Jump to content

Φορολογική δήλωση 2010 (για εισοδήματα του 2009)


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

 

Είμαι φυσικό πρόσωπο, μισθωτός και υποβάλλω για πρώτη φορά στη ζωή μου φορολογική δήλωση. Θέλω να την υποβάλλω ηλεκτρονικά και μόνο ηλεκτρονικά.

 

Λοιπόν μετά από πολλές μέρες έρευνας (ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ), στο taxisnet.gr αποκτάμε τους κωδικούς μόνο για την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, αλλά την ίδια την υποβολή της δήλωσης την κάνουμε μόνο στο gsis.gr Καλά κατάλαβα;

 

Για πολλές ημέρες προσπαθούσα να υποβάλω τη δήλωση στο taxisnet.gr (εκεί πήρα του κωδικούς!), αλλά μου έβγαζε συνέχεια το μήνυμα ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ όταν έκανα κλικ στο ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ.

 

Είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλλω φορολογική δήλωση καθότι άρχισα να δουλεύω μέσα στο 2009. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει εάν έχω καταλάβει καλά σχετικά με το ρόλο των δύο sites (taxisnet.gr και gsis.gr).

 

α. Στο taxisnet.gr αποκτάμε μόνο κωδικούς

Β. Στο gsis.gr υποβάλλουμε τη δήλωση με τους κωδικούς που αποκτήσαμε στο taxisnet.gr

 

Πολύ ωραία η κοινότητά αυτή παιδιά.

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι θέλουν λίγες μέρες να ενεργοποιηθούν οι κωδικοί, παλιά η πρώτη δήλωση έπρεπε να γίνει οπωσδήποτε "χειρόγραφα" στην ΔΟΥ. Ελπίζω ότι λογικά άλλαξε αυτό αλλά αν εξακολουθήσει το πρόβλημα δεν το τσεκάρεις καλού κακού; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί μου ενεργοποιήθηκαν από το taxisnet.gr μέσα σε 3 ημέρες. Τους έχω ήδη και είναι λειτουργικοί. Πουθενά δεν διάβασα ότι η ΠΡΩΤΗ δήλωση που υποβάλλει κάποιος για πρώτη φορά στη ζωή του πρέπει να είναι απαραίτητα χειρόγραφη. Έχω διαβάσει όλα τα οικονομικά sites και τον φορολογικό οδηγό. Πουθενά δεν λέει κάτι τέτοιο. Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάποια ειδική απαίτηση για την ΠΡΩΤΗ Δήλωση που κάνει κάποιος;

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι αυτός που υποβάλλει για πρώτη φορά στη ζωή του φορολογική δήλωση υποχρεωτικά υποβάλλει και Ε9 (ακόμα και εάν δεν έχει περιουσία). ΙΣΧΥΕΙ;;;

 

ευχαριστώ παιδιά

 

ΥΓ. Οι φοροτεχνικοί πόσα παίρνουν για να σου κάνουν τη δήλωση;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω πλέον μπορείς κανονικά να υποβάλεις την πρώτη σου δήλωση ηλεκτρονικά, δεν χρειάζεται να την κάνεις χειρόγραφα.

 

Την πρώτη φορά εγώ δεν θυμάμαι να είχα υποβάλει Ε9, αλλά ρώτα κάποιον που ξέρει σίγουρα να σου πει καλύτερα, γιατί αυτά μπορεί και να αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

-μπορεις να καταθέσεις την δήλωση ηλεκτρονικα (*και την πρωτη).

-δεν χρειάζεται να κάνεις Ε9.

-η μόνη διαφορά είναι αν κάνεις δήλωση για πρώτη φορά είναι να τσεκάρεις το κουτάκι που λέει υποβάλλω δήλωση για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που φιλοξενείται κάποιος από τους γονείς του, πού μπορεί να το δηλώσει στην ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ δήλωση;
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που φιλοξενείται κάποιος από τους γονείς του, πού μπορεί να το δηλώσει στην ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ δήλωση;

οχι δεν μπορει και ουτε χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

12000 ειναι και για φετος.Απο του χρονου ομως 6000 + αποδειξουλες ...

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το πιάσατε το θέμα, δεν έχουν προβλέψει φέτο τίποτε για ηλεκτρονική υποβολή Ε9 ε; Όποιος θέλει να κάνει ηλεκτρονική δήλωση Ε1 και έχει και αλλαγές στο Ε9, θα πάει το Ε9 χειρόγραφα;; :wacko:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μόλις υπεβαλλα το Ε1 ηλεκτρονικά αλλά ξέχασα το Ε2, τι γίνετε τώρα? :wacko:

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις υπεβαλλα το Ε1 ηλεκτρονικά αλλά ξέχασα το Ε2, τι γίνετε τώρα? :wacko:

 

Στη σελίδα που εμφανίζεται όταν κάνεις login δεν έχει ενεργή την επιλογή για υποβολή Ε2?

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα που εμφανίζεται όταν κάνεις login δεν έχει ενεργή την επιλογή για υποβολή Ε2?

Οχι, πρώτα πρέπει να υποβαλλεις τα Ε2,Ε3, αν έχεις και μετά το Ε1. Οταν εχεις υποβαλλει οριστικά το Ε1 μετά δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το Ε2.

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, πρώτα πρέπει να υποβαλλεις τα Ε2,Ε3, αν έχεις και μετά το Ε1. Οταν εχεις υποβαλλει οριστικά το Ε1 μετά δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το Ε2.

 

Εγώ δεν έχω υποβάλει ακόμη και τα έχει ενεργά.

Στείλε τους ένα mail αν έχεις το περιθώριο αλλιώς μίλα με κάποια ΔΟΥ για να την καταθέσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα ωραίο. Πήγα τη δήλωση σε ένα λογιστή που το έχει κάνει επάγγελμα. Την κάνει, μου λέει 50 Ευρώ. Του λέω "απόδειξη?" Μου λέει, "Πλάκα κάνεις?"... Ανευ σχολίων.
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα ωραίο. Πήγα τη δήλωση σε ένα λογιστή που το έχει κάνει επάγγελμα. Την κάνει, μου λέει 50 Ευρώ. Του λέω "απόδειξη?" Μου λέει, "Πλάκα κάνεις?"... Ανευ σχολίων.

Μια καταγγελια του λογιστη στη εφορια μηπως θα ηταν καλη ιδεα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Α ευχαριστώ, έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχε όταν έκανα εγώ υποβολή, ή τουλάχιστον δεν έλεγε 2010 έτος.

Ακούστε ένα ωραίο. Πήγα τη δήλωση σε ένα λογιστή που το έχει κάνει επάγγελμα. Την κάνει, μου λέει 50 Ευρώ. Του λέω "απόδειξη?" Μου λέει, "Πλάκα κάνεις?"... Ανευ σχολίων.

προφανώς δεν ήταν λογιστής με άδεια και βιβλία... Απλά κάποιος που το έχει κάνει επάγγελμα. (γιατί πραγματικά μόλις καταπιαστείς είναι και πανεύκολο) Λογικά δεν θα έχει υπογράψει εκεί που λέει "λογιστής".

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Α ευχαριστώ, έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχε όταν έκανα εγώ υποβολή, ή τουλάχιστον δεν έλεγε 2010 έτος.

 

προφανώς δεν ήταν λογιστής με άδεια και βιβλία... Απλά κάποιος που το έχει κάνει επάγγελμα. (γιατί πραγματικά μόλις καταπιαστείς είναι και πανεύκολο) Λογικά δεν θα έχει υπογράψει εκεί που λέει "λογιστής".

 

Αν υπέγραφε εκεί που λέει λογιστής θα έπρεπε να σου κόψει και απόδειξη οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

na ρωτησω κατι πιο απλό ? για να βγαλω ενα αντιγραφο της φορολογικής δηλωσης, πως γινεται ? το φωτοτυπω και το θεωρω στην αστυνομια ή δεν χρειαζεται ?

 

μηπως βγαινει κατευθειαν από την αρμόδια ΔΟΥ ??

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

na ρωτησω κατι πιο απλό ? για να βγαλω ενα αντιγραφο της φορολογικής δηλωσης, πως γινεται ? το φωτοτυπω και το θεωρω στην αστυνομια ή δεν χρειαζεται ?

 

μηπως βγαινει κατευθειαν από την αρμόδια ΔΟΥ ??

 

Εξαρτάται για που το θέλεις συνήθως με μια απλή φωτοτυπία κάνεις δουλειά αλλά για ποιο επίσημα το μόνο που χρειάζεται είναι μια υπεύθυνη δήλωσή (άρθρο 8 του Ν.1599/1986) από εσένα , με την οποία θα βεβαιώνεται η πιστότητα - ακρίβεια των αναφερομένων σ' αυτή (Δηλώσεων) στοιχείων.

 

Αν είσαι γραμμένος στο taxisnet τύπωσε από εκεί και περνάνε παντού.

Edited by jtheogr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γραμμενος στο taxisnet.

 

Για καποια χαρτια σε φοιτητικη εστια το θελω, χρειαζεται φωτοτυπια και των γονέων και του δικού μου φορολογικ.

 

οκ, ευχαριστώ. απλή φωτοτυπια, και το πολυ πολυ και δηλωση θα κανω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γραμμενος στο taxisnet.

 

Για καποια χαρτια σε φοιτητικη εστια το θελω, χρειαζεται φωτοτυπια και των γονέων και του δικού μου φορολογικ.

 

οκ, ευχαριστώ. απλή φωτοτυπια, και το πολυ πολυ και δηλωση θα κανω.

 

Αν σου ζήτησαν και των γονέων μάλλον το χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...