Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε για συντήρηση ή αντιμετώπιση προβλημάτων σε ένα laptop / netbook.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας!

Έχω ένα HP Pavillion DV6356 και τις τελευταίες μέρες μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα:

Όταν τον ανοίγω η οθόνη κάνει "νερά" και δεν εμφανίζει σωστά την εικόνα. Παράλληλα, αχνοφαίνεται μια μπλε οθόνη των Windows και απ'οτι κατάφερα να διαβάσω λέει κάτι για πρόβλημα στο υλικό ή στο λογισμικό. Προσπαθώ να κάνω κανονική εκκίνηση των Windows, αλλά μετά απο λίγο κάνει restart απο μόνο του.

Τον πήγα λοιπόν στο Πλαίσιο και εκεί ο τεχνικός απλώς τον εκκίνησε και αμέσως έβγαλε συμπέρασμα πως είναι η κάρτα γραφικών και οτι πρέπει να αλλαχτεί η μητρική. Και το μαλλί? 290€ η μητρική και 80€ τα "εργατικά"...

Και ερωτώ:

Είναι όντως η κάρτα γραφικών ή είναι κάτι άλλο που επιδιορθώνεται φθηνότερα (πχ. κάποιο κουνημένο καλώδιο ή κάποιο άλλο εξάρτημα όπως το inverter) και ο τεχνικός για να είναι καλυμμένος πρότεινε αλλαγή μητρικής?

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα παιδιά.

Το λάπτοπ μου έχει έξοδο HDMI και η τηλεόραση μου επίσης. Συνδέω λοιπόν την τηλεόραση με το λάπτοπ και ενώ η εικόνα περνάει κανονικά δεν έχει καθόλου ήχο ο οποίος συνεχίζει να παίζει ακόμη απο τα ηχεία του λάπτοπ. Κανείς καμιά ιδέα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα παιδιά.

Το λάπτοπ μου έχει έξοδο HDMI και η τηλεόραση μου επίσης. Συνδέω λοιπόν την τηλεόραση με το λάπτοπ και ενώ η εικόνα περνάει κανονικά δεν έχει καθόλου ήχο ο οποίος συνεχίζει να παίζει ακόμη απο τα ηχεία του λάπτοπ. Κανείς καμιά ιδέα?:confused:

Εχεις επιλεξει μεσα απο τον Πινακα ελεγχου/ηχοι το σωστο output?

 

Επομενη και ευκολη λυση ειναι να βαλεις καλωδιο για την εξοδο του ηχου μονο ΑΝ η καρτα σου δεν το υποστηριζει..

Επομενη και δυσκολοτερη λυση ειναι να πειραξεις τους drivers (οποτε μαλλον εχεις ΝVIDIA καρτα γραφικων γιατι στις ατι δεν υπαρχει αυτο το προβλημα απ οσο ξερω)και αυτο γιατι οταν συνδεεις μεσω hdmi θεωρουν οι drivers οτι και ο ηχος περναει απο την καρτα αν ομως θελουμε εμεις να στειλουμε τον ηχο αναλογικα τοτε υπαρχει προβλημα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επιλεξει μεσα απο τον Πινακα ελεγχου/ηχοι το σωστο output?

 

Επομενη και ευκολη λυση ειναι να βαλεις καλωδιο για την εξοδο του ηχου μονο ΑΝ η καρτα σου δεν το υποστηριζει..

Επομενη και δυσκολοτερη λυση ειναι να πειραξεις τους drivers (οποτε μαλλον εχεις ΝVIDIA καρτα γραφικων γιατι στις ατι δεν υπαρχει αυτο το προβλημα απ οσο ξερω)και αυτο γιατι οταν συνδεεις μεσω hdmi θεωρουν οι drivers οτι και ο ηχος περναει απο την καρτα αν ομως θελουμε εμεις να στειλουμε τον ηχο αναλογικα τοτε υπαρχει προβλημα..

Eυχαριστώ για την απάντηση. Επιτέλους την βρήκα την άκρη. Ήταν αυτό που είπες στην αρχή. Ενώ έβαζα το σωστο Output αλλά ήθελε να κλείσω το mp3/ταινιά και να το βάλω απο την αρχή να παίξει γιατί όταν το έβαζα εκείνη την ώρα δεν έκανε αυτόματα την εναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση. Επιτέλους την βρήκα την άκρη. Ήταν αυτό που είπες στην αρχή. Ενώ έβαζα το σωστο Output αλλά ήθελε να κλείσω το mp3/ταινιά και να το βάλω απο την αρχή να παίξει γιατί όταν το έβαζα εκείνη την ώρα δεν έκανε αυτόματα την εναλλαγή.

Nαι,γνωστο αυτο,,την εχω πατησει με ρυθμισεις σε προγραμμα αναπαραγωγης και επρεπε να ανοιξω παλι την ταινια για να αναγνωρισει τις νεες ρυθμισεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

πηρα εχθες αυτο το notebook

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906738

και εχω προβλημα με το bluetooth το παταω να ανοιξει

και μου βγαζει συνεχεια το εικονιδιο του bluetooth και διπλα

το Χ(οτι ειναι απενεργοποιημενο).κατεβασα το driver απο την acer αλλα για να ολοκληρωση

την εγκατασταση μου λεει να το ενεγορποιησω.

κατι που δεν μπορω γιατι μου ειναι συνεχως κλειστο.

καμια ιδεα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις ετσι??

ειναι δυνατον να εδωσα 500Ε

και να μην εχει bluetooth??:X:X

γιατι ομως το εχουνε??

υπαρχει περιπτωση να το δουμε σε καποια

αναβαθμιση??

η μπαταρια ποσο κανει να φορτισει??

εμενα εκανε 3/4ωρες.

ευχαριστω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία, όταν είναι άδεια τελείως, τόσο κάνει για να φορτήσει .

Το bluetooth δεν είναι θέμα αναβάθμισης .

Δεν έχει καθόλου το bluetooth module το οποιο συνδέεται με την motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει/φαντάζεται/του έχει τύχει κάποιος να καεί η λάμπα που φωτίζει την οθόνη; Έτυχε σε ένα HP ενός φίλου. Η ζημιά είναι αυτή, γιατί α) στο σκοτάδι φαίνεται πολύ σκοτεινά το desktop όταν λειτουργεί ο υπολογιστής, και όλα είναι κανονικά β) με εξωτερική οθόνη δουλεύει μια χαρά άρα κάρτες γραφικών κτλ. ΟΚ και κυρίως γ) το είχε ξαναπάθει παλιότερα, εντός εγγύησης τότε. Απευθύνθηκα σε εξουσιοδοτημένο service αλλά δεν δέχονται να μου δώσουν προσφορά για την συγκεκριμένη επισκευή που ζήτησα αν δεν κάνουν οι ίδιοι διάγνωση (και πληρωθούν φυσικά!!!).

 

Υπάρχει εδώ κανείς με κάποια εμπειρία σχετικά με το κόστος σε χρήμα και χρόνο μιας τέτοιας ιστορίας ώστε να μπορέσει να αποφασίσει αν θα φτιάξει το παλιό HP ή θα αγοράσει καινούργιο Toshiba?

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για τον χρονο. Πολυς ! Κι αμα δεν εισαι τυχερος παρα πολυς !

Toshiba και παλι Toshiba...

Link to comment
Share on other sites

Πού το είδατε στα χαρακτηριστικά ότι έχει Bluetooth? γιατί στο site δεν το αναφέρει

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

μήπως ξέρει κανεις που πουλάνε πληκτρολόγιο για toshiba a300? γιατί το enter και το backspace δεν μου δουλεύουν. :/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

μήπως ξέρει κανεις που πουλάνε πληκτρολόγιο για toshiba a300? γιατί το enter και το backspace δεν μου δουλεύουν. :/

 

Γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο στα service της Toshiba?? Σιγουρα θα εχουν...

 

Επισης για δες και εδω!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

πήρα στην toshiba και θέλουν να τους το δώσω,για αλλαγή πληκτρολογίου και εργασία θέλουν 100E. εγώ απλά θέλω το πληκτρολόγιο,βεβαια είναι εντός εγγυήσεις το laptop,αλλα δικια μου βλακεία έγινε οποτε δεν το καλύπτει η εγγύηση.

 

το site που μου έστειλες,το ξέρεις; έχεις αγοράσει ποτε από κει?

Link to comment
Share on other sites

πήρα στην toshiba και θέλουν να τους το δώσω,για αλλαγή πληκτρολογίου και εργασία θέλουν 100E. εγώ απλά θέλω το πληκτρολόγιο,βεβαια είναι εντός εγγυήσεις το laptop,αλλα δικια μου βλακεία έγινε οποτε δεν το καλύπτει η εγγύηση.

 

το site που μου έστειλες,το ξέρεις; έχεις αγοράσει ποτε από κει?

 

Μ@@κιες...ακου 100€ για μια αλλαγη πληκτρολογιου!!:X :mad:

 

Δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει, αλλα αξιοπιστο φαινεται....Επισης αμα google-ισεις θα βρεις χιλιαδες τετοια site στο εξωτερικο που πουλανε μεμονωμενα κομματια για laptops!!

 

Δυστυχως στην Ελλαδα υπαρχει ακομα το συνδρομο του "μονο ο τεχνικος το φτιαχνει"....

 

Αν και μου φαινεται παραξενο γιατι δεν στο καλυπτει η εγγυηση!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

To Netbook ειναι αυτο http://www.laptopmag.com/review/laptops/hp-mini-2140.aspx . Εχει μαζεψει σκονη στην οθονη ... Δεν μπορώ να καταλάβω πως εφόσον υπάρχει προστατευτικό κάλλυμα... Υπάρχει κάποιος τρόπος να την "διώξω" ?:worry: Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

γενικά ψάχνω μήπως το έβρισκα ελλάδα το πληκτρολόγιο,αλλα πχ και σε ebay βρίσκω για a300 αλλα το black, glossy γενικά δεν βρίσκω. 1έχει στο ebay και αυτό μονο για US.

 

δεν μου το καλύπτει η εγγύηση γιατί δεν χάλασε από μονο του,αλλα χύθηκε λίγο οινόπνευμα :/

 

στη στουρνάρι αποκλείεται να έχουν e;

Link to comment
Share on other sites

γενικά ψάχνω μήπως το έβρισκα ελλάδα το πληκτρολόγιο,αλλα πχ και σε ebay βρίσκω για a300 αλλα το black, glossy γενικά δεν βρίσκω. 1έχει στο ebay και αυτό μονο για US.

 

δεν μου το καλύπτει η εγγύηση γιατί δεν χάλασε από μονο του,αλλα χύθηκε λίγο οινόπνευμα :/

 

στη στουρνάρι αποκλείεται να έχουν e;

 

Δες το site που σου εδειξα, δεν νομιζω να ειναι "πακετο"....

 

Γενικα Αθηνα ισως μπορεσεις να βρεις σε κανενα μικρο μαγαζι κανενος τεχνικου...και αν δεν εχει παιζει να μπορει να στο παραγγειλει. ;) Αν εχεις χρονο κανε ενα ψαξιμο δεν εχεις να χασεις κατι!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω και ένα ψάξιμο να δω τι γίνεται, 40euro νομίζω μπορώ να το πάρω από την toshiba, καλά είναι? ναι ξέρω στο internet πολύ πιο φτηνό :/
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω και ένα ψάξιμο να δω τι γίνεται, 40euro νομίζω μπορώ να το πάρω από την toshiba, καλά είναι? ναι ξέρω στο internet πολύ πιο φτηνό :/

 

Αμα μπορεις να το βρεις φτηνοτερα απο το internet γιατι να τους δωσεις 40€ τους τα χρωστας?? :cool:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρώ μια σωστή θήκης μεταφοράς για το νέο μου netbook.

Eίναι το ACER ASPIRE 1810TZ και έχει οθόνη 11,6". Kαμιά καλή πρόταση για τσάντα;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μοντελο εχουμε

εχω 2θηκες μια με χερουλι που εχει και θηκη

για το φορτιστη και αλλη μια μεσα(12Ε)

και μια που μπαινει κατευθειαν χωρις θηκες(19E).

τις πηρα και τις 2 απο media markt.

ειναι τις εταιρειας hama.

αυτοι με το χερουλι ελεγε για 10'1 οθονη

αλλα χωραει κανονικα το 11,6

και η αλλη ελεγε για 10/12 oθονη.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα τις ψάξω,αρκεί να μου δώσεις κανένα σχετικό link με φωτό να τις δώ μονάχα :)

Δεν πιστεύω να είναι εντελώς εφαρμοστές και να πιέζεται το λάπτοπ;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...