PDA

View Full Version : [Επίσημο] LG Optimus 2X (P990)

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

jim290
12 Φεβ. 2012, 18:53
ειμαι στην 2.3.4 oficial εχο ενα προβλημα με της επαφες μερικα γραματα μου τα βγαζει σαν συμβολα..πως φτιαχνει αυτο?

QQTilt
12 Φεβ. 2012, 20:12
Προσπαθώ απ τον οδηγό για νέους χρήστες του agekalp να κατεβάσω τη baseband για το κινητό και μόλις πατάω download μου γράφει server not found.
Υπάρχει κάποιο άλλο link? Τι μπορώ να κάνω?

Tsaglis
12 Φεβ. 2012, 20:29
Προσπαθώ απ τον οδηγό για νέους χρήστες του agekalp να κατεβάσω τη baseband για το κινητό και μόλις πατάω download μου γράφει server not found.
Υπάρχει κάποιο άλλο link? Τι μπορώ να κάνω?
Μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ (http://www.mediafire.com/temasek#ee8t9l8ubv8jk)

QQTilt
12 Φεβ. 2012, 20:33
Μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ (http://www.mediafire.com/temasek#ee8t9l8ubv8jk)

Ευχαριστώ κατ αρχήν tsagli.
Τώρα έχω την v20l. Ποια απ όλες αυτές πρέπει να κατεβάσω? Την v20l πάλι ή την v20m που λογικά είναι νεότερη?

kprse
12 Φεβ. 2012, 20:42
Ρε παιδια η μπαταρια σαν να τελειωνει λιγο γρηγορα ...κανα 5ωρο το πολυ 7ωρο μου κραταει.

Δεν ειναι φυσιολογικο σιγουρα .

Δες τι αλλαξες απο τοτε που στο κανει αυτο . Λογικα καποια εφαρμογη τρωει πολυ .

vairas5770
12 Φεβ. 2012, 20:46
Δεν ειναι φυσιολογικο σιγουρα .

Δες τι αλλαξες απο τοτε που στο κανει αυτο . Λογικα καποια εφαρμογη τρωει πολυ .

Μολις του εκανα wipe,οποτε δεν εχει τιποτα τωρα μεσα. Θα το δω απο αυριο το πρωι πως θα παει.

Tsaglis
12 Φεβ. 2012, 21:20
Ευχαριστώ κατ αρχήν tsagli.
Τώρα έχω την v20l. Ποια απ όλες αυτές πρέπει να κατεβάσω? Την v20l πάλι ή την v20m που λογικά είναι νεότερη?

Οτι δουλέψει για σένα! Εγώ είμαι ακόμα στην v10d και αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν την αλλάζω!

Tsaglis
12 Φεβ. 2012, 21:28
Απόψε βγήκε η πρώτη δοκιμαστική έκδοση CM9 (Ice cream sandwich) από τον Ricardo Cerqueira, aca aremcee, aca RC.
Είναι ακόμα ασταθής και δεν προτείνω σε κανένα να την χρησιμοποιήσει για καθημερινή χρήση, αλλά όποιος θέλει μπορεί να πάρει μία γεύση!
Link (https://plus.google.com/115049428938715274412/posts/fiYKhoH6uJe)
Είναι unsupported οπότε μην αρχίσει κανείς να αναφέρει bugs, είναι πολλά ακόμα.

ea6gka
12 Φεβ. 2012, 23:45
παιδεςεχω παθει πλακα με την αυτονομια της μπαταριας. Ειχα στο παρελθον, samsun galaxy splua, motorola defy, htc wildfire, ideos x5, htc magic και το Ο2Χ ειναι μακραν το καλυτερο στο τομεα αυτο και με παραξεευει μιας και ειναι διπυρηνο...2.3.4 μανισια ρομ και ολα τελεια.

μια ερωτηση, unroot πλεον γινεται με το oneclick?

QQTilt
13 Φεβ. 2012, 06:53
Εφ όσον έχει βγει η v20m και εγώ είμαι με v20l, όταν βάζω το κινητό να ψάξει για νεότερες εκδόσεις, γιατί δεν βρίσκει την v20m να κάνει update?

epcilon7
13 Φεβ. 2012, 12:05
Εφ όσον έχει βγει η v20m και εγώ είμαι με v20l, όταν βάζω το κινητό να ψάξει για νεότερες εκδόσεις, γιατί δεν βρίσκει την v20m να κάνει update?

Φιλε η 20Μ δεν είναι νέα έκδοση.Είναι για κινητά άλλων χωρών.

ivyhae
13 Φεβ. 2012, 14:00
ειμαι στην 2.3.4 oficial εχο ενα προβλημα με της επαφες μερικα γραματα μου τα βγαζει σαν συμβολα..πως φτιαχνει αυτο?
Aλλαξε γραμματοσειρα.Settings->Display->Display Font Διαλεξε οποια γραμματοσειρα 8ες εκτος απο την DroidSans

jim290
13 Φεβ. 2012, 15:27
το ιδιο κανει αλλα δεν πειραζει. ευχαριστω.μονο με cm7 moυ τα δειχνει κανονικα..

fotis_lyk
13 Φεβ. 2012, 15:37
προβλημα! στο κινητο περασα μια ταινια με ξεχωριστους υποτιτλους και παιζει κανονικα με mx video player. ολα καλα. οταν ομως συνδεω με το hdmi το κινητο με την τηλεοραση και βαζω την ταινια στην τηλεοραση δεν δειχνει τους υποτιτλους. ενω στο κινητο την ιδια στιγμη τους δειχνει κανονικα. αν ξερει καποιος τι φταει ας μου πει...

tresor_jim
13 Φεβ. 2012, 16:15
καλησπερα παιδια ελπιζω ναμη βγω οφ τοπικ τελειως! σκεφτομαι να αγορασω το χ2!! δυο ιντερνετ καταστηματα που ρωτησα μου ειπαν οτι το εχουν εισαγωγης στο ενα μου ειπαν οτι με αναβαθμιση δεν υπαρχει περιπτωση να χαθουν τα ελληνικα με αναβαθμιση γιατι το lg δε το παθαινει αυτο οπως τα νοκια... κ στο αλλο μου ειπαν οτι ναι μετα απο αναβαθμιση μπορει να γυρισει στα αγγλικα... τι ισχύει τελικα?

tzacool2
13 Φεβ. 2012, 16:35
νομιζω αν ειναι ευρωπης και στα αγγλικα να γυρισει εχει μεσα ελληνικα .στο δικο μου που ειναι εισαγωγης απο μια απο τις παρακατω ΣΟΥΗΔΙΑ-ΔΑΝΙΑ-ΦΙΛΑΝΔΙΑ οταν κανω αναβαθμιση η flasaρισμα στην πρωτη εκκινηση ειναι στα αγγλικα και γυριζει μονο του σε ελληνικα.

godpanos
13 Φεβ. 2012, 22:03
SORRY για την επαναληψη της ερωτησης αλλα μηπως ξέρει κανεις αν υπάρχει τρόπος να αντικαταστίσουμε τις εφαρμογές που αντιστοιχούν στα 4 βασικά κουμπιά (τηλεφωνο - επαφές-μηνυματα - εφαρμογές ) με άλλες εφαρμογες ? Πχ θέλω αντί για τον μαμίσιο dialer να βγάζει κάτω το contapps και το facebook . ξεχασα να αναφέρω ότι δεν εχω κανει root και εχω gingerbread εργοστασιο.. 2.3.4 ....:rolleyes:

orlox
13 Φεβ. 2012, 22:46
προβλημα! στο κινητο περασα μια ταινια με ξεχωριστους υποτιτλους και παιζει κανονικα με mx video player. ολα καλα. οταν ομως συνδεω με το hdmi το κινητο με την τηλεοραση και βαζω την ταινια στην τηλεοραση δεν δειχνει τους υποτιτλους. ενω στο κινητο την ιδια στιγμη τους δειχνει κανονικα. αν ξερει καποιος τι φταει ας μου πει...

Θελει software render

andreas443
13 Φεβ. 2012, 23:22
Θελει software render

δηλαδή φιλε τι είναι αυτό που το βρίσκουμε?

manos the greek
14 Φεβ. 2012, 01:13
καλησπέρα παιδιά,

βγήκε η 4.0.3 για το κινητό μας CM9
https://plus.google.com/115049428938715274412/posts/fiYKhoH6uJe
και google apps από εδώ, http://goo-inside.me/gapps/
ταχύτατο είναι και πάει μια χαρά για 1 μέρα που την έχω

panospc
14 Φεβ. 2012, 01:36
δηλαδή φιλε τι είναι αυτό που το βρίσκουμε?
Από το MX Video Player πήγαινε στο Προτιμήσεις -> Αποκωδικοποιητής και επέλεξε το S/W Αποκωδικοποιητής

filippos_04
14 Φεβ. 2012, 04:01
Παιδες ειμαι ροοτ κ εκανα διεγραψα καποιες εφαρμογες αν του ξαναπερασω την stock rom λογικα θα ειναι ολα οπως πρωτα με τις εφαρμογες ετσι;

sakarkas1
14 Φεβ. 2012, 04:28
Παιδες ειμαι ροοτ κ εκανα διεγραψα καποιες εφαρμογες αν του ξαναπερασω την stock rom λογικα θα ειναι ολα οπως πρωτα με τις εφαρμογες ετσι;

Ακριβως ετσι.Καλο ειναι να κρατας ενα backup της Rom.

jim290
14 Φεβ. 2012, 15:40
κατεβασα την 4.0.3 για το κινητό μαυ CM9 και δεν μου βγαζει το adroidmarket το κατεβασα και σαν apk αλλα παλλι δεν μου το παιζει εκανα και λογαριασμο...γνωριζεται τι φταιει?

mol
14 Φεβ. 2012, 15:42
πρέπει να εγκαταστήσεις/φλασαρεις τις gapps

jim290
14 Φεβ. 2012, 16:04
κατεβασα gapps kai ειναι ολλα οκ....

tolispao13
14 Φεβ. 2012, 17:36
πως κανουμε unroot στο p990?

jim290
14 Φεβ. 2012, 17:38
πας εδω link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

georkouk
14 Φεβ. 2012, 18:37
Ακριβως ετσι.Καλο ειναι να κρατας ενα backup της Rom.

Backup γιατί να κάνουμε; Για να εχουμε και τις εφαρμογές που εγκαταστησαμε εμεις; Γιατί οι stock roms υπαρχουν σωστά;

Tsaglis
14 Φεβ. 2012, 19:12
Backup γιατί να κάνουμε; Για να εχουμε και τις εφαρμογές που εγκαταστησαμε εμεις; Γιατί οι stock roms υπαρχουν σωστά;

Γιατί είναι ο ποιο εύκολος τρόπος να επανέλθουμε ακριβώς εκεί που ήμασταν αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει.

georkouk
14 Φεβ. 2012, 21:41
Ναι αλλα οι stock roms υπαρχουν σωστα; Και μπορουμε να τις περασουμε κανονικα; Το ιδιο δεν ειναι;

athanaso77
14 Φεβ. 2012, 21:54
Το να επαναφέρεις ένα backup μέσα από το cwm είναι το πιο ασφαλές, εύκολο και σίγουρο όταν θα βρεθείς σε μια δύσκολη κατάσταση. Γιαυτό ενδείκνυται πάντα να υπάρχει ένα nandroid backup.

tolispao13
14 Φεβ. 2012, 22:03
πως φλασαρω με smartflash?

athanaso77
14 Φεβ. 2012, 22:44
πως φλασαρω με smartflash?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

kprse
14 Φεβ. 2012, 23:56
Γιατί είναι ο ποιο εύκολος τρόπος να επανέλθουμε ακριβώς εκεί που ήμασταν αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει.

Titanium backup για αυτο τον σκοπο ? Κανα free καλο παιζει ?

tolispao13
15 Φεβ. 2012, 00:02
ξαναπερασα την 2.3.4 με το smartflash και τωρα ποια εφυγε το root.10 λεπτα υποθεση ειναι.απλα παιρνει ωρα να κατεβει η ρομ.ξερουμε ποτε θα παρουμε παγωτο??

sot20
15 Φεβ. 2012, 03:18
Καλημέρα σε όλους. Δηλώνω και εγώ υπερήφανος κάτοχος. Το αγόρασα τη Πέμπτη και μόλις πριν 2 ώρες το άνοιξα :D. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και τώρα το έβαλα για τη πρώτη φόρτιση. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα : 1ον) έχει το froyo 2.2 και πρίν πάτησα να κάνει update μέσω wifi και βρήκε ένα αρχείο 4,27MB νομίζω και έκλεισε, έκανε επαννεκίνηση και μόλις άνοιξε πήγα στις ρυθμίσεις αλλά και πάλι 2.2 φοράει. Άρα σε τί έγινε update ; Λογικά το gingerbread θα το περάσω με το pc. 2ον) όταν το πήρα ήταν σε προσφορά με χάρτες Ndrive. Ρώτησα 10 τουλάχιστον φορές στο κατάστημα άν το παίρνω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα αλλά μου είπε μια υπάλληλος ότι δε ξέρει και μια άλλη ήταν 1000% σίγουρη ότι το έχει ήδη εγκατεστημένο μέσα το κινητό. Όμως όσο και να έψαξα δε το βρήκα. Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει κι άν κάνω εγώ κάποιο λάθος ;
Ευχαριστώ !

mariodj
15 Φεβ. 2012, 08:50
ξαναπερασα την 2.3.4 με το smartflash και τωρα ποια εφυγε το root.10 λεπτα υποθεση ειναι.απλα παιρνει ωρα να κατεβει η ρομ.ξερουμε ποτε θα παρουμε παγωτο??

Παγωτό μέσα στο χειμώνα......(ούτε την άνοιξη) δεν προβλέπετε, η LG ΠΡΟΣΕΧΕΙ τα λαιμά μας..!!!:lol:

Καλημέρα σε όλους. Δηλώνω και εγώ υπερήφανος κάτοχος. Το αγόρασα τη Πέμπτη και μόλις πριν 2 ώρες το άνοιξα :D. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και τώρα το έβαλα για τη πρώτη φόρτιση. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα : 1ον) έχει το froyo 2.2 και πρίν πάτησα να κάνει update μέσω wifi και βρήκε ένα αρχείο 4,27MB νομίζω και έκλεισε, έκανε επαννεκίνηση και μόλις άνοιξε πήγα στις ρυθμίσεις αλλά και πάλι 2.2 φοράει. Άρα σε τί έγινε update ; Λογικά το gingerbread θα το περάσω με το pc. 2ον) όταν το πήρα ήταν σε προσφορά με χάρτες Ndrive. Ρώτησα 10 τουλάχιστον φορές στο κατάστημα άν το παίρνω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα αλλά μου είπε μια υπάλληλος ότι δε ξέρει και μια άλλη ήταν 1000% σίγουρη ότι το έχει ήδη εγκατεστημένο μέσα το κινητό. Όμως όσο και να έψαξα δε το βρήκα. Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει κι άν κάνω εγώ κάποιο λάθος ;
Ευχαριστώ !

το Ndrive το είχε δώρο το SE 8X της γυναίκας μου, και είχε μέσα στην συσκευασία τα παρακάτω..! απλά κάνεις την εγκατάσταση από το Market και ειναι μόνο για το X8 και το πρόγραμμα και η χάρτες (Ndrive) μόνο μια φορά έχεις το δικαίωμα να τα κάνεις εγκαταστήσεις..! κάτι παρόμοιο θα ειναι και σε σένα.

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---
Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

sot20
15 Φεβ. 2012, 11:54
Κι όμως μέσα στη συσκευασία δεν είχε αυτά που δείχνεις. Θα πάρω τηλέφωνο να μου πούν.

sot20
15 Φεβ. 2012, 12:48
Μόλις τώρα μίλησα με την υπάλληλο και μου είπε κάτι αντίστοιχο ότι δηλαδή θα το κατεβάσω από το Android Market και θα έχω τους χάρτες της Ελλάδας και οτι αυτό γίνεται γιατί αναγνωρίζει το IMEI του κινητού και δε μπορεί να περαστεί σε άλλο τηλέφωνο.

Tsaglis
15 Φεβ. 2012, 13:41
Titanium backup για αυτο τον σκοπο ? Κανα free καλο παιζει ?

Το Titanium backup είναι για να κάνεις backup προγράμματα και δεδομένα. (Μπορείς να κάνεις και backup και τα προγράμματα του συστήματος με τα δεδομένα τους και τις ρυθμίσεις, αλλά θέλει προσοχή το κομμάτι αυτό γιατί κατά καιρούς μπορεί να έρθει σε conflict με αυτά που υπάρχουν και να δημιουργήσει προβλήματα.)
Είναι πολύ χρήσιμο όταν δοκιμάζεις διάφορες ρομ και έτσι επαναφέρεις όλα τα προγράμματα χωρίς πολλά πολλά.

Για να κάνεις backup όταν δοκιμάζεις κάποια ρομ και θέλεις να επανέλθεις ακριβώς εκεί που ήσουνα πριν τις δοκιμές, κάνεις Backup μέσω clockwork mod recovery. Κρατάς μια "εικόνα" (image) ολόκληρου του συστήματος.

Καλό είναι να γίνεται μια στο τόσο backup και με τις δύο μεθόδους, ώστε όποιο απρόοπτο να έχει τις ελάχιστες συνέπειες.

tolispao13
15 Φεβ. 2012, 14:14
παιδια γιατι στης επαφες μου τα βγαζει κινεζικα τα ποιο πολλα ονοματα?

couros1
15 Φεβ. 2012, 14:16
παιδια γεια σας..επειδν μ ενδιαφερει πολυ το βιντεο πως μπορω να κανω τραβηξω με 1080p 30 fps και με με οσο το δυνατον μεγαλυτερο bitrate?πρεπει να βαλω custom rom και καποιο hack?σε stock rom γινεται?

tresor_jim
15 Φεβ. 2012, 17:12
καλησπερα τσακαλια :D εκανα παραγγελια το χ2 σημερα θαρθει η παρασκευη η δευτερα με πηραν και μου ειπαν οτι θα ερθει με μενου vodafone κ ειναι εισαγωγης απο χωρα της ευρωπης ! δε ξερω σε τι αναβαθμιση θα μου ερθει θα μπορω νατην αλλαξω χωρις να χασω τα ελληνικα? γιατι οποιον ρωταω μου δινει και διαφορετικη απαντηση αυτα που θα εχει απο τη vod θα μπορω να τα βγαλω με χακ π.χ?? αν δεν ενοχλουν σε κατι δεν εχω προβλημα να το αφησω εχω ενα νοκια ν8 και ειπα να παρω και το χ2 για δευτερο νουμερο μακαρι βεβαια να ειναι τοσο καλο το χ2 που να μη τα ξεχωριζω να τα εχω και τα δυο ισαξια..

sot20
15 Φεβ. 2012, 17:17
Λοιπόν πέρασα τους χάρτες Ndrive για την Ελλάδα στο τηλέφωνο και είναι μια χαρά. Κατέβασα από το site της LG τα παρακάτω προγράμματα : LGOSP Setup.exe, LG PCSuiteIV Setup.exe, LGUnitedMobileDriver S4981MAN36AP22 ML WHQL Ver 3.6.exe, B2CAppSetup.exe. Πείτε μου λίγο όσοι ξέρετε με ποιά σειρά πρέπει να τα κάνω εγκατάσταση στο pc και πώς θα το αναβαθμίσω σε 2.3. Ευχαριστώ

vairas5770
15 Φεβ. 2012, 19:08
Καλησπερα παιδια ! Λοιπον θα ρωτησω κατι λιγο ασχετο αλλα ελπιζω να παρω απαντηση !!

Λοιπον,υπαρχει καποια εφαρμογη που να αλλαζει τον τονο της φωνης μας οταν μιλαμε στο κινητο;

Ξερετε ποιο ψιλη ποιο μπασα ; Θελω να κανω ενα αστειο σε καποια :D

Ευχαριστω και συγνωμη για το ψιλοασχετο ΠΟΣΤ !

Edit : Λοιπον τελικα η μπαταρια εστρωσε και παλι,μου κραταει πανω απο 24 ωρες .

filippos_04
15 Φεβ. 2012, 19:21
Παιδια να ρωτησω κατι..εκανα επαναφορα εργ.ρυθ.κ ειδα οτι τις φωτογρ.κ τα τραγουδια δεν τα ειχε σβησει δηλαδει τα κενα που δημιουργουνται απο το βαλε βγαλε εφαρμογες δεν φτιαχνουν;πως μπορω να κανω πληρες καθαρισμο στη μνημη του κιν απο εφαρμ.κ λοιπα..;
Η δεν χρειαζεται;

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---
Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ (http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=2&a=90) και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

kprse
16 Φεβ. 2012, 00:20
Λοιπόν πέρασα τους χάρτες Ndrive για την Ελλάδα στο τηλέφωνο και είναι μια χαρά. Κατέβασα από το site της LG τα παρακάτω προγράμματα : LGOSP Setup.exe, LG PCSuiteIV Setup.exe, LGUnitedMobileDriver S4981MAN36AP22 ML WHQL Ver 3.6.exe, B2CAppSetup.exe. Πείτε μου λίγο όσοι ξέρετε με ποιά σειρά πρέπει να τα κάνω εγκατάσταση στο pc και πώς θα το αναβαθμίσω σε 2.3. Ευχαριστώ

Εγκαθιστας πρωτα τους drivers . Μετα με PCSuite κρατας backup αν θες .
Μετα με τα αλλα κανεις το update

sot20
16 Φεβ. 2012, 02:03
Το προσπαθώ εδώ και ώρα και μου βγάζει τα παρακάτω μηνύματα : http://img685.imageshack.us/img685/5944/160220121035.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/160220121035.jpg/)
http://img811.imageshack.us/img811/6705/160220121033.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/160220121033.jpg/)
Τώρα το πάλεψα για τρίτη φορά και συνέχεια κολλάει στο 4%.

Τί να κάνω ;

mariodj
16 Φεβ. 2012, 09:14
Το προσπαθώ εδώ και ώρα και μου βγάζει τα παρακάτω μηνύματα : http://img685.imageshack.us/img685/5944/160220121035.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/160220121035.jpg/)
http://img811.imageshack.us/img811/6705/160220121033.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/160220121033.jpg/)
Τώρα το πάλεψα για τρίτη φορά και συνέχεια κολλάει στο 4%.

Τί να κάνω ;

Κανε την αναβάθμιση σε 2.3.4 με smartflash, βέβαια θα χαθούν όλα τα δεδομένα που έχεις μέσα, και θα έχεις το τηλέφωνο σαν την πρώτη μέρα που το πήρες, κάτι σαν format, αλλά με την 2.3.4. Μπορείς να διασώσεις τα αρχεία και τα προγράμματα με το Titanium Backup (θα χρειαστείς root) και θα επαναφερθούν τα προγράμματα χωρείς ιδιαίτερο κόπο..!!!;)

sot20
16 Φεβ. 2012, 10:37
Κατέβασα έναν άλλο driver και το πέρασα τελικά. Φοράει 2.3.4 τώρα.

georkouk
16 Φεβ. 2012, 11:11
παιδια γιατι στης επαφες μου τα βγαζει κινεζικα τα ποιο πολλα ονοματα?

Και σε μένα μου το κανε... ισως επειδη ειναι παλια η sim ή λογω κωδικοποίησης στο άλλο τηλέφωνο. Κάντες συχρονισμό με το pc και διορθωσέ τες

vlachaquito
16 Φεβ. 2012, 14:33
καλησπερα τσακαλια :D εκανα παραγγελια το χ2 σημερα θαρθει η παρασκευη η δευτερα με πηραν και μου ειπαν οτι θα ερθει με μενου vodafone κ ειναι εισαγωγης απο χωρα της ευρωπης ! δε ξερω σε τι αναβαθμιση θα μου ερθει θα μπορω νατην αλλαξω χωρις να χασω τα ελληνικα? γιατι οποιον ρωταω μου δινει και διαφορετικη απαντηση αυτα που θα εχει απο τη vod θα μπορω να τα βγαλω με χακ π.χ?? αν δεν ενοχλουν σε κατι δεν εχω προβλημα να το αφησω εχω ενα νοκια ν8 και ειπα να παρω και το χ2 για δευτερο νουμερο μακαρι βεβαια να ειναι τοσο καλο το χ2 που να μη τα ξεχωριζω να τα εχω και τα δυο ισαξια..

Καλως τον στην παρεα μας. Σου προτεινω να βγαλεις την rom με το μενου της vodafone και καλυτερα ειναι να βαλεις την γνησια 2.3.4 v20l. Για τα ελληνικα, εκτος οτι το μενου υπαρχει κανονικα, κατεβαζεις ενα πληκτρολογιο απο τα πολλα που κυκλοφορουν με ενσωματωμενα ελληνικα και εισαι ετοιμος :)

kprse
16 Φεβ. 2012, 15:45
Το Titanium backup είναι για να κάνεις backup προγράμματα και δεδομένα. (Μπορείς να κάνεις και backup και τα προγράμματα του συστήματος με τα δεδομένα τους και τις ρυθμίσεις, αλλά θέλει προσοχή το κομμάτι αυτό γιατί κατά καιρούς μπορεί να έρθει σε conflict με αυτά που υπάρχουν και να δημιουργήσει προβλήματα.)
Είναι πολύ χρήσιμο όταν δοκιμάζεις διάφορες ρομ και έτσι επαναφέρεις όλα τα προγράμματα χωρίς πολλά πολλά.

Για να κάνεις backup όταν δοκιμάζεις κάποια ρομ και θέλεις να επανέλθεις ακριβώς εκεί που ήσουνα πριν τις δοκιμές, κάνεις Backup μέσω clockwork mod recovery. Κρατάς μια "εικόνα" (image) ολόκληρου του συστήματος.

Καλό είναι να γίνεται μια στο τόσο backup και με τις δύο μεθόδους, ώστε όποιο απρόοπτο να έχει τις ελάχιστες συνέπειες.

Ευχαριστω για την βοηθεια σου ησουν πολυ κατανοητος .

Προς το παρον το μονο που θελω να κανω ειναι να φτιαξω φακελους στο μενου οποτε παω για launcher .

Ο στοκ θα μεινει οπως ειναι ή αμα φτιαξω τον αλλον και μετα γυρισω στο στοκ θα χει χαλασει η ταξινομηση που χω στις εφαρμογες κλπ ?

Sterios89
16 Φεβ. 2012, 15:51
Καλησπέρα σας παιδιά.
Έχω μια ερώτηση, αν αλλάξω kernel η μπαταρία θα κρατάει περισσότερο; Έχω την Kang του temasek, όμως η μπαταρία δεν κρατάει πολύ (ειδικά όταν βάζω το ξυπνητήρι, η μπαταρία είναι το επόμενο πρωί άδεια! :( )
Σκέφτομαι να βάλω του Vadonka το kernel.Το έχει δοκιμάσει κανείς σε συνδυασμό με την Kang του temasek; Είναι καλός;
Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε πως βάζω νέο kernel;

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ.: Δεν ενδιαφέρομαι για OC,απλώς να κρατάει η μπαταρία πιο πολύ.

dionisisss
16 Φεβ. 2012, 16:39
@kprse o stock launcher οπως και ο καθε launcher μετα απο αλλαγη μενει οπως τον αφησες.δεν αλλαζει κατι:)

dionisisss
16 Φεβ. 2012, 16:42
Καλησπέρα σας παιδιά.
Έχω μια ερώτηση, αν αλλάξω kernel η μπαταρία θα κρατάει περισσότερο; Έχω την Kang του temasek, όμως η μπαταρία δεν κρατάει πολύ (ειδικά όταν βάζω το ξυπνητήρι, η μπαταρία είναι το επόμενο πρωί άδεια! :( )
Σκέφτομαι να βάλω του Vadonka το kernel.Το έχει δοκιμάσει κανείς σε συνδυασμό με την Kang του temasek; Είναι καλός;

Ευχαριστώ πολύ

δοκιμασε καλυτερα τον ironkrl γιατι ο vadonka βγαζει συχνα bsod και δεν λειτουργει και η καμερα.

Sterios89
16 Φεβ. 2012, 16:55
δοκιμασε καλυτερα τον ironkrl γιατι ο vadonka βγαζει συχνα bsod και δεν λειτουργει και η καμερα.

Με τον ironkrl θα είναι και OC (δεν με ενδιαφέρει το OC); Η μπαταρία κρατάει περισσότερο;

Ευχαριστώ

dionisisss
16 Φεβ. 2012, 17:12
Με τον ironkrl θα είναι και OC (δεν με ενδιαφέρει το OC); Η μπαταρία κρατάει περισσότερο;

Ευχαριστώ

εχεις την δυνατοτητα να πας τον επεξεργαστη μεχρι 1,5 GHz ενω με τον vadonka μεχρι 1.4 GHz.αλλα αφου δεν σε ενδιαφερει μπορεις να μην το πειραξεις.εμενα η μπαταρια κραταει 1,5-2 μερες με μετρια χρηση(τηλεφωνα,μηνυματα και wifi) αλλα ανετα μια μερα με φουλ χρηση.

Sterios89
16 Φεβ. 2012, 19:56
εχεις την δυνατοτητα να πας τον επεξεργαστη μεχρι 1,5 GHz ενω με τον vadonka μεχρι 1.4 GHz.αλλα αφου δεν σε ενδιαφερει μπορεις να μην το πειραξεις.εμενα η μπαταρια κραταει 1,5-2 μερες με μετρια χρηση(τηλεφωνα,μηνυματα και wifi) αλλα ανετα μια μερα με φουλ χρηση.

Δηλαδή μπορώ να βάλω τον ironkrl χωρίς να είναι OC,σωστά;
Μπορείς να μου πεις, που μπορώ να τον βρω για να τον κατεβάσω, και ποια έκδοση να βάλω; (Γιατί αν θυμάμαι καλά, πάντα έχει διάφορα ramhack, σωστά;) Επίσης, πως τον περνάω;

Επίσης, εδώ και δύο μέρες, όταν πάω να συνδεθώ σε Wi-Fi, μου λέει ότι το com.android.settings πρέπει να τερματιστεί, γιατί υπάρχει κάποιο σφάλμα.
Γιατί το κάνει αυτό; :/

Ευχαριστώ πολύ :)

Tsaglis
16 Φεβ. 2012, 20:48
Καλησπέρα σας παιδιά.

Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς να δοκιμάσεις, εμένα το ίδιο μου φαίνεται να κρατάει.
Αν σου αδειάζει τόσο γρήγορα κάποια εφαρμογή είναι συνέχεια ανοιχτή και καταναλώνει ενέργεια.

sinbad
16 Φεβ. 2012, 22:02
μπορω να κανω overclocking στο cpu χωρις να ειμαι root?

georkouk
16 Φεβ. 2012, 22:20
Γιατί οταν βαζω μια καρτα sd δε μπορώ να δω την εσωτερική sd Που εχει το κινητο μεσα; Στον astro file manager οταν δεν εχω εξωτερικη καρτα ως _External δειχνει την εσωτερική καρτα του κινητου ενώ οταν βαζω δικια μου καρτα τοτε ως _External δειχνει την καρτα που βαζω εγω. Επισης οταν βαζω δικια μου καρτα οσες εφαρμογες ειχαν δεδομενα στην sd του κινητου δεν τρεχουν ενώ αν βγαλω την sd την δικια μου μετα ειναι ολα οπως πριν.

Τι παιζει; Δε γίνετε να υπαρχουν και οι 2 ταυτοχρονα;

athanaso77
16 Φεβ. 2012, 22:50
μπορω να κανω overclocking στο cpu χωρις να ειμαι root?

Όχι, αλλά δεν αρκεί μόνο το root, πρέπει να φοράει η συσκευή σου και "πειραγμένο" kernel που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

The Ace
17 Φεβ. 2012, 09:37
Γιατί οταν βαζω μια καρτα sd δε μπορώ να δω την εσωτερική sd Που εχει το κινητο μεσα; Στον astro file manager οταν δεν εχω εξωτερικη καρτα ως _External δειχνει την εσωτερική καρτα του κινητου ενώ οταν βαζω δικια μου καρτα τοτε ως _External δειχνει την καρτα που βαζω εγω. Επισης οταν βαζω δικια μου καρτα οσες εφαρμογες ειχαν δεδομενα στην sd του κινητου δεν τρεχουν ενώ αν βγαλω την sd την δικια μου μετα ειναι ολα οπως πριν.

Τι παιζει; Δε γίνετε να υπαρχουν και οι 2 ταυτοχρονα;

Κάτι έχεις πειράξει, δεν δουλεύει έτσι το κινητό. Βλέπεις ΠΑΝΤΑ σαν external τη δική του μνήμη, και υπάρχει και ένα \_ΕxternalSD mount point που βλέπεις την δική σου κάρτα.

Πρέπει να είναι
/mnt/sdcard -> εσωτερική κάρτα
/mnt/sdcard/_ExternalSD -> εξωτερική κάρτα

georkouk
17 Φεβ. 2012, 10:11
Τπτ δε πειραξα ουτε ροοτ εχω κανει. Απλά εβαλα τον astro file manager για να μπορω να βλεπω τα αρχεια και να εγκαθιστω εφαρμογες.

Ο χωρος του κινητου ομως ειναι χωρισμενος σε 2 κομματια. Ειναι 1,5gb στο κινητο και 5,3 gb η εσωτερική καρτα του κινητου
Στο πρωτο directory νομιζω ειναι το 1,5gb και στο δευτερο το 5,3gb .

Να σας στειλω screenshots από τον astro; Μονο εγώ το εχω αυτό το θέμα;

thanospc
17 Φεβ. 2012, 14:12
Αξίζει να δώσω το HTC Sensation και να πάρω το Optimus 2x?? Με custom rom πάει καλά το lg? έχω ακούσει ότι έχει κάποια bug η επίσημη έκδοση

Tsaglis
17 Φεβ. 2012, 14:31
Αξίζει να δώσω το HTC Sensation και να πάρω το Optimus 2x?? Με custom rom πάει καλά το lg? έχω ακούσει ότι έχει κάποια bug η επίσημη έκδοση
Σε θεωρητικό επίπεδο το htc sensation είναι ανώτερο από το LG 2X. Οπότε, χωρίς να έχω δοκιμάσει το HTC, θα σου έλεγα όχι.

thanospc
17 Φεβ. 2012, 14:36
Σε θεωρητικό επίπεδο το htc sensation είναι ανώτερο από το LG 2X. Οπότε, χωρίς να έχω δοκιμάσει το HTC, θα σου έλεγα όχι.

οκ ευχαριστώ :)

mariodj
17 Φεβ. 2012, 15:16
;)Αξίζει να δώσω το HTC Sensation και να πάρω το Optimus 2x?? Με custom rom πάει καλά το lg? έχω ακούσει ότι έχει κάποια bug η επίσημη έκδοση

Λόγω που ο καθένας, και πρώτος εγώ, μπορεί να πει την άποψη του (που μπορεί να έχει εμπάθεια η αντιπάθεια ανάμεσα στης δυο συσκευές) αν Ναι η Όχι, εγώ θα σε συμβούλευα να πας σε ενα κατάστημα να πάρεις στα χέρια σου ένα απο τα δυο που δεν γνωρίζεις, να το δουλέψεις όσο επιτρέπουν η συνθήκες, και ρίξε και μια ματιά στο WEP σαν αυτήν εδώ ( φύλο γύρισε και της 7 σελίδες και κανε klik στης photo) για να δεις τι παίζει.... http://www.gsmarena.com/htc_sensation_vs_galaxy_sii_vs_optimus_2x-review-608.php γιατί με ένα ναι η ενα οχι δικό μου η του κάθε ενός δεν νομίζω να σε στήλη να το πάρεις η οχι..!!!;)

ΥΓ. Το link που σου έδωσα γράφει ο συγγραφέας και δοκιμαστής των συσκευών τα παρακάτω..(απλή μετάφραση)

Διαφορετικά χαρακτηριστικά έχουν διαφορετική αξία για τους ανθρώπους, έτσι θα έχουμε μια σειρά δοκιμών, για την οθόνη, την εκτέλεση, την κάμερα, GPS και μπαταρία. Με βάση αυτές μπορείτε να διαλέξετε το δικό σας πρωταθλητής. Θα προσπαθήσουμε να επιλέξουμε των νικητή, αλλά είναι αδύνατο να ξεχωρίσουμε το απόλυτο καλύτερο.

tresor_jim
17 Φεβ. 2012, 16:31
Καλως τον στην παρεα μας. Σου προτεινω να βγαλεις την rom με το μενου της vodafone και καλυτερα ειναι να βαλεις την γνησια 2.3.4 v20l. Για τα ελληνικα, εκτος οτι το μενου υπαρχει κανονικα, κατεβαζεις ενα πληκτρολογιο απο τα πολλα που κυκλοφορουν με ενσωματωμενα ελληνικα και εισαι ετοιμος :)

καλως σας βρηκα σημερα το πηρα στα χερια κου εχω αρχισει να παλεγωνω δ ξερω να κανω τιποτα λες και δεν εχω ξαναπιασει κινητο στα χερια μου ακομα και αναβαθμιση απλη φοβαμαι να κανω!

mariodj
17 Φεβ. 2012, 16:39
καλως σας βρηκα σημερα το πηρα στα χερια κου εχω αρχισει να παλεγωνω δ ξερω να κανω τιποτα λες και δεν εχω ξαναπιασει κινητο στα χερια μου ακομα και αναβαθμιση απλη φοβαμαι να κανω!

Να του φέρεσαι σαν να ειναι η Αντριάνα Σκλεναρίκοβα και όλα θα παν καλά..!!

http://s7.directupload.net/images/120217/l22vsck4.jpg (http://www.directupload.net)

georkouk
17 Φεβ. 2012, 18:36
Κάτι έχεις πειράξει, δεν δουλεύει έτσι το κινητό. Βλέπεις ΠΑΝΤΑ σαν external τη δική του μνήμη, και υπάρχει και ένα \_ΕxternalSD mount point που βλέπεις την δική σου κάρτα.

Πρέπει να είναι
/mnt/sdcard -> εσωτερική κάρτα
/mnt/sdcard/_ExternalSD -> εξωτερική κάρτα
Τελικά όπως τα λες πρεπει ναναι. Απλά μπερδεύτηκα γιατί όταν δεν έχεις μέσα την κάρτα ο φακελος _ExternalSD υπάρχει και μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις σαν μέρος της εσωτερικής κάρτας.
Αν βαλεις ομως εξωτερικη κάρτα τότε αυτός ο φακελος αντιστοιχεί στην εξωτερική κάρτα και τα αρχεία που είχες μέσα πριν βαλεις την καρτα δε μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις. Δεν χανονται αλλα δε μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις

Tsaglis
17 Φεβ. 2012, 20:26
Να του φέρεσαι σαν να ειναι η Αντριάνα Σκλεναρίκοβα και όλα θα παν καλά..!!

http://s7.directupload.net/images/120217/l22vsck4.jpg (http://www.directupload.net)

like!
( Να του βγάλει τα μάτια έξω δηλαδή; :lol::lol::lol: )
Μη φοβάσαι, το 2Χ είναι σκληρό καρύδι, δεν μασάει!

lewton
17 Φεβ. 2012, 21:42
Και εγώ δε θα έδινα το Sensation για να πάρω το 2X.
Θα έπαιρνα εξαρχής το 2X όμως. ;)

jim290
18 Φεβ. 2012, 00:07
ποια ειναι η καλητερη custom rom?kαι που θα τη βρω?

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 10:05
καλημερα παιδια. Λοιπον εχω μια απορια.
Το κινητο το εχω κανει Root,εαν θελω να περασω custom rom μπορω μεσα SD Card (οπως γινεται ας πουμε στο Defy+X5 και σε αλλα κινητα ) ; Αν ναι οποιος μπορει να δωσει οδηγιες Η καποιο Link να διαβασω .

tolispao13
18 Φεβ. 2012, 10:29
παιδια η μπαταρια μου κραταει γυρω στη μια μερα.με απλη χρηση.λιγο wifi κανενα τηλεφωνο γυρω στα 20 λεπτα τη μερα και καμια 20 αρια μυνηματα.ειναι λογικο?ειμαι με 2.3.4 μαμα.

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 10:30
παιδια η μπαταρια μου κραταει γυρω στη μια μερα.με απλη χρηση.λιγο wifi κανενα τηλεφωνο γυρω στα 20 λεπτα τη μερα και καμια 20 αρια μυνηματα.ειναι λογικο?ειμαι με 2.3.4 μαμα.

Καλα ειναι ! Καπου εκει κραταει και η δικια μου. Το βραδυ το σβηνεις η οχι ; Φωτεινοτητα οθονης στο Φουλ ; Wi-fi συνεχεια ανοιχτο ;

tolispao13
18 Φεβ. 2012, 10:36
το βραδυ παντα ανοιχτο.φωτεινοτητα στο αυτοματο το εχω.wifi κλειστο και παιζω παντα με gsm.

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 10:38
ΜΑλλον ειναι λιγο τοτε. Το δικο μου δεν το κλεινω ποτε,φωτεινοτητα στο φουλ παντα και ολα ανοιχτα,κραταει 27 ωρες ακριβως.
Πριν λιγες ημερες ειχα και εγω προβλημα-hard reset και το αφησα να φορτισει ΟΛΗ την νυχτα. Τωρα ειναι μια χαρα.

jedimastermaniac
18 Φεβ. 2012, 10:55
Κάποια εφαρμογή ξεζουμίζει την μπαταρία σας Λίγο μου φαίνεται και στους 2 σας το νούμερο αυτό

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 10:56
Κάποια εφαρμογή ξεζουμίζει την μπαταρία σας Λίγο μου φαίνεται και στους 2 σας το νούμερο αυτό

Λιγο ;;; Το GS 2 με τα ιδια δεν κραταει πανω απο 20ωρες!!! Μια χαρα ειναι !!! :)

KPONOSS
18 Φεβ. 2012, 11:53
Ρε παιδια θυμηστε μου ποιο προγραμα booσταρει τον ηχο απο τα ηχεια και απο τα ακουστικα. Για μουσικη και ραδιο μιλαω και οχι για τη συνομιλια. Ειμαι ροοτ με stock rom
Ευχαριστω.

Κατι αλλο τωρα. Ειμαι στο μαρκετ απο το λαπτοπ εχω συνδεσει το λαπτοπ με το κινητο και προσπαθω να κατεβασω το titanium backup. Πως γινετε; 1η φορα το κανω με αυτο το τροπο. πρεπει να εχω κανενα debug ανοικτο;

georkouk
18 Φεβ. 2012, 12:25
Αν μπαινεις απο υπολογιστη το μαρκετ απλα πατας εγκατασταση σε ζηταει να συνδεθεις με τον λογαριασμο gmail που εχεις βαλει και στο κινητο, συνδεεσαι πατας οκ και συνεχιζεις και με αλλες εφαρμογες το ιδιο και μετα κανεις απο το κινητο ενημερωση του λογαριασμου gmail και αυτο κατεβαζει οσες εφαρμογες εσυ κατεβασες απο το το μαρκετ και τις εγκαθιστα μονο του . Δε χρειαζεται να χεις το κινητο συνδεμενο στον υπολογιστη

KPONOSS
18 Φεβ. 2012, 12:27
οποτε θελει να παω σπιτι και να ανοιξω το wifi στο κινητο για να γινει αυτο γιατι εδω που ειμαι δεν εχω wifi

georkouk
18 Φεβ. 2012, 13:07
Μαλλον ναι εγώ έτσι το κανω δε ξερω αλλον τροπο

tresor_jim
18 Φεβ. 2012, 13:28
παιδια θελω βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!! ξεκινησα να κανω μια αναβαθμιση !! την εκανε κανονικα κατεβαζε κατι κ οταν αρχιε να το περναει μεσα κ ηταν στο 4τις % μου εβγαλε οτι εχω χαμηλο χωρο στο δισκο κ κατι εβαγλε ερορ για το κινητο κ εκελισε το προγραμμα που εδειχνε για την αναβαθμσιη! κ τωρα εχω το κινητο με το καωδιο να γραφει s/w upgrate please wait while upgrading! τι να το κανω ποση ωρα νατο αφησω? κολλησε? αν το βγαλω θα χαλασει?

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 19:36
Στο ερωτημα μου για την αλλαγη της Rom,υπαρχει καποιος να απαντησει ;

Tsaglis
18 Φεβ. 2012, 20:59
Στο ερωτημα μου για την αλλαγη της Rom,υπαρχει καποιος να απαντησει ;
Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά αν αφιερώσεις 10-15 λεπτά και διαβάσεις λίγες σελίδες θα βρείς όλες τις απαντήσεις που θέλεις.
Δεν υπάρχει μία απάντηση, αφού υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές, κάθε μία με τα + και τα - της.
Πας στο XDA στο κομμάτι που αφορά το 2Χ και διαλέγεις, δοκιμάζεις και αποφασίζεις μόνος σου.
Αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι στην υπογραφη μου.

vairas5770
18 Φεβ. 2012, 22:12
Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά αν αφιερώσεις 10-15 λεπτά και διαβάσεις λίγες σελίδες θα βρείς όλες τις απαντήσεις που θέλεις.
Δεν υπάρχει μία απάντηση, αφού υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές, κάθε μία με τα + και τα - της.
Πας στο XDA στο κομμάτι που αφορά το 2Χ και διαλέγεις, δοκιμάζεις και αποφασίζεις μόνος σου.
Αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι στην υπογραφη μου.

Βασικα το θεμα μου ειναι αν γινεται να την περασω μεσω SD card . Τωρα ποια θα βαλω το βλεπω μετα.

georkouk
18 Φεβ. 2012, 23:00
Γιατί οταν κραταω πατημενη την οθονη για να βαλω widget πεταει σφαλμα "Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογής Αρχικη σελιδα lG (διαδικασια android.process.lghome )"

Τι παιχτηκε;

Και οταν ανοιγει τοκινητο πεταει ενα παρομοιο μνμ για την εφαρμογη email

Update: Μολις χαθηκα απο της οθονες τα widgets Που ειχα προσθεσει και οι νεες κατηγοριες που εκανα στο μενου.

Να υποθεσω κατι παιχτηκε με τον launcher της lg.

Στο κινητο δεν εχει πειραχτει τπτ ακομα. Ουτε ροοτ εχει γινει

Update2: Τελικά το κανα reset και ειναι οκ τωρα... Αλλά γιατί το κανε αυτό;

tolispao13
19 Φεβ. 2012, 13:53
παιδια σε φρεσκοφορμαρισμενο κινητο με την 2.3.4 μου εκανε ρεσταρτ.και δεν παιζει divx 640*480.δεν τα ξεκιναει καν.τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?

Lakedaimonas
19 Φεβ. 2012, 17:02
παιδια lg optimus 2x (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/11325/LG-Optimus-2X-P990-Android-2-2-FroYo-Dual-Core-nVidia-Tegra-2-CPU-4-IPS-Screen-8MP-Camera-HDMI-FullHD-Used-or-Second-Hand-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83 %CE%BC%CE%AD%CE%BD)
στα 220!!!δεν το εχουν ανεβασει στο skroutz απ οτι ειδα!!!

lewton
19 Φεβ. 2012, 17:17
παιδια lg optimus 2x (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/11325/LG-Optimus-2X-P990-Android-2-2-FroYo-Dual-Core-nVidia-Tegra-2-CPU-4-IPS-Screen-8MP-Camera-HDMI-FullHD-Used-or-Second-Hand-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83 %CE%BC%CE%AD%CE%BD)
Το προϊόν δεν είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά αναμένουμε νέα παραλαβή από τους προμηθευτές μας, μπορείτε να το προπαραγγείλετε και θα σας αποσταλεί μόλις το παραλάβουμε.

tzacool2
19 Φεβ. 2012, 18:32
Το προϊόν δεν είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά αναμένουμε νέα παραλαβή από τους προμηθευτές μας, μπορείτε να το προπαραγγείλετε και θα σας αποσταλεί μόλις το παραλάβουμε.

Αρχική › Κινητά Τηλέφωνα-Ταμπλέτες› Όλες οι συσκευές›

LG Optimus 2X P990 - Android 2.2 FroYo - Dual Core nVidia Tegra 2 CPU - 4" IPS Screen - 8MP Camera - HDMI FullHD , Used or Second Hand, Μεταχειρισμένο

dimpapa
19 Φεβ. 2012, 23:57

μεταχειρισμενο στο δινω και εγω τοσο (που λεει ο λογος) δεν το πουλαω :chair: :chair:

Lefteriskou
20 Φεβ. 2012, 13:33
Καλησπέρα παιδιά.

Χτες αλλάξα στο σπίτι ένα router και ενώ λειτουργεί κανονικά το wifi και έχουν internet όλα τα pc στο σπίτι, δοκίμασα να συνδεθώ με το κινητό στο wifi αλλά τζίφος, προσπαθεί να συνδεθεί και μετά σταματάει. Το κινητό παλιά συνδεόταν κανονικά σε wifi .
Καμιά ιδέα ...?

vlachaquito
20 Φεβ. 2012, 13:36
φανταζομαι οτι εχεις δοκιμασει να κανεις forget το ηδη αποθηκευμενο δικτυο στο μενου του κινητου ετσι?? Επισης μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση απο το ρουτερ?? Δοκιμασες να συνδεσεις κιαλλα κινητα??

kon_fil
20 Φεβ. 2012, 13:59
Μετά από 6 μήνες που έχω το κινητό βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο να ασχοληθώ μαζί του. Είναι froyo 2.2.2 (μην βαράτε δεν ειχα καθόλου χρόνο!!!:p ) V10c , και θα ήθελα την συμβουλή σας πώς να ξεκινήσω. Να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.4 από το site και μετά root με superoneclick όπως λέει ο οδηγός; (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529) Πώς μπορώ να κάνω backup με Titanium όπως είμαι τώρα; Ή να βάλω κάποια custom κατευθείαν;

vlachaquito
20 Φεβ. 2012, 14:44
μπα, μια και εισαι froyo, βαλε πρωτα την γνησια, και δες πως σου φαινεται. προτεινω και το golauncher, απλα απιστευτο

jimtheo
20 Φεβ. 2012, 15:02
Καλησπέρα παιδιά.

Χτες αλλάξα στο σπίτι ένα router και ενώ λειτουργεί κανονικά το wifi και έχουν internet όλα τα pc στο σπίτι, δοκίμασα να συνδεθώ με το κινητό στο wifi αλλά τζίφος, προσπαθεί να συνδεθεί και μετά σταματάει. Το κινητό παλιά συνδεόταν κανονικά σε wifi .
Καμιά ιδέα ...?

Δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι που εκπέμπει ο ρούτερ και βάλε κάποιο πιο χαμηλά.
Τώρα πρέπει να έχεις λογικά το 13 το οποίο δεν το βλέπει το τηλέφωνο αλλά τα pc το βλέπουν.

mariodj
20 Φεβ. 2012, 15:10
Μετά από 6 μήνες που έχω το κινητό βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο να ασχοληθώ μαζί του. Είναι froyo 2.2.2 (μην βαράτε δεν ειχα καθόλου χρόνο!!!:p ) V10c , και θα ήθελα την συμβουλή σας πώς να ξεκινήσω. Να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.4 από το site και μετά root με superoneclick όπως λέει ο οδηγός; (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529) Πώς μπορώ να κάνω backup με Titanium όπως είμαι τώρα; Ή να βάλω κάποια custom κατευθείαν;

Καταρχήν πρέπει να είσαι ο ποιο πολυάσχολος Ελληνας, μετά των Παπαδημο, (πρωθυπουργός της ''χώρας μας'' για όσους δεν των ξέρουν, και σωστά δεν των ξέρουν γιατί ειναι ο μόνος πρωθυπουργός Δημοκρατικής χώρας που δεν των έχει εκλέξει ο λαός..!) στα δικά μας τώρα.... οι παραπάνω ερωτήσεις για να σου απαντηθούν πρέπει να ρίξεις διάβασμα, και το λέω αυτό γιατί ότι και να σου απαντήσουμε σίγουρα θα σου γεννιούνται και άλλα ερωτήματα. Το μόνο σίγουρα που θα έκανα εγώ, ειναι να πάρω μέσω site της LG την αναβάθμιση γιατί έτσι δεν πειράζετε κανένα αρχείο. Το Root αργά η γρήγορα θα το κάνεις (superoneclick). Να το κάνει μετά την αναβάθμιση..!!!

kon_fil
20 Φεβ. 2012, 15:21
Καταρχήν πρέπει να είσαι ο ποιο πολυάσχολος Ελληνας, μετά των Παπαδημο, (πρωθυπουργός της ''χώρας μας'' για όσους δεν των ξέρουν, και σωστά δεν των ξέρουν γιατί ειναι ο μόνος πρωθυπουργός Δημοκρατικής χώρας που δεν των έχει εκλέξει ο λαός..!) στα δικά μας τώρα.... οι παραπάνω ερωτήσεις για να σου απαντηθούν πρέπει να ρίξεις διάβασμα, και το λέω αυτό γιατί ότι και να σου απαντήσουμε σίγουρα θα σου γεννιούνται και άλλα ερωτήματα. Το μόνο σίγουρα που θα έκανα εγώ, ειναι να πάρω μέσω site της LG την αναβάθμιση γιατί έτσι δεν πειράζετε κανένα αρχείο. Το Root αργά η γρήγορα θα το κάνεις.Να το κάνει μετά την αναβάθμιση..!!!

Με προσβάλλεις γιατί έχω κάποιες βασικές διαφορές με τον εν λόγω κύριο με κυριότερες τις εξής δύο: πρώτον αυτός προσπαθεί να με σώσει με το να με μ@μ@ει ενώ εγώ μ@μιέμαι από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί για να σώσω εμένα και την οικογένειά μου , και δεύτερον αυτός με μ@μ@ει και πληρώνεται (από πολλούς) ενώ εμένα με μ@μ@νε και δεν πληρώνομαι από πουθενά και για τίποτα!!!!!;)
Για το κινητό τώρα!!! Εχω διαβάσει τους τελευταιους τρεις μήνες το forum έχω σχηματισει αποψη απλά ήθελα και την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων!!! ευχαριστώ πάντως!!

mariodj
20 Φεβ. 2012, 15:32
Με προσβάλλεις γιατί έχω κάποιες βασικές διαφορές με τον εν λόγω κύριο με κυριότερες τις εξής δύο: πρώτον αυτός προσπαθεί να με σώσει με το να με μ@μ@ει ενώ εγώ μ@μιέμαι από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί για να σώσω εμένα και την οικογένειά μου , και δεύτερον αυτός με μ@μ@ει και πληρώνεται (από πολλούς) ενώ εμένα με μ@μ@νε και δεν πληρώνομαι από πουθενά και για τίποτα!!!!!;)
Για το κινητό τώρα!!! Εχω διαβάσει τους τελευταιους τρεις μήνες το forum έχω σχηματισει αποψη απλά ήθελα και την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων!!! ευχαριστώ πάντως!!

1.Για το ότι είσαι ένας από αυτούς που Μ@μ@ει ο Μ@Λ@ΚΟΠΙΤΟΥΡΑ, δύστυχος δεν είσαι μόνος..!!! 2. δεν είχα ούτε έχω κανέναν λόγω να σε προσβάλω, γιατί αν ήσουν σαν αυτόν απλά δεν θα γράφαμε ο ένας στον άλλων αυτήν την ώρα, μάλλον με την TROIA θα μίλαγες.:lol: και 3. Πάρε γνώμες όσες θέλεις, αλλά η απόφαση για Rom πάλη σε σένα θα πέσει, μιας που αν βάλεις πέραν της μαμάς θα μπεις στο τριπακι να δοκιμάζεις την μια μετα την άλλη..!!! ;)

kon_fil
20 Φεβ. 2012, 15:44
1.Για το ότι είσαι ένας από αυτούς που Μ@μ@ει ο Μ@Λ@ΚΟΠΙΤΟΥΡΑ, δύστυχος δεν είσαι μόνος..!!! 2. δεν είχα ούτε έχω κανέναν λόγω να σε προσβάλω, γιατί αν ήσουν σαν αυτόν απλά δεν θα γράφαμε ο ένας στον άλλων αυτήν την ώρα, μάλλον με την TROIA θα μίλαγες.:lol: και 3. Πάρε γνώμες όσες θέλεις, αλλά η απόφαση για Rom πάλη σε σένα θα πέσει, μιας που αν βάλεις πέραν της μαμάς θα μπεις στο τριπακι να δοκιμάζεις την μια μετα την άλλη..!!! ;)

Εννοείται οτι κάνω πλάκα με την κατάντια μας ετσι!!!!!!!:lol:

georkouk
20 Φεβ. 2012, 17:59
Δε ξέρω τι γίνετε με το reset αλλά σε μένα αφού έκανα reset το gps κλειδώνει πιο γρήγορα με 2.2.2

tresor_jim
20 Φεβ. 2012, 20:19
μηπως πρεπει να ανοιξει νεος συνδεσμος για αυτο το τοπικ χωρις παρεξηγηση παιδια του my phone ?γιατι ειδα οτι σε αλλα τοπικ μετα τα 5000 μηνυματα ανοιγουν νεο ετσι απο περιεργεια ρωταω . 4 μερες το εχω το χ2 εβαλα και την 2.3.4 ειναι εργαλειο καλο!με δυνατοτητες ! αλλα η μπαταρια κραταει 1 μερα με το ζορι απο οτι εχω καταλαβει τρωει αρκετα κολληματα και σε σημειο να χρειαζεσαι να βγαλεις και την μπαταρια αλλα και απλα κολληματα ! επισης δε το εχω φλασαρει αν και το σκεφτομαι ουτε ρομ εχω αλλαξει δε ξερω πως! αλλα και απο οτι ειδα δεν βοηθαει και πολυ στο να μην κολλαει το κινητο... οποτε γιατι να το κανω? οταν παιζω divx χωρις να εχω βαλει προγραμμα μου τα παιζει τους υποτιτλους κινεζικα το κανω σωστα αλλα δεν! το gps δε ξερω πως να βρω ενα αυθεντικο καλο να δουλευει... νιωθω τοσο ασχετος με αυτο το κινητο.. το android τα σπαει ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)

agekalp
20 Φεβ. 2012, 21:03
μηπως πρεπει να ανοιξει νεος συνδεσμος για αυτο το τοπικ χωρις παρεξηγηση παιδια του my phone ?γιατι ειδα οτι σε αλλα τοπικ μετα τα 5000 μηνυματα ανοιγουν νεο ετσι απο περιεργεια ρωταω . 4 μερες το εχω το χ2 εβαλα και την 2.3.4 ειναι εργαλειο καλο!με δυνατοτητες ! αλλα η μπαταρια κραταει 1 μερα με το ζορι απο οτι εχω καταλαβει τρωει αρκετα κολληματα και σε σημειο να χρειαζεσαι να βγαλεις και την μπαταρια αλλα και απλα κολληματα ! επισης δε το εχω φλασαρει αν και το σκεφτομαι ουτε ρομ εχω αλλαξει δε ξερω πως! αλλα και απο οτι ειδα δεν βοηθαει και πολυ στο να μην κολλαει το κινητο... οποτε γιατι να το κανω? οταν παιζω divx χωρις να εχω βαλει προγραμμα μου τα παιζει τους υποτιτλους κινεζικα το κανω σωστα αλλα δεν! το gps δε ξερω πως να βρω ενα αυθεντικο καλο να δουλευει... νιωθω τοσο ασχετος με αυτο το κινητο.. το android τα σπαει ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)

Σε εχασα λιγο...!Καλυτερα να ξεχωριζεις τις ερωτησεις σου ωστε να τις απανταμε με σειρα.
Γενικες απαντησεις:
-Η μπαταρια με σκισιμο μια μερα τη βγαζει και με νορμαλ χρηση εγω φτανω το 48ωρο ευκολα(με CM7)
-Για να βαλεις custom rom πρωτα root απο εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955382#post3955382) και μετα διαβασε εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317395)και εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529)
-Δεν ειναι φυσιολογικο να κολλαει ετσι το κινητο σου.Εμενα δε κολλαει και δε χρειαζεται να βγαζεις τη μπαταρια με τη custom που εχω.Την official 2.3.4 δε την εχω βαλει ποτε οποτε δεν εχω αποψη...!
-Θα σου προτεινα τους υποτιτλους να τους σωσεις σε unicode κωδικοποιηση και μαλλον θα εισαι οκ.(εγω χρησιμοποιω mx player)
-Για gps το sygic δουλευει πολυ καλα.

sokinsohim
20 Φεβ. 2012, 23:29
Παιδια θελω να αγορασω το 2Χ πιο λετε να επιλεξω απο τα skroutzομαγαζα (http://www.skroutz.gr/s/322625/LG-Optimus-2X-P990.html)?Πιο θεωρειτε πιο αξιοπιστω?

Επισεις με την εγγυηση τι παιζει?Ισχυει οπως στα Samsung πως αν υπαρχει Ευρωπαικη εγγυηση καλυπτεσαι κανονικα και εδω?

vlachaquito
21 Φεβ. 2012, 00:35
http://www.skroutz.gr/m/329/Kinitomania

τσεκαρε το, καλο φαινεται, βαλε και μια αντικαταβολη και εισαι μια χαρα :)

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 01:50
Παρτο απτο birdphone αν εχει ολα τα χρωματα! με κλειστα τα ματια.... agelkap σευχαριστω πολυ οταν ξεκινησω νατα κανω θα σου στειλω και πμ ( δε σε απειλω χα χα )

dimzan
21 Φεβ. 2012, 01:53
http://www.skroutz.gr/m/329/Kinitomania

τσεκαρε το, καλο φαινεται, βαλε και μια αντικαταβολη και εισαι μια χαρα :)

κι εγω απο εκει πηρα το δικο μου και ολα μια χαρα μεχρι στιγμης. Εκει πηρα και ενα νοκια της αδερφης μ επισης διοτι εχει καλες τιμες. Ειναι ομως παραεισαγωγης οτι πηρα, οποτε πιθανον και εσυ να παρεις παραεισαγωγης

sokinsohim
21 Φεβ. 2012, 09:46
Παραεισαγωγης ρε παιδια δηλαδη απο χωρα της ΕΕ kai μας καλυπτει η εγγυηση η πανευρωπαικη σωστα?
ή μηπως παραεισαγωγης απο πχ.Ασια εκει νομιζω δεν μας καλυπτει η LG Hellas ετσι δεν ειναι?

Της Birdphone απο που τα εισαγουν?
Της Kinitomania?

Τα φωτα σας!:confused:

super_f
21 Φεβ. 2012, 10:11
http://www.tsantiri.gr/texnologia/android-jelly-bean-mesa-sto-2012.html

Αυτό άραγε πότε θα φτάσει στα κινητά μας...????

inactiveaccount25012014
21 Φεβ. 2012, 10:35
http://www.tsantiri.gr/texnologia/android-jelly-bean-mesa-sto-2012.html

Αυτό άραγε πότε θα φτάσει στα κινητά μας...????

Ποτε φυσικα. Επισημως, διαφορετικα θα βγει καποια custom ROM. Το θεμα ειναι να παρουμε στην ωρα μας το παγωτο, το ζελε δεν μας ενδιαφερει :)

nektaria
21 Φεβ. 2012, 10:42
Παραεισαγωγης ρε παιδια δηλαδη απο χωρα της ΕΕ kai μας καλυπτει η εγγυηση η πανευρωπαικη σωστα?
ή μηπως παραεισαγωγης απο πχ.Ασια εκει νομιζω δεν μας καλυπτει η LG Hellas ετσι δεν ειναι?

Της Birdphone απο που τα εισαγουν?
Της Kinitomania?

Τα φωτα σας!:confused:

καλημερα. το δικο μου, που αγορασα πριν λιγες μερες απο Birdphone, ειναι απο vodafone γερμανιας :)

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 12:02
nektaria και μενα απτο μπιρντ μου ειπαν οτι θα ειναι ευρωπαικο απο βοντ αλλα δεν εχει κατι της βονταφον μεσα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχει κατι?

sokinsohim
21 Φεβ. 2012, 12:40
Μίλησα με Bird και εγω και μου ειπαν πως ειναι εισαγωγής ευρωπαϊκό και η εγγύηση καλύπτετε απο την Procordia επίσημο αντιπρόσωπο LG.... Ισχύει?

Μαυρο ή Καφε τι λετε?

Το mobilehellas τι λεει?

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 14:22
Σε εχασα λιγο...!Καλυτερα να ξεχωριζεις τις ερωτησεις σου ωστε να τις απανταμε με σειρα.
Γενικες απαντησεις:
-Η μπαταρια με σκισιμο μια μερα τη βγαζει και με νορμαλ χρηση εγω φτανω το 48ωρο ευκολα(με CM7)
-Για να βαλεις custom rom πρωτα root απο εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955382#post3955382) και μετα διαβασε εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317395)και εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529)
-Δεν ειναι φυσιολογικο να κολλαει ετσι το κινητο σου.Εμενα δε κολλαει και δε χρειαζεται να βγαζεις τη μπαταρια με τη custom που εχω.Την official 2.3.4 δε την εχω βαλει ποτε οποτε δεν εχω αποψη...!
-Θα σου προτεινα τους υποτιτλους να τους σωσεις σε unicode κωδικοποιηση και μαλλον θα εισαι οκ.(εγω χρησιμοποιω mx player)
-Για gps το sygic δουλευει πολυ καλα.

καταρχας σευχαριστω και παλι για τις απαντησεις! εβαλα το sygic μου λεει οτι ληγει σε 7 μερες τι μπορω νατο κανω για να το εχω μονιμα? πρεπει πρωτα να ρουταρω? θελω να κανω ρουτ οπως μου ειπες θα προσπαθησω να το κανω και ο θεος βοηθος! πες μου λιγο οτι και να αποθηκευσω πηγαινει στην καρτα του κινητου πως το αλλαζω αυτο? επισης ενω ειπαν οτι εχει 8 gb εσωτερικη βλεπω οτι λεει διαθεσιμη 5 gb εσωτερικη γιατι τοσο λιγο? για να κανω ρουτ πρεπει να πατησω ναμην υπαρχει καμια καρτα μνημης στο τηλεφωνο?

Lefteriskou
21 Φεβ. 2012, 15:31
φανταζομαι οτι εχεις δοκιμασει να κανεις forget το ηδη αποθηκευμενο δικτυο στο μενου του κινητου ετσι?? Επισης μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση απο το ρουτερ?? Δοκιμασες να συνδεσεις κιαλλα κινητα??

Το έφτιαξα το πρόβλημα, είχε θέμα το router!

votis
21 Φεβ. 2012, 16:10
εβαλα cm7 εγκαταστω αντροιντ μαρκετ και στο ανοιγμα μου βγαζει οτι για να συνεχισω πρεπει να προσθεσω ενα λογαριασμο στη συσκευη παταω ναι και κλεινη η εφαρμογη.στο εικονιδιο προσθεσα το τζμαιλ αλλα τιποτα.με ρουτ και αλλη ρομ δεν λειτουργει το μαρκετ?

agekalp
21 Φεβ. 2012, 17:24
@tresor_jim
Το trial του sygic ειναι για 7 μερες, για παραπανω μερες πρεπει να το αγορασεις...
Τι εννοεις "οτι και να αποθηκευσω πηγαινει στην καρτα του κινητου"?Τι αποθηκευεις συγκεκριμενα?
Απο τα 8gb καποια χρειαζονται απο το συστημα.Ειναι φυσιολογικο
Το τελευταιο σου ερωτημα δε το καταννοω, ισως γιατι δεν εχω ροοταρει ποτε 2.3.4 με SuperOneClick.Aς σου απαντησει καποιος που το εχει κανει.

@votis
Κανονικα λειτουργει το Market.
Τωρα οταν πας να ανοιξεις το market τι κανει?

mariodj
21 Φεβ. 2012, 18:03
για να κανω ρουτ πρεπει να πατησω ναμην υπαρχει καμια καρτα μνημης στο τηλεφωνο?

Root στο 0ptimus 2X με Gingerbread με το τελευταιο superoneclick

1. κατεβαζετε απο δω την εκδοση για lg του superoneclick http://www.4shared.com/zip/tYDlYXdn/...ShortFuse.html
2. επιλεγετε στο κινητο στο ρυθμισεις>εφαρμογες>αναπτυξη την επιλογη εντοπισμος σφαλματων usb
3. συνδεεται το κινητο στο pc και αφηνετε να κανει εγκατασταση των drivers για android devices (γινεται αυτοματα με συνδεση στο internet)
4. κλειστε το τηλεφωνο και αφαιρεστε sim και Micro SD και ανοιξτε την συσκευη (εγω εκανα unmount και την Internal SD)
5. Εκτελεστε το SuperOneClick.exe και στην καρτέλα advanced πατηστε την επιλογη use alternate ADB parser"
6. στην καρτελα General και κατω απο την ενδειξη Exploit επιλεξτε auto
7. Πατηστε Root (οτι και αν ρωτησει το προγραμμα πατατε ΟΚ)
8. Κάνουμε επανεκκίνηση το τηλέφωνο και είμαστε ο.κ.

Ειστε ετοιμοι.

η διαδικασια ειναι του 5λεπτου πολυ ευκολη και ασφαλης και ανα πασα στιγμη μπορειτε να κανετε unroot
καλή επιτυχία..!:D

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 18:06
φιλε μου θελω τη βοηθεια σου προσπαθω νατο φαλασαρω εχω την 2.3.4 την αυθεντικη πηγα να κανω ρουτ νομιζω την 2.3.3 νομιζω την εκανα σωστα αυτο μπορω νατο δω μεσα στο κινητο καπου? ακομα 2.3.4 γραφει λεω αας αλλαξω ρομ αφου μου εγραψε στο pc οτι ειναι οκ για το ρουτ ?! πηγα στο μαρκετ κατεβασα το ρομ μανατζερ το ανοιξα εκανα καποιες οδηγιες αλλα οταν το ανοιγω μετο πατωντας το πληκτρο της εντασης και το ον οφ με βγαζει σε ενα μενου αλλα πουθενα δε λεει ρομ μανατζερ γραφει rebbot system now apply ubdate from sdcard κτλ τι να κανω? εχψ κανει κατι λαθος? ααα ολα αποθηκεονται στην καρτα της συσκευης παιχνιδια προγραμματα κτλ και εχει γεμισει αν μπορεις βοηθισε με σευχαριστω

πατησα ρεμπουτ συστεμ αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη στο κινητο μου δε ξερω τι κανω λαθος..

votis
21 Φεβ. 2012, 18:07
@tresor_jim
Το trial του sygic ειναι για 7 μερες, για παραπανω μερες πρεπει να το αγορασεις...
Τι εννοεις "οτι και να αποθηκευσω πηγαινει στην καρτα του κινητου"?Τι αποθηκευεις συγκεκριμενα?
Απο τα 8gb καποια χρειαζονται απο το συστημα.Ειναι φυσιολογικο
Το τελευταιο σου ερωτημα δε το καταννοω, ισως γιατι δεν εχω ροοταρει ποτε 2.3.4 με SuperOneClick.Aς σου απαντησει καποιος που το εχει κανει.

@votis
Κανονικα λειτουργει το Market.
Τωρα οταν πας να ανοιξεις το market τι κανει?
μετα την εγκατασταση της ρομ το εικονιδιο δεν υπαρχει,κατεβασα απο γκογκλ αντροιντ μαρκετ αλλα δεν ανοιγει λεει να κανω λογαριασμο μαιλ, εχω τετοιο λογαριασμο.απο που να κατεβασω και ποια εκδοση μαρκετ και τι ρυθμιση θελει για να δουλευει κανονικα ωπος με στοκ ρομ.οποιος ειναι με cm7kang ξερει πως διορθωνετε το μαρκετ ας δωσει τα φωτα του

mariodj
21 Φεβ. 2012, 18:20
φιλε μου θελω τη βοηθεια σου προσπαθω νατο φαλασαρω εχω την 2.3.4 την αυθεντικη πηγα να κανω ρουτ νομιζω την 2.3.3 νομιζω την εκανα σωστα αυτο μπορω νατο δω μεσα στο κινητο καπου? ακομα 2.3.4 γραφει λεω αας αλλαξω ρομ αφου μου εγραψε στο pc οτι ειναι οκ για το ρουτ ?! πηγα στο μαρκετ κατεβασα το ρομ μανατζερ το ανοιξα εκανα καποιες οδηγιες αλλα οταν το ανοιγω μετο πατωντας το πληκτρο της εντασης και το ον οφ με βγαζει σε ενα μενου αλλα πουθενα δε λεει ρομ μανατζερ γραφει rebbot system now apply ubdate from sdcard κτλ τι να κανω? εχψ κανει κατι λαθος? ααα ολα αποθηκεονται στην καρτα της συσκευης παιχνιδια προγραμματα κτλ και εχει γεμισει αν μπορεις βοηθισε με σευχαριστω

ΠΡΟΣΟΧΗ..!!!
Με το smartflash θα χαθούν όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου σας...!
θα ειναι σαν την πρώτη φορά που το πήρατε στα χέρια σας
και φυσικά θα έχετε την Original ROM's V20L 2.3.4.
πάρτε ένα BACKUP με το Titanium (θέλει Root) η απλά με το LG PC Suite
κρατήστε ημερολόγιο, μουσική, video, τηλεφωνικό κατάλογο και τα επαναφέρετε
μετά το πέρας της αναβάθμισης..!

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ smartflash
Κατεβάσουμε drivers και smartflash από εδώ........
https://rapidshare.com/files/4203070240/smartflash___smartflash_driver.rar

και από εδώ το Original ROM's V20L
http://www.fileserve.com/file/rNYF5z8/

Τρέχουμε το SmartFlashTool_P990.exe από το PC
Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς
κρατάμε πατημένο το Volume down(Εδώ θα πρέπει να δούμε ένα μήνυμα για "software update"
και το "COM port" του smartflash θα γεμίσει αυτόματα αφού εγκατασταθούν οι drivers αν χρειαστεί)
Επιλέγουμε το "ROM Copy D/L"
Ελέγχουμε πως το "Normal Mode" ΕΙΝΑΙ επιλεγμένο
Ελέγχουμε πως το "Erase CAL" ΔΕΝ είναι επιλεγμένο

Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "CP Bin:" και διαλέγουμε το (FLS) αρχείο
Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "AP Bin:" και διαλέγουμε το (BIN) αρχείο
Πατάμε "Start" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το flashαρισμa και είμαστε Ο.Κ.;)

agekalp
21 Φεβ. 2012, 19:01
@votis
κατεβασε τα gapps του temasek απο εδω (http://www.mediafire.com/?dm1qsm4rwapkeqx) και φλασαρε τα οπως φλασερες και την CM7.Μετα θα πρεπει να εχει κανονικα market και απλα θα σου ζητησει να συγχρονιστεις με το google account σου και θα εισαι οκ.Ελπιζω να καταλαβα καλα το προβλημα σου γιατι με μπερδεψες λιγο :)

@tresor_jim
Τα εχεις μπερδεψει λιγο...
Το μενου που μπηκες ειναι το ClockworkMod Recovery, το οποιο απο οτι καταλαβα το εγκατεστησες μια χαρα.
Αν σου εχει εμφανιστει μια εφαρμογη superuser τοτε κατα πασα πιθανοτητα εισαι rootαρισμενος.
Διαβασε λιγο εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529) και θα σου λυθουν καποιες αποριες
Τι εχει γεμισει η εξωτερικη sdcard ή η μνημη του τηλεφωνου?
Δοκιμασε ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειρηση εφαρμογων->διαλεξε μια εφαρμογη και πατα μεταφορα στην sdcard...

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 19:10
@tresor_jim
Το μενου που μπηκες ειναι το ClockworkMod Recovery, το οποιο απο οτι καταλαβα το εγκατεστησες μια χαρα.

aglpak τα εχω μπερδεψει πολυ οχι λιγο χα χα ναι τον εχω αυτον τον φακελο που λες. και ναι εκει πρεπει να μπηκα αλλα δεν ελεγε πουθενα ρομ μανατζερ και πατησα ρεμπουτ συστεμ ! εγω για να αλλαξω ρομ τι πρεπει να κανω για να βαλω την cm7 αν αυτη ειναι η καλυτερη? ειδα οτι εχει πολυ ωραιο μενου κ επειδη τρωει κολληματα το κινητο μου και βγαζω την μπαταρια αραια και που ενω ειναι καινουργιο το κινητο μου

agekalp
21 Φεβ. 2012, 19:20
Αν οντως εχεις την εφαρμογη superuser εγκατεστημενη και εισαι rootαρισμενος:
Κατεβασε απο εδω (http://download.cyanogenmod.com/?type=nightly&device=p990) το cm_p990_full-224.zip
και απο εδω (http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Latest_Version/Google_Apps) το 20110828
περασε τα στη εξωτερικη sd και κανε αυτα που λεει εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3593061#post3593061) κατα γραμμα.
Πρωτα για το cm_p990_full-224.zip και μετα για το gapps-gb-20110828-signed.
Καλη επιτυχια...

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 19:31
Κατεβασε απο εδω (http://download.cyanogenmod.com/?type=nightly&device=p990) το cm_p990_full-224.zip
και απο εδω (http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Latest_Version/Google_Apps) το 20110828
περασε τα στη εξωτερικη sd και κανε αυτα που λεει εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3593061#post3593061) κατα γραμμα.
Καλη επιτυχια...

τι εννοεις πρωτα το ενα και μετα το αλλο? γιατι για το δευτερο δεν ειδα νατο γραφει κατω !κανω πρωτα την μια διαδικασια μετο ενα και μετα για το αλλο μετον ιδιο τροπο? ναι τα κατεβασα και τα δυο σευχαριστω πολυ και ο θεος βοηθος

agekalp
21 Φεβ. 2012, 19:44
Για να μη μπερδευτεις κανε πρωτα ολη τη διαδικασια με το πρωτο και μετα το ιδιο για το δευτερο αρχειο οπως ειπες.

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 19:54
ευχαριστω πολυ μαγκες (AGELKAP) και τους υπολοιπους το πρωτο βημα το καταφερα θα κανω και το δευτερο τωρα φαινεται πιο ομορφο με αυτην την ρομ το κινητο ετσι πιστευω τουλαχιστον ελπιζω να κολλαει λιγοτερο εως καθολου! για πειτε κανα tip αν υπαρχει.. γιατι συνεχιζω να ειμαι ασχετος σε αυτο το θεμα.. αλλα τουλαχιστον τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΧΑ ΧΑ

tresor_jim
21 Φεβ. 2012, 20:40
Για να μη μπερδευτεις κανε πρωτα ολη τη διαδικασια με το πρωτο και μετα το ιδιο για το δευτερο αρχειο οπως ειπες.

το δευτερο το αρχειο δε μπορω νατο κανω γιατι? δε μπορω να το βρω θα πρεπει να το σβησω το πρωτο κ να κανω αντιγραφη επικολληση το δευτερο? επισησς δεν εχει σβσηστει τιποτα απο αυτα που ειχα μεσα δε ξερω γιατι εννοω απο φωτογραφιες και βιντεο μηνυματα κ επαφες σβηστηκαν !

agekalp
21 Φεβ. 2012, 20:51
Το πετας χυμα στην sd και κανεις ακριβως το ιδιο.
Η σου ξεφυγε και δεν το ειδες ή δεν εγινε σωστα η αντιγραφη στην sd.

Για να μη κανεις διπλα ποστ:
κατω δεξια στο ποστ σου εχει το κουμπι "τροποποιηση", οποτε μπορεις να το πατας και να προσθετεις κατι στο ηδη υπαρχων ποστ.

Επειδη το καναμε ψιλοchat αν θες στειλε μου με pm αποριες

votis
21 Φεβ. 2012, 21:52
@votis
κατεβασε τα gapps του temasek απο εδω (http://www.mediafire.com/?dm1qsm4rwapkeqx) και φλασαρε τα οπως φλασερες και την CM7.Μετα θα πρεπει να εχει κανονικα market και απλα θα σου ζητησει να συγχρονιστεις με το google account σου και θα εισαι οκ.Ελπιζω να καταλαβα καλα το προβλημα σου γιατι με μπερδεψες λιγο :)

@tresor_jim
Αν σου εχει εμφανιστει μια εφαρμογη superuser τοτε κατα πασα πιθανοτητα εισαι rootαρισμενος.
Διαβασε λιγο εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529) και θα σου λυθουν καποιες αποριες
Τι εχει γεμισει η εξωτερικη sdcard ή η μνημη του τηλεφωνου?
Δοκιμασε ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειρηση εφαρμογων->διαλεξε μια εφαρμογη και πατα μεταφορα στην sdcard...

εβαλα γκαπς και ολα οκ.θελω να κανω οβερκλοκ με ποιο αππ γινετε,ειπαρχει καποιο δωρεαν?δοκιμασα το ρομτουλκιτ απο μαρκετ αλλα τιποτα.ενα αλλο ηθελε αλλο κερνελ,μετο κερνελ το υπαρχον οβερκλοκ μπορει να γινει?

mariodj
22 Φεβ. 2012, 00:31
Καλη επιτυχια...

Αν περάσω την cyanogenmod, προφανώς χάνουμε τα πάντα και θέλει στήσιμο από την άρχει, σωστά..? και κάτι ακόμα αν πρώτα έχω πάρει ένα NANDROID BACKUP με το ROM Manager ξανά γυρίζω με ένα RESTORE με το ROM Manager στην 2.3.4. ??? η χρειάζεται ext4 σε ext3..??? η περνάμε την 2.3.4. με smartflashdriver και μετά RESTORE με το ROM Manager το BACKUP που είχαμε πάρει..!!!

Τι ελλείψεις και προβλήματα έχει cyanogenmod 7...? αν έχει..!!;)

agekalp
22 Φεβ. 2012, 00:48
Προτεινω ολα τα wipe πριν περασεις τη cm7.Oποτε ναι θελει στησιμο απο την αρχη.Ομως με το titanium backup ή αναλογες εφαρμογες μπορεις να κανεις ενα καλο backup και να μη χρειστει πολλα πολλα μετα.
Οσο για το "πισωγυρισμα" οπως πολυ σωστα ειπες μπορεις να γυρισεις με ενα restore, αφου κανεις ext4 σε ext3(απλος τροπος) ή περασεις τη 2.3.4 με smartflash και μετα κανεις root (πιο πολυπλοκος-χρονοβορος αλλα σιγουρος τροπος σε περιπτωση που κατι παει στραβα με τον απλο τροπο).

Δεν εχει ουτε ελλειψεις ουτε προβληματα κατα τη γνωμη μου.Σου προτεινω να το κανεις το βημα και στη χειροτερη γυρνας "πισω"

mariodj
22 Φεβ. 2012, 01:16
Προτεινω ολα τα wipe πριν περασεις τη cm7.Oποτε ναι θελει στησιμο απο την αρχη.Ομως με το titanium backup ή αναλογες εφαρμογες μπορεις να κανεις ενα καλο backup και να μη χρειστει πολλα πολλα μετα.
Οσο για το "πισωγυρισμα" οπως πολυ σωστα ειπες μπορεις να γυρισεις με ενα restore, αφου κανεις ext4 σε ext3(απλος τροπος) ή περασεις τη 2.3.4 με smartflash και μετα κανεις root (πιο πολυπλοκος-χρονοβορος αλλα σιγουρος τροπος σε περιπτωση που κατι παει στραβα με τον απλο τροπο).

Δεν εχει ουτε ελλειψεις ουτε προβληματα κατα τη γνωμη μου.Σου προτεινω να το κανεις το βημα και στη χειροτερη γυρνας "πισω"

την είχα περάσει το Σεπτέμβριο και κάπως δεν μου είχε αρέσει..!!! για να είμαι ειλικρινής δεν την είχα δουλέψει και πολύ..!!:rolleyes:

Tsaglis
22 Φεβ. 2012, 09:29
την είχα περάσει το Σεπτέμβριο και κάπως δεν μου είχε αρέσει..!!! για να είμαι ειλικρινής δεν την είχα δουλέψει και πολύ..!!:rolleyes:
Δεν έχει καμία σχέση με το Σεπτέμβριο!
Περίπου τον Δεκέμβριο σταθεροποιήθηκε η CM7 σε καλά επίπεδα και πλέον έχει ξεφύγει!
Αλλά να είσαι προετοιμασμένος για αρκετές διαφορές σε πολλές λεπτομέρειες. Εχοντας περάσει και από τα δύο (Stock-CM) η δεύτερη μου κάθεται πολύ πιο καλά.

Οι οδηγίες του Αγγελου είναι πολύ καλές. :up::clap: Με αυτές ξεκίνησα και εγώ πριν από αρκετούς μήνες!

Όποιος νιώθει αδαής και πελαγωμένος μην στεναχωριέται, όλοι από εκεί περάσαμε, θέλει τον χρόνο του και κυρίως διάβασμα για να καταλάβεις 3-4 πράγματα για το πως δουλεύει το android και τα διάφορα υποστηρικτικά προγράμματα και διαδικασίες.
Το καλό είναι ότι το 2Χ είναι απίστευτα ανθεκτικό σε τέτοια κακομεταχείρηση (δεν μιλάω για φυσική αλλά για software-ική) και πρακτικά μπορεί να επανέλθει από οποιαδήποτε κατάσταση. Είναι unbrickable!

mariodj
22 Φεβ. 2012, 12:34
Δεν έχει καμία σχέση με το Σεπτέμβριο!
Περίπου τον Δεκέμβριο σταθεροποιήθηκε η CM7 σε καλά επίπεδα και πλέον έχει ξεφύγει!
Αλλά να είσαι προετοιμασμένος για αρκετές διαφορές σε πολλές λεπτομέρειες. Εχοντας περάσει και από τα δύο (Stock-CM) η δεύτερη μου κάθεται πολύ πιο καλά.

Οι οδηγίες του Αγγελου είναι πολύ καλές. :up::clap: Με αυτές ξεκίνησα και εγώ πριν από αρκετούς μήνες!

Όποιος νιώθει αδαής και πελαγωμένος μην στεναχωριέται, όλοι από εκεί περάσαμε, θέλει τον χρόνο του και κυρίως διάβασμα για να καταλάβεις 3-4 πράγματα για το πως δουλεύει το android και τα διάφορα υποστηρικτικά προγράμματα και διαδικασίες.
Το καλό είναι ότι το 2Χ είναι απίστευτα ανθεκτικό σε τέτοια κακομεταχείρηση (δεν μιλάω για φυσική αλλά για software-ική) και πρακτικά μπορεί να επανέλθει από οποιαδήποτε κατάσταση. Είναι unbrickable!

@Tsaglis με το LG PC Suite συνεργάζεται..?

Tsaglis
22 Φεβ. 2012, 13:03
@Tsaglis με το LG PC Suite συνεργάζεται..?
Σου απάντησα στο άλλο thread!

KPONOSS
22 Φεβ. 2012, 15:46
Παιδια εκανα ροοτ το κινητο. Απο κει και περα τι μου προτεινετε να κανω, τι δυνατοτητες μου δινει; κατεβασα το τιτανιουμ αλλα δε καταλαβενω και πολλα.. και κατι αλλο τους launcher πως τους κανεις default;

jimakos25
22 Φεβ. 2012, 16:12
Καλησπερα, διαβασα οτι υπαρχουν προβληματα οτι κανει επανεκκινησεις ή σβηνει το τηλεφωνο. Λυθηκαν με αναβαθμιση ή μπα; 269 ευρω απο το amazon γερμανιας, αν δεν υπαρχουν πια προβληματα θα ειναι καλη αγορα νομιζω...

KPONOSS
22 Φεβ. 2012, 16:16
Καλησπερα, διαβασα οτι υπαρχουν προβληματα οτι κανει επανεκκινησεις ή σβηνει το τηλεφωνο. Λυθηκαν με αναβαθμιση ή μπα; 269 ευρω απο το amazon γερμανιας, αν δεν υπαρχουν πια προβληματα θα ειναι καλη αγορα νομιζω...

Δε μου χει τυχει ποτε κατι τετοιο....

agekalp
22 Φεβ. 2012, 16:35

Αν εισαι Ελλαδα και η τιμη ειναι χωρις μεταφορικα τοτε οχι δε θα ειναι και πολυ καλη αγορα αφου σε ελληνικα καταστηματα υπαρχει απο 268ευρω(σκρουτζαρε το..)

Dreamw
22 Φεβ. 2012, 18:36
Έχει βάλει κανείς αυτήν την ROM? [ROM]Django Manouche 0.8 Beta with Spica RC12 OC, NO-OC, Dr4go and Guest based on 20q
Είχα την CM7 αλλα είπα να γυρίσω σε stock.

tresor_jim
22 Φεβ. 2012, 21:32
http://www.youtube.com/watch?v=D7Dh0G6-jgM για αυτο το βιντακι ελεγα αγγελε! στο μενου που ειναι ολα μαζεμενα πως το κανει και γινεται μπαλα? επισης ψαχνω να βρω να ειναι μονιμα ανοιχτο πανω απτην επιαφανια εργασιας οπως αυτα που εχει στο βιντεο για το gps το μπλου ντουθ ολα αυτα που εμεις τα ανοιγουμε απο πανω προς τα κατω.. !εκτος και αν τα ανοιξε ενα ενα και τα εβαλε εκει! να ρωτησω κατι για το κινητο μας υπαρχει τροπος για καλο gps δωρεαν τωρα που το εχω φλασαρει? εχω πολλα ερωτηματα :-) το real football (φοβερο) τρωει αρκετα κολληματακια μεσα στο παιχνιδι σας το κανει εσας αυτο? FHD ΠΩς και δε βγηκε ακομα με την rom που εχουμε?? το παγωτο για μας ποτε θα ρθει εχουμε κανα νεο? εχω και το νοκια ν8 αλλα το παρατησα τελειως.. απο οταν πηρα στα χερια μου το χ2!! βεβαια η φωτογραφικη και το βιντεο στο ν8 ειναι πολυ....... καλυτερα!!!

agekalp
22 Φεβ. 2012, 21:53
Αυτο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Κατεβασε τον go launcher και μπες στις ρυθμισεις του στα εφε και καπου εκει εχει για το πως θα φαινεται το πλεγμα των εφαρμογων.
Οσο για να φαινονται τα wifi,bluetooth κτλ στην επιφανεια εργασιας πατας παρατεταμενα το δαχτυλο στην επιφανεια εργασιας->γραφικο στοιχειο->ελεγχος ισχυος.

mariodj
22 Φεβ. 2012, 22:52
θέλω να κάνω Root και ενώ βλέπει κανονικά το PC το τηλέφωνο, όταν βάζω ''Εντοπισμός σφαλμάτων USB'' μου βγαίνει η παρακάτω κάρτα και φυσικά δεν έχω αυτό που ζητά για εγκατάσταση, ούτε το βρίσκει στο wep όταν του δίνω εντολή να ψάξει εκεί..!!!

WAY ξέρει κανείς:(

http://s7.directupload.net/images/120222/d6cgklkr.png (http://www.directupload.net)

o.k. λύθηκε το πρόβλημα...

Αντιμετώπιση προβλημάτων το σφάλμα του οδηγού
Όταν ο οδηγός του Android έχει εγκατασταθεί σωστά, Device Manager (Start-> Run: devmgmt.msc) στον υπολογιστή σας πρέπει να μοιάσει με αυτό όταν το τηλέφωνό σας επισυνάπτεται:

http://s7.directupload.net/images/120222/vk6awnq8.png (http://www.directupload.net)

Με άλλα λόγια "το Android ΑΤΑ διεπαφή» πρέπει να αναγράφονται, χωρίς λάθος. Εάν δεν βλέπετε το "Android ΑΤΑ διεπαφή» συσκευή, προσπαθήστε να βεβαιωθείτε εντοπισμός σφαλμάτων USB ελέγχεται στο Android κινητό σας τηλέφωνο στο Settings-> Εφαρμογές-> Ανάπτυξη¨

http://s1.directupload.net/images/120222/9i2pgzh6.png (http://www.directupload.net)

Μερικές φορές εάν εντοπισμός σφαλμάτων USB είναι επιλεγμένο αλλά δεν υπάρχει ακόμα "Android ADB Inteface" που αναφέρονται όταν το τηλέφωνο συνδέεται ή αν υπάρχει το σφάλμα του οδηγού, το σύστημά σας μπορεί να χρειαστεί το επίσημο πρόγραμμα οδήγησης USB για κάποιο λόγο. Αν αυτό συμβαίνει, να εγκαταστήσετε ένα από τα παρακάτω προγράμματα οδήγησης στον υπολογιστή σας πρώτα:

Τρέχουμε Οδηγός για το Android τηλέφωνα της LGDriver και είμαστε Ο.Κ. )
https://rapidshare.com/files/2394473651/LGDriver.exe

Τώρα plugin το τηλέφωνό σας και βεβαιωθείτε ότι η ADB οδηγός Interface έχει εγκατασταθεί χωρίς λάθος στο Device Manager. Μετά από αυτό μπορείτε να εγκαταστήσετε ξανά PdaNet και επιλέξτε "Όχι", όταν σας ζητάει να εγκαταστήσετε ξανά το πρόγραμμα οδήγησης USB.
Πρέπει να εγκαταστήσετε το παραπάνω τον Driver Samsung αν έχετε το τηλέφωνο Χρέωση Droid ή Έπος του τηλεφώνου.

jimakos25
22 Φεβ. 2012, 23:33
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Θα το ψαξω ακομα λιγο πριν καταληξω.

sinbad
23 Φεβ. 2012, 00:57
καποιος παιζοντας μου κλειδωσε την οθονη (δεν μπορω να σβησω τιποτα μου γραφει 'screen lock') - εχω ' ex launcher' - παρακαλω πειτε μου πως το διορθωνω - ευχαριστω

georkouk
23 Φεβ. 2012, 01:13
Λοιπόν διαβάζοντας το φορουμ έχω μερικές απορίες.

1) Οταν εισαι ροοτ και κανεις αναβαθμιση πχ απο 2.2 σε 2.3 το ροοτ χανετε;
2)Αν το κινητο χρειαστει service για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να το στειλεις με την ρομ που είχε αρχικά όταν το πήρες πχ 2.2.2 V10e; Ή μπορείς και με την 2.3 αρκεί να χει το ίδιο baseband ή το baseband δεν τους πειράζει;
Δλδ πριν κανω οτι είναι να κάνω να πάρω ενα backup το κινητό οπως είναι τώρα με την αρχική ρομ του ή δεν χρειάζεται και αν χρειαστεί service περνάω απλά με smartflash την 2.3; (με το ίδιο baseband;)
3)Όταν κανουμε επαναφορά εργοσταστιακων ρυθμίσεων το κινητό απλά χάνει όλες τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα που έχεις βάλει ή αλλάζει και ρομ και σε πάει στην αρχικη αρχική που είχε οταν το πηρες; πχ απο 2.3.4 στην 2.2.2

mol
23 Φεβ. 2012, 01:48
1. οφισιαλ αναβάθμιση; νομίζω ναι
2. αρκεί να μην είναι ροοτ
3. απλά σβήνει τα πάντα και σε αφήνει στην έκδοση που είσαι. δε σε πάει απο 2.3.4 σε 2.2.2 δηλαδή

georkouk
23 Φεβ. 2012, 01:58
ΔΛδ δε κοιτανε το baseband καθολου.. Οκ... γιατί είδα οτι έχει αρκέτες 2.3 με διαφορετικά baseband και λεω μηπως το κοιτανε

Tsaglis
23 Φεβ. 2012, 08:46
Λοιπόν διαβάζοντας το φορουμ έχω μερικές απορίες.

1) Οταν εισαι ροοτ και κανεις αναβαθμιση πχ απο 2.2 σε 2.3 το ροοτ χανετε;
2)Αν το κινητο χρειαστει service για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να το στειλεις με την ρομ που είχε αρχικά όταν το πήρες πχ 2.2.2 V10e; Ή μπορείς και με την 2.3 αρκεί να χει το ίδιο baseband ή το baseband δεν τους πειράζει;
Δλδ πριν κανω οτι είναι να κάνω να πάρω ενα backup το κινητό οπως είναι τώρα με την αρχική ρομ του ή δεν χρειάζεται και αν χρειαστεί service περνάω απλά με smartflash την 2.3; (με το ίδιο baseband;)
3)Όταν κανουμε επαναφορά εργοσταστιακων ρυθμίσεων το κινητό απλά χάνει όλες τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα που έχεις βάλει ή αλλάζει και ρομ και σε πάει στην αρχικη αρχική που είχε οταν το πηρες; πχ απο 2.3.4 στην 2.2.2

1) Οπως ειπώθηκε, αν γίνει με το εργαλείο της LG χάνεται το root.
2) Αν θέλεις να το στείλεις στο service πρέπει να το επαναφέρεις σε μία εργοστασιακή κατάσταση, με τον πιο εύκολο τρόπο να το φλασάρεις με το smartflash. Με τον τρόπο αυτό αλλάζει και η baseband. Οπότε είσαι κομπλέ.
3) Το πρώτο. Σβήνονται όλα τα δεδομένα σου και το στήνεις από την αρχή. Δεν αλλάζει η rom.

sinbad
23 Φεβ. 2012, 10:25
καποιος παιζοντας μου κλειδωσε την οθονη (δεν μπορω να σβησω τιποτα μου γραφει 'screen lock') - εχω ' ex launcher' - παρακαλω πειτε μου πως το διορθωνω - ευχαριστω

help κανεις ???

agekalp
23 Φεβ. 2012, 10:47
δεν το εχω συναντησει...!Ποιον ex launcher εχεις?go,adw?

dionisisss
23 Φεβ. 2012, 15:23
Καλησπερα παιδες!Εχω να σας κανω μια ερωτηση.εχω βρει ενα galaxy sII στα 330 ευρω και σας ρωταω...να δωσω το 2Χ κανα 200αρι και με αλλα 130 να παρω τον γαλαξια ή δεν αξιζει μια τετοια κινηση?

georkouk
23 Φεβ. 2012, 16:16
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Και κατι ακομα.
1)Όταν κανουμε αναβαθμηση (official) ή περναμε καποια ρομ πρέπει η μπαταρία να ειναι πληρως φορτισμένη για να μην υπάρχει προβλημα μετά ή δεν χρειάζεται;
2)Από το μαρκετ για να αγορασουμε εφαρμογες μονο μεσω πιστωτικής γίνετε; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

vlachaquito
23 Φεβ. 2012, 16:53
Καλησπερα παιδες!Εχω να σας κανω μια ερωτηση.εχω βρει ενα galaxy sII στα 330 ευρω και σας ρωταω...να δωσω το 2Χ κανα 200αρι και με αλλα 130 να παρω τον γαλαξια ή δεν αξιζει μια τετοια κινηση?

τελειως προσωπικη σου υποθεση φιλε μου. Για 200 ευρω το σκοτωνεις το δικο σου κατα την γνωμη μου.

Αν και ειχα μια σχετικη τετοια ευκαιρια, ειμαι τοσο ευχαριστημενος που ειπα οτι το επομενο μου θα ειναι τετραπυρηνο.. Μαζεψε τα λεφτα σου για τα καινουργια γομαρια με tegra 3 ;)

agekalp
23 Φεβ. 2012, 17:13
@dionisiss
Συμφωνω απολυτα με το vlachaquito.

@georkouk
1)Δεν ειναι κανονας.Εγω με unofficial updates δε το εχω ποτε full φορτισμενο και απλα μετα του κανω καλιμπραρισμα(μονο αν εισαι root).Καποιοι λενε πως με το καλιμπραρισμα δε βλεπεις διαφορα αλλα εγω βλεπω...(placebo effect???)
2)Oχι δε γινεται αλλιως.Προταση μου ειναι να πας να βγαλεις μια prepaid και να εχεις λιγα χρηματα μεσα μονο για αυτο το σκοπο(και γενικα αγοροπωλησιες στο internet)

kvolt
23 Φεβ. 2012, 18:00
Καλησπέρα σας.
έχω πάρει ενα p990 και ακουω συνεχεια για root.
τι είναι αυτό και που μπορεί να με βοηθήσει?

mariodj
23 Φεβ. 2012, 18:02
Καλησπέρα σας.
έχω πάρει ενα p990 και ακουω συνεχεια για root.
τι είναι αυτό και που μπορεί να με βοηθήσει?

Αργά η γρήγορα θα το κάνεις...! και αν χρειαστείς (ου μη γένοιτο) να πας για service.... επανέρχεται...!
Τι είναι root?
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Πώς να κάνουμε root το LG 2X
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529

Tsaglis
23 Φεβ. 2012, 18:31
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Και κατι ακομα.
1)Όταν κανουμε αναβαθμηση (official) ή περναμε καποια ρομ πρέπει η μπαταρία να ειναι πληρως φορτισμένη για να μην υπάρχει προβλημα μετά ή δεν χρειάζεται;
2)Από το μαρκετ για να αγορασουμε εφαρμογες μονο μεσω πιστωτικής γίνετε; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

1) Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Αρκεί να έχεις αρκετή μπαταρία να μην μείνει στα μισά!
Σύμφωνα με τεχνικούς της google το λεγόμενο καλιμπράρισμα της μπαταρίας με το remove battery stats δεν έχει κανένα νόημα ή αξία. (Για όσους νιώθουν διαφορά είναι καθαρά placebo :p)
2) Όπως αναφέρθηκε, μόνο με πιστωτική

kvolt
23 Φεβ. 2012, 22:55
σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...
ελπίζω να μην το ανατινάξω...

dionisisss
23 Φεβ. 2012, 23:04
ευχαριστω για τις απαντησεις:)μαλλον θα ακολουθησω τη συμβουλη σας και θα περιμενω τα 4πυρηνα...

votis
24 Φεβ. 2012, 16:09
Μετά από 1 μήνα χρήσης του2χ,αποψη μου είναι ότι για συσκευές με ομολογκασιον εκτός Ελλάδας το ρουτ είναι μονόδρομος (το δικό μου βονταφ γερ)με άλλη ρομ αναγνωρίζει τη σιμ αυτόματα 3τζ μμς, έφυγαν και τα λόγκο της βοντα είχε ακόμα και σελιδοδείκτες οι οποίοι δεν διαγραφόταν ,τα κάνει μόνο του όπως πρέπει για 1σμαρτφον,το μεγάλο πρόβλημα της χαμηλής έντασης ακουστικών κ ηχείου με το απ volume+ ΤΕΛΟΣ θέλει ρουτ.tsiaglis είμαι με cm7 σε αναμονή εχω 210 +ram περίσσια με μαμά πάλευα στο 160+ σταντμπαι.Ειχα ifone 3g,για τα λεφτά του είναι το 2χ κορυφή αφού το φέρεις μετά παραπάνω στα μέτρα που πρέπει. Νομίζω άλλαξα συσκευή με αυτές τις αλλαγές αξίζει με το παραπάνω μπράβο στα παιδιά του φόρουμ που βοηθούν εμάς τους ανίδεους ,οβερκλοκ δεν έκανα (μπόρεσα) με παιχνίδια ελάχιστα ασχολούμαι. Καμία βοήθεια για οβερ λέω για 1,2 με 1,3 εχω antutu cpu master romtoolbox αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω τι πρέπει να κάνω;

Tsaglis
24 Φεβ. 2012, 16:58
Μετά από 1 μήνα χρήσης του2χ,αποψη μου είναι ότι για συσκευές με ομολογκασιον εκτός Ελλάδας το ρουτ είναι μονόδρομος (το δικό μου βονταφ γερ)με άλλη ρομ αναγνωρίζει τη σιμ αυτόματα 3τζ μμς, έφυγαν και τα λόγκο της βοντα είχε ακόμα και σελιδοδείκτες οι οποίοι δεν διαγραφόταν ,τα κάνει μόνο του όπως πρέπει για 1σμαρτφον,το μεγάλο πρόβλημα της χαμηλής έντασης ακουστικών κ ηχείου με το απ volume+ ΤΕΛΟΣ θέλει ρουτ.tsiaglis είμαι με cm7 σε αναμονή εχω 210 +ram περίσσια με μαμά πάλευα στο 160+ σταντμπαι.Ειχα ifone 3g,για τα λεφτά του είναι το 2χ κορυφή αφού το φέρεις μετά παραπάνω στα μέτρα που πρέπει. Νομίζω άλλαξα συσκευή με αυτές τις αλλαγές αξίζει με το παραπάνω μπράβο στα παιδιά του φόρουμ που βοηθούν εμάς τους ανίδεους ,οβερκλοκ δεν έκανα (μπόρεσα) με παιχνίδια ελάχιστα ασχολούμαι. Καμία βοήθεια για οβερ λέω για 1,2 με 1,3 εχω antutu cpu master romtoolbox αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω τι πρέπει να κάνω;

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αφήνεις κενά στα γραφόμενά σου για να μας διευκολύνεις να διαβάζουμε πιο εύκολα τι γράφεις. Δεν είναι επίπληξη, να το λάβεις σαν παράκληση. :)

Για να κάνεις OC πρέπει να περάσεις κάποιον custom kernel, προσωπικά έχω μείνει ικανοποιημένος μονο από τον IronkrnL του SetrioN. (https://github.com/SetiroN/lge-kernel-star/downloads)
Διαλέγεις κάποιον από αυτούς που είναι για GB και όχι για ICS. Εγώ "φοράω" αυτόν "ironkrnL48_GB-20120223h1601-uv-jrnl-cam-app.zip" μόνο που έχω σβήσει το "-jrnl" από το όνομα για να μην αφαιρέσει το journaling από το file system (http://en.wikipedia.org/wiki/Journaling_file_system)
To "-cam" αλλάζει την κάμερα και βάζει την hackαρισμένη stock με ψηλό frame rate (30fps) στο 1080p και πολύ καλό bitrate. Οπότε προτείνω να το αφήσεις.
το "-uv" αφορά το undervolt για οικονομία, αν έχεις κάποιο θέμα με BSOD τότε το σβήνεις.
το "-app" είναι για να επιτρέπει την εγκατάσταση όλων των εφαρμογών (αν δεν κάνω λάθος είναι ένα τικ που μπορείς να το κάνεις από τις επιλογές)

Sterios89
24 Φεβ. 2012, 17:56
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αφήνεις κενά στα γραφόμενά σου για να μας διευκολύνεις να διαβάζουμε πιο εύκολα τι γράφεις. Δεν είναι επίπληξη, να το λάβεις σαν παράκληση. :)

Για να κάνεις OC πρέπει να περάσεις κάποιον custom kernel, προσωπικά έχω μείνει ικανοποιημένος μονο από τον IronkrnL του SetrioN. (https://github.com/SetiroN/lge-kernel-star/downloads)
Διαλέγεις κάποιον από αυτούς που είναι για GB και όχι για ICS. Εγώ "φοράω" αυτόν "ironkrnL48_GB-20120223h1601-uv-jrnl-cam-app.zip" μόνο που έχω σβήσει το "-jrnl" από το όνομα για να μην αφαιρέσει το journaling από το file system (http://en.wikipedia.org/wiki/Journaling_file_system)
To "-cam" αλλάζει την κάμερα και βάζει την hackαρισμένη stock με ψηλό frame rate (30fps) στο 1080p και πολύ καλό bitrate. Οπότε προτείνω να το αφήσεις.
το "-uv" αφορά το undervolt για οικονομία, αν έχεις κάποιο θέμα με BSOD τότε το σβήνεις.
το "-app" είναι για να επιτρέπει την εγκατάσταση όλων των εφαρμογών (αν δεν κάνω λάθος είναι ένα τικ που μπορείς να το κάνεις από τις επιλογές)

Tsaglis, θα ήθελα να σε ρωτήσω, 1) αν βάλω άλλο kernel μπορώ μετά να επιστρέψω στο kernel που έχει ο temasek χωρίς να χάσω ό,τι έχω αποθηκευμένο στο κινητό ή πρέπει να κάνω full wipe; (Δηλαδή επαφές κτλ.)
2) Επίσης, το journaling τι είναι; Δεν το πολυκατάλαβα από το wikipedia :worry:
3) Μπορώ να μην το κάνω OC ή undervolt αν αλλάξω kernel, σωστά;
4) Τέλος, για ποιο λόγο βγαίνει το BSOD και τι γίνεται αν βγει το BSOD; Πρέπει να αλλάξω πάλι kernel;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

agekalp
24 Φεβ. 2012, 18:38
@sterios89 σου απανταω εγω(μιας και ειμαι ευκαιρος) και συμπληρωνει ο Αλεξ

1)Δε χρειαζεται wipe απλα τον φλασαρεις.
2)Αυτο που καταλαβα απο τη wiki ειναι πως οτιδηποτε αλλαγη κανεις στη μνημη του κινητου(εγγραφη,αποθηκευση,σβησ μο δεδομενων κτλ) μπαινει σε ενα "προσωρινο" χωρο πριν γινει αυτη η αλλαγη ουσιαστικα στο συστημα.Σαν να "προετοιμαζει" το συστημα για την αλλαγη που θα γινει.Χονδρικα χονδρικα και προσωπικη κατανοηση απο αυτα που διαβασα
3)Για του vadonka δε ξερω...!Του setiron(ironkrnl) ειναι OC στα 1.3 το οποιο πολυ ευκολα αλλαζει αλλα τα βηματα χρονισμου που εχει επιλεξει πανε απο τα 912 στα 1100 οποτε τα "μαμα" 1000 δε μπορεις να τα πιασεις.Το undervolting παλι αλλαζει πολυ ευκολα αλλα μπορεις να το αποφυγεις απο την αρχη αφαιροντας το -uv flag απο το ονομα του kernel.
4)Για πολλους και διαφορους....!Αν βγει απλα βγαζεις μπαταρια και ξανανοιγεις το κινητο.Μετα μπορεις να δοκιμασεις αλλο kernel η να περιμενεις καποια αναβαθμιση που θα λυνει το προβλημα...

Tsaglis
24 Φεβ. 2012, 20:48

2)Αυτο που καταλαβα απο τη wiki ειναι πως οτιδηποτε αλλαγη κανεις στη μνημη του κινητου(εγγραφη,αποθηκευση,σβησ μο δεδομενων κτλ) μπαινει σε ενα "προσωρινο" χωρο πριν γινει αυτη η αλλαγη ουσιαστικα στο συστημα.Σαν να "προετοιμαζει" το συστημα για την αλλαγη που θα γινει.Χονδρικα χονδρικα και προσωπικη κατανοηση απο αυτα που διαβασα
3)Για του vadonka δε ξερω...!Του setiron(ironkrnl) ειναι OC στα 1.3 το οποιο πολυ ευκολα αλλαζει αλλα τα βηματα χρονισμου που εχει επιλεξει πανε απο τα 912 στα 1100 οποτε τα "μαμα" 1000 δε μπορεις να τα πιασεις.Το undervolting παλι αλλαζει πολυ ευκολα αλλα μπορεις να το αποφυγεις απο την αρχη αφαιροντας το -uv flag απο το ονομα του kernel.
4)Για πολλους και διαφορους....!Αν βγει απλα βγαζεις μπαταρια και ξανανοιγεις το κινητο.Μετα μπορεις να δοκιμασεις αλλο kernel η να περιμενεις καποια αναβαθμιση που θα λυνει το προβλημα...
1) ότι είπε ο Αγγελος. Και αν δεν έχεις kernel διαθέσιμο φλασάρεις όλη τη rom και περνάει και ο kernel. Δεν χρειάζεται κανένα wipe και δεν χάνεις τίποτα.
2) Είναι λίγο διαφορετικό (αν το έχω καταλάβει :p). Δεν αποθηκεύει όλο τα data που είναι να γράψει αλλά αποθηκεύει τις διευθύνσεις της μνήμης στις οποίες θα γραφούν, πριν αυτό γίνει, σαν ένα "ημερολόγιο" των αλλαγών που πρόκειται να γίνουν. Οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε σβήνει τα δεδομένα των διευθύνσεων απο το ημερολόγιο αυτό.
Αν για οποιανδήποτε λόγο η διαδικασία δεν ολοκληρωθεί, τότε από το ημερολόγιο ξέρει το σύστημα ποια κομμάτια της μνήμης δεν έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία και τα ελευθερώνει.
Αν δεν υπάρχει το ημερολόγιο, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρεί το σύστημα ότι έχουν γραφεί τα data αυτά ενώ είναι ημιτελή. Και όταν πάς να τα ανακτήσεις να μην μπορείς (corrupted data).
3) To ΟC στο κινητό μας είναι ασφαλές μέχρι τα 1,5 στους περισσότερους. Εγώ το έχω μόνιμα στο 1.4. Αν δεν θέλεις να ζορίζεις τον επεξεργαστή άσ'το στο 1,1 (για ironkrnl) ή στο 1 στους άλλους.
Το πρόβλημα είναι ότι ο επεξεργαστής μπορεί να σηκώσει μέχρι 8 διαφορετικές συχνότητες. Οπότε κάθε dev που φτιάχνει ένα kernel πρέπει να διαλέξει ποιές συχνότητες θα βάλει. Ο ironkrnL έχει και το 1.5 και για αυτό θυσίασε το 1.0. O kernel του Vadonka (που δεν τον πολυεμπιστεύομαι) φτάνει στο 1.4 και "περισσεύει" και το 1.0.
4) Όπως είπε και ο Άγγελος, είναι πολύ λόγοι και δεν είναι όλοι γνωστοί. Πάντως ένας σίγουρος είναι η υπερβολικά χαμηλή τάση μέσω UV. Δεν αντέχουν όλα τα κομμάτια το ίδιο.

votis
24 Φεβ. 2012, 21:10
ΟΚ,tsaglis το περασα στο antutu 2,6 bench με 1,3 εκανε 6950 το διαβασμα της μ.καρτας ειναι στο 11,6 κ γραψιμο στο 4,7 εχω μια κλας 10 hp 8g,ειναι λιγο νομίζω. Tο τζουρναλ το έσβησα απο το όνομα αρχείου και όπως το είχα ζιπ μπήκα σε ρεκοβερι και το φόρτωσα απο εκεί επανεκκίνηση και οκ ή μήπως ήθελε ανζιπ και εγκατάσταση ένα ένα τα αρχεία; ΤΟ uv άφησα τι παρενέργειες θα κάνει; τι είναι το bsod;τι θέμα να έχω;

KPONOSS
25 Φεβ. 2012, 00:03
Ρε παιδια κανα ξυπνητήρι σαν και το stock (widget με διακοπτη on-ff) εχει κατεβασει κανεις; Το λεω γιατι αμα βαλω αλλο launcher δε μου το βλεπει το stock ξυπνητηρι.

glofiish
25 Φεβ. 2012, 01:52
Ρε παιδια κανα ξυπνητήρι σαν και το stock (widget με διακοπτη on-ff) εχει κατεβασει κανεις; Το λεω γιατι αμα βαλω αλλο launcher δε μου το βλεπει το stock ξυπνητηρι.

Φιλε αμα θες ξυπνητήρι κατεβασε το alarm clock extreme free.Πολυ καλυτερο απο το stock. Κατεβασε το και θα με θυμηθείς

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 10:30
καλησπερα παιδια, μολις εκανα μια αγορα μεταχειρισμενου απο αγγελια εδω στο buy & sell
το παιδι μου ειπε οτι ειναι ελληνικο απο Wind αλλα ενω ειπε οτι δινεται με ολα τα παρελκομενα και υπολοιπο εγγυησης
δεν υπαρχει αποδειξη αγορας μεσα, και το manual ειναι στα Ρουμανικα. Υπαρχει ενδεχομενο να ειναι ελληνικο απο Wind
η ειναι 100% παραεισαγωγης? Επισης, οσον αφορα το ολα τα παρελκομενα..δεν εχει μεσα ουτε ακουστικα ουτε καλωδιο συνδεσης με PC.
Χωρις να εχω κανει unboxing σε optimus 2x ποτε πιστευω οτι στο "ολα τα παρελκομενα" θα πρεπε να συμπεριλαμβανονται και τα 2 αυτα αξεσουαρ που αναφερω, σωστα?

tresor_jim
25 Φεβ. 2012, 10:49
[QUOTE=c0rpse_grinder;4003762]καλησπερα παιδια, μολις εκανα μια αγορα μεταχειρισμενου απο αγγελια εδω στο buy & sell
το παιδι μου ειπε οτι ειναι ελληνικο απο Wind αλλα ενω ειπε οτι δινεται με ολα τα

καλημερα φιλε μου αν το εχει παρει απο wind θα πρεπε να ειναι ελληνικο αλλα δε νομιζω να ειναι με αυτα που γραφεις... λοιπον.. αν ειναι καλη η τιμη παρτο αλλα μαλλον... σε δουλευει... ακουστικα φυσικα και εχει μεσα ειτε ειναι ελληνικο ειτε απο αλλη πολη της ευρωπης... και λογικα και απο αμερικη να ειναι θα επρεπε να εχει.. το βιβλιαρακι μπορει να το πεταξε το ελληνικο.. η να το εχασε... αλλα κρατησε κ αυτος το ρουμανικο? ελεος! λοιπον ο φορτιστης ειναι δυο σε ενα... και καλωδιο για φορτιση και βγαινει και γινεται καλωδιο για συνδεση με υπολογιστη.. ελπιζω νασε καλυψα...

jim290
25 Φεβ. 2012, 13:35
παιδια λεω να δωσω το lg x2 και 20 εθρο για desire hd ποια ειναι η γνωμη σας?

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 13:44
@tresor..
το καλωδιο της LG που μου εχει μεσα στη συσκευασια δεν ειναι αποσπωμενο, ειναι ενας microUSB charger της LG απλος
και το εχω παρει ηδη το κινητο για να σου λεω τι ειχε μεσα το πακετο.. :-/
ευτυχως εμφανησιακα ειναι αψογο..

mafiasgr
25 Φεβ. 2012, 14:34
παιδια εχει βγει official ευρωπαικη rom v10q και απο οτι λενε κυκλοφορισε ιταλια πρωτα.
τα γνωστα προβληματαgps,memory leaks ειναι ποια παρελθον,επισης σε αλλο forum htcmania διαβασα οτι και η αυτονομια γινεται καλυτερη ουτε και χανει κλησεις οπως η v10o
Flashαρεται με smart flash
Ψαξτε στο xda!!!νομιζω απαγορευεται να ποσταρω το λινκτου deposit file

agekalp
25 Φεβ. 2012, 14:52
@corpse_grinder
Οπως και να εχει αλλο πληρωσες αλλο πηρες οποτε ισως θα επρεπε να κανεις κατι για αυτο...!

@jim290
Δε ξερω αν εδω ειναι το καταλληλο μερος για τετοιες συζητησεις....αλλα απο περιεργια πες μου ενα λογο που το σκεφτεσαι????

mariodj
25 Φεβ. 2012, 15:22
καλησπερα παιδια, μολις εκανα μια αγορα μεταχειρισμενου απο αγγελια εδω στο buy & sell
το παιδι μου ειπε οτι ειναι ελληνικο απο Wind αλλα ενω ειπε οτι δινεται με ολα τα παρελκομενα και υπολοιπο εγγυησης
δεν υπαρχει αποδειξη αγορας μεσα, και το manual ειναι στα Ρουμανικα. Υπαρχει ενδεχομενο να ειναι ελληνικο απο Wind
η ειναι 100% παραεισαγωγης? Επισης, οσον αφορα το ολα τα παρελκομενα..δεν εχει μεσα ουτε ακουστικα ουτε καλωδιο συνδεσης με PC.
Χωρις να εχω κανει unboxing σε optimus 2x ποτε πιστευω οτι στο "ολα τα παρελκομενα" θα πρεπε να συμπεριλαμβανονται και τα 2 αυτα αξεσουαρ που αναφερω, σωστα?

Ακουστικά & καλώδιο σύνδεσης με PC πρέπει να έχει μέσα..! Τώρα για την εγγύησης, πρέπει να έχεις στα χέρια σου την απόδειξη αγοράς, που θα αποδυκνειη την ημερομηνία αγοράς για να ξέρει (αν χρειαστεί να πας) το service αν ειναι μέσα στην εγγύησης και φυσικά θα μπορούσες να τσεκάρεις απο ποιο μαγαζί πήρε την συσκευή ;) . Φαίνεται ότι δεν ειναι και πολύ νοικοκύρης ο φιλαράκος που σου το πούλησε.:cry:

epcilon7
25 Φεβ. 2012, 15:51
παιδια εχει βγει official ευρωπαικη rom v10q και απο οτι λενε κυκλοφορισε ιταλια πρωτα.
τα γνωστα προβληματαgps,memory leaks ειναι ποια παρελθον,επισης σε αλλο forum htcmania διαβασα οτι και η αυτονομια γινεται καλυτερη ουτε και χανει κλησεις οπως η v10o
Flashαρεται με smart flash
Ψαξτε στο xda!!!νομιζω απαγορευεται να ποσταρω το λινκτου deposit file

Φίλε είναι froyo?
Γιατί οι αναβαθμίσεις αρχίζουν από v20 στην gingerbread

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 15:57
Ακουστικά & καλώδιο σύνδεσης με PC πρέπει να έχει μέσα..! Τώρα για την εγγύησης, πρέπει να έχεις στα χέρια σου την απόδειξη αγοράς, που θα αποδυκνειη την ημερομηνία αγοράς για να ξέρει (αν χρειαστεί να πας) το service αν ειναι μέσα στην εγγύησης και φυσικά θα μπορούσες να τσεκάρεις απο ποιο μαγαζί πήρε την συσκευή ;) . Φαίνεται ότι δεν ειναι και πολύ νοικοκύρης ο φιλαράκος που σου το πούλησε.:cry:
κριμα γιατι παντα κοιταω να εχει αξιολογησεις ο αλλος που κανω τη συναλλαγη και αυτος ειχε 20+ στο ινσομνια και 15+ εδω, και ολες θετικες... δεν με πειραξε τοσο το παραεισαγωγης ..αλλα να μην εχει τα ακουστικα και το καλωδιο usb? ελεος :-/ lol εν το μεταξυ ειχε μεσα ενα bluetooth ακουστικο με τον φορτιστη του και ολα, ισως πιστευει οτι μαυτο αντισταθμιζεται η απουσια των δικων του ακουστικων... τι να πω :-/ βασικα, αν μου τα εξηγουσε ολα εξαρχης δεν θα χα προβλημα κανενα, αλλα οι εκπληξεις σε τετοιες συναλλαγες...δεν ειναι και οτι καλυτερο.....

agekalp
25 Φεβ. 2012, 16:00
@corpse_grinder
offtopic
Δεν ειναι κακο να μη τα εχει μεσα ή να ειναι παραεισαγωγης αλλα το οτι δεν σου γνωστοποιηθηκε....

@epcilon7
20q Ηθελε να πει ο φιλος

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 16:28
@corpse_grinder
offtopic
Δεν ειναι κακο να μη τα εχει μεσα ή να ειναι παραεισαγωγης αλλα το οτι δεν σου γνωστοποιηθηκε....
αυτο ειπα και εγω ναι.

vlachaquito
25 Φεβ. 2012, 19:20
παιδια λεω να δωσω το lg x2 και 20 εθρο για desire hd ποια ειναι η γνωμη σας?

πλακα κανεις ετσι??? μιλαμε οτι ο αλλος πρεπει να σου δωσει τουλαχιστον 50 ευρω και παλι σε πιανει κοτσο φιλε μου :lol:

kprse
25 Φεβ. 2012, 19:52
Παιδια οσοι εχετε βαλει τον Go Launcher Ex ...

Βλεπω οτι η ram εχει περιοριστει πολυ αφου τρωει ο Go και οι εφαρμογες του ... Τι να κανω ?

agekalp
25 Φεβ. 2012, 20:04
Σε σχεση με τον μαμα launcher τρωει λιγοτερη ram αν θυμαμαι καλα.Ποση ελευθερη ram εχεις μετα απο επανεκκινηση?

tresor_jim
25 Φεβ. 2012, 20:16
καλησπερα αλανια να ρωτησω κανα καλο σαιτ για καλα παιχνιδια υπαρχει? fifa gta κτλ? ατζελινο(αγγελε σε εχω πρηξει) τωρα με φλασαρισμενο το κινητο καλο και μονιμο gps μπορω να βρω?οκ το ρουταρα το φλασαρα αλλα θελω να το σκαλισω κιαλλο για να το κανω και καλυτερο εχεις να προτηνεις κατι να κανω? ειτε εφαρμογη ειτε καποιο προγραμμα ! αυτο με τους 60 χαρακτηρες ελληνικους το εχουμε λυσει στο πληκτρολογιο ?

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 20:21
παιδια εχει παρει κανεις σας απο eBay μπαταρια για το κινητο?
ενδιαφερομαι να παραγγειλω μια και σκεφτηκα να ρωτησω αν εχετε καποια να προτεινετε

demis1980
25 Φεβ. 2012, 20:22
πλακα κανεις ετσι??? μιλαμε οτι ο αλλος πρεπει να σου δωσει τουλαχιστον 50 ευρω και παλι σε πιανει κοτσο φιλε μου :lol:

Πως προκύπτει αυτό;
Για ρίξε μια μάτια στις τιμές στο σκρουτζ...

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 20:40
Πως προκύπτει αυτό;

oι τιμες στο σκρουτζ δεν λενε κατι, σιγουρα το παιδι θα αναφεροταν σε spec-wise συγκριση & value for money

nektaria
25 Φεβ. 2012, 20:45
παιδια εχει παρει κανεις σας απο eBay μπαταρια για το κινητο?
ενδιαφερομαι να παραγγειλω μια και σκεφτηκα να ρωτησω αν εχετε καποια να προτεινετε

καλησπερα. εγω πηρα αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/T-Mobile-G2x-LG-Optimus-2X-P990-Optimus-3D-1980mah-Extended-Slim-Battery-/160652498309?_trksid=p3286.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3 D63%26clkid%3D6583478500729633931) :) την περιμενω τις επομενες μερες. θα γραψω εντυπωσεις μολις την φορτισω μερικες φορες.

vlachaquito
25 Φεβ. 2012, 22:06
Πως προκύπτει αυτό;

και τι ειναι το σκρουτζ δλδ, μετρο συγκρισης κινητων;;

σορρυ αλλα τα δυο κινητα ειναι η μερα με την νυχτα.. Υπαρχει περιπτωση συγκρισης οποιοδηποτε μονοπυρηνο με διπυρηνο κινητο;;

Μην πουμε για το βαρυ sense ths htc που το κανει ακομα πιο αργο.

και για να τελειωσουμε αυτη την ανουσια κουβεντα, το lg φιλε μου ειναι συμφωνα με το quadrant πιο γρηγορο απο οποιοδηποτε htc κυκλοφοραει στην αγορα...

ακου εκει στο σκρουτζ...

φιλε Με την μπαταρια μην μας ξεχασεις, ενδιαφερομαι πολυ για backup μπαταρια..

tolispao13
25 Φεβ. 2012, 22:30
παιδια αν βαλω την rom v20q μπορω μετα να ξαναγυρισω στη v20l?

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 22:37
ναι μεσω SmartFlash μπορεις να περασεις οποια στοκ θελεις
εδω τα εχει ολα --> λινκ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035041)

dionisisss
25 Φεβ. 2012, 22:38

τα παντα μπορεις να κανεις,απλα ακολουθα καθε φορα τις οδηγειες ;)

vlachaquito
25 Φεβ. 2012, 22:40
την εχει δοκιμασει κανεις την v20q??

tolispao13
25 Φεβ. 2012, 22:42
μεσω SmartFlash θα την περασω.αν παθει κατι το κινητο οχι απο τη ρομ γενικα και το παω με την v20q την official θα εχω προβλημα με την εγγυηση?

Nicolas_D
καλησπερα. εγω πηρα αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/T-Mobile-G2x-LG-Optimus-2X-P990-Optimus-3D-1980mah-Extended-Slim-Battery-/160652498309?_trksid=p3286.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3 D63%26clkid%3D6583478500729633931) :) την περιμενω τις επομενες μερες. θα γραψω εντυπωσεις μολις την φορτισω μερικες φορες.

1980mah στο ιδιο μεγεθος ?? δηλ +25-35% περισσοτερη διαρκεια μπαταριας ?????? ενδιαφερον μπορω να πω :D

tolispao13
την εχει δοκιμασει κανεις την v20q??

εγω τωρα την κατεβαζω

c0rpse_grinder
25 Φεβ. 2012, 22:44
εγω τωρα την κατεβαζω
απο που την κατεβαζεις?

Nicolas_D
25 Φεβ. 2012, 23:03
οποιοι εχετε βαρεθει το αθλιο καφε στο πισω μερος του κινητου . . δειτε κ αυτη http://www.ebay.com/itm/Original-LG-Optimus-2X-P990-P-990-G2X-battery-Back-Cover-NEW-White-/110807016692?pt=PDA_Accessories&hash=item19cc9ce4f4#ht_768wt_1163

εγω για καλη μου τυχη το αγορασα μια κ καλη ΛΕΥΚΟ :D http://techblog.gr/mobile/lg-optimus-2x-white-2115/

tresor_jim
25 Φεβ. 2012, 23:22
παιδια αν ξερει καποιος ασ βοηθησει..

καλησπερα αλανια να ρωτησω κανα καλο σαιτ για καλα παιχνιδια υπαρχει? fifa gta κτλ? με φλασαρισμενο το κινητο καλο και μονιμο gps μπορω να βρω?οκ το ρουταρα το φλασαρα αλλα θελω να το σκαλισω κιαλλο για να το κανω και καλυτερο εχετε να προτηνετε κατι να κανω? ειτε εφαρμογη ειτε καποιο προγραμμα ! αυτο με τους 60 χαρακτηρες ελληνικους το εχουμε λυσει στο πληκτρολογιο ?

vlachaquito
25 Φεβ. 2012, 23:28
με το πληκτρολογιο εγω το εχω λυσει με το swiftkey, φοβερο προγραμματακι και 160 χαρακτηρες..

για τα προγραμματα δεν ειναι το σωστο μερος να ρωτησεις ;)

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 09:07
ξερει κανεις αν ειναι αναγκαιο στο CWM να εχεις το προς φλασαρισμα ζιπ αρχειακια εξω εξω στο root folder της καρτουλας?
παντα σκεφτομαι να τα αρχειοθετησω ως "Κερνελς" και ως "Ρομς" και να τα χω ξεχωριστα και οχι χυμα στο ροοτ φολντερ.
αλλα καπου καποτε ειχα δει στις οδηγιες χρησης για φλασαρισμα οτι πρεπει να ειναι σε root folder... :blink:

epcilon7
26 Φεβ. 2012, 09:16
http://androidflip.com/install-android-2-3-4-gingerbread-update-v20q-on-lg-optimus-dual/
Παιδιά τρέχουν τα σάλια μου! Τόσες πολλές βελτιώσεις τόσο γρήγορα δεν το περίμενα.Άντε να δούμε πότε θα έρθει και σε εμάς.Οι Ιταλοί είναι τυχεροί

tolispao13
26 Φεβ. 2012, 09:51
εγω την κατεβασα χθες αλλα ακομα δεν την εχω βαλει..

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 09:59
εγω την κατεβασα χθες αλλα ακομα δεν την εχω βαλει..
την εβαλα και εγω να κατεβαινει, θα κανω ενα nandroid backup, θα την περασω και θα αναφερω εντυπωσεις :)

edit:
την λειτουργω εδω και καμια ωριτσα, η μονη διαφορα που διακρινω ειναι στο οτι η καμερα...μου φαινεται καπως
βελτιωμενη στην εικονα της. πχ πριν οταν εστρεφα τη καμερα πανω στην οθονη του pc η λαμψη της οθονης εκανε
μια μικρη διαθλαση η οποια τωρα ειναι περισσοτερο ελαχιστοποιημενη

edit2:
επισης εχει μηνυματα στα ελληνικα με stock keyboard 160 χαρακτηρες ακομη και για τα πεζα γραμματα

Tsaglis
26 Φεβ. 2012, 12:05

1980mah στο ιδιο μεγεθος ?? δηλ +25-35% περισσοτερη διαρκεια μπαταριας ?????? ενδιαφερον μπορω να πω :D
Μην περιμένετε εντοπίσημη διαφορά ααπό τη μαμά. Είναι και πανάκριβη, την ώρα που stock έχει κάτω από 10 Ευρώ με τα μεταφορικά.
Στο XDA (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1104776) από όσους την πήραν και την δούλεψαν, οι περισσότεροι δεν εντυπωσιάστηκαν και προπαντός δεν είδαν σημαντική διαφορά ώστε να δικαιολογεί τα χρήματά της. Μερικοί αναφέρουν κάποια βελτίωση. Δεν βγαινει συμπέρασμα...

επισης εχει μηνυματα στα ελληνικα με stock keyboard 160 χαρακτηρες ακομη και για τα πεζα γραμματα
Έχεις τσεκάρει πως τα λαμβάνει ο άλλος; Δυστυχώς τα λαμβάνει κεφαλαία! Έτσι ήταν και πριν.
Δεν είναι θέμα τηλεφώνου, η υπηρεσία SMS δεν υποστηρίζει 160 πεζά ελληνικά γράμματα.

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 12:21
Έχεις τσεκάρει πως τα λαμβάνει ο άλλος; Δυστυχώς τα λαμβάνει κεφαλαία! Έτσι ήταν και πριν.
Δεν είναι θέμα τηλεφώνου, η υπηρεσία SMS δεν υποστηρίζει 160 πεζά ελληνικά γράμματα.
οντως! μολις το τσεκαρα, αποστελλονται ως πεζα και φτανουν στο αλλο κινητο ως κεφαλαια.
με το swiftkeyboardX λυνεται αυτο το θεματακι?

agekalp
26 Φεβ. 2012, 12:37
Εγω ειχα παρει δυο μπαταριουλες μαζι με το φορτιστη απο ebay στα 8 δολαρια με μεταφορικα και ειναι λιγο κατωτερες απο τη μαμα μπαταρια αλλα μια χαρα γενικα.

Δε ξερω αν εχει να κανει με το πληκτρολογιο.Παντως ανεξαρτητου πληκτρολογιου το θεμα φτιαχνει με αλλο προγραμμα sms.Σιγουρα ξερω για το go sms που εχει επιλογη greek.

Tsaglis
26 Φεβ. 2012, 12:40
οντως! μολις το τσεκαρα, αποστελλονται ως πεζα και φτανουν στο αλλο κινητο ως κεφαλαια.
με το swiftkeyboardX λυνεται αυτο το θεματακι?

Δεν υπάρχει τρόπος, καθώς είναι θέμα της υπηρεσίας SMS και όχι της συσκευής. Δεν υποστηρίζεται. Διαλέγεις (αν το επιτρέπει το τηλέφωνο) 160 κεφαλαία ή 70 πεζά
To sms περιορίζεται στα 140 byte (*8=1120 bit), και μπορεί να είναι είτε 160 γράμματα με 7-bit (δηλαδή 7*160=1120) ή 70 των 16-bit (*) (δηλαδή 70*16=1120).

(*) Το αλφάβητο που περιλαμβάνει τα πεζά ελληνικά είναι το UTF-16 στα 16 bit.

EDIT:
Αν εννοείς να στέλνει 70 πεζά, είναι θέμα του προγράμματος sms και όχι του προγράμματος πληκτρολογίου. Δεν είμαι σε stock οπότε εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ.

KPONOSS
26 Φεβ. 2012, 12:54
την εβαλα και εγω να κατεβαινει, θα κανω ενα nandroid backup, θα την περασω και θα αναφερω εντυπωσεις :)

edit:
την λειτουργω εδω και καμια ωριτσα, η μονη διαφορα που διακρινω ειναι στο οτι η καμερα...μου φαινεται καπως
βελτιωμενη στην εικονα της. πχ πριν οταν εστρεφα τη καμερα πανω στην οθονη του pc η λαμψη της οθονης εκανε
μια μικρη διαθλαση η οποια τωρα ειναι περισσοτερο ελαχιστοποιημενη

edit2:

Το GPS δουλευει σωστα; Δε χαθηκε τιποτα απο εφαρμογες τηλεφωνα κτλ κτλ, ετσι;

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 12:55
Εγω ειχα παρει δυο μπαταριουλες μαζι με το φορτιστη απο ebay στα 8 δολαρια με μεταφορικα και ειναι λιγο κατωτερες απο τη μαμα μπαταρια αλλα μια χαρα γενικα.
και γω που το κοιταξα λιγο σε eBay και xda κατεληξα στο οτι αυτο με τον φορτιστη τους ενδεχομενως να ναι απ'τις καλυτερες λυσεις.. και με λιγοτερη αποδοση απο τη μαμα μπαταρια, εχεις την καβατζα ετοιμη και κανεις την εναλλαγη. Καποιες σαν και αυτες εδω πηρες ετσι? --> λινκ (http://www.ebay.co.uk/itm/2x-1800mAh-Battery-Charger-LG-Optimus-2x-p920-P990-P993-Optimus-3D-/320818164226?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ab240b202#ht_3789wt_1402)

ovelix5
26 Φεβ. 2012, 13:18
Καλησπέρα και καλή σαρακοστή!
Ερώτηση, "έχουμε" κάποια εφαρμογή που να δουλεύει σωστά σε ανεπιθύμητες κλήσεις και κλήσεις με απόκρυψη;

asede
26 Φεβ. 2012, 13:57
Προβληματάκι με το ραδιόφωνο.
Την πρώτη φορά που το ανοίγω, η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή.
Αν το κλείσω και το ξανανοίξω, το πρόβλημα διορθώνεται.
Είναι το προγραμματάκι για το ραδιόφωνο που έχει πάνω το κινητό.
Καμία λύση για αυτό ή κανένα άλλο πρόγραμμα για να ακούω ραδιόφωνο?

Tsaglis
26 Φεβ. 2012, 14:04
και γω που το κοιταξα λιγο σε eBay και xda κατεληξα στο οτι αυτο με τον φορτιστη τους ενδεχομενως να ναι απ'τις καλυτερες λυσεις.. και με λιγοτερη αποδοση απο τη μαμα μπαταρια, εχεις την καβατζα ετοιμη και κανεις την εναλλαγη. Καποιες σαν και αυτες εδω πηρες ετσι? --> λινκ (http://www.ebay.co.uk/itm/2x-1800mAh-Battery-Charger-LG-Optimus-2x-p920-P990-P993-Optimus-3D-/320818164226?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ab240b202#ht_3789wt_1402)

Υπάρχουν και τέτοιες (μαμά) (http://www.ebay.co.uk/itm/LG-Optimus-3D-P920-P990-FL-53HN-1500mah-Genuine-Battery-/170661449059?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27bc370d63)

vlachaquito
26 Φεβ. 2012, 14:13
Προβληματάκι με το ραδιόφωνο.
Την πρώτη φορά που το ανοίγω, η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή.
Αν το κλείσω και το ξανανοίξω, το πρόβλημα διορθώνεται.
Είναι το προγραμματάκι για το ραδιόφωνο που έχει πάνω το κινητό.
Καμία λύση για αυτό ή κανένα άλλο πρόγραμμα για να ακούω ραδιόφωνο?

φιλε μου μου φαινεται το ειχα γραψει και εγω αρκετα ποστ πιο πριν, μου το κανει και εμενα συνεχεια, γενικα το ραδιοφωνο ειναι τραγικο..

Παιδια κανα νεο απο την καινουργια ρομ?? Ποιο προγραμμα χρησιμοποιητε για backup του κινητου?? Θα μπορω να το επαναφερω χωρις να ειναι το κινητο root μετα την εγκατασταση της καινουργιας ρομ?? (γιατι να φανταστω δεν γινεται ακομα ροοτ η v20q)

agekalp
26 Φεβ. 2012, 14:46
@corpse_grinder
αυτες (http://www.ebay.com/itm/2-x-1500mAh-Battery-Wall-USB-Charger-LG-Optimus-3D-2X-P920-P990-P999-FL-53HN-/220895681252?pt=PDA_Accessories&hash=item336e689ae4#ht_3034wt_1185)ειχα παρει αλλα δε θυμαμαι απο ποιον.Γραφει lg κτλ πανω αλλα δεν ειναι γνησια.

@ovelix5
η CM εχει ενσωματωμενη black list αλλα δε ξερω για αποκρυψη(γενικα δεν το εχω δοκιμασει).Ειχα χρησιμοποιησει αυτο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1086802)παλιοτερα και ηταν μια χαρα

@vlachaquito
εγω χρησιμοποιω το my backup root.Δεν νομιζω η v20q να εχει προβλημα με το root.
Παντως παρε ενα nandroid backup και αν δε τα καταφερεις με το root στην v20q φλασαρεις με το smartflash μια παλιοτερη,rootαρεις και επαναφερεις το αρχικο σου backup.

ea6gka
26 Φεβ. 2012, 16:17
δεν μπορω να βαλψω με τπτ την νεα εκδοση, ολο κολλαει στο set to fail infineon cf2

georkouk
26 Φεβ. 2012, 16:22
Μόλις έκανα το κινητό ροοτ με το τελευταιο superoneclick 3.2
Γιατί μετά το ροοτ που έκανα επανεκινηση το κινητο η μπαταρία από 100% πήγε 92%; Υπάρχει καποιο προβλημα;

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 16:33
(γιατι να φανταστω δεν γινεται ακομα ροοτ η v20q)
κανενα προβλημα οντως, κανονικα με το superoneclick :)
Μόλις έκανα το κινητό ροοτ με το τελευταιο superoneclick 3.2
Γιατί μετά το ροοτ που έκανα επανεκινηση το κινητο η μπαταρία από 100% πήγε 92%; Υπάρχει καποιο προβλημα;
δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα. θελει μερικους φουλ κυκλους φορτισης πρωτου ερθει στα ισια του :)

georkouk
26 Φεβ. 2012, 16:37
Και μετά το ροοτ θέλει κυκλους φόρτισης γιατί το κινητο το έχω σχεδόν μηνα και έχει φορτισει αρκετές φορες

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 17:19
Και μετά το ροοτ θέλει κυκλους φόρτισης γιατί το κινητο το έχω σχεδόν μηνα και έχει φορτισει αρκετές φορες
δεν του χεις περασει καποια ρομ? ενδεχομενως να εχει κανει wipe battery stats για την διαδικασια του root...παντως δεν ειναι κατι το ανησυχητικο :rolleyes:

ovelix5
26 Φεβ. 2012, 17:28
@ovelix5
η CM εχει ενσωματωμενη black list αλλα δε ξερω για αποκρυψη(γενικα δεν το εχω δοκιμασει).Ειχα χρησιμοποιησει αυτο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1086802)παλιοτερα και ηταν μια χαρα

Σε ευχαριστώ αλλά δεν είμαι root.
Αν υπάρχει κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως :)

Sterios89
26 Φεβ. 2012, 17:30
1) ότι είπε ο Αγγελος. Και αν δεν έχεις kernel διαθέσιμο φλασάρεις όλη τη rom και περνάει και ο kernel. Δεν χρειάζεται κανένα wipe και δεν χάνεις τίποτα.
2) Είναι λίγο διαφορετικό (αν το έχω καταλάβει :p). Δεν αποθηκεύει όλο τα data που είναι να γράψει αλλά αποθηκεύει τις διευθύνσεις της μνήμης στις οποίες θα γραφούν, πριν αυτό γίνει, σαν ένα "ημερολόγιο" των αλλαγών που πρόκειται να γίνουν. Οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε σβήνει τα δεδομένα των διευθύνσεων απο το ημερολόγιο αυτό.
Αν για οποιανδήποτε λόγο η διαδικασία δεν ολοκληρωθεί, τότε από το ημερολόγιο ξέρει το σύστημα ποια κομμάτια της μνήμης δεν έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία και τα ελευθερώνει.
Αν δεν υπάρχει το ημερολόγιο, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρεί το σύστημα ότι έχουν γραφεί τα data αυτά ενώ είναι ημιτελή. Και όταν πάς να τα ανακτήσεις να μην μπορείς (corrupted data).
3) To ΟC στο κινητό μας είναι ασφαλές μέχρι τα 1,5 στους περισσότερους. Εγώ το έχω μόνιμα στο 1.4. Αν δεν θέλεις να ζορίζεις τον επεξεργαστή άσ'το στο 1,1 (για ironkrnl) ή στο 1 στους άλλους.
Το πρόβλημα είναι ότι ο επεξεργαστής μπορεί να σηκώσει μέχρι 8 διαφορετικές συχνότητες. Οπότε κάθε dev που φτιάχνει ένα kernel πρέπει να διαλέξει ποιές συχνότητες θα βάλει. Ο ironkrnL έχει και το 1.5 και για αυτό θυσίασε το 1.0. O kernel του Vadonka (που δεν τον πολυεμπιστεύομαι) φτάνει στο 1.4 και "περισσεύει" και το 1.0.
4) Όπως είπε και ο Άγγελος, είναι πολύ λόγοι και δεν είναι όλοι γνωστοί. Πάντως ένας σίγουρος είναι η υπερβολικά χαμηλή τάση μέσω UV. Δεν αντέχουν όλα τα κομμάτια το ίδιο.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! :D :)

agekalp
26 Φεβ. 2012, 17:32
Λυπαμαι αλλα νομιζω πως ολες αυτες χρειαζονται root.Kανε μια ερωτησουλα στο θεμα με τις εφαρμογες android.

georkouk
26 Φεβ. 2012, 17:36
δεν του χεις περασει καποια ρομ? ενδεχομενως να εχει κανει wipe battery stats για την διαδικασια του root...παντως δεν ειναι κατι το ανησυχητικο :rolleyes:

Οχι δε του πέρασα custom rom μονο root το εκανα τοτε.
Τώρα περασα rom manager-->cwm και πηρα και ενα backup να υπαρχει

Μια χαρα τα παω για πρωτη φορα

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 18:45
Οχι δε του πέρασα custom rom μονο root το εκανα τοτε.
Τώρα περασα rom manager-->cwm και πηρα και ενα backup να υπαρχει

Μια χαρα τα παω για πρωτη φορα
χαχα ναι :) το επομενο σταδιο ειναι να φλασαρεις εναν kernel για καλυτερη διαχειριση της μπαταριας!

tolispao13
26 Φεβ. 2012, 19:43
παιδια ειμαι σε στοκ v20l root.σκεφτομαι να του κανω oc.και τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις.πως θα το πετυχω?τη οφελη θα εχω σε καθημερινη βαση?

kprse
26 Φεβ. 2012, 20:32
Σε σχεση με τον μαμα launcher τρωει λιγοτερη ram αν θυμαμαι καλα.Ποση ελευθερη ram εχεις μετα απο επανεκκινηση?

Μετα απο reboot εχει συνηθως 109 ή μεχρι 170 ... αλλα πεφτει γρηγορα σχετικα στα 62 mb ... προφανως καποιες απο τις stock πχ Καιρος & Ρολοι , λογικα μπορω να τις τερματισω ετσι ?

georkouk
26 Φεβ. 2012, 21:13
χαχα ναι :) το επομενο σταδιο ειναι να φλασαρεις εναν kernel για καλυτερη διαχειριση της μπαταριας!

χαχαχα σιγα σιγα θα γινουν ολα.... Τωρα εχω την 2.3.4 v20d. Η v20l έχει καμια διαφορά απο την δικιά μου ή απλά είναι η ίδια μονο που ειναι ελληνικη εκδοση ενω η δικια μου πχ ειναι γερμανικη οπως και στην 2.2.2 εκδοση που ειχα την v10e Που ηταν της vodafone Νομιζω

Tsaglis
26 Φεβ. 2012, 21:36
χαχαχα σιγα σιγα θα γινουν ολα.... Τωρα εχω την 2.3.4 v20d. Η v20l έχει καμια διαφορά απο την δικιά μου ή απλά είναι η ίδια μονο που ειναι ελληνικη εκδοση ενω η δικια μου πχ ειναι γερμανικη οπως και στην 2.2.2 εκδοση που ειχα την v10e Που ηταν της vodafone Νομιζω
Αν θέλεις να αναβαθμίσεις την στοκ, βάλε την v20q που είναι επίσημη και όχι leaked. Από ότι ακούγεται είναι, επιτέλους, όπως έπρεπε να είναι από την αρχή.

georkouk
26 Φεβ. 2012, 22:22
Ποια η διαφορα της leaked απο της επισημης εκδοσης;

KPONOSS
26 Φεβ. 2012, 23:17
.... awaiting v20q intel

c0rpse_grinder
26 Φεβ. 2012, 23:39
Ποια η διαφορα της leaked απο της επισημης εκδοσης;
η leaked δεν εχει τις τελευταιες πινελιες και διορθωσεις..
συνηθως τις βγαζουν για να τις τεσταρουν σε ευρυτερο κοινο.. ειναι κατι αντιστοιχτο του beta
ενω η επισημη ειναι χωρις bugs (..)

tolispao13
27 Φεβ. 2012, 00:14
.... awaiting v20q intel

intel?δηλαδη?

dimzan
27 Φεβ. 2012, 00:15
καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα κινεζικο android κινητο στα χερια μου και προσπαθω να του περασω το πληκτρολογιο της lg που εχω στο 2x. Το εχω κανει backup Με το titanium backup αλλα οταν παω να το περασω στο αλλο κινητο κολλαει. Κανιε δηλαδη εγκατασταση αλλα δεν λειτουργει μετα οποτε παω να το ανοιξω, κανει force close.

com.lge.android.hime-a111a1345e4b5955cae4ab927b0ecd56.apk ειναι το αρχειο. Μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα εγκατασταση για να λειτουργησει ή δεν εχω καμια ελπιδα?

KPONOSS
27 Φεβ. 2012, 00:28
intel?δηλαδη?

πληροφοριες απο εκεινους που εγκατεστησαν

agekalp
27 Φεβ. 2012, 00:30
δε γινεται αυτο που προσπαθεις.Αυτο το πληκτρολογιο ειναι φτιαγμενο για το συγκεκριμενο κινητο και για συγκεκριμενη rom.Για να περαστει αλλου πρεπει να γινει port στο αλλο κινητο,πραγμα που απαιτει πολλες "εσωτερικες" αλλαγες στην εφαρμογη.Θα σου προτεινα htc_ime ή δοκιμασε καποια πληκτρολογια απο το μαρκετ

georkouk
27 Φεβ. 2012, 00:33
Αυτή η v20q θα ρθει και σε μας σωστα; ΔΛδ αν τηβ βαλουμε από τώρα η εγγύηση θα ισχύει;

agekalp
27 Φεβ. 2012, 00:44
Αν την βαλεις τωρα και το πας στην LG με την 20q περασμενη δε νομιζω να το δεχτουν.
Αλλα μη σε αγχωνει αυτο, αφου μπορεις μεσω smartflash να φλασαρεις τη οποια rom ειναι official εκεινη τη στιγμη και να εισαι μεσα στην εγγυηση.

georkouk
27 Φεβ. 2012, 00:50
Οχι εννοώ αν την βαλεις τώρα και χρειαστει service μετα αφου θα χει ερθει και εδω η αναβαθμιση

agekalp
27 Φεβ. 2012, 01:01
Οχι εννοώ αν την βαλεις τώρα και χρειαστει service μετα αφου θα χει ερθει και εδω η αναβαθμιση

To καταλαβα.Απλα πες πως ερχεται Ελλαδα και κανουν τα δικα τους εδω και αλλαζουν τη κωδικη ονομασια σε πχ v20e και ενω εχεις ουσιαστικα τη σωστη rom δεν εχεις το σωστο ονομα ή πχ ερχεται αργοτερα και εχει αλλαχθει η baseband.Αν ερθει εδω ακριβως οπως και η v20q που κυκλοφορει τωρα, τοτε δε θα εχεις προβλημα

georkouk
27 Φεβ. 2012, 01:14
Δλδ το κοιτανε το baseband. Γιατι σε προηγουμενα ποστ ειπανε οτι δεν το κοιτανε.

Οπότε εγώ αν εχω περασει custom rom και θελω να το στειλω service τοτε πρεπει να φλασαρω μια ρομ με το ιδιο baseband Που ειχε το κινητο πριν περασω custom rom σωστα; Ή κατι δεν καταλαβαίνω;

agekalp
27 Φεβ. 2012, 01:23
Οταν φλασαρεις custom rom μεσω της recovery(zip αρχειακια) δεν επηρεαζεις τη baseband.Η baseband αλλαζει μονο αν φλασαρεις μεσω smartflash καποια αλλη baseband ή αλλαξεις μεταξυ official roms που εχουν διαφορετικη baseband(πχ απο v10d->v20l)

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το service της LG αλλα αν ειναι αυστηροι και τα κοιταξουν ολα μπορουν να στην πουν... γιατι να το ρισκαρεις?

Επειδη ειναι αργα μπορει να τα εγραψα λιγο μπερδεμενα :yawn: ελπιζω να βγαινει νοημα :)

dimzan
27 Φεβ. 2012, 01:23
δε γινεται αυτο που προσπαθεις.Αυτο το πληκτρολογιο ειναι φτιαγμενο για το συγκεκριμενο κινητο και για συγκεκριμενη rom.Για να περαστει αλλου πρεπει να γινει port στο αλλο κινητο,πραγμα που απαιτει πολλες "εσωτερικες" αλλαγες στην εφαρμογη.Θα σου προτεινα htc_ime ή δοκιμασε καποια πληκτρολογια απο το μαρκετ

κριμα ρε ****το με εχει βολεψει παρα πολυ το Τ9 του. Μου τη σπαει που σε ολα τα android βαζουν qwerty. Εγω με το παλιο Τ9 γραφω πολυ πιο γρηγορα.

Θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες, αν και οτι Τ9 εχω δοκιμασει απο μαρκετ μεχρι στιγμης δε μου εκανε..

inactiveaccount25012014
27 Φεβ. 2012, 03:11
Ναι αλλα τι περιμενει η LG, η οποια και ζητησε συγνωμη για την καθυστερηδη ; Κακος οιωνος για την ICS...

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα