Jump to content

Τι βάρος έχετε;


nio1975
 Κοινοποίηση

Εσείς που ανήκετε;  

560 members have voted

  1. 1. Εσείς που ανήκετε;

    • Χοντρός-η
      58
    • Αδύνατος-η
      123
    • Κανονικός-ή
      262
    • Χοντρός αλλά παλιά ήμουν αδύνατος
      46
    • Αδύνατος αλλά παλιά ήμουν χοντρός
      46
    • Υπερυπερβαρος
      25


Recommended Posts

Το λίπος προστατεύει από τις... ασθένειες

 

Το λίπος δρα ως... ασπίδα για διάφορες ασθένειες. Αυτό υποστηρίζουν Αμερικανοί επιστήμονες σε μελέτη που δημοσιεύεται στην ’’Αμερικανική Επιθεώρηση Φυσιολογίας’’. Ομάδα επιστημόνων, υπό τον Μάικλ Σπάρλοκ, καθηγητή ζωολογίας του πανεπιστημίου Περντιού στην Ιντιάνα, διεξήγαγαν πειράματα σε χοίρους, καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι ο λιπώδης ιστός εκτός από το ότι κρατά το σώμα ζεστό, παράγει πρωτεΐνες που προσομοιάζουν με ορμόνες και αντιδρούν αμυντικά στην είσοδο τοξινών στον οργανισμό, συμπεριφερόμενες όπως τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος έναντι των ασθενειών.

 

Αλλά το υπερβολικό πάχος προκαλεί άλλες

 

 

’’Ο λιπώδης ιστός μπορεί να είναι λειτουργικός και επωφελής χωρίς να προκαλεί παχυσαρκία’’, τόνισε ο Μάικλ Σπάρλοκ. Στο άρθρο του που δημοσιεύεται στο αμερικανικό περιοδικό, αναφέρει ότι τα λιπώδη κύτταρα παίζουν σημαντικό ρόλο στο να βοηθούν την ινσουλίνη να ρυθμίζει τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα και συνεισφέρει επίσης στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος απέναντι στα καρκινικά κύτταρα.

 

Ωστόσο, αυτή η ανακάλυψη δεν απενοχοποιεί το αναμφισβήτητο ρόλο της παχυσαρκίας στην πρόκληση άλλων ασθενειών. Το υπερβολικό πάχος στους χοίρους και στον άμεσα οργανικά συγγενή του τον άνθρωπο, διαταράσσει την ορμονική ισορροπία του οργανισμού και προκαλεί διαταραχές , που έχουν ως συνέπεια την εμφάνιση νόσων όπως ο διαβήτης, τονίζει ο καθηγητής.http://WWW.ERT.GR

Εγώ νομίζω τελικά ότι θα πρέπει να είμαστε κάπου ανάμεσα από άποψη κιλών ούτε υπέρβαροι αλλά και ούτε σαν κάτι μοντέλα που είναι πετσί και κόκκαλο :p

 

Εσείς που ανοίκετε άραγε?

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανονικός φίλε αφού λένε οι διαιτολόγοι ότι για μας τους άνδρες σύμφωνα με το ύψος αν προσθέσεις και δέκα είσαι κανονικός π.χ 1,86 και δέκα 96 εσύ είσαι 95 άρα πας καλά!!!Εγώ είχα φτάσει με 1,80 ύψος τα 130 τώρα είμαι(μόνο με κατάλληλη διατροφή και τίποτα άλλο) 92
Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nio1975 (29 Ιαν. 2004 , 13:51)

 

Κανονικός φίλε αφού λένε οι διαιτολόγοι ότι για μας τους άνδρες σύμφωνα με το ύψος αν προσθέσεις και δέκα είσαι κανονικός π.χ 1,86 και δέκα 96 εσύ είσαι 95 άρα πας καλά!!!

Σωστόs, διοτι μερικοί μπερδεύονται. Σε ένα άλλο site παλαιώτερα όταν τουs έλεγα τα κιλά και το ύψοs, με νόμιζαν χοντρό. Όταν συναντήθηκα όμωs με κάποιουs, είδαν το πόσο λάθοs ήταν το συμπέρασμά τουs.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα μας τραλλανουν ολοι οπως παμε....την μια να τρωτε και να κανετε λιπος για να προστατευεστε και την αλλη ΟΧΙ γιατι προκαλει προβληματα παχυσαρκιας.....

τι γινετε ρε παιδια??

 

εγω παντος ειμαι γυρω στα 1.70κατι και ειμαι 70 κιλα....τι λεει????

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

παν μετρον αριστον παιδες.αυτο είναι το σλόγκαν που ισχυει στην περίπτωση που κουβεντιάζετε.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

εγω κουβαλαω πολυ "boy" :p
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

afto to +10 eden pianei pada! Einai analoga kai to varos twn kokalwn + an eisai gymnasmenos px eimai 1,71 kai eimai 73kg kai o aderfos mou eimai 1,73 kai 79kg kai fenetai leptoteros giati einai gymnasmenos!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

O αχόρταγός μου ερωτας σε σένα βρίσκει λεία, ακούγοντας κιθαρισμούς του Πάχο ντε Κιλία! :blink:

 

Πιάνει 200 μπι-πι-εμ της καρδιάς ο χτύπος, κι ας λένε οι άλλοι γύρω πως χορεύω με το λίπος! :blink:

 

Όταν τρώνε δεν μιλάν, για αυτό ποτέ της δεν μιλά, μα είμαι ερωτευμένος με όλα της τα κιλά! :blink:

 

Εκατό σωσίβια έχει γύρ' από την μέση, ποτέ δεν θα βουλιάξει στην θάλασσα σαν πέσει! :blink:

 

Τι να την κάνεις την γυναίκα αν είναι πετσί και κόκαλο? :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

nio1975....pws ta kataferes...8a mas peis to mustiko....giati 8elw na xasw kamia 10aria kila.

Pantws eimai 197....kai 101 kila....sumfona me auto pou lete den eimai xontros...pantws oute kai leptos eimai....kai kamia dekaria 8a h8ela na ta xasw!

Link to comment
Share on other sites

Πάντωs, το τρώμε το φαί μαs, όλοι εδω μέσα βλέπω. Ελπίζω να μην ταξιδέψουμε όλοι μαζί με καράβι σε μελοντικό myphone travel. Το βουλιάξαμε.!!! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VIDEOMIX (29 Ιαν. 2004 , 19:20)

 

Πάντωs, το τρώμε το φαί μαs, όλοι εδω μέσα βλέπω. Ελπίζω να μην ταξιδέψουμε όλοι μαζί με καράβι σε μελοντικό myphone travel. Το βουλιάξαμε.!!! :cry:

 

Φίλε έλα που εγώ δε τρώω καθόλου σχεδόν φαι!Μόνο γλυκά,το φαί σπάνια να το φάω,γι αυτό έχω αβιταμίνωση :(

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι χοντρός και το κέφι μου θα κάνω, και θα φάω και ένα σουβλάκι παραπάνω!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (29 Ιαν. 2004 , 21:54)

 

Eίμαι χοντρός και το κέφι μου θα κάνω, και θα φάω και ένα σουβλάκι παραπάνω!

 

 

Είσαι χοντρός σαν μπαλόνι φουσκωτός, μα δυστυχώς δεν σταματάς να τρως! :p

j/k φυσικά! Νο offense! :o

Στο δημοτικό το λέγαμε αυτό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (29 Ιαν. 2004 , 22:26)

 

Είσαι χοντρός σαν μπαλόνι φουσκωτός, μα δυστυχώς δεν σταματάς να τρως! :p

j/k φυσικά! Νο offense! :o

Στο δημοτικό το λέγαμε αυτό :lol:

 

 

A να χαθείς κρύε!!! :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περπατάτε καθόλου ρε σεις παιδιά; Λίγο τρέξιμο; Κανένα γυμναστήριο ίσως;

 

Κάνοντας γυμναστική μπορείς να τρως απίστευτες ποσότητες και να μην παχαίνεις! Με τα γλυκά υπάρχει μια ιδιομορφία. Όταν τρως πολλά (όπως εγώ ας πούμε) θέλει περισσότερη αεροβική άσκηση. Κατά τα άλλα η γυμναστική με βάρη αυξάνει τον μεταβολισμό τόσο που ό,τι και να φας no prob.!

Να είστε σίγουροι πως αν την αρχίσετε και δείτε αποτελέσματα δεν θα θέλετε να σταματήσετε. Είναι από τις ελάχιστες μορφές εθισμού που κάνουν καλό. Εκτός βέβαια αν είσαι 24/7 στο γυμναστήριο και κάψεις όλους τους μυς σου... το έχω ακούσει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (30 Ιαν. 2004 , 00:02)

 

Περπατάτε καθόλου ρε σεις παιδιά; Λίγο τρέξιμο; Κανένα γυμναστήριο ίσως;

 

Κάνοντας γυμναστική μπορείς να τρως απίστευτες ποσότητες και να μην παχαίνεις! Με τα γλυκά υπάρχει μια ιδιομορφία. Όταν τρως πολλά (όπως εγώ ας πούμε) θέλει περισσότερη αεροβική άσκηση. Κατά τα άλλα η γυμναστική με βάρη αυξάνει τον μεταβολισμό τόσο που ό,τι και να φας no prob.!

Να είστε σίγουροι πως αν την αρχίσετε και δείτε αποτελέσματα δεν θα θέλετε να σταματήσετε. Είναι από τις ελάχιστες μορφές εθισμού που κάνουν καλό. Εκτός βέβαια αν είσαι 24/7 στο γυμναστήριο και κάψεις όλους τους μυς σου... το έχω ακούσει και αυτό.

 

 

Πριν από κανα δύο καλοκαίρια που πήγαινα γυμναστήριο και έκανα πολύ ποδήλατο (γύρω στα 25 χιλιόμετρα την ημέρα χωρίς πλάκα) έχασα 12 κιλά σε δύο μήνες τρώγοντας τον αγλέουρα!!! Άσε που η φυσική μου κατάσταση είχε φτάσει σε πρωτόγνωρα για μένα επίπεδα. Ωραίες εποχές...

Τώρα που ζω στην Αθήνα δε με παίρνει για ποδήλατο και για γυμναστήριο δεν έχω χρόνο. Οπότε τρώγοντας πολύ λιγότερο από τότε (δηλαδή αρκετά παραπάνω από το κανονικό :o ) έχω φτάσει τα 98 κιλά με υψος 1,80.... Μάλλον θέλω γυμανστήριο... :worry:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το καλοκαίρι έτρεχα γύρω 10/ημέρα. Τώρα με τις βροχές κλπ. το έχω μειώσει στα έξι και αυτά εντός γυμναστηρίου. Αλλά ρε συ 25χλμ στο ποδήλατο γυμναστηρίου;!;! Μπράβο υπομονή! Να μου έλεγες 25 με κανονικό ποδήλατο, θα έλεγα οκ, γουστάρει το παιδί. Αλλά σε γυμναστηρίου;!;!;!; Μπα, με τίποτα δεν θα το έκανα.

 

98 με 1,80 ε; Να σου πω αν είσαι κανένα ζώο του κερατά (μεσ' στον μυ)όπως κάποιοι στο γυμναστήριο που πάω τότε οκ.

Βασικά είναι πως αισθάνεσαι. Αν αισθάνεσαι παχύς, προσπαθείς να το αλλάξεις. Αν όχι μένεις ως έχεις.

 

EDIT: Όπως τα λέει Runner!

Link to comment
Share on other sites

Egw paidia eimai 1.80 kai 69kila!

 

Ayto pou anefere kapoios gia to +10 den isxyei se kamia periptwsi!Osoi diatrofologoi to lene ayto einai gia ta mpaza kai den mporoun na legontai epistimones!

Gia na sas dwsw ena paradeigma an 2 einai 1.80 kai 80 kila aytos pou exei to ligotero lipos kai einai pio gymnasmenos einai se kalyteri moira apo ton allon pou exei mono lipos!!!!

 

Me liga logia paizoun rolo ta eksis:

1.eidos skeletou

2.posotita lipous

3."posotita" mywn

H analogia aytwn twn 3 prosferei ta swsta apotelesmata!

 

Me liga logia na sas dwsw ena paradeigma panw se mena!

O skeletos mou thewreite "barys" kai exw arketi myiki maza ek genetis!Taytoxrona to pososto lipous sto swma mou einai 6%-8%.Mporei na nomisete apo tin perigrafi oti tha fainomai poly adynatos alla oxi.Eimai kanonikos!

Twra tha mou pei kapoios pws mporei na kanei kaneis aytes tis metriseis!

Pantws se gymnastiria den ginontai swsta(ektos apo kamia eksairesi an kai pali xlwmo)!Ta perissotera exoun mixanimata tou k***u gia tis metriseis tous pou einai "mpakalistika" kai briskontai ekei mono gia effe!An to psaksete ligo yparxoun eidika ergastiria gia tetoies metriseis!Ayta legontai ERGOMETRIKA!An psaksete tha breite kapoia!Ekei tha mporesete na kanete oles sas tis metriseis aksiopista!Alla einai ligo akriba!

 

Ayto peri "kapsimo" twn mywn isxyei!Alla oxi mono sta gymnastiria(parolo pou einai megalo to pososto "kammenwn" ekei logw asxetosynhs kapoiwn gymnastwn h' anefthinotitas twn askoumenwn pou pane na to paiksoun kapoioi) alla kai se athlimata opws stibos,mpasket,podosfairo k.a.!An thelete leptomereies panw se tetoia themata mporeite na me rwtisete.Prospathw na ta lew poly apla gia na min ginontai pareksigiseis!

 

 

Sorry gia to diplo post alla piga na kanw edit kai patisa latrhos koumpi!!Kapoios mod na sbisei to proigoumeno please!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

...και αφού λέει ο καθένας πως είναι, ας πως και γω. Είμαι 1,93 και 79-83 κιλά (παίζει από μέρα σε μέρα...). Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν μαύρο χάλι, στο ίδιο ύψος αλλά γύρω στα 100 κιλά και όλο λίπος. Δεν έχω μετρήσει το ποσοστό λίπους στο σώμα μου αφού στο παρηκμαϊκό γυμναστήριο που πάω δεν έχουν τέτοια κόλπα. Μια ζυγαριά και πολύ τους είναι. Πάλι καλά που είναι 35 ευρώ δηλαδή... Runner 6%-8% λίπος είναι πολύ, πολύ καλό ποσοστό. Αν βρω κάπου να το μετρήσω ελπίζω να έχω και γω τόσο.

Τώρα πού θα βρω αυτά τα ειδικά εργαστήρια ένας Θεός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...