PDA

View Full Version : [Επίσημο] Nokia E52

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11

treasure
31 Ιαν. 2010, 14:41
Θα σου πρότεινα το Garmin, αν κάνεις μια αναζήτηση για Garmin Mobile XT S60v4.10.60 θα το βρεις. Αλλά πάλι δε καταλαβαίνω γιατί δε θες το OVI Maps. Είναι πολύ καλό και το έχεις παρεξηγήσει πιστεύω...Μα δεν χρεώνομαι για αυτό κατά την χρήση?

Grad
31 Ιαν. 2010, 15:23
Μα δεν χρεώνομαι για αυτό κατά την χρήση?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960

Ενδεικτικά αναφέρω πως η δική μου χρέωση (με συχνή χρήση) είναι γύρω στο 1 ευρώ το μήνα, αξίζει πιστεύω τον κόπο :D

Navar
1 Φεβ. 2010, 13:27
καλημερα και καλο μηνα.Εφτιαξα μιας φιλης μου το κινητο και οταν το ανοιξαμε αναβοσβηνε το φακελλακι των μυνηματων πανω δεξια χωρις ομως να υπαρχει πουθενα κανενα μυνημα μεσα στο φακελλο του.Μου εχει σπασει τα νευρα και δεν ξερω τι να κανω για να σταματησει.Δεν ξερω αν εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα και ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω ολες τισ σελιδες.Καθε βοηθεια δεκτη

stamatis3133
1 Φεβ. 2010, 13:33
καλημερα και καλο μηνα.Εφτιαξα μιας φιλης μου το κινητο και οταν το ανοιξαμε αναβοσβηνε το φακελλακι των μυνηματων πανω δεξια χωρις ομως να υπαρχει πουθενα κανενα μυνημα μεσα στο φακελλο του.Μου εχει σπασει τα νευρα και δεν ξερω τι να κανω για να σταματησει.Δεν ξερω αν εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα και ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω ολες τισ σελιδες.Καθε βοηθεια δεκτη
Ειναι τιγκα τα SMS της καρτας SIM.
Θα μπεις στα μηνυματα πατας επιλογες και η δευτερη επιλογη λεει Μηνυματα SIM εκει ειναι τα SMS επελεξε τα ολα και κανε αντιγραφη στα εισερχομενα!

και μετα σβησε τα απο τη SIM

milanmaniac
1 Φεβ. 2010, 23:33
Από την Παρασκευή είμαι κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ιδιαίτερα θετικές. Ποτέ δεν είχα ένα τόσο γρήγορο symbian κινητό. Μπράβο στην Nokia από εμένα.

Nikos_s3
2 Φεβ. 2010, 00:00
τελικά έχει βγεί σε κάποιον η τελευταία έκδοση λογισμικού..?? :worry:

lefkal
2 Φεβ. 2010, 00:50
Σε μένα όχι. Πάντως μακάρι και αυτή να είναι σα τη προηγούμενη να τη κάνεις και να μη σβήνεται τίποτα απο αυτά που έχεις μέσα.

mger
2 Φεβ. 2010, 13:17
γνωριζει καποιος ποτε θα ειναι και για εμας διαθέσιμη η νεα ver ?

stendor
2 Φεβ. 2010, 13:54
Σε μένα όχι. Πάντως μακάρι και αυτή να είναι σα τη προηγούμενη να τη κάνεις και να μη σβήνεται τίποτα απο αυτά που έχεις μέσα.
Αυτό ισχύει γενικά για όλες τις συσκευές Symbian S60FP2. Μετά από αναβάθμιση είτε μέσω NSU είτε μέσω FOTA δεν χάνονται τα δεδομένα.

kokakias
2 Φεβ. 2010, 15:57
γνωριζει καποιος ποτε θα ειναι και για εμας διαθέσιμη η νεα ver ?

Στο γνωστό μαγαζάκι στην ενότητα firmware το έχει αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου. Οποιος προχωρήσει ας ενημερώσει...!;)

digigram
2 Φεβ. 2010, 19:04
Ρε παιδια εχει τοσο ανεβασμενο sar to E52?

mger
2 Φεβ. 2010, 23:20
ασχημα τα νεα ... με την νεοτερη εκδοση ... την εκανα μεσω phoenix ... και εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα με το Noise cancelation .... ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩΩΩΩ !!!!

milanmaniac
2 Φεβ. 2010, 23:30
Τι πρόβλημα ακριβώς υπάρχει με το noise cancelation?

lefkal
2 Φεβ. 2010, 23:35
Ναι όντως τι ακριβώς πρόβλημα έχεις? Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα. Μήπως είναι πρόβλημα της συσκευής σου?

mger
3 Φεβ. 2010, 08:49
Ναι όντως τι ακριβώς πρόβλημα έχεις? Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα. Μήπως είναι πρόβλημα της συσκευής σου?
Η συσκευή πριν λίγες μέρες γύρισε από το service, και μου είπαν πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα . Μετά την αναβάθμιση 8 στις 10 κλήσεις ο συνομιλητής δεν με ακούει η με ακούει σαν να μιλώ από το πηγάδι ... Τι άλλο να κάνω .. . .

lefkal
3 Φεβ. 2010, 09:09
Αν μπορέσεις βρες ένα δευτερο Ε52 και κάνε μια δοκιμή πάντως περίεργο μου φαίνεται αυτό που λες εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα

treasure
3 Φεβ. 2010, 10:17
Ρε παιδια εχει τοσο ανεβασμενο sar to E52?
[/URL]Καλησπέρα σε όλους!

Αν δεν έχει ξαναμπει αυτή η πληροφορία προηγουμένως, θα ήθελα να διορθώσω την τιμή της μέγιστης εκπεμπόμενης ακτινοβολίας της συσκευής Nokia E52 η οποία σύμφωνα με το Ελληνικό manual είναι 1,05W/kg (η πληροφορία 1,23W/kg είναι και αυτή ορθή και δίνεται από την ηλεκτρονική διεύθυνση της Nokia).

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για εμένα πάντως έχει η πληροφορία που δίνεται από την ιστοσελίδα [url]http://www.phonearena.com/htmls/Noki...e-pa_3682.html (http://sar.nokia.com/sar/index.jsp) (Αξίζει να την επισκεφτείτε) όπου η μέγιστη τιμή για χρήση σε GSM 1900 (η χρήση δηλαδή που ως επί το πλείστον θα γίνεται όταν κάποιος έχει την συσκευή κοντά στο κεφάλι του) είναι 0,65W/kg στο κεφάλι και 0,24W/kg στο σώμα!

Ε, μα με είχαν σκάσει οι διάφοροι ειδικοί: Η Wind μου έλεγε 0,99W/kg, η Vodafone έγραφε 1,40W/kg, η Nokia δίνει μέγιστη (με όλες τις εκπομπές ανοιχτές, δηλ. WiFi, GPS, κ.λ.π.) 1,24W/kg την ίδια στιγμή που η ίδια η Nokia δίνει για το ίδιο τηλέφωνο (Ε55) με άλλο πληκτρολόγιο (δηλ. half-qwerty) τιμή 1,19W/kg!!!!!!!!!!

Βασίλης

digigram
3 Φεβ. 2010, 10:38
Καλημερα κι απο μενα ! Και γ δεν εχω καποιο προβλημα με το πως ακουγομαι, δεν μου χουν κανει παραπονα τι να πω...:wacko:

const_ili
3 Φεβ. 2010, 12:10
Να ρωτήσω και εγώ με την ευκαιρία.. περιμένω την αναβάθμιση μήπως αλλάξει κάτι. Δεν γνωρίζω ακριβώς πως προσδιορίζεται το πρόβλημα με το noise cancellation. Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι πως,

αν κατά τη διάρκεια κλήσεως ομιλίας, είτε σύνδεσης στο internet (σε 3.5G) μετακινηθώ. Το σήμα χάνεται για να επανέλθει σε (3G) είτε σε απλό. Αυτό αν και συμβαίνει σε δευτερόλεπτα διακόπτει πλήρως τη σύνδεση είτε δεν ακούω τον άλλο είτε δεν με ακούει αυτός. Να το πάω σε service μήπως είναι θέμα με την κεραία ή έχει να κάνει με αυτό το noise c.?

+η νόκια κάνει καλές κινήσεις, ήδη βλέπω να έχει βάλει το chat στις υπηρεσίες με (gtalk,msn,yahoo) όπως επίσης όλες τις επιμέρους επιλογές που αλλάζουν όσο περνάει ο καιρός. Απλά το έκανε βεβιασμένα και μετά αναγκάζεται σε firm. updates που "φτιάχνουν" όλες τις λειτουργίες σύμφωνα με το changelog

odontiatros1986
3 Φεβ. 2010, 17:57
Παίδες, πείτε καμιά ιδέα...
Τι μπορεί να γεμίζει κάθε λίγο και λιγάκι τη μνήμη του τηλεφώνου;
Δε βρίσκω κάτι το προφανές... :wacko:

stendor
3 Φεβ. 2010, 18:04
Δε βρίσκω κάτι το προφανές... :wacko:
Τον φάκελο cache του browser τον κοίταξες? Μήπως έχεις κάποιο άλλο browser του οποίου γεμίζει η cache?

ion83
3 Φεβ. 2010, 18:31
Δε βρίσκω κάτι το προφανές... :wacko:Τα μηνύματα, ειδικά όσα έχουν κατέβει μέσω bt και περιλαμβάνουν αρχεία (video, mp3 klp)

Η συσκευή πριν λίγες μέρες γύρισε από το service, και μου είπαν πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα . Μετά την αναβάθμιση 8 στις 10 κλήσεις ο συνομιλητής δεν με ακούει η με ακούει σαν να μιλώ από το πηγάδι ... Τι άλλο να κάνω .. . .
Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει το δίκτυο σε σχέση και με την περιοχή που βρίσκεσαι; ;)

mger
3 Φεβ. 2010, 20:01
Τα μηνύματα, ειδικά όσα έχουν κατέβει μέσω bt και περιλαμβάνουν αρχεία (video, mp3 klp)

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει το δίκτυο σε σχέση και με την περιοχή που βρίσκεσαι; ;)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το δίκτυο δεν υπαρχει σιγουρα, καθως με τις υπολοιπες συσκευες μιλω κανονικα χωρις προβλημα , και το Ε52 ειναι με full σήμα !

odontiatros1986
3 Φεβ. 2010, 20:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τα μηνύματα, ειδικά όσα έχουν κατέβει μέσω bt και περιλαμβάνουν αρχεία (video, mp3 klp)
Τα διέγραψα όλα! Δε φταίει αυτό...
Τον φάκελο cache του browser τον κοίταξες? Μήπως έχεις κάποιο άλλο browser του οποίου γεμίζει η cache?
Φάκελο cache; Χρειάζομαι file manager για να τον βρω; Συνήθως επέλεγα Σβήσ. δεδομ. εμπιστευτ., αλλά δε βοηθούσε και πολύ...

TN97
4 Φεβ. 2010, 13:19
Αναβάθμισε κανείς το κινητό του μέσω Nokia update manager;

Grad
4 Φεβ. 2010, 16:09
Όταν κάνω μια καταχώρηση στο Ημερολόγιο μου βγάζει την ειδοποίηση στην ενεργή αναμονή μια βδομάδα πριν. Δηλαδή αν έχω π.χ. να πάω στο γιατρό στις 26 του μηνός θα μου το εμφανίζει από τις 19. Κάτι το οποίο είναι άσκοπο και δεν το θέλω. Πώς μπορώ να το ρυθμίσω για να μου το εμφανίζει το πολύ 2 μέρες πριν;

aris206xs
5 Φεβ. 2010, 18:25
Γιά σας παιδία, πήρα σήμερα το Ε52, το έβαλα να το φορτίσω και δεν το έχω ανοίξει ακόμα, αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι: Όταν το έβγαλα από το κουτι (είναι πανέμορφο!!) αμέσως το μάτι μου πήγε στα (νομίζω ενιαία) πλευρικά επάνω πλήκτρα, παίζουν έντονα (κούνημα)! ειδικά της αύξησης είναι και ποιό έξω, το κάνουν όλα; είναι φυσιολογικό;
Σας ευχαριστώ.

odontiatros1986
5 Φεβ. 2010, 20:08
Και του δικού μου παίζουν λίγο.

zerokill
5 Φεβ. 2010, 21:21
Ειχα αγορασει τελη Δεκεμβριου το Ε52 απο καταστημα vodafone και ενω ολα καλα καποια στιγμη μετα απο 4 βδομαδες εσβησε και δεν ξανααναψε.. το εδωσα πισω φυσικα.Γνωριζει κανεις ποσο καιρο περιπου κανει μια επισκευη στην Νοκια??

REFEREE1980
5 Φεβ. 2010, 23:12
Να ρωτήσω και εγώ με την ευκαιρία.. περιμένω την αναβάθμιση μήπως αλλάξει κάτι. Δεν γνωρίζω ακριβώς πως προσδιορίζεται το πρόβλημα με το noise cancellation. Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι πως,

αν κατά τη διάρκεια κλήσεως ομιλίας, είτε σύνδεσης στο internet (σε 3.5G) μετακινηθώ. Το σήμα χάνεται για να επανέλθει σε (3G) είτε σε απλό. Αυτό αν και συμβαίνει σε δευτερόλεπτα διακόπτει πλήρως τη σύνδεση είτε δεν ακούω τον άλλο είτε δεν με ακούει αυτός. Να το πάω σε service μήπως είναι θέμα με την κεραία ή έχει να κάνει με αυτό το noise c.?

+η νόκια κάνει καλές κινήσεις, ήδη βλέπω να έχει βάλει το chat στις υπηρεσίες με (gtalk,msn,yahoo) όπως επίσης όλες τις επιμέρους επιλογές που αλλάζουν όσο περνάει ο καιρός. Απλά το έκανε βεβιασμένα και μετά αναγκάζεται σε firm. updates που "φτιάχνουν" όλες τις λειτουργίες σύμφωνα με το changelog
έτσι ακριβώς είναι... και δυστυχώς πρέπει να είναι θέμα συσκευής... εγώ το έχω συνέχεια στο GSΜ και το βάζω στο 3G όταν μπαίνω στο ίντερνετ... ίσως το μοναδικό μειονέκτημα του Ε52...

fanatikos
6 Φεβ. 2010, 11:46
Ειχα αγορασει τελη Δεκεμβριου το Ε52 απο καταστημα vodafone και ενω ολα καλα καποια στιγμη μετα απο 4 βδομαδες εσβησε και δεν ξανααναψε.. το εδωσα πισω φυσικα.Γνωριζει κανεις ποσο καιρο περιπου κανει μια επισκευη στην Νοκια??

Με παρόμοιο πρόβλημα σε 6720 όμως, είμαι στις 2 εβδομάδες. Και περιμένω......

Έχει ο Θεός! Δεν βιάζονται!:mad:

Αυτό το service της Νοκια, μια ζωή ήταν το κάτι άλλο

zerokill
7 Φεβ. 2010, 20:43
Με παρόμοιο πρόβλημα σε 6720 όμως, είμαι στις 2 εβδομάδες. Και περιμένω......

Έχει ο Θεός! Δεν βιάζονται!:mad:

Αυτό το service της Νοκια, μια ζωή ήταν το κάτι άλλο

Τουλαχιστον να το φτιαξουν και να μην ξαναταλαιπωρηθουμε ...:cool:

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 10:53
Εχουμε καποιο νεο για την καινουργια αναβαθμιση?

gvg
8 Φεβ. 2010, 10:58
έτσι ακριβώς είναι... και δυστυχώς πρέπει να είναι θέμα συσκευής... εγώ το έχω συνέχεια στο GSΜ και το βάζω στο 3G όταν μπαίνω στο ίντερνετ... ίσως το μοναδικό μειονέκτημα του Ε52...
αυτο παιδια ειναι θεμα δικτυου ειδικα οταν απο 3g παει σε gsm το φυσιολογικο ειναι για καποια δευτερα να μην εχει σημα..κ στο ε72 το κανει κ σε οτι κινητο ειχα το κανε

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 11:15
Οτι εφαρμογη ή παιχνιδι εχω κατεβασει απο το ovi store που αναφερεται ως δωρεαν ειναι trial version.τελικα ολα πληρωνονται.ξερει κανεις που μπορω να βρω θεματα για το Ε52?

digigram
8 Φεβ. 2010, 11:39
Εαν βαλεις στο google την προταση ''themes for nokia E52'' θα σου βγαλει αρκετα λινκς!!!
Ετσι εκανα κι εγω και βρηκα πολλα!!!

stendor
8 Φεβ. 2010, 12:23
Υπάρχει και το [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690). Ρίξε μια ματιά εκεί και ότι άλλο θες το ρωτάς στο παραπάνω θέμα.

REFEREE1980
8 Φεβ. 2010, 12:50
αυτο παιδια ειναι θεμα δικτυου ειδικα οταν απο 3g παει σε gsm το φυσιολογικο ειναι για καποια δευτερα να μην εχει σημα..κ στο ε72 το κανει κ σε οτι κινητο ειχα το κανε

δηλαδή είναι λογικό να χάνετε η κλήση λογο αλλαγής από GSM σε 3G? στο Q9h που είχα δεν το έκανε.. πάντα με Cοsmοte. περίεργο μου φαίνεται να είναι θέμα δικτύου...

kokakias
8 Φεβ. 2010, 13:19
Μόλις εκανά firmware update! Μέσω ovi suite! Όποιος ενδιαφέρεται ειναι πλέον διαθέσιμη η αναβάθμιση!

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 13:38
Μόλις εκανά firmware update! Μέσω ovi suite! Όποιος ενδιαφέρεται ειναι πλέον διαθέσιμη η αναβάθμιση!

Υπαρχει καποια βελτιωση με τη νεα αναβαθμιση?

TN97
8 Φεβ. 2010, 14:48
Μόλις το αναβάθμισα και εγώ στην 031.012.

Μια πρώτη αλλαγή που είδα ευθύς αμέσως, ήταν ένα νέο εικονίδιο στο μενού, το Ovi Store.

Ελπίζω με την χρήση να δω και άλλες διαφορές.

kokakias
8 Φεβ. 2010, 15:36
Μόλις το αναβάθμισα και εγώ στην 031.012.

Μια πρώτη αλλαγή που είδα ευθύς αμέσως, ήταν ένα νέο εικονίδιο στο μενού, το Ovi Store.

Ελπίζω με την χρήση να δω και άλλες διαφορές.

Και ovi music εχουμε πλεον!

yanastas
8 Φεβ. 2010, 16:32

Μέχρι και σήμερα το πρωί έκανα έλεγχο για νέα έκδοση και δε μου έβγαλε τίποτα!
Πώς το πέτυχες;
Θα ξαναπροσπαθήσω το απόγευμα.

Και μια ερώτηση:
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να αδειάσω τη μνήμη του τηλεφώνου από τα περιττά; Με τη Διαχείρηση αρχείων δεν βρίσκω κάτι που να μπορώ να σβήσω. Εικόνες δεν έχω στο τηλέφωνο.

zigouri
8 Φεβ. 2010, 16:35
παιδια το τηλεφωνο αυτο συνεχιζει να παραγεται και να κυκλοφορει? πηρα σημερα τηλεφωνο την cosmote και μου ειπαν δεν ειναι διαθεσιμο

billys_541
8 Φεβ. 2010, 16:53
Φυσικά και κυκλοφορεί.
Πρίν λίγους μήνες ξεκίνησε.Απλά θα τους τέλειωσαν τα κομμάτια.
Πάρε τηλ και στο Πλαίσιο.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την επιδότηση που μάλλον έχεις.

zigouri
8 Φεβ. 2010, 17:22
Δυστυχως δεν μπορω. πρεπι να ''ψωνισω'' απο αποκλειστικο καταστημα cosmote. Καθως αυτοι μου εκαναν την επιδοτηση και μου ειπαν οτι μονο απο αυτους μπορω να παρω αυτην την επιδοτηση. Ουτε καν απο ''γερμανο''. Τους ζητησα λοιπον την e52 και ου ειπαν οτι δεν ειναι διαθεσιμη. Σταιδια λεφτα μου προτειναν το 6700. Αλλα προτιμουσα το Ε52 λογω οθονης και μπαταριας

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 18:19
Πριν λιγο περασα το νεο firmware και μπορω να πω απ'το πρωτο τηλεφωνημα που εκανα των 5 λεπτων,δεν διακοπηκε καθολου η κληση οπως εκανε πριν την αναβαθνιση!!!Αυτο σημαινει πως το noise cancelation εφτιαξε παρα πολυ!:D

Nikos_s3
8 Φεβ. 2010, 18:56
κάνοντας την αναβάθμιση από το ovi suite, δε χάσατε δεδομένα και εφαρμογές εε?? :worry:

lefkal
8 Φεβ. 2010, 19:04
κάνοντας την αναβάθμιση από το ovi suite, δε χάσατε δεδομένα και εφαρμογές εε?? :worry:

Όχι δε χάθηκε τίποτα. Έκανα και εγώ την αναβάθμιση βέβαια τις πρώτες 2 φορές διακόπηκε :worry: χωρίς κανένα προφανή λόγω αλλά τελικά τα κατάφερε. Δεν έχω διαπιστώσει ακόμη καμία διαφορά. Το μόνο που ζητάω να του βάλουνε είναι να διαλέγω εγώ που θέλω να χρησιμοποιώ τον αισθητήρα στις εικόνες στα βίντεο κλπ και όχι στην κεντρική οθόνη...

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 19:22
Εγω που εκανα μεσω NSU δεν εχασα τιποτα.Παντως το προβλημα με τις επαφες παραμενει..:!:

lefkal
8 Φεβ. 2010, 19:37
Εγω που εκανα μεσω NSU δεν εχασα τιποτα.Παντως το προβλημα με τις επαφες παραμενει..:!:

Επαφές? Τι πρόβλημα είχαν οι επαφές. Πάντως πάλι δε γράφει με κεφαλαία έχοντας ενεργοποιημένο το Τ9

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 19:44
Οταν εισαι στην οθονη αναμονης και πατας 694 θα επρεπε να βγαζει ολους τους αριθμους της βονταφον παραδειγμα.οπως τα sony ericsson.

stendor
8 Φεβ. 2010, 21:28
Οταν εισαι στην οθονη αναμονης και πατας 694 θα επρεπε να βγαζει ολους τους αριθμους της βονταφον παραδειγμα.οπως τα sony ericsson.
Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή Αναζήτηση επαφής. Για να την ενεργοποιήσεις θα πατήσεις ένα νούμερο και μετά Επιλογές > Αναζήτηση επαφής ενεργ. Έπειτα μπορείς να επιλέξεις ή αριθμητική αναζήτηση ή ονομαστική.

rs280ps
8 Φεβ. 2010, 22:09
Δεν γινεται αυτο που λες αριθμητικα.Ονομαστικα εχει πρωτη γλωσσα τα αγγλικα.αυτο πως αλλαζει?

stamatis3133
8 Φεβ. 2010, 22:36
Δεν γινεται αυτο που λες αριθμητικα.Ονομαστικα εχει πρωτη γλωσσα τα αγγλικα.αυτο πως αλλαζει?
Μπες να γραψεις ενα μυνημα και πατα * μετα μεθοδοι εισαγωγης και μετα γλωσσα γραφης.

Παντως αυτο που λεει ο Stendor δεν δουλευει,απλα αμα εχεις την ονομαστικη αντι για αριθμους σου βγαζει γραμματα οταν γραφεις στην οθονη αναμονης ενω με την αριθμητικη βγαζει αριθμους,αλλα ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ περιπτωσεις ψαχνει με τον ιδιο τροπο,σαν να εχεις Τ9 και να κανεις αναζητηση στις επαφες.

Αυτο που κανουν τα SE και τα Samsung δεν γινετε σε Νοκια,δλδ να γραφεις 6977 και να κανει filtering!

ion83
8 Φεβ. 2010, 22:38
΄Ολα αναφέρονται στο προσπέκτ. Δεν χρειάζεται καν να το διαβάσεις όλο, αλλά βάση των αποριών σου το κομμάτι που σε ενδιαφέρει.... Χωρίς την ανάγνωσή του είναι σαν να χαιρόμαστε το μισό τηλέφωνο + ότι κουράζουμε τα θέματα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια σε όλα τα άτομα που βαριούνται να το μελετήσουν....Δεν μπορεί όλες οι τεχνικές απορίες να είναι μέσα από το βιβλιαράκι....Σε λίγο θα κάνουμε και ιδιαίτερα!!! Βουαβά....:wacko:

stendor
8 Φεβ. 2010, 22:42
Αυτό που σου είπα το αναφέρει το βιβλίο οδηγιών του Ε52 στην σελίδα 39. Η γλώσσα υποθέτω πάει ανάλογα με την γλώσσα γραφής που έχεις επιλέξει. Έτσι τουλάχιστον ήταν στο Ε66 που είχε ακριβώς το ίδιο χαρακτηριστικό με το Ε52.

[/URL][URL="http://img693.imageshack.us/i/80262935.jpg/"]http://img693.imageshack.us/img693/530/80262935.th.jpg (http://img36.imageshack.us/i/80262935.jpg/)

milanmaniac
8 Φεβ. 2010, 23:33
Μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση πειραγμένης έκδοσης ngage?

digigram
9 Φεβ. 2010, 10:27
Καλημερα εμενα δεν μου κανει αναβαθμιση απο την συσκευη...και δυστυχως δεν μπορω και απο το λαπτοπ μου (MacBook Pro Snow Leopard - Seven):(

Nikos_s3
9 Φεβ. 2010, 10:37
πρόσεξε κανείς αν μετά την αναβάθμιση και την προσθήκη των extra ovi εικονιδίων μειώθηκε η διαθέσιμη μνήμη του τηλεφώνου..??...γιατί μόνο το ovi shop έπαιρνε τουλάχιστον 7ΜΒ...

yanastas
9 Φεβ. 2010, 10:49
Έκανα και εγώ την αναβάθμιση και αυτά που διαπίστωσα είναι τα ακόλουθα:

1) Κεφαλαία με Τ9 δεν γράφει.
2) Η μέγιστη ένταση του μεγαφώνου κατά τη διάρκεια κλήσεων παραμένει όσο χαμηλή ήταν (ενώ όταν παίζει ραδιόφωνο ή μουσική χαλάει κόσμο).
3) Η μέγιστη ένταση των διαφόρων τύπων ακουστικών (ενσύρματων ή ασύρματων) παραμένει όσο χαμηλή ήταν κατα τη διάρκεια των κλήσεων (ενώ όταν παίζει ραδιόφωνο ή μουσική επίσης χαλάει κόσμο).
4) Η συνεργασία του κινητού με το bluetooth του αυτοκινήτου παραμένει το ίδιο προβληματική όσο ήταν πριν την αναβάθμιση (άλλα τηλέφωνα που έχω, συμπεριλαμβανομένων αρκετών Nokia, δουλεύουν άψογα).
5) Διαφόρων ειδών θέματα, που έχω αναφέρει στο thread και που προσωπικά με ενοχλούσαν στο ημερολόγιο, συνεχίζουν να λειτουργούν με τον ίδιο ενοχλητικό τρόπο (αυτό μάλλον είναι feature της Nokia στα S60 series οπότε όποιον δεν τον ενοχλεί το αγνοεί. Εγώ το αναφέρω γιατί συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.).
6) Τα εικονίδια των τηλεφώνων στο μητρώο είναι πάντα "κινητό" άσχετα από το τι έχουν δηλωθεί στις επαφές.

Το εικονίδιο του OVi Shop, που αναφέρθηκε από κάποιον άλλο χρήστη ότι άλλαξε, δεν οφείλεται ακριβώς στην αναβάθμιση του κινητού αλλά του Ovi shop. Εμένα μου είχε αλλάξει πολύ πριν περάσω την αναβάθμιση.

Περισσότερα σχετικά με το bluetooth που αντιμετωπίζουν διάφοροι, μεταξύ των οποίων και εγώ, όπως επίσης σχετικά και με το κόψιμο της συνομιλίας κατά τη διάρκεια των κλήσεων, θα γράψω σε λίγες μέρες όταν και θα έχω δουλέψει περισσότερο τη νέα έκδοση. Τώρα είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

Θα γράψω βέβαια, ΑΝ δεν έχω αποφασίσει να το πουλήσω, καθώς αυτήν την αναβάθμιση την περίμενα με μεγάλες προσδοκίες και δεν διορθώθηκε ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που ήθελα. Αναρωτιέμαι τι διορθώθηκε;
Μάλλον μου φαίνεται ότι πρέπει να το πάρω απόφαση να ξαν' αλλάξω κινητό αφού πραγματικά, το τηλέφωνο (καθαρά τηλέφωνο) μου σπάει τα νεύρα (handsfree δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου). Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα με τις κλήσεις, τότε συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι αξιόπιστο τηλέφωνο.

@Nikos_s3
Εμένα παραδόξως πριν την αναβάθμιση η διαθέσιμη μνήμη του τηλεφώνου ήταν 9.1ΜΒ και μετά 9.2ΜΒ!
Δεν χάθηκε ΤΙΠΟΤΑ.

@zigouri
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά εγώ το είχα πάρει με επιδότηση της Cosmote από Nokia shop.

@digigram
Από τη συσκευή και εμένα δεν μου έβρισκε τη νέα έκδοση για να κάνω την αναβάθμιση! Προσπάθησα με Ovi suite και έγινε κανονικά...

digigram
9 Φεβ. 2010, 11:00
Τι εννοεις με ovi suite? How to?

yanastas
9 Φεβ. 2010, 11:02
Τι εννοεις με ovi suite? How to?

http://europe.nokia.com/support/download-software/nokia-ovi-suite :)

digigram
9 Φεβ. 2010, 11:20
thanks κανω αναβαθμιση αυτη τη στιγμη σε περιβαλλον 7

yanastas
9 Φεβ. 2010, 11:28
Επίσης κάτι που παρατήρησα μετά την αναβάθμιση είναι ότι όταν θέλεις να καλέσεις έναν αριθμό τηλεφώνου και τον πληκτρολογείς πολύ γρήγορα, το τηλέφωνο αργεί να εμφανίσει τους αριθμούς. Δοκιμάστε για παράδειγμα να πληκτρολογήσετε γρήγορα 55555555. Παλιά πήγαινε πολύ πιο γρήγορα.

lemanis
9 Φεβ. 2010, 14:59
Γεια σε όλους. Νέος κάτοχος του τηλεφώνου, από το Σάββατο. Μετά από αρκετό διάβασμα του τόπικ, κάποιες παρατηρήσεις:

- Πρόβλημα με το μικρόφωνο/ακουστικό/noise cancellation δεν είχα παρατηρήσει, πριν την αναβάθμιση, ούτε κανενός είδους πρόβλημα, μπορώ να πω.

- Πρόβλημα με ακουστικό BH-215 ΠΡΙΝ την αναβάθμιση, ουδέν.

- Μπαταρία φορτισμένη Σάββατο βράδυ, ως σήμερα 5/7 μπάρες με γερό σκάλισμα. Νομίζω ότι η αυτονομία του θα ξεπερνά αρκετά αυτή του Ε51, που με κάλυπτε έτσι κι αλλιώς. Way to go, Nokia :up:

- Μόλις το αναβάθμισα σε 031.012 (06 JAN 2010), αλλά δεν έχω προλάβει να τεστάρω διαφορές. Πρώτη προφανής, το εικονίδιο "κατάστημα OVI" στο κεντρικό μενού. Η αναβάθμιση, προς το παρόν, διατίθεται μόνο μέσω του OVI suite. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που το αναβάθμισα, καθότι "ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις", αλλά θα δείξει...

- Περί χαρτών: το Ε52 είναι ήδη στις υποστηριζόμενες συσκευές για free πλοήγηση με τα Ovi Maps ή όχι; Με την παλιά έκδοση χαρτών 2.κάτι που είχα ως χθες, ζητούσε αγορά. Εγκατέστησα την 3.0.2, το άφησα αρκετή ώρα και δε ζήτησε τίποτα. Να χαρώ ή να περιμένω; :O

- Τεράστια μ@λ@κί@ το ότι πρέπει να σβήσεις ΟΛΟΥΣ τους χάρτες & spoken languages από τη συσκευή, για να εγκαταστήσεις όποιους πραγματικά χρειάζεσαι, μέσω του Ovi Suite :wacko:

- Κρίσιμη ερώτηση: έχω σετάρει 2 mailbox, ένα εταιρικό και ένα GMail. Στο GMail μου δίνει την επιλογή "ερώτηση πάντα", όσον αφορά τον τρόπο σύνδεσης στο ίντερνετ (ώστε να μπορώ να ψάξω για wireless επί τόπου), στο εταιρικό όμως όχι. Γιατί; Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό; :confused:

- Τόσο ελλιπές Τ9 δεν έχω ξανασυναντήσει σε Symbian Nokia συσκευή... εντάξει, θα του μάθω τις λέξεις που χρειάζομαι, αλλά νομίζω δεν επιτρέπεται σε ένα professional κινητό αυτό το πράγμα. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το αναδυόμενο παράθυρο με τις διαθέσιμες λέξεις; :(

- Μικρά drawbacks σε σχέση με το Ε51, η ποιότητα κατασκευής που είναι μεν στιβαρή, αλλά όχι στα επίπεδα του προκατόχου, η απουσία dedicated πλήκτρου για τις επαφές και η μετακίνηση του πλήκτρου "delete" προς τα δεξιά, από την ΙΔΑΝΙΚΗ πραγματικά θέση που είχε στο 51. Πλεονέκτημα η ύπαρξη shutter πλήκτρου για την κάμερα και το καλό feeling των κουμπιών έντασης ακουστικού και on/off.

ΓΕΝΙΚΑ, θεωρώ ότι το τηλέφωνο αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταία δεκάρα, παρά τα μικρά μειονεκτήματα. Αν κάποιος έχει απάντηση στις ερωτήσεις μου, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

yanastas
9 Φεβ. 2010, 15:16
- Μπαταρία φορτισμένη Σάββατο βράδυ, ως σήμερα 5/7 μπάρες με γερό σκάλισμα. Νομίζω ότι η αυτονομία του θα ξεπερνά αρκετά αυτή του Ε51, που με κάλυπτε έτσι κι αλλιώς. Way to go, Nokia :up:

- Περί χαρτών: το Ε52 είναι ήδη στις υποστηριζόμενες συσκευές για free πλοήγηση με τα Ovi Maps ή όχι; Με την παλιά έκδοση χαρτών 2.κάτι που είχα ως χθες, ζητούσε αγορά. Εγκατέστησα την 3.0.2, το άφησα αρκετή ώρα και δε ζήτησε τίποτα. Να χαρώ ή να περιμένω; :O

- Τεράστια μ@λ@κί@ το ότι πρέπει να σβήσεις ΟΛΟΥΣ τους χάρτες & spoken languages από τη συσκευή, για να εγκαταστήσεις όποιους πραγματικά χρειάζεσαι, μέσω του Ovi Suite :wacko:

- Τόσο ελλιπές Τ9 δεν έχω ξανασυναντήσει σε Symbian Nokia συσκευή... εντάξει, θα του μάθω τις λέξεις που χρειάζομαι, αλλά νομίζω δεν επιτρέπεται σε ένα professional κινητό αυτό το πράγμα. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το αναδυόμενο παράθυρο με τις διαθέσιμες λέξεις; :(

- Μικρά drawbacks σε σχέση με το Ε51, η ποιότητα κατασκευής που είναι μεν στιβαρή, αλλά όχι στα επίπεδα του προκατόχου, η απουσία dedicated πλήκτρου για τις επαφές και η μετακίνηση του πλήκτρου "delete" προς τα δεξιά, από την ΙΔΑΝΙΚΗ πραγματικά θέση που είχε στο 51.

Η μπαταρία είναι όντως το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο πλεονέκτημα του κινητού. Θυμίζει άλλες εποχές και είναι ακόμα καλύτερο.

Η πλοήγηση με την έκδοση 3 είναι εντελώς free.

Για το Τ9 συμφωνώ και επαυξάνω. Μου έχει κάνει τη ζωή δύσκολη.

Προσωπικά βρίσκω τη θέση του delete πολύ καλύτερη από του Ε51.

Angelos1983
9 Φεβ. 2010, 15:35
Έσβησα καταλάθος το εικονίδειο του τηλεφωνητή (αυτό κάτω δεξιά).Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να εμφανιστεί ξανα;

yanastas
9 Φεβ. 2010, 15:40
Έσβησα καταλάθος το εικονίδειο του τηλεφωνητή (αυτό κάτω δεξιά).Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να εμφανιστεί ξανα;

Μενού --> Πίν. ελέγχου --> Ρυθμίσεις -->Γενικές --> Προσ. ρυθμίσεις --> Κατάσταση αναμονής --> Ρυθμίσεις λειτουργιών --> Εφ/γές αρχικής οθόνης --> Ειδοπ. μην. ομιλίας

Μάλλον αυτό εννοείς...

Πρέπει να υπάρχει και πιο σύντομο μονοπάτι αλλά αυτό βρήκα τώρα.

Andrew6
9 Φεβ. 2010, 21:29
Πριν την Αναβάθμιση = Μετά την Αναβάθμιση

yanastas
10 Φεβ. 2010, 10:26
Πριν την Αναβάθμιση = Μετά την Αναβάθμιση

:lol:
Ουσιαστικά συμφωνώ.

Στην απελπισία μου δοκίμασα την εφαρμογή "Φωνητικές λειτουργίες" μήπως και παίζει καλύτερα στο hands free του αυτοκινήτου (γιατί κανονικά δεν παίζει σωστά, λόγω κολλημάτων του bluetooth).
Αυτό που διαπίστωσα είναι το εξής. Ενώ η εφαρμογή έχει επιλογή να ενεργοποιείται αυτόματα κατά τη σύνδεση του τηλεφώνου με το car kit, οι φωνητικές εντολές ΔΕΝ λειτουργούν για τον απλούστατο λόγο ότι το μικρόφωνο του κινητού δεν... "ακούει" αφού το κινητό είναι συνδεδεμένο με το μικρόφωνο του αυτοκινήτου!!!
Δηλαδή η εφαρμογή πότε λειτουργεί, μήπως γνωρίζει κανείς;

REFEREE1980
10 Φεβ. 2010, 12:04
Εκανα και εγώ την αναβάθμηση :happy: και...
επεξεργασία ετικέτας στις επαφές τέλος... :mad:

digigram
10 Φεβ. 2010, 13:13
Εχω βαλει τον X-plore και δειχνει ποσο τρεχει ο επεξεργαστης στα 192MHz :wacko:
600αρης δεν ειναι?

stendor
10 Φεβ. 2010, 13:22
Εχω βαλει τον X-plore και δειχνει ποσο τρεχει ο επεξεργαστης στα 192MHz :wacko:
600αρης δεν ειναι?
600άρης είναι, απλά ο X-Plore δεν το δείχνει σωστά. Συμβαίνει και σε άλλες συσκευές.

lefkal
10 Φεβ. 2010, 14:19
+1 αλλαγή
Πλεον όταν ανοίγεις το ράδιο σε ρωτάει αν θες ιντερνετικό ή κανοννικό

panosth
10 Φεβ. 2010, 22:49
Μετα από 2 ημέρες με το νέο λογισμικό διαπίστωσα οτι οριστικά λύθηκε το πρόβλημα με το noise cancellation.
Το πιό σημαντικό θέμα που αντιμετώπιζα λύθηκε οριστικά, όπως επίσης παρατηρώ πολύ καλύτερη ποιότητα ακουστικής όταν μιλάω.

yanastas
11 Φεβ. 2010, 13:09
Εκανα και εγώ την αναβάθμηση :happy: και...
επεξεργασία ετικέτας στις επαφές τέλος... :mad:

Σ' εμένα συνεχίζει να δουλεύει!

stamatis3133
11 Φεβ. 2010, 13:18
Εκανε κανεις format μετα την αναβαθμιση?
Γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει γινει πιο αργο το τηλεφωνο αλλα βαρεθηκα να κανω παλι φορματ!

PERIKLIS_15
11 Φεβ. 2010, 15:42
Παιδιά καλησπέρα.
Έχω το Ε51. Εάν εξαιρέσουμε την καλύτερη κάμερα που έχει το Ε52 για ποιούς λόγους αξίζει κάποιος να αγοράσει το Ε52?
Στα συν η μεγαλύτερη οθόνη φυσικά.

lemanis
11 Φεβ. 2010, 17:46
Παιδιά καλησπέρα.
Έχω το Ε51. Εάν εξαιρέσουμε την καλύτερη κάμερα που έχει το Ε52 για ποιούς λόγους αξίζει κάποιος να αγοράσει το Ε52?
Στα συν η μεγαλύτερη οθόνη φυσικά.

Ενσωματωμένο GPS, κάμερα (ποσώς με απασχολεί, αλλά είναι υπαρκτή αν και όχι μεγάλη η βελτίωση), οθόνη, ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Είναι κάμποσοι οι λόγοι. Την ποιότητα κατασκευής του 51 πάντως, ΔΕΝ την έχει.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ κάποιος κάτοχος να γράψει εδώ τα στοιχεία output του φορτιστή (αναγράφονται πάνω του, πχ. Output: 5.0V --- / 550mA) AC-10, που έχει μέσα η συσκευασία του κινητού.

Έκανα μαγική κίνηση, τον πέταξα στα σκουπίδια μαζί με αποφάγια (μη ρωτήσει κανείς πώς τα κατάφερα :ninja: ), και στο Πλαίσιο είχαν μόνο τον AC-6, τον οποίο και αγόρασα βιαστικά.

georginos
11 Φεβ. 2010, 20:06
Ο φορτιστής είναι ο AC-10E.
Input:AC 100-240V/50-60hz/160mA
Output: DC 5.0V/1200mA :D

PERIKLIS_15
11 Φεβ. 2010, 20:28
Ενσωματωμένο GPS, κάμερα (ποσώς με απασχολεί, αλλά είναι υπαρκτή αν και όχι μεγάλη η βελτίωση), οθόνη, ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Είναι κάμποσοι οι λόγοι. Την ποιότητα κατασκευής του 51 πάντως, ΔΕΝ την έχει.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ κάποιος κάτοχος να γράψει εδώ τα στοιχεία output του φορτιστή (αναγράφονται πάνω του, πχ. Output: 5.0V --- / 550mA) AC-10, που έχει μέσα η συσκευασία του κινητού.

Έκανα μαγική κίνηση, τον πέταξα στα σκουπίδια μαζί με αποφάγια (μη ρωτήσει κανείς πώς τα κατάφερα :ninja: ), και στο Πλαίσιο είχαν μόνο τον AC-6, τον οποίο και αγόρασα βιαστικά.

Έχω επιδότηση €300 και σκέφτομαι αγορά κινητού. Το GPS είναι δωρεάν? Δηλαδή μπορώ να βάλω το Destinator ή κάποιο άλλο χωρίς να χρεώνομαι? Το αλλο κιν που παίζει είναι κάποιο lg (μάλλον GM750). Ψάχνω κινητό επαγγελματικό, δηλ με ενδιαφέρει αρκετά το ημερολόγιο!

impreza_sti
11 Φεβ. 2010, 20:41
Καλησπέρα.:)
Για συγκρίσεις συσκευών απευθυνόμαστε στο κατάλληλο θέμα Διαξιφισμοί (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34)
Για gps ρίξε μια ματιά στο επισημασμένο θέμα του faq της πρώτης σελίδας GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση
(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960)
Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα θέματα για προγράμματα δορυφορικής πλοήγησης
Sygic GPS Navigator Mobile - S60 3rd Edition (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193920) ,Garmin Maps Mobile™ XT (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327) ,Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791) ,NDrive for S60 3rd Edition (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242145)

PERIKLIS_15
11 Φεβ. 2010, 20:51
Για συγκρίσεις συσκευών απευθυνόμαστε στο κατάλληλο θέμα Διαξιφισμοί (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34)
Για gps ρίξε μια ματιά στο επισημασμένο θέμα του faq της πρώτης σελίδας GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση
(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960)
Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα θέματα για προγράμματα δορυφορικής πλοήγησης
Sygic GPS Navigator Mobile - S60 3rd Edition (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193920) ,Garmin Maps Mobile™ XT (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327) ,Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791) ,NDrive for S60 3rd Edition (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242145)

Δεν μου απαντάς όμως στην ερώτησή μου σχετικά με το GPS...
(εάν είχα χρόνο θα διάβαζα αυτά που μου έστειλες φίλε μου. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου και τις τόσες πληροφορίες που μου δίνεις. Μας έφαγαν τον χρόνο όμως;) ). Αν θέλεις απάντησέ μου στην απορία μου σχετικά με gps:)

lemanis
11 Φεβ. 2010, 20:56
Ο φορτιστής είναι ο AC-10E.
Input:AC 100-240V/50-60hz/160mA
Output: DC 5.0V/1200mA :D

γμτ... ο AC-6E που πήρα έχει output μόλις 550 mA. Πιθανότατα γι' αυτό έκανε 3 ώρες να το φορτίσει. Έπρεπε να την ψυλλιαστώ από το πάχος του καλωδίου :X

(το καλώδιο του AC-10E είναι διπλάσιο σε πάχος από αυτό του AC-6E)

Από την άλλη μεριά... θεωρητικά είναι "σωστότερη" η αργή φόρτιση, για τη μακροζωΐα της μπαταρίας, σωστά;

Grad
11 Φεβ. 2010, 21:54
γμτ... ο AC-6E που πήρα έχει output μόλις 550 mA. Πιθανότατα γι' αυτό έκανε 3 ώρες να το φορτίσει. Έπρεπε να την ψυλλιαστώ από το πάχος του καλωδίου :X

(το καλώδιο του AC-10E είναι διπλάσιο σε πάχος από αυτό του AC-6E)

Από την άλλη μεριά... θεωρητικά είναι "σωστότερη" η αργή φόρτιση, για τη μακροζωΐα της μπαταρίας, σωστά;

Κοίτα φίλε η NOKIA έχει μέσα στο κουτί και ένα καλώδιο USB για να συνδέεις το κινητό στο pc και να το φορτίζεις παράλληλα. Δεν ξέρω αν πήγε κι αυτό με τα αποφάγια :D πάντως το output μιας θύρας USB είναι 5 Volt / 500 mA. Άρα υποθέτω ότι θα φορτίζει κανονικά με τον AC-6E...:worry:

spireto
11 Φεβ. 2010, 22:40
καλο ειναι να αγορασεις εναν καινουριο φορτιστη σαν της συσκευασιας γιατι και αργει αλλα και θα σου κανει προβλημα στην μπαταρια.

Terminator
12 Φεβ. 2010, 09:38
καλο ειναι να αγορασεις εναν καινουριο φορτιστη σαν της συσκευασιας γιατι και αργει αλλα και θα σου κανει προβλημα στην μπαταρια.
Καλημέρα,
Νομίζω πως εχεις λάθος.
Οσο πιο αργή φόρτιση τοσο πιο καλά.
Τουλαχιστον σε μενα αυτό συμβαίνει το εχω τσεκαρει.
Σιγουρα δεν θα θα του "χαλασει" την μπαταρία.

Sammo
12 Φεβ. 2010, 10:05
Γεια σας!είμαι ενας νεος ακομα κάτοχος της συσκευης!με μεγαλη προσοχη το διαλεξα και μπορω να πω πως χαρηκα για την επιλογη!μετα απο τρεις μερες περιπου πασπάτεμα κατάφερω να φέρω την εργοστασιακή φόρτιση στο μινιμουμ ωστε να φοστίσω το κινιτο για πρώρη φορα!το κλείνω λοιπον το βράδυ και το βάζω να φορτίσει!ξυπνάω το πρωι σημερα και το κινιτο εχει κωλλησει στην μια γραμμή!!!
όταν το ανοιξα μου έργαψε οτι θέλει φόρτισει δηλαδη δεν φόρτισε καθόλου.ανοικτο φορτίζει με λιγα λόγια ενώ κλειστο κάνει να φορτίσει και σε λιγότερο απο μισο λεπτό κολλάει η φόρτιζει με έναν χαρακτηριστικό ήχο!να αρχήσω να ανυσηχω??????:cry:

yanastas
12 Φεβ. 2010, 10:34
Έχω επιδότηση €300 και σκέφτομαι αγορά κινητού. Το GPS είναι δωρεάν? Δηλαδή μπορώ να βάλω το Destinator ή κάποιο άλλο χωρίς να χρεώνομαι? Το αλλο κιν που παίζει είναι κάποιο lg (μάλλον GM750). Ψάχνω κινητό επαγγελματικό, δηλ με ενδιαφέρει αρκετά το ημερολόγιο!

Η χρήση του GPS, η χρήση του προγράμματος OVI maps το οποίο είναι εγκατεστημένο στη συσκευή και η χρήση της πλοήγησης με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, είναι όλα δωρεάν. Ενδεχομένως να χρειαστεί να αναβαθμίσεις το OVI maps σε περίπτωση που η εγκατεστημένη έκδοση στο κινητό είναι η προηγούμενη και η οποία δεν είχε δωρεάν πλοήγηση. Η αναβάθμιση ασφαλώς και είναι δωρεάν και αυτή.

Όσο για το ημερολόγιο που αναφέρεις, θα σε μπερδέψω... Εμένα δεν με καλύπτει γιατί δεν έχει την ευελιξία που είχα συνηθίσει από συσκευές της Nokia S40 series. Αρκετά υποδεέστερο στο ημερολόγιο και κατά την άποψή μου buggy. Επίσης εμένα δεν μου συγχρονίστηκε σωστά με ένα 6230 που είχα. Δεν ξέρω τις απαιτήσεις σου. Σου συστήνω να το δεις σε κάποιο κατάστημα πρώτα live και να αποφασίσεις αν εσένα σε καλύπτουν οι λειτουργίες του, γιατί σε σχέση με κινητά άλλων εταιρειών είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα.

PERIKLIS_15
12 Φεβ. 2010, 11:11
Η χρήση του GPS, η χρήση του προγράμματος OVI maps το οποίο είναι εγκατεστημένο στη συσκευή και η χρήση της πλοήγησης με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, είναι όλα δωρεάν. Ενδεχομένως να χρειαστεί να αναβαθμίσεις το OVI maps σε περίπτωση που η εγκατεστημένη έκδοση στο κινητό είναι η προηγούμενη και η οποία δεν είχε δωρεάν πλοήγηση. Η αναβάθμιση ασφαλώς και είναι δωρεάν και αυτή.

Όσο για το ημερολόγιο που αναφέρεις, θα σε μπερδέψω... Εμένα δεν με καλύπτει γιατί δεν έχει την ευελιξία που είχα συνηθίσει από συσκευές της Nokia S40 series. Αρκετά υποδεέστερο στο ημερολόγιο και κατά την άποψή μου buggy. Επίσης εμένα δεν μου συγχρονίστηκε σωστά με ένα 6230 που είχα. Δεν ξέρω τις απαιτήσεις σου. Σου συστήνω να το δεις σε κάποιο κατάστημα πρώτα live και να αποφασίσεις αν εσένα σε καλύπτουν οι λειτουργίες του, γιατί σε σχέση με κινητά άλλων εταιρειών είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα.

Μέχρι σήμερα έχω το Ε51 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (δεν ξέρω εάν το είχες ποτε). Άλλη συσκευή ΝΟΚΙΑ δεν είχα πιο παλιά.
Πες μου, υπάρχει δηλ εγκατεστημένο Destinator?

yanastas
12 Φεβ. 2010, 11:16
Μέχρι σήμερα έχω το Ε51 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (δεν ξέρω εάν το είχες ποτε). Άλλη συσκευή ΝΟΚΙΑ δεν είχα πιο παλιά.
Πες μου, υπάρχει δηλ εγκατεστημένο Destinator?

Αν είχες συνηθίσει το ημερολόγιο του E51 τότε θα σε καλύψει πλήρως αυτό του E52.

Destinator δεν έχει εγκατεστημένο.
Μόνο το OVI maps με το οποίο κάνεις τη πολύ καλα τη δουλειά σου. Να μην πω και καλύτερα.

PERIKLIS_15
12 Φεβ. 2010, 11:35
Πάντως η τιμή του είναι πολύ καλή (€294) για αυτά που προσφέρει. Το μοναδικό είναι ότι μπορεί να ειναι χαζομαρα κάποιος να αγοράσει την εξέλιξη του Ε51. Ενοοώ ότι δεν αλλάζει εμφανισιακα τηλέφωνο μιας και είναι σχεδόν ίδια .

gvg
12 Φεβ. 2010, 12:07
Γεια σας!είμαι ενας νεος ακομα κάτοχος της συσκευης!με μεγαλη προσοχη το διαλεξα και μπορω να πω πως χαρηκα για την επιλογη!μετα απο τρεις μερες περιπου πασπάτεμα κατάφερω να φέρω την εργοστασιακή φόρτιση στο μινιμουμ ωστε να φοστίσω το κινιτο για πρώρη φορα!το κλείνω λοιπον το βράδυ και το βάζω να φορτίσει!ξυπνάω το πρωι σημερα και το κινιτο εχει κωλλησει στην μια γραμμή!!!
όταν το ανοιξα μου έργαψε οτι θέλει φόρτισει δηλαδη δεν φόρτισε καθόλου.ανοικτο φορτίζει με λιγα λόγια ενώ κλειστο κάνει να φορτίσει και σε λιγότερο απο μισο λεπτό κολλάει η φόρτιζει με έναν χαρακτηριστικό ήχο!να αρχήσω να ανυσηχω??????:cry:
αν εισαι βεβαιος οτι ειχες βαλει το φορτιστι σωστα κ δεν φορτιζει να το πας πισω να παρεις καινουργιο

kokakias
12 Φεβ. 2010, 13:06

Μήπως χρησιμοποίησες τον αντάπτορα microusb με κάποιον παλιό φορτιστή? Εγώ μόνο έτσι δν έχω καταφέρει να το φορτίσω. Το βάζω κ μετά απο 5sec μου λεει οτι δν φορτίζει.

Sammo
12 Φεβ. 2010, 13:10
ο φορτιστης είναι απο το κουτι του!το περιεργο είναι οτι οταν είναι κλειστό δεν φορτιζει οταν ειναι ανοικτο φορτιζει αλλα κανει κανα τριωρο και βαλε για να φορτισει πληρως!
τι κολλημα ειναι αυτο τωρα δεν ξερω!
να μην φορτιζει κλειστο αλλα ανοιχτο...

spireto
12 Φεβ. 2010, 13:35
Καλημέρα,
Νομίζω πως εχεις λάθος.
Οσο πιο αργή φόρτιση τοσο πιο καλά.
Τουλαχιστον σε μενα αυτό συμβαίνει το εχω τσεκαρει.
Σιγουρα δεν θα θα του "χαλασει" την μπαταρία.

οι συγκεκριμενες μπαταριες θελουν φορτιστες με μεγαλη εξοδο.
Αν τις φορτισεις με απλους με τον καιρο δεν θα φορτιζουν πληρως.
Αν γινει η φορτιση απο τους απλους κραταει λιγοτερο η συσκευη στην χρηση της.
Εχουν αλλαξει τα δεδομενα τελευταια.

rs280ps
12 Φεβ. 2010, 13:43
Επειδη το noise cancelation δεν εχει σταματησει να μου τη σπαει και σε συνδιασμο με το whats up και την κοσμοτε δεν ακουω καθολου καθαρα τον συνομιλητη μου,σκεφτομαι να το πουλησω..Ξερει κανεις αν στην υπολοιπη σειρα Ε της νοκια εχουν και αλλα μοντελα παρομοιο προβλημα με το noise cancelation?

kokakias
12 Φεβ. 2010, 14:09
δεν ακουω καθολου καθαρα τον συνομιλητη μου,σκεφτομαι να το πουλησω..

Μα αν δεν τον ακους εσύ τότε δν αντιμετωπίζεις πρόβλημε με το noise cancellation. Ή το ακουστικό την έπαθε ή η κοσμοτε.

rs280ps
12 Φεβ. 2010, 14:11
Αφου κανει διακοπες οταν μιλαω.Φταει το ακουστικο?καλα η κοσμοτε ξερω οτι ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο.

spireto
12 Φεβ. 2010, 14:12
Αφου κανει διακοπες οταν μιλαω.Φταει το ακουστικο?καλα η κοσμοτε ξερω οτι ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο.

Βαλε καρτα αλλου δικτυου και δοκιμασε το ξανα

rs280ps
12 Φεβ. 2010, 14:15
Θα το δοκιμασω με CU.

s4k1s
12 Φεβ. 2010, 16:38
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Λειτουργησε κ εκανα κ το update.:) Επισης επειδη θελω να αλλαξω καρτα μνημης, τι θα πρεπει να κρατησω απο την παλια?

Και ακομα κατι :). Σε τι file system θα πρεπει να κανω format την καινουρια μου microSD για καλυτερη αποδοση? Ευχαριστω κ παλι..

haki
12 Φεβ. 2010, 16:50
Και ακομα κατι :). Σε τι file system θα πρεπει να κανω format την καινουρια μου microSD για καλυτερη αποδοση? Ευχαριστω κ παλι..

Για την πιο γρηγορη αποδοση καν'την σε FAT32 με μεγεθος κελιου τα 32ΚΒ. Μετα κανε και ενα γρηγορα φορματ της καρτας στο κινητο για να σου δημιουργησει τους default φακελους.

lefkal
12 Φεβ. 2010, 16:51
Αν δεν έχει περάσει τίποτα στην κάρτα δε χρειάζεται να κρατήσεις τίιποτα. Εγώ της έκανα format μέσω υπολογιστή και μετά την έβαλα

makisg6
12 Φεβ. 2010, 17:19
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα να πάρω τηλ και δεν έπαιρνε.Απλα δεν έκανε τίποτα.Προσπάθησα 2-3 φορές ακόμα να καλέσω και πάλι τίποτα.Το έκλεισα για να του κάνω ένα restart και το κινητό δεν ξαναλειτούργησε από τότε.Ανοίγει και κολλάει στο λογότυπο nokia πριν καν προλάβω να βάλω το pin.Το πήγα γερμανό και μου είπαν ότι κόλλησε το λειτουργικό.Το έστειλαν στο service και περιμένω εξελίξεις.....
Χθες το παρέλαβα απο τον Γερμανό.Το κινητό λειτουργεί μια χαρά.Ξαναπέρασαν το λογισμικό και όλα κομπλέ.Του έκανα και αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση και το κινητό πετάει....

lemanis
12 Φεβ. 2010, 18:10
οι συγκεκριμενες μπαταριες θελουν φορτιστες με μεγαλη εξοδο.
Αν τις φορτισεις με απλους με τον καιρο δεν θα φορτιζουν πληρως.
Αν γινει η φορτιση απο τους απλους κραταει λιγοτερο η συσκευη στην χρηση της.
Εχουν αλλαξει τα δεδομενα τελευταια.

Δεν ξέρω αν έχεις δίκιο, αλλά φαντάζομαι κάτι θα έχεις υπόψιν σου για να επιμένεις. Τα δυσάρεστα νέα είναι ότι ο AC-10E δεν υπήρχε προς πώληση σε Πλαίσιο, Γερμανό και κατάστημα Wind που επισκέφθηκα σήμερα. Micro-USB είχαν μόνο τον AC-6E (που αγόρασα βιαστικά χθες), και τους "μαϊμού" Orbit του Γερμανού.

Όταν προσπάθησα να τους εξηγήσω την διαφορά μεταξύ output 550 mA και 1200 mA, φυσικά με κοιτούσαν αποσβολωμένοι, οι άσχετοι :confused:

Τα ευχάριστα νέα είναι ότι ο κάδος που είχα πετάξει τα σκουπίδια ΔΕΝ είχε αδειαστεί από τις υπηρεσίες καθαριότητας, οπότε με λίγο... σκουπιδο-digging έχω πλέον το φορτιστή μου πίσω :O :cool:

Θενξ για τις απαντήσεις, όπως και να 'χει :)

ion83
12 Φεβ. 2010, 19:34
Σχετικά με την επεξεργασία ετικέτας στις επαφές που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ πως με την νέα έκδοση καταργήθηκε, έχει αυτό επιβεβαιωθεί και από άλλους που έχουν περάσει το νέο f/w ;;;:worry:

Nikos_s3
12 Φεβ. 2010, 19:42
κάπου πήρε το μάτι μου νέα έκδοση πάλ,ι υπ'αριθμόν 032.001...το νου σας...:O

lefkal
12 Φεβ. 2010, 19:51
κάπου πήρε το μάτι μου νέα έκδοση πάλ,ι υπ'αριθμόν 032.001...το νου σας...:O

Κάθε βδομάδα και νέο update όχι και άσχημο από την άποψη ότι ασχολούνται με το κινητό, αλλά ανησυχητικό ότι όλο και κάτι βρίσκουν να φτιάξουν - καλυτερέψουν :lol:

Nikos_s3
12 Φεβ. 2010, 20:53
χχμμ..συνήθως δεν είναι ότι φτιάχνουν κάτι άλλο...απλά διορθώνουν κάτι που στράβωσε με την αμέσως προηγούμενη..:O

yanastas
12 Φεβ. 2010, 20:53
Σχετικά με την επεξεργασία ετικέτας στις επαφές που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ πως με την νέα έκδοση καταργήθηκε, έχει αυτό επιβεβαιωθεί και από άλλους που έχουν περάσει το νέο f/w ;;;:worry:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3081306#post3081306

lemanis
12 Φεβ. 2010, 21:15
χχμμ..συνήθως δεν είναι ότι φτιάχνουν κάτι άλλο...απλά διορθώνουν κάτι που στράβωσε με την αμέσως προηγούμενη..:O

Το ότι το κινητό πάει μάλλον πιο αργά με την 031.012 είναι σχεδόν βέβαιο πάντως. Προσπαθώ να βγάλω τον εαυτό μου ψεύτη, αλλά... δεν. :lol:

piggosa
12 Φεβ. 2010, 22:44
Κι εμένα έτσι μου φαίνεται. Κάναμε προχθες αναβάθμιση της αδερφής μου και από τότε γκρινιάζει. Πήγα να την βγάλω τρελή και αλλάξαμε κινητά για μια μέρα και διαπίστωσα πως μάλλον έχει δίκιο...

mkrho
13 Φεβ. 2010, 09:37
Καλημερα σας,
εχω παρει και εγ στα χερια μου το nokia e52 αντιμετωπιζω ομως το εξης,
ενω εχω ρυθμισει το email να με ρωταει απο ποιο σημειο προσβασης θελω να συνδεθω,
το ακριβως αντιθετο γινετε οταν θελω να μπω στο διαδυκτιο δηλ μου δειχνει οτι κανει συνδεση μεσω cosmote internet. Πως μπορει να αλλαξει αυτο;
Ευχαριστω

jimar1999
13 Φεβ. 2010, 12:41
Καλημέρα, μόλις έκανα την αναβάθμιση και μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα μου αποστέλλονται μηνύματα δωρεάν ωστόσο μου γράφει ότι αν δεν τα θέλω να πάω στο my nokia και να το απενεργοποιήσω, ξέρεις κανείς που βρίσκεται γιατί δεν το βρίσκω;

lefkal
13 Φεβ. 2010, 15:15
Καλημερα σας,
εχω παρει και εγ στα χερια μου το nokia e52 αντιμετωπιζω ομως το εξης,
ενω εχω ρυθμισει το email να με ρωταει απο ποιο σημειο προσβασης θελω να συνδεθω,
το ακριβως αντιθετο γινετε οταν θελω να μπω στο διαδυκτιο δηλ μου δειχνει οτι κανει συνδεση μεσω cosmote internet. Πως μπορει να αλλαξει αυτο;
Ευχαριστω

κοίταξε το παρακάτω

Για να συνδέεται στο ιντερνετ μόνο απο wifi θα πας μενου - πίνακας ελέγχου - ρυθμίσεις - σύνδεση - προορισμοί - διαδίκτυο θα το ανοίξεις και εκεί βλέπεις τα σημεία πρόσβασης στο ιντερνετ αν θες μόνο το wifi θα βάζεις εκεί τα wifi σημεια που έχεις αποθηκεύεσει , αν θες και gprs τότε θα βάλεις και αυτά στη κατηγορία διαδίκτυο θα το ανοίξεις και κάτω κάτω λέει χρήση σημείου πρόσβασης και διαλέγεις με επιβεβαίωση ώστε κάθε φορά που θα θέλει να συνδεθεί να σε ρωτάει.

mkrho
13 Φεβ. 2010, 19:13
ευχαριστω πολυ για τη απαντηση εκανα την ρυθμιση αλλα παλι βαζει ως προταιρεοτητα το Cosmote Internet

Λυθηκε το προβλημα
ευχαριστω

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---
Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Itchrist86
13 Φεβ. 2010, 23:13
Καλημέρα, μόλις έκανα την αναβάθμιση και μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα μου αποστέλλονται μηνύματα δωρεάν ωστόσο μου γράφει ότι αν δεν τα θέλω να πάω στο my nokia και να το απενεργοποιήσω, ξέρεις κανείς που βρίσκεται γιατί δεν το βρίσκω;
Εννοεί το εικονίδιο στο μενού με λεζάντα My Nokia.
Ψάξε μέσα στους φακέλους του μενού, θα το βρεις.
Ως εικονίδιο έχει ένα κινητό.

jimar1999
14 Φεβ. 2010, 10:29
Εννοεί το εικονίδιο στο μενού με λεζάντα My Nokia.
Ψάξε μέσα στους φακέλους του μενού, θα το βρεις.
Ως εικονίδιο έχει ένα κινητό.

Και όμως σε εμένα δεν υπάρχει πουθενά μετά την ενημέρωση

IatrosG
14 Φεβ. 2010, 21:46

Φιλε μου θα το βρεις μεσα στον πινακα ελεγχου επειτα πατας στο εικονιδιο τηλεφωνο και εκει τερμα κατω θα το δεις

ems2011
14 Φεβ. 2010, 21:55
Καλησπερα σε ολους σας...Μολις χθες το απεκτησα απο nokia shop και δε προλαβα να το βαλω μπροστα...το εβαλα για φορτιση και μολις το ανοιξα για να το σεταρω, εσβησε, και τελοςςςς...
Δε μιλαει δε λαλαει δε κουνιεται....
Δε κανει τιποτα..ουτε ανοιγει...ουτε τιποτα...ΣΟΚ....Hard reset δε κανει? τι εγινε βρε παιδια? ξερει κανεις να βοηθησει μεχρι να το παω τη τριτη πισω?

ion83
14 Φεβ. 2010, 23:08
Καλησπερα σε ολους σας...Μολις χθες το απεκτησα απο nokia shop και δε προλαβα να το βαλω μπροστα...το εβαλα για φορτιση και μολις το ανοιξα για να το σεταρω, εσβησε, και τελοςςςς...
Δε μιλαει δε λαλαει δε κουνιεται....
Δε κανει τιποτα..ουτε ανοιγει...ουτε τιποτα...ΣΟΚ....Hard reset δε κανει? τι εγινε βρε παιδια? ξερει κανεις να βοηθησει μεχρι να το παω τη τριτη πισω?
Χρειάζεται κάποια λεπτά μέχρι να δείξει φόρτιση, ειδικά την πρώτη φορά....Σύνδεσέ το με τον φορτιστή και περίμενε κανένα 5λεπτο μήπως και δεις φόρτιση....Όταν δε ξεκινήσει έλεγξε ότι φορτίζει σωστά δηλ. βλέπεις την μπάρα της μπαταρίας σε λευκό φόντο να ανεβαινοκατεβαίνει....Όταν σταματήσει αυτό σε κανένα τρίωρο σημαίνει πως το κινητό είναι φορτισμένο πλήρως....

ems2011
15 Φεβ. 2010, 00:04
Χρειάζεται κάποια λεπτά μέχρι να δείξει φόρτιση, ειδικά την πρώτη φορά....Σύνδεσέ το με τον φορτιστή και περίμενε κανένα 5λεπτο μήπως και δεις φόρτιση....Όταν δε ξεκινήσει έλεγξε ότι φορτίζει σωστά δηλ. βλέπεις την μπάρα της μπαταρίας σε λευκό φόντο να ανεβαινοκατεβαίνει....Όταν σταματήσει αυτό σε κανένα τρίωρο σημαίνει πως το κινητό είναι φορτισμένο πλήρως....

Thanks για την γρηγορη απαντηση σας... Μα τα εκανα ολα αυτα που προτεινατε...εγιναν ολα οπως τα περιεγραψατε...αυτο μου κανει περιεργεια..ςχω την εντυπωση οτι εκαψε οθονη η κατι τετοιο...Υποψια οτι την πατησαμε..τι μου ηρθε να αλλαξω το Ν95 μου?

PRATINAS
15 Φεβ. 2010, 02:06
Το κινητό το έχω απο χθες και έχω πάθει πλάκα με την μπαταρία του.
Το δουλεύω συνέχεια και δεν έχει πέσει η μπαταρία του ούτε μια μπάρα!!!

Ερώτηση... έχω το 022.009
Να το αναβαθμίσω?

stamatis3133
15 Φεβ. 2010, 03:19
Κανε υπομονη γιατι η μονη διαφορα που ειδα με την αναβαθμιση ηταν οτι εγινε πιο αργο!
Εγω και με την 022.009 δεν ειχα προβλημα,ουτε τωρα εχω,απλα πριν ηταν πιο σβελτο.

lemanis
15 Φεβ. 2010, 17:41
Κανε υπομονη γιατι η μονη διαφορα που ειδα με την αναβαθμιση ηταν οτι εγινε πιο αργο!
Εγω και με την 022.009 δεν ειχα προβλημα,ουτε τωρα εχω,απλα πριν ηταν πιο σβελτο.

Τα ίδια κι εδώ. Περιμένουμε την επόμενη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: αγοράστηκαν 2 ίδια Ε52. Το ένα δουλεύει σε δίκτυο Wind, το άλλο σε Vodafone. Το θέμα είναι η αποστολη MMS. Με την κάμερα στην καλύτερη ρύθμιση, με "μέγεθος εικόνας: μεγάλο" στις ρυθμίσεις των MMS, το Wind στέλνει κανονικά την εικόνα στο σωστό μέγεθος (περίπου 300kB), το δε Vodafone την μικραίνει σε μέγεθος γραμματόσημου (3-5 kB μόνο) για να την στείλει.

Καμιά ιδέα; :confused:

ion83
15 Φεβ. 2010, 22:18
Τα ίδια κι εδώ. Περιμένουμε την επόμενη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: αγοράστηκαν 2 ίδια Ε52. Το ένα δουλεύει σε δίκτυο Wind, το άλλο σε Vodafone. Το θέμα είναι η αποστολη MMS. Με την κάμερα στην καλύτερη ρύθμιση, με "μέγεθος εικόνας: μεγάλο" στις ρυθμίσεις των MMS, το Wind στέλνει κανονικά την εικόνα στο σωστό μέγεθος (περίπου 300kB), το δε Vodafone την μικραίνει σε μέγεθος γραμματόσημου (3-5 kB μόνο) για να την στείλει.

Πήγαινε στα settings των ΜΜS και κάνε τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε η εικόνα αποστολής να είναι στα 300 Κβ.....

REFEREE1980
16 Φεβ. 2010, 06:32
καλημέρα. αν κατάλαβα καλά σε κάποιους λειτουργεί η επεξεργασία ετικέτας και σε κάποιους όχι μετά την νέα αναβάθμιση λογισμικού? κάποιος που το έχει δοκιμάσει? γιατί σε εμένα πλέον δεν δουλευει με τίποτα... :-(

alex61
16 Φεβ. 2010, 12:49
... η επεξεργασία ετικέτας ...
Αν επιτρέπετε τι είναι αυτό? Ευχαριστώ.

Itchrist86
16 Φεβ. 2010, 14:52
Με τη λέξη ετικέτα εννοούν τις λέξεις που βρίσκονται μέσα σε κόκκινο πλαίσιο στην εικόνα που επισυνάπτω.
Κανονικά θα πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις.

alex61
16 Φεβ. 2010, 20:09
Σε εμένα δουλεύει η επεξεργασία εττικέτας. Τι σημαίνει αυτό?

stendor
16 Φεβ. 2010, 20:36
Σημαίνει ότι μπορείς να αλλάξεις όνομα στις ετικέτες. Για παράδειγμα, στην φωτογραφία δείχνει μια ετικέτα με το όνομα "Mobile". Επεξεργασία ετικέτας σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις όποιο όνομα θες εσύ, τηλέφωνο, κινητό 1 κτλ.

ion83
16 Φεβ. 2010, 21:02
Σημαίνει ότι μπορείς να αλλάξεις όνομα στις ετικέτες. Για παράδειγμα, στην φωτογραφία δείχνει μια ετικέτα με το όνομα "Mobile". Επεξεργασία ετικέτας σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις όποιο όνομα θες εσύ, τηλέφωνο, κινητό 1 κτλ.Έχω την εντύπωση ότι ο όρος αυτός χρησιμοποιήθηκε αρχικά από αυτόν που το πόσταρε, εννοώντας την αλλαγή ετικέτας στην επεξεργασία επαφών....

Καλά εφόσον δεν ξερεις πού αναφέρεται η επεξεργασία ετικέτας, πως απαντάς πως σε σένα δουλεύει;;;:p

lefkal
16 Φεβ. 2010, 23:46
Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από τη Nokia ότι υπάρχει νέο διαθέσιμο λογισμικό για το E52 αλλά έχω κάνει την αναβάθμιση πριν μια βδομάδα περίπου. Όταν το σύνδεσα πάντως δε μου έβγαλε ότι υπήρχε κάποια νέα αναβάθμιση. Μάλλον θα ήταν κάποιο ξεχασμένο μήνυμα...

georgemv
16 Φεβ. 2010, 23:57

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το MMSc software της vodafone κάνει αυτόματα resize τις εικόνες.

atlasjd
17 Φεβ. 2010, 14:51

Καλημερα,

Αγορασα το Ε52 το Σαββατο και εκανα προχθες την πρωτη φορτιση. Και εμενα μου εκανε το ιδιοπραγμα με σενα φιλε μου ακριβως. το εβαλα το βραδυ να φορτισει κλειστο και κοιμηθηκα. οταν το ανοιξα το πρωι δεν ειχε φορτισει καθολου και χτυπαγε οτι τελειωνει η μπαταρια. το εβαλα να φορτισει ανοιχτο και δεν πηρε μπρος αμεσως! μετα απο 2-3 φορες που εβαλα εβγαλα φορτιστη ξεκινησε κανονικα. ελπιζω να μην το ξανακανει τωρα στην 2ι φορτιση!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι: καθως ειμουν στο νετ και σερφαρα μου εβγαλε μνημη πληρης (κατεβαζα το google street view) και σταματησε. αυτο σημαινει οτι γεμισε η μνημη του τηλεφωνου? πως ελευεθερωνω χωρο? καιπου ξερω τι πρεπει να σβησω ή νσ μεταφερω στην εξωτερικη μνημη και πως γινετε?

Τελος θα ηθελα να μου πει καποιος που μπορω να βρω να εγκαταστησω το adobe flash player. εψαξα παντου αλλα δεν το βρισκω.

Θα εκτιμουσα μια απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις εδω ή σε pm αν ειναι πολλα!

Ευχαριστω!

Sammo
17 Φεβ. 2010, 16:30
Γεια σας και παλι!
Να ρωτησεις τους κυριους και τις κυριες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΙ, ΜΕ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ? ΜΥΡΕ ΓΚΡΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ

γιατι δεν βρισκω οπως εγινε αντιληπτο

Καλημερα,

Αγορασα το Ε52 το Σαββατο και εκανα προχθες την πρωτη φορτιση. Και εμενα μου εκανε το ιδιοπραγμα με σενα φιλε μου ακριβως. το εβαλα το βραδυ να φορτισει κλειστο και κοιμηθηκα. οταν το ανοιξα το πρωι δεν ειχε φορτισει καθολου και χτυπαγε οτι τελειωνει η μπαταρια. το εβαλα να φορτισει ανοιχτο και δεν πηρε μπρος αμεσως! μετα απο 2-3 φορες που εβαλα εβγαλα φορτιστη ξεκινησε κανονικα. ελπιζω να μην το ξανακανει τωρα στην 2ι φορτιση!

και εγω αυτην την δευτερη περιμενω γιαιτ μετα που το ξαναεκλεισα φορτισε κανονικα!τι να πω η νεκροψια θα δειξει

stamatis3133
17 Φεβ. 2010, 16:58
Γεια σας και παλι!
Να ρωτησεις τους κυριους και τις κυριες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΙ, ΜΕ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ? ΜΥΡΕ ΓΚΡΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ

γιατι δεν βρισκω οπως εγινε αντιληπτο

Καλημερα,

και εγω αυτην την δευτερη περιμενω γιαιτ μετα που το ξαναεκλεισα φορτισε κανονικα!τι να πω η νεκροψια θα δειξει
Εχω παρει αυτη σε διαφανο και μαυρο,σοβαρη,λεπτη και ανετη.
Το μονο που εχει λαθος για μενα ειναι οτι για να φορτισεις πρεπει να την βγαλεις λιγο.
Α και εχω βαλει και ενα screen protector και ειναι κομπλε!

http://cgi.ebay.com/CLEAR-CRYSTAL-GEL-SOFT-SKIN-CASE-COVER-FOR-NOKIA-E52-b_W0QQitemZ220536911384QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?ha sh=item3359063618#ht_2879wt_1165

yanastas
17 Φεβ. 2010, 16:59

Να ένα: http://shop.brando.com/search.php?keyword=e52&Submit=Product+Search

impreza_sti
17 Φεβ. 2010, 17:15
Να θυμίσω πως για ότι έχει σχέση με αξεσουάρ συζητάμε στο αντίστοιχο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87159)
Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί εκεί.
Ευχαριστώ.

ethenelos
17 Φεβ. 2010, 17:33
καλησπερα.πως μπορω να παρω παιχνιδια απο αλλες συσκευες νοκια απλες η με symbian που ειναι κλειδωμενα για να τα βαλω στο ε-52.

gianpithio
17 Φεβ. 2010, 17:53
Θα πρεπει να βρεις το αρχειο εγκαταστασης η απο την επισημη σελιδα η να βρεις την εφαρμογη σπασμενη.

Εαν χρειαστεις κατι αλλο για εφαρμογες συζηταμε Εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726) και για παιχνιδια Εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124562) ;)

Sammo
19 Φεβ. 2010, 11:52
Λοιπον το θεμα με την φόρτιση επανέρχεται.
Στην δέυτερη φόρτιση έκανε ακριβώς τα ίδια με την πρώτη.Μόνο σε λειτουργία "φόρτιζε". Φόρτιζε είναι μια κουβέντα καθώς μετά τέσσερις λισως και έξι ώρες ακόμα "φόρτιζε".Αφού λοιπόν φόρτιζε έτσι το ξαναέκλεισα και φορτιζε κανονικά!

Κακό πράγμα να παίρνεις κάτι και να σου βγάζει προβλήματα

Και με το gps κάτι πρέπει να τρέχει αλλα ίσως να φταίω και εγώ θα δείξει

atlasjd
19 Φεβ. 2010, 13:28
θα ηθελα να ρωτησω κατι: καθως ειμουν στο νετ και σερφαρα μου εβγαλε μνημη πληρης (κατεβαζα το google street view) και σταματησε. αυτο σημαινει οτι γεμισε η μνημη του τηλεφωνου? πως ελευεθερωνω χωρο? καιπου ξερω τι πρεπει να σβησω ή νσ μεταφερω στην εξωτερικη μνημη και πως γινετε?

Τελος θα ηθελα να μου πει καποιος που μπορω να βρω να εγκαταστησω το adobe flash player. εψαξα παντου αλλα δεν το βρισκω.

ion83
19 Φεβ. 2010, 17:58
Λοιπον το θεμα με την φόρτιση επανέρχεται.
Στην δέυτερη φόρτιση έκανε ακριβώς τα ίδια με την πρώτη.Μόνο σε λειτουργία "φόρτιζε". Φόρτιζε είναι μια κουβέντα καθώς μετά τέσσερις λισως και έξι ώρες ακόμα "φόρτιζε".Αφού λοιπόν φόρτιζε έτσι το ξαναέκλεισα και φορτιζε κανονικά!

Κακό πράγμα να παίρνεις κάτι και να σου βγάζει προβλήματα

Τελικά αυτό ακούγεται από όλο και από περισσότερους και τείνει να γίνει επιβεβαιωμένο bug για το Ε52. Οι αναβαθμίσεις έρχονται και παρέρχονται, δεν φαίνεται να γίνεται κάτι και όλα δείχνουν πως μάλλον πρόκειται για hardware bug για το οποίο η ΝΟΚΙΑ φαίνεται να "ποιεί τη νήσσα"...:sick:

mafiagalou
23 Φεβ. 2010, 14:19
μου εστειλαν ενα αρχειο jar με bluetooth, αυτο πως μπορω να το αποθηκευσω στην καρτα μνημης ετσι ωστε μετα να το περασω στον υπολογιστη μου;

gianpithio
23 Φεβ. 2010, 14:42
Aνοιξε τον x-plore Menu > Tools > Messaging επελεξε το jar και αντιγραφη στην καρτα.

lemanis
23 Φεβ. 2010, 19:53
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το MMSc software της vodafone κάνει αυτόματα resize τις εικόνες.

Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο; Με κινητό sonyericsson της σειράς πάλι έκανε resize τις εικόνες το δίκτυο, αλλά τις κατέβαζε στα 100-150kb.

Με το Ε52, τις κατεβάζει σε μέγεθος γραμματόσημου (3-5 kb), ό,τι ρυθμίσεις κι αν έκανα στα MMS ή στην κάμερα του κινητού. Υπάρχει κανείς που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα; :(

mafiagalou
25 Φεβ. 2010, 11:00
απο προχθες που εκανα αναβαθμιση με την τελευταια εκδοση του λογισμικου η μπαταρια τελειωνει πολυ γρηγορα. εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο;

gvg
25 Φεβ. 2010, 11:40
απο προχθες που εκανα αναβαθμιση με την τελευταια εκδοση του λογισμικου η μπαταρια τελειωνει πολυ γρηγορα. εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο;
ναι ισχυει κ εμενα μου κραταγε 6 μερες με wifi τωρα 3 με 4

mafiagalou
25 Φεβ. 2010, 11:59
καποια λυση υπαρχει;
μπορουμε να επιστρεψουμε σε προγενεστερη εκδοση;;

stendor
25 Φεβ. 2010, 12:09
καποια λυση υπαρχει;
μπορουμε να επιστρεψουμε σε προγενεστερη εκδοση;;
Όχι δεν μπορείς να επιστρέψεις σε προηγούμενη έκδοση firmware.

Navar
26 Φεβ. 2010, 18:05
Πριν μια ωρα μια φιλη μου εχασε το κινητο της Ε52.Εγω μεσα στο pc μου μεσω pc suite εχω κανει back up τα παντα.Πως μπορω να τα γραψω σε cd τουλαχιστον τις επαφες της για να μην γινει Αστερω και την ψαχνω???:):)

Angelos1983
26 Φεβ. 2010, 18:32
Μολις ορισα και εγω το mail μεσω το κινητου.Μια χαρα παει μεν αλλα θελω να ρωτησω αν μπορω να μπω στο mail με ασυρματο δικτυο μεσω router για να μην υπαρχει χρεωση ή αν μπαινει μονο με web vodafone στο mail.

spireto
26 Φεβ. 2010, 19:33
Πριν μια ωρα μια φιλη μου εχασε το κινητο της Ε52.Εγω μεσα στο pc μου μεσω pc suite εχω κανει back up τα παντα.Πως μπορω να τα γραψω σε cd τουλαχιστον τις επαφες της για να μην γινει Αστερω και την ψαχνω???:):)

οταν κανεις back up με το pc suite σου γραφει την διαδρομη που αποθηκευεται το αρχειο.
Τα εχει ολα τα αρχεια με το ονομα της καθε συσκευης και με την ημερομηνια.

Βρισκεις τα αρχεια και τα αντιγραφεις σε cd ἠ οπου αλλου θες.

mafiagalou
26 Φεβ. 2010, 22:53
ρε παιδια πηρα το κινητο για να κραταει η μπαταρια του 5-6 μερες και μετα το τελευταιο firmware κραταει 1,5 μερες.
βρειτε μου σας παρακαλω καποια λυση!

Tna
27 Φεβ. 2010, 08:16
κάνε format (hard) και δες τι κάνει από κατανάλωση.

Εμένα η συσκευή δεν είχε ποτέ 6 μέρες με πλήρη χρήση

mafiagalou
27 Φεβ. 2010, 09:58
anyway, η φυσιολογικη αναμονη για αυτη τη συσκευη ποια ειναι;

Tna
27 Φεβ. 2010, 12:13
εξαρτάται από την χρήση. Εμένα πχ όταν χρησιμοποιώ opera mini έναντι του default browser για Internet η αναμονή πέφτει στην 1- 1,5 μέρα. Η χρήση σε αυτή την περίπτωση είναι περίπου 1 ώρα κλήσεις , ~20 μηνύματα και καμια ώρα browsing. Επίσης emails 4-5.

Δυστυχώς παρά την πολύ διαφήμιση από πολλούς χρήστες εδώ μέσα, τα e5x όπου x > 1 δεν έχουν καλύτερη business απόδοση(ούτε καν ίση) με άλλα business τηλέφωνα της αγοράς (δική μου εκτίμηση βέβαια)

panosth
27 Φεβ. 2010, 13:25
Σχετικά με την αναμονή με την τελευταία έκδοση λογισμικού και έχοντας 2 Ε52 στο γραφείο έχω να παρατηρήσω τα εξής :

1) Το ένα δουλεύει συνεχώς με Push Vodafone email Visto και με αρκετή ομιλία /sms φτάνει τις 3 ημέρες αναμονή.
2) Το δεύτερο χωρίς την υπηρεσία push email, αλλα με πολύ ομιλία / sms φτάνει τις 4 ημέρες.

Και τα 2 δεν δουλεύουν σε 3G.

Σε σύγκριση με τα άλλα κινητά που έχουμε στην δουλειά (Ε72 / Ε71), μπορώ να πώ ότι το Ε52 σχεδόν ξεπερνάει τους μέσους όρους αναμονής των παραπάνω κινητών.

georginos
27 Φεβ. 2010, 16:23
κάνε format (hard) και δες τι κάνει από κατανάλωση.

Εμένα η συσκευή δεν είχε ποτέ 6 μέρες με πλήρη χρήση

Με hard format γίνεται και επαναφορά του κωδικού ασφαλείας??
Αν ναι,πωε γίνεται?

Itchrist86
27 Φεβ. 2010, 16:28
Ναι γίνεται εφόσον το κάνεις όμως έχοντας όμως κλειστό το κινητό.
Στο FAQ υπάρχει άρθρο που αναλύει το πώς γίνεται.

mafiagalou
27 Φεβ. 2010, 19:51
εκανα hard format στο τηλεφωνο, περνοντας καποιες εφαρμογες μου εμφανιζει ενα μηνυμα που λεει οτι η εφαρμογη ηδη υπαρχει και αν θελω αντικατασταση, αυτο γιατι το εμφανιζει;
εκανα κατι λαθος

impreza_sti
27 Φεβ. 2010, 20:04
Αν έκανες format μόνο στο τηλέφωνο και όχι και στην κάρτα μνήμης τότε είναι λογικό.Όταν κάνουμε format κάνουμε και στην εσωτερική μνήμη και στην εξωτερική.

mafiagalou
27 Φεβ. 2010, 20:11
Αν έκανες format μόνο στο τηλέφωνο και όχι και στην κάρτα μνήμης τότε είναι λογικό.Όταν κάνουμε format κάνουμε και στην εσωτερική μνήμη και στην εξωτερική.

και στα δυο εκανα

gianpithio
27 Φεβ. 2010, 20:33
Μπες στην διαχ. εφαρμογων και πες μας εαν υπαρχει εγκατεστημενη η εφαρμογη. Για ποια εφαρμογη γραφεις? Μπορει να ειναι προεγκατεστημενη. Εαν χρειαστεις κατι αλλο καλυτερα να συνεχισουμε στο επισημο θεμα των εφαρμογων :rolleyes:

mafiagalou
28 Φεβ. 2010, 09:42
Μπες στην διαχ. εφαρμογων και πες μας εαν υπαρχει εγκατεστημενη η εφαρμογη. Για ποια εφαρμογη γραφεις? Μπορει να ειναι προεγκατεστημενη. Εαν χρειαστεις κατι αλλο καλυτερα να συνεχισουμε στο επισημο θεμα των εφαρμογων :rolleyes:

το φορματ το εκανα με τον κωδικο *#7370# και μετα μεσω του υπολογιστη εκανα διαμορφωση στην καρτα μνημης.
δεν ηταν προεγκατεστημενες οι εφαρμογες και δεν το εκανε σε μια αλλα σε αρκετες εφαρμογες

chryant
1 Μάρ. 2010, 05:24
παιδια σκεφτομαι να αγορασω την συσκευη αλλα διαβαζοντας τις προηγουμενες σελιδες προσεξα οτι η συσκευη πασχει απο διαφορα περιεργα λογισμικου και υλικου. Αξιζει η αγορα της ή μαπα το καρπουζι?

fotgold
1 Μάρ. 2010, 13:34
Καλησπέρα. Σύντομα θα αγοράσω το nokia e52. Το προβλημά μου είναι το εξής:
Πώς γίνεται όταν συνδέεται με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου (μέσω bluethooth) να συνδέεται μόνο όταν θέλω να λάβω ή να κάνω μια κλήση, κ όχι όταν χρεισημοποιώ το τηλέφωνο (μηνύματα κλπ)? Είναι πολύ σπαστικό να διακόπτεται συνέχεια ό,τι ακούω στο αμαξι επειδή έχω ένα μύνημα ή θέλω να δώ κάτι σε αυτό. Δεν με ενδιαφέρει να μπορώ να άκουσω ένα αρχειο μουσικής απο το τηλέφωνο στο αμαξι.
Ευχαριστώ.

atlasjd
1 Μάρ. 2010, 13:54
καθως ειμουν στο νετ και σερφαρα μου εβγαλε μνημη πληρης (κατεβαζα το google street view) και σταματησε. αυτο σημαινει οτι γεμισε η μνημη του τηλεφωνου? πως ελευεθερωνω χωρο? καιπου ξερω τι πρεπει να σβησω ή νσ μεταφερω στην εξωτερικη μνημη και πως γινετε?

Τελος θα ηθελα να μου πει καποιος που μπορω να βρω να εγκαταστησω το adobe flash player. εψαξα παντου αλλα δεν το βρισκω. σε πολλες σελιδες το ζηταει για να παιξουν βιντεο

Itchrist86
1 Μάρ. 2010, 14:29
Καθάρισε τη cache του Ιστού.
Αυτό γίνεται πατώντας Options > Clear privacy data > Cache ή All.

Για το δεύτερο, έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές.
Κάνε το κόπο να το ψάξεις και μόνος σου.

yanastas
1 Μάρ. 2010, 15:12
Καλησπέρα. Σύντομα θα αγοράσω το nokia e52. Το προβλημά μου είναι το εξής:
Πώς γίνεται όταν συνδέεται με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου (μέσω bluethooth) να συνδέεται μόνο όταν θέλω να λάβω ή να κάνω μια κλήση, κ όχι όταν χρεισημοποιώ το τηλέφωνο (μηνύματα κλπ)? Είναι πολύ σπαστικό να διακόπτεται συνέχεια ό,τι ακούω στο αμαξι επειδή έχω ένα μύνημα ή θέλω να δώ κάτι σε αυτό. Δεν με ενδιαφέρει να μπορώ να άκουσω ένα αρχειο μουσικής απο το τηλέφωνο στο αμαξι.
Ευχαριστώ.

Μάλιστα! Το είδαμε και αυτό!
Γενικά οι συνδέσεις bluetooth έχουν διάφορα θέματα, όχι μόνο στο Ε52 αλλά σε όλες τις συσκευές. Για να γίνει μία σύνδεση bluetooth μεταξύ δύο συσκευών σωστά πρέπει και οι δύο να υποστηρίζουν το ίδιο σετ bluetooth υπηρεσιών και με τον ίδιο τρόπο.
Εμένα για παράδειγμα, δεν έχει τη συμπεριφορά που περιγράφεις στο αυτοκίνητό μου. Όταν δέχομαι μήνυμα ακούω τον ήχο από το τηλέφωνο. Όταν πατάω τα πλήκτρα δεν ακούω ήχο από πουθενά! Σε καμία από τις προηγούμενες περιπτώσεις δεν διακόπτεται ο ήχος του ραδιοφώνου ή του CD του αυτοκινήτου.

Προσωπικά έχω άλλα προβλήματα με το bluetooth τα οποία έχω ήδη αναφέρει σε άλλα post και τα οποία είναι άλυτα.
Δεν γνωρίζω αν στην περίπτωσή σου υπάρχει λύση. Πάντως αμφιβάλλω.
Δοκίμασε ίσως να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου σου μήπως έχουν να σου προτείνουν κάτι αυτοί. Μια αναβάθμιση ίσως.
Σε εμένα έχει παίξει αυτό το σενάριο.

atlasjd
1 Μάρ. 2010, 17:13

Το εχω κανει αυτο, αλλα και παλι μετα μου εβγαζε το ιδιο μυνημα. Υπαρχει επιλογη να βαλω τον browser να αποθηκευει στην εξτρα μνημη και οχι του τηλεφωνου που ειναι μικρη πολυ?

Εψαξα αλλα δεν βρισκω το adobe flassh player για Ε52. διαβασα και τισ 79 σελιδες αυτου του thread μολις το αγορασα, οποτε αν δεν σε πειραζει και ξερεις πες μου που μπορω να το βρω

thx

Itchrist86
1 Μάρ. 2010, 17:19
1) Όχι, δεν υπάρχει σχετική επιλογή.
Πάντως για το street view μπορείς να κατεβάσεις τη σχετική εφαρμογή από τη google.
Κάνε μια αναζήτηση, θα τη βρεις αμέσως.

2) Το κινητό ΔΕΝ υποστηρίζει πλήρως το Flash!
Αυτό που έχει ενσωματωμένο είναι το Flash Lite 3.0 το οποίο είναι σε θέση να εμφανίζει μόνο μερικά από τα flash animations των ιστοσελίδων.
Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το Adobe Flash Player διότι δεν είναι διαθέσιμο για τα κινητά αυτά.

fotgold
2 Μάρ. 2010, 09:27
Μάλιστα! Το είδαμε και αυτό!
Γενικά οι συνδέσεις bluetooth έχουν διάφορα θέματα, όχι μόνο στο Ε52 αλλά σε όλες τις συσκευές. Για να γίνει μία σύνδεση bluetooth μεταξύ δύο συσκευών σωστά πρέπει και οι δύο να υποστηρίζουν το ίδιο σετ bluetooth υπηρεσιών και με τον ίδιο τρόπο.
Εμένα για παράδειγμα, δεν έχει τη συμπεριφορά που περιγράφεις στο αυτοκίνητό μου. Όταν δέχομαι μήνυμα ακούω τον ήχο από το τηλέφωνο. Όταν πατάω τα πλήκτρα δεν ακούω ήχο από πουθενά! Σε καμία από τις προηγούμενες περιπτώσεις δεν διακόπτεται ο ήχος του ραδιοφώνου ή του CD του αυτοκινήτου.

Προσωπικά έχω άλλα προβλήματα με το bluetooth τα οποία έχω ήδη αναφέρει σε άλλα post και τα οποία είναι άλυτα.
Δεν γνωρίζω αν στην περίπτωσή σου υπάρχει λύση. Πάντως αμφιβάλλω.
Δοκίμασε ίσως να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου σου μήπως έχουν να σου προτείνουν κάτι αυτοί. Μια αναβάθμιση ίσως.
Σε εμένα έχει παίξει αυτό το σενάριο.
Το πήρα το κινητό κ το δοκίμασα. Δυστυχώς δεν μεταφέρει μόνο την ομιλία. Δοκίμασα κ bluetooth ακουστικό κ συμβαίνει το ίδιο. Αυτό που θέλω να κάνει είναι να απενεργοποιήται αυτόματα το A2DP? ή είναι κάποια άλλη λειτουργία?

stendor
2 Μάρ. 2010, 10:00
Το πήρα το κινητό κ το δοκίμασα. Δυστυχώς δεν μεταφέρει μόνο την ομιλία. Δοκίμασα κ bluetooth ακουστικό κ συμβαίνει το ίδιο. Αυτό που θέλω να κάνει είναι να απενεργοποιήται αυτόματα το A2DP? ή είναι κάποια άλλη λειτουργία?
Καλημέρα.
Δυστυχώς το A2DP δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί. Ή θα το συνηθίσεις ή θα αγοράσεις ΒΤ ακουστικό για να το έχεις όταν θες να μιλήσεις. Πολλοί θα ήθελαν να μπορούν να απενεργοποιήσουν το A2DP αλλά ακόμα δεν έχουμε αυτή την επιλογή.

georginos
3 Μάρ. 2010, 14:45
Με hard format γίνεται και επαναφορά του κωδικού ασφαλείας??
Αν ναι,πωε γίνεται?

Ναι γίνεται εφόσον το κάνεις όμως έχοντας όμως κλειστό το κινητό.
Στο FAQ υπάρχει άρθρο που αναλύει το πώς γίνεται.

Έκανα hard format με κλειστό το κινητό αλλά τπτ.Ο κωδικός ασφαλείας παραμένει άγνωστος.Και με τους υπόλοιπους τρόπους που διάβασα στο forum δε μπορεσα να κάνω τπτ.Με την αναβάθμιση γίνεται ή να πάω στη nokia και να τελειώνω?

georginos
9 Μάρ. 2010, 00:03
Έκανα hard format με κλειστό το κινητό αλλά τπτ.Ο κωδικός ασφαλείας παραμένει άγνωστος.Και με τους υπόλοιπους τρόπους που διάβασα στο forum δε μπορεσα να κάνω τπτ.Με την αναβάθμιση γίνεται ή να πάω στη nokia και να τελειώνω?

Τελικά η λύση βρέθηκε με συνδυασμό των παρακάτω οδηγών:
Τρόπος 2 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380)

Τρόπος 3 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2810183#post2810183)

fotxasi
9 Μάρ. 2010, 13:31
Παιδιά καλημέρα κι απο μένα
Την βοήθεια σας.
Κάτι έκανα και δεν "μπαίνει" στο ιντερνετ με τίποτε

ref5412
9 Μάρ. 2010, 16:00
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος τρόπος αλλαγής της γλώσσας γραφής (Ελληνικά - Αγγλικά) μέσω κάποιας συντόμευσης πλήκτρων; Πρέπει μόνιμα να πηγαίνω στο "επιλογές"κτλ;

yanastas
10 Μάρ. 2010, 10:38
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος τρόπος αλλαγής της γλώσσας γραφής (Ελληνικά - Αγγλικά) μέσω κάποιας συντόμευσης πλήκτρων; Πρέπει μόνιμα να πηγαίνω στο "επιλογές"κτλ;

Απ' όσο γνωρίζω, ή αυτό που αναφέρεις, ή Κεντρικό κουμπί --> Επιλογές εισαγωγής κτλ., ή * --> Επιλογές εισαγωγής.
Όλα δυστυχώς είναι περίπου εξίσου άβολα.
Η αλλαγή γλώσσας κατά την εισαγωγή κειμένου στα Nokia θυμίζει λίγο την κατάσταση με το τελικό ς στα Sony Ericsson, που για χρόνια έλειπε από όλα τους τα κινητά.
Το καλό είναι ότι προσέθεσαν και Δεύτερη γλώσσα γραφής για το Τ9, πράγμα που δεν είναι το ίδιο βέβαια.

PRATINAS
10 Μάρ. 2010, 17:34
Tον τελευταίο καιρό,
στα καλά καθούμενα μου βγάζει το μήνυμα...
"Επιλέξτε σύνδεση
Διαδίκτυο
---------
Υπηρεσίες WAP
-------- "

Επαναλαμβάνω στα καλά καθούμενα, είτε δουλευώ το κινητό,
είτε το έχω να ... κάθεται...
Είναι bug αυτό? Έχει συμβεί και σε κάποιον αλλό?
Του έκανα ένα hard format αλλά τίποτα δεν άλλαξε.
Καμία λύση?

georginos
10 Μάρ. 2010, 18:00
Έχεις βάλει να κάνει κάποια ενημέρωση(update)?
Αλλά και να είχες με hard format θα έπρεπε να στρώσει..

Κοίτα τις ρυθμίσεις σου στα mail,παγκόμια ώρα κτλπ.

ref5412
10 Μάρ. 2010, 23:06

Μου έκανε κι εμένα το ίδιο όταν εγκατέστησα τον Opera. Μόλις τον απεγκατέστησα όλα έφτιαξαν. Είναι μάλλον bug του προγράμματος.

PRATINAS
11 Μάρ. 2010, 12:08
update σκέφτομαι να του κάνω πλέον,
αλλά απ ότι έχω διαβάσει, κάνει το κινητό πιο άργο.
:( έχω μπερδευτεί.

bobmastoras
11 Μάρ. 2010, 22:15
Ρε παιδιά μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το ακουστικό και ακούγεται χάλια?

ion83
11 Μάρ. 2010, 23:06
update σκέφτομαι να του κάνω πλέον,
αλλά απ ότι έχω διαβάσει, κάνει το κινητό πιο άργο.
:( έχω μπερδευτεί.Τρίχες κατσαρές, με το συμπάθιο!!! Αν και η αναβάθμιση αυτή δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, εν τούτοις η καθυστέρηση αυτή είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά και δεν υφίσταται, τουλάχιστον σε συνειδητό επίπεδο...;)

Tna
12 Μάρ. 2010, 09:13
Τρίχες κατσαρές, με το συμπάθιο!!! Αν και η αναβάθμιση αυτή δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, εν τούτοις η καθυστέρηση αυτή είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά και δεν υφίσταται, τουλάχιστον σε συνειδητό επίπεδο...;)

εμένα η νέα έκδοση μου φαίνεται ταχύτερη! μόνο στην αναζήτηση επαφών έχει μια ελάχιστη καθυστέρηση

Terminator
12 Μάρ. 2010, 16:43
Tον τελευταίο καιρό,
στα καλά καθούμενα μου βγάζει το μήνυμα...
"Επιλέξτε σύνδεση
Διαδίκτυο
---------
Υπηρεσίες WAP
-------- "

Επαναλαμβάνω στα καλά καθούμενα, είτε δουλευώ το κινητό,
είτε το έχω να ... κάθεται...
Είναι bug αυτό? Έχει συμβεί και σε κάποιον αλλό?
Του έκανα ένα hard format αλλά τίποτα δεν άλλαξε.
Καμία λύση?
Kαλησπέρα,

Ψάχνει δικτυο για να ενημερωσει τα email σου.
Λογικά εχεις βάλει ρυθμίσεις για email.

Μου το κανει και εμενα, δεν ξερω πως απενεργοποιείται.

PRATINAS
12 Μάρ. 2010, 17:01
Mάλλον δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση για αυτό.
Το απενεργοποίησα και ηρέμησα. :p

alroi_gr
15 Μάρ. 2010, 17:14
Γεια σας

Μολις μου ηρθε και σε μενα το Ε52. Ομορφο!!!Αλλα δεν μπορω να περασω τισ επαφες απο το outlook μεσω Pc Suite.Το μηνυμα που μου εμφανιζει ειναι:

-Πληροφορίες PC Sync.

Το κινητό τηλέφωνο δεν ήταν δυνατό να παρέχει το σωστό όνομα χρήστη ή κωδικό πρόσβασης για το PC Sync.
Το PC Sync έχει τερματίσει το συγχρονισμό.

Πιθανή λύση

Ελέγξτε ότι το όνομα χρήστη και ο κωδικός πρόσβασης είναι ίδιοι στο PC Sync και στο κινητό τηλέφωνο και επανεκκινήστε το συγχρονισμό.

Καμια ιδεα?
Ευχαριστω

.. ....

ακυρο το βρηκα

ref5412
16 Μάρ. 2010, 14:34
Ρε παιδιά επειδή έχω ψιλοχαθεί, ας μου δώσει κάποιος ένα link με οδηγίες εγκατάστασης του ndrive. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Itchrist86
16 Μάρ. 2010, 14:42
NDrive for S60 3rd Edition (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242145)

tomtom44
17 Μάρ. 2010, 11:08
Λοιπόν επειδή πολλοί ρωτάνε, παραθέτω παρακάτω τα improvements της νέας έκδοσης όπως τα βρήκα από ένα σύντονο search στο google:

UPDATED KEY BASELINES
-Browser
-FS Email
-Music Store
-Maps
-Settings Wizard 6

SEVERAL CORRECTIONS IN THE FOLLOWING AREAS
-Audio quality: uplink noise cancellation parameters updated
-FS calendar, Contacts, Home Screen and Meeting request
-Hands Free Voice UI
-Predictive text input
-Ovi Contacts
-VPN
-Gallery
-VoIP
-BT

Δεν βρίσκω κάτι το ουσιαστικό εκτός αν διορθώθηκε το πρόβλημα που έχουν μερικοί με το noise cancelation που πείραξαν!!

alex61
17 Μάρ. 2010, 11:32
Λοιπόν επειδή πολλοί ρωτάνε, παραθέτω παρακάτω τα improvements της νέας έκδοσης όπως τα βρήκα από ένα σύντονο search στο google:

UPDATED KEY BASELINES
-Browser
-FS Email
-Music Store
-Maps
-Settings Wizard 6

SEVERAL CORRECTIONS IN THE FOLLOWING AREAS
-Audio quality: uplink noise cancellation parameters updated
-FS calendar, Contacts, Home Screen and Meeting request
-Hands Free Voice UI
-Predictive text input
-Ovi Contacts
-VPN
-Gallery
-VoIP
-BT

Δεν βρίσκω κάτι το ουσιαστικό εκτός αν διορθώθηκε το πρόβλημα που έχουν μερικοί με το noise cancelation που πείραξαν!!

Για ποιά έκδοση μιλάμε? Την 031.012?

tomtom44
17 Μάρ. 2010, 11:51
Για ποιά έκδοση μιλάμε? Την 031.012?

Ναι!!!!!!!!

stamatis3133
17 Μάρ. 2010, 12:12
Ναι!!!!!!!!
Αν δεν εχεις προβλημα, ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!

Δεν ειδα καποια ουσιαστικη διαφορα προς το καλυτερο,μονο οτι ειναι πιο αργο πια.

tomtom44
17 Μάρ. 2010, 12:44
Δυστυχώς την έκανα χθες το βράδυ, πριν μπω και διαβάσω όλα αυτά εδώ μέσα. Ωστόσο, δεν είδα καθυστερήσεις που λένε πολλοί εδώ μέσα! Νομίζω ότι είναι υπερβολές αλλά θα επανέλθω μετά από ενδελεχή χρήση!!

Αν δεν εχεις προβλημα, ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!

Δεν ειδα καποια ουσιαστικη διαφορα προς το καλυτερο,μονο οτι ειναι πιο αργο πια.

rhesusdr
17 Μάρ. 2010, 18:35
Καλησπερα!θελω βοηθεια!
Εκανα αναβαθμιση το Ε52 απο το pc suite και τωρα δεν εχω ελληνικα καθολου, ουτε μπορω να τα επιλεξω γιατι δεν υπαρχουν στη λιστα!ειμαι ασχετος!
HELP!

impreza_sti
17 Μάρ. 2010, 18:49
Τα Ελληνικά τα έχασες γιατί η συσκευή σου είναι παραεισαγωγής.Στο faq (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200090) της πρώτης σελίδας αναφέρεται τι ακριβώς συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και τι μπορείς να κάνεις αν θες να περάσεις τα Ελληνικά μόνος.Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να περάσεις τα Ελληνικά σε κάποιο nokia shop.
Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής
(αλλαγή product code) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380)

Nikos_s3
17 Μάρ. 2010, 19:21
Nokia E52 firmware 33.002....το νου σας..;)

bobmastoras
17 Μάρ. 2010, 21:00
κατεβάζει...

lefkal
17 Μάρ. 2010, 21:57
Για να δούμε τι διορθώνει η νέα έκδοση...

PrivateerME45
17 Μάρ. 2010, 22:51
Καλως ήρθα και εγώ στο Ε52, μόλις σήμερα το παρέλαβα ως εταιρικό κινητό... :D

alex61
18 Μάρ. 2010, 08:22
Δυστυχώς την έκανα χθες το βράδυ, πριν μπω και διαβάσω όλα αυτά εδώ μέσα. Ωστόσο, δεν είδα καθυστερήσεις που λένε πολλοί εδώ μέσα! Νομίζω ότι είναι υπερβολές αλλά θα επανέλθω μετά από ενδελεχή χρήση!!
Μου άρεσε το "ενδελεχή χρήση!!". :up: Ομοίως και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά.

REFEREE1980
18 Μάρ. 2010, 10:52
Μόλις το αναβάθμισα σε 033.002 :happy:
αλλά το πρόβλημα της επεξεργασίας ετικέτας στις επαφές παραμένει... :(
άραγε διορθώθηκε τίποτα? :wacko: Ξέρει κανείς τι θα έπρεπε να φτιάχνει αυτη η αναβάθμιση? :worry:
(η μνήμη του τηλεφώνου μου αυξήθηκε απο 15ΜΒ σε20,2!!!)

Nikos_s3
18 Μάρ. 2010, 11:00
η μνήμη είναι ένα από αυτά που βελτιώθηκαν...τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν κυρίως με τους χάρτες...οπότε μη περιμένεις και πολλές τρανταχτές διαφορές...

REFEREE1980
18 Μάρ. 2010, 11:21
η μνήμη είναι ένα από αυτά που βελτιώθηκαν...τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν κυρίως με τους χάρτες...οπότε μη περιμένεις και πολλές τρανταχτές διαφορές...

πρέπει να αναβαθμίσω και τους χάρτες? έχω 3.03

Nikos_s3
18 Μάρ. 2010, 15:39
Software improvements & corrections:
Improvements in showing special characters in Mail for Exchange

New Features:

* Update to Maps 3 SR3 offering Free Navigation
* Shows your position with both network and A-GPS positioning
* Quickly find places with the new one-box search
* Share your location on Facebook
* Store favourite places and regular routes and copy them to Maps at ovi.com
* Free turn-by-turn drive navigation with real time traffic info, lane assistance, speed limit warnings and automatic re-routing
* Free walk navigation
* Check the Weather where you are
* Get a free GPS enabled Lonely planet guide
* Free Michelin guide
;)

TN97
18 Μάρ. 2010, 16:27
Updated... Άντε να δούμε στην πράξη τι γίνεται.

Tna
18 Μάρ. 2010, 17:32
Προσοχή τι κάνετε στα νόκια shop καθώς δεν συνεργάζονται πλέον με τη νόκια. Προχθές που πήγα την συσκευή μου σε ένα και πλήρωσα για την επισκευή και μετά πληροφορήθηκα από την νόκια customer care πώς χάθηκε η εγγυηση μου αν το επισκευασα στα νόκια shop... !!

haigoeo
18 Μάρ. 2010, 18:04
Προσοχή τι κάνετε στα νόκια shop καθώς δεν συνεργάζονται πλέον με τη νόκια. Προχθές που πήγα την συσκευή μου σε ένα και πλήρωσα για την επισκευή και μετά πληροφορήθηκα από την νόκια customer care πώς χάθηκε η εγγυηση μου αν το επισκευασα στα νόκια shop... !!

Καπου το πηρε το αυτι μου αυτο που λες για την διακοπη συνεργασιας. Και θελω να ρωτησω, αν εχουμε προβλημα με τα νοκια απο εδω και περα που απευθυνομαστε?

Angelos1983
18 Μάρ. 2010, 18:24
Δυο ερωτησεις.
1.Που μπορω να απευθυνθω σε nokia customer care;
2.Οταν μπαινω στους χαρτες το εχω ρυθμισει μεν να μπαινει απο το router και οχι απο το web vodafone αλλα στην ουσια ειναι σα να μπαινει και απο τα δυο ταυτοχονα..:S
Μπορω να το αλλαξω αυτο και να μπαινω μονο απο το router?

ref5412
19 Μάρ. 2010, 11:35
Καλημέρα. Εδώ και καιρό έχω διαθέσιμο update αυτό που γράφει ο τίτλος αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι χρήσιμο ή όχι. Ξέρει κανείς κάτι?

Itchrist86
19 Μάρ. 2010, 12:03
http://tinyurl.com/ygq8bxd
1ο αποτέλεσμα...

alex61
19 Μάρ. 2010, 12:08
1ο αποτέλεσμα...
Πειράζει που δεν το κατάλαβα?

ref5412
19 Μάρ. 2010, 12:35
1ο αποτέλεσμα...

Ευχαριστώ, αλλά εννοούσα αν ξέρετε κάτι εσείς...

Itchrist86
19 Μάρ. 2010, 12:38
Πειράζει που δεν το κατάλαβα?
Επιτρέπει σε εφαρμογές που είναι γραμμένες σε γλώσσα προγραμματισμού Python να εκτελούνται από το λειτουργικό σύστημα αφού αυτό δεν παρέχει εγγενή υποστήριξη.

fotgold
19 Μάρ. 2010, 16:27
υπάρχει τρόπος να συνδέσω το τηλ στο computer κ να μην φορτίζει?

Itchrist86
19 Μάρ. 2010, 16:39
Όχι.
Αν έχεις usb hub, δοκίμασε συνδέοντας το μέσω αυτού μπας και καταφέρεις να το κάνεις μη φορτίζει, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

milanmaniac
19 Μάρ. 2010, 19:03
Αξίζει να κάνω την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό? Κάποιοι λένε ότι μενού γίνεται πιο αργό. Είναι αλήθεια? Θα δω καμία βελτίωση?

katerini
19 Μάρ. 2010, 21:09
Μαλλον ειναι λιγο περιεργος ο "κοσμος" στο Παρων ενοτητα, για να μου σβηνουν τα ποστ χωρις λογο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, απο το 2003 που ειμαι μελος. Τελος παντων. Κατι θα ξερει ο κυριος παραπανω.
Να ξαναθεσω την ερωτηση.
Αξιζει παιδια το κινητο, γιατι κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.
Ευχαριστω!

petrosa
19 Μάρ. 2010, 22:57
[QUOTE=katerini;3122355]Μαλλον ειναι λιγο περιεργος ο "κοσμος" στο Παρων ενοτητα, για να μου σβηνουν τα ποστ χωρις λογο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, απο το 2003 που ειμαι μελος. Τελος παντων. Κατι θα ξερει ο κυριος παραπανω.
Να ξαναθεσω την ερωτηση.
Αξιζει παιδια το κινητο, γιατι κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.
Ευχαριστω![/QU

κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο τραγικη η καθηστερηση στην αναζητηση.Το μεγαλυτερο προβλημα του ε 52 ειναι οτι αν δουλευεις σε εξωτερικους χωρους ειναι οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου απο ενταση ομιλιας.Δεν ακους σχεδον τιποτα.Το ιδιο προβλημα το ειχαν και αλλοι δυο συναδελφοι μου.

ion83
19 Μάρ. 2010, 23:24
κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο τραγικη η καθηστερηση στην αναζητηση.Το μεγαλυτερο προβλημα του ε 52 ειναι οτι αν δουλευεις σε εξωτερικους χωρους ειναι οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου απο ενταση ομιλιας.Δεν ακους σχεδον τιποτα.Το ιδιο προβλημα το ειχαν και αλλοι δυο συναδελφοι μου.Διαφωνώ κάθετα. Η ένταση του ακουστικού με ρύθμιση στο max είναι από τις δυνατότερες σε βαθμό που όταν οι συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος επανέρχονται σε κανονικές επιβάλλεται η μείωση του ήχου γιατί πλέον η ένταση ενοχλεί....Μιλάμε για το ενσωματωμένο ακουστικό και όχι με χρήση εξωτερικού, πάντα....:O

petrosa
19 Μάρ. 2010, 23:40
Διαφωνώ κάθετα. Η ένταση του ακουστικού με ρύθμιση στο max είναι από τις δυνατότερες σε βαθμό που όταν οι συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος επανέρχονται σε κανονικές επιβάλλεται η μείωση του ήχου γιατί πλέον η ένταση ενοχλεί....Μιλάμε για το ενσωματωμένο ακουστικό και όχι με χρήση εξωτερικού, πάντα....:O

Δεν ξερω αν πεσαμε και οι τρεις μαζι σε προβληματικη παρτιδα,παντως και μια βολτα απο διαφορα site ( gsmarena,phonereview κ.α) θα δεις οτι ειναι γνωστο προβλημα.

katerini
19 Μάρ. 2010, 23:57
Ευχαριστω παιδια. Αλλα απο οτι βλεπω η νοκια και σε αλλα μοντελα, εχει παρτιδες προβληματικες. Αν πεσεις εκει αστα να πανε.

TN97
20 Μάρ. 2010, 00:37
Σχετικά με την τελευτρία αναβάθμιση, δεν είδα κάποια αργοπορία στο μενού, στην αναζήτηση επαφών κτλ. Καμία αλλαγή.

Όσον αφορά το ακουστικό, το έχω ξαναπεί, είναι θέμα θέσης. Για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική, πρέπει να έχεις το αυτί σου περίπου στην άκρη της πρόσοψης. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

petrosa
20 Μάρ. 2010, 00:51
Σχετικά με την τελευτρία αναβάθμιση, δεν είδα κάποια αργοπορία στο μενού, στην αναζήτηση επαφών κτλ. Καμία αλλαγή.

Όσον αφορά το ακουστικό, το έχω ξαναπεί, είναι θέμα θέσης. Για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική, πρέπει να έχεις το αυτί σου περίπου στην άκρη της πρόσοψης. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Νομιζω ,και χωρις ιχνος ειρωνιας,οτι απο την στιγμη που ενα τηλ για να κανει την δουλεια για την οποια αγοραστηκε θελει ειδικο χειρισμο και κρατημα μαλλον κατι δεν παει καλα.

TN97
20 Μάρ. 2010, 06:38
Νομιζω ,και χωρις ιχνος ειρωνιας,οτι απο την στιγμη που ενα τηλ για να κανει την δουλεια για την οποια αγοραστηκε θελει ειδικο χειρισμο και κρατημα μαλλον κατι δεν παει καλα.

Κανένα ειδικό χειρισμό δεν θέλει. Απλά, όπως κάθε τηλέφωνο, για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική θέλει λίγο... κεντράρισμα. ;)

yanastas
20 Μάρ. 2010, 09:53
...κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.
Ευχαριστω!

Η επεξεργασία της ετικέτας σ' εμένα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Στην αναζήτηση ονόματος υπάρχει μία μικρή αργοπορία σε σχέση με την ταχύτητα που αναζητούσε το κινητό με την αρχική έκδοση λογισμικού. Αντικειμενικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά δεν ταιριάζει η τρέχουσα ταχύτητα αναζήτησης με τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κινητού που κατά τα άλλα είναι ταχύτατο!
Δεν το συγκρίνω με τίποτα με WM τα οποία θεωρώ ότι είναι ό,τι χειρότερο από άποψη λειτουργικού έχει περάσει από τα χέρια μου, μακράν!

katerini
20 Μάρ. 2010, 11:04
Παιδια ευχαριστω! Τωρα μενει να το αγορασω απο καπου!

aggelioforos
20 Μάρ. 2010, 11:14
Ξέρει κανείς γιατί σταμάτησε να το φέρνει το πλαίσιο? Ούτε στο site τους δεν το έχουν.....

petrosa
20 Μάρ. 2010, 15:43
Κανένα ειδικό χειρισμό δεν θέλει. Απλά, όπως κάθε τηλέφωνο, για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική θέλει λίγο... κεντράρισμα. ;)

Παντως σε κανενα ,απο τα οχι και λιγα, κινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν χρειαζοταν κεντραρισμα για να συνομιλω ανετα. Τελος παντων δεν αποκλειω την περιπτωση να επεσα σε προβληματικες συσκευες ,οπως και πολλοι αλλοι.

odontiatros1986
20 Μάρ. 2010, 17:18
Εγώ παιδιά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε με το ακουστικό, ούτε με το μικρόφωνο.

TN97
21 Μάρ. 2010, 06:44
Παντως σε κανενα ,απο τα οχι και λιγα, κινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν χρειαζοταν κεντραρισμα για να συνομιλω ανετα. Τελος παντων δεν αποκλειω την περιπτωση να επεσα σε προβληματικες συσκευες ,οπως και πολλοι αλλοι.

Τι να σου πω φίλε μου, μπορεί το δικό μου αυτί να είναι... παράξενο και να χρειάζεται να κεντράρω τα τηλέφωνα που περνάνε από τα χέρια μου. :p

Στα σοβαρά, εγώ πιστεύω ότι κάθε τηλέφωνο έχει τις ιδιαιτερότητές του λόγω του σχεδιασμού του. Για παράδειγμα, πριν από το Ε52 είχα το Ε51. Όταν πρωτοπήρα το Ε52 λοιπόν, έχοντας συνηθίσει επί περίπου ενάμιση χρόνο να κρατάω το Ε51 με έναν συγκεκριμένο τρόπο και να ακούω καλά, είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα. Μόλις βρήκα την κατάλληλη θέση που πρέπει να είναι το αυτί μου, το πρόβλημα λύθηκε.

Αν το καλοσκεφτείς, τα θέματα αυτά οφείλονται σε διαφορές στο design. Για παράδειγμα, βάλε δίπλα-δίπλα ένα Ε51 και ένα Ε52. Το 1ο κάνει λίγη «κοιλιά» εκεί που είναι το ακουστικό ενώ το 2ο είναι εντελώς επίπεδο. Επίσης, πολλές φορές, επειδή έχουμε συνηθίσει από το προηγούμενο κινητό μας, νομίζουμε ότι το αυτί μας είναι στο κέντρο του ακουστικού ενώ στην πραγματικότητα μπορεί και να μην είναι.

Anyway, μπορεί όντως να πέσατε σε ελαττωματική παρτίδα, μπορεί και όχι. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με την ακουστική του Ε52 μου και ακόμα πιο σίγουρα επίσης κανένα πρόβλημα σε θορυβώδη περιβάλλοντα.

REFEREE1980
21 Μάρ. 2010, 10:11
Η επεξεργασία της ετικέτας σ' εμένα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Στην αναζήτηση ονόματος υπάρχει μία μικρή αργοπορία σε σχέση με την ταχύτητα που αναζητούσε το κινητό με την αρχική έκδοση λογισμικού. Αντικειμενικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά δεν ταιριάζει η τρέχουσα ταχύτητα αναζήτησης με τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κινητού που κατά τα άλλα είναι ταχύτατο!
Δεν το συγκρίνω με τίποτα με WM τα οποία θεωρώ ότι είναι ό,τι χειρότερο από άποψη λειτουργικού έχει περάσει από τα χέρια μου, μακράν!

δηλαδή έχεις την τελευταία αναβάθμιση και όταν θέλεις να επεξεργαστείς την ετικέτα (πχ αντί για κινητό η εργασία η σπίτι να βάλεις what's up) το κάνει? σε εμένα το επεξεργαζόμαι και όταν πατάω οκ επιστρέφει στο παλιό και προκαθορισμένο όνομά που είχε... :-(

lemanis
21 Μάρ. 2010, 10:16
Ο αισθητήρας που περιστρέφει την οθόνη ήθελε και 2ο restart (πέραν του restart κατά την αναβάθμιση), για να δουλεψει κανονικά πάντως :lol:

Στους χάρτες, εξακολουθεί να κάνει κλήση gprs κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα. Γιατί; :confused:

Καλά, εξακολουθούμε να πλακωνόμαστε γι' αυτό; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η κάθε συσκευή έχει τη δική της θέση, όσον αφορά τη θέση που την ακουμπάμε στο αυτί μας.

Ποιος θυμάται το ηρωικό 7110 μπανάνα με το συρόμενο πορτάκι; Είχε τις τρύπες του ακουστικού τέρμα ψηλά στη συσκευή, και μέχρι να το συνηθίσει ο κόσμος είχε ακούσει τα απίστευτα μπινελίκια. Μετά ανακαλύψαμε και τα υπόλοιπα 1.000.000 bugs του, βέβαια :lol:

lefkal
21 Μάρ. 2010, 14:22
Έκανα την τελευταία αναβάθμιση και εγώ μου φαίνεται λίγο ταχύτερο αντικειμενικά καμία άλλη διαφορά δεν είδα και το γνωστό πλέον bug με το πρώτο γράμμα στα μηνύματα με Τ9 παραμένει. Κατά τα άλλα το μόνο που χρειάστηκε να ξαναπεράσω ήταν το patch που κάνει αθόρυβη τη κάμερα.

TN97
21 Μάρ. 2010, 17:36
Στους χάρτες, εξακολουθεί να κάνει κλήση gprs κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα. Γιατί; :confused:

Έχεις σετάρει την εφαρμογή να λειτουργεί «Εκτός σύνδεσης»; Επίσης, έχεις απενεργοποιήσει το A-GPS;

lemanis
21 Μάρ. 2010, 18:00
Έχεις σετάρει την εφαρμογή να λειτουργεί «Εκτός σύνδεσης»;
Ναι.

Επίσης, έχεις απενεργοποιήσει το A-GPS;
Πώς; για δώσε hint.

impreza_sti
21 Μάρ. 2010, 18:09
Αναφέρεται στο faq της πρώτης σελίδας
GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2723960#post2723960)

PrivateerME45
21 Μάρ. 2010, 21:08
Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στο συγχρονισμό με το Ovi Suite? Στην προσπάθεια συχρονισμού μου στις επαφές, βγάζει error "80043bee"...

tomtom44
22 Μάρ. 2010, 10:09
Καλημέρα. Είχα πει ότι θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις για τη νέα έκδοση αναβάθμισης. Εγώ παρατήρησα τα εξής:

1) Όντως το κινητό γίνεται λίγο πιο αργό αλλά μου φαίνεται ότι αυτό παρατηρείται μόνο όταν ψάχνεις επαφές από την αρχική οθόνη. Κατα το menu exploring δεν είδα διαφορά. Σε κάθε περίπτωση η αργοπορία αυτή δεν είναι τόσο σημαντική ώστε να καταντά ενοχλητική. Απλά μπορείς να το καταλάβεις.

2) Αναφέρεται ότι έγιναν αλλαγές όσον αφορά το σετάρισμα λογαριασμών mail. Στο δικό μου μετά την αναβάθμιση, δεν μπορώ να σετάρω νέο λογαριασμό mail και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στον setup wizard που σου βγάζει, (κόλπο της νέας έκδοσης αυτό) όταν επιλέγεις πχ gmail ή hotmail αρχίζει να ψάχνει μόνο του για τις αντίστοιχες ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας ωστόσο την wap σύνδεση στον ίντερνετ και όχι αυτή του ασύρματου δικτύου. Μετά από 5 λεπτά ψαξίματος απλά γυρίζει στο προηγούμενο βήμα και δεν κάνει τίποτα. Για να σετάρω τους λογαριασμούς μου αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το backup!!!!!!

3) To internet radio που προστέθηκε έχει την πλάκα του και λειτουργεί ικανοποιητικά και κυρίως... χωρίς ακουστικά. Ωστόσο χρειάζεται bradband σύνδεση. Προσπάθησα να δω αν λειτουργεί χρησιμοποιώντας το wap που δίνει η cosmote αλλά μάταια.

4) Παρατηρώ ότι η RAM δεν δεσμεύεται στα επίπεδα που δεσμευόταν πριν την αναβάθμιση γεγονός που με εξέπληξε καθώς σε δοκιμή benchmark που έκανα μόνος μου έχοντας ανοικτά, garmin gps, opera, τον ιντερνετ explorer του κινητου και ένα παιχνίδι, με την παλιά έκδοση είχε φάει όλη τη μνήμη και ορισμένες φορές ήθελε και επανεκίνηση για να στρώσει. Πλέον όχι!!!!!!

5) Δεν διορθώθηκαν τα εξής bugs:
α) Δεν μπορείς να τσεκάρεις και να στείλεις mail μέσω wap σύνδεσης στο internet
β) Το κεφαλαίο αρχικό γράμμα στα μηνύματα
γ) το garmin gps (αλλά απ'ότι έχει πάρει το αυτί μου και γενικά οι third party πλοηγοί gps) κρασάρουν συνεχώς και δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (απαράδεκτο)
και ψάχνω ακόμα!!!

Δύο ερωτήσεις απορίες:

Α) Γίνεται όταν κάποιος σου στέλνει κάτι με bluetooth αυτό να μην αποθηκεύεται στη μνήμη του τηλεφώνου αλλά στην κάρτα μνήμης;; Με τόσο χαμηλά επίπεδα που κινείται ο ελεύθερος χώρος του κινητού, στην πραγματικότητα δεν μπορείς να λάβεις πάνω από δύο τραγούδια!!!!!

Β) Υπάρχει τρόπος στους χάρτες να εμφανίζεται η πλοήγηση σε landscape mode?

Αυτά και ευχαριστώ

stendor
22 Μάρ. 2010, 10:21
Δύο ερωτήσεις απορίες:

Α) Γίνεται όταν κάποιος σου στέλνει κάτι με bluetooth αυτό να μην αποθηκεύεται στη μνήμη του τηλεφώνου αλλά στην κάρτα μνήμης;; Με τόσο χαμηλά επίπεδα που κινείται ο ελεύθερος χώρος του κινητού, στην πραγματικότητα δεν μπορείς να λάβεις πάνω από δύο τραγούδια!!!!!

Β) Υπάρχει τρόπος στους χάρτες να εμφανίζεται η πλοήγηση σε landscape mode?

Αυτά και ευχαριστώ
Καλημέρα.
Α) Για να αποθηκευτούν τα αρχεία που λαμβάνεις από ΒΤ θα πρέπει να αλλάξεις την επιλογή αποθήκευσης μηνυμάτων και να επιλέξεις την κάρτα μνήμης. Αυτό θα γίνει πηγαίνοντας, Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Άλλο > Μνήμη σε χρήση και θα επιλέξεις κάρτα μνήμης. Να ξέρεις όμως ότι με αυτή την αλλαγή και τα sms/mms θα αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης.

Β) Αν έχεις γενικά ενεργοποιημένη την περιστροφή οθόνης λογικά θα πρέπει να γυρνάει αυτόματα σε landscape. Μήπως μέσα στο μενού του ovi maps υπάρχει επιλογή για περιστροφή της οθόνης? Ας μας ενημερώσεις και κάποιος άλλος κάτοχος για το συγκεκριμένο.

yanastas
22 Μάρ. 2010, 10:21
δηλαδή έχεις την τελευταία αναβάθμιση και όταν θέλεις να επεξεργαστείς την ετικέτα (πχ αντί για κινητό η εργασία η σπίτι να βάλεις what's up) το κάνει? σε εμένα το επεξεργαζόμαι και όταν πατάω οκ επιστρέφει στο παλιό και προκαθορισμένο όνομά που είχε... :-(

Έχω την έκδοση 33.002.
Έχεις δίκιο. Δεν είχα δοκιμάσει την επεξεργασία ετικέτας σε ΟΛΕΣ τις ετικέτες. Το κοίταξα τώρα και σε μερικές αλλάζει το όνομα της ετικέτας και σε άλλες δεν το αλλάζει. Σε αυτές τις ετικέτες που φαντάζομαι οι περισσότεροι θέλουν να αλλάξουν το όνομα, στα τηλέφωνα δηλαδή, ΔΕΝ αλλάζει. Σε αυτές τις ετικέτες που χρειάστηκε να αλλάξω εγώ, Σημείωση, Τίτλος ή E-mail για παράδειγμα, αλλάζει.
Το σίγουρο είναι ότι με παλιότερη έκδοση λογισμικού έχω αλλάξει ετικέτα τηλεφώνου η οποία έχει διατηρηθεί στην υπάρχουσα έκδοση τροποποιημένη, ενώ δεν μπορεί να ξανα-τροποποιηθεί!

ref5412
22 Μάρ. 2010, 10:36

Μάλλον κατι τέτοιο συμβαίνει....

tomtom44
22 Μάρ. 2010, 10:40
Καλημέρα.
Α) Για να αποθηκευτούν τα αρχεία που λαμβάνεις από ΒΤ θα πρέπει να αλλάξεις την επιλογή αποθήκευσης μηνυμάτων και να επιλέξεις την κάρτα μνήμης. Αυτό θα γίνει πηγαίνοντας, Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Άλλο > Μνήμη σε χρήση και θα επιλέξεις κάρτα μνήμης. Να ξέρεις όμως ότι με αυτή την αλλαγή και τα sms/mms θα αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης.

Β) Αν έχεις γενικά ενεργοποιημένη την περιστροφή οθόνης λογικά θα πρέπει να γυρνάει αυτόματα σε landscape. Μήπως μέσα στο μενού του ovi maps υπάρχει επιλογή για περιστροφή της οθόνης? Ας μας ενημερώσεις και κάποιος άλλος κάτοχος για το συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση στο πρώτο σκέλος!!
Όσον αφορά στο δεύτερο, ενώ στο garmin με ενεργοποιημένη την περιστροφή οθόνης γυρνάει αυτόματα σε landscape, στους χάρτες δεν συμβαίνει το ίδιο. Επίσης έψαξα το μενού (και σε περίοδο πλοήγησης αλλά και το κυρίως) και δεν βρήκα κάποια ρύθμιση! Το κακό είναι ότι το κινητό ξαπλωμένο ταιριάζει στο τασάκι του αυτοκινήτου μου γάντι, αλλά όρθιο πουθενά και θα χρειαστώ βάση:(

yanastas
24 Μάρ. 2010, 12:55
Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο για να βελτιωθεί το Τ9;
Μετά και την τελευταία αναβάθμιση, η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα.

PrivateerME45
24 Μάρ. 2010, 20:26
Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στο συγχρονισμό με το Ovi Suite? Στην προσπάθεια συχρονισμού μου στις επαφές, βγάζει error "80043bee"...

Επανέρχομαι στο παραπάνω πρόβλημα, έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο;

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα