PDA

View Full Version : [Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

yiakoub
31 Ιαν. 2010, 11:50
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς κάπιον τρόπο για να διατηρήσω τα μηνύματα μου εκτός συσκευής; Σε ποιον φάκελο της κάρτας μνήμης ή του τηλεφώνου βρίσκονται; Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία μπορώ να τα μετατρέψω σε αρχεία txt πχ;

Itchrist86
31 Ιαν. 2010, 13:02
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς κάπιον τρόπο για να διατηρήσω τα μηνύματα μου εκτός συσκευής; Σε ποιον φάκελο της κάρτας μνήμης ή του τηλεφώνου βρίσκονται;
Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2806772#post2806772

Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία μπορώ να τα μετατρέψω σε αρχεία txt πχ;

MsgExport (http://tinyhack.com/freewarelist/s603rd/2008/02/04/msgexport/)
SMS Export V2 for S60 3rd Edition (http://shop.my-symbian.com/PlatformProductDetail.jsp?siteId=695&osId=762&jid=128BA24237X52FCE7C98X9EDADCC27AE&currency=PalmShop&platformId=4&productType=2&catalog=0&sectionId=0&productId=246489)

Ελπίζω να δουλεύουν σε S60 5th Edition.
Περισσότερα για εφαρμογές στο αντίστοιχο θέμα.

Foz
31 Ιαν. 2010, 15:05
καποιες φορες οταν το ξεκλειδωνω η οθονη βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες για 1-2 δευτερα.παω για αλλαγη οθονης...?

tk5800
31 Ιαν. 2010, 16:57
Το εχω παρατηρησει κι εγω και για αυτον τον λογο απενεργοποιησα απο το home screen τις συντομευσεις των επαφων... Καντο και το κινητο θα επανελθει στις φυσιολογικες καταναλωσεις...
δεν εχω συντομευση επαφων στην αρχικη οθονη ..το μονο που εκανα και περιμενω να δω ειναι η απενεργοποιηση στο 3g

n7kos
31 Ιαν. 2010, 17:58
Θα πρεπει να κανεις πρωτα back up τις επαφες σου (και οτι αλλο νομιζεις οτι σου χρειαζεται οπως μηνυματα, ρυθμισεις αν θελεις κλπ) μεσω του Nokia Pc Suite, κατοπιν hard reset και μετα και παλι ανακτηση του back up σου και παλι μεσω Nokia Pc Suite...κι ετσι θα κρατηθουν οι επαφες, τα μηνυματα και οτι αλλο συμπεριληφθηκε στο back up που εκανες... :)

ευχαριστω παρα πολυ. μολισ εφτιαξα back up στο pc suite αλλα δυστιχως ο τροποσ που μου προτειναν να κανω hard reset δεν λειτουργει:(:( (με το *#7370 δηλαδη) υπαρχει κατι καλυτερο?

OculatusAbis
31 Ιαν. 2010, 18:16
ευχαριστω παρα πολυ. μολισ εφτιαξα back up στο pc suite αλλα δυστιχως ο τροποσ που μου προτειναν να κανω hard reset δεν λειτουργει:(:( (με το *#7370 δηλαδη) υπαρχει κατι καλυτερο?

Το hard reset δεν γίνεται με κωδικό αλλά με πάτημα πλήκτρων. Πρώτα κλείσε το κινητό σου και μετά πάτα μαζί τα πλήκτρα: κόκκινο+πράσινο+κάμερα και μετά πάτα το πλήκτρο on/off και κράτα το πατημένο.

ibiza6
31 Ιαν. 2010, 18:18
καποιες φορες οταν το ξεκλειδωνω η οθονη βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες για 1-2 δευτερα.παω για αλλαγη οθονης...?

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά και το δικό μου μετά απο ένα χρόνο ,αρχισε να κάνει αυτές τις γραμμές , όλο και πιο συχνά.
Πάντως, ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα, μάλλον είναι το όριό του !

impreza_sti
31 Ιαν. 2010, 18:20

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)
Σαν καινούργιος καλό είναι να διαβάσεις το faq της πρώτης σελίδας.Πολλές απορίες σου θα λυθούν και θα σε βοηθήσει στα πρώτα σου βήματα.Εκει θα βρείς και οδηγίες για το πως γίνεται το format Πως κάνω format στο κινητό, στην μαζική μνήμη και στη κάρτα μνήμης; (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205)
Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

vbatsigr
31 Ιαν. 2010, 19:53

Και εμενα μου το εκανε το καλοκαιρι αυτο, στην αρχη μολις το ξανακλειδωνα και ξεκλειδωνα εφτιαχνε, σιγα σιγα αρχισε να διαρκει περισσοτερο αυτο δηλαδη το κλειδωνα-ξεκλειδωνα παρα πολλες φορες για φτιαξει η οθονη..
Εν κατακλειδι το πηγα στο νοκια σοπ της πολης μου και μου αλλαξαν οθονη. Ηταν εντος εγγυησης εννοειται και δεν πληρωσα τπτ. :)

mountaineer
31 Ιαν. 2010, 20:39
δεν εχω συντομευση επαφων στην αρχικη οθονη ..το μονο που εκανα και περιμενω να δω ειναι η απενεργοποιηση στο 3g

Καλά τόσον καιρό με το 3g ενεργοποιημένο το λειτουργούσες το κινητό; Σβήσ'το και θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στην αυτονομία! Το 3g είναι εντελώς άχρηστο, μόνο μπαταρία σου τρώει και αν το χρησιμοποιείς για ιντερνετ είναι πανάκριβο (εκτός κι αν έχεις κανένα πρόγραμμα στο συμβόλαιό σου, οπότε και πάλι να το ενεργοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι). Δεν έχει κανένα νόημα να το έχεις ανοιχτό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και επίλεγε ''μόνο GSM''.

BMW_
31 Ιαν. 2010, 20:46

Πολυ σωστα ο impreza σε παρεπεμψε στη σελιδα βοηθειας που οπως και εμενα με βοηθησε τα μεγιστα....απλα βλεποντας το μηνυμα σου θα σου ελεγα να ΜΗΝ ξεχνας και τη διεση (#) στο τελος...μετα τα νουμερα....δηλ. *#7370# και οχι σκετο *#7370.....καποιες τετοιες μικρες λεπτομερειες φταινε πολλες φορες....

nekisia1
31 Ιαν. 2010, 22:08
Πολυ σωστα ο impreza σε παρεπεμψε στη σελιδα βοηθειας που οπως και εμενα με βοηθησε τα μεγιστα....απλα βλεποντας το μηνυμα σου θα σου ελεγα να ΜΗΝ ξεχνας και τη διεση (#) στο τελος...μετα τα νουμερα....δηλ. *#7370# και οχι σκετο *#7370.....καποιες τετοιες μικρες λεπτομερειες φταινε πολλες φορες....

Οχι ακριβως λεπτομερειες..:D ειναι το εκτελεστικο.ειναι σαν να μην πατας το enter :D

aggeloss
31 Ιαν. 2010, 23:03
παιδια λιγο βοηθεια!λοιπον εχω καποια ερωτηματα...
1. πως μεταφερουμε τις εφαρμογες απο την μνημη του τηλεφωνου στην καρτα μνημης?
2.που μπορω να βρω το εικονιδιο συντομευσης του facebook?
3.ποια αλλα προγραμματα υπαρχουν για την περιηγηση στον ιστο?
4.εχω το 5800 σε γκρι οποτε το sound waves μεσα ειναι γκρι.γινεται απο καπου να το κανω κοκκινο??

ευχαριστω προκαταβολικα!

stendor
31 Ιαν. 2010, 23:09
παιδια λιγο βοηθεια!λοιπον εχω καποια ερωτηματα...
1. πως μεταφερουμε τις εφαρμογες απο την μνημη του τηλεφωνου στην καρτα μνημης?
2.που μπορω να βρω το εικονιδιο συντομευσης του facebook?
3.ποια αλλα προγραμματα υπαρχουν για την περιηγηση στον ιστο?
4.εχω το 5800 σε γκρι οποτε το sound waves μεσα ειναι γκρι.γινεται απο καπου να το κανω κοκκινο??

ευχαριστω προκαταβολικα!
1. Δεν μπορείς. Πρέπει να τις απεγκαταστήσεις από την συσκευή και μετά να τις κάνεις εγκατάσταση ξανά στην κάρτα μνήμης ή μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές ξανά από πάνω και να επιλέξεις εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης.
2. Θα πρέπει να περάσεις την εφαρμογή. Θα την βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853)
3. Θα βρεις πολλές προτάσεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853)
4. Θα το βρεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219854)

n7kos
31 Ιαν. 2010, 23:13

βασικα λογω βιασυνης δεν εγραψα τη διεση (#). κ βεβαια την εβαζα στο τελος αλλα κ παλι δεν γινοταν τιποτα. εκανα ομως με τον αλλο τροπο κ τωρα ολα καλα. περασα κ το back up κ τωρα πεταει. η σελιδα βοηθειας που μου προτεινε ο imprezza πραγματικα βοηθαει πολυ;)

aggeloss
31 Ιαν. 2010, 23:14
1. Δεν μπορείς. Πρέπει να τις απεγκαταστήσεις από την συσκευή και μετά να τις κάνεις εγκατάσταση ξανά στην κάρτα μνήμης ή μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές ξανά από πάνω και να επιλέξεις εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης.
2. Θα πρέπει να περάσεις την εφαρμογή. Θα την βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853)
3. Θα βρεις πολλές προτάσεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853)
4. Θα το βρεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219854)

φιλε stendor δεν με ρωταει ομως σε ολες τι εφαρμογες που θελω να τις αποθηκευσω.σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω?

stendor
31 Ιαν. 2010, 23:16
φιλε stendor δεν με ρωταει ομως σε ολες τι εφαρμογες που θελω να τις αποθηκευσω.σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω?
Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μερικές πρέπει να γίνονται εγκατάσταση στην μνήμης της συσκευής και γι' αυτό δεν σε ρωτάει.

vissarion12
1 Φεβ. 2010, 13:28
Καλημερα κι΄ απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω το εξης οταν απεγκαθιστουμε εφαρμογες απο το τηλεφωνο με την διαχειρηση αρχειων μενουν καταλοιπα στην μνημη τηλεφωνου η στην καρτα μνημης; και χρειαζετε hard reset για να καθαρισει; ευχαριστω εκ΄ των προτερων

stagml
1 Φεβ. 2010, 13:54
Καλημερα κι΄ απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω το εξης οταν απεγκαθιστουμε εφαρμογες απο το τηλεφωνο με την διαχειρηση αρχειων μενουν καταλοιπα στην μνημη τηλεφωνου η στην καρτα μνημης; και χρειαζετε hard reset για να καθαρισει; ευχαριστω εκ΄ των προτερων
Πιστευω πως οχι αλλα ακομα κι αν μενουν καποια δεν επηρρεαζουν την λειτουργια του κινητου (μπορει πχ να ειναι αρχεια txt). Αλλωστε, δεν ειναι δυνατο η ΝΟΚΙΑ να μην εχει μεριμνησει ετσι ωστε καθε φορα που απεγκαθιστας κατι να χρειαζεται format...!!!

stendor
1 Φεβ. 2010, 14:24
Πιστευω πως οχι αλλα ακομα κι αν μενουν καποια δεν επηρρεαζουν την λειτουργια του κινητου (μπορει πχ να ειναι αρχεια txt). Αλλωστε, δεν ειναι δυνατο η ΝΟΚΙΑ να μην εχει μεριμνησει ετσι ωστε καθε φορα που απεγκαθιστας κατι να χρειαζεται format...!!!
Ότι εφαρμογή και να περάσουμε και μετά την απεγκαταστήσουμε σίγουρα θα αφήσει άχρηστα αρχεία μέσα στην μνήμη της συσκευής ή της κάρτας μνήμης. Αυτά μπορεί να είναι είτε απλά txt είτε άλλα αρχεία όπως .db, .dll κτλ. Καλό είναι που και που να κάνουμε κανένα φορμάτ στην συσκευή μας και την κάρτα μνήμης ειδικά όταν κάνουμε πολλές εγκαταστήσεις/ απεγκαταστήσεις εφαρμογών.

tk5800
1 Φεβ. 2010, 15:11
Καλά τόσον καιρό με το 3g ενεργοποιημένο το λειτουργούσες το κινητό; Σβήσ'το και θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στην αυτονομία! Το 3g είναι εντελώς άχρηστο, μόνο μπαταρία σου τρώει και αν το χρησιμοποιείς για ιντερνετ είναι πανάκριβο (εκτός κι αν έχεις κανένα πρόγραμμα στο συμβόλαιό σου, οπότε και πάλι να το ενεργοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι). Δεν έχει κανένα νόημα να το έχεις ανοιχτό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και επίλεγε ''μόνο GSM''.

αυτο εκανα και ιδι ειμαι στην 2 μερα με αρκετη μπαταρια ακομα....:D:D δεν το ηξερα οτι θα εχει τετοια διαφορα....και ουτε εχω συμβολαιο με καποιο προγραμμα οποτε ειναι τελειος αχρηστο για μενα γενικα...:up::up:

junglist
1 Φεβ. 2010, 17:32
Σχετικά με το 3G που λέτε παιδιά εννοείται και αξίζει.
Και σιγά το ακριβό.Για την ταχύτητα που έχει το ίντερνετ με το 3g και για την τιμή του, δεν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με την απλή ταχύτητα.

n7kos
1 Φεβ. 2010, 23:05
ρε παιδες... θελω να προσθεσω ενα προγραμμα στο 5800 για να βλεπω τα mail μου. καμια ιδεα κανεις? γιατι αυτο της nokia δεν μου αρεσει κ πολυ!!!!

DIRFYS
1 Φεβ. 2010, 23:30
Καλησπέρα σας. Μόλις πριν λίγο έκανα αναβάθμιση στην v40 και μου εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα:
Είχα βάλει κάποια υπενθύμιση και όταν έφτασε η ώρα να χτυπήσει, δεν μπορούσα να την απενεργοποιήσω ή να την αναβάλω. Τελικα παρατήρησα ότι όταν έιναι κλειδωμένο το τηλέφωνο, η οθόνη αφής είναι "νεκρή" και παρόλο που γίνεται αισθητή η δονηση όταν πατάς την αναβολή ή την ακύρωση, η υπυνθύμιση συνεχίζει να χτυπά.
Επίσης, δεν δουλευει και το πλαϊνό κουμπί για να ξεκλειδώσει το κινητό.

Έχει παρατηρήσει κανείς αυτό το πρόβλημα και αν ξέρει πως διορθώνεται;

satiros
2 Φεβ. 2010, 00:50
δεν ξερω αν σας ετυχε να εχετε gps και να σας παρουν τηλεφωνο συνεχιζουν και ακουγονται οι οδηγιες αυτο μου αρεσε για με wm και destinator απλα αν ησουν σε ομιλια δεν ακουγες πλοηγηση παντα με το τελευταιο (μαπ)α

Dr_Acula
2 Φεβ. 2010, 01:34
Τελικα παρατήρησα ότι όταν έιναι κλειδωμένο το τηλέφωνο, η οθόνη αφής είναι "νεκρή" και παρόλο που γίνεται αισθητή η δονηση όταν πατάς την αναβολή ή την ακύρωση, η υπυνθύμιση συνεχίζει να χτυπά.

Όταν λες πατάς την αναβολή απλά πιέζεις την οθόνη ή κάνεις slide; Δοκίμασε να "γλιστρήσεις" με το δάχτυλο κατά μήκος του κουμπιού που λέει ακύρωση και δες αν δουλεύει

sotdan
2 Φεβ. 2010, 02:57
Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά και το δικό μου μετά απο ένα χρόνο ,αρχισε να κάνει αυτές τις γραμμές , όλο και πιο συχνά.
Πάντως, ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα, μάλλον είναι το όριό του !

Ακριβως ίδια περιπτωση μετά από ένα χρόνο. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν αναβαθμισά στην προηγούμενη εκδοση(v31) . Μια μέρα με την v.40 και δεν μου το έχει ξανακάνει. Λέτε να έφταιγε η έκδοση? Χλωμο. Λέω να το πάω για σερβις αφού είναι εντός εγύησης. Αναβάθμιση firmware δεν ακυρώνει την εγγύηση έτσι?

andreas1022
2 Φεβ. 2010, 03:33
Ρε παιδια,σημερα το απογευμα οταν τελειωσε η μπαταρια και το εβαλα να φορτισει,μετα απο τα κλασσικα κολληματα του παρατηρησα οτι πανω δεξια βγαζει ενα μικρο πλαισιο με κατι αριθμους (0,88 16,15) τι ειναι αυτο?το εχει βγαλει σε κανεναν?

Itchrist86
2 Φεβ. 2010, 11:19
Ακριβως ίδια περιπτωση μετά από ένα χρόνο. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν αναβαθμισά στην προηγούμενη εκδοση(v31) . Μια μέρα με την v.40 και δεν μου το έχει ξανακάνει. Λέτε να έφταιγε η έκδοση? Χλωμο. Λέω να το πάω για σερβις αφού είναι εντός εγύησης. Αναβάθμιση firmware δεν ακυρώνει την εγγύηση έτσι?
Είναι το γνωστό πρόβλημα οθόνης.
Πήγαινε σε για service. Θα σε καλύψει η εγγύηση η οποία φυσικά και δεν ακυρώνεται μετά από αναβάθμιση.

Ρε παιδια,σημερα το απογευμα οταν τελειωσε η μπαταρια και το εβαλα να φορτισει,μετα απο τα κλασσικα κολληματα του παρατηρησα οτι πανω δεξια βγαζει ενα μικρο πλαισιο με κατι αριθμους (0,88 16,15) τι ειναι αυτο?το εχει βγαλει σε κανεναν?
Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν.
Δεν είναι τίποτα, μην σε ανησυχεί.

Andreas1980
2 Φεβ. 2010, 17:11
Έχω την v.40. Όταν είναι επιλεγμένη ο οθόνη αναμονής με εμφάνιση επαφών, μου βγάζει τις επαφές, το e-mail, τις συντομεύσεις, αλλό όχι υπενθυμίσεις ημερολογίου. Είναι φυσιολογικό;

stendor
2 Φεβ. 2010, 17:16
Έχω την v.40. Όταν είναι επιλεγμένη ο οθόνη αναμονής με εμφάνιση επαφών, μου βγάζει τις επαφές, το e-mail, τις συντομεύσεις, αλλό όχι υπενθυμίσεις ημερολογίου. Είναι φυσιολογικό;
Ναι έτσι πρέπει να είναι. Η συγκεκριμένη επιλογή αναμονής εμφανίζει αυτές τις πληροφορίες, επαφές, email και 4 εικονίδια από εφαρμογές που διαλέγεις εσύ. Αν θες ημερολόγιο θα πρέπει να επιλέξεις την βασική αναμονή που εμφανίζει τις 4 συντομεύσεις στο πάνω μέρος της οθόνης και από κάτω τις καταχωρήσεις ημερολογίου, κτλ.

Andreas1980
2 Φεβ. 2010, 17:23
Ναι έτσι πρέπει να είναι. Η συγκεκριμένη επιλογή αναμονής εμφανίζει αυτές τις πληροφορίες, επαφές, email και 4 εικονίδια από εφαρμογές που διαλέγεις εσύ. Αν θες ημερολόγιο θα πρέπει να επιλέξεις την βασική αναμονή που εμφανίζει τις 4 συντομεύσεις στο πάνω μέρος της οθόνης και από κάτω τις καταχωρήσεις ημερολογίου, κτλ.

Ευχαριστώ πολύ. Κρίμα που δε γίνονται όλα μαζί... :(

DIRFYS
2 Φεβ. 2010, 22:51
Όταν λες πατάς την αναβολή απλά πιέζεις την οθόνη ή κάνεις slide; Δοκίμασε να "γλιστρήσεις" με το δάχτυλο κατά μήκος του κουμπιού που λέει ακύρωση και δες αν δουλεύει

Έχεις δίκιο. Όντως δουλεύει με το "γλίστρημα".
Εγώ πίεζα το κουμπί.

Ευχαριστώ.

sgp
3 Φεβ. 2010, 07:28
Περιοδικά, μου είχε παρουσιασθεί το πρόβλημα να μην ακούγεται η ομιλία του καλούντος κατά την πρώτη κλίση ενώ στη δεύτερη οκ. Έχω την εντύπωση ότι με την τελευταία αναβάθμιση αυτό διορθώθηκε. :)

junglist
3 Φεβ. 2010, 08:09
Δε μου λέτε, εγώ έχω περάσει την αρχική οθόνη του SATIO στο 5800.
Αν βάλω την v40, θα μπορώ να αλλάξω την αρχική οθόνη σε αυτή του SATIO?Ή είναι κλειδωμένη?

stendor
3 Φεβ. 2010, 09:28
Δε μου λέτε, εγώ έχω περάσει την αρχική οθόνη του SATIO στο 5800.
Αν βάλω την v40, θα μπορώ να αλλάξω την αρχική οθόνη σε αυτή του SATIO?Ή είναι κλειδωμένη?
Αν κάνεις αναβάθμιση χωρίς μετά να κάνεις φορμάτ, τότε το hack θα παραμείνει και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη αναμονή. Αν όμως κάνεις αναβάθμιση και μετά hard format τότε δεν θα μπορέσεις, γιατί η τελευταία αναβάθμιση του 5800 δεν hack-άρεται με το HelloOX.

jdros2000
3 Φεβ. 2010, 18:11
Γεια σας,

Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα στο Nokia 5800. Όταν βρίσκομαι στην οθόνη αναμονής και πατάω το κουμπί της κάμερας που βρίσκεται στη δεξιά επιφάνεια της συσκευής δεν ανοίγει κάποιες φορές η εφαρμογή της κάμερας. Δε φαίνεται να υπάρχει κάποια λογική. Για κάποιο περίεργο λόγο κάποιες φορές ανοίγει και κάποιες όχι.
Γενικά το κουμπί λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα όταν βγάζω φωτογραφίες. Αλλά στη συγκεκριμένη λειτουργία είναι ανάλογα με τις μέρες του...

Και μια ακόμη λίγο "βλακώδης" ερώτηση. Ανοίγω ας πούμε τις επαφές και κάνω μια κλήση. Όταν κλείνω την κλήση μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην παραμένει ανοιχτή η εφαρμογή των επαφών; Γιατί μερικές φορές περνάνε ώρες με την εφαρμογή ανοιχτή χωρίς λόγο...

Ευχαριστώ

Καλησπέρα... Επαναφέρω την ερώτηση γιατί δεν έλαβα κάποια απάντηση... Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας μου απαντήσει...

nekisia1
3 Φεβ. 2010, 18:58
Καλησπέρα... Επαναφέρω την ερώτηση γιατί δεν έλαβα κάποια απάντηση... Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας μου απαντήσει...

Κανε μια αναβαθμιση σε V 40 αν δεν εχεις κανει ακομα αφου πρωτα κρατησεις backup της συσκευης σου.Αν εχεις κανει Update σε V 40,κανε ενα hard reset στην συσκευη δινοντας σε κατασταση αναμονης *#7370#.Εννοειται να χεις κανει backup.Οταν τελειωσεις,παρατηρησε πως θα παει η συσκευη και αν εχεις προβλημα,ξαναποσταρε.
Οσον αφορα το 2ο "προβλημα",ετσι γινετε στην πλατφορμα symbian.Αν δε κανεις "εξοδο" απο μια εφαρμογη,αυτη μενει ανοιχτη στο παρασκηνιο.Μην σε ανησυχει.Με λιγο λιγοτερη ram διαθεσιμη και απειροελαχιστη διαρκεια μπαταριας μικροτερη,δεν χαθηκε ο κοσμος.
Σιγουρα αυτα που γραφω,εχουν 1000γραφει σε προηγουμενα ποστς γιαυτο και δεν σου απαντησε καποιος μεχρι πριν...

zachary
3 Φεβ. 2010, 19:18
Γειά σας.Μετά το τελευταίο update που έκανα δεν επανήλθαν όλεs οι ρυθμίσεις από το back up του τηλεφώνου.Αφού επανέφερα κάποιες ρυθμίσεις μου έμεινε κάποια τελευταία. Συγκεκριμένα υπαρχει πρόβλημα , όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη ,για να απαντήσω πρέπει να πατήσω το κουμπί ξεκλειδώματος.Το ίδιο συμβαίνει και με το ξυπνητύρι,για να το επενεργοποιήσω πρέπει να πατήσω το δεξι κουμπί και μόνο.
Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο ή ειναι κάποιο πρόβλημα;
Ευχαριστώ

Itchrist86
3 Φεβ. 2010, 20:24
Καλό θα ήταν μετά την αναβάθμιση στην έκδοση λογισμικού 40 να μην γίνεται επαναφορά των ρυθμίσεων/εφαρμογών από τη προηγούμενη έκδοση, αλλά εξ ολοκλήρου νέες ρυθμίσεις/εγκαταστάσεις των εφαρμογών.

rigasnic1982
3 Φεβ. 2010, 23:51
παιδια κα νας παθων απο νοκια της βουλιαγεμενης;
κλεινω μηνα και ακομα τιποτα ελεος τι να καnω;;;:)

superftp
4 Φεβ. 2010, 10:28
Πήρα ένα 5800 XpressMusic από το Saturn πριν από ένα μήνα. Από την αρχή δεν λειτουργούσε το XpressMusic button (αυτό που είναι κάτω από την μπροστινή κάμερα). Όταν το ανέφερα μου είπαν ότι πρέπει να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις. Ένα μήνα τώρα δεν κατάφερα τίποτα. Χτες πέρασα και την έκδοση V.40 αλλά πάλι τίποτα. Ξέρει κανεις κάτι? Στο Saturn Τώρα μου λένε ότι θα το στείλουν για έλεγχο και θα περιμένω 1 μήνα...Είχε κανένας το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει ενεργοποίηση για αυτό το κουμπί?

stendor
4 Φεβ. 2010, 11:10
Πήρα ένα 5800 XpressMusic από το Saturn πριν από ένα μήνα. Από την αρχή δεν λειτουργούσε το XpressMusic button (αυτό που είναι κάτω από την μπροστινή κάμερα). Όταν το ανέφερα μου είπαν ότι πρέπει να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις. Ένα μήνα τώρα δεν κατάφερα τίποτα. Χτες πέρασα και την έκδοση V.40 αλλά πάλι τίποτα. Ξέρει κανεις κάτι? Στο Saturn Τώρα μου λένε ότι θα το στείλουν για έλεγχο και θα περιμένω 1 μήνα...Είχε κανένας το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει ενεργοποίηση για αυτό το κουμπί?
Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Δεν υπάρχει καμία ενεργοποίηση για το συγκεκριμένο πλήκτρο αφής, θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά από τη αρχή. Από την στιγμή που έκανες αναβάθμιση, αν ήτα θέμα λογισμικού θα είχε διορθωθεί, οπότε μπορείς να κάνεις τα εξής:

α) Ή να κάνεις ένα hard format (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205) μήπως και διορθωθεί
β) Ή να το πας σε ένα nokia store να το κοιτάξουν, να σου πουν τι πρόβλημα υπάρχει και αν μπορούν να το διορθώσουν οι ίδιοι χωρίς να σταλεί στα κεντρικά και περιμένεις αρκετό καιρό μέχρι να φτιαχτεί.

Δεν υπάρχει λόγος να το πας στο saturn για να το στείλουν στα κεντρικά.

superftp
4 Φεβ. 2010, 11:16
Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Δεν υπάρχει καμία ενεργοποίηση για το συγκεκριμένο πλήκτρο αφής, θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά από τη αρχή. Από την στιγμή που έκανες αναβάθμιση, αν ήτα θέμα λογισμικού θα είχε διορθωθεί, οπότε μπορείς να κάνεις τα εξής:

α) Ή να κάνεις ένα hard format (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205) μήπως και διορθωθεί
β) Ή να το πας σε ένα nokia store να το κοιτάξουν, να σου πουν τι πρόβλημα υπάρχει και αν μπορούν να το διορθώσουν οι ίδιοι χωρίς να σταλεί στα κεντρικά και περιμένεις αρκετό καιρό μέχρι να φτιαχτεί.

Δεν υπάρχει λόγος να το πας στο saturn για να το στείλουν στα κεντρικά.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι από το product code το κινητό είναι Κίνα (πράγμα που δεν μου ανέφεραν όταν το αγόρασα και κανονικά πρέπει να τους το δώσω πίσω). Άλλαξα το product code με Ελληνικό αλλά στα κεντρικά της NOKIA σίγουρα θα το δουν και δεν θα το δεκτούν. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να το πάω Saturn για να το δώσουν πίσω από εκεί που το αγόρασαν (στον παραεισαγωγέα δηλαδή) βράσε ρύζι..... θα ζήσω και χωρίς αυτή τη λειτουργία

stendor
4 Φεβ. 2010, 11:32
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι από το product code το κινητό είναι Κίνα (πράγμα που δεν μου ανέφεραν όταν το αγόρασα και κανονικά πρέπει να τους το δώσω πίσω). Άλλαξα το product code με Ελληνικό αλλά στα κεντρικά της NOKIA σίγουρα θα το δουν και δεν θα το δεκτούν. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να το πάω Saturn για να το δώσουν πίσω από εκεί που το αγόρασαν (στον παραεισαγωγέα δηλαδή) βράσε ρύζι..... θα ζήσω και χωρίς αυτή τη λειτουργία
Από Κίνα? Τι product code αναγράφεται κάτω από την μπαταρία? Μήπως εννοείς ότι είναι "Made in China"?

superftp
4 Φεβ. 2010, 11:44
Από Κίνα? Τι product code αναγράφεται κάτω από την μπαταρία? Μήπως εννοείς ότι είναι "Made in China"?

Το Product Code είναι 0587482 και το άλλαξα με το 0559299. Μόνο έτσι μπόρεσα να κάνω αναβάθμιση σε V.40 To "Κίνα" που έγραψα το έγραψα απλά για να δείξω ότι είναι παραεισαγωγή (και γράφει και made in China εδώ που τα λέμε)

junglist
4 Φεβ. 2010, 11:49
Καλύτερα να το πας μέσω SATURN και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για το αν είναι παραεισαγωγή ή όχι.

stendor
4 Φεβ. 2010, 12:23
Το Product Code είναι 0587482 και το άλλαξα με το 0559299. Μόνο έτσι μπόρεσα να κάνω αναβάθμιση σε V.40 To "Κίνα" που έγραψα το έγραψα απλά για να δείξω ότι είναι παραεισαγωγή (και γράφει και made in China εδώ που τα λέμε)
Το product code που είχες ήταν για Αγγλία. Από την στιγμή που το άλλαξες και πέρασες το Ελληνικό δεν θα έχεις πρόβλημα αν το πας σε nokia store. Εξάλλου όλα τα κινητά της nokia καλύπτονται από 2ετή εγγύηση στο hardware κομμάτι είτε είναι Ελληνικά είτε παρά-εισαγωγής. Το πρόβλημα των παρά-εισαγωγής συσκευών είναι ότι δεν καλύπτονται στο software κομμάτι (δηλ. τις αναβαθμίσεις). Γνώμη μου είναι να το πας σε κάποιο nokia store, να σου πουν τι έχει και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Είναι καλύτερο να πας εκεί και να τους μιλήσεις απευθείας παρά να μπει στην μέση το saturn, δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

Επιπλέον το Made in China δεν δείχνει ότι είναι παρά-εισαγωγής, και τα Ελληνικά είναι κατασκευασμένα σε άλλες χώρες.

superftp
4 Φεβ. 2010, 12:31
Ευχαριστώ φίλε μου για τη βοήθεια. Θα το πάω σε κάποιο NOKIA STORE και βλέπουμε.

rigasnic1982
4 Φεβ. 2010, 13:24
Ευχαριστώ φίλε μου για τη βοήθεια. Θα το πάω σε κάποιο NOKIA STORE και βλέπουμε.

φιλε μου γεια σου
οχι παντως στης βουλιαγμενης ...
φιλικα :)

tk5800
4 Φεβ. 2010, 13:25
σημερα διαπιστοσα πως το ακουστικο απο το hands free της nokia τα εχει παιξει και εννοω οτι ανοιξε η κολλα που κραταει το ηχειακι πανω στο ακουστικο...ρε παιδια αυτο το καλυπτει η εγγυηση???

stagml
4 Φεβ. 2010, 13:32
Σημερα κι εγω αντιμετωπισα το πρωτο κατασκευαστικο λαθος του 5800 καθοτι το προσεχω παρα πολυ και δεν μου εχει παρουσιασει κατι αλλο..(και μαλιστα και χωρις θηκη). Χαλαρωσε λοιπον το πενακι και πλεον δεν κουμπωνει με μεγαλη ασφαλεια και υπαρχει πιθανοτητα να το χασω. Για αυτον τον λογο εκανα το κολπο που ειχα διαβασει εδω, δηλαδη να περασω μια γυρα ζελοτεϊπ, και τωρα κουμπωνει μια χαρα. ΟΜΩΣ, σκεφτηκα να κανω μια self-upgrade situation για το πενακι μου και θα ενσωματωσω μεταλλο ωστε να κουμπωνει με μαγνητη. Θα το παλεψω με πατεντες και παντα σε συνδυασμο με ωραια αισθητικα αποτελεσμα. Αν το ολοκληρωσω θα ανεβασω οδηγο και φωτο...:)

raftoput
4 Φεβ. 2010, 13:38
Σημερα κι εγω αντιμετωπισα το πρωτο κατασκευαστικο λαθος του 5800 καθοτι το προσεχω παρα πολυ και δεν μου εχει παρουσιασει κατι αλλο..(και μαλιστα και χωρις θηκη). Χαλαρωσε λοιπον το πενακι και πλεον δεν κουμπωνει με μεγαλη ασφαλεια και υπαρχει πιθανοτητα να το χασω. Για αυτον τον λογο εκανα το κολπο που ειχα διαβασει εδω, δηλαδη να περασω μια γυρα ζελοτεϊπ, και τωρα κουμπωνει μια χαρα. ΟΜΩΣ, σκεφτηκα να κανω μια self-upgrade situation για το πενακι μου και θα ενσωματωσω μεταλλο ωστε να κουμπωνει με μαγνητη. Θα το παλεψω με πατεντες και παντα σε συνδυασμο με ωραια αισθητικα αποτελεσμα. Αν το ολοκληρωσω θα ανεβασω οδηγο και φωτο...:)

Είσαι σίγουρος για τον μαγνήτη φίλτατε? Σε ηλεκτρονική συσκευή? Μην έχεις πρόβλημα στο τέλος?

White_butter_fly
4 Φεβ. 2010, 13:53
σημερα διαπιστοσα πως το ακουστικο απο το hands free της nokia τα εχει παιξει και εννοω οτι ανοιξε η κολλα που κραταει το ηχειακι πανω στο ακουστικο...ρε παιδια αυτο το καλυπτει η εγγυηση???

Η εγγύση για τα παρελκόμενα ισχύει για 6 μήνες από την ημερομηνία αγοράς. ;)

tk5800
4 Φεβ. 2010, 14:08
Η εγγύση για τα παρελκόμενα ισχύει για 6 μήνες από την ημερομηνία αγοράς. ;)

ωραια!!! εγω το εχω 1 μηνα.αρα ειμαι οκ..θα παω σημερα να δω τι θα γινει... ευχαριστω φιλε μου...:):)

ALXGS
4 Φεβ. 2010, 14:15
Ρε παιδιά... εμένα το τηλέφωνο με νορμάλ χρήση, μου κράτησε η μπαταρία 8 μέρες! (Βέβαια τη νύχτα που κοιμόμουν το έκλεινα...μιλάμε δηλαδή για περίπου 18 ώρες τη μέρα αναμμένο)
Βέβαια δεν δούλεψα καθόλου GPS και internet. To έχω ρυθμίσει να μην είναι σε 3G

stagml
4 Φεβ. 2010, 14:52
Είσαι σίγουρος για τον μαγνήτη φίλτατε? Σε ηλεκτρονική συσκευή? Μην έχεις πρόβλημα στο τέλος?

Στο HTC πώς γινεται με μαγνητη? Δεν επηρρεαζει την συσκευη? Γιατι οχι λοιπον και στο 5800

raftoput
4 Φεβ. 2010, 15:22
Στο HTC πώς γινεται με μαγνητη? Δεν επηρρεαζει την συσκευη? Γιατι οχι λοιπον και στο 5800

Δεν αντιλέγω, αν το έχεις κάνει και πάλι και δεν παρατήρησες πρόβλημα τότε κάνε το, απλά απόρησα. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν και αν το έκανα ζητώ συγγνώμη.

and64
4 Φεβ. 2010, 15:36

Νokia shop, 6 ευρώ (μπορεί και 8 δεν θυμάμαι σίγουρα) νεο πίσω κάλυμα + καινουριο πενάκι;) Από ebay που κοιταζα πιο ακριβά ήταν!!:blink:

zachary
4 Φεβ. 2010, 18:01
Γειά σας.Εχω ένα χρόνο που έχω αγορασεί τη συσκευή και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την φωτογραφία.
Εχει γίνει κατι για να διορθωθεί το χάλι με την βραδυνή λήψη;

ilias13
4 Φεβ. 2010, 19:58
Παιδια πηρα το 5800 απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ kai δεν ειχε στην συσκευασία πενάκι και κάρτα μνήμης,Ισχύει η να το πάω πίσω¨?

White_butter_fly
4 Φεβ. 2010, 20:03
Παιδια πηρα το 5800 απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ kai δεν ειχε στην συσκευασία πενάκι και κάρτα μνήμης,Ισχύει η να το πάω πίσω¨?

Περιεχόμενα Συσκευασίας Πώλησης (http://www.nokia.gr/products/phones/5800-xpressmusic/specifications)

* 5800 XpressMusic με γραφίδα
* Μπαταρία (BL-5J)
* Φορτιστής High Efficiency (AC-8)
* Ακουστικό μουσικής Nokia (HS-45, AD-54)
* Καλώδιο σύνδεσης (CA-101)
* Κάρτα microSDHC 8 GB (MU-43)
* Γραφίδα στο περικάρπιο (CP-306)
* Οδηγός χρήσης
* Mini DVD

Loutrikan
4 Φεβ. 2010, 21:32

Το πενάκι είναι πάνω στη συσκευή και η κάρτα μνήμης μπορεί να είναι μέσα, το κοίταξες αυτό;

vth1
4 Φεβ. 2010, 22:08
Μαγνήτης σημαίνει ηλεκτρικά φορτιά. Με την μπαταρία κοντά μήπως δε θα έπρεπε να το προσπαθήσεις;

ALXGS
5 Φεβ. 2010, 10:59
Μαγνήτης σημαίνει ηλεκτρικά φορτιά.

Mαγνήτης σημαίνει "μαγνητικά πεδία"

Κάτι άλλο...

Είχα μια υπενθύμιση για σήμερα ρυθμισμένη να με ειδοποιήσει και με ήχο και απ' όλα, αλλά ξεχάστηκα να ανοίξω το κινητό το πρωί και το άνοιξα μόλις πριν από λίγο (και φυσικά είχε περάσει η ώρα της υπενθύμισης. Κανονικά δεν θα έπρεπε να με θυμίσει με το άνοιγμα του κινητού? Να βγει ρε αδερφέ ένα μήνυμα... κάτι! Στο Sony Ericsson ακόμα και κλειστό να ήταν το κινητό άναβε μόνο του για να σε ειδοποιήσει!!!
Υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση να το κάνει αυτό και το 5800? Δηλαδή, αν δεν κοιτούσα κατά τύχη το ημερολόγιο, θα ξεχνούσα μια πληρωμή που έχω να κάνω!

junglist
5 Φεβ. 2010, 11:22
Και σε μένα το κάνει καμιά φορά.
Με τι firmware είσαι?

ALXGS
5 Φεβ. 2010, 11:48
Με το 31 (έχω Vodafone κινητό)

stagml
5 Φεβ. 2010, 15:15
Μαγνήτης σημαίνει ηλεκτρικά φορτιά. Με την μπαταρία κοντά μήπως δε θα έπρεπε να το προσπαθήσεις;

Μαγνήτης σημαίνει μαγνητικές δυνάμεις δηλαδή δημιουργία μαγνητικού πεδίου. Αν ένα μαγνητάκι 1 τ.χιλιοστού δημιουργεί πρόβλημα στην οθόνη και στην κάμερα (και όχι στην μπαταρια οπως ισχυρίζεσαι) τοτε στα αλλα κινητα που εχουν μαγνητες (HTC κλπ) γιατι δεν εχει επηρρεασει?

White_butter_fly
5 Φεβ. 2010, 15:25
Μαγνήτης σημαίνει μαγνητικές δυνάμεις δηλαδή δημιουργία μαγνητικού πεδίου. Αν ένα μαγνητάκι 1 τ.χιλιοστού δημιουργεί πρόβλημα στην οθόνη και στην κάμερα (και όχι στην μπαταρια οπως ισχυρίζεσαι) τοτε στα αλλα κινητα που εχουν μαγνητες (HTC κλπ) γιατι δεν εχει επηρρεασει?

Δε μπορούμε να ξέρουμε τι κατασκευαστικές μέθοδοι έχουν χρησιμοποιηθεί για να προστατευθεί η συσκεύη από το μαγνήτη. :confused:
Καλά κάνεις και θες να πειραματιστείς και να το δοκιμάσεις, απλά ο φίλος επισημαίνει κάποιους προβληματισμούς του, που δεν είναι τόσο άτοποι, αν θες τη γνώμη μου!
Πάντως, αν το δοκιμάσεις, ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα! ;)

demetres_
5 Φεβ. 2010, 15:37
Μετά την αναβάθμιση που έκανα το κινητό έπαψε να βγάζει τις αναπάντητες κλήσεις καθώς και να αναβοσβήνει το πλήκτρο του μενού.

gianpithio
5 Φεβ. 2010, 15:38
Καλυτερα να κανεις hard format και format στην καρτα μνημης..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205

demetres_
6 Φεβ. 2010, 13:16
Καλυτερα να κανεις hard format και format στην καρτα μνημης..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205
Άλλαξα το μητρώο από τις 30 ημέρες στις 10 και το πρόβλημα διορθώθηκε.
Καλά είναι πριν το hard format να προτείνουμε απλές λύσεις

tk5800
6 Φεβ. 2010, 13:19
σημερα πηγα στο nokia store στα χανια για να ζητησω αντικατασταση για το προβλημα που ειχα στα ακουστικα και μου ειπαν οτι δεν γεινετε αντικατασταση στα αξεσουαρ γιατι η alfha copy ειναι στα δικαστηρια με την nokia... ξερει κανεισ τιποτα γι'αθτο το θεμα? τι θα γινετε με τισ εγγυησεις?

billkiork
6 Φεβ. 2010, 13:38
τι προβλημα εχεις με τα ακουστικα? γιατι εγω εχθες το βραδυ που τα εβαλα για πρωτη φορα δεν επαιζαν σχεδον καθολου και εκαναν τριξιματα, αλλα σημερα δουλευουν ενταξει

tk5800
6 Φεβ. 2010, 13:44
τι προβλημα εχεις με τα ακουστικα? γιατι εγω εχθες το βραδυ που τα εβαλα για πρωτη φορα δεν επαιζαν σχεδον καθολου και εκαναν τριξιματα, αλλα σημερα δουλευουν ενταξει

εχουν προβλημα με την κολλα που κραταει το καπακι πανω στο ακουστικο και εχει ξεκολισει το ενα και το αλλο ειναι ετοιμο να βγει και αυτο,,,σκεφτομαι να παω και στη vodafon απο οπου και το πηρα...να δω τι θα μου πουν και απο εκει....:(

gianpithio
6 Φεβ. 2010, 14:04
Άλλαξα το μητρώο από τις 30 ημέρες στις 10 και το πρόβλημα διορθώθηκε.
Καλά είναι πριν το hard format να προτείνουμε απλές λύσεις

Σιγουρα αλλα ποτε δεν εχω διαβασει κατι τετοιο :O. Αυτο με το μητρωο το καναμε στην εποχη του 6600 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8086) αλλα για αλλους "παρομοιους" λογους. Διορθωθηκε και το πληκρο του μενου?

edit:
Eαν βαλεις το μητρωο στις 30 ημερες το προβλημα ξανα εμφανιζεται?

demetres_
6 Φεβ. 2010, 14:46
Το ξαναγύρισα στις 30 ημέρες χωρίς να έχω πρόβλημα. Λειτουργεί και το φωτάκι.

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 17:37
Παιδια βοηθεια!!
πηρα το κινητο προχτες απο καταστημα (εισαγωγη απο αγγλια)... Πηρα τηλεφωνο εμαθα οτι ηταν απο αγγλια με 2χρονια σερβισ κτλ κτλ...
Οκ.... του βαζω διαφορα προγραμματακια και κατι παιχνιδακια... Μπηκα και στο ιντερνετ με τον skyfire εκατσα λιγακι.. Μετα εκλεισα το προγραμμα, παω κλεινω και το ρουτερ και μολις το κανω αυτο ακουω ενα μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ... προφανως ειχε μεινει συνδεδεμενο το κινητο και μολις αποσυνδεθηκε δεν του αρεσε (τι μ@λ@κ$#) Αφου δεν ακουγε τιποτα το κλεινω με το κουμπι... Το πρωι τωρα παω να το ανοιξω αλλα τιποτα!!! κολλαει στο λογοτυπο της ΝΟΚΙΑ!!! βγαζω μπαταρια το βαζω να φορτωσει (μπας και!) αλλα τιποτα.. παλι το ιδιο...
Τι λετε να φταιει?? Πως το αναβω τωρα?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.... :)

eidt: εβγαλα την καρτα μνημης και ανοιξε τελικα... αλλα μολις βαλω την καρτα (ανοιχτο το τηλ) τρελενεται...! κολλαει λιγο στην αρχη... δεν βγαζει τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη.. (οι οποιες ειναι απο του κινητου, δεν τις εχω πειραξει)... φορματ η μνημη???

stendor
6 Φεβ. 2010, 17:52
eidt: εβγαλα την καρτα μνημης και ανοιξε τελικα... αλλα μολις βαλω την καρτα (ανοιχτο το τηλ) τρελενεται...! κολλαει λιγο στην αρχη... δεν βγαζει τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη.. (οι οποιες ειναι απο του κινητου, δεν τις εχω πειραξει)... φορματ η μνημη???
Απλά αλλάζεις κάρτα μνήμης. Προφανώς έχει την εργοστασιακή κάρτα μνήμης που είχε μέσα το πακέτο. Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις φορμάτ στη κάρτα αλλά θα στο ξανακάνει το συγκεκριμένο πρόβλημα κάποια στιγμή. Για πιο πολλά με κάρτες μνήμης δες στο [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229044).

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 18:23
Απλά αλλάζεις κάρτα μνήμης. Προφανώς έχει την εργοστασιακή κάρτα μνήμης που είχε μέσα το πακέτο. Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις φορμάτ στη κάρτα αλλά θα στο ξανακάνει το συγκεκριμένο πρόβλημα κάποια στιγμή. Για πιο πολλά με κάρτες μνήμης δες στο [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229044).

Ναι την εργοστασιακη εχει... Δηλαδη βγηκε μουφα η καρτα???? :X

stendor
6 Φεβ. 2010, 18:27
Ναι την εργοστασιακη εχει... Δηλαδη βγηκε μουφα η καρτα???? :X
Γενικά είναι έτσι οι εργοστασικές κάρτες μνήμης που βρίσκονται μέσα στα πακέτα των συσκευών. Έχει παρατηρηθεί και με άλλες συσκευές εκτός του 5800 (Ν82, Ν85 κτλ.)

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 18:42
Γενικά είναι έτσι οι εργοστασικές κάρτες μνήμης που βρίσκονται μέσα στα πακέτα των συσκευών. Έχει παρατηρηθεί και με άλλες συσκευές εκτός του 5800 (Ν82, Ν85 κτλ.)

Στο Ε66 που εχω ειναι μια χαρα ομως.... :ninja: οποτε παει 50-50...

andreas1022
6 Φεβ. 2010, 18:45
Ρε παιδια δεν παει αλλο με τα κολληματα του...σημερα το πρωι το ανοιξα και κλασικα κολλουσε....εβγαλα την μπαταρια-καρτα μνημης τουλαχιστον 8 φορες...οταν τελικα ανοιξε και πατουσα να μπω στις εφαρμογες λεει μνημη πληρης και me πεταει στο αρχικο μενου αφαιρωντας ομως ενα ενα τα εικονιδια του μενου (αν δηλαδη πατσω 2 φορες το "εφαρμογες" αφαιρει 2 εικονιδια απτο μενου...τι γινεται ξερει κανεις?

junglist
6 Φεβ. 2010, 18:49
Στο Ε66 που εχω ειναι μια χαρα ομως.... :ninja: οποτε παει 50-50...
Επειδή σε ένα κινητό είναι έτσι και αλλιώς σε άλλο, δεν πιάνεις το 50-50..
Εγώ πήρα 2 κινητά 5800 από Αγγλία.To ένα με ΝΟΚΙA κάρτα και το άλλο με sandisk.
Και τα 2 παίζουν τέζα.

androu
6 Φεβ. 2010, 18:52
Εκανα αναβάθμιση στην έκδοση 31,0,101 της vodafone (είναι vodafone live) και βλέπω το ξυπνητήρι καθυστερεί μερικές φορές 5' να χτυπήσει. Απο οτι είδα είναι γνωστό πρόβλημα αυτό αλλά για να μην ψάχνω 170 σελίδες ξέρει κανένας να μου πεί εαν φτιάχνει και πώς?
ευχαριστώ

kajabas
6 Φεβ. 2010, 18:55
Πολύ απλά βάζεις το ξυπνητήρι 5 λεπτά νωρίτερα να χτυπήσει.Το πρόβλημα διορθώνεται στην έκδοση 40, που δεν είναι διαθέσιμη για vodafone τώρα.

androu
6 Φεβ. 2010, 19:08
Σκέφτομαι να κάνω Unbrand και update αλλά όμως σκέφτομαι και την εγγύηση κτλπ ...

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 19:14
Ρε παιδια... περιεργα πραγματα... Ενω τωρα την εχω βγαλει την καρτα μνημης προβληματα παραμενουν!! δηλαδη στην αρχικη οθονη τα εικονιδια δεν φαινοντε.. και οτι φενεται? δεν λειτουργει.. ουτε στο πληκτρολογιο παει για να γραψω κατι ουτε στις επαφες! καθως επισης δεν δουλευει και το πρασινο κουμπι των κλησεων... στην ουσια μου βγηκε αχρηστο σαν κινητο... (ουτε νουμερα μπορω να πατησω ουτε το πρασινο κουμπι.)
Για ολα αυτα φταιει η καρτα μνημης?? Την οποια της εχω βγαλει?

androu
6 Φεβ. 2010, 19:16
με τι έκδοση στο κάνει αυτό ?

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 19:21
Φαντασου για να το δω αυτο παω μενου και πρασινο... στην αρχικη οθονη δεν ποιανει τιποτα...
εκδοση λογισμικου: ν31,0,101
ημερομηνια: 16/9/09
προσαρμοσμενη εκδοση:31,0,101,c01.01
ημερομηνια προσαρμοσμενης εκδοσης:16/9/09
γλωσσα που εχει οριστει:07
μοντελο: ΝΟΚΙΑ 5800ΧΜ
τυπος:RM-356
τελευταια ενημερωση:καμια ενημερωση
Αυτα μου βγαζει....

androu
6 Φεβ. 2010, 19:23
και μένα αυτή την έκδοση μου εβαλε προχθές μετά το update ποθ τοθ έκανα. προς το παρών προβλ. μόνο με το ξυπνητήρι έχω.

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 19:33
Εγω ομως εχω και αλλα προβληματα... και νομιζω πιο σοβαρα :(

marnick
6 Φεβ. 2010, 23:09
Φαντασου για να το δω αυτο παω μενου και πρασινο... στην αρχικη οθονη δεν ποιανει τιποτα...
εκδοση λογισμικου: ν31,0,101
ημερομηνια: 16/9/09
προσαρμοσμενη εκδοση:31,0,101,c01.01
ημερομηνια προσαρμοσμενης εκδοσης:16/9/09
γλωσσα που εχει οριστει:07
μοντελο: ΝΟΚΙΑ 5800ΧΜ
τυπος:RM-356
τελευταια ενημερωση:καμια ενημερωση
Αυτα μου βγαζει....

Προσπαθησε να κανεις update μεσα απο το software update ή με pc suite μεσω υπολογιστη

vgnFE31h
6 Φεβ. 2010, 23:34
Προσπαθησε να κανεις update μεσα απο το software update ή με pc suite μεσω υπολογιστη

αυτο θα κανω τωρα... απο το κινητο δεν μου βγαζει τιποτα διαθεσιμο... παω απο τον υπολογιστη να ξαναπερασω την πιο νεα που υπαρχει... και οτι γινει... :cry:

edit: περναω την 40 κατι... ελπιζω να ειναι καλυτερη!! :)

ilias13
7 Φεβ. 2010, 00:22
Παιδια καλησπέρα
Πηρα το 5800 απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ και ειναι σιγουρα παραεισαγωγη
Θέλω την βοηθειά σας για να χρησιμοποιησω το GPS.
πατάω το κουμπί με την πυξίδα και γραφει οτι η εκδοση των χαρτών δεν ειναι συμβατη με τα παλια χαρτογραφικα δεδομενα της συσκευής και με ρωτάει να τα διαγραψει?
Τι χρειάζεται να κατεβάσω για να μου δουλέψει το GPS:::

stendor
7 Φεβ. 2010, 00:28
Παιδια καλησπέρα
Πηρα το 5800 απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ και ειναι σιγουρα παραεισαγωγη
Θέλω την βοηθειά σας για να χρησιμοποιησω το GPS.
πατάω το κουμπί με την πυξίδα και γραφει οτι η εκδοση των χαρτών δεν ειναι συμβατη με τα παλια χαρτογραφικα δεδομενα της συσκευής και με ρωτάει να τα διαγραψει?
Τι χρειάζεται να κατεβάσω για να μου δουλέψει το GPS:::
Θα πρέπει να κατεβάσεις το Map Loader έτσι ώστε να περάσεις του τελευταίους χάρτες. Θα το βρεις στο http://europe.nokia.com/support/product-support/maps-support/compatibility-and-download#/default/

Για το πως θα λειτουργήσεις το GPS και τους χάρτες θα το διαβάσεις στο GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194)

vgnFE31h
7 Φεβ. 2010, 00:52
αυτο θα κανω τωρα... απο το κινητο δεν μου βγαζει τιποτα διαθεσιμο... παω απο τον υπολογιστη να ξαναπερασω την πιο νεα που υπαρχει... και οτι γινει... :cry:

edit: περναω την 40 κατι... ελπιζω να ειναι καλυτερη!! :)

Την περασα μεσα!! αλλα δεν εγινε οπως παλια.. στα αλλα κινητα ΝΟΚΙΑ που ειχα μολις κανειςαναβαθμιση χανονται ολα! προφανως σε αυτη το εχουν κανει ετσι κ δεν χανονται... αλλα βρε παιδια... το προβλημα παραμενει!!:cry::cry:
Δεν ακουει κανενα κουμπι στην αρχικη οθονη...
Γινεται με καποιο τροπο hard hard!!! format... να μην μεινει τιποτα μεσα!!! μηπως και φτιαξει....
Γιατι τετοια προβληματα ρε παιδια αυτο το κινητο?
6600, Ν91, Ε66 δεν ειχαν ποτε κανενα προβλημα!! αυτο γιατι? :X
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια... :)

ilias13
7 Φεβ. 2010, 11:24
Kαλημέρα
Σε ποσα λεπτα έχετε βάλει να απενεργοποιείται η αρχική οθόνη;
Eμένα σε 1 λεπτο σβήνει τελείως.

stendor
7 Φεβ. 2010, 12:51
Kαλημέρα
Σε ποσα λεπτα έχετε βάλει να απενεργοποιείται η αρχική οθόνη;
Eμένα σε 1 λεπτο σβήνει τελείως.
Μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ να σβήνει όποτε θες. Πήγαινε Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Προβολή > Χρονικό όριο φωτισμού και το επιλέγεις εσύ, όσο θες.

Γινεται με καποιο τροπο hard hard!!! format... να μην μεινει τιποτα μεσα!!! μηπως και φτιαξει....
Δοκίμασε να κάνεις hard format με τον παρακάτω τρόπο, "με κλειστό το κινητό πατάμε τα «κόκκινο πλήκτρο τερματισμού κλήσης», «πράσινο πλήκτρο κλήσης», «πλήκτρο κάμερας» και ταυτόχρονα ανοίγουμε το κινητό χωρίς να αφήσουμε τα πλήκτρα". Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να την ξανπεράσεις από πάνω την ν40.

vgnFE31h
7 Φεβ. 2010, 15:18
Δοκίμασε να κάνεις hard format με τον παρακάτω τρόπο, "με κλειστό το κινητό πατάμε τα «κόκκινο πλήκτρο τερματισμού κλήσης», «πράσινο πλήκτρο κλήσης», «πλήκτρο κάμερας» και ταυτόχρονα ανοίγουμε το κινητό χωρίς να αφήσουμε τα πλήκτρα". Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να την ξανπεράσεις από πάνω την ν40.

Θα τα δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα :) :rolleyes:
edit: παιζει!!! ξαναπερασα την ν40 αλλα τιποτα... με το hard format εφτιαξε... :)
εμα λεω και εγω... δεν μπορει να μην γινεται hard format... Χιλια ευχαριστω :)

aggeloss
7 Φεβ. 2010, 18:20
παιδια πως ελαφρυνουμε την εσωτερικη μας μνημη???
εχω φτασει ελευθερο χωρο μνημης τα 29 mb !!!!!:wacko:
ευχαριστω προκαταβολικα!

arathon
7 Φεβ. 2010, 19:32
Παιδιά τις τελευταίες μέρες όταν πάω να εγκαταστήσω οποιαδήποτε εφαρμογή μου γράφει "εγκατάσταση αδύνατη" ξέρει κανείς τι παίζει ?

stagml
7 Φεβ. 2010, 19:39
Παιδιά τις τελευταίες μέρες όταν πάω να εγκαταστήσω οποιαδήποτε εφαρμογή μου γράφει "εγκατάσταση αδύνατη" ξέρει κανείς τι παίζει ?

Μηπως δεν εχεις ενεργοποιημενο το hack στο κινητο σου? Μηπως περασες το καινουργιο fw?

arathon
7 Φεβ. 2010, 19:41
Μηπως δεν εχεις ενεργοποιημενο το hack στο κινητο σου? Μηπως περασες το καινουργιο fw?

Είχα περάσει το νέο firmware αλλά κάνανε κανονικά εγκατάσταση, δεν μπορεί να κάνει install καν το ovi store...βγήκε νέο helloox2 ?

aggeloss
7 Φεβ. 2010, 20:21
παιδια εκανα hard format και το κινητο κολλαει του κ@)$#&*@!!!!!
και στο back up δεν μου τα επαναφερε ολα!!!
τι να κανω????

σας παρακαλω λιγο βοηθεια!!!
ευχαριστω!

arathon
7 Φεβ. 2010, 20:25
παιδια εκανα hard format και το κινητο κολλαει του κ@)$#&*@!!!!!
και στο back up δεν μου τα επαναφερε ολα!!!
τι να κανω????

σας παρακαλω λιγο βοηθεια!!!
ευχαριστω!

Κάνε του ξανά ένα καμία φορά κολλάει στο πρώτο hard format, αλλιώς δοκίμασε αυτό *#7370#

aggeloss
7 Φεβ. 2010, 21:09
παιδια δοκιμασα και δευτερο hard format αλλα παλι κολλαει!!!!
τι να κανω????
λιγο βηθεια σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!

Itchrist86
7 Φεβ. 2010, 21:54
Βγάλε τη κάρτα μνήμης.
Αν δεις πως χωρίς τη κάρτα μνήμης το κινητό συμπεριφέρεται κανονικά χωρίς προβλήματα τότε απλά κάνε της μορφοποίηση.
Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ της ενότητας.

stagml
8 Φεβ. 2010, 09:34
Είχα περάσει το νέο firmware αλλά κάνανε κανονικά εγκατάσταση, δεν μπορεί να κάνει install καν το ovi store...βγήκε νέο helloox2 ?

Πρεπει να μου δωσεις περισσοτερα info...ή καποιο printscreen...Αν περασες το νεο fw και εκανες εγκατασταση μετα καποιο προγραμμα και τωρα δεν σου κανει, τοτε παιζει καποιο προγραμμα να ειναι ανοικτο και να σε εμποδιζει. Με ενα task manager προσπαθησε να εντοπισεις το προβλημα αυτο. Επίσης προσπάθησε να κανεις επαναφορα του backup και αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα τοτε πολυ φοβαμαι πως ΙΣΩΣ, ξαναλεω, ΙΣΩΣ χρειαστεις φορματ. Οσο για το HellOox, δεν βγηκε κατι για το fw40, το hacking γινεται μεσω του JAF πλεον, απο οτι παρατηρησα (φλασαρισμα). Βεβαια μπορεις να παιξεις μπαλα με διαδικασια πιστοποιησης για καθε εφαρμογη μεσω του symbianfree και των συναφη και να αποφυγεις το hacking (the clean way) τον οποιο πλεον προτιμω και εχω το κεφαλακι μου (αν)ησυχο.

djstorm78
8 Φεβ. 2010, 11:38
Παιδιά καλησπέρα.Μια ερώτηση από μέρους μου που ίσως κάπου να έχει απαντηθεί και να μην την εχω προσέξει.

Έχω εδώ και μια εβδομαδα το 5800 και παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα..Όταν κάνω μία εξερχόμενη κλήση ή όταν δέχομαι εισερχόμενη η οθόνη αφής είναι κλειδωμένη.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να επιλέξω την απάντηση ή την απόρριψη ή τον τερματισμό της κλήσης παρά μόνο αν το ξεκλειδώνω από το πλάι..Έχω κάνει reset to factory settings..Αναβάθμιση στην 31.0.101 και επίσης format..Στρώνει για κανένα 15λεπτο και μετά πάλι τα ίδια..Επίσης το αυτόματο κλείδωμα το εχω απενεργοποιημένο..Ξέρει κανείς κάτι??
Κατά τ'αλλα το κινητάκι φυσάει!!!

Itchrist86
8 Φεβ. 2010, 11:47
Κάνε αναβάθμιση στην έκδοση 40.0.005.
Έπειτα κάνε hard format.
Οδηγίες υπάρχουν στο FAQ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724) της ενότητας.

ilias13
8 Φεβ. 2010, 19:28
Παιδια καλησπέρα.θέλω βοήθεια
Εχω την v 31.0.101 kai θελω να κάνω αναβάθμηση
Πατάω επιλογες -αναζ ενημερώσεων-συνδεομαι μεσω wifi του σπιτιου-και μου λέει οτι δεν υπαρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

impreza_sti
8 Φεβ. 2010, 19:33
Καλησπέρα.:)
Η συσκευή σου μήπως είναι από κάποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας;

aggeloss
8 Φεβ. 2010, 20:39
παιδια μπορειτε να μου πειτε πως βλεπω τους κρυφους φακελους του 5800 μου στο υπολογιστη μου???

ευχαριστω προκαταβολικα!

impreza_sti
8 Φεβ. 2010, 20:43
Πίνακας ελέγχου-επιλογές φακέλων-εμφάνιση κρυφών αρχείων,φακέλων.Να σημειώσω ότι ισχύει μόνο για την κάρτα μνήμης.

aggeloss
8 Φεβ. 2010, 21:08
οταν κανω φορματ στην καρτα μνημης μεσω υπολογιστη διαγραφω τα παντα στην καρτα μνημης ακομα και αυτα που λεει privates , system και τετοια???
ευχαριστω!

stendor
8 Φεβ. 2010, 21:38
οταν κανω φορματ στην καρτα μνημης μεσω υπολογιστη διαγραφω τα παντα στην καρτα μνημης ακομα και αυτα που λεει privates , system και τετοια???
ευχαριστω!
Ναι όλα διαγράφονται και μετά δημιουργούνται οι απαραίτητοι φάκελοι.

aggeloss
8 Φεβ. 2010, 21:52
Ναι όλα διαγράφονται και μετά δημιουργούνται οι απαραίτητοι φάκελοι.

ευχαριστω πραγματικα για τις γρηγορες απαντησεις σας!
θελω να ρωτησω και κατι αλλο.
πειραζει που μεσα σε δυο μερες εχω κανει 3 hard format στο κινητο και αλλα 3-4 φορματ στην καρτα μνημης???θελω να πω,εχει αναγκη το κινητο μου,μπορει να παθει κατι???

stendor
8 Φεβ. 2010, 22:13
ευχαριστω πραγματικα για τις γρηγορες απαντησεις σας!
θελω να ρωτησω και κατι αλλο.
πειραζει που μεσα σε δυο μερες εχω κανει 3 hard format στο κινητο και αλλα 3-4 φορματ στην καρτα μνημης???θελω να πω,εχει αναγκη το κινητο μου,μπορει να παθει κατι???
Δεν παθαίνει τίποτα από τα hard format ούτε η συσκευή ούτε το λειτουργικό ούτε η κάρτα μνήμης. Απλά έτυχε στην περίπτωση σου και έκανες τόσα format σε σύντομο διάστημα. Γενικά δεν θα χρειάζεσαι τόσο συχνά format.

Psylos_
8 Φεβ. 2010, 23:37
Εχω παρατηρησει οτι εδω κ λιγο καιρο οταν πηγαινω σε ενα φιλο που εχει ασυρματο router το κινητο που εχει αποθηκευμενο το κωδικο για το WiFi συνδεεται αυτοματα... Το αποσυνδεω κ μετα απο λιγη ωρα το βλεπω να ειναι παλι συνδεδεμενο... Εχω προβολη διαθεσιμων δικτυων ποτε κ τεστ συνδεσιμοτητας με το διαδικτυο με ερωτηση καθε φορα. Επισης για το συγκεκριμενο lan εχω βαλει απο τις ρυθμισεις του χρηση σημειου προσβασης με επιβεβαωση και παλι το κινητο συνδεεται αυτοματα με το που εντοπισει το lan... υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου? εψαχνα τις ρυθμισεις κ δεν βρηκα κατι που να μου φανηκε σχετικο με το προβλημα μου... Τρωω κ αδικα μπαταρια χωρις να χρησιμοποιω κ το ιντερνετ....

ilias13
8 Φεβ. 2010, 23:52
Η συσκευή σου μήπως είναι από κάποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας;

οχο το πηρα απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ και ειναι απο ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Andreas1980
9 Φεβ. 2010, 01:56
Όταν λαμβάνω e-mail, μου ανάβει το σχετικό φακελάκι πάνω δεξιά. Δε σβήνει όμως όταν διαβάσω το μήνυμα, παρά μόνο αν διαγράψω όλα τα μηνύματα από το φάκελο. Το κάνει σε όλους αυτό;

sportguy
9 Φεβ. 2010, 01:56
καλησπερα, οπως βλεπεται ειμαι καινουριος στην παρεα.. Αυτη τη στιγμη εχω το ΝΟΚΙΑ 5800. Εχω παρει ενα αλλο κινητο και εχω πολλες αποριες για αυτο (εχω ανοιξει σχετικο ποστ)..
Τωρα για το δικο μας κινητο λογικα η απαντηση εχει δοθει σε τοσες σελιδες που υπαρχουν εδω περα.. θα ηθελα να ρωτησω τωρα στην καινουρια εκδοση v40 που απανταμε την κληση σαν στο iphone γιατι γινεται μονο ετσι οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο και οχι οταν δεν ειναι?
ευχαριστω και καλως σας βρηκα.

southern_sun
9 Φεβ. 2010, 10:42
καλημερα σε ολους!
χθες εκανα και εγω την αναβαθμιση του firmware απο 20 σε v40 καθως και την εγκατασταση ovi maps.Προς το παρων ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο ενα μικρο κολλημα που εφαγε το ραδιο και χρειαστηκε να το κλεισω και να το επανεκκινησω παλι.Ξερουμε που οφειλεται αυτο?

stagml
9 Φεβ. 2010, 10:51
καλημερα σε ολους!
χθες εκανα και εγω την αναβαθμιση του firmware απο 20 σε v40 καθως και την εγκατασταση ovi maps.Προς το παρων ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο ενα μικρο κολλημα που εφαγε το ραδιο και χρειαστηκε να το κλεισω και να το επανεκκινησω παλι.Ξερουμε που οφειλεται αυτο?

Καλημερα. Εχει αναφερθει και σε πρηγουμενα posts πως με το νεο firmware δυστυχως παρατηρειται μια δυσλειτουργια στο ραδιοφωνο του 5800. Τα προβληματα που παρουσιαζονται ειναι τα εξης:

1. Το RDS δεν λειτουργεί

2. Έγινε πιο "βαρύ" (πατώντας "Επιλογές" και κανοντας scrolling το αναδυόμενο μενου τρωει κολληματακια).

3. Το Radio-Widget στην αρχικη οθονη δεν συνεργαζεται καλα με τις εντολες που του δινουμε (π.χ. ενω πατας εξοδο, συνεχιζει να υπαρχει στην αρχικη οθονη με την χαρακτηριστικη ενδειξη 0.0Mhz)

Γενικοτερα αν επιλεξεις σαν στυλ αρχικης οθονης το "Βασικο", αυτο δλδ που υπηρχε και στα αλλα firmwares, τοτε το ραδιο λειτουργει καπως πιο καλα... χωρις βεβαια να διορθωνεται το rds...
Εν αναμονη διορθωτικου firmware λοιπον... (για αλλη μια φορα)

lambgeo
9 Φεβ. 2010, 10:59
Καλημερα. Εχει αναφερθει και σε πρηγουμενα posts πως με το νεο firmware δυστυχως παρατηρειται μια δυσλειτουργια στο ραδιοφωνο του 5800. Τα προβληματα που παρουσιαζονται ειναι τα εξης:

1. Το RDS δεν λειτουργεί

2. Έγινε πιο "βαρύ" (πατώντας "Επιλογές" και κανοντας scrolling το αναδυόμενο μενου τρωει κολληματακια).

3. Το Radio-Widget στην αρχικη οθονη δεν συνεργαζεται καλα με τις εντολες που του δινουμε (π.χ. ενω πατας εξοδο, συνεχιζει να υπαρχει στην αρχικη οθονη με την χαρακτηριστικη ενδειξη 0.0Mhz)

Γενικοτερα αν επιλεξεις σαν στυλ αρχικης οθονης το "Βασικο", αυτο δλδ που υπηρχε και στα αλλα firmwares, τοτε το ραδιο λειτουργει καπως πιο καλα... χωρις βεβαια να διορθωνεται το rds...
Εν αναμονη διορθωτικου firmware λοιπον... (για αλλη μια φορα)

και απο οτι ακουσα θα βγει διορθωτικο firmware και συντομα

gianpithio
9 Φεβ. 2010, 11:22
οχο το πηρα απο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ και ειναι απο ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Eλεγξε και πες μας το Product code της συσκευης σου!
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2798974#post2798974
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2872210#post2872210

nothing
9 Φεβ. 2010, 12:30
Εχω παρατηρησει οτι εδω κ λιγο καιρο οταν πηγαινω σε ενα φιλο που εχει ασυρματο router το κινητο που εχει αποθηκευμενο το κωδικο για το WiFi συνδεεται αυτοματα... Το αποσυνδεω κ μετα απο λιγη ωρα το βλεπω να ειναι παλι συνδεδεμενο... Εχω προβολη διαθεσιμων δικτυων ποτε κ τεστ συνδεσιμοτητας με το διαδικτυο με ερωτηση καθε φορα. Επισης για το συγκεκριμενο lan εχω βαλει απο τις ρυθμισεις του χρηση σημειου προσβασης με επιβεβαωση και παλι το κινητο συνδεεται αυτοματα με το που εντοπισει το lan... υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου? εψαχνα τις ρυθμισεις κ δεν βρηκα κατι που να μου φανηκε σχετικο με το προβλημα μου... Τρωω κ αδικα μπαταρια χωρις να χρησιμοποιω κ το ιντερνετ....

μηπως εχεις ρυθμισει να κανεις συγχρονισμο των mail στο κινητο μεσω της εφαρμογης της nokia?
ειχα παρατηρησει οτι μου το εκανε και εμενα παρολο που του ελεγα να μην το κανει μονο του και με ρυθμισεις αντιστοιχες των δικων σου...

djstorm78
9 Φεβ. 2010, 15:48
καλησπερα, οπως βλεπεται ειμαι καινουριος στην παρεα.. Αυτη τη στιγμη εχω το ΝΟΚΙΑ 5800. Εχω παρει ενα αλλο κινητο και εχω πολλες αποριες για αυτο (εχω ανοιξει σχετικο ποστ)..
Τωρα για το δικο μας κινητο λογικα η απαντηση εχει δοθει σε τοσες σελιδες που υπαρχουν εδω περα.. θα ηθελα να ρωτησω τωρα στην καινουρια εκδοση v40 που απανταμε την κληση σαν στο iphone γιατι γινεται μονο ετσι οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο και οχι οταν δεν ειναι?
ευχαριστω και καλως σας βρηκα.
Φίλε μου μία από τα ίδια και εγώ..Το έκανα αναβάθμιση στην 40 λόγω του ότι πάντα κλειδωνε η οθόνη είτε σε εισερχόμενη είτε σε εξερχόμενη. Πλέον βλέπω ότι και πάλι κλειδώνει αλλά με τον τρόπο που "σέρνεις" για ξεκλείδωμα λέω "Πάει και έρχεται..."
Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και έτσι μου'ρχεται να το πάω πίσω αλλά δεν μπορώ διότι το έκανα debrand γιατί είχε πειραγμένο firmwate κινητής...Ούτε έτσι έστρωσε..Τι format,τι επαναφορές ,τιι ρυθμίσεις περί ξεκλειδώματος το ίδιο και το αυτό..Ποια η ουσία να πρέπει συνέχεια να ξεκλειδώνεις για να μπορείς να δεχθείς κλήση και να την απαντήσεις???Λες και δεν υπάρχει touch οθόνη...

stagml
9 Φεβ. 2010, 16:29
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτην την στιγμη ποιο προβλημα αντιμετωπιζετε!!! Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν καποιος δεν θελει την οθονη με το slide στην απαντηση κλησης, μπορει πολυ απλα να πατησει το πρασινο κουμπακι και τελειωσε η υποθεση. Επισης να πω οτι το slide καλα εκανε και μπηκε στο 5800 διοτι απειρες φορες με εχουν παρει τηλεφωνο και το εχω σηκωσει ενω... ειναι στην τσεπη μου, πιεσμενο καπως και τυχαινε να πατιεται το κουμπι της απαντησης πανω στην οθονη αφης. Πλεον πολυ δυσκολα να γινει το slide στην τσεπη μου... αυτα...

sportguy
9 Φεβ. 2010, 16:40
καταλαβα... φιλε stagml δεν το ειχα σκεφτει ετσι... νομιζα οτι το εκαναν απλα για εφε. Γιατι οταν δεν ειναι κλειδωμενο δεν υπαρχει η οθονη με το slide και νομιζα οτι ειναι προβλημα... η απορια μου λυθηκε... !!!

ilias13
9 Φεβ. 2010, 18:48
Eλεγξε και πες μας το Product code της συσκευης σου!
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2798974#post2798974
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2872210#post2872210

prod code 0552438 british isles red

impreza_sti
9 Φεβ. 2010, 18:57
prod code 0552438 british isles red
Λογικό να μην βλέπει την τελευταία αναβάθμιση γιατί το product code που έχεις δεν προορίζεται για αυτή.
Μπορείς είτε να πας σε nokia store και με χρέωση 15 ευρώ να βάλεις Ελληνικά και να έχεις εγγύηση και στο software,είτε να ακολουθήσεις τον οδηγό που υπάρχει στο faq και να το αλλάξεις μόνος σου
Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής
(αλλαγή product code) (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203)

tk5800
9 Φεβ. 2010, 19:37
βρε παιδια συγνωμη αλλα οσο και να διαβασα ακουσα πολους να παραπονιουνται για την απαντηση σε εισερχομενη κληση (αυτο με τα βελακια)..ο καθενασ οτι του αρεσει δεν λεω,αλους ναι αλους οχι....εμενα το προβλημα μου ειναι οτι μου αρεσει αλλα για να απαντησω μια κληση πρεπει πρωτα να το ξεκλειδωσω απο το slide κουμπι στο πλαι..αν καταλαβα καλα αρκετοι απαντουν την κληση μονο με "γλυστριμα"του δαχτυλου πανω στην οθονη..(εκτοσ αν εγω καταλαβα λαθοσ)μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως κανετε και λειτουργει μονο το γλυστριμα πανω στην οθονη χωρισ το πλαινο slide κουμπι?? εμενα δεν δουλευει με τιποτα οσο και να το δοκιμασα... βοηθεια please και συγνωμη για το μεγαλο post... ευχαριστω!!!:wacko:

thsss
10 Φεβ. 2010, 00:50
παίδες μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν μου δείχνει τους ελληνικούς χαρακτήρες στο σάιτ της yahoo.κοιτάξτε το λίγο αν γίνεται και σε σας. Www.yahoo.gr

sportguy
10 Φεβ. 2010, 01:24
βρε παιδια συγνωμη αλλα οσο και να διαβασα ακουσα πολους να παραπονιουνται για την απαντηση σε εισερχομενη κληση (αυτο με τα βελακια)..ο καθενασ οτι του αρεσει δεν λεω,αλους ναι αλους οχι....εμενα το προβλημα μου ειναι οτι μου αρεσει αλλα για να απαντησω μια κληση πρεπει πρωτα να το ξεκλειδωσω απο το slide κουμπι στο πλαι..αν καταλαβα καλα αρκετοι απαντουν την κληση μονο με "γλυστριμα"του δαχτυλου πανω στην οθονη..(εκτοσ αν εγω καταλαβα λαθοσ)μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως κανετε και λειτουργει μονο το γλυστριμα πανω στην οθονη χωρισ το πλαινο slide κουμπι?? εμενα δεν δουλευει με τιποτα οσο και να το δοκιμασα... βοηθεια please και συγνωμη για το μεγαλο post... ευχαριστω!!!:wacko:

εχει ενα slide που το ξεκλειδωνει και αλλο slide που απαντας την κληση... δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα σου? οταν ειναι κλειδωμενο εμφανιζεται αυτο ποπυ περιγραφω στην πρωτη προταση. Αμα δεν το εχεις κλειδωμενο ειναι κανονικα οπως ηταν το απαντας με το touch κουμπι που υπηρχε. ελπιζω να με καταλαβες.

και κατι ακομα.. τελευταια μου ερχονται καποια μηνυματα αρκετα καθηστερημενα για αυτο οφειλετε στο δικτυο η φταει κ το τηλεφωνο ? Συνηθως γινεται οταν κλεινω το κινητο το βραδυ κ μετα την ημερα(πολυ αργοτερα απο το ανοιγμα) παιρνω μου μηνυματα που μου εχουν σταλει το βραδυ.

stagml
10 Φεβ. 2010, 10:33
και κατι ακομα.. τελευταια μου ερχονται καποια μηνυματα αρκετα καθηστερημενα για αυτο οφειλετε στο δικτυο η φταει κ το τηλεφωνο ? Συνηθως γινεται οταν κλεινω το κινητο το βραδυ κ μετα την ημερα(πολυ αργοτερα απο το ανοιγμα) παιρνω μου μηνυματα που μου εχουν σταλει το βραδυ.

Πρόβλημα δικτύου 100%

παίδες μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν μου δείχνει τους ελληνικούς χαρακτήρες στο σάιτ της yahoo.κοιτάξτε το λίγο αν γίνεται και σε σας. Www.yahoo.gr

Μπορει να πειραχτηκαν ρυθμίσεις στο ειδος της γραμματοσειρας που χρησιμοποιεις (Κυλληρικα, Unicode μπλα μπλα...). Παντως μπορεις να χρησιμοποιησεις και το google.com.gr ή και την αναζήτηση του ιδιου του κινητου...

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 13:25
εχει ενα slide που το ξεκλειδωνει και αλλο slide που απαντας την κληση... δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα σου? οταν ειναι κλειδωμενο εμφανιζεται αυτο ποπυ περιγραφω στην πρωτη προταση. Αμα δεν το εχεις κλειδωμενο ειναι κανονικα οπως ηταν το απαντας με το touch κουμπι που υπηρχε. ελπιζω να με καταλαβες.

Εμένα , ενώ έχω το αυτόματο κλείδωμα απενεργοποιημένο(οπότε δεν υφίσταται κλείδωμα) , ώς δια μαγείας όταν με παίρνουνε τηλέφωνο δεν μπορώ να απαντήσω..Κλειδώνει και δεν επιλέγονται όσα βγάζει στην οθόνη!!!Πρέπει και πάλι να το ξεκλειδώνω από το πλάι ώστε να μπορώ να επιλέξω την απάντηση..Αν το πατήσω από το πράσινο κουμπάκι σίγουρα και απαντάει!!Εχω κάνει και την τελευταία αναβάθμιση κτλ κτλ.

vissarion12
10 Φεβ. 2010, 13:39
Παιδια εγω απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση (40) και εγκατεστησα το accuweather οταν το τρεχω μου ζηταει παντα να κανει ληψη της θεσης μου ενω εχω βαλει default την αθήνα το κανει και σε εσας?

stagml
10 Φεβ. 2010, 14:29
Εμένα , ενώ έχω το αυτόματο κλείδωμα απενεργοποιημένο(οπότε δεν υφίσταται κλείδωμα) , ώς δια μαγείας όταν με παίρνουνε τηλέφωνο δεν μπορώ να απαντήσω..Κλειδώνει και δεν επιλέγονται όσα βγάζει στην οθόνη!!!Πρέπει και πάλι να το ξεκλειδώνω από το πλάι ώστε να μπορώ να επιλέξω την απάντηση..Αν το πατήσω από το πράσινο κουμπάκι σίγουρα και απαντάει!!Εχω κάνει και την τελευταία αναβάθμιση κτλ κτλ.

Αυτο ειναι προβλημα αν οντως κατι δεν εχεις κανει λαθος στις ρυθμισεις. Εχεις κανει φορματ μετα την αναβαθμιση? Γιατι κι εγω αντιμετωπιζα αλλης φυσης προβληματα και μετα το φορματ ημουν κομπλε. Συνηθως αυτη ειναι μια λυση, αν πιστευεις πως τα εχεις κανει ολα και δεν γινεται τιποτα...

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 15:33
Αυτο ειναι προβλημα αν οντως κατι δεν εχεις κανει λαθος στις ρυθμισεις. Εχεις κανει φορματ μετα την αναβαθμιση? Γιατι κι εγω αντιμετωπιζα αλλης φυσης προβληματα και μετα το φορματ ημουν κομπλε. Συνηθως αυτη ειναι μια λυση, αν πιστευεις πως τα εχεις κανει ολα και δεν γινεται τιποτα...

Φίλε μου ευχαριστώ για τη συμβουλή σου . Δυστυχώς καταλήγω ότι μάλλον φταίει η συσκευή..Μόλις έκανα και soft και hard reset (απο το κινητό) Στο soft τίποτα..Στο hard στα πρώτα 5 λεπτά όποτε με έπαιρνα τηλ. (και το κινητό ξεκλείδωτο) χτύπαγε και μπορούσα να απαντήσω πατώντας κανονικά στην οθόνη την "απάντηση" ή την "απόρριψη"(χωρίς να βγαίνει αυτό για το σάρωμα..) Ε..Μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια..Το μόνο normal μόνο όταν είναι κλειδωμένο βγαίνει αυτό που σαρώνεις με τα βελάκια δεξιά + αριστερά..Τι να πώ..Μήπως είναι όντως έτσι??Δεν έχω κάποιον γνωστό μου να το δώ..Αν δηλαδή κάποιος δεν γουστάρει να το έχει κλειδωμένο πρέπει πάντα σε κλήσεις να το ξεκλειδώνει και μετά να απαντάει??

White_butter_fly
10 Φεβ. 2010, 15:49
Φίλε μου ευχαριστώ για τη συμβουλή σου . Δυστυχώς καταλήγω ότι μάλλον φταίει η συσκευή..Μόλις έκανα και soft και hard reset (απο το κινητό) Στο soft τίποτα..Στο hard στα πρώτα 5 λεπτά όποτε με έπαιρνα τηλ. (και το κινητό ξεκλείδωτο) χτύπαγε και μπορούσα να απαντήσω πατώντας κανονικά στην οθόνη την "απάντηση" ή την "απόρριψη"(χωρίς να βγαίνει αυτό για το σάρωμα..) Ε..Μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια..Το μόνο normal μόνο όταν είναι κλειδωμένο βγαίνει αυτό που σαρώνεις με τα βελάκια δεξιά + αριστερά..Τι να πώ..Μήπως είναι όντως έτσι??Δεν έχω κάποιον γνωστό μου να το δώ..Αν δηλαδή κάποιος δεν γουστάρει να το έχει κλειδωμένο πρέπει πάντα σε κλήσεις να το ξεκλειδώνει και μετά να απαντάει??

Το σύστημα δουλεύει ως εξής:
όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, εμφανίζονται η μπάρες σάρωσης.
Όταν είναι ξεκλείδωτο, δεν εμφανίζονται οι μπάρες σάρωσης.

Όταν εμφανίζονται οι μπάρες σάρωσης, μπορείς να σύρεις το δάχτυλό σου προς τα δεξιά επάνω στην πράσινη για να απαντήσεις, χωρίς να ξεκλειδώσεις.
Αν σαρώσεις προς τα αριστερά, ο ήχος κλήσης σταματά (δεν απορρίπτεται όμως η κλήση) και ξεκλειδώνει το τηλέφωνο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει μπερδέψει τόσο κόσμο αυτή η λειτουργία. :confused:

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 15:59
Το σύστημα δουλεύει ως εξής:
όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, εμφανίζονται η μπάρες σάρωσης.
Όταν είναι ξεκλείδωτο, δεν εμφανίζονται οι μπάρες σάρωσης.

Όταν εμφανίζονται οι μπάρες σάρωσης, μπορείς να σύρεις το δάχτυλό σου προς τα δεξιά επάνω στην πράσινη για να απαντήσεις, χωρίς να ξεκλειδώσεις.
Αν σαρώσεις προς τα αριστερά, ο ήχος κλήσης σταματά (δεν απορρίπτεται όμως η κλήση) και ξεκλειδώνει το τηλέφωνο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει μπερδέψει τόσο κόσμο αυτή η λειτουργία. :confused:

Σωστά όσα λες..Ετσι πρέπει να είναι! Μόνο που σε εμένα είναι δεν είναι κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο (είτε απ'το πλάι είτε από τις ρυθμίσεις) όταν με καλούν για να απαντήσω με touching πρέπει να το ξεκλειδώνω από το πλάι..Αυτό αν το έχει ακούσει κάποιος ή έχει μία λύση θα παρακαλούσα να μου πει(εκτός από το να το φουντάρω!!!Τουλάχιστον όχι ακόμα..)
Πάντως μέχρι και σε nokia shop το πήγα..Αυτοί μου βάλανε την 40άρα έκδοση..

White_butter_fly
10 Φεβ. 2010, 16:10
Σωστά όσα λες..Ετσι πρέπει να είναι! Μόνο που σε εμένα είναι δεν είναι κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο (είτε απ'το πλάι είτε από τις ρυθμίσεις) όταν με καλούν για να απαντήσω με touching πρέπει να το ξεκλειδώνω από το πλάι..Αυτό αν το έχει ακούσει κάποιος ή έχει μία λύση θα παρακαλούσα να μου πει(εκτός από το να το φουντάρω!!!Τουλάχιστον όχι ακόμα..)
Πάντως μέχρι και σε nokia shop το πήγα..Αυτοί μου βάλανε την 40άρα έκδοση..

Όχι, μη φουντάρεις κιόλας!! Θα τη βρούμε τη λύση.
Απλά, θέλω να το ξεκαθαρίσουμε άλλη μία φορά:
όταν χτυπάει και είναι κλειδωμένο και εμφανίζονται αυτές οι μπάρες,
σέρνεις το δάχτυλό σου προς τα δεξιά επάνω στην πράσινη
και δεν απαντάει στην κλήση;

vissarion12
10 Φεβ. 2010, 16:10
Παιδια εγω απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση (40) και εγκατεστησα το accuweather οταν το τρεχω μου ζηταει παντα να κανει ληψη της θεσης μου ενω εχω βαλει default την αθήνα το κανει και σε εσας?

Ακυρο την βρηκα την λυση. Τωρα κατι αλλο ξερει κανεις να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να καει το κινητο της καρτες μνημης 2 μου εχουν καει μεχρι τωρα της μαμας μια kingston και τωρα πηρα μια sandisc class 6 και κατι αλλο οταν βαζω να μου κανει πλοηγηση ενω βρισκει την οδο και ξεκιναει να βρει την διαδρομη μετα ξαφνικα μου λεει ηδιαδρομη δεν βρεθηκε ξερει κανεις τιποτα;

pateras
10 Φεβ. 2010, 16:14
έχει καταφερει κανεις να μπεί στο διαδύκτιο μέσω της cosmote ?
άν ναί, ας μου στείλει τις ρυθμίσεις please !
αυτες που στελνουν μεε μυνημα απτο κεντρο, ποτέ δε λειτούργησαν... μου βγαζει συνεχώς λάθος πρίν κάν ανοίξει το browser !

thx

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 16:16

Ετσι ακριβώς!!! Πρέπει να το ξεκλειδώσω από το πλάι και μετά πατιούνται..Εννοείται ότι αν πατήσω το πράσινο κουμπί ανοίγει η γραμμή.Η οθόνη κλειδώνει..

White_butter_fly
10 Φεβ. 2010, 16:34
Ετσι ακριβώς!!! Πρέπει να το ξεκλειδώσω από το πλάι και μετά πατιούνται..Εννοείται ότι αν πατήσω το πράσινο κουμπί ανοίγει η γραμμή.Η οθόνη κλειδώνει..

Δεν ξέρω τι να σου πω, μου ακούγεται πολύ περίεργο... :worry:
Κανονικά έπρεπε να γίνεται έτσι (http://www.youtube.com/watch?v=TGpgnh_169Q)..

stelioz78
10 Φεβ. 2010, 16:54

φιλε μηπως εχεις βαλει καποια προστατευτικη ζελατινα η οποια καλυπτει και τον αισθητηρα που εχει για προστασια,να μην ξεκλειδωνει η οθονη οταν το εχεις στην τσεπη?αφου λες οτι τα με κουμπια απαντας κανονικα παει να πει οτι σου κραταει ανενεργη την οθονη οταν σε καλουν. εκτος και αν εχει χαλασει αυτος ο αισθητηρας και κραταει μονιμα ανενεργη την οθονη.λεω μηπως , μπορει να λεω και χαζομαρα:X

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 17:00
φιλε μηπως εχεις βαλει καποια προστατευτικη ζελατινα η οποια καλυπτει και τον αισθητηρα που εχει για προστασια,να μην ξεκλειδωνει η οθονη οταν το εχεις στην τσεπη?αφου λες οτι τα με κουμπια απαντας κανονικα παει να πει οτι σου κραταει ανενεργη την οθονη οταν σε καλουν. εκτος και αν εχει χαλασει αυτος ο αισθητηρας και κραταει μονιμα ανενεργη την οθονη.λεω μηπως , μπορει να λεω και χαζομαρα:X

Δυστυχώς και την ζελατίνα έχω βγάλει..Προβληματική την κόβω την συσκευή..Το πρόβλημα αποκαθίσταται μόνο για λίγα λεπτά μετά το format...

White_butter_fly
10 Φεβ. 2010, 17:08
Δυστυχώς και την ζελατίνα έχω βγάλει..Προβληματική την κόβω την συσκευή..Το πρόβλημα αποκαθίσταται μόνο για λίγα λεπτά μετά το format...

Εφόσο η οθόνη αφής αποκρίνεται κανονικά στις υπόλοιπες λειτουργίες του τηλεφώνου, μάλλον πρόκειται για πρόβλημα software.
Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή σχετική με το κλείδωμα της συσκεύης (MyKeylock, MyKeylockClock) και δημιουργεί κάποιο conflict;

magnuslupus
10 Φεβ. 2010, 19:14
Το δικό μου, μετά την αναβάθμιση δεν δουλεύουν οι συντομεύσεις στην αρχική οθόνη. Απο τα τρία κουμπιά που έχει μπροστά δουλεύει μόνο το κεντρικό. Έλεος........... :mad:

djstorm78
10 Φεβ. 2010, 20:22
Εφόσο η οθόνη αφής αποκρίνεται κανονικά στις υπόλοιπες λειτουργίες του τηλεφώνου, μάλλον πρόκειται για πρόβλημα software.
Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή σχετική με το κλείδωμα της συσκεύης (MyKeylock, MyKeylockClock) και δημιουργεί κάποιο conflict;

Δυστυχώς ούτε και αυτό.Το έχω τρελάνει στα format..Το κάνει και χωρίς να επαναφέρω το backup.

tk5800
11 Φεβ. 2010, 00:35

αυτο ακριβως ειναι και το δικο μου προβλημα!!!οχι δεν την απανταει και μου την εχει δωσει :mad::mad::mad: δεν ξερω τι να κανω για να στρωσει......:(

stagml
11 Φεβ. 2010, 00:40
όταν κανείς φόρματ δεν είναι δυνατό μετά από 5 λεπτά να σου χαλάει πάλι. Πολύ απλά έχεις ενεργό το κλείδωμα μετά από πέντε λεπτά κ τα έχεις μπερδέψει λίγο. Δεν μπορεί ξαφνικά μετά από 5 λεπτά να χαλάει η συσκευή πάλι!! Έλεγξε τις ρυθμίσεις. Ξανά κ ξανά.

sportguy
11 Φεβ. 2010, 00:53
οντως κοιτα τις ρυθμησεις σου δεν γινεται να φταει κατο αλλο μετα απο τοσο περιγραφη αυτο εχω καταλαβει. Τωρα οσο ακομα μια ερωτηση θα σου κανω γιατι δεν εχω καταλαβει οταν σε παιρνουν τηλ τι σου εμφανιζει η οθονη γιατι ετσι οπως τα παρουσιαζεις δεν εχω καταλαβει... αμα σου παρουσιαζει τις μπαρες? πιο ειναι το προβλημα? το σερνεις προς τα δεξια το σηκωνεις και αριστερα ξεκλειδωνεις...οπως ανεφεραν και αλλοι δηλαδη..

andreas1022
11 Φεβ. 2010, 00:56
Ρε παιδια εδω και 2 μερες δεν μπαινει στις εφαρμογες...λεει μνημη πληρης κτλ..τι να κανω??
Aν ξαναπερασω το λογισμικο θα χαθουν τα αρχεια??

djstorm78
11 Φεβ. 2010, 10:23
οντως κοιτα τις ρυθμησεις σου δεν γινεται να φταει κατο αλλο μετα απο τοσο περιγραφη αυτο εχω καταλαβει. Τωρα οσο ακομα μια ερωτηση θα σου κανω γιατι δεν εχω καταλαβει οταν σε παιρνουν τηλ τι σου εμφανιζει η οθονη γιατι ετσι οπως τα παρουσιαζεις δεν εχω καταλαβει... αμα σου παρουσιαζει τις μπαρες? πιο ειναι το προβλημα? το σερνεις προς τα δεξια το σηκωνεις και αριστερα ξεκλειδωνεις...οπως ανεφεραν και αλλοι δηλαδη..

Να κάνω ένα ρεζουμέ μπας και βρούμε την άκρη ρε παιδιά..

α)Όταν ο χρόνος αυτόματου κλειδώματος (από τις ρυθμίσεις) είναι "κανένας¨(άρα είναι ξεκλείδωτο) και δέχομαι μία κλήση , δεν τις παρουσιάζει τις μπάρες. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να επιλέξω από την οθόνη αφής ούτε την απάντηση ούτε την απόρριψη.Για να μπορώ να επιλέξω την απάντηση πρέπει να πιέσω προς τα κάτω το πλαινό κουμπί ξεκλειδώματος(θυμίζω το έχω ξεκλείδωτο από τις ρυθμίσεις) και τότε πατιούνται κανονικά.

β)¨οταν ο χρόνος κλειδώματος έχει μία τιμή (έστω 10 δευτ.,άρα είναι standard κλειδωμένο) και δέχομαι μία κλήση τότε εμφανίζονται οι μπάρες. Εκεί έχουμε επίσης το εξής κουλό...Δεν επιλέγονται ούτε για ξεκλείδωμα ούτε για απάντηση..Πρέπει να ξεκλειδώσω και πάλι από το πλάι και μετά είναι επιλέξιμα και τα δύο όπου και πλέον "σύρονται" κανονικά!!!

Το πρόβλημα αυτο το έχω από την αρχή που το πήρα από το κατάστημα.Είχε version την 20κάτι..Τότε δεν έβγαζε καν μπάρες (ήταν δεν ήταν κλειδωμένο) και ας τις ανέφερε το manual!!!Έκανα αναβάθμιση στην 30κάτι αλλά δεν είχε αποτέλεσμα παρά μόνο για τα πρώτα λεπτά μετά το format..Το πήγα σε ένα nokia store και μου βγάλανε τις σαχλαμάρες του παρόχου στο λογισμικό βάζοντας την 40άρα έκδοση και λογικά κάνανε και format γιατί είχαν τραβήξει και backup..¨οταν τελείωσε το δοκιμάσαμε και δούλευε..Φεύγοντας μετά από λιγη ώρα το ξαναπαρουσίασε..Το έκανα και εγώ format χωρίς να επαναφέρω τίποτα παλαιότερες δικές μου ρυθμίσεις και δεδομένα μπας και..Αλλά το αποτέλεσμα ίδιο..

Ελπίζω σε κανένα τζιμάνι να μου δώσει τη λύση αν ξέρει!!!

White_butter_fly
11 Φεβ. 2010, 10:54
Να κάνω ένα ρεζουμέ μπας και βρούμε την άκρη ρε παιδιά..

α)Όταν ο χρόνος αυτόματου κλειδώματος (από τις ρυθμίσεις) είναι "κανένας¨(άρα είναι ξεκλείδωτο) και δέχομαι μία κλήση , δεν τις παρουσιάζει τις μπάρες. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να επιλέξω από την οθόνη αφής ούτε την απάντηση ούτε την απόρριψη.Για να μπορώ να επιλέξω την απάντηση πρέπει να πιέσω προς τα κάτω το πλαινό κουμπί ξεκλειδώματος(θυμίζω το έχω ξεκλείδωτο από τις ρυθμίσεις) και τότε πατιούνται κανονικά.

β)¨οταν ο χρόνος κλειδώματος έχει μία τιμή (έστω 10 δευτ.,άρα είναι standard κλειδωμένο) και δέχομαι μία κλήση τότε εμφανίζονται οι μπάρες. Εκεί έχουμε επίσης το εξής κουλό...Δεν επιλέγονται ούτε για ξεκλείδωμα ούτε για απάντηση..Πρέπει να ξεκλειδώσω και πάλι από το πλάι και μετά είναι επιλέξιμα και τα δύο όπου και πλέον "σύρονται" κανονικά!!!

Το πρόβλημα αυτο το έχω από την αρχή που το πήρα από το κατάστημα.Είχε version την 20κάτι..Τότε δεν έβγαζε καν μπάρες (ήταν δεν ήταν κλειδωμένο) και ας τις ανέφερε το manual!!!Έκανα αναβάθμιση στην 30κάτι αλλά δεν είχε αποτέλεσμα παρά μόνο για τα πρώτα λεπτά μετά το format..Το πήγα σε ένα nokia store και μου βγάλανε τις σαχλαμάρες του παρόχου στο λογισμικό βάζοντας την 40άρα έκδοση και λογικά κάνανε και format γιατί είχαν τραβήξει και backup..¨οταν τελείωσε το δοκιμάσαμε και δούλευε..Φεύγοντας μετά από λιγη ώρα το ξαναπαρουσίασε..Το έκανα και εγώ format χωρίς να επαναφέρω τίποτα παλαιότερες δικές μου ρυθμίσεις και δεδομένα μπας και..Αλλά το αποτέλεσμα ίδιο..

Ελπίζω σε κανένα τζιμάνι να μου δώσει τη λύση αν ξέρει!!!

Το πρόβλημά σου είναι πραγματικά πολύ περίεργο... :blink:
Θα σου πρότεινα να το πας σε ένα nokia store και να τους πεις να στο flashάρουν ξανά με την τελευταία έκδοση λογισμικού (προσοχή: όχι αναβάθμιση, flashάρισμα).
Είναι καθαρά θέμα software και ίσως προκλήθηκε με το brand από τη vodafone, με το debrand και τις αναβαθμίσεις.
Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ...

aggeloss
11 Φεβ. 2010, 13:39
γεια σας παιδια!!!
λοιπον σημερα το πρωι που ακουγα μουσικη και το ειχα στο music player και κανονικα πρεπει να αλλαζει απο μονο του τα τραγουδια,οταν τελειωσε αυτο που ακουγα δεν περασε στο επομενο.τελος παντων παταω πισω μου βγαζει την λιστα με τα τραγουδια και παταω ενα τυχαιο να παιξει και δεν επαιζε.βγαινω τελειως απο την μουσικη και ξαναμπαινω αλλα παλι τιποτα!απλα μου εδειχνε την λιστα.το εκανα το κινητο μια επανεκινηση και μετα δουλευε κανονικα.αλλα παρατηρησα εκτος απο αυτο να κανει και καποια κολληματακια οπως πχ. οταν μπαινω στο γενικο μενου, να αργει λιγο γενικα και τετοια!πριν 3-4 μερες του εκανα 3-4 φορματ και στην καρτα μνημης και στο τηλ.
υποψην, μνημη τηλ:68,3mb και καρτα μνημης 6,3gb ελευθερα.
firmware 40.
τι λετε να ηταν?απλο κολληματακι της στιγμης η ειναι κατι σοβαρο?
συγγνωμη για τι μεγαλο ποστ και ευχαριστω προκαταβολικα!:D

stendor
11 Φεβ. 2010, 14:36
Μάλλον κάποιο κόλλημα ήταν. Η κάρτα μνήμης που χρησιμοποιείς είναι αυτή που είχε μέσα το πακέτο?

gianninio
11 Φεβ. 2010, 15:19
Γεια σας κ απο μενα παιδια ...
Να πω κ εγω το προβλημα μου εχω το κιν 2 μηνες κ τον τελευταιο καιρο σε οποιο προφιλ κ αν το βαλω δεν λειτουργει η δονηση!!
Στην αρχη σκεφτικα οτι τα παιξε αλλα μετα απο πολλα ανοιγοκλεισιματα δουλεψε μια φορα κ μετα παλι τα ιδια..!!!
Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σε προηγουμενο ποστ..ξερει κανεις τιποτα γιατι στην alpha copy μου ειπαν να το στειλουν εξωτερικο κ θα ερθει μετα απο κανενα μηνα ..

Itchrist86
11 Φεβ. 2010, 18:02
Πριν το στείλεις για service κάνε τα παρακάτω:
Βγάλε τη κάρτα μνήμης, κάνε του επανεκκίνηση και δες αν συνεχίζει να μη λειτουργεί η δόνηση.
Αν όλα καλά απλά κάνε μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης ή πάρε μια άλλη διότι οι εργοστασιακές δεν είναι και οι πιο αξιόπιστες.
Αν συνεχίζει προχώρα σε hard format στη συσκευή.

ΥΓ 1: Αν δεν έχεις τη τελευταία έκδοση λογισμικού επιβάλλεται να κάνεις αναβάθμιση.
ΥΓ 2: Οδηγίες για όλα όσα σου είπα υπάρχουν στο S60 5th Edition Platform FAQ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724).

nekisia1
11 Φεβ. 2010, 18:29
Καλησπερα.Διαβαζω αρκετες φορες οτι καποιοι εχουν προβλημα κατα την εκκινηση του κινητου τους,τους κολλαει στo λογοτυπο nokia και μετα τιποτα.Εχει υποθει αρκετες φορες,σαν βοηθεια το να βγαζουμε την καρτα μνημης,μετα να ενεργοποιουμε και μετα να επανατοποθετουμε την καρτα μνημης.
Ειχα το ιδιο προβλημα πριν απο κατι μερες,αλλα εκανα κατι επιπλεον...
Συνδεσα το κινητο μεσω μαζικης αποθηκευσης στο pc και εκανα defrag με το Auslogic Disc Defrag (http://www.auslogics.com/en/software/disk-defrag/download/) το οποιο ειναι δωρεαν(το χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια).Το κινητο επανεκκινησε σε πολυ γρηγορο χρονο και ενα προγραμμα που νομιζα οτι δυσλειτουργουσε,λειτουργει πλεον κανονικα(αναφερομαι στη λειτουργια autostart του language switch).Ληφθει υποψην οτι το defrag ολοκληρωθηκε σε περιπου 35 λεπτα(6gb ελευθερο χωρο ειχα).

andreas1022
11 Φεβ. 2010, 18:48
Καλησπερα.Διαβαζω αρκετες φορες οτι καποιοι εχουν προβλημα κατα την εκκινηση του κινητου τους,τους κολλαει στo λογοτυπο nokia και μετα τιποτα.Εχει υποθει αρκετες φορες,σαν βοηθεια το να βγαζουμε την καρτα μνημης,μετα να ενεργοποιουμε και μετα να επανατοποθετουμε την καρτα μνημης.
Ειχα το ιδιο προβλημα πριν απο κατι μερες,αλλα εκανα κατι επιπλεον...
Συνδεσα το κινητο μεσω μαζικης αποθηκευσης στο pc και εκανα defrag με το Auslogic Disc Defrag (http://www.auslogics.com/en/software/disk-defrag/download/) το οποιο ειναι δωρεαν(το χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια).Το κινητο επανεκκινησε σε πολυ γρηγορο χρονο και ενα προγραμμα που νομιζα οτι δυσλειτουργουσε,λειτουργει πλεον κανονικα(αναφερομαι στη λειτουργια autostart του language switch).Ληφθει υποψην οτι το defrag ολοκληρωθηκε σε περιπου 35 λεπτα(6gb ελευθερο χωρο ειχα).
Δεν σβηνεται τιποτα απο την καρτα ετσι???
Αν ξαναπερασω το λογισμικο θα σβηστει τιποτα?

Nikolas_620ti
11 Φεβ. 2010, 19:34
καλησπέρα είναι δύσκολο να αλλαχτεί πρόσοψη?αλλάζοντας την αλλάζει κ το πραστατευτικο τζαμακι της κεντρικής οθόνης?
ευχαριστώ

stendor
11 Φεβ. 2010, 21:10
καλησπέρα είναι δύσκολο να αλλαχτεί πρόσοψη?αλλάζοντας την αλλάζει κ το πραστατευτικο τζαμακι της κεντρικής οθόνης?
ευχαριστώ
Για τον τεχνικό που έχει τα εργαλεία και τα εξαρτήματα που χρειάζονται, δεν είναι δύσκολο. Το digitizer (προστατευτικό πλαστικό) είναι ξεχωριστό εξάρτημα και κοστίζει περίπου 50€.

@andreas1022 Όταν κάνεις ανασυγκρότηση (defragment) δεν χάνεις δεδομένα.

s2117
11 Φεβ. 2010, 21:42
Mόλις ψώνισα το κινητό και εγώ (ακόμα μέσα στο πακέτο είναι :D ),θα διαβάσω όσο μπορώ το θέμα και μάλλον θα επιστρέψω με απορίες :)
Το τωρινό μου ερώτημα είναι,το προγραμματάκι που έχει το Samsung BeatDJ που μιξάρεις,υπάρχει για την κινητάρα μας,ή έστω κάποιο αντίστοιχο:) ?

nekisia1
11 Φεβ. 2010, 22:13
Δεν σβηνεται τιποτα απο την καρτα ετσι???
Αν ξαναπερασω το λογισμικο θα σβηστει τιποτα?

Δεν σβηνεται τιποτα.Αλλωστε κανει ανασυγκροτηση στην καρτα μνημης.Η ολη διαδικασια δεν εχει να κανει με την μνημη του τηλεφωνου.Καντο αφοβα.

andreas1022
12 Φεβ. 2010, 00:08
Το εκανα ρε παιδια αλλα τιποτα δεν εγινε...το μενου εφαρμογες δεν ανοιγουν....αν ξαναπερασω το λογισμικο θα χαθουν δεδομενα??

nekisia1
12 Φεβ. 2010, 01:31
Το εκανα ρε παιδια αλλα τιποτα δεν εγινε...το μενου εφαρμογες δεν ανοιγουν....αν ξαναπερασω το λογισμικο θα χαθουν δεδομενα??

Τι ακριβως εκανες?Δωσε λεπτομεριες γιατι μπορει κατι να παρερμηνευσες...

andreas1022
12 Φεβ. 2010, 01:55
Τι ακριβως εκανες?Δωσε λεπτομεριες γιατι μπορει κατι να παρερμηνευσες...

Κατεβασα το προγραμμα συνεδεσα το κινητο σε μαζικη αποθηκευση βρηκα απο το προγραμμα τον δισκο και εκανα και defrag και check & correct errors αλλα τιποτα...οπως ηταν πριν ηταν..

vissarion12
12 Φεβ. 2010, 02:06
Καλημερα παλι να ρωτησω κατι ξανα; Οταν βαζω το youtube να παιξει σε πληρη οθονη το οποιοδηποτε βιντεο δεν ξαναγυρναει με τιποτα μετα στην καθετη οθονη για την ακριβεια δεν σου δινει καμια επιλογη για να πας πισω απο εκει που ξεκινησες και κλεινει μονο αν κλεισεις τελειως το κινητο το κανει σε κανεναν απο εσας;

leonidas0
12 Φεβ. 2010, 07:47
Καλημερα παλι να ρωτησω κατι ξανα; Οταν βαζω το youtube να παιξει σε πληρη οθονη το οποιοδηποτε βιντεο δεν ξαναγυρναει με τιποτα μετα στην καθετη οθονη για την ακριβεια δεν σου δινει καμια επιλογη για να πας πισω απο εκει που ξεκινησες και κλεινει μονο αν κλεισεις τελειως το κινητο το κανει σε κανεναν απο εσας;
Όταν λες με τίποτα τι εννοείς; Πως δοκίμασες να πας πίσω; Βγαίνεις από πλήρη οθόνη ,με διπλό touch νομίζω, και μετά με περιστροφή του τηλεφώνου γυρνάει.
Επίσης αν κρατήσεις πατημένο το μεσαίο κουμπί (ασπρο) δεν σου ανοίγει ο manager του τηλεφώνου;

pateras
12 Φεβ. 2010, 10:33
ρε παιδιά, έχει καταφέρει κανείς να μπεί στο internet με cosmote ?
ας μου στείλει ακριβές ρυθμίσεις με pm please !
δέ βγαίνει με τίποτα, όσες φορές και αν μίλησα με το κέντρο...

stagml
12 Φεβ. 2010, 12:59
ρε παιδιά, έχει καταφέρει κανείς να μπεί στο internet με cosmote ?
ας μου στείλει ακριβές ρυθμίσεις με pm please !
δέ βγαίνει με τίποτα, όσες φορές και αν μίλησα με το κέντρο...

τι cosmote? συμβολαιο? παντως με whats up δεν μπορεις να μπεις

raftoput
12 Φεβ. 2010, 13:02
Στις ρυθμίσεις σου έχεις βάλει Cosmote Internet??? Τις ρυθμίσεις στις στέλνει η ίδια η Cosmote, 1212 αν έχεις σύνδεση να σου τις στείλουν

vissarion12
12 Φεβ. 2010, 13:09
Όταν λες με τίποτα τι εννοείς; Πως δοκίμασες να πας πίσω; Βγαίνεις από πλήρη οθόνη ,με διπλό touch νομίζω, και μετά με περιστροφή του τηλεφώνου γυρνάει.
Επίσης αν κρατήσεις πατημένο το μεσαίο κουμπί (ασπρο) δεν σου ανοίγει ο manager του τηλεφώνου;

Δεν βγαινει με διπλο touch το μονο που κανει ειναι παυση και αναπαραγωγη καθε φορα που πατας την οθονη οσο για το δευτερο λειτουργει ο manager αλλα ο ιστος δειχνει οτι ειναι συνεχεια ανοιχτος και αμα πας να μπεις ξανακολαει εχεις καμια αλλη ιδεα?

antreaslam
12 Φεβ. 2010, 15:10
ερωτηση..
επειδή πρόσφατα, συνάδελφος, βγήκε εξωτερικό, με i-phone,και του ηρθε λογ/σμος 160 ευρω, γιατι ειχε ανοιχτή την περιαγωγή για μαίηλς, (Χωρίς να το ξέρει), υπάρχει κάτι τέτοιο και στο δικό μας κινητό?
και αν ναι....ΠΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙ? :)

DeviledGod
12 Φεβ. 2010, 16:26
Έχω το εξής πρόβλημα:
Πάω να κάνω Update ΟTA έχωντας την έκδοση λειτουργικού 31.0.008 και δεν βρίσκει Updates. Συνδέομαι με WiFi απο το router του σπιτιού μου...
Ξέρει κανείς τι γίνεται..?

djstorm78
12 Φεβ. 2010, 16:31
Θα σου πρότεινα να το πας σε ένα nokia store και να τους πεις να στο flashάρουν ξανά με την τελευταία έκδοση λογισμικού (προσοχή: όχι αναβάθμιση, flashάρισμα).
Είναι καθαρά θέμα software και ίσως προκλήθηκε με το brand από τη vodafone, με το debrand και τις αναβαθμίσεις.

Παιδιά επιτέλους..
Λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι στο πάνω μέρος της οθόνης (δεξιά από το ακουστικό) βρίσκεται ο αισθητήρας αφής και η ζελατίνα (ή αν έχουμε θήκη) δεν πρέπει να την καλύπτουν..Τόσο απλό και τόσο δύσκολο.Μην αρχίσετε να κράζετε τώρα στο στιλ.."Ε ναι ρε ταραμά" κτλ κτλ...Το παραθέτω μόνο και μόνο μην τη πατήσει κάποιος άλλος στο μέλλον..Ευχαριστώ πολύ όσους έψαξαν το θέμα μου!!

MIXOStsi
12 Φεβ. 2010, 16:46
Συγνώμη αλλα΄νόμιζα ότι σου είχαν πει για την ζελατίνα και είπες οτι την είχες βγάλει. Επίσης δεν είναι λογικό αυτο που λες. Είπες οτι έκανες φορματ δουλευέ για 5 λεπτά και μετά πάλι τα ίδια.
Ρωτάω μήπως ήταν κάποιο άλλο το προβλημα.

djstorm78
12 Φεβ. 2010, 17:01
Συγνώμη αλλα΄νόμιζα ότι σου είχαν πει για την ζελατίνα και είπες οτι την είχες βγάλει. Επίσης δεν είναι λογικό αυτο που λες. Είπες οτι έκανες φορματ δουλευέ για 5 λεπτά και μετά πάλι τα ίδια.
Ρωτάω μήπως ήταν κάποιο άλλο το προβλημα.

Ναι την έβγαλα τη ζελατίνα αλλά όπως είπα έχω και θήκη!!!Η θήκη καλύπτει στην δικιά μου περίπτωση τον σένσορα.Και όταν έκανα format το κινητό από το pc το έβγαζα από την θήκη(δεν γίνεται και αλλιώς)..Έβλεπα ότι έφτιαχνε και το έβαζα στη θήκη πάλι..Όταν έκανα format από το κινητό το είχα στη θήκη..Και στην τελική καντε ένα τεστ...Καλύψτε με το δάχτυλό σας το σένσορα που λέω και πάρτε τηλ. το κινητό σας!!!

marnick
12 Φεβ. 2010, 17:05
Έχω το εξής πρόβλημα:
Πάω να κάνω Update ΟTA έχωντας την έκδοση λειτουργικού 31.0.008 και δεν βρίσκει Updates. Συνδέομαι με WiFi απο το router του σπιτιού μου...
Ξέρει κανείς τι γίνεται..?

Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή και κανε update απο το Nokia Pc Suite.Εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651202#post2651202) είναι οι οδηγίες

DeviledGod
12 Φεβ. 2010, 18:08
Δεν είμαι αρχάριος.....
Το θέμα είναι γιατί δεν βρίσκει updates...?????????

impreza_sti
12 Φεβ. 2010, 18:32
Το product code που έχει η συσκευή σου είναι ανάμεσα σε αυτά που προορίζονται για Ελλάδα;
0573762: Balkans Black
0559395: Balkans BLUE
0582903: Vodafone GR BLUE
0559299: Balkans RED

aggeloss
12 Φεβ. 2010, 18:47
Μάλλον κάποιο κόλλημα ήταν. Η κάρτα μνήμης που χρησιμοποιείς είναι αυτή που είχε μέσα το πακέτο?

ναι ειναι η καρτα της μαμας νοκια!

sportguy
12 Φεβ. 2010, 19:00
ερωτηση..
επειδή πρόσφατα, συνάδελφος, βγήκε εξωτερικό, με i-phone,και του ηρθε λογ/σμος 160 ευρω, γιατι ειχε ανοιχτή την περιαγωγή για μαίηλς, (Χωρίς να το ξέρει), υπάρχει κάτι τέτοιο και στο δικό μας κινητό?
και αν ναι....ΠΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙ? :)

το κινητο θα σου ζητηση να μπει στο ιντερνετ. Μονο του δεν θα σε χρεωσει.

marnick
12 Φεβ. 2010, 19:46
Δεν είμαι αρχάριος.....
Το θέμα είναι γιατί δεν βρίσκει updates...?????????

Δεν είπα πως είσαι αρχάριος!:)
Μήπως το κινητό ειναι vodafone;Αν είναι τοτε δεν έχει βγει ακόμα η αναβαθμιση..αυτα,δεν ξέρω κατι άλλο

vissarion12
14 Φεβ. 2010, 03:31
Δεν βγαινει με διπλο touch το μονο που κανει ειναι παυση και αναπαραγωγη καθε φορα που πατας την οθονη οσο για το δευτερο λειτουργει ο manager αλλα ο ιστος δειχνει οτι ειναι συνεχεια ανοιχτος και αμα πας να μπεις ξανακολαει εχεις καμια αλλη ιδεα?
Τελικα η λυση ηταν μια Hard Format

tk5800
14 Φεβ. 2010, 14:09

λοιπον επειδη το ειχα και εγω οπως εγραψα πιο πριν...τελικα η λυση βρεθηκε(για μενα τουλαχιστον)συνδεσα ξανα το κινητο με το pc και με το nokia softwear updater εκανα επανεγκατασταση της v40 και εκανα φορματ στην καρτα..εκτος οτι πριν οταν ανοιγα το τηλ. και ειχα την καρτα μεσα δεν ανοιγε και κολουσε στο logo της nokia..τωρα ολα εχουν γινει τελεια...και απανταει τις κλησεις με slide πανω στην οθονη,και ανοιγει το κινητο χωρις να χρειαζετε να βγαζω την καρτα.....αυτα απο μενα ..ελπιζω να βοηθησα!!!

bloodlessz
14 Φεβ. 2010, 14:18
Αυτό που κολλούσε στο logo της nokia μάλλον ήταν πρόβλημα θέματος
Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και μόλις άλλαξα θέμα δεν μου το ξαναέκανε

aromeo
14 Φεβ. 2010, 16:42
Δεν είπα πως είσαι αρχάριος!:)
Μήπως το κινητό ειναι vodafone;Αν είναι τοτε δεν έχει βγει ακόμα η αναβαθμιση..αυτα,δεν ξέρω κατι άλλο

Λαθος......εγω εχω το Nokia 5800 Blue απο Vodafone και το update το κινητο το εχει πανω γυρω στον μηνα οποτε λαθος τα λες :)

vissarion12
14 Φεβ. 2010, 23:48
Καλησπέρα παιδιά μόλις μπαίνω στο ίντερνετ ορισμένες σελίδες δεν τις εμφανίζει ολόκληρες γιατι δεν εχει το flash player 9 και συγκεκριμένα το site τις tissot.ch έχει συμβεί σε κανέναν απο εσάς και αν ναί ξέρετε την λύση;

kokorets
15 Φεβ. 2010, 00:08
Βάλε τον skyfire για browser και μπες με αυτόν..
http://get.skyfire.com/

vissarion12
15 Φεβ. 2010, 00:15
Βάλε τον skyfire για browser και μπες με αυτόν..
http://get.skyfire.com/
Σε ευχαριστω πολυ θα το κατεβασω αλλα με τον browser του κινητου συμβαινει και σε εσενα για να ξερω αν λειτουργει σωστα η συσκευη

kokorets
15 Φεβ. 2010, 00:24
Ο browser του κινητού δεν έχει flash player αλλά flash lite, γι'αυτό δε τα παίζει όλα σωστά

malamakis
15 Φεβ. 2010, 00:36
Βρε παιδιά εχω ένα πρόβλημα.....!!όταν μπαίνω στον οδηγό wlan και κάνω αναζήτηση, πολλές φορές δεν βρίσκει δίκτυα(ενώ ο πομπός είναι ακριβώς δίπλα)και όταν βρει και συνδεθεί τότε μετά από δευτερόλεπτα με πετάει και λέει δεν βρέθηκαν δίκτυα...!Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...!μου το έκανε και στην έκδοση 31 και στην 40!!και μετά από hard reset.....!Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα....?η το δικό μου είναι για αλλαγή....?

marnick
15 Φεβ. 2010, 00:46
Λαθος......εγω εχω το Nokia 5800 Blue απο Vodafone και το update το κινητο το εχει πανω γυρω στον μηνα οποτε λαθος τα λες :)

Η έκδοση 40;Οκ!Γράψε λάθος τότε!:)

zafevolution
15 Φεβ. 2010, 08:39
Βρε παιδιά εχω ένα πρόβλημα.....!!όταν μπαίνω στον οδηγό wlan και κάνω αναζήτηση, πολλές φορές δεν βρίσκει δίκτυα(ενώ ο πομπός είναι ακριβώς δίπλα)και όταν βρει και συνδεθεί τότε μετά από δευτερόλεπτα με πετάει και λέει δεν βρέθηκαν δίκτυα...!Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...!μου το έκανε και στην έκδοση 31 και στην 40!!και μετά από hard reset.....!Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα....?η το δικό μου είναι για αλλαγή....?

Τα δίκτυα που λες είναι "γνωστά"? Ή προσπαθείς να μπεις σε κάποιο που βρηκές τυχαία? Γιατί αν είναι τυχαία τότε μπορεί να μην μπορείς να συνδεθείς γιατί το "αφεντικό" του το έχει κλειδώσει με διάφορους τρόπους..
Δοκίμασε σε κάποιο δίκτυο που να είσαι σίγουρος ότι είναι "ελεύθερο" ή γνωρίζεις ότι σου χρειάζεται..

malamakis
15 Φεβ. 2010, 10:06
Τα δίκτυα που λες είναι "γνωστά"? Ή προσπαθείς να μπεις σε κάποιο που βρηκές τυχαία? Γιατί αν είναι τυχαία τότε μπορεί να μην μπορείς να συνδεθείς γιατί το "αφεντικό" του το έχει κλειδώσει με διάφορους τρόπους..
Δοκίμασε σε κάποιο δίκτυο που να είσαι σίγουρος ότι είναι "ελεύθερο" ή γνωρίζεις ότι σου χρειάζεται..

Οχι οχι..τα δικτυα ειναι ολα γνωστα....!!!συνδεομαι και κανω browse κανονικα στο ιντερνετ και ξαφνικα αποσυνδεεται και δεν βρισκει ξανα δικτυα....θα πρεπει να περιμενω 5 λεπτα και μετα θα ξαναβρει...!!!!!

diorama1
15 Φεβ. 2010, 16:18
Καλησπερα,ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έχω ένα 5800 κανένα 3μηνο και έχει πρόβλημα με την κάρτα μνήμης δεν την βλέπει ούτε το τηλ ούτε με το pc suite για την ακρίβεια δεν την είδε ποτε(μεσο κινητού δεν έχω card reader)και τώρα μετά την 40 μόλις την βάζω στο τηλ το κολάει εντελώς,το πήγα στον γερμανό και μου είπανε οτι δεν καλύπτεται από την εγγύηση,ισχύει?γιατί κάπου έχω διαβάσει οτι η νοκια δίνει 6 μήνες για τα παρελκομενα.Και αν έχετε υπ οψιν κανένα αξιόπιστο κατάστημα να το πάω(αθηνα)

sgp
15 Φεβ. 2010, 19:26
Οχι οχι..τα δικτυα ειναι ολα γνωστα....!!!συνδεομαι και κανω browse κανονικα στο ιντερνετ και ξαφνικα αποσυνδεεται και δεν βρισκει ξανα δικτυα....θα πρεπει να περιμενω 5 λεπτα και μετα θα ξαναβρει...!!!!!

Το αντιμετωπίζω και εγώ μερικές φορές αυτό (έχω σύνδεση κινητού wind), από τότε που έβαλα σύνδεση tellas στο σπίτι μου και άλλαξα το router. Πριν με την ontelecoms δεν είχα πρόβλημα σύνδεσης. Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το router και με τις συχνότητες εκπομπής του. Δεν πρέπει να φτέει το κινητό γιατί ενώ δεν συνδέεται στο router βγάζοντας το μήνυμα δεν βρέθηκαν δίκτυα, την ίδια στιγμή συνδέεται κανονικά με σύνδεση wind gprs.

mrkalhmeris
15 Φεβ. 2010, 20:12
καλησπέρα παιδιά. να σας ρωτήσω κάτι...οταν μου στέλνουν κάτι μέσω bluetooth π.χ τραγούδια αυτά αποθηεύονται στα μηνύματα σωστά? πως γίνεται να τα μεταφέρω στη κάρτα μνήμης? με το x-plore που εχω δε γίνεται τπτ. ευχαριστώ

Mitcoc
15 Φεβ. 2010, 20:34
απλως τα αποθηκευεις...

malamakis
15 Φεβ. 2010, 23:17
Το αντιμετωπίζω και εγώ μερικές φορές αυτό (έχω σύνδεση κινητού wind), από τότε που έβαλα σύνδεση tellas στο σπίτι μου και άλλαξα το router. Πριν με την ontelecoms δεν είχα πρόβλημα σύνδεσης. Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το router και με τις συχνότητες εκπομπής του. Δεν πρέπει να φτέει το κινητό γιατί ενώ δεν συνδέεται στο router βγάζοντας το μήνυμα δεν βρέθηκαν δίκτυα, την ίδια στιγμή συνδέεται κανονικά με σύνδεση wind gprs.

Και λεω εγω τωρα....μηπως ειναι καποιο bug στον δεκτη wifi του κινητου...!!!δεν εξηγειται αλλιως......!!αλλες φορες την κραταει αρκετη ωρα την συνδεση αλλες φορες ουτε 5 λεπτα.......!!!!!Τι να πω.......δεν ξερω....!!!

satiros
16 Φεβ. 2010, 02:37
παιδια πως ελαφρυνουμε την εσωτερικη μας μνημη???
εχω φτασει ελευθερο χωρο μνημης τα 29 mb !!!!!:wacko:
ευχαριστω προκαταβολικα!

και εγω την ιδια ερωτηση εχω

stagml
16 Φεβ. 2010, 10:48
καλησπέρα παιδιά. να σας ρωτήσω κάτι...οταν μου στέλνουν κάτι μέσω bluetooth π.χ τραγούδια αυτά αποθηεύονται στα μηνύματα σωστά? πως γίνεται να τα μεταφέρω στη κάρτα μνήμης? με το x-plore που εχω δε γίνεται τπτ. ευχαριστώ

Οταν λαμβανεις ενα αρχειο μεσω του bluetooth αυτο πηγαινει στα εισερχομενα μηνυματα. Ανοιγεις το μηνυμα και πατας επιλογες και μετα αποθηκευση και το βαζεις στον αποθηκευτικο χωρο της αρεσκειας σου.

και εγω την ιδια ερωτηση εχω - παιδια πως ελαφρυνουμε την εσωτερικη μας μνημη???

Μενου->Ρυθμίσεις->Διαχειρ.Εφαρμογων->Εγκατ.Εφαρμογες και πηγαινεις σε αυτες που εχουν εγκατασταθει στον C: (ειναι οι εφαρμογες που εμφανιζονται χωρις το εικονιδιο της καρτας μνημης στα δεξια). Κανεις "κλικ" πανω τους πατας Επιλογες->Απεγκατασταση. Ο 2ος και πιο βαναυσος τροπος ειναι το φορματ αλλα δεν το συνιστω καθοτι μετα απο λιγο καιρο θα σου ξαναφτασει στα 20-30ΜΒ ο ελευθερος χωρος. Εγω παντως απο 6μηνη εμπειρια με το 5800 εχω να πω οτι οτι και να βαλω και να βγαλω ο ελευθερος χωρος παντα παιζει μεταξυ 15-25ΜΒ, ειδικα αν περασετε το νεο OviMaps φτανει και κατω απο 10 (για αυτο το ξεγραψα καθοτι με βολευει το Sygic πολυ.)

satiros
16 Φεβ. 2010, 17:07
ευχαριστω για την απαντηση στο θεμα της μνημης ειχα τελευταια αφαιρεση οτι μπορουσα και παλι τα ιδια δεν φαινονταν αλλαγη αλλωστε τα 99% στην μνημη ειναι πως γεμιζει ειναι κατι αλλο .
φυσικα το συτημα κρατει πορους .
καμμια αλλη ιδεα γνωμη λυση καποιος???

vissarion12
16 Φεβ. 2010, 17:11
Κανενα νεο για καινουργια αναβαθμιση???????

lambgeo
16 Φεβ. 2010, 17:47
Κανενα νεο για καινουργια αναβαθμιση???????

ακομα δεν εχει βγει η v40 σε αλλες χωρες !!! Παντως σιγουρα θα υπαρξει νεα με διορθωσεις , θα ειναι minor update

stendor
16 Φεβ. 2010, 17:52
ευχαριστω για την απαντηση στο θεμα της μνημης ειχα τελευταια αφαιρεση οτι μπορουσα και παλι τα ιδια δεν φαινονταν αλλαγη αλλωστε τα 99% στην μνημη ειναι πως γεμιζει ειναι κατι αλλο .
φυσικα το συτημα κρατει πορους .
καμμια αλλη ιδεα γνωμη λυση καποιος???
Με έναν file manager (π.χ. X-Plore), πήγαινε και σβήσε τον φάκελο cache από την διαδρομή C:\System\cache. Μετά δες ξανά πόση μνήμη έχει απελευθερωθεί.

Mitcoc
16 Φεβ. 2010, 17:54
μετα την αναβαθμιαη λογισμικου μολις παταω ενα icon μου βγαζει μια κοκκινη βουλα.τι ειναι?

ilias13
16 Φεβ. 2010, 22:43
Καλησπέρα,
Ειδα σε καποιο 5800 να υπαρχουν εικονιδια στην οθονη με φωτογραφια τα παιδια του και μου ειπε οτι πατώντας τα κουμπία κάνεις κληση.
Πως γινεται αυτό????

stendor
16 Φεβ. 2010, 22:56
Καλησπέρα,
Ειδα σε καποιο 5800 να υπαρχουν εικονιδια στην οθονη με φωτογραφια τα παιδια του και μου ειπε οτι πατώντας τα κουμπία κάνεις κληση.
Πως γινεται αυτό????
Πας Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Αρχική οθόνη > Θέμα αρχικής οθόνης και επιλέγεις την γραμμή επαφών.

μετα την αναβαθμιαη λογισμικου μολις παταω ενα icon μου βγαζει μια κοκκινη βουλα.τι ειναι?
Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot για να καταλάβουμε τι εννοείς? Σε ποιο σημείο σου βγάζει κόκκινη βούλα?

qwerty5
16 Φεβ. 2010, 23:28
Γεια σας, σκέφτομαι να αγοράσω το νοκια 5800 απο το kinitomania. Το έχει αγορασει κανείς από εκεί? Ρωτάω γιατί στο site δεν αναφέρει τπτ για την μνήμη 8 GB και ούτε μου απάντησαν σε μαιλ που τους εστειλα. Οποτε θα ήθελα αν καποιος είχε αγοράσει από εκεί να μου επιβεβαιώσε αν υπάρχει στη συσκευασία. Τέλος, ΄τα κινητα παραεισαγωγής πιστεύεται ότι έχουν περισσότερα προβλήματα από τα εισαγωγής ελληνικής αντιπροσωπείας, ή είναι το ίδιο πράγμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vissarion12
17 Φεβ. 2010, 02:49
Καλημερα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου απο την χρηση με το κινητο και την νεα αναβαθμιση και να μου πειτε και εσεις αν σας εχει συμβει κατι αναλογο. Ζηταω και προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο post. Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) του βαζεις την διαδρομη βρισκει την οδο παταω οδηγηση σε.... οδηγηση ποτε, η διαδρομη δεν βρεθηκε, ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο, καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα κατεβαζω το accu weather βαζω και το εορτολογιο παω στης εφαρμογες ενω η σειρα ειναι οπως ανεφερα παραπανω της βαζει στην αρχη με την εγκατασταση με την σειρα μετα απο λιγες ωρες η την επομενη μερα η πρωτη τελευταια και η τελευταια πρωτη θα μου πειτε πταισμα μπροστα στα αλλα την σειρα την ξερετε. Το δινω στον ξαδελφο μου που ειναι τεχνικος της νοκια το βαζει στο μηχανημα που τα τσεκαρουν περναει ολα τα τεστ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ. Ακουω εντυπωσεις και συγνωμη και παλι για το τεραστιο post.

O_O
17 Φεβ. 2010, 03:04
Καλησπέρα παιδιά.

ξαφνικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρια. Το παίρνω το πρωι από τη φόρτιση, περνάω μια μερα, και την άλλη μερα καταρρέει απότομα και μια φορά μου ζήτησε να ρυθμίσω ημερομηνία και ώρα!

junglist
17 Φεβ. 2010, 07:54
Καλημερα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου απο την χρηση με το κινητο και την νεα αναβαθμιση και να μου πειτε και εσεις αν σας εχει συμβει κατι αναλογο. Ζηταω και προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο post. Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) του βαζεις την διαδρομη βρισκει την οδο παταω οδηγηση σε.... οδηγηση ποτε, η διαδρομη δεν βρεθηκε, ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο, καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα κατεβαζω το accu weather βαζω και το εορτολογιο παω στης εφαρμογες ενω η σειρα ειναι οπως ανεφερα παραπανω της βαζει στην αρχη με την εγκατασταση με την σειρα μετα απο λιγες ωρες η την επομενη μερα η πρωτη τελευταια και η τελευταια πρωτη θα μου πειτε πταισμα μπροστα στα αλλα την σειρα την ξερετε. Το δινω στον ξαδελφο μου που ειναι τεχνικος της νοκια το βαζει στο μηχανημα που τα τσεκαρουν περναει ολα τα τεστ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ. Ακουω εντυπωσεις και συγνωμη και παλι για το τεραστιο post.
Συγγνώμη, αλλά η λύση για ό,τι πρόβλημα τυχαίνει μικρό ή μεγάλο δεν είναι το FORMAT.Το έχεις ταράξει το κινητό.
Κάποια από τα παραπάνω προβλήματα είναι σίγουρ θέμα ρυθμίσεων και όσα φορμάτ και να κάνεις, αν δεν περάσεις σωστά κάποιες ρυθμίσεις, δεν πρόκειται να σου παίξουν..

stagml
17 Φεβ. 2010, 09:21
Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) ... ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο....καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα..

Καλημερα φιλε! Πρεπει να εισαι ρεκορντμαν σε φορματ στον μικροτερο χρονο! Αρχικα να σου πω οτι αν θες να δεις youtube χωρις να κολλαει το κινητο σου θα πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη youtube και οχι να τα βλεπεις απο τον ιστο γιατι κολλαει οντως καποιες φορες.. Οσο για ολα τα αλλα προβληματα μπορεις να κοιταξεις τις ρυθμίσεις σου. Επισης, λειτουργησε το κινητο σου χωρις καρτα μνημης μηπως εχει φαει σκαλωμα και θελει αλλαγη...ή δοκίμασε καποια αλλη αν υπαρχει...

Με έναν file manager (π.χ. X-Plore), πήγαινε και σβήσε τον φάκελο cache από την διαδρομή C:\System\cache. Μετά δες ξανά πόση μνήμη έχει απελευθερωθεί.

Σωστος φιλε απελευθερωθηκαν τουλαχιστον 15+ΜΒ, το θεμα ειναι οτι αυτος ο φακελος θα ξαναδημιουργηθει? Πειράχτηκε κατι τωρα που διαγραφηκε? Θυμισε μου τι περιεχει αυτος ο φακελος και μπουκωνει ετσι την μνημη τηλεφωνου....

stendor
17 Φεβ. 2010, 09:40
Σωστος φιλε απελευθερωθηκαν τουλαχιστον 15+ΜΒ, το θεμα ειναι οτι αυτος ο φακελος θα ξαναδημιουργηθει? Πειράχτηκε κατι τωρα που διαγραφηκε? Θυμισε μου τι περιεχει αυτος ο φακελος και μπουκωνει ετσι την μνημη τηλεφωνου....
Καλημέρα.
Αυτός ο φάκελος δημιουργείται μόλις τρέξεις τον ενσωματωμένο browser. Εκεί αποθηκεύονται τα προσωρινά αρχεία που κατεβαίνουν από τον browser. Αυτός ο φάκελος πρέπει να διαγράφεται μετά από κάθε άνοιγμα και κλείσιμο του browser.

Καλησπέρα παιδιά.
ξαφνικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρια. Το παίρνω το πρωι από τη φόρτιση, περνάω μια μερα, και την άλλη μερα καταρρέει απότομα και μια φορά μου ζήτησε να ρυθμίσω ημερομηνία και ώρα!
Μήπως έχεις περάσει καμία εφαρμογή και σου καταναλώνει μπαταρία? Δες με κάποιο task manager τι διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο, μήπως και τρέχει καμία εφαρμογή συνέχεια.

vissarion12
17 Φεβ. 2010, 13:29

Να προσθεσω επισης οτι εχω αλλαξει 2 καρτες μνημης γιατι της εβγαλε off το κινητο (της μαμας και μια kingston) τωρα εχω μια sandisc class 6 και επισης μεσα σε 20 μερες μπορει να εκανα και 100 format ξεχασα πως ειναι να κοιμουνται τα βραδυα

stendor
17 Φεβ. 2010, 17:09
κάπου έχω διαβάσει οτι η νοκια δίνει 6 μήνες για τα παρελκομενα.Και αν έχετε υπ οψιν κανένα αξιόπιστο κατάστημα service να το πάω(αθηνα)
Για τα παρελκόμενα η εγγύηση είναι 6 μήνες, όπως ανέφερες και εσύ. Ένα πολύ καλό nokia store είναι αυτό που βρίσκεται στην Λεωφόρο Κατεχάκη 51.

diorama1
17 Φεβ. 2010, 17:18
Ευχαριστω..ναι για την εγγυηση ηθελα να το διασταυρωσω,και για το service ειχα ακουσει εκεινο στην βουλιαγμενης αλλα διαβασα πολλες αντιφατικες αποψεις.Θα δοκιμασω αυτο που ειπες,ειναι και κοντα.

giorgos_dinamik
17 Φεβ. 2010, 18:44
γεια σας παιδια...εχω κ εγω το 5800 σχεδον ενα χρονο...ειμαι απολητα ευχαριστημενος...εβαλα το λογισμικο ν31.0.101 και οταν βαζω ξυπνιτιρη βαραει 5λεπτα αργωτερα....αν βαλω την καινουργεια εκδοση δεν 8α το κανει αυτο???σορρη αν εχει ερρωτη8ει το προβλημα αυτο και αλλες φορες...α και κατι αλλο το κινητο αυτο δεν εχει μετρητη μηνυματων????

alfa3delta
17 Φεβ. 2010, 20:27

Αν εννοείς την κόκκινη βούλα πάνω δεξιά του εικονιδίου, είναι απλά η ένδειξη ότι δουλεύει ο επεξεργαστής για να ανοίξει η εφαρμογή. Είναι ανάλογα με το θέμα που έχεις επιλέξει νομίζω, γιατί μου το έβγαζε κι εμένα κάποια στιγμή, αλλά δεν θυμάμαι με ποιο θέμα.

Andreas1980
17 Φεβ. 2010, 23:36
Πόσο σας κρατάει η μπαταρία με κανονική χρήση; Εμένα 2 μέρες με το ζόρι. Συνήθως 1μιση μέρα. Με έχει αφήσει 2 φορές ενώ ήμουν στη δουλειά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν έχω κάποια εφαρμογή που να τρέχει στο παρασκήνιο.

O_O
18 Φεβ. 2010, 06:46
Έχω παρατηρήσει, μπορεί να κάνω και λαθος, ότι η μπαταρία μου επηρεάζεται ΠΟΛΥ από το πόσο έχει γεμίσει η κάρτα μνήμης. Από τα 8GB είχα φάει τα 7,5 και το κινητό σερνόταν, κρατούσε 1 μέρα με λίγο internet και τηλέφωνα. Μετά το format είχε φτιάξει, τώρα πάλι σέρνεται.

junglist
18 Φεβ. 2010, 07:53
Πόσο σας κρατάει η μπαταρία με κανονική χρήση; Εμένα 2 μέρες με το ζόρι. Συνήθως 1μιση μέρα. Με έχει αφήσει 2 φορές ενώ ήμουν στη δουλειά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν έχω κάποια εφαρμογή που να τρέχει στο παρασκήνιο.
Έχεις ενεργοποιημένο το 3g?Επίσης χαμ'ηλωσε τον φωτισμό οθόνης.

Andreas1980
18 Φεβ. 2010, 10:45
Έχεις ενεργοποιημένο το 3g?Επίσης χαμ'ηλωσε τον φωτισμό οθόνης.
Το 3g το εχω ενεργοποιημένο. Γι'αυτό εξάλλου πήραμε τέτοιο κινητό, για να είναι 3g. Το φωτισμό της οθόνης τον εχω στη μέση. Ειδικά όταν είμαι έξω και έχει ήλιο, δε βλέπω τίποτα.

stagml
18 Φεβ. 2010, 11:17
Το 3g το εχω ενεργοποιημένο. Γι'αυτό εξάλλου πήραμε τέτοιο κινητό, για να είναι 3g. Το φωτισμό της οθόνης τον εχω στη μέση. Ειδικά όταν είμαι έξω και έχει ήλιο, δε βλέπω τίποτα.

Το 3G χρειαζεται κυριως για βιντεοκλησεις και προσβαση στο "γρηγορο" ιντερνετ του παροχου σου. Αν χρησιμοποιεις τοσο πολυ και τα 2 τοτε αστο ενεργοποιημενο αλλιως βγαλτο και ανοιγε το μονο οταν το χρειαζεσαι. Το κινητο ειναι 3G οχι απλα για να το λεμε και να ειμαστεπερηφανοι για αυτο αλλα προφανως για να χρησιμοποιουμε και τις υπηρεσιες 3G... αλλωστε σε πολλα σημεια δεν υπαρχει σημα 3G..

junglist
18 Φεβ. 2010, 12:13
Έκανα μια δοκιμή για 3-4 μέρες.
Δυστυχώς στην Αθήνα έχει αρκετά μεγάλη καθυστέρηση το ίντερνετ, αν δεν είναι ενεργοποιημένο το 3G.Κερδίζεις 1 μέρα στην μπαταρία αν το έχεις στο off, αλλά αν δουλεύεις καθημερινά το ίντερνετ μέσω κινητού, τότε είναι θέμα.

demetres_
18 Φεβ. 2010, 17:09
Από που απενεργοποιήται το 3g?

Mitcoc
18 Φεβ. 2010, 17:18
Από που απενεργοποιήται το 3g?

μενου->ρθυμισεις->συνδεσιμότητα->δικτυο->λειτουργια δικτου και επιλεγεις μονο gsm.πρωτου ρωτησεις ωμος χρεισημοποιησε και το search εχει απαντηθει πολλες φορες...

Psylos_
18 Φεβ. 2010, 23:03
εχω ρωτησει ξανα και δεν με απαντησε καποιος... Εχω ενα προβλημα οταν το κινητο μπαινει στο range απο ενα συγκεκριμενο WLan αυτο συνδεεται αυτοματα... Συγκεκριμενα ακομα και οταν το αποσυνδεω μετα απο μερικα λεπτα το βρισκω να εχει συνδεθει παλι... Μονο οταν ειμαι προφιλ πτησης δεν συνδεεται αυτοματα απο μονο του το κινητο... Ξερει καποιος πως μπορω να το σταματησω απο το να συνδεεται μονο του στο wireless χωρις να με ρωταει?

gianpithio
18 Φεβ. 2010, 23:13
Μπες Ρυθμισεις > Συνδεσιμοτητα > Προορισμοι > Διαδικτυο > και διεγραψε το wlan οταν ξανα συνδεθεις θα δημιουργηθει αυτοματα. Εαν το ξανακανει τσεκαρε τις ρυθμισεις..

armstyle
19 Φεβ. 2010, 00:22
Γεια σας παιδια. Που μπορω να βρω οδηγιες για την εγκατασταση του Garmin Mobile XT 5.00.30 για το Νοκια 5800 Xpress music;;;

stendor
19 Φεβ. 2010, 00:34
Γεια σας παιδια. Που μπορω να βρω οδηγιες για την εγκατασταση του Garmin Mobile XT 5.00.30 για το Νοκια 5800 Xpress music;;;
Καλώς ήρθες
Στην πρώτη σελίδα του αντίστοιχου θέματος Garmin Maps Mobile™ XT (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228594).

Στο θέμα *** ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ *** (http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=92&a=94) θα βρεις ποια θέματα υπάρχουν στην ενότητα Symbian S60 5th Edition.

NMR
19 Φεβ. 2010, 01:06
Γεια και χαρά σε όλους!

Μετα την αναβάθμιση στην έκδοση 40 του λογισμικού αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (σποραδικά):

κολλάει η οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις!:blink: Ενώ δηλαδή απαντάω την κλήση, είτε από την μπάρα σάρωσης είτε από το κουμπί,και μιλάω κανονικά, η οθόνη δείχνει ότι με καλούν ακόμα!Η συχνότητα ειναι περίπου 1 στις 10-15κλησεις και η οθόνη επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση.

Επίσης, αν κατά τη διάρκεια που είναι κολλημένη η οθόνη με καλέσει κάποιος του δείχνει ότι είναι κλειστό!

Να ξεκινήσω με φορματ κάρτας και βλέπουμε?:lol:

valsam
19 Φεβ. 2010, 02:35
Σιγουρα εχει ερωτηθει ξανα αλλα αν μπορει κανει να μου πει γιατι δεν μπορω να κανω εγκατασταση τους χαρτες OVI ?
Μου βγαζει συνεχεια "η ενημερωση απετυχε"!

junglist
19 Φεβ. 2010, 09:44
Γεια και χαρά σε όλους!

Μετα την αναβάθμιση στην έκδοση 40 του λογισμικού αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (σποραδικά):

κολλάει η οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις!:blink: Ενώ δηλαδή απαντάω την κλήση, είτε από την μπάρα σάρωσης είτε από το κουμπί,και μιλάω κανονικά, η οθόνη δείχνει ότι με καλούν ακόμα!Η συχνότητα ειναι περίπου 1 στις 10-15κλησεις και η οθόνη επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση.

Επίσης, αν κατά τη διάρκεια που είναι κολλημένη η οθόνη με καλέσει κάποιος του δείχνει ότι είναι κλειστό!

Να ξεκινήσω με φορματ κάρτας και βλέπουμε?:lol:

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με φορμάτ του κινητού και αν συνεχίσει, τότε πας και στην κάρτα.

Σιγουρα εχει ερωτηθει ξανα αλλα αν μπορει κανει να μου πει γιατι δεν μπορω να κανω εγκατασταση τους χαρτες OVI ?
Μου βγαζει συνεχεια "η ενημερωση απετυχε"!
Δοκίμασε να κατεβάσεις το sis από το επίσημο site και κάντο εγκατάσταση με pc suite ή ovi suite.

stagml
19 Φεβ. 2010, 09:46
Γεια και χαρά σε όλους!

Δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση μητρώου κλήσεων αρχικά και να αλλάξεις το μητρώο να αποθηκεύει τις ενέργειες για τις τελευταίες 10 ημέρες.

lambgeo
19 Φεβ. 2010, 10:16
εχω ενα προβλημα με το 5800. Παω εφαρμογες --->ενημερωση λογισμικου μου βρισκει τις εξης ενημερωσεις (mail for exchange 2.9 , nokia messaging 10.2 , ovi contacts 1.20 , python gia s60 2.0 ,scribble 0.2) παω να τις εγκαταστησω και μου λεει 5 ενημερωσεις απετυχαν ...ΓΙΑΤΙ ?

gianpithio
19 Φεβ. 2010, 10:59
Δοκιμασε να τις κανεις εγκατασταση μια μια για να δεις απο που ξεκιναει το προβλημα. Εαν εχεις τα ιδια προβληματα γραψε μας στο επισημο θεμα των εφαρμογων το ακριβες μηνυμα σφαλματος.

lambgeo
19 Φεβ. 2010, 11:02
Δοκιμασε να τις κανεις εγκατασταση μια μια για να δεις απο που ξεκιναει το προβλημα. Εαν εχεις τα ιδια προβληματα γραψε μας στο επισημο θεμα των εφαρμογων το ακριβες μηνυμα σφαλματος.
Το ελυσα το προβλημα αφαιρώντας την καρτα μνημης. Μετα την ξαναεβαλα και ολα οκ !

captain77
19 Φεβ. 2010, 11:14
Γειά σας είμαι νέος στο φόρουμ και πήρα εχθές το τηλέφωνο αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα.Καθώς κάνω περιήγηση στο μενού ή είμαι σε κάποια εφαρμογή του τηλεφώνου κάνει επανεκίνηση απο μόνο του.Μου βγάζει συγκεκριμένα το σήμα της νόκια και μετά με βγάζει στην αρχική οθόνη. Του έχω κάνει hard format 2-3 φορές αλλά τίποτα. Καμία λύση υπάρχει; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)

stagml
19 Φεβ. 2010, 12:28
Γειά σας είμαι νέος στο φόρουμ και πήρα εχθές το τηλέφωνο αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα.Καθώς κάνω περιήγηση στο μενού ή είμαι σε κάποια εφαρμογή του τηλεφώνου κάνει επανεκίνηση απο μόνο του.Μου βγάζει συγκεκριμένα το σήμα της νόκια και μετά με βγάζει στην αρχική οθόνη. Του έχω κάνει hard format 2-3 φορές αλλά τίποτα. Καμία λύση υπάρχει; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)

Λειτουργησε το κινητο σου χωρις την καρτα μνημης να δεις μηπως ειναι αυτη η αιτια.. και οπωσδηποτε κανε αναβαθμιση του firmware στο v40

captain77
19 Φεβ. 2010, 13:29
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Είχα το καινούριο firmware έβγαλα και την κάρτα μνήμης αλλά τίποτα. Τελικά το πήγα για αντικατάσταση :-) Θα δω και το καινούριο και θα σας πω

Ευχαριστώ πολύ

lambgeo
19 Φεβ. 2010, 14:34
*#92702689#: Εμφανίζει το life timer ....το πληκτρολογησα και μου εβγαλε εναν αριθμο αλλα τι σημαινει ?

pektis7
19 Φεβ. 2010, 15:20
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Έχω το 5800 και έχω προσέξει ότι σταδιακά μειώνεται ο ελεύθερος χώρος της εσωτερικής μνήμης του κινητού, ακόμα και χωρίς να κάνω κάποια εγκατάσταση. Ξέρετε που μπορεί να οφείλεται και αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει εκκαθάριση άχρηστων αρχείων που βρίσκονται στο C; Τώρα είμαι στα 34mb, αλλά αν συνεχίσω έτσι με βλέπω σε μερικούς μήνες να αναγκάζομαι να κάνω format.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα