PDA

View Full Version : Εγκλήματα Vs Στο παρά πέντε

jim19
26 Μάι. 2007, 21:27
Ποια απο τις 2??Η μια πριν μερικα χρονια στον ΑΝΤ1,που προσωπικα τη βλεπω και στις επαναληψεις,και ευχαριστιεμαι,και η αλλη του ΜΕΓΚΑ,που μεσα σε 2 χρονια εφερε τα πανω-κατω.

Xourxoulitsos
26 Μάι. 2007, 21:34
Argh, -1 στο παρα5, τα εγκλήματα ήθελα

_Crazygirl_
26 Μάι. 2007, 21:48
Αν μου έλεγες να διαλέξω την περασμένη χρονιά , θα προτιμούσα Παρά5.

Μετά την φετινή ''κοιλιά'' της σειράς , έπεσε κάπως...

οπότε ψηφίζω ΣΩΣΩ και Εγκλήματα :up:

jim19
26 Μάι. 2007, 21:58
Δεν θα ψηφισω ακομα.Περιμενω να τελειωσει το Παρα 5 ωστε να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

stroggoff
26 Μάι. 2007, 22:06
Κατ'αρχήν... δεν θεωρώ κακή κωμική σειρά το Παρα πέντε. Κάθε άλλο, ξεκίνησε δειλά, ωρίμασε και καθιερώθηκε, απέκτησε αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση (ίσως παραπάνω από όσο ήταν απαραίτητο), και συνεχίζει να προσφέρει γέλιο ακόμα και κοντά στο φινάλε.

Αλλά για μένα πιο δύσκολο δίλλημα θα ήταν Σαβ/μένες VS Εγκλήματα. Γιατί τώρα:

Χαλαρά Εγκλήματα. By far.

just_a_comment
26 Μάι. 2007, 23:12
εκει που τα εγκλήματα υπερτερούν του παρα5 είναι ότι το χιουμορ τους ήταν πιο συνεκτικο: εννοώ ότι ήταν καθαρά "μαυρο" και καυστικό και έκανε πολύ ξεκάθαρο το κλίμα της σειράς. αντίθετα το παρα5 ακροβατεί ανάμεσα σε πάρα πολλά στυλ και υπάρχουν φορές που κινδυνεύει να "χάσει την μπάλα".
από την άλλη το παρα5 έχει κάποιες εξαιρετικά ποιοτικές στιγμές, κινηματογραφικού επιπέδου, που κάνουν τις σειρές της προηγούμενης δεκαετίας (όπως τα εγκλήματα) να φαίνονται ερασιτεχνικές ως προς την αισθητική.
επίσης νομίζω πως και οι δύο σειρές είχαν από έναν δεύτερο κύκλο που τραβούσε προς τα άκρα (και το σουρεαλισμό) κάποια πράγματα στην πλοκή, πράγμα όχι απαραίτητα κακό αλλά ίσως λίγο κατώτερο ποιοτικά σε σχέση με τον πρώτο κύκλο.
για προσωπικούς και υποκειμενικούς περισσότερο λόγους προτιμάω τους χαρακτήρες του παρα5 (αν και πιστεύω πως τουλάχιστον η τεχνική και αισθητική υπεροχή είναι αρκετά αντικειμενική)

bored01
27 Μάι. 2007, 00:07
Χαλαρά Εγκλήματα.;) Η καλύτερη κωμική σειρά ever! :happy: Σωσώ θεά, η καλύτερη κακιά της ελληνικής τηλεόρασης...:rolleyes: Έξυπνο, καυστικό χιούμορ, ωραίες ατάκες, σκηνές και χαρακτήρες με πολύ γελιο (Φώτης Κουτσούμπας, Κορίνα, Τζώνυ κ.λ.π) και μια στοιχειώδη αγωνία.

Το Παρά 5 έχει καταντήσει καθαρά αστυνομική σειρά με διάχυτο κωμικό στοιχείο, χωρίς όμως να λύνεσαι από τα γέλια... Ίσως να γελάσεις λίγο με καμια βλακεία της Ντάλιας και της Θεοπούλας... Τίποτα το ιδιαίτερο. Περισσότερο παρακολουθούμε τις εξελίξεις. + το ότι για πολλά επεισόδια έκανε κοιλιά...:(
Ως προς τη σκηνοθεσία και τη παραγωγή εννοείται ανώτερο το Παρα 5 αλλά μιλάμε για άλλες εποχές τότε. Τα Εγκλήματα δεν είχαν μία ΤΙΜ να δίνει τα εκατομμύρια για τις διαφημίσεις... Εξάλλου νομίζω πως ο σκηνοθέτης είναι ο ίδιος.:worry:

filippos
27 Μάι. 2007, 00:23
ξεχάσατε την επιλογή "και τα 2"
εμένα μου αρέσουν και τα 2

sofi-k
27 Μάι. 2007, 00:27
Εγκληματα δαγκωτο!!! Ενας κι ενας λεμε οι χαρακτηρες! Σωσω το προτυπο μου!:up: :respect: :respect: :respect: :respect:

DENIOR
27 Μάι. 2007, 00:43
Τα «Εγκλήματα» είναι ίσως η κορυφαία κωμική σειρά,με μη αυτοτελή επεισόδια,της ελληνικής τηλεόρασης. Οι ατάκες είναι μοναδικές,το σενάριο καθηλωτικό,οι σκηνές απίστευτα κωμικές.

htrul18
27 Μάι. 2007, 01:04
Κατ'αρχήν... δεν θεωρώ κακή κωμική σειρά το Παρα πέντε. Κάθε άλλο, ξεκίνησε δειλά, ωρίμασε και καθιερώθηκε, απέκτησε αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση (ίσως παραπάνω από όσο ήταν απαραίτητο), και συνεχίζει να προσφέρει γέλιο ακόμα και κοντά στο φινάλε.

Αλλά για μένα πιο δύσκολο δίλλημα θα ήταν Σαβ/μένες VS Εγκλήματα. Γιατί τώρα:

Χαλαρά Εγκλήματα. By far.

Συμφωνώ απόλυτα!

Χαλαρά Εγκλήματα. Η καλύτερη κωμική σειρά ever! Σωσώ θεά, η καλύτερη κακιά της ελληνικής τηλεόρασης... Έξυπνο, καυστικό χιούμορ, ωραίες ατάκες, σκηνές και χαρακτήρες με πολύ γελιο (Φώτης Κουτσούμπας, Κορίνα, Τζώνυ κ.λ.π) και μια στοιχειώδη αγωνία.

Να μη ξεχνάμε τον παππού Αριστείδη... :p

John_Locke
27 Μάι. 2007, 01:25
Εγκληματα..!

Αλεκαρας!!

gkr41
27 Μάι. 2007, 01:40
Εγκλήματα με χαοτική διαφορά

Τα «Εγκλήματα» είναι ίσως η κορυφαία κωμική σειρά,με μη αυτοτελή επεισόδια,της ελληνικής τηλεόρασης. Οι ατάκες είναι μοναδικές,το σενάριο καθηλωτικό,οι σκηνές απίστευτα κωμικές.
Ηρέμησε. Σιγά το σενάριο :p

aoratos
27 Μάι. 2007, 01:52
+10 Εγκλήματα....

nxbest
27 Μάι. 2007, 02:04
Εγγλήματα χωρις δευτερη σκεψη... Οι διάλογοι/δηλητηριο μεταξυ Σωσως-Κορινας, Κορινας-Φλώρας, Σωσως-Πεπυς εχουν μεινει στην ιστορια.. Εχω ολα τα επειδοδια σε dvd και τα βλέπω ανετα ακομη και μετα απο τοσα χρονια...

sofi-k
27 Μάι. 2007, 02:21
Ηρέμησε. Σιγά το σενάριο :pΕ, πως. Εσυ δεν ειχες αγχος ποτε θα σκοτωσει η Σωσω τον Αλεκο;:lol:

Mbokota
27 Μάι. 2007, 03:08
ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ δαγκωτό
Εννοείται. Χαρακτήρες διαχρονικοί. Ειδικά ΣΩΣΩ και ΚΟΡΙΝΑ έλυναν και έδεναν στη σειρά. Κορυφαία και άφησε εποχή. Ακόμη και στην επανάληψη δε χορταίνεις να τη βλέπεις. Ενω το Παρα πέντε έχει χάσει πάρα μα πάρα πολύ από πέρυσι. Άρα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ και πάλι ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ:respect: :yahoo: :up:

gaurosgate7
27 Μάι. 2007, 09:35
απλα το χιουμορ στο παρα πεντε δεν ειναι κ τιποτα το ιδιαιτερο!ειναι ατακες της οποιες ολοι μας τις χρησιμοποιουμε απλα το αστειο βρισκεται στα προσωπα που τις λενε!κ σαν σειρα δεν ειναι κ τοσο φοβερη ειναι μια σειρα που ολοι μας μικροι καναμε λιγο τους ντεντεκτιβ!τα εγκληματα συνδοιαζουν καυστικο χιουμορ κ καλυτερς ατακες!ολα τα λεφτα σωσω,κορινα κ παππους!

Demis_CY
27 Μάι. 2007, 09:41
Εγκλήματα by far !

DENIOR
27 Μάι. 2007, 13:16
Εγκλήματα με χαοτική διαφορά

Ηρέμησε. Σιγά το σενάριο :p

Είχε πάντα πολλά ανοικτά μέτωπα.
Την παράνομη σχέση του Αλέκου και της Φλώρας,τις απόπειρες της Σωσώς να σκοτώσει τον σύζυγό της,τον κρυφό γάμο του Αριστείδη και της Μάχης,τον δεσμό του γιατρού και της Κορίνας και αρκετά άλλα.

Από το σημείο μάλιστα που εμφανίζεται ο Τζόνι,η σειρά γίνεται ακόμα πιο διασκεδαστική.

gaurosgate7
27 Μάι. 2007, 14:48
καλα στο παρα πεντε εχει εναλλαγες?την μια βρισκουν στοιχεια την αλλη πεφτουν πανω τους κακους!απλα το θεμα ειναι οτι το παρα πεντε απευθυνεται κυριως σε νεαρα παιδακια!σε αντιθεση με τα εγκληματα που περιελαμβανε ολες τις ηλικιες!

charmed_powers
27 Μάι. 2007, 15:28
Εγκληματα απο μενα!Τι να λεμε τωρα...?
Πολυ καλο και το Παρα5 αλλα τα Εγκληματα ειχαν απιστευτο γελιο...

Η σκηνη που θυμαμαι περισσοτερο ειναι οταν η Σωσω επαιρνε τηλεφωνο τους αλλους και τους εκανε φαρσες:lol:
Ειδικα οταν πηρε την Κορινα:lol::respect:

dv85
27 Μάι. 2007, 17:04
Εγκληματα απο μενα!Τι να λεμε τωρα...?
Πολυ καλο και το Παρα5 αλλα τα Εγκληματα ειχαν απιστευτο γελιο...

Η σκηνη που θυμαμαι περισσοτερο ειναι οταν η Σωσω επαιρνε τηλεφωνο τους αλλους και τους εκανε φαρσες:lol:

Τι μου θύμισες τώρα...:lol:
Σωσώ: Πιάσε το κεφάλι σου..
Αχιλλέας: Τι θα κερδίσω;
Σωσώ: Πιάστο που σου λέω..
Αχιλλέας: (Ψάχνει το κεφάλι του..κλασσικά:) )
Σωσώ:Το βρήκες το κέρατο;:lol:

Θα απαντούσα και τα 2 αν υπήρχε η επιλογή...αλλά προβάδισμα δίνω στα Εγκλήματα. Πάντως και τα 2 είναι άπαιχτα..ίσως οι καλύτερες σειρές των τελευταίων 15 χρόνων.

mplip^
27 Μάι. 2007, 20:39
μην ακουω αηδιες

εγκληματα

το παρα5 μονο σειρα δεν ηταν

stamatis3133
27 Μάι. 2007, 21:48
Μακραν τα Εγκληματα,γιατι οχι μονο ηταν καλη σειρα αλλα την ξαναβλεπεις κιολας.
Ενω το παρα5 μολις τελειωσει δεν θελω ουτε να το ξανακουσω!

Katy
27 Μάι. 2007, 21:55
ξεχάσατε την επιλογή "και τα 2"
εμένα μου αρέσουν και τα 2

+1 ...

DesertSMisSRaiN
27 Μάι. 2007, 22:35
Μα χρειάζεται δημοσκόπηση;;

Καλό το Παρα 5 δε λέω, αλλά όχι και να το συγκρίνουμε με τα Εγκλήματα... τα οποία και δε σταμάτησαν λεπτό να έχουν πλάκα, και επαναλήψεις δεν έβαζαν κάθε λίγο και λιγάκι και την υπόθεση δεν κούραζαν με τα ίδια και τα ίδια...

Final word: Εγκλήματα ΔΑΓΚΩΤΟ!!

Σωσώ for life!! :respect:

Σωσώ: Που**να!!
Κορίνα: Ναι, η ίδια. Παρακαλώ.

:lol: :lol: :lol:

Aeikinitos
28 Μάι. 2007, 02:02
ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ! Η 1η σειρά by far! Τι συγκρίνουμε... Ακόμα κι ο Καπουτζίδης θα έλεγε "Εγκλήματα"....

jim19
28 Μάι. 2007, 21:28
Μα χρειάζεται δημοσκόπηση;;

Καλό το Παρα 5 δε λέω, αλλά όχι και να το συγκρίνουμε με τα Εγκλήματα... τα οποία και δε σταμάτησαν λεπτό να έχουν πλάκα, και επαναλήψεις δεν έβαζαν κάθε λίγο και λιγάκι και την υπόθεση δεν κούραζαν με τα ίδια και τα ίδια...

Final word: Εγκλήματα ΔΑΓΚΩΤΟ!!

Σωσώ for life!! :respect:

Σωσώ: Που**να!!
Κορίνα: Ναι, η ίδια. Παρακαλώ.

Καλα μιλαμε εκει ειχα λυθει στα γελια,κορυφαια σκηνη.

ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ! Η 1η σειρά by far! Τι συγκρίνουμε... Ακόμα κι ο Καπουτζίδης θα έλεγε "Εγκλήματα"....

Να σου πω την αληθεια και εγω το πιστευω αυτο που λες.

captum
28 Μάι. 2007, 21:55
Μεταξύ των δύο, "Εγκλήματα" γιατί ήταν καθαρή μαύρη κωμωδία. Βέβαια δεν είχα δει ποτέ όλα τα επεισόδια με τη σειρά, ειδικά του δεύτερου κύκλου. Αλλά με τις επαναλήψεις κάλυψα τα κενά.

Μερικές από τις πολλές φάσεις:
Η Κορίνα με τη φίλη της γνωρίζουν έναν τύπο σε ένα μπαρ, και για να καταφέρουν να τον ξαναδούν, αφήνουν πριν φύγουν διάφορα αντικείμενα στο τραπέζι (πχ. αναπτήρα, κραγιόν, μέχρι και παπούτσι...) Και μετά, όταν φτάνουν σπίτι της Κορίνας τη ρωτάει η φίλη της:
"Καλά, τώρα πώς θα βρει τη διεύθυνσή μας να μας τα φέρει;"
Κορίνα: "Μην ανησυχείς, άφησα και λογαριασμό του ΟΤΕ!" :lol::lol:

Επίσης:
Η "απαχθείσα από εξωγήινους" Φλώρα είναι παγιδευμένη στο δωμάτιο του παππού και μιλάει με τον Αχιλλέα μέσω της ενδοεπικοινωνίας:
Αχιλλέας: "Τι βλέπεις;"
Φλώρα: κοιτάζοντας τον Αριστείδη: "Έναν εξωγήινο! Είναι απαίσιος!"
Αριστείδης: πρρρρ...
Φλώρα: κλείνοντας τη μύτη της: "Βοήθεια, μου εξαπολύει δηλητηριώδη αέρια!" :lol::lol:

trela7
28 Μάι. 2007, 21:59
Εγκληματα δαγκωτο!!! Ενας κι ενας λεμε οι χαρακτηρες! Σωσω το προτυπο μου!:up: :respect::respect:

ωχ... :worry: :worry: πως το εννοεις αυτο;;; :p

συμφωνω απολυτα!!! η σωσω ηταν κορυφη, οπως και γενικα η σειρα βεβαια που δεν χορταινω να την βλεπω οποτε τη βαζει, μαζι με τους δυο ξενους, που αγαπω τα μαλα επισης!!!!
απιθανη σκηνη (ο ξαδελφος ηλιας κανει επισκεψη μαζι με την κορινα και το φωτη στο σπιτι του αλεκου και της σωσως που θα γινουν οι κουμπαροι του ζευγαριου):
ηλιας: κουμπαρα, ευχαριστουμε παρα πολυ, να ειστε καλα, χαρηκαμε που σας γνωρισαμε, θα σας ξαναρθουμε!
σωσω: μη με απειλεις εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: ελιωσα!!!

και φυσικα στην ιδια σκηνη στην αρχη που μπαινουν μεσα και λεει η σωσω: καθηστε, παρακαλω, στον καναπε, χαμου, οπου ειστε μαθημενοι!!!!!!!!!! :lol:

alexzzz
29 Μάι. 2007, 00:06
Κλάσεις ανώτερα τα "Εγκλήματα". Για μένα πολλές σειρές είναι καλύτερες από το "παρά 5", δεν καταλαβαίνω τι του βρίσκετε.

stroggoff
29 Μάι. 2007, 00:17
Για μένα πολλές σειρές είναι καλύτερες από το "παρά 5", δεν καταλαβαίνω τι του βρίσκετε.

Σκέψου το σε σχέση με το φετινό ή περσινό ανταγωνισμό και θα καταλάβεις νομίζω. ;)

Πολύ καλή φάση στα Eγκλήματα: η Κορίνα πληροφορείται το θάνατο του γιατρού που αγαπούσε. Παίρνει ένα περίλυπο ύφος, παίρνει ένα ποτήρι με ουίσκι και ανοίγει το ραδιόφωνο, από το οποίο ακούγεται στη διαπασόν:
οχι θα κάτσω να σκάσω, όχι θα κάτσω να σκάσω, τι λες καλέ τι λες καλέ που θα πεθάνωωωωωωωω
Και αμέσως αλλάζει διάθεση και αρχίζει να χορεύει.

Άλλη πολύ καλή ιδέα: o Αλέκος και η Φλώρα σκέφτονται μια πιθανή συζήτηση τους μετά το σεξ. Ανάλογα με το ποιος κάνει τη σκέψη, αυτός βρίσκεται στην τρίχα και μιλάει με υφάκι, ενώ ο άλλος βρίσκεται σε ασούμπαλη κατάσταση και είναι εντελώς κακόμοιριασμένος.

alexzzz
29 Μάι. 2007, 00:24
Σκέψου το σε σχέση με το φετινό ή περσινό ανταγωνισμό και θα καταλάβεις νομίζω. ;)

Αν το σκεφτώ έτσι τότε θα προτιμήσω το 50-50 που το θεωρώ 1000 φορές καλύτερο, συνεχίζει στον περσινό ρυθμό και έχει σχεδόν κάθε εβδομάδα καινούριο επεισόδιο.

stroggoff
29 Μάι. 2007, 00:27
Νομίζω έχεις το δικαίωμα να προτιμήσεις ό,τι θέλεις και να θεωρείς ό,τι θέλεις. Εγώ αναφερόμουν στο ...πολλές.

alexzzz
29 Μάι. 2007, 00:30
Αν εννοείς τις υπόλοιπες σειρές την ίδια τηλεοπτική χρονιά, συμφωνώ μαζί σου.
Αν εννοείς γενικά τότε διαφωνώ.

stroggoff
29 Μάι. 2007, 00:32
Ήδη το ανέφερα. Φετινός και περσινός ανταγωνισμός

alexzzz
29 Μάι. 2007, 00:33
Ήδη το ανέφερα. Φετινός και περσινός ανταγωνισμός

Ναι όντως το είπες. Δεν το είδα.

bored01
29 Μάι. 2007, 01:59
Κορυφαίες φάσεις επίσης στα Εγκλήματα ήταν στο ταξίδι στη Μάλτα όπου η Σωσώ είχε πάει στο μουσείο των βασανιστηρίων και φαντασιονόταν τον Αλέκο στη θ'εση του θύματος, ή τη κατάμαυρη κούνια του μωρού της!:lol:

DesertSMisSRaiN
29 Μάι. 2007, 02:23
απιθανη σκηνη (ο ξαδελφος ηλιας κανει επισκεψη μαζι με την κορινα και το φωτη στο σπιτι του αλεκου και της σωσως που θα γινουν οι κουμπαροι του ζευγαριου):
ηλιας: κουμπαρα, ευχαριστουμε παρα πολυ, να ειστε καλα, χαρηκαμε που σας γνωρισαμε, θα σας ξαναρθουμε!

και φυσικα στην ιδια σκηνη στην αρχη που μπαινουν μεσα και λεει η σωσω: καθηστε, παρακαλω, στον καναπε, χαμου, οπου ειστε μαθημενοι!!!!!!!!!! :lol:

Γιατί, που είχε πάρει ο ύπνος την Κορίνα και την ξυπνήσανε για να φύγουν και με τα μάτια μισόκλειστα πετάει "15000 παιδιά ο καθένας"...

και πιο μετά όταν η Σωσώ τους ευχαριστούσε (και καλά για την επίσκεψη) η Κορίνα πετάει το θεϊκό, "Σώπα καλέ, δεν κάναμε και τίποτα!"

:respect:

alexzzz
29 Μάι. 2007, 02:24
Κορυφαίες ήταν και οι ατάκες του παππού

sofi-k
29 Μάι. 2007, 02:25

Χαχαχαχα αυτη η σκηνη μου εχει μεινει! ΘΕΑ! Προσκυνω:lol:

CineFreak
29 Μάι. 2007, 08:37
Διαλέγω ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ...

πιο σφιχτοδεμένο σενάριο, πιο καλογραμμένοι χαρακτήρες, δηλητηριώδες χιούμορ, φόνοι, έρωτες, ιντριγκες, μία υπέροχη "χαρούμενη *****"(Κορίνα), η καλύτερη κακιά της ελληνικής τηλεόρασης(Σωσώ), η πρώτη φορά που αποθεώθηκε η τρίτη ηλικία (Μάχη-Παππούς), το δίδυμο Σταύρου Νικολαίδη (Μιχαλάκης) - Βασίλη Χαραλαμπόπουλου (Τζόνι), οι μετα-θάνατον αναφορές,
kinky sex, ευρηματικές απόπειρες δολοφονίας, ακόμα και οι τιτλοι έναρξης, ηταν σημείο αναφοράς για όλες τις επόμενες σειρές ...

ΑΞΕΧΑΣΤΟΙ και ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ !!!!

maria24
29 Μάι. 2007, 08:54
Εγκληματα!

ο Καπουτζιδης ειναι απλα ανυποφορος... ασε που ο ρολος του "καλου-σεμνου-ταπεινου παιδιου" δεν του παει καθολου..

jim19
29 Μάι. 2007, 09:20
Εγκληματα!

ο Καπουτζιδης ειναι απλα ανυποφορος... ασε που ο ρολος του "καλου-σεμνου-ταπεινου παιδιου" δεν του παει καθολου..

Ε σε αυτο ισως δεν υπερβαλεις!!χαχαχαχα:lol:

Pasalimani
29 Μάι. 2007, 10:56
egglimata xalara,i oli atmosfaira kai to pws mplekane oi xaraktires metaksy tous itan monadika.episis to poso dynato senario eixe fanike apo tous ithopoious,oloi tous poly kaloi ithopoioi alla kaneis tous to "onoma" pou tha traviksei kosmo na to dei.kai epsaxne kai neous ithopoious.eixan trelo casting.giati oi mikroi pou paiksane ekei o tzoni kai o mixalakis synexisan petyximena,eidika o prwtos.apo ta megalytera kwmika talenta vgike apo ta egglimata

Bayern7
29 Μάι. 2007, 12:37
Giati den milaei kanenas apo tous 23 neanies pou pshfisan para5? :P

jim19
29 Μάι. 2007, 12:53
Giati den milaei kanenas apo tous 23 neanies pou pshfisan para5? :P

Και επισης αυτοι που ψηφισανε καμια απο τις 2,που ειναι???Χαθηκανε???:lol: :lol: :lol:

jim19
29 Μάι. 2007, 14:22

Ποιος ξεχναει τη σκηνη που δειχνει,οτι ο ιδιος ψαρευει μες το δωματιο,και αυτα που λεει.Βεβαια αποδειχθηκε ο πιο εξυπνος και πονηρος.Θυμηθητε τοτε που κυκλοφορουσε με μια ασπρη μασκα....:p :p και τρυγυρναγε απο δω και απο κει.

alexzzz
29 Μάι. 2007, 14:33
Που κοιτούσανε το παιδί και μπαίνει ο παππούς και ρωτάει: "Ποιανού είναι αυτό;"
και του απαντάνε νευριασμένα "Του γείτονα" και λέει αυτός "Ε, βέβαια... για του γείτονα μοιάζει"

trela7
29 Μάι. 2007, 15:10
καλα αν κατσω να θυμηθω σκηνες απο τα εγκληματα, δε θα ξερω ποια να πρωτογραψω... μιλαμε για απιθανη σειρα!!!
άλλη μια που μου ηρθε ειναι οταν αρχιζαν ενας ενας να... την κανουν απο λαθη της σωσως :D που ειχε πεθανει ο μιχαλακης και ηταν η σειρα του τζονι... εμφανιστηκε λοιπον ο μιχαλακης με το σαβανο και ο τζονι απορουσε πως μπορουσε να τον δει, μολονοτι ηταν ζωντανος!!! και του λεει ο μιχαλακης: "αυτο το χαρισμα το εχουν μονο οι μελλοθανατοι(να βλεπουν τους νεκρους). και του λεει ο τζονι το θεικο: αυτο το χαρισμα σας στα μουτρα τα δικα σας!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ειχα πεσει κατω... :lol: :lol: :lol:

gaurosgate7
29 Μάι. 2007, 17:39
μην στεναχωριεσαι σε λιγο θα την ξαναβαλουν!φοβερη σειρα αλλα την χουμε σκυλοβαρεθει!:lol: :lol:

alexzzz
29 Μάι. 2007, 17:47
μην στεναχωριεσαι σε λιγο θα την ξαναβαλουν!φοβερη σειρα αλλα την χουμε σκυλοβαρεθει!:lol: :lol:

ναι, πρώτη φορά θα το ξανακάνουν :p

CakeNet
29 Μάι. 2007, 19:53
Κι εγώ πλέον νομίζω ότι καλύτερη σειρά ήταν τα Εγκλήματα!

Φοβερό γέλιο και χωρίς όλες αυτές τις επαναλήψεις!

Αλήθεια, ποιος το είχε γράψει; Έγραψε κάποια άλλη σειρά μετά τα εγκλήματα;

captum
29 Μάι. 2007, 21:07
Ο Λευτέρης Παπαπέτρου (είχε συνεργαστεί με τον Αλ. Ρήγα στο Ντόλτσε Βίτα).

Μετά είχε κάνει το "Είσαι το Ταίρι μου".

jim19
30 Μάι. 2007, 22:43
Ο Λευτέρης Παπαπέτρου (είχε συνεργαστεί με τον Αλ. Ρήγα στο Ντόλτσε Βίτα).

Μετά είχε κάνει το "Είσαι το Ταίρι μου".

Σοβαρα??Κρινοντας απο το αποτελεσμα,εχει κανει επιτυχιες στο ενεργητικο του.Εγω βεβαια το "Είσαι το Ταίρι μου'' εβλεπα μονο.Η οποια ειναι απο τις αγαπημενες μου σειρες.

Mbokota
31 Μάι. 2007, 01:58

Κάθε μέρα άλλαζαν χρονιά και έκοβαν βασιλόπιτες:
Παππούς: Πω πω πως πέρασε η χρονιά. Σαν χθές ήταν που μπήκε.
Φλώρα: Μα χθές ήταν.

Και ένα δωράκι (http://www.youtube.com/watch?v=ogzO6phT23g)

Lumens
31 Μάι. 2007, 02:08
Εγκλήματα, αλλά το γέλιο που έχω ρίξει με τους "Δυο Ξένους" δε συγκρίνεται με καμιά άλλη σειρά!

bored01
31 Μάι. 2007, 02:20

Kορυφαίο!!!:happy:

charmed_powers
31 Μάι. 2007, 13:42
Κάθε μέρα άλλαζαν χρονιά και έκοβαν βασιλόπιτες:
Παππούς: Πω πω πως πέρασε η χρονιά. Σαν χθές ήταν που μπήκε.
Φλώρα: Μα χθές ήταν.

ΧΑ!!!Η κορινα στο τελος "Δεν πηρα για το χαλι...Για τον Αλη πηρα!!!:p "

jim19
31 Μάι. 2007, 16:11
Παντως τα εγκληματα ηταν ομολογουμενως μια μαυρη κομοδια.Ενω το ΠΑΡΑ 5,δεν εχει τετοιο σεναριο.Ασχολειται με εντελως διαφορετικους ανθρωπους που παρ ολα αυτα συνδεονται με κατι.Απο τα Εγκληματα δεν υπηρχε επεισιδιο που να μη γελασω ειδικα με τη Σωσο,ενω το Παρα 5,σε μερικα επεισοδια για να μην πω στη πλειοψηφια του β κυκλου τα αστεια βγαινουν με το τσιγκελι,και τα περισοτερα ειναι ανοστα.Τα Εγκληματα ηταν τελειως διαφορετικα.Αληθεια ποσο ειχαν κρατησει??2 χρονια.Δεν θυμαμαι.Ενω το ΠΑΡΑ 5 ηταν για ενα χρονο και οπως ηταν φυσικο επαληθευτηκε για ακομα μια φορα πως ηταν σειρα που δεν επρεπε να συνεχισει,και ο Καπουτζιδης επρεπε αυτο να το ειχε αναλογιστει.Παντα η γνωμη μου,ετσι??Μην τα βαλω και με τους φαν.:lol: :lol: Αν και απο οτι φαινεταικαι απο τη δημοσκοπηση μαλλον τα Εγκληματα θα βγουν πρωτα και απο οτι προβλεπω με σημαντικα μεγαλη διαφορα!!

charmed_powers
31 Μάι. 2007, 16:22
Αληθεια ποσο ειχαν κρατησει??2 χρονια.Δεν θυμαμαι.Ενω το ΠΑΡΑ 5 ηταν για ενα χρονο και οπως ηταν φυσικο επαληθευτηκε για ακομα μια φορα πως ηταν σειρα που δεν επρεπε να συνεχισει,και ο Καπουτζιδης επρεπε αυτο να το ειχε αναλογιστει.Παντα η γνωμη μου,ετσι??
Ναι...2 απολαυστικοτατα χρονια κρατησε!:)
Χωρις να κουρασει κανοντας "κοιλια" οπως το Παρα5...;)

Αν και το επιπεδο του Παρα5 και κοιλια που εκανε ηταν ακομα πολυ ψηλοτερο απο το επιπεδο ορισμενων αλλων(ο θεος να τις κανει)σειρων...

jim19
1 Ιούν. 2007, 00:53
Ναι...2 απολαυστικοτατα χρονια κρατησε!:)
Χωρις να κουρασει κανοντας "κοιλια" οπως το Παρα5...;)

Αν και το επιπεδο του Παρα5 και κοιλια που εκανε ηταν ακομα πολυ ψηλοτερο απο το επιπεδο ορισμενων αλλων(ο θεος να τις κανει)σειρων...

Συμφωνω μαζι σου.Απλα αν εμενε στον 1 χρονο,ισως μελλοντικα θα τη θυμομασταν ως μια απο τις κορυφαιες σειρες που εχουν περασει απο τη χωρα μας.Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν θα χαρακτηριστει ετσι απο τους περισσοτερους απο εμας.anyway

aimilios
1 Ιούν. 2007, 09:20
«Παρά Πέντε» 1η χρονία vs «Εγκλήματα»: Άσσος χαλαρά... ;)
«Παρά Πέντε» 2η χρονία vs «Εγκλήματα»: Διπλό λίγο πιο χαλαρά... :D

DesertSMisSRaiN
1 Ιούν. 2007, 10:44
Αυτοί οι τρεις που ψήφισαν "Κανένα από τα δύο" μπορούν να μας πουν ποια θεωρούν καλύτερη σειρά; Γιατί το κόβω να μας έρχεται κανένα "Θα Βρεις το Δάσκαλό Σου" και να χάνουμε ομαδικά το φως μας.

anna_
1 Ιούν. 2007, 14:27
Εγκλήματα :) :) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kaveiros
1 Ιούν. 2007, 14:37
Εγκλήματα...!! (Εύκολα, καλύτεροι ηθοποιοί - καλύτερες ατάκες)

show
1 Ιούν. 2007, 16:50
Εγκλήματα χωρίς δεύτερη σκέψη. :) Το Παρα Πέντε το βαριέμαι.

jim19
1 Ιούν. 2007, 17:21
Αυτοί οι τρεις που ψήφισαν "Κανένα από τα δύο" μπορούν να μας πουν ποια θεωρούν καλύτερη σειρά; Γιατί το κόβω να μας έρχεται κανένα "Θα Βρεις το Δάσκαλό Σου" και να χάνουμε ομαδικά το φως μας.

Την ιδια απορια εχω και εγω.Εχω ξανα ερωτησει αλλα απαντηση δεν πηρα!!!!!:lol: :lol: :lol:

Bayern7
2 Ιούν. 2007, 12:25
«Γούστα» είπε ο πίθηκος και έφαγε το σαπούνι.
Δεν είναι και από τις πιο εύκολες σειρές για να αγαπήσεις, τα εγκλήματα.
(καλά το παρα 5 είναι για παιδάκια)

keftes
3 Ιούν. 2007, 19:51
Εγκλήματα Εγκλήματα Εγκλήματα!!:up: :up: :respect: :respect: :yahoo: :yahoo: ειχαν τρομερο γελιο!

το παρα πεντε το βλεπω μονο και μονο για να δω πως θα εξελιχθει η υποθεση...

jim19
3 Ιούν. 2007, 21:37
Εγκλήματα Εγκλήματα Εγκλήματα!!:up: :up: :respect: :respect: :yahoo: :yahoo: ειχαν τρομερο γελιο!

Και εγω για τον ιδιο ακριβως λογο.Πιστευω ομως και οι περισσοτεροι απο εμας.:rolleyes:

ALekz182
3 Ιούν. 2007, 22:14
Απο ποιον να ξεκινησεις και σε ποιον να τελειωσεις στα εγκληματα?Με θεο τον Μπαρμπα αριστειδη!Το παρα πεντε θα συμφωνησω με τον Bayern7 οτι ειναι πιο παιδικο,πιο "γελοιο",φετος δεν το εχω παρακολουθησει και πολυ,θεωρω πως απο την στιγμη που "εξαναγκασαν" τον καπουτζιδη να το συνεχισει εχει,λιγο εως πολυ, forced humor πλεον...

Mbokota
4 Ιούν. 2007, 00:35

Ακριβώς. Και ελικρινά εκνευρίζομαι που σε όλες τις εκπομπές που επαναλαμβάνουν την άλλη μέρα τα του παρα πέντε πάντα λένε "Μα τι γέλιο που έριξα εχθές" "Κορυφαίο το χθεσινο" "Απ΄τα καλύτερα". Και ειλικρινά το επεισόδιο ήταν άθλιο. Ατάκα δε σταύρωνες. Μόνο πλοκή. Που θα μας πετάξει το κουλό στο τέλος και θα τον κράζουν όλοι. Κακώς το συνέχισε φέτος. Αλλά βλέπεις το χρήμα είναι τόσο γλυκό. Η πρόφαση της παρέας είναι δήθεν, γιατί άνετα μπορούν να συναντιούνται όλοι τους.

keftes
4 Ιούν. 2007, 00:42
Ακριβώς. Και ελικρινά εκνευρίζομαι που σε όλες τις εκπομπές που επαναλαμβάνουν την άλλη μέρα τα του παρα πέντε πάντα λένε "Μα τι γέλιο που έριξα εχθές" "Κορυφαίο το χθεσινο" "Απ΄τα καλύτερα". Και ειλικρινά το επεισόδιο ήταν άθλιο. Ατάκα δε σταύρωνες. Μόνο πλοκή. Που θα μας πετάξει το κουλό στο τέλος και θα τον κράζουν όλοι. Κακώς το συνέχισε φέτος. Αλλά βλέπεις το χρήμα είναι τόσο γλυκό. Η πρόφαση της παρέας είναι δήθεν, γιατί άνετα μπορούν να συναντιούνται όλοι τους.
ετσι οπως τα λες ειναι:mad: :( :mad:
Καθε Τριτη στο σχολειο μου ολη μιλανε για παρα πεντε και λενε τι γέλιο που έριξα εχθές,κορυφαιο το χθεσινο κλπ!:X :X και εγω απορω:confused: :confused:
Μονο η πλοκη εχει καποιο ενδιαφερον απο χιουμορ ειναι κρυο και ανουσιο...

jim19
4 Ιούν. 2007, 00:45
ετσι οπως τα λες ειναι:mad: :( :mad:
Καθε Τριτη στο σχολειο μου ολη μιλανε για παρα πεντε και λενε τι γέλιο που έριξα εχθές,κορυφαιο το σχεσινο κλπ!:X :X και εγω απορω:confused: :confused:
Μονο η πλοκη εχει καποιο ενδιαφερον απο χιουμορ ειναι κρυο και ανουσιο...

Νομιζω,λιγο υπερβαλλουμε.Υπηρχαν και επεισοδια του δευτερου κυκλου που ειχαν ατακες.Απλα ειναι συγκριτικα περιορισμενες σε σχεση με αυτες του πρωτου κυκλου.

charmed_powers
4 Ιούν. 2007, 00:47
Ενταξει βρε παιδια...σε ορισμενους αρεσει το Παρα5 και πραγματικα γελανε!
Δεν καθονται να το συγκρινουν με την "ταδε" σειρα για να βγαλουν συμπερασμα...
Προσωπικα μου αρεσει πολυ και γελαω αρκετα...αυτο μου φτανει!
Τωρα αν σε ενα επεισοδιο ειπε 3 ατακες λιγοτερες απο οτι ειπε στο προηγουμενο η απο τις ατακες μιας αλλης σειρας δεν θα το κανω και θεμα!

jim19
20 Ιούν. 2007, 00:01
Εγκληματα λογω Κορινας με το τροπο που επαιζε.Σοσω ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ΚΑΚΙΑ.Παπου Αριστειδη,αν δεν κανω λαθος.Και γενικα το σεναριο..Οχι βεβαια οτι και το αλλο δεν ειχε απλα πολλοι λογοι οπως συνεχεις επαναληψεις με κουρασαν.Χωρις βεβαια να θελω να πω οτι το Παρα 5 ηταν μια χαλια σειρα.

Τα εγκληματα τα βλεπω με χαρα καθε καλοκαιρι που τα δειχνουν.

charmed_powers
20 Ιούν. 2007, 00:34
Σαν συνολο μπορει τα Εγκληματα να εχουν αφησει μια πιο καλη αναμνηση(οχι σε ολους) αλλα το τελευταιο επεισοδιο του Παρα5 δεν το αλλαζω με τιποτα:)
Αυτο το επεισοδιο το αγαπησα παρα πολυ.

Τον παταγο που εκανε το Παρα5 ομως(και δικαιολογημενα τον εκανε) δεν τον εχει κανει καμια αλλη ελληνικη σειρα.Οπως και να το κανουμε αγαπηθηκε πολυ απ'ολες τις ηλικιες και αυτο εκανε τη διαφορα.

jim19
20 Ιούν. 2007, 00:38
Σαν συνολο μπορει τα Εγκληματα να εχουν αφησει μια πιο καλη αναμνηση αλλα το τελευταιο επεισοδιο του Παρα5 δεν το αλλαζω με τιποτα:)
Αυτο το επεισοδιο το αγαπησα παρα πολυ.

Τον παταγο που εκανε το Παρα5 ομως(και δικαιολογημενα τον εκανε) δεν τον εχει κανει καμια αλλη ελληνικη σειρα.Οπως και να το κανουμε αγαπηθηκε πολυ απ'ολες τις ηλικιες και αυτο εκανε τη διαφορα.

Συμφωνω μαζι σου.Αλλα κατι επρεπε να ψηφισω.Οσο για το παταγο σιγουρα εκανε.Και τετοια σαρωτικη οπως αποδειχτηκε επιτυχια αλλη σειρα δεν εχει κανει.Και ουτε προβλεπω να κανει καποιος κατι αμεσα...

charmed_powers
20 Ιούν. 2007, 00:50
Καλα και γω Εγκληματα ψηφισα;)

Αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον θα ψηφιζα και τα 2 αν υπηρχε η επιλογη!Ειχαν και τα δυο αξεχαστες στιγμες:)

egoeimai
21 Ιούν. 2007, 01:32
πραγματικά αυτές οι 2 σειρές είναι οι αγαπημένες μου όλων των εποχών (μαζί με απαράδεκτους!)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ :D

_Crazygirl_
21 Ιούν. 2007, 01:58
Αν μου έλεγες να διαλέξω την περασμένη χρονιά , θα προτιμούσα Παρά5.

Μετά την φετινή ''κοιλιά'' της σειράς , έπεσε κάπως...

οπότε ψηφίζω ΣΩΣΩ και Εγκλήματα :up:
Mετά και το τελευταίο επεισόδιο της Δευτέρας, αλλάζω γνώμη!

ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ λοιπόν! :respect:

Directx
21 Ιούν. 2007, 08:19
Εγκλήματα καθώς για μένα είναι υπόδειγμα "μαύρης κωμωδίας" :)

jim19
25 Ιούν. 2007, 12:14
Mετά και το τελευταίο επεισόδιο της Δευτέρας, αλλάζω γνώμη!

ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ λοιπόν! :respect:

Το τελευταιο επεισοδιο ηταν ψυχοπλακωτικο.Εντυπωση μου κανει...Νομιζω το αντιστοιχο στα εγκληματα ηταν ενα που εδειχνε οτι ειχαν παει στο παραδεισο και εδειχνε τις ζωες τους εκει??

Xourxoulitsos
25 Ιούν. 2007, 12:16
Και των Εγκλημάτων ήταν καταθλιπτικό. Δε θυμάμαι αν στο τέλος-τέλος έδειχνε που πήγαν στο παράδεισο ή πιο πριν, αλλά μιλάμε για πολύ κλάμα :p Έπαιζε και ένα ελληνικό τραγούδι ανάλογο

katergaris
25 Ιούν. 2007, 12:20
Και των Εγκλημάτων ήταν καταθλιπτικό. Δε θυμάμαι αν στο τέλος-τέλος έδειχνε που πήγαν στο παράδεισο ή πιο πριν, αλλά μιλάμε για πολύ κλάμα :p Έπαιζε και ένα ελληνικό τραγούδι ανάλογο

Το πολύ δράμα στα "Εγκλήματα" ήταν όταν αποκάλυψε ο Αχχιλέας στη Φλώρα πώς τόσο καιρό τα ήξερε όλα και έκανε το χαζό επειδή έτσι ήταν πιο βολικό για όλους! Χόρευαν το "Βαλς των χαμένων ονείρων" του Χατζιδάκη. Απίστευτη σκηνή.

jim19
25 Ιούν. 2007, 13:22
Το πολύ δράμα στα "Εγκλήματα" ήταν όταν αποκάλυψε ο Αχχιλέας στη Φλώρα πώς τόσο καιρό τα ήξερε όλα και έκανε το χαζό επειδή έτσι ήταν πιο βολικό για όλους! Χόρευαν το "Βαλς των χαμένων ονείρων" του Χατζιδάκη. Απίστευτη σκηνή.

Καλα συμφωνω.Εκεινη η σκηνη ηταν αρκετα ανατριχιαστικη.Τι μας θυμισες....Και μετα ο χορος...Απλα και τα 2 τα κρινουμαι ως προς το δραματικο του στοιχειο.Στα τελευταια επεισοδια και οχι συνολικα.Π.χ. ο β κυκλος του παρα πεντε,δεν ειχε πολυ χιουμορ,ενω αν δεν κανω λαθος τα εγκληματα δεν εχασαν την φρεσκαδα τους και το αστειρευτο χιουμορ.Σοσω και λοιποι....:lol: :p

katergaris
25 Ιούν. 2007, 14:30
Καλα συμφωνω.Εκεινη η σκηνη ηταν αρκετα ανατριχιαστικη.Τι μας θυμισες....Και μετα ο χορος...Απλα και τα 2 τα κρινουμαι ως προς το δραματικο του στοιχειο.Στα τελευταια επεισοδια και οχι συνολικα.Π.χ. ο β κυκλος του παρα πεντε,δεν ειχε πολυ χιουμορ,ενω αν δεν κανω λαθος τα εγκληματα δεν εχασαν την φρεσκαδα τους και το αστειρευτο χιουμορ.Σοσω και λοιποι....:lol: :p

Συνηθίζεται πάντως αυτό. Αν θυμηθούμε και το «Είσαι το ταίρι μου» (πολύ κλάμα στο τέλος) αλλά και ως ένα βαθμό το «Dolce Vita» είχαν όλα πολύ έντονα το δραματικό στοιχείο.

Τα εγκλήματα όντως συνέχιζαν με ατάκες σπαρταριστές μέχρι το τέλος, απλώς δεν είχαν τόσο «απαιτητικό» story ώστε να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Απλώς άρχιζαν και πέθαιναν… πέθαιναν… πέθαιναν…Το «Παρά 5» είχε πολλά να εξηγήσει και ήταν φυσικό να ρίξει αλλού το βάρος. Εξάλλου το «Παρά 5» δεν ήταν ποτέ αμιγώς κωμικό (όπως ήταν τα άλλα). Συχνά σε πολλά επεισόδια είχε κλάμα μέσα γι’ αυτό και δεν ξένισε τόσο στο τελευταίο επεισόδιο.

jois21
25 Ιούν. 2007, 23:59
Εννοειται Εγκληματα...

Mbokota
26 Ιούν. 2007, 01:50

Ναι. Είχαν βάλει και το τραγούδι του Πασχάλη "Ουρανέ που περνάς σ'όποια πόρτα σταματάς" (αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι πάει) και έδειχναν σκηνές από ερασιτεχνική κάμερα με στιγμές των ηθοποιών σε νεότερη ηλικία.

Xourxoulitsos
26 Ιούν. 2007, 02:26
Α να γεια σου...ειδες,η νεολαια μνημονικο...ευγε

Mbokota
26 Ιούν. 2007, 13:14
Α να γεια σου...ειδες,η νεολαια μνημονικο...ευγε

Ενώ ο παππούς απο δω που είναι στα πρόθυρα της μαλάκυνσης...

Πάντως τώρα που είναι καλοκαίρι ελπίζω να την ξαναβάλει επανάληψη το βραδάκι κατά τις 11,12 χωρίς λογοκρισία και "κομμένες σκηνές" να την φχαριστηθούμε.

gaurosgate7
26 Ιούν. 2007, 18:44
Ενώ ο παππούς απο δω που είναι στα πρόθυρα της μαλάκυνσης...

Πάντως τώρα που είναι καλοκαίρι ελπίζω να την ξαναβάλει επανάληψη το βραδάκι κατά τις 11,12 χωρίς λογοκρισία και "κομμένες σκηνές" να την φχαριστηθούμε.

σιγουρα κ θα την βαλουν αφου 3-4 σειρες ειναι αυτες που παιζουν!δεν καταλαβα για την ωρα κ τις κομμενες σκηνες :blink:
δεν θυμαμαι να εχουν κοψει ποτε σκηνες!

man24s
26 Ιούν. 2007, 20:38
χαλαρά τα εγκλήματα και για μένα...στο παρα πεντε εχουν θεοποιησει 5 αστεια που ακουστηκαν σε 50 επεισοδια...στα εγκλήματα οι ατάκες ήταν συνεχείς και απίστευτα ευρηματικες..θεωρώ πως το παρα πέντε δεν είναι εξ ολοκλήρου κωμική σειρα και σε πολλά επεισόδια έκανε κοιλιά όχι από θέμα εξέλιξης της ιστορίας,αλλά από θέμα χιούμορ...τέλος νομίζω πως τα εγκλήματα βλέπονται και στην 5η και στην 6η επανάληψη...το παρα πέντε ειναι σειρα που δε βλέπεται μετά την 3η-4η φορα..προσωπική άποψη..

RAVER
27 Ιούν. 2007, 02:02
Εγλήματα!!!! γιατί την έβλεπες και ηξερες οτι θα ρίξεις πολύ γέλιο :respect:

mol
27 Ιούν. 2007, 13:15
an kai tis theoro 2 diaforetikes kai kales seires psifisa ta egklimata gia to logo oti to para 5 eixe olo tis idies atakes.enoo oti kserame pano kato ti tha pei i zoumpoulia kai ti tha apantisi i ntalia.kati pou den isxie se kathe episodio ton egklimaton

CakeNet
28 Ιούν. 2007, 21:00
Και για μένα μετά τον δεύτερο κύκλο του Παρά Πέντε.....πιστεύω ότι για μένα η καλύτερη σειρά ever ήταν τα εκγλήματα! Πολύ γέλιο!

speed_fire08
28 Ιούν. 2007, 22:28
εγκληματα στανταρ..

Mbokota
30 Ιούν. 2007, 02:42
δεν καταλαβα για την ωρα κ τις κομμενες σκηνες :blink:
δεν θυμαμαι να εχουν κοψει ποτε σκηνες!

Λέω τέτοια ώρα γιατί τότε δε θα έχουν δικαιολογία να κόψουν σκηνές. Κόβουν αρκετές από τις επαναλήψεις λόγω ακαταλληλότητας και λόγω πίεσης χρόνου και η σειρά κατακερματίζεται.

Fernando_Sucre
10 Σεπ. 2007, 11:54
Εγκλήματα ειναι η μια απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει!!:D:D
αν εξαιρεσουμε το λαστ επισοουντ:blink::blink::blink::blink: ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι τελειωσε ετσι!!:(:wacko:

DesertSMisSRaiN
10 Σεπ. 2007, 12:01
Τι είχε το τελευταίο επεισόδιο;
Σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη σειρά η Σωσώ προσπαθούσε να σκοτώσει τον Αλέκο. Πώς περίμενες να τελείωνε;

Katy
10 Σεπ. 2007, 12:03
αν εξαιρεσουμε το λαστ επισοουντ:blink::blink::blink::blink: ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι τελειωσε ετσι!!:(:wacko:

Εμενα μου αρεσε πολυ το τελευταιο επεισοδιο!Το βρηκα αντιφατικο!

Παντως δεν θελω να ψηφισω κανενα γιατι μου αρεσαν ΠΟΛΥ κ τα 2 σιριαλ.Τα θεωρω απο τα καλυτερα τησ ελληνικης τηλεορασης!

Xourxoulitsos
Για να το κάνει να ξεχωρίζει από όλες τις άλλες αδιάφορες, επαναλαμβανόμενες, μίζερες ελληνικές σειρές.

Fernando_Sucre
Τι είχε το τελευταίο επεισόδιο;
Σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη σειρά η Σωσώ προσπαθούσε να σκοτώσει τον Αλέκο. Πώς περίμενες να τελείωνε;
εμενα μου φανηκε καπως ψυχοπλακωτικο:O:O:(
πεθαναν σχεδον ολοι!

Katy
10 Σεπ. 2007, 12:04
Για να το κάνει να ξεχωρίζει από όλες τις άλλες αδιάφορες, επαναλαμβανόμενες, μίζερες ελληνικές σειρές.

Πολυ σωστο!

DesertSMisSRaiN
10 Σεπ. 2007, 12:06
Όλη η δεύτερη σεζόν, ήταν ένα ξεπάστρεμα.
Ο Μιχαλάκης, ο γιατρός, η Πέπη, ο Κουτσούμπας, ο Τζόνι...
Απλά η σειρά είχε ένα ιδιόρρυθμο μαύρο χιούμορ, ιδιαίτερα γύρω από το θάνατο (θυμάσαι το Μιχαλάκη που έσκασε μύτη στον Τζόνι με το σάβανο; :lol: ), και ήταν φυσικό να τελειώσει κάπως έτσι. Άλλωστε δεν ήταν και καμία ιδιαίτερη έκπληξη. Και η πρώτη σεζόν έτσι τελείωσε.

Katy
10 Σεπ. 2007, 12:08
εμενα μου φανηκε καπως ψυχοπλακωτικο:O:O:(
πεθαναν σχεδον ολοι!

παντως ολοι τους ηταν παρτον ενα κ χτυπα τον αλλο!:p
παλαβοι!το γεγονος οτι ολοι οι "παρανομοι" πεθαναν μαζι κ τελικα επεζησαν ο παππους,η γιαγια κ τα εγγονια ηταν κατι απροσμενο!κ πιστευω οτι η σωσω που ουσιαστικα αυτοκτονισε μαζι τουσ εδειξε οτι ειχε αποδεχτει οτι ετσι που ειχαν μπλεξει τα μπουτια τουσ δεν θα μπορουσαν να ζησουν οπως πριν!κωμικοτραγικο!:p
θα ηταν ψυχοπλακωτικο κατω απο αλλεσ περιστασεισ,αλλα ετσι οπως το εδειξε ηταν μαλλον χιουμοριστικο κ καπωσ συγκινιτικο(που συναντιθηκαν ολοι στον παραδεισο!:happy:

Katy
10 Σεπ. 2007, 12:10
Απλά η σειρά είχε ένα ιδιόρρυθμο μαύρο χιούμορ, ιδιαίτερα γύρω από το θάνατο (θυμάσαι το Μιχαλάκη που έσκασε μύτη στον Τζόνι με το σάβανο; :lol: ), και ήταν φυσικό να τελειώσει κάπως έτσι. Άλλωστε δεν ήταν και καμία ιδιαίτερη έκπληξη. Και η πρώτη σεζόν έτσι τελείωσε.

πως τελειωσε η πρωτη σεζον?:O δεν θυμαμαι

Fernando_Sucre
10 Σεπ. 2007, 12:10
πως τελειωσε η πρωτη σεζον?:O δεν θυμαμαι

που βουλιαξε η βαρκα τους...;)

Xourxoulitsos
10 Σεπ. 2007, 12:14
[...]αλλα ετσι οπως το εδειξε ηταν μαλλον χιουμοριστικο κ καπωσ συγκινιτικο(που συναντιθηκαν ολοι στον παραδεισο!:happy:

Ή στο νησί του Lost :shifty:

DesertSMisSRaiN
10 Σεπ. 2007, 12:16
Ή στο νησί του Lost :shifty:

Χροοοοονια μπροστά η ελληνική TV :shifty:

Katy
10 Σεπ. 2007, 12:17
που βουλιαξε η βαρκα τους...;)

ααα ναι..! :)
πολυ γελιο ειχε μετα που η κορινα εμεινε εκει! :lol:

Mbokota
10 Σεπ. 2007, 15:15
Σωστός. Η πρωτοτυπία της στις μεγάλες ανατροπές.
Οι ατάκες όμως αυτές έμειναν σε όλους και όταν τις θυμόμαστε γελάμε και αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα διάφορα περιστατικά που μας τις θυμίζουν
ααα ναι..! :)
πολυ γελιο ειχε μετα που η κορινα εμεινε εκει! :lol:
Και πρίν "πνιγει": "Τι τον ήθελα το γαλέο σκορδαλιά;":lol:

CakeNet
10 Σεπ. 2007, 17:49
Πολύ γέλιο...όντως! Και παρότι πέθαναν όλοι στο τελευταίο επεισόδιο, αυτό δόθηκε με έναν τόσο χιουμοριστικό τρόπο που εμένα προσωπικά δε με ψυχοπλάκωσε, αλλά γέλαγα με την ψυχή μου!

charmed_powers
11 Σεπ. 2007, 03:04
Και πρίν "πνιγει": "Τι τον ήθελα το γαλέο σκορδαλιά;":lol:

Και το κορυφαιο πριν πνιγει ηταν που φωναζε η Κορινα.."Θα μας φανε οι καρχαριες.."
Και της λεει ο αντρας της"Μα δε μπορουν να επιβιωσουν οι καρχαριες στις ελληνικες θαλασσες"
Και λεει το κορυφαιο η Κορινα"Εγω το ξερω...αυτοι το ξερουν??!:lol::p"

Πολυ γελιο!

Fernando_Sucre
25 Ιαν. 2008, 18:30
http://www.youtube.com/watch?v=ytK211McjVU&feature=related
:respect::respect::respect::respect::respect::respect:

SATSOKS
25 Ιαν. 2008, 19:31
παρα 5 αλλαξε τα δεδομενα αυτη η σειρα!κ τα εγκληματα ομως πολυ αξιολογη!!αν κ για να πω την μαυρη αληθεια σειρα σαν τους απαραδεκτους δεν....πολυ δυσκολα θα βγει κατι ανταξιο κ τοσο καλο!!

kardoula
25 Ιαν. 2008, 19:47
Το κάθε ένα είχε τη χάρη του και το κοινό του.
Και τα δύο ήταν αξιόλογες σειρές.

tom12
25 Ιαν. 2008, 19:55
psifisa para 5 logo synolikis ikonas, mou arese para poly kathe episodeio!!! vevaia san tin soso den tha vreis ithopoio sto para 5........ tin latreuo!!:O:D:D

bianca76
25 Ιαν. 2008, 20:37
Εγκληματα και πάλι Εγκλήματα. Φοβερό καστ και απαιχτες ατάκες!!!!!!Ειναι απο τις αγαπημενες μου σειρες μαζι με τις Δυο Ξενοι, Σαββατογεννημενες και Ντόλτσε Βιτα. Όσες φορες και να τις δω το γέλιο μου βγαινει αυθόρμητα. Δεν θα ξαναβγουν τετοιες σειρες.

MissMarple
25 Ιαν. 2008, 21:49
Εγκλήματα χαλαρά. Βέβαια για να είμαι δίκαιη το πάρα πέντε δε μου άρεσε ποτέ:lol: Πολλές φορές προσπάθησα να δω ένα ολόκληρο επεισόδιο και δεν τα κατάφερα..αντίθετα τα εγκλήματα ήταν η πιο αγαπημένη μου κωμική σειρά oπότε δεν έχω δίλημα τι να ψηφίσω:p

Mysterious_girl
15 Μάι. 2008, 17:08
:lol: :lol: :lol: :lol:
Παιδιά, το να συγκρίνουμε μια οποιαδήποτε σειρά με τα "Εγκλήματα", φαίνεται σαν ανέκδοτο!
Γιατί όποια σειρά και να βάλουμε δίπλα στα ΘΕΪΚΑ "ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ", εννοείται ότι τα "ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ" έχουν το προβάδισμα...:bow:
Τ' αυτονόητα θα λέμε; :D :shifty: :lol: :lol: :lol:....

weissheit
15 Μάι. 2008, 18:15
Μπα.. άλλο είναι το θέμα! Άντε, να συγκρίνεις δύο πράγματα. Αλλά να συγκρίνεις δύο όμοια πράγματα. Αν είναι να προσπαθείς να βρεις τις ομοιότητες και τις διαφορές ανάμεσα στο παστίτσιο και στο γαλακτομπούρεκο πχ, θα πρέπει ν' αρχίσεις ν' αναρωτιέσαι λίγο.. :X

P.S Mα Εγκλήματα vs Παρά Πέντε;;; :blink:

trenakias
16 Μάι. 2008, 02:15
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Τα εγκλήματα είχαν καθαρά μαύρο χιούμορ.
Το παρα 5 είχε γέλιο, ατάκα, αγωνία.
Αλλά αυτά τα 2 δε συγκρίνονται μεταξύ τους.
Περιττό δε να πω πως άνετα θα έβλεπα ξανά τα Εγκλήματα!
Από τις επαναλήψεις του παρα 5 δεν είδα ούτε μισό επεισόδιο.
Χάθηκε η αγωνία. Και από τις επαναλήψεις των επεισοδίων κατά όταν ¨έτρεχε¨ η σειρά νομίζω πως κάπου κούρασε.

tom12
16 Μάι. 2008, 10:54
proteimw ''sto para 5''

alla to kalytero apo ola ola einai to ''kwnstantinou kai elenis'' ateleiwto!!!!!!!!!!!!!!!!!

chris7_
16 Μάι. 2008, 14:42
φυσικα και τα εγκληματα!!:D
μακραν κατα την γνωμη μου καλυτερη!!:p

marpl
16 Μάι. 2008, 17:38
Θα ψηφίσω εγκλήματα!:)
Αν και κατα τη γνώμη μου δεν πρέπει να συγκρίνουμε τις δυο σειρές..
Τα εγκλήματα είχαν φαρμακερό γέλιο, ενώ το παρα 5 ήταν πιο πολύ της ατάκας..

kiliris44
17 Μάι. 2008, 23:55
Παιδιά, θεωρώ πως δε πρέπει να κρίνουμε δύο σειρές που, αν και είναι εξίσου ωραίες, γυρίζονται σε τελείως διαφορετικές χρονιές. Το Παρα 5 γυρίστηκε 10 χρόνια μετά τα εγκλήματα. Λογικό είναι να υπερτερεί όσον αφορά τα μέσα που γυρίστηκε, γιατί υπήρξε και κάποια τεχνολογική ανάπτυξη. Επίσης ο πρώτος κύκλος των εγκλημάτων ήταν τελείως ερασιτεχνικός, δηλαδή ήταν σαν ο σκηνοθέτης να ήταν παιδί. Η εικόνα γενικά ήταν κάπως θολή και άχρωμη. Αντίθετα το παρα 5 ξεκίνησε με γυρίσματα σε ράγες τρένου, δηλητήρια, εγκληματίες, αυτοκίνητα που τρέχουν (εννοώ όταν η Αγγέλα οδηγούσε για το camping), ασανσέρ, πολυτελή ξενοδοχεία, βιλλάρες με ψηλά ταβάνια. Δηλαδή το παρα 5 ξεκίνησε πάρα πολύ δυναμικά. Όσον αφορά τον δεύτερο κύκλο, το παρα 5 συνέχισε έτσι, με τα ίδια εντυπωσιακά γυρίσματα, και έκαναν γκεστ πολλοί ηθοποιοί. Τα εγκλήματα στον δεύτερο κύκλο τους βελτιώθηκαν απίσταυτα πολύ. Στον δεύτερο κύκλο πλέον η Σωσώ μας δείχνει την όχι μόνο κακή, αλλά και σατανική πλευρά του χαρακτήρα της, δηλαδή ξεκαθαρίζει στους τηλεθεατές την προσωπικότητα της, διότι στον πρώτο κύκλο δεν ήταν και τόσο διάβολος όσο στον δεύτερο. Εκτός αυτών ο δεύτερος κύκλος ήταν πολύ πιο αστείος και επεισοδιακός, γενικά ο σεναριογράφος είχε περισσότερη φαντασία. Ωστόσο πιστεύω πως αν τα εγκλήματα γυριζόντουσαν τώρα, ή γύρω στο 2004 κατα κει, τότα θα ήταν πολύ πιο ωραία. Γι' αυτό θεωρώ ότι δε πρέπει να συγκρίνουμε πια πάρα πολύ παλιά σειρά με μια καινούργια, γιατί αν και τα εγκλήματα ήταν πιο πρόσφατη σειρά θα ήταν πολύ πιο καλοστημένη και καλογυρισμένη. Αφού ήταν τόσο τέλεια με τα παλιά μέσα, φαντάσου με τα καινούργια. Οπότε δε μπορώ να ψηφίσω. Παρ' όλα αυτά η Σωσώ είναι ΘΕΑ, ΘΕΑ, ΘΕΑ. Μοιάζει στη Μαγκούφισσα από την ωραία κοιμωμένη και στον Τζαφάρ από τον Αλαντίν. Πάντα ήθελα να της μοιάσω στο χαρακτήρα και να είμαι απίστευτα κακός. Αλλά δυστυχώς δε μπορώ.

marios222
18 Μάι. 2008, 00:11
Εγκλήματα και πάλι εγκλήματα. Την είχα συνδιάσει και με το Κωνσταντίνου και Ελένης και άμα έχανα έστω και ένα επεισόδιο και από την μία και από την άλλη τρελαινόμουν. Όχι πως το Στο παρα 5 δεν ήταν καλό. Ισα ίσα και αυτό φανατικά το έβλεπα αλλά δεν είχα την ίδια κάψα όπως στα εγκλήματα. Άσχετο... εγώ προσωπικά θα ήθελα να παίζουν ξανά τους 10 μικρούς μίτσους. Τώρα μπαίνω σε ιστοσελίδες με βίντεο και τους βλέπω αλλά με την ανάλυση που έχουν να τους βράσω... δεν είναι το ίδιο.

Mysterious_girl
18 Μάι. 2008, 00:14
Εγκλήματα και πάλι εγκλήματα. Την είχα συνδιάσει και με το Κωνσταντίνου και Ελένης και άμα έχανα έστω και ένα επεισόδιο και από την μία και από την άλλη τρελαινόμουν. Όχι πως το Στο παρα 5 δεν ήταν καλό. Ισα ίσα και αυτό φανατικά το έβλεπα αλλά δεν είχα την ίδια κάψα όπως στα εγκλήματα. Άσχετο... εγώ προσωπικά θα ήθελα να παίζουν ξανά τους 10 μικρούς μίτσους. Τώρα μπαίνω σε ιστοσελίδες με βίντεο και τους βλέπω αλλά με την ανάλυση που έχουν να τους βράσω... δεν είναι το ίδιο.
Φοβερό και το Κων/νου και Ελένης, όχι βέβαια σαν τα "Εγκλήματα", αλ΄λά φοβερό! Αγαπημένα μου επεισόδια: Του πατρός και του υιού!

marios222
18 Μάι. 2008, 00:42
Ξέρεις ποιά άλλη ήταν φοβερή: Το πάτερ ημών. Αν και εγω αρχισα να το βλέπω από τις επαναλήψεις αν θυμάμαι καλα.

tennis803
3 Ιαν. 2010, 02:46
:Αν θα μπορούσα να ψηφίσω και τις δύο θα το έκανα. Αλλά αφού πρέπει να διαλέξω θα διαλέξω τα Εγκλήματα. Λόγω του παππού Αρειστίδη, της Κορίνας, της Σωσώς και του Τζόνη γιατί πιστεύω ότι οι υπόλοιποι δεν έδωσαν το 100% πράγμα που μπορεί να είναι κόμπλεξ δικό μου. Αν και έχω δει όλα τα επεισόδια Παρα 5 και όχι όλα από τα Εγκλήματα πιστεύω πως από θέμα σεναρίου είναι ελάχιστες βαθμίδες παραπάνω από το Παρά 5.:)

Axwell
3 Ιαν. 2010, 04:59
:Αν θα μπορούσα να ψηφίσω και τις δύο θα το έκανα. Αλλά αφού πρέπει να διαλέξω θα διαλέξω τα Εγκλήματα. Λόγω του παππού Αρειστίδη, της Κορίνας, της Σωσώς και του Τζόνη γιατί πιστεύω ότι οι υπόλοιποι δεν έδωσαν το 100% πράγμα που μπορεί να είναι κόμπλεξ δικό μου.

Πιστεύω είσαι άδικος με Αλέκο και Αχιλλέα, απλά δεν ήταν οι πιο αστείοι ρόλοι, όμως η ερμηνεία τους ήταν πολύ ψηλού επιπέδου. Μην σου πω και ο Φωτάρας έδινε ρεσιτάλ:cool:
Δεν υπάρχει καν δίλημμα, Εγκλήματα 100%. Το παρά πέντε είχε ένα χαζό και επαναλαμβανόμενο 'χιούμορ'.

unagi
3 Ιαν. 2010, 10:23
Mε τεραστια διαφορα τα εγκληματα...
Το μονο που σε κραταγε στο παρα πεντε ηταν η αγωνια...Οταν προσπαθησα να το δω στην επαναληψη καταλαβα οτι απο χιουμορ δεν λεει τιποτα.Ανουσιο και χαζο...

JOHNMEGARYTHMOS
3 Ιαν. 2010, 11:15
Mε τεραστια διαφορα τα εγκληματα...
Το μονο που σε κραταγε στο παρα πεντε ηταν η αγωνια...Οταν προσπαθησα να το δω στην επαναληψη καταλαβα οτι απο χιουμορ δεν λεει τιποτα.Ανουσιο και χαζο...

Το παρα πεντε βεβαια . και τωρα που ακουστηκε οτι θα το βάλει σε επανάληψη τοσο το καλύτερο εχουμε να γελάσουμε παρα πολύ.

cute_eyes
3 Ιαν. 2010, 13:59
εγκληματα 10000% και θα πω αυτο που λεω παντα:''δεν φτιαχνουν τετοια σηριαλ ποια!!''.το παρα πεντε το εβλεπα φανατικα το πρωτο κυκλο μαλιστα ειχα πρήξει φιλους και γνωστους να αρχισουν να το βλεπουν!αλλα ο δευτερος κυκλος ηταν απλα τραγικος με απογοητευσε απιστευτα :(
απο την αλλη τα εγκληματα τα ειδα απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο επεισοδιο και τα λατρεψα!το μαυρο χουμορ μοναδικο, οι χαρακτηρες ενας και ενας μεχρι και το μακιγιαζ ηταν κορυφαιο!!ηταν ομως στο δευτερο κυκλο που απογειώθηκε για εμενα με τα τελευταια επισοδια να ειναι καταπληκτικα, οι θανατοι τοσο ευρηματικοί!ο τιτλος του σηριαλ δικαιωνόταν και με το παραπανω ;)
(βλεπω τωρα το επεισοδιο με το θανατο του Τζόνι...νταξει εχω λιωσει:lol::lol::lol: )

show
3 Ιαν. 2010, 23:44
Εγκλήματα φυσικά! Το Παρα Πέντε το βαρέθηκα πολύ γρήγορα.

anapospastos
6 Ιαν. 2010, 11:49
Εγκλήματα βέβαια. Καλό το παρά 5 αλλά τα εγκλήματα δεν πιάνονται. Κάτι πάει να κάνει τώρα το "Η οικογένεια βλάπτει" αλλά εντάξει, όχι και πολλά.

C_Maidis
8 Ιαν. 2010, 17:17
Το να συγκρίνεις τα "Εγκλήματα" με το "παρά Πέντε" είναι ... έγκλημα :D

Με διαφορά στήθους pamela anderson τα Εγκλήματα!

DesertSMisSRaiN
8 Ιαν. 2010, 18:31

Ακριβώς.
Καλό και το Παρα 5, αλλά το χιούμορ και τις ατάκες των Εγκλημάτων δεν τις φτάνει με τίποτα.

soka
17 Απρ. 2010, 00:52
Εγκληματα φυσικα.
Το παρα πεντε στα περισσοτερα αστεια απευθυνοταν σε παιδια. Κατι οοοοουι απο Ζουμπουλια, κατι κοκκινα, μωβ χαρτονομισματα κατι ποσα Πατησια υπαρχουν το πηγαιναν πολυ κατω. Οχι βεβαια οτι δεν εχει κ πολυ καλα αστεια.
Τα εγκληματα πρεπει να συγκριθουν με αλλα σιριαλ. Το παρα πεντε δεν ανηκει στα μεγαλα σηριαλ οπως τα εγκληματα.

just_a_comment
17 Απρ. 2010, 01:33
Εγκληματα φυσικα.
Το παρα πεντε στα περισσοτερα αστεια απευθυνοταν σε παιδια. Κατι οοοοουι απο Ζουμπουλια, κατι κοκκινα, μωβ χαρτονομισματα κατι ποσα Πατησια υπαρχουν το πηγαιναν πολυ κατω. Οχι βεβαια οτι δεν εχει κ πολυ καλα αστεια.
Τα εγκληματα πρεπει να συγκριθουν με αλλα σιριαλ. Το παρα πεντε δεν ανηκει στα μεγαλα σηριαλ οπως τα εγκληματα.

Συμφωνώ ότι τα εγκλήματα είχαν πιο "ενήλικο" χιουμορ και πιο σταθερό στυλ (μακάβριο/μπλακ χιουμορ), αλλά όχι οτι και το παραπέντε δεν ήταν μεγάλη σειρά. Απλώς δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε γιατί -παρότι κωμικές και οι δύο- ήταν τελείως άλλο στυλ...

Το παρα5 αναμειγνύει κάποια στοιχεία που δεν είχε κανένα άλλο σήριαλ (αυτό το συνδυασμό pop culture, παλιού ελληνικού κινηματογράφου και "παρέα που λύνει μυστήρια" format τύπου "the famous five"). Τελείως άλλο ύφος και ως προς το χιούμορ πολύ λιγότερο συνεκτικό (και γι' αυτό ίσως και λίγο "άνισο") σε σχέση με τα Εγκλήματα αλλά σίγουρα και πολύ αδικημένο...είναι κρίμα να μας έχουν μείνει οι πιο αφελείς ατάκες του στυλ "φαμπεζ-φαμοβ" και να χουμε ξεχάσει ένα σωρό κορυφαίες σκηνές που δεν ήταν σκηνές της μιας ατάκας αλλά πραγματική κωμωδία καταστάσεων...

Τα εγκλήματα ήταν αρκετά cult και απευθύνονταν σε πιο "συνειδητοποιημένο" κοινό. Το παραπέντε δεν είχε target group: το βλεπαν τα παιδάκια που γέλαγαν με τις παιδικές ατάκες της Ντάλιας, το βλεπαν οι έφηβοι, οι ενήλικοι και οι ηλικιωμένοι...υπήρχε ένα είδος χιούμορ για τον καθένα και αν ρωτήσεις τον καθένα γιατί του άρεσε η σειρά θα δεις οτι στον καθένα άρεσε για διαφορετικούς λόγους και αυτό είναι ταυτόχρονα προτέρημα και "ελάττωμα"...Το παρα5 παίχτηκε την εποχή των μεσημεριανάδικων όπου τα μεγάλα νουμερα που έκανε τα έβλεπαν σα χρυσωρυχείο - απ' το πρωί μεχρι το βράδυ μας βομβάρδιζαν με τις ατάκες της σειράς, με τα κουτσομπολιά των συντελεστών, μέχρι να μας κάνουν να το σιχαθούμε...και πήγε τραβηγμένο με το ζόρι σε μια δεύτερη σεζόν που κανονικά δε θα πρεπε. Όλα αυτά "έφθειραν" τη σειρά στη συνείδηση του κοινού, έμεινε στην ιστορία ως υπερβολικά mainstream, κουραστικά πολυσυζητημένη και υπερβολικά εμπορική και συνεπώς χαμηλότερης αξίας. Αυτό, όπως προείπα το θεωρώ αδικία γιατί αν την απομονώσουμε από το όλο hype που την τριγύριζε και κρατήσουμε την ουσία της σειράς αυτής, τα βασικά στοιχεία της, τις χαρακτηριστικές σκηνές, τη σκιαγράφηση των ηρώων και τα μηνύματα που περνούσε νομίζω δικαιολογείται απόλυτα η θέση της δίπλα στις καλύτερες ελληνικές σειρές έβερ...

DesertSMisSRaiN
17 Απρ. 2010, 01:40
Πάντως πιστεύω πως ακόμα και σε μια "χλιαρή" δεύτερη σεζόν το Παρα Πέντε ήταν 10 φορές καλύτερο από οποια θεωρείται καλύτερη από τις σειρές που παίζουν φέτος.

Γιατί στέρεψε το ταλέντο όλων των σεναριογράφων;

SATSOKS
17 Απρ. 2010, 10:16
Πάντως πιστεύω πως ακόμα και σε μια "χλιαρή" δεύτερη σεζόν το Παρα Πέντε ήταν 10 φορές καλύτερο από οποια θεωρείται καλύτερη από τις σειρές που παίζουν φέτος.

Γιατί στέρεψε το ταλέντο όλων των σεναριογράφων;

+1000000000000000!!!!!!!!!
Ποσο δικιο εχεις μα ΠΟΣΟ!!!
Εντωμεταξυ δεν ξερω αν στερεψαν οι ιδεες των Ελληνων σεναριογραφων η αν φταιει το γεγονος οτι τα καναλια(ειδικα το mega) παιρνει κατι σαχλες σειρες απ'εξω επειδη τους βγαινουν και πιο φτηνες αλλα κατα καποιο τροπο εχουν και μια σιγουρια σε οτι αφορα την τηλεθεαση που θα φερουν(βλ.Γλυκουλης,Πολυκατοικι κλπ.κλπ.κλπ.),οποτε μαλλον φταιει το 2ο!

one_tree_hill
17 Απρ. 2010, 11:52

Ακριβώς!
Πολύ καλό το Παρά Πέντε αλλά τα Εγκλήματα είναι άλλο πράμα. όσες φορές και αν τα δεις, πάντα τα απολαμβάνεις.
Σωσώ FTW :D

Soubaskiouliwths
2 Ιούν. 2010, 16:01
Εγκλήματα ασυζητητί για κωμωδία όμως μόνο.
Γιατί το παρά πέντε έχει κι άλλα μηνύματα.Και από καμιά ατάκα που και που.

Και όντως το επίπεδο φέτος ήταν αρκετά πεσμένο...ελπίζω του χρόνου να έχουμε τίποτε καλύτερο!!

DonJuan
4 Ιούν. 2010, 10:55
Τα εγκλήματα μ'άρεσαν μερικές φορές και όχι πάντα αν και οι ατάκες όλων των ηθοποιών ήτανε τέλειες (Κορίνα και Σωσώ FTW).. :D

Το παρα πέντε το έβρισκα ωραίο σαν σήριαλ και περίμενα πως και πως να δείξουν το επόμενο επεισόδιο αλλά μετά το τέλος του το είχα βαρεθεί. Μόνο κάνα best of αν είναι θα στο Youtube αλλά δεν μπορώ να δω ολόκληρο επεισόδιο χωρίς να αλλάξω κανάλι τρεις τέσσερις φορές. :cool:

Οπότε, δεν ξέρω ποια να επιλέξω. :p

PaSxaLiS_OmniaII
14 Σεπ. 2010, 03:10
Μην συγκρίνετε την βούρτσα με την πούτσ:X!!Τα εγκλήματα ήταν κορυφαία σειρά!Και οι ηθοποιοί ένας κι ένας!Επίσης την βλέπεις,την ξαναβλέπεις και δεν τη βαριέσαι σε αντίθεση με το παρα 5 που ήταν φυσικά πολύ καλό αλλά μέχρι να τελειώσει...μετά δεν μου έκανε κλικ να το ξαναδω

Pitsikoulina
14 Σεπ. 2010, 03:36
Πολύ καλή σειρά και το Παρά Πέντε, αλλά τα Εγκλήματα είναι μοναδική σειρά!
Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει πραγματικό δίλημμα..
Εγκλήματα 4ever! :D
Αξέχαστες οι ατάκες Κορίνας-Σωσώς!

evo481
17 Σεπ. 2010, 01:00
εγκληματα 100%, απιστευτες ατακες και χιουμορ που στην ελλαδα δε βρισκεται συχνα:D

DesertSMisSRaiN
17 Σεπ. 2010, 01:35
εγκληματα 100%, απιστευτες ατακες και χιουμορ που στην ελλαδα δε βρισκεται συχνα:D

τι συχνά;;
Τώρα πια...δε βρίσκεται ποτέ.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα