PDA

View Full Version : Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές

Σελίδες : [1] 2 3

t300
13 Οκτ. 2007, 17:33
Ψάχνω για βοηθητική συσκευή θέρμανσης και εκτός από τα αερόθερμα, βλέπω μια κατηγορία που την ονομάζουν convector αλλά εγώ μέχρι τώρα τα θεωρούσα αερόθερμα. Ποιά η διαφορά τους;

Athanasios
23 Οκτ. 2007, 13:58
θα ηθελα να ρωτησω .
Στο σπιτι που ειμαι δεν παρχει θερμανση απο πετρελαιο.. οποτε πρεπει να βαλω κατι που να δουλευει με ρευμα γιατι θελω να αποφυγω σομπες πετρελαιου κτλ..
ποιο ειναι πιο οικονομικο? να καιει το κλιματιστικο, να παρω ενα αεροθερμο η μια σομπα αλογονου? και ποσα χρηματα μπορει να καψει καθενα απο αυτα?
Πχ ας πουμε οτι το αεροθερμο και η σομπα αλογονου ειναι 2000watt ποιο θα καιει παραπανω ρευμα?

Πιστευω να το γραφω στο σωστο θεμα

FREAK_OF_NATURE
23 Οκτ. 2007, 14:07
την λυση "φυσικο αεριο" την εχεις απορριψει;;απο οτι βλεπω εισαι θεσσαλονικη

Nrg
23 Οκτ. 2007, 14:10

θελει να ζεσταθει ΦΕΤΟΣ οχι του χρονου (το νωριτερο) ;)

Athanasios
23 Οκτ. 2007, 14:12
εχεισ δικιο το σκεφτηκα αλλα για φετος δεν προλαβενω αλλα και παλι ειναι μικρο το σπιτι και δεν συμφερει και πολυ .απο κατω εχω ενα ακομη σπιτι οποτε οταν βαλω αεριο στο κατω τοτε θα παρω και απο εκει στο πανω !

FREAK_OF_NATURE
23 Οκτ. 2007, 14:13
νομιζω πως το ερωτημα μου ηταν σαφες.
διοτι αν εχει απορριψει την συγκεκριμενη λυση τοτε προχωραει σε κλιματιστικο ή σομπα αλογονου.
αν ομως οχι ,προχωραει με τις αιτησεις κτλ και ψαχνει μια ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ λυση (πχ αεροθερμο)

drillgr
23 Οκτ. 2007, 14:36
Τζακι λογικα δεν θα εχεις. Η ξυλο σομπα ειναι πολυ καλη λυση αλλα θελει και καποια υποδομη.
Αεροθερμο σε καμια περιπτωση το κοστος σε σχεση με την αποδοση ειναι τεραστιο.
Απ την αλλη η σομπα αλογονου ειναι καλη περιπτωση αλλα εχει καλη αποδοση μονο για λιγα m².

Οποτε το aircondition θα ηταν το ιδανικοτερο η αλλιως θερμοπομποι για μονιμη εγκατασταση σε συνδιασμο με νυχτερινο ρευμα.

Athanasios
23 Οκτ. 2007, 15:43
ποσο καιει περιπου το κλιματιστικο την ωρα?η μια σομπα αλογονου?
εγω οποτε θα μεινω με αυτο και μια σομπα αλογονου μαλλον για ενα απο τα δυο δωματια μαζι μτο κλιματιστικο για το πολυ κρυο.
Αεροθερμο εχω αλλα αφου λετε οτι δεν συμφερει δεν θα το δουλευω.Ασε που κανει και θορυβο.
Ευχαριστω για τισ απαντησεις!!

Xourxoulitsos
23 Οκτ. 2007, 15:51
Αν έχεις κλιματιστικό δε χρειάζεται τπτ άλλο imho.
Αναλόγως τον χώρο πάντα, ζεσταίνεται γρήγορα.

harispug
23 Οκτ. 2007, 21:02
Έχω δει κάτι αερόθερμα που κάνουνε θαύματα.

t300
23 Οκτ. 2007, 22:45
Πχ ας πουμε οτι το αεροθερμο και η σομπα αλογονου ειναι 2000watt ποιο θα καιει παραπανω ρευμα?

Θα καίνε ακριβώς το ίδιο. Το τι καίει κάθε συσκευή εξαρτάται από τα watt της.

Athanasios
10 Νοέ. 2007, 04:41
yparxei kapoia gnvmh gia ta kalorifer ladioy?einai oikonomika kratan thn zesth ean ta sbhseis?

just_me2005
10 Νοέ. 2007, 05:12
egw exw 2 klimatistika spiti alla epeidi den kserw ti ta epiase kai den vgazoun katholou zesto aera fetos,piga simera na agorasw kati gia na zestathw epitelous...
to aerothermo einai mia kali epilogi alla egw toulaxiston den to protimisa giati tha itan san na exw airocodition (ta opoia me exoun apogoiteusei opws eipa)
i sompa ladiou mou arese alla den tin pira giati kaiei perissotero(kai zestenei perisotero fysika...giati na kserete oso perissoterh zesti toso perissotero kaiei)
opote kateliksa stin sompa alogonou pou einai fthinh(marka oxi tipota kineziko:D),dn kaiei toso poly (alla oute zestenei toso poly oso to kalorifer)Vasika i sompa alogonou zestainei para poly alla se mikro pedio (sto 1,5 metro peripou)
sompa allogonou (1400w,18 euro)
Kalorifer Ladiou (45-75 euro)
aerothermo(35-...euro)
ps:prosoxi me tin sompa allogonou giati einai pio epikindinei kai apo ta tria sto na parete kamia fotia:blink::blink:

lostemotion
10 Νοέ. 2007, 14:44
yparxei kapoia gnvmh gia ta kalorifer ladioy?einai oikonomika kratan thn zesth ean ta sbhseis?

Για μένα είναι τα καλύτερα απο όλα σε απόδοση και από τα κλιματιστικά και κρατάει και η ζέστη ακόμη και αν τα σβήσεις, όσο για οικονομικά... καθόλου. Αλλά κάνουν καλή δουλεία. Χαλάλι...

FREAK_OF_NATURE
4 Δεκ. 2007, 19:45
μηπως ξερει καποιο παιδακι καποιο μαγαζι που πουλαει θερμοπομπους(οχι κονβεκτορα!!!) με (εκτος του ενσωματομενου θερμομετρητη που δειχνει την θερμοκρασια του σωματος) μετρητη που να δειχνει την θερμοκρασια του δωματιου και οταν φτασει την προεπιλεγμενη θερμοκρασια να σταματαει αυτοματα;;

ειχε παρει πριν 4-5 χρονια ο πατερας μου αλλα δεν θυμαται την μαρκα..μονο οτι ηταν σκανδιναβικης προελευσης...

destroy
26 Ιαν. 2008, 10:33
καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp:(

hasiotis_john
26 Ιαν. 2008, 10:50
Κάνε ένα :google: στο "ενδοδαπέδια θέρμανση (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:el:official&hs=pyL&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE% B9%CE%B1+%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7&spell=1)" και δες τι παίζει! Είναι ότι πρέπει νομίζω για να έχεις ένα ζεστό σπιτάκι όλο το χειμώνα και να περπατάς και ξυπόλυτη την ώρα που έξω θα είναι -10 ...
Όσο για τα κουφώματα , πάλι κάνε το ίδιο και δες ... αλλά ΟΤΙ και να κάνεις , ΟΤΙ και ν' αποφασίσεις να φτιάξεις-βάλεις κάνε έρευνα αγοράς και σύγκρινε τιμές και ποιότητα .... Και φυσικά να πηγαίνεις από κοντά να τα βλέπεις και όχι από το ίντερνετ! Προσοχή στα λαμόγια !!!!
Καλή επιτυχία... και καλή αρχή ... και καλή δύναμη!:)

destroy
26 Ιαν. 2008, 10:59
πιστεψέ με τόσες μέρες αυτό κάνω αλλά έχω πελαγώσει..... γι΄αυτό ζητάω βοήθεια... καθώς και αν ξέρει κανεις τι γίνετε από τιμές. θα με βοηθούσε πολύ.

vatan
26 Ιαν. 2008, 22:12
δες το φυσικο αεριο και ασε το πετρελαιο.

ζω στο εξωτερικο, χρησιμοποιω φυσικο αεριο και ειναι το κατι αλλο -οικονομικο, καθαρο, παντα διαθεσιμο-

και παρε και κουφωματα αλουμινιου καλης ποιοτητας, και δες και το θεμα της μονωσης-ιδιαιτερα σημαντικο-

ζητα και τη βοηθεια ενος μηναχικου (μηχανολογου νομιζω), ΟΧΙ απο καποια εταιρεια. θα κανεις ετσι την καλυτερη επιλογη για ενα ζεστο σπιτι.

chris7_
27 Ιαν. 2008, 16:07
mia polu kalh prosorinh lush pou thn xrhsimopio kai egw an xreiasth einai sompes kerosan alla prepei na xrhsimopiois mono kerozinh an den thes na kapnizei!

PCMan
27 Ιαν. 2008, 16:44
Κλιματιστικό inverter. Τίποτα άλλο.
Οικονομία και στην θέρμανση και στην ψύξη.
Λειυτουργεί απο 400W μέχρι 1500W.

Αν δηλαδή το έχεις ανοιχτό όλη μέρα και έχει ζέστη, θα καίει 400W-500W την ώρα και στο δωμάτιο θα έχει κανονική θερμοκρασία.

Αυτό (http://www.kolomvakis.gr/42PQV.htm) έχω στο δωμάτιο μου και είναι 9000BTU.

Αυτα τα αερόθερμα που λέτε, καλοριφέρ κτλ. είναι καθαρή κλεψιά και άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

perdikos2000
28 Ιαν. 2008, 00:39
δειτε λίγο εδω (http://www.energy-solutions.gr)

jog
29 Ιαν. 2008, 00:50
δειτε λίγο εδω (http://www.energy-solutions.gr)

Ναι πολύ καλά όλα αυτά,αλλά δυστυχώς εδώ στο Ελλάντα τέτοιες λύσεις έχουν μηδαμινή απήχηση.

Προσωπικά έχω βρει την υγεία μου με Φυσικό Αέριο.Τα καλοριφέρ καίνε μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό,και έχω άφθονο ζεστό(μάλλον καυτό) νερό για πιάτα (δυστυχώς κάνουμε και λάτζα :p) και για μπάνιο

kostakiss
24 Μάρ. 2009, 00:25
παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..

B_K_054
24 Μάρ. 2009, 11:48
παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα μικρο αεροθερμο.Εχω ενα των 15 ευρω από praktiker στην γκαρσονιερα μου, και εντος 5λεπτου γινεται φουρνος το δωματιο....

Bεβαια καινε μπολικο ρευμα, αλλα εξισου πολυ ρευμα καιει και η σομπα αλογονου.(επιπλεον ειναι κ πολυ πιο ευκολο στην αποθηκευση το αεροθερμακι)

THEO_LEGEND
24 Μάρ. 2009, 12:16
Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

plammer
24 Μάρ. 2009, 20:35
καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp:(

αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.

THEO_LEGEND
24 Μάρ. 2009, 21:22
αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.
εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;

plammer
24 Μάρ. 2009, 21:33
εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;

σχεδον απιθανο εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε οι σωληνες της ενδοδαπεδιας ειναι ειδικα καταρτισμενες γερμανικης προελευσης των καλυτερων προδιαγραφων.αλλα και παλι αν εισαι τοσο ατυχος οι σωληνωσεις χωριζονται σε κλαδους επανω σε πινακα υδροληψιας οπως της θερμανσης με θερμαντικα σωματα.βρισκεις την βλαβη και την απομονωνεις.

kostakiss
25 Μάρ. 2009, 13:42
Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

μπααα!αφου το καλοριφερ μου,δε κανει τπτ γι αυτο σκεφτομαι μια εναλλακτική!

fragiad
14 Νοέ. 2009, 17:07
Σχετικά με τους θερμοπομπούς που κάποιοι ρωτήσατε ρίξτε μια ματιά εδώ:
http://www.convectors.gr/
Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μην διστάσετε να με ρωτηήσετε.

drdedus
17 Νοέ. 2009, 01:26
Έστω ότι έχουμε 1000w αλογόνου και 1000w με αντίσταση (τα παλιά )
λογικά καίνε το ίδιο αλλά πιο θα αποδώσει περισσότερη ζέστη ?
Ρωτάω γιατί ακούω χρόνια να λένε ότι τα αλογόνου είναι πιο οικονομικά
όντως συμβαίνει η το λένε επειδή έχουν περισσότερες διαβαθμίσεις ανά 400w συνήθως ?
Στα αλογόνου ένα μέρος της ενέργειας χάνετε στο ενοχλητικός (ώρες ώρες )φως
άσε που οι συσκευές που πουλάνε χαλάνε γρήγορα

fragiad
17 Νοέ. 2009, 10:21
Έστω ότι έχουμε 1000w αλογόνου και 1000w με αντίσταση (τα παλιά )
λογικά καίνε το ίδιο αλλά πιο θα αποδώσει περισσότερη ζέστη ?
Ρωτάω γιατί ακούω χρόνια να λένε ότι τα αλογόνου είναι πιο οικονομικά
όντως συμβαίνει η το λένε επειδή έχουν περισσότερες διαβαθμίσεις ανά 400w συνήθως ?
Στα αλογόνου ένα μέρος της ενέργειας χάνετε στο ενοχλητικός (ώρες ώρες )φως
άσε που οι συσκευές που πουλάνε χαλάνε γρήγορα
Κοίταξε να δεις... Πάνω κάτω είναι όπως το λες... Δηλαδή όταν για μία ώρα δουλεύει κάτι που καταναλώνει 1000 w η κατανάλωση είναι στάνταρ. Από κει και πέρα παίζουν ρόλο οι εξής παράμετροι:
1. Ο βαθμός απόδοσης.
2. Οι θερμοστατικές διακοπές.
3. Οι αρχές λειτουργίας του σώματος.

Και εξηγώ:
Το σώμα αλογόνου θερμαίνει με ακτινοβολία. Στην ουσία ζεσταίνει οτιδήποτε "βλέπει". Μπορεί δηλαδή να κάθεσαι μπροστά στο σώμα, να ζεσταίνεσαι και ταυτόχρονα το δωμάτιο να είναι "κρύο". Επειδή λοιπόν ο χώρος δεν θερμαίνεται σωστά, η θερμοκρασία του δεν ανεβαίνει, συνεπώς δεν έχουμε θερμοστατικές διακοπές. Δηλαδή το σώμα λειτουργεί στο 100% του χρόνου που είναι switched on.
Όταν λες σώματα με αντίσταση (παλιά) δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.
Αν εννοείς τα αερόθερμα έχω να σου πω ότι αυτά ναι μεν ζεσταίνουν τον αέρα του δωματίου από την άλλη όμως δημιουργούν μια αποπνικτική ατμόσφαιρα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο αέρας βεβιασμένης κυκλοφορίας (ventilated) επειδή κινείται γρήγορα, προκειμένου να "προλάβει" να ζεσταθεί περνάει από αντιστάσεις πολύ υψηλής θερμοκρασίας με αποτέλεσμα να "καίγεται". Εδώ βέβαια έχουμε θερμοστάτη και το σώμα λειτουργεί γύρω στο 80% - 90% του χρόνου που είναι switched on. Κάποιες φορές είναι και ενοχλητικά λόγω θορύβου. Θα έλεγα ότι η χρήση τους ενδείκνυται στο μπάνιο καθώς εκεί μας ενδιαφέρει η άμεση θέρμανση του χώρου και δεν μας απασχολεί η ξήρανση του αέρα.
Υπάρχει τέλος και ο θερμοπομπός, ο οποίος δεν έχει ανεμιστήρα (ventilator). Η αρχή λειτουργίας του, όπως φαίνεται και στο flash: http://www.convectors.gr/index.php?page=noirotspote2 έχει να κάνει με την φυσική ροή του αέρα ο οποίος τείνει να γίνει θερμότερος και ελαφρύτερος. Οι θερμοπομποί διαθέτουν ειδικές αντιστάσεις με πτερύγια αλουμινίου προκειμένου να έχουν μεγάλη επιφάνεια και να απάγουν την θερμότητα αποδοτικά. Οι αντιστάσεις δεν ανεβαίνουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (δεν υπάρχει λόγος καθώς ο αέρας κινείται αργά) και έτσι ο αέρας δεν καίγεται και η ατμόσφαιρα δεν ξηραίνεται. Ταυτόχρονα κάποιοι θερμοπομποί διαθέτουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη ο οποίος έχει ευαισθησία της τάξεως 0,1 του βαθμού C (αντίθετα από τους κοινούς μηχανικούς θερμοστάτες που η ευαισθησία τους είναι περί τους 3 βαθμούς). Το γεγονός αυτό απαγορεύει την άσκοπη και δυσανάλογη κατανάλωση ενέργειας. Πρακτικά ένας θερμοπομπός με ηλεκτρονικό θερμοστάτη μόλις φέρει την θερμοκρασία που θέλουμε στον χώρο μπορεί να έχει έως και 50 - 60% θερμοστατικές διακοπές (δηλαδή το σώμα λειτουργεί περίπου τον μισό χρόνο). Οι θερμοπομποί είναι εντελώς αθόρυβοι καθώς δεν έχουν κινούμενα μέρη.

Δεν ξέρω αν τα κατάφερα αλλά προσπάθησα να δώσω περιγραφή με εύκολους και κατανοητούς όρους. Αν θέλετε κάποια περαιτέρω πληροφορία και μπορώ να βοηθήσω... Πολύ ευχαρίστως....

kail
18 Νοέ. 2009, 23:19
Aν εγώ αποφασίσω για παράδειγμα να πάρω ένα θερμοπομπό για το δωμάτιο μου που είναι 4χ4, πόσα watt θα πρέπει να είναι αυτός; Υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως έχουμε στα aircontition ? :ninja:
Πέρασα από ένα κατάστημα με ηλεκτρικά και ρώτησα και μου είπε να πάρω τον μεγαλύτερο που ήταν 2000W. :X:cry:
Και αναρωτιέμαι ! Αν για το δωματιάκι μου χρειάζονται 2000W τότε αυτοί που είναι στα 1000W γιατί είναι; Για να τους παίρνουμε αγκαλιά; :blink::wacko:

fragiad
19 Νοέ. 2009, 08:55
Aν εγώ αποφασίσω για παράδειγμα να πάρω ένα θερμοπομπό για το δωμάτιο μου που είναι 4χ4, πόσα watt θα πρέπει να είναι αυτός; Υπάρχουν κάποια κριτήρια όπως έχουμε στα aircontition ? :ninja:
Πέρασα από ένα κατάστημα με ηλεκτρικά και ρώτησα και μου είπε να πάρω τον μεγαλύτερο που ήταν 2000W. :X:cry:
Και αναρωτιέμαι ! Αν για το δωματιάκι μου χρειάζονται 2000W τότε αυτοί που είναι στα 1000W γιατί είναι; Για να τους παίρνουμε αγκαλιά; :blink::wacko:

Κατ' αρχήν υπάρχουν και μεγαλύτερης ισχύος θερμοπομποί από 2000 watt (http://www.convectors.gr/index.php?page=noirotspote2)
Τώρα σχετικά με το δωμάτιο σου:
Πιθανότατα να μπορεί καλυφθεί ο χώρος και από λίγο μικρότερης ισχύος θερμοπομπό. Αυτό όμως για να στο πω με σιγουριά θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να δώ τις απώλειες που έχει το δωμάτιο αυτό. Όμως ποιός είναι ο λόγος να μην βάλεις το 2000 Watt. 2000 watt μπορεί να είναι το πιστολάκι που στεγνώνεις τα μαλιά σου (μπορεί και περισσότερο), ή το σίδερο των ρούχων και πολλές άλλες μικροσυσκευές....Μην φανταστείς ότι θα σου καταναλώνει περισσότερο ρεύμα. Το ίδιο με τον μικρότερο θα καταναλώνει καθώς θα έχει περισσότερες θερμοστατικές διακοπές (δηλαδή θα δουλεύει σε μικρότερο ποσοστό χρόνου). Σημαντικό είναι να έχει ηλεκτρονικό θερμοστάτη (προσοχή σε αυτό). Επίσης ο λίγο μεγαλύτερος (που συνήθως δεν έχει σοβαρή διαφορά στο κόστος) θα ζεσταίνει γρηγορότερα τον χώρο.

Φιλικά.

pasxen
20 Νοέ. 2009, 11:00
Καλημέρα,
Σε μεζονετα 160 τετρ. εδω και 3 χρόνια βάζω τουλάχιστον 2 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο και ζεστη δεν έχω. Καίει περίπου 4-5 ώρες ο ένας όροφος και 2 ώρες ο πάνω όροφος (εχει αυτονομία στους ορόφους) την ημέρα ζήτημα είναι. Επισης εχω boiler το οποίο ζεστένεται απο τον καυστηρα ειναι αυτονομο το ανοίγουμε μόνο όταν θέλουμε ζεστό νερό.
Έχει ένα μεγάλο καυστηρα θα ελεγξω ποιος ειναι και όπως μου είπαν μπηκε για να δουλευει για μια ακόμα μεγονετα με τα ίδια τετραγωνικά και μια γκαρσονιέρα 50 τετρ. ομως μεχρι στιγμης και τα 2 είναι άδεια οπότε μόνο εμεις το ανάβουμε και το πληρώνουμε όλο εμείς αφου δεν υπάρχει άλλος.

Είναι 5τιας με αρκετά σώματα αλλα παρόλο που πληρώνω τουλάχιστον 1500 ευρω το χρόνο για πετρέλαιο δεν έχω ζέστη αρκετή.

Μου είπαν πως αν είναι μεγάλος ο καυστηρας υπαρχει περίπτωση να καίει πολύ εξαιτίας του καυστήρα.

Ποια είναι η γνώμη σας?
Έχω σκεφτει να βάλω μέχρι αερόθερμα ή kerosun λαδιου μπας και ζεσταθούμε λίγο χωρις να κοιταω συνέχεια το πετρέλαιο ποσο έχει πέσει.

Επίσης ψαχνω να βρω καποιον που να γνωρίζει απο εγκαταστάσεις να μας ενημερώσει τι μπορούμε να κάνουμε για περισότερη θέρμανση με λιγότερο κόστος. Αν γνωρίζετε ενημερώστε με. Μένω Γλυκά Νερά.

Ευχαριστώ.

Nikos_s3
20 Νοέ. 2009, 15:52
fragiad υπάρχουν τα pm γι'αυτά...

amelidis
20 Νοέ. 2009, 16:01
Μπα! Καλυτερα public για να τα διαβαζουμε και εμεις...
Δεν εχει μονο ο kail δωματιο 4x4! Υπαρχουν και αλλοι ενδιαφερομενοι...

ermis1975
20 Νοέ. 2009, 18:54
Εγώ έχω νυκτερινό ρεύμα και ηλεκτρικά καλοφιφέρ. Οπότε ανάβω κυρίως το βράδυ (μέρα λείπουμε δουλεια..).
Λύση θα είναι για τη μεζονέτα κλιματιστικά inverter. Αθόρυβα και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. Θα το ανάβεις εκεί που κάθεσαι, και όχι απαράιτητα σε όλο το σπίτι όπως το πετρέλαιο.
Πραγματικά αυτό το σύστημα ποτέ δε με βόλεψε και γι αυτό έμεινα με τα "παλιά" ηλεκτρικά καλοριφέρ και τώρα με τα inverter! Γιατί πχ να ζεσταίνεις το παιδικό δωμάτιο αν δεν έχεις παιδί, ή το 2ο μπάνιο αν δε θα μπείς...ή τη κουζίνα ή το σαλόνι όλη νύκτα...αφού δε θα το χρησιμοποιήσεις! Και τα 1500ευρώ μου φαίνονται τρελό ποσό! Ρεύμα το χειμώνα πληρώνω πολύ λίγο! και φυσικά όχι μόνο για τη ζέστη.

fragiad
20 Νοέ. 2009, 20:09
Εγώ έχω νυκτερινό ρεύμα και ηλεκτρικά καλοφιφέρ. Οπότε ανάβω κυρίως το βράδυ (μέρα λείπουμε δουλεια..).
Λύση θα είναι για τη μεζονέτα κλιματιστικά inverter. Αθόρυβα και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. Θα το ανάβεις εκεί που κάθεσαι, και όχι απαράιτητα σε όλο το σπίτι όπως το πετρέλαιο.
Πραγματικά αυτό το σύστημα ποτέ δε με βόλεψε και γι αυτό έμεινα με τα "παλιά" ηλεκτρικά καλοριφέρ και τώρα με τα inverter! Γιατί πχ να ζεσταίνεις το παιδικό δωμάτιο αν δεν έχεις παιδί, ή το 2ο μπάνιο αν δε θα μπείς...ή τη κουζίνα ή το σαλόνι όλη νύκτα...αφού δε θα το χρησιμοποιήσεις! Και τα 1500ευρώ μου φαίνονται τρελό ποσό! Ρεύμα το χειμώνα πληρώνω πολύ λίγο! και φυσικά όχι μόνο για τη ζέστη.

Με το νυχτερινό ρεύμα το ιδανικό είναι ο θερμοσυσσωρευτής. Καταναλώνει ρεύμα μόνο το βράδυ (οπότε και χρώνεται με μειωμένο τιμολόγιο) και αποδίδει την αποθηκευμένη ενέργεια όλη την ημέρα.

Τα κλιματιστικά δεν έχουν καλή ποιότητα θέρμανσης.

skarman
23 Νοέ. 2009, 11:17
Καλησπέρα σε όλους!!!
Άκουσα τυχαία προσφάτως πως οι σόμπες αλογόνου εκπέμπουν ακτινοβολία και είναι βλαπτικές για τον ανθρώπινο οργανισμό κ καρκινογόνες...
Εγώ έχω μία κ τη χρισιμοποιώ στο δωμάτιο μου!!!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό???

kail
23 Νοέ. 2009, 17:50
Τα ραδιόθερμα είναι τα ίδια με τους θερμοπομπούς ; ή είναι κάτι το διαφορετικό;

pasxen
23 Νοέ. 2009, 20:43
Τελικα έχω αυτων των λέβητα Galaxy GLX-8 96.000 - 108.200 kcal/h.
Ειναι λογικό για ένα σπίτι 160 τετρ. ?
και ένα boiler 160lt.
(Προγραμματιζόμενος θερμοστάτης με έξοδο για Boiler - olympia electronics bs-817)

Απο ότι έχω δει καίω 150-200 ευρω τον μήνα για πετρέλαιο και boiler. 5 ωρες θερμανση κανα μισαωρω το boiler.
Αν έδινα 400-500 ευρω και αγόραζα 2 απο τα παρακάτω και αναβα το boiler με ρευμα. θα μου ερχόταν φθηνότερα?

http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-fan-heater-inverter-lc-30-p-3989.html
http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-omni-230-p-3997.html
http://www.net-electric.gr/catalog/kerosun-rainbow-black-p-4000.html

fragiad
11 Δεκ. 2009, 12:29
Υπάρχουν και ηλεκτρικοί λέβητες....

TheGuru
11 Δεκ. 2009, 14:29
@pasxen νομίζω ότι οι kerosun έχουν τον περιορισμό να έχεις υψόμετρο 800m και άνω καθώς και να μην της αφήνεις αναμένες και να πέφτεις για ύπνο (θέλουν παρακολούθηση). Κατά τα άλλα, από ένα φίλο που είχε κάνει δουλειά, φούρνος το σπίτι, απλά δεν είναι ομοιόμορφη η κατανομή της θερμότητας.

Υπάρχουν και ηλεκτρικοί λέβητες....
Γιατί να τους προτιμήσει κανείς από άποψη κόστους από το πετρέλαιο; Είναι πιο φθηνοί;

fragiad
14 Δεκ. 2009, 14:48
Ναι είναι πιο οικονομικοι....

pasxen
20 Δεκ. 2009, 14:17
Τελικα έφερα τεχνικό και μου είπε πως το σπίτι μου χρειάζεται έναν λέβητα 25000 kcal και να μεγαλώσω 2 με 3000τις θερμίδες τα σώματα στο σαλόνι (να μεγαλώσω 3 απο αυτά)

Το θέμα είναι πως 2 μήνες έχω κάψει πάνω απο 600 λίτρα και ζέστη δεν έχω στο σαλόνι.

Αν κάνω τις αλλαγες αυτες θα δω βελτίωση σε θέρμανση και κατανάλωση?

Ή να βάλω ένα κλιματιστικό 24000 btu στο σαλόνι (ενιαιος χώρος με κουζίνα και τραπεζαρία γύρω στα 90 τετρ.) που καίώ το περισσότερο για να τελιώνει το πράγμα.Μου είπαν πως θα έχω ζέστη απλα θα τα δίνω στην δεή αλλα θα μου έρχεται φθηνότερα απο το να βάζω συνέχεια πετρέλαιο.

Η γνώμη σας?

fragiad
21 Δεκ. 2009, 10:40
Μπορείς να μου πεις το κόστος της μετατροπής που περιγράφεις σε κάθε περίπτωση?

pasxen
22 Δεκ. 2009, 08:40
1300 gia ena kalo aircondition τοποθετημένο.
Τωρα για καυστήρα, σώματα και τοποθέτηση πιστεύω γύρω στα 2500.
Δεν το έχω ψάξει πολύ για τιμές θέλω να δώ τι είναι το καλύτερο πρώτα για καλύτερη θέρμανση και λιγότερο κόστος.

fragiad
22 Δεκ. 2009, 12:05
Εμένα η άποψη μου είναι οτι δέν έχουμε καλή ποιότητα θέρμανσης με τα κλιματιστικά!
Για ψύξη οκ, αλλά για θέρμανση πιστέυω ότι δεν είναι ότι καλύτερο....
Τώρα σχετικά με την μετατροπή του συστήματος κεντρικής θέρμανσης και αυτό είναι επίφοβο και δεν γνωρίζεις τι κατανάλωση θα έχεις μετά.
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος?

pasxen
30 Δεκ. 2009, 08:55
160 τετραγωνικά

kostakiss
9 Οκτ. 2010, 04:43
κανενα αεροθερμο δωματιου εχετε να προτεινετε?ειδα στο πρακτικερ ενα με 8.90 και μου ρθε φλασια γτ το ψαχνα απο περυσι..

Nagata
9 Οκτ. 2010, 12:08
pasxen νομίζω ότι ο λέβητας των 25000kcal που σε προτείνει ο τεχνικός, είναι ο πιο κατάλληλος για να θερμαίνει αυτά τα τετραγωνικά. Από εκεί και πέρα, ένας καλός λέβητας αυτών των θερμίδων θα σου κοστίσει από 1300-1500 ευρώ. Αν θές τον καλύτερο, τότε ξεφεύγει ακόμη πιο πολύ η τιμή. Τα σώματα και τα τρία μαζί να σου βγούν 250 ευρώ, εκεί πέρα. Σίγουρα έκαιγες παραπάνω ως τώρα γιατί πολύ απλά ο καυστήρας έπεφτε μικρός και δεν σταματούσε να λειτουργεί συνέχεια, με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω πετρέλαιο. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να συμβουλευτείς και πάλι κάποιον ειδικό. :)

Cavaradossi
9 Οκτ. 2010, 16:05
μετακομιζω σ ενα σπιτι που δεν εχουμε βαλει ακομη λεβητα συνεπως δεν εχει θερμανση!!
εχω βεβαια aircondition και τζακι αλλα φεξε μου και γλυστρισα, αυτα δεν κανουν τιποτα στο κρυο. τι μπορω να παρω για να ζεστανω τον χωρο? αυτα τα κινουμενα καλοριφερ η τα κιροζαν (που δουλευουν με πετρελαιο) πως λεγοντε ποσο κοστιζουν και κανουν δουλεια η τσαμπα θ αγορασω? το σπιτι ειναι περιπου 100 τετραγωνικα

Nagata
9 Οκτ. 2010, 16:12
Υπάρχει και η νέα πρόταση με σόμπες που καίνε πριονίδι ξύλου.
http://www.dimar.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=54

Cavaradossi
9 Οκτ. 2010, 16:24
αυτες ειναι ακριβες ομως ετσι δεν ειναι?

Nagata
9 Οκτ. 2010, 16:33
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, θέλει ψάξιμο. Απλά λένε ότι συμφέρει.

Cavaradossi
9 Οκτ. 2010, 16:36
παντος γενικα το aircondition δεν κανεις και πολυ δουλεια ε? μονο το καλοκαιρι κανουν δουλεια σωστα? τον χειμωνα για να ζεστανουν λιγο πρεπει να πληρωσεις ρευμα τα κερατα σου και παλι δουλεια σωστη δν θα χεις κανει..

THEO_LEGEND
9 Οκτ. 2010, 17:52
παντος γενικα το aircondition δεν κανεις και πολυ δουλεια ε? μονο το καλοκαιρι κανουν δουλεια σωστα? τον χειμωνα για να ζεστανουν λιγο πρεπει να πληρωσεις ρευμα τα κερατα σου και παλι δουλεια σωστη δν θα χεις κανει..
Aυτα με τεχνολογια ιnverter αποδιδουν παρα πολυ καλα στην θερμανση και ερχεται πιο οικονομικα απ οτι να εχεις σωματα πετρελαιου.

Δοκιμασμενα πραγματα,αιρ κοντισιον απο Οκτωβρη εως Φλεβαρη 24/7 ανοιχτο ηρθε πιο οικονομικα σε σχεση με πετρελαιο...:)

George_1987
9 Οκτ. 2010, 23:29
Άμα έχεις επιλέξει τα σωστά BTU σε aircondition τότε κάνει καλά την δουλειά του,άμα έχει και inveter ακόμα καλύτερα από θέμα εξοικονόμισης ενέργειας. Για να γίνει αυτό κατά πρώτον θα πρέπει να έχει γίνει μελέτη υπολογισμού θερμικών απωαλειών του χώρου από μηχανικό και στην συνέχεια να μετατραπούν οι απώλειες από kW σε BTU/h (BTU σκέτο το αναφέρουν οι εταιρίες) για να δούμε τι ισχύος κλιματιστικό θέλουμε πραγματικά. Το 24άρι μπορεί να "ακούγεται" δυνατό στην πραγματικότητα μπορεί να μην επαρκεί καθόλου για θέρμανση.

fragiad
2 Νοέ. 2010, 11:10
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4592210

lostforwords
25 Νοέ. 2010, 23:04
παιδιά καλησπέρα.ενας ένοικος (τυχαίνει ο πατέρας της να ειναι ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας), έβαλε boiler. Επειδή δεν ξέρω τα περι του βοιλερ και των κοινοχρήστων, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για να ξέρω αν θα επηρεαστούν οι υπόλοιποι ένοικοι...

geo_chania
19 Δεκ. 2010, 19:32
Παιδια για σπιτι 100 τ.μ. χωρις θερμανση τι προτινετε? Το πετρελειο το αποκλειουμε.
Αν βαλω τζακι ενεργειακο μπορω να τραβηξω παροχες αερα σε καθε δωματιο για να ζεστενει ολο το σπιτι? Ειναι εφικτο κατι τετοιο κ αν ναι θα ζεστενει επαρκως?
Μια αλλη λυση ειναι Θερμοσυσσωρευτές ή Θερμοπομποί που λειτουργουν με ρευμα.
Τι προτινετε? Απο κοστος ξερουμε τι παιζει?

anarxaki
19 Δεκ. 2010, 20:57
Παιδια για σπιτι 100 τ.μ. χωρις θερμανση τι προτινετε? Το πετρελειο το αποκλειουμε.
Αν βαλω τζακι ενεργειακο μπορω να τραβηξω παροχες αερα σε καθε δωματιο για να ζεστενει ολο το σπιτι? Ειναι εφικτο κατι τετοιο κ αν ναι θα ζεστενει επαρκως?
Μια αλλη λυση ειναι Θερμοσυσσωρευτές ή Θερμοπομποί που λειτουργουν με ρευμα.
Τι προτινετε? Απο κοστος ξερουμε τι παιζει?

Ενεργειακό τζάκι είχε ο αδελφός μου στο σπίτι του. Του κόστισε πολύ περισσότερα από το απλό και από όσο μου είχαν πει ζέσταινε όλο το σπίτι. Όμως, ένα βράδυ που το ανάψαμε, για να αποδώσει έπρεπε να είναι κλειστό το τζάμι, με αποτέλεσμα εμείς που καθόμασταν γύρω από το τζάκι να μη νιώθουμε τη ζέστη. Χώρια που χάσαμε και το υπνωτιστικό θέαμα της φωτιάς :(
Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη ότι το τζάκι ποτέ δεν το αφήνουμε αναμμένο και να πάμε για ύπνο.

Θερμοπομπός είναι η υπέρυθρη θέρμανση; Αυτό που βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν στην τηλεόραση; Για αυτό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος και απόδοση. Αλλά για να το προτείνουν οι μηχανικοί... κάτι θα ξέρουν.
Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

xristo2
6 Μάρ. 2011, 23:39
Ενεργειακό τζάκι είχε ο αδελφός μου στο σπίτι του. Του κόστισε πολύ περισσότερα από το απλό και από όσο μου είχαν πει ζέσταινε όλο το σπίτι. Όμως, ένα βράδυ που το ανάψαμε, για να αποδώσει έπρεπε να είναι κλειστό το τζάμι, με αποτέλεσμα εμείς που καθόμασταν γύρω από το τζάκι να μη νιώθουμε τη ζέστη. Χώρια που χάσαμε και το υπνωτιστικό θέαμα της φωτιάς :(
Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη ότι το τζάκι ποτέ δεν το αφήνουμε αναμμένο και να πάμε για ύπνο.

Θερμοπομπός είναι η υπέρυθρη θέρμανση; Αυτό που βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν στην τηλεόραση; Για αυτό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος και απόδοση. Αλλά για να το προτείνουν οι μηχανικοί... κάτι θα ξέρουν.
Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

Είμαι νέος στο forum. Πολύ ωραία θέματα. Ολο και κατι μαθαίνουμε. Δεν ξέρω για το ενεργειακό τζακι (θερμαίνει τα σώματα του καλοριφερ ή είναι αυτά με υγρό καύσιμο?) αλλά σίγουρα ο θερμοπομπός ΔΕΝ είναι υπερυθρη θερμανση. Το ξέρω γιατι πρόσφατα το εψαχνα και πήρα, γιατι είχα πρόβλημα με την θέρμανση πετρελαιου (πολυ υψηλό κόστος θέρμανσης για λίγες ωρες). Νομίζω πως γράφει σχετικά στο www.zanker.gr

παιδιά καλησπέρα.ενας ένοικος (τυχαίνει ο πατέρας της να ειναι ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας), έβαλε boiler. Επειδή δεν ξέρω τα περι του βοιλερ και των κοινοχρήστων, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για να ξέρω αν θα επηρεαστούν οι υπόλοιποι ένοικοι...

Θερμαίνει μεγαλυτερη ποσότητα νερου (του boiler) άρα επιβαρύνονται οι υπόλοιποι

baxalo
29 Ιούν. 2011, 22:51
Καλησπερα...

Εχει βαλει κανεις καποιον λεβητα πελλετ ή εχει να προτεινει καποιον?
Αξιξει τελικα τα λεφτα του και κανει κανει αυτα που υποσχετε?
και τελευταιο. προτιμοτερο ειναι ενα τζακι καλοριφερ ή ενας τετοιος λεβητας?

αν μπορει καποιος να διαφωτισει λιγο την κατασταση θα μου ηταν πολυ χρησιμο. ;)

jordan4
14 Οκτ. 2011, 01:22
Παιδιά αυτά κάνουν δουλειάhttp://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85261 ? Κατανάλωση, διάρκεια κ.ά?
Δεν ήξερα αν έπρεπε να ρωτήσω καπου αλλου.. Ευχαριστώ

jordan4
15 Οκτ. 2011, 15:33
Ενδιαφέρομαι για την αγορά convector.. Αυτός είναι καλός απο άποψη κατανάλωσης, διάρκειας κ.ά http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85261?
Διάβασα ότι είναι σημαντικό να έχει θερμοστάτη? Ο συγκεκριμένος έχει? Έχετε κάποιον άλλο να μου προτείνετε?
Ευχαριστώ

aegina24
20 Οκτ. 2011, 01:10
Καλησπερα ειμαι φοιτητης και εχω ενα μεγαλο προβλημα με την θερμανση. εχουμε αυτονομη θερμανση με λεβητα πετρελαιου ομως για ενα χωρο 90 τμ εχουν 2 σωματα μικρα με αποτελεσμα οι ωρες να περνανε και ο χωρος να αργει να ζεσταθει (το σπιτι συνολικα ειναι 120τμ) ! Το προβλημα ειναι μεγαλυτερο φετος γιατι τα κρυα αρχισαν απο τωρα και γενικοτερα ο τροπος που χρεωνουν το πετρελαιο ειναι λιγο περιεργος! Ψαχνω για ενα τροπο θερμανσης αυτου του χωρου (90 τμ) μιας και περναω το περισσοτερο χρονο της μερας εκει. Σκεφτομουν για ενα air condition inverter ειδα ομως για τους θερμοπομπους και ηθελα να ρωτησω αν αξιζει αν θα εχω αποτελεσμα (δεν θελω να γινεται και φουρνος το σπιτι) και τη τιμη θα ειχε ενας θερμοπομπος για 90 τμ.

noumeraki
21 Οκτ. 2011, 09:29

Είναι το ίδιο με τον λεβητα ιόντων? Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για τον λέβητα ιόντων, ή έχει κάνει κάποιος εγκατάσταση?
Κ ο θερμοπομπός τι έιναι? Πως λειτουργει?

NetSurfer_g7
21 Οκτ. 2011, 16:03

Καυστηρας ρευματος???Υπαρχει τετοιο πραγμα?Πως λειτουργει?Καιγεται το ρευμα?:blink:

anarxaki
21 Οκτ. 2011, 16:49
Καυστηρας ρευματος???Υπαρχει τετοιο πραγμα?Πως λειτουργει?Καιγεται το ρευμα?:blink:

Δε χρειάζεται να μας κοροϊδεύετε επειδή δεν είμαστε της δουλειάς...
Έτσι τον ανέφερε αυτός που έκανε τη διαφήμιση, έτσι το μετέφερα κι εγώ. Υποθέτω ότι εννοεί "ηλεκτρικό καυστήρα" και υποθέτω ότι λειτουργεί με ρεύμα αντί να καίει πετρέλαιο. Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα :P

NetSurfer_g7
23 Οκτ. 2011, 13:19
Δε χρειάζεται να μας κοροϊδεύετε επειδή δεν είμαστε της δουλειάς...
Έτσι τον ανέφερε αυτός που έκανε τη διαφήμιση, έτσι το μετέφερα κι εγώ. Υποθέτω ότι εννοεί "ηλεκτρικό καυστήρα" και υποθέτω ότι λειτουργεί με ρεύμα αντί να καίει πετρέλαιο. Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα :P

Δεν θελω να κοροϊδεψω,απλως μου φαινεται πολυ περιεργος ο ορος "καυστηρας ρευματος".Το googlαρα και δεν μου εβγαλε τιποτα.Προφανος θα ηταν ασχετος αυτος που εκανε την διαφημιση,αφου οπως λες τον ειδες σε τοπικο καναλι.Μαλλον ενοουσε καποια συσκευη που ζεσταινει το νερο με ηλεκτρικο θερμαντικο στοιχειο,κατι σαν boiler.Δεν μπορει να λεγεται ομως καυστηρας αφου δεν γινεται καποια καυση.Απλως μετατρεπεται η ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμικη,οπως λειτουργει και ο ηλεκτρικος φουρνος.

anarxaki
23 Οκτ. 2011, 13:42
Η εκπομπή έχει τίτλο "Παντρεύομαι" και είναι ένας διακριτικός, έμμεσος τρόπος να διαφημιστούν όλοι εκείνοι που θα χρειαστείς ανοίγοντας καινούριο σπίτι. Έχουν παρουσιάσει καταστήματα λευκών ειδών, ηλεκτρικών ειδών και μέσα σε αυτούς ήταν και το εν λόγω κατάστημα. Πουλάει θερμοσίφωνες, καυστήρες και λοιπές συσκευές. Μίλαγε μάλλον ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και έλεγε για τους θερμισίφωνες νέας γενιάς, τα μπόιλερ και πέταξε και τον ηλεκτρικό καυστήρα. Είπε μόνο ότι λειτουργεί με ρεύμα και ότι έχει μικρότερο κόστος κατανάλωσης από αυτόν του πετρελαίου.
Δυστυχώς δεν κατάφερα να συγκρατίσω το όνομα του καταστήματος για να το κοιτάξω παραπάνω. Δηλαδή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ή δεν θεωρείται οικονομική λύση; Έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές τόσο στο πετρέλαιο θέρμανσης όσο και στο ρεύμα, πρέπει να είναι δίκοπο μαχαίρι...

NetSurfer_g7
23 Οκτ. 2011, 13:52
Δυστυχώς δεν κατάφερα να συγκρατίσω το όνομα του καταστήματος για να το κοιτάξω παραπάνω. Δηλαδή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ή δεν θεωρείται οικονομική λύση; Έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές τόσο στο πετρέλαιο θέρμανσης όσο και στο ρεύμα, πρέπει να είναι δίκοπο μαχαίρι...

Φυσικα και υπαρχει,απλως δεν ειναι σωστος ο ορος"Καυστηρας ρευματος" ή "Ηλεκτρικος καυστηρας"αφου δεν καιγεται τιποτα.Θα μπορουσε να λεγεται ηλεκτρικος λεβητας, ή ηλεκτρικο συστημα κεντρικης θερμανσης.

xristo2
30 Οκτ. 2011, 19:44
ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ: ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΑΣ ΚΛΠ & ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΛΠ ΞΗΡΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.
ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ (ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ SITES ΟΠΩΣ ΤΟ www.***.gr ΓΡΑΦΟΥΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ)ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ. ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΝΩ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕ ΝΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΣΚΟΠΑ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΗ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ, ΖΥΓΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ (ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ.

NetSurfer_g7
4 Νοέ. 2011, 16:46
www.***.gr
Τι site ειναι αυτο?Δεν λειτουργει.

Nikos_s3
4 Νοέ. 2011, 17:03
το λινκ διαγράφηκε ως σπαμ...συνεχίζουμε..

ccinderella
4 Νοέ. 2011, 17:06
παιδια εχω βαλει στο μαγαζι ενα a/c inverter.
το μεσημερι μου ειπε ο ψυκτικος που κλεινει το μαγαζι 13,30 με 17,00 καλυτερα ειναι να το αφηνω ανοιχτο να κραταει μια σταθερη θερμοκρασια και να δουλευει στο ρελαντι. ενω αν το κλεισω και το ανοιξω μετα στις 17,00 θα δουλευει τερμα μεχριο να πιασει μια θερμοκρασια και θα καψει παραπανω. γνωρισεται τπτ γιαυτο?
τι να κανω να το αφηνω να καιει το μεσημερι ενω ειναι κλειστο το μαγαζι?

anarxaki
4 Νοέ. 2011, 17:26
Κάτι αντίστοιχο μου είχε πει κι εμένα ο υδραυλικός όταν βάλαμε καλοριφέρ: είναι καλύτερο να το έχεις όλο το 24ωρο στους 18 βαθμούς παρά να το ανάβεις όταν κρυώνεις και να το σβήνεις όταν ζεσταθείς.

Το ίδιο και πιο έντονα γίνεται στα κλιματιστικά που δεν παίζει ρόλο τι θερμοκρασία θέλεις. Δηλαδή είτε το βάλεις στους 18 είτε στους 28, αυτό με την ίδια ένταση θα δουλέψει και τον ίδιο ζεστό αέρα θα στέλνει. Οπότε, αν κλείνοντας το μαγαζί έχει μέσα 18 βαθμούς, τότε ίσως να χρειαστεί να λειτουργήσει μερικά λεπτά για να διατηρήσει τη θερμοκρασία. Ενώ αν το σβήσεις, μέχρι τις 5 που θα γυρίσεις θα έχει πέσει στους... 15; 13; ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και μετά θα δουλεύει για μισή ώρα ή και παραπάνω για να ξαναφτάσει τους 18.

Nikos_s3
4 Νοέ. 2011, 18:00
ψάχνω για έναν καλό ψηφιακό θερμοστάτη εσωτερικού χώρου ( το κουμπάκι μέσα στο σπίτι που ανάβουμε το καλοριφέρ) . Άκουσα για siemens και για Hager...
έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό, max μέχρι 60-70 ευρώ ? Σημειωτέον ότι δεν χρειάζομαι λειτουργία για ζεστό νερό, παρά μόνο για άνοιγμα/κλείσιμο του καλοριφέρ.

ovelix5
5 Νοέ. 2011, 15:25
Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?
Η επιθυμητή χρήση θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα.
Συμφέρει οικονομικά η χρήση αυτής ή η χρήση ενός A/C? (όχι inverter)

NetSurfer_g7
5 Νοέ. 2011, 21:36
Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?
Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?

ovelix5
6 Νοέ. 2011, 14:32
Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?

Πετρελαίου και πιο συγκεκριμένα το τύπο omni 105 αν σε διευκολύνει αυτό. ;)

NetSurfer_g7
6 Νοέ. 2011, 16:48
Πρεπει να κανουν καλη δουλεια οι πετρελαιου,αν και δεν τις εχω δοκιμασει γιατι εχω αλογονου.Απλως δεν ξερω αμα συμφερει το καυσιμο.

gajolos
28 Νοέ. 2011, 18:25
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη λειτουργία των θερμοσυσσωρευτών τώρα που θα νοικιάσω ένα σπίτι που έχει κ τριφασική εγκατάσταση έχει κ ενα ειδικό ρελέ στον πίνακα που είναι για να γυρνάει απο ημερήσιο σε νυχτερινό ρεύμα,άσχετα που δεν ξέρω προς ποια μεριά είναι για το νυχτερινό ρευμα).Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με τη φόρτισή τους.Αρχικά η ΔΕΗ θα μου πει αν έχω τμηματικό ή συνεχές ωράριο νυχτερινού ρεύματος στο σπίτι;Δεύτερον οι θερμοσυσσωρευτές που έχω δεν μου φαίνονται και ιδιαίτερα καινούργιοι,είναι εκείνοι με ένα χαρακτηριστικό πολύ ανοιχτό κιτρινογκρι θα μπορούσα να το πω χρώμα και κάτω είδα πως έχουν ενα ρυθμιστή έντασης (0-1-2) αλλά υπάρχουν και θερμοστάτες στα δωμάτια.Η φόρτιση γίνεται αυτόματα ή εγώ τους ανοίγω από κάπου να φορτίσουν και μετά την υπόλοιπη μέρα τους ξανανοίγω από κάπου για να βγάλουν την θερμότητά τους,αυτό δεν εχω καταλάβει.Επίσης το πόσες ώρες θα φορτιστούν προφανώς έχει να κάνει και με το πόσο χρόνο θα βγάζουν ζέστη αλλά πόσος πάνω-κατώ είναι αυτός ο χρόνος;Τέλος,αν είναι όντως παλιοί που έτσι μου φαίνονται λογικά δεν θα έχει και χρονοδιακόπτη για να φορτίζουν αυτόματα,αλλά την θερμότητα που έχουν μαζέψει την διατηρούν για μέρες αν δεν τους ανάψει κάποιος;Αυτά τα λίγα χαχα,αν ξέρει καποιος που ήδη μπορεί να έχει θερμοσυσσωρευτές.Πιο πολύ δηλαδή γύρω απ το θέμα της φόρτισης με ενδιαφέρει να μάθω και αν έχει καποιος και καμιά άλλη συμβουλή ας την δώσει.

anarxaki
29 Νοέ. 2011, 01:54
Θα σου πω αυτά που θυμάμαι από το πατρικό μου κι ελπίζω να ισχύουν ακόμα.

Νυχτερινό τιμολόγιο: Πρέπει να έχεις νυχτερινό ρολόι της ΔΕΗ. Υποθέτω ότι αφού έχει το ειδικό ρελιέ ότι το έχεις ήδη, οπότε το χειμώνα είναι σπαστό (15:00-17:00 και 2:00-8:00) ενώ το καλοκαίρι συνεχές (23:00-7:00). Θα καταλάβεις πότε γύρισε σε νυχτερινό γιατί αλλάζει θέση ο διακόπτης και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο. Εσύ δε μπορείς να το γυρίσεις, η ΔΕΗ το κανονίζει.

Θερμοσυσσωρευτές: Αυτοί που είχαμε στο δικό μου σπίτι τοποθετήθηκαν το 1980-1985. Είχαν δύο θερμοστάτες, έναν επάνω στο σώμα που ρύθμιζες το πόσο ζεσταινόταν το ίδιο το σώμα και έναν σε κάθε δωμάτιο για να τους ανάβεις ξεχωριστά και να βγαίνει ο ζεστός αέρας. Ο δεύτερος θερμοστάτης μετρούσε τη θερμοκρασία του δωματίου. Δηλαδή πχ το σώμα ζεσταινόταν στο 2 και σταματούσε να βγάζει αέρα όταν έφτανε στην επιθυμητή θερμοκρασία. Κρύωνε αργά-αργά (έπαιρνε λίγες ώρες). Ο πατέρας μου είχε πει (δεν ξέρω αν ήταν αλήθεια ή ψέμα για να μην τα ανάβουμε όλη τη μέρα) ότι ήταν ρυθμισμένα να δουλεύουν μόνο με το νυχτερινό...

Ελπίζω να βοήθησα...

gajolos
29 Νοέ. 2011, 15:34
Κατάλαβα,απλά με το θέμα της φόρτισης λογικά δεν φορτίζουν μόνοι τους..μπορεί εγω π.χ. να μη θέλω να τους ανοίξω ποτέ.Αυτό εννοούσα τι παίζει με τι φόρτιση,τους ανοίγω εγώ από κάπου να φορτίσουν έχει κανένα χρονοδιακόπτη πάνω γιατί εγώ μόνο τη ροδέλα που ρυθμίζεις την ένταση του θερμοσυσσωρευτή είδα.Τέλως πάντων κάπως θα τη βρω την άκρη!

foofighter
8 Δεκ. 2011, 16:29
Την υπερυθρη θερμανση την εχει σκεφτει κανεις; οχι θερμοπομπους

panos23
12 Δεκ. 2011, 17:19
Καλησπερα

Θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις σομπες-καλοριφερ πελλετς (Οσοι εισαστε κατοχοι ευπροσδεκτοι)
Αυτην την εβδομαδα τα εφτυσε μια ομολογουμενος απιστευτη σομπα που ειχε η οικογενεια μου εδω κ 30 χρονια
Μιας κ δεν επισκευαζετε πλεον ειπαμε να αγορασουμε μια καινουρια αλλα με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πλεον δεν ειναι κ τοσες πολλες οι προτασεις σε σομπες καλοριφερ πετρελαιου κ οτι ολοι οι γνωστοι μας ειχαν ακουσει κατι καλο ή μας προτειναν καυευθειαν τα συστηματα με πελλετς
Οποτε θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι σομπες σε βαθος χρονου?? H αποσβεση ξερω οτι γινεται σχετικα συντομα αλλα μηπως ειναι βαρεμαρα ο καθαρισμος,σταχτες κτλ....
Το σπιτι μας ειναι 65τμ
Επισης υπαρχει δυνατοτητα σε βαθος χρονου μετατροπης σε φυσικο αεριο??
Επισης η πιο καλη εταιρεια σε value for Money/αξιοπιστια απο 2000-3000 euro ποια ειναι??
Ποια εταιρεια σε Αθηνα θα προτεινατε να ξεκινησουμε να ψαχνουμε??
Ευχαριστη βοηθεια θα ηταν αν ξερετε καποιον αντιπροσωπο στην Αθηνα που να εχει σομπες καλοριφερ πετρελαιου σε περιπτωση που δεν καταληξουμε τελικα σε πελλετς (ξερετε ο father ειναι της παλιας σχολης χαχα )

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα

http://www.youtube.com/watch?v=Hs1oM9kLrvM

gsa1967
12 Δεκ. 2011, 18:10
1800 με 2000Ε μου ειπαν για σομπες πελλετ ιταλικες. με 1200Ε κινεζικη(η ιδια εταιρεια φτιαχνει και τις ιταλικες)
εχουν οικονομια και ζεστη πολυ. θελει να βαλει ο πατερας μου στο εξοχικο.

panos23
12 Δεκ. 2011, 20:09
Αυτο ειναι το θεμα που δεν μπορω να βρω ακρη...
Ποια απο ολες αυτες τις μαρκες θεωρειτε καλη??? (Εννοειτε πως δε με ενδιαφερουν οι κινεζιες)
Εσενα ποια ιταλικη μαρκα σου ειπαν??

TsoYk
13 Δεκ. 2011, 03:28
Χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Να μην σας κουράζω πολύ... ;)

Θα πάω να μείνω σε ενα σπίτι (ενιαίος χώρος, χωρίς έξτρα δωμάτιο) περίπου 30 τ.μ.
Δεν εχει καλοριφέρ, και για σόμπα πετρελαίου ουτε λόγος...
Ψάχτηκα για ξυλοσομπα αλλα παλι το σκέφτομαι γιατι αυτην την στιγμή ακόμα και τα 250
μονο για την ξυλοσομπα με "ζορίζουν"...

Δεν ψάχνω μια "μονιμη" λυση, δηλαδη μπορει του χρονου να παω να μείνω αλλου,
η αν χρειαστεί του χρονου αγοράζω μια ξυλοσομπα..

Το θεμα ειναι τωρα τι μπορω να κανω και τι με συμφέρει περισσότερο
για να βγαλω τον φετινό χειμώνα οσο τον δυνατόν καλύτερα και πιο οικονομικά;
Εχω ενα κλιματιστικό 24αρι, αξιζει να το βάλω; (Ο χώρος ειναι σχετικά μικρός και ενιαίος οπότε θα ζεσταίνει καλα.)
Η θα γ....θω με τον λογαριασμο τις ΔΕΗ; Πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατι εχω "τρελαθεί"..
Ειναι το μονο πραγμα που με πηγαίνει πίσω και δεν ξερω τι να κανω..
Θα μείνω μονος και πρεπει στις επόμενες 2 εβδομάδες να εχω βρει λύση για να παω να μείνω.

Διαβασα και το παρακάτω αθρο.. Οποιος εχει διαθεση και χρονο να με πει την γνωμη του θα του ειμαι υποχρεος!
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.pameevro.gr%2FNews%2FRealNews%2FBus iness%2Ftabid%2F113%2FarticleType%2FArticleView%2FarticleId% 2F13017%2FDefault.aspx&h=AAQHEVNmn

Υ.Γ. Ετσι οπως τα λεει το παρακάτω αθρο με συμφέρει το κλιματιστικό,
αλλά αν καίω 0,50 ευρω την ωρα χοντρικά στο 8ωρο θα δινω 120 ευρω τον μηνα..
Πάλι αρκετα μου φαίνονται αλλά........ Μηπως επειδή ειναι μικρος ο χώρος θα καιω λετε λιγοτερο;
Να βρω αλλη λυση; Να αναγκαστώ να παρω την ξυλοσομπα μηπως ;;; αλλα θα "ματωσω" ...
Οπως καταλαβατε δεν ειμαι "απλας" και γι' αυτο αγχώνομαι πολυ ...

DesertSMisSRaiN
13 Δεκ. 2011, 03:35
Εγώ πάντως να σου πω κάτι; Δεν τον βλέπω και πολύ βαρύ αυτό το χειμώνα.
Σε 30 τ.μ. διαμέρισμα, νομίζω ότι πολύ το ψάχνεις το θέμα. Πάρε για την ώρα κουβέρτες και το πολύ πολύ κανένα αερόθερμο και πιστεύω είσαι μια χαρά. Υπολόγισε πόσες ώρες θα είσαι σπίτι την ημέρα, από αυτές αφαίρεσε τις ώρες που κοιμάσαι και θα δεις πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

TsoYk
13 Δεκ. 2011, 03:48
Θα περναω αρκετες ωρες φιλε στο σπιτι, θα δουλευω το πρωι 5 ωρες, και πες οτι θα λειπω 7-8 ωρες...
Μετα μεχρι το βραδυ σπιτι θα ειμαι, και γενικα θα μαζευεται κοσμος σε μενα..
Δεν μπορω να τους εχω με κουβέρτες.. :worry: Γι' αυτο ειπα, αντι για κανενα αερόθερμο να βαλω το κλιματιστικό που υπαρχει και καθεται... Αλλα ανησυχώ με το ρευμα... Δεν εχω και πολυ "καλη" δουλεια...
Τα εσοδα ειναι περιορισμενα οποτε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..
Και δεν βασιζομαι σε κανεναν αλλον.. τα βγαζω δυσκολα.. Οποτε ψαχνω την καλυτερη λυση
και γι' αυτο και ρωτησα εδω να παρω καμια γνωμη απο καποιον που ξερει καλυτερα ;))

mol
13 Δεκ. 2011, 04:25
που βρηκες ξυλοσομπα με 250€? φιλος ζεσταινει χωρο 80-90τμ με ξυλοσομπα των 120€!! βεβαια την εχει κανα χρονο αλλα ποσο να ανεβηκε η τιμή; το παρα πολυ 150 να πηγε τωρα
και με 1+ τονο ξυλα βγαζεις το χειμωνα!
οποτε με 250€ βγαζεις σομπα + 1 τονο ξύλα!

σε ποια πολη/χωριό μενεις;

Nikos_s3
13 Δεκ. 2011, 08:09
search is your friend! 5 γραμμές παρακάτω ήταν το τόπικ...
συνεχίζουμε.

TsoYk
13 Δεκ. 2011, 16:32
που βρηκες ξυλοσομπα με 250€? φιλος ζεσταινει χωρο 80-90τμ με ξυλοσομπα των 120€!! βεβαια την εχει κανα χρονο αλλα ποσο να ανεβηκε η τιμή; το παρα πολυ 150 να πηγε τωρα
και με 1+ τονο ξυλα βγαζεις το χειμωνα!
οποτε με 250€ βγαζεις σομπα + 1 τονο ξύλα!

σε ποια πολη/χωριό μενεις;

http://www.e-sompes.gr/index.php?page=1&act=viewCat&catId=27
Και οπου πηγα κατω απο 200 δεν βγηκα.. Ενας φιλος μου πηρε μεταχειρισμένη 80 ευρω!
Αλλα... πρεπει να σου κατσει... Πλεον ολοι το γυρισαν σε ξυλοσομπα γιατι δεν αντεχουν το πετρελαιο.

Θεσσαλονικη θα μεινω...

Για το κλιματιστικο τι λετε; :/

mol
13 Δεκ. 2011, 17:04
αφου ενδιαφερεσαι για Θεσσαλονίκη, πανε στον περιφερειακο στη διασταυρωση ωραιοκαστρου στη σταυρουπολη. στη γωνια ακριβως θα δεις ενα μαγαζι με τσακια, σομπες, κλπ
ο φιλος απο κει την πηρε

TsoYk
13 Δεκ. 2011, 21:44
αφου ενδιαφερεσαι για Θεσσαλονίκη, πανε στον περιφερειακο στη διασταυρωση ωραιοκαστρου στη σταυρουπολη. στη γωνια ακριβως θα δεις ενα μαγαζι με τσακια, σομπες, κλπ
ο φιλος απο κει την πηρε

Πηγα φιλε... ... Αστα ;)
Η πιο φτηνη σομπα που ειχε ηταν 500αρικο..
Και δεν ειχε ξυλοσομπες.. Πελετ ειχε... Πολλα λεφτα.. ;)

andreasomageiras
13 Δεκ. 2011, 23:19
Χαιρετώ κι εγώ ψάχνω σόμπα ξύλου καλής κατασκευής (να MHN καπνίζει εύκολα) σε όσο ποιο χαμηλή τιμή γίνετε.
Περιοχή που μπορώ να κινηθώ δυτική θεσσαλονίκη γιαννιτσά πολύκαστρο
Χαλκηδόνα κουφαλια αξιούπολη και τα περίχωρα.

mol
13 Δεκ. 2011, 23:54
Τι λες τωρα? 500 η φθηνοτερη??? Ελεος...
Σε λεω, ο φιλος την πηρε πριν κανα χρονο στα 120€. Μικρη σε μεγεθος(χωραει 3-4 ξυλα μικρομεσαιου μεγεθους!

TsoYk
14 Δεκ. 2011, 02:45
Τι λες τωρα? 500 η φθηνοτερη??? Ελεος...
Σε λεω, ο φιλος την πηρε πριν κανα χρονο στα 120€. Μικρη σε μεγεθος(χωραει 3-4 ξυλα μικρομεσαιου μεγεθους!

Ναι σε λεω πηγα αφου! Δεν εχει ουτε 2 εβδομαδες.. Μπορει πέρσι να ειχε δεν ξερω...
Φετος που πηγα δεν ειχε.. Με οτι η πιο φτηνή που εχει τωρα εχει 500...
Δεν ειχε ξυλοσομπες, ειχε πετρελαιου και πελετ απο σομπες..
Απογοητεύτηκα..

Αυτο το site εχει σχετικά καλες τιμες για ολα τα ειδη.. μπορει να ψαξει ο φιλος που ρωτησε πιο πανω!
http://www.e-sompes.gr/index.php?page=1&act=viewCat&catId=27

anarxaki
14 Δεκ. 2011, 12:35
Θα πάω να μείνω σε ενα σπίτι (ενιαίος χώρος, χωρίς έξτρα δωμάτιο) περίπου 30 τ.μ.
Δεν εχει καλοριφέρ, και για σόμπα πετρελαίου ουτε λόγος...
Ψάχτηκα για ξυλοσομπα αλλα παλι το σκέφτομαι γιατι αυτην την στιγμή ακόμα και τα 250
μονο για την ξυλοσομπα με "ζορίζουν"...

Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα. Μένω σε μεγάλο σπίτι αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να ζεσταίνεται ο ενιαίος χώρος (περίπου 30-40 τετραγωνικά) που κάθομαι τη μέρα, παρά κρεβατοκάμαρες κλπ. Έχω τζάκι και είναι όντως φτηνή λύση τα ξύλα (100-150 ευρώ ο τόνος) αλλά δε ζεσταίνει καλά το σπίτι. Επίσης, μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά είναι και το πόσο εύκολα θα το ανάψεις... Τα τελευταία ξύλα που πήρα ήταν χλωρά και θέλω περίπου μια ώρα με προσανάμματα και άλλες πατέντες για να καταφέρει να δώσει δυνατή φωτιά και να ζεσταθούμε. Τέλος, το τζάκι (όπως κι η ξυλόσομπα) θέλει συντήρηση. Να μαζεύεις συνέχεια τη στάχτη, να το καθαρίζεις και λερώνεις και τον τόπο με τα ξύλα και τα καρβουνάκια που πετάγονται.
Αναζητούμε λοιπόν κι εμείς έναν άλλο τρόπο θέρμανσης. Στο γραφείο του ο άντρας μου έχει σόμπα αερίου. Κοστίζει γύρω στα 100-130 ευρώ η αγορά της, κάνει το χώρο φούρνο πολύ γρήγορα και το αέριο κοστίζει περίπου 50 ευρώ το μήνα (χωρίς να κάνει οικονομία). Χθες μου έλεγε για έναν άλλο φίλο που έχει σόμπα Kerosun. Δεν ξέρω τι ακριβώς καίει (πάντως όχι πετρέλαιο). Την αγόρασε 200 ευρώ (είναι για 45 τετραγωνικά) και με φουλ χρήση ούτε αυτό ξεπερνά τα 50-60 ευρώ το μήνα σε κόστος.

Δε θα σου πρότεινα κάτι που να λειτουργεί με ρεύμα. Έτσι όπως ανεβαίνουν οι λογαριασμοί της ΔΕΗ, συν το γεγονός ότι το ρεύμα δε σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο πόσο καις, είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα και να τρέχεις και να μη φτάνεις.
Το κλιματιστικό ζεσταίνει καλά το χώρο αλλά ξηραίνει την ατμόσφαιρα και οι φίλοι σου δε θα μπορούν να καπνίσουν. Θέλεις 30-50 ευρώ για την εγκατάσταση και άλλα τόσα για έναν καθαρισμό-συντήρηση πριν το χρησιμοποιήσεις. Μάνι-μάνι δηλαδή ήρθες στην τιμή αγοράς μιας σόμπας.
Σε παλιότερα σπίτια είχα δοκιμάσει και σόμπα αλογόνου και αερόθερμο. Δε ζεσταινόμουν ούτε εγώ που την είχα δίπλα μου και μου ανέβασαν το λογαριασμό της ΔΕΗ περίπου κατά 100 ευρώ.

Μεθαύριο θα πάω στο Praktiker να κάνω έναν μίνι έλεγχο αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει, να σου γράψω τι έμαθα.

TsoYk
14 Δεκ. 2011, 16:41
Σε ευχαριστω πολυ!!!!! Φυσικα και θα περιμεωνα μου πεις τι ειδες!!!!!!!

anarxaki
17 Δεκ. 2011, 13:27
Μεθαύριο θα πάω στο Praktiker να κάνω έναν μίνι έλεγχο αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει, να σου γράψω τι έμαθα.
Ο έλεγχος αγοράς δε βοήθησε και πολύ. 5 σόμπες είχαν όλες κι όλες και δε βρήκα πουθενά έναν υπάλληλο να τον ρωτήσω παραπάνω.
Ψάχνοντας όμως στο internet, βρήκα τα εξής:
Σόμπα υγραερίου (http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/appliances/air-conditioning/heaters/gas-heaters/rohnson-primavera.php), Σόμπα πετρελαίου με αέρα (http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=9aa857cf-3721-48be-8d9d-25fea596d113).

Αυτά τα ολίγα δυστυχώς από εμένα, αν κάποιος χρησιμοποιεί τη δεύτερη ας πει μια γνώμη.

andreasomageiras
26 Δεκ. 2011, 19:09
Έκανα την αγορά από κατάστημα στην περιοχή των κουφαλίων.
Η σόμπα είναι ατσάλι και όχι μαντέμι, χτισμένη από μέσα και με "τεράστια" πόρτα από εμπρός, δέν έχει καμιά τρύπα στην επάνω πλευρά όπως κάτι μαντεμένια καπάκια που έχουν οι παλαιότερου τύπου για κατσαρόλες και άλλα παρόμοια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μπορείς να κάνεις έναν καφέ ή ακόμη και βρασεις νερό.
Η σόμπα κατασκευάζετε κάπου έξω από την Θεσσαλονίκη αλλά κυκλοφορεί σε αρκετά μαγαζιά του είδους, εγώ την αγόρασα από μαγαζί με υλικα οικοδομών στα 220€ (η τιμή είναι σχετική την βρήκα και με 205 αλλά έπρεπε να περιμένω λίγες μέρες) με χτιστή επένδυση μέσα, υπάρχει (από κατασκευής) και με ένα άλλο υλικό που μοιάζει με ήτον αλλά δεν είναι (δε θυμάμαι το όνομα του).
Η ίδια εταιρία έχει στο κατάλογο της τόσο και "απλές" παλαιού τύπου ξυλόσόμπες (της γνωστές εμαγιε) όσο και πετρελαίου ενεργειακές και μη. Φυσικά η σόμπα που αγόρασα υπάρχει σε αρκετά μεγέθη και τύπους.
Η εταιρία που της κατασκευάζει είναι η ΘΕΡΜΙΚΉ.
Δε την εχω ψάξει στο ίντερνετ για να δω αν υπάρχει.

some1
2 Ιαν. 2012, 05:45
γεια σας θελω να παρω μια συσκευη κονβεκτορ για ενα δωματιο 15τετραγωνικων, και στραφηκα σε κονβεκτορ γιατι ενα αεροθερμο που πηρα 2000watt δε μου βγηκε καλο ενω του φιλου μου ο κονβεκτορας σε λιγο το κανει το δωματιο φουρνο, ειμαι αναμεσα σε http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261 και http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31331 δηλαδη με η χωρις ανεμιστηρα, του φιλου μου ειναι χωρις και επειδη την πατησα με το αεροθερμο που εχει ανεμιστηρα λεω μηπως μειωνει καπως τη θερμοτητα που βγαζει :wacko::wacko: τι λετε;

Tyxerakias
3 Ιαν. 2012, 03:34
γεια σας θελω να παρω μια συσκευη κονβεκτορ για ενα δωματιο 15τετραγωνικων, και στραφηκα σε κονβεκτορ γιατι ενα αεροθερμο που πηρα 2000watt δε μου βγηκε καλο ενω του φιλου μου ο κονβεκτορας σε λιγο το κανει το δωματιο φουρνο, ειμαι αναμεσα σε http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261 και http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31331 δηλαδη με η χωρις ανεμιστηρα, του φιλου μου ειναι χωρις και επειδη την πατησα με το αεροθερμο που εχει ανεμιστηρα λεω μηπως μειωνει καπως τη θερμοτητα που βγαζει :wacko::wacko: τι λετε;

Όχι απλά αυτός με τον ανεμιστήρα ζεσταίνει πιο γρήγορα. Μετά μπορείς να τον κλείσεις τον ανεμιστήρα. Είναι βέβαια πιο ακριβός, και για 15 τμ πιστεύω ότι ο χωρίς θα σου κάνει μια χαρά. Btw, ο κωτσοβολος είναι ο πιο ακριβός, κοίτα στο skroutz για μέχρι 12ευρώ μείον..:p

junglist
3 Ιαν. 2012, 14:34
Όχι απλά αυτός με τον ανεμιστήρα ζεσταίνει πιο γρήγορα. Μετά μπορείς να τον κλείσεις τον ανεμιστήρα. Είναι βέβαια πιο ακριβός, και για 15 τμ πιστεύω ότι ο χωρίς θα σου κάνει μια χαρά. Btw, ο κωτσοβολος είναι ο πιο ακριβός, κοίτα στο skroutz για μέχρι 12ευρώ μείον..:p
Ποιον από τους 2 προτείνεις?

junglist
4 Ιαν. 2012, 11:00
Έχω πρόβλημα στο διαμέρισμα, ιδιαίτερα στο υπνοδωμάτιο σε σημείο που όταν σηκώνομαι το πρωί, αν ακουμπήσω την οθόνη του κινητού, βλέπω το αποτύπωμα από την υγρασία.
Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο από αυτά τα κουτιά με τους κρύσταλλους όπως αυτό.
http://i.ebayimg.com/00/s/MTY0WDMyMQ==/$(KGrHqV,!ikE6JfP2oYhBOrmT-EUTQ~~60_12.JPG
Τι λέτε?Θα κάνει δουλίτσα?

vfragos
4 Ιαν. 2012, 12:56
Την υπερυθρη θερμανση την εχει σκεφτει κανεις; οχι θερμοπομπους

Ξέρει κανείς να μας πει μερικές πληροφορίες;

sakaflias
8 Ιαν. 2012, 13:10
Και εμενα μολις τωρα μου ηρθε φυλλαδιο με την υπερυθρη ακτινοβολια.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ -- ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 80% ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Με την υπέρυθρη θέρμανση Ζεσταίνετε μια οικία 100 μ2 με 400€ το χρόνο
Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος.

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα της είναι :
Απόλυτη αυτονομία θέρμανσης
Χαμηλότερο κόστος κτήσης από την συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, A/C)
Δεν χρειάζονται πρόσθετες εργασίες (μερεμέτια, εμφανείς σωλήνες θέρμανσης)
Δεν χρειάζεται χώρος για λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου (οικονομία χώρου)
Αφήνει ελεύθερους τους τοίχους για χαμηλά έπιπλα (οικονομία χώρου)
Υγιεινή θέρμανση, στεγνώνει την υγρασία από τους τοίχους
Τροπος εγκαταστασης :
Πολυ απλος το κρεμαμε με βιδες στον τοιχο (οπως τα καδρα).
Το μονο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει πριζα κοντα στο σωμα.

υπαρχει καποιος που να την εχει χρησιμοποιησει?

mpun
9 Ιαν. 2012, 17:01
Καλησπερα θελω να παρω εναν κονβεκτορα για συμπληρωματικη θερμανση

Θελω την γνωμη σας για το ποιο μοντελο να επιλεξω

Delonghi 54€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101148

Daewoo 39€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261

Davoline 35€ http://www.skroutz.gr/s/288595/Davoline-N-19-Convector.html?keyphrase=davoline+n19

Ολα εχουν και ανεμηστιρα τον οποιο θελω

Ειχα παλιοτερα Delonghi και ηταν φοβερο, αξιζει λετε τα παραπανω χρηματα

Το Daewoo δινεται με 5 χρονια εγγυηση

Δωστε τα φωτα σας για να παω αμεσα να ψωνισω!:)

FREAK_OF_NATURE
9 Ιαν. 2012, 18:45

Davoline 35€ http://www.skroutz.gr/s/288595/Davoline-N-19-Convector.html?keyphrase=davoline+n19

εχοντας κονβεκτορα στο χωρο εργασιας μου θα σου πω το εξης..
η αγορα θα πρεπει να γινει αναλογα με τον χωρο σου.
το χρησιμοποιω επισης σαν συμπληρωματικο μεσο,μαζι με κλιματιστικο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ευχαριστημενη.
ζεσταινει αποκλειστικα εκει που χτυπαει,κοινως μονο τα ποδια σου.
τι και αν εχει θερμοστατη-εξωτερικο-,τι και αν ρυθμιζεις την θερμοκρασια.
οταν το λειτουργω(λειτουργουσα μαλλον),μαζι με το κλιματιστικο παντα, δεν κανει καμια αισθητη διαφορα.τοσο που τα παροπλισα και τα δυο και σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα κλιματιστικο.

@junglist αυτο που παραθετεις καλυπτει μεγαλο χωρο?μου θυμιζει παγιδουλες υγρασιας για ντουλαπες..

mpun
9 Ιαν. 2012, 18:58
εχοντας κονβεκτορα στο χωρο εργασιας μου θα σου πω το εξης..
η αγορα θα πρεπει να γινει αναλογα με τον χωρο σου.
το χρησιμοποιω επισης σαν συμπληρωματικο μεσο,μαζι με κλιματιστικο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ευχαριστημενη.
ζεσταινει αποκλειστικα εκει που χτυπαει,κοινως μονο τα ποδια σου.
τι και αν εχει θερμοστατη-εξωτερικο-,τι και αν ρυθμιζεις την θερμοκρασια.
οταν το λειτουργω(λειτουργουσα μαλλον),μαζι με το κλιματιστικο παντα, δεν κανει καμια αισθητη διαφορα.τοσο που τα παροπλισα και τα δυο και σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα κλιματιστικο.

@junglist αυτο που παραθετεις καλυπτει μεγαλο χωρο?μου θυμιζει παγιδουλες υγρασιας για ντουλαπες..

Εχω δουλεψει και τις ενναλακτικες επιλογες θερμαντικα αλογονου και καλοριφερ λαδιου

Ολα ηταν πατατες ολκης επρεπε να τα παρεις αγκαλια για να ζεσταθεις

Ενα κονβεκτορα με ανεμηστηρα που ειχα μεχρι προσφατα (Ντελονγκι μοντελο 10ετιας μαλιστα) ηταν ολα τα λεφτα για την δουλεια που τον θελω

Ζεσταμα μικρου δωματιου ταχυτατα και αποτελεσματικα (φουρνος) χωρις αξιοσημειωτη επιβαρυνση στον λογαριασμο της ΔΕΗ

Τωρα που το σκεφτομαι τιμης ενεκεν θα δωσω τα παραπανω € και θα παρω Ντελονγκι (η τιμη κατασυηματος μαλιστα ειναι 69€:X)

FREAK_OF_NATURE
9 Ιαν. 2012, 19:14
ναι ομολογω πως ως προς το κοστος καταναλωσης ρευματος δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα εμενα δε με καλυπτε...ισως μιλαμε και για διαφορετικοςυ χωρους βεβαια.
αλογονου ποια ειναι?αυτα που 'πυρωνουν"?? αυτα για μενα ειναι οτι χειροτερο!καιγεσαι απο την μια και η πλατη σου παγωνει...

foofighter
10 Ιαν. 2012, 15:05
Και εμενα μολις τωρα μου ηρθε φυλλαδιο με την υπερυθρη ακτινοβολια.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ -- ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 80% ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Με την υπέρυθρη θέρμανση Ζεσταίνετε μια οικία 100 μ2 με 400€ το χρόνο
Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος.

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα της είναι :
Απόλυτη αυτονομία θέρμανσης
Χαμηλότερο κόστος κτήσης από την συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, A/C)
Δεν χρειάζονται πρόσθετες εργασίες (μερεμέτια, εμφανείς σωλήνες θέρμανσης)
Δεν χρειάζεται χώρος για λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου (οικονομία χώρου)
Αφήνει ελεύθερους τους τοίχους για χαμηλά έπιπλα (οικονομία χώρου)
Υγιεινή θέρμανση, στεγνώνει την υγρασία από τους τοίχους
Τροπος εγκαταστασης :
Πολυ απλος το κρεμαμε με βιδες στον τοιχο (οπως τα καδρα).
Το μονο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει πριζα κοντα στο σωμα.

υπαρχει καποιος που να την εχει χρησιμοποιησει?

μπορω να σας πω μερικα πραγματα γι'αυτα τα θεματα.
μας τα φερανε για αρχη στην εταιρια που δουλευω και στην συνεχεια αποφασισα να τα βαλω και σπιτι μου.
στην εταιρια τα εχουμε ως βοηθητικη θερμανση, μιας και ειναι μεγαλοι οι χωροι και κανουν πολυ καλη δουλεια. τελειως αθορυθα (δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος, απλα νοιωθεις την ζεστη).
στο σπιτι πλεον εχω μονο αυτα για θερμανση (σταματησα τελειως την χρηση των A/C). στην εταιρια που τα αγορασα μου ειπαν οτι ειναι αρκετα οικονομικα με χρεωσεις εως 0,54 ευρω την ημερα για λειτουργια 8 ωρων (δεν μου εχει ερθει ακομα καποιος λογαριασμος για να το δω και μονος μου)
αν θελετε μπορω να δωσω το σαιτ της εταιρια που τα πηρα να δειτε τιμες και παραπανω πληροφοριες
δεν ξερω αν το εχετε ψαξει γενικα το θεμα, αλλα σε σχεση με 2,3 αλλες εταιριες που βρηκα, η εταιρια που τα πηρα ειχε καλυτερες τιμες

anarxaki
10 Ιαν. 2012, 15:13
δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος, απλα νοιωθεις την ζεστη

Διάβασα τι κάνει η υπέρυθρη ακτινοβολία και ότι το σώμα δε ζεσταίνει τον αέρα γύρω του αλλά απευθείας εσένα. Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι πόσο διαρκεί αυτή η αίσθηση ζέστης. Όταν σβήσεις το σώμα αμέσως κρυώνεις; Γιατί αλλιώς θα πρέπει να τα έχεις συνέχεια αναμμένα, σε αντίθεση λ.χ. με το καλοριφέρ πετρελαίου που μένει ζεστό για κάμποση ώρα...

foofighter
10 Ιαν. 2012, 16:03
ισχυει. δεν ζεσταινει τον αερα. ζεσταινει εσενα και οτι αλλο αντικειμενο βρισκεται στο χωρο που το εχεις τοποθετησει. ζεσταινονται αυτα και κατ' επεκταση στη συνεχεια ζεσταινεται και ολος ο χωρος. αρα με το που βγαλεις απο την πριζα το πανελ, δεν σταματας αυτοματα να κρυωνεις.

anarxaki
10 Ιαν. 2012, 16:24
ισχυει. δεν ζεσταινει τον αερα. ζεσταινει εσενα και οτι αλλο αντικειμενο βρισκεται στο χωρο που το εχεις τοποθετησει. ζεσταινονται αυτα και κατ' επεκταση στη συνεχεια ζεσταινεται και ολος ο χωρος. αρα με το που βγαλεις απο την πριζα το πανελ, δεν σταματας αυτοματα να κρυωνεις.

Ευχαριστώ. Μία τελευταία ερώτηση: το κόστος αγοράς πού είναι; Πχ ένα πάνελ για δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά πόσο πάει;

foofighter
10 Ιαν. 2012, 17:00
στα υπνοδωματια (που ειναι γυρω στα 10-12 τετραγωνικα) εχω βαλει 400W
η λιανικη τους ειναι στο 280ευρω το ενα, αλλα επειδη πηρα 3,4 μαζι μου εκανε καλυτερη τιμη
νομιζω εχει τιμες και στο σαιτ τους www.red-in.gr (http://www.red-in.gr)

anarxaki
10 Ιαν. 2012, 17:06
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. :D

foofighter
10 Ιαν. 2012, 17:08
κανενα προβλημα!! ελπιζω να βοηθησα! :D
οτιδηποτε αλλο χρειαστεις ...

NetSurfer_g7
10 Ιαν. 2012, 19:35
ναι ομολογω πως ως προς το κοστος καταναλωσης ρευματος δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα εμενα δε με καλυπτε...ισως μιλαμε και για διαφορετικοςυ χωρους βεβαια.
αλογονου ποια ειναι?αυτα που 'πυρωνουν"?? αυτα για μενα ειναι οτι χειροτερο!καιγεσαι απο την μια και η πλατη σου παγωνει...

Εχω εγω θερμαστρα αλογονου.Ειναι κατι θερμαστρες με κατι λαμπες που πυρωνουν και ουσιαστικα μεταδιδουν θερμοτητα με ακτινοβολια.Κανει δουλεια αλλα σε περιορισμενο χωρο.Ειναι ιδανικα για μικρα δωματια.Εκτος απο θερμοτητα βγαζουν και αρκετο φως.

kostakiss
10 Ιαν. 2012, 23:51
για 90αρι σπιτι τι ειναι πιο οικονομικο να παρει κανεις?(εννοω για αγορα καποιας συσκευης,αποτελεσματικη αλλα και χαμηλη καταναλωση)

some1
12 Ιαν. 2012, 03:12

ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτα τα 3, εχω ενα αεροθερμο delonghi τωρα αλλα θελω να κινηθω σε κονβεκτορα αλλα δε ξερω ποιον, φιλος μου που εχει τον delonghi χωρις τον ανεμιστηρα το εχει ολη τη μερα ανοιχτο το δωματιο φουρνος και η δεη πολυ νορμαλ.

edit: τελικα παρηγγειλα τον davoline καθως εχω και τετοιο φουρνακι και εχω μεινει ευχαριστημενος ειναι και ελληνικο, 40 ευρω+ δωρεαν εξοδα μεταφορας και δωρεαν αντικαταβολη

gsa1967
12 Ιαν. 2012, 09:52
Αυτο ειναι το θεμα που δεν μπορω να βρω ακρη...
Ποια απο ολες αυτες τις μαρκες θεωρειτε καλη??? (Εννοειτε πως δε με ενδιαφερουν οι κινεζιες)
Εσενα ποια ιταλικη μαρκα σου ειπαν??

edilcamin μου ειπαν.

junglist
13 Ιαν. 2012, 01:11
Αν θυμάμαι καλά είναι για περίπου 10-12 τετραγωνικά και πιάνουν μέχρι 1 λίτρο εργασίας το καθένα.
Το διαφημίζουν και στο Αμαζον ότι διαρκεί για 2-3 μήνες το συγκεκριμένο.

mpun
13 Ιαν. 2012, 14:47
ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτα τα 3, εχω ενα αεροθερμο delonghi τωρα αλλα θελω να κινηθω σε κονβεκτορα αλλα δε ξερω ποιον, φιλος μου που εχει τον delonghi χωρις τον ανεμιστηρα το εχει ολη τη μερα ανοιχτο το δωματιο φουρνος και η δεη πολυ νορμαλ.

edit: τελικα παρηγγειλα τον davoline καθως εχω και τετοιο φουρνακι και εχω μεινει ευχαριστημενος ειναι και ελληνικο, 40 ευρω+ δωρεαν εξοδα μεταφορας και δωρεαν αντικαταβολη

Καλοριζικος και Ζεστος!:)

Γραψε οπωσδηποτε τις εντυπωσεις σου μωλις τον δοκιμασεις.

Αν ειναι καλος να τον παρω και εγω!:)

Η δικη μου αγορα αναβληθηκε για λιγες μερες!:(

Περιμενω να μου δωσει ενας γνωστος τον Ντελονγκι για δοκιμη!

some1
16 Ιαν. 2012, 02:48
τελικα δεν εκατσε ο davoline και πηγα στον daewoo, σε 2-3 μερες τον περιμενω και θα σου πω ;)

junglist
17 Ιαν. 2012, 12:10
Αυτό το Daewoo παίζει να το πάρω σήμερα.Ελπίζω να κάνει δουλειά.
Για ένα σαλόνι 20τμ θα κάνει δουλειά στα 1250 watt? Τα 2000 είναι πολλά.

junglist
18 Ιαν. 2012, 09:38
Λοιπόν μαύρο στον Κωτσόβολο και στο site του.
Περνάω χτες από ένα κατάστημα να δω το Daewoo.Μου λένε ότι δεν το έχουν διαθέσιμο, αλλά μπορώ να το παραγγείλω από το ίντερνετ και να το παραλάβω από εκεί.
Πάω σπίτι, γράφομαι στο site και πάω να το παραγγείλω.Στην διαδικασία παραλαβής από κατάστημα, μου βγάζει ως μόνο κατάστημα την Γλυφάδα!! :blink::blink:
Επειδή μου φάνηκε τρελό να με στέλνει από αρκετά κεντρικά που μένω σε αυτή την περιοχή, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο.Και μου απαντήσανε ότι αυτή είναι η πολιτική τους.
Δηλαδή περιμένουν από τον πελάτη ότι προκειμένου να αγοράσει κάτι που κάνει 39€, θα χάσει 1,5-2ώρες για να πάει και να έρθει, χώρια την βενζίνη?? :mad:
Ευτυχώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
Το βρήκα στο electroworld με ίδια τιμή και έχει και εκπτωτικά κουπόνια αυτή την περίοδο για καλύτερες τιμές.

enigma84
18 Ιαν. 2012, 09:43
Περνάω χτες από ένα κατάστημα να δω το Daewoo.Μου λένε ότι δεν το έχουν διαθέσιμο, αλλά μπορώ να το παραγγείλω από το ίντερνετ και να το παραλάβω από εκεί.
Πάω σπίτι, γράφομαι στο site και πάω να το παραγγείλω.Στην διαδικασία παραλαβής από κατάστημα, μου βγάζει ως μόνο κατάστημα την Γλυφάδα!! :blink::blink:
Επειδή μου φάνηκε τρελό να με στέλνει από αρκετά κεντρικά που μένω σε αυτή την περιοχή, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο.Και μου απαντήσανε ότι αυτή είναι η πολιτική τους.
Δηλαδή περιμένουν από τον πελάτη ότι προκειμένου να αγοράσει κάτι που κάνει 39€, θα χάσει 1,5-2ώρες για να πάει και να έρθει, χώρια την βενζίνη?? :mad:
Το βρήκα στο electroworld με ίδια τιμή και έχει και εκπτωτικά κουπόνια αυτή την περίοδο για καλύτερες τιμές.

Και να μαντέψω τιμή internet ίδια με τιμή καταστήματος....

some1
18 Ιαν. 2012, 09:50
λες για το collect@store που λεει στο site, εχω παθει το ιδιο και με το αεροθερμο και με αλλα πραματα και εγω απο το electroworld το πηρα μαζι με κατι ακομα πραματακια δωρεαν μεταφορικα και αντικαταβολη.

junglist
18 Ιαν. 2012, 10:01
Και να μαντέψω τιμή internet ίδια με τιμή καταστήματος....
Αν εννοείς τον Κωτσόβολο, μου είπε χτες η υπάλληλος ότι αν το πάρεις από το μαγαζί απευθείας, είναι πιο ακριβό.

UPDATE: Η παραγγελία στην Electroworld έκλεισε στα 30€!!!Με μεταφορικά μέσα!!:):)

some1
18 Ιαν. 2012, 10:57
πως το πηρες 30 ευρω; εγω 39 το εχω παραγγειλει, και πλεον δεν υπαρχει στο σιτε.

junglist
18 Ιαν. 2012, 12:09
!!! όντως δεν το βρίσκω τώρα!!
Λες να πήρα το τελευταίο?
Είχε 39€ και επειδή γράφτηκα τώρα είχε ένα κουπόνι με -30%, άρα πήγαινε στα 27,3€.
+3€ τα μεταφορικά, τελική τιμή 30,3€.

Γενικά έχω πολύ κρύο στο σπίτι και η κεντρική θέρμανση δεν κάνει τίποτα.
Πώς βρίσκω και πού αυτά τα υλικά που βάζεις στις χαραμάδες μπροστα από την μπαλκονόπορτα για να μπλοκάρω το κρύο που μπαίνει μέσα?

gsa1967
18 Ιαν. 2012, 13:04
Γενικά έχω πολύ κρύο στο σπίτι και η κεντρική θέρμανση δεν κάνει τίποτα.
Πώς βρίσκω και πού αυτά τα υλικά που βάζεις στις χαραμάδες μπροστα από την μπαλκονόπορτα για να μπλοκάρω το κρύο που μπαίνει μέσα?

τα αεροστοπ εννοεις?
http://www.google.gr/#hl=el&site=&q=%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80&oq=aerost&aq=1s&aqi=g-s2g2g-s6&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1500l5265l0l7359l8l8l1l0l0l0l313l1500l0.3.3.1l7l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=33fdab1a2728ddfe&biw=1024&bih=517

http://www.kalogiannis.gr/products.php?CAT_Code=201092419826528909111892321612RyG395S2 40P08oX09246

junglist
18 Ιαν. 2012, 13:50
τα αεροστοπ εννοεις?
http://www.google.gr/#hl=el&site=&q=%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80&oq=aerost&aq=1s&aqi=g-s2g2g-s6&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1500l5265l0l7359l8l8l1l0l0l0l313l1500l0.3.3.1l7l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=33fdab1a2728ddfe&biw=1024&bih=517

http://www.kalogiannis.gr/products.php?CAT_Code=201092419826528909111892321612RyG395S2 40P08oX09246
Κάτι τέτοιο.
Αλλά μου είχανε πει για κάτι υφασμάτινα.Εδώ βλέπω κάτι ταινίες.
Σε τι μαγαζιά τα βρίσκω στην Αθήνα?Να τα δω από κοντά?

gsa1967
18 Ιαν. 2012, 19:33
Κάτι τέτοιο.
Αλλά μου είχανε πει για κάτι υφασμάτινα.Εδώ βλέπω κάτι ταινίες.
Σε τι μαγαζιά τα βρίσκω στην Αθήνα?Να τα δω από κοντά?

με μονωσεις, και με χρωματα εκει τα εχουν συνηθως.

junglist
24 Ιαν. 2012, 11:44
Μου ήρθε χτες το Daewoo.
Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα.
-Είναι μεγάλο το σώμα, αλλά μετά από 20 λεπτά χρήσης στο max των 2.000w, δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα όλο το υπνοδωμάτιο ζεστό, ενώ υποτίθεται ότι καλύπτει μεγάλους χώρους μέχρι 25τμ.. :cry:
-Ο ανεμιστήρας μετά από λίγη ώρα κάνει κάποιον αισθητό θόρυβο, ενώ δεν βγάζει τόσο καλά τον ζεστό αέρα.
-Τα ποδαράκια του είναι κάτι τελείως ψεύτικα και πλαστικά, ενώ πιστεύω για τόσο μεγάλο σώμα θα έπρεπε να είχε ροδάκια.
-Τέλος, ενώ το κουτί λέει ότι η συσκευή έχει εγγύηση για 5 χρόνια, μέσα η κάρτα εγγύησης λέει ότι είναι μόνο 2.

Συμπέρασμα: Για 30€ είναι οκ.Για παραπάνω, δεν αξίζει.

kostas_v
24 Ιαν. 2012, 17:11
Ξέρουμε κάτι για τους ηλεκτρικούς λέβητες? Ποιό το κόστος αγοράς περίπου και ποιά η κατανάλωση μετά? Κάτι άκουσα για 1ευρώ/ημέρα, ανεξάρτητα από ώρες χρήσης, ισχύει? Το σκεφτόμαστε σοβαρά να καταργήσουμε το πετρέλαιο. Πριν 2 μήνες βάλαμε 1000Ε πετρέλαιο (σπίτι 120 τ.μ.) και τώρα είναι στα τελευταία του. Με χρήση όχι παραπάνω από 4 ώρες ημερησίως, κι αυτό τις μέρες που είχε πολύ κρύο αλλιώς μάξιμουμ 2 ώρες. :wacko:
Οπότε προσανατολιζόμαστε για κάτι πιο οικονομικό και μόνιμο. Όποιος έχει ηλεκτρικό λέβητα, ας δώσει τα φώτα του.

funk
30 Ιαν. 2012, 02:10
Εχει κανενας σομπα-λεβητα πελλετ (δηλαδη απο αυτες που συνδεονται με τα σωματα) να μου πει την γνωμη του.? Το ψαχνω πολυ τελευταια αλλα θα ηθελα και γνωμη απο καποιον που εχει κανει την εγκατασταση!

vagelis2010
31 Ιαν. 2012, 17:21
Mένω σε ενα στουντιο (δωμάτιο με μπάνιο) 25 μ2 το οποίο έχει ένα σώμα καλοριφερ κεντρικής θερμανσης δλδ με αυτονομία. Σε 2 μήνες ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ότι έκαψα 198 ευρώ. Mου φαινονται πολλά γιατι λειπω μεχρι το μεσημερι και επίσης δεν το έβαζα πάνω 19 βαθμούς.
Τι άλλη λύση προτείνετε?
Αν βάλω ένα convector θα μου έρχεται πιο φθηνα?

Πάντως το δωμάτιο τώρα με -1 βαθμό έξω χωρίς αναμενο καλοριφερ το θερμόμετρο δείχνει 16 βαθμούς.

junglist
31 Ιαν. 2012, 17:29
Mένω σε ενα στουντιο (δωμάτιο με μπάνιο) 25 μ2 το οποίο έχει ένα σώμα καλοριφερ κεντρικής θερμανσης δλδ με αυτονομία. Σε 2 μήνες ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ότι έκαψα 198 ευρώ. Mου φαινονται πολλά γιατι λειπω μεχρι το μεσημερι και επίσης δεν το έβαζα πάνω 19 βαθμούς.
Τι άλλη λύση προτείνετε?

Πάντως το δωμάτιο τώρα με -1 βαθμό έξω χωρίς αναμενο καλοριφερ το θερμόμετρο δείχνει 16 βαθμούς.
Εξαρτάται πόσο το δουλεύεις.
Αν πχ είναι με 2.000w που καίει 0,3€ την ώρα, τότε για πχ 5 ώρες την ημέρα*30 για ένα μήνα είσαι στα 45€ το μήνα για ρεύμα.Αλλά μην περιμένεις να ζεσταίνει όλο το δωμάτιο μια τέτοια συσκευούλα.

gsa1967
31 Ιαν. 2012, 19:31
Τι άλλη λύση προτείνετε?

πολλα μου φαινονται για ενα σωμα μονο. δεν ρωτησες ποσες ωρες εγραψε το ρολοι?

vagelis2010
31 Ιαν. 2012, 20:54
πολλα μου φαινονται για ενα σωμα μονο. δεν ρωτησες ποσες ωρες εγραψε το ρολοι?

64 ώρες μοπυ είπε

gsa1967
1 Φεβ. 2012, 08:49
64 ώρες μοπυ είπε

πολλα ειναι. αφενος να δεις τι εγραψε το ρολοι. στην πολυκατοικια μας εγω με 40 ωρες τον προηγουμενο μηνα εδωσα 90Ε και εχω 11 σωματα στο σπιτι.

kostas_v
1 Φεβ. 2012, 20:30
Εξαρτάται πόσο το δουλεύεις.
Αν πχ είναι με 2.000w που καίει 0,3€ την ώρα, τότε για πχ 5 ώρες την ημέρα*30 για ένα μήνα είσαι στα 45€ το μήνα για ρεύμα.Αλλά μην περιμένεις να ζεσταίνει όλο το δωμάτιο μια τέτοια συσκευούλα.

Πώς υπολόγισες ότι θα καίει 0,3Ε την ώρα? Πάντα το 'χα απορία πώς να υπολογίσουμε την κατανάλωση βάσει των wat.

junglist
2 Φεβ. 2012, 00:26
Πώς υπολόγισες ότι θα καίει 0,3Ε την ώρα? Πάντα το 'χα απορία πώς να υπολογίσουμε την κατανάλωση βάσει των wat.
dei.gr φιλαράκο ;)

kostas_v
2 Φεβ. 2012, 22:19
dei.gr φιλαράκο ;)

Σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κοστολόγισες 0,15Ε την κιλοβατώρα. Στο site όμως βλέπω διαφορετικές τιμές.
Οικιακό - Χωρίς Χρονοχρέωση
0 – 800
0,05625

801 – 1000
0,07850

1001 – 2000
0,08150

> 2000
0,09155

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τον τρόπο? Γιατί υπάρχουν και παλιότερα μηνύματα που ρωτούν για την κατανάλωση ρεύματος και δεν έχουν απαντηθεί.

Thou_Bou
7 Φεβ. 2012, 11:14
Παιδια καλημερα,

εχω ενα μικρο δωματιο 12 τετραγωνικα στο οποιο δε λειτουργει το καλοριφερ (εκανα εξαερωση αλλα και παλι δεν...). Εχω ενα αεροθερμο μικρο και το αναβω περιπου 4 ωρες την ημερα, θα μου ερθει ο κουκος αηδονι στο ρευμα ? μηπως μια σομπα αλογονου καιει λιγοτερο και θα με βολευε περισσοτερο ?

junglist
7 Φεβ. 2012, 16:01
Σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κοστολόγισες 0,15Ε την κιλοβατώρα. Στο site όμως βλέπω διαφορετικές τιμές.
Οικιακό - Χωρίς Χρονοχρέωση
0 – 800
0,05625

801 – 1000
0,07850

1001 – 2000
0,08150

> 2000
0,09155

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τον τρόπο? Γιατί υπάρχουν και παλιότερα μηνύματα που ρωτούν για την κατανάλωση ρεύματος και δεν έχουν απαντηθεί.

Δεν υπολόγισα τίποτα.
Πήγα στο site, στην υποστήριξη και κοίταξα κάποιους πίνακες με καταναλώσεις που δίνει η ίδια η ΔΕΗ.

junglist
10 Φεβ. 2012, 23:57
Ρε παιδιά, τα convectors καίγονται;
Δεν πρέπει να το έχω ούτε μήνα αυτό το Daewoo και πριν λίγο, μόλις το έβγαλα από την πριζα ενώ ήταν αναμμένο για να το συνδέσω σε άλλη πρίζα, δεν ξανααναψε μετά.
Έχουν τίποτα αντιστάσεις που χαλάνε;;

pexths
11 Φεβ. 2012, 00:11
Παιδια καλημερα,

εχω ενα μικρο δωματιο 12 τετραγωνικα στο οποιο δε λειτουργει το καλοριφερ (εκανα εξαερωση αλλα και παλι δεν...). Εχω ενα αεροθερμο μικρο και το αναβω περιπου 4 ωρες την ημερα, θα μου ερθει ο κουκος αηδονι στο ρευμα ? μηπως μια σομπα αλογονου καιει λιγοτερο και θα με βολευε περισσοτερο ?

ποσα watt ειναι το αεροθερμο?

PetroSalonika
11 Φεβ. 2012, 09:17
ποσα watt ειναι το αεροθερμο?

100Kw και πανω
πολυ hot

gsa1967
11 Φεβ. 2012, 09:29
πανελ υπερυθρων εχει βαλει κανενας να μας πει απο αποδοση και οικονομια τι κανουν?

ειδα και σομπες υπερυθρων ,αυτες
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewCat&catId=327
τι λετε?

thessriv
23 Μάρ. 2012, 00:12
Καλησπέρα
Αποφάσισα να αγοράσω θερμοπομπους για το σπίτι μου θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις

α) Εχω καταλήξει σε δυο Μοντέλα το ένα Νορβηγικο NOB0 και το άλλο Γαλλικο ATLANTIC
συγκεκριμένα http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/
οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει

β) Επειδή ο Χώρος μου είναι περιορισμενος δλδ μια Σαλοκουζίνα 20τμ περίπου αν βάλω περισότερα Watt απο ότι απατείται ύπαρχει κάποιο πρόβλημα , αυτό γίνεται γιατι λόγω των διαστάσεων των θερμοπομπων που μου ταιρίαζουν βγάζουν περισότερα watt περίπου 250 Watt παραπάνω , φαντάζομαι ότι θα ζεσταίνει πιο γρήγορα και θα σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα άρα δεν έχω ιδιαίτερη επιβάρυνση

fragiad
12 Σεπ. 2012, 13:33
Ηλεκτρονικό κατάστημα με θερμοπομπούς (https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=6&Itemid=542), θερμοσυσσωρευτές (https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=8&Itemid=547), αερόθερμα μπάνιου (https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=9&Itemid=548), πετσετοκρεμάστρες (https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=9&Itemid=548), πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=76&Itemid=679) με καλές τιμές και άριστη εξυπηρέτηση μπορείτε να βρείτε εδώ:
www.zesta.gr (http://www.zesta.gr)

Avitor
15 Σεπ. 2012, 16:23
Καλησπέρα
Αποφάσισα να αγοράσω θερμοπομπους για το σπίτι μου θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις

α) Εχω καταλήξει σε δυο Μοντέλα το ένα Νορβηγικο NOB0 και το άλλο Γαλλικο ATLANTIC
συγκεκριμένα http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/
οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει

β) Επειδή ο Χώρος μου είναι περιορισμενος δλδ μια Σαλοκουζίνα 20τμ περίπου αν βάλω περισότερα Watt απο ότι απατείται ύπαρχει κάποιο πρόβλημα , αυτό γίνεται γιατι λόγω των διαστάσεων των θερμοπομπων που μου ταιρίαζουν βγάζουν περισότερα watt περίπου 250 Watt παραπάνω , φαντάζομαι ότι θα ζεσταίνει πιο γρήγορα και θα σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα άρα δεν έχω ιδιαίτερη επιβάρυνση
Θελω να παρω κι εγω και ειμαι αναμεσα στις 2 αυτες εταιριες και σε ακομη μια.
Ενα πραγμα που με προβληματιζει και που το διαβασα μεσα στο site ειναι οτι:<<Κάθε θερμαντικό σώμα χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή (ασφάλεια 10Α) από τον πίνακα, εκτός των 750W & 1000W που είναι χαμηλής ισχύος>>.
Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο.
Γνωριζει κανεις κατι πανω σ'αυτο?

Και κατι ακομα για οποιον γνωριζει να μας πει:Επειδη θελω να παρω με ποδαρακια για να τους μετακινω σε ποιο σημειο ειναι καλυτερα να τους βαζεις μεσα στο χωρο σου ωστε ν'αποδιδει καλυτερα?

fragiad
17 Σεπ. 2012, 20:09
Θελω να παρω κι εγω και ειμαι αναμεσα στις 2 αυτες εταιριες και σε ακομη μια.
Ενα πραγμα που με προβληματιζει και που το διαβασα μεσα στο site ειναι οτι:<<Κάθε θερμαντικό σώμα χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή (ασφάλεια 10Α) από τον πίνακα, εκτός των 750W & 1000W που είναι χαμηλής ισχύος>>.
Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο.
Γνωριζει κανεις κατι πανω σ'αυτο?

Και κατι ακομα για οποιον γνωριζει να μας πει:Επειδη θελω να παρω με ποδαρακια για να τους μετακινω σε ποιο σημειο ειναι καλυτερα να τους βαζεις μεσα στο χωρο σου ωστε ν'αποδιδει καλυτερα?

Η ασφάλεια των 10Α μπορεί να κρατήσει 10Χ220=2200 Watt.
Αντίστοιχα η ασφάλεια των 16Α κρατάει 16Χ220=3520 Watt.
Αν σε μία γραμμή πέσουν παραπάνω Watt από αυτά που κρατάει η ασφάλεια τότε αυτή πέφτει.
Οπότε υπολογίζεις πόσα σώματα θα βάλεις σε κάθε γραμμή και συνολικά πόσα Watt.

Η άποψη μου είναι να πάρεις σταθερούς (επίτοιχους) και όχι με ποδαράκια (επιδαπέδιους).
Αν πάλι καταλήξεις σε επιδαπέδιους και τα κουφώματα σου δεν έχουν αξιοσημείωτες απώλειες θα φροντίσεις να βάζεις τους θερμοπομπούς όσο το δυνατόν πιο κεντρικά στον χώρο.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείς μπεις εδώ www.zesta.gr ή να στείλεις mail εδώ: info@zesta.gr

Avitor
19 Σεπ. 2012, 16:57
Η ασφάλεια των 10Α μπορεί να κρατήσει 10Χ220=2200 Watt.
Αντίστοιχα η ασφάλεια των 16Α κρατάει 16Χ220=3520 Watt.
Αν σε μία γραμμή πέσουν παραπάνω Watt από αυτά που κρατάει η ασφάλεια τότε αυτή πέφτει.
Οπότε υπολογίζεις πόσα σώματα θα βάλεις σε κάθε γραμμή και συνολικά πόσα Watt.

Η άποψη μου είναι να πάρεις σταθερούς (επίτοιχους) και όχι με ποδαράκια (επιδαπέδιους).
Αν πάλι καταλήξεις σε επιδαπέδιους και τα κουφώματα σου δεν έχουν αξιοσημείωτες απώλειες θα φροντίσεις να βάζεις τους θερμοπομπούς όσο το δυνατόν πιο κεντρικά στον χώρο.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείς μπεις εδώ www.zesta.gr ή να στείλεις mail εδώ: info@zesta.gr
Ειναι καλυτερα να ειναι στο κεντο του δωματιου?
Σε ρωταω γιατι μιλησα μ'εναν που πουλαει θεμοπομπους και μου ειπε οτι πρεπει να τον εχω σε τοιχο που η αλλη του πλευρα ειναι εκτος του σπιτιου.
Επισης μου ειπε το θερμοσταση να μην τον εχω πανω απο τους 21 βαθμους.
Ξερεις κατι κατι πανω σ'αυτο ή γενικως τιποτα περισσοτερες πληροφοριες για το ποσο καινε περιπου την ωρα ή και αλλες οδηγιες για πιο σωστη χρηση?

fragiad
21 Σεπ. 2012, 20:23
Ειναι καλυτερα να ειναι στο κεντο του δωματιου?
Σε ρωταω γιατι μιλησα μ'εναν που πουλαει θεμοπομπους και μου ειπε οτι πρεπει να τον εχω σε τοιχο που η αλλη του πλευρα ειναι εκτος του σπιτιου.
Επισης μου ειπε το θερμοσταση να μην τον εχω πανω απο τους 21 βαθμους.
Ξερεις κατι κατι πανω σ'αυτο ή γενικως τιποτα περισσοτερες πληροφοριες για το ποσο καινε περιπου την ωρα ή και αλλες οδηγιες για πιο σωστη χρηση?

Και εγώ με θερμοπομπούς και θερμοσυσσωρευτές (και γενικότερα ηλεκτρική θέρμανση) ασχολούμαι.
Η εταιρία μας έχει 35ετή εμπειρία και την αντίστοιχη τεχνογνωσία πάνω σε αυτά τα συστήματα.

Γενικά μπορεί να ακούσεις πολλά από τον καθένα και ίσως αποπροσανατολιστείς στο τέλος.
Φρόντισε να βρεις αξιόπιστη μάρκα, οπωσδήποτε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και βάλτο εννοείται στον τοίχο αλλά όσο γίνεται πιο κεντρικά στο δωμάτιο για να έχεις καλύτερη κατανομή της θέρμανσης.
Ιδανικές θερμοκρασίες για τα διαμερίσματα τον χειμώνα είναι 18-20 βαθμούς, με βάση κριτήρια όπως είναι η υγεία, η άνεση και η οικονομία . Παρόλα αυτά αν κάποιος κρυώνει στους 21 εννοείται ότι θα πρέπει να το ανεβάσει.
Η κατανάλωση εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους όπως μονώσεις, προσανατολισμός κτιρίου, παλαιότητα, κάλυψη, κουφώματα, τοποθεσία, εξωτερικές συνθήκες, επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία, χρονικά διαστήματα κατοίκησης, κ.α.

Avitor
23 Σεπ. 2012, 00:01
Μηπως γνωριζεις να μου πεις ποσο περιπου καινε αν εχεις εναν θερμοπομπο ανοιχτο για 10 ωρες την ημερα?
Θα μου πεις αναλογως την κατασταση αλλα χοντρικα δωσε μου αν μπορεις μια τιμη κατα προσεγγιση για να ξερω και να υπολογισω πανω κατω αν με συμφερει.

nico4gr
23 Σεπ. 2012, 14:57
Αν είναι 2000W θέλεις περίπου 20KW/h τη μέρα δηλαδή χοντρά χοντρά 3€.

Avitor
23 Σεπ. 2012, 15:51
Αν είναι 2000W θέλεις περίπου 20KW/h τη μέρα δηλαδή χοντρά χοντρά 3€.
Τα 3 ευρω ειναι αν το εχεις 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτο?

ccinderella
23 Σεπ. 2012, 16:22
Και εγώ με θερμοπομπούς και θερμοσυσσωρευτές (και γενικότερα ηλεκτρική θέρμανση) ασχολούμαι.
Η εταιρία μας έχει 35ετή εμπειρία και την αντίστοιχη τεχνογνωσία πάνω σε αυτά τα συστήματα.

Γενικά μπορεί να ακούσεις πολλά από τον καθένα και ίσως αποπροσανατολιστείς στο τέλος.
Φρόντισε να βρεις αξιόπιστη μάρκα, οπωσδήποτε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και βάλτο εννοείται στον τοίχο αλλά όσο γίνεται πιο κεντρικά στο δωμάτιο για να έχεις καλύτερη κατανομή της θέρμανσης.
Ιδανικές θερμοκρασίες για τα διαμερίσματα τον χειμώνα είναι 18-20 βαθμούς, με βάση κριτήρια όπως είναι η υγεία, η άνεση και η οικονομία . Παρόλα αυτά αν κάποιος κρυώνει στους 21 εννοείται ότι θα πρέπει να το ανεβάσει.
Η κατανάλωση εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους όπως μονώσεις, προσανατολισμός κτιρίου, παλαιότητα, κάλυψη, κουφώματα, τοποθεσία, εξωτερικές συνθήκες, επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία, χρονικά διαστήματα κατοίκησης, κ.α.

μιας και ασχολεισαι θελω να σε ρωτησω αν συμφερουν οι θερμοπομποι.
εμεις εχουμε αυτονομη θερμανση αλλα επειδη το κλεινουμε γυρω στις 11 τι βραδυ και εγω κοιμαμαι 2 περιπου θελω κατι για μεχρι εκεινη την ωρα. με συμφερει ο θερμοπομπος?

nico4gr
23 Σεπ. 2012, 16:25
Τα 3 ευρω ειναι αν το εχεις 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτο?
Όχι για 10 ώρες.

Avitor
23 Σεπ. 2012, 16:52
Όχι για 10 ώρες.
Δηλαδη αν παρω 3 θερμοπομπους των 2000W και τους εχω ανοιχτους για 10 ωρες θα δινω 9,00 ευρω την ημερα οποτε πανε στα 270,00 ευρω τον μηνα.
Αν ισχυει κατι τετοιο δεν συμφερει μετα να παρει καποιος θερμοπομπους ετσι δεν ειναι?

Μιλησα με 5 ατομα τις τελευταιες μερες και μου εδωσαν τιμες απο 0,80 λεπτα εως 1,20 ευρω οτι θα καιει περιπου τις 10 ωρες.
Μ@λ@κιες μου λενε δηλαδη ολοι?

nico4gr
23 Σεπ. 2012, 18:34
Τρεις θερμοπομποί των 2000W για 10 ώρες την μέρα μας κάνουν 3x 2kw x10=60kwh τη μέρα, ή 1800kwh το μήνα.
Αν καταφερεις να βρεις πόσο ακριβώς κάνει η kwh θα βρεις και πόσο θα σου στοιχίζει.
Αν δέις στο λογαριασμό της Δεη, εκτός από την τιμή της kwh που εξαρτάται από την κατανάλωση προστιθονται και άλλες χρεώσεις για διανομή κλπ. και στο τέλος φπα. Σε εμένα για καταναλωση 1200 το τετράμηνο έρχεται η kwh περίπου 0.125. Σε μεγαλύτερες καταναλώσεις είναι πιο ακριβή άλλά δεν ξέρω πόσο ακριβώς, γιαυτο την υπολογισα 0.15.

agiorgitis
23 Σεπ. 2012, 18:51
Το 0,15ε/kwh είναι μία αρκετά καλή προσέγγιση σε αυτές τις kwh!

Δηλαδή το μήνα περίπου 1800 x 0,15 = 270 ευρώ

Συγκριτικά, ένας καυστήρας πετρελαίου 45-60kw (για μία μονοκατοικία) καίει συνολικά 2-2,5 ώρες τη μέρα, με κατανάλωση 4-5 λίτρα την ώρα.
Δηλαδή 2 x 4 = 8 x 30 = 240 λίτρα το μήνα, στην καλύτερη....

Avitor
25 Σεπ. 2012, 11:39
Καταλαβα πως υπολογιζεται τωρα και θα ξερω περιπου ποσο θα μου κοστιζει.
Λογικα απο τις 10 ωρες παραδειγμα που θα το εχω ανοιχτο επειδη εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη θα δουλευει λιγοτερο απ'οτι υπολογιζω.
Οποτε θα ερχεται λιγο λιγοτερο αν το υπολογισω περιπου στις 7-8 ωρες.
Ευχαριστω nico4gr για την αναλυση.

Πιστευω σαν βοηθητικο θα ειναι καλη περιπτωση γιατι αν παει στο 1,40 το πετρελαιο τοτε καλυτερα να τα δινεις στην δεη(που λογικα θα βγαινει φθηνοτερα απο το πετρελαιο).

ccinderella
25 Σεπ. 2012, 19:52
1,40 εως 1,60 ειπανε οποτε υπολογισε 1,50 και μετα τα χριστουγεννα 1,60. 1,40 δεν πιστευω να δουμε

fragiad
25 Σεπ. 2012, 20:41
Ένας θερμοπομπός με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που θα έχει την κατάλληλη ισχύ για τον χώρο που τοποθετείται (η ισχύς αυτή υπολογίζεται κατόπιν μελέτης) λειτουργεί με περίπου 50% θερμοστατικές διακοπές. Δηλαδή μια μέση - θερμοκρασιακά- μέρα του χειμώνα σε ένα σπίτι με μέσες μονώσεις και νορμάλ εξωτερική (Ελληνική) αλλά και επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία λειτουργεί ασταμάτητα περίπου τα πρώτα 15 λεπτά και από κει και πέρα καταναλώνει περίπου το μισό της ονομαστικής του ισχύος.
Το παραπάνω, ξαναλέω είναι αυτό που ισχύει γενικά. Τώρα αν κάποιος κάνει "λάθος" μελέτη και βάλει μικρότερης ισχύος σώμα από αυτό που τουλάχιστον εγώ στοχεύω σαν μελετητής, τότε το σώμα αυτό θα σταματάει λιγότερο ή και καθόλου.
Επιμένω στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη καθώς με ηλεκτρομηχανικό η ευαισθησία διευρύνεται με αποτέλεσμα τις λιγότερες θερμοστατικές διακοπές και την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας.

Avitor
26 Σεπ. 2012, 13:27
Οποτε το κυριοτερο ειναι να γινει σωστη μελετη για το χωρο που το χρειαζεσαι και αναλογως τοτε παιρνεις ενα θερμοπομπο με την αναλογη ισχυ.
Και το πιο βασικο ο θερμοπομπος να εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη.
Ευχαριστω παιδια για τις χρησιμες πληροφοριες.

RAVEN_
2 Οκτ. 2012, 08:51
για σας. ενδιαφερομαι κ εγω για θερμοπομπο. εχω σομπα αλογονου και την εχω ανοιχτη τον χειμωνα 18 ωρες την μερα.. το δωματιο μου ειναι 20τμ. και οι ωρεσ λειτουργειας του πομπου θα ειναι 18. τι ακριβως πρεπει να παρω και ποσα θα χρεωνει τον μηνα η και τη μερα?ευχαριστω

ccinderella
2 Οκτ. 2012, 13:03
απο οσα εχω καταλαβει αν ο θερμοπομπος εχει θερμοστατη δηλαδη να κλεινει οταν πιασει θερμοκρασια κοστιζει γυρω στα 15 με 20 λεπτα την ωρα. σωστα???

nico4gr
2 Οκτ. 2012, 13:32
Όχι. Γύρω στα 15 λεπτά στοιχιζει η κάθε ώρα για ένα μηχάνημα 1000W που δουλεύει για μια ώρα συνεχόμενα χωρίς να κλείσει.

Bubular
6 Οκτ. 2012, 16:48
Καλησπέρα.
Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που τον τελευταίο καιρό ψάχνει εναλλακτικές λύσεις για να αποφύγει το μεγάλο πλέον κόστος του πετρελαίου θέρμανσης.

Γενικά έχω κάνει αρκετή έρευνα μέσα από το internet και τείνω να καταλήξω σε θερμοπομπούς που δουλεύουν με ηλεκτρικό και συγκεκριμένα στους θερμοπομπούς adax http://www.apothema.gr/def...ufacturer=2124 (http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1597&manufacturer=2124)

Αυτό μέχρι χτες, γιατί χτες έπεσα πάνω σε μια άλλη κατηγορία θερμαντικών τους convectors http://www.convectors.gr/

Ποίος μπορεί να μου εξηγήσει ποια η διαφορά μεταξύ των δυο τύπων θερμαντικών και ποιο με συμφέρει να αγοράσω.

Να σημειώσω ότι θέλω να καλύψω γύρω στα 60 τετραγωνικά μέτρα.

Ευχαριστώ

elephant
7 Οκτ. 2012, 14:44
Ξέρω ότι αυτή την περίοδο και λόγω της τεράστιας αύξησης της τιμής του πετρελαίου,
όλοι ψάχνουμε οικονομικότερες λύσεις θέρμανσης των σπιτιών μας.
Θέλω να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου για τα καλοριφέρ λαδιού:

1. Καίνε πολύ περισσότερο ρεύμα από τους θερμοπομπούς και τα σώματα υπερύθρων;
2. Είναι αλήθεια ότι όταν χρησιμοποιούνται, μυρίζει ο χώρος λόγω του λαδιού; Υπάρχουν κάποια που δε μυρίζουν;
3. Έχω βρει στην αγορά αρκετές μάρκες: AEG, Singer, Juro Pro, Delonghi, Kerosun, Daewoo, Hauscom, Olimpia. Γνώμες;
4. Η Kerosun έχει βγάλει μια σειρά καλοριφέρ μικτής λειτουργίας (mica) που συνδυάζουν (το γράφω όπως το βλέπω) κυκλοθερμική θέρμανση και υπέρυθρη μαζί. Αυτά είναι καλοριφέρ λαδιού ή κάτι διαφορετικό;
Ως εικόνα θυμίζουν καλοριφέρ λαδιού αλλά δεν έχουν φέτες. (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106864)

Όποιος καλός άνθρωπος έχει τη διάθεση, ας με διαφωτίσει. Εκτιμώ ότι και άλλος κόσμος θα ήθελε να μάθει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sikla
7 Οκτ. 2012, 15:00
1. Το πόσο καίει ένα θερμαντικό εξαρτάται από τα watt του. Ενα καλοριφέρ λαδιού και ένας θερμοπομπός στα 2000 watt καίνε το ίδιο. Το τί θερμότητα εκπέμπουν καταναλώνοντας αυτήν την ενέργεια είναι ένα αλλό θέμα.
2. Τα καλοριφέρ λαδιού δεν μυρίζουν (μπορεί όταν είναι καινούργιο να αφήνει μυρωδιά, αλλά αυτή προέρχεται απο την βαφή του σώματος και μετά από 3-4 ανάματα εξαφανίζεται) γιατί δεν καίνε λάδι για να παράξουν θερμότητα, αλλά ρεύμα. το λάδι το χρησιμοποιούν για να διατηρούν θερμό το σώμα.
3. Περί ορέξεως.... κολυκθόπιτα
4. Δεν είναι σίγουρα καλοριφερ λαδιού είναι κάτι άλλο εξού και η διαφορετική κατηγορίοποίηση στα καταστήματα http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1585 . Δεν ξέρω όμως να σου πώ ποιά η φιλοσοφία.

NetSurfer_g7
7 Οκτ. 2012, 18:21
4. Η Kerosun έχει βγάλει μια σειρά καλοριφέρ μικτής λειτουργίας (mica) που συνδυάζουν (το γράφω όπως το βλέπω) κυκλοθερμική θέρμανση και υπέρυθρη μαζί. Αυτά είναι καλοριφέρ λαδιού ή κάτι διαφορετικό;
Ως εικόνα θυμίζουν καλοριφέρ λαδιού αλλά δεν έχουν φέτες. (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106864)

Πρεπει να'ναι κατι αναμεσα σε ηλεκτρικα καλοριφερ και θερμοπομπους

sakaflias
8 Οκτ. 2012, 13:46
Εγω γιατι ψαχνω σόμπα ξυλου με συνδεση των σωματων του καλοριφέρ????:blink:

fragiad
8 Οκτ. 2012, 15:08
Καμία απολύτως σχέση δεν έχει η απόδοση και η κατανάλωση του σώματος λαδιού με τους θερμοπομπούς -ειδικά αν οι τελευταίοι έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη-.
Και αυτό γιατί:
1. Οι θερμοπομποί έχουν την εξής αρχή λειτουργίας: Θερμαίνουν τον χώρο με την ανακυκλοφορία του αέρα. Με ειδικές αντιστάσεις πτερυγίων αλουμινίου δημιουργούν φυσικό ρεύμα αέρα ο οποίος μεταδίδει την θερμότητα στον χώρο και ανεβαίνει η θερμοκρασία. Το σώμα λαδιού είναι θερμαντικό το οποίο απλά ζεσταίνεται και η θερμότητα δεν μεταδίδεται αποτελεσματικά στον χώρο. Σαφώς ανώτερη η απόδοση των θερμοπομπών. Για τον ίδιο λόγο δεν συγκρίνεται και η ποιότητα της θέρμανσης καθώς οι θερμοπομποί λειτουργώντας με φυσική ροή δεν ξηραίνουν την ατμόσφαιρα.
2. Στο θέμα κατανάλωση και οικονομία οι θερμοπομποί είναι πολύ πιο οικονομικοί καθώς κάνουν μεγάλο ποσοστό θερμοστατικών διακοπών! Τα σώματα λαδιού μπορεί να μην σταματάνε και καθόλου με τους θερμοστάτες που έχουν.
Και σαν κύκλο ζωής και σαν ποιότητα γενικότερα οι θερμοπομποί είναι πολλοί ανώτεροι από τα σώματα λαδιού.
Προσοχή όμως γιατί πολλά και διάφορα που κυκλοφορούν στην αγορά έχουν "βαπτιστεί" θερμοπομποί!
.

kormos
10 Οκτ. 2012, 19:31
Ψάχνοντας και εγώ μια λύση για τη μητέρα μου, μιας και στην πολυκατοικία που μένει δεν θα ανάψουν θέρμανση καθόλου (!). Έτσι αποφάσισαν οι ιδιοκτήτες... :(

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον θερμοπομπό και απο πλευράς απόδοσης, αλλά κυρίως κάλυψης χώρου σε ένα διαμέρισμα περίπου 60m2. :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

gsa1967
10 Οκτ. 2012, 20:16
ειδα κατι αντιστασεις οι οποιες μπαινουν στο καλοριφερ και ζεσταινουν το σωμα. ξερει κανεις τιποτα?
εδω το λινκ

http://www.climaland.gr/page.php?id=86

Da_rudakos
10 Οκτ. 2012, 21:00
Παιδιά να σας πώ και'γω τη λύση που επέλεξα μετά απο πολύ ψάξιμο.
Είμαι σε πολυκατοικία με μέτριες μονώσεις 10ετίας με διπλά τζάμια,αλλά τελευταίος όροφος.
Το σπίτι είναι δικό μου οπότε οι κινήσεις που έκανα τις προτείνω για κάποιον που μένει σε δικό του σπίτι.

Είχα λοιπόν το εξής πρόβλημα:το σπίτι δεν ζεσταινόταν με τη χρήση καλοριφέρ,παρά μόνο αν ήταν ανοιχτό 5 ώρες και πάνω σερί.
Η κατανάλωση με τα περσινά δεδομένα 2.3 ευρώ η ώρα περίπου,που σημαίνει ότι φέτος θα φτάναμε τα 3.
Στο σαλόνι και τη κουζίνα τα οποία είναι περίπου 50 τετραγωνικά τοποθέτησα μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ ισχύος 10Kw.
Όταν λέω αερόθερμη εννοώ ότι δεν θα χρησιμοποιώ πλέον τα σώματα καλοριφέρ και η θερμότητα απο τη σόμπα θα βγαίνει απλά με επαγωγή και μέσω ζεστού αέρα απο τη σόμπα.
Θα καίει δηλαδή η σόμπα και στο πάνω μέρος της έχει ενα αερόθερμο το οποίο βγάζει ζεματιστό αέρα με μεγάλη ισχύ και ταχύτητα.
Η κατανάλωση σε ένα τέτοιο μηχάνημα είναι περίπου 1kg pellet ανα ώρα.
Το τσουβάλι έχει 15kg (όσο και η χωρητικότητα της σόμπας) και στοιχίζει περίπου 3.5 ευρώ.
Πρακτικά λοιπόν θα έχουμε με 15 ώρες χρήση κατανάλωση 3.5 ευρώ.
Δηλαδή θα έχουμε κόστος περίπου 23λεπτά ανα ώρα..
Επειδή όμως στην αρχή θα τη βάλουμε τέρμα θα κάψει λίγο παραπάνω οπότε πάμε σε μια μέση κατανάλωση 25 λεπτά ανα ώρα.

Στα δωμάτια τώρα επέλεξα 2 θερμοπομπους της adax των 1600w (10τμ δωμάτιο,οι οποίοι έχω την εντύπωση ότι θα με καλύψουν ικανοποιητικά καθώς τους είδα απο κοντά και βγάζανε αρκετή ζέστη)
Στο λογαριασμό της Δεη που μου έρχεται έχω παρατηρήσει ότι είμαι στη χαμηλή κλίμακα περίπου 8 λεπτά η Kιλοβατόρα οπότε αν συνδυαστεί με νυχτερινό τιμολόγιο και ανεβούμε μια κλίμακα αντε να πάει στα 10 λεπτά η Kιλοβατόρα.
Δηλαδή περίπου 10 λεπτά η ώρα αν υπολογίσουμε ότι το σώμα δεν θα δουλεύει όλη την ώρα αλλά για τα 40 λεπτά περίπου.

Νομίζω πως δεν συμφέρει να γεμίσει κάποιος όλο το σπίτι θερμοπομπούς γιατί θα φτάσει στη ψηλή κλίμακα και πλέον θα είναι ασύμφορο,αλλά θα πρέπει να κάνει κάτι συνδυαστικό.

Το κόστος της σόμπας ήταν 1500 ευρώ και τα σώματα περίπου 200 το καθένα.
Μένει μόνο να δώ αν θα χρειάζεται σώμα το μπάνιο όπου εκει θα πρέπει να τοποθετηθεί γύρω στα 600W με κόστος περίπου 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Έτσι για υπάρχει ικανοποιητική θέρμανση και όχι τύπου A/c που θα γίνει απόσβεση αρκετά σύντομα.

some1
11 Οκτ. 2012, 22:29
καλησπερα παιδια ερχονται τα κρυα και πρεπει να βρουμε τροπο να ζεστανουμε λιγο το κοκκαλακι μας, για ενα δωματο 15-20 τετραγωνικα, περυσι ειχα ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi ενας φιλος μου που ειχε αυτο http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=811 εκανε φοβερη δουλεια ειναι επισης 2000 watt και σκεφτομαι να το παρω, βλεπω να συζητατε πολυ για θερμοπομπους και τα watt τους ειναι λιγοτερα απο 2000 watt, δινουν περισσοτερη θερμανση απο το αεροθερμο/κονβεκτορα;
και καποιος γνωστος μου μου προτεινε αυτο: http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33252
τι λετε παιδια; ευχαριστω!

gsa1967
15 Οκτ. 2012, 13:05
καλησπερα παιδια ερχονται τα κρυα και πρεπει να βρουμε τροπο να ζεστανουμε λιγο το κοκκαλακι μας, για ενα δωματο 15-20 τετραγωνικα, περυσι ειχα ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi ενας φιλος μου που ειχε αυτο http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=811 εκανε φοβερη δουλεια ειναι επισης 2000 watt και σκεφτομαι να το παρω, βλεπω να συζητατε πολυ για θερμοπομπους και τα watt τους ειναι λιγοτερα απο 2000 watt, δινουν περισσοτερη θερμανση απο το αεροθερμο/κονβεκτορα;
και καποιος γνωστος μου μου προτεινε αυτο: http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33252
τι λετε παιδια; ευχαριστω!

γιατι δεν βαζεις ενα κλιματιστικο να εχεις και δροσια το καλοκαιρι?
υπαρχουν κλιματιστικα ενεργειακης κλασης Α 12000 BTU με καταναλωση 1 kw ,λιγωτερο δηλαδη απο το αεροθερμο που εχεις τωρα.

Nagata
18 Οκτ. 2012, 11:54
Κάποια εναλλακτική λύση για θέρμανση τύπου ηλεκτρικού σώματος για μικρό χώρο (30 τ.μ); Κάτι αρκετά φθηνό και θέλω απλώς να μου πείτε στο περίπου πόσα watt να είναι η συσκευή που θα επιλέξω και ποια η χρέωση ρεύματος ανά ώρα;

fragiad
22 Οκτ. 2012, 09:56
Κάποια εναλλακτική λύση για θέρμανση τύπου ηλεκτρικού σώματος για μικρό χώρο (30 τ.μ); Κάτι αρκετά φθηνό και θέλω απλώς να μου πείτε στο περίπου πόσα watt να είναι η συσκευή που θα επιλέξω και ποια η χρέωση ρεύματος ανά ώρα;

Ποιο είναι το ύψος του χώρου?

protoporos
22 Οκτ. 2012, 11:15
για οσους εχουν τζακι και δεν ειναι ενεργειακο,ειδα χθες στο πρωινο του μεγακαναλου εναν τυπο-εφευρετη που εβγαλε περσι μια συσκευη τυπου αεροθερμο με σωληνες που την βαζεις πανω απο την φωτια και βγαζει-αποτι λεει-πολυ ζεστη για ενα σαλονι 45 .τμ...υπαρχει σε ολα τα καταστηματα που πουλανε τζακια.

sakaflias
22 Οκτ. 2012, 13:51
ναι υπαρχουν...αλλα κανουν δουλεια?

gsa1967
22 Οκτ. 2012, 15:34
ναι υπαρχουν...αλλα κανουν δουλεια?

το μοτερακι περναει τον αερα του δωματιου μεσα απο τις σωληνες πανω στις οποιες καιγονται τα ξυλα και τις ζεσταινουν. και βγαζει ετσι πιο ζεστο αερα ο σωληνας. κανει δουλιτσα. εγω σκεφτομαι να το βαλω στο δωμα που εχω τζακι μια και το αλλο το εχει ηδη κανει ενεργειακο με κασσετα μετατροπης.

t300
22 Οκτ. 2012, 17:02
Κάνοντας έρευνα για συσκευή θέρμανσης, έχω μπερδευτεί λιγάκι επειδή δεν βρίσκω πουθενά τον ακριβή ορισμό κάθε κατηγορίας συσκευών.

Οι θερμοπομποί είναι στην ουσία πλάκες που θερμαίνονται με εσωτερικές αντιστάσεις; Οι θερμοπομποί με ενσωματωμένο ανεμιστήρα είναι στην ουσία αερόθερμα - convectors που απλώς τα ονομάζουν θερμοπομπούς τα καταστήματα;

Με έναν θερμοπομπό τύπου adax (Νορβηγικός και υποθέτω ποιοτικός μιας και τα 2000 watt κοστίζουν 250-300 ευρώ), θα έχω αποτέλεσμα σε ένα σαλόνι περίπου 25m2;

junglist
23 Οκτ. 2012, 16:19
Ερώτηση για convector και χρήση για καλύτερα αποτελέσματα.
Έχω το πολυφορεμένο Daewoo DHC-7877
http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/000387/387951/DAEWOODHC7877.jpg
το οποίο δυστυχώς είναι καλό μόνο αν κάθεσαι δίπλα του. Αν είσαι από ένα μέτρο και πάνω, δεν το νιώθεις καθόλου.
Πρόσφατα διάβασα κάποιο άρθρο ότι είναι καλύτερα να βάζεις τα convector κοντά σε κρύες πηγές όπως μπροστά από πόρτες και παράθυρα, ώστε να παίρνουν απευθείας τον κρύο αέρα και να τον μετατρέπουν σε ζεστό.
Μου φαίνεται όμως λίγο λάθος αυτή η λογική, γιατί για να γίνει αυτό, θα πρέπει να μετακινηθεί και ο ενδιαφερόμενος δίπλα στο παράθυρο ή στην πόρτα.. :p

PARGINOS
24 Οκτ. 2012, 02:23
kerosun LC-43g για δυαράκι 67 τμ με σαλόνι 32 τμ τι γνώμη έχετε παιδιά? Σήμερα ήρθαν από το κατάστημα adax στο σπίτι να μου κοιτάξουν το χώρο στο σαλόνι κ τι θα χρειαστώ για θερμοπομπούς.Έπειτα από την μελέτη που έκαναν κατέληξαν ότι χρειάζομαι 3 θερμοπομπούς των 1400 Kw συν κάποιες αλλαγές στις ασφάλειες του πίνακα του σπιτιού για να σηκώσει τα extra Κw. σημπέρασμα?Κρατηθείτε..... 3 x adax standard 1400 kw= 820 ευρώ. Συν 60 ευρώ τα ηλεκτρολογικά = 880 ευρώ. Κ αυτα μόνο για το σαλόνι......:ninja:
Να ξέρετε ότι για να ζεστάνετε το κοκκαλάκι σας θέλετε πολλά ευρώ...Ξεχάστε τα 100άρικα.

Πάμε σε kerosun.Θέλω γνώμες για την σειρά inverter

panagpan
24 Οκτ. 2012, 10:28
Κάνοντας έρευνα για συσκευή θέρμανσης, έχω μπερδευτεί λιγάκι επειδή δεν βρίσκω πουθενά τον ακριβή ορισμό κάθε κατηγορίας συσκευών.

Οι θερμοπομποί είναι στην ουσία πλάκες που θερμαίνονται με εσωτερικές αντιστάσεις; Οι θερμοπομποί με ενσωματωμένο ανεμιστήρα είναι στην ουσία αερόθερμα - convectors που απλώς τα ονομάζουν θερμοπομπούς τα καταστήματα;

Με έναν θερμοπομπό τύπου adax (Νορβηγικός και υποθέτω ποιοτικός μιας και τα 2000 watt κοστίζουν 250-300 ευρώ), θα έχω αποτέλεσμα σε ένα σαλόνι περίπου 25m2;

Θα εχεις αποτελεσμα αλλα το αποελεσμα του λογαριασμου της δεη θα σε παγωσει.Εγω το συγκεκριμενο θερμοπομπο το χρησημοποιησα 2 χρονια και πνιγηκα:mad:

t300
24 Οκτ. 2012, 13:17
Δηλαδή ζέσταινες έναν χώρο αντίστοιχο με έναν μόνο θερμοπομπό; Πόσες ώρες τον λειτουργούσες;

Nagata
24 Οκτ. 2012, 13:58
Ποιο είναι το ύψος του χώρου?

Το ύψος είναι στα 3 μέτρα.

panagpan
24 Οκτ. 2012, 20:22
Δηλαδή ζέσταινες έναν χώρο αντίστοιχο με έναν μόνο θερμοπομπό; Πόσες ώρες τον λειτουργούσες;

Ναι σαλονι και εγω 25 τετραγωνικα το ζεσταινε ανετα το λειτουργουσα απο 5 το απογευμα μεχρι 7 το πρωι

t300
24 Οκτ. 2012, 22:09
Ναι σαλονι και εγω 25 τετραγωνικα το ζεσταινε ανετα το λειτουργουσα απο 5 το απογευμα μεχρι 7 το πρωι

Ωραία τότε! Γιατί σκεφτόμουν μήπως χρειαζόμουν και δεύτερο. Ποιό μοντέλο και πόσα watt έχεις;

panagpan
25 Οκτ. 2012, 01:53
Ωραία τότε! Γιατί σκεφτόμουν μήπως χρειαζόμουν και δεύτερο. Ποιό μοντέλο και πόσα watt έχεις;

Σου γράφω ακριβώς: Wandkonvektor. Mode. CVS 2501. Best. Nr. 429 752 107 2500 Watt, 230V

PARGINOS
25 Οκτ. 2012, 02:26
Σου γράφω ακριβώς: Wandkonvektor. Mode. CVS 2501. Best. Nr. 429 752 107 2500 Watt, 230V

Από κατανάλωση ρεύματος μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα?

panagpan
25 Οκτ. 2012, 03:00
Από κατανάλωση ρεύματος μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα?

Δύο σεζόν που το λειτουργησα σύμφωνα με το λογαριασμό της ΔΕΗ μου βγήκε 250 ευρώ τα μήνα. Μην το συγκρίνεται με άλλες ηλεκτρικές συσκευές με τα ίδια watt γιατί αυτό χρειάζεται ώρες να δουλεύει για να ζεστάνει το χώρο

achillesgk
25 Οκτ. 2012, 03:04

Για 25 τμ (με καλή μόνωση) χρειάζεσαι 2500 w και όχι 2000. Είχες μεγάλη κατανάλωση επειδή στην ουσία ο θερμοπομπός δεν έφτανε να καλύψει τα τετραγωνικά για να σβήσει και λειτουργούσε συνέχεια.

panagpan
25 Οκτ. 2012, 03:13
Για 25 τμ (με καλή μόνωση) χρειάζεσαι 2500 w και όχι 2000. Είχες μεγάλη κατανάλωση επειδή στην ουσία ο θερμοπομπός δεν έφτανε να καλύψει τα τετραγωνικά για να σβήσει και λειτουργούσε συνέχεια.

2500 Watt είναι και καλή μόνωση έχει το σπίτι. Γιατί αυτή η κατανάλωση δεν ξέρω

t300
25 Οκτ. 2012, 08:15
Δύο σεζόν που το λειτουργησα σύμφωνα με το λογαριασμό της ΔΕΗ μου βγήκε 250 ευρώ τα μήνα. Μην το συγκρίνεται με άλλες ηλεκτρικές συσκευές με τα ίδια watt γιατί αυτό χρειάζεται ώρες να δουλεύει για να ζεστάνει το χώρο

Πολλά μου φαίνονται αν τα 250 αφορούν μόνο στο θερμαντικό (εκτός κι αν εννοείς όλος ο λογαριασμός)

2.5 kw x 0.15 ευρώ/kw x 30 μέρες x 22 ώρες/μέρα = 247.50 ευρώ. Θα πρέπει να άναβε ασταμάτητα 22 ώρες τη μέρα (σχεδόν όλη μέρα) για να σου έρθει έτσι.

panagpan
25 Οκτ. 2012, 11:16
Πολλά μου φαίνονται αν τα 250 αφορούν μόνο στο θερμαντικό (εκτός κι αν εννοείς όλος ο λογαριασμός)

2.5 kw x 0.15 ευρώ/kw x 30 μέρες x 22 ώρες/μέρα = 247.50 ευρώ. Θα πρέπει να άναβε ασταμάτητα 22 ώρες τη μέρα (σχεδόν όλη μέρα) για να σου έρθει έτσι.

Τα 250 αφορούν μόνο το θερμαντικό και στην δεη μου είπαν ότι φυσιολογικό είναι. 10 με 12 ώρες το λειτουργουσα. Επίσης την ίδια κατανάλωση είχαν και άλλα άτομα που ρώτησα

panos23
25 Οκτ. 2012, 18:45
Nα κανω κ εγω μια ερωτηση μιας κ σκεφτομαι να παρω ενα θερμοπομπο για το σαλονι (ως συμπληρωματικη χρηση οταν δεν λειτουργει το πετρελαιο)
Αφου ρε παιδια οι θερμοπομποι δεν εχουν βεντιλατερ πως στο καλο βγαζουν ζεστο αερα απο πανω?? :O

Τα 250-270 euro το μηνα ψιλοακριβα μου φαινονται....

panos23
25 Οκτ. 2012, 19:12

Oπως σχεδον ρωταω κ πιο πανω...Οσοι ξερετε Please inform !!!! πως γινεται η δουλεια χωρις ανεμιστηρα/βεντιλατερ ??

ioannisSm
26 Οκτ. 2012, 11:05
Για μια γκαρσονιερα συνολικα 28 τ.μ. (1 δωματιο και 1 μικρο μπανιο), τι θα προτινατε για θερμανση?
Ειναι σε πολυκατοικια (αρα μονο απο μια πλευρα υπαρχουν απωλειες), μετρια/καλη μονωση (π.χ. διπλα τζαμια με αλουμινιο, αλλά φθηνα και λεπτα), ημιυπογεια (με καλη στεγανοποιηση του κατω μερους - υγρασια σχεδον ανυπαρκτη).
Το θεμα ειναι οτι θα ειναι ο μοναδικος χειμωνας που θα λειτουργησει η θερμανση εκει, άρα κλιματιστικο αποκλειεται αφου θα κοστισει αρκετα το βαλε-βγαλε.
Προς το παρον γινεται χρηση ενος κλασσικου μικρου αεροθερμου (2 KW) το οποιο φυσικα καταναλωνει παρα πολυ!
Την ωρα καιει 2*0.2 (ευρω/KW)=0.4 ευρω την ωρα?

nico4gr
26 Οκτ. 2012, 13:03
Oπως σχεδον ρωταω κ πιο πανω...Οσοι ξερετε Please inform !!!! πως γινεται η δουλεια χωρις ανεμιστηρα/βεντιλατερ ??

Ο ζεστος αέρας είναι πιο ελαφρυς από τον κρύο. Η αντισταση που ζεστενει τον αέρα βρίσκεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπου και έτσι μόλις ζεσταθεί ανεβενει και βγαινει από την πάνω πλευρά.

panos23
26 Οκτ. 2012, 16:35
Ο ζεστος αέρας είναι πιο ελαφρυς από τον κρύο. Η αντισταση που ζεστενει τον αέρα βρίσκεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπου και έτσι μόλις ζεσταθεί ανεβενει και βγαινει από την πάνω πλευρά.

Ψιλομουφα μου ακουγεται τελικα:confused:

peramatz
27 Οκτ. 2012, 02:36
Την ωρα καιει 2*0.2 (ευρω/KW)=0.4 ευρω την ωρα?
Τόσο περίπου κοστίζει η KW στην κατηγορία άνω των 3000 κατανάλωσης 4μήνου.
Για 2000KW, βγαίνει περίπου 0.15ευρώ/KW:
http://www.asxetos.gr/ypologismos/DEH/
(οι χρεώσεις εθνικού ηλεκτρικού συστήματος είναι σχεδόν οι ίδιες με την χρέωση του ρεύματος!)

Για μια γκαρσονιερα συνολικα 28 τ.μ. (1 δωματιο και 1 μικρο μπανιο), τι θα προτινατε για θερμανση?
Ειναι σε πολυκατοικια (αρα μονο απο μια πλευρα υπαρχουν απωλειες), μετρια/καλη μονωση (π.χ. διπλα τζαμια με αλουμινιο, αλλά φθηνα και λεπτα), ημιυπογεια (με καλη στεγανοποιηση του κατω μερους - υγρασια σχεδον ανυπαρκτη).
Το θεμα ειναι οτι θα ειναι ο μοναδικος χειμωνας που θα λειτουργησει η θερμανση εκει, άρα κλιματιστικο αποκλειεται αφου θα κοστισει αρκετα το βαλε-βγαλε.
Προς το παρον γινεται χρηση ενος κλασσικου μικρου αεροθερμου (2 KW) το οποιο φυσικα καταναλωνει παρα πολυ!
Το αερόθερμο μόνο για το μπάνιο και πουθενά αλλού.
Προσωπικά θα έβαζα A/C αλλά αφού το αποκλείεις και θα'ναι ο τελευταίος σου χειμώνας εκεί, ένα καλό convector (ελληνιστί και πιο σικ, "θερμοπομπός") πχ Delonghi των 2KW με θερμοστάτη και αερόθερμο μαζί(=50 ευρώ). ;)

peramatz
27 Οκτ. 2012, 02:57
Ψιλομουφα μου ακουγεται τελικα:confused:
Το "ψιλό" τί το'βαλες?
Ένα απλός κονβέκτορας (convector) σαν τα Primo και τα Davoline των 30ευρώ είναι που τους ονόμασαν "θερμοπομπούς" για πιο σικ, τους έκαναν designάτους για να ψαρώσουν κόσμο και τους πουλάνε όπως άλλα μούφα προϊόντα θέρμανσης της αγοράς (ηλεκτρολέβητας, λέβητας ιόντων, τζάκι βιοαιθανόλης κλπ).
Τα Νορβηγικά που λένε είναι απλά κατασκευασμένα από καλά υλικά αλλά στην τελική κοστίζουν ένα σωρό λεφτά και ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα είναι ο ίδιος, είτε με ADAX, είτε με Davoline!
Οτιδήποτε βάζεις στην μπρίζα για να ζεσταθείς, όπως και να το ονομάσεις, 1KW ρεύμα τραβάς? 1KW θέρμανση θα πάρεις...

ioannisSm
29 Οκτ. 2012, 10:07
Οτιδήποτε βάζεις στην μπρίζα για να ζεσταθείς, όπως και να το ονομάσεις, 1KW ρεύμα τραβάς? 1KW θέρμανση θα πάρεις...

Αυτο σκεφτηκα κι εγω (αν και δεν ειναι ακριβως ετσι π.χ. μπορει να μην μετατρεπεται ολη η ενεργεια σε θερμοτητα) και εχω τις αμφιβολιες μου για να αγορασω θερμοπομπο. Γιατι να μην παραμεινω με το αεροθερμο και να ξοδεψω επιπλεον χρηματα για τον θερμοπομπο? Εκτος αν ενοοεις να βαλω το αεροθερμο στο μπανιο και να αγορασω το θερμοπομπο για το δωματιο.

s5607
29 Οκτ. 2012, 21:47
Παιδια, τα convectors ΔΕΝ ειναι θερμοπομποι, ειναι αεροθερμα στην ουσια.

PARGINOS
30 Οκτ. 2012, 11:47
Η σειρά kerosun LC τι γνώμη έχετε?

peramatz
31 Οκτ. 2012, 15:25
Αυτο σκεφτηκα κι εγω (αν και δεν ειναι ακριβως ετσι π.χ. μπορει να μην μετατρεπεται ολη η ενεργεια σε θερμοτητα) και εχω τις αμφιβολιες μου για να αγορασω θερμοπομπο. Γιατι να μην παραμεινω με το αεροθερμο και να ξοδεψω επιπλεον χρηματα για τον θερμοπομπο? Εκτος αν ενοοεις να βαλω το αεροθερμο στο μπανιο και να αγορασω το θερμοπομπο για το δωματιο.

Δεν είμαι εξπέρ του είδους, η γνώμη μου είναι υποκειμενική και εξαρτάται από όσα έχω διαβάσει και έχω ζήσει.
1) Αερόθερμο είχα πέρυσι έναν χρόνο για το δωμάτιο μου μόνο και μου "χάλασε" την υγεία!
Εννοώ απλά οτι είχα φαινόμενα ξηροστομίας και δύσκολης αναπνοής γιατί το αερόθερμο ξηραίνει αμέσως την ατμόσφαιρα και γι'αυτό από όσα έχω διαβάσει, οι περισσότεροι το προτείνουν μόνο για το μπάνιο.
2) Θερμοπομπό έβαλε ένας φίλος μου, τον παπάτζεψαν οτι με 2KW θα μπορούσε να ζεστάνει το καθιστικό του (30τμ), δεν πήρε ADAX που θεωρούνται κορυφή, πήρε έναν Ιταλικό νομίζω, με αποτέλεσμα να παγώσει!
Τελικά, για να μην αγοράσει άλλο, το έβαλε στο δωμάτιο του(=10τμ) στο οποίο του φτάνουν τα 2KW.
Για το καθιστικό, ψάχνει τώρα για inverter.
Σε λίγες μέρες, θα μάθω εντυπώσεις και λεπτομέρειες για θερμοπομπό που είναι να αγοράσει συγγενής μου προκειμένου να ζεστάνει σαλόνι/καθιστικό των 35 τετραγωνικών.
3) Κονβέκτορα είχα πριν το αερόθερμο στο δωμάτιο μου, δεν ήταν Ντελόνγκι, ήταν ένα της πλάκας από το Praktiker, έκανε δουλειά αλλά χάλασε σε λιγότερο από χρόνο!
Τα Ντελόνγκι λένε οτι είναι τα καλύτερα.
4) Μόλις σήμερα μου φέρανε ένα ορθογώνιο κουτί αλογόνου με αερόθερμο, δοχείο νερού και θερμοστάτη. 2200watt, μάρκα "μ'έκαψες".
Θα κάνω τεστ στην σαλοκουζίνα(=40τμ) και στο δωμάτιο μου(=12τμ) και θα ενημερώσω...
5) Για την σαλοκουζίνα, φίλος ψυκτικός που ξέρει τον χώρο καλά, μου έβγαλε ανάγκες της τάξης των 27000BTU και μου πρότεινε 24άρι inverter, δηλ κόστος άνω των 1200 ευρώ τουλάχιστον, πράγμα που δεν μπορώ να καλύψω!!

peramatz
31 Οκτ. 2012, 15:28
Παιδια, τα convectors ΔΕΝ ειναι θερμοπομποι, ειναι αεροθερμα στην ουσια.

convector = θερμοπομπός στα αγγλικά, βγένει από το "convection" = μετάδοση θερμότητας μέσω της φυσικής ροής του αέρα.
Φυσικά παίζει ρόλο η τεχνολογία και η ποιότητα κατασκευής του κάθε σώματος.
Απλά, η ένσταση μου είναι οτι οι πωλητές προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο οτι με έναν θερμοπομπό των 2KW μπορείς να ζεστάνεις σαλόνι των 40τμ, ενώ με έναν αντίστοιχο απλό κονβέκτορα ή αερόθερμο, δεν μπορείς παρά μόνο ένα δωμάτιο!!

some1
1 Νοέ. 2012, 00:27
Εχω ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi με το οποιο την εβγαλα περυσι το χειμωνα, θελω να παρω κονβεκτορα delonghi παλι καθως νομιζω πως κανει καλυτερη δουλεια απο το αεροθερμο,και ειμαι αναμεσα σε αυτα:
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6948
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6947
ειναι τα ιδια απλα το ενα εχει και ανεμιστηρα για να ζεσταινει το χωρο πιο γρηγορα, επισης εχω δει και κατι κονβεκτορες της davoline που απ'οτι ξερω ειναι ελληνικη
http://www.low-price.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4141&category_id=442&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart
http://www.e-rainbow.gr/Product/3419/Instance/3460/Page/307/
http://www.low-price.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4189&category_id=442&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart
τι λετε;

peramatz
1 Νοέ. 2012, 12:51
4) Μόλις σήμερα μου φέρανε ένα ορθογώνιο κουτί αλογόνου με αερόθερμο, δοχείο νερού και θερμοστάτη. 2200watt, μάρκα "μ'έκαψες".
Θα κάνω τεστ στην σαλοκουζίνα(=40τμ) και στο δωμάτιο μου(=12τμ) και θα ενημερώσω...

Επανέρχομαι με το τεστ:
1) Η ποιότητα κατασκευής της αλογόνου συσκευής είναι της πλάκας!
Ψεύτικα πλαστικά, στοιβαρότητα μηδέν, έχει 4 ράβδους/αντιστάσεις, με το ένα κουμπί ανάβουν οι 2 και με τα 2 κουμπιά ανάβουν και οι 4.
Ο θερμοστάτης είναι "ατομικός" όπως στις περισσότερες συσκευές αυτού του είδους, δεν διαβάζει δηλ την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, το ρυθμίζεις εσύ ανάλογα.
Ο ανεμιστήρας, εκτός του οτι έκανε σχετικά ενοχλητικό θόρυβο, δεν αισθάνθηκα την λειτουργία του, δηλ δεν αισθανόμουνα κύμα ζεστού αέρα πάνω μου.
2) Από ζέστη, το έβαλα στην σαλοκουζίνα/καθιστικό που είναι 40τμ. Ο τεχνικός έβγαλε ανάγκες της τάξης των 27000BTU, δηλ 24άρι inverter.
Αυτό το λέω γιατί είναι κρύος χώρος λόγω προσανατολισμού και με μεγάλα ανοίγματα/παράθυρα.
Σε εξωτερική θερμοκρασία περίπου 14C-15C, με τις 2 σκάλες αναμένες, έκανε κάπως δουλίτσα, "έσπασε" δηλ τον χώρο αλλά δεν έσκασα κι από την ζέστη!
Έβγαλα μεν το φούτερ και ήμουνα με το κοντομάνικο, αλλά ΟΚ, νορμάλ.
Η ποιότητα ζέστης που βγάζει είναι ανεπαίσθητη, άρα καλή, δεν είναι καθόλου ενοχλητική εκτός αν πας κοντά του, κάτω από 1,5 μέτρο απόσταση ψήνεσαι, με το ζόρι άντεχα μερικά δευτερόλεπτα πάνω του για να παίξω με τα κουμπιά!
Αυτό σημαίνει οτι δεν πρέπει να υπάρχουν αντικείμενα μπροστά του, πρέπει να βλέπει ανοιχτό χώρο.
3) Η κατανάλωση μετρημένη με το ρολόϊ ήταν 1,5KW σε μισή ώρα συμπεριλαμβανομένου και τις λοιπές οικοσυσκευές.
Η ονομαστική ισχύς του είναι 2,2KW, άρα για μισή ώρα 1,1KW. Τα υπόλοιπα 0,4KW προφανώς θα τα έκαψαν το ψυγείο, τα φώτα, η TV και το PC που δούλευαν ταυτόχρονα, καθώς και άλλες ανενεργές συσκευές όπως κουζίνα, κεραία κλπ.

Το συμπέρασμα είναι οτι τα 2,2KW επουδενεί δεν φτάνουν για 40τμ χώρο, και είναι φυσικό, το περίμενα.
Στους 14C-15C, απλά έσπασε τον χώρο, οπότε φαντάζομαι οτι σε χαμηλές θερμοκρασίες θα κρυώσω!
Για να μην το καταδικάσω πάντως, πιστεύω οτι μέχρι 20τμ θα κάνει δουλειά, γιατί στο δωμάτιο των 12τμ που το δοκίμασα για λίγο, το μετέτρεψε σε φούρνο αμέσως.
Ίσως με μια επώνυμη συσκευή με καλύτερη κατασκευή, τα αποτελέσματα να ήταν καλύτερα.

peramatz
1 Νοέ. 2012, 12:53
Εχω ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi με το οποιο την εβγαλα περυσι το χειμωνα, θελω να παρω κονβεκτορα delonghi παλι καθως νομιζω πως κανει καλυτερη δουλεια απο το αεροθερμο,και ειμαι αναμεσα σε αυτα:
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6948
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6947
τι λετε;

Το HS20F το έχω στην λίστα αγοράς και μάλλον θα το πάρω τώρα που δοκίμασα το αντίστοιχο αλογόνου...

exaras2002
4 Νοέ. 2012, 21:03
Υπάρχει κάποιος που αγόρασε θερμοπομπο atlantic?Πώς δουλεύει πια;;;Ανοιγοκλείνει διαρκώς! Αν έχω για παράδειγμα 22 βαθμούς στο σπίτι και ρυθμίσω 23 στο θερμοπομπό, δουλεύει για 10 δευτερόλεπτα ενώ κλείνει για 20 κ.ο.κ Για να φτάσει τους 23 κάνει περίπου 15 λεπτά...έτσι λειτουργούν και οι υπόλοιοι πχ adax Κλπ;;;

exaras2002
4 Νοέ. 2012, 21:39
κανείς;;;;;;;;;;

achillesgk
4 Νοέ. 2012, 21:51
Υπάρχει κάποιος που αγόρασε θερμοπομπο atlantic?Πώς δουλεύει πια;;;Ανοιγοκλείνει διαρκώς! Αν έχω για παράδειγμα 22 βαθμούς στο σπίτι και ρυθμίσω 23 στο θερμοπομπό, δουλεύει για 10 δευτερόλεπτα ενώ κλείνει για 20 κ.ο.κ Για να φτάσει τους 23 κάνει περίπου 15 λεπτά...έτσι λειτουργούν και οι υπόλοιοι πχ adax Κλπ;;;
Το πρόβλημα θα ήταν αν λειτουργούσε συνέχεια...δηλαδή 2 κw την ώρα.... Ο atlantic έχει θερμοστάτη χώρου. 22-23 δεν είναι μεγάλη διαφορά, εξαρτάται κ που έχεις το άλλο θερμόμετρο που μέτρησες. Στην ουσία έτσι όπως είσαι τώρα συντηρείς την θερμοκρασία σου με την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση.

exaras2002
4 Νοέ. 2012, 22:11
Έχεις δίκιο. Απλά με παρεξένεψε αυτή η λειτουργία. Όντως από 22 σε 23 δεν είναι μεγάλη διαφορά. Κάνει όμως αρκετά λεπτά. Άραγε και οι υπόλοιποι θερμοπομποί έτσι λειτουργούν;;;Για παράδειγμα οι "κορυφαίοι" adax, elnor Κλπ;;;

achillesgk
5 Νοέ. 2012, 14:52
Έχεις δίκιο. Απλά με παρεξένεψε αυτή η λειτουργία. Όντως από 22 σε 23 δεν είναι μεγάλη διαφορά. Κάνει όμως αρκετά λεπτά. Άραγε και οι υπόλοιποι θερμοπομποί έτσι λειτουργούν;;;Για παράδειγμα οι "κορυφαίοι" adax, elnor Κλπ;;;

Αν δεν λειτουργούσαν έτσι θα τους αγόραζες ...και στον 1 λογαριασμό της ΔΕΗ θα τους έβαζες στην άκρη.

stixima
7 Νοέ. 2012, 10:11

Ναι φιλε μου ετσι λειτουργουν ολοι οι "καλοι" θερμοπομποι. Atlantic / Nobo / Adax κ.ο.κ. Εχουν αισθητηρα θερμοκρασιας στο κατω μερος που διαβαζουν τον "κρυο" αερα και σε συνδυασμο με τον ηλεκτρονικο θερμοστατη ανοιγοκλεινει (αθορυβα) πολλες φορες οταν αυτο απαιτειται. Πλεονεκτηματα: 1) εχεις παντα την θερμοκρασια που του εχεις ζητησει, 2) κερδος στην τσεπη σου γιατι δεν δουλευει συνεχεια με αποτελεσμα να μην καταναλωνει ρευμα..
Εαν ειχες εναν απλο και φθηνο.. θα δουλευε συνεχεια.

xalbag
7 Νοέ. 2012, 13:20
Η σειρά kerosun LC τι γνώμη έχετε?

Πρόσφατα αγοράστηκε απο Κωτσόβολο μία LC 52 στα 400 € απο 480 € μετά από καλό έξυπνο και επίμονο παζάρι.
Ο χώρος που θέλω να ζεστάνει περίπου 75 τ.μ. απο τα οποία, τα 44 τ.μ. ενιαία (σαλοτραπεζαρία) και τα υπόλοιπα , 2 υπνοδωμάτια με πόρτες και ένας μικρός διάδρομος συν το WC .
Αγοράστηκε με σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως βασική θέρμανση μιας και φέτος στην πολυκατοικία δε θα ανάψει η κεντρική θέρμανση.
Η τιμή του πετρελαίου (κηροζίνη) εδώ φέτος απο 36€ εως 40€ τα 18 λίτρα (θέλει λοιπόν καλό ψάξιμο) δηλαδή απο2 € έως 2.2 € το λίτρο.
Κατανάλωση ρεύματος πολύ μικρή, 29 Watt σε κανονική λειτουργία και 380 watt τη στιγμή πού ανάβει.
Η δοκιμή έγινε στον ενιαίο χώρο με το 1 υπνοδωμάτιο ανοιχτό και με θερμοκρασία περίπου 19° C. Στο ψηφιακό θερμόμετρο ζήτησα να ανεβεί στους 25°C (έχει δύο, 1 περιβάλλοντος και 1 επιθυμητής θερμοκρασίας) το κατάφερε σε περίπου 25 λεπτά που δούλεψε στο φουλ 0,45 lit/h και μετά αυτόματα έπεσε σε low κατανάλωση 0,15 lit/h.
Στο άναμα μυρίζει λίγο το πετρέλαιο της kerosun αλλά με καλό αερισμό του χώρου στην αρχή ,δεν ενοχλεί καθόλου.
Παρόλα αυτά όμως όπως είπε και ένας φίλος - ΖΕΣΤΕΝΕΙ το ριμάδι.
Πιστεύω πως με 2 λίτρα για 5-6 ώρες την ήμερα, θα τι βγαλουμε και φετος.
Περίπου 120€ το μήνα ...

Που..@να κρίση που καταντήσαμε...

fragiad
8 Νοέ. 2012, 09:44
Ναι φιλε μου ετσι λειτουργουν ολοι οι "καλοι" θερμοπομποι. Atlantic / Nobo / Adax κ.ο.κ. Εχουν αισθητηρα θερμοκρασιας στο κατω μερος που διαβαζουν τον "κρυο" αερα και σε συνδυασμο με τον ηλεκτρονικο θερμοστατη ανοιγοκλεινει (αθορυβα) πολλες φορες οταν αυτο απαιτειται. Πλεονεκτηματα: 1) εχεις παντα την θερμοκρασια που του εχεις ζητησει, 2) κερδος στην τσεπη σου γιατι δεν δουλευει συνεχεια με αποτελεσμα να μην καταναλωνει ρευμα..
Εαν ειχες εναν απλο και φθηνο.. θα δουλευε συνεχεια.

Στην ουσία ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης είναι αυτός που κάνει την διαφορά. Προσδίδει περιορισμένη θερμοκρασιακή απόκλιση λειτουργίας στον θερμοπομπό με αποτέλεσμα να αποφεύγεται η άσκοπη κατανάλωση ενέργειας. Καλοί είναι και οι Noirot και οι Dimplex.

manan69t
8 Νοέ. 2012, 11:12
Παιδια εχει καποιος εμπειρια απο Panel με υπερυθρες?
Ζεστενουν,ειναι οικονιομικα η καηκαμε?

gsa1967
8 Νοέ. 2012, 12:49
Παιδια εχει καποιος εμπειρια απο Panel με υπερυθρες?
Ζεστενουν,ειναι οικονιομικα η καηκαμε?

εβαλα τον μαρτιο στις μικρες στα υπνοδωματια.
ειχαν σπασει βεβαια τα πολλα κρυα. με 1-1.5 ωρα ανεβασε τη θερμοκρασια στο κομοδινο της μικρης (ειχα θερμομετρο βαλει πριν το ανοιξω) 1 βαθμο.
η καλη δοκιμη θα γινει φετος. 600watt αυτο το πανελ.

manan69t
8 Νοέ. 2012, 18:47
εβαλα τον μαρτιο στις μικρες στα υπνοδωματια.
ειχαν σπασει βεβαια τα πολλα κρυα. με 1-1.5 ωρα ανεβασε τη θερμοκρασια στο κομοδινο της μικρης (ειχα θερμομετρο βαλει πριν το ανοιξω) 1 βαθμο.
η καλη δοκιμη θα γινει φετος. 600watt αυτο το πανελ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μόνο βαθμό σε 1 ώρα δε το βλέπω να κάνει πολύ δουλειά.
Έτσι κι αλλιώς η γυναίκα με έχει τρελάνει με αυτά μετά από διαφήμιση που είδε.
Καλώς θα κοιτάξω κι αλλά εναλλακτικά κ θα επανέλθω

gsa1967
8 Νοέ. 2012, 19:55
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μόνο βαθμό σε 1 ώρα δε το βλέπω να κάνει πολύ δουλειά.
Έτσι κι αλλιώς η γυναίκα με έχει τρελάνει με αυτά μετά από διαφήμιση που είδε.
Καλώς θα κοιτάξω κι αλλά εναλλακτικά κ θα επανέλθω

σε μια ωρα το καλοριφερ αναμενο περιπου 1,5 βαθμους ανεβαζει. παντως το κραστ τεστ φετος θα γινει. στο βορινο δωματιο το δικο μου, εχω παρει για ενα πανελ 900βαττ. αυτο τοχω σε βαση διοτι δεν ηθελα να το κρεμασω.

some1
9 Νοέ. 2012, 22:07
και ενω εψαχνα για κονβεκτορα ακουσα για τα θερμαντικα πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας και διαβασα για 10 ωρες χρηση με 0,60 ευρω, επισης ειδα και τα απλα θερμαντικα πανελ με σαφως χαμηλοτερο κοστος αγορας με καταναλωση 0,04 ευρω την ωρα, το θελω για δωματιο 15-20 τετραγωνικα, ποιες οι διαφορες μεταξυ τους; τι προτεινετε; ευχαριστω παιδια.

Xander
10 Νοέ. 2012, 11:45
να ρωτήσω και εγώ κάτι? για ένα σχετικά μικρό υπνοδωμάτιο κάποια απο αυτά (http://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs.html?keyphrase=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF% 80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9) είναι καλό και οικονομικό στην κατανάλωση? να πω πως δεν θα λειτουργεί συνέχεια παρά κάποιες ώρες το βράδυ και το πρωί..

john1987
10 Νοέ. 2012, 12:31
Εχει να προτεινει καποιος ενα οικονομικο σχετικα αεροθερμο?Για μεγαλο δωματιο το θελω

FJ_12
12 Νοέ. 2012, 09:37
Παιδια επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου, για 20τμ εννιαιο χωρο τι θα προτεινατε αναμεσα σε ηλεκτρικο σωμα και σομπα υγραεριου τοσο σε αποδοση οσο και σε οικονομια;

kostas_v
12 Νοέ. 2012, 22:01
Ερώτηση: τα αερόθερμα, τα απλά είναι αθόρυβα; Υπάρχουν αθόρυβα αερόθερμα; Ο θόρυβος που κάνουν ακούγεται π.χ. ως το δίπλα δωμάτιο;

gsa1967
13 Νοέ. 2012, 09:11
Παιδια επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου, για 20τμ εννιαιο χωρο τι θα προτεινατε αναμεσα σε ηλεκτρικο σωμα και σομπα υγραεριου τοσο σε αποδοση οσο και σε οικονομια;

ο πατερας πηρε σομπα υγραεριου διοτι στο λαγονησι που μενει εχει συχνες διακοπες ρευματος λογω εργων φετος. στην αρχη το φοβοτανε. πηρε μια που εχει και ανιχνευση οξυγονου και σταματα την λειτουργια αν πεσει κατω απο καποιο οριο το οξυγονο.
εχει 3 σκαλες. στην πρωτη σκαλα ζεσταινε ενα δωματιο καπου 20τμ. ευκολα. την εβαλε προχθες σε λειτουργια. ουτε μυριζει ουτε τιποτα. ασε που εμαθα οτι την μπουκαλα μπορεις να την γεμισεις και σε βενζιναδικο που εχει αεριο για πιο φτηνα.
ενας φιλος του την εχει καιρο και του ειπε οτι με μια 20αρα μπουκαλα βγαζει ενα μηνα.

ovelix5
13 Νοέ. 2012, 11:28
Βγάζει ένα μήνα με τι ημερήσια χρήση;;

vagosofron
13 Νοέ. 2012, 11:49
ασε που εμαθα οτι την μπουκαλα μπορεις να την γεμισεις και σε βενζιναδικο που εχει αεριο για πιο φτηνα

Οπου κ αν ρωτησα μου ειπαν οτι απαγορευεται...

FJ_12
13 Νοέ. 2012, 14:44
ο πατερας πηρε σομπα υγραεριου διοτι στο λαγονησι που μενει εχει συχνες διακοπες ρευματος λογω εργων φετος. στην αρχη το φοβοτανε. πηρε μια που εχει και ανιχνευση οξυγονου και σταματα την λειτουργια αν πεσει κατω απο καποιο οριο το οξυγονο.
εχει 3 σκαλες. στην πρωτη σκαλα ζεσταινε ενα δωματιο καπου 20τμ. ευκολα. την εβαλε προχθες σε λειτουργια. ουτε μυριζει ουτε τιποτα. ασε που εμαθα οτι την μπουκαλα μπορεις να την γεμισεις και σε βενζιναδικο που εχει αεριο για πιο φτηνα.
ενας φιλος του την εχει καιρο και του ειπε οτι με μια 20αρα μπουκαλα βγαζει ενα μηνα.
Σε ευχαριστω πολυ. Μιλωντας και με εναν φιλο που χρησιμοποιει περιστασιακα, μου ειπε ακριβως τα ιδια πραγματα.
Θα προχωρησω σε αγορα σομπας υγραεριου, νασαι καλα.

koklas
13 Νοέ. 2012, 14:57
απαγορευεται να τισ γεμζεισ σε πρατηρια αυτοκινητων,

gsa1967
13 Νοέ. 2012, 15:36
Βγάζει ένα μήνα με τι ημερήσια χρήση;;

κανενα 3αρι ωρες την ημερα.
δεν ηξερα παιδια οτι απαγορευεται να γεμιζει σε πρατηριο αυτοκινητων.
ο λογος ειναι θεμα ασφαλειας η για να κονομανε με την διανομη?

koklas
13 Νοέ. 2012, 16:16
ειναι διαφορετικο μειγμα βαση νομοθεσιας και βεβαια θεμα ασφαλειας...και καπου στο βαθος κερδος..

FJ_12
13 Νοέ. 2012, 17:53
ειναι διαφορετικο μειγμα βαση νομοθεσιας και βεβαια θεμα ασφαλειας...και καπου στο βαθος κερδος..

Οταν λες θεμα ασφαλειας εννοεις για την υγεια απο το ιδιο το μειγμα, ή λογω του τροπου πλήρωσης της φιαλης σε βενζιναδικο; Ο φιλος με τον οποιο συζητησα μου ειπε και αυτος οτι επιλεγει αυτην την πηγη λογω διαφορας κοστους.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα