηκε.....
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ! ευχαριστουμε ειχες δικιο

και ο mcde για το pdf extension

lisa
16 Ιούλ. 2008, 22:20
αχ πραγματικά έχετε τόσο δίκιο...ευχαριστώ πολύ. μόλις το έβγαλα κι εγώ έφτιαξε αμέσως...τέλεια

pneuma
22 Ιούλ. 2008, 18:43
καποιος μπορει να βοηθεισει?εχω το real και με την προηγουμενη εκδοση κατεβαζα βιντεο καθως τα εβλεπα ενω τωρα δεν μπορω!καμια βοηθεια?:(

geofil
22 Ιούλ. 2008, 23:05
Δεν ξέρω αν δουλεύει το real με την νέα έκδοση αλλά υπάρχουν πολλές λύσεις για να κατεβάσεις τα βιντεάκια που βλέπεις με τον firefox

Βασίλης
23 Ιούλ. 2008, 01:56
Με την νέα έκδοση σχεδόν όλα τα extensions δεν δουλεύουν κλασσικά..Ας πρόσεχα να μην την έβαζα θα μου πείτε,καμιά λύση όμως υπάρχει για να τα κάνω να δουλέψουν;Μπορώ να εγκαταστήσω ταυτόχρονα και τον 2;Μπορούν να συνυπάρχουν δηλαδή 2 διαφορετικές εκδόσεις;

stefanos_79
23 Ιούλ. 2008, 09:57
Μπορώ να εγκαταστήσω ταυτόχρονα και τον 2;Μπορούν να συνυπάρχουν δηλαδή 2 διαφορετικές εκδόσεις;Μπα δεν νομιζω γιατι μολις θα πας να κανεις εγκατασταση θα σου πει οτι ήδη υπαρχει να αλλη εκδοση,πρεπει να κανεις επεγκατασταση αυτην την εκδοση για να βαλεις αυτη που θελεις κτλ κτλ κτλ

kostakiss
23 Ιούλ. 2008, 14:37
καλα ακομα δεν βγηκε ενημερωση για το tab mix plus? (για τον ff3)

ilka71
23 Ιούλ. 2008, 17:02
καλα ακομα δεν βγηκε ενημερωση για το tab mix plus? (για τον ff3)

υπαρχει dev build που λειτουργει μια χαρα με τον ffox3

Nikos_s3
23 Ιούλ. 2008, 17:45
Με την νέα έκδοση σχεδόν όλα τα extensions δεν δουλεύουν κλασσικά..Ας πρόσεχα να μην την έβαζα θα μου πείτε,καμιά λύση όμως υπάρχει για να τα κάνω να δουλέψουν;Μπορώ να εγκαταστήσω ταυτόχρονα και τον 2;Μπορούν να συνυπάρχουν δηλαδή 2 διαφορετικές εκδόσεις;

Mr Tech Toolkit (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/421) :)
το εγκαθιστάς και από την διαδρομή addons-->tools διαλέγεις το ''make all compatible''...;)

geofil
23 Ιούλ. 2008, 21:57
Μπα δεν νομιζω γιατι μολις θα πας να κανεις εγκατασταση θα σου πει οτι ήδη υπαρχει να αλλη εκδοση,πρεπει να κανεις επεγκατασταση αυτην την εκδοση για να βαλεις αυτη που θελεις κτλ κτλ κτλ

Γίνεται. Αρκεί να επιλέξεις διαφορετικό φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος από τον προεπιλεγμένο. Μπορείς να έχεις τον 2 και τον 3 στο ίδιο σύστημα.

ilka71
24 Ιούλ. 2008, 00:23
Mr Tech Toolkit (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/421) :)
το εγκαθιστάς και από την διαδρομή addons-->tools διαλέγεις το ''make all compatible''...;)
νικο σιγουρα δεν χαλαει την εγκατασταση του ffox αυτο το extension?

Nikos_s3
24 Ιούλ. 2008, 01:46
το συγκεκριμένο extension είναι πραγματικά εργαλείο με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα...αν βέβαια απλά το εγκαταστήσεις και επιλέξεις μόνο το make all compatible στα tools του Addons manager, κάνει συμβατά τα όποια ''ασύμβατα'' extensions και αυτό είναι όλο...:)
safe enough..;)

aimilios
24 Ιούλ. 2008, 08:50
Εγώ πάντως που εγκατέστησα το Tab Mix Plus από εδώ (http://tmp.garyr.net/forum/viewtopic.php?t=7031) και συγκεκριμένα από εδώ (http://tmp.garyr.net/tab_mix_plus-dev-build.xpi), μια χαρά μου παίζει στον 3.0.1.

ilka71
25 Ιούλ. 2008, 17:47
το συγκεκριμένο extension είναι πραγματικά εργαλείο με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα...αν βέβαια απλά το εγκαταστήσεις και επιλέξεις μόνο το make all compatible στα tools του Addons manager, κάνει συμβατά τα όποια ''ασύμβατα'' extensions και αυτό είναι όλο...:)
safe enough..;)
αν κατι δεν μου αρεσει και απεγκαταστησω αυτο το add on νικο τα αλλα extensions επιστρεφουν στις προηγουμενες εκδοσεις τους?
EDIT:οκ εκανα compatible δυο αγαπημενα μου extensions...μια χαρα!ευχαριστω!
κατι αλλο.. ...θελω να κανω φορματ στο κομπιουτερ μου αλλα να φυλαξω ολες τις ρυθμισεις,themes,extensions κλπ και οταν ξανα εγκαταστησω τον ffox να τον ξανακανω να ειναι οπως πριν.μια φορα που το εκανα φυλαξα τον φακελο με το profile ειχε ενα περιεργο ονομα hdhfslkjl.ckjh μετα στην καινουργια εγκατασταση το εκανα copy-paste στον φακελο mozilla>profiles που ειχε ηδη το default μεσα αλλα εκει τι κανω?σβηνω το default και περνα αυτο που εχω φυλαξει ?

Nikos_s3
25 Ιούλ. 2008, 18:39
αν κατι δεν μου αρεσει και απεγκαταστησω αυτο το add on νικο τα αλλα extensions επιστρεφουν στις προηγουμενες εκδοσεις τους?
EDIT:οκ εκανα compatible δυο αγαπημενα μου extensions...μια χαρα!ευχαριστω!
κατι αλλο.. ...θελω να κανω φορματ στο κομπιουτερ μου αλλα να φυλαξω ολες τις ρυθμισεις,themes,extensions κλπ και οταν ξανα εγκαταστησω τον ffox να τον ξανακανω να ειναι οπως πριν.μια φορα που το εκανα φυλαξα τον φακελο με το profile ειχε ενα περιεργο ονομα hdhfslkjl.ckjh μετα στην καινουργια εγκατασταση το εκανα copy-paste στον φακελο mozilla>profiles που ειχε ηδη το default μεσα αλλα εκει τι κανω?σβηνω το default και περνα αυτο που εχω φυλαξει ?

για να το κάνεις αυτό θα πρέπει αρχικά να εγκαταστήσεις την ίδια έκδοση του προγράμματος με αυτή που πήρε το backup..!
το όνομα του φακέλου του προφίλ είναι όντως ένα τέτοιο περίεργο..:O οπότε όπως είπες απλά το κάνεις paste είτε στο default που δημιουργείται είτε ακόμα καλύτερα σαν δεύτερο φάκελο δίπλα στο default....έπειτα από την διαδρομή "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p (ή την αντίστοιχη δική σου) διαλέγεις το προφίλ που θες να εκκινήσει ο broswer and that's it..:)
σαν δεύτερη λύση θα σου πρότεινα το extension FEBE (http://customsoftwareconsult.com/extensions/) όπου με την επιλογή ''backup full profile'' είσαι καλυμένος..;)
good luck..;)
p.s: φιλική συμβουλή να πάρεις ξεχωριστό backup από τα bookmarks από την διαδρομή bookmarks-->organise bookmarks-->import and backup-->export HTML ;)

ilka71
25 Ιούλ. 2008, 18:59
για να το κάνεις αυτό θα πρέπει αρχικά να εγκαταστήσεις την ίδια έκδοση του προγράμματος με αυτή που πήρε το backup..!
το όνομα του φακέλου του προφίλ είναι όντως ένα τέτοιο περίεργο..:O οπότε όπως είπες απλά το κάνεις paste είτε στο default που δημιουργείται είτε ακόμα καλύτερα σαν δεύτερο φάκελο δίπλα στο default....έπειτα από την διαδρομή "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p (ή την αντίστοιχη δική σου) διαλέγεις το προφίλ που θες να εκκινήσει ο broswer and that's it..:)
σαν δεύτερη λύση θα σου πρότεινα το extension FEBE (http://customsoftwareconsult.com/extensions/) όπου με την επιλογή ''backup full profile'' είσαι καλυμένος..;)
good luck..;)
p.s: φιλική συμβουλή να πάρεις ξεχωριστό backup από τα bookmarks από την διαδρομή bookmarks-->organise bookmarks-->import and backup-->export HTML ;)
ολα τα καταλαβα μονο εκει που λες οτι μπορω να διαλεξω με ποιο προφιλ να εκκινησει ο ffox δεν καταλαβα!πως δηλωνουμε με ποιο προφιλ να ξεκινησει o ffox?:O

Nikos_s3
25 Ιούλ. 2008, 20:08
start-->run-->C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe -p...σου ανοίγει ο profile manager και επιλέγεις με πιο προφίλ θα ξεκινήσει (εννοείται αν έχεις από 2 προφίλ και πάνω)...
υπ'όψιν το προφίλ που θα διαλέξεις θα είναι αυτό που θα ξεκινάει ο ff από εκεί και εμπρός εκτός αν ξαναδιαλέξεις με τον ίδιο τρόπο κάποιο άλλο..;)

ilka71
25 Ιούλ. 2008, 22:15
start-->run-->C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe -p...σου ανοίγει ο profile manager και επιλέγεις με πιο προφίλ θα ξεκινήσει (εννοείται αν έχεις από 2 προφίλ και πάνω)...
υπ'όψιν το προφίλ που θα διαλέξεις θα είναι αυτό που θα ξεκινάει ο ff από εκεί και εμπρός εκτός αν ξαναδιαλέξεις με τον ίδιο τρόπο κάποιο άλλο..;)1---πηγα να κανω update ενα extension αλλα μου εβγαλε download error.τωρα με το προγραμμα που μου ειπες δεν θα γινονται update των εκαστοτε extensions? το εν λογω add on ΗΤΑΝ compatible με την τελευταια version του ffox αρα δεν επενεβη το toolkit
2---αν εγκαταστησω μετα απο φορματ τον ffox το default προφιλ den exei to ιδιο ονομα με το προφιλ που θα εχω φυλαξει σαν back up,η απορια μου ειναι ΠΡΩΤΑ σβηνω το default και μετα κανω copy-paste το δικο μου προφιλ η kati allo?
3---στο start>run εβαλα αυτο C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe -p αλλα μου λεει δεν υπαρχει!μεχρι το .exe ετσι το εχω sto program files το -p δεν καταλαβαινω!

geofil
26 Ιούλ. 2008, 00:27
Αν πρόκειται να κάνεις φορματ η καλύτερη λύση το MozBackup.
Μην ασχολείσαι με τα προφιλ του ff.
Παίρνεις backup με το MozBackup. Το αποθηκεύεις σε cd ή σε usb στικάκι, κάνεις το φορμάτ σου, εγκαθιστάς ff και MozBackup και επιλέγεις επαναφορά από το μέσο που το έχεις αποθηκεύσει. Σε λίγο θα έχεις τον firefox όπως ακριβώς τον άφησες πριν το φορμάτ. Με τις ρυθμίσεις που είχες, τα add-ons που είχες, ακόμα και με το θέμα που είχες εγκαταστήσει και τα tabs που είχες ανοιχτά πριν το φορμάτ!!!
Το έχω κάνει αρκετές φορές. Η απόλυτη λύση. Είναι free και θα το βρεις εδώ (http://mozbackup.jasnapaka.com/download.php)

ilka71
26 Ιούλ. 2008, 13:42
Αν πρόκειται να κάνεις φορματ η καλύτερη λύση το MozBackup.
Μην ασχολείσαι με τα προφιλ του ff.
Παίρνεις backup με το MozBackup. Το αποθηκεύεις σε cd ή σε usb στικάκι, κάνεις το φορμάτ σου, εγκαθιστάς ff και MozBackup και επιλέγεις επαναφορά από το μέσο που το έχεις αποθηκεύσει. Σε λίγο θα έχεις τον firefox όπως ακριβώς τον άφησες πριν το φορμάτ. Με τις ρυθμίσεις που είχες, τα add-ons που είχες, ακόμα και με το θέμα που είχες εγκαταστήσει και τα tabs που είχες ανοιχτά πριν το φορμάτ!!!
Το έχω κάνει αρκετές φορές. Η απόλυτη λύση. Είναι free και θα το βρεις εδώ (http://mozbackup.jasnapaka.com/download.php)το εκανα!θα επαναφερει και τα bookmarks στο bookmark toolbar?τις συντομευσεις δηλαδη που εχω βαλει στο toolbar κατω απο τις διευθυνσεις

geofil
26 Ιούλ. 2008, 19:52
το εκανα!θα επαναφερει και τα bookmarks στο bookmark toolbar?τις συντομευσεις δηλαδη που εχω βαλει στο toolbar κατω απο τις διευθυνσεις

Nαι. Ξέχασα να στο πω :)

mcde
27 Ιούλ. 2008, 02:55
Το mozbackup επαναφέρει τα πάντα, εκτός από extensions που δεν υποστηρίζει και γενικά είναι ή πιο αξιόπιστη λύση.

geofil
27 Ιούλ. 2008, 11:29
Και τα extensions επαναφέρει. Υπάρχει προειδοποίηση ότι με κάποια από αυτά μπορεί να μην τα καταφέρει αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είδα ποτέ κάτι τέτοιο.

Angeldust
3 Αύγ. 2008, 03:50
Εχω πολύ συχνά προβλήματα με Crash στον FF 3.0.1

Χρησιμοποιώ OSX και συγκεκριμένα 10.5.4

Τα crash έρχονται συνέχεια, έψαξα παντού, έχουν πολλοί πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα. Τελικά το πρόβλημα προέρχεται απο το flash plug-in. Οταν το απενεργοποιήσω, όλα δουλεύουν άψογα και κανένα κόλλημα. Οταν το ενεργοποιώ, σε άσχετες στιγμές κρασάρει και μου πετάει το παράθυρο για να στείλει feedback κλπ.

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα... δοκίμασα και την beta 2 έκδοση του flash 10 αλλά τίποτα, μια απ'τα ίδια.

Nikos_s3
3 Αύγ. 2008, 11:00
την 9.0.124 είχες..?

Angeldust
3 Αύγ. 2008, 11:15
την 9.0.124 είχες..?
Ναι, την 9.0 r124.

Nikos_s3
3 Αύγ. 2008, 16:53
είναι σίγουρα πιο σταθερή από την 10...αλλά προφανώς υπάρχουν ακόμα ασυμβατότητες με το λειτουργικό σου...οπότε υπομονή μέχρι την 10 final..:O

sxetikos_asxetos
3 Αύγ. 2008, 17:33
Εχω πολύ συχνά προβλήματα με Crash στον FF 3.0.1

Χρησιμοποιώ OSX και συγκεκριμένα 10.5.4

Τα crash έρχονται συνέχεια, έψαξα παντού, έχουν πολλοί πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, τίποτα. Τελικά το πρόβλημα προέρχεται απο το flash plug-in. Οταν το απενεργοποιήσω, όλα δουλεύουν άψογα και κανένα κόλλημα. Οταν το ενεργοποιώ, σε άσχετες στιγμές κρασάρει και μου πετάει το παράθυρο για να στείλει feedback κλπ.

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα... δοκίμασα και την beta 2 έκδοση του flash 10 αλλά τίποτα, μια απ'τα ίδια.

Έχω και εγώ τέτοια προβλήματα με το Flash και σε Windows XP και σε Vista.. FF3 πάντα..

Οπότε δεν είναι θέμα ασυμβατότητας με το λειτουργικό. Πως θα μπορούσε να είναι άλλωστε όταν το Flash είναι προϊον της Adobe.. Και Adobe = Mac :) Λέτε ο κύριος όγκος δημιουργίας Flash να γινόταν σε Mac και να μην υποστηρίζονταν full ο player;:rolleyes:

Nikos_s3
3 Αύγ. 2008, 18:11
λέγοντας θέμα συμβατότητας δεν εννοοούμε απαραίτητα από την πλευρά του flash player..;)
άλλωστε είπα ήδη ότι η έκδοση 10 δημιουργεί πολλά προβλήματα ακόμα και στα ΧΡ..
να το γράψω καλύτερα λοιπόν...υπάρχουν ''θέματα συνεργασίας'' των 2, οπότε αναμονή για τις απαραίτητες βελτιώσεις..:)

Bayern7
3 Αύγ. 2008, 20:01
Έχω και εγώ τέτοια προβλήματα με το Flash και σε Windows XP και σε Vista.. FF3 πάντα..
Σε vista πάντως με ff3.0.1 και το flash 9 r124 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε ένα crash.

Nikos_s3
3 Αύγ. 2008, 21:24
η 9.124 είναι αρκετά σταθερή και στα ΧΡ όπου και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα..:)

Βασίλης
6 Αύγ. 2008, 00:38
Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και πιθανολογώ ότι είναι από τον Firefox.Συγκεκριμένα μόλις πάω να ανοίξω αρχείο βίντεο από οποιονδήποτε player μου βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Είτε είναι ο firefox ανοιχτός είτε κλειστός.Το κάνει τις τελευταίες μέρες και μόλις έβαλα 2 πρόσθετα beta,ένα το FEBE και ένα το Tab mix plus που ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα για τον 3.0.1
Έκανα απεγκατάσταση τον flash player στον firefox,τον ξαναέβαλα στην έκδοση 9.0 r124 και πάλι το ίδιο συμβαίνει.Το θεωρώ απίθανο να έχω κολλήσει ιό οπότε μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στον ff.Από τότε που έβαλα τον 3.0 όλο προβλήματα έχω τελικά :confused:

gesamfunai
6 Αύγ. 2008, 01:29
Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και πιθανολογώ ότι είναι από τον Firefox.Συγκεκριμένα μόλις πάω να ανοίξω αρχείο βίντεο από οποιονδήποτε player μου βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Είτε είναι ο firefox ανοιχτός είτε κλειστός.Το κάνει τις τελευταίες μέρες και μόλις έβαλα 2 πρόσθετα beta,ένα το FEBE και ένα το Tab mix plus που ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα για τον 3.0.1
Έκανα απεγκατάσταση τον flash player στον firefox,τον ξαναέβαλα στην έκδοση 9.0 r124 και πάλι το ίδιο συμβαίνει.Το θεωρώ απίθανο να έχω κολλήσει ιό οπότε μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στον ff.Από τότε που έβαλα τον 3.0 όλο προβλήματα έχω τελικά :confused:
καλα το ειχα διαπιστωσει λοιπον και εγω...
βιαστικα και προχειρα βγηκε ...ασε που η δουλεια και οι βελτιωσεις που επρεπε να γινουν
δεν εγιναν και εχει και τοσο μεγαλη υποστηριξη...

Nikos_s3
6 Αύγ. 2008, 10:28

έλα να τα πάρουμε ένα ένα..:)
καταρχήν μιλάς για άνοιγμα βίντεο μέσα στον browser ή εκτός αυτού δηλαδή με τον πχ windows media player?? αν αναφέρεσαι στην δεύτερη περίπτωση (και ειδικά με κλειστό FF όπως έγραψες) είναι λίγο δύσκολο να φταίει η αλεπού..
το FEBE δεν παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα...δεν έχει δημιουργήσει σχεδόν ποτέ και σε κανέναν...το πολύ πολύ να μην κάνει καλά την δουλειά του (παλαιότερες εκδόσεις)...για να είσαι σίγουρος ήδη έχει βγει η έκδοση 6.0RC2 όπου την βρίσκεις ΕΔΩ (http://customsoftwareconsult.com/extensions/FEBE6.0RC2.xpi)
το Tab mix plus δεν το έχω δουλέψει πρόσφατα...συνήθως και αυτά τα extension δημιουργούν πρόβλημα μόνο στα tabs και σε εσωτερικές ρυθμίσεις που αφορούν το tab browsing και μου κάνει λίγο δύκολο να προκαλεί μπλε οθόνες...για να είσαι πάλι σίγουρος απενεργοποίησέ το από το extension manager , κάνε επανεκκίνηση του FF και δοκίμασέ το..
τέλος πιο πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με τον player που χρησιμοποιείς ή τους codecs...δώσε μου λεπτομέρειες πάνω σε αυτά please...
και αν σου είναι εύκολο παρατήρησε την μπλε οθόνη(αν κάνει κατευθείαν restart πρέπει να το ρυθμίσεις από my computer-->δεξί κλικ-->properties-->advanced-->startup an recovery-->system failure-->automatically restart uncheck) να δεις αν αναγράφει πουθενά για FF ή για κάτι άλλο που δημιουργεί το πρόβλημα...
να σου αναφέρω επίσης ότι είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα με restarts πριν κανά 6μηνο...και τελικά έφταιγε η κάρτα ήχου που κόλαγε τρελά όταν έπαιζε AC3...
good luck..;)

geofil
6 Αύγ. 2008, 22:16
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι λίγο (εως αρκετά) απίθανο να φταίει ο Firefox. Από την στιγμή που λες ότι αυτό γίνεται όταν πας να ανοίξεις κάποιο αρχείο βίντεο, μάλλον εννοείς αρχείο αποθηκευμένο στον σκληρό σου. Άρα ο Firefox δεν έχει καμία σχέση. Σύμπτωση είναι ότι αυτό γίνεται από τότε που εγκατέστησες τα πρόσθετα. Οι πιθανότεροι λόγοι της μπλε οθόνης είναι 2.
Πρόβλημα στους codecs (το πιο πιθανό).
Πρόβλημα στους drivers της κάρτας γραφικών.

Βασίλης
7 Αύγ. 2008, 01:25
Και γω στην αρχή είπα ότι αποκλείεται να φταίει ο ff αλλά δεν βρίσκω τι άλλο μπορεί να φταίει.Και εξηγώ γιατί,το σύστημα είναι δεν είναι 5 μηνών,ολοκαίνουργιο,από την αρχή πέρασα codecs players drivers κλπ και μου δούλευαν πάντα άψογα χωρίς πρόβλημα.Ούτε μια επανεκκίνηση.Έχω να πειράξω το οτιδήποτε στο pc πάνω από μήνα.Οι μόνες αλλαγές που έγιναν ήταν στον firefox και στα πρόσθετα.

Έβαλα febe+tabmixplus όχι από την επίσημη σελίδα των προσθέτων του ff,αλλά από τα sites τους που ήταν beta εκδόσεις οι συγκεκριμένες.Επίσης κάποια αλλαγή έγινε και στον adobe flash player του ff,κάποια άλλη έκδοση μπήκε,update έκανε δεν θυμάμαι τώρα.Μέχρι εκείνη την στιγμή όλα πήγαιναν ρολόι,από τότε άρχισαν τα κρασαρίσματα!

Είτε είναι ανοικτός ο ff είτε κλειστός,και μάλιστα σήμερα το πρωί μου το έκανε και στην αναπαραγωγή mp3.Τι να πω δεν ξέρω,και το κυριότερο είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω :confused:

Nikos_s3
7 Αύγ. 2008, 10:59
παρατήρησε την μπλε οθόνη(αν κάνει κατευθείαν restart πρέπει να το ρυθμίσεις από my computer-->δεξί κλικ-->properties-->advanced-->startup an recovery-->system failure-->automatically restart uncheck) να δεις αν αναγράφει πουθενά για FF ή για κάτι άλλο που δημιουργεί το πρόβλημα...

Βασίλη κάνε αυτό και δες τι γράφει στην μπλε οθόνη για να δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε..:)

MaTRiX57
7 Αύγ. 2008, 14:25
hello? beta versions??
ΙΣΩΣ φταίνε αυτές!
Κάντες uninstall τότε και βλέπεις...
Επίσης υπάρχει και η λύση να ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙΣ τον firefox...

Βασίλης
13 Αύγ. 2008, 17:41
Καλησπέρα και πάλι,και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές :)

Το πρόβλημα τελικά φαίνεται να έχει λυθεί για την ώρα.Με αρκετό googling βρήκα αυτό (http://forums.techarena.in/xp-hardware/863708.htm) το thread όπου και αυτός είχε τα ίδια συμπτώματα με μένα.

Εν ολίγοις:
-Δεν έφταιγε τελικά ο firefox.Εννοείται πως απεγκατέστησα οτιδήποτε beta add on είχα βάλει.
-Το μήνυμα λάθους στην μπλε οθόνη ήταν το "- IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL"
-Έγινε update στους drivers της κάρτας γραφικών (GeForce 8600GT) χωρίς όμως να διορθωθεί το πρόβλημα
-Περάστηκε εκ νέου ο firefox χωρίς να αλλάξει κάτι πάλι.
-Τελευταία μου κίνηση πριν κάνω update το bios ήταν να απεγκαταστήσω το k-lite codec pack,προτού όμως το κάνω,είδα ένα configuration tool,το έτρεξα,επανέφερε στο default ορισμένες ρυθμίσεις και από τότε όλα παίζουν μια χαρά...

konv
14 Αύγ. 2008, 00:04
Παιδιά επείγον όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει. Ξαφνικά χάθηκαν οι σελιδοδείκτες που είχα αποθηκευμένους κι όταν ανοίγω τον firefox πλέον δεν τους εμφανίζει. Επίσης στην Προβολή => εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών επίσης δεν εμφανίζει τίποτε. Τι έγινε πως μπορώ να επαναφέρω τους σελιδοδείκτες;
Ευχαριστώ

geofil
14 Αύγ. 2008, 11:50
-Τελευταία μου κίνηση πριν κάνω update το bios ήταν να απεγκαταστήσω το k-lite codec pack,προτού όμως το κάνω,είδα ένα configuration tool,το έτρεξα,επανέφερε στο default ορισμένες ρυθμίσεις και από τότε όλα παίζουν μια χαρά...
Είπαμε. Ήταν το πιθανότερο. :)
O firefox από μόνος του δεν κάνει τέτοια. :)

l3ft3r1s
17 Αύγ. 2008, 01:08
Φαίνεται πως το πρόβλημα με τα pdf είναι αρκετά διαδεδομένο. Έψαξα λίγο στον internet (και σε αυτό το thread ;)) και βρήκα διάφορα άτομα να έχουν αυτό το πρόβλημα, και τελικά να δίνονται διάφορες λύσεις.

Τελικά σε εμένα το πρόβλημα λύθηκε ανοίγοντας το tools --> options --> applications και επιλέγοντας για τα pdf αρχεία την επιλογή "use adobe reader 8.1" αντί του "use adobe acrobat (in firefox)". Έτσι δεν χρησιμοποιεί το το pdf plugin αλλά ανοίγει κατευθείαν το adobe reader. Μια προσωρινή λύση μέχρι να διορθωθούν οι ασυμβατότητες!

gesamfunai
17 Αύγ. 2008, 09:26
Φαίνεται πως το πρόβλημα με τα pdf είναι αρκετά διαδεδομένο. Έψαξα λίγο στον internet (και σε αυτό το thread ;)) και βρήκα διάφορα άτομα να έχουν αυτό το πρόβλημα, και τελικά να δίνονται διάφορες λύσεις.

Τελικά σε εμένα το πρόβλημα λύθηκε ανοίγοντας το tools --> options --> applications και επιλέγοντας για τα pdf αρχεία την επιλογή "use adobe reader 8.1" αντί του "use adobe acrobat (in firefox)". Έτσι δεν χρησιμοποιεί το το pdf plugin αλλά ανοίγει κατευθείαν το adobe reader. Μια προσωρινή λύση μέχρι να διορθωθούν οι ασυμβατότητες!
δουλευει αυτη η λυση και στο firefox και στο flock που εχει και αυτος τα ιδια προβληματα.
thanks

konv
19 Αύγ. 2008, 00:19
Ξέρει κανείς πως μπορώ να τοποθετήσω σελίδες στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών;
Ευχαριστώ

Bayern7
19 Αύγ. 2008, 19:31
Ξέρει κανείς πως μπορώ να τοποθετήσω σελίδες στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών;
Ευχαριστώ
tools > organize bookmarks
και μετακίνησε με drag n drop όσους «σελιδοδείκτες» θες στο bookmarks toolbar.
(κάνε τη μετάφραση, δεν ξέρω πως λέγονται τα αντίστοιχα στα «ελληνικά»)....

konv
19 Αύγ. 2008, 19:50
tools > organize bookmarks
και μετακίνησε με drag n drop όσους «σελιδοδείκτες» θες στο bookmarks toolbar.
(κάνε τη μετάφραση, δεν ξέρω πως λέγονται τα αντίστοιχα στα «ελληνικά»)....

Αυτό γινόταν παλαιότερα...
Τώρα όμως με τον 3 δεν μπορώ πλέον να το κάνω...
Ξέρει κανείς τι φταίει;

aimilios
20 Αύγ. 2008, 09:19
Αυτό γινόταν παλαιότερα...
Τώρα όμως με τον 3 δεν μπορώ πλέον να το κάνω...
Ξέρει κανείς τι φταίει;:worry: Μια χαρά το κάνει...

Στην οργάνωση σελιδοδεικτών και στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών (ορίστε η μετάφραση Bayern :p) με δεξί και δημιουργία φακέλου φτιάχνεις κατηγορίες (ελπίζω αυτό να εννοείς με το «σελίδες» στο αρχικό σου μήνυμα).

Αν κάνεις αυτή την διαδικασία και κάπου σου «κολλάει», πες μας ακριβώς που για να το δούμε.

konv
20 Αύγ. 2008, 16:32
:worry: Μια χαρά το κάνει...

Στην οργάνωση σελιδοδεικτών και στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών (ορίστε η μετάφραση Bayern :p) με δεξί και δημιουργία φακέλου φτιάχνεις κατηγορίες (ελπίζω αυτό να εννοείς με το «σελίδες» στο αρχικό σου μήνυμα).

Αν κάνεις αυτή την διαδικασία και κάπου σου «κολλάει», πες μας ακριβώς που για να το δούμε.

Όπως θα δεις και στην φωτό παρακάτω έπαιρνα μια καρτέλλα από αυτές που είχα ανοικτές και την τοποθετούσα με drag n drop εκεί που δείχνει το βέλος. Στη συνέχεια κάθε φορά που θα έκαναν κλικ επάνω στην καρτέλλα αυτή άνοιγε... Κάτι δηλ. όπως με το σπιτάκι παραπάνω για την αρχική σελίδα.

http://i217.photobucket.com/albums/cc176/konv/Untitled1.jpg

Bayern7
20 Αύγ. 2008, 19:14
deksi click deksia apo to voithia sto keno kai vale tik mprosta apo to εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών.
ekei tha kaneis dragndrop to tab pou thes.

konv
20 Αύγ. 2008, 19:26
Ήδη το έχω κάνει αυτό....

aimilios
21 Αύγ. 2008, 09:19
Όπως θα δεις και στην φωτό παρακάτω έπαιρνα μια καρτέλλα από αυτές που είχα ανοικτές και την τοποθετούσα με drag n drop εκεί που δείχνει το βέλος. Στη συνέχεια κάθε φορά που θα έκαναν κλικ επάνω στην καρτέλλα αυτή άνοιγε... Κάτι δηλ. όπως με το σπιτάκι παραπάνω για την αρχική σελίδα.Που είναι (για να δούμε τι γίνεται);

geofil
21 Αύγ. 2008, 21:39
Αν δεν βλέπεις την φωτό τότε υπάρχει υπάρχει πρόβλημα με τον browser σου.
Είμαστε πάντως στο σωστό thread για να το συζητήσουμε. :)

aimilios
22 Αύγ. 2008, 08:43
Αν δεν βλέπεις την φωτό τότε υπάρχει υπάρχει πρόβλημα με τον browser σου.
Είμαστε πάντως στο σωστό thread για να το συζητήσουμε. :):rotfl: Είχα βάλει στο AdBlock για κάποιο περίεργο λόγο το photobucket! :p

Θα συμφωνήσω πάντως με τον Bayern7 στο ότι δεν το κάνει drag & drop στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών αλλά σε άλλη εργαλειοθήκη (από ότι - νομίζω ότι - φαίνεται στην εικόνα).

konv
22 Αύγ. 2008, 16:20
Nαι αλλά γιατί δεν το κάνει;;;

africa_twin
22 Αύγ. 2008, 18:59
Στις παλιότερες εκδόσεις firefox χρησιμοποιούσα τα πρόσθετα auto copy και paste and go που με είχαν βολέψει πολύ. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την έκδοση 3.0.1 του firefox

geofil
22 Αύγ. 2008, 19:29
Απ' όσο ξέρω για το paste and go, δυστυχώς όχι ακόμα. Και με είχε βολέψει και εμένα αρκετά.

babis21
22 Αύγ. 2008, 19:31
Εγω χρησιμοποιω το AutoCopy μονο και εκανα το γνωστο κολπακι και δουλευει χωρις προβλημα στον 3.0.1 ;)
Το ανεβασα και ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/139290573/Auto_Copy_0.8_For_ff3.0_.xpi.html) για οποιον το θελει :)

africa_twin
22 Αύγ. 2008, 19:41
Εγω χρησιμοποιω το AutoCopy μονο και εκανα το γνωστο κολπακι και δουλευει χωρις προβλημα στον 3.0.1 ;)
Το ανεβασα και ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/139290573/Auto_Copy_0.8_For_ff3.0_.xpi.html) για οποιον το θελει :)

Φιλαράκι έγραψες!!! Ευχαριστώ! ;)

babis21
23 Αύγ. 2008, 04:08
Φιλαράκι έγραψες!!! Ευχαριστώ! ;)

Να σαι καλα !!!

----------------------------------------------------

Να ρωτησω, γινεται να απεγκαταστησουμε τις "προσθετες λειτουργιες" ?

speed_fire08
28 Αύγ. 2008, 15:16
παιδια εκανα αναβαθμηση απο firefox 2 στον 3. και απο τοτε καθε 5 λεπτα κανει επαννεκινηση! ελεος! με κανενα update θα λυθει το προβλημα? η να γυρισω στον 2? :(. α το λογισμικιο εινια vista ultimate 32bit(δεν ξερω αν παιζει ρολο)

johnthegreek
2 Σεπ. 2008, 17:44
Κατέβασα τον Mozilla Firefox 3.1 (όχι beta) αλλά δεν μου αρέσει η γραμματοσειρά που έχει.Το μόνο που μου αρέσει στον Internet Explorer 7 είναι η γραμματοσειρά του η οποία το Firefox δεν διαθέτει.Πως μπορώ να βάλω τη γραμματοσειρά του Internet Explorer 7 στο Mozilla 3:worry::worry::worry::worry:????

pneuma
5 Σεπ. 2008, 23:09
εχω Mozilla Firefox 3.1 να ρωτησω και γω στο myforum ειμαι σε σελιδα και απαντω σε post οταν απαντηση καποιος και ειμαι μεσα το θεμα δεν το δειχνει μονο πρεπει να βγω κεντρικη σελιδα και να ξαναμπω στο θεμα!ετσι ειναι? μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αν μπορει καποιος αs απαντησει:)

Βασίλης
6 Σεπ. 2008, 03:25
Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι από τότε που βγήκε ο 3..συγκεκριμένα έχω βάλει σαν αρχική σελίδα να ανοίγουν 6 tabs μαζί όπου και τα 6 έχουν login forms.Επίσης έχω βάλει (είχα δηλαδή και πριν τον 3) κωδικό ασφαλείας την 1η φορά που θα χρειαστεί να "εμφανίσει" αποθηκευμένους κωδικούς.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ πριν τον 3 όταν άνοιγα τον ff μου έβγαζε 1 φορά το παραθυράκι για να βάλω τον κωδικό ασφαλείας,τώρα μου το βγάζει 6 φορές (όσες και τα tabs που χρειάζονται κωδικό) και πρέπει να το πληκτρολογήσω 6 φορές.. ή να το γράψω μια φορά και μετά cancel στα άλλα 5,να κάνω reload all tabs για να εμφανίσει τους κωδικούς μετά.
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ :confused::p

intelx86
7 Σεπ. 2008, 11:25
Μου συμβαίνει κι εμένα. Απλά πληκτρολόγησέ τον μια φορά και μετά πάτα Enter στα υπόλοιπα παραθυράκια. :)

gkr41
8 Σεπ. 2008, 04:30
Google Chrome theme για τον Firefox υπάρχει; Όσο κι αν έψαξα βρήκα μόνο το ανάποδο...

chris_2005
10 Σεπ. 2008, 18:46
Μήπως ξέρετε κανέναν τρόπο να κατεβάσω ένα τραγούδι από ένα site που χρησιμοποιεί JW FLV player 3.16; Δοκίμασα το file2hd.com αλλά δεν δούλεψε...

hostolis
10 Σεπ. 2008, 18:50
Με seeqpod?

sxetikos_asxetos
10 Σεπ. 2008, 19:48
Μήπως ξέρετε κανέναν τρόπο να κατεβάσω ένα τραγούδι από ένα site που χρησιμοποιεί JW FLV player 3.16; Δοκίμασα το file2hd.com αλλά δεν δούλεψε...

Sniffαρε τα πακέτα από την κάρτα δικτύου. Όοοχι μάγκες, το sniffing δεν είναι πάντα κακό.

kostakiss
11 Σεπ. 2008, 02:05
παιδια οταν κολαει καμια φορα το surfing τι σημαινει?

hostolis
11 Σεπ. 2008, 02:18
Γίνε πιο συγκεκριμένος.

kostakiss
11 Σεπ. 2008, 02:54
http://img204.imageshack.us/img204/2747/screenhunter01sep110253ur7.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=screenhunter01sep110253ur7.jpg)
πχ..καποιες τις ανοιγει καποιες δεν τις ολοκληρωνει κ πρεπει να κανω refresh.. :(

Bayern7
13 Σεπ. 2008, 11:54
http://img204.imageshack.us/img204/2747/screenhunter01sep110253ur7.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=screenhunter01sep110253ur7.jpg)
πχ..καποιες τις ανοιγει καποιες δεν τις ολοκληρωνει κ πρεπει να κανω refresh.. :(
Tον 2 έχεις ακόμα;;;;; :!:

kostakiss
13 Σεπ. 2008, 13:48
οχι,την νεοτερη εκδοση.. ( 3.0.1 )

pneuma
14 Σεπ. 2008, 02:46
εχω Mozilla Firefox 3.1 να ρωτησω και γω στο myforum ειμαι σε σελιδα και απαντω σε post οταν απαντηση καποιος και ειμαι μεσα το θεμα δεν το δειχνει μονο πρεπει να βγω κεντρικη σελιδα και να ξαναμπω στο θεμα!ετσι ειναι? μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αν μπορει καποιος αs απαντησει:)

κανεις να λησει την απορεια μου?:)

Bayern7
14 Σεπ. 2008, 12:10
κανεις να λησει την απορεια μου?:)
Αμα απαντάς με quick reply έτσι είναι το φυσιολογικό.

pneuma
14 Σεπ. 2008, 12:57
Αμα απαντάς με quick reply έτσι είναι το φυσιολογικό.

δεν απαντω με quick reply σε ενα αλλο υπολογιστη τα εμφανιζε αμεσως!:)

the_undertaker
14 Σεπ. 2008, 13:09
Κι εγω ξερω οτι με quick reply γινεται αυτο,οταν απαντας κανονικα,νομιζω στον εμφανιζει.

pneuma
14 Σεπ. 2008, 13:12
δεν το κανει σε μενα απανταω κανονικα! ισως κανω κατι λαθος!

EXWMIAAPORIA
16 Σεπ. 2008, 22:21
Καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα.Εχω 2 υπολογιστες.Ο ενας στον οποίο είχα όλα μου τα αγαπημένα bookmarks, κλάταρε και επρεπε να τον τραβηξω φορματ.εχς παρει τον σκληρο του δισκο και τον βλπεω τωρα στον 2ο υπολογιστη.Τι μπορω να κανω προκειμενου να σωσω τα bookmarks που είχα στον 1ο?Ο 1ος φορουσε firefox 3 ενω αυτός εχει πιο παλια εκδοση.

που πηγαινω και τι κανω γνωριζει κανεις?Στο program files(του παλιου εννοω του οποιου ο δισκος φαινεται στον νεο).θελω αφενος να τα σωσω κι αφετερου να μπορω να τα κανω export οταν φορμαρω το 1ο μηχανημα ωστε να λειτουργει οπως παλια.

stark
17 Σεπ. 2008, 11:19
Στις παλιότερες εκδόσεις firefox χρησιμοποιούσα τα πρόσθετα auto copy και paste and go που με είχαν βολέψει πολύ. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την έκδοση 3.0.1 του firefox

Version 3 for FF 3 here:
http://www.***************/?d=65DITFUZ

EXWMIAAPORIA
22 Σεπ. 2008, 12:57
Καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα.Εχω 2 υπολογιστες.Ο ενας στον οποίο είχα όλα μου τα αγαπημένα bookmarks, κλάταρε και επρεπε να τον τραβηξω φορματ.εχς παρει τον σκληρο του δισκο και τον βλπεω τωρα στον 2ο υπολογιστη.Τι μπορω να κανω προκειμενου να σωσω τα bookmarks που είχα στον 1ο?Ο 1ος φορουσε firefox 3 ενω αυτός εχει πιο παλια εκδοση.

που πηγαινω και τι κανω γνωριζει κανεις?Στο program files(του παλιου εννοω του οποιου ο δισκος φαινεται στον νεο).θελω αφενος να τα σωσω κι αφετερου να μπορω να τα κανω export οταν φορμαρω το 1ο μηχανημα ωστε να λειτουργει οπως παλια.

Επίσης τι γίνεται με τους κωδικους κτλ που ειχα βαλει να φορτωνουν αυτοματα στις σελιδες τωρα?μπορω να τα σωσω κι αυτα?καμια βοηθεια κανενας?

Bayern4
22 Σεπ. 2008, 15:11
Μπορω να σβησω την εργαλειοθηκη σελιδοδεικτων;

ilka71
26 Σεπ. 2008, 19:51
υπαρχει κανενα add on που να μπορω να εχω να φαινονται ΔΥΟ bookmark toolbars που να φαινονται τα bookmarks?τωρα μεχρι ενος σημειου φαινονται και μετα υπαρχει drop-down list με bookmarks που δεν φαινονται.

ilka71
26 Σεπ. 2008, 19:52
Μπορω να σβησω την εργαλειοθηκη σελιδοδεικτων;
κανε δεξι κλικ καπου διπλα στην διευθυνση και ξε-κλικαρε την εργαλειοθηκη σελιδοδεικτων:)

costastsak
26 Σεπ. 2008, 19:52
Παιδιά ξαφνικά σήμερα και ενώ πήγα να μπω σε ένα ελληνικό site και συγκεκριμένα στο radio1.gr (είναι ένας ραδιοσταθμός της Ρόδου στον οποίο μπαίνω 3-4 φορές την μέρα τα τελευταία 4 χρόνια) μου βγάζει ο mozilla μία σελίδα στην οποία λέει :

Reported Attack Site!

This web site at radio1.gr has been reported as an attack site and has been blocked based on your security preferences.
Attack sites try to install programs that steal private information, use your computer to attack others, or damage your system.
Some attack sites intentionally distribute harmful software, but many are compromised without the knowledge or permission of their owners.

Τι κουλό είναι αυτό τώρα; Παίζει να είναι αλήθεια ή είναι υπερβολές του firefox μετά την αναβάθμιση;

hostolis
26 Σεπ. 2008, 23:12
υπαρχει κανενα add on που να μπορω να εχω να φαινονται ΔΥΟ bookmark toolbars που να φαινονται τα bookmarks?τωρα μεχρι ενος σημειου φαινονται και μετα υπαρχει drop-down list με bookmarks που δεν φαινονται.
Κι εγώ το θέλω αυτό! Θυμάμαι στην 1.x.x του firefox κάτι πειράζαμε στο about:config για να έχουμε 2 σειρές bookmark toοlbars!

ilka71
26 Σεπ. 2008, 23:34
Κι εγώ το θέλω αυτό! Θυμάμαι στην 1.x.x του firefox κάτι πειράζαμε στο about:config για να έχουμε 2 σειρές bookmark toοlbars!κανενα τσακαλι μπορει να μας βοηθησει πλιζζζζζζζζζζζζζ???:lol:

Bayern4
27 Σεπ. 2008, 00:43
κανε δεξι κλικ καπου διπλα στην διευθυνση και ξε-κλικαρε την εργαλειοθηκη σελιδοδεικτων:)

μονο που δεν ενοουσα τη μπαρα αλλα απο το μενου σελιδοδεικτες

ilka71
27 Σεπ. 2008, 00:57
μονο που δεν ενοουσα τη μπαρα αλλα απο το μενου σελιδοδεικτες
α τοτε δεν ξερω....

hostolis
27 Σεπ. 2008, 01:00
Παιδιά ξαφνικά σήμερα και ενώ πήγα να μπω σε ένα ελληνικό site και συγκεκριμένα στο radio1.gr (είναι ένας ραδιοσταθμός της Ρόδου στον οποίο μπαίνω 3-4 φορές την μέρα τα τελευταία 4 χρόνια) μου βγάζει ο mozilla μία σελίδα στην οποία λέει :

Reported Attack Site!

This web site at radio1.gr has been reported as an attack site and has been blocked based on your security preferences.
Attack sites try to install programs that steal private information, use your computer to attack others, or damage your system.
Some attack sites intentionally distribute harmful software, but many are compromised without the knowledge or permission of their owners.

Τι κουλό είναι αυτό τώρα; Παίζει να είναι αλήθεια ή είναι υπερβολές του firefox μετά την αναβάθμιση;
Μούφα alert είναι, μου το έβγαζε και στο www.meteo.gr :p

costastsak
27 Σεπ. 2008, 11:29
Ναι αλλά το θέμα είναι οτι εάν πατήσεις ignore this warning και μπεις στο site, όποιο κουμπί και να πας να πατήσεις σου βγάζει αυτό το μήνυμα...Τι φάση είναι αυτή τώρα;

hostolis
27 Σεπ. 2008, 13:32
Κάπου έχει επιλογή να απενεργοποιήσεις το warning ή να βάλεις σε whitelist την σελίδα που σε ενδιαφέρει.

nemesis8819
30 Σεπ. 2008, 20:01
παιδια εχω προβλημα!! βαζω καποιο απο τα url στο firefox και οταν παταω enter μου λεει οτι πρεπει να το ανοιξω με wmp ή αλλο προγραμμα και δεν ανοιγει απο το wmp!!! τι να κανω???

andreas1022
4 Οκτ. 2008, 01:57
Βαζω το site του Σφαιρα κ μ λεει Η σελίδα έχει αναφερθεί ως κακόβουλη!...το βγαζει σε κανεναν αλλο???

hostolis
4 Οκτ. 2008, 02:16
Ναι στο meteo.gr μου το κάνει και έχω βάλει exception.

andreas1022
4 Οκτ. 2008, 10:52
πως βαζω exception?

Bayern7
4 Οκτ. 2008, 12:31
Ναι στο meteo.gr μου το κάνει και έχω βάλει exception.
Παλιά το έκανε στο meteo. Έχει σταματήσει εδώ και καιρό.
πως βαζω exception?
tools>options>security>exceptions

andreas1022
4 Οκτ. 2008, 12:38
thanks.....

andreas1022
4 Οκτ. 2008, 23:17
thanks.....

Συνεχιζει να μην δειχνει την σελιδα....

kostakiss
9 Οκτ. 2008, 13:08
επειδη για το google browser sync διαβασα οτι Google Browser Sync is no longer available for download.οποτε το αφηνουμε αυτο το εξτενσιον..εχω το foxmarks εδω κ λιγο καιρο και μου φαινεται πολυ καλο..αυτο ειναι μονο για τα bookmarks ,σωστα?
επισης εχω ενα εξτενσιον που λεγεται outerinfo ads..το οποιο ειναι απενεργοποιημενο και δεν μπορω να το κανω απεγκατασταση..ειναι κατι που χρειαζεται?γνωριζετε?ευχαριστω!

GreekCharmed
11 Οκτ. 2008, 11:43
Καλημέρα θα ήθελα τα φώτα σας τα firefoxικά....
Θέλω να μάθω τι πρέπει να κάνω για να μην εμφανίζονται τα bookmarks στο address bar του firefox όταν πατάω το drop down menu δηλαδή :
http://thumbnails10.imagebam.com/1548/ceb37d15478402.gif (http://www.imagebam.com/image/ceb37d15478402)

Bayern7
11 Οκτ. 2008, 12:24
Καλημέρα θα ήθελα τα φώτα σας τα firefoxικά....
Θέλω να μάθω τι πρέπει να κάνω για να μην εμφανίζονται τα bookmarks στο address bar του firefox όταν πατάω το drop down menu δηλαδή :
http://thumbnails10.imagebam.com/1548/ceb37d15478402.gif (http://www.imagebam.com/image/ceb37d15478402)
Δεν είναι τα bookmarks αυτά. Είναι το history. Οι σελίδες που έχεις επισκεφθεί δλδ.
tools > options > privacy
private data και κάνεις clear το history....

Xourxoulitsos
11 Οκτ. 2008, 12:24
Δεν είναι τα bookmarks αυτά. Είναι το history. Οι σελίδες που έχεις επισκεφθεί δλδ.
tools > options > privacy
private data και κάνεις clear το history....

Τα bookmarks είναι (πρόσεξε το αστεράκι δίπλα).
Είναι feature του 3 να τα δείχνει.

http://www.jaystech.com/2008/07/how-to-stop-firefox-bookmarks-appearing.html

Και addon:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/7429

GreekCharmed
11 Οκτ. 2008, 12:34
Xourxou είσα θεός, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
(Πακετάρει παστίτσιο και χαρτοσακούλα για xourxou)

Bayern7
11 Οκτ. 2008, 12:45
Τα bookmarks είναι (πρόσεξε το αστεράκι δίπλα).
Είναι feature του 3 να τα δείχνει.

http://www.jaystech.com/2008/07/how-to-stop-firefox-bookmarks-appearing.html

Και addon:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/7429
cool... σε μένα δεν το κάνει σχεδόν καθόλου, επειδή έχω μεγάλο history.

lebe
12 Οκτ. 2008, 23:50
Επειδη θελω να κανω format γνωριζεται που σωζονται τα bookmarks?
ΟΚ το βρηκα!!!

gesamfunai
15 Οκτ. 2008, 00:45
παιδες κανενα addon για διπλα bookmarks?
η εχει ο 3 κανενα μηχανισμο?

zyp3r
15 Οκτ. 2008, 02:16
Oταν κλεινει ο browser κανει ερωτηση για το αν θελω να αποθηκευτουν οι σελιδες.Κατα λαθος τικαρα την επιλογη που λεει να μην ξαναεμφανιστει αυτο το μυνημα,ξερει κανεις που πηγαινω ωστε να εμφανιζεται????

ilka71
15 Οκτ. 2008, 16:19
παιδες κανενα addon για διπλα bookmarks?
η εχει ο 3 κανενα μηχανισμο?τι εννοεις διπλα ?

Itchrist86
15 Οκτ. 2008, 20:36
Oταν κλεινει ο browser κανει ερωτηση για το αν θελω να αποθηκευτουν οι σελιδες.Κατα λαθος τικαρα την επιλογη που λεει να μην ξαναεμφανιστει αυτο το μυνημα,ξερει κανεις που πηγαινω ωστε να εμφανιζεται????
Θα πας στο μενού "Εργαλεία" > "Επιλογές" > καρτέλα "Καρτέλες" και τσεκάρεις το "Προειδοποίηση στο κλείσιμο πολλαπλών καρτελών".

lagoudakis
1 Νοέ. 2008, 17:03
παιδια σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν το βρηκα,:Oπου μπαινουν τα favorites που εχω στον ie ωστε να τα βλεπω και στον firefox;ευχαριστω εκ των προτερων

gesamfunai
3 Νοέ. 2008, 13:31
τι εννοεις διπλα ?
να υπαρχουν δυο φορες τα ιδια linksμεσα στα Bookmarks .....

zxr
3 Νοέ. 2008, 18:31
παιδια σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν το βρηκα,:Oπου μπαινουν τα favorites που εχω στον ie ωστε να τα βλεπω και στον firefox;ευχαριστω εκ των προτερων
File->Import...

lagoudakis
4 Νοέ. 2008, 20:19
να εισαι καλα φιλε μου

nikos_kallithea
11 Νοέ. 2008, 16:19
Παιδιά ξέρετε πως μπορώ να πάρω τα αποθηκευμένα password από τον φφ και να τα μεταφέρω σε άλλο pc

lefkal
11 Νοέ. 2008, 16:54
Παιδιά ξέρετε πως μπορώ να πάρω τα αποθηκευμένα password από τον φφ και να τα μεταφέρω σε άλλο pc

http://mozbackup.jasnapaka.com/ Κατέβασε από εδώ το MozBackup και κρατάς ότι θες απο ταυς σελειδοδείκτες μέχρι cookies και κωδικούς.

nikos_kallithea
11 Νοέ. 2008, 17:09
http://mozbackup.jasnapaka.com/ Κατέβασε από εδώ το MozBackup και κρατάς ότι θες απο ταυς σελειδοδείκτες μέχρι cookies και κωδικούς.

Ευχαριστώ :bow:

marvin
11 Νοέ. 2008, 17:13
Μια βοήθεια: στο παρελθόν έχω επιλέξει να παίρνω τα RSS feeds μέσω του Google Reader. Τώρα όμως θέλω να κάνω ένα live bookmark και δεν μπορώ, με το που πατάω subscribe με πάει στη σελίδα "Add to Google" κατευθείαν. Ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω αυτήν την προεπιλογή;

mixalhs^
13 Δεκ. 2008, 00:32
Καλησπέρα . Μια βοήθεια; Πρίν από format πήρα copy ton φάκελο bookmarkbackups από vista:
../appdata/roaming/mozilla/firefox/profiles/…../bookmarksbackups
Και αφού τον εγκατέστησα ξανα , εβαλα τον συγκεκριμένο φάκελο στην ίδια θέση αντικαθιστώντας αυτόν που είχε. Δεν βλέπω όμως τους σελιδοδείκτες που είχα … εχω κάνει κατι λάθος??
Ευχαριστώ

konv
26 Δεκ. 2008, 20:03
Παιδιά για να προσθέσω στις μηχανές αναζήτησης επάνω δεξιά το google πως μπορώ να το κάνω;
Επίσης μπορώ με κάποιο τρόπο να προσθέσω στις συντομεύσεις το "επιφάνεια εργασίας" έτσι ώστε να μην αναγκάζομαι να κλείνω όλα τα παράθυρα για να επιστρέφω στην επιφάνεια εργασίας;
Ευχαριστώ

dimitrisgr
28 Δεκ. 2008, 15:50
Καλησπέρα . Μια βοήθεια; Πρίν από format πήρα copy ton φάκελο bookmarkbackups από vista:
../appdata/roaming/mozilla/firefox/profiles/…../bookmarksbackups
Και αφού τον εγκατέστησα ξανα , εβαλα τον συγκεκριμένο φάκελο στην ίδια θέση αντικαθιστώντας αυτόν που είχε. Δεν βλέπω όμως τους σελιδοδείκτες που είχα … εχω κάνει κατι λάθος??
Ευχαριστώ

τα bookmarks ειτε τα σωζεις με το mozbackup (δωρεαν ειναι) ειτε κανοντας export bookmarks->organize bookmars-> export html

mixalhs^
29 Δεκ. 2008, 04:17
τα bookmarks ειτε τα σωζεις με το mozbackup (δωρεαν ειναι) ειτε κανοντας export bookmarks->organize bookmars-> export html

Φίλε το βρήκα ήδη αλλα σε ευχαριστώ για την προθεσή σου. Καλη Χρονιά :)

konv
29 Δεκ. 2008, 16:36
Ρε παιδιά μπορεί να βοηθήσει κανείς; Στον mozilla πάνω δεξιά, δίπλα από τη διεύθυνση των σελίδων έχει εγκατεστημένες search engines. Πως μπορώ να προσθέσω μόνο την google γιατί από μ......ία την έσβησα; Ευχαριστώ

Xourxoulitsos
29 Δεκ. 2008, 16:38
Κλικ στο βελάκι -> Manage search engines -> μπορείς να κάνεις restore defaults ή get more ή εναλλακτικά να πας στο site της google και να κάνεις κλικ στο βελάκι για να δεις αν σου προτείνει να την προσθέσεις.

Bayern4
29 Δεκ. 2008, 16:42
πατας το βελακι που εχει διπλα απο το εικονιδιο της μηχανης αναζητησης(εκει πανω δεξια στον firefox), κ επιλεγεις διαχειρηση μηχανων αναζητησης.
κ μετα μπορεις να κανεις επαναφορα προεπιλογων

konv
29 Δεκ. 2008, 16:52
Κλικ στο βελάκι -> Manage search engines -> μπορείς να κάνεις restore defaults

Kάνοντας restore defaults μου εμφανίζει αυτό που έσβησα τελευταίο και όχι τα αρχικά!!!

ή get more ή εναλλακτικά να πας στο site της google και να κάνεις κλικ στο βελάκι για να δεις αν σου προτείνει να την προσθέσεις.

Ούτε αυτό γίνεται!

Xourxoulitsos
29 Δεκ. 2008, 18:06
Δεν παίζει αυτό που λες, κάτι λάθος θα κάνεις, στην τελική πάτα get more search engines...

sparky
30 Δεκ. 2008, 00:26
Ρε παιδιά μπορεί να βοηθήσει κανείς; Στον mozilla πάνω δεξιά, δίπλα από τη διεύθυνση των σελίδων έχει εγκατεστημένες search engines. Πως μπορώ να προσθέσω μόνο την google γιατί από μ......ία την έσβησα; Ευχαριστώ

Μήπως έβγαλες το Google από την toolbar; Κάνε customize την toolbar και πρόσθεσε αν υπάρχει το εικονίδιο search...:)

ilka71
1 Ιαν. 2009, 02:43
ρε παιδια στο about μου βγαζει κατι μακακι ες απο ταιλανδεζους?εσας ετσι ειναι?δειχνει ενα μακακα κινεζο!

Bayern7
2 Ιαν. 2009, 10:31
ρε παιδια στο about μου βγαζει κατι μακακι ες απο ταιλανδεζους?εσας ετσι ειναι?δειχνει ενα μακακα κινεζο!
http://i42.tinypic.com/29f5snc.jpg

Αυτό εννοείς;

neo24gr
2 Ιαν. 2009, 10:59
ναι όντως και εμενα μου βγάζει αυτή τη βλακεία!http://i41.tinypic.com/2mcbs09.jpg
τι προπαγάνδα είναι αυτή?

Xourxoulitsos
2 Ιαν. 2009, 11:09
Εμένα δεν μου το βγάζει. Μήπως κανέναν add-on σας;

hostolis
2 Ιαν. 2009, 12:37
Κι εμένα νορμάλ είναι.

kostakiss
2 Ιαν. 2009, 17:04
same here!( κανονικα ειναι)

ilka71
2 Ιαν. 2009, 22:20
φταιει το add on theme noia extreme!

stefanos_79
2 Ιαν. 2009, 22:25
Χαχαχαχα εγω το εχω κανονικο αλλά θέλω τον κινεζο μου :D

johnthegreek
10 Ιαν. 2009, 14:42
Ο Mozilla Firefox 3 έχει καλύτερο pop-up blocker από τον internet explorer;:worry:

npap1973
16 Ιαν. 2009, 10:40
πως μεταφέρω τα αγαπημένα απο mozilla firefox σε internet explorer

babis21
16 Ιαν. 2009, 13:30
πως μεταφέρω τα αγαπημένα απο mozilla firefox σε internet explorer

Στον firefox πηγαινεις
Σελιδοδεικτες->Οργανωση σελιδοδεικτων->Εισαγωγη και αντιγραφο
και επιλεγεις "Εξαγωγη HTML".Τα κανεις αποθηκευση π.χ στην επιφανεια εργασιας και στον internet explorer πηγαινεις
File->Import and Export και επιλεγεις import favorites και τελος επιλεγεις το αρχειο που εκανες αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας απο τον firefox.

GiorgosH
16 Ιαν. 2009, 20:45
Γνωρίζετε κάποιο addon που σε ειδοποιεί όταν υπάρχει κάποια αλλαγή σε σελίδες που του έχεις ορίσει? Στο Firefox 2.0 είχα το PageUpdateChecker (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/920) αλλά δεν έχουν βγάλει κάποιο update για τον 3.0 ακόμα.. :(

ilka71
16 Ιαν. 2009, 21:17
Γνωρίζετε κάποιο addon που σε ειδοποιεί όταν υπάρχει κάποια αλλαγή σε σελίδες που του έχεις ορίσει? Στο Firefox 2.0 είχα το PageUpdateChecker (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/920) αλλά δεν έχουν βγάλει κάποιο update για τον 3.0 ακόμα.. :(κατεβασε το add-on "Mr tech toolkit" και εχει επιλογη να κανεις compatible παλαιο addon θελει-δεν θελει!:D

NIK_TAX
17 Ιαν. 2009, 19:21
παιδια προσαπαθω να το κανς εγκατασταστη το αχρειο που κατεβασα για να εγαταστησω το firefox και μου βγαζει "file is corrupt" και δεν μπορω να κανω τιποτα τη γινεται???

babis21
17 Ιαν. 2009, 19:33
παιδια προσαπαθω να το κανς εγκατασταστη το αχρειο που κατεβασα για να εγαταστησω το firefox και μου βγαζει "file is corrupt" και δεν μπορω να κανω τιποτα τη γινεται???

Ξανακατεβασε το ;)
Ισως δεν κατεβαστηκε σωστα την πρωτη φορα.

GiorgosH
20 Ιαν. 2009, 09:18
κατεβασε το add-on "Mr tech toolkit" και εχει επιλογη να κανεις compatible παλαιο addon θελει-δεν θελει!:D

Δεν βρίσκω τέτοια επιλογή.. Μπορείς να βοηθήσεις μήπως?

Edit: Άκυρο το βρήκα :)

Bayern4
24 Ιαν. 2009, 17:26
εχασα ολους τους κωδικους :(
ειδα στο φορουμ του firefox οτι κ αλλοι ειχαν προβλημα.
ξερει κανεις τροπο επαναφορας;
το ιδιο προβλημα εχω κ με το gmail manager.
επισης δε μου βγαζει την μπαρα για απομνημονευση του κωδικου.

andreas_ku990
24 Ιαν. 2009, 18:46
παιδιά ακούστε... Λοιπόν έβαλα στο PC μου τον firefox , μετά από τόσο καιρό συμβίσωσης με τον IE7... Λοιπόν , στο MSN όταν μου λέει ότι έχω e-mail μου τα ανοίγει από τον IE και όχι από τον Firefox.. .Καμιά λύση?

johnthegreek
24 Ιαν. 2009, 20:29
παιδιά ακούστε... Λοιπόν έβαλα στο PC μου τον firefox , μετά από τόσο καιρό συμβίσωσης με τον IE7... Λοιπόν , στο MSN όταν μου λέει ότι έχω e-mail μου τα ανοίγει από τον IE και όχι από τον Firefox.. .Καμιά λύση?
Εμένα μου συμβαίνει ακριβώς το αντίθετω.Μόλις ο messenger μου γράψει ότι έχω mail και πατήσω για να το δω μου το ανοίγει με το Mozilla και όχι με τον Internet Explorer.Μπορώ να το αλλάξω;:worry:

nikos_kallithea
24 Ιαν. 2009, 23:21

Εμένα μου συμβαίνει ακριβώς το αντίθετω.Μόλις ο messenger μου γράψει ότι έχω mail και πατήσω για να το δω μου το ανοίγει με το Mozilla και όχι με τον Internet Explorer.Μπορώ να το αλλάξω;:worry:

Έναρξη-> Πίνακας ελέγχου-> Προσθαφαίρεση προγραμμάτων-> Ορισμός πρόσβασης και προεπιλογών προγραμμάτων

Εκεί αλλάζεις τα προεπιλεγμένα προγράμματα

.

nikos_kallithea
2 Φεβ. 2009, 17:37
Λοιπόν έκανα backup στον firefox και τον μετέφερα σε έναν άλλο υπολογιστή μέχρι εδώ όλα καλά, σήμερα χρειάστηκε να προσθέσω μια συντόμευση στους σελιδοδείκτες και αφού την πρόσθεσα έκλεισα το firefox αλλά όταν τον ξανά άνοιξα αυτή δεν υπήρχε το ξαναδοκίμασα και πάλι το ίδιο δεν κρατάει τις νέες συντομεύσεις πλην αυτών που είχε από το backup. Ξέρει κανείς κάτι???

.

nikos_kallithea
2 Φεβ. 2009, 22:09
Λοιπόν έκανα backup στον firefox και τον μετέφερα σε έναν άλλο υπολογιστή μέχρι εδώ όλα καλά, σήμερα χρειάστηκε να προσθέσω μια συντόμευση στους σελιδοδείκτες και αφού την πρόσθεσα έκλεισα το firefox αλλά όταν τον ξανά άνοιξα αυτή δεν υπήρχε το ξαναδοκίμασα και πάλι το ίδιο δεν κρατάει τις νέες συντομεύσεις πλην αυτών που είχε από το backup. Ξέρει κανείς κάτι???

.

Απαντώ μόνος μου γιατί το έλυσα το πρόβλημα μήπως το χρειαστεί κάποιος άλλος.

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ (http://support.mozilla.com/el/kb/Bookmarks%2Bnot%2Bsaved&tbb=1&usg=ALkJrhhJd1uoTorKhijaFUnAeFGOYlNHTQ)

.

ion83
8 Φεβ. 2009, 21:56
Εδώ και αρκετούς μήνες (από κάποια αναβάθμιση και μετά) στο firefox δεν βλέπω σε κάποια sites σταθερές φωτογραφίες....Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο site του Πλαισίου, δεν μου εμφανίζονται οι σταθερές φωτογραφίες των εμπορευμάτων του, μικροφωτογραφίες και κανονικές. Το πρόβλημα επιτείνεται όταν στη χαμένη φωτό υπάρχει και λινκ, που φυσικά δεν μπορώ να το πατήσω. Αυτό συμβαίνει όχι σε όλα τα site, αλλά σε κάποια....Τώρα το ίδιο site στον ie7 φαίνεται κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα....Οι αναβαθμίσεις στο firefox συνεχίζονται, όμως το πρόβλημα στα συγκεκριμένα sites δεν επιλύνεται....:(

Έχει κανένας καμιά ιδέα τί φταίει και τί μπορώ να κάνω;;;:worry:

Lospsi
9 Φεβ. 2009, 11:20
Εδώ και αρκετούς μήνες (από κάποια αναβάθμιση και μετά) στο firefox δεν βλέπω σε κάποια sites σταθερές φωτογραφίες....Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο site του Πλαισίου, δεν μου εμφανίζονται οι σταθερές φωτογραφίες των εμπορευμάτων του, μικροφωτογραφίες και κανονικές. Το πρόβλημα επιτείνεται όταν στη χαμένη φωτό υπάρχει και λινκ, που φυσικά δεν μπορώ να το πατήσω. Αυτό συμβαίνει όχι σε όλα τα site, αλλά σε κάποια....Τώρα το ίδιο site στον ie7 φαίνεται κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα....Οι αναβαθμίσεις στο firefox συνεχίζονται, όμως το πρόβλημα στα συγκεκριμένα sites δεν επιλύνεται....:(

Έχει κανένας καμιά ιδέα τί φταίει και τί μπορώ να κάνω;;;:worry:

Μια απλή λύση... unistall και μετά ξανά install...

ion83
9 Φεβ. 2009, 16:51
Μια απλή λύση... unistall και μετά ξανά install...
Φίλε μου είναι κάτι πιό σύνθετο....Εννοείται πως έχω κάνει uninstall- install, άλλωστε αυτό γίνεται από μόνο του σε κάθε αναβάθμιση του browser...

Καμιά άλλη υπόδειξη;;;:worry:

hostolis
9 Φεβ. 2009, 17:26
Έχεις εγκατεστημένο το extension AdBlock Plus; Αν ναι, μπορεί να μπλόκαρες κάτι καταλάθος.
Επίσης, κοίταξε στο tools->options->content και κοίταξε στο exceptions των images μήπως επίσης έχεις μπλοκάρει κάτι.

ion83
9 Φεβ. 2009, 18:44
Έχεις εγκατεστημένο το extension AdBlock Plus; Αν ναι, μπορεί να μπλόκαρες κάτι καταλάθος.
Επίσης, κοίταξε στο tools->options->content και κοίταξε στο exceptions των images μήπως επίσης έχεις μπλοκάρει κάτι.
Ευχαριστώ πολύ για την κατεύθυνση...Το πολύμηνο πρόβλημα θεωρείται λήξαν...:) Δεν μπορώ να καταλάβω πώς τσεκαρίστηκε η απαγόρευση εικόνων από μερικά sites ή σελίδες αυτών....:wacko:

iRi
10 Φεβ. 2009, 01:51
Γειά σας... Χρησιμοποιώ το Μozilla εδω και πολύ καιρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα το μεσημέρι.
Το παρατήρησα στη σελίδα του facebook κ δεν ξέρω αν συμβαίνει κατι αναλογο σε αλλη σελίδα. Συγκεκριμένα, όταν γραφω καποιο σχόλιο, ή στον Τοίχο κάποιου και πατάω το κουμπί για να "κατοχυρωθεί"/αποθηκευτεί το σχόλιο μου δε γίνεται τπτ. Όπως επίσης, οταν κανω κλικ για να μ εμφανισει ποιοι φίλοι μου είναι Online δε δειχνει τίποτα.
(Συγνώμη που αναφέρω μόνο το facebook, αλλα μόνο εκεί παρατήρησα το πρόβλημα αυτό - μέχρι στιγμής...)
Όχι τίποτα άλλο αλλα με το Internet Explorer δεν είχε πρόβλημα!! Ούτε με το Opera υπάρχει πρόβλημα.
Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Selespeed
12 Φεβ. 2009, 10:16
Παιδιά, μια ερωτηση.
Άλλαξα υπολογιστή και θέλω να μεταφέρω bookmarks, password κτλ.
Διάβασα για το mozbackup αλλά τα windows του παλιου υπολογιστή δε λειτουργούν, αλλά έχω το σκληρό με την πλήρη εγκατάσταση του firefox.
Που θα βρώ τα στοιχεία για να τα μεταφέρω?

mcde
12 Φεβ. 2009, 12:13
Όλα τα settings του firefox αποθηκεύονται εδώ: C:\Documents and Settings\[user]\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

nikos_kallithea
12 Φεβ. 2009, 12:21
Όλα τα settings του firefox αποθηκεύονται εδώ: C:\Documents and Settings\[user]\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

Αυτά τα setings χρειάζονται???
C:\Documents and Settings\[user]\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox

.

zxr
12 Φεβ. 2009, 13:17
Ναι τίποτα άλλο. Τα κάνεις ένα απλό copy-paste στο αντίστοιχο path του καινούριου υπολογιστή και έχεις τα πάντα (bookmarks, add-ons κτλ)

kiriakoulis
13 Φεβ. 2009, 10:57
paidia exo ena provlima..den mporo na katevaso...m vgazei...ΕΓΙΝΕ ΦΡΑΓΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. MICROSOFT

GaleaNatur
13 Φεβ. 2009, 20:29
na anafero oti edo kai kapoies meres exei bgei to update 3.0.6(dn to exo perasei akoma)

nikos_kallithea
13 Φεβ. 2009, 20:37
na anafero oti edo kai kapoies meres exei bgei to update 3.0.6(dn to exo perasei akoma)

Αυτό είναι το τελευταίο update (Gecko/2009011913 Firefox/3.0.6 Ubiquity/0.1.5) και πιστευω ότι όποτε βγαίνει μια αναβάθμιση πρέπει να την κάνουμε αμέσως γιατί μπορεί να καλύπτει κενά τα οποία δεν ξέρουμε που μπορεί να μας βλάψουν

.

gianpithio
14 Φεβ. 2009, 22:50
Ισως χρειαστει να κανω format στο pc και εχω ενα προβληματακι! :)

Αρκετες φορες χρησιμοποιω τον φορητο στην δουλεια γραφω online σε ενα προγραμμα και μου εμφανιζει καποιες καταχωρισεις που τις εχω ξαναπερασει - γραψει παλιοτερα (ονοματεπωνυμα κ.τ.λ.π. ) με ποιο τροπο μπορω να τις κρατησω?

Nikos_s3
14 Φεβ. 2009, 23:22
options-->privacy-->remember what i enter in forms and the search bar (checked)..;)

andreas_ku990
14 Φεβ. 2009, 23:25
Παιδιά εμένα λύθηκε το πρόβλημα, που όταν ερχόταν ένα email και το άνοιγε από τον Explorer αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Έρχονται μια χαρά τα email, μου το λέει και όταν μπαίνω δεν με παίρνει απευθείας στο inbox αλλά στην αρχική σελίδα που μου λέει πόσο ελεύθερο χώρο έχω

gianpithio
18 Φεβ. 2009, 16:58
options-->privacy-->remember what i enter in forms and the search bar (checked)..;)

Μηπως θα επρεπε να κρατησω καποιο φακελο - αρχειο μεσα απο το φακελο του mozilla και μετα το format να τον ξαναβαλω στην θεση του? :)

dimitrisgr
18 Φεβ. 2009, 17:05
Ισως χρειαστει να κανω format στο pc και εχω ενα προβληματακι! :)

Αρκετες φορες χρησιμοποιω τον φορητο στην δουλεια γραφω online σε ενα προγραμμα και μου εμφανιζει καποιες καταχωρισεις που τις εχω ξαναπερασει - γραψει παλιοτερα (ονοματεπωνυμα κ.τ.λ.π. ) με ποιο τροπο μπορω να τις κρατησω?

mozbackup ειναι ελαφρυ και ειναι δωρεαν και τα σωζει ολα οπως τα αφησες την τελευταια στιγμη. Δημιουργει ενα αρχειο το οποιο πρεπει να το αποθηκευσεις καπου προσωρινα και το κανεις restore ξανα μετα το φορματ αφου εχεις εγκαταστησει το προγραμμα ;)

Nikos_s3
18 Φεβ. 2009, 18:21
ή το mozbackup ή το FEBE 6.0.4...:)

andreas_ku990
18 Φεβ. 2009, 20:28
Τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε με το που πέρασα την νέα έκδοση του msn.

gianpithio
18 Φεβ. 2009, 21:16
mozbackup ειναι ελαφρυ και ειναι δωρεαν και τα σωζει ολα οπως τα αφησες την τελευταια στιγμη. Δημιουργει ενα αρχειο το οποιο πρεπει να το αποθηκευσεις καπου προσωρινα και το κανεις restore ξανα μετα το φορματ αφου εχεις εγκαταστησει το προγραμμα ;)

ή το mozbackup ή το FEBE 6.0.4...:)

Σας ευχαριστω παρα πολυ :)

Επειδη θελω κρατησω backup τα δεδομενα μου σε αλλο λειτουργικο (ubuntu) εαν γνωριζει καποιος τα αρχεια που πρεπει να κρατησω θα με βολευε ακομη περισσοτερο.

Nikos_s3
18 Φεβ. 2009, 21:41
είναι λίγο απίθανο να περάσεις το όλο το προφίλ σε άλλο λειτουργικό, οπότε θα πρέπει να πάρεις backup τα bookmarks ξεχωριστά...για τα άλλα χλωμό το βλέπω..

gianpithio
19 Φεβ. 2009, 18:08
Δεν θελω να τα περασω σε αλλο λειτουργικο θελω να τα προσθεσω ξανα τα ιδια και μετα το format. Απο οτι ειδα στο φακελο του mozilla υπαρχει ενας φακελος με το ονομα bookmarkbackups πιστευεις πως εαν τον παρω κανω format και τον βαλω ξανα στην θεση του δεν θα χαθει τιποτα?

http://img120.imageshack.us/img120/6528/screenshotcc9.th.png (http://img120.imageshack.us/my.php?image=screenshotcc9.png)

paris1
22 Φεβ. 2009, 22:41
Παιδια εχω προβλημα ο firefox κανει μεγαλη χρηση της cpu σχεδον 90% με 100% σε πολλα site!!!
τωρα που γραφω στο myphone κανει μονο 10% αλλα σε πολλες αλλες χτυπαει κοκκινο και σερνεται το pc..

zyp3r
22 Φεβ. 2009, 22:43
Aν εχεις πολλα add-on λογικο ειναι.Κλειστα και ασε μονο τα απαραιτητα.

fanish1
1 Μάρ. 2009, 00:04
Παιδιά καλησπέρα!!
Χρησιμοποιώ τον Mozilla εδώ και και αρκετούς μήνες. Ολα καλά. Εδώ όμως και μία εβδομάδα χωρίς αν θυμάμαι να αλλάξω κάτι μου ζητάει καθημερινά και όχι μόν ξανά login σε όποιο site είμαι γραμένος και πάω να μπώ. Ενοείται ότι όταν μου ζητάει του πατάω απομνημόνευση κωδικών!!
Ξέρετε κάτι??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

paris1
1 Μάρ. 2009, 21:56
Aν εχεις πολλα add-on λογικο ειναι.Κλειστα και ασε μονο τα απαραιτητα.

τι ειναι τα add-on;απο που τα κλεινω;τι δουλεια κανουν;

fanish1 μηπως εκανες εκκαθαριση προσωπικων δεδομενων;(εκει που λεει εργαλεια)
ή μηπως εχεις κανα προγραματακι (οπως το ccleaner) που κανει καθαρισμο;

dimitrisgr
2 Μάρ. 2009, 17:35
τι ειναι τα add-on;απο που τα κλεινω;τι δουλεια κανουν;

τα κανεις Unistall βασικα (οποια δεν χρειαζεσαι)

tools-->add-ons

και επιλεγεις ενα-ενα και το κανεις unistall

paris1
3 Μάρ. 2009, 09:01
:wacko: πω πωωωω τωρα τα ειδα ενα σωρο ειναι ποια να σβησω ομως δεν ξερω!!!

εκει που λεει επεκτασεις εχει αυτα

java Quick starter

all in one sidebar

Adblock plus

εκει που λεει θεματα αυτο

και εκει που λεει προσθετες λειτουργιες αυτα

Adobe Acrobat

DNA plug in

Google updater

Java (TM) platform SE 6 U10 (αυτο το εχει 2 φορες)

Microsoft DRM (και αυτο 2 φορες)

Mozilla Default plug in

Shockware flash

Shockware for Director

Windows Geunine Advantage

Windows Media player plug in

Dynamic Link Library

Yahoo activeX plug in Bridge

:wacko::wacko::wacko: τωρα αν τα σβησω ολα αυτα μηπως δεν θα δουλευει ο firefox;

mcde
3 Μάρ. 2009, 12:21
Μόνο από τα extensions (επεκτάσεις) αν θέλεις βγάλε κάτι αν και δεν είναι πολλά. Αν βγάλεις τα υπόλοιπα θα έχεις προβλήματα.

Livas
5 Μάρ. 2009, 00:34
Υπαρχει ρε παιδια καμια ρυθμησει...που να ανοιγει την νεα καρτελα..διλπα στην προηγουμενη και οχι τερμα δεξια...?!

καταλαβατε τι εννοω ..?!
δλδ...ειμαι μεσα σε μια σελιδα π.χ Myphone.gr και θελω να ανοιξω το Forum σε μια νεα καρτελα,πατωντας δεξι κλικ και ανοιγμα δεσμου σε νεα καρτελα....αλλα να την ανοιγει διπλα στην αλλη....και οχι στην αλλη ακρη..(δλδ τερμα δεξια..)!

Υπαρχει καμια ρυθμισει..?! γιατι δεν εχω βρει τιποτα,ειμαι και νεος στο Firefox...καμια δεκαρια μερες να το εχω..! δουλευα InternetExplorer..τοσο καιρο...αλλα πλεον βρηκα την υγεια μου με αυτον τον Explorer..!!!

hostolis
5 Μάρ. 2009, 00:44
Υπαρχει ρε παιδια καμια ρυθμησει...που να ανοιγει την νεα καρτελα..διλπα στην προηγουμενη και οχι τερμα δεξια...?!

καταλαβατε τι εννοω ..?!
δλδ...ειμαι μεσα σε μια σελιδα π.χ Myphone.gr και θελω να ανοιξω το Forum σε μια νεα καρτελα,πατωντας δεξι κλικ και ανοιγμα δεσμου σε νεα καρτελα....αλλα να την ανοιγει διπλα στην αλλη....και οχι στην αλλη ακρη..(δλδ τερμα δεξια..)!

Υπαρχει καμια ρυθμισει..?! γιατι δεν εχω βρει τιποτα,ειμαι και νεος στο Firefox...καμια δεκαρια μερες να το εχω..! δουλευα InternetExplorer..τοσο καιρο...αλλα πλεον βρηκα την υγεια μου με αυτον τον Explorer..!!!
Υπάρχει το extension "Tab mix plus" που έχει αυτή την ρύθμιση, καθώς και πολλές άλλες, χρήσιμες επίσης :)

nikos_kallithea
5 Μάρ. 2009, 16:27
Υπάρχει το extension "Tab mix plus" που έχει αυτή την ρύθμιση, καθώς και πολλές άλλες, χρήσιμες επίσης :)

"Tab mix plus" Έχει επισυναφθεί σαν "Επιβλαβές λογισμικό"

.

ilka71
5 Μάρ. 2009, 17:26
"Tab mix plus" Έχει επισυναφθεί σαν "Επιβλαβές λογισμικό"

.
τι εννοεις?

nikos_kallithea
5 Μάρ. 2009, 17:56
τι εννοεις?

Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι ελεγμένο απο την "Mozilla", είναι άγνωστου κατασκευαστή και μπορεί εγκαθιστώντας το να εχεις προβλήματα με προσωπικά δεδομένα κλπ

Απο εκει και πέρα ειναι επιλογη σου αν θα το εγκαταστήσεις ή οχι

http://www.imageshack.gr/view.php?file=yfi2nee5r9vdfcp2cbbj.jpg

andreas_ku990
5 Μάρ. 2009, 19:26
Εγώ όταν το έβαλα μου άρεσε είχε πολλές επιλογές αλλά σαν να βαραίνει τον firefox και να τον κάνει πιο αργό.

djuan1988
5 Μάρ. 2009, 19:36
Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι ελεγμένο απο την "Mozilla", είναι άγνωστου κατασκευαστή και μπορεί εγκαθιστώντας το να εχεις προβλήματα με προσωπικά δεδομένα κλπ

Απο εκει και πέρα ειναι επιλογη σου αν θα το εγκαταστήσεις ή οχι

http://www.imageshack.gr/view.php?file=yfi2nee5r9vdfcp2cbbj.jpg
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σχεδόν σε όλες τις επεκτάσεις το ίδιο λέει.

nikos_kallithea
5 Μάρ. 2009, 20:21
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σχεδόν σε όλες τις επεκτάσεις το ίδιο λέει.

Αυτο ειναι αποψη σου, η οδηγια λεει οχι και εχει τον λογο της, μην παρασυρεις και τους υπολοίπους

andreas_ku990
5 Μάρ. 2009, 20:44
Γιατί τότε να το έχει στην ιστοσελίδα της?? Δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα παιδιά

Livas
5 Μάρ. 2009, 22:46

Thx Φιλος..!!!!

hostolis
6 Μάρ. 2009, 02:33
Αυτο ειναι αποψη σου, η οδηγια λεει οχι και εχει τον λογο της, μην παρασυρεις και τους υπολοίπους

Αυτήν την «οδηγία» την βγάζει ΠΑΝΤΑ για οποιοδήποτε extension.

djuan1988
6 Μάρ. 2009, 10:40
Μην λες ότι θέλεις αν δεν ξέρεις. Δες πόσα downloads έχει το extension αυτό. Αν δεν ξέρουμε είναι καλύτερα να μην γράφουμε παρά να παραπληροφορούμε.

dimitrisgr
6 Μάρ. 2009, 14:57
Μια χαρα extension ειναι το tab mix plus αρκετα βολικο και ευκολο στο να το ρυθμισει κανεις, τοσο η παλαιότερη εκδοση του οσο και η latest.

Phaethon
6 Μάρ. 2009, 21:39
Παιδια εχω δυο σοβαρα προβληματα:

1) Αμα παω να ανοιξω ενα λινκ απο εξωτερικη εφαρμογη χωρις να υπαρχει παραθυρο firefox ανοικτο τοτε ανοιγει μια κενη σελιδα και πρεπει να ξαναπατησω το λινκ

2) Απο εχθες δε μπορω να κανω "αποθηκευση εικονας ως" :wacko::wacko::wacko:

Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα μου λυνατε τα χερια:)

dimitrisgr
7 Μάρ. 2009, 00:34
Παιδια εχω δυο σοβαρα προβληματα:

2) Απο εχθες δε μπορω να κανω "αποθηκευση εικονας ως" :wacko::wacko::wacko:

Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα μου λυνατε τα χερια:)

αυτο στο κανει σε συγκεκριμενη σελιδα αλλα και σε συγκεκριμενη εικονα ή σε οποιαδηποτε εικονα στην παρουσιαζει σαν "κλειδωμενη" και δεν μπορεις να την κανεις save ??

konv
7 Μάρ. 2009, 09:13
Ερώτηση:
Από την επιλογή Σελιδοδείκτες--> Προσθήκη στους Σελιδοδείκτες μπορούμε ν'αποθηκεύσουμε κάποια σελίδα ως αγαπημένη. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έχει τόσες επιλογές (όνομα, φάκελλος, ετικέτες) και τι σημαίνει κάθε μία; Στην επιλογή φάκελλος γιατί έχει δύο βέλη με μπάρες δεξιά και που χρησιμεύουν; Ευχαριστώ

Phaethon
7 Μάρ. 2009, 22:57
σε ολα το εκανε τελικα το ελυσα αυτο το προβλημα με επανεγκατασταση... τωρα θυμηθηκα οτι εχω και αλλο προβλημα (απο παλια και αυτο) αμα κατεβασω εσθω και μικρο αρχειο πχ srt παγωνει ο firefox για κανα πενταρι δευτερολεπτα.... Τι να πω.... ισως φταινε τα windows 7 που δεν ειναι ακομα πληρως συμβατα...

Thanx anyway;)

Phaethon
7 Μάρ. 2009, 23:03
Ερώτηση:
Από την επιλογή Σελιδοδείκτες--> Προσθήκη στους Σελιδοδείκτες μπορούμε ν'αποθηκεύσουμε κάποια σελίδα ως αγαπημένη. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έχει τόσες επιλογές (όνομα, φάκελλος, ετικέτες) και τι σημαίνει κάθε μία; Στην επιλογή φάκελλος γιατί έχει δύο βέλη με μπάρες δεξιά και που χρησιμεύουν; Ευχαριστώ

Ονομα εννοει να βαλεις πως θελεις να φαινεται ο σελ., αντι για την διευθυνση ολοκληρη ή τον τιτλο ολοκληρο της σελιδας
Φακελο αμα φτιαξεις κατηγοριες πχ μεσα απο την διαχειρηση σελιδοδεικτων τοτε σε ποιον φακελο να παει... πχ στο φακελο που εχει σελ, σχετικους με αθλητικα...
Ετικετες εννοει να βαλεις μικρες λεξεις που περιγραφουν τη σελιδα ετσι ωστε αντι να ψαχνεις τον σελιδοδεικτη, οταν πας στην μπαρα διευθυνσης (εκει που πατας το www.... δηλαδη ) να γραφεις τη μικρη λεξη αντι για ολοκληρη τη διεθυνση ή το ονομα του σελ. και να σου εμφανιζεται ο σελ. . πχ αντι να γραφεις myphone αμα εχεισ βαλει ετικετα mp στο σελιδοδεικτη του Myphone θα σου βγαλει πατωντας μονο mp τον σελιδοδεικτη και θα κανεις κλικ απανω του

hostolis
7 Μάρ. 2009, 23:06
σε ολα το εκανε τελικα το ελυσα αυτο το προβλημα με επανεγκατασταση... τωρα θυμηθηκα οτι εχω και αλλο προβλημα (απο παλια και αυτο) αμα κατεβασω εσθω και μικρο αρχειο πχ srt παγωνει ο firefox για κανα πενταρι δευτερολεπτα.... Τι να πω.... ισως φταινε τα windows 7 που δεν ειναι ακομα πληρως συμβατα...

Thanx anyway;)
Ποιο antivirus έχεις;

Phaethon
8 Μάρ. 2009, 04:53
κασπερσκυ το καινουριο

nikos_kallithea
9 Μάρ. 2009, 23:08
Σήμερα παρατήρησα το εξής. Ενω εχω ανοιχτές 4,5 καρτέλες κάνω 'Χ' στον firefox και δεν μου ζητάει επιβεβαιώσει για το κλείσιμο ολων των καρτελών, αλλά κλείνει και χανω τα sites που ειχα ανοιχτά.

.

Nikos_s3
9 Μάρ. 2009, 23:20
options-->tabs-->warn me when closing multiple tabs

nikos_kallithea
9 Μάρ. 2009, 23:23
options-->tabs-->warn me when closing multiple tabs

Εννοείται οτι αυτό είναι ενεργοποιημένο. Εσένα σου βγάζει ταμπέλα??

Nikos_s3
9 Μάρ. 2009, 23:55
χχμμμ..έχεις δίκιο...κλείνει κατευθείαν χωρίς προειδοποιητικό μήνυμα...
θα το ψάξω αύριο και αν έχω νέο θα ενημερώσω...προφανώς bug νεοεμφανιζόμενο...:)

nikos_kallithea
9 Μάρ. 2009, 23:58
χχμμμ..έχεις δίκιο...κλείνει κατευθείαν χωρίς προειδοποιητικό μήνυμα...
θα το ψάξω αύριο και αν έχω νέο θα ενημερώσω...προφανώς bug νεοεμφανιζόμενο...:)

Μάλλον μετα το τελευταίο update έγινε, πριν 2,3 μέρες αν θυμάμαι καλά

sparky
10 Μάρ. 2009, 01:34
Σήμερα παρατήρησα το εξής. Ενω εχω ανοιχτές 4,5 καρτέλες κάνω 'Χ' στον firefox και δεν μου ζητάει επιβεβαιώσει για το κλείσιμο ολων των καρτελών, αλλά κλείνει και χανω τα sites που ειχα ανοιχτά...

Tools-->options-->main-->startup-->when Firefox starts-->show my windows and tabs from last time :)

andreas_ku990
10 Μάρ. 2009, 14:15
Μα δεν έχει νόημα αυτό. Μπορεί την επόμενη φορά να μην τα θέλει αυτά τα tabs. Εμένα πάντως έχει την τελευταία ενημέρωση και όλα λειτουργούν σωστά.

nikos_kallithea
10 Μάρ. 2009, 18:26
Tools-->options-->main-->startup-->when Firefox starts-->show my windows and tabs from last time :)

Δεν θέλω αυτη την λειτουργία. Αλλο ειναι το πρόβλημα

Μα δεν έχει νόημα αυτό. Μπορεί την επόμενη φορά να μην τα θέλει αυτά τα tabs. Εμένα πάντως έχει την τελευταία ενημέρωση και όλα λειτουργούν σωστά.

Δεν εχει νόημα για σενα, και αν δεν θέλεις τα ταβ την επόμενη φορά όταν ανοίξει του λες ΟΧΙ, Οταν λες λειτουργούν κανονικά τι εννοείς σε ρωτάει οταν κλείνεις πολλαπλές καρτέλες?

.

andreas_ku990
10 Μάρ. 2009, 18:42
Κάτσε γιατί τα μπερδέψαμε, εσύ έλεγες ότι όταν πατάς το Χ κλείνουν χωρίς ειδοποίηση και εγώ νόμιζα ότι θέλεις να τα αποθηκεύσεις ή να πατήσεις cancel, και ο φίλος πιο πάνω είπε ότι όταν κλείνουν οι καρτέλες μετά όταν το ανοίξεις να ανοίγουν και αυτές. Για αυτό το θεώρησα ότι δεν έχει νόημα αυτό, γιατί νόμιζα άλλο πράγμα. Τέσπα.
Εμένα πάντως λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα. Μου λέει αποθήκευση και έξοδος, έξοδος και ακύρωση.

nikos_kallithea
11 Μάρ. 2009, 12:53
Σήμερα παρατήρησα το εξής. Ενω εχω ανοιχτές 4,5 καρτέλες κάνω 'Χ' στον firefox και δεν μου ζητάει επιβεβαιώσει για το κλείσιμο ολων των καρτελών, αλλά κλείνει και χανω τα sites που ειχα ανοιχτά.

.

Καλά μιλάμε στραβωμάρα απο μέρος μου!!!

Μέσα στον φακελο εκκίνησης του Mozilla Firefox υπάρχει ενα αλλα πρόγραμμα το οποιο λέγετε "Mozilla Firefox (Ασφαλής λειτουργία)" οποιοδήποτε πρόβλημα εχεις, τρέχεις αυτο και επαναφέρει ολες τις λειτουργίες στο αρχικο στάδιο και ΤΕΛΟΣ

Πάντως ευχαριστώ
.

Livas
12 Μάρ. 2009, 18:42
εχω ενα προβληματακι με τον Firefox...

Ενω πριν κανω Φορματ το Pc μου, οταν εμπαινα στον Firefox και πληκτρολογουσα μια σελιδα να μπω π.χ Facebook.com
την εγραφα: facebook (χωρις www ή .com) και εμπαινε απευθειας....!!
Τωρα μετα απο φορματ, ενω παω να το κανω παλι σε συντομια π.χ facebook μου εμφανιζει την μηχανη αναζητησης...!!!

P.S : version 3.0.7

Τι πρεπει να κανω......?!

manolog3
15 Μάρ. 2009, 22:57
Παιδες εχω ενα προβλημα με τον Mozilla (μαλλον -δεν ειμαι και σιγουρος-).

Εχω σαν αρχικη σελιδα την msn.com. Απο το απογευμα μου την εμφανιζει ομως καπως περιεργα δειτε μερικα screenshots να καταλαβαιτε. screenshot1 (http://img24.imageshack.us/img24/8674/msnpg.jpg), screenshot2 (http://img22.imageshack.us/img22/7485/msnpg2k.jpg) :confused:

Οπως βλεπετε και στο 2ο screenshot μου γραφει "This module needs JavaScript to be enabled on your browser" στις επιλογες ομως του browser ειναι τσεκαρισμενο το Javascript. Επισης εσβησα και τα cookies αλλα και παλι τιποτα. :rolleyes:

Καμια ιδεα μηπως?? Καθε βοηθεια δεκτη :)

Δεν εχω παρατηρησει προς ωρας να συμβαινει και σε αλλες σελιδες αυτο.

hostolis
15 Μάρ. 2009, 23:51
Εκτός απο τα cookies, σβήσε και την cache...

btw γιατί έχεις το msn ως homepage? :S

manolog3
16 Μάρ. 2009, 00:08
Εκτός απο τα cookies, σβήσε και την cache...

btw γιατί έχεις το msn ως homepage? :S

Ευχαριστω λυθηκε το προβλημα!! :)

Λογω συνηθειας την εχω σαν αφετηρια των browser, ασχετως αν δεν την χρησιμοποιω σχεδον ποτε!!

ilka71
20 Μάρ. 2009, 01:51
το έβαλα έτσι απλά για να υπάρχει όταν χρησιμοποιώ το ΙΕ Tab (addon) του firefox...:)
μιας και ανεφερες το IEtab τις τελευταιες μερες οι σελιδες που θελω να ανοιξουν με αυτο δεν ανοιγουν.πχ καποιων τραπεζων που εχουν λαθη με τον ffox. ανοιγουν εστω και με λαθη με ffox αλλα με ietab οχι. και με απλο ie ανοιγουν.

Nikos_s3
20 Μάρ. 2009, 09:16
ποιά έκδοση του IE Tab έχεις..?? Η τελευταία είναι η 1.5.20090207

ilka71
20 Μάρ. 2009, 16:18
ποιά έκδοση του IE Tab έχεις..?? Η τελευταία είναι η 1.5.20090207

αυτην εχω :O

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα