PDA

View Full Version : [Επίσημο] Samsung Galaxy S Μέρος Ι

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

sk7lafkos
7 Σεπ. 2010, 16:13
Παρακαλω ξερει καποιος να μου πει πως θα βαλω δικο μου ηχο
ειδοποιησης εισερχομενου μηνυματος στο
samsung galaxy s
Ευχαριστω

πρεπει να κανεις ενα φακελο Notifications και να τον βαλεις στην καρτα μνημης χυμα και εκει μεσα να βαλεις τον ηχο..μετα πας μηνυματα-ρυθμισεις-κατω κατω στις ρυθμισεις ειδοποιησης επιλογη ηχου κλησης,επιλεγεις και εισαι jet!!:D

TonyK
7 Σεπ. 2010, 16:23
Παιδια πως απενεργοποιουμε την συνδεση στο ιντερνετ μεσω του παροχου ?
να αφησω δηλαδη μονο το wifi για προσβαση.
το ξερω οτι εχει απαντηθει ξανα αλλα μολις το ανοιξα το κινητο και κανω τις πρωτες ρυθμισεις.
θυμιστε μου πως λεγεται και το προγραμμα που μετραω τα data απο internet ?
ευχαριστω πολυ και συγνωμη που ρωταω κατι που εχει απαντηθει ξανα.

αν μπορει καποιος να μου γραψει τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω τωρα που ανοιξα τη συσκευη ?

Prattein_Aloga
7 Σεπ. 2010, 16:24
KAI ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΟΛΙΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥΣ...

~~~δεν ξερω ρε παιδι μου αν υπαρχει κανενα app για αυτα.....................
Εγω για να περασω τις επαφες μου απο το hd2 στο galaxy τις συγχρονισα πρωτα με outlook, εσβησα τις σημειωσεις που ειχαν περαστει για το facebook (αυτες περνανε απο τον manilla), και μετα συγχρονισα το gmail με outlook. Τελος συγχρονισα το gmail με το galaxy.
Εμενα μια χαρα αλλαζουβ οι φωτο των επαφων μου οταν τις αλλαζουν στο facebook και μαλιστα οταν με καλουν φαινεται και το status τους...

Για τον φιλο που ρωταει για τα sms ringtones: Κατεβασε τον astro απο το market, βρες το mp3 που θελεις για ηχο, πατα παρατεταμενα πανω του και θεσε το ως notification. Υπαρχει και ενα file path εναλλακτικα το οποιο το δημιουργεις και τα πετας μεσα αν θεις, νομιζω ειναι media/ringtones για ηχους κλησης, media/notifications για sms και media/alarms για ξυπνητηρια. Αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος ας το επιβεβαιωσει καποιος.

Giorgos147: Δες στους xda αν υπαρχει καποιο rip off της εφαρμογης. Διολου απιθανο. Παντως εγω δεν εχω βρει καποια must have εφαρμογη απο το samsung apps..

Lazp11
7 Σεπ. 2010, 16:25
Θα είναι τουλάχιστον κάποια στιγμή; :( Ή, μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε να το έχω;

Δες εδώ
http://apps.us.samsung.com/us/appstore

Λέει σύντομα ανέβασμα εφαρμογών για κινητά

sonakiasfun
7 Σεπ. 2010, 16:28
δεν γυρνάει , μπορείς να δοκιμάσεις το dialer one για αυτή τη δουλειά

Να σαι καλα φιλε μου πολυ καλη εφαρμογη...Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει αυτο το προβλημα με μελλοντικες αναβαθμισεις?

ioannis_m
7 Σεπ. 2010, 16:33
Καλησπερα στην παρεα!Εχω αποφασισει οτι το Galaxy S θα ειναι το επομενο κινητο μου απλα καθυστερω λιγο γιατι περιμενω να ερθει με την froyo 2.2 να ειναι αναβαθμισμενο απο την εταιρεια μιας και ειμαι λιγο χαλιας σε αυτα τα θεματα.:O

(Μια φορα εκανα το λαθος και μπηκα στο Lg Arena menu και καταφερα και εβησα τα παντα,οποτε δεν ξαναασχολουμαι μην κανω μαλκια παλι :lol:)

Γνωριζει καποιος αν το παρω και το παω σε ενα samsung σερβις το κοστος του να αναβαθμισω την συσκευη σε froyo 2.2 αν δεν αντεξω και το παρω τωρα με την 2.1?:happy:

Επισης αν γνωριζεται κατι σχετικα με σταθερη βαση (σαν του i phone) φορτισης και θηκη τυπου πορτοφολι γνησια για το Galaxy S απο αντιπροσωπεια?
Ευχαριστω πολυ!;)

ps:Eχω διαβασει αρκετα για το κινητο αλλα δεν καταφερα να δω κατι για αυτα που ρωταω.:worry:

giorgos147
7 Σεπ. 2010, 16:38
Ωραία Lazp11! Σε ευχαριστώ!

Θα περιμένω λιγάκι ακόμη.

Prattein_Aloga: Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι. Μια ζωή βέβαια είμαι κάπως χαζός με τις αναζητήσεις και ποτέ δε βρίσκω αυτό που θέλω, οπότε, αν δε του κάνει κάποιου κόπο, ας κοιτάξει και εκείνος μήπως το βρει.

tonysac
7 Σεπ. 2010, 16:42
Γορίλλες και πράσινα άλογα...τώρα εμφανίστηκε ένα μικρό, μικρούτσικο, τοσοδούτσικο σημαδάκι...μισό χιλιοστο, δηλαδή δεν φαίνεται εύκολα από τον καθένα...αλλά το είδα και ενώ το προσέχω συνεχώς μέχρι να παραλάβω το πακέτο που παράγγειλα θήκη/προστασία κλπ...
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε...στην αρχή νόμιζα είναι καμμένο pixel, κάτι που νομίζω δεν γίνεται σε αυτήν την οθόνη...και μετά βλέπουμε πειράματα με κλειδιά, βίδες κλπ και δεν παθαίνει τίποτα ο γορίλλας...κολοκύθια...ενώ με την τσέπη παντελονιού παθαίνει...μόνο στην τσέπη ακουμπάει η οθόνη, σε ύφασμα δηλαδή...πίσω έχει θήκη σιλικόνης...οπουδήποτε αλλού είναι ελεύθερη η οθόνη και δεν ακουμπάει πουθενά.

Για πείτε καμιά εμπειρία σας για σημαδάκια...:cool:

Και μένα είχε μία μικρή αλλά...έφυγε ! Προφανώς ήταν από κάποια βρωμιά....lol Του έχω μόνο θήκη σιλικόνης γιατί δεν μου αρέσουν τα protectors στην οθόνη μιας και ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα δεν μου κάνει στην αίσθηση του touch...Μάλλον θα του βάλω καμιά θήκη με καπάκι για την οθόνη

Sent from my Galaxy S

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 16:44
και με oclf που εχουμε βαλει τι κανουμε?το απεγκαθιστουμε απλα?η ξερουταρουμε και μετα απεγκαθιστουμε???SOS!:D
και επισης απο τους δυο φακελους που κατεβηκαν περναμε μονο τον ενα το μετονομασμενο πια update.apk??

Αν θες lagfix αφήνεις το lagfix, αν δεν το θες το βγάζεις.. περίεργη ερώτηση. Αν έχεις κάνει ήδη root με το lagfix, δε χρειάζεται να το ξανακάνεις... η παρατήρηση μου ήταν επειδή ζήτησες μόνο root και market, και βρήκες κάτι που είναι ουσιάστικά άσχετο, (το lagfix), και το έβαλες. Aν το έκανες root μέσω lagfix και έχεις και τον ninja superuser, έστω προηγούμενη έκδοση, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο, είσαι οκ. Αν θες market, απλά βάλε το market access που είπα.
Στείλε μου pm αν μπερδεύεσαι κάπου να το λύσουμε, για να μην spammarουμε το φόρουμ κι άλλο...

καλημερα σας,
τελικα το περιμενω σημερα η αυριο πρωι με την courier απο cosmote. δεν χρειαζεται να πω οτι με εχει φαει η αγωνια. χα χα !!!!
μια ερωτησουλα. τωρα στο hd2 εχω συνδεσει το τηλεφωνο μου με τον λογαριασμο μου στο facebook.
Απο τους φιλους που εχω στο facebook απο καποιους εχω το τηλεφωνο τους και απο αλλους δεν το εχω. σε οσους εχω το τηλεφωνο τους, απλα εχω συνδεσει την επαφη που εχω στο τηλεφωνο με αυτη του facebook.
για τους υπολοιπους, εχω δημιουργησει μια νεα επαφη στο τηλεφωνο και απλα την εχω συνδεσει με την αντιστοιχη στο facebook.

επαφες, ημερολογιο και email, τα συγχρονιζω live με τον gmail λογαριασμο Μου μεσω push mail, εχωντας ρυθμισει το activesync στο hd2 μου.

τωρα που θα παρω το galaxy και θα κανω συγχρονισμο με το gmail θα περαστουν ολες οι επαφες κανονικα οπως τις εχω και στο hd2.
οταν ομως περασω τα στοιχεια μου στο galaxy και συνδεσω τον λογαριασμο μου στο facebook, απ'οτι διαβασα θα μου ζητησει να μου περασει τις επαφες στο galaxy.
τι θα γινει εκει, θα μου τις δειχνει διπλες αυτες που εχω ηδη συνδεδεμενες με το facebook απο το hd2, η θα διαβασει το ονομα καθε επαφης και θα κανει συγχωνευση κρατωντας μια για καθε διπλοτυπη επαφη ?
πιστευω να το εξεφρασα σωστα και να μην σας μπερδεψα :).

Ναι τα κάνει συγχώνευση μόνο του όπου βρει τα ίδια.

Γορίλλες και πράσινα άλογα...τώρα εμφανίστηκε ένα μικρό, μικρούτσικο, τοσοδούτσικο σημαδάκι...μισό χιλιοστο, δηλαδή δεν φαίνεται εύκολα από τον καθένα...αλλά το είδα και ενώ το προσέχω συνεχώς μέχρι να παραλάβω το πακέτο που παράγγειλα θήκη/προστασία κλπ...
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε...στην αρχή νόμιζα είναι καμμένο pixel, κάτι που νομίζω δεν γίνεται σε αυτήν την οθόνη...και μετά βλέπουμε πειράματα με κλειδιά, βίδες κλπ και δεν παθαίνει τίποτα ο γορίλλας...κολοκύθια...ενώ με την τσέπη παντελονιού παθαίνει...μόνο στην τσέπη ακουμπάει η οθόνη, σε ύφασμα δηλαδή...πίσω έχει θήκη σιλικόνης...οπουδήποτε αλλού είναι ελεύθερη η οθόνη και δεν ακουμπάει πουθενά.

Για πείτε καμιά εμπειρία σας για σημαδάκια...:cool:

Χμμ, πολυ ανησυχητικό αυτό... τελικά καλά έκανα φαίνεται και επιτέλους παρήγγειλα αυτούς τους screen protectors... ευτυχώς εδώ και 3 μήνες δεν έχει πάθει τίποτα το γυαλί.

το ξερω οτι εχει απαντηθει ξανα αλλα μολις το ανοιξα το κινητο και κανω τις πρωτες ρυθμισεις.

αν μπορει καποιος να μου γραψει τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω τωρα που ανοιξα τη συσκευη ?

Καλά, αύριο δε θα την έπαιρνες;;; :p anyway, αν βάλεις το wifi δεν έχει πια σχέση ο πάροχος, το καλύπτει το wifi :)

milena03
7 Σεπ. 2010, 16:46
Καλησπερα στην παρεα!Εχω αποφασισει οτι το Galaxy S θα ειναι το επομενο κινητο μου απλα καθυστερω λιγο γιατι περιμενω να ερθει με την froyo 2.2 να ειναι αναβαθμισμενο απο την εταιρεια μιας και ειμαι λιγο χαλιας σε αυτα τα θεματα.:O

(Μια φορα εκανα το λαθος και μπηκα στο Lg Arena menu και καταφερα και εβησα τα παντα,οποτε δεν ξαναασχολουμαι μην κανω μαλκια παλι :lol:)

Γνωριζει καποιος αν το παρω και το παω σε ενα samsung σερβις το κοστος του να αναβαθμισω την συσκευη σε froyo 2.2 αν δεν αντεξω και το παρω τωρα με την 2.1?:happy:

Επισης αν γνωριζεται κατι σχετικα με σταθερη βαση (σαν του i phone) φορτισης και θηκη τυπου πορτοφολι γνησια για το Galaxy S απο αντιπροσωπεια?
Ευχαριστω πολυ!;)

ps:Eχω διαβασει αρκετα για το κινητο αλλα δεν καταφερα να δω κατι για αυτα που ρωταω.:worry:

να το παρεις τωρα:happy: και δεν χρειαζετε να πας σε σερβις για αναβαθμιση,εδω τα παιδια του φορουμ μπρικια κολλανε?:happy: μια χαρα θα τα καταφερεις μην αγχωνεσε καθολου

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 16:52

Ευχαριστω πολυ!;)

Όπως είπε ο milena, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις... υποτίθεται ότι η Samsung προβλέπει για upgrade, δεν αλλάζει όλα τα τηλέφωνα κάθε φορά που βγαίνει ένα firmware... πρέπει να πουληθεί πρώτα όλο το stock με τα 2.1 τηλέφωνα, πριν αρχίσουν να βάζουν 2.2... θα περιμένεις πάρα πολύ.

Αν δε θες να μπλέξεις με ανεπίσημα rom και φοβάσαι τις χακιές ξέρω γω, η επίσημη αναβάθμιση γίνεται ανώδυνα και ακίνδυνα μέσω του Kies, αυτός είναι ο επίσημος τρόπος από τη Samsung, χωρίς κίνδυνο από beta firmwares.

Αν έχεις τα λεφτά και περιμένεις για 2.2, τζάμπα περιμένεις, χτύπα το :)

fotisg24
7 Σεπ. 2010, 16:53
Εγω για να περασω τις επαφες μου απο το hd2 στο galaxy τις συγχρονισα πρωτα με outlook, εσβησα τις σημειωσεις που ειχαν περαστει για το facebook (αυτες περνανε απο τον manilla), και μετα συγχρονισα το gmail με outlook. Τελος συγχρονισα το gmail με το galaxy.
Εμενα μια χαρα αλλαζουβ οι φωτο των επαφων μου οταν τις αλλαζουν στο facebook και μαλιστα οταν με καλουν φαινεται και το status τους...

βασικα μια εδομαδα εχω το κινητο και δεν ξερω και πολλα...αλλα ειχα αγανακτισει με τις επαφες....και εγω αυτο εκανα...πρωτα σε outlook> μετα σε gmail και μετα σε galaxy... βεβαια εσβησα απο τις "σημειωσεις" τα του μανιλλα και εκανα αντιγραφη την σελιδα του fb σαν "διευθυνση ιστοσελιδας" οπως εχεις τα τηλεφωνα...

αν ειχα αφησει μονο την σελιδα του facebook στις σημειωσεις θα μου αλλαζε τις φωτοραφιες και τα στατους? αυτο λες??? δεν το ξερα...να το κανω αν ειναι

ioannis_m
7 Σεπ. 2010, 16:56
να το παρεις τωρα:happy: και δεν χρειαζετε να πας σε σερβις για αναβαθμιση,εδω τα παιδια του φορουμ μπρικια κολλανε?:happy: μια χαρα θα τα καταφερεις μην αγχωνεσε καθολου

Βρε το ξερω οτι τα παιδια κολλανε μπρικια και μαλιστα πολυ καλα το θεμα ειναι εγω πως θα τα κολλησω?lol
Καταλαβα τι ηθελες να πεις,παντα θα εχω βοηθεια ευχαριστω!:happy:

Όπως είπε ο milena, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις... υποτίθεται ότι η Samsung προβλέπει για upgrade, δεν αλλάζει όλα τα τηλέφωνα κάθε φορά που βγαίνει ένα firmware... πρέπει να πουληθεί πρώτα όλο το stock με τα 2.1 τηλέφωνα, πριν αρχίσουν να βάζουν 2.2... θα περιμένεις πάρα πολύ.

Αν δε θες να μπλέξεις με ανεπίσημα rom και φοβάσαι τις χακιές ξέρω γω, η επίσημη αναβάθμιση γίνεται ανώδυνα και ακίνδυνα μέσω του Kies, αυτός είναι ο επίσημος τρόπος από τη Samsung, χωρίς κίνδυνο από beta firmwares.

Αν έχεις τα λεφτά και περιμένεις για 2.2, τζάμπα περιμένεις, χτύπα το :)

Δεν ειναιτα λεφτα το θεμα,με δοσεις θα το παρω ουτως η αλλως.:p
Απλα φοβαμαι μην κανω καμμια βλακεια και το μπρικαρω και μεινω και χωρις κινητο και να το πληρωνω κιολανες!:p:wacko:

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 17:05
Βρε το ξερω οτι τα παιδια κολλανε μπρικια και μαλιστα πολυ καλα το θεμα ειναι εγω πως θα τα κολλησω?lol
Καταλαβα τι ηθελες να πεις,παντα θα εχω βοηθεια ευχαριστω!:happy:

Δεν ειναιτα λεφτα το θεμα,με δοσεις θα το παρω ουτως η αλλως.:p
Απλα φοβαμαι μην κανω καμμια βλακεια και το μπρικαρω και μεινω και χωρις κινητο και να το πληρωνω κιολανες!:p:wacko:

Αγχώνεσαινε χωρίς λόγονε , πολυ λίγα πράγματα μπορούν να μπρικάρουν το κινητό αυτό, δεν είναι σαν τα παλιά νοκια ... σε περίπτωση που νομίζεις ότι πας να κάνεις βλακεία (που απ'αυτά που λες δεν το βλέπω), απλά ρώτα εδώ ;)

Prattein_Aloga
7 Σεπ. 2010, 17:06
βασικα μια εδομαδα εχω το κινητο και δεν ξερω και πολλα...αλλα ειχα αγανακτισει με τις επαφες....και εγω αυτο εκανα...πρωτα σε outlook> μετα σε gmail και μετα σε galaxy... βεβαια εσβησα απο τις "σημειωσεις" τα του μανιλλα και εκανα αντιγραφη την σελιδα του fb σαν "διευθυνση ιστοσελιδας" οπως εχεις τα τηλεφωνα...

αν ειχα αφησει μονο την σελιδα του facebook στις σημειωσεις θα μου αλλαζε τις φωτοραφιες και τα στατους? αυτο λες??? δεν το ξερα...να το κανω αν ειναι

Σβησε τις διευθυνσεις του facebook. Τελειως. Απο κει και περα συνδεσε τον λογαριασμο του facebook μεσω των ρυθμισεων (accounts νομιζω ειναι) και θα εισαι ενταξει. Θα σου βγει μενου για να αντιστοιχεις τις επαφες ξεχωριστα (πχ τον Giorgo Papadopoulo του fb με τον Γιωργο Παπαδοπουλο των επαφων σου αφου δεν μπορει να καταλαβει την αντιστοιχια). Βασικα αν βαριεσαι να σβηνεις τις διευθυνσεις απο τις σημειωσεις μην το κανεις, πιστευω θα ειναι οκ ακομα και αν παραλειψεις το βημα αυτο.
Νομιζω επισης πως το ιδιο γινεται αν κατεβασεις την εφαρμογη facebook απο το market και κανεις merge του καταλογου. Μετα θα πας στις ρυθμισεις της καθε επαφης και θα την αντιστοιχισεις με την facebook επαφη της..

argam
7 Σεπ. 2010, 17:10

APNDroid aν θες να κοβεις τα data, κατι σαν το NoData των WM (ειναι ομως λιγο δυστροπο, μερικες φορες χρειαζεται reboot για να ενεργοποιηθουν τα data)
3d Watchgog για μετρητη

TonyK
7 Σεπ. 2010, 17:14
Καλά, αύριο δε θα την έπαιρνες;;; :p anyway, αν βάλεις το wifi δεν έχει πια σχέση ο πάροχος, το καλύπτει το wifi :)
ηταν να μου ερθει σημερα η αυριο με courier. και μου ηρθε σαν δωρακι μεσημεριατικα γιατι πιστευα οτι αφου δεν με πηρανε οτι θα ερθει αυριο :p
τωρα ειμαι σπιτι και εχω το wifi. μετα ομως που θα φυγω, απο που θα κλεισω το 3g internet ? που ειναι στις ρυθμισεις για να το βρω ?
θυμισε μου φιλε πως λεγεται και η εφαρμοφη στο market για να μετραω τα internet data.
στις ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας, βρηκα εκει που λεει Ονοματα σημειων προσβασης, οτι εχει το cosmote internet και το cosmote mms. δεν εχει ομως καμια επιλογη για να το κανω disable. Μηπως ειναι καπου αλλου ?

tarirs
7 Σεπ. 2010, 17:16
ηταν να μου ερθει σημερα η αυριο με courier. και μου ηρθε σαν δωρακι μεσημεριατικα γιατι πιστευα οτι αφου δεν με πηρανε οτι θα ερθει αυριο :p
τωρα ειμαι σπιτι και εχω το wifi. μετα ομως που θα φυγω, απο που θα κλεισω το 3g internet ? που ειναι στις ρυθμισεις για να το βρω ?
θυμισε μου φιλε πως λεγεται και η εφαρμοφη στο market για να μετραω τα internet data.
στις ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας, βρηκα εκει που λεει Ονοματα σημειων προσβασης, οτι εχει το cosmote internet και το cosmote mms. δεν εχει ομως καμια επιλογη για να το κανω disable. Μηπως ειναι καπου αλλου ?

data counter

TonyK
7 Σεπ. 2010, 17:19
Σ'ευχαριστω φιλε Αργυρη. την ωρα που απαντουσες εγραφα παραλληλα και ξαναρωτησα πιο πανω δυστυχως.

το αντιστοιχο Push mail Που εχει μεσω activesync στα windows mobile και που ειχα στο hd2, Πως θα το κανω εδω ?
στο hd2 ειχα συγχρονισμο email, επαφες και ημερολογιο μεσω του activesync και με push.
εδω πως γινεται ? σε ποιο μενου ?
πολλα thanks για την βοηθεια !!!! μολις μπω στο πνευμα λιγο θα τα φτιαξω ολα. αλλα τωρα τριγυριζουν ολο μεσα μου τα windows mobile και ψαχνω ολη την ωρα !!!!
:lol::lol::lol::lol:

fotisg24
7 Σεπ. 2010, 17:19
Σβησε τις διευθυνσεις του facebook. Τελειως. Απο κει και περα συνδεσε τον λογαριασμο του facebook μεσω των ρυθμισεων (accounts νομιζω ειναι) και θα εισαι ενταξει. Θα σου βγει μενου για να αντιστοιχεις τις επαφες ξεχωριστα (πχ τον Giorgo Papadopoulo του fb με τον Γιωργο Παπαδοπουλο των επαφων σου αφου δεν μπορει να καταλαβει την αντιστοιχια). Βασικα αν βαριεσαι να σβηνεις τις διευθυνσεις απο τις σημειωσεις μην το κανεις, πιστευω θα ειναι οκ ακομα και αν παραλειψεις το βημα αυτο.
Νομιζω επισης πως το ιδιο γινεται αν κατεβασεις την εφαρμογη facebook απο το market και κανεις merge του καταλογου. Μετα θα πας στις ρυθμισεις της καθε επαφης και θα την αντιστοιχισεις με την facebook επαφη της..

ευχαριστω παρα πολυ!!!
δεν τα ηξερα αυτα...!!!!!!

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 17:25

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο Eclair. Θα υπάρχει στο Froyo. Μέχρι τότε, το ΑPN Droid κάνει τη δουλειά, με τις ιδιοτροπίες του.

Αν όμως δε θες καθόλου 3g internet, γιατί δε βγάζεις τελείως το internet APN? Άσε μόνο το mms.

alpapado
7 Σεπ. 2010, 17:25
δεν ειδα απαντηση στις προηγουμενες ερωτησεις μου αλλα ας θεσω ακομα μια

πως μπορω να παιρνω τα mails απο τον yahoo λογαριασμο μου στο κινητο?
στην επιλογη mails δεν τον περναει τον λογαριασμο μου,μου βγαζει μηνυμα σφαλματος
υπαρχει τροπος?

tonysac
7 Σεπ. 2010, 17:27
δεν ειδα απαντηση στις προηγουμενες ερωτησεις μου αλλα ας θεσω ακομα μια

πως μπορω να παιρνω τα mails απο τον yahoo λογαριασμο μου στο κινητο?
στην επιλογη mails δεν τον περναει τον λογαριασμο μου,μου βγαζει μηνυμα σφαλματος
υπαρχει τροπος?

Κατέβασε την αντίστοιχη εφαρμογή του yahoo από το μάρκετ...λειτουργεί μία χαρά!

Sent from my Galaxy S

TonyK
7 Σεπ. 2010, 17:29
Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο Eclair. Θα υπάρχει στο Froyo. Μέχρι τότε, το ΑPN Droid κάνει τη δουλειά, με τις ιδιοτροπίες του.

Αν όμως δε θες καθόλου 3g internet, γιατί δε βγάζεις τελείως το internet APN? Άσε μόνο το mms.
εχω 500mb γι'αυτο τον λογο, για να παιρνω τα email μου με Push, και να μπαινω και facebook,twitter κ.τ.λ οταν δεν ειμαι σπιτι και γενικα καπου οπου δεν εχει wifi.
γι'αυτο και θελω να το κλεινω οποτε θελω και να το ανοιγω οποτε θελω.
το APN droid χρειαζεται επανεκινησεις για να δουλευει οποτε θελω να κανω ενναλαγη ?

ειδα στο market και ενα widget με ονομα apn on-off widget. δουλευει αυτο μηπως καλυτερα ? το εχει δοκιμασει κανεις ?

το 3d Watchgog το εκανα αναζητηση αλλα δεν το βρηκα στο market. πρεπει να κανω κατι για να το δω μηπως ?

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 17:30
Μόλις είδα στο Samsung Apps ότι ανέβηκε πριν 5 μέρες το Task Manager 1.14.
Είναι το ίδιο με το Program Monitor που έχουμε στο κινητό (από τα widget)? Τουλάχιστον από τις φωτογραφίες φαίνεται ολόιδιο, δεν ξέρω αν έχει κάτι διαφορετικό η έκδοση αυτή...

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 17:35
APNDroid aν θες να κοβεις τα data, κατι σαν το NoData των WM (ειναι ομως λιγο δυστροπο, μερικες φορες χρειαζεται reboot για να ενεργοποιηθουν τα data)
3d Watchgog για μετρητη

Βασικά σχετικά με αυτό εγώ έχω παρατηρήσει ότι ενώ κλείνω και ανοίγω κανονικά τα data και κάθε φορά δουλεύουν όλα κανονικά αν κάποια στιγμή ανοίξω το wi-fi και κλείσω τα data και μετά κλείσω το wi-fi και ανοίξω πάλι τα data μετά δε μπαίνει στο ίντερνετ και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Κάθε φορα δλδ που ανοίγω το wi-fi μετά τα data δε δουλεύουν. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.
Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 17:55
τελικα το πηρα το galaxy και ειμαι ενθουσιασμενος

εχω μια δυο ερωτησεις

1)καμια καλη θηκη για να αγορασω υπαρχει online για να μην γρατζουνιεται η οθονη?

2)οι χαρτες του mls destinator ερχονται σε μαι 2Gb microSD καρτα.Γινεται να τους αντιγραψω σε μαι 4Gb που εχω και να λειτουργουν ή οχι?

3)το 2in1 της cosmote λειτουργει κανονικα?ξερει κανεις? γιατι με ενδιαφερει να βαλω και την δευτερη συνδεση σε αυτο το κινητο

4)υπαρχει τροπος στις επαφες η κατακορυφη αλφαβητικη στηλη να ειναι στα ελληνικα???

5)υπαρχει τροπος να βαλει κανεις φωτογραφια σε ομαδα επαφων ωστε ολες να εμφανιζουν αυτη τη φωτογραφια οταν χτυπαει το τηλεφωνο?

6)υπαρχουν προφιλ ηχητικα (και που ειναι και δεν τα εχω δει) ωστε να αλλαζω πχ για το σπιτι πιο σιγανο..για την δουλεια πιο δυνατο και με δονηση κλπ?

1) Πάρα πολλές... κοίτα στο ebay... τώρα το ποιά να πάρεις δε μπορούμε να σου το πούμε εμείς, αυτά είναι γούστα!
2) Όχι. Πρέπει να τις στείλεις στην MLS με την καινούρια κάρτα, να τις περάσουν αυτοί και να κλειδώσουν την κάρτα.
4) Όχι, αν και υπάρχει το dialer one που προτάθηκε μόλις στην προηγούμενη σελίδα.
6) Όχι, αλλά υπάρχουν apps στο market που το κάνουν... π.χ. το setting profiles.

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 17:57
Βασικά σχετικά με αυτό εγώ έχω παρατηρήσει ότι ενώ κλείνω και ανοίγω κανονικά τα data και κάθε φορά δουλεύουν όλα κανονικά αν κάποια στιγμή ανοίξω το wi-fi και κλείσω τα data και μετά κλείσω το wi-fi και ανοίξω πάλι τα data μετά δε μπαίνει στο ίντερνετ και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Κάθε φορα δλδ που ανοίγω το wi-fi μετά τα data δε δουλεύουν. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.
Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Ναι φαίνεται προβληματικό το APNdroid στο τηλέφωνό μας.

εχω 500mb γι'αυτο τον λογο, για να παιρνω τα email μου με Push, και να μπαινω και facebook,twitter κ.τ.λ οταν δεν ειμαι σπιτι και γενικα καπου οπου δεν εχει wifi.
γι'αυτο και θελω να το κλεινω οποτε θελω και να το ανοιγω οποτε θελω.
το APN droid χρειαζεται επανεκινησεις για να δουλευει οποτε θελω να κανω ενναλαγη ?

ειδα στο market και ενα widget με ονομα apn on-off widget. δουλευει αυτο μηπως καλυτερα ? το εχει δοκιμασει κανεις ?

το 3d Watchgog το εκανα αναζητηση αλλα δεν το βρηκα στο market. πρεπει να κανω κατι για να το δω μηπως ?

Με 500μβ δε νομίζω ότι χρειάζεται να το κλείνεις, απλά ξετίκαρε το background data και κλείσε τα mail... και δε θα κάνει τίποτα... δοκίμασε να δεις.
Oρίστε το 3G watchdog... :17048

alpapado
7 Σεπ. 2010, 18:16
1) Πάρα πολλές... κοίτα στο ebay... τώρα το ποιά να πάρεις δε μπορούμε να σου το πούμε εμείς, αυτά είναι γούστα!
2) Όχι. Πρέπει να τις στείλεις στην MLS με την καινούρια κάρτα, να τις περάσουν αυτοί και να κλειδώσουν την κάρτα.
4) Όχι, αν και υπάρχει το dialer one που προτάθηκε μόλις στην προηγούμενη σελίδα.
6) Όχι, αλλά υπάρχουν apps στο market που το κάνουν... π.χ. το setting profiles.

ευχαριστω πολυ φιλε μου

tarirs
7 Σεπ. 2010, 18:23
Παιδια ακουστε τι επαθε ο αδερφος μου...,πηρε ο υιος του ενα μαχαιρι κ εξυσε το γυρω-γυρω κασωμα..:cry:Υπαρχει δυνατοτητα αγορας απο σιτε εξωτερικου?
Και αν υπαρχει καποιο βιντεακι απο utube πως βγαινει...?

Ηθελε να μην γυαλιζει τοσο ειπε το *******ι...:lol::p:X

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 18:26
Παιδια ακουστε τι επαθε ο αδερφος μου...,πηρε ο υιος του ενα μαχαιρι κ εξυσε το γυρω-γυρω κασωμα..:cry:Υπαρχει δυνατοτητα αγορας απο σιτε εξωτερικου?

Και ζει ακόμα? Καλά πόσο χρονών είναι? Φαντάζομαι πολύ πιτσιρίκι.

tarirs
7 Σεπ. 2010, 18:27
Και ζει ακόμα? Καλά πόσο χρονών είναι? Φαντάζομαι πολύ πιτσιρίκι.

9 ειναι,κ τι να κανει τωρα,εγω τιμωρια 1 χρονο θα τον εβαζα...:rolleyes:

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 18:32
Γίνεται να αφαιρέσω εφαρμογές που έχει μέσα το τηλέφωνο όπως utalk κτλ?

Prattein_Aloga
7 Σεπ. 2010, 18:46
Γίνεται να αφαιρέσω εφαρμογές που έχει μέσα το τηλέφωνο όπως utalk κτλ?

Γινεται μεσω του titanium. ΑΛΛΑ, δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι αυτο, διοτι αν το συστημα ψαχνει κατα το boot να βρει την εφαρμογη και δεν την βρισκει then what? Ρωτησα και στους xda αν καποιος εχει αφαιρεσει εφαρμογες για να ποσταρει ποιες και δεν εβγαλα ακρη οποτε δεν το επιχειρησα, οποτε do it at your own risk αλλα κρατα ενα back up καλου κακου.
Το μονο που αφαιρεσα ηταν το swype αλλα καπακι του εβαλα μια εκδοση με μονο αγγλικα και ελληνικα οποτε δεν αποτελει κριτιριο.

TonyK
7 Σεπ. 2010, 18:49
πφφφφ, εχω απογοητευτει λιγουλακι :(.
στο hd2 ειχα περασει την froyo 2.2 και ειχε στα widgets σχεδον τα παντα, απο facebook , email, rss κ.τ.λ.
εδω γιατι λειπουν ολα αυταααα ???
τουλαχιστον μπορω να τα βρω ολα στο market ? ξερετε ???

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 18:52
Γινεται μεσω του titanium. ΑΛΛΑ, δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι αυτο, διοτι αν το συστημα ψαχνει κατα το boot να βρει την εφαρμογη και δεν την βρισκει then what? Ρωτησα και στους xda αν καποιος εχει αφαιρεσει εφαρμογες για να ποσταρει ποιες και δεν εβγαλα ακρη οποτε δεν το επιχειρησα, οποτε do it at your own risk αλλα κρατα ενα back up καλου κακου.
Το μονο που αφαιρεσα ηταν το swype αλλα καπακι του εβαλα μια εκδοση με μονο αγγλικα και ελληνικα οποτε δεν αποτελει κριτιριο.

Oκ. Επίσης με ενδιαφέρει πολύ αυτό με το swype που λες. Απ'οτι κατάλαβα δεν ήθελες να σου βγάζει τη λίστα με όλες τις γλώσσες κάτι που θέλω κι εγώ. Έχεις πρόχειρη την έκδοση που λες?

Prattein_Aloga
7 Σεπ. 2010, 18:58
Oκ. Επίσης με ενδιαφέρει πολύ αυτό με το swype που λες. Απ'οτι κατάλαβα δεν ήθελες να σου βγάζει τη λίστα με όλες τις γλώσσες κάτι που θέλω κι εγώ. Έχεις πρόχειρη την έκδοση που λες?

Αυτη τη στιγμη οχι γιατι ειμαι απο κινητο στην δουλεια, αλλα το βραδυ που θα παω σπιτι θα βρω το apk και θα το ανεβασω :)

tarirs
7 Σεπ. 2010, 19:01

παιδια οποιος γνωριζει κατι μημ ξεχασετε-αγνοησετε διοτι οσο το βλεπει παθαινει εγκεφαλικο...:wacko::dizzy::shock:

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 19:02

Δε χρειάζεται αυτό. Απλά σύρε το δάχτυλό σου από το swype button με το i στο q (;) , και θα αλλάξει σε αγγλικά ή ελληνικά κατευθείαν (οι 2 τελευταίες γλώσσες που διάλεξες). Δε χρειάζεται να πας στις επιλογές, ούτε να ξαναδεις τη λίστα με όλες τις γλώσσες.

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 19:04
παιδια οποιος γνωριζει κατι μημ ξεχασετε-αγνοησετε διοτι οσο το βλεπει παθαινει εγκεφαλικο...:wacko::dizzy::shock:

Δεν έχω δει ακόμα να πουλάνε ανταλλακτικά πίσω καλύματα, αλλά σίγουρα θα βγουνε αργά ή γρήγορα....μπορεί να βάλει μια θήκη στο μεταξύ από πάνω να μη φαίνεται... και να μάθει ο μικρός ότι δεν πειράζουμε τα πράγματα του μπαμπά...

dimitris15
7 Σεπ. 2010, 19:05
παιδια πως βλεπω τους σελιδοδεικτες που εχω βαλει στα αγαπημενα μου

giorgos147
7 Σεπ. 2010, 19:07
Όπως ξανά έχω ρωτήσει: Έχω το Vibrant και το Swype στα Αγγλικά μου έχει λύσει τα χέρια. Δεν έχω όμως υποστήριξη Ελληνικών. Μπορώ να τα βρω κάπου;

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 19:08
Όπως ξανά έχω ρωτήσει: Έχω το Vibrant και το Swype στα Αγγλικά μου έχει λύσει τα χέρια. Δεν έχω όμως υποστήριξη Ελληνικών. Μπορώ να τα βρω κάπου;

Ναι, έχεις pm. Btw, πρέπει να είσαι root για να πειράξεις/αλλάξεις το swype.

tarirs
7 Σεπ. 2010, 19:09
Δεν έχω δει ακόμα να πουλάνε ανταλλακτικά πίσω καλύματα, αλλά σίγουρα θα βγουνε αργά ή γρήγορα....μπορεί να βάλει μια θήκη στο μεταξύ από πάνω να μη φαίνεται... και να μάθει ο μικρός ότι δεν πειράζουμε τα πράγματα του μπαμπά...

οκ,ευχαριστω,παντως αν πεσει πουθενα το ματι σας κ με θυμηθητε...:happy:
Αντε να του εξηγησεις του μικρου...το ειδε που γυαλιζε...κ ακριβως διπλα ηταν το δικο μου αλλα με θηκη,κ ζελατινα ντυμενο μπρος-πισω...αλλα βρηκε το αλλο που ηταν γυμνο...:lol::p

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 19:10
Δε χρειάζεται αυτό. Απλά σύρε το δάχτυλό σου από το swype button με το i στο q (;) , και θα αλλάξει σε αγγλικά ή ελληνικά κατευθείαν (οι 2 τελευταίες γλώσσες που διάλεξες). Δε χρειάζεται να πας στις επιλογές, ούτε να ξαναδεις τη λίστα με όλες τις γλώσσες.

Τι είπες τώρα? Απίστευτο. Νιώθω πολύ βλάκας που δεν το ήξερα έχοντας το κινητό πάνω από 2,5 μήνες. Σ' ευχαριστώ πολύ.

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 19:24
οκ,ευχαριστω,παντως αν πεσει πουθενα το ματι σας κ με θυμηθητε...:happy:
Αντε να του εξηγησεις του μικρου...το ειδε που γυαλιζε...κ ακριβως διπλα ηταν το δικο μου αλλα με θηκη,κ ζελατινα ντυμενο μπρος-πισω...αλλα βρηκε το αλλο που ηταν γυμνο...:lol::p

Ναι οκ συμβαίνουν αυτά... αλλά μια χαρά μπορείς να του εξηγήσεις, δεν είναι 4, είναι ολόκληρο αγόρι, σε 2 χρόνια θα τελειώσει το δημοτικό... anyway, ο καθένας με τις μεθόδους του :)

Τι είπες τώρα? Απίστευτο. Νιώθω πολύ βλάκας που δεν το ήξερα έχοντας το κινητό πάνω από 2,5 μήνες. Σ' ευχαριστώ πολύ.

:) Υποθέτω όμως ξέρεις το άλλο με το swipe από το swype button i στο SYM, έ;

Devil_7
7 Σεπ. 2010, 19:33
:) Υποθέτω όμως ξέρεις το άλλο με το swipe από το swype button i στο SYM, έ;

Ναι, εντάξει. Αυτό το ξέρω.:p

argam
7 Σεπ. 2010, 19:39
παιδια πως βλεπω τους σελιδοδεικτες που εχω βαλει στα αγαπημενα μου

Πατας το εικονιδιο που ειναι δίπλα στη γραμμη διευθυνσεων του browser

alpapado
7 Σεπ. 2010, 19:39

απιστευτα φανταστικο tip αυτο!!!
καλα που το βρηκες?
δεν νομιζω οτι λεει κατι τετοιο το manul
thnx

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 19:42
απιστευτα φανταστικο tip αυτο!!!
καλα που το βρηκες?
δεν νομιζω οτι λεει κατι τετοιο το manul
thnx

Ναι είναι φοβερά χρήσιμο... αλλά και αρκετά γνωστό, και έχει ξαναειπωθεί εδώ αρκετές φορές ;)

argam
7 Σεπ. 2010, 19:42
Υποθέτω όμως ξέρεις το άλλο με το swipe από το swype button i στο SYM, έ;

και το άλλο από το swype button στο G ...

Πάντως έχει πολλά τιπ πατώντας στο πλήκτρο swype button στιγμιαία και πατατεταμένα. Ρίχτε μια ματια

alpapado
7 Σεπ. 2010, 19:43
εχω μια ακομα ερωτηση

περναω γεννεθλια σε μια επαφη και αυτα ΔΕΝ περνιονται αυτοματα και στο ημερολογιο σαν ειδοποιηση
Δεν θα επρεπε να γινεται αυτο?

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 19:49
και το άλλο από το swype button στο G ...

Στα D, F, G, H είναι η ίδια λειτουργία...

argam
7 Σεπ. 2010, 19:52
Στα D, F, G, H είναι η ίδια λειτουργία...

Ναι το εχουν κανει για οσους εχουν χοντρα δάκτυλα και δεν μπορουν να κεντράρουν :p

tarirs
7 Σεπ. 2010, 20:19
εχω μια ακομα ερωτηση

περναω γεννεθλια σε μια επαφη και αυτα ΔΕΝ περνιονται αυτοματα και στο ημερολογιο σαν ειδοποιηση

πως περνας γεννεθλια κ στο εμφανιζει,που πας...?

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 20:22
Τι φορτιστή αυτοκινήτου προτείνετε?

Έχει κανείς τον επίσημο της Samsung?

http://www.samsung.com/us/consumer/mobile/mobile-phones/mobile-phone-accessories/CAD300UBEB/STD/index.idx?pagetype=acc_detail&subsubtype=chargers

http://www.skroutz.gr/search?cat_id=&keyphrase=CAD300UBE

moysatos
7 Σεπ. 2010, 20:54

Φιλε μου εγω απο την πρωτη στιγμη αυτο χρησιμοποιω.Δουλευει τελεια.Κανενα προβλημα.Το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Sergios
7 Σεπ. 2010, 20:57
εχω μια ακομα ερωτηση

Με τη λειτουργία του ημερολογίου παρατήρησα ότι αν περνάς ημερομηνίες στα γενέθλια των επαφών τις δείχνει μόνο αν έχεις ενεργοποιήσει την προβολή ημερολογίου του τηλεφώνου. Έτσι έλυσα και το πρόβλημα που είχα με τις διπλές εγγραφές. Εμφανίζω μόνο το ημερολόγιο του gmail

Όσο για τις επαφές, επανέρχομαι με τα εξής:

1. Όταν έχεις επαφές στο τηλέφωνο και περνάς νέες επαφές, ή τις ενημερώνεις, δεν τις συγχρονίζει με τις επαφές του gmail, ακόμα και αν τις έχεις και τις δύο παράλληλα να τις βλέπει το τηλέφωνο! Αυτό δηλαδή που γινόταν με το gmail μέχρι και από Nokia!!!

2. Τα γκρουπς που έκανα στο τηλέφωνο δεν τα συγχρόνιζε με το gmail (υποθέτω λόγω του παραπάνω προβλήματος). Έτσι σταμάτησα την προβολή του καταλόγου του τηλεφώνου, άφησα μόνο το gmail, και πήγα και έκανα γκρουπς στο gmail. Αμ δε... Τα groups του gmail δεν τα δείχνει στο τηλέφωνο... Έτσι είμαι σε αδιέξοδο.

3. Στην εισαγωγή των επαφών με vcf από την κάρτα μνήμης (στο τηλέφωνο, όχι στο gmail), τα γενέθλια βγήκαν στη μορφή 909.74.1 Η αντίστοιχη εισαγωγή στο gmail έγινε χωρίς προβλήματα.

4. Όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι στις επαφές, εκτός από το βασικό τους μενού, δεν εμφανίζεται η επιλογή αναζήτησης. Έτσι όταν π.χ. θέλεις να προσθέσεις επαφές σε μία ομάδα από το μενού της ομάδας, ή θέλεις να ενημερώσεις μια επαφή με έναν αριθμό που μόλις σε κάλεσε, πρέπει να αναζητήσεις με το δάχτυλο, χωρίς να μπορείς να πληκτρολογήσεις τα αρχικά γράμματα για να σε πάει στην επαφή.

Στα θετικά, βρήκα ένα φανταστικό κόλπο να μετατρέπεις όλες τις επαφές του Nokia που είναι σε vcf (και οποιεσδήποτε άλλες αντίστοιχες επαφές όπως του Outlook express ή του wlm) σε μία και μόνο επαφή για εύκολη είσοδο στο gmail. Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί, αλλά αξίζει τον κόπο. Η λύση εδώ (http://www.google.com/support/forum/p/gmail/thread?tid=4d25bcd602401cfe&hl=en)

TonyK
7 Σεπ. 2010, 21:11
Παιδια αναφορα παραδοσης στα sms δεν εχει το μηχανακι μας ? :)
ρωταω ξανα επισης μηπως και γνωριζει καποιος. το 3g watchgog δεν το βρηκα με αναζητηση στο market. πρεπει να εχω κανει κατι για να μπορω να το δω ?

argam
7 Σεπ. 2010, 21:16
ρωταω ξανα επισης μηπως και γνωριζει καποιος. το 3g watchgog δεν το βρηκα με αναζητηση στο market. πρεπει να εχω κανει κατι για να μπορω να το δω ?

3g watchdog όχι 3g watchgog, το τσεκαρα και υπάρχει
Δεν χρησιμοποιω αναφορες παράδοσης αλλά στις ρυθμισεις των μηνυμάτων υπάρχει επιλογή να τσεκάρεις

sk7lafkos
7 Σεπ. 2010, 21:16

εχει κανονικα..πας στα μηνυματα-->μενου με το κουμππι κατω αριστερα-->ρυθμισεις και εκει εχει αναφορες παραδοσης που το κανεις τικ!

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 21:19

Και αναφορά παράδοσης, αλλά και αναφορά διαβάσματος έχει...στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων θα τα βρεις...

argam
7 Σεπ. 2010, 21:23
πω πω ρε παιδια γρηγοροι που είμαστε τρεις τρεις απανταμε ταυτοχρονα :lol:

tdm
7 Σεπ. 2010, 21:34
Έχετε να προτείνετε κάποια προστασία οθόνης (ζελατίνα) ?
Από ότι έχω διαβάσει εδώ τουλάχιστον με τις γνωστές υπάρχουν προβλήματα... (ή δεν είναι έτσι?)

fotisg24
7 Σεπ. 2010, 21:36
μολις προσεξα την τζαμαουα μεταφραση της samsung greece...!

ακου εκει "ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΝΗΜΑΤΟΣ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TonyK
7 Σεπ. 2010, 21:37
και ταχυτατοι ειστε και πολυ εξυπηρετικοι και ολα !!!!

πω πω ρε παιδια, ειναι πραγματικα πολυ περιεργο συναισθημα, οταν απο την μια μερα στην αλλη, ενω εισαι γνωστης και power user ενος λειτουργικου οπως εγω στα windows mobile, οπου βοηθας ολους τους νεοτερους και νιωθεις τοσο ωραια που βοηθας και μοιραζεσαι τις γνωσεις σου, ξαφνικα γινεσαι εντελως rookie σε ενα νεο λειτουργικο με νεες ρυθμισεις και νεες λειτουργιες.

και πολλες φορες ρωτας κατι και περιμενεις με αγωνια να σου απαντησει καποιος γιατι ψαχνεσαι και δεν μπορεις ουτε ξερεις να βρεις αυτο που θελεις.
πιστευω οτι πολλα παιδια εδω μεσα το εχουν ζησει αυτο το συναισθημα και ειναι πολυ περιεργο, ειδικα στην αρχη μεχρι να ξεδιαλυνεις μερικα πραγματα.

ευτυχως η παρεα εδω ειναι πολυ καλη και γι'αυτο και θα το κρατησω το galaxy. να το φερω στα μετρα μου σιγα σιγα με την βοηθεια σας εδω και καποια στιγμη να μπορω κι'εγω να βοηθαω τους νεοτερους.
ευχαριστω και παλι πρωτα για την υπομονη σας και δευτερον για την ολη βοηθεια :).

red_herring
7 Σεπ. 2010, 21:43
Το έχεις καθαρίσει πολύ καλά και το είδες πολύ προσεκτικά?
Σε ξένα forums μιλάνε πάντως για πολύ εύκολο scratching...έχει πολύ κόσμο που έχουν σημάδια πολύ εύκολα...επίσης από όσο διάβασα δεν πρόκειται για γορίλλα τελικά.
Για πες από PDair πόσες μέρες έκανε να σου έρθει? Τι πήρες?
Από εκεί περιμένω κι εγώ...

Ναι το εχω καθαρισει εξονυχιστικα μονο και μονο γιαυτο το λογο και ευτυχως δεν παρατηρησα κατι. Το μονο που μπορεσα να δω (αν θεωρηθει γρατσουνια) ειναι κατι πολυ πολυ μικρα σημαδακια στο τελειωμα του γυαλιου εκει που ξεκιναει το μεταλλικου χρωματος πλαισιο.

Παρεμπιπτόντως τα μονα σημαδια που παρατηρησα βρισκονται επανω σε αυτο το πλαισιο και σιγουρα ειναι αποτελεσμα του μπες-βγες στην προχειρη θηκη που εχω (και δεν νομιζω να φταιει η θηκη γιαυτο-μαλλον η φτηνοκατασκευη-βαφη). Ουσιαστικα ειναι σαν να εχει ξεθωριασει ελαχιστα η βαφη.

Παντως εμενα πολλα κινητα μου τα εχει γρατσουνισει η τσεπη του τζιν και χωρις φυσικα να πεταω στην ιδια τσεπη κλειδια, λεφτα κλπ. Αυτο συνηθως στην τσεπη και παντα με θηκη και μερικες φορες στο χερακι οταν προκειται για μικρες αποστασεις με τα ποδια. Στο αυτοκινητο παντα στη θεση του συνοδηγου (με κλειστο παραθυρο παντα lol) και αν υπαρχει συνοδηγος και παλι με τη θηκη στην τσεπη.

Οσο για την invisibleSHIELD που προαναφερθηκε, πιστευα οτι θα καταπολεμουσε τη φοβια μου για γρατσουνιες αλλα μολις την εγκατεστησα αλλαξα τελειως γνωμη, οχι γιατι δεν εκανε τη δουλεια της, αλλα επειδη για να την κανει προκαλουσε ενα σωρο αλλα θεματα. Εχω γραψει εκτενες ποστ για την εμπειρια μου με την invisibleSHIELD.

Την pdair δεν την εχω παραγγειλει ακομα γιατι ειμαι στο ψαξιμο, αλλα μαλλον θα καταληξω σε αυτην
http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000993&products_id=30923

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 21:47
Την pdair δεν την εχω παραγγειλει ακομα γιατι ειμαι στο ψαξιμο, αλλα μαλλον θα καταληξω σε αυτην
http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000993&products_id=30923

Εχω παραγγείλει ήδη την έκδοση χωρίς το κλιπάκι ζώνης, υποθέτω θα έρθει σε καναδυό μέρες... θα σου πω αν είναι οκ

twins1706
7 Σεπ. 2010, 21:53
ξερει καποιος ποση ωρα θελει η πρωτη φορτηση?

TonyK
7 Σεπ. 2010, 21:56
ξερει καποιος ποση ωρα θελει η πρωτη φορτηση?
εγω φιλε μολις το εβγαλα απο την κουτα, το εβαλα στην πριζα και το δουλευα συγχρονως.
τωρα το εχω βγαλει και μολις ξεφορτισει θα του κανω απλα 2-3 πληρη κυκλους φορτισης και ειναι μια χαρα.
δεν υπαρχει πλεον το θεμα οπως παλια που επρεπε να το φορτιζουμε 8 ωρες.
απολαυσε το τηλεφωνο σου και μην σε αγχωνει η μπαταρια.
------------------------
κατι αλλο τωρα.
προσπαθησα να στειλω sms γραφωντας το κειμενο με το swype και δεν το στελνει.
παταω αποστολη, ακουγεται ενας ηχος αλλα το μηνυμα δεν το στελνει.
δοκιμασα 3 φορες. μολις γυρισα σε πληκτρολογιο samsung το εστειλε αμεσως.

στις ρυθμισεις, στο "εισαγωγη λειτουργιας" που εχει επιλογη για τα sms, εκει που εχει μια ρυθμιση για unicode, αυτοματο και αλφαβητο GSM, τι εχετε επιλεξει ?
ειναι η αντιστοιχη επιλογη που ηταν στα νοκια για unicode για να μπορει να στελνει sms με 160 χαρακτηρες σωστα ?
ποια επιλογη πρεπει να εχουμε για να στελνει sms με 160 και να μην το στελνει σε 2 μηνυματα ?

TonyK
7 Σεπ. 2010, 22:05
Λοιπον, δοκιμασα και τις 3 επιλογες και :
με τις επιλογες αλφαβητο gsm και unicode στελνει κανονικα με το swype.
αν το εχω στο αυτοματο δεν στελνει.
δοκιμαστε το κι'εσεις και πειτε μου :).

zafiridis
7 Σεπ. 2010, 22:17
πρεπει να κανεις ενα φακελο Notifications και να τον βαλεις στην καρτα μνημης χυμα και εκει μεσα να βαλεις τον ηχο..μετα πας μηνυματα-ρυθμισεις-κατω κατω στις ρυθμισεις ειδοποιησης επιλογη ηχου κλησης,επιλεγεις και εισαι jet!!:D

Eυχαριστω εισαι κορυφη
the best

argam
7 Σεπ. 2010, 22:18
και ταχυτατοι ειστε και πολυ εξυπηρετικοι και ολα !!!!

πω πω ρε παιδια, ειναι πραγματικα πολυ περιεργο συναισθημα, οταν απο την μια μερα στην αλλη, ενω εισαι γνωστης και power user ενος λειτουργικου οπως εγω στα windows mobile, οπου βοηθας ολους τους νεοτερους και νιωθεις τοσο ωραια που βοηθας και μοιραζεσαι τις γνωσεις σου, ξαφνικα γινεσαι εντελως rookie σε ενα νεο λειτουργικο με νεες ρυθμισεις και νεες λειτουργιες.
και πολλες φορες ρωτας κατι και περιμενεις με αγωνια να σου απαντησει καποιος γιατι ψαχνεσαι και δεν μπορεις ουτε ξερεις να βρεις αυτο που θελεις.
πιστευω οτι πολλα παιδια εδω μεσα το εχουν ζησει αυτο το συναισθημα και ειναι πολυ περιεργο, ειδικα στην αρχη μεχρι να ξεδιαλυνεις μερικα πραγματα.

ευτυχως η παρεα εδω ειναι πολυ καλη και γι'αυτο και θα το κρατησω το galaxy. να το φερω στα μετρα μου σιγα σιγα με την βοηθεια σας εδω και καποια στιγμη να μπορω κι'εγω να βοηθαω τους νεοτερους.
ευχαριστω και παλι πρωτα για την υπομονη σας και δευτερον για την ολη βοηθεια :).

Φίλε μου το ξέρω και είχα μάθει αρκετά και από εσένα και από άλλα παιδιά
Θα σου πω μερικές εεφαρμογουλες που έχω και πιθανόν να σου φανούν χρήσιμες και εσένα, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις αν θές.
Beautiful Widgets με ώρα, καιρό στην homme screen σε παρα πολλά σκινσ, και διαφορα χρησιμα widget (airplane on off, gps on off, bluetooth κλπ)
AutoSync on off (Widget)
Battery status, το διάλεξα τυχαία γιατί μου άρεσε το όνομα, ξέρεις από WM, αλλά μου βγήκε καλό, έχει διάφορα σκινσ, σου δείχνει μπαταρία σε ποσοστο, θερμοκρασία, αλλάζεις από 3g σε 2g κλπ.
AppRemover για γρήγορη απεγκατάσταση εφαρμογών για να μην ψάχνεις από τις ρυθμίσεις
Σίγουρα να βάλεις το ApPBrain για συγχρονισμό των εφαρμογών σου
Δοκίμασε το MortPlayer αν δεν σου αρέσει ο default mp3 player
Spot4u, ελληνική εφαρμογή με pois, φαρμακαεια βενζινάδικα φαγητό κλπ
Τέλος υπάρχει και ελληνικο εορτολογιο
αυτά τα λίγα αν ξέρει και κανεις άλλος κάτι χρήσιμο ας πει

sk7lafkos
7 Σεπ. 2010, 22:26
εχουμε τη δυνατοτητα να βαλουμε διαφορετικο ηχο κλησης για μηνυμα και αναφορα η πανε πακετο αυτα τα δυο μαζι?εχω βαλει διαφορετικο στα μηνυματα και διαφορετικο στις ειδοποιησεις αλλα οι αναφορες χτυπανε οπως χτυπαει το μηνυμα..

sonakiasfun
7 Σεπ. 2010, 22:26

Εχεις δικιο φιλε μου...Ειναι μεγαλο μπερδεμα οι ρυθμισεις των sms..Επισης δεν εχει τελικο ς οταν γραφεις με μεθοδο 3x4 παρα μονο εαν γραφεις κεφαλαια...Παντως εχει καμια μικροαρνητικα που σε κανουν να αναρωτιεσαι...ειναι δυνατον?

argam
7 Σεπ. 2010, 22:34

Περιεργο σε μενα μονο σε αυτοματο στελνει σωστα το μηνυμα αν και τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιω το Htc IME πληκτρολογιο

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 22:46
Εχω παραγγείλει ήδη την έκδοση χωρίς το κλιπάκι ζώνης, υποθέτω θα έρθει σε καναδυό μέρες... θα σου πω αν είναι οκ

Πότε το παράγγειλες και περιμένεις σε 2 μέρες να φτάσουν? Ξέρεις ημερομηνία που έφυγε από ταχυδρομεία Hong Kong? Αν ο κωδικός αρχίζει με RB, τότε έχει ενδιάμεση στάση...
ΥΓ. Η ερώτηση ισχύει φυσικά με την προϋπόθεση ότι παράγγειλες από την ίδια την PDair...

Για το θέμα των μηνυμάτων βάλτε Unicode για να στέλνει και μικρά και κεφαλαία...στο αυτόματο φαίνεται να στέλνει σωστά, αλλά κάποιες φορές φτάνουν τα μηνύματα με ερωτηματικά...με Unicode όμως κανένα πρόβλημα...

zafiridis
7 Σεπ. 2010, 22:55
Παρακαλω πολυ ξερει καποιος να μου πει πως θα βαλω ηχο δικο μου για το
ξυπνητηρι και αν μπορει να δυναμωνει ο ηχος του σιγα σιγα και οχι αμεσως στο μεγιστο
Ευχαριστω για τις βοηθειες που γενικα μου δινεται

zafiridis
7 Σεπ. 2010, 23:03

παιζει ομως τον ηχο και οταν στελνω
εγω θελω οταν λαμβανω
μπορει να το κανει αυτο
ευχαριστω φιλαρακι

argam
7 Σεπ. 2010, 23:05
Παρακαλω πολυ ξερει καποιος να μου πει πως θα βαλω ηχο δικο μου για το
ξυπνητηρι και αν μπορει να δυναμωνει ο ηχος του σιγα σιγα και οχι αμεσως στο μεγιστο
Ευχαριστω για τις βοηθειες που γενικα μου ινεται

Χωρις να το έχω δοκιμασει βαλε στο φακελλο sounds το mp3 που θες και μετα επελεξε το απο τον ηχο ειδοποιησης και μεταβαση στα αρχεια μου.
Δοκιμασε αν ισχυει αυτο που λεω

sk7lafkos
7 Σεπ. 2010, 23:09
παιζει ομως τον ηχο και οταν στελνω
εγω θελω οταν λαμβανω
μπορει να το κανει αυτο
ευχαριστω φιλαρακι

αν εννοεις την αναφορα..αυτη δεν εχω καταφερει να την αλλαξω....:mad:

κανενας τροπος να μην ειναι ιδιος ο ηχος της αναφορας με αυτον του μηνυματος??

truckman
7 Σεπ. 2010, 23:24
παιδια,εσεις που το εχετε το κινητο,τι λεει με δυο λογια?αξιζει να το παρω?καποιος που εχει δοκιμασει το blutooth του με car-kit να πει εντυπωσεις?για update σε froyo ακουστηκε τιποτα?

argam
7 Σεπ. 2010, 23:39
παιδια,εσεις που το εχετε το κινητο,τι λεει με δυο λογια?αξιζει να το παρω?καποιος που εχει δοκιμασει το blutoth του με car-kit να πει εντυπωσεις?για update σε froyo ακουστηκε τιποτα?
Αν αξιζει ειναι υποκειμενικο για τον καθενα, μην περιμενεις καποια απαντηση
Για bluetooth δεν ξερω
froyo τελος του μηνα λενε

Tyxerakias
7 Σεπ. 2010, 23:50
Πότε το παράγγειλες και περιμένεις σε 2 μέρες να φτάσουν? Ξέρεις ημερομηνία που έφυγε από ταχυδρομεία Hong Kong? Αν ο κωδικός αρχίζει με RB, τότε έχει ενδιάμεση στάση...
ΥΓ. Η ερώτηση ισχύει φυσικά με την προϋπόθεση ότι παράγγειλες από την ίδια την PDair...

Για το θέμα των μηνυμάτων βάλτε Unicode για να στέλνει και μικρά και κεφαλαία...στο αυτόματο φαίνεται να στέλνει σωστά, αλλά κάποιες φορές φτάνουν τα μηνύματα με ερωτηματικά...με Unicode όμως κανένα πρόβλημα...

Όχι το παρήγγειλα από άγγλο πωλητή, όχι απο HK. Λογικά αύριο-μεθαύριο θα έρθει.

Για τα μηνύματα, εξαρτάται από το firmware... o TonyK υποψιάζομαι έχει το XWJG1, που έχει προβλήματα με το Swype... εγώ τό'χω πάντα στο αυτόματο και όλα μου τα μηνύματα φεύγουν μια χαρά.
Με την αναβάθμιση θα λυθούν αυτά.

DirectorCK
7 Σεπ. 2010, 23:59
Με JM2 αγορασμένο, στο αυτόματο τα μηνύματα φτάνανε σωστά σε iPhone3 που βρισκόταν στην Σουηδία, ενώ στην Ελλάδα σε άλλο κινητό φτάνανε με κάποια ερωτηματικά. Το σίγουρο είναι ότι στο Unicode δεν θα υπάρχει πρόβλημα θεωρητικά με οποιοδήποτε firmware...

moysatos
8 Σεπ. 2010, 00:15
Έχετε να προτείνετε κάποια προστασία οθόνης (ζελατίνα) ?
Από ότι έχω διαβάσει εδώ τουλάχιστον με τις γνωστές υπάρχουν προβλήματα... (ή δεν είναι έτσι?)

Εχω αυτη http://cgi.ebay.com/Vikuiti-screen-protector-Samsung-I9000-Galaxy-S-/180546216201?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item2a0964a109 και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.
Ειναι λιγο ζορι να την βαλεις αλλα ειναι πολυ καλη.Δεν καταλαβαινεις οτι εχει screan protector.

Prattein_Aloga
8 Σεπ. 2010, 00:24
Nα το Swype με αγγλικα και ελληνικα οπως ειχα υποσχεθει το απογευμα. Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω ειναι πολυ ευκολο να αλλαξεις γλωσσα ετσι κι αλλιως, εγω απλως το εβαλα διοτι ειναι μικροτερο αρχειο και (υπεθεσα πως) φορτωνει γρηγοροτερα. Δεν ειμαι σιγουρος διοτι δεν το χρησιμοποιω τελικα καθως προτιμω το HTC_IME.

http://rapidshare.com/files/417715561/Swype_1.60.36.8214_WVGA_UK_EL.apk

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 00:52
Nα το Swype με αγγλικα και ελληνικα οπως ειχα υποσχεθει το απογευμα. Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω ειναι πολυ ευκολο να αλλαξεις γλωσσα ετσι κι αλλιως, εγω απλως το εβαλα διοτι ειναι μικροτερο αρχειο και (υπεθεσα πως) φορτωνει γρηγοροτερα. Δεν ειμαι σιγουρος διοτι δεν το χρησιμοποιω τελικα καθως προτιμω το HTC_IME.

http://rapidshare.com/files/417715561/Swype_1.60.36.8214_WVGA_UK_EL.apk

Δεν έχει καμία διαφορά στην ταχύτητα, απλά το κανονικό είναι μεγαλύτερο επειδή έχει περισσότερες γλώσσες. Απλά φορτώνει τη γλώσσα που του λες, δεν έχει καμία διαφορά αν έχει 2 ή 100 :)
Χρήστες τηλεφώνων όπως το ΗΤC Desire που έχουν πολύ μικρή μνήμη για εφαρμογές, δε θέλουν να βάλουν ένα μεγάλο αρχείο γιατί τους γεμίζει το τηλέφωνο... εμείς με τα gigabytes δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα.

Οπότε αν έχετε ήδη ελληνικά, δε χρειάζεστε το παραπάνω αρχείο... :)

Δουλεύει τέλεια το Swype αν το συνηθίσεις πάντως... δώστου άλλη μια ευκαιρία. Έγραφα τις προάλλες αβίαστα σ'ένα λεωφορείο που πήγαινε σαν τρελό απ'όλες τις λακούβες... φυσικά ήμουν ο μόνος :)

TonyK
8 Σεπ. 2010, 01:02
Φίλε μου το ξέρω και είχα μάθει αρκετά και από εσένα και από άλλα παιδιά
Θα σου πω μερικές εεφαρμογουλες που έχω και πιθανόν να σου φανούν χρήσιμες και εσένα, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις αν θές.
Beautiful Widgets με ώρα, καιρό στην homme screen σε παρα πολλά σκινσ, και διαφορα χρησιμα widget (airplane on off, gps on off, bluetooth κλπ)
AutoSync on off (Widget)
Battery status, το διάλεξα τυχαία γιατί μου άρεσε το όνομα, ξέρεις από WM, αλλά μου βγήκε καλό, έχει διάφορα σκινσ, σου δείχνει μπαταρία σε ποσοστο, θερμοκρασία, αλλάζεις από 3g σε 2g κλπ.
AppRemover για γρήγορη απεγκατάσταση εφαρμογών για να μην ψάχνεις από τις ρυθμίσεις
Σίγουρα να βάλεις το ApPBrain για συγχρονισμό των εφαρμογών σου
Δοκίμασε το MortPlayer αν δεν σου αρέσει ο default mp3 player
Spot4u, ελληνική εφαρμογή με pois, φαρμακαεια βενζινάδικα φαγητό κλπ
Τέλος υπάρχει και ελληνικο εορτολογιο
αυτά τα λίγα αν ξέρει και κανεις άλλος κάτι χρήσιμο ας πει
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε. σου ειμαι υποχρεος :).

Όχι το παρήγγειλα από άγγλο πωλητή, όχι απο HK. Λογικά αύριο-μεθαύριο θα έρθει.

Για τα μηνύματα, εξαρτάται από το firmware... o TonyK υποψιάζομαι έχει το XWJG1, που έχει προβλήματα με το Swype... εγώ τό'χω πάντα στο αυτόματο και όλα μου τα μηνύματα φεύγουν μια χαρά.
Με την αναβάθμιση θα λυθούν αυτά.
οντως φιλε αυτην την εκδοση εχω (XWJG1).εκανα πειραματα στελνωντας sms στης γυναικας μου το iphone 3gs.
και αναφερω τα εξης :

- με το πληκτρολογιο samsung, την επιλογη "qwerty πληκτρολογιο" και την επιλογη "αλφαβητο gsm", την ελληνικη λεξη την εδειχνε με ερωτηματικα.

- με το πληκτρολογιο samsung και την επιλογη "3/4 πληκτ/γιο" και την επιλογη "αλφαβητο gsm", ειδε κανονικα τα ελληνικα αλλα τα τονισμενα γραμματα τα εβλεπε με ερωτηματικο και παλι.

- με το πληκτρολογιο swype και την επιλογη "αλφαβητο gsm", την ελληνικη λεξη την εδειχνε με ερωτηματικα και παλι.

- με το πληκτρολογιο samsung, την επιλογη "qwerty πληκτρολογιο" και την επιλογη "unicode", την ελληνικη λεξη την εδειχνε κανονικοτατα.

- με το πληκτρολογιο samsung και την επιλογη "3/4 πληκτ/γιο" και την επιλογη "unicode", την ελληνικη λεξη την εδειχνε κανονικοτατα.

- με το πληκτρολογιο swype και την επιλογη "unicode", την ελληνικη λεξη την εδειχνε κανονικοτατα.

- και με τα δυο πληκτρολογια της samsung, και στην επιλογη "αυτοματο", την ελληνικη λεξη την βλεπει κανονικοτατα και παλι.

- με το swype στην επιλογη αυτοματο, δεν στελνει καθολου το μηνυμα !!!!

αυτα :).

να κανω και μια ερωτησουλα τωρα :
στα πληκτρολογια της samsung, υπαρχει τροπος να αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα χωρις να πρεπει να μπω μεσα στο μενου ρυθμισεων ?

red_herring
8 Σεπ. 2010, 01:05
Δεν έχει καμία διαφορά στην ταχύτητα, απλά το κανονικό είναι μεγαλύτερο επειδή έχει περισσότερες γλώσσες. Απλά φορτώνει τη γλώσσα που του λες, δεν έχει καμία διαφορά αν έχει 2 ή 100 :)
Χρήστες τηλεφώνων όπως το ΗΤC Desire που έχουν πολύ μικρή μνήμη για εφαρμογές, δε θέλουν να βάλουν ένα μεγάλο αρχείο γιατί τους γεμίζει το τηλέφωνο... εμείς με τα gigabytes δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα.

Οπότε αν έχετε ήδη ελληνικά, δε χρειάζεστε το παραπάνω αρχείο... :)

Δουλεύει τέλεια το Swype αν το συνηθίσεις πάντως... δώστου άλλη μια ευκαιρία. Έγραφα τις προάλλες αβίαστα σ'ένα λεωφορείο που πήγαινε σαν τρελό απ'όλες τις λακούβες... φυσικά ήμουν ο μόνος :)

Το swype οντως αν το συνηθίσεις ειναι μαγικο εργαλειο. Το μονο του προβλημα (που λογικα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο) ειναι οτι γινεται σχεδον αδυνατο να το χρησιμοποιησεις αν τα χερια σου ειναι ιδρωμενα και δεν γλιστρανε καλα στην οθονη. Τοτε τα λαθη πηγαινουν συννεφο...

Prattein_Aloga
8 Σεπ. 2010, 01:07

Σε portrait φυσικα γιατι σε landscape δεν ειναι τοσο βολικο ε?
Τι να πω, θα το δοκιμασω παλι, μου αρεσει το concept του swype και τοσος κοσμος που το χρησιμοποιει κατι θα ξερει :)

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 01:12
να κανω και μια ερωτησουλα τωρα :
στα πληκτρολογια της samsung, υπαρχει τροπος να αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα χωρις να πρεπει να μπω μεσα στο μενου ρυθμισεων ?

Όχι, αλλά αν θες να χρησιμοποιήσεις non-Swype πληκτρολόγιο, βάλε το HTC_IME, είναι πολύ καλύτερο από το μαμίσιο... και οι γλώσσες αλλάζουν με ένα πλήκτρο.

Όσο για το Swype, ναι, δε λέει αν δε γλυστράνε τα χέρια σου, γι'αυτό αν έχεις βάλει κάτι σε στυλ Zagg shield που κολλάει το δάχτυλο στην οθονη, ε...δε λέει.
Σε landscape φυσικά είναι καλύτερο... αλλά συνήθως το κάνω σε portrait... :) Αν το συνηθίσεις βασικά δεν παίζεται... (αρκεί βέβαια να έχεις μια βασική γνώση του πληκτρολογίου... αν δεν ξέρεις έστω στο περίπου που είναι τα πλήκτρα, τότε τα πράγματα αλλάζουν...εγώ πληκτρολογώ τυφλά, ίσως γι'αυτό να με βολεύει.)

giorgos147
8 Σεπ. 2010, 01:22
Εγώ πάντως το έχω λατρέψει το Swype, αλλά όντως αν "κολλάνε" τα δάχτυλα, δεν είναι καθόλου άνετο.

Τώρα, παρατήρησα κάτι ρε παιδιά. Το Galaxy του αδερφού μου, έχει πολύ μεγαλύτερο Lag από το δικό μου Vibrant :blink: Με ίδια χρήση πάνω-κάτω.

Α! Και κάτι να σας ρωτήσω. Τις πρώτες μέρες που πήρα το κινητό, δεν έδωσα σημασία. Τώρα όμως άρχισε να με ενοχλεί. Ενώ π.χ. η μπαταρία βλέπω ότι έχει κατέβει π.χ. στο 40% (αυτό το βλέπω από το Status), η μπαταρία στην ένδειξη συνεχίζει να είναι "κολλημένη" σε ένα κομμάτι. Βασικά, κατεβαίνει έως εκείνο το κομμάτι. Άντε δηλαδή να έχει κατέβει δύο γραμμές, ενώ είναι στο 40%. Τι μπορεί να φταίει; Μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπο Battery Stats Reset; Είμαι Rooted.

Edit: Προσπάθησα να περάσω το Swype με τα Ελληνικά, ενώ: Είμαι ήδη Rooted, έχω περάσει το Recovery του ClockWork και έχω εγκαταστήσει το Titanium Backup, μου λέει ότι δε γίνεται η εγκατάσταση καθώς πάει να το εγκαταστήσει. Να αναφέρω ότι... Δε ξέρω αν λειτουργεί σωστά η Recovery. Τι μπορεί να φταίει;

Edit2: Έκανα κανονικά BackUp, άρα λειτουργεί η Recovery, αλλά συνεχίζω να μη καταλαβαίνω τι φταίει.

TonyK
8 Σεπ. 2010, 01:34
το HTC_IME υπαρχει στο market ? εκανα μια αναζητηση αλλα δεν το βρηκα.

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 01:38
Εγώ πάντως το έχω λατρέψει το Swype, αλλά όντως αν "κολλάνε" τα δάχτυλα, δεν είναι καθόλου άνετο.

Τώρα, παρατήρησα κάτι ρε παιδιά. Το Galaxy του αδερφού μου, έχει πολύ μεγαλύτερο Lag από το δικό μου Vibrant :blink: Με ίδια χρήση πάνω-κάτω.

Α! Και κάτι να σας ρωτήσω. Τις πρώτες μέρες που πήρα το κινητό, δεν έδωσα σημασία. Τώρα όμως άρχισε να με ενοχλεί. Ενώ π.χ. η μπαταρία βλέπω ότι έχει κατέβει π.χ. στο 40% (αυτό το βλέπω από το Status), η μπαταρία στην ένδειξη συνεχίζει να είναι "κολλημένη" σε ένα κομμάτι. Βασικά, κατεβαίνει έως εκείνο το κομμάτι. Άντε δηλαδή να έχει κατέβει δύο γραμμές, ενώ είναι στο 40%. Τι μπορεί να φταίει; Μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπο Battery Stats Reset; Είμαι Rooted.

Edit: Προσπάθησα να περάσω το Swype με τα Ελληνικά, ενώ: Είμαι ήδη Rooted, έχω περάσει το Recovery του ClockWork και έχω εγκαταστήσει το Titanium Backup, μου λέει ότι δε γίνεται η εγκατάσταση καθώς πάει να το εγκαταστήσει. Να αναφέρω ότι... Δε ξέρω αν λειτουργεί σωστά η Recovery. Τι μπορεί να φταίει;

Aυτό με τη μπαταρία είναι κι αυτό θέμα firmware, θα το φτιάξουν πιστεύω. Τα stats μπορείς να τα σβήσεις σβήνοντας το /data/system/batterystats.bin αφού τη φουλάρεις. Αλλά δε βοηθάει σε τίποτα... καλύτερα να βάλεις κάποιο app όπως το battery indicator, αν θες να ξέρεις ακριβώς πόσο έχεις. Στο xda λένε ότι δουλεύει καλά.

Swype:
Είναι αρχείο συστήματός γι'αυτό. Μετονόμασε το .apk σε Swype.apk , και κάντο copy στο /system/app/ . Επίσης σιγούρεψε ότι δεν υπάρχει ο φάκελος /data/data/com.swype.android.inputmethod/ (Θα έπρεπε να τον έχει βγάλει το titanium). Τότε μπορείς να εγκαταστήσεις το αρχείο σου, από την sdcard σου ή από όπου το κατέβασες. Θα σου πει ότι είναι εφαρμογή συστήματος, πες οκ.

το HTC_IME υπαρχει στο market ? εκανα μια αναζητηση αλλα δεν το βρηκα.

Έπρεπε να κάνεις αναζήτηση σ'αυτό το φόρουμ... http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip

giorgos147
8 Σεπ. 2010, 01:50
Ευχαριστώ Tyxerakias για τη βοήθεια σου!

Έκανα ό,τι είπες, αλλά:
Δυστυχώς δε τα κατάφερα.

Δεύτερον, δε βρήκα πουθενά φάκελο system :S

Τρίτον και τέλος, όταν πάω να κάνω εγκατάσταση, μου λέει ότι είναι system application και οτι θα σβήσει όλα τα προηγούμενα user data. Πατάω οκ και αμέσως μετά Install. Καθώς κάνει την εγκατάσταση, μου πετάει "Application not installed". Τι μπορεί να φταίει; =/

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 01:52
Ευχαριστώ Tyxerakias για τη βοήθεια σου!

Έκανα ό,τι είπες, αλλά:
Δυστυχώς δε τα κατάφερα.

Δεύτερον, δε βρήκα πουθενά φάκελο system :S

Τρίτον και τέλος, όταν πάω να κάνω εγκατάσταση, μου λέει ότι είναι system application και οτι θα σβήσει όλα τα προηγούμενα user data. Πατάω οκ και αμέσως μετά Install. Καθώς κάνει την εγκατάσταση, μου πετάει "Application not installed". Τι μπορεί να φταίει; =/

Αν δε βρήκες το φάκελο system, πώς έκανες ό,τι είπα; :)

Χρησιμοποίησε τον root explorer για να δεις αρχεία συστήματος. Ο κανονικός file manager δεν τα βλέπει.

me00016
8 Σεπ. 2010, 02:24
Να προσθέσω ότι κάνει και συγχώνευση των επαφών twitter (σε κάποιες επαφές εμφανίζονται 3 εικονίδια [g][f][t])!

παιδια,εσεις που το εχετε το κινητο...καποιος που εχει δοκιμασει το blutooth του με car-kit να πει εντυπωσεις...
Στο BT του Mondeo δουλεύει απροβλημάτιστα. Καλύτερη ανίχνευση και εισαγωγή κωδικού από winmo που είχα προηγουμένως, αφού μου έβγαζε πάντα τον κωδικό όταν πατούσα στη συσκευή ακύρωση... και μετά τον ξαναπέρναγα για να συνδεθεί. Τώρα όλα gg!

Τέλος, δε βρίσκω τη ρύθμιση (αν υπάρχει) να μου κρατάει την οθόνη ανοικτή στο google maps. Ευχαριστώ

giorgos147
8 Σεπ. 2010, 02:26
Επιτέλους Tyxerakia. Τα κατάφερα, αλλά ούτε ξέρω πώς. Έσβησα το αρχείο και τελικά έκανα εγκατάσταση μέσω της sdcard. Ευτυχώς, τέλος καλά, όλα καλά.

panosntok
8 Σεπ. 2010, 02:38
[QUOTE=DirectorCK;3303493]Τι φορτιστή αυτοκινήτου προτείνετε?

Τον αγόρασα εγώ απο την Μεσογείων 14€. Μια χαρά είναι.

super_sayian
8 Σεπ. 2010, 04:52
[QUOTE=DirectorCK;3303493]Τι φορτιστή αυτοκινήτου προτείνετε?

ειναι ευκολο να δοκιμασεις να ανοιξεις gps την ωρα που φορτιζεις κ να μας πεις αν πεφτει αργα η ενδειξη της μπαταριας?γιατι εγω εχω παρει εναν αλλα οταν βαζω πλοηγηση αδειαζει πιο γρηγορα απο οτι γεμιζει

dchris79
8 Σεπ. 2010, 06:39
Μόλις λίγες μέρες που έχω στα χέρια μου το galaxy s και εκτός από τη φοβερή οθόνη που με ενθουσίασε ,το κινητό με προβληματίζει καθώς αργεί υπερβολικά να φορτώσει σελίδες στο ίντερνετ μέσω του δικτύου.Έχω σύνδεση cosmote και οι σελίδες φορτώνουν απελπιστικά αργά. Πιστεύετε ότι φταίει το σήμα 3G και συνεπώς το χαμηλό σήμα του δικτύου ή είναι πρόβλημα rom του κινητού και χρειάζεται αλλαγή της?

argam
8 Σεπ. 2010, 08:26
[QUOTE=panosntok;3303897]
ειναι ευκολο να δοκιμασεις να ανοιξεις gps την ωρα που φορτιζεις κ να μας πεις αν πεφτει αργα η ενδειξη της μπαταριας?γιατι εγω εχω παρει εναν αλλα οταν βαζω πλοηγηση αδειαζει πιο γρηγορα απο οτι γεμιζει

Χωρις να ειμαι ειδικος κάπου ειχα διαβάσει ότι έχει σχέση με τα mA του φορτιστή, οποιοσδήποτε φορτιστης κάτω από 850mA δεν θα μπορεί να φορτίζει κανονικά την συσκευή οταν ειναι σε χρήση

dimitris15
8 Σεπ. 2010, 10:22
Πατας το εικονιδιο που ειναι δίπλα στη γραμμη διευθυνσεων του browserφιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ

TonyK
8 Σεπ. 2010, 10:26
πολυ καλημερα σας,

1) παιδια στο gmail δεν εχει επιλογη καθε ποτε να κανει συγχρονισμο. που μπορω να ρυθμισω καθε ποτε θα κατεβαζει νεα email ?
που υπαρχει η δυνατοτητα push mail ?
και επισης που υπαρχει η ρυθμιση για το ποσο κατεβαζει ? εγω θελω να μου κατεβαζει μονο το θεμα απο τα mail. στα windows mobile ειχε επιλογη να κατεβαζει μονο τις κεφαλιδες.
εδω που υπαρχει ?

2) και στην εφαρμογη email, εφτιαξα να παιρνω τα mail Μου απο το hotmail, αλλα δεν εχει επιλογη οπως στα wm να παιρνει τα mail μοιλς ερθουν. εχει 5 λεπτα, 10 λεπτα κ.τ.λ αλλα οχι επιλογη μολις ερθει ενα mail να το λαμβανω. ξερετε κατι ?
και επισης δεν εχει ρυθμιση για το μεγεθος των mail που θα κατεβαζω αλλα ουτε και αν θελω να μου κατεβαζει τα συνημμενα αυτοματα.

Αχ βρε παλικαρια, τωρα με το android, αν δεν με διωξει και τωρα η γυναικα, δεν θα με διωξει ποτε !!!!!
χα χα χα χα

kodorevi8ulis
8 Σεπ. 2010, 10:35
πολυ καλημερα σας,

1) παιδια στο gmail δεν εχει επιλογη καθε ποτε να κανει συγχρονισμο. που μπορω να ρυθμισω καθε ποτε θα κατεβαζει νεα email ?
που υπαρχει η δυνατοτητα push mail ?
και επισης που υπαρχει η ρυθμιση για το ποσο κατεβαζει ? εγω θελω να μου κατεβαζει μονο το θεμα απο τα mail. στα windows mobile ειχε επιλογη να κατεβαζει μονο τις κεφαλιδες.
εδω που υπαρχει ?

2) και στην εφαρμογη email, εφτιαξα να παιρνω τα mail Μου απο το hotmail, αλλα δεν εχει επιλογη οπως στα wm να παιρνει τα mail μοιλς ερθουν. εχει 5 λεπτα, 10 λεπτα κ.τ.λ αλλα οχι επιλογη μολις ερθει ενα mail να το λαμβανω. ξερετε κατι ?
και επισης δεν εχει ρυθμιση για το μεγεθος των mail που θα κατεβαζω αλλα ουτε και αν θελω να μου κατεβαζει τα συνημμενα αυτοματα.

Αχ βρε παλικαρια, τωρα με το android, αν δεν με διωξει και τωρα η γυναικα, δεν θα με διωξει ποτε !!!!!
χα χα χα χα
2) δοκίμασε τις ρυθμίσεις του exchange (new account , manual settings, exchange)

username : mplampla@hotmail.com (or whatever is your mail)
pass
exchange server : m.hotmail.com
check ssl
εκεί έχει αυτόματο (αυτό χρησιμοποιώ)
επίσης χρησιμοποιώ και το ίδιο για το gmail μου (exchange δηλαδή και server m.google.com νομίζω)

moysatos
8 Σεπ. 2010, 10:44
Μόλις λίγες μέρες που έχω στα χέρια μου το galaxy s και εκτός από τη φοβερή οθόνη που με ενθουσίασε ,το κινητό με προβληματίζει καθώς αργεί υπερβολικά να φορτώσει σελίδες στο ίντερνετ μέσω του δικτύου.Έχω σύνδεση cosmote και οι σελίδες φορτώνουν απελπιστικά αργά. Πιστεύετε ότι φταίει το σήμα 3G και συνεπώς το χαμηλό σήμα του δικτύου ή είναι πρόβλημα rom του κινητού και χρειάζεται αλλαγή της?

Φιλε,μια απο τα ιδια.Το κινητο ειναι μια χαρα.Το κ@λοδικτυο φταιει.
Αν μπεις σε wifi πεταει.

Welcome :)

int70
8 Σεπ. 2010, 10:53
Φιλε,μια απο τα ιδια.Το κινητο ειναι μια χαρα.Το κ@λοδικτυο φταιει.
Αν μπεις σε wifi πεταει.

Welcome :)

Το δίκτυο φταίει...το έψαχνα μια εβδομάδα...τις περισσότερες φορές(αν δεν είσαι στο κέντρο της πόλης)το 3g είναι πλασματικό δυστυχώς...τα ίδια μου είπανε και η voda και η cosmote.Οι οποιοι τσεκάρανε 2-3 φορές το σήμα μου;) με τεχνικούς.

chryssa33
8 Σεπ. 2010, 10:54
Περιεργο σε μενα μονο σε αυτοματο στελνει σωστα το μηνυμα αν και τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιω το Htc IME πληκτρολογιο

Εμενα και στο αυτοματο και στο unicode με swype μου στελνει το μυνημα. Απλα δεν καταλαβαινω αν σε ενα απο τα δυο στελνει 2 η 1sms. Πανω απο 160 παει σε multimedia message και με τους δυο τροπους. Μαλλον αφου ο παραληπτης παιρνει το sms σε ενα, παει να πει οτι σταλθηκε και σε ενα....

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 11:09

Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις τι ενδείξεις γράφει στο αυτοκόλλητό του?
Και επίσης αν είναι ο CAD300UBE ή ο CAD300UBEC.

Χωρις να ειμαι ειδικος κάπου ειχα διαβάσει ότι έχει σχέση με τα mA του φορτιστή, οποιοσδήποτε φορτιστης κάτω από 850mA δεν θα μπορεί να φορτίζει κανονικά την συσκευή οταν ειναι σε χρήση

Νομίζω ότι είναι 700mA ο συγκεκριμένος, οπότε ας μας ενημερώσει ο φίλος.
Βέβαια νομίζω ότι δεν θα χρησιμοποιείς το GPS για τόση ώρα πια μέσα στην πόλη ώστε να τελειώσει η μπαταρία ενώ φορτίζει. Ένα 3ωρο δε θα καταφέρει να κρατήσει? Άντε να το χρησιμοποιείς 1ώρα το πολύ. Στη επιστροφή θα έχεις μάθει την διαδρομή οπότε δε χρειάζεται GPS...:p

super_sayian
8 Σεπ. 2010, 11:23
Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις τι ενδείξεις γράφει στο αυτοκόλλητό του?
Και επίσης αν είναι ο CAD300UBE ή ο CAD300UBEC.

Νομίζω ότι είναι 700mA ο συγκεκριμένος, οπότε ας μας ενημερώσει ο φίλος.
Βέβαια νομίζω ότι δεν θα χρησιμοποιείς το GPS για τόση ώρα πια μέσα στην πόλη ώστε να τελειώσει η μπαταρία ενώ φορτίζει. Ένα 3ωρο δε θα καταφέρει να κρατήσει? Άντε να το χρησιμοποιείς 1ώρα το πολύ. Στη επιστροφή θα έχεις μάθει την διαδρομή οπότε δε χρειάζεται GPS...:p
xaxa θα το ανοιξω για 10 λεπτα να δω απο που με παει κ θα το απομνημονευσω! :lol::lol:
εμενα δε ξερω τι ειναι γιατι δε γραφει τιποτα πανω αλλα αυτο ψιλιαζομαι κ εγω οτι πρεπει να δινει λιγοτερα mA αλλα ας τσεκαρει κ καποιος αλλος με ανοιχτο το gps μη μπαινουμε σε εξοδα τσαμπα

alpapado
8 Σεπ. 2010, 11:24
καλημερα

μερικες ακομα ερωτησεις

1)ξερει κανεις που μπορω να βρω το locale γιατι ειναι paid app και δεν μου εμφανιζεται στο market.Ή εστω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο δωρεαν ωστε να αλλαζουν απο μονα τους τα profile αναλογα με το που βρισκομαι

2)υπαρχει κανενας γρηγορος τροπος ωστε να αλλαζουν οι γλωσσες στο qwerty και στο 3χ4 οπως γινεται στο swype me to swype>q ?

3)υπαρχει τροπος να γινεται φιλτραρισμα των εισερχομενων κλησεων και μηνυματων ωστε τα μεν μηνυματα να μπαινουν σε ξεχωριστους φακελους το καθενα αναλογα με τον αποστολεα και οι δε κλησεις να μπορω να εχω black list ωστε να γινεται απορριψη της κλησης απο καποια νουμερα?

4)δεν εχω βρει ακρη με το προβλήμα για τα γεννεθλια. τα περναω στις επαφες αλλα δεν περνιουνται αυτοματα στο ημερολογιο!Δεν μπορει να μην υπαρχει τροπος να γινει αυτο.ειναι τρελο να πρεπει να τα περναω ξανα απο μονος μου με το χερι.

ευχαριστω ξανα και ξανα!

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 11:33
xaxa Θα το ανοιξω για 10 λεπτα να δω απο που με παει κ θα το απομνημονευσω! :lol::lol:
εμενα δε ξερω τι ειναι γιατι δε γραφει τιποτα πανω αλλα αυτο ψιλιαζομαι κ εγω οτι πρεπει να δινει λιγοτερα mA αλλα ας τσεκαρει κ καποιος αλλος με ανοιχτο το gps μη μπαινουμε σε εξοδα τσαμπα
Από πού τον αγόρασες και δεν γράφει πάνω τίποτα? :p
Βρήκα αυτό που δίνει 1Α αλλά έχει και άλλους adapters μαζί :
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=18207
Το θετικό του είναι (από όσο φαίνεται), ότι το μήκος του καλωδίου το καθορίζεις όσο θέλεις. Υπάρχουν σκέτα ανταπτοράκια στην ίδια ένταση ρεύματος σε διάφορα καταστήματα, αλλά πρέπει να αγοράσεις καλώδιο και τα περισσότερα καλώδια είναι 1.8m και πάνω...μεγάλα για το αυτοκίνητο...
Ίσως προτιμήσω της Samsung και ας είναι 700...

Prattein_Aloga
8 Σεπ. 2010, 11:49
Το δίκτυο φταίει...το έψαχνα μια εβδομάδα...τις περισσότερες φορές(αν δεν είσαι στο κέντρο της πόλης)το 3g είναι πλασματικό δυστυχώς...τα ίδια μου είπανε και η voda και η cosmote.Οι οποιοι τσεκάρανε 2-3 φορές το σήμα μου;) με τεχνικούς.

Εχω τρελαθει να το λεω, αλλα οσοι εχετε προβλημα με το σημα γιατι δεν δοκιμαζετε υον opera mini? Πεταει το κινητο με αυτον για 3g/gprs και τον default για wifi :)

petran77
8 Σεπ. 2010, 11:58
Καμιά εφαρμογή που να σβήνει άμεσα την οθόνη άμεσα υπαρχει;για να μην χρειαζεται να πατάμε το κουμπι πριν τον βάλουμε στην τσέπη.

tsantakias
8 Σεπ. 2010, 12:04
κανενα νεοτερο με froyo και λυση στο lag μηπως διαβασε κανεις? εγω εχω κοιταξει..δε βλεπω τιποτα προς το παρον.. :(

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 12:51
Εχω τρελαθει να το λεω, αλλα οσοι εχετε προβλημα με το σημα γιατι δεν δοκιμαζετε υον opera mini? Πεταει το κινητο με αυτον για 3g/gprs και τον default για wifi :)

Ήταν πάντα ο αγαπημένος μου ο όπερα αλλά εδώ προτιμώ τον μαμίσιο.. Μου έκανε μικροκολληματάκια ο όπερα, ο stock παραμένει ο καλύτερος απ' όσους έχω δοκιμάσει.. για μένα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα στο σήμα εδω.. Ο όπερα έχει το φοβερό ότι φορτώνει τις εικόνες με χαμηλότερη ανάλυση κι έτσι φορτώνει τη σελίδα πιο γρήγορα.. Αν δεν έχετε σήμα.

Sent with Swype from my Galaxy S

zeppelin80gr
8 Σεπ. 2010, 13:00
Έγώ έχω κατεβάσει το Dolphin Browser HD και είμαι πολύ ικανοποιημένος... Καλύτερος λέτε ο Opera mini ή να τα αφήσω όλα ως έχουν?...

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 13:13
Έγώ έχω κατεβάσει το Dolphin Browser HD και είμαι πολύ ικανοποιημένος... Καλύτερος λέτε ο Opera mini ή να τα αφήσω όλα ως έχουν?...

O καθένας με ότι του δουλεύει καλύτερα... εγώ έβαλα το δελφίνι για ένα πρωί, και ήταν τόσο πιο αργός από τον οπερα και το μαμίσιο που τον είχα βγάλει μέχρι το μεσημέρι...

2)υπαρχει κανενας γρηγορος τροπος ωστε να αλλαζουν οι γλωσσες στο qwerty και στο 3χ4 οπως γινεται στο swype me to swype>q ?

Βάλε το HTC_IME για qwerty. Τα μαμίσια πληκτρολόγια δεν αλλάζουν...

ioannis_m
8 Σεπ. 2010, 13:40
Παιδες εχω ενα θεμα με την επιλογη του κινητου ως προς τα δικτυα.Ειναι να το παραγγειλω απο την εταιρεια που εργαζομαι (συνεργασια με vodafone στα εταιρικα κινητα) και μας εχει την εξης επιλογη:

Samsung i9000 Dual branded
/
Samsung i9000 Vanilla

Ωπου Dual branded επισημαινει διπλα SAMSUNG i9000/8GB/3G+/360
Ωπου Vanilla επισημαινει διπλα SAMSUNG i9000/8GB/3G+

Γνωριζει καποιος απο εδω τι εννοουν οι ποιητες?:O

super_sayian
8 Σεπ. 2010, 13:40
Από πού τον αγόρασες και δεν γράφει πάνω τίποτα? :p
Βρήκα αυτό που δίνει 1Α αλλά έχει και άλλους adapters μαζί :
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=18207
Το θετικό του είναι (από όσο φαίνεται), ότι το μήκος του καλωδίου το καθορίζεις όσο θέλεις. Υπάρχουν σκέτα ανταπτοράκια στην ίδια ένταση ρεύματος σε διάφορα καταστήματα, αλλά πρέπει να αγοράσεις καλώδιο και τα περισσότερα καλώδια είναι 1.8m και πάνω...μεγάλα για το αυτοκίνητο...
Ίσως προτιμήσω της Samsung και ας είναι 700...
ebay τον πηρα κ εχει καλωδιο που μαζευει κιολας ειναι βολικο απο τα αλλα με το σπηραλ ,
δε ξερω το ψηνω κ εγω για τον επισημο αλλα εχω βρει κ κατι αλλο
ειναι oem και τον βγαζει η at&t στην αμερικη αντι του επισημου για τσεκαρε αλλα δε ξερω ποσα δινει σαν παροχη
http://cgi.ebay.com/NEW-OEM-AT-T-ATT-CAR-CHARGER-SAMSUNG-CAPTIVATE-GALAXY-S-/400152075547?pt=PDA_Accessories&hash=item5d2aec1d1b

TonyK
8 Σεπ. 2010, 13:42
παλικαρια οποιος θελει φορτιστη για το αυτοκιντο, το πλαισιο εχει εναν universal ο οποιος εχει εξοδο 1mah. τον εχω αγορασει και τον χρησιμοποιουσα και στο hd2. εχω δοκιμασει και αλλες συσκευες και φορτιζουν ολες κανονικα.
κοστος αν θυμαμαι καλα κατω απο 10 ευρω, νομιζω οτι εκανε 9,90.
εχουν σιγουρα και τα cosmote shops φθηνους universal με εξοδο 1mah με κοστος γυρω στα 10 ευρω. και προχτες που πηγα ειδα οτι εχουν.
επισης παιζουν και οι φορτιστες motorola κανονικα.

ioannis_m
8 Σεπ. 2010, 13:47
Αγχώνεσαινε χωρίς λόγονε , πολυ λίγα πράγματα μπορούν να μπρικάρουν το κινητό αυτό, δεν είναι σαν τα παλιά νοκια ... σε περίπτωση που νομίζεις ότι πας να κάνεις βλακεία (που απ'αυτά που λες δεν το βλέπω), απλά ρώτα εδώ ;)

Εμ ειναι να μην αγχωνομoνΕ (sic :p ) με τετοια τεχνολογια στα χερια μου?Που ειναι τα παλια καλα παντοφλακια με την κεραια απο ρακαλ που απλα επαιρναν τηλεφωνο??:lol::p

red_herring
8 Σεπ. 2010, 13:48
Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια ποια ειναι η τελευταια εκδοση του Kies?

Επισης αν θυμαμαι καλα ειχε παρουσιασει σε καποιους προβλημα το update μεσω του προγραμματος, προβλημα το οποιο παρουσιαστηκε και σε εμενα.

Τελος, το samsung apps μεσω kies δινει προσβαση σε ολα τα widgets που βλεπουμε και μεσω του galaxy?π.χ. official task manager

Edit-PS: Ελεινοτατη υλοποιηση απο πλευρας samsung το kies. Αν ειναι δυνατον να πλασαρουν τη δυνατοτερη προταση τους για το 2010 με αυτο το τραγικο λογισμικο...

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 13:56
Παιδες εχω ενα θεμα με την επιλογη του κινητου ως προς τα δικτυα.Ειναι να το παραγγειλω απο την εταιρεια που εργαζομαι (συνεργασια με vodafone στα εταιρικα κινητα) και μας εχει την εξης επιλογη:

/
Samsung i9000 Vanilla

Γνωριζει καποιος απο εδω τι εννοουν οι ποιητες?:O

Πολύ ελεύθερος στίχος βρε αδερφέ.. Αλλά αν branded σημαίνει ότι σημαίνει συνήθως, δηλαδή να είναι branded από τη vodafone με προγράμματα δικά της μέσα κτλ., εγώ θα έπαιρνα το άλλο ασυζητιτί...αλλά μπορεί να μην είναι αυτό΄... (το 360 τί είναι; )

Εμ ειναι να μην αγχωνομoνΕ (sic :p ) με τετοια τεχνολογια στα χερια μου?Που ειναι τα παλια καλα παντοφλακια με την κεραια απο ρακαλ που απλα επαιρναν τηλεφωνο??:lol::p

Υπάρχουν, με λίγα ευρώ ή και απολύτως τζάμπα συνιστώ Nokia. Έχει και η μαμά μου ένα χρόνια τώρα, κανένα πρόβλημα :p

Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια ποια ειναι η τελευταια εκδοση του Kies?

Επισης αν θυμαμαι καλα ειχε παρουσιασει σε καποιους προβλημα το update μεσω του προγραμματος, προβλημα το οποιο παρουσιαστηκε και σε εμενα.

Τελος, το samsung apps μεσω kies δινει προσβαση σε ολα τα widgets που βλεπουμε και μεσω του galaxy?π.χ. official task manager

Edit-PS: Ελεινοτατη υλοποιηση απο πλευρας samsung το kies. Αν ειναι δυνατον να πλασαρουν τη δυνατοτερη προταση τους για το 2010 με αυτο το τραγικο λογισμικο...

H τελευταία για την ώρα είναι η 1.5.1.10074_45. (http://netload.in/dateilPDNsyYHZq.htm) .
Όσο για το Samsung apps, ΟΧΙ είναι η απάντηση, τραγικό, ΔΕΝ υποστηρίζεται ακόμα το Galaxy από το Kies γι'αυτό το σκοπό...

Όσο για το PS σου... λίγα λες.

zavarakatranemia
8 Σεπ. 2010, 14:08
/
Samsung i9000 Vanilla

Το 360 αναφέρεται στο Vodafone 360; Πήγαινε για το Vanilla τότε!

ioannis_m
8 Σεπ. 2010, 14:12
Tyxerakias ετσι πιστευω και γω οπως μου ειπες να παω για το αλλο.

Το 360 αναφέρεται στο Vodafone 360; Πήγαινε για το Vanilla τότε!
Μαλλον γι αυτο θα λεει απλα ρωτησα εδω μπας και το ξερει σιγουρα καποιος.

Ευχαριστω παιδες!;)

paris_iona
8 Σεπ. 2010, 14:22
Γεια σας παιδιά. Μόλις έχω αγοράσει ένα Galaxy S και θα ήθελα να μου πείτε ποίες είναι οι καλύτερες εφαρμογές που μπορώ να εγκαταστήσω πάνω!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εγκαταστήσω ένα terminal πάνω στο κινητό

Είμαι "κουνουριος" Android-user και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα !

red_herring
8 Σεπ. 2010, 14:22
H τελευταία για την ώρα είναι η 1.5.1.10074_45. (http://netload.in/dateilPDNsyYHZq.htm) .
Όσο για το Samsung apps, ΟΧΙ είναι η απάντηση, τραγικό, ΔΕΝ υποστηρίζεται ακόμα το Galaxy από το Kies γι'αυτό το σκοπό...

Όσο για το PS σου... λίγα λες.

Thanks τυχερακια κι εγω αυτην εχω. Ενας θεος ξερει γιατι οταν παω στο samsung apps μου λεει πως χρειαζομαι update και δεν μου το ανοιγει καν.

Με λιγα λογια λοιπον το suite (ο Θεος να το κανει) ειναι αχρηστο. Στο περασμα των επαφων ειναι ελεινο, στο να περνας videos και pics υπαρχει πολυ πιο ευκολος τροπος, samsung apps δεν υποστηριζει, firmware update δεν κανει...Τσαμπα χωρος στο σκληρο δηλαδη.

milena03
8 Σεπ. 2010, 14:44
δοκιμασε κανεις να μεταφερει τον ηχο απο την συσκευη (mp3,ταινια)σε bluetooth ακουστικο? ξεκινα να κανει αναζητηση συσκευων και δεν εντοπιζει καμια:blink:

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 14:51
παλικαρια οποιος θελει φορτιστη για το αυτοκιντο, το πλαισιο εχει εναν universal ο οποιος εχει εξοδο 1mah. τον εχω αγορασει και τον χρησιμοποιουσα και στο hd2. εχω δοκιμασει και αλλες συσκευες και φορτιζουν ολες κανονικα.
κοστος αν θυμαμαι καλα κατω απο 10 ευρω, νομιζω οτι εκανε 9,90.
εχουν σιγουρα και τα cosmote shops φθηνους universal με εξοδο 1mah με κοστος γυρω στα 10 ευρω. και προχτες που πηγα ειδα οτι εχουν.
επισης παιζουν και οι φορτιστες motorola κανονικα.

1mAh κάπως δύσκολο...:p...1Α ναι...Τι μάρκα είναι?

Δώσε κι ένα link...

Γεια σας παιδιά. Μόλις έχω αγοράσει ένα Galaxy S και θα ήθελα να μου πείτε ποίες είναι οι καλύτερες εφαρμογές που μπορώ να εγκαταστήσω πάνω!

Είμαι "κουνουριος" Android-user και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα !
Ξεκίνα να διαβάζεις από την αρχή το θέμα και θα βρεις τα πάντα.
Δες εδώ κάποιες εφαρμογές που βοηθούν και επίλεξε ό,τι νομίζεις με βάση και αυτά που θα διαβάσεις βέβαια :
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3284614#post3284614

mcde
8 Σεπ. 2010, 15:07

Είμαι "κουνουριος" Android-user και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα !Υπάρχει forum για το android: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115
και το αρμόδιο topic για τις εφαρμογές είναι αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=249301

Solidarity
8 Σεπ. 2010, 15:16
Γεια σας παιδια. Μιας και με εχετε βοηθησει ηδη αρκετες φορες , θα ηθελα μια ερωτηση στο αν πρεπει να προχωρησω στην αγορα του κινητου με το προγραμα cosmote i45 απεριοριστα και 99 ευρω πληρωμη.
Ειχα ως τωρα το samsung innov8, το οποιο δεν με ικανοποιει, ουτε σαν οθονη, ουτε σαν ταχυτητα, ουτε σαν εφαρμογες (δευτερευον γιατι δεν το ψαχνω και πολυ, αλλα οποτε πηγα να κανω κατι, επεφτα σε κατι πιστοποιητικα γνησιοτητας κλπ).
Μιας και δεν ξαναειχα touch κινητο, συνολικα, σαν λειτουργικο ειναι καλο? Ειναι γρηγορο? Δεν εχω υπερβολικες απαιτησεις, αλλα να κανει αξιοπρεπες σερφαρισμα στο Ιντερνετ, να μην με πεταει απο τα sites οπως εκανε πολλες φορες το αλλο, να λειτουργει καλα ως multimedia player και γενικα να εχει καμια εφαρμογουλα να βρισκουμε πραγματα, οπως σημεια ενδιαφεροντος κλπ.
Επειδη βλεπω εδω μεσα 500 σελιδες ερωτησεις και εχω πελαγωσει, τα κυριοτερα προβληματα του ποια ειναι? Η' μηπως δεν θα τα συναντησω αν δεν χωθω τοσο στα βαθια οσο εσεις?

Ευχαριστω πολυ

dpant
8 Σεπ. 2010, 15:19
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Εχω την έκδοση PDA XWG1, Phone XXJF5, και CSC XXF9. Έχω κάνει root με το one key root, και προσπαθώ να εγκαταστήσω το oclf. Κάνω τα βήματα που περιγράφονται, μου βγάζει κόκκινη μόνο την επιλογή να κάνω undo one click lag fix-change scheduler-check disk. το πρόβλημα είναι ότι όταν τρέχω το quadrant, μου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα που είχα πριν το oclf, δηλ. περίπου 840-850. Εχω κάνει κάτι λάθος? Πρέπει να το κάνω unroot και μετά να το κάνω root με την επιλογή του oclf? Βοήθεια, παρακαλώ...

zafiridis
8 Σεπ. 2010, 15:28
αν εννοεις την αναφορα..αυτη δεν εχω καταφερει να την αλλαξω....:mad:

κανενας τροπος να μην ειναι ιδιος ο ηχος της αναφορας με αυτον του μηνυματος??

που να ξερω αν καταφερω κατι θα σου το γραψω
΄Σ'ευχαριστω

Lazp11
8 Σεπ. 2010, 15:28
Thanks τυχερακια κι εγω αυτην εχω. Ενας θεος ξερει γιατι οταν παω στο samsung apps μου λεει πως χρειαζομαι update και δεν μου το ανοιγει καν.

Με λιγα λογια λοιπον το suite (ο Θεος να το κανει) ειναι αχρηστο. Στο περασμα των επαφων ειναι ελεινο, στο να περνας videos και pics υπαρχει πολυ πιο ευκολος τροπος, samsung apps δεν υποστηριζει, firmware update δεν κανει...Τσαμπα χωρος στο σκληρο δηλαδη.

Είναι με διαφορά το πιο άκυρο suite. Ευτυχώς το τηλέφωνο υποστηρίζει πολλά φόρματ σε video και ήχο και μπορείς με χαρακτηριστική άνεση να τα πετάς σε φακέλους στην εξωτερική sd και να τα παίζει αμέσως.

tonysac
8 Σεπ. 2010, 15:37
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Εχω την έκδοση PDA XWG1, Phone XXJF5, και CSC XXF9. Έχω κάνει root με το one key root, και προσπαθώ να εγκαταστήσω το oclf. Κάνω τα βήματα που περιγράφονται, μου βγάζει κόκκινη μόνο την επιλογή να κάνω undo one click lag fix-change scheduler-check disk. το πρόβλημα είναι ότι όταν τρέχω το quadrant, μου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα που είχα πριν το oclf, δηλ. περίπου 840-850. Εχω κάνει κάτι λάθος? Πρέπει να το κάνω unroot και μετά να το κάνω root με την επιλογή του oclf? Βοήθεια, παρακαλώ...

Μάλλον δεν μπήκε...δοκίμασε το undo πάτησε δηλαδή το κόκκινο που λες και ξαναπέρασε το..πριν από αυτό κάνε και ένα restart στο κινητό μήπως και τρέξει...και εφόσον δεν τρέξει κάνε αυτό που σου γράφω χωρίς όμως να κάνεις το root βήμα της εφαρμογής αφού λες ότι ήδη το έχεις κάνει root
Sent from my Galaxy S

TonyK
8 Σεπ. 2010, 15:37
μια ευκολη ερωτηση (για σας).
το root ειναι το αντιστοιχο ξεκλειδωμα (hspl) που κανουμε στα windows mobile, η απλα μας δινει προσβαση στα αρχεια συστηματος και εχουμε δικαιωματα διαχειριστη ?
να υποθεσω οτι το root δεν εχει κανενα θεμα με εγγυηση της συσκευης οπως με το hspl στα winmo ?

1mAh κάπως δύσκολο...:p...1Α ναι...Τι μάρκα είναι?
Δώσε κι ένα link...
1Α φυσικα....εχεις δικιο, απλα δεν θυμομουν την μοναδα μετρησης :p.
κοιταξα στο πλαισιο στο site αλλα δεν το βρηκα. και την αλλη φορα που εψαχνα δεν τον ειχε στο site, αλλα τον εχει σιγουρα στα καταστηματα. σε καταστημα cosmote shop θα βρεις σιγουρα και αντιστοιχο νοκια και μοτορολα κοντα στα 15 ευρω με εξοδο επισης 1A.

tonysac
8 Σεπ. 2010, 15:40
Νέα ρωτήσω και εγώ κάτι για φορτιστές...φορητό φορτιστή καλό ξέρει κάποιος ;

Sent from my Galaxy S

TonyK
8 Σεπ. 2010, 15:42

Sent from my Galaxy S
Συνονοματε εννοεις φορητη μπαταρια που να μπορεις να φορτιζεις τη συσκευη ?

ioannis_m
8 Σεπ. 2010, 15:48
το root ειναι το αντιστοιχο ξεκλειδωμα (hspl) που κανουμε στα windows mobile, η απλα μας δινει προσβαση στα αρχεια συστηματος και εχουμε δικαιωματα διαχειριστη ?
να υποθεσω οτι το root δεν εχει κανενα θεμα με εγγυηση της συσκευης οπως με το hspl στα winmo ?

1Α φυσικα....εχεις δικιο, απλα δεν θυμομουν την μοναδα μετρησης :p.
κοιταξα στο πλαισιο στο site αλλα δεν το βρηκα. και την αλλη φορα που εψαχνα δεν τον ειχε στο site, αλλα τον εχει σιγουρα στα καταστηματα. σε καταστημα cosmote shop θα βρεις σιγουρα και αντιστοιχο νοκια και μοτορολα κοντα στα 15 ευρω με εξοδο επισης 1A.

Sent from my Galaxy S

Και μεσα σε αυτα εχω ρωτηΞει καποια ποστ πιο πανω αν γνωριζουμε καποιον φορτιστη/desk charger απο Ελλαδα σαν αυτον που εχει το i phone σε μαγαζια.(να εχεις το κινητο πανω στγην βαση δηλαδη και να φορτιζει εκει):)

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 15:59

Ναι είναι ψιλοάχρηστη, με εξαίρεση το firmware update. Γιατί το επίσημο update από κει μόνο γίνεται (από κει το έκανα κι εγώ).

Γεια σας παιδια. Μιας και με εχετε βοηθησει ηδη αρκετες φορες , θα ηθελα μια ερωτηση στο αν πρεπει να προχωρησω στην αγορα του κινητου με το προγραμα cosmote i45 απεριοριστα και 99 ευρω πληρωμη.
Ειχα ως τωρα το samsung innov8, το οποιο δεν με ικανοποιει, ουτε σαν οθονη, ουτε σαν ταχυτητα, ουτε σαν εφαρμογες (δευτερευον γιατι δεν το ψαχνω και πολυ, αλλα οποτε πηγα να κανω κατι, επεφτα σε κατι πιστοποιητικα γνησιοτητας κλπ).
Μιας και δεν ξαναειχα touch κινητο, συνολικα, σαν λειτουργικο ειναι καλο? Ειναι γρηγορο? Δεν εχω υπερβολικες απαιτησεις, αλλα να κανει αξιοπρεπες σερφαρισμα στο Ιντερνετ, να μην με πεταει απο τα sites οπως εκανε πολλες φορες το αλλο, να λειτουργει καλα ως multimedia player και γενικα να εχει καμια εφαρμογουλα να βρισκουμε πραγματα, οπως σημεια ενδιαφεροντος κλπ.
Επειδη βλεπω εδω μεσα 500 σελιδες ερωτησεις και εχω πελαγωσει, τα κυριοτερα προβληματα του ποια ειναι? Η' μηπως δεν θα τα συναντησω αν δεν χωθω τοσο στα βαθια οσο εσεις?

Ευχαριστω πολυ

Ναι, τα κάνει όλα αυτά που θες χωρίς πρόβλημα. Όσο για το touch, συνηθίζεται πολύ γρήγορα, και μετά μόνο αυτό θα θες :) Και δε θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα. Στο τέλος του μήνα βγαίνει και το φρόγιο που θα τα κάνει όλα ακόμα καλύτερα.

Κάποιο βήμα δεν έκανες.. όπως λέει και ο tonysac, δε χρειάζεται να το ξαναρουτάρεις αν το έχεις ήδη κάνει.

Ναι, ακριβώς, είναι τα δικαιώματα διαχειριστή. Administrator στα windows, Superuser στο Unix (android). Έχει θέμα εγγύησης, χάνεται η εγγύηση με το root, αλλά δεν είναι θέμα ουσιαστικά, γιατί ειναι πλήρως αναστρέψιμη διαδικασία, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

neriano
8 Σεπ. 2010, 16:06
Βάλε το HTC_IME πληκτρολόγιο. Είναι το καλύτερο. Θα το βρεις στο μάρκετ.

Ο dolphin μου έκανε κι εμένα προβλήματα. Για flash sites χρησιμοποιώ τον Skyfire.

Μπορεις πραγματικα να δεις flash content με skyfire? Εγω δοκιμασα διαφορα (πχ το site sport fm, facebook etc.) αλλα δε δουλευε.

ioannis_m
8 Σεπ. 2010, 16:14
Aκυρες οι ερωτησεις μου περι σταθερης βασης φορτισης.Βρηκα εδω http://www.extreme-mobile.gr/search?q=i9000 και καποια αλλα πραγματακια που ισως να ενδιαφερουν και αλλους!;)

neriano
8 Σεπ. 2010, 16:20
Οι εφαρμογές πληρώνονται μεσω Google Checkout - το αντίστοιχο του paypal a la google.
Για τα υπόλοιπα δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω :worry:

Ξερει κανεις πως μπορουμε να πληρωσουμε; Αφου ενεργοποιησεις το enabler και πας να αγορασεις, σου ζηταει πιστωτικη. Ομως, επιτρεπει χρηση πιστωτικης λιγων μονο χωρων, μεταξυ των οποιων δεν ειναι η Ελλαδα. Εχει βρει κανεις λυση γι' αυτο;

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 16:25
Μπορεις πραγματικα να δεις flash content με skyfire? Εγω δοκιμασα διαφορα (πχ το site sport fm, facebook etc.) αλλα δε δουλευε.

Ναι. Με Skyfire έχει επιλογή κάτω "video" για να δεις το βίντεο που θέλει flash 10.1 κανονικά...το μόνο πρόβλημα είναι ότι το δείχνει stretched χωρίς επιλογή για μπρος πίσω. Αλλά το βλέπεις.

Aκυρες οι ερωτησεις μου περι σταθερης βασης φορτισης.Βρηκα εδω http://www.extreme-mobile.gr/search?q=i9000 και καποια αλλα πραγματακια που ισως να ενδιαφερουν και αλλους!;)

Αυτό θα έγραφα κι εγώ. Το extreme mobile έχει διάφορα για το Galaxy S και περιμένει και νέα ενδιαφέροντα προϊόντα όπως φαίνονται στη σελίδα του.

TonyK
8 Σεπ. 2010, 16:29
παιδια ποιος ειναι ο πιο γρηγορος και ευκολος τροπος για να φερω ολα μου τα bookmarks απο τον υπολογιστη στο galaxy ?
στον υπολογιστη συγχρονιζω με xmarks ολα μου τα bookmark και με τον mozilla και με τον google chrome.
λετε να γινετε κατι μιας και ο chrome ειναι της google?

tonysac
8 Σεπ. 2010, 16:33
Συνονοματε εννοεις φορητη μπαταρια που να μπορεις να φορτιζεις τη συσκευη ?

Κάτι τέτοιο έχει στο νοκια της η γυναίκα μου...είναι φορητό φορτηστιρι το οποίο δουλεύει με μπαταρια και φορτίζει το κινητό όποτε θέλει ....

Sent from my Galaxy S

red_herring
8 Σεπ. 2010, 16:34
Ναι είναι ψιλοάχρηστη, με εξαίρεση το firmware update. Γιατί το επίσημο update από κει μόνο γίνεται (από κει το έκανα κι εγώ).

Ναι στη Λονδρα που βρισκεσαι (αν κρινω απο την τοποθεσια σου). Εδω ενας θεος ξερει ποτε...

tsantakias
8 Σεπ. 2010, 16:44
ερωτηση, υπαρχει τροπος να περασεις native android os στο galaxy s? μηπως αυτο διορθωνει και το προβλημα του lag?

neriano
8 Σεπ. 2010, 16:47
[QUOTE=DirectorCK;3304557]Ναι. Με Skyfire έχει επιλογή κάτω "video" για να δεις το βίντεο που θέλει flash 10.1 κανονικά...το μόνο πρόβλημα είναι ότι το δείχνει stretched χωρίς επιλογή για μπρος πίσω. Αλλά το βλέπεις.
]
Ναι, τη δοκιμασα αυτη την επιλογη, αλλα δεν πατιεται ειναι "σβηστη". Ευχαριστω παντως. Ισως πρεπει να περιμενουμε το 2.2.

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 16:48
Το OCLF (one click lag fix) πρέπει να είναι κάπως προβληματικό, μιας και ενώ το σκορ είναι 2100-2200, τώρα έχει enabled μόνο το Root Device και το Check Free Space και λέει ότι στο τηλέφωνο δεν έχει γίνει root...τι να πω...και φυσικά το Superuser Permission λειτουργεί κανονικότατα...

Ναι, τη δοκιμασα αυτη την επιλογη, αλλα δεν πατιεται ειναι "σβηστη". Ευχαριστω παντως. Ισως πρεπει να περιμενουμε το 2.2.

Ίσως να μην δουλεύει σε όλα τα sites...

QTiVoCo
8 Σεπ. 2010, 17:08
Ξερει κανεις πως μπορουμε να πληρωσουμε; Αφου ενεργοποιησεις το enabler και πας να αγορασεις, σου ζηταει πιστωτικη. Ομως, επιτρεπει χρηση πιστωτικης λιγων μονο χωρων, μεταξυ των οποιων δεν ειναι η Ελλαδα. Εχει βρει κανεις λυση γι' αυτο;
Πήγαινε στο http://checkout.google.com/ συνδέσου με τον λογαριασμό google που έχεις και στο κινητό σου, πρόσθεσε τα στοιχεία της κάρτας σου και μόλις ολοκληρώσεις τη διαδικασία, μπες στο market από το κινητό σου και... καλές αγορές :)

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 17:21
Ναι στη Λονδρα που βρισκεσαι (αν κρινω απο την τοποθεσια σου). Εδω ενας θεος ξερει ποτε...

Θεωρητικά πάντα, σε 2-3 βδομάδες :)

tonysac
8 Σεπ. 2010, 17:26
Το OCLF (one click lag fix) πρέπει να είναι κάπως προβληματικό, μιας και ενώ το σκορ είναι 2100-2200, τώρα έχει enabled μόνο το Root Device και το Check Free Space και λέει ότι στο τηλέφωνο δεν έχει γίνει root...τι να πω...και φυσικά το Superuser Permission λειτουργεί κανονικότατα...

Ίσως να μην δουλεύει σε όλα τα sites...

Το root το είχες κάνει μήπως πριν από το lag fix μόνος σου;

Sent from my Galaxy S

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 17:36
Με την ίδια εφαρμογή τα έκανα όλα. Πριν λίγες μέρες. Απλώς μέχρι χτες δεν συνέβαινε αυτό. Σήμερα το είδα και απόρησα.
Ίσως κάτι που εγκατέστησα κάνει το OCLF να μπερδεύεται και να δείχνει ότι δεν έχει γίνει root. Ενώ σίγουρα έχει γίνει, εφόσον δουλεύουν όλες οι root εφαρμογές. Άλλωστε το τεστ δείχνει 2200...οπότε το lag fix είναι κανονικά εγκατεστημένο.

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 17:55
Με την ίδια εφαρμογή τα έκανα όλα. Πριν λίγες μέρες. Απλώς μέχρι χτες δεν συνέβαινε αυτό. Σήμερα το είδα και απόρησα.
Ίσως κάτι που εγκατέστησα κάνει το OCLF να μπερδεύεται και να δείχνει ότι δεν έχει γίνει root. Ενώ σίγουρα έχει γίνει, εφόσον δουλεύουν όλες οι root εφαρμογές. Άλλωστε το τεστ δείχνει 2200...οπότε το lag fix είναι κανονικά εγκατεστημένο.

Υπάρχει το update.zip στο dir /sdcard της συσκευής σου;

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 18:10
Υπάρχει το update.zip στο dir /sdcard της συσκευής σου;

Υπάρχει το update κανονικά όπως και πριν. Λειτουργεί το Market Enabler κανονικά, το τεστ δίνει 2200, το Superuser Permission δίνει άδειες :p και γενικότερα όλα δείχνουν ότι λειτουργεί το root. Έβαλα και τη νέα έκδοση OCLF και πάλι το ίδιο γράφει. Unroot πάντως μπορεί να γίνει ακόμα και με Disabled την επιλογή στο OCLF. Αν πατήσετε επάνω (όσοι δεν έχετε κάνει root) θα δείτε ότι παρόλο που γράφει ότι στο τηλέφωνο δεν έχει γίνει root, σου δίνει επιλογή force anyway...

Wolfox
8 Σεπ. 2010, 18:24
παιδιά γνωρίζετε , πότε περίπου θα το φέρει το eshop?:)

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 18:41
Υπάρχει το update κανονικά όπως και πριν. Λειτουργεί το Market Enabler κανονικά, το τεστ δίνει 2200, το Superuser Permission δίνει άδειες :p και γενικότερα όλα δείχνουν ότι λειτουργεί το root. Έβαλα και τη νέα έκδοση OCLF και πάλι το ίδιο γράφει. Unroot πάντως μπορεί να γίνει ακόμα και με Disabled την επιλογή στο OCLF. Αν πατήσετε επάνω (όσοι δεν έχετε κάνει root) θα δείτε ότι παρόλο που γράφει ότι στο τηλέφωνο δεν έχει γίνει root, σου δίνει επιλογή force anyway...

Περίεργο. Το update.zip δε χρειάζεται πια, btw. Δεν έχω κοιτάξει πως ακριβώς δουλεύει το lagfix, αλλά λογικά κάτι δε βλέπει και δεν ξέρει ότι είσαι root.. θα το κοιτάξω, από περιέργεια. Απ'ότι φαίνεται όμως δεν έχει σημασία, αν μπορείς να κάνεις force... (μάλλον κάτι ξέρουν γι'αυτό το βάλανε)..

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 18:47
Το update.zip δε χρειάζεται πια, btw.

Δεν χρειάζεται? Αφού το ίδιο το OCLF το βάζει...γιατί το λες αυτό?...

dpant
8 Σεπ. 2010, 18:49

Μάλλον δεν μπήκε...δοκίμασε το undo πάτησε δηλαδή το κόκκινο που λες και ξαναπέρασε το..πριν από αυτό κάνε και ένα restart στο κινητό μήπως και τρέξει...και εφόσον δεν τρέξει κάνε αυτό που σου γράφω χωρίς όμως να κάνεις το root βήμα της εφαρμογής αφού λες ότι ήδη το έχεις κάνει root
Sent from my Galaxy S

Το εκανα undo και το ξαναπέρασα, αλλα το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο. Restart έκανα πριν το βγάλω και το ξαναβάλω, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μην παίζει με το root που έχω κάνει και να θέλει το δικό του, ή να το μπλοκάρει κάποια άλλη εφαρμογή? Εχω εγκατεστημένο το Lookout (antivirus). Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 18:57
Δεν χρειάζεται? Αφού το ίδιο το OCLF το βάζει...γιατί το λες αυτό?...

Δε χρειάζεται ΑΦΟΥ γίνει το root. Το βάζει για να κάνεις το root με το recovery, όπως και προφανώς έχεις ήδη κάνει. Από τη στιγμή που γίνει αυτό, είναι πια άχρηστο. Απλά υπάρχει εκεί.

Το εκανα undo και το ξαναπέρασα, αλλα το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο. Restart έκανα πριν το βγάλω και το ξαναβάλω, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μην παίζει με το root που έχω κάνει και να θέλει το δικό του, ή να το μπλοκάρει κάποια άλλη εφαρμογή? Εχω εγκατεστημένο το Lookout (antivirus). Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

Λογικά δεν έχεις κάνει το βήμα για το lagfix... OneClickLagFix V1+. Βάλε τη μπάρα κάπου στη μέση.. Το έκανες αυτό το βήμα;

dpant
8 Σεπ. 2010, 19:47
Λογικά δεν έχεις κάνει το βήμα για το lagfix... OneClickLagFix V1+. Βάλε τη μπάρα κάπου στη μέση.. Το έκανες αυτό το βήμα;

Παιδιά μόλις το βρήκα. Ετρεχα ενα cpu benchmark (Unstable Apps) (το οποίο είναι το πρώτο που βγάζει το market, και όχι της Quadrant. Με είχε μπερδέψει ότι σαν αποτέλεσμα έβγαζε περίπου αυτό που έβγαζε το quadrant. Εβαλα το σωστό και μου βγάζει 2216. (πιστεύω οτι είμαι εντάξει). Μέχρι να το βρω πάντως είχα βάλει και βγάλει 2 φορες το oclf. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μια κόμη ερώτηση. Με το oclf χρειάζεται να στήσω το minfreemanager?

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 19:51
Παιδιά μόλις το βρήκα. Ετρεχα ενα cpu benchmark (Unstable Apps) (το οποίο είναι το πρώτο που βγάζει το market, και όχι της Quadrant. Με είχε μπερδέψει ότι σαν αποτέλεσμα ε΄βγαζε περίπου αυτό που έβγαζε το quadrant. Εβαλα το σωστό και μου βγάζει 2216. (πιστεύω οτι είμαι εντάξει). Μέχρι να το βρω πάντως είχα βάλει και βγάλει 2 φορες το oclf. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μια κόμη ερώτηση. Με το oclf χρειάζεται να στήσω το minfreemanager?

Τα παιδιά έχουνε πεί όχι, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις... αλλά έχει αναφερθεί δε θυμάμαι από ποιόν, ότι μετά το oclf δεν του έπεφτε η μνήμη όπως πριν.

Μια ερώτηση έχω. Είδες διαφορά με το lagfix? Δηλαδή εκτός από το quadrant που είναι ένας αριθμός (όπως είδες άλλος αλγόριθμος βγάζει κάτι άλλο), αφού το έκανες, είδες φοβερή διαφορά με πριν;

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 20:03
Έκανα uninstall/install την εφαρμογή και τώρα έκανε unroot/root και βγάζει κανονικά τα πράσινα/κόκκινα...βέβαια βγάζει κόκκινα τα Lag Fix και Unistall Lag Fix!!! δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις ούτε Lag Fix ούτε το undo του...χαχαχα...αλλά με κλικ λέει ότι πρέπει η μπαταρία να είναι στο 40% για να δουλέψουν οι εντολές αυτές :p οπότε το φορτίζω για να δούμε τι θα δούμε...το τεστ κλασσικά 2100-2200, άρα παραμενει εγκατεστημένο το Lag Fix.

Όσο για το ερώτημά σου Τυχεράκια, η διαφορά με το Lag Fix δεν είναι μεγάλη, αλλά υπάρχει διαφορά...η ελεύθερη μνήμη πέφτει κάτω από 80 αν δεν υπάρχει Advanced Task...

arish
8 Σεπ. 2010, 20:23
Εκτος απο htc_ime γρηγορη ενναλαγη μεταξυ αγγλικα-ελληνικα γινεται καπως σε qwerty?

barrcode
8 Σεπ. 2010, 20:33
Παιδιά άμα παραγγείλω από το pdair μία δερμάτινη θήκη που κοστίζει 28 δολάρια ποσό θα μου έρθει τελική τιμή; γίνεται να πληρώσω με αντικαταβολή; πόσες μέρες κάνει να έρθει;επίσης γνωρίζει κάνεις κανένα άλλο μαγαζί που να πουλάει δερμάτινες θήκες ;
Συγνώμη αν σας κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 20:49
Δεν έχει Έξοδα Αποστολής η PDAir, στέλνει Δωρεάν σε όλον τον κόσμο. 7-20 εργάσιμες, αλλά συνήθως Ελλάδα θέλει 2 εβδομάδες.

Δεν στέλνει αντικαταβολή. Πληρώνεις με κάρτα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι πιστωτική. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια απλή προπληρωμένη κάρτα όπως η Prepaid της Τράπεζας Κύπρου. Πας στην τράπεζα και την παίρνεις άμεσα την ίδια στιγμή και βάζεις όσα χρήματα θέλεις εσύ μέσα.

Άλλο κατάστημα στην Ελλάδα με δερμάτινη θήκη για Galaxy S είναι το extreme mobile.

ΥΓ. Πρασίνησε το Undo Lag Fix! Ήθελε 40% μπαταρία...:cool:

OFF TOPIC...:p Με τις JAVA εφαρμογές δεν βγάζω άκρη. Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για να τις τρέξω? Με το J2ME Runner που έβαλα χρειάζεται να μετατρέπεις κάθε φορά τα αρχεία jar/jad σε apk με έναν Online μετατροπέα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για JAVA που χρησιμοποιείτε εσείς και δουλεύει σωστά στο Galaxy S?

dpant
8 Σεπ. 2010, 21:01
Τα παιδιά έχουνε πεί όχι, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις... αλλά έχει αναφερθεί δε θυμάμαι από ποιόν, ότι μετά το oclf δεν του έπεφτε η μνήμη όπως πριν.

Μια ερώτηση έχω. Είδες διαφορά με το lagfix? Δηλαδή εκτός από το quadrant που είναι ένας αριθμός (όπως είδες άλλος αλγόριθμος βγάζει κάτι άλλο), αφού το έκανες, είδες φοβερή διαφορά με πριν;

Να σου πω την αλήθεια, δεν παρατήρησα καμμία διαφορά. Ισως και να είναι χειρότερα, γιατί μερικές φορές όταν πατάω να πάω στις εφαρμογές, μπορεί να έχει καθυστέρηση 1-2 δευτερόλεπτα... Η μπαταρία πάντως δεν μου κρατάει πάνω από μία μέρα... δηλ. την φορτίζω στη δουλειά και μπορεί να μη βγάλει και τη νύχτα, ανάλογα με τη χρήση... Κανένα tip για αυτό το πρόβλημα?

ταξιδιωτης22
8 Σεπ. 2010, 21:24
συγνωμη,δεν εχει multitouch?

Prattein_Aloga
8 Σεπ. 2010, 21:33
συγνωμη,δεν εχει multitouch?

Εχει. Που το χρειαστηκες και δεν υπαρχει?

ταξιδιωτης22
8 Σεπ. 2010, 21:36
Εχει. Που το χρειαστηκες και δεν υπαρχει?

δε το χω παρει ακομα,γι αυτο και ρωτησα,ευχαριστω;)

arish
8 Σεπ. 2010, 22:25
Εκτος απο htc_ime γρηγορη ενναλαγη μεταξυ αγγλικα-ελληνικα γινεται καπως σε qwerty?

Υπάρχει τελικά κανένας τρόπος;;; Επίσης αυτό το samsung kies γιατι δεν με αφηνει να κανω το upgrade?? εχω την JF5 και απ οτι διαβασα εχει βγει και νεοτερη εκδοση!

Thaaanks!:)

dimitris15
8 Σεπ. 2010, 22:25
παιδια υπαρχει δυνατοτητα στην lockscreen να μου δειχνει ημερομηνια και ωρα?

red_herring
8 Σεπ. 2010, 22:32
Τελικα το kies μου φαινεται οντως θα το σουταρω...Οσο κι αν προσπαθω μια ωρα τωρα, με τιποτα δεν μπορει να αναγνωρισει το τηλεφωνο κανονικα και να το δουλεψω. Με το που συνδεω το καλωδιο usb και επιλεγω "samsung kies" ξεκιναει μια αεναη συνδεση-αποσυνδεση στην οθονη του κινητου, η οποια σταματαει μονο με παρατεταμενο πατημα του home button...

Απλα ελεος...

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 22:39
Δείχνει και ημερομηνία και ώρα...τι διαφορετικό εννοείς?

argam
8 Σεπ. 2010, 22:46
Τελικα το kies μου φαινεται οντως θα το σουταρω...Οσο κι αν προσπαθω μια ωρα τωρα, με τιποτα δεν μπορει να αναγνωρισει το τηλεφωνο κανονικα και να το δουλεψω. Με το που συνδεω το καλωδιο usb και επιλεγω "samsung kies" ξεκιναει μια αεναη συνδεση-αποσυνδεση στην οθονη του κινητου, η οποια σταματαει μονο με παρατεταμενο πατημα του home button...
Απλα ελεος...

Ανοιξε το kies και πστα πανω αριστερα στο kies, επελεξε ανακτηση προγραμματος οδηγησης και δες αν στο αναγνωρισει

red_herring
8 Σεπ. 2010, 22:57
Ανοιξε το kies και πστα πανω αριστερα στο kies, επελεξε ανακτηση προγραμματος οδηγησης και δες αν στο αναγνωρισει

Μπα και παλι τα ιδια. Μηπως φταιει ο τροπος με τον οποιο κανω τη συνδεση? Δηλαδη μηπως πρεπει πρωτα να συνδεσω το τηλεφωνο και μετα να ανοιξω το Kies?

@DirectorCK

Μηπως ο φιλος εννοει κατι παρομοιο με τα κινητα της Sony Ericsson που, αν πατουσες το volume button, χωρις να ενεργοποιηθει η οθονη στο menu απλα φωτιζονταν κι εδειχνε την ωρα.

argam
8 Σεπ. 2010, 23:00
Μπα και παλι τα ιδια. Μηπως φταιει ο τροπος με τον οποιο κανω τη συνδεση? Δηλαδη μηπως πρεπει πρωτα να συνδεσω το τηλεφωνο και μετα να ανοιξω το Kies?

Μπα δεν έχει σημασία εγώ ανοίγω πρώτα το προγαμμα και μετά το συνδεω. Win 7ρια έχεις ;

engelo
8 Σεπ. 2010, 23:00
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ ρε γμτ...:mad:

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:02
Μπα δεν έχει σημασία εγώ ανοίγω πρώτα το προγαμμα και μετά το συνδεω. Win 7ρια έχεις ;

Ναι σε 7 δουλευω.

argam
8 Σεπ. 2010, 23:05
Ναι σε 7 δουλευω.

Κανε και μια τελευταία προσπάθεια καπουβεδω μέσα είχαν δώσει λινκ με drivers για 32 και 64 bit αλλά δεν θυμάμαι σε ποια σελίδα. Για κανε μια αναζήτηση εδώ η στο google και βάλτους αν και δεν νομίζω να κάνει κάτι αλλά έτσι για το ****το

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:07
Για το Kies, σιγουρέψτε ότι δεν έχετε κάποιο αρχείο στην κάρτα σας (π.χ. φωτογραφίες), που έχει πάνω απο 16 χαρακτήρες. Αν έχετε, μικρύντε το... το kies είναι απλά τραγικό.
Παρόλα αυτά μέχρι τώρα ήμουν τυχερός εγώ...δεν είχα ποτέ πρόβλημα στη σύνδεση.

argam
8 Σεπ. 2010, 23:11
Για το Kies, σιγουρέψτε ότι δεν έχετε κάποιο αρχείο στην κάρτα σας (π.χ. φωτογραφίες), που έχει πάνω απο 16 χαρακτήρες. Αν έχετε, μικρύντε το... το kies είναι απλά τραγικό.

Εγώ είχα στην αρχή και πριν βγει η πρώτη αναβαθμηση, μόνο με ανάκτηση το αναγνώριζε και πάλι χθες το ίδιο που έβαλα την τελευταία έκδοση πάλι δεν το αναγνώριζε, έπρεπε να κάνω ανάκτηση. Πάντως μετά το froyo παει για πέταμα μόνο χώρο στο δίσκο πιάνει

QTiVoCo
8 Σεπ. 2010, 23:12
Αν το συνδέετε σε μπροστινή usb θύρα δοκιμάστε και τις πίσω... ποτέ δεν ξέρεις!

Παρακάτω είναι το link με τους drivers για τα 64bit windows http://drivers.softpedia.com/progDownload/Samsung-Galaxy-S-USB-Driver-for-Windows-x64-Download-96693.html

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:16

Απλα ελεος...

Εχω αποθηκευσει διαφορα wallpapes απο σελιδες στο νετ και ξερετε συνηθως τι ονομα εχουν τετοιου ειδους αρχεια. Και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω 1 και 2...Τι να πω δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

@QTiVoCo

Το pc ειναι χωμενο σε ειδικη προθηκη επιπλου, ενω ολες οι πισω θυρες ειναι πιασμενες...Ελεος αν φταιει αυτο παντως.

Θα τα δοκιμασω ολα ευχαριστω πολυ παιδια:)

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:17
Απλα ελεος...

Εχω αποθηκευσει διαφορα wallpapes απο σελιδες στο νετ και ξερετε συνηθως τι ονομα εχουν τετοιου ειδους αρχεια. Και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω 1 και 2...Τι να πω δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

@QTiVoCo

Το pc ειναι χωμενο σε ειδικη προθηκη επιπλου, ενω ολες οι πισω θυρες ειναι πιασμενες...Ελεος αν φταιει αυτο παντως.

Θα τα δοκιμασω ολα ευχαριστω πολυ παιδια:)

E κάντα move κάπου για να δεις αν είναι αυτό... και πες μας :)

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:19
E κάντα move κάπου για να δεις αν είναι αυτό... και πες μας :)

Τπ προβλημα εμφανιζεται αν ειναι στην εσωτερικη sd card του τηλεφωνου? Γιατι εξωτερικη δεν εχω αγορασει ακομα, ειμαι απλα με τη εσωτερικη του μνημη.

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:23
Τπ προβλημα εμφανιζεται αν ειναι στην εσωτερικη sd card του τηλεφωνου? Γιατι εξωτερικη δεν εχω αγορασει ακομα, ειμαι απλα με τη εσωτερικη του μνημη.

Δεν είμαι σίγουρος, δεν το'χω δοκιμάσει, αλλά νομίιιιζω ότι το ...κίες έχει γενικά πρόβλημα μ'αυτό. Υποθέτω θα το φτιάξουν, αλλά καλά θα ήταν να είχε μόνο αυτό το πρόβλημα...

moysatos
8 Σεπ. 2010, 23:23

WidgetLocker Lockscreen http://www.appbrain.com/app/com.teslacoilsw.widgetlocker

Παααρα πολυ καλη εφαρμογη.
Συνιστω να χρησιμοποιηθει μαζι με το No Lock http://www.appbrain.com/app/org.jraf.android.nolock για να μην ξεκλειδωνετε 2 φορες την οθονη.

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:27
Υπάρχει τελικά κανένας τρόπος;;; Επίσης αυτό το samsung kies γιατι δεν με αφηνει να κανω το upgrade?? εχω την JF5 και απ οτι διαβασα εχει βγει και νεοτερη εκδοση!

Thaaanks!:)

Δε σ'αφήνει γιατί δεν έχει δώσει επίσημο upgrade στην Ελλάδα (και σε πολλές άλλες χώρες) το Kies. Στην Αγγλία έδωσε μία και τώρα είμαστε επίσημα στο JM1. Μπορείς να ξεγελάσεις το Kies να νομίσει ότι είσαι Αγγλία, ή να περιμένεις μέχρι το τέλος του μήνα που θα βγεί το φρόγιο και θα το δώσουν παντού. Ή να φλασάρεις κάτι ανεπίσημο με το Odin.

Τι firmware έχεις; JF3? Σε όλα τα πιο καινούρια δείχνει.

Orfeus_85
8 Σεπ. 2010, 23:28
Οταν κανει update το κινητο,χανει εφαρμογες επαφες και λοιπες ρυθμισεις?

argam
8 Σεπ. 2010, 23:30
Οταν κανει update το κινητο,χανει εφαρμογες επαφες και λοιπες ρυθμισεις?

Φυσικά ναι

Orfeus_85
8 Σεπ. 2010, 23:32
Φυσικά ναι
Υπαρχει τροπος να κανουμε back up τετοια πραγματα?και απλα να περναει μονο η νεα εκδροση?

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:34
Δεν είμαι σίγουρος, δεν το'χω δοκιμάσει, αλλά νομίιιιζω ότι το ...κίες έχει γενικά πρόβλημα μ'αυτό. Υποθέτω θα το φτιάξουν, αλλά καλά θα ήταν να είχε μόνο αυτό το πρόβλημα...

Μετα απο μετονομασια ολων των αρχειων και παλι τζιφος. Μαλλον δεν ειναι η μερα μου. Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν θα μπορουμε να περασουμε και FroYo

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:34
Υπαρχει τροπος να κανουμε back up τετοια πραγματα?και απλα να περναει μονο η νεα εκδροση?

Με το titanium backup μπορείς να κάνεις τα πάντα backup, και να τα ξαναπεράσεις μετά την αναβάθμιση.

Τί την πέρασες τη Samsung, HTC? :) Ρίξε μια ματιά στο Kies και θα καταλάβεις...

Tyxerakias
8 Σεπ. 2010, 23:37
Μετα απο μετονομασια ολων των αρχειων και παλι τζιφος. Μαλλον δεν ειναι η μερα μου. Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν θα μπορουμε να περασουμε και FroYo

Χωρίς να ανοίξεις καθόλου το Κιες (τελείως κλειστό, ούτε στο taskbar), αν κάνεις σύνδεση το κινητό σε Κιες mode, το βλέπει; Γράφει initialising και μετά connected πάνω στο κινητό; (με την εικόνα του USB?)

argam
8 Σεπ. 2010, 23:38

Τις επεφες συγχρονισετες με το google τα υπόλοιπα αν θες με το titanium η το mybackup pro. Αλλά δεν είναι τόσο τρομερό να τα ξαναπερασεις από την αρχή.

Orfeus_85
8 Σεπ. 2010, 23:40
ευχαριστω...απλα στο vivaz βαριομουν τη διαδικασια και λεω μηπως εχει αλλαξει κατι...

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:40
Χωρίς να ανοίξεις καθόλου το Κιες (τελείως κλειστό, ούτε στο taskbar), αν κάνεις σύνδεση το κινητό σε Κιες mode, το βλέπει; Γράφει initialising και μετά connected πάνω στο κινητό; (με την εικόνα του USB?)

Οχι δεν το αναγνωριζει παλι. Ο μονος τροπος για συνδεση με τον υπολογιστη ειναι μολις συνδεσω το κινητο να πατησω "συσκευη αποθηκευσης" και να το αναγνωρισουν τα windows οπως αναγνωριζουν το οποιοδηποτε usb memory stick.

argam
8 Σεπ. 2010, 23:47
Οχι δεν το αναγνωριζει παλι. Ο μονος τροπος για συνδεση με τον υπολογιστη ειναι μολις συνδεσω το κινητο να πατησω "συσκευη αποθηκευσης" και να το αναγνωρισουν τα windows οπως αναγνωριζουν το οποιοδηποτε usb memory stick.

Όπως σου είπαν και πιο πάνω προσπάθησε να το βάλεις σε άλλη θύρα. Οι μπροστινες δεν είναι ότι καλύτερο

red_herring
8 Σεπ. 2010, 23:52
Θα το δοκιμασω κι αυτο οταν υπαρξει χρονος γιατι ειναι ολοκληρη διαδικασια.

Ευχαριστω και παλι παντως παιδια...

DirectorCK
8 Σεπ. 2010, 23:53
Και ξαφνικά βλέπω ότι λείπει η ρύθμιση APN που είχα βάλει...
Κάνω νέα, πατάω save και πάλι δεν υπάρχει τίποτα στη λίστα APN...παράξενο...
Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο?

giorgos147
8 Σεπ. 2010, 23:58
Καλησπέρα!

Έβαλα 3G στο Vibrant μου από cosmote, αλλά δυστυχώς, σε αντίθεση με το HTC Magic μου το οποίο συνδέθηκε αυτόματα, αυτό δεν συνδέθηκε.

Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω; Ο πάροχός μου είναι η Cosmote.

DirectorCK
9 Σεπ. 2010, 00:00
Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα, έχουν γραφτεί οι ρυθμίσεις αρκετές φορές.
http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Cosmote

argam
9 Σεπ. 2010, 00:01
Και ξαφνικά βλέπω ότι λείπει η ρύθμιση APN που είχα βάλει...
Κάνω νέα, πατάω save και πάλι δεν υπάρχει τίποτα στη λίστα APN...παράξενο...
Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο?

Και σ εμένα με Μ5 δεν εμφανίζονται οι ρυθμίσεις αλλά δουλεύουν τα data

DirectorCK
9 Σεπ. 2010, 00:03
Με προβληματίζει γιατί μέχρι πρότινος εμφανίζονταν κανονικά οι ρυθμίσεις...

Giocakis
9 Σεπ. 2010, 00:11
Η πιο χαζή ερώτηση: Πώς ρωτάω κάτι βρε παιδιά;
Μόνο replay μπορώ να κάνω.σήμερα μπήκα στο forum και είμαι άσχετος.

argam
9 Σεπ. 2010, 00:11
Με προβληματίζει γιατί μέχρι πρότινος εμφανίζονταν κανονικά οι ρυθμίσεις...

Δεν το πιστεύω τι ******* έκανα.
Πατησα επαναφορά προεπιλογων να δω τι θα κάνει και τώρα δεν μου περνάει το APN

Giocakis
9 Σεπ. 2010, 00:14
Πώς δημιουργώ ένα μήνυμα;

argam
9 Σεπ. 2010, 00:15
Πώς δημιουργώ ένα μήνυμα;

Όπως το δημιουργησες τώρα

mcde
9 Σεπ. 2010, 00:17
Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στο http://images.myphone.gr/buttons3/quickreply.gif και στο http://images.myphone.gr/buttons3/reply.gif

Όσον αφορά το Kies, για μένα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν κατάφερα ποτέ να συνδέσω το κινητό μου και να το δει, δοκίμασα άλλους drivers, έβγαλαν error στην εγκατάσταση και πάλι τα ίδια. Όλα αυτά σε δύο μηχανήματα με Windows 7. Γενικά το συγκεκριμένο software δεν προσφέρει τίποτα, παρά μόνο μπελάδες. Στο κινητό πέρασα με το Odin την JM5 πριν ένα μήνα και δουλεύει μια χαρά. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με το Kies, ποτέ. Συνιστώ να κάνετε το ίδιο, διαφορετικά απλά χάνετε τον χρόνο σας.

DirectorCK
9 Σεπ. 2010, 00:23
Για το θέμα με το APN κάνε επανεκκίνηση...έκανα και εμφανίστηκαν κανονικά.

Και για όσους θέλουν ρυθμίσεις παρόχων από Ελλάδα αλλά και από όλον τον κόσμο έχω μια έκπληξη :
http://www.activexperts.com/xmstoolkit/mmsclist/

Πάρε κόσμε...

Giocakis
9 Σεπ. 2010, 00:25
Ααααα..νόμιζα ότι έτσι απαντούσα μόνο σε μηνύματα άλλων.
Ευχαριστώ.
Μήπως μπορεις φίλε να με βοηθήσεις; Εχθές πήρα το τηλέφωνο και μου αρέσει πολύ.
Δεν ξέρω από προγράμματα και άλλα κόλπα που λέτε εσείς, απλά πραγματάκια θέλω να κάνω.
Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν διαβάζει κάποια βίντεο και μου ζητάει flash player.
Στο you tube ορισμένα ή και στο woop που έχει διάφορα βίντεο, κάποια demand δεν μπορώ να τα τρέξω.
Νόμιζα ότι υποστηρίζει flash player.

giorgos147
9 Σεπ. 2010, 00:27
Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα, έχουν γραφτεί οι ρυθμίσεις αρκετές φορές.
http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Cosmote

Οκ, σε ευχαριστώ! :happy:

Τώρα μόνο που... Δε μπορώ να το απενεργοποιήσω. Έβαλα το APNdroid, αλλά δε δούλεψε. Κλείνει μόνο αν έχω ανοιχτό το WiFi.

alany
9 Σεπ. 2010, 00:28
Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω από προγράμματα και άλλα κόλπα που λέτε εσείς, απλά πραγματάκια θέλω να κάνω.
Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν διαβάζει κάποια βίντεο και μου ζητάει flash player.
Στο you tube ορισμένα ή και στο woop που έχει διάφορα βίντεο, κάποια demand δεν μπορώ να τα τρέξω.

Υποστηρίζει flash player αρκεί να πας στον browser-ρυθμίσεις και να ενεργοποιήσεις τα πρόσθετα.

DirectorCK
9 Σεπ. 2010, 00:33
Ευχαριστώ.

Δεν είναι θέμα κινητού το flash, αλλά θέμα λειτουργικού...η νέα έκδοση 2.2 θα υποστηρίζει κανονικά flash 10.1...
Για το youtube χρησιμοποίησε την προεγκατεστημένη εφαρμογή που έχει.
Για τα διάφορα Sites κατέβασε από το Market τον browser skyfire ο οποίος έχει επιλογή να βλέπεις τα βίντεο, τουλάχιστον στα περισσότερα sites δουλεύει...όχι όπως αν είχες το flash αλλά προς το παρόν μπορείς να μπαίνεις έτσι...

kotsianis7
9 Σεπ. 2010, 00:44
Όσον αφορά το Kies, για μένα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν κατάφερα ποτέ να συνδέσω το κινητό μου και να το δει, δοκίμασα άλλους drivers, έβγαλαν error στην εγκατάσταση και πάλι τα ίδια. Όλα αυτά σε δύο μηχανήματα με Windows 7. Γενικά το συγκεκριμένο software δεν προσφέρει τίποτα, παρά μόνο μπελάδες. Στο κινητό πέρασα με το Odin την JM5 πριν ένα μήνα και δουλεύει μια χαρά. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με το Kies, ποτέ. Συνιστώ να κάνετε το ίδιο, διαφορετικά απλά χάνετε τον χρόνο σας.

Είσαι τρομερά γκαντέμης τότε :p Εγώ σε 3 υπολογιστές που έχω το Kies εγκατεστημένο δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Ελάχιστες φορές μόνο επιχειρούσε να συνδεθεί για ώρες ατελείωτες, αλλά αυτό λυνόταν όταν έκανα αποσύνδεση και επανασύνδεση του κινητού. Γενικά δεν είχα πρόβλημα.

ΟΜΩΣ... Στους 2 απ'τους 3 υπολογιστές, όσες φορές επιχείρησα να κάνω update στο Wave, ενώ κατέβαζε κανονικά το αρχείο, όταν πήγαινε να κάνει authentication έβγαζε ένα σφάλμα, νομίζω Crypt Encryption failed και το update δεν ξεκινούσε. Στον 3ο υπολογιστή πάλι, δεν εμφάνισε ποτέ αυτό το σφάλμα. Όλοι οι υπολογιστές έχουν περασμένα τα Windows 7 Ultimate x64. Ο Θεός κι η ψυχή τους εκεί πέρα στην Sammy... :lol:

By the way, πέρασα πριν μερικές ημέρες την XWJM7, αλλά με το modem file της XXJPC! Διαφορές δεν πολυκατάλαβα. Το GPS ωστόσο σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει μία μικρή απόκλιση, η οποία ωστόσο διορθώνεται(αν και όχι τόσο άμεσα)...

me00016
9 Σεπ. 2010, 01:01
- Δε με απαντήσατε την ερώτηση για το αν μπορεί να μένει μόνιμα ανοιχτή η οθόνη όταν τρέχει το google maps.
- Το Navigation θα παίξει σύντομα Ελλάδα; Προσωρινά διάβασα ότι παίζει με χακαρισμένο maps. To έχει δοκιμάσει κανείς;

red_herring
9 Σεπ. 2010, 01:33
Είσαι τρομερά γκαντέμης τότε :p Εγώ σε 3 υπολογιστές που έχω το Kies εγκατεστημένο δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Ελάχιστες φορές μόνο επιχειρούσε να συνδεθεί για ώρες ατελείωτες, αλλά αυτό λυνόταν όταν έκανα αποσύνδεση και επανασύνδεση του κινητού. Γενικά δεν είχα πρόβλημα.

ΟΜΩΣ... Στους 2 απ'τους 3 υπολογιστές, όσες φορές επιχείρησα να κάνω update στο Wave, ενώ κατέβαζε κανονικά το αρχείο, όταν πήγαινε να κάνει authentication έβγαζε ένα σφάλμα, νομίζω Crypt Encryption failed και το update δεν ξεκινούσε. Στον 3ο υπολογιστή πάλι, δεν εμφάνισε ποτέ αυτό το σφάλμα. Όλοι οι υπολογιστές έχουν περασμένα τα Windows 7 Ultimate x64. Ο Θεός κι η ψυχή τους εκεί πέρα στην Sammy... :lol:

By the way, πέρασα πριν μερικές ημέρες την XWJM7, αλλά με το modem file της XXJPC! Διαφορές δεν πολυκατάλαβα. Το GPS ωστόσο σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει μία μικρή απόκλιση, η οποία ωστόσο διορθώνεται(αν και όχι τόσο άμεσα)...

Τρομερα γκαντεμης ο mcde η απιστευτα κ*****ρδος εσυ?:p:lol:

Δοκιμασα με τους drivers που ανεβασε καποιος φιλος (αν και ειναι για 64αρια windows και τα δικα μου ειναι 32αρια) και φυσικα δεν εγινε τιποτα.

Δοκιμαζοντας παντως και στις πισω θυρες του pc, αφου εκανα το δωματιο ανω κατω, ειχα τα γνωστα αποτελεσματα. Δεν περιμενα βεβαια και τιποτα καλυτερο.

Πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι το προγραμμα ΔΕΝ προκειται να λειτουργησει (σαυτο το pc τουλαχιστον) αρα σταματω τις προσπαθειες. Οταν με το καλο ερθει ο Φρογιος θα αρχισω να τρεχω σε ξενα pc μπας και κανω τη δουλεια μου και μετα την προσευχη μου μην παθει τιποτα και τρεχουμε για official rom .

fotisg24
9 Σεπ. 2010, 01:50
Τρομερα γκαντεμης ο mcde η απιστευτα
Πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι το προγραμμα ΔΕΝ προκειται να λειτουργησει (σαυτο το pc τουλαχιστον) αρα σταματω τις προσπαθειες. Οταν με το καλο ερθει ο Φρογιος θα αρχισω να τρεχω σε ξενα pc μπας και κανω τη δουλεια μου και μετα την προσευχη μου μην παθει τιποτα και τρεχουμε για official rom .

κατεβασε το kies απο το γερμανικο site της samsung....!!!

qazwsx111
9 Σεπ. 2010, 01:52
γεια σας νεος στο samsung και στο Galaxy S. Προσπαθώ να λάβω mms απο iphone (3gs) και μου βγαζει μηνυμα unsucessful. Έχω κανει όλες τις ρυθμισεις για τη λήψη mms και το ιντερνετ. Μιλησα με την wind και φαίνεται σε αυτους οκ. Μπορεί καποιος να βοηθησει με τις ρυθμισεις?

fotisg24
9 Σεπ. 2010, 01:55
γεια σας νεος στο samsung και στο Galaxy S. Προσπαθώ να λάβω mms απο iphone (3gs) και μου βγαζει μηνυμα unsucessful. Έχω κανει όλες τις ρυθμισεις για τη λήψη mms και το ιντερνετ. Μιλησα με την wind και φαίνεται σε αυτους οκ. Μπορεί καποιος να βοηθησει με τις ρυθμισεις?

δοκιμασες αυτες που λενε ακριβως μια σελιδα πριν?

~~καποιος ανθρωπος τις εχει ποσταρει δηλαδη....

qazwsx111
9 Σεπ. 2010, 02:01
προφανώς, χρησιμοποιησα κ αυτες που μου εστειλε κ με email η wind.
Μάλλον κάποιο άλλη ρυθμιση πρέπει να κάνω στο τηλ. καθώς το ιντερνετ λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει η πιθανότητα να μη γινεται να λάβω μηνυμα από iphone?

ivyhae
9 Σεπ. 2010, 02:11
Παιδια καλησπερα,

Ενας φιλος μου εχει το galaxy s και εχει ενα προβλημα.Οταν το συνδεει με το pc μεσω usb βγαζει στην notification bar την ενδειξη usb connection αλλα οταν το κλικαρεις δεν ανοιγει καμια επιλογη για να διαλεξεις τον τυπο συνδεσης απλα σε πεταει στην home screen.Τι μπορει να φταιει?Το εχω δοκιμασει και σε αλλους υπολογιστες και παλι το ιδιο δεν μπορουμε να δουμε τις καρτες μνημης

sk7lafkos
9 Σεπ. 2010, 02:46
Παιδια καλησπερα,

Ενας φιλος μου εχει το galaxy s και εχει ενα προβλημα.Οταν το συνδεει με το pc μεσω usb βγαζει στην notification bar την ενδειξη usb connection αλλα οταν το κλικαρεις δεν ανοιγει καμια επιλογη για να διαλεξεις τον τυπο συνδεσης απλα σε πεταει στην home screen.Τι μπορει να φταιει?Το εχω δοκιμασει και σε αλλους υπολογιστες και παλι το ιδιο δεν μπορουμε να δουμε τις καρτες μνημης

εχετε επιλεξει στις ρυθμισεις-->πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-->ρυθμισεις usb-->να γινεται ερωτηση κατα τη συνδεση?

nefelinoula
9 Σεπ. 2010, 03:32
Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum και πολλές φορές με έχουν βοηθήσει οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις σε διάφορα θέματα και δεν υπήρξε ποτέ η ανάγκη να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο, αλλά εδώ και 2 ώρες προσπαθώ κι εγώ να συνδέσω το galaxy s (το αγόρασα 5 μέρες πριν) με τον υπολογιστή μου και έχω διαβάσει τις τόσες σελίδες ερωτήσεων και απαντήσεων και φυσικά δεν τα έχω καταφέρει.Θα γράψω τα βήματα που έχω κάνει και αν κάποιος μπορεί να μου πει αν έχω κάνει κάτι λάθος θα ήμουν ευγνώμων
Α. Εγκατέστησα το Kies στον υπολογιστή(έχω windows7 64-bit)
Β.Πήγα πάνω αριστερά και έκανα ανάκτηση προγράμματος οδήγησης
Γ.Ρύθμισα στο κινητό να έχει στισ usb ρυθμίσεις ''SAMSUNG Kies''
Δ.απενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων usb
έκανα δηλαδή όλα αυτά που κατάλαβα από τις απαντήσεις σε ερωτήσεις άλλων και παρόλα αυτά όταν το συνδέω μου εμφανίζει το εξής μήνυμα
''Samsung android usb composite device : ready to use
MTP USB device: failed
CDC Abstract control model (ACM): Device unplugged
Δεν καταλαβαίνω τι λάθος έχω κάνει :(( αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.ευχαριστώ

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 04:13
Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum και πολλές φορές με έχουν βοηθήσει οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις σε διάφορα θέματα και δεν υπήρξε ποτέ η ανάγκη να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο, αλλά εδώ και 2 ώρες προσπαθώ κι εγώ να συνδέσω το galaxy s (το αγόρασα 5 μέρες πριν) με τον υπολογιστή μου και έχω διαβάσει τις τόσες σελίδες ερωτήσεων και απαντήσεων και φυσικά δεν τα έχω καταφέρει.Θα γράψω τα βήματα που έχω κάνει και αν κάποιος μπορεί να μου πει αν έχω κάνει κάτι λάθος θα ήμουν ευγνώμων
Α. Εγκατέστησα το Kies στον υπολογιστή(έχω windows7 64-bit)
Β.Πήγα πάνω αριστερά και έκανα ανάκτηση προγράμματος οδήγησης
Γ.Ρύθμισα στο κινητό να έχει στισ usb ρυθμίσεις ''SAMSUNG Kies''
Δ.απενεργοποίησα τον εντοπισμό σφαλμάτων usb
έκανα δηλαδή όλα αυτά που κατάλαβα από τις απαντήσεις σε ερωτήσεις άλλων και παρόλα αυτά όταν το συνδέω μου εμφανίζει το εξής μήνυμα
''Samsung android usb composite device : ready to use
MTP USB device: failed
CDC Abstract control model (ACM): Device unplugged
Δεν καταλαβαίνω τι λάθος έχω κάνει :(( αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.ευχαριστώ

Δε χρησιμοποιείς κάποιον launcher έτσι; (π.χ. launcherpro ή adw). Το Kies δουλεύει μόνο με το Touchwiz που είχε όταν το πήρες.

Βάλε από εδώ τους drivers για 64 bit windows, κάνε ένα reboot και ξαναδοκίμασε... : http://rapidshare.com/files/410510904/USB_Drivers.rar.html. (Τρέχεις το Setup αφού το κάνεις unzip)

Αν έχεις το SoundHound εγκατεστημένο, σβήσε τα περιεχόμενα του soundhound/cache.
Γενικά, σβήσε (ή μετακίνησε στο pc σου προσωρινά) ότι αρχείο έχεις με μεγάλο όνομα (πάνω από 16 χαρακτήρες) (συνήθως φωτογραφίες).

Kάνε ένα unmount και ξανα mount την εσωτερική μνήμη (από τις ρυθμίσεις).

Orfeus_85
9 Σεπ. 2010, 04:23
με μακ το kies ειδα οτι δεν ειναι συμβατο ε?

nefelinoula
9 Σεπ. 2010, 04:29
Στα βήματα που έγραψα πιο πάνω ήθελα να ορίσω και το default launcher κάπου διάβασα ότι είναι ο TW launcher αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό η από που το ορίζω!και μετά θα έκανα επανεκκίνηση το κινητό με το Kies ανοιχτό και υποτίθεται θα δούλευε!αλλά τώρα το έκανα χωρίς αυτό το βήμα!χαζή ερώτηση ίσως, αλλά το προσπαθώ τουλάχιστον!Αν μπορείς να μου πεις πως να ορίσω το default launcher θα το κανω ξανά επανεκκίνηση.
δεν έχω εγκαταστήσει το soundhound, μόνο παιχνίδια και μια εφαρμογή advanced task killer!

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 04:33
Στα βήματα που έγραψα πιο πάνω ήθελα να ορίσω και το default launcher κάπου διάβασα ότι είναι ο TW launcher αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό η από που το ορίζω!και μετά θα έκανα επανεκκίνηση το κινητό με το Kies ανοιχτό και υποτίθεται θα δούλευε!αλλά τώρα το έκανα χωρίς αυτό το βήμα!χαζή ερώτηση ίσως, αλλά το προσπαθώ τουλάχιστον!Αν μπορείς να μου πεις πως να ορίσω το default launcher θα το κανω ξανά επανεκκίνηση.
δεν έχω εγκαταστήσει το soundhound, μόνο παιχνίδια και μια εφαρμογή advanced task killer!

O touchwiz ΤW είναι ο default. Αν δεν έχεις βάλει άλλον launcher δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αυτόν έχεις ήδη. Δοκίμασε τους drivers που σου είπα..
Anyway καλή τύχη, η συνέχεια αύριο γιατί πρέπει να πάω για ύπνο :)

Orfeus, όχι, μόνο με windows. Ούτε καν με linux.

arish
9 Σεπ. 2010, 07:55
Δε σ'αφήνει γιατί δεν έχει δώσει επίσημο upgrade στην Ελλάδα (και σε πολλές άλλες χώρες) το Kies. Στην Αγγλία έδωσε μία και τώρα είμαστε επίσημα στο JM1. Μπορείς να ξεγελάσεις το Kies να νομίσει ότι είσαι Αγγλία, ή να περιμένεις μέχρι το τέλος του μήνα που θα βγεί το φρόγιο και θα το δώσουν παντού. Ή να φλασάρεις κάτι ανεπίσημο με το Odin.

Τι firmware έχεις; JF3? Σε όλα τα πιο καινούρια δείχνει.

ok thanks... κλασικη ελλαδα... παντα τελευταια... :X

TonyK
9 Σεπ. 2010, 11:47
παιδια ποιος ειναι ο πιο γρηγορος και ευκολος τροπος για να φερω ολα μου τα bookmarks απο τον υπολογιστη στο galaxy ?
στον υπολογιστη συγχρονιζω με xmarks ολα μου τα bookmark και με τον mozilla και με τον google chrome.
λετε να γινετε κατι μιας και ο chrome ειναι της google?
καλημερα !!!!
μπορειτε να βοηθησετε για τα bookmarks που εχω ξαναρωτησει και δεν βρισκω ακρη ?
ποιοι ειναι οι τροποι για να τα περασω στο galaxy ?

επισης το titanium backup που λετε πιο πανω, απ'οτι ειδα θελει root.
καποια εφαρμογη backup ρυθμισεων, επαφων,ημερολογιου και εφαρμογων ωστε να μην τις ξαναπερναω, που να μην θελει root ξερετε ?
βασικα πιο πολυ με ενδιαφερει το backup των εφαρμογων γιατι ειναι κουραστικο να τις περνας ολες παλι απο την αρχη.

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 12:03
καλημερα !!!!
μπορειτε να βοηθησετε για τα bookmarks που εχω ξαναρωτησει και δεν βρισκω ακρη ?
ποιοι ειναι οι τροποι για να τα περασω στο galaxy ?

επισης το titanium backup που λετε πιο πανω, απ'οτι ειδα θελει root.
καποια εφαρμογη backup ρυθμισεων, επαφων,ημερολογιου και εφαρμογων ωστε να μην τις ξαναπερναω, που να μην θελει root ξερετε ?
βασικα πιο πολυ με ενδιαφερει το backup των εφαρμογων γιατι ειναι κουραστικο να τις περνας ολες παλι απο την αρχη.

Για να γίνει σωστά το backup χρειάζονται τα δεδομένα που βρίσκονται στο /data φάκελο, που είναι φάκελος συστήματος. Οπότε χρειάζεσαι απαραίτητα root.
Σκέψου για παράδειγμα στα windows, δεν μπορεις να αντιγράψεις απλά το αρχείο του προγράμματος από τον Program Files φάκελο σε έναν άδειο σκληρό και να δουλέψει.. θέλει τις ρυθμίσεις στο μητρώο κτλ (και πρόσβαση στις οποίες έχει μόνο ο administrator account).
Μόνο με root μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά.

milena03
9 Σεπ. 2010, 12:09
tips...... ασχετο το οτι σε κατασταση πλοηγησης το galaxy καταναλωνει ΜΟΝΟ το 1% της μπαταριας καθε πεντε λεπτα ,αν θελετε να μειωσετε και αλλο την καταναλωση κατα την πλοηγηση απλα πατηστε το κουμπι on off γιανα σβησει ο φωτισμος της οθονης, οι φωνητικες οδηγιες δινονται κανονικα καθως διατηρητε και η θεση του οχηματος πανω στον δρομο, καθως επισης και με το πατημα για επαναφορα της οθονης δεν μας βγαζει στην οθονη του κλειδωματος

TonyK
9 Σεπ. 2010, 12:09
Για να γίνει σωστά το backup χρειάζονται τα δεδομένα που βρίσκονται στο /data φάκελο, που είναι φάκελος συστήματος. Οπότε χρειάζεσαι απαραίτητα root.
Σκέψου για παράδειγμα στα windows, δεν μπορεις να αντιγράψεις απλά το αρχείο του προγράμματος από τον Program Files φάκελο σε έναν άδειο σκληρό και να δουλέψει.. θέλει τις ρυθμίσεις στο μητρώο κτλ (και πρόσβαση στις οποίες έχει μόνο ο administrator account).
Μόνο με root μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά.
αααα μαλιστα. κατατοπιστικοτατος !!!! :).
οποτε αφου δεν το γλιτωνω το root, εχεις καποιο Link Με οδηγιες πως θα κανω root ? αν ειναι και στα Ελληνικα ακομα καλυτερα :p.
αν ειναι ευκολο θελω και την αντιστροφη διαδικασια, δηλαδη πως το επαναφερω παλι σε "μαμα" για περιπτωση εγγυησης και σερβις (φτου φτου φτου...χααχαχαχα).

alpapado
9 Σεπ. 2010, 12:31
καλημερα

1)ξερει κανεις πως μπορω να κανω τριμερη συνομιλια με το galaxy?να παρω δηλαδη και αλλη κληση ενω μιλαω με καποιον και μετα να ενωσω τις δυο κλησεις?

2)ποιο ειναι το καλυτερο app για call recording.για free apps μιλαω παντα

3)υπαρχει τροπος να φαινεται ποσα γραμματα εχω γραψει σε καθε μηνυμα?

4)γραφοντας μηνυματα με το swype συχνα πριν το στειλω μου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι "το μηνυμα μπορει να μην διαβαζεται απο τον παραληπτη" και οντως ετσι ειναι αρκετοι μου λενε οτι δεν μπορουν να ανοιξουν τα μηνυματα μου

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 12:40
οποτε αφου δεν το γλιτωνω το root, εχεις καποιο Link Με οδηγιες πως θα κανω root ? αν ειναι και στα Ελληνικα ακομα καλυτερα :p.
αν ειναι ευκολο θελω και την αντιστροφη διαδικασια, δηλαδη πως το επαναφερω παλι σε "μαμα" για περιπτωση εγγυησης και σερβις (φτου φτου φτου...χααχαχαχα).

Δεν ξέρω γιατί αγχώνονται όλοι για το root, είναι έτη φωτός πιο ασφαλές από το να κάνεις beta firmware flash... στο οποίο πέφτουν όλοι με τα μούτρα. Το μόνο θέμα με το root είναι τί θα κάνεις ΜΕΤΑ, γιατί έχεις πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος... αν δηλαδή πας και σβήσεις τον φάκελο /system ή /data, πάει το σύστημα. Αλλά η διαδικασία αυτή καθαυτή είναι τελείως ακίνδυνη... και αναστρέψιμη.

Πριν σου στείλω οδηγίες, πες μου αν μπορείς να μπεις στο recovery mode με τα 3 κουμπιά ή όχι... αν ναι, μπορείς να πηδήξεις κάποια βήματα.

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 12:41
1)ξερει κανεις πως μπορω να κανω τριμερη συνομιλια με το galaxy?να παρω δηλαδη και αλλη κληση ενω μιλαω με καποιον και μετα να ενωσω τις δυο κλησεις?

4)γραφοντας μηνυματα με το swype συχνα πριν το στειλω μου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι "το μηνυμα μπορει να μην διαβαζεται απο τον παραληπτη" και οντως ετσι ειναι αρκετοι μου λενε οτι δεν μπορουν να ανοιξουν τα μηνυματα μου

1)Νομίζω πρέπει να το υποστηρίζει ο πάροχός σου αυτό.. δε γίνεται αυτόματα. Αλλά δεν τό'χω ψάξει...
2)Είναι σε λάθος section αυτή η ερώτηση, και να απαντήσω θα μου το σβήσουν πάλι οι mods. Ρώτα στα software του android...
3)Μπορείς να βάλεις το handcent, νομίζω έχει αυτή τη δυνατότητα...
4)Πήγαινε στα μηνύματα, στις ρυθμίσεις, και βάλε το input mode στο unicode (ή στο αυτόματο).

giorgos147
9 Σεπ. 2010, 12:44

Εγώ χρησιμοποίησα αυτό (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=739300) και όλα έγιναν άψογα. :)

Α! Παιδιά... Το APNdroid γιατί δε μου σταματάει το 3G; Έχω επιλέξει να κάνει Disable μάλιστα όλα τα APNs, αλλά και πάλι τα ίδια.

alpapado
9 Σεπ. 2010, 12:48
thnx man δεν το ηξερα αυτο

TonyK
9 Σεπ. 2010, 13:00
Πριν σου στείλω οδηγίες, πες μου αν μπορείς να μπεις στο recovery mode με τα 3 κουμπιά ή όχι... αν ναι, μπορείς να πηδήξεις κάποια βήματα.
θυμισε μου τι παταω για να μπω σε recovery mode:)

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 13:02
Εγώ χρησιμοποίησα αυτό (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=739300) και όλα έγιναν άψογα. :)

Α! Παιδιά... Το APNdroid γιατί δε μου σταματάει το 3G; Έχω επιλέξει να κάνει Disable μάλιστα όλα τα APNs, αλλά και πάλι τα ίδια.

Ναι είναι καλό αυτό το link, αν το pc σου μπορεί να συνδεθεί κανονικά με το κινητό. Και βάζει και καλή έκδοση του busybox.

Δοκίμασε και το APN on off, είναι στο market.

θυμισε μου τι παταω για να μπω σε recovery mode:)

Με κλειστό το κινητό, vol+, home(το κεντρικό) και power, μαζί, μέχρι να ανάψει και να δεις το σήμα. Θα μπει στο recovery mode αμέσως μετά. Διάλεξε το reboot phone με τα βελάκια (νομίζω είναι ήδη διαλεγμένο) και πάτα το home button για να βγεις.

Aν μπορείς να μπεις στο recovery/download mode (κάποια καινούρια μοντέλα είναι κλειδωμένα), είναι σχεδόν αδύνατο να τουβλιάσεις το κινητό... αν όχι, πρέπει να προσέχεις με τα ROM upgrades.

TonyK
9 Σεπ. 2010, 13:33
Με κλειστό το κινητό, vol+, home(το κεντρικό) και power, μαζί, μέχρι να ανάψει και να δεις το σήμα. Θα μπει στο recovery mode αμέσως μετά. Διάλεξε το reboot phone με τα βελάκια (νομίζω είναι ήδη διαλεγμένο) και πάτα το home button για να βγεις.

Aν μπορείς να μπεις στο recovery/download mode (κάποια καινούρια μοντέλα είναι κλειδωμένα), είναι σχεδόν αδύνατο να τουβλιάσεις το κινητό... αν όχι, πρέπει να προσέχεις με τα ROM upgrades.
φιλε μου, μπηκε κανονικα σε recovery mode !!!!
να υποθεσω οτι ειμαι τυχερος που δεν ειναι κλειδωμενο ?

για πες μου τι αλλο χρειαζομαι τωρα για root και unroot ?

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 13:41
φιλε μου, μπηκε κανονικα σε recovery mode !!!!
να υποθεσω οτι ειμαι τυχερος που δεν ειναι κλειδωμενο ?

για πες μου τι αλλο χρειαζομαι τωρα για root και unroot ?

Ωραία, ναι, απλά μπορείς να έχεις το μυαλό σου ήσυχο αν φλασάρεις πράγματα, ότι πάντα μπορείς να το επαναφέρεις, ακόμα και να πάει κάτι στραβά.
Το link που έδωσε ο george παραπάνω δουλεύει καλά, και κάνει αυτόματα αυτά που θα έκανες με το χέρι. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα... αν νιώθεις άβολα μπορώ να το μεταφράσω, ή να το κάνουμε παραδοσιακά :)

TonyK
9 Σεπ. 2010, 14:19
Ωραία, ναι, απλά μπορείς να έχεις το μυαλό σου ήσυχο αν φλασάρεις πράγματα, ότι πάντα μπορείς να το επαναφέρεις, ακόμα και να πάει κάτι στραβά.
Το link που έδωσε ο george παραπάνω δουλεύει καλά, και κάνει αυτόματα αυτά που θα έκανες με το χέρι. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα... αν νιώθεις άβολα μπορώ να το μεταφράσω, ή να το κάνουμε παραδοσιακά :)
θα τα καταφερω φιλε μου. σ'ευχαριστω πολυ.
απο αγγλικα τα παω μια χαρα ευτυχως :).

Tyxerakias
9 Σεπ. 2010, 14:22
θα τα καταφερω φιλε μου. σ'ευχαριστω πολυ.
απο αγγλικα τα παω μια χαρα ευτυχως :).

Ok, απλά το πρότεινα γιατί είπες ότι προτιμάς οδηγίες στα ελληνικά... :) Πες μας πώς πήγε!

anretal
9 Σεπ. 2010, 14:25
γεια σε ολους ειναι το πρωτο μου ποστ στο forum

ηθελα να ρωτησω πιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο 2.1 firmware για το κινητο, το jg5 ? η καποιο απο τα jm1 h jm2 ?

ακομα πιο ειναι καλυτερο lag fix γενικα απο θεμα και αποδοσης αλλα και καταναλωσης μπαταριας αυτο του mimocan η καποιο αλλο που κανει χρηση της ext2 memory ?

alpapado
9 Σεπ. 2010, 14:36
δεν εχω καταφερει με τιποτα να συγχρονισω το ημερολογιο με τις επαφες δεν ξερω γιατι
με αποτελεσμα δεν περνανε τα γεννεθλια κανενος στο ημερολογιο
καμια ιδεα?

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα