Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

Ποιοι τρόποι σε βοηθάνε να αποκτήσεις "δροσερή" αναπνοή εκτός από τις μαστίχες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iNCubO (28 Σεπ. 2004 , 17:57)

 

Ποιοι τρόποι σε βοηθάνε να αποκτήσεις "δροσερή" αναπνοή εκτός από τις μαστίχες;

 

sosth,plhrhs kai KA8HMERINH stomatikh ygieinh(bourtsisma dontion,odontiko nhma,stomatiko dialuma)

meta apo ka8e geyma vourtsizeis ta dontia sou h esto ksepleneis to stoma sou kai xrhsimopoieis kati "drosistiko"-tsixla,listerine,karameles mentas

an fas tzatzikaki h loipa skordouxa :) pineis ena galataki..."aporofa" th skordila :)

 

epishs na pros8eso pos an h kakosmia stomatos paramenei oti kai an kanete,tote pi8anontata uparxei problhma me to stomaxaki sas

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (28 Σεπ. 2004 , 18:25)

 

sosth,plhrhs kai KA8HMERINH stomatikh ygieinh(bourtsisma dontion,odontiko nhma,stomatiko dialuma)

meta apo ka8e geyma vourtsizeis ta dontia sou h esto ksepleneis to stoma sou kai xrhsimopoieis kati "drosistiko"-tsixla,listerine,karameles mentas

an fas tzatzikaki h loipa skordouxa :) pineis ena galataki..."aporofa" th skordila :)

 

epishs na pros8eso pos an h kakosmia stomatos paramenei oti kai an kanete,tote pi8anontata uparxei problhma me to stomaxaki sas

 

ksexasa na anafer8o pos ektos apo txiles,mentes ktl meta apo to geyma mporoun na xrhsimopoih8oun kai ta eidika spray gia th kakosmia tou stomatos..mporei na diarkoun ligo alla kanoun doulitsa ;)

gia th kakosmia stomatos pou proerxete apo to stomaxi kukloforoun diafora skeyasmata alla to pio synh8ismeno einai oi kapsoules pou einai sa zele(mikres einai se mege8os fakhs)pernete 2-3 ka8e proi..perissoteres plhrofories sta farmakeia-an kai oi sugekrimenh me8odos spania exei apotelesma :whistle: :confused:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

επίσης αν έχετε κακοσμία , πηγαίντε και στον οδοντρίατρο.

συχνά η κακοσμία οφείλεται σε ουλίδιτα, περιοδοντίτιδα ή και σε σφράγισμα που έχει φύγει

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (28 Σεπ. 2004 , 19:21)

 

επίσης αν έχετε κακοσμία , πηγαίντε και στον οδοντρίατρο.

συχνά η κακοσμία οφείλεται σε ουλίδιτα, περιοδοντίτιδα ή και σε σφράγισμα που έχει φύγει

 

h oulitida kai ta "kako ftiagmena sfragismata den epiferoun kakosmia....h periodontitida nai..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βουρτσισμα + listerine + και τσιχλες με μεντα = δροσερη αναπνοη πανω απο 4 ωρες και μετα αναπνοη που ειναι οκ ας πουμε.... επισης δοκιμαστε κατι νυματα με μυροδια ειναι πολυ καλα, αλλα ειναι λιγο βαρεμαρα ε?
Link to comment
Share on other sites

σωστη στοματικη υγιεινη,μηλα και αχλαδια για να σφιγγουν τα ουλα και μετα απο βουρτσισμα νημα για να φευγουν τα υπολλειματα απο τα δοντια.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενες λυσεις: ;)

 

dentine ice κανελα για σοβαρες συναντησεις ή :)

trident δυοσμος για μετα τα σουβλακια! :cool:

και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ! :D

 

(εννοειται παντα καθαριζουμε τα δοντια μας οταν μπορουμε... :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

με εχουν σωσει listerine παντα εχω ενα πακετακι μαζι μου , ξερεται να βγω εξω και ξεχαστω και κατεβασω τιποτα περνω 2 και γονεις μου απο το τεστ που περναω οταν μπω στο σπιτι με τα απο ξενυχτη δεν καταλαβενουν τιποτα ;)
Link to comment
Share on other sites

με εχουν σωσει listerine παντα εχω ενα πακετακι μαζι μου , ξερεται να βγω εξω και ξεχαστω και κατεβασω τιποτα περνω 2 και γονεις μου απο το τεστ που περναω οταν μπω στο σπιτι με τα απο ξενυχτη δεν καταλαβενουν τιποτα

 

χεχε Exposed... μια απ τα ιδια

 

Αναλογα γιατι θες τη δροσερη αναπνοη ... θες απλα δροσερη αναπνοη γενικως? βουρτσισμα+listerine , τωρα να καπνιζεις κ δεν το ξερουν οι δικισου η καπνιζεις και θες να φιλησεις..τσιμπα κανα Listerin Actives , στα περιπτερα , δρα σε 2-3'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (29 Σεπ. 2004 , 00:56)

 

Εμένα δεν με σώνουν. Αν τα έχω μαζί μου τα τελειώνω σε 2 λεπτά :p

 

ΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ

 

Και εγώ με Listerine την βγάζω, και με trident white που είναι σε συσκευασία σαν αυτή με τον δυόσμο, και τον δυόσμο φυσικά :)

 

Και εγώ έχω πρόβλημα με την αναπνοή μου, και δεν ξέρω γιατί :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε συχνό βούρτσισμα...

Όσο για τις τσίχλες να προτιμάτε τις πιο "καυτερές", έντονες.

Επίσης, στο φαρμακείο έχω δει κάτι μικρά μπουκαλάκια (2-3 εκατοστά) που περιέχουν υγρό σε διάφορες γεύσεις. Σαν το σπρέι ένα πράμα πρέπει να'ναι. Δεν τ έχω δοκιμάσει.

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (28 Σεπ. 2004 , 21:09)

 

ksexasa na anafer8o pos ektos apo txiles,mentes ktl meta apo to geyma mporoun na ......

 

μετά το γεύμα να μην ανάψω ένα τσιγαράκι δηλαδή γιατρέ??? :o :cool:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

e an eisai maniodhs kapnisths kane kai to tsigaraki sou kai meta kane ola ta alla...alla na ksereis pos to kapnisma enisxyei th trygia pou ka8etai pano sta dontia...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (28 Σεπ. 2004 , 21:34)

 

h oulitida kai ta "kako ftiagmena sfragismata den epiferoun kakosmia....h periodontitida nai..

 

 

τι είναι η περιοδοντίτιδα????

παιδιά και εγώ είχα κακοσμία και ήταν επειδή είχε φύγει σφράγισμα και είχε μαζέψει υπολείματα τροφών... όταν το έφτιαξα μου έφυγε η κακοσμία... αλλά μετά από λίγες μέρες κάτι συνέβη με το ίδιο σφράγισμα... και εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω πάει να το φτιάξω, δεν μασάω καθόλου από αυτή τη μεριά και τελευταία έχω πάλι κακοσμία..(και είναι ότι χειρότερο όταν είσαι δεσμευμένος... και δεν σε σώνει όυτε 1 τόνος listerine..)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (29 Σεπ. 2004 , 13:14)

 

τι είναι η περιοδοντίτιδα????

παιδιά και εγώ είχα κακοσμία και ήταν επειδή είχε φύγει σφράγισμα και είχε μαζέψει υπολείματα τροφών... όταν το έφτιαξα μου έφυγε η κακοσμία... αλλά μετά από λίγες μέρες κάτι συνέβη με το ίδιο σφράγισμα... και εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω πάει να το φτιάξω, δεν μασάω καθόλου από αυτή τη μεριά και τελευταία έχω πάλι κακοσμία..(και είναι ότι χειρότερο όταν είσαι δεσμευμένος... και δεν σε σώνει όυτε 1 τόνος listerine..)

 

Kαι τι κάθεσαι καλέ; :wacko: Γιατί δεν το φτιάχνεις;Πήγαινε το γρηγορότερο στον οδοντίατρο.Μ΄αυτά τα πράγματα δεν πρέπει να παίζουμε.Αφού το καταλαβαίνεις οτί έχεις πρόβλημα μην καθυστερείς.
Link to comment
Share on other sites

symfono me th prograpsanta...grhgora ston odontiatro na sou kanei to sfragisma opos prepei...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (29 Σεπ. 2004 , 13:14)

 

τι είναι η περιοδοντίτιδα????

 

Νομίζω είναι η προχωρημένη περίπτωση ουλίτιδας. Είναι αυτό που παθαίνουν οι γέροι και τους πέφτουν τα δόντια. Δεν είμαι σίγουρη όμως.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (29 Σεπ. 2004 , 13:14)

παιδιά και εγώ είχα κακοσμία και ήταν επειδή είχε φύγει σφράγισμα και είχε μαζέψει υπολείματα τροφών... όταν το έφτιαξα μου έφυγε η κακοσμία... αλλά μετά από λίγες μέρες κάτι συνέβη με το ίδιο σφράγισμα...

 

Μη βάζεις άσπρα σφραγίσματα γιατι φεύγουν και παθαίνεις κάτι τέτοια.

 

 

Επίσης, παιδιά αν θέλετε να έχετε δροσερή αναπνοή μην τρώτε τίποτα που περιέχει σκόρδο!! Μη νομίζετε ότι θα φάτε το νόστιμο το σκορδοψωμάκι και μετα θα πλύνετε καλά τα δόντια σας, αντε και κάνα Listerine και θα φύγει η μπόχα! Δεν φευγει με τίποτα για τουλάχιστον μια μέρα και το αισθάνεσαι και η ίδια και είναι Α-Π-Α-Ι-Σ-Ι-Α αίσθηση!!!! Έπαθα χθες κι έμαθα! (Ευτυχώς έμεινα σπίτι) :down:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (30 Σεπ. 2004 , 19:15)

 

Νομίζω είναι η προχωρημένη περίπτωση ουλίτιδας. Είναι αυτό που παθαίνουν οι γέροι και τους πέφτουν τα δόντια. Δεν είμαι σίγουρη όμως.

 

 

--->periodontitida einai pa8hsh ton oulon..den exei sxesh me hlikia...synh8os to pa8ainoun oi geroi alla ayto den apokleiei na exei kai enas neos :o

 

 

Μη βάζεις άσπρα σφραγίσματα γιατι φεύγουν και παθαίνεις κάτι τέτοια.

 

 

-->mhn akouo kotsanes!!! :blink: :wacko: ola ta sfragismata kapote perftoun!!ta "aspra" opos ta les,den feygoun apo mona tous..ola exoun diarkeia zohs

 

Επίσης, παιδιά αν θέλετε να έχετε δροσερή αναπνοή μην τρώτε τίποτα που περιέχει σκόρδο!! Μη νομίζετε ότι θα φάτε το νόστιμο το σκορδοψωμάκι και μετα θα πλύνετε καλά τα δόντια σας, αντε και κάνα Listerine και θα φύγει η μπόχα! Δεν φευγει με τίποτα για τουλάχιστον μια μέρα και το αισθάνεσαι και η ίδια και είναι Α-Π-Α-Ι-Σ-Ι-Α αίσθηση!!!! Έπαθα χθες κι έμαθα! (Ευτυχώς έμεινα σπίτι) :down:

 

-->an diabazes ena apo ta prohgoumena post moy 8a ekanes oti leo kai 8a ebgaines kai ekso apo to spiti sou! :) :whistle:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE ( 1 Οκτ. 2004 , 15:25)

 

 

-->an diabazes ena apo ta prohgoumena post moy 8a ekanes oti leo kai 8a ebgaines kai ekso apo to spiti sou! :) :whistle:

 

 

Σου λέω και γαλα που ήπια τίποτα!! Και βασικά έτυχε να μη βγω, δεν το έκανα λόγω...σκόρδου!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 1 Οκτ. 2004 , 14:02)

 

Σου λέω και γαλα που ήπια τίποτα!! Και βασικά έτυχε να μη βγω, δεν το έκανα λόγω...σκόρδου!! :p

 

:confused: :blink: poso skordo efages koukla moy kai den efyge h skordila oute me gala???? :wacko: :eek: mhpos htan h idea sou?de mporei na mh fygei!! :worry: :confused:

alloste to skordo arxizei na murizei apo to stomaxi(opote kai pineis to galataki kai ola stronoun)thn epomenh tou geymatos hmera! :blink:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...