PDA

View Full Version : Ερώτηση για αγορές από Βουλγαρία

Σελίδες : 1 [2]

stixima
7 Οκτ. 2004, 23:22
Den ksero gi'ayto rotao. Einai arketa makria e? Gia filipoupoli ti les?

FREAK_OF_NATURE
8 Οκτ. 2004, 18:13
h filipoupolh einai 1.5 ora meta th sofia...ksexase to gia taxi..ektos an dia8eteis polla lefta :whistle:
protimhse na anebeis me leoforeio tou ose h idiotikhs etaireias...de ksero omos apo pou eisai

apo 8essalonikh gia sofia stoixizei peripou 30-35 eyro me epistrofh..gia plovdiv einai nomizo 40... :)

stixima
8 Οκτ. 2004, 20:45
8a ksekiniso apo Serres->Synora. Apo ekei an paro taxi gia filipoupoli einai arketa makria?

FREAK_OF_NATURE
8 Οκτ. 2004, 23:24
einai arketa...apo serres mporeis na rothseis ston ose kai ston zorpidh..

ALR
9 Οκτ. 2004, 00:16
De nomizw oti sto sadanski einai eleos i katastash... vriskeis papoutsia formes se kalh katastash kai poiothta me 20 kai 30 euro.pragmata pou tha epernes apo ellada me 120 euro.Pragmatika enas filos psonise mia poli omorfi forma panw katw NIKE kai de mporesa na katalavw oti einai apo voulgaria..to iliko itan poli kalo kai de thimize laiki agora alla eponima katastimata athlitikwn eidwn.otan mou eipe apo pou kai poso tin agorase emeina..

nikos2004dj
9 Οκτ. 2004, 01:14
εγω αυτα που εχω ακουσει ειναι τα εξης:

στο σαντασκι και πετριτσι επειδη πηγαινει πολυς κοσμος οι τιμες ειναι ανεβασμενες.οσο για την ποιοτητα δεν εχω ακουσει τιποτα το ανυσηχητικο.απο τη στιγμη που δινεις 40 αντι για 100 να περιμενεις και λιγοτερα.

για να πατε με αυτοκινητο ουτε λογος.πηγε ο προισταμενος του πατερα μου με opel astra modell 96-97 και του το φαγανε απο κλειστο φυλασσομενο παρκινγκ στην σοφια.

για την ποσοτητα των ρουχων αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι δεν μπορεις να παρεις περισσοτερα απο ενα ζευγαρι παπουτσια 2 μπλοζες/πουκαμισα και 1 μπουφαν.σε αντιθετη περιπτωση πληρωνεις φορο.για τσιγαρα μεχρι μια κουτα/ατομο.

αν θελετε να πατε για ψωνια διαλεξτε μια καθημερινη μερα γιατι το σαββατοκυριακο ειναι οποιος προλαβει και υπαρχει μεγαλη ταλαιπωρια(πολυς κοσμος και περιμενεις αρκετη ωρα στα συνορα)

προσοχη θελει στο δρομο.δεν ειναι ελλαδα.

ο μονος τροπος για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε πειραξει κανενας ειναι να ντυθεις σαν ζητιανος με κομενα ρουχα κτλ και να πας για ψωνια.

φισικα μαγκιες και φιγουρες δεν συγχωρουνται.

αν κανω λαθος καπου διορθωστε με(αναφερομαι στα παιδια που σπουδαζουν) επαναλαμβανω :δεν εχω παει αλλα επειδη εχουν παει αρκετοι γνωστοι μου αρκετες φορες ξερω τα παραπανω.

VaradeRo
9 Οκτ. 2004, 16:17
Σε γενικές γραμμές ο nikos2004dj έχει δίκαιο.
Αυτοκίνητο δεν βάζουμε μέσα στη Βουλγαρία, εκτός κι αν έχει βουλγάρικες πινακίδες. Προσοχή στον δρόμο που μοιάζει με σεληνιακό τοπίο και τους τροχονόμους που τα παίρνουν ακόμα και χωρίς λόγο και στους κλέφτες.

Από τη στιγμή που γίνεται κάθε μέρα λαϊκό προσκύνημα, οι βούλγαροι ανεβάζουν τις τιμές (δεν είναι κορόιδα).

Απαγορεύται η εισαγωγή στην Ελλάδα τροφίμων από Βουλγαρία (κασέρια, σαλάμια τέλος).

Τα τσιγάρα επίσης απαγορεύονται: η κατανάλωση από duty free πρέπει να γίνει στο εξωτερικό, αλλά συνήθως οι τελωνιακοί σε αφήνουν με 1 κούτα.

Σκεφτείτε και τη λύση κινέζικων καταστημάτων στην Ελλάδα. Έχουν τις ίδιες περίπου τιμές, αν δεν είναι φτηνότερα και δεν ξοδεύεις και τόσα χρήματα σε μετακινήσεις, χρόνο και κούραση.

Τα φτηνιάρικα προϊόντα είναι όλα εισαγωγής στη Βουλγαρία από Κίνα και Τουρκία. Καλύτερες τιμές έχουν στην αγορά στη Σόφια, από όπου και ψωνίζουν και οι τύποι από Sandaski, Petritch.

Αν δεν πάτε για άλλη δουλειά, για βόλτα, για το χαβαλέ και κάνα γούστο, καλύτερα μην πάτε καθόλου.

ΥΓ. Όσοι πάτε, μην χαζογελάτε μπροστά στο parking/καφετέρεια όταν γυρίσετε στην Ελλάδα. Όλοι (μα όλοι) σας κοιτάνε και σας σχολιάζουν (καλά πέρασε κι αυτός κλπ.) :p :p :p
Καλύτερα να γελάτε μπροστά στον τελωνειακό μπας και πιστέψει ότι πήγατε για "διασκέδαση" και όχι για ψώνια.

pininfarina
9 Οκτ. 2004, 16:37
min xasete cd mousikis nees kiklofories apo 2.5 sto sandanski!!!

FREAK_OF_NATURE
9 Οκτ. 2004, 21:02
nikos2004dj symfono se merika apo osa les...alla oxi na ntynesai kai sa zhtianos!!!ego pou eimai ellhnida kai zo tosa xronia sth boulgaria,opote bgaino me thn parea moy eite gia kafe eite gia psonia,sumperiferomaste fysiologikotata-olo to magazi katalabainei pos eimaste ellhnes:)-kai pote den eixame kapoio problhma...ektois fusika apo kapoious taksitzhdes sygekrimenhs etaireias tous opoious pareires fores exo mpinelikosei :)

osoi apofasisete na anebeite bg me aytokinhto,sto dromo uparxoun astynomikoi..oi normal einai synh8os me opel astra..stous allous prosoxh(kai o noon nohto)

kage
10 Οκτ. 2004, 06:13
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo ( 9 Οκτ. 2004 , 16:17)
Σκεφτείτε και τη λύση κινέζικων καταστημάτων στην Ελλάδα. Έχουν τις ίδιες περίπου τιμές, αν δεν είναι φτηνότερα και δεν ξοδεύεις και τόσα χρήματα σε μετακινήσεις, χρόνο και κούραση.

που ναι αυτα?
οσο για τα cd οντως αληθευει μιας κ προμηθευουν ολα τα βαλκανια μιας κ υπαρχει υπεσυχρονο εσργοτασιο cd..:p

szzs
10 Οκτ. 2004, 11:21
Παιδιά πήγε ένας γνωστός το προηγούμενο σαββατοκύριακο στο Σαντάνσκι και απ'οτι μου είπε δεν είδε πουθενά παπούτσια.. :blink: πήρε μόνο κάτι παντελόνια diesel με 25 ευρώ. Μπλούζες και παντελόνια έχουν μεγάλη ποικιλία ή 2-3 σχέδια; 28η Οκτωβρίου (πέμπτη) λέει να πας ή θα τα έχουν αρκετά ακριβά; Θα πάω με τους γονείς μου καστοριά-θεσσαλονίκη και προσπαθώ να τους πείσω να πεταχτούμε και κατά κει.. :) Σόφια πόση ώρα είναι με το αυτοκίνητο από τα σύνορα; Είναι καλύτερα από άποψη ασφάλειας και τιμών; please, ας μου λύσει κάποιος τις απορίες :o

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 11:29
axm...einai giro stis 2,5 ores me to toutou...
gia mena h sofia exei safos anoterh agora apo to sandanski kai poiotika kai apo apopsh timon...apo apopsh asfaleias ti enoeis?gia esas?mia xara 8a eiste?gia to toutoy,de mporo na egyh8o tpt
an ontos eisa apo zakun8o de ksero an aksizei ton kopo kai ta eksoda ena tetoio taksidi

redcon
10 Οκτ. 2004, 13:29
Μα καλα, ειναι δυνατον να πηγαινετε στη Βουλγαρια για να παρετε 2 παπαουτσια και 2 jeans? Στην Ελλαδα εχει πια οτι χρειαζεται καποιος, απο το φθηνοτερο εως το ακριβοτερο. Ακομα και για 'γνωριμιες' εχουμε για ολα τα γουστα. Και βασικα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. Να εχω τον κολο-βουλγαρο τελωνειακο η αστυνομικο και να μου πουλαει εξουσια, λες και ειμαστε 30 χρονια πριν? Οχι ρε παιδια.

szzs
10 Οκτ. 2004, 15:49
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (10 Οκτ. 2004 , 11:29)

axm...einai giro stis 2,5 ores me to toutou...
gia mena h sofia exei safos anoterh agora apo to sandanski kai poiotika kai apo apopsh timon...apo apopsh asfaleias ti enoeis?gia esas?mia xara 8a eiste?gia to toutoy,de mporo na egyh8o tpt
an ontos eisa apo zakun8o de ksero an aksizei ton kopo kai ta eksoda ena tetoio taksidi

Κοίτα θα πάμε έτσι κι αλλιώς Καστοριά και Θεσσαλονίκη οπότε απο κει δεν έιναι μακριά. Ρε παιδιά, όταν λέτε ότι κλέβουν, υπάρχει κίνδυνος να επιτεθούν ας πούμε άμα κάτσει κάποιος μέσα στο αυτοκίνητο και περιμένει τους άλλους; :worry:

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 16:14
e oxi bre!!coolare
mh pou peis oti skefthkes na koimh8eis mesa sto toutou...
pantos afou 8a pas 8ess giati den erxese me leoforeio?kai pio fthna kai pio sigoura

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 16:16
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (10 Οκτ. 2004 , 11:29)
Και βασικα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. Να εχω τον κολο-βουλγαρο τελωνειακο η αστυνομικο και να μου πουλαει εξουσια, λες και ειμαστε 30 χρονια πριν? Οχι ρε παιδια.

mhpos to paratravas??gia 2 tzhn kai 2 papoutsia kanenas de 8a sou poulhsei eksousia...alla an katebaseis opos oi perissoteroi ellhnes rouxa gia na ntyseis thn arta kia ta giannena tote nai,8a sou kanei!!ego pistepse me kai ti den exo katebasei kato gia filous kai gnostous kai oudepote den eixa problhma..

szzs
10 Οκτ. 2004, 21:25
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (10 Οκτ. 2004 , 16:14)

e oxi bre!!coolare
mh pou peis oti skefthkes na koimh8eis mesa sto toutou...
pantos afou 8a pas 8ess giati den erxese me leoforeio?kai pio fthna kai pio sigoura

Δεν έρχομαι με λεώφορείο γιατί θα θέλουν να έρθουν και οι γονείς μου. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να μ'αφήσουν μόνο μου! Απο παντελόνια και μπλούζες έχει ποικιλία ή 2-3 σχέδια; Παπούτσια έχει μόνο shox;

redcon
10 Οκτ. 2004, 21:33
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (10 Οκτ. 2004 , 16:16)

mhpos to paratravas??gia 2 tzhn kai 2 papoutsia kanenas de 8a sou poulhsei eksousia...alla an katebaseis opos oi perissoteroi ellhnes rouxa gia na ntyseis thn arta kia ta giannena tote nai,8a sou kanei!!ego pistepse me kai ti den exo katebasei kato gia filous kai gnostous kai oudepote den eixa problhma..

Μαλλον απο το Βαλκανιζατερ εχω επηρεασθει. Εγω δεν θα πηγαινα ποτε για να παρω ρουχα στη Βουλγαρια. Και αν βαλεις και εξοδα πιστευω μια η αλλη ερχεται. Εκτος αν ειναι 3-4 φιλοι και πανε για χαβαλε.

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 21:35
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος szzs (10 Οκτ. 2004 , 19:25)

Δεν έρχομαι με λεώφορείο γιατί θα θέλουν να έρθουν και οι γονείς μου. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να μ'αφήσουν μόνο μου! Απο παντελόνια και μπλούζες έχει ποικιλία ή 2-3 σχέδια; Παπούτσια έχει μόνο shox;

sosto ...
exie poikilia re paidia...kai papoutsia exei pollaaaaaaaa sxedia

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 21:37
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (10 Οκτ. 2004 , 19:33)

Μαλλον απο το Βαλκανιζατερ εχω επηρεασθει. Εγω δεν θα πηγαινα ποτε για να παρω ρουχα στη Βουλγαρια. Και αν βαλεις και εξοδα πιστευω μια η αλλη ερχεται. Εκτος αν ειναι 3-4 φιλοι και πανε για χαβαλε.

de mporeis na krineis kai na bgazeis ay8aireta symperasamata basismenos se mia tainia pou gyristhke prin posa xronia!!! :confused:

redcon
10 Οκτ. 2004, 21:44
Ενω τωρα η Βουλγαρια ειναι Λονδινο.

FREAK_OF_NATURE
10 Οκτ. 2004, 21:46
den eipa kati tetoio...apla to sosto einai na mhn milame gia kati to opoiuo de gnorizoume alla apla akousame,upo8esame ktl ktl
h boulgaria den einai paradeisos..
alloste einai 8ema tou ka8enos an 8a er8ei gia na psonisei/tourismo/diaksedash h oxi

redcon
10 Οκτ. 2004, 21:51
Εγω δεν εχω παει, απλα εβγαλα ενα συμπερασμα απο τις 14 σελιδες που διαβασα εδω.

FREAK_OF_NATURE
11 Οκτ. 2004, 14:00
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (10 Οκτ. 2004 , 19:46)

den eipa kati tetoio...apla to sosto einai na mhn milame gia kati to opoiuo de gnorizoume alla apla akousame,upo8esame ktl ktl
h boulgaria den einai paradeisos..
alloste einai 8ema tou ka8enos an 8a er8ei gia na psonisei/tourismo/diaksedash h oxi

as mhn apanalambanomai...

stixima
11 Οκτ. 2004, 20:37
Ayrio proi pigeno Filipoupoli gia psonia. Eixa paei santanski alla den mou arese opote den ksana-pigeno.

Entyposeis ayrio to brady..

DrGus
12 Οκτ. 2004, 09:56
θα περιμενουμε τις εντυπωσεις απο Φιλιπουπολη!να δουμε τι παιζει κ εκει...

FREAK_OF_NATURE
12 Οκτ. 2004, 17:26
ax..oraio einai to plovdiv...5 xronia ekei eimoun...h agora kaloustikh einai..perimenoyme entyposeiiiis

Mikroula
19 Οκτ. 2004, 16:35
Ρε παιδια please πειτε μου αν αξιζει να πας. Δλδ αν εχει καλα ρουχα, τι μαρκες, αν ειναι"μαιμουδες" ή αν ειναι περασμενης μοδας! Εχω ακουσει πολλα κ αν ειναι ετσι δν το κοβω να ποηγαινω. Τι ειδους ρουχα εχει? Please απαντηστε!!!!

FREAK_OF_NATURE
19 Οκτ. 2004, 17:20
de ksero ti exeis akousei...ta rouxalakia tous mia xara einai...den einai san ayta pou exoun ginei soupa sta ellhnika pazarakia ...
fysika exei kai tis moufes alla os epi ton pleiston mia xara einai!!
exei kai gnhsia exei kai maimoudes..prosopikh epilogh tou ka8enos ti 8a agorasei.

DrGus
19 Οκτ. 2004, 18:01
γι'αυτο επιβαλλεται κ λιγο ψαξιμο πρωτου αποφασισει κανεις τι θα αγορασει... οντως υπαρχουν κ οι μουφες, αλλα οπως ειπε η Φρικ, τα περισσοτερα ειναι μια χαρα... εγω εδω κ ενα χρονο εχω φοραω αρκετα συχνα παπουτσια κ τζιν χωρις να μου εχουν παρουσιασει απολυτως κανενα προβλημα!

Mikroula
20 Οκτ. 2004, 14:11
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφ. Οκ μαλλον θα παω να δω τι παιζει! (αφου λετε οτι υπαρχουν κ καλα)

FREAK_OF_NATURE
20 Οκτ. 2004, 16:12
ok mikroula...kala psonia..exeis kai pm :)

bobmastoras
20 Οκτ. 2004, 19:51
re paidia gia osous einai apo athina thelo na ipenthimiso oti iparxei ena mikro sadanski stin agia barbara piga exthes kai eixe milenium shox nautica diesele ta panta diladi apo 20 eos 50 euro.

JimBs
15 Νοέ. 2004, 13:40
Η Σόφια πόση ώρα είναι απο τα σύνορα;

FREAK_OF_NATURE
15 Νοέ. 2004, 14:34
3 oritses peripou

szzs
15 Νοέ. 2004, 14:40
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bobmastoras (20 Οκτ. 2004 , 19:51)

re paidia gia osous einai apo athina thelo na ipenthimiso oti iparxei ena mikro sadanski stin agia barbara piga exthes kai eixe milenium shox nautica diesele ta panta diladi apo 20 eos 50 euro.

Παιδιά ισχύει αυτό;

DrGus
15 Νοέ. 2004, 20:39
μακαρι να ισχυει γιατι απο οτι μαθαινω πρεπει να ανεβηκαν κι αλλο οι τιμες... κ σιγα μην ξαναπαω... δεν ξερω αν αληθευει.. αλλα μακαρι να γινει κατι τετοιο κ στις δικες μας μεγαλες πολεις (Αθηνα, Θεσσαλονικη, κτλ) να μην χρειαζεται να δινουμε στους .....βουλγαρους τα λεφτακια μας...

gourgoulas
16 Νοέ. 2004, 00:36
Nai ontws isxyei, sthn santa barbara paizoun polla magazia kai para polles epiloges!Mhn ksexnate na kanete pazaria!Kalo shopping therapy

DrGus
16 Νοέ. 2004, 09:30
ωραιοτατα, σε μια βδομαδα που κατηφοριζω προς νοτο κ δη προς Αθηνα μερια για δουλιτσες θα παω κ για ψωνια :)

Santa Cruz
16 Νοέ. 2004, 09:37
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JimBs (15 Νοέ. 2004 , 13:40)

Η Σόφια πόση ώρα είναι απο τα σύνορα;

4-5-....???

Εξαρτατε απο την καθηστεριση στα συνορα με τα λεωφορια εχω τυχει να κατσω και 7 ωρες εκει!!!!!!
Αλλα 3 ωρες με λεωφοριο απλα με καμια κυβερνηση... :wacko:
Με αυτοκινητο τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα αλλα δεν συνιστω σε κανεναν μετα απο το σαντασκι να παει με ελληνικες πινακιδες,μιας και θα βρεθει προ ανεπιθυμητων εκπληξεων με τις Βουλγαρικες αρχες. :whistle:

Santa Cruz
16 Νοέ. 2004, 09:44
Α και κατι αλλο απευθυνομαι προς ολο το τοπικ,

Η Βουλγαρια ειναι πλεον ακριβη!Δεν αξιζει τον κοπο μιας και ας πουμε πηραν πρεφα οι Βουλγαροι και ανεβασαν σημαντικα τις τιμες...καλυτερα απο Ελλαδα θα ειναι και πιο ποιοτηκα.

DrGus
16 Νοέ. 2004, 15:09
ευχαριστω Santa Cruz για την επιβεβαιωση σε αυτο που ανεφερα λιγο πιο πανω... οτι πλεον η Βουλγαρια ειναι ακριβη!

gourgoulas
16 Νοέ. 2004, 15:39
pou na trexeis sth boulgaria twra...

FREAK_OF_NATURE
16 Νοέ. 2004, 16:15
ma den anagazeis kanenas ,kanenan mas na psonisoume apo sygekrimena merh... ax!!ayta ta MME..ayta mas kanan plush egefalou

Ivan
16 Νοέ. 2004, 16:27
όλα είναι παμφθινα να δηλ. εγώ που θα ανεβώ τώρα τα χριστούγεννα θα τη σικόσω όοοοολη :P

FREAK_OF_NATURE
16 Νοέ. 2004, 16:29
opa re atlanta...8a mas shkoseis ki emas?

gourgoulas
16 Νοέ. 2004, 17:11
Pou kollane ta MME se auta pou eipa egw?
Pragmatika den se pianw...
Fysika den mas anagkazei kanenas gia to pou 8a pswnisoume alla efoson mporeis na breis tis idies times sthn ag. barbara giati na trexeis sth boulgaria?Etsi k alliws opou kai na pswniseis ta xrhmata sthn idia tspeh 8a katalhxoun pou den einai oute boulgarikh oute ellhnikh.

FREAK_OF_NATURE
16 Νοέ. 2004, 17:49
den exeis dei esy reportaz gia tous ellhnes pou sureoun sth boulgaria gia psonia?

Ivan
16 Νοέ. 2004, 21:49
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (16 Νοέ. 2004 , 14:29)

opa re atlanta...8a mas shkoseis ki emas?

:p :p :p :p

Elgia
16 Νοέ. 2004, 22:12
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (16 Νοέ. 2004 , 17:49)

den exeis dei esy reportaz gia tous ellhnes pou sureoun sth boulgaria gia psonia?

Τώρα μπήκαν στο παιχνίδι και οι εφημερίδες! Τις προάλλες ο Αγγελιοφόρος στη Θεσσαλονίκη έγραφε για το συγκεκριμένο θέμα.

DrGus
17 Νοέ. 2004, 20:16
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Elgia (16 Νοέ. 2004 , 22:12)

Τώρα μπήκαν στο παιχνίδι και οι εφημερίδες! Τις προάλλες ο Αγγελιοφόρος στη Θεσσαλονίκη έγραφε για το συγκεκριμένο θέμα.

κ αργησαν αρκετα πιστευω... απο την στιγμη που τα ακριβηναν ολα εκει πανω δεν πιστευω πλεον τον κοπο κ την ταλαιπωρια κ να αφηνουμε τα λεφτακια μας στους Βουλγαρους απο την στιγμη που μπορουμε να βρισκουμε εξισου φθηνα κ καλα προιοντα κ απο τις τοπικες αγορες ενισχυοντας τες συναμα... πολυ δυσκολα εως απιθανα να ξαναπαω εγω πανω!

vickymi
9 Δεκ. 2004, 11:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΕΣΕΙΣ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΙΔΗ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΆ; Η ΘΑ ΠΑΩ ΤΣΑΜΠΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

a778899
9 Δεκ. 2004, 11:51
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΕΚΔΡΟΜΕΣ 15 euro ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕΣΩ ΠΡΑΚΤΟΡΙΩΝ.
ΔΩΡΕΑN ME TO AYTOKINHTO ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ. ΓΡΗΓΟΡΗΣ E-MAIL a778899@mycosmos.gr

nio1975
9 Δεκ. 2004, 11:52
Αν είναι όπως στο Μοναστήρι στα Σκόπια τότε σίγουρα θα βρείς πολλά και φτηνά είδη π.χ σακάκια με 50 € σύνολο

vickymi
9 Δεκ. 2004, 11:58
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ,ΘΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΙΔΗ,ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ,ΜΗΝ ΠΑΩ ΤΣΑΜΠΑ

FREAK_OF_NATURE
9 Δεκ. 2004, 13:57
Exei apo ola ta eidh viky....eksartatai ti psaxneis...

FREAK_OF_NATURE
9 Δεκ. 2004, 14:00
e pes mas ti se endiaferei!!!2 post gia to idio 8ema kai apla ksero pos de 8es a8lhtika!!!ti 8eleis?

ALR
9 Δεκ. 2004, 14:03
Pantos ta tzin einai athlia poiothta.Ta pairneis,ta foras kai se xrono D T exoun anoiksei oso den paei allo.
Prosexe otan agorazeis paputsia na dokimazeis kai ta 2.Exei tixei se pollous to deksi na einai megalitero apo to aristero kai antistrofa.
Exei tsantes athlitikes alla kai kales,Sakakia,dermatina,kaltses,zones,mplouzes malines fouter(oxi athlitikes),mpoufan.Alla sou protinw na pas mono an theleis athlitika idi giati auta einai pou aksizoun giati edw kostizoun 180,ekei 35 kai den katalavainei kaneis tin diafora.
Min kaneis ton kopo na pas savato kai kyriaki giati tha perimeneis 3 ores orthia gia na peraseis ta sinora toulaxiston.
Ta matia sou 14 giati ektos apo tis poli kales times i voulgaria exei kai pollous kai kalous kleftes.

Auta apo mena :)

FREAK_OF_NATURE
9 Δεκ. 2004, 14:12
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 9 Δεκ. 2004 , 12:03)

Pantos ta tzin einai athlia poiothta.Ta pairneis,ta foras kai se xrono D T exoun anoiksei oso den paei allo.
Prosexe otan agorazeis paputsia na dokimazeis kai ta 2.Exei tixei se pollous to deksi na einai megalitero apo to aristero kai antistrofa.
Exei tsantes athlitikes alla kai kales,Sakakia,dermatina,kaltses,zones,mplouzes malines fouter(oxi athlitikes),mpoufan.Alla sou protinw na pas mono an theleis athlitika idi giati auta einai pou aksizoun giati edw kostizoun 180,ekei 35 kai den katalavainei kaneis tin diafora.
Min kaneis ton kopo na pas savato kai kyriaki giati tha perimeneis 3 ores orthia gia na peraseis ta sinora toulaxiston.
Ta matia sou 14 giati ektos apo tis poli kales times i voulgaria exei kai pollous kai kalous kleftes.

Auta apo mena :)

:confused: axm...apo sandanski ta psonises ayta?
oson afora ta tzhn ego den exo diapistosei kati tetoio...den einai bebaia diolou api8ano,efoson ta exeis parei me 20-30 leva..ti perimeneis se ayth thn periptosh? :o
gia ta papoutsia mou fainete epishs upervoliko..exo agorasei kai a8lhtika,kai mpotes,mpotakia,goves,pedila kai polla polla zeygaria papoytsia apo edo(kai sofia kai filipoupolh) kai pote den mou exei tyxei..oute exo akousei kati paromoio :blink: :wacko:
mplouzes a8lhtikes uparxoun..isos esy na mhn exeis dei...:)
gia ton kosmo pou sureiei sabbata kyriakes kai argies einai alh8eia
oson afora toys kleftes einai KAI 8ema ...atyxias!! :mad:

rigasnic
9 Δεκ. 2004, 15:21
ενώθηκαν 2 θέματα, συνεχίζετε κανονικά ;)

FREAK_OF_NATURE
9 Δεκ. 2004, 15:25
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a778899 ( 9 Δεκ. 2004 , 09:51)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΕΚΔΡΟΜΕΣ 15 euro ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕΣΩ ΠΡΑΚΤΟΡΙΩΝ.
ΔΩΡΕΑN ME TO AYTOKINHTO ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ. ΓΡΗΓΟΡΗΣ E-MAIL a778899@mycosmos.gr

15 eyro gia poia polh?giati ego plhrono 30 eyro gia sofia...an einai na se protimhsoume :p:p

KennyDopeGr
9 Δεκ. 2004, 22:47
agores apo voulgaria? haha as gelaso.

piga mia fora kai mou ftanei. ta panta einai pseftika. panteloni pou kopike i rafi se 2 mines. papoutsia pou ksekolisan se 4 mines.

milao gia santanski. piga se ena katastima kai eniosa ilithios. mas doulevoune re.

blouzakia apo to pull n bear eihe mesa. mako blouzakia apo tis ekptoseis tou pull n bear ta pire o voulgaros 8 kai 9 euro, kai ta poulouse sto magazi tou 20 euro.

ok ein ai fthina, alla oxi kai etsi. doulema en psihro. oti pathame me ta tourkika "gnisiotata" dermatina boufan prin merika xronia, ta idia pathenoume kai tora.

aei na doume pote tha ksipnisoume. :)

afta, kai signomi gia to ifos mou.

DrGus
9 Δεκ. 2004, 23:39
δεν εχεις αδικο καθολου φιλε μου... ημουν απο τους πρωτους σε αυτο το Forum που μιλησα με καλα λογια για κει πανω αλλα παλια... πηγα μια φορα για ψωνια κ αυτη ηταν αρκετη... σιγα μην ξαναπαω!οι τιμες πηραν τον ανηφορο κ δεν συμμαζευεται... κ η ποιοτητα σιγα τα λαχανα... προτιμω να δωσω μερικα ευρω παραπανω εστω κ αρκετα παρα να τρεχω μεχρι κει πανω κ να πιαστω κ Κωτσος!

sakaflias
17 Δεκ. 2004, 01:53
Να ρωτησω εγω για τουριστικη εκδρομη στο Βουλγαρια καθε ποτε φευγουν λεοφορεια και ποια η τιμη τους, συνολο.
Για ξενοδοχεις καλα εχει και με τι τιμες;
Καλα πρακτορειο εχετε και ρωταω;;;;;
Αν ξερει καποιος(ισως απο εκει πανω)!

Diegito
16 Μάρ. 2005, 05:31
Καλημέρα σε όλους. Σκέφομαι να πάω και εγώ Βουλγαρία για το τριήμερο της 25/3. Προλαβαίνω για διαβατήριο?
Σκέφτομαι να πάω ψιλοφορτωμένος. Που μπορώ να αφήσω τα λεφτά μου για να μην με κλέψουν? Λογικα δεν ειναι και πολύ καλή ιδέα να τα κουβαλάω μαζί μου.

Diegito
16 Μάρ. 2005, 05:44
Α και κάτι άλλο. Nike σαν της Βουλγαρίας έχει στην Αγία Βαρβάρα με 50 ευρώ. Θα πάω να πάρω και θα σας πω οδό (έχει πολλά μαγαζιά).Πιστεύω αν δεν μένεις βόρεια Ελλάδα δεν λεει να πας μόνο για ψώνια. Για διασκέδαση και τουρισμό το καταλαβαίνω.

amelidis
16 Μάρ. 2005, 16:07
Μπορεις να το συνδιασεις με ενα 3ημερο στο Ξενοδοχειο Sadanski (το οποιο ειναι πολυ καλο) το οποιο προσφερει και υπηρεσιες SPA κλπ κλπ!! Δεν ειναι και ακριβα οποτε βολευει... Ισως καποια στιγμη να το κανω και εγω!

ALR
16 Μάρ. 2005, 19:25
διακοπές στο σαντάνσκι ρε παιδιά ;λίγο έλεος δείξτε.Το μέρος είναι κακάσχημο.Η περιοχή είναι σαν βομβαρδισμένο τοπίο και καλύτερα να μην μιλήσω για τους ανθρώπους και την νοοτροπία τους που το μόνο που κοιτάνε είναι πως να κλέψουν.Είπαμε,Φτηνά ρούχα κακής ποιότητας.Φτηνά παπούτσια κακής ποιότητας ,φτηνές γυναίκες,αλλά ώς εκεί.
Αν και υπάρχουν κάποια μαγαζιά τα οποία δεν έχουν και τόσο κακής ποιότητας ρούχα και παπούτσια αλλά θέλει πολύ ψάξιμο.
Με λίγα λόγια,πάτε μόνο αν τύχει,αν είστε στη βόρεια Ελλάδα,πάρτε μαζί σας μόνο τα απαραίτητα αν δεν θέλετε να σας ξαφρίσουν και λίγο έλεος..ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟ!
Αυτά από μένα..

DrGus
16 Μάρ. 2005, 22:28
συμφωνω κ επαυξανω στα λογια του φιλου ALR... τους δινουμε τους βρωμοβουλγαρους (δεν ειμαι ρατσιστης αλλα αυτοι ειναι βρωμιαρηδες με ολη τη σημασια της λεξης) τα λεφτα μας με τα κακης ποιοτητας ρουχα κ παπουτσια... οχι κ για διακοπες κ μαλιστα στο Σαντανσκι!σαν να περασε ο Μπους απο κει γιατι νομιζε οτι εχει πετρελαια κ το βομβαρδισε το μερος... ετσι ειναι!σαν κανενα ελληνικο ξεχασμενο χωριο πανω στα βουνα ειναι!ημαρτον...

nikos2004dj
16 Μάρ. 2005, 23:06
pantow ego pou psonisa formes den aksizoun oles!
alla pira mia reebok ginisia alla montelo tou 2000 25 eyro kai mono auti einai kali!

amelidis
16 Μάρ. 2005, 23:59
Μα δεν μιλησε κανεις για τουρισμο!! Το να μεινεις εκει ενα Σαββατοκυριακο εγω δεν θα το αποκαλουσα τουρισμο... Μαλλον κατι σε βολτα μου κανει!! Και στο κατω-κατω μπορεις να παρεις και μια ιδεα για το πως ειναι ο κοσμος εξω απο την Ελλαδα.. Δεν ειναι παντα ροδινα τα πραγματα!! Εμπειρια ειναι και αυτη...

braindead1303
17 Μάρ. 2005, 03:15
οτι και να πάρετε απο βουλγαρία (nike,reebok,ktl) είναι δεύτερης και τρίτης διαλογής.να σας εξηγήσω, γιατί το έψαξα λίγο.π.χ. η nike έχει δικά της εργοστάσια σε κάποιες χώρες (κυρίως ασία- κίνα,σιγκαπούρη,ταιβάν,κτλ) με φτηνά εργατικά-εκεί παράγουν πρώτης διαλογής προιόντα με την υπογραφή της nike για την κάλυψη των αναγκών παγκοσμίως.παράλληλα η nike αναθέτει σε κάποια εργοστάσια σε διάφορες χώρες (π.χ. βουλγαρία,τουρκία,αλβανία,αίγυπ ο,κτλ.) την παραγωγή των προιόντων της με δεύτερης και τρίτης διαλογής υλικά -που εξωτερικά δε διαφέρουν σε τίποτα με αυτά απο τα επίσημα εργοστάσια της nike- για την κάλυψη της εγχώριας ζήτησης- αφού το βιωτικό επίπεδο στις συγκεκριμένες χώρες είναι κάτω του μετρίου,οπότε και οι αντίστοιχες αμοιβές είναι ελάχιστες.σκεφτείτε μόνο ποιός θα αγόραζε nike των 180 ευρώ στη βουλγαρία.την εταιρία δε την συμφέρει να μην επεκταθεί και σε τέτοιες αγορές αφού είναι εξασφαλισμένο ότι και να αποτύχει δεν έχει καταθέσει κεφάλαιο για υποδομή και εξοπλισμό(δηλαδή λειτουργεί πάντα με κέρδος μισθώνοντας εργοστασιακές μονάδες για ένα κομμάτι ψωμί).δηλαδή με απλά λόγια οτι πληρώνεις πέρνεις.nike των 180 ευρώ απο ελλάδα θα κρατήσει 2-3 χρόνια ανάλογα με την χρήση.nike απο βουλγαρία μπορεί να σου κρατήσει και 2 μήνες ,πάλι ανάλογα με την χρήση.το ίδιο γίνεται και με άλλες γνωστές εταιρίες του χώρου ένδυσης και υπόδησης όπως dolce cabbana,prada,adidas, και ένα σωρό άλλες.κάπου είδα οτι μπορείς να βρείς nike στην αγία παρασκευή με 50 ευρώ.αυτά λοιπόν είναι απο βουλγαρία-τουρκία (χώρες κοντινές με ελάχιστα μεταφορικά ) που τα πουλάνε έμποροι που αγοράζουν απο αυτές τις χώρες υπερχονδρικά σε εξευτελιστικές τιμές και έχουν κέρδος σχεδόν 150%. ολά τα παραπάνω προέρχονται απο μελέτη που κάναμε στο πανεπιστημίο πειραιά για την προσφορά-ζήτηση μεταφορικών , θαλάσσιων και άλλων υπηρεσιών ,με υποτομέα την εγχώρια παραγωγή ορισμένων χωρών (όπως βουλγαρία-τουρκία-αλβανία-και 2-3 άλλες που δε θυμάμαι) που πήραμε ώς αντιπροσωπευτικό δείγμα.και σε συγκρίσεις που κάναμε το μέσο κόστος παραγωγής ενός ζευγαριού nike shox(επειδή ακούγεται πολύ το όνομα) στην βουλγαρία είναι 10-12 ευρώ και πωλείται εκεί με καπέλο έως και 300%,και στην ελλάδα με επιπρόσθετο κέρδος έως 100-250 %.

ελπίζω να σας διαφώτησα σχετικά με το τι παίζει με τα βουλγάρικα.

soublaki-3
24 Ιούν. 2005, 00:00
Εγώ απ' ότι έμαθα, όλα ειναι μαϊμουδιάρικα εκτός της Puma.

FREAK_OF_NATURE
24 Ιούν. 2005, 10:34
ekei pou phges ki esu re agori mou ti perimenes na akouseis??:p

JuNiOr
29 Ιούν. 2005, 15:01
sthn bulgaria ektos apo ftina ruxa, mhpos yparxun k ftina mobile phones? :confused: :confused: :confused:

sonymobby
29 Ιούν. 2005, 15:11
Ta mobile phones εχουν παρομοιες τιμες. Μπορει να ειναι λιγο πιο χαμηλες...
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτο που ειπε λιγο πιο πανω ο braindead, αν τα παπουτσια γραφουν made in Singapore η σε καποια αλλη ασιατικη χωρα σημαινει οτι ειναι πρωτης διαλογης. Εγω παω συχνα Βουλγαρια αλλα αθλητικα δεν εχω αγορασει ποτε μου επειδη οι τιμες ηταν περιεργα χαμηλες!!! Αλλα απο οτι nike ειδα ηταν made in some asian country!!! Ας μου απαντησει καποιος. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

FREAK_OF_NATURE
29 Ιούν. 2005, 15:47
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτο που ειπε λιγο πιο πανω ο braindead, αν τα παπουτσια γραφουν made in Singapore η σε καποια αλλη ασιατικη χωρα σημαινει οτι ειναι πρωτης διαλογης. Εγω παω συχνα Βουλγαρια αλλα αθλητικα δεν εχω αγορασει ποτε μου επειδη οι τιμες ηταν περιεργα χαμηλες!!! Αλλα απο οτι nike ειδα ηταν made in some asian country!!! Ας μου απαντησει καποιος. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)
ta exoume pei 1000 fores pio pano.... eksartatai apo pou 8a ta pareis...an ta pareis apo kana pazari 8a sou pane kana dimhno...an ta pareis apo kana meros ths prokophs 8a sou bgoune kala..

DrGus
29 Ιούν. 2005, 16:28
sthn bulgaria ektos apo ftina ruxa, mhpos yparxun k ftina mobile phones? :confused: :confused: :confused:
noop!οχι... εξαλλου θα χρειαζεται αναβαθμιση που θα χρειαστει να πληρωσεις μην το ξεχνας αυτο... για ελληνικα η οτιδηποτε αλλο!απο οσο θυμαμαι εγω δεν ειχε φθηνα τηλεφωνα...

DrGus
29 Ιούν. 2005, 16:29
καλα ρε παιδια που το ξεθαψατε αυτο το θεμα?κ νομιζα οτι περασε η μοδα των βουλγαρικων προιοντων κ της αγορας τους...

soublaki-3
29 Ιούν. 2005, 16:31
noop!οχι... εξαλλου θα χρειαζεται αναβαθμιση που θα χρειαστει να πληρωσεις μην το ξεχνας αυτο... για ελληνικα η οτιδηποτε αλλο!απο οσο θυμαμαι εγω δεν ειχε φθηνα τηλεφωνα...
Οι τιμές είναι 10-15% κάτω.

hyperdunker
6 Ιούν. 2009, 17:27
Για ηαρα σε ολους, σκεφτομαι να αγορασω λειτουργικο συστημα[windows xp or vista] απο Βουλγαρια και δεν βρισκω πουθενα ποσο κοστιζει εκει.Εχει κανεις ιδεα ποσο κανουν αυτα στη Βουλγαρια για να μην παω αδικα εκει.
thanks

batrahian
2 Νοέ. 2009, 00:24
Παιδια χρειαζεται διαβατηριο για τη Βουλγαρια ή αρκει πλεον η ταυτοτητα;

skolix
2 Νοέ. 2009, 09:46
Παιδια χρειαζεται διαβατηριο για τη Βουλγαρια ή αρκει πλεον η ταυτοτητα;

μονο ταυτοτητα:ninja::ninja::ninja:

FREAK_OF_NATURE
2 Νοέ. 2009, 10:15
μονο ταυτοτητα:ninja::ninja::ninja:

καινουρια ομως...

batrahian
2 Νοέ. 2009, 17:59
Οκ ευχαριστω, ευτηχως εχω βγαλει καινουργια.

kourtasos
22 Νοέ. 2009, 22:33
Για ηαρα σε ολους, σκεφτομαι να αγορασω λειτουργικο συστημα[windows xp or vista] απο Βουλγαρια και δεν βρισκω πουθενα ποσο κοστιζει εκει.Εχει κανεις ιδεα ποσο κανουν αυτα στη Βουλγαρια για να μην παω αδικα εκει.
thanks

http://www.technomarket.bg/index.php

Billy_the_kid8
25 Νοέ. 2010, 22:17
gia kinita exo akres kai gia kainouria an kai xrisimopio metaxeirismena...exo spasei apeira kinita kai parapano apo 15 evro den dino gia kinito...tespa...exei akoma mia poli pou einai pixtra sto pazari legetai dimitrovgrad kai episis oi voulgaroi sto pazari theloun thrasos...tous les exo 20 evro an thes parta..kai episis min pate weekends kai oxi polla polla me ton ekei plithismo...kante ta psonia sas kai figete...kai min kanete ti vlakeia na pate me amaksi!! Kai me lada na pate an exei ellinikes pinakides ksexaste to!

episis to 1 evro einai 1.94 leva ....50 evro gia dio ores me 18xrones einai kai **** tis times alla prosekse min einai tsiganes..kai me ena vlemma na sou riksoun tin kollises tin... :blink: :whistle: anywayz...allo allo??oti thelete rotiste PM eimai 5 xronakia edo pera kai tous ksero kala ti meri tou logou einai kai aftoi giafto na prosexete:))))))))))))
Έλα αδερφέ, παρακολούθησα λίγο τη συζήτησή σας και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αν με ενδιέφεραν να πάρω 2 iphone 3gs από Βουλγαρία λες να γλύτωνα χρήματα??? Το καινούριο που βλέπω online είναι πάντως πιο φτηνό από εδώ. Αν μπορείς να βοηθήσεις θα το εκτιμούσα..

kage
25 Νοέ. 2010, 23:13
δεν ψωνιζουν τετοια πραγματα χυμα...κατα 90% θα ναι κινεζικο.
οταν λες βλεπεις online?

zerokill
1 Δεκ. 2010, 14:58
Μακρυα απο βουλγαρια...κοιτανε ολοι να στην φερουν ακομα και πλαστα ρεστα να σου δωσουν.Εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες δεν πηγα ποτε και δεν προκειται να παω

Nagata
1 Δεκ. 2010, 23:34
Πραγματικά, ψάχνουν ευκαιρία για να σου την φέρουν σε κάθε σου συναλλαγή.
Έχω πάει αρκετές φορές στην Βουλγαρία, σε διαφορετικές περιοχές και διαπιστώνω πως κοιτάνε πολλοί το πορτοφόλι των Ελλήνων. Ένα περιστατικό που μου έτυχε με την παρέα μου, ήταν σε ένα σούπερ μάρκετ. Κάναμε μερικά ψώνια και σε μια στιγμή, ο φίλος μου ρωτάει στα αγγλικά τί χρωστάει και τις δίνει τα χρήματα, και ενώ περίμενε ρέστα λέει όχι δεν με πλήρωσες και το θέμα είναι ότι ενώ έκοψε απόδειξη την έκρυψε η υπάλληλος και ο φίλος μου την είχε παρατηρήσει τί έκανε και προσπαθούσε να της πείς ότι τον εξαπατά εκείνη την ώρα. Ήρθε και ο υπεύθυνος και δεν βγάζαμε άκρη, ώσπου βρέθηκε εντελώς τυχαία ένας Έλληνας που μίλαγε βουλγάρικα και έτσι βγάλαμε άκρη και όλα καλά. Άλλο ένα περιστατικό ήταν το ότι μας την "φέρανε" στην τιμή της βενζίνης, είχαμε ξεμείνει και ήταν μεσάνυχτα και μας πούλαγαν ξαφνικά την τιμή σε διπλάσια τιμή, ενώ έγραφε ότι το λίτρο κοστίζει 1 ευρώ, εμάς μας έλεγε ότι είναι 1,85 ευρώ σε ελληνικά. Είχαμε ανάγκη και βάλαμε, τί να κάναμε!

VeCo
2 Δεκ. 2010, 16:22
Έλα αδερφέ, παρακολούθησα λίγο τη συζήτησή σας και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αν με ενδιέφεραν να πάρω 2 iphone 3gs από Βουλγαρία λες να γλύτωνα χρήματα??? Το καινούριο που βλέπω online είναι πάντως πιο φτηνό από εδώ. Αν μπορείς να βοηθήσεις θα το εκτιμούσα..

Billy_the_kid8 το μήνυμα που παρέθεσες είναι 5μιση χρονών και το μέλος έχει ήδη γίνει ban...

GiokariniAM
22 Ιούν. 2011, 17:37
Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος Έλληνας που ζει εκεί ( προτιμότερα στη Σόφια ) αν έχει εταιρίες παραγωγής ρούχων? Είμαι στον τομέα παραγωγής ενδυμάτων και σκοπεύω να πάω προς τη Σόφια για δουλειά αυτές τις ημέρες. Ηθελα να δω αν υπάρχει αντικείμενο ενδιαφέροντος απο κάποιον που γνωρίζει λίγο την αγορά εκεί . . .
Θα έρθω για πρώτη φορά Βουλγαρία, ενδιαφέρομαι για εταιρίες που εισάγουν υφάσματα και ενδύματα. Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος εισαγωγέων ( ή κάποιος κατάλογος ή λίστα ? ) που μπορώ να έρθω σε επαφή για να βρω αυτές τις εταιρίες?

Starenios
22 Ιούν. 2011, 20:10
Δες και ρώτα εδω : http://www.gbcci.org/index.php?lang=gr
Aπό ότι ξέρω οι πιό πολλές εταιρίες είναι σε μικρές πόλεις κοντά στις Σερρες .

FREAK_OF_NATURE
23 Ιούν. 2011, 09:38
Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος Έλληνας που ζει εκεί ( προτιμότερα στη Σόφια ) αν έχει εταιρίες παραγωγής ρούχων? Είμαι στον τομέα παραγωγής ενδυμάτων και σκοπεύω να πάω προς τη Σόφια για δουλειά αυτές τις ημέρες. Ηθελα να δω αν υπάρχει αντικείμενο ενδιαφέροντος απο κάποιον που γνωρίζει λίγο την αγορά εκεί . . .
Θα έρθω για πρώτη φορά Βουλγαρία, ενδιαφέρομαι για εταιρίες που εισάγουν υφάσματα και ενδύματα. Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος εισαγωγέων ( ή κάποιος κατάλογος ή λίστα ? ) που μπορώ να έρθω σε επαφή για να βρω αυτές τις εταιρίες?ΜΜΜΜ
δε ζω στην βουλγαρια αγαπητε αλλα απο οσο ξερω υπαρχουν βουλγαρικες εταιριες ρουχων...
με ενα search στο Google βρηκα τις
Теди - (tedi) γυναικεια και κοριτσιστικα
Er-Bi-Nes
rila style
Dinis-91 -(gynaikeia)
Pierre -(ανδρικα πουκαμισα)
digit 2005
Aura Fashion
Diel Sport
Capasca
EVA Ltd
Geana LTD
NiaStyle fashion
Rckeds sports wear
Soppu - andrika+gynaikeia
detex
markar-ρουχα εργασιας
dafra- mvroydiaka
spint -αθλητικα
sia-εσωρουχα

Οσον αφορα την ειgvgh υφασματων δεν ξερω...με ενα σερτς ολο και κατι θα βρεις.

Nagata
23 Ιούν. 2011, 11:05
Από όσο ξέρω πολλές βιομηχανίες ρούχων και γενικών ενδυμάτων υπάρχουν Σόφια και Φιλιππούπολη, μεγάλη ποικιλία. Από εκεί και πέρα θα πρότεινα να το ψάξεις αρχικά στο google μήπως βρείς κάτι σχετικό.

Starenios
23 Ιούν. 2011, 11:58
Μάλλον ζητά εργασία σε Ελληνική επιχείριση που δραστηριοποιείται στην Βουλγαρία για να ζητά πληροφορίες από Ελληνα.
Αλλιώς θα είχε κάνει μόνος του την αναζήτιση,είναι αυτονόητο:)

mol
24 Ιούν. 2011, 17:03
ενας φιλος με ειπε οτι στη βλουλγαρια τα ποδηλατα ειναι παμθηνα. κατω απο τη μιση τιμη την οποια κοστιζουν εδω.
ισχυει κατι τετοιο?

Starenios
24 Ιούν. 2011, 21:27
Tα Κινέζικα και εδώ είναι φθηνά,αν ψάξεις :)

mol
25 Ιούν. 2011, 01:11
μιλαω για μαρκες ποδηλατων :)
οχι μα'ι'μουδες :p

Starenios
25 Ιούν. 2011, 02:46
Στην Βουλγαρία όλα τα καλά πράγματα είναι ελάχιστα πιό φθηνά από την Ελλάδα και για τα τοπικά οικονομικά δεδομένα απλησίαστα:cry:

lefe
27 Ιούν. 2011, 01:06
οσο αφορα τα ρουχα εχει προφανως βιοτεχνιες κλπ αλλα ακριβως τι και πως δε ξερω.. ετσι κ αλλιως καποιες ελληνικες υποθετω μεταφερθηκαν προς τη βουλγαρια για φθηνοτερα εργατικα χερια και χαμηλοτερη φορολογια κλπ
οσο αφορα τα πιο φτηνα κινητα/ποδηλατα/λαπτοπ κλπ που διαβασα οτιδηποτε ειναι γνησιο και μαρκας πωλειται πανω κατω στην ιδια τιμη(εξαιρεση τα μεταχ. αμαξια)
οσο αφορα τα ρουχα αμα πας σε μαγαζι adidas/nike κλπ προφανως θα εχουν πανω κατω ιδες τιμες απο ελλαδα
παρολαυτα εχει διαφορα μαγαζια που ισως πετυχεις καλες ευκαιριες.. πχ οκ μπορει να μη βρεις φτηνο diesel αλλα μαρκες οπως πχ τα ζαρα που δεν ειναι 1ο ονομα αλλα πετυχαινεις καλα κομματια σε τιμες αρκετα καλες.. τωρα να κανεις ταξιδι μονο κ μονο γιαυτο οχι δεν αξιζει , απλα λεω αν τυχει ισως πετυχεις τιποτε
(το ζαρα το ανεφερα ως παραδειγμα.. δεν ξερω αν ειναι ελληνικη μαρκα ή παγκοσμιας φημης , btw εχει ζαρα στη σοφια και οι τιμες ειναι πανω κατω σαν της ελλαδας)
η βουλγαρια ειναι μελος της ευρωπαικης ενωσης και συντομα μελος της σενγκεν , αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα καμια αλυσιδα δε θα αγοραζε απο τα κεντρικα ... θα στελναν 2 νταλικες βουλγαρια να τα παρουνε πιο φτηνα... αυτα απο την Σοφια :)

υγ: και ιταλια να πας και τουρκια να πας και γαλλια να πας αν σε δουν τουριστα με λεφτα θα στα φανε με τον ενα ή αλλο τροπο.. ειναι αυτη η υπεροχη βαλκανομεσογειακη νοοτροπια που εχουμε

metsor
5 Σεπ. 2011, 05:08
Παιδες μηπως ξερετε που μπορω να βρω μπουτικ dsquared στην Βουλγαρια;;Σε ποια πολη ενοω..

RAMAYIAN
13 Νοέ. 2011, 22:10
Καλησπερα παιδια. ψαχνω να αγορασω χονδρικως ελαφρως μεταχειρισμενα και αριστης καταστασης ρουχα .
ξερει κανεις να με κατευθυνει για βουλγαρια;
ευχαριστω

nikakoum
22 Φεβ. 2012, 09:47
μπορει να με βοηθησει καποιοσ αν ειναι ευκολο να μου πει ,πωσ θα βρω ρουχα σε τιμεσ χονδρικης και σε πιεσ περιοχεσ της βουλγαριας,κυριως για παιδικο ντυσιμο με ενδιαφερει.πληρωνω τελωνιω ?σκεφτομαι να παω με το αμαξι μου

cris41
22 Φεβ. 2012, 14:11
Ημουν πριν 2 χρονια διακοπες Θεσσαλονικη και μετα σε κατι φιλους(αυτοι μου ειπανε αρκετα απο αυτα που θα σου πω) Σερρες και ειπαμε να παμε Βουλγαρια απο περιεργια με το αμαξι. Πηγαμε εκει που λενε ειναι τα παζαρια στο Σαντασκι κυριως. Καταρχας ΔΕΝ θα πας με αμαξι και θα το αφησεις στα συνορα που εχει τεραστιο παρκινγκ. Θα παρεις ταξι. Το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που πηγανε με αμαξι τους τα ανοιξανε! Οσο για τις τιμες και τα ρουχα δεν συμφερει ΤΙΠΟΤΑ. Χαλια ποιοτητα κανει μπαμ οτι ειναι αντιγραφη. Για τελωνειο απο οσο ξερω δεν πληρωνεις αν δεν εχεις πολλα. Αυτα πριν 2 χρονια.

icethai_1911
15 Μάι. 2013, 00:38
@asmodeus: Τα περισσοτερα τα ψωνισα απο το Σαντανσκι! Μια δυο μπλουζες μονο απο Πετριτσι. Οι τελωνιακοι μας εψαξαν κανονικα, αδειασαν τις σακουλες και ειδαν τα πραγματα ενα ενα. Μονο για τα παπουτσια μου ειπε ενας τυπος οτι ειναι πολλα(3 ζευγαρια) για ενα ατομο και αφου ειπε οτι κανονικα εχει προστιμα κλπ με αφησε και περασα.

@FREAK_OF_NATURE Για την ακριβεια δεν εψαξα και πολυ! Δεν ειχα την καταλληλη παρεα για τετοιου ειδους κολπα :p Maybe next time!! :lol: :lol:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ Κ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ Κ ΠΟΥΛΑΝΕ,ΤΑ Β ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΝΙΚΕ,ΑDIDAS Κ.Τ.Λ.ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ Κ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΦΝΗΝΟ.ΣΤΟ ΣΑΝΤΑΣΚΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΧΕΙ ΦΘΗΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ?ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΕΝΩ ΤΣΑΜΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΞΕΡΩ Κ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα