PDA

View Full Version : Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα

Σελίδες : [1] 2 3 4

mcde
24 Δεκ. 2009, 19:35
Σε αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε για συντήρηση ή αντιμετώπιση προβλημάτων σε ένα laptop / netbook.

giannis_13
28 Δεκ. 2009, 14:39
Γειά σας!
Έχω ένα HP Pavillion DV6356 και τις τελευταίες μέρες μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα:
Όταν τον ανοίγω η οθόνη κάνει "νερά" και δεν εμφανίζει σωστά την εικόνα. Παράλληλα, αχνοφαίνεται μια μπλε οθόνη των Windows και απ'οτι κατάφερα να διαβάσω λέει κάτι για πρόβλημα στο υλικό ή στο λογισμικό. Προσπαθώ να κάνω κανονική εκκίνηση των Windows, αλλά μετά απο λίγο κάνει restart απο μόνο του.
Τον πήγα λοιπόν στο Πλαίσιο και εκεί ο τεχνικός απλώς τον εκκίνησε και αμέσως έβγαλε συμπέρασμα πως είναι η κάρτα γραφικών και οτι πρέπει να αλλαχτεί η μητρική. Και το μαλλί? 290€ η μητρική και 80€ τα "εργατικά"...
Και ερωτώ:
Είναι όντως η κάρτα γραφικών ή είναι κάτι άλλο που επιδιορθώνεται φθηνότερα (πχ. κάποιο κουνημένο καλώδιο ή κάποιο άλλο εξάρτημα όπως το inverter) και ο τεχνικός για να είναι καλυμμένος πρότεινε αλλαγή μητρικής?
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

stefanw595
31 Δεκ. 2009, 19:10
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα παιδιά.
Το λάπτοπ μου έχει έξοδο HDMI και η τηλεόραση μου επίσης. Συνδέω λοιπόν την τηλεόραση με το λάπτοπ και ενώ η εικόνα περνάει κανονικά δεν έχει καθόλου ήχο ο οποίος συνεχίζει να παίζει ακόμη απο τα ηχεία του λάπτοπ. Κανείς καμιά ιδέα?:confused:

THEO_LEGEND
1 Ιαν. 2010, 07:29
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα παιδιά.
Το λάπτοπ μου έχει έξοδο HDMI και η τηλεόραση μου επίσης. Συνδέω λοιπόν την τηλεόραση με το λάπτοπ και ενώ η εικόνα περνάει κανονικά δεν έχει καθόλου ήχο ο οποίος συνεχίζει να παίζει ακόμη απο τα ηχεία του λάπτοπ. Κανείς καμιά ιδέα?:confused:
Εχεις επιλεξει μεσα απο τον Πινακα ελεγχου/ηχοι το σωστο output?

Επομενη και ευκολη λυση ειναι να βαλεις καλωδιο για την εξοδο του ηχου μονο ΑΝ η καρτα σου δεν το υποστηριζει..
Επομενη και δυσκολοτερη λυση ειναι να πειραξεις τους drivers (οποτε μαλλον εχεις ΝVIDIA καρτα γραφικων γιατι στις ατι δεν υπαρχει αυτο το προβλημα απ οσο ξερω)και αυτο γιατι οταν συνδεεις μεσω hdmi θεωρουν οι drivers οτι και ο ηχος περναει απο την καρτα αν ομως θελουμε εμεις να στειλουμε τον ηχο αναλογικα τοτε υπαρχει προβλημα..

stefanw595
1 Ιαν. 2010, 13:21
Εχεις επιλεξει μεσα απο τον Πινακα ελεγχου/ηχοι το σωστο output?

Επομενη και ευκολη λυση ειναι να βαλεις καλωδιο για την εξοδο του ηχου μονο ΑΝ η καρτα σου δεν το υποστηριζει..
Επομενη και δυσκολοτερη λυση ειναι να πειραξεις τους drivers (οποτε μαλλον εχεις ΝVIDIA καρτα γραφικων γιατι στις ατι δεν υπαρχει αυτο το προβλημα απ οσο ξερω)και αυτο γιατι οταν συνδεεις μεσω hdmi θεωρουν οι drivers οτι και ο ηχος περναει απο την καρτα αν ομως θελουμε εμεις να στειλουμε τον ηχο αναλογικα τοτε υπαρχει προβλημα..
Eυχαριστώ για την απάντηση. Επιτέλους την βρήκα την άκρη. Ήταν αυτό που είπες στην αρχή. Ενώ έβαζα το σωστο Output αλλά ήθελε να κλείσω το mp3/ταινιά και να το βάλω απο την αρχή να παίξει γιατί όταν το έβαζα εκείνη την ώρα δεν έκανε αυτόματα την εναλλαγή.

THEO_LEGEND
1 Ιαν. 2010, 19:57
Eυχαριστώ για την απάντηση. Επιτέλους την βρήκα την άκρη. Ήταν αυτό που είπες στην αρχή. Ενώ έβαζα το σωστο Output αλλά ήθελε να κλείσω το mp3/ταινιά και να το βάλω απο την αρχή να παίξει γιατί όταν το έβαζα εκείνη την ώρα δεν έκανε αυτόματα την εναλλαγή.
Nαι,γνωστο αυτο,,την εχω πατησει με ρυθμισεις σε προγραμμα αναπαραγωγης και επρεπε να ανοιξω παλι την ταινια για να αναγνωρισει τις νεες ρυθμισεις.

aris_21
5 Ιαν. 2010, 18:33
καλησπερα!!
πηρα εχθες αυτο το notebook
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906738
και εχω προβλημα με το bluetooth το παταω να ανοιξει
και μου βγαζει συνεχεια το εικονιδιο του bluetooth και διπλα
το Χ(οτι ειναι απενεργοποιημενο).κατεβασα το driver απο την acer αλλα για να ολοκληρωση
την εγκατασταση μου λεει να το ενεγορποιησω.
κατι που δεν μπορω γιατι μου ειναι συνεχως κλειστο.
καμια ιδεα??

ibiza6
5 Ιαν. 2010, 23:46
Φίλε μου , και εγώ όταν το πήρα νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος , μέχρι που είδα ότι πολύ απλά
ΔΕΝ έχει bluetooth!!

aris_21
5 Ιαν. 2010, 23:55
πλακα κανεις ετσι??
ειναι δυνατον να εδωσα 500Ε
και να μην εχει bluetooth??:X:X
γιατι ομως το εχουνε??
υπαρχει περιπτωση να το δουμε σε καποια
αναβαθμιση??
η μπαταρια ποσο κανει να φορτισει??
εμενα εκανε 3/4ωρες.
ευχαριστω!!

ibiza6
6 Ιαν. 2010, 00:45
Η μπαταρία, όταν είναι άδεια τελείως, τόσο κάνει για να φορτήσει .
Το bluetooth δεν είναι θέμα αναβάθμισης .
Δεν έχει καθόλου το bluetooth module το οποιο συνδέεται με την motherboard.

XPhys
11 Ιαν. 2010, 11:08
Μήπως ξέρει/φαντάζεται/του έχει τύχει κάποιος να καεί η λάμπα που φωτίζει την οθόνη; Έτυχε σε ένα HP ενός φίλου. Η ζημιά είναι αυτή, γιατί α) στο σκοτάδι φαίνεται πολύ σκοτεινά το desktop όταν λειτουργεί ο υπολογιστής, και όλα είναι κανονικά β) με εξωτερική οθόνη δουλεύει μια χαρά άρα κάρτες γραφικών κτλ. ΟΚ και κυρίως γ) το είχε ξαναπάθει παλιότερα, εντός εγγύησης τότε. Απευθύνθηκα σε εξουσιοδοτημένο service αλλά δεν δέχονται να μου δώσουν προσφορά για την συγκεκριμένη επισκευή που ζήτησα αν δεν κάνουν οι ίδιοι διάγνωση (και πληρωθούν φυσικά!!!).

Υπάρχει εδώ κανείς με κάποια εμπειρία σχετικά με το κόστος σε χρήμα και χρόνο μιας τέτοιας ιστορίας ώστε να μπορέσει να αποφασίσει αν θα φτιάξει το παλιό HP ή θα αγοράσει καινούργιο Toshiba?

inactiveaccount25012014
11 Ιαν. 2010, 17:29
Να σου πω για τον χρονο. Πολυς ! Κι αμα δεν εισαι τυχερος παρα πολυς !
Toshiba και παλι Toshiba...

George_Kont
17 Ιαν. 2010, 19:19
Πού το είδατε στα χαρακτηριστικά ότι έχει Bluetooth? γιατί στο site δεν το αναφέρει

Misamisa
18 Ιαν. 2010, 11:08
καλημέρα σε όλους.

μήπως ξέρει κανεις που πουλάνε πληκτρολόγιο για toshiba a300? γιατί το enter και το backspace δεν μου δουλεύουν. :/

manolog3
18 Ιαν. 2010, 21:22
καλημέρα σε όλους.

μήπως ξέρει κανεις που πουλάνε πληκτρολόγιο για toshiba a300? γιατί το enter και το backspace δεν μου δουλεύουν. :/

Γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο στα service της Toshiba?? Σιγουρα θα εχουν...

Επισης για δες και εδω (http://www.pchub.com/uph/category/66-5-9185-0-0/Keyboard.html)!! :)

Misamisa
19 Ιαν. 2010, 12:26
πήρα στην toshiba και θέλουν να τους το δώσω,για αλλαγή πληκτρολογίου και εργασία θέλουν 100E. εγώ απλά θέλω το πληκτρολόγιο,βεβαια είναι εντός εγγυήσεις το laptop,αλλα δικια μου βλακεία έγινε οποτε δεν το καλύπτει η εγγύηση.

το site που μου έστειλες,το ξέρεις; έχεις αγοράσει ποτε από κει?

manolog3
19 Ιαν. 2010, 15:12
πήρα στην toshiba και θέλουν να τους το δώσω,για αλλαγή πληκτρολογίου και εργασία θέλουν 100E. εγώ απλά θέλω το πληκτρολόγιο,βεβαια είναι εντός εγγυήσεις το laptop,αλλα δικια μου βλακεία έγινε οποτε δεν το καλύπτει η εγγύηση.

το site που μου έστειλες,το ξέρεις; έχεις αγοράσει ποτε από κει?

Μ@@κιες...ακου 100€ για μια αλλαγη πληκτρολογιου!!:X :mad:

Δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει, αλλα αξιοπιστο φαινεται....Επισης αμα google-ισεις θα βρεις χιλιαδες τετοια site στο εξωτερικο που πουλανε μεμονωμενα κομματια για laptops!!

Δυστυχως στην Ελλαδα υπαρχει ακομα το συνδρομο του "μονο ο τεχνικος το φτιαχνει"....

Αν και μου φαινεται παραξενο γιατι δεν στο καλυπτει η εγγυηση!!

Mitsos_The_Great
19 Ιαν. 2010, 18:09
To Netbook ειναι αυτο http://www.laptopmag.com/review/laptops/hp-mini-2140.aspx . Εχει μαζεψει σκονη στην οθονη ... Δεν μπορώ να καταλάβω πως εφόσον υπάρχει προστατευτικό κάλλυμα... Υπάρχει κάποιος τρόπος να την "διώξω" ?:worry: Ευχαριστώ :)

Misamisa
19 Ιαν. 2010, 18:13
γενικά ψάχνω μήπως το έβρισκα ελλάδα το πληκτρολόγιο,αλλα πχ και σε ebay βρίσκω για a300 αλλα το black, glossy γενικά δεν βρίσκω. 1έχει στο ebay και αυτό μονο για US.

δεν μου το καλύπτει η εγγύηση γιατί δεν χάλασε από μονο του,αλλα χύθηκε λίγο οινόπνευμα :/

στη στουρνάρι αποκλείεται να έχουν e;

manolog3
19 Ιαν. 2010, 23:57
γενικά ψάχνω μήπως το έβρισκα ελλάδα το πληκτρολόγιο,αλλα πχ και σε ebay βρίσκω για a300 αλλα το black, glossy γενικά δεν βρίσκω. 1έχει στο ebay και αυτό μονο για US.

δεν μου το καλύπτει η εγγύηση γιατί δεν χάλασε από μονο του,αλλα χύθηκε λίγο οινόπνευμα :/

στη στουρνάρι αποκλείεται να έχουν e;

Δες το site που σου εδειξα, δεν νομιζω να ειναι "πακετο"....

Γενικα Αθηνα ισως μπορεσεις να βρεις σε κανενα μικρο μαγαζι κανενος τεχνικου...και αν δεν εχει παιζει να μπορει να στο παραγγειλει. ;) Αν εχεις χρονο κανε ενα ψαξιμο δεν εχεις να χασεις κατι!! :)

Misamisa
20 Ιαν. 2010, 00:26
θα κάνω και ένα ψάξιμο να δω τι γίνεται, 40euro νομίζω μπορώ να το πάρω από την toshiba, καλά είναι? ναι ξέρω στο internet πολύ πιο φτηνό :/

manolog3
20 Ιαν. 2010, 00:28
θα κάνω και ένα ψάξιμο να δω τι γίνεται, 40euro νομίζω μπορώ να το πάρω από την toshiba, καλά είναι? ναι ξέρω στο internet πολύ πιο φτηνό :/

Αμα μπορεις να το βρεις φτηνοτερα απο το internet γιατι να τους δωσεις 40€ τους τα χρωστας?? :cool:

Nagata
24 Ιαν. 2010, 17:00
Δεν μπορώ να βρώ μια σωστή θήκης μεταφοράς για το νέο μου netbook.
Eίναι το ACER ASPIRE 1810TZ και έχει οθόνη 11,6". Kαμιά καλή πρόταση για τσάντα;

aris_21
24 Ιαν. 2010, 17:20
το ιδιο μοντελο εχουμε
εχω 2θηκες μια με χερουλι που εχει και θηκη
για το φορτιστη και αλλη μια μεσα(12Ε)
και μια που μπαινει κατευθειαν χωρις θηκες(19E).
τις πηρα και τις 2 απο media markt.
ειναι τις εταιρειας hama.
αυτοι με το χερουλι ελεγε για 10'1 οθονη
αλλα χωραει κανονικα το 11,6
και η αλλη ελεγε για 10/12 oθονη.:O

Nagata
24 Ιαν. 2010, 19:53
Θα τις ψάξω,αρκεί να μου δώσεις κανένα σχετικό link με φωτό να τις δώ μονάχα :)
Δεν πιστεύω να είναι εντελώς εφαρμοστές και να πιέζεται το λάπτοπ;

Dazeded
25 Ιαν. 2010, 18:07
Anagkastika ekena format me to recovery disk enos allou Laptop toshiba

Dazeded
25 Ιαν. 2010, 18:15
Moυ εδωσαν να φτιαξω ενα Laptop Toshiba γιατι δεν εμπενε στα WINDOWS...
Αλλα δεν ειχε κανει το RECOVERY DISK του και με Safe mode μονο ανοιγε αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι ...

Αναγκαστικα εκανα FORMAT με το recovery disk ενος αλλου Laptop Τoshiba...

Ομως τωρα ... εχω μια υποψια πως κατι δεν θα παει καλα ... με το CD KEY ...

HELP !!!

hellsangel81
25 Ιαν. 2010, 21:46
Καλησπέρα,

Πέρασα σε ένα notebook toshiba satelite A300-PSAJ4E τα windows 7 και δεν βρίσκω πουθενά το πρόγραμμα που εμφανίζει στην οθόνη τις λειτουργίες FN (πχ όταν αυξομοιώνω την φωτεινότητα να εμφανίζεται το αντίστοιχο εικονίδιο στην οθόνη).

Άν γνωρίζει κάποιος έστω πώς λέγεται το παραπάνω πρόγραμμα για τα toshiba με σώζει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D

Driver_3
26 Ιαν. 2010, 10:01
Πήγαινε στο site της Toshiba στο support and downloads βάλε στην αναζήτηση το μοντέλο του φορητού σου και τα win που έχεις και στους drivers που θα σου βγάλει αυτό που θες είναι το Value Added Package.

hellsangel81
26 Ιαν. 2010, 10:42
Thnx, θα το περάσω αργότερα!!! Δεν έβρισκα πουθενά το όνομα του αρχείου, χάθηκε να το ονομάσουν κάτι με controls να ξέρουμε τι κατεβάζουμε; :lol:

BMW116i
27 Ιαν. 2010, 02:21
Εχω ενα λαπτοπ acer και σημερα ειδα καμμενο πιξελ.:mad: Η acer καλυπτει απο 4 πιξελ και ανω η κανω λαθος?

hellsangel81
27 Ιαν. 2010, 12:19
Δοκίμασε αυτό (http://www.wikihow.com/Fix-a-Stuck-Pixel-on-an-LCD-Monitor) μήπως και δουλέψει.

btw είχα ακούσει οτι υπάρχει τρόπος να κάψεις pixels αλλά δεν έχω βρεί τίποτα στο νέτ οπότε μπόρει να μου χαν πεί μπαρούφες.

manolog3
27 Ιαν. 2010, 15:53
Εχω ενα λαπτοπ acer και σημερα ειδα καμμενο πιξελ.:mad: Η acer καλυπτει απο 4 πιξελ και ανω η κανω λαθος?

Συνηθως οι εγγυησεις της acer ειναι 4+ pixels. Αλλα εχω δει καποιες φορες σε καταστηματα που σου δινουν και λιγοτερα ασχετα με την εγγυηση της acer...τι συμβαινει τωρα με αυτες τις εγγυησεις δεν ξερω ακριβως, μιας και εκει τα βρισκεις με το καταστημα πρωτα. Οποτε για τσεκαρε μηπως το καταστημα που το αγορασες σου εδωσε αλλη εγγυηση.

postfire
30 Ιαν. 2010, 11:46
παιδια γεια σας!!θελω παρακαλω τα φωτα σας!!εχω το dell inspiron 910 και ξαφνικα ετρωγε κολλιματα εκανα επανεκινηση και διαπιστωσα οτι ο ssd εχει προβλημα!μπηκα στο bios τον βλεπει κανονικα σαν ονομα αλλα στην χωρητηκοτητα λεει 0mb δεν bootarei μαλλον εχει χαλασει!αυτο διορθωνεται η ειναι για πεταμα?που θα βρω αλλον οικονομικο σε καλη τιμη ακομα και μεταχειρησμενο δεν με πειραζει!δεν θελω να παω στην dell

sharm
2 Φεβ. 2010, 19:57
Ο φίλος μου έχει ένα λαπτοπ Lenovo 3000 n200. Και έχει κάνει downgrade απο Vista σε XP Pro. Τώρα θέλω να κάνω επαναφορά απο το Lenovo care ( Recovery partition) και όταν πατάω το F11 (Recovery), το σύστημα ξεκινάει κανονικά με το ΧΡ. Και κάτι άλλο, όταν πάω να σβήσω το λαπτοπ είτε να κάνω restart, κάνει όλα τα saving και λέει Windows is shutdown παγώνει η οθόνη και παραμένει αναμμένη.
Μήπως έχει βλάβη ο σκληρώς? Θέλω τα φώτα σας.
Το πρόβλημα λύθηκε.

Stephen
11 Φεβ. 2010, 13:29
Σε acer 7720G καηκε η καρτα ηχου. Εκτος εγγυησης ενοειται.
Η οποια μαλλον ειναι και πανω στη motherboard.
Υπαρχει περιπτωση λυση να αλλαξει ;

(Για λυσεις εξωτερικες usb κλπ ξερω, αλλα προτιστως με ενδιαφερει να διορθωθει το συγκεκριμενο προβλημα)

thx

Mitsos_The_Great
12 Φεβ. 2010, 23:55
Καλησπέρα σας. Είχα το hp mini 2140 (netbook) και το πηγα σε κάποιο μαγαζί να μου καθαρίσουν τις σκόνες. Δυστυχώς είχε πιάσει και ΥΓΡΑΣΊΑ με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καθόλου πλέον. Πόσο κοστίζουν περίπου οι μητρικές των netbooks? ευχαριστώ.

sp3cial
13 Φεβ. 2010, 09:19
Καλημέρα!

Είμαι κάτοχος ενός netbook, 8" οθόνη. Αυτό που προσπαθώ να φτιάξω είναι το μέγεθος της display screen. Τα Windows μου (XP) είναι στα ελληνικά οπότε στις Ιδιότητες οθόνης λέει 800x600. Αλλά αναγκάζομαι με το ποντίκι να πηγαίνω "πανω κάτω την οθόνη".
Θέλω να το σταματήσω αυτό.. και να παραμένει σταθερή αλλά δεν βρίσκω ποιά είναι η προσιτή ανάλυση για αυτό..
Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ..

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

XPhys
13 Φεβ. 2010, 17:59
1200 x 600 ίσως; Κάτι παραπάνω από 800 χ 600 γενικά. Asus είναι; τι αναλύσεις μπορεί να παίξει;

sp3cial
13 Φεβ. 2010, 18:46
Βασικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με την ερώτησή σου "τι αναλύσεις μπορεί να παίξει;". Πάντως όσο μεγαλύτερη ανάλυση έχει τόσο πιο "πανω κάτω" πάει. Έχω το Asus 1000 EEE Pc εαν δεν απατώμαι. Και έχει περίεργες ρυθμίσεις στο θέμα της οθόνης. Αλλά έχει τις ίδιες σχεδόν επιλογές που έχει ένα κανονικό desktop PC.

XPhys
15 Φεβ. 2010, 21:13
Μπορεί να λειτουργήσει με συγκεκριμένες αναλύσεις, όπως κάθε υπολογιστής. Μια γρήγορη λύση πριν δεις το manual που τα γράφει αναλυτικά, είναι να πατήσεις το δεύτερο από αριστερά ασημί κουμπάκι. Κάθε πάτημα αλλάζει την ανάλυση, έχει 4. Το 1024 x 600 είναι αυτο που θες. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στο EEE PC Tray Utility (ένα από τα εικονίδια σε σχήμα ορθογωνίου που βρίσκονται δίπλκα στο ρολογάκι των windows) και να διαλέξεις την συγκεκριμένη ανάλυση. Επειδή η οθόνη του 1000Η κατακόρυφα μπορεί να βγάλει μόνο 600 pixels, κάθε μεγαλύτερη ανάλυση υλοποιείται με αυτο το "πάνω-κάτω". Το 800 x 600 δεν εκμεταλλεύεται όλη την οριζόντια ανάλυση.

giorghsp
18 Φεβ. 2010, 10:15
ebala ta xp sto laptop sto hp dv7 1150ev kai den exo hxo.,mporei kapoios na me voithisei???

manolog3
18 Φεβ. 2010, 12:58
ebala ta xp sto laptop sto hp dv7 1150ev kai den exo hxo.,mporei kapoios na me voithisei???

Τους drivers τους περασες?? Κατεβασε αμα ειναι τους νεοτερους απο το site της HP και περασε τους!

IRONMAIDEN
1 Μάρ. 2010, 13:44
Εχω ενα Sony Vaio VGN-CR21S, εριξα καφε πανω του και το ανοιξα για να το στεγνωσω, ευτυχως το λαπτοπ δουλευει αλλα ετσι οπως το στεγνωνα με το πιστολακι (:lol:) μου ξεφυγε στο ζεστο για ενα δευτερολεπτο και 2-3 κουμπια λιωσανε και αλλαξανε μορφη, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να τα χρησιμοποιησω.Πηρα τηλεφωνο στην sony και μου ειπαν οτι για να αλλαχτει το πληκτρολογιο πρεπει να το στειλουμε γερμανια και θα κοστισει 270 ευρω. Για να αλλαχτουν τα πληκτρα γυρω στο 100αρι ( αν μπορεσουν να το κανουν γιατι λενε δεν υπαρχει πληκτρολογιο στην αγορα γι αυτο το μοντελο). Αυτη την στιγμη βρισκομαι στην Αγγλια, το πηγα σε ενα καταστημα και με 50 ευρω μου βαλανε ενα πληκτρολογιο που δεν δουλευε και ετσι το βγαλαμε και βαλαμε το παλλιο παλι. Εχετε καμμια ιδεα με το τι μπορω να κανω? χωρις να με πιασουν και κοροιδο γιατι εχω δει στο ebay και στο amazon πληκτρολογια και πληκτρα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.
Ευχαριστω.:)

manolog3
1 Μάρ. 2010, 15:34
Εχω ενα Sony Vaio VGN-CR21S, εριξα καφε πανω του και το ανοιξα για να το στεγνωσω, ευτυχως το λαπτοπ δουλευει αλλα ετσι οπως το στεγνωνα με το πιστολακι (:lol:) μου ξεφυγε στο ζεστο για ενα δευτερολεπτο και 2-3 κουμπια λιωσανε και αλλαξανε μορφη, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να τα χρησιμοποιησω.Πηρα τηλεφωνο στην sony και μου ειπαν οτι για να αλλαχτει το πληκτρολογιο πρεπει να το στειλουμε γερμανια και θα κοστισει 270 ευρω. Για να αλλαχτουν τα πληκτρα γυρω στο 100αρι ( αν μπορεσουν να το κανουν γιατι λενε δεν υπαρχει πληκτρολογιο στην αγορα γι αυτο το μοντελο). Αυτη την στιγμη βρισκομαι στην Αγγλια, το πηγα σε ενα καταστημα και με 50 ευρω μου βαλανε ενα πληκτρολογιο που δεν δουλευε και ετσι το βγαλαμε και βαλαμε το παλλιο παλι. Εχετε καμμια ιδεα με το τι μπορω να κανω? χωρις να με πιασουν και κοροιδο γιατι εχω δει στο ebay και στο amazon πληκτρολογια και πληκτρα σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.
Ευχαριστω.:)

Κοιτα εδω (http://www.gemwon.com/ShowProduct.aspx?ID=919) (ειναι εξυπηρετικοι) και εδω (http://www.pchub.com/uph/category/66-8-11267-0-0/Keyboard.html)

Επισης αν μπορεις να αλλαξεις τα πληκτρα μονη σου χωρις να κανεις ζημια στα σιδερακια που εχουν απο κατω, απλα αγορασε αυτα που χαλασαν και αντικατεστησε τα. Εαν δεν μπορεις εσυ δωσ' τα σε καποιον που ξερει!! :)

IRONMAIDEN
2 Μάρ. 2010, 04:33
Κοιτα εδω (http://www.gemwon.com/ShowProduct.aspx?ID=919) (ειναι εξυπηρετικοι) και εδω (http://www.pchub.com/uph/category/66-8-11267-0-0/Keyboard.html)

Επισης αν μπορεις να αλλαξεις τα πληκτρα μονη σου χωρις να κανεις ζημια στα σιδερακια που εχουν απο κατω, απλα αγορασε αυτα που χαλασαν και αντικατεστησε τα. Εαν δεν μπορεις εσυ δωσ' τα σε καποιον που ξερει!! :)

Κανενα απο τα 2 site δεν εχει το δικο μου πληκτρολογιο ειναι για αλλες σειρες, εγω εχω την CS, το λαπτοπ ειναι λευκο και εχει ασημενιο πληκτρολογιο.

Αν βρω πληκτρα ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσω να το κανω, φανταζομαι θα βρω και καποιον οδηγο στο ιντερνετ(:p). Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ουτε πληκτρα ουτε πληκτρολογιο:(

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.:)

THEO_LEGEND
2 Μάρ. 2010, 23:14
Laptop (dell) αγορασμενο απο multirama, επαθε προβλημα μεσα σε 3 μηνες ο σκληρος και ειναι κανονικα μεσα στην εγγυηση, πρεπει να πληρωσει 25 ευρω εργατικα του ειπαν και αν αλλαχτει ο σκληρος 50...:blink: ειναι λογικο να πληρωσεις ενω ειναι στην εγγυηση??

Trendelenburg
6 Μάρ. 2010, 09:47
Καλώς σας βρήκα και πάλι :)

Έκανα ένα φορμάτ στη γριούλα τις προάλλες (presario 2810, 9 ετών είναι πλέον!) και έχω 2 προβληματάκια....:

1) όταν πάει να ανοίξει ξεκινάει κάθε φορά με την καταμέτρηση της RAM (μαύρη οθόνη δλδ και αριστερά επάνω τρέχουν τα ΚΒ). Πώς το καταργώ αυτό; :confused:

2) δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω τα USB 2 :mad: έχω βάλει και τα 3 SP, updates κλπ και πάλι τίποτα :wacko:

Σας παρακαλώ βοηθείστε :lol:

Ευχαριστώ!

multiPetros
6 Μάρ. 2010, 10:06
1) Δεν είναι καταμέτρηση, αλλά έλεγχος για σφάλματα. Μόνο αν το bios έχει επιλογή για fast boot χωρίς πολλά check, μπορεί να μην σου εμφανίζεται ή έστω σε καθυστερεί πολύ.
2) Το USB 2.0 δεν είναι ένα χαρακτηριστικό που ενεργοποιείται με software. Προφανώς το pc σου, λόγω παλαιότητας δεν έχει θύρες USB 2.0, αλλά 1.1 Η μόνη λύση αν θες να έχεις θύρες USB 2.0 είναι η αγορά ενός εξωτερικού PCMCIA Controler.
http://m2.sourcingmap.com/smap/images/item/n/09b/ux_a09062600ux0047_ux_n.jpg

Trendelenburg
6 Μάρ. 2010, 10:12
Οι θύρες είναι USB2 παρά την παλαιότητά τους!

Τόσα χρόνια έτσι ήταν... Απλά αυτό ήταν το 1ο μου φορμάτ και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκαναν οι άλλοι τις 2-3 φορές παλαιότερα που χρειάστηκε φορμάτ η γριούλα.... :(

mol
6 Μάρ. 2010, 14:16
ψαξε για drivers. το ιδιο προβλημα εχα και γω στο πισι μου και τελικα ηταν θεμα των drivers

Trendelenburg
6 Μάρ. 2010, 22:28
Έψαξα για οδηγούς και δε βρήκα τίποτα... :(

Βασικά πιστεύω ότι έχω εγκαταστήσει όποιον οδηγό βρήκα διαθέσιμο!

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, επαναλαμβάνω είμαι νούμπυς σε αυτά τα θέματα :lol:

Πήγα στο Device manager, έκανα όλα τα updates στους οδηγούς και ακόμα όποτε βάζω το φλασάκι μου λέει:

this USB device can perform faster if you connect it to a USB2 κλπ κλπ
:rolleyes:

mol
8 Μάρ. 2010, 03:30
αρα δεν εχεις usb 2. λογικα... (ειναι παλιο το μηχανημα)

κοιτα, βρες ενα προγραμμα που κανει update σε οτι οδηγους χρειαζεται το συστημα σου. πχ. driver magician

τρεξε το, κανε τα updates και πες μας αν εγινε κατι

*οταν βαζεις φλασακι, το ανοιγεις κανονικα? μπορεις να διαβασεις τα δεδομενα?

xanthii
11 Μάρ. 2010, 23:47
Παιδια εχω to hp 1145ev dv5.
πριν κανα μηνα παω να το ανοιξω και δεν εβγαζε αχνα.
που λετε μολις ειχε τελειωσει και η εγγυηση(πριν 10 μερες).
σε εναν που ρωτησα ειπε πιθανον να ειναι καρτα γραφικων και υπολογιζε λεει γυρω στο 300 αρι.
τελος παντως ενας το εκανε για 80 ευρω αλλα τι ειχε δεν ξερω.
αποψε που πηγα να το ανοιξω παλι τπτ.
μετα απο μιση ωρα που ξαναδοκιμασα ανοιξε.
τι μπορει να φταιει εχετε καμια ιδεα;

XPhys
12 Μάρ. 2010, 09:46
Παιδια εχω to hp 1145ev dv5.
πριν κανα μηνα παω να το ανοιξω και δεν εβγαζε αχνα.
που λετε μολις ειχε τελειωσει και η εγγυηση(πριν 10 μερες).
σε εναν που ρωτησα ειπε πιθανον να ειναι καρτα γραφικων και υπολογιζε λεει γυρω στο 300 αρι.
τελος παντως ενας το εκανε για 80 ευρω αλλα τι ειχε δεν ξερω.
αποψε που πηγα να το ανοιξω παλι τπτ.
μετα απο μιση ωρα που ξαναδοκιμασα ανοιξε.
τι μπορει να φταιει εχετε καμια ιδεα;

Δοκίμασε μια εξωτερική οθόνη. Αν παίζει κανονικά, μπορεί να είναι ο inverter ή η λάμπα που φωτίζει την οθόνη. Το έπαθε πρόσφατα ένας γνωστός μου (το έγραψα στην πρώτη σελίδα του topic (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3042800#post3042800)). Μπορεί να είναι και κάποια "ψυχρή επαφή" όπως λένε οι ηλεκτρονικοί. Ρώτα αυτόν που το έκανε τι ακριβώς ήτανε.

xanthii
12 Μάρ. 2010, 17:14
Δοκίμασε μια εξωτερική οθόνη. Αν παίζει κανονικά, μπορεί να είναι ο inverter ή η λάμπα που φωτίζει την οθόνη. Το έπαθε πρόσφατα ένας γνωστός μου (το έγραψα στην πρώτη σελίδα του topic (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3042800#post3042800)). Μπορεί να είναι και κάποια "ψυχρή επαφή" όπως λένε οι ηλεκτρονικοί. Ρώτα αυτόν που το έκανε τι ακριβώς ήτανε.

To προβλημα δεν ειναι με την οθονη απλα ενω βαζω το καλωδιο και φαινεται οτι φερνει ρευμα στο λαπ τοπ(το πλαινο λαμπακι αναβει)οταν παω να πατησω το κουμπι για να ανοιξει ο υπολογιστης ειναι σαν να μην εχει ρευμα δεν ανοιγει καθολου δλδ...

George_Kont
13 Μάρ. 2010, 10:07
Έψαξα για οδηγούς και δε βρήκα τίποτα... :(

Βασικά πιστεύω ότι έχω εγκαταστήσει όποιον οδηγό βρήκα διαθέσιμο!

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, επαναλαμβάνω είμαι νούμπυς σε αυτά τα θέματα :lol:

Πήγα στο Device manager, έκανα όλα τα updates στους οδηγούς και ακόμα όποτε βάζω το φλασάκι μου λέει:

this USB device can perform faster if you connect it to a USB2 κλπ κλπ
:rolleyes:

Δεν έχεις USB 2.0 απλά. τέλος. Η συσκευή σου δουλεύει κανονικά σαν USB 1. Απο και κλείεται να λειτουργούσαν σαν USB 2, όπως λές, μάλλον η συσκευή που είχες ήταν και αυτή USB 1. Μόνο με την συσκευή που αναφέρει ο φίλος μπορείς να το κάνεις σε USB 2. βέβαια με την πρόσθεση επιπλέον τροφοδοσίας :p

furious_angel
13 Μάρ. 2010, 16:05
Γεια σας,εχω ενα laptop amilo 3367g το οποιο εχει μια καμμενη καρτα γραφικων.Ειχα ρωτησει πριν απο 2 χρονια στη siemens οταν το ειχα στειλει κ μου ζητησαν 450 ευρω.Οποτε και πηρα καινουριο,αλλα μιας και λειτουργει ακομα και τωρα μια χαρα εκτος απο την καρτα βεβαια,ξερεις κανεις πως μπορω να την αλλαξω,εστω να βαλω καποια αλλη οχι της αντιπροσωπιας???

XPhys
13 Μάρ. 2010, 19:03
To προβλημα δεν ειναι με την οθονη απλα ενω βαζω το καλωδιο και φαινεται οτι φερνει ρευμα στο λαπ τοπ(το πλαινο λαμπακι αναβει)οταν παω να πατησω το κουμπι για να ανοιξει ο υπολογιστης ειναι σαν να μην εχει ρευμα δεν ανοιγει καθολου δλδ...

Μήπως κάτι κάηκε στην τροφοδοσία; Μπορεί και η ασφάλεια. Αν ρωτήσεις τι είχε πάθει αυτόν που το έφτιαξε;

mcde
13 Μάρ. 2010, 19:57
Γεια σας,εχω ενα laptop amilo 3367g το οποιο εχει μια καμμενη καρτα γραφικων.Ειχα ρωτησει πριν απο 2 χρονια στη siemens οταν το ειχα στειλει κ μου ζητησαν 450 ευρω.Οποτε και πηρα καινουριο,αλλα μιας και λειτουργει ακομα και τωρα μια χαρα εκτος απο την καρτα βεβαια,ξερεις κανεις πως μπορω να την αλλαξω,εστω να βαλω καποια αλλη οχι της αντιπροσωπιας???Γενικά πολλά εξαρτήματα στους φορητούς δεν αλλάζουν, κυρίως ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών. Είναι ενσωματωμένα στη μητρική στις περισσότερες περιπτώσεις. Λογικά κάτι τέτοιο συμβαίνει και με το δικό σου και γι'αυτό το κόστος επισκευής ήταν αυξημένο, γιατί θα άλλαζαν ολόκληρη τη μητρική.

xanthii
13 Μάρ. 2010, 21:10
Μήπως κάτι κάηκε στην τροφοδοσία; Μπορεί και η ασφάλεια. Αν ρωτήσεις τι είχε πάθει αυτόν που το έφτιαξε;

Αν σου πω τι μου ειπε αυτος...
πηρε ενα ανταλλακτικο λεει απο αποκωδικοποιητη που υπαρχουν για δορυφορικα καναλια....

Εγω ακρη δεν εβγαλα αλλα ειπα απ την στιγμη που ειναι να το στειλεις στην ΗΡ να δουν να το κανουν δωσε λεω τα 80 ευρω και να τελειωνουμε.

MetroStar
18 Μάρ. 2010, 00:38
Παιδιά μου έσπασε η οθόνη του φοηρητου, έχει ραγίσει σε πολλά σημεία και εχουν τρέξει οι υγροί κρύσταλλοι στο εσωτερικό της κάνοντας ,μαύρες ορισμένες περιοχές της οθόνης. Λογικά δεν επισκευάζεται, θέλει μερική ή πλήρη αντικατάσταση. Ξέρει κανείς αν γίνεται και πόσο θα κοστίσει?

O υπολογιστής είναι HP Pavillion dv5000.

Eυχαριστώ.

THEO_LEGEND
18 Μάρ. 2010, 04:28
Ολικη αντικατασταση φυσικα....κανα 150αρι υπολογιζω...σε νετμπουκ στοιχησε 120 ευρω:p

MetroStar
18 Μάρ. 2010, 12:15
Thanx φιλε.

gilberto
18 Μάρ. 2010, 22:04
εχω ενα notebook HP Pavillion dv 9700 με προεγκατεστημενα τα vista.ξερει κανεις πως μπορω να κλεισω το bluetooth?

lazman
21 Μάρ. 2010, 08:30
προχτες ξαναπηρα vaio καινουριο μετα απο ενα μικρο διαλημα με imac.ηθελα να ρωτησω πως να δουλευω την μπαταρια για να την συντηρησω καλα ,γιατι 90% το δουλευω με μπριζα .να την βγαλω εντελως ?και αν ναι καθε ποτε να την βαζω για να φορτισει .ευχαριστω .το vaio ειναι αυτο http://www.sony.gr/product/vn-e-series/vpceb1z1e-b .

τελικα εχω ενα προβλημα και δεν ξερω αν φταιει το λαπτοπ η τα windows η καποιο προγραμμα .μερικες φορες παγωνη η οθονη και βασικα ολο το μηχανημα και δεν ακουει κανενα κουμπι .μονο αν το κλεισω με το κουμπι εκκινησης αν το κρατισω πατιμενο κλεινη και μετα οταν το ανοιγω ολα καλα.τη μπορει να φταει?

sparky
21 Μάρ. 2010, 14:57
προχτες ξαναπηρα vaio καινουριο μετα απο ενα μικρο διαλημα με imac.

Μεγάλη αμαρτία έκανες τέκνον μου! :lol:

Τώρα τρέχα να διορθώνεις προβλήματα...

lazman
21 Μάρ. 2010, 17:58
Μεγάλη αμαρτία έκανες τέκνον μου! :lol:

Τώρα τρέχα να διορθώνεις προβλήματα...

χαχαχαχαχαχαχα....τελικα εκανα φορματ τα παντα απο την αρχη και ολα ειναι ρολοι(μεχρι τωρα)οταν το πηγα να το παρω μου λεει ο υπαληλος αστο να σου το ετοιμασω και ελα να το παρεις ετοιμο.εγω βασικα ηθελα να δω αν εχει κανα προβλημα για καμενα πιξελ και τετια γιαυτο δεχτηκα.εκατσα καπου στο 20λεπτο και οταν ειδα οτι ειναι ολα κομπλε εφυγα και πηγα και το πηρα σε καμια ωρα.σε αυτο το διαστημα ο μακακας εβαλε προγραμματα μεσα που δεν τον ειπα κσι γενικος δεν ξερω τη αλλη βλακια εκανε .μαλλον αυτος πρεπει να εκανε κατι η καποιο προγραμμα γιαυτο ειχα το προβλημα μαλλον.:)

firogenis
23 Μάρ. 2010, 14:12
Το πρόβλημα είναι το εξής.... εχω ένα laptop Acer Aspire , δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο, κάθε φορα που βάζω ένα cd ή dvd στον οδηγό δεν κάνει τίποτα, εννοώ οτι δέν γυρνάει καν ο δίσκος, ειναι σαν να μήν υπάρχει τίποτα.... για να διαβάσει cd ή dvd πρέπει να κάνω επανεκίνηση ή να κάνω logg off σαν χρήστης και μετά πάλι log in, δηλαδη το μηχάνημα δουλεύει αλλα μόνο αν υπάρχει δίσκος μέσα πρίν ανοιξω τον υπολογιστή !!!! τότε μόνο το διαβάζει, και τότε μόνο ακούω και εγώ οτι ο δίσκος μέσα γυρίζει, κάθε φορα που πρέπει να δώ dvd ή να γράψω ένα cd πρέπει να κάνω restart για να πάρει στροφές....... HELP PLEASE, το συγκεκριμένο μοντέλο μου έχει ήδη βγάλει πρόβλημα με την μπαταρία η οποία δεν φορτίζει καθόλου, ενώ την αναγνωρίζει οταν ειναι "κουμπωμένη" απο την άλλη δεν την φορτίζει καθόλου, και το λειτουργώ εδω και 3-4 μήνες μόνο με ρεύμα... τη βοήθειά σας παρακαλώ !!!

bill33
23 Μάρ. 2010, 17:38
Στειλε το στο σερβις.αφου ειναι λιγοτερο απο ενος ετους εχει εγγυηση.

deyan
4 Απρ. 2010, 10:50
Έχω το dell M1330 με το οποίο μέχρι και χθές ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με τη διάρκεια της μπαταρίας του.

Χθές όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο σταμάτησε η φόρτιση της μπαταρίας στο 43% (σήμερα έφτασε ως το 44%) και δεν ανέβηκε ποτέ παραπάνω...

Τι μπορεί να έπαθε; Το άφησα να ξεφορτίσει τελείως και το ξαναφόρτισα αλλά πάλι το ίδιο. Στο 43% σταματάει η φόρτιση. Το επανέλαβα και με κλειστό το λαπτοπ και με ανοικτό.

Τέλος το health της μπαταρίας (όταν πατήσω το κουμπάκι της) βρίσκεται στα 4/5.

Το έχει πάθει κανείς άλλος; Υπάρχει μήπως κανένα "τέχνασμα" να ξεμπλοκάρει η μπαταρία; (πχ να την αφήσω στον ήλιο, ή να την βάλω στο ψυγείο!)

rigasnic
4 Απρ. 2010, 11:49
Καταρχάς αν την έχεις τη μπαταρία λιγότερο από χρόνο, μη το συζητάς καν, πάρε τη dell να σου στείλουν άλλη. Επίσης, μήπως έχεις απενεργοποιήσει το Quickset της Dell (ή όποιο άλλο πρόγραμμα έχει; ) Κανονικά έπρεπε να σε έχει ειδοποιήσει νωρίτερα για το 4/5 health.
Αλλιώς δοκίμασε πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση με κλειστό λαπτοπ.

Student
4 Απρ. 2010, 12:06
Έχω παρατηρήσει ένα μικρό προβληματάκι ( ; ) στο δικό μου netbook (Sony Vaio W).

Τις προάλλες μου τελείωσε η μπαταρία και έβαλα να το φορτίσω. Εγώ συνέχιζα να κάθομαι στο Internet παρ' όλο που η φόρτιση είχε τελειώσει με το φορτιστή στη μπρίζα για να μην χαλάω την μπαταρία. Μόλις τελείωσα τις δουλειές μου, πάτησα το Τερματισμός Λειτουργίας. Την επόμενη μέρα τον άνοιξα και ως δια μαγείας η μπαταρία είχε κατέβει στο 89% !!

Πως έγινε αυτό; :confused:

niknik
4 Απρ. 2010, 13:00
Έχω παρατηρήσει ένα μικρό προβληματάκι ( ; ) στο δικό μου netbook (Sony Vaio W).

Τις προάλλες μου τελείωσε η μπαταρία και έβαλα να το φορτίσω. Εγώ συνέχιζα να κάθομαι στο Internet παρ' όλο που η φόρτιση είχε τελειώσει με το φορτιστή στη μπρίζα για να μην χαλάω την μπαταρία. Μόλις τελείωσα τις δουλειές μου, πάτησα το Τερματισμός Λειτουργίας. Την επόμενη μέρα τον άνοιξα και ως δια μαγείας η μπαταρία είχε κατέβει στο 89% !!

Πως έγινε αυτό; :confused:

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει :(

XPhys
4 Απρ. 2010, 13:05
Νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι περισσότερο η ανακρίβεια του μετρητή και λιγότερο κάτι άλλο. Ίσως και να μην φόρτισε παραπάνω από 90% για διάφορους λόγους, μπορεί επειδή ήταν ανοικτό, μπορεί να χρειαζεται κάποιον κύκλο πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης για να στρώσει, μπορεί απλά να έτυχε...

Αν ειναι και λίγο παλιός ο υπολογιστής δεν είναι ανησυχητικό.

v@gelis
4 Απρ. 2010, 15:51
προχτες ξαναπηρα vaio καινουριο μετα απο ενα μικρο διαλημα με imac.ηθελα να ρωτησω πως να δουλευω την μπαταρια για να την συντηρησω καλα ,γιατι 90% το δουλευω με μπριζα .να την βγαλω εντελως ?και αν ναι καθε ποτε να την βαζω για να φορτισει .ευχαριστω .το vaio ειναι αυτο http://www.sony.gr/product/vn-e-series/vpceb1z1e-b .

τελικα εχω ενα προβλημα και δεν ξερω αν φταιει το λαπτοπ η τα windows η καποιο προγραμμα .μερικες φορες παγωνη η οθονη και βασικα ολο το μηχανημα και δεν ακουει κανενα κουμπι .μονο αν το κλεισω με το κουμπι εκκινησης αν το κρατισω πατιμενο κλεινη και μετα οταν το ανοιγω ολα καλα.τη μπορει να φταει?

Εχω κι εγω αυτο το φορητο εδω και λιγες μερες. Μην ακους κανεναν, με λιγοτερο απο 900 ευρω απλα δεν εχει ανταγωνισμο με τη χαρμα οφθαλμων 1920Χ1080 οθονη του (κι ασε τους αλλους να πληρωνουν 1500 ευρω για core2duο - πανεμορφα μηχανηματα τα macbook, αλλα ευχαριστω δε θα παρω hardware 1 ετους σε τιμες 2Χ +).
Ουτε Acer δεν υπαρχει σε αυτο το price range (ΑΤΙ 5650 1GB, Bluray player, core i5 κλπ).
Για το προβλημα που αναφερεις επειδη εχω δει καποια σχετικα σχολια στο φορα, καλο θα ηταν να το παρακολουθησεις μετα απο clean install των windows (οπως κι εκανες απο οτι διαβαζω) και να δεις αν συνεχιζει το προβλημα. Τοτε πισω στο καταστημα για αντικατασταση σαν DOA η αν εχει παρελθει το περιθωριο αποστολη στη Σονυ.
Χρονια πολλα σε ολους!

deyan
4 Απρ. 2010, 18:30
Δυστυχώς το έχω παραπάνω από 2 χρόνια...
Γενικά το health το κοιτούσα και ήταν πάντα φουλ στα 5/5, πρέπει τώρα τελευταία να έχει πέσει στα 4/5.

Θα δοκιμάσω και μια δυο φορές πλήρη αποφόρτιση - φόρτιση να δώ μήπως διορθωθεί.

Φοβάμαι μήπως η μπαταρία τα παίζει σιγά σιγά μιας και χρησιμοποιώ το laptop σαν desktop μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα με την μπαταρία πάνω.

lazman
5 Απρ. 2010, 18:02
Εχω κι εγω αυτο το φορητο εδω και λιγες μερες. Μην ακους κανεναν, με λιγοτερο απο 900 ευρω απλα δεν εχει ανταγωνισμο με τη χαρμα οφθαλμων 1920Χ1080 οθονη του (κι ασε τους αλλους να πληρωνουν 1500 ευρω για core2duο - πανεμορφα μηχανηματα τα macbook, αλλα ευχαριστω δε θα παρω hardware 1 ετους σε τιμες 2Χ +).
Ουτε Acer δεν υπαρχει σε αυτο το price range (ΑΤΙ 5650 1GB, Bluray player, core i5 κλπ).
Για το προβλημα που αναφερεις επειδη εχω δει καποια σχετικα σχολια στο φορα, καλο θα ηταν να το παρακολουθησεις μετα απο clean install των windows (οπως κι εκανες απο οτι διαβαζω) και να δεις αν συνεχιζει το προβλημα. Τοτε πισω στο καταστημα για αντικατασταση σαν DOA η αν εχει παρελθει το περιθωριο αποστολη στη Σονυ.
Χρονια πολλα σε ολους!

το εχω κανει αντικατασταση :)το laptop απλα ειναι οτι καλητερο υπαρχει στα λεφτα του :)

Cyberdemon87
19 Απρ. 2010, 03:43
Γεια χαρα! Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Εχω εδω και 2,5 χρονια ενα Innovator Pluto WP-724V ο οποιος εδω και 2 περιπου μηνες εχει αρχισει να ανεβαζει επικυνδυνα θερμοκρασια με αποτελεσμα να κανει restart οταν βαζω καποιο game η ακομα και οταν βλεπω καποιο video. Μετα απο κανενα μισαωρο απο το ανοιγμα του φτανει 75 βαθμους σε idle mode οπως μου λεει το SpeedFan και δεν πεφτει απο εκει και κατω. Βαζω και ενα screenshot πιο κατω να το τσεκαρετε αναλυτικα.
Το laptop καιει πραγματικα και μονο που το ακουμπαω και 99% ειναι απο σκονη, την οποια ομως δεν μπορεσα να δω που το ανοιξα λιγο, μου φανηκε καθαρο. Η εγγυηση εχει ληξει και θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη και αν καποιος εχει καποιο προβλημα θερμοκρασιας σε Innovator να μου πει..

Που να ερθει και το καλοκαιρι..

Το ειχα παει πριν κανα χρονο στο e-shop για τον ιδιο λογο και οντως ειχε σκονη μου ειπαν αλλα τωρα εχουμε παλι τα ιδια..
Σκεφτηκα να παρω καμια βαση για laptop που εχουν coolers απο κατω αλλα το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο για να μου το λυσει μια βαση πιστευω, καθως απο οτι εχω διαβασει το πολυ να σου ριχνουν εως 5 βαθμους.

Γενικως εχω απογοητευτει πολυ με το συγκεκριμενο laptop και αλλο τοσο με το service και την εξυπηρετηση του e-shop. Ειναι τεραστια ιστορια και θα μου χρειαζοταν καμια ωρα για να την αφηγηθω. Ενα μονο θα σας πω για να καταλαβετε οτι απο την πρωτη μερα φανηκε πως θα παει το πραγμα. To laptop μου το εδωσαν ΛΥΤΟ, σε ΚΟΜΜΑΤΙΑ!!! O επεξεργαστης και οι μνημες στα κουτακια τους οπως και ολα τα υπολοιπα..

Τελος παντων, επαθα και εμαθα. Μακρια απο e-shop γενικοτερα και ΕΙΔΙΚΑ απο Innovator την επομενη φορα (αν υπαρξει ποτε επομενη φορα για εμενα).

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω σε απαντησεις!

Το laptop: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909156

Sceenshot απο SpeedFan: http://i41.tinypic.com/e9ylmr.jpg

Hierophant
19 Απρ. 2010, 13:49
Γεια χαρα! Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Εχω εδω και 2,5 χρονια ενα Innovator Pluto WP-724V ο οποιος εδω και 2 περιπου μηνες εχει αρχισει να ανεβαζει επικυνδυνα θερμοκρασια με αποτελεσμα να κανει restart οταν βαζω καποιο game η ακομα και οταν βλεπω καποιο video. Μετα απο κανενα μισαωρο απο το ανοιγμα του φτανει 75 βαθμους σε idle mode οπως μου λεει το SpeedFan και δεν πεφτει απο εκει και κατω. Βαζω και ενα screenshot πιο κατω να το τσεκαρετε αναλυτικα.
Το laptop καιει πραγματικα και μονο που το ακουμπαω και 99% ειναι απο σκονη, την οποια ομως δεν μπορεσα να δω που το ανοιξα λιγο, μου φανηκε καθαρο. Η εγγυηση εχει ληξει και θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη και αν καποιος εχει καποιο προβλημα θερμοκρασιας σε Innovator να μου πει..

Που να ερθει και το καλοκαιρι..

Το ειχα παει πριν κανα χρονο στο e-shop για τον ιδιο λογο και οντως ειχε σκονη μου ειπαν αλλα τωρα εχουμε παλι τα ιδια..
Σκεφτηκα να παρω καμια βαση για laptop που εχουν coolers απο κατω αλλα το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο για να μου το λυσει μια βαση πιστευω, καθως απο οτι εχω διαβασει το πολυ να σου ριχνουν εως 5 βαθμους.

Γενικως εχω απογοητευτει πολυ με το συγκεκριμενο laptop και αλλο τοσο με το service και την εξυπηρετηση του e-shop. Ειναι τεραστια ιστορια και θα μου χρειαζοταν καμια ωρα για να την αφηγηθω. Ενα μονο θα σας πω για να καταλαβετε οτι απο την πρωτη μερα φανηκε πως θα παει το πραγμα. To laptop μου το εδωσαν ΛΥΤΟ, σε ΚΟΜΜΑΤΙΑ!!! O επεξεργαστης και οι μνημες στα κουτακια τους οπως και ολα τα υπολοιπα..

Τελος παντων, επαθα και εμαθα. Μακρια απο e-shop γενικοτερα και ΕΙΔΙΚΑ απο Innovator την επομενη φορα (αν υπαρξει ποτε επομενη φορα για εμενα).

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω σε απαντησεις!

Εχεις δίκιο, το πρόβλημα της σκονης είναι πολύ σοβαρό. Εσυ είπες οτι το άνοιξες και δεν... είδες σκόνη. Λοιπον, είτε βλέπεις είτε δεν βλέπεις, πρεπει να πάρεις ενα μπουκάλι πεπιεσμένου αέρα, και φύσα το απο όλες τις μεριές ΜΕΣΑ στο λάπτοπ. Φύσα μέσα στα ανεμιστηράκια, φύσα απο εκεί που βγαίνει ο ζεστός αερας, φύσα κάτω απο τις μνήμες. Αν υπάρχει σκόνη, θα φύγει.
Τώρα όσον αφορά τον "αράπη".... (αυτό που του κάνει αέρα απο κάτω του). Πρέπει να είχες αγοράσει ένα. Διώχνει τον θερμό αέρα κάτω απο το λάπτοπ, και αυτο είναι μεγάλη δουλειά. Παλαιότερα υπήρχε ενα καταπληκτικό Notebook Cooler, της Zalman. Το ΖΜ-NC1000. Τωρα δεν ξερω τι καλο υπάρχει.

niknik
19 Απρ. 2010, 23:06
Έχω στην κατοχή μου το Sony Vaio VGN-Z21N και κάθε φορά που προσπαθώ να ανοίξω την camera από κάποια εφαρμογή, δημιουργείται σφάλμα και κλείνει. Τα φώτα σας παρακαλώ :)

Cyberdemon87
20 Απρ. 2010, 02:36
Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε Hierophant αλλα δεν γνωριζω ποια βαση αξιζει τα λεφτα της και κανει δουλεια. Επισης το σπρευ πεπιεσμενου αερα το ακουω πρωτη φορα και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο να ανοιξω το laptop και να ριξω μεσα μην παθω καμια ζημια..

Hierophant
20 Απρ. 2010, 06:14
Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε Hierophant αλλα δεν γνωριζω ποια βαση αξιζει τα λεφτα της και κανει δουλεια. Επισης το σπρευ πεπιεσμενου αερα το ακουω πρωτη φορα και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο να ανοιξω το laptop και να ριξω μεσα μην παθω καμια ζημια..

υπάρχει μια παροιμία που λέει "όποιος φοβάται, πάει σπίτι και κοιμάται...."

περα απο την πλάκα ο πεπιεσμένος ΑΕΡΑΣ είναι ενας σίγουρος τρόπος για να φύγει η σκόνη. Αυτό κάνουν και στο service. Δεν είναι τίποτα... εύκολο είναι.

kostakiss
21 Απρ. 2010, 20:27
καλησπερα,εχω ενα acer 5520g..μολις παταω το κουμπι εκκινησης απο το λαπτοπ για να ανοιξει,φορτωνει το λογοτυπο(acer) που σου λεει οτι μπορεις να πατησεις F2 για τα bios..και μετα μου εμφανιζεται πανω αριστερα μια παυλα να αναβοσβηνει..τι ρυθμισεις στο bootarisma δοκιμασα να αλλαξω,τι φορματ δοκιμασα(ακομα και αλλα windows),τι σκληρο αλλαξα..τιποτα..τα ιδια..καποιες φορες υπακουει στο F8 και τοτε μονο μπουταρει στα windows..:confused:

ppiccasso
23 Απρ. 2010, 11:05
καλημερα σας
σουπερ επειγον !!
εχουμε το μαθητικο λαπτοπ ACER ASPIRE 751
οταν το πηρα προσπαθησα να κανω cd recover αλλα μου εβγαζε σφαλμα και το παρατησα.
δυστυχως ηρθε η ωρα που πρεπει να κανω φορματ
δεν αποκρινονται καλα τα windows και δεν μπαινει στο μενου του recovery που εχει στις επιλογες των προγραμματων

θα ηθελα εαν υπαρχει αλλος τροπος να κανω restore, και ακομα καλυτερα εαν καποιος φιλος εχει το CD recovery, ας μου το δωσει με rapidshere ή αλλο τροπο

ο προμηθευτης μου ζητα 45 ευρω για να το κανει

σας ευχαριστω

undertakermark
23 Απρ. 2010, 12:16
αν εχεις αρχεια που τα χρειαζεσαι βαλε ενα λαιβ σι ντι λινουξ και περασετα π.χ. σε ενα εξωτερικο σκληρο...

std07164
23 Απρ. 2010, 14:27
Γεια σας παιδια.... Εχω τον hp pavillion dv6500 και μολις τον αγορασα ειχε μεσα τα windows vista αλλα δε μου ειχαν δωσει το cd . Τωρα θελω να κανω ενα format και θελω να παρω τα vista απο τον υπολογιστη να κανω ανακτηση δηλαδη (εχω ακουσει οτι αν δε σου δωσουνε το cd ετσι μπορεις να παρεις τα windows). Το θεμα ειναι οτι δε ξερω πώς.... Μπορει να με βοηθησει καποιος???? Ελπιζω να εγινα κατανοητος...

kostakiss
27 Απρ. 2010, 00:59
γεια σας,εχω ενα acer 5520g..μολις παταω το κουμπι εκκινησης απο το λαπτοπ για να ανοιξει,φορτωνει το λογοτυπο(acer) που σου λεει οτι μπορεις να πατησεις F2 για τα bios..και μετα μου εμφανιζεται πανω αριστερα μια παυλα να αναβοσβηνει..τι ρυθμισεις στο bootarisma δοκιμασα να αλλαξω,τι φορματ δοκιμασα(ακομα και αλλα windows),τι σκληρο αλλαξα,τι δοκιμες τις μνημες καθε μια ξεχωριστα και στα 2 σλοτ με memtest..τιποτα..τα ιδια..καποιες φορες υπακουει στο F8 και τοτε μονο μπουταρει στα windows..και καποιες βγαζει τη παυλα για ενα δευτερολεπτο και ανοιγει κανονικα...

soublaki-3
4 Μάι. 2010, 21:56
Εχει ένας φίλος το Toshiba Satellite A300 και έχει ένα Partition HDDRecovery. Πώς μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

g47
6 Μάι. 2010, 14:38
Θα ηθελα τη βοηθεια σας...
Εχω ενα Acer Aspire 5942g.
Πανω δεξια εχει το κουμπι on/off για το power management utility.
Εχω εγκατεστημενο το launch manager και μετα εγκαθιστω το ιδιο.
Παταω το κουμπι και αναβει πρασινο.
Αυτο ειναι καλο γιατι χωρις τους drivers εγκατεστημενους το κουμπι κατα το πατημα δε φωτιζοταν καθολου.
Εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Περαν του οτι αναβει πρασινο, δεν υπαρχει καμια αλλη αντιδραση του laptop.
Δεν εχω στην οθονη ενδειξη ενεργοποιησης, οπως εχω οταν αναβω το wlan η το bluetooth.
Η οθονη δεν χαμηλωνει την ενταση του φωτισμου, ουτε απενεργοποιει τα aero οπως θα επρεπε.
Αρα, εκτος του οτι φωτιζεται το κουμπι, το προγραμμα δεν λειτουργει.
Εχω δοκιμασει με ac μονο, με ac και μπαταρια, μονο με μπαταρια, το αποτελεσμα το ιδιο.

Εχω απεγκαταστησει και launch manager και το utility και τα εχω εγκαταστησει παλι και με διαφορετικη σειρα το καθενα, δεν αλλαξε τιποτα.
Εχω παει c: program files:acer:acer powersmart manager και προσπαθω να ανγκασω το προγραμμα να τρεχει εστω χωρις το κουμπι.
Παταω το ePowerMsg.exe αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο το σωστο.
Παρολαυτα, εχω παραθυρο σφαλματος και συγκεκριμενα αυτο:
http://img219.imageshack.us/img219/7852/16279115.png

Δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορω να κανω.

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη. :(

virginia285
6 Μάι. 2010, 17:09
παιδιά σε ένα παλιό λάπτοπ που χρησιμοποιώ για μικροδουλειές έχει σπάσει το πλαστικό κάτω δεξιά της οθόνης και η οθόνη μια δουλεύει, μια όχι. Υπάρχει περίπτωση να το επισκευάσω με 100-150 ευρώ σε κάποιο μαγαζί ή θα πρέπει να βρεθεί ολόκληρο το πλαστικό (πράγμα δύσκολο γιατί το λάπτοπ είναι παλιό);

g47
7 Μάι. 2010, 00:12
Θα ηθελα τη βοηθεια σας...
Εχω ενα Acer Aspire 5942g.
Πανω δεξια εχει το κουμπι on/off για το power management utility.
Εχω εγκατεστημενο το launch manager και μετα εγκαθιστω το ιδιο.
Παταω το κουμπι και αναβει πρασινο.
Αυτο ειναι καλο γιατι χωρις τους drivers εγκατεστημενους το κουμπι κατα το πατημα δε φωτιζοταν καθολου.
Εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Περαν του οτι αναβει πρασινο, δεν υπαρχει καμια αλλη αντιδραση του laptop.
Δεν εχω στην οθονη ενδειξη ενεργοποιησης, οπως εχω οταν αναβω το wlan η το bluetooth.
Η οθονη δεν χαμηλωνει την ενταση του φωτισμου, ουτε απενεργοποιει τα aero οπως θα επρεπε.
Αρα, εκτος του οτι φωτιζεται το κουμπι, το προγραμμα δεν λειτουργει.
Εχω δοκιμασει με ac μονο, με ac και μπαταρια, μονο με μπαταρια, το αποτελεσμα το ιδιο.

Εχω απεγκαταστησει και launch manager και το utility και τα εχω εγκαταστησει παλι και με διαφορετικη σειρα το καθενα, δεν αλλαξε τιποτα.
Εχω παει c: program files:acer:acer powersmart manager και προσπαθω να ανγκασω το προγραμμα να τρεχει εστω χωρις το κουμπι.
Παταω το ePowerMsg.exe αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο το σωστο.
Παρολαυτα, εχω παραθυρο σφαλματος και συγκεκριμενα αυτο:
http://img219.imageshack.us/img219/7852/16279115.png

Δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορω να κανω.

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη. :(

Βρηκα κατι στο c: ProgramData: OEM: Power Management: Log
Οπου υπαρχει ενα αρχειο σημειωματαριου.
Γραφει:

04122010_141310 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
04122010_141310 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
04122010_141310 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteDCValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_DC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_TYPICAL_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_TYPICAL_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteDCValueIndex(NULL,&GUID_TYPICAL_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_TYPICAL_DC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MAX_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MAX_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteDCValueIndex(NULL,&GUID_MAX_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MAX_DC_SEARCH_INDEXER_SETTING),The operation completed successfully.

04122010_141312 | DefaultPowerOption | info | Intel VGA
05052010_131559 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_131559 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_131559 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_131600 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_132854 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_132854 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_132854 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_132855 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_164137 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_164137 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_164137 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_164138 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_175926 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_175926 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_175926 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_175927 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_183625 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_183625 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_183625 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_183626 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_185323 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_185323 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_185323 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_185324 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_192045 | DefaultPowerOption | info | Battery button NOT supported
05052010_192046 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_192926 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_192926 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_192926 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_192927 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_203551 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_203552 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_203552 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_203553 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05052010_225224 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05052010_225224 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05052010_225224 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05052010_225225 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05062010_004748 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05062010_004748 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05062010_004748 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05062010_004749 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),05062010_163716 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - BEGIN
05062010_163716 | DefaultPowerOption | info | CheckTrayReg() - END
05062010_163716 | DefaultPowerOption | info | Battery button supported
05062010_163717 | DefaultPowerOption | error | PowerWriteACValueIndex(NULL,&GUID_MIN_POWER_SAVINGS,&GUID_SEARCH_INDEX_SUBGROUP,&GUID_SEARCH_INDEXER_SETTING, DEFAULT_MIN_AC_SEARCH_INDEXER_SETTING),

http://img219.imageshack.us/img219/2598/kjhcz.png

Αν καποιος ξερει...

std07164
7 Μάι. 2010, 21:37
καλησπερα παιδια εκανα φορματ στο λαπτοπ και απο vista εβαλα τα 7. ενω ομως ολα φαινονται καλα... βρηκα ενα φακελο στο σκληρο με το ονομα windows.old που εκει μεσα εχει ολα τα αρχεια που ειχα πριν το format. Τα προγραμματα εχουν απεγκατασταθει, αλλα υπαρχει ο φακελος programm files... Δεν εχω κανει σωστα το format? Τι παιζει ακριβως? Αν ξερει καποιος ας βοηθησει... Ευχαριστω

Student
7 Μάι. 2010, 22:20
καλησπερα παιδια εκανα φορματ στο λαπτοπ και απο vista εβαλα τα 7. ενω ομως ολα φαινονται καλα... βρηκα ενα φακελο στο σκληρο με το ονομα windows.old που εκει μεσα εχει ολα τα αρχεια που ειχα πριν το format. Τα προγραμματα εχουν απεγκατασταθει, αλλα υπαρχει ο φακελος programm files... Δεν εχω κανει σωστα το format? Τι παιζει ακριβως? Αν ξερει καποιος ας βοηθησει... Ευχαριστω

Στο φάκελο Windows.old υπάρχει ό,τι είχες στα Windows 7 (προγράμματα, αρχεία etc). Τα προγράμματα - απ'ότι έχω δοκιμάσει - δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις , αλλά μπορείς να έχεις τα αρχεία που είχες στα Vista. Τέλος, αν δεν τον θες το φάκελο, μπορείς να τον διαγράψεις για να μην σου καταναλώνει χώρο..

Υ.Γ: Η εγκατάσταση των Windows ολοκληρώθηκε επιτυχώς..

std07164
7 Μάι. 2010, 22:47
Στο φάκελο Windows.old υπάρχει ό,τι είχες στα Windows 7 (προγράμματα, αρχεία etc). Τα προγράμματα - απ'ότι έχω δοκιμάσει - δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις , αλλά μπορείς να έχεις τα αρχεία που είχες στα Vista. Τέλος, αν δεν τον θες το φάκελο, μπορείς να τον διαγράψεις για να μην σου καταναλώνει χώρο..

Υ.Γ: Η εγκατάσταση των Windows ολοκληρώθηκε επιτυχώς..

Nαι η εγατασταση εγινε σωστα, το format ομως εγινε σωστα????

Misamisa
10 Μάι. 2010, 22:40
καλησπέρα

παρακαλώ την βοήθεια σας οποιος ξέρει.

έχω το toshiba A300-15D
http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&BV_UseBVCookie=yes&PRODUCT_ID=150524

το πρόβλημα το οποιο έχει δημιουργηθεί είναι το εξής:

μερικές φορες όταν είμαι στο pc και ανοίγω σελίδες,βλέπω κάτι η ακούω μουσική μπορεί ανά πασα στιγμή να κολλήσει όλο το σύστημα και το μονο που θα μπορώ να κάνω είναι να το κλείσω από το κουμπί γιατί τίποτα άλλο δεν δουλεύει.δηλαδή σαν να λέμε ότι κρασάρει το σύστημα.όταν το ανοίγω κάνει και cheking disk αλλα δεν βρίσκει κάποιο error.
και μερικές φορες είτε θα μπει στα windows είτε θα αργήσει αρκετά να μπει και θα κάνει loading αλλα θα μπει

τι μπορεί να συμβαίνει?
στα λαμπάκια εκεί που σου δείχνει ότι φορτίζει η μπαταρία η ότι είναι στην μπρίζα,διπλα που δείχνει ότι ο σκληρός δουλεύει εκεί δεν τον βλέπω καθόλου όταν κολλήσει το σύστημα, σαν να έχει σταματήσει.
με ένα format λέτε να φτιάξει και να βάλω τα win7?
η λέτε είναι θέμα σκληρού?αλλα στα καλά καθούμενα να κολλάει το σύστημα και να χάλασε ο σκληρός?

παρακαλώ οποιος έχει καμια ιδέα.

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και που το διαβάσατε.

georgexxx85
21 Μάι. 2010, 19:04
καλησπερα παιδεσ !! θελω να βαλω στον υπολογιστη μου τα windows 7 αλλα ολα καλα με τουσ αλλουσ drivers αλλα εχω το intel(R) pro /wireless 2000bg network connection θελω τουσ drivers για τα windows 7 μπορειτε να μου τουσ βρειτε ειναι μεγαλη αναγκη η να κανω κατι αλλο???? ε/??? ειναι μεγαλη αναγκη . ακομα τουσ αλουσ drivers τουσ περνει μονο του το συστημα ε???

MEGALI ANAGKI!!!!!!!!!!!!

soublaki-3
22 Μάι. 2010, 18:17
Η λύση στο πρόβλημά σου είναι το Driver Genius ή το Driver Magician.

ταξιδιωτης22
23 Μάι. 2010, 18:17
εχω ενα vaio sz11 xn/b και χω περασει τα win 7 αλλα δεν λειτουργει το memory card reader,κατεβαζω απο το site της sony τους drivers αλλα ειναι κατι αρχεια που δεν ειναι για εγκατασταση,τι κανω.

mol
23 Μάι. 2010, 20:47
πατας πανω στο αρχειο δεξι κλικ--> και επιλεγεις εγκατασταση.
αλλιως απο τη διαχειρηση συσκευων κανεις ενημερωση οδηγου στον memory card reader και επιλεγεις αυτα τα αρχεια.

ταξιδιωτης22
23 Μάι. 2010, 22:20
στην εγκατασταση λεει πως δεν μπορει να γινει,κατι δεν αναγνωριζει στο αρχειο.στην διαχειρηση συσκευων που ειναι γιατι μπαινω και δε το βλεπω καπου.

mol
23 Μάι. 2010, 22:26
δεξι κλικ στο "υπολογιστης μου" και το γραφει πανω αριστερα

edit: τη μορφη εχουν τα αρχεια που κατεβασες?

ταξιδιωτης22
23 Μάι. 2010, 22:31
οχι exe.τα αρχεια ειναι Risdptsk και sys
κανω δεξι κλικ παω διαχειρηση αλλα δεν βρισκω που ειναι η καρτα μνημης.
επισης υπαρχει και ξεχωριστο προγραμμα για το πληκτρολογιο?

mol
23 Μάι. 2010, 22:39
ποιο hardware εχει θαυμαστικο στην διαχειρηση συσκευων?

αυτο με το πληκτρολογιο που λες δε το καταλαβα. τι εννοεις?

ταξιδιωτης22
23 Μάι. 2010, 22:53
ποιο hardware εχει θαυμαστικο στην διαχειρηση συσκευων?

αυτο με το πληκτρολογιο που λες δε το καταλαβα. τι εννοεις?

ενα που λεει βασικη συσκευη συστηματος και κατι αλλα που λενε περιφερειακη συσκευη bt.
απλα το πληκτρολογιο δεν ειναι τοσο ευαισθητο οσο ηταν.στις εντολες πληκτρολογησης εννοω

mol
23 Μάι. 2010, 23:00
δε μου ρχεται κατι αλλο τωρα... :(

update εκανες στα windows για να βρουν μονα τους τυχον drivers?

chelseafc
28 Μάι. 2010, 21:41
Καλησπερα σε ολους...Εχω ενα μηχανημα ACER ASPIRE 6930G-644Μ κ εχω προβλημα με την οθονη του...Βρηκα εναν αλλο ACER ASPIRE 6930G-734G25MN....Λετε να μπορω να παρω την οθονη απο τον εναν στον αλλο?Κ οι δυο εχουν ιδια περιπου χαρακτηριστικα, κ ιδιο μεγεθος οθονης κ χαρακτηριστικα αυτης...Λεω επειδη ειναι κ οι δυο σειρα 6930 μηπως γινεται...Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη...Ευχαριστω!

deyan
31 Μάι. 2010, 20:13
Πρίν από λίγο καιρό η μπαταρία του λαπτοπ (Dell XPS M1330) δεν φόρτιζε παραπάνω από το 40%.

Χθες η μπαταρία όχι απλά σταμάτησε να φορτίζει αλλά σταμάτησε να υπάρχει...! Το λαπτοπ μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν έχω συνδεδεμένη μπαταρία και το λαμπάκι της φόρτισης αναβοσβήνει κόκκινο... Όπως είναι φυσιολογικό με το που βγάζω την τροφοδοσία το λάπτοπ κλείνει.

Το λάπτοπ το έχω 2 χρόνια μόνο... Δεν υπάρχει περίπτωση να αναγεννηθεί η μπαταρία τώρα έτσι;
Απο που θα αγοράσω τώρα μπαταρία για dell εδώ στην Ελλάδα?

manolog3
31 Μάι. 2010, 20:26
Πρίν από λίγο καιρό η μπαταρία του λαπτοπ (Dell XPS M1330) δεν φόρτιζε παραπάνω από το 40%.

Χθες η μπαταρία όχι απλά σταμάτησε να φορτίζει αλλά σταμάτησε να υπάρχει...! Το λαπτοπ μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν έχω συνδεδεμένη μπαταρία και το λαμπάκι της φόρτισης αναβοσβήνει κόκκινο... Όπως είναι φυσιολογικό με το που βγάζω την τροφοδοσία το λάπτοπ κλείνει.

Το λάπτοπ το έχω 2 χρόνια μόνο... Δεν υπάρχει περίπτωση να αναγεννηθεί η μπαταρία τώρα έτσι;
Απο που θα αγοράσω τώρα μπαταρία για dell εδώ στην Ελλάδα?

Αμα ψοφησε η μπαταρια, δεν μπορει να φτιαξει.

Μιλησε με το support της Dell στην Ελλαδα και ζητα τιμη για να συγκρινεις με αυτες που παιζουν στην αγορα. Υπαρχουν καταστηματα που πουλανε. Τωρα εισαι και Χανια απ' οτι βλεπω και δεν ξερω τι παιζει κατω. Τσεκαρε ομως στον Δησιο (http://www.batteries.gr/) σιγουρα θα βρεις εκει.

Βεβαια αμα ψαξεις και σε site του εξωτερικου θα βρεις πολυ σε πολυ πιο παλες τιμες.

Και μια συμβουλη, απεφυγε τις κινεζικες!! :)

mcde
31 Μάι. 2010, 21:58
Γενικά να έχετε υπόψη σας ότι οι μπαταρίες είναι αναλώσιμο και 2 χρόνια είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για μια μπαταρία.

manolog3
1 Ιούν. 2010, 00:05
Γενικά να έχετε υπόψη σας ότι οι μπαταρίες είναι αναλώσιμο και 2 χρόνια είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για μια μπαταρία.

+1

Αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο, εξαρταται παντα απο τη χρηση που κανει καποιος!! Εχω χρησιμοποιησει notebooks (ΙΒΜ, Dell, Sony) με μπαταριες 3+ ετων που ηταν τζιτζι δεν κρατουσαν βεβαια τριωρα αλλα 1,5 ωρα τουλαχιστον!! :)

Terrys
4 Ιούν. 2010, 00:49
Καλησπέρα σας. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος πώς θα ρυθμίσω το κεντρικό πλήκτρο στο Mousepad του laptop μου (ένα Acer Aspire 5920G). Μετά από την εγκατάσταση των windows 7, πέρασα τους drivers από την εταιρεία, δουλεύουν όλα κανονικά αλλά το κεντρικό πλήκτρο - αυτό που ανεβάζει/κατεβάζει την σελίδα στην οποία βρίσκεσαι ή την μετακινεί δεξιά/αριστέρα - δεν ανταποκρίνεται! Φαίνεται ότι "υπακούει" στα κλίκ καθώς όταν κλικάρω πάνω του επιλέγει την λέξη στην οποία βρίσκομαι. Δεν μπόρεσα να βρώ στις επιλογές από πού επιλέγω, όταν κλικάρω πάνω του, να ανεβοκατεβάζει τη σελίδα. Έτσι χρειάζεται να σέρνω το βελάκι δεξιά μέχρι την μπάρα και να το ανεβοκατεβάζω "χειροκίνητα". Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ekotas
16 Ιούν. 2010, 16:02
Καλησπέρα, θέλω να συνδέσω το laptop μου (HP dv5 NVIDIA 9600M GT) με την Plasma τηλεόραση μου. Και οι 2 συσκευές υποστηρίζουν HDMI. Όταν όμως κάνω τη σύνδεση έχω μόνο εικόνα στην TV και ήχο μόνο από το laptop. Στο playback devices δεν υπάρχει η επιλογή για ενεργοποίηση της θύρας Digital output. Έχει μόνο της επιλογές speakers, headphones και SPDIF. Έχω τους τελευταίους driver και της κάρτας ήχου και γραφικών. Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ.

Τελικά η επιλογή NVIDIA HDMI μου εμφανίστηκε στο playback devices μετά από απεγκατάσταση του driver της κάρτας γραφικών restart/driver install της NVIDIA και όχι της HP.

THEO_LEGEND
22 Ιούν. 2010, 14:17
Μια ερωτηση σχετικα με την τροφοδοσια και την μπαταρια.

Σε ενα απο τα νετμπουκ που εχω τα εχει παιξει η μπαταρια και καθε μερα κραταει ολο και λιγοτερο,,(περιπου 50 λεπτα+-10 τωρα τελευταια).
Επειδη δεν θελω να παρω μπαταρια στο συγκεκριμενο μιας και το εχω σαν κατεβαστηρι και απλα βαζω την μπαταρια μηπως γινει καμια διακοπη πχ...

Υπαρχει θεμα να μου δημιουργηθει προβλημα στο νετμπουκ επειδη το εχω συνεχεια στο ρευμα με την πεσμενη μπαταρια??? πχ να μου καψει καμια μητρικη ή αλλα τετοια σοβαρα προβληματα.

(εχει να κλεισει και απο το Μαρτιο περιπου)

manolog3
22 Ιούν. 2010, 14:59
Μια ερωτηση σχετικα με την τροφοδοσια και την μπαταρια.

Σε ενα απο τα νετμπουκ που εχω τα εχει παιξει η μπαταρια και καθε μερα κραταει ολο και λιγοτερο,,(περιπου 50 λεπτα+-10 τωρα τελευταια).
Επειδη δεν θελω να παρω μπαταρια στο συγκεκριμενο μιας και το εχω σαν κατεβαστηρι και απλα βαζω την μπαταρια μηπως γινει καμια διακοπη πχ...

Υπαρχει θεμα να μου δημιουργηθει προβλημα στο νετμπουκ επειδη το εχω συνεχεια στο ρευμα με την πεσμενη μπαταρια??? πχ να μου καψει καμια μητρικη ή αλλα τετοια σοβαρα προβληματα.

(εχει να κλεισει και απο το Μαρτιο περιπου)

Τιποτα απολυτως μονο με βραχυκυκλωμα και κανα "τσαφ" μπορει να καει κατι στους φορητους. Εδω αλλη δουλευουν χρονια φορητους μονο με ρευμα γιατι η μπαταρια δεν κραταει ουτε δευτερολεπτο. :)

mol
23 Ιούν. 2010, 20:46
να τολμησω να ανοιξω το λαπτοπ για καθαρισμο απο σκονες,κλπ ή να σταξω 20€ στο πλαισιο?

μηπως μπορω να το καθαρισω χωρις να το ανοιξω καν?:confused:

manolog3
23 Ιούν. 2010, 21:04
να τολμησω να ανοιξω το λαπτοπ για καθαρισμο απο σκονες,κλπ ή να σταξω 20€ στο πλαισιο?

μηπως μπορω να το καθαρισω χωρις να το ανοιξω καν?:confused:

Αν εισαι ατσουμπαλος και δεν το εχεις ξανακανει, μην το επιχειρησεις, γιατι μπορει να γινει καμια ζημια. Αν παλι πιανουν τα χερια σου και θες να δοκιμασεις, ξεκοιλιασε το. Θελει ομως να εχεις φυσητηρι ετσι, οχι αυτες τις βλακιες που πουλαει το πλαισιο στα μπουκαλακια. :P

Προσοχη :!::!: με τις βιδες μη σου ξεφυγει καμια, και οχι γρηγορες κινησεις, το ανοιγεις και απο πανω και απο κατω για να καθαριστουν καλα οι σκονες απο τα ανεμιστηρακια.

Ευκολο ειναι, δεν αξιζει να δωσεις τα 20€. :)

kostakiss
24 Ιούν. 2010, 00:07
σε αυτα που φουσκωνουν τα λαστιχα απο το βενζιναδικο δεν λεει?δεν καταλαβα τι φυσιτηρι εννοεις..

manolog3
24 Ιούν. 2010, 00:49
σε αυτα που φουσκωνουν τα λαστιχα απο το βενζιναδικο δεν λεει?δεν καταλαβα τι φυσιτηρι εννοεις..

Τον αεροσυμπιεστη λες εσυ? Δεν ειναι και οτι καλυτερο, γιατι αυτα δουλευουν με κινητηρα και μιλαμε για πολυ μεγαλη πιεση, μπορει να κανεις και ζημια στο pc.

Υπαρχουν ηλεκτρικα φυσητηρια σαν αυτα (http://img580.imageshack.us/img580/5697/electricblower.jpg) που ειναι οτι πρεπει για να καθαριζεις υπολογιστες.

mol
24 Ιούν. 2010, 01:30
φυσητηρι θα βρω.
ενταξει, εχω ξανανοιξει λαπτοπ (μια φορα) αλλα δε το κλεισα εγω.
λεω να το τολμησω και να τραβηξω σε βιντεο την διαδικασια, ωστε στο μονταρισμα μη κανω καμια "πατατα".
ελπιζω καποια μερα να μου ερθει ορεξη και χρονος να το τολμησω.

βασικα κολλαω στο γεγονος οτι δε γνωριζω ποσες βιδες εχει και που βρισκονται. ξερω γω μπορει να υπαρχει κρυμμενη καμια βιδα κατω απο καμια ταπα, να μη τη δω και να γινει η ζημια.

το λαπτοπ δεν ειναι γνωστης μαρκας, αλλα του πλαισιου.
παντως 20€ μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για τη δουλεια που θα κανουν...

kostakiss
24 Ιούν. 2010, 01:32
ε που να το βρω αυτο?απο λιγη αποσταση απο τους αεροσυμπιεστες πιστευω θα γινει δουλεια..οι κηπουροι εχουν τετοια που λες(για απομακρυνουν τα ξερα φυλα)..αλλα που να βρω τωρα να το ζητησω.. :p

THEO_LEGEND
24 Ιούν. 2010, 01:43

μηπως μπορω να το καθαρισω χωρις να το ανοιξω καν?:confused:Σιγα σιγα θα το καταφερεις να το ανοιξεις,δεν ειναι δυσκολο,απλα να θυμασαι οτι πολλα λαπτοπ δεν εχουν μονο τις βιδες για να πιανουν αλλα και εξτρα πλαστικα κλιψακια που θελουν λιγη πιεση για να ξεκουμπωσουν.;)

Επισης προσεξε και βιδουλες κατω απο αυτοκολλητα κτλ///

ε που να το βρω αυτο?απο λιγη αποσταση απο τους αεροσυμπιεστες πιστευω θα γινει δουλεια..οι κηπουροι εχουν τετοια που λες(για απομακρυνουν τα ξερα φυλα)..αλλα που να βρω τωρα να το ζητησω.. :pΓΙνεται ανετα με εναν αεροσυμπιεστη γιατι μην ξεχνας οτι εχει σκανδαλη και ρυθμιζεις την πιεση..

manolog3
25 Ιούν. 2010, 12:21
ε που να το βρω αυτο?απο λιγη αποσταση απο τους αεροσυμπιεστες πιστευω θα γινει δουλεια..οι κηπουροι εχουν τετοια που λες(για απομακρυνουν τα ξερα φυλα)..αλλα που να βρω τωρα να το ζητησω.. :p

Ποιοι κηπουροι? Μη το βλεπεις ετσι μεγαλο στη φωτο, ενα μικρο μηχανημα ειναι γυρω στα 40cm. :p

Ο αεροσυμπιεστης μπορει να εχει σκανδαλη αλλα αμα χρησιμοποιησεις καναν 7-10hp (σαν αυτους των βενζιναδικων) μεχρι να προσαρμωσεις το χερι σου να παταει λιγο να την σκανδαλη θα παρεις τα hw στο χερι!! Τωρα αμα εχετε καναν μικρο οικιακο (2.5 - hp) και του ρυθμισεις να πεσουν οι bar-αρες θα κανεις δουλεια και με αυτον.

Για τα πλαστικα κλιψακια χρησιμοποιουμε ψιλα ισια κατσαβιδακια, επειδη οπως ειπε και ο Theo_Legend χρειαζεται καποια πιεση για να ξεκουμπωσουν. :)

bill33
25 Ιούν. 2010, 17:41
Ο αεροσυμπιεστης μπορει να βγαλει και υγρασια μαζι με τον αερα,θελει ειδικο εξαρτημα που την παγιδευει .
Αν δεν μπορεις να βρεις blower μηπως να δοκιμαζες με το σεσουαρ μαλλιων στο κρυο;

TXCELLAS
26 Ιούν. 2010, 20:18
προσφατα καποιες νεες ενημερωσεις εχουν γραφει στο νετμπουκ και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι τελειωνει η εικονικη μου μνημη.προσπαθησα να τα διαγραψω αλλα μου βγαινει το μηνυμα οτι δεν μπορουν να διαγραφουν και οτι υπαρχει ανεπανορθωτο προβλημα και κατι τετοια.(.dll)
οταν το κλεινω κανει για ωρες εγκατασταση καποιες ενημερωσεις οι οποιες δεν γινονται και αναγκαζομαι και το κλεινω με τον παλιο τροπο:wacko:

mplip^
1 Ιούλ. 2010, 02:26
ύπσρχει περιπτωση να κανεις νετμπουκ με Α270, 1.6 , 2 γιγα μνημη να παιζει ματροσκες αξιοπρεπως κ οχι σα χαλασμενες?

THEO_LEGEND
1 Ιούλ. 2010, 03:50
ύπσρχει περιπτωση να κανεις νετμπουκ με Α270, 1.6 , 2 γιγα μνημη να παιζει ματροσκες αξιοπρεπως κ οχι σα χαλασμενες?
Στο msi u100 το εχω καταφερει...

http://insanelywind.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=1038

Δοκιμασε το αν εχεις ορεξη..:)

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 15:33
εχω αγορασει αυτο το laptop το μαρτιο του 2008.ολο αυτο τον καιρο δεν μου παρουσιαστηκε ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα.ουτε καν ενα κολλημα.δεν το χω χτυπησει δεν το χω ριξει ποτε και γενικα ειναι προσεγμενο.το αγορασα 1000ευρω.πριν 3 μερες ηταν ανοιχτο με τη μπαταρια λιγο πριν τελειωσει η μπαταρια συνδεσα το τροφοδοτικο ρευματος.σε μερικα δευτερολεπτα εσβησε και δεν ξανανοιγε .το πηγα στο σερβις της acer προχθες και σημερα μου ειπαν πως θελει μητρικη και 430 ευρω.εγω δεν εχω ιδεα.στην κυριολεξια ιδεα ομως.χρησιμοποιουσα το laptop για να μπαινω ιντερνετ που και που και για καμια πασιετζα τα γραφω αυτα για να καταλαβετε οτι δεν εκανα σχεδον τιποτα.αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ειναι δυνατον χωρις να εχω ουτε ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα ξαφνικα να εχει βγαλει μια τοσο μεγαλη ζημια.παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας γενικα γιατι νομιζω οτι με κοροιδευουν.τι νομιζετε οτι εγινε και τι μπορω να κανω τωρα.ευχαριστω εκ των προτερων ολους.

Johnny_Nik
2 Ιούλ. 2010, 15:40
H ζημιά αναλογικά για τα χρήματα μπορεί να είναι και λιγότερη, ακόμα και αν όντως έχει πάθει ζημιά η μητρική. Η ταρίφα δυστυχώς για τέτοιες περιπτώσεις ξεπερνά τα 400 Ευρώ που σου είπαν. Η μόνη λύση που έχεις είναι να κοιτάξεις στο ebay για κάποια μητρική χρησιμοποιημένη σε λογικό κόστος το οποίο δεν ξεπερνά τα 100Ε Ευρώ με μεταφορικά και να βρεις κάποιον να σου κάνει την αντικατάσταση.

Όσον αφορά τη βλάβη μάλλον κάτι παίχτηκε όταν σύνδεσες το τροφοδοτικό και "χτύπησε" κάποια από τα εξαρτήματα που έχουν σχέση με την τάση τροφοδοσίας στο μηχάνημα. Κάτι αντίστοιχο που μου είχε συμβεί σε λάπτοπ IBM διορθώθηκε μόνο του λίγες μέρες μετά αφού είχα βγάλει τα πάντα από το λάπτοπ (μνήμες δίσκους πληκτρολόγιο και ότι άλλο μπορούσα να αποσυνδέσω) με μόνη ζημιά στις USB του.

eLeKtriK EyE
2 Ιούλ. 2010, 15:42
εχω αγορασει αυτο το laptop το μαρτιο του 2008.ολο αυτο τον καιρο δεν μου παρουσιαστηκε ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα.ουτε καν ενα κολλημα.δεν το χω χτυπησει δεν το χω ριξει ποτε και γενικα ειναι προσεγμενο.το αγορασα 1000ευρω.πριν 3 μερες ηταν ανοιχτο με τη μπαταρια λιγο πριν τελειωσει η μπαταρια συνδεσα το τροφοδοτικο ρευματος.σε μερικα δευτερολεπτα εσβησε και δεν ξανανοιγε .το πηγα στο σερβις της acer προχθες και σημερα μου ειπαν πως θελει μητρικη και 430 ευρω.εγω δεν εχω ιδεα.στην κυριολεξια ιδεα ομως.χρησιμοποιουσα το laptop για να μπαινω ιντερνετ που και που και για καμια πασιετζα τα γραφω αυτα για να καταλαβετε οτι δεν εκανα σχεδον τιποτα.αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ειναι δυνατον χωρις να εχω ουτε ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα ξαφνικα να εχει βγαλει μια τοσο μεγαλη ζημια.παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας γενικα γιατι νομιζω οτι με κοροιδευουν.τι νομιζετε οτι εγινε και τι μπορω να κανω τωρα.ευχαριστω εκ των προτερων ολους.
Δυστυχώς έχουμε βαρεθεί εδώ μέσα να γράφουμε για την κακή ποιότητα των προϊόντων της Acer καθώς και για το κάκιστό της service.
Εάν έχει λήξει η εγγύησή σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να πουλήσεις για ανταλλακτικά το laptop σου και να πάρεις ένα καινούριο.
Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις από το ebay μια μητρική (περίπου 200 ευρώ από ότι είδα εδώ (http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=5920G+motherboard&_sacat=0&_odkw=5920G-302G16MI+T7300&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=m270) και να σου την αλλάξει κάποιος φίλος σου που ξέρει.

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 15:53
H ζημιά αναλογικά για τα χρήματα μπορεί να είναι και λιγότερη, ακόμα και αν όντως έχει πάθει ζημιά η μητρική. Η ταρίφα δυστυχώς για τέτοιες περιπτώσεις ξεπερνά τα 400 Ευρώ που σου είπαν. Η μόνη λύση που έχεις είναι να κοιτάξεις στο ebay για κάποια μητρική χρησιμοποιημένη σε λογικό κόστος το οποίο δεν ξεπερνά τα 100Ε Ευρώ με μεταφορικά και να βρεις κάποιον να σου κάνει την αντικατάσταση.

Όσον αφορά τη βλάβη μάλλον κάτι παίχτηκε όταν σύνδεσες το τροφοδοτικό και "χτύπησε" κάποια από τα εξαρτήματα που έχουν σχέση με την τάση τροφοδοσίας στο μηχάνημα. Κάτι αντίστοιχο που μου είχε συμβεί σε λάπτοπ IBM διορθώθηκε μόνο του λίγες μέρες μετά αφού είχα βγάλει τα πάντα από το λάπτοπ (μνήμες δίσκους πληκτρολόγιο και ότι άλλο μπορούσα να αποσυνδέσω) με μόνη ζημιά στις USB του.

εστειλα να το παρουν απο την αντιπροσωπεια και θα δοκιμασω αυτο που εκανες κι εσυ.δηλαδη λετε δεν υπαρχει περιπτωση να μου χουν πει ψεμματα?σκεφτηκα να το παω και σε κανεναν τεχνικο της γειτονιας να δω τι πορισμα θα βγαλει.αν ειναι το ιδιο αστα να πανε.σημαινει οτι οσα λεφτα και να δωσεις οσο και καλη χρηση να κανεις ειναι με ημερομηνια ληξεως τα προιοντα τους και απλα εμεις τα κοροιδα τα αγοραζουμε.

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 15:59
Δυστυχώς έχουμε βαρεθεί εδώ μέσα να γράφουμε για την κακή ποιότητα των προϊόντων της Acer καθώς και για το κάκιστό της service.
Εάν έχει λήξει η εγγύησή σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να πουλήσεις για ανταλλακτικά το laptop σου και να πάρεις ένα καινούριο.
Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις από το ebay μια μητρική (περίπου 200 ευρώ από ότι είδα εδώ (http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=5920G+motherboard&_sacat=0&_odkw=5920G-302G16MI+T7300&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=m270) και να σου την αλλάξει κάποιος φίλος σου που ξέρει.

δυστηχως εγω τελευταια καταλαβα ποσο απατη ειναι η εταιρια.ειχε προβλημα μια φιλη μου απο την πρωτη μερα που αγορασε το laptop και την τρεχανε 7 μηνες.οσο γι αυτο που μου γραφεις να πουλησω ανταλλακτικα αν καταληξω εκει θα χρειαστω τη βοηθεια σας και παλι για να το κανω.εσενα πως σου φαινεται να το δειξω κι αλλου?

Johnny_Nik
2 Ιούλ. 2010, 16:06
Μπορείς πάντα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον τεχνικό της γειτονιάς δεδομένου ότι δεν έχεις κάτι να χάσεις. Μπορεί να μην σου έχουν πει απαραίτητα ψέματα. Εμένα το IBM μου το γύρισαν πίσω από το σέρβις με την αιτιολογία χαλασμένης μητρικής και όντως δεν λειτουργούσε ώσπου τα αποσύνδεσα όλα και το άφησα να "ηρεμήσει". Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μητρική απ έξω και να το επισκευάσεις αν σε καλύπτει σαν λάπτοπ. Το κόστος είναι πολύ μικρότερο από αγορά καινούργιου

mplip^
2 Ιούλ. 2010, 16:13
Στο msi u100 το εχω καταφερει...

http://insanelywind.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=1038

Δοκιμασε το αν εχεις ορεξη..:)

το χα ξαναδιαβασει αλλα ακριβως απο κατω ειχα πετυχει σχολιο που ελεγε οτι δε κανει τιποτα.
Ομως τελικα κανει. Και εκ του θαυματος οι ματροσκες μου παιζουν

γιουπιιιιιιιιιιι
ευχαριστω :D

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 16:14
Μπορείς πάντα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον τεχνικό της γειτονιάς δεδομένου ότι δεν έχεις κάτι να χάσεις. Μπορεί να μην σου έχουν πει απαραίτητα ψέματα. Εμένα το IBM μου το γύρισαν πίσω από το σέρβις με την αιτιολογία χαλασμένης μητρικής και όντως δεν λειτουργούσε ώσπου τα αποσύνδεσα όλα και το άφησα να "ηρεμήσει". Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μητρική απ έξω και να το επισκευάσεις αν σε καλύπτει σαν λάπτοπ. Το κόστος είναι πολύ μικρότερο από αγορά καινούργιου

αυτο θα κανω.θα παρω και μια δευτερη γνωμη αρχικα και μετα προχωραω αναλογως.η αληθεια ειναι οτι με καλυπτει εξαλλου δεν κανω και τιποτα ιδιαιτερο με το λαπτοπ.αν χρειαστει να αγορασω μητρικη απο εξω οπως λες ελπιζω και παλι στη βοηθεια σου.ειμαι εντελως ασχετη οπως θα εχεις καταλαβει.σ ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.

soublaki-3
2 Ιούλ. 2010, 16:17
alex912_estilo, ψάξε για μητρική απο eBay ή πηγαινε το σε κάποιο άλλο service.

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 16:24
alex912_estilo, ψάξε για μητρική απο eBay ή πηγαινε το σε κάποιο άλλο service.

καταρχην μενεις σ ενα υπεροχο μερος.και γω απο κει ειμαι αλλα εχω ερθει για λιγο θεσ/νικη.αν χρειαστει τελικα να αγορασω μητρικη θα με καθοδηγησετε ελπιζω ολοι εσεις.αρχικα θα το δειξω και αλλου.και αν ειναι καποιος απο σας απο θεσ/νικη ευχαριστως δεχομαι συστασεις για σερβις.

Johnny_Nik
2 Ιούλ. 2010, 16:30
αυτο θα κανω.θα παρω και μια δευτερη γνωμη αρχικα και μετα προχωραω αναλογως.η αληθεια ειναι οτι με καλυπτει εξαλλου δεν κανω και τιποτα ιδιαιτερο με το λαπτοπ.αν χρειαστει να αγορασω μητρικη απο εξω οπως λες ελπιζω και παλι στη βοηθεια σου.ειμαι εντελως ασχετη οπως θα εχεις καταλαβει.σ ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.

Κανένα πρόβλημα, ότι χρειαστείς μπορείς να στείλεις και PM για να το δώ σίγουρα και να σου απαντήσω άμεσα:). Καλή συνέχεια

alex912_estilo
2 Ιούλ. 2010, 16:42
Κανένα πρόβλημα, ότι χρειαστείς μπορείς να στείλεις και PM για να το δώ σίγουρα και να σου απαντήσω άμεσα:). Καλή συνέχεια

ευχαριστω και παλι θα σου στειλω ΡΜ οντως καλυτερα.καλη συνεχεια και σε σενα.παω και γω για δουλεια και τα ξαναλεμε:)

TXCELLAS
3 Ιούλ. 2010, 12:12
το παρω netbook θελω να το κανω φορμαρισμα και να ξαναπερασω το λογισμικο των xp μεσα.τοε χω περασει ηδη στο φλασακι αλλα οταν βαζω να κανει μπουταρισμα απο την πρωτη επιλογη (βαζω να ειναι ο αφαιρουμενος δισκος) οταν πρεπει να πατησω οποιοδηποτε κουμπι για να συνεχισει προσπερνατε το βημα αυτο και συνεχιζει στο ανοιγμα.
ξερει κανεις τι μπορω να κανω;

eLeKtriK EyE
3 Ιούλ. 2010, 13:23
το παρω netbook θελω να το κανω φορμαρισμα και να ξαναπερασω το λογισμικο των xp μεσα.τοε χω περασει ηδη στο φλασακι αλλα οταν βαζω να κανει μπουταρισμα απο την πρωτη επιλογη (βαζω να ειναι ο αφαιρουμενος δισκος) οταν πρεπει να πατησω οποιοδηποτε κουμπι για να συνεχισει προσπερνατε το βημα αυτο και συνεχιζει στο ανοιγμα.
ξερει κανεις τι μπορω να κανω;
Μην ανοίγεις συνεχώς νέα θέματα όταν η ερώτησή σου μπορεί να ενταχθεί στη θεματολογία ενός ήδη υπάρχοντος επισημασμένου.
Και επίσης φρόντισε να προσέχεις τη σύνταξη των posts σου γιατί υποψιάζομαι ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τι λες και γι' αυτό δεν σου απαντάει.

sparky
3 Ιούλ. 2010, 13:26
εστειλα να το παρουν απο την αντιπροσωπεια και θα δοκιμασω αυτο που εκανες κι εσυ.δηλαδη λετε δεν υπαρχει περιπτωση να μου χουν πει ψεμματα?σκεφτηκα να το παω και σε κανεναν τεχνικο της γειτονιας να δω τι πορισμα θα βγαλει.αν ειναι το ιδιο αστα να πανε.σημαινει οτι οσα λεφτα και να δωσεις οσο και καλη χρηση να κανεις ειναι με ημερομηνια ληξεως τα προιοντα τους και απλα εμεις τα κοροιδα τα αγοραζουμε.

Σίγουρα σε κοροιδεύουν! Πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άτομο που είναι γνώστης και όχι από τεχνικό! ;)

TXCELLAS
3 Ιούλ. 2010, 13:40
Μην ανοίγεις συνεχώς νέα θέματα όταν η ερώτησή σου μπορεί να ενταχθεί στη θεματολογία ενός ήδη υπάρχοντος επισημασμένου.
Και επίσης φρόντισε να προσέχεις τη σύνταξη των posts σου γιατί υποψιάζομαι ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τι λες και γι' αυτό δεν σου απαντάει.

:!::!::!::!::!::!::!:
δεν τα εγραψα εγω ετσι οπως εμφανιζονται..
τεσπα το φορμαρισμα netbook ξερετε πως γινεται; εχω ηδη περασει σε φλασακι τα xp.απο δω και μετα;

eLeKtriK EyE
3 Ιούλ. 2010, 13:53
τεσπα το φορμαρισμα netbook ξερετε πως γινεται; εχω ηδη περασει σε φλασακι τα xp.απο δω και μετα;
Ελπίζω να έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία. Έχει ένα καλό άρθρο στο insomnia: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=265828

RAVER
3 Ιούλ. 2010, 14:29
παιδια μια βοηθεια,εχω ενα netbook και εχω 2 λειτουργικα μεσα,windows xp & linux.
οκ μεχρι στιγμης,αλλα οταν δουλευω με linux δεν εχω ηχο..οι ρυθμισεις στην καρτα ηχουν ειναι σωστες.τι αλλο μπορει να φταιει??

soublaki-3
3 Ιούλ. 2010, 15:54
Τι netbook έχεις; Στα Sony Vaio πατάς F10 όταν boot-άρει και κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

TXCELLAS
3 Ιούλ. 2010, 16:16
ASSUS 901 εχω.

parafron4
3 Ιούλ. 2010, 16:21

Ελπίζω να έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία. Έχει ένα καλό άρθρο στο insomnia: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=265828

η πιο ευκολη μεθοδος ειναι με το προγραμμα flashboot με 3 κλικ σου περναει στο
φλασακι οποιο λειτουργικο θελεις...ετσι περασα τα win 7 home στο νετβοοκ μου acer...

τσεκαρε εδω ---> http://www.prime-expert.com/flashboot/screenshot.php

soublaki-3
3 Ιούλ. 2010, 16:24
ASSUS 901 εχω.
Νομίζω γίνεται με το F9.

kostakiss
3 Αύγ. 2010, 20:34
θελω να μειωσω την θερμοκρασια της cpu του λαπτοπ γιατι τωρα ειδικα καλοκαιρι οποτε το χρησιμοποιω ζεστεινεται αρκετα..ποια βαση θα προτεινατε?~ στο 20€
αυτο ειδα ειναι πολυ πρακτικο,κανει ομως δουλεια?
http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1135&ID=1599

impreza_sti
3 Αύγ. 2010, 23:17
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6647
Προσωπικά,σε ένα HP ProBook 4510s,μετά από κάποιες μέρες χρήσης έχω μείνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.Πολύ καλή εργονομία και πολλές ρυθμίσεις για το ύψος του υπολογιστή.Όσο για τις θερμοκρασίες παρακάτω παραθέτω 2 screenshots.Το πρώτο είναι με καμιά δεκαριά παράθυρα ανοικτά στον firefox και το mTorrent να τρέχει.Το δεύτερο συν το Mass_Effect_2 να φέρνει στα όρια τον φορητό για τουλάχιστον 2 ώρες.
http://img294.imageshack.us/img294/2793/15758829.th.jpg (http://img294.imageshack.us/i/15758829.jpg/) http://img265.imageshack.us/img265/7513/77356025.th.jpg (http://img265.imageshack.us/i/77356025.jpg/)

wall
5 Αύγ. 2010, 23:23
Να ρωτησω κάτι. Τι πρέπει να ελέγχουμε στην αγορά νέου τροφοδοτικού για λάπτοπ??? Το παλιό μου τροφοδοτικό γράφει πάνω έξοδος 20V - 3.5A. Εδώ ένα μαγαζάκι που έχουμε έχει ενα universal 19V και δεν έγραφε πάνω αμπερ. Είναι πρόβλημα οτι είναι 19αρι αντί για 20άρι? Προφανώς πρέπει να έχουν ίδια αμπέρ ε?

eLeKtriK EyE
6 Αύγ. 2010, 01:04
Να ρωτησω κάτι. Τι πρέπει να ελέγχουμε στην αγορά νέου τροφοδοτικού για λάπτοπ??? Το παλιό μου τροφοδοτικό γράφει πάνω έξοδος 20V - 3.5A. Εδώ ένα μαγαζάκι που έχουμε έχει ενα universal 19V και δεν έγραφε πάνω αμπερ. Είναι πρόβλημα οτι είναι 19αρι αντί για 20άρι? Προφανώς πρέπει να έχουν ίδια αμπέρ ε?
Τα τροφοδοτικά laptop έχουν: Τάση εισόδου, τάση εξόδου, ρεύμα εξόδου, τύπος βύσματος και πολικότητα βύσματος.
Τα πέντε αυτά χαρακτηριστικά πρέπει να είναι ολόιδια αλλιώς κινδυνεύεις είτε να κάψεις κάτι είτε στην καλύτερη να μη δουλεύει το τροφοδοτικό.

Προσοχή στα ιμιτασιόν τροφοδοτικά: Πρόσφατα πήρα ένα κινέζικο και στην πρώτη ώρα λειτουργίας του μου έριξε την ασφάλεια στο σπίτι και έκτοτε δε δουλεύει. Είναι φτηνά αλλά είναι και πολύ κακές κατασκευές ορισμένα!

Sauber
10 Αύγ. 2010, 14:09

τα amperes πρεπει να ειναι ιδια η περισσοτερα.. τα volts ακριβως ιδια.. επισης ειναι πολυ σημαντικη και η πολικοτητα, και πρεπει να το ψαξεις με πολυμετρο για να εισαι σιγουρος.

GiorgosH
13 Αύγ. 2010, 09:55
Πήρα κι εγώ ένα Dell Netbook αλλά με προβλημάτισε που ήρθε με Win XP! Μήπως να του αλλάξω λειτουργικό? Τα 7 τα σηκώνει λέτε ή να δοκιμάσω Ubuntu ή καλύτερα Chrome OS ;) !

Έχει δοκιμάσει κανείς?

soublaki-3
13 Αύγ. 2010, 11:04
Γιατί δεν το επιστρέφεις να πάρεις με 7;

GiorgosH
17 Αύγ. 2010, 08:49
Γιατί δεν το επιστρέφεις να πάρεις με 7;

Γιατί το κέρδισα σε ένα διαγωνισμό! :luck: !

Λες να βγάλω τα ΧΡ και να βάλω μόνος τα Windows 7? Ο μόνος λόγος που θα θελα να το κάνω θα ταν να κερδίσω σε απόδοση και ταχύτητα! Αξίζει?

Επίσης, έβαλα jolicloud αλλά η δεν είδα τίποτα το τραγικό στην απόδοση! Μη σας πω ότι στο browsing είναι πιο αργό από ΧΡ! :(

RAVER
17 Αύγ. 2010, 12:54
Γιατί το κέρδισα σε ένα διαγωνισμό! :luck: !

Λες να βγάλω τα ΧΡ και να βάλω μόνος τα Windows 7? Ο μόνος λόγος που θα θελα να το κάνω θα ταν να κερδίσω σε απόδοση και ταχύτητα! Αξίζει?

Επίσης, έβαλα jolicloud αλλά η δεν είδα τίποτα το τραγικό στην απόδοση! Μη σας πω ότι στο browsing είναι πιο αργό από ΧΡ! :(
γιατι δεν βαζεις λινουξ! εγω με λινουξ σερφαρω και γενικοτερα εχω καλυτερες αναμονες και αποτελεσματικοτητα απ'οτι με τα xp!

GiorgosH
23 Αύγ. 2010, 09:03
Και το Jolicloud Linux είναι με γραφικό περιβάλλον, αλλά περίμενα καλύτερες επιδόσεις.. Τι Linux έχεις βάλει εσύ?

RAVER
23 Αύγ. 2010, 13:44
Και το Jolicloud Linux είναι με γραφικό περιβάλλον, αλλά περίμενα καλύτερες επιδόσεις.. Τι Linux έχεις βάλει εσύ?
Ubuntu εβαλα..και to netbook παει σφερα.ειδικα σε περιβαλλον ιιντερνετ εχω πολυ καλυτερες αποδοσεις απ'οτι με τα windows xp!
To netbook ειναι compaq που εχω :)

kostasaig
29 Αύγ. 2010, 13:39
Καλησπέρα... Έχω ένα laptop acer aspire 5920 και έχω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα το πρωί δεν άνοιγε η οθόνη του. Ξεκινάει αλλά είναι μαύρη η οθόνη. Έχετε καμία ιδέα για κάποια λύση? Ευχαριστώ.

mol
29 Αύγ. 2010, 17:39
μηπως καταλαθος πατησες τα πληκτρα για εξοδο σε δευτερευουσα οθονη? το ειχε παθει ενας φιλος αυτο.
στο δικο μου λαπτοπ ο συνδυασμος πληκτρων ειναι Fn+F11

kostasaig
30 Αύγ. 2010, 00:45
Βασικά το προηγούμενο βράδυ χρησιμοποιούσα HDMI. Aλλά τώρα ούτε στα bios δε μου ανοίγει την οθόνη..... Λογικό?

soublaki-3
30 Αύγ. 2010, 00:59
Πολύ λογικό. Μάλλον το πρόβλημα είναι αυτό που σου είπε ο φίλος παραπάνω.

kostasaig
30 Αύγ. 2010, 02:43
Και πως άραγε μπορώ να βρω αυτό το συνδυασμό/?? <Μακάριιιι να είναι αυτο ρε παιδιά γιατί και αρχεία έχω και λεφτά δεν παιζουν.

mol
30 Αύγ. 2010, 02:52
βρες το πληκτρο Fn. λογικα θα ειναι καπου αριστερα κατω. σε μενα ειναι διπλα στο Ctrl.
επειτα ριξε μια ματια στη σειρα των F. θα δεις ενα τετραγωνο εικονιδιο (λογικα) που θα "φαινεται" καπως σαν οθονη. πατα αυτο τον συνδυασμο και δες αν λειτουργει!

επισης για συνδεσε καποια εξωτερικη οθονη να δεις μηπως ειναι καπου αλλου το προβλημα

kostasaig
30 Αύγ. 2010, 16:58
Το έβαλα σε μια οθόνη. Στο μπλε το βίσμα το σειριακό. Δεν έκανε κάτι... Δεν έδειχνε τίποτα.

mol
30 Αύγ. 2010, 17:01
οταν το ειχες βαλει σε hdmi, πριν κλεισεις τον υπολογιστη, τι ενεργειες εκανες?

ποιο λαπτοπ εχεις?

kostasaig
30 Αύγ. 2010, 22:52
Έκανα απλά τερματισμό. acer aspire 5920g

mol
30 Αύγ. 2010, 22:57
μηπως να τον ξανασυνδεσεις σε hdmi? ισως δωσει σημα. μετα απο κει, μπορεις με τις καταλληλες ενεργειες να ενεργοποιησεις την οθονη του λαπτοπ.

μιλαω βεβαια για την περιπτωση που δεν υπαρχει καποιο hardware προβλημα :)

kostasaig
31 Αύγ. 2010, 11:15
Υποψιάζομαι hardware problem... Τέλος πάντων αν βρω κάποια λύση 8α ενημερώσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια...

johnnyf95
3 Σεπ. 2010, 22:41
λοιπον,αντιμετωπισα ενα προβλημα με την φωρτηση του λαπτοπ μου...αρχικα νομιζα οτι εφταιγε ο φωρτιστης....αλλα τελικα μαλλον εχει χαλασει η υποδοχη(εσπασε το σιδερακι της υποδοχης μαλλον)που προτεινετε να παω να μου το δου???ο υπολογιστης αγοραστηκε απο τα multirama αλλα η εγγυση του δεν ισχυει πια....και σε ενα φιλο μου απο τι μου ειπε του πηραν 50 ευρω για παρομοιο προβλημα.....

thief
4 Σεπ. 2010, 05:13
Έάν όντως έχει ζημιά η υποδοχή του φορτιστή σου (συνήθως σπάει η μία από τις δύο επαφές με τη μητρική), θα πρέπει κάποιος τεχνικός να ανοίξει το λάπτοπ και είτε να επισκευάσει το υποκύκλωμα τροφοδοσίας είτε να το αντικαταστήσει, ανάλογα τη ζημιά που έχει γίνει. Τα 50 ευρώ που σου είπαν μάλλον είναι για απλή επισκευή, η οποία για τον τεχνικό είναι συνήθως σχετικά γελοία δουλειά (αν δεν έχουν προκληθεί... παράπλευρες απώλειες), αλλά απαιτεί κάποιο χρόνο ώστε να γίνει σωστά. Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πω, είναι να μην περιμένεις, δυστυχώς, να συναντήσεις τιμές 10-20 ευρώ για την επισκευή, αν όντως έχει συμβεί αυτό που λες...

Από κει και πέρα, είτε πας στο μουλτιράμα, είτε στο πλαίσιο, είτε στο cosmodata είτε οπουδήποτε, να μιλήσεις με τον τεχνικό πριν το αναλάβει ώστε αφενός να σε ενημερώσει για την επισκευή και το κόστος της πριν την πραγματοποιήσει και αφετέρου να του εξηγήσεις ότι δεν διατίθεσαι να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά, οπότε αν θεωρεί ότι θα στοιχίσει πολύ να μη χάσεις το χρόνο σου αλλά να κοιτάξεις κάπου αλλού. Ίσως βέβαια τελικά να είναι άλλο το πρόβλημά σου. Προσωπικά εμπειρία από συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχω σε τέτοιο θέμα.

johnnyf95
4 Σεπ. 2010, 14:04
τελικα δεν κανει καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη.....ετσι πρεπει να βρω βυσματακι για τον φορτιστη

Sauber
4 Σεπ. 2010, 14:51
τελικα δεν κανει καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη.....ετσι πρεπει να βρω βυσματακι για τον φορτιστη

Αν βρεις βυσμα και προσπαθησεις να αντικαταστησεις το παλιο, να προσεξεις την πολικοτητα.

zerokill
12 Σεπ. 2010, 14:59
Ξαφνικα πριν 3 μερες το λαπτοπ (LG P1-KP02HS) εκει που ηταν μια χαρα αφου πηγα να το αναψω δεν εκανε τιποτα.Συνδεσα τον φορτιστη αλλα ουτε το λαμπακι που δειχνει οτι ειναι συνδεμενο με το ρευμα αναβε!Κοιταξα προχειρα μηπως ο φορτιστης δεν επερνε ρευμα η εσπασε εκει το σιδερακι μεσα στην υποδοχη που μπαινει ο φορτιστης ολα οκ.Το λαπτοπ ειναι εκτος εγγυησης εχουν περασει ηδη 3 χρονια απο την αγορα.Που συμβουλευετε να παω για επισκευη το λαπτοπ ??
(Να παρω ισως στην LG απευ8ειας να ρωτησω αν υπαρχει εδω στις Σερρες καποιος που επισκευαζει τα δικα τους λαπτοπ?)
Ευχαριστω εκ των προτερων

TXCELLAS
12 Σεπ. 2010, 19:26
εχω το netbook Eee pc901 και λογο καποιου κακου χειρισμου διαγραφηκαν καποια drivers..
ξερεται που μπορω να βρω driver για την webcam που εχει ενσωματωμενη; ο driver θα ειναι ξεχωριστος για webcam η θα ειναι πχ.driver για video και θα εχει και αυτο που ψαχνω;;;

eLeKtriK EyE
12 Σεπ. 2010, 22:07
εχω το netbook Eee pc901 και λογο καποιου κακου χειρισμου διαγραφηκαν καποια drivers..
ξερεται που μπορω να βρω driver για την webcam που εχει ενσωματωμενη; ο driver θα ειναι ξεχωριστος για webcam η θα ειναι πχ.driver για video και θα εχει και αυτο που ψαχνω;;;
Ο driver είναι ξεχωριστός. Ψάξε στο internet να τον βρεις, σίγουρα θα υπάρχει.

RAVER
13 Σεπ. 2010, 02:24
τρεξε καποιο προγραμμα που βρισκει τους driver και τους κανει update ;)

stavraina
13 Σεπ. 2010, 13:01
Moυ παρουσιάστηκε το εξης προβλημα με το λαπτοπ. Δεν μπορώ να το ανοίξω αν δεν είναι στην πρίζα κι ας είναι φορτισμένο. Για να ανοίξει πρεπει να βαλω την πρίζα για 2-3 δευτερόλεπτα, πατάω το κουμπί, ανοίγει και βγάζω την πρίζα και δουλευει μετα κανονικά. Τι μπορεί να φταίει;

niknik
13 Σεπ. 2010, 22:06
Πόσο καιρό το έχεις? Μήπως έχει 'πεθάνει' η μπαταρία?

stavraina
13 Σεπ. 2010, 23:35
Πόσο καιρό το έχεις? Μήπως έχει 'πεθάνει' η μπαταρία?

1,5 χρόνο. Αν ήταν έτσι δε θα λειτουργούσε παρά μόνο όταν ε'ιναι στην πρίζα. Το βάζω όμως μονο για να ανοιξει, μετά λειτουργει κανονικα μονο με την μπαταρια.

niknik
13 Σεπ. 2010, 23:46
Και πόση ώρα μετά κρατάει η μπαταρία? Μπορεί να μην κρατάει φορτίο.

stavraina
14 Σεπ. 2010, 00:49
Kανονικά, δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο

TXCELLAS
14 Σεπ. 2010, 21:07
τρεξε καποιο προγραμμα που βρισκει τους driver και τους κανει update ;)

εχεις να μου προτεινεις καποιους τετοιους drivers;

RAVER
14 Σεπ. 2010, 21:19
εχεις να μου προτεινεις καποιους τετοιους drivers;
Driver.Checker.- DriverScanner - αυτα χρησιμοποιω εγω ;)

TXCELLAS
15 Σεπ. 2010, 00:02
Driver.Checker.- DriverScanner - αυτα χρησιμοποιω εγω ;)

merci! :D

kaha
21 Σεπ. 2010, 13:48
Γεια σας παιδια.Εχω ενα λαπτοπ Philips Freevents x50gr και το πηρα απο μια φιλη μου.Εαν το λαπ τοπ δεν ειναι στην μπριζα δεν αναβει με μπαταρια μονο.Οταν το εχω στην μπριζα με την μπαταρια επανω μου δειχνει στο εικονιδιο την μπαταρια και μια μπριζα μεσα αλλα δεν φορτιζει.Λετε να φταιει η μπαταρια τπ λαπτοπ(μητρικη) η ο φορτιστης?

thief
21 Σεπ. 2010, 14:11
Προφανώς τα έχει φτύσει η μπαταρία. Από τη στιγμή που όταν είναι στη μπρίζα λειτουργεί, τότε ούτε ο φορτιστής έχει πρόβλημα, ούτε η μητρική. Το εικονίδιο δείχνει μεν ότι φορτίζει, αλλά η μπαταρία έχει καταστραφεί και δεν κρατάει φορτίο.

kostakiss
21 Σεπ. 2010, 19:15
γνωριζετε αν διαγραψω το recovery partition του λαπτοπ αν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα??

soublaki-3
21 Σεπ. 2010, 20:33
Μην το κάνεις. Δε θα μπορείς να κάνεις recovery.

Sauber
21 Σεπ. 2010, 20:41
γνωριζετε αν διαγραψω το recovery partition του λαπτοπ αν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα??

Κανε recovery ωστε να φερεις το λαπτοπ στην αρχικη κατασταση, και χρησιμοποιησε το acronis true image και παρε ενα image ολου του δισκου, αν θες να επιστρεψεις στην αρχικη μορφη του λειτουργικου, κανεις restore απο εκει.

soublaki-3
21 Σεπ. 2010, 20:44
Κανε recovery ωστε να φερεις το λαπτοπ στην αρχικη κατασταση, και χρησιμοποιησε το acronis true image και παρε ενα image ολου του δισκου, αν θες να επιστρεψεις στην αρχικη μορφη του λειτουργικου, κανεις restore απο εκει.
Δεν είναι και η καλύτερη λύση. Αν το γράψει το image σε ένα δισκάκι είναι πολύ εύκολο να χτυπηθεί. Το χω πάθει στο παρελθόν και έτρεχα...

Sauber
21 Σεπ. 2010, 20:51
Δεν είναι και η καλύτερη λύση. Αν το γράψει το image σε ένα δισκάκι είναι πολύ εύκολο να χτυπηθεί. Το χω πάθει στο παρελθόν και έτρεχα...

Το γραφεις σε παραπανω απο ενα μεσα.. σε δισκο usb, σε δισκακια, στο NAS σου κλπ.. backup critical δεδομενων σε ενα μονο μεσο δεν ειναι backup.

kostakiss
22 Σεπ. 2010, 03:18
στο recovery εχει τα Vista ,τα οποια πλεον μου ειναι αχρηστα,αφου κυκλοφορησαν τα 7αρια,κ εφοσον ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτα!αρα δεν νομιζω να χρειαστει καποια στιγμη να επιστρεψω στα βιστα..το διαγραφω(το παρτισιον) αφοβα??

mol
22 Σεπ. 2010, 03:26
εφοσον σου ειναι αχρηστα τα vista, γιατι δεν τα διαγραφεις?
δε βρισκω λογο να κρατησεις το recovery partition.

kostakiss
22 Σεπ. 2010, 15:29
κρατησα απλα το recovery partition(vista) για λογους ασφαλειας,νομιζα οτι θα υπηρχε προβλημα αν λειπει!εγω τα 7αρια ειχα και τωρα linux mint*

Sauber
22 Σεπ. 2010, 16:33
κρατησα απλα το recovery partition(vista) για λογους ασφαλειας,νομιζα οτι θα υπηρχε προβλημα αν λειπει!εγω τα 7αρια ειχα και τωρα linux mint*

Ενδεχεται να υπαρξει προβλημα αν το λαπτοπ ειναι ακομα σε εγγυηση και θες να το πας για service, και τα 7 που εβαλες δεν ειναι αυθεντικα.. σε πολλα λαπτοπ εχω δει στα συμβολαια της εγγυησης οτι αιρεται αν χρησιμοποιειται πειρατικο λειτουργικο, δεν ξερω κατα ποσο το εφαρμοζουν κατι τετοιο βεβαια..

kostakiss
23 Σεπ. 2010, 03:30
εχει τελειωσει η εγγυηση ,αρα το πειραζω αφοβα?

Sauber
23 Σεπ. 2010, 14:39
εχει τελειωσει η εγγυηση ,αρα το πειραζω αφοβα?

Σε αυτη την περιπτωση, ναι, αφοβα, εννοειται.

TXCELLAS
25 Σεπ. 2010, 22:29
παιδια ειχα ξαναναφερει και παλιοτερα αλλα δεν τα καταφερα και θελω μια μεγαλη βοηθεια τωρα.εχω netbook Εee pc 901 της assus και προσπαθω να το κανω format.εχω το cd αλλα δεν εχω καταφερει να κανω απο εκει(και δεν ξερω κιολλας αν γινεται) οποτε καθε βοηθεια θα ηταν δεκτη.εχω προσπαθησει να κανω bootable καποιο στικακι αλλα δεν τα καταφερα.ισως καποιος αναλυτικος οδηγος για να με βοηθησει....

Sauber
26 Σεπ. 2010, 21:11
παιδια ειχα ξαναναφερει και παλιοτερα αλλα δεν τα καταφερα και θελω μια μεγαλη βοηθεια τωρα.εχω netbook Εee pc 901 της assus και προσπαθω να το κανω format.εχω το cd αλλα δεν εχω καταφερει να κανω απο εκει(και δεν ξερω κιολλας αν γινεται) οποτε καθε βοηθεια θα ηταν δεκτη.εχω προσπαθησει να κανω bootable καποιο στικακι αλλα δεν τα καταφερα.ισως καποιος αναλυτικος οδηγος για να με βοηθησει....

Χρησιμοποιησε το wintoflash http://wintoflash.com/home/en/ , με αυτο θα περασεις το cd η dvd των windows σε usb στικακι, που πρεπει να εχει και το καταλληλο μεγεθος, 4GB για dvd.. αν θελεις να βαλεις windows xp, πρεπει πριν γραψεις το windows iso στο στικ, να χρησιμοποιησεις το nlite http://www.nliteos.com/ και να περασεις τους drivers για τον intel sata/pata storage controller μεσα στο iso εγκαταστασης των windows.

Mitsos_The_Great
2 Οκτ. 2010, 00:09
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες σχετικά με αυτό το Netbook και είπα να τις ποστάρω ώστε να μου απαντήσουν οι "ειδικοί"!:)
1) Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάρτα τηλεόρασης (USB) και να βλέπω TV (FullScreen) αλλα να μην φτάνει στo 100% ο επεξεργαστής?
2) Συνέχεια οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή είναι στους 50-60 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό?
3) Μιας και το Netbook διαθέτει θύρα EXPRESS CARD σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Controllers---Hub/Equip-Express-Card-To-4X-Usb2-TR66207.htm θα έχω πρόβλημα εάν συνδέω "βαριές" συσκευές (όπως εξωτερικά DVD, Μίκτες, σκληρούς δίσκους, κάρτες ήχου )? Το λέω διότι με USB Hub αναγνώριζε ελαφριές συσκευές όπως (USB STICKS) ενώ για Εξωτερικό DVD κ.τ.λ. τίποτα..
4) Ο μέγιστος χώρος (GB) σκληρου δίσκου (εσωτερικού) που μπορώ να βάλω πιος είναι?
Αυτά, ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη εάν σας κούρασα :)

thief
2 Οκτ. 2010, 04:03
Ποιο netbook?

giothesuper
2 Οκτ. 2010, 10:13
ποιο netbook εχεις..μπορω να σου απαντησω σε μια ερωτηση σου..εχω νετμπουκ και εχω συνδεσει πανω dvd και ειναι ενταξει..και απο οτι ξερω μπορεις να το συνδεεις σε τηλεωραση αλλα δεν ξερω αυτο που ειπες για τον επεξεργαστη..

Mitsos_The_Great
2 Οκτ. 2010, 14:07
http://www.laptopmag.com/review/laptops/hp-mini-2140.aspx αυτό!!! :) Είχα ξεχάσει να βάλω το Link :p

Sauber
2 Οκτ. 2010, 16:19
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες σχετικά με αυτό το Netbook και είπα να τις ποστάρω ώστε να μου απαντήσουν οι "ειδικοί"!:)
1) Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάρτα τηλεόρασης (USB) και να βλέπω TV (FullScreen) αλλα να μην φτάνει στo 100% ο επεξεργαστής?
2) Συνέχεια οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή είναι στους 50-60 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό?
3) Μιας και το Netbook διαθέτει θύρα EXPRESS CARD σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Controllers---Hub/Equip-Express-Card-To-4X-Usb2-TR66207.htm θα έχω πρόβλημα εάν συνδέω "βαριές" συσκευές (όπως εξωτερικά DVD, Μίκτες, σκληρούς δίσκους, κάρτες ήχου )? Το λέω διότι με USB Hub αναγνώριζε ελαφριές συσκευές όπως (USB STICKS) ενώ για Εξωτερικό DVD κ.τ.λ. τίποτα..
4) Ο μέγιστος χώρος (GB) σκληρου δίσκου (εσωτερικού) που μπορώ να βάλω πιος είναι?
Αυτά, ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη εάν σας κούρασα :)

1) Ναι, ακομα και ο atom φτανει για να βλεπεις ακομα και digea, που μπορει να ειναι h264 αλλα σε μικρες αναλυσεις..
2) οι υψηλες θερμοκρασιες στα netbook ειναι συνηθισμενες.. τα κανουν πολυ λεπτα, οποτε δεν υπαρχει χωρος για μεγαλες ψυκτρες, και τα ρυθμιζουν να ξεκινουν οι ανεμιστηρες λιγο πριν λιωσουν, για να τα πλασαρουν ως αθορυβα. δες στο bios η στα προγραμματα που εχει μεσα η HP αν εχει καποιο control σε ποιες θερμοκρασιες να ξεκινα ο ανεμιστηρας, παρε επισης και καμια βαση λαπτοπ http://www.skroutz.gr/c/713/bash-laptop.html?keyphrase=notebook+cooler
3) δεν ξερω μονο κατα ποσον αν βαλεις τεσσερις usb συσκευες που τραβανε ρευμα πανω σε αυτη τη καρτα, αν το τροφοδοτικο του netbook ειναι αρκετο, αλλως δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα.. γιατι ομως δεν σου ειναι αρκετες οι Usb θυρες που εχει ηδη; παρε ενα καλο usb hub με δικο του ξεχωριστο τροφοδοτικο
4) σκληρο παιρνει standard 2.5" sata, αρα μεχρι 750GB ( οι 1TB 2.5" που κυκλοφορουν εχουν 12.5μμ υψος, ενω στα λαπτοπ συνηθως και σιγουρα στα netbooks παιρνουν αυτους με 9.5μμ υψος )

panos23
2 Οκτ. 2010, 16:23
Γεια σας παιδια

Πριν λιγες μερες ενα acer aspire 5520 notebook που εχει ο αδελφος μου τα φτησε...
αυτο που κανει ακριβως ειναι οτι δεν βγαζει καν μπλε οθονη κ δεν ξεκιναει καν (δεν φτανει ουτε στο bios... )
To μονο που συμβαινει ειναι οτι αναβοσβηνουν 3 λαμπακια μαζι
Τον ανοιξα (μιας κ δεν μας καλυπτει η εγγυηση πια) εβγαλα κ ξαναβαλα την μνημη,φυσηξα τον σκληρο,εριξα πεπιεσμενο αερα αλλα τπτ....
Απο τα πολλα τον πηγα και σε εναν συνοικιακο μαστορα που μας ειπε οτι τελικα ειναι η μητρικη....
οποιος εχει το συγκεκριμενο μοντελο του εχει συμβει κατι αναλογο??
Να το παω και πουθενα αλλου για δευτερη γνωμη ή να τα παρατησω??

*Ο σκληρος τελικα που δεν εχει προβλημα πως μπορω να παρω τα δεδομενα του??Ποιος ειναι ο πιο γρηγορος κ οικονομικος τροπος?? (μιας κ οαδελφος μου δεν θελει να τον δωσει εξω)

Sauber
2 Οκτ. 2010, 16:47
Γεια σας παιδια

Πριν λιγες μερες ενα acer aspire 5520 notebook που εχει ο αδελφος μου τα φτησε...
αυτο που κανει ακριβως ειναι οτι δεν βγαζει καν μπλε οθονη κ δεν ξεκιναει καν (δεν φτανει ουτε στο bios... )
To μονο που συμβαινει ειναι οτι αναβοσβηνουν 3 λαμπακια μαζι
Τον ανοιξα (μιας κ δεν μας καλυπτει η εγγυηση πια) εβγαλα κ ξαναβαλα την μνημη,φυσηξα τον σκληρο,εριξα πεπιεσμενο αερα αλλα τπτ....
Απο τα πολλα τον πηγα και σε εναν συνοικιακο μαστορα που μας ειπε οτι τελικα ειναι η μητρικη....
οποιος εχει το συγκεκριμενο μοντελο του εχει συμβει κατι αναλογο??
Να το παω και πουθενα αλλου για δευτερη γνωμη ή να τα παρατησω??

*Ο σκληρος τελικα που δεν εχει προβλημα πως μπορω να παρω τα δεδομενα του??Ποιος ειναι ο πιο γρηγορος κ οικονομικος τροπος?? (μιας κ οαδελφος μου δεν θελει να τον δωσει εξω)

Σχετικα με την ανακτηση δεδομενων απο τον δισκο, αν ειναι sata χρησιμοποιουν ιδια βυσματα data και power με τους desktop, αρα απλα τον βγαζεις απο το λαπτοπ και τον συνδεεις απευθειας σε ενα desktop, αν ειναι pata, πρεπει να παρεις ενα 44pin to 40pin & molex adapter οπως αυτο http://technoshop.gr/product_info.php?products_id=7557 η κατι τετοιο http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=161714&proionID=6105

panos23
2 Οκτ. 2010, 17:15
Ευχαριστω πολυ...
Εψαξα κ για εξωτερικη θηκη αλλα πλαισιο κ e-shop δεν βρηκα κατι
Sata ειναι ο δισκος σωστα...

Sauber
2 Οκτ. 2010, 17:27
Ευχαριστω πολυ...
Εψαξα κ για εξωτερικη θηκη αλλα πλαισιο κ e-shop δεν βρηκα κατι
Sata ειναι ο δισκος σωστα...

Εχουν : http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/HDD-Optical-Frames/Raidsonic-Icy-Box-HDD-Case-2-5-Sata-to-USB2-0-Bck-White-Pink-Soft-Skin-IB-221BPW.htm

Mitsos_The_Great
2 Οκτ. 2010, 19:18
1) Ναι, ακομα και ο atom φτανει για να βλεπεις ακομα και digea, που μπορει να ειναι h264 αλλα σε μικρες αναλυσεις..
2) οι υψηλες θερμοκρασιες στα netbook ειναι συνηθισμενες.. τα κανουν πολυ λεπτα, οποτε δεν υπαρχει χωρος για μεγαλες ψυκτρες, και τα ρυθμιζουν να ξεκινουν οι ανεμιστηρες λιγο πριν λιωσουν, για να τα πλασαρουν ως αθορυβα. δες στο bios η στα προγραμματα που εχει μεσα η HP αν εχει καποιο control σε ποιες θερμοκρασιες να ξεκινα ο ανεμιστηρας, παρε επισης και καμια βαση λαπτοπ http://www.skroutz.gr/c/713/bash-laptop.html?keyphrase=notebook+cooler
3) δεν ξερω μονο κατα ποσον αν βαλεις τεσσερις usb συσκευες που τραβανε ρευμα πανω σε αυτη τη καρτα, αν το τροφοδοτικο του netbook ειναι αρκετο, αλλως δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα.. γιατι ομως δεν σου ειναι αρκετες οι Usb θυρες που εχει ηδη; παρε ενα καλο usb hub με δικο του ξεχωριστο τροφοδοτικο
4) σκληρο παιρνει standard 2.5" sata, αρα μεχρι 750GB ( οι 1TB 2.5" που κυκλοφορουν εχουν 12.5μμ υψος, ενω στα λαπτοπ συνηθως και σιγουρα στα netbooks παιρνουν αυτους με 9.5μμ υψος )

Ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες...:)

panos23
2 Οκτ. 2010, 19:28
Εχουν : http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/HDD-Optical-Frames/Raidsonic-Icy-Box-HDD-Case-2-5-Sata-to-USB2-0-Bck-White-Pink-Soft-Skin-IB-221BPW.htm

Ευχαριστω παρα πολυ

TXCELLAS
9 Οκτ. 2010, 13:08
Χρησιμοποιησε το wintoflash http://wintoflash.com/home/en/ , με αυτο θα περασεις το cd η dvd των windows σε usb στικακι, που πρεπει να εχει και το καταλληλο μεγεθος, 4GB για dvd.. αν θελεις να βαλεις windows xp, πρεπει πριν γραψεις το windows iso στο στικ, να χρησιμοποιησεις το nlite http://www.nliteos.com/ και να περασεις τους drivers για τον intel sata/pata storage controller μεσα στο iso εγκαταστασης των windows.

καταρχην δεν βρισκω κατι για να κατεβασω ωστε να το περασω στη usb.και να το κατεβασω πως θα το κανω φορμαρισμα;απο τα bios;ειμαι αρκετα μπερδεμενος..αν μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αναλυτικοτερα.τους drivers πως θα τους περασω αν και εφοσον γινει το φορμαρισμα.:blink::blink::blink:
ειμαι απειρα μπερδεμενος!

Sauber
9 Οκτ. 2010, 18:32
καταρχην δεν βρισκω κατι για να κατεβασω ωστε να το περασω στη usb.και να το κατεβασω πως θα το κανω φορμαρισμα;απο τα bios;ειμαι αρκετα μπερδεμενος..αν μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αναλυτικοτερα.τους drivers πως θα τους περασω αν και εφοσον γινει το φορμαρισμα.:blink::blink::blink:
ειμαι απειρα μπερδεμενος!

To wintoflash θα κανει το φορμαρισμα, εσυ απλα θα του δωσεις το drive letter του usb stick και του cd/dvd η του εικονικου cd/dvd αν χρησιμοποιεις πχ daemon tools και ενα iso των windows. το nlite περναει τους drivers μεσα στο iso των windows ( η στο cd/dvd αν το γραψεις σε cd/dvd ), αρα πρεπει να τους περασεις πριν περασεις το iso στο usb stick.

TXCELLAS
10 Οκτ. 2010, 04:33
To wintoflash θα κανει το φορμαρισμα, εσυ απλα θα του δωσεις το drive letter του usb stick και του cd/dvd η του εικονικου cd/dvd αν χρησιμοποιεις πχ daemon tools και ενα iso των windows. το nlite περναει τους drivers μεσα στο iso των windows ( η στο cd/dvd αν το γραψεις σε cd/dvd ), αρα πρεπει να τους περασεις πριν περασεις το iso στο usb stick.

δν καταλαβα τπτ....ποιο drive letter;:X:X

bill33
10 Οκτ. 2010, 08:31
δν καταλαβα τπτ....ποιο drive letter;:X:X

Θα πρεπει να του δηλωσεις σε ποιο drive αντιστοιχει το usb drive πχ Ε:

TXCELLAS
10 Οκτ. 2010, 13:59
εξακολουθω να μην εχω καταλαβει..σορρυ κιολλας αλλα αν γινεται να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα..προσπαθω καιρο να το κανω φορματ και δεν τα καταφερνω μονος!δεν εχει καμια σχεση με το pc αλλιως κατι θα κανα.....το site δεν μπορω να καταλαβω σε τι χρειαζεται και τι θα κατεβασω και θα περασω με iso στην usb...

εχω κενα...

Sauber
10 Οκτ. 2010, 16:31
εξακολουθω να μην εχω καταλαβει..σορρυ κιολλας αλλα αν γινεται να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα..προσπαθω καιρο να το κανω φορματ και δεν τα καταφερνω μονος!δεν εχει καμια σχεση με το pc αλλιως κατι θα κανα.....το site δεν μπορω να καταλαβω σε τι χρειαζεται και τι θα κατεβασω και θα περασω με iso στην usb...

εχω κενα...

Θυμισε μου λιγο τι laptop εχεις, και θα το παμε βημα/βημα.

TXCELLAS
10 Οκτ. 2010, 21:25
Θυμισε μου λιγο τι laptop εχεις, και θα το παμε βημα/βημα.

εχω asus Eee Pc901 με τα windows xp..αυτα θελω να ξαναπερασω γτ δν τραβα και πολλα το netbook!

τι γινεται;;δυσκολα;

zervinho
13 Οκτ. 2010, 04:26
καλημερα.. σημερα εκανα format το laptop μου και απο vista ξαναεβαλα τα windows xp home edition. το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω πως γινεται να δω τα διαθεσιμα ασυρματα δικτυα καθως και το δικο μου. μονο με την ethernet μπορω να συνδεθω. στον πινακα ελεγχου δεν υπαρχει το εικονοδιο ασυρματου δικτυου που μου λενε ολοι. επισης ουτε στην γραμμη εργαλειων μπορει να μου εμφανισει κατι σχετικο.

eLeKtriK EyE
13 Οκτ. 2010, 13:25
καλημερα.. σημερα εκανα format το laptop μου και απο vista ξαναεβαλα τα windows xp home edition. το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω πως γινεται να δω τα διαθεσιμα ασυρματα δικτυα καθως και το δικο μου. μονο με την ethernet μπορω να συνδεθω. στον πινακα ελεγχου δεν υπαρχει το εικονοδιο ασυρματου δικτυου που μου λενε ολοι. επισης ουτε στην γραμμη εργαλειων μπορει να μου εμφανισει κατι σχετικο.
Καλωσήλθες στο forum!
Θα πρέπει να περάσεις τους οδηγούς (drivers) της κάρτας ασύρματου δικτύου του laptop σου.
Πήγαινε στο site του κατασκευαστή και ψάξε να τους κατεβάσεις.

Sauber
13 Οκτ. 2010, 21:11
εχω asus Eee Pc901 με τα windows xp..αυτα θελω να ξαναπερασω γτ δν τραβα και πολλα το netbook!

τι γινεται;;δυσκολα;

Συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα... λοιπον...

1) κατεβαζεις αυτο http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18860&ProdId=2300&lang=eng και το αποσυμπιεζεις σε ενα directory στο δισκο πχ c:\asus\xp_f6

2) πας στο http://support.asus.com εκει βρισκεις τους οδηγους για την καρτα δικτυου για το eee pc 901 για windows xp . το link ειναι αυτο http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/EeePC/Driver/Lan-AAR8113-V1_0_0_30.zip αν ειναι προσωιρνο το λινκ και δεν δουλευει, πρεπει να πας στο site της asus να το ξαναβρεις... ο λογος ειναι οτι καλυτερα να εισαγεις και τους οδηγους της καρτας δικτου, ωστε κατευθειας να μπορεις να περασεις και αλλους οδηγους/προγραμματα στο eeepc μεσω δικτυου αφου δεν εχει και αλλο τροπο, ουτε cd/floppy κλπ.. τους αποσυμπιεζεις σε ενα directory c:\asus\lan

3) κατεβαζεις το nlite http://www.nliteos.com/download.html, το εγκαθιστας, στην πρωτη οθονη του επιλεγεις αγγλικα, next, μετα σου λεει Locating Windows installation.. βαζεις το cd των windows xp στο cd drive που εχει ας πουμε γραμμα D:, στο nlite πατας browse και επιλεγεις το D: . μετα σου βαζει μυνημα, Select where to save the CD installation files for modification.. φτιαξε ενα directory πχ c:\asus\temp και επελεξε αυτο. μετα σου βγαζει ενα παραθυρο available presets, εκει πατα next. μετα σου βγαζει ενα παραθυρο που λεει task selection, εκει που λεει integrate, πατα drivers, ωστε να πρασινισει το κοκκινο κυκλαλι διπλα του, και εχει που λεει create, πατα το bootable iso, next. μετα σου βγαζει ενα παραθυρο που λεει drivers, πατα κατω που λεει insert , single drivers folder, μια φορα του δειχνεις στο c:\asus\xp_f6 και μετα αφου εισαγεις αυτους τους οδηγους, αλλη μια με παρομοιο τροπο να εισαγεις τους οδηγους δικτυου, next.. μετα σου λεει do you want to start the process? πατα yes, θα ξεκινησει να φτιαχνει ενα .iso αρχειο. οταν τελειωσει, πατα next. μετα εισαι στο παραθυρο Bootable iso, στο General επελεξε Create image, στο Progress πατα Make ISO, σωστο στο c:\asus, οταν τελειωσει, next, finish

4) κατεβαζεις τα daemon tools http://www.daemon-tools.cc/eng/downloads/dtLite, τα εγκαθιστας, δημιουργουν εικονικο dvd που εχει ας πουμε γραμμα E: που μπορεις να φορτωσεις .iso image και να το δεις σαν κανονικο cd/dvd. αριστερο κλικ πανω στο εικονιδιο τους στην task bar, device 0, στειλτο στο c:\asus, εκει υπαρχει ενα .iso.
5) κατεβαζεις το wintoflash απο δω ftp://wintoflash:YPNP4TVC@downloadserver1.wintoflash.com/distributions/Novicorp%20WinToFlash%200.6.0011%20beta.zip, βαζεις το usb stick στο pc, ας πουμε οτι εχει γραμμα F:, στο πρωτο παραθυρο πατα στο κουτι με το πρασινο τικ διπλα απο εκει που λεει windows setup transfer wizard, στο παραθυρο που θα βγει next, στο windows path file δινεις το γραμμα του εικονικου dvd των daemon tools πχ E: και στο usb drive το γραμμα του usb stick πχ F:, πατας next, και μετα εχεις το windows install cd μεσα στο usb stick, safely remove hardware, το βγαζεις το usb stck απο το pc
6) βαζεις το usb stick στο eeepc, επιλεγεις μεσα απο το bios να μπουταρει απο usb, ξεκινας την εγκατασταση των windows.

JohnnyBoy2
14 Οκτ. 2010, 09:16
Καλημέρα παιδιά, έχω ένα acer laptop με vista basic.
2 με 3 λεπτά μετά την εκκίνηση παγώνουν τα πάντα. Δε κινείται ο κέρσορας του ποντικιού, δεν πιάνει ctr-alt-del, τιποτε. Πρέπει να το κλείσω με παρατεταμένο πάτημα του γενικου διακόπτη.
Αν ξεκινήσω όμως σε safe mode, τότε όλα πηγαίνουν καλά, δεν κολλάει.
Δοκίμασα επαναφορά συστήματος, απεγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων που πιθανών "χτυπούσαν". Τίποτε όμως.
Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Μπορεί να είναι hardware-ικό το πρόβλημα; Φοβάμαι ότι και format να επιχειρήσω, θα κολήσει πριν όλοκληρωθεί. . .

GiorgosH
14 Οκτ. 2010, 11:40
Windows 7 ή XP για netbook προτείνετε?

Nagata
14 Οκτ. 2010, 11:45
Αν το netbook έχει 2gb μνήμη τότε και τα win7 φυσάνε, μια χαρά θα είναι δεν θα έχεις πρόβλημα.

RAVER
14 Οκτ. 2010, 11:51
Windows 7 ή XP για netbook προτείνετε?
φιλος με νετμπουκ σαν το δικο μου compaq εχει αφαιρεσει τα XP και εχει βαλει Windows 7 με μνημη μολις 1gb ram και πραγματικα "πεταει" το μηχανημα.εγω με τα xp(σερνομαι) και παραλληλα τα linux(δουλευουν μια χαρα) πιστευω οτι τα Windows 7 ειναι η λυση.

thief
14 Οκτ. 2010, 12:12
Καλημέρα παιδιά, έχω ένα acer laptop με vista basic.
2 με 3 λεπτά μετά την εκκίνηση παγώνουν τα πάντα. Δε κινείται ο κέρσορας του ποντικιού, δεν πιάνει ctr-alt-del, τιποτε. Πρέπει να το κλείσω με παρατεταμένο πάτημα του γενικου διακόπτη.
Αν ξεκινήσω όμως σε safe mode, τότε όλα πηγαίνουν καλά, δεν κολλάει.
Δοκίμασα επαναφορά συστήματος, απεγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων που πιθανών "χτυπούσαν". Τίποτε όμως.
Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Μπορεί να είναι hardware-ικό το πρόβλημα; Φοβάμαι ότι και format να επιχειρήσω, θα κολήσει πριν όλοκληρωθεί. . .

Αφού ανοίγει κανονικά στο safe mode, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο event viewer να δεις μήπως υπάρχει κάποια καταχώρηση συγκεκριμένου προβλήματος. Θα μπορούσε να είναι και θέμα θερμοκρασίας αυτό, αφού σε κανονική εκκίνηση παίζει το 3D mode στα γραφικά και ίσως θερμαίνεται σιγά σιγά, ενώ σε safe mode είναι με 2D.

JohnnyBoy2
14 Οκτ. 2010, 12:49
Αφού ανοίγει κανονικά στο safe mode, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο event viewer να δεις μήπως υπάρχει κάποια καταχώρηση συγκεκριμένου προβλήματος. Θα μπορούσε να είναι και θέμα θερμοκρασίας αυτό, αφού σε κανονική εκκίνηση παίζει το 3D mode στα γραφικά και ίσως θερμαίνεται σιγά σιγά, ενώ σε safe mode είναι με 2D.

Μου ακούγεται λογικό αυτό που λες, θα ελέγξω το event viewer (αν προλάβω πριν κολλήσει πάλι :p) και θα επανέλθω, ευχαριστώ παντως...

Spireto_2158
16 Οκτ. 2010, 20:00
Σημερα συνηδειτοποιησα οτι μαλλον εχει χαλασει το mouse pad ξερετε αυτο που ειναι κατω στα φορητα και λειτουργει σαν ποντικι

Τωρα τι κανουμε ?

symbian_user
16 Οκτ. 2010, 20:38
λοιπόν έχω το hp mini 2140 ...και ξαφνικά δεν ανοίγει...δεν μπορω να μπω καν σε safe mode (αν έχει)...εκανα τα διαγνωστικα και δεν βρηκαν προβλημα στο σκληρο και στη μνημη...και η εγγυηση εληξε μια εβδομαδα τωρα...τι να κανω...ειναι και δυσκολο να κανω usb bootable γιατι τα xp ηταν προεγκατεστημενα...καμια ιδεα παιδια?

manolog3
17 Οκτ. 2010, 18:53
Σημερα συνηδειτοποιησα οτι μαλλον εχει χαλασει το mouse pad ξερετε αυτο που ειναι κατω στα φορητα και λειτουργει σαν ποντικι

Τωρα τι κανουμε ?

Το Touch Pad εννοεις. Μηπως το εχεις απενεργοποιησει και γι' αυτο δεν λειτουργει? Αν οχι, δοκιμασες να ξαναπερασεις τους drivers??

Αν τελικα το προβλημα ειναι στο hardware πρεπει να το αλλαξεις. Ή το πας στο service και στο φτιαχνουν ή αν πιανουν τα χερια σου το αλλαζεις και μονος σου!! Τι μαρκα ειναι το laptop. Τωρα απο την αλλη αν δεν χρησιμοποιεις το touch pad ποτε και δεν εχεις λεφτα για πεταμα, αστο ως εχει. :)

soublaki-3
20 Οκτ. 2010, 16:06
Ένας φίλος μου έχει το εν λόγω laptop. Του κάηκε λοιπόν η κάρτα γραφικών, οπότε θέλει αλλαγή μητρικής. Από τη HP του ζητάνε 180€ για επισκευή μητρικής και 380€ για αλλαγή μητρικής. Του πρότεινα να πουλήσει τα ανταλλακτικά και να αγοράσει καινούριο αλλά δεν έχει ευρώ τσακιστό. Τι προτείνετε;

Student
20 Οκτ. 2010, 20:23
Καλησπέρα σας!

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα! Μου έδωσε μια φίλη μου το netbook της (Dell Inspiron Mini 1011) και μου είπε να της βάλω τα Win 7 γιατί είχε κολλήσει ιούς στα Win XP. Της πέρασα τα Win 7 αλλά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το Wireless. Κατέβασα από'δω (http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=us&l=en&s=gen&ServiceTag=9V50RK1&SystemID=inspiron10v&os=WW1&osl=en&catid=&impid=) ένα προγραμμάτακι για την ενεργοποίηση του Wifi και του bluetooth και ενώ το bluetooth δουλεύει το Wifi δεν δουλεύει. Κατέβασα και ένα οδηγό που λέει κάτι για Wireless half drive ή κάτι τέτοιο και πάλι δεν δουλεύει. Μήπως δεν δουλεύει επειδή έχω συνδέσει τώρα το modem με το netbook και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο δίκτυο στη γειτονιά ;;;

Τι να κάνω; Plz!!

manolog3
20 Οκτ. 2010, 20:51
Ένας φίλος μου έχει το εν λόγω laptop. Του κάηκε λοιπόν η κάρτα γραφικών, οπότε θέλει αλλαγή μητρικής. Από τη HP του ζητάνε 180€ για επισκευή μητρικής και 380€ για αλλαγή μητρικής. Του πρότεινα να πουλήσει τα ανταλλακτικά και να αγοράσει καινούριο αλλά δεν έχει ευρώ τσακιστό. Τι προτείνετε;

Ανταλλακτικα? Ποιος θα τα παρει? Και σε τι βαθος χρονου? :rolleyes::rolleyes: Επισης οποιος αγοραζει ανταλλακτικα laptop απο ιδιωτη και οχι απο την επισιμη αντιπροσωπεια ψαχνει την μικροτερη τιμη. Οποτε λεφτα δεν θα βγαλει.

Αν δεν εχει λεφτα οπως λες ας δωσει τα 180 για αλλαγη της καρτας γραφικων και θα ειναι οπως πριν το μηχανακι του, αν δεν εχει και αλλο προβλημα.

soublaki-3
21 Οκτ. 2010, 00:55
Ανταλλακτικα? Ποιος θα τα παρει? Και σε τι βαθος χρονου? :rolleyes::rolleyes: Επισης οποιος αγοραζει ανταλλακτικα laptop απο ιδιωτη και οχι απο την επισιμη αντιπροσωπεια ψαχνει την μικροτερη τιμη. Οποτε λεφτα δεν θα βγαλει.

Αν δεν εχει λεφτα οπως λες ας δωσει τα 180 για αλλαγη της καρτας γραφικων και θα ειναι οπως πριν το μηχανακι του, αν δεν εχει και αλλο προβλημα.
Κι αν ξαναχαλάσει μετά από 1 χρόνο;

manolog3
21 Οκτ. 2010, 10:55
Κι αν ξαναχαλάσει μετά από 1 χρόνο;

Και την αλλη μερα μπορει να χαλασει, δεν λεει κατι αυτο.

Σκεψου οτι ενα νεο laptop κανει σε μεση τιμη 600-700€. Παραπανω απο 120€ (βαρια βαρια) δεν τα υπολογιζω τα ανταλλακτικα του laptop που εχει τωρα, αν το κανει βιδες.

Με 180 ομως μπορει να κανει προς ωρας τη δουλεια του και οταν μαζεψει τα υπολοιπα φραγκα κανει αγορα νεου. Αποψη μου ολα αυτα ετσι και πως θα αντιμετοπιζα εγω την υπαρχουσα κατασταση.

soublaki-3
21 Οκτ. 2010, 11:05
Μόνο που τώρα δεν έχει εγγύηση. Εγώ του βρήκα το Dell Inspiron 1750, με 600€, με 3 χρόνια εγγύηση.

george1703
22 Οκτ. 2010, 16:30
Γεια σας , αποφασισα να κανω φορματ το laptop μου και ετσι εβαλα τα σιντι που μου ειχαν δωσει οταν το ειχα παρει .... Ενω η διαδικασια προχωραει κανονικα ,αφου εγκατασταθουν πληρως τα windows 7 (32bit) , μου βγαζει μια βλακεια εγκαταστασης της TOSHIBA ,κατι σαν να παει να εγκαταστησει το λογισμικο της toshiba ... Ομως αφου περασει λιγη ωρα αυτο κλεινει .... (κανονικα λεγωντας "γινεται αποσυνδεση" και κατι τετοια...)

Ποιο λετε να ειναι το προβλημα????Τι θα κανω?? :(
Βοηθηστε γιατι ειμαι απελπισμενος...!:worry:

(ΕΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) ...

Λετε να εχουν προβλημα τα cd???

giothesuper
22 Οκτ. 2010, 16:54
τι περιειχε το cd???
και τι μυνημα σου βγαζει για να εγκαταστησει...??
μπαινεις στο ιντερνετ για να το περασεις η απο το cd

george1703
22 Οκτ. 2010, 16:58
Το cd γραφει "Αποκατασταση Προιοντος" ...
Εγω απο 64 που ειχα προεγκατεστημενο τωρα εχω 32 bit που λεει και το cd...
Οταν bootαρει ,μου βγαζει το μπλε φοντο των windows 7 , και μετα μου εμφανιζει ενα ασπρο φοντο με το σημα της toshiba ,και μια μπαρα που φορτωνει και λεει περιμεντε μεχρι να ολοκληρωθει η εγκατασταση , μην σβησετε τον υπολογιστη.... ! Μετα απο αυτο ,κανει συνεχεια επανακινηση

giothesuper
22 Οκτ. 2010, 17:19
φαινεται πως υπαρχει καποιο προβλημα στη σωστη επαναφορα του λειτουργικου...
εχεις κανει καμια προσθηκη hardware???

george1703
22 Οκτ. 2010, 17:21
Λοιπον ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον !!! Τελικα το προβλημα λυθηκε ,καθως αφου bootαρε καταφερα και βγηκα απο την εγκατασταση και μπηκα στα κανονικα στα windows ,απο εκει τερματισα την εγκατασταση , και μετα το restart εγινε η εγκατασταση κανονικα...Αρα υπηρχε καποιο προβλημα οταν γινοταν η εγκατασταση απο μονη της και επρεπε να τερματιστει...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !...

giothesuper
22 Οκτ. 2010, 17:26
Λοιπον ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον !!! Τελικα το προβλημα λυθηκε ,καθως αφου bootαρε καταφερα και βγηκα απο την εγκατασταση και μπηκα στα κανονικα στα windows ,απο εκει τερματισα την εγκατασταση , και μετα το restart εγινε η εγκατασταση κανονικα...Αρα υπηρχε καποιο προβλημα οταν γινοταν η εγκατασταση απο μονη της και επρεπε να τερματιστει...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !...
τιποτα φιλε...και εγω toshiba εχω αλλα με xp...

Jean-Paul
22 Οκτ. 2010, 20:52
καλησπερα παιδια

εχω το εξεις περιεργο προβλημα ξαφνικα.

δεν μου το εκανε ποτε.

παιζω με gom player dvd se morfi avi και ξαφνικα οταν το βαζω full screen μου κανει σαν να κολαει η οθονη νερα. τι μπορει να φταει ?

το laptop einai δυνατο και επαναλαμβανω οτι δεν το εκανε πιο παλια στα ιδια αρχεια avi.

zafos90
27 Οκτ. 2010, 01:06
Παιδιά τη βοήθειά σας.
Έχω έναν φορητό υπολογιστή 2 ετών.Μετά από 2-3 ατυχείς πτώσεις από το κρεββάτι η οθόνη έχει αποκτήσει πρόβλημα.Ο υπολογιστής είναι απολύτως λειτουργικός και είναι κρίμα να πάει έτσι λόγω οθόνης.
Η οθόνη έχει δύο προβλήματα.Αρχικά έχει χαλάσει το ένα τμήμα του μηχανισμού στήριξης της οθόνης με αποτέλεσμα η οθόνη να μην μπορεί να σταθεί όρθια,είτε πηγαίνει τέρμα πίσω ή τέρμα μπροστά και κλείνει.Αναγκαστικά για να τον χρησιμοποιώ πρέπει να βάζω στήριγμα πίσω.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιες στιγμές η οθόνη βγάζει κόκκινες γραμμές ή σκοτεινιάζει και πρέπει να την κουνήσω μπρος πίσω για να στρώσει.

Όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση της οθόνης.Καταρχάς γίνεται?Πιστεύετε πως αξίζει ή το κόστος είναι πολύ υψηλό?

Βοήθεια παιδιάααα:O

funk
12 Νοέ. 2010, 10:40
Λοιπον εχω εναν vaio μοντελο f11 και απο την εξοδο ηχου οταν τον συνδεω σε εξωτερικα ηχεια ακουω εντονα εναν πολυ ενοχλητικο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται απο τα ακουστικα αλλα ουτε και απο τα ηχεια του υπολογιστη!! Οταν αποσυνδεω το τροφοδοτικο απο τον υπολογιστη ολα ειναι ησυχα και ηρεμα και χανεται ο θορυβος!! Μου εχει στειλει η sony και δευτερο τροφοδοτικο αλλα παλι τα ιδια εχω , εχω δοκιμασει και απο αλλα vaio τα τροφοδοτικα και παλι εχω θορυβο!!! Εχει φυγει για σερβις 3 φορες στην Γερμανια για αυτον τον λογο αλλα παλι τιποτα καθε φορα που γυριζε πισω!!! Εχω αγορασει τον υπολογιστη κυριως για μουσικους σκοπους και εχω απογοητευτει εντελως με αυτο το θεμα!!! Επισυναπτω και μια ηχογραφηση του θορυβου που εχω απο τα ηχεια (δεν ειναι δικη μου αλλα εχω ακριβως τον ιδιο) για να καταλαβετε για τον θορυβο που εχω!!!
ΑΑΑΑ εχω δοκιμασει διαφορα σετ ηχειων, διαφορα καλωδια συνδεσης αλλα και αλλους υπολογιστες στα ηχεια του setup μου αλλα μονο με τους vaio και τα τροφοδοτικα τους υπαρχει αυτο το προβλημα!!! Καμια ιδεα-λυση απο κανεναν????

Noise with AC adapter (http://cid-d4103db7a17aceb1.office.live.com/browse.aspx/Public/Sony/Vaio/Noise%20test?uc=2)

Nagata
13 Νοέ. 2010, 12:56
Παιδιά τη βοήθειά σας.
Έχω έναν φορητό υπολογιστή 2 ετών.Μετά από 2-3 ατυχείς πτώσεις από το κρεββάτι η οθόνη έχει αποκτήσει πρόβλημα.Ο υπολογιστής είναι απολύτως λειτουργικός και είναι κρίμα να πάει έτσι λόγω οθόνης.
Η οθόνη έχει δύο προβλήματα.Αρχικά έχει χαλάσει το ένα τμήμα του μηχανισμού στήριξης της οθόνης με αποτέλεσμα η οθόνη να μην μπορεί να σταθεί όρθια,είτε πηγαίνει τέρμα πίσω ή τέρμα μπροστά και κλείνει.Αναγκαστικά για να τον χρησιμοποιώ πρέπει να βάζω στήριγμα πίσω.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιες στιγμές η οθόνη βγάζει κόκκινες γραμμές ή σκοτεινιάζει και πρέπει να την κουνήσω μπρος πίσω για να στρώσει.

Όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση της οθόνης.Καταρχάς γίνεται?Πιστεύετε πως αξίζει ή το κόστος είναι πολύ υψηλό?

Βοήθεια παιδιάααα:O

Η αλήθεια είναι πως μια αλλαγή οθόνης κοστίζει αρκετά και εάν το Laptop είναι αρκετά παλιό ίσως και να μην αξίζει ο κόπος. Αλλά 2-3 χρόνια δεν το λες και τόσο παλιό. Η τιμή της οθόνης εξαρτάται από τις ίντσες της. Πές μας λιγάκι το μοντέλο από το Laptop να δούμε.

zafos90
14 Νοέ. 2010, 21:17
Η αλήθεια είναι πως μια αλλαγή οθόνης κοστίζει αρκετά και εάν το Laptop είναι αρκετά παλιό ίσως και να μην αξίζει ο κόπος. Αλλά 2-3 χρόνια δεν το λες και τόσο παλιό. Η τιμή της οθόνης εξαρτάται από τις ίντσες της. Πές μας λιγάκι το μοντέλο από το Laptop να δούμε.
Τελικά το πήγα σε κάτι φίλους τεχνικούς και τελικά δεν χρειάζεται αλλαγή η οθόνη αλλά μόνο ένα εξάρτημα,ένα καλώδιο τέσπα δεν θυμάμαι καλά και η τιμή θα βγει αρκετά λιγότερο από ότι πίστευα.
Ο υπολογιστής είναι 2,5 ετών και πάει σφαίρα,δε λέει να το αφήσω έτσι οπότε χαλάλι τα 100-150 ευρώ.

Nagata
14 Νοέ. 2010, 21:57
Ευτυχώς φίλε μου δεν σου κόστισε πολύ, μια χαρά :)

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα