PDA

View Full Version : [S60 3rd Edition] Internet telephony

Σελίδες : [1] 2

john74
22 Απρ. 2007, 17:13
Opoios ehei Internet call epiloges sto kinito toy opos N80IntenetEdition i N95 i E65 ktl ktl ehei dynatotita na parei tilefono entelos dorean apo to kinito toy vazontas arithmo kai internet call,vasiki proipothesi na ehete Wlan sto horo soy kai sto kinito sas...
http://www.truphone.com/welcome.tru gia info

http://img518.imageshack.us/img518/2738/36750968xd7.jpg

john74
22 Απρ. 2007, 17:15
steilte minima sto +447624000000 me keimeno Tru kai eiste etoimi na xekinisete ta internet calls... einai tsampa mehri teli iouniou (efoson steileis minima kane install ktl ktl)

john74
22 Απρ. 2007, 19:01
oti afora voip call kai diafora teteia themata as postarei edo mesa na doume ti kai pos,pantos edo kai 20 meres eho tin ypiresia kai vlepo oti yparhoune stigmes poy thelei polles prospathies gia na piaseis grammi sto exoteriko

manolis
22 Απρ. 2007, 19:19
ego me n80ie graftika kai prospatho na kaleso to stathero tou spitiou kai meta apo ligi ora mou kanei san nane katilimenos arithmos, na exo kanei kati lathos? credit pote kai giati agorazome? gia pies kliseis?

john74
22 Απρ. 2007, 19:33
ypostirizei tis syskees poy grafei edo ---> http://www.truphone.com/more_info/what_phones.tru
to N91/92 kai N93 einai sta coming soon syskeves

manolis
22 Απρ. 2007, 19:35
kai to diko mou eisai ena apo afta pou ipostirizei

john74
22 Απρ. 2007, 19:36
ego me n80ie graftika kai prospatho na kaleso to stathero tou spitiou kai meta apo ligi ora mou kanei san nane katilimenos arithmos, na exo kanei kati lathos? credit pote kai giati agorazome? gia pies kliseis?

Credit agorazeis apo to site toys..ean thes na pareis kinita kai hores poy einai sti lista poy den einai dorean,
Gia to allo provlima soy kleise to kinito soy kai xana anoixe pigene sto tru wizard sto kinito soy kai kane connect pali...i pare 130 apo to kinito se me intenet call kanei echo test na deis ean doulevei kanonika....ok?

john74
22 Απρ. 2007, 19:40
opoios ehei provlima
Are you experiencing this problem for all calls or only for certain numbers?

Have you been able to make successful calls from other access points (Wi-Fi
hotspots)?

We would like you to perform a quick test the next time you are within a Wi-Fi
hotspot and registered (connected) to Truphone. Just dial 130 on your handset.
This is an echo test which will test the connection from your handset to the
Truphone server. Please let us know if you can hear yourself repeated back to
you.

Please let us know how you get on.

If you have any further queries please reply to this email for assistance.

Regards,
The Truphone Support Team

Truphone
2 More London Riverside
London
SE1 2JR

UK
Web: www.truphone.com
Email: support@truphone.com

manolis
22 Απρ. 2007, 19:41
Ευχαριστω πολυ παω να δοκιμασω.
Τελικα ολα ΟΚ!! ενα μεγαλο ευχαριστω φιλε μου

Fidel
22 Απρ. 2007, 23:05
thnx john 8a to dokimaso ayrio syntagma..:happy:

estila sms alla den blepo na moy erxete tipote:PP

john74
23 Απρ. 2007, 01:20
thnx john 8a to dokimaso ayrio syntagma..:happy:

estila sms alla den blepo na moy erxete tipote:PP

sms den dokimasa,alla voip calls poly kala,apla opos eipa kai prin thelei merikes prospatheies mehri na piaseis kathari grammi ;)

Fidel
23 Απρ. 2007, 01:27
sms den dokimasa,alla voip calls poly kala,apla opos eipa kai prin thelei merikes prospatheies mehri na piaseis kathari grammi ;)

ok john ty moy eirthe pio meta biasthka;)

ayrio poy 8a eimai se wlan 8a katebaso ayta poy 8elei...

satnews
23 Απρ. 2007, 03:57
Egw paidia edw kai ena mina to doulevw me to N80ie ta paw mia hara exw valh kai monades gia na kalw kinita sto eksoteriko einai apo ta kalitera pou dokimasa san VOIP se mobile to kalitero apo ola kanw oles tis klishs mou se stathera se olh thn ellada FREEEEE me aperioristo hrono omilias oxi opws alla programmata pou sou epitrepoun mono 2 lepta oso afora thn fonh poli katharo pio katharo apo to stathero .

sotoss
23 Απρ. 2007, 19:02
Λοιπον σαν ασχετος με VOIP εχω να κανω 2 ερωτησουλες. Πρωτον πρεπει να γραψω με συγκεκριμενο τροπο το τηλεφωνο που θελω να παρω η το γραφω κανονικα?? Και δευτερον, εχω το Ν95 και με το που εγκατεστησα το Truphone βλεπω οτι με κραταει διαρκως συνδεδεμενο με το ap του σπιτιου μου. Παω στο connection manager και κανω disconnect και μετα ξανασυνδεεται μονο του!! Γιατι το κανει αυτο?? Δεν μπορω να το απενεργοποιησω?? Οχι τιποτα αλλο αλλα με την μπαταρια του Ν95 αν εχω διαρκως συνδεση με wifi με βλεπω να το φορτιζω καθε 2 ωρες!!

Thanks!!

john74
23 Απρ. 2007, 19:17
@sotoss pas tools----settings kai sta connections ehei ta soip pas se ayto poy einai registered to anoigeis ekei poy leei Registration valto sto WHEN NEEDED
;) enimerose mas na mas peis ti ekanes?

vasN80
25 Απρ. 2007, 01:46
Το εγκατέστησα κι εγώ στο Ν80 μου, πολύ εύκολο στη ρύθμιση, πολύ καλή ποιότητα ήχου στις κλήσεις, αλλά αυτή η χρονοκαθυστέρηση σπάει λίγο τα νεύρα... Δε φταίει βέβαια η εφαρμογή, αλλά είναι κουραστικό.

john74
25 Απρ. 2007, 02:07
Το εγκατέστησα κι εγώ στο Ν80 μου, πολύ εύκολο στη ρύθμιση, πολύ καλή ποιότητα ήχου στις κλήσεις, αλλά αυτή η χρονοκαθυστέρηση σπάει λίγο τα νεύρα... Δε φταίει βέβαια η εφαρμογή, αλλά είναι κουραστικό.

oti einai tsampa einai kai koyrastiko etsi? :lol:

john74
29 Απρ. 2007, 16:50
tora telftaia doulevei tsak mpam to truphone..to ehei paratirisei kai allos mipos?

n7650_fun
30 Απρ. 2007, 12:25
Μπράβο john.
Αρκετά καλή εφαρμογή τελικά. Γρήγορες κλήσεις (δηλ αμμεση σύνδεση), το μόνο που παρατήρησα είναι ότι κάπου χάνεται η φωνή μου στο τέλος μιας φρασης. Μπορεί να φταίει και η σύνδεσή μου 768/192. Θα δούμε.

john74
30 Απρ. 2007, 12:53
Μπράβο john.
Αρκετά καλή εφαρμογή τελικά. Γρήγορες κλήσεις (δηλ αμμεση σύνδεση), το μόνο που παρατήρησα είναι ότι κάπου χάνεται η φωνή μου στο τέλος μιας φρασης. Μπορεί να φταίει και η σύνδεσή μου 768/192. Θα δούμε.

poy kai poy ftaei i syndesi..kai to poso makria tha eisai apo to ROUTER

skiace
3 Μάι. 2007, 13:39
@sotoss pas tools----settings kai sta connections ehei ta soip pas se ayto poy einai registered to anoigeis ekei poy leei Registration valto sto WHEN NEEDED

Ναί αλλά οταν ρυθμιστει ετσι (για εξοικονόμιση μπαταρίας) οταν πας να καλέσεις μέσω διαδικτύου, σου ζητάει κατχώρηση, απαντάς εντάξει καί το τηλέφωνο μένει κολλημενο στην συνέχεια στο ''εγγραφή στην υπηρεσία".
Ο μόνος τρόπος γιά να κάνεις κλήσεις ειναι να το εχεις στο "πάντοτε ενεργή", και να το απενεργοποιείς/επανενεργοποιείς κάθε φορά πού δεν΄θέλεις/θέλεις να κάνεις κλήση.
Αν ο john74 εχει βρει κατι διαφορετικο ας το αναφέρει.

Tankwart
4 Μάι. 2007, 19:08
ρε παιδια γιατι οταν κλικαρω το λινκ στο sms που μου ηρθε αντι να το ανοιξει με wlaN MOY TO ανοιγει ντε και καλα με cosmote gprs και μου σπαει τα νευρα??????:mad: :mad:

η wlan συνδεση του κινητου μου με τον router μου ειναι καμπανα,δεν υπαρχει προβλημα απο κει...μη το σκεφτειτε καν...μαλλον μου ξεφευγει καποια λεπτομερεια...πεστε μου γιατι εχω κολλησει στο σημειο αυτο....

aaarrrghhhh:mad:
EDIT ακυρο παιδες ενταξει το βρηκα.......ηθελε always ask!!!!!!!στα acesss points

DENIOR
5 Μάι. 2007, 00:54
Έχω εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει την εφαρμογή στο Ν95,ενώ έχω χρησιμοποιήσει τον λογαριασμό μου στην ιστοσελίδα.
Ωστόσο,όταν καλώ έναν σταθερό αριθμό,η κλήση μου χρεώνεται.Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι δεν ακολουθώ σωστά;

Τροποποίηση:Εντάξει,το βρήκα.Πρέπει να πραγματοποίησω κλήση διαδικτύου κι όχι απλή κλήση ομιλίας.Το πρόγραμμα λειτουργεί άψογα :D .

john74
5 Μάι. 2007, 01:55
Έχω εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει την εφαρμογή στο Ν95,ενώ έχω χρησιμοποιήσει τον λογαριασμό μου στην ιστοσελίδα.
Ωστόσο,όταν καλώ έναν σταθερό αριθμό,η κλήση μου χρεώνεται.Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι δεν ακολουθώ σωστά;

Τροποποίηση:Εντάξει,το βρήκα.Πρέπει να πραγματοποίησω κλήση διαδικτύου κι όχι απλή κλήση ομιλίας.Το πρόγραμμα λειτουργεί άψογα :D .

KALA poy to aneferes Denior epeidi tha yparhoune atoma poy tha xehnane na valoune tin epilogi
Internet Call....

Ναί αλλά οταν ρυθμιστει ετσι (για εξοικονόμιση μπαταρίας) οταν πας να καλέσεις μέσω διαδικτύου, σου ζητάει κατχώρηση, απαντάς εντάξει καί το τηλέφωνο μένει κολλημενο στην συνέχεια στο ''εγγραφή στην υπηρεσία".
Ο μόνος τρόπος γιά να κάνεις κλήσεις ειναι να το εχεις στο "πάντοτε ενεργή", και να το απενεργοποιείς/επανενεργοποιείς κάθε φορά πού δεν΄θέλεις/θέλεις να κάνεις κλήση.
Αν ο john74 εχει βρει κατι διαφορετικο ας το αναφέρει.

OHI den yparhei allos tropos mehri tora,to anoigeis OTAN tha kaneis internet call,meta tha to kleineis anagkastika allios tha hreiasteis kamia mpataria aytokinitoy!!

steilte minima sto +447624000000 me keimeno Tru kai eiste etoimi na xekinisete ta internet calls... einai tsampa mehri teli iouniou (efoson steileis minima kane install ktl ktl)

Killer launch offer - extended and expanded! Now ALL users can call FREE to landlines in 40 countries worldwide until 30th June 2007

ayto to eidate http://www.truphone.com/scn/help/googletalk_instructions.tru mporeis na kaneis internet call apo to kinito soy se google talk users!!fovero

Fidel
7 Μάι. 2007, 20:30
Re paidia bazete tipote mprosta apo to thl.?? Emena den leitoyrghse akoma re gamwto... Alla to 8ema einai oti akoma perimenw na balw royter home kai esti to dokimazw e3w ...;)

p.x 0030? kai sta8ero etsi apla 210?? 'h apla ginetai xamos kai kollaei synexeia...?

Tankwart
7 Μάι. 2007, 20:35
η ποιοτητα ηχου ειναι απογοητευτικη εως χαλια......κριμα....τελικα οτι πληρωσεις παιρνεις....

john74
8 Μάι. 2007, 00:26
@FIDEL vazeis 0030210....... panta se morfi san na perneis apo exoteriko

@TANKWART emena pantos poy perno kai exoteriko moy leitourgei apsoga,thelei merikes fores 4-5 prospathies alla meta otan kleidonei einai o ihos crystalinos!!!

DENIOR
8 Μάι. 2007, 01:57
η ποιοτητα ηχου ειναι απογοητευτικη εως χαλια......κριμα....τελικα οτι πληρωσεις παιρνεις....

Δε θα έλεγα πως είναι απογοητευτική.Είναι απλώς χαμηλότερη σε σύγκριση με τις κανονικές κλήσεις ομιλίας.

Fidel
8 Μάι. 2007, 15:14
to dokimasa prin hxos kampana!apla prepi na paris 2-3 fores pezi kai megalo paragonta i speed poy exi egw eimai me 54mb polli xabale exi!

Tankwart
8 Μάι. 2007, 21:51
speed που εννοεις?στον υπολογιστη...στο κινητο...????που το βλεπουμε αυτο που λες???

nobleman
9 Μάι. 2007, 01:12
Τα πρώτα μου 3 τηλέφωνα σε Κύπρο, Αυστραλία και Ελλάδα με φανταστικό ήχο, ειδικά Αυστραλία ... κρίμα που είναι μέχρι 30/06/2007... :protest: :p

john74
12 Μάι. 2007, 01:32
exoteriko doulevei kalytera apo ta topika tilefonimata,periergo!!

tsada
12 Μάι. 2007, 13:19
Παιδιά με το Ν93 δεν μπορούμε να έχουμε και μεις Voip;

john74
15 Μάι. 2007, 01:29
Παιδιά με το Ν93 δεν μπορούμε να έχουμε και μεις Voip;

dystihos ohi akoma..to veltionoune me to kairo kai se ligo tha yparhei kai sto N93...ypomoni file moy ;)

speedystel
16 Μάι. 2007, 15:31
Μία ερώτηση και από εμένα....γνωρίζει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να περάσουμε στο Ε65, για να έχουμε voip αλλά χωρίς να χρειάζεται να βάλουμε το truphone και άλλα προγράμματα αυτής της μορφής!!!

DENIOR
16 Μάι. 2007, 18:54
Μία ερώτηση και από εμένα....γνωρίζει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να περάσουμε στο Ε65, για να έχουμε voip αλλά χωρίς να χρειάζεται να βάλουμε το truphone και άλλα προγράμματα αυτής της μορφής!!!

Δε νομίζω πως είναι εφικτό κάτι τέτοιο.
Για να μπορείς να πραγματοποιείς κλήσεις μέσω διαδικτύου,πρέπει να έχεις εγγραφεί σε κάποια υπηρεσία,σε κάποια εταιρεία.Επομένως πρέπει να έχεις εγκατεστημένη μία VoIP εφαρμογή στο κινητό σου τηλέφωνο.

emperor69
17 Μάι. 2007, 03:21
παιδιά πως το κλείνουμε και πως το ενεργοποιούμε?

speedystel
17 Μάι. 2007, 11:29
Δε νομίζω πως είναι εφικτό κάτι τέτοιο.
Για να μπορείς να πραγματοποιείς κλήσεις μέσω διαδικτύου,πρέπει να έχεις εγγραφεί σε κάποια υπηρεσία,σε κάποια εταιρεία.Επομένως πρέπει να έχεις εγκατεστημένη μία VoIP εφαρμογή στο κινητό σου τηλέφωνο.

Ναι έχω λογαριασμό στο voipdiscount, αλλά έχω την αίσθηση ότι το Ε65, μπορεί να κάνει κλήσεις χωρίς να χρειάζεται εξωτερικό software σαν το truphone. Δηλαδή να περάσω τους κωδικούς μου από το voipdiscount και να αρχίσει να καλεί....αυτό γίνεται, υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό???

DENIOR
17 Μάι. 2007, 13:23
παιδιά πως το κλείνουμε και πως το ενεργοποιούμε?

Για να το ενεργοποιήσεις,ανοίγεις την εφαρμογή και επιλέγεις το Wi-Fi δίκτυο που επιθυμείς.
Για να το απενεργοποιήσεις πρέπει,μέσω του Οδηγού WLAN στα Εργαλεία,να αποσυνδεθείς από το δίκτυο.

emperor69
17 Μάι. 2007, 15:10
Για να το ενεργοποιήσεις,ανοίγεις την εφαρμογή και επιλέγεις το Wi-Fi δίκτυο που επιθυμείς.
Για να το απενεργοποιήσεις πρέπει,μέσω του Οδηγού WLAN στα Εργαλεία,να αποσυνδεθείς από το δίκτυο.

Εμένα γιατι μου ξαναανοίγει το wifi μόνο του??

edit το βρήκα θέλει μη αυτόματο

Tankwart
19 Μάι. 2007, 16:49
ΚΙ εμενα μου ξαναανοιγει απο μονο του....που ακριβως πρεπει να βαλω μη αυτοματο??μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης?
ευχαριστω

GEORGEGX20VF
19 Μάι. 2007, 17:28
το ν93 αφου εχει wifi,ειναι συμβατό?

DENIOR
19 Μάι. 2007, 17:41
το ν93 αφου εχει wifi,ειναι συμβατό?

Όχι,δεν είναι συμβατό με το truphone,προς το παρόν τουλάχιστον.

emperor69
20 Μάι. 2007, 00:15
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ! VOIPBUSTER ΣΤΑ ΝΟΚΙΑ ΜΑΣ!

Nokia E61 Smartphone (QWERTY, UK)
Technical Support Forum
Home Page > Forums > Nokia E61 Smartphone (QWERTY, UK) > VOIP/SIP using E61 - Free Calls !!!!

Welcome to our forums. Anyone can view these pages, but you must be registered to post, registration is free and very simple - Register Here

Sticky: 'VOIP/SIP using E61 - Free Calls !!!!'
OK. This is very cool so listen up.

The E61 was (as you probably know) designed to work as a SIP/VOIP client.
So if you had a SIP/VOIP telephony system in your office you could connect your phone to that.

There are free VOIP providers on the net that have started allowing SIP connections to their systems.

The only one I can get to work is VOIPBuster.

This will give you free calls to landlines in the following countries :

Andorra
Australia
Austria
Belgium
Canada
Chile
Cyprus
Denmark
Estonia
Finland
France
Greece
Hong Kong
Iceland
Ireland
Italy
Japan
Liechtenstein
Luxembourg
Malaysia
Monaco
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Portugal
Singapore
South Korea
Spain
Switzerland
Taiwan
United Kingdom
United States (+ mobiles but I have not tested this)

Here's how.

First go to http://www.voipbuster.com and download their free program and install it onto your PC.
It is basically like Skype.
When you start it will ask you to sign up so create an account with a username and password you will need these below where it says *your_user_name* and *your_password*.
Make sure you have at least one WLAN access point defined (*your_wlan_access_point* ) and it's one you can get on to.

Then go to Menu->Tools->Settings-Connection->SIP settings and create a profile with the following settings :

Profile name : VOIPBuster
Service Profile : IETF
Default Access point : *your_wlan_access_point*
Public user name : *your_user_name*@voipbuster.com
Use compression : No
Registration : See Note 1 below
Use security : No
Proxy server
--> Proxy server address : none
--> Realm : none
--> User name : none
--> Password : none
--> Allow loose routing : Yes
--> Transport Type : UDP
--> Port : 5060
Registrar Server
--> Registrat serv. addr. : sip.voipbuster.com
--> Realm : voipbuster.com
--> User name : *your_user_name*
--> Password : *your_password*
--> Transport Type : UDP
--> Port : 5060

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ!

KOPRINIOTIS
20 Μάι. 2007, 00:19
Δηλαδη πρεπει να εχεις το voipbuster συνεχεια ανοικτο στο pc για να δουλευει στο κινητο?Κλησεις δωρεαν εχεις μονο σε pc η και σε σταθερα στην Ελλαδα?

emperor69
20 Μάι. 2007, 00:28
ΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΤΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ EVOICE THΣ HOL!

Δηλαδη πρεπει να εχεις το voipbuster συνεχεια ανοικτο στο pc για να δουλευει στο κινητο?Κλησεις δωρεαν εχεις μονο σε pc η και σε σταθερα στην Ελλαδα?

κοίτα τις χρεώσεις του voipbuster.όχι δεν έχει καμία σχέση με το pc!!! :p

Πόσο χαίρομαι που αναιρώ όσους είπαν πως δεν δουλεύουν τα κανονικά voip μας παρά μόνο το truphone!! Το voipbuster μου βγάζει ένα πρόβλημα στις εισερχόμενες και θα το κοιτάξω, το evoice μου δουλεύει ΑΨΟΓΑ!!!!! Όποιος θέλει μπορεί να με πάρει, έχω γραφτει με τον αριθμό 2130222230!!

ΚΑΛΑ ΕΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΩΡΑ Ε!!!! Όποιος θέλει βοήθεια pm!

KOPRINIOTIS
20 Μάι. 2007, 02:08
κοίτα τις χρεώσεις του voipbuster.όχι δεν έχει καμία σχέση με το pc!!! :p

Πόσο χαίρομαι που αναιρώ όσους είπαν πως δεν δουλεύουν τα κανονικά voip μας παρά μόνο το truphone!! Το voipbuster μου βγάζει ένα πρόβλημα στις εισερχόμενες και θα το κοιτάξω, το evoice μου δουλεύει ΑΨΟΓΑ!!!!! Όποιος θέλει μπορεί να με πάρει, έχω γραφτει με τον αριθμό 2130222230!!Αφου στη λιστα που δινει παρπανω λεει free cals τι χρεωσεις λες μετα?

john74
20 Μάι. 2007, 02:14
Kala pos xekinaei i efarmogi,evala tis rythmiseis alla pos xekinaei gia na paro tilefono?? gia to voipbuster leo??

parkor
20 Μάι. 2007, 02:30
Έβαλα τις ρυθμίσεις για το Truphone και ενώ καλεί δεν μπορώ να ακούσω ούτε τη φωνή μου ούτε του άλλου.

Δοκίμασα και το 130, κάλεσε άλλα δεν άκουγα τίποτα

Καμία βοήθεια;

Στο site του Voipbuster τα σταθερά για Ελλάδα τα χρεώνει. Γιατί παραπάνω γράφετε ότι είναι free?

emperor69
20 Μάι. 2007, 04:17
Στο site του Voipbuster τα σταθερά για Ελλάδα τα χρεώνει. Γιατί παραπάνω γράφετε ότι είναι free?

To παραπάνω είναι Copy paste. Προφανώς όταν γράφτηκε ήταν ακόμα free. Λέω να κοιτάξετε τη σελίδα του voipbuster γιατί πλέον ΥΠΑΡΧΟΥΝ χρεώσεις για Ελλάδα! Αλλά πραγματικά αυτό είναι η λεπτομέρεια, εδώ δε συζητάμε για τις εκάστοτε χρεώσεις του voipbuster, εδώ συζητάμε για VOIP σε nokia series60 3rd!

Kala pos xekinaei i efarmogi,evala tis rythmiseis alla pos xekinaei gia na paro tilefono?? gia to voipbuster leo??

Αν τα έκανες όλα, πήγαινε στο τηλεφωνο διαδικτύου και ενεργοποίησε την υπηρεσία voipbuster Μέσω του wifi Που θα έχει ήδη βρει

Ναι έχω λογαριασμό στο voipdiscount, αλλά έχω την αίσθηση ότι το Ε65, μπορεί να κάνει κλήσεις χωρίς να χρειάζεται εξωτερικό software σαν το truphone. Δηλαδή να περάσω τους κωδικούς μου από το voipdiscount και να αρχίσει να καλεί....αυτό γίνεται, υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό???

Ορίστε κυριοι, καταλάβετε τι λέω. Σε αυτό που ζητάει ο φίλος αναφέρομαι!

GEORGEGX20VF
20 Μάι. 2007, 10:47
Τουλάχιστον το VOIPBUSTER λειτουργει με το ν93??
Αφου ρε παιδια εχει wifi...

emperor69
20 Μάι. 2007, 16:17
Τουλάχιστον το VOIPBUSTER λειτουργει με το ν93??
Αφου ρε παιδια εχει wifi...

Δεν λέχω δει καθόλου τις ρυθμίσεις SIP του n93. Γιατί δεν δοκιμάζεις να αντιγράψεις τα παραπάνω?

john74
20 Μάι. 2007, 17:27
pantos to truphone leitoyrgei apsoga me to n95 kalytera kai apo to n80ie poy eho kai ta duo,pianei amesos kai me krystalino iho

speedystel
21 Μάι. 2007, 12:26
Άρα φίλε emperor, δουλεύει και με το voipdiscount. Εγώ είχα προσπαθήσει αλλά έβαζα ρυθμίσεις και στο proxy και δεν μου δούλευε, έλεγε ότι δεν είναι registered. Tο βράδυ που θα πάω σπίτι θα το τροποποιήσω και θα δω τι κάνει...Αλήθεια αν είμαστε σε άλλο δίκτυο εκτός αυτού του σπιτιού μας ή του γραφείου μας, για παράδειγμα, θα πρέπει να ορίσουμε αυτό το δίκτυο σαν access point για κάνουμε κλήσεις φαντάζομαι, έτσι δεν είναι???

Πάντως χαίρομαι που το ακούω γιατί αυτό υποστήριζα και εγώ πιο πάνω και όλοι μου έλεγαν το αντίθετο....αφού το Ε65 που έχω για την γυναίκα μου υποστηρίζει voip από μόνο του σαν ανεξάρτητη συσκευή. Μάλιστα έχει και την επιλογή να σε ρωτάει αν θέλεις internet call ή όχι κάθε φορά που είσαι συνδεδεμένος.

Για το evoice έκανες τις ίδιες ρυμίσεις φαντάζομαι έτσι?? Ωραία θα τις κάνω και εγώ να εξαντλήσω τα χρήματα που έχω στο πορτοφόλι του evoice!!!

Στο κομμάτι registration τι έβαλες?????

emperor69
21 Μάι. 2007, 17:19
Άρα φίλε emperor, δουλεύει και με το voipdiscount. Εγώ είχα προσπαθήσει αλλά έβαζα ρυθμίσεις και στο proxy και δεν μου δούλευε, έλεγε ότι δεν είναι registered. Tο βράδυ που θα πάω σπίτι θα το τροποποιήσω και θα δω τι κάνει...Αλήθεια αν είμαστε σε άλλο δίκτυο εκτός αυτού του σπιτιού μας ή του γραφείου μας, για παράδειγμα, θα πρέπει να ορίσουμε αυτό το δίκτυο σαν access point για κάνουμε κλήσεις φαντάζομαι, έτσι δεν είναι???

Πάντως χαίρομαι που το ακούω γιατί αυτό υποστήριζα και εγώ πιο πάνω και όλοι μου έλεγαν το αντίθετο....αφού το Ε65 που έχω για την γυναίκα μου υποστηρίζει voip από μόνο του σαν ανεξάρτητη συσκευή. Μάλιστα έχει και την επιλογή να σε ρωτάει αν θέλεις internet call ή όχι κάθε φορά που είσαι συνδεδεμένος.

Για το evoice έκανες τις ίδιες ρυμίσεις φαντάζομαι έτσι?? Ωραία θα τις κάνω και εγώ να εξαντλήσω τα χρήματα που έχω στο πορτοφόλι του evoice!!!

Στο κομμάτι registration τι έβαλες?????

στο διακομιστή μεσολάβισης δεν βάζεις τίποτα
και στον διακομιστή καταχώρησης με τη σειρά

sip:evoice.hol.gr

evoice.hol.gr

2130xxxxxx

kwdikos

UDP

5060

Και πρέπει να δουλευει πλήρως.

Για το άλλο που ρωτας όχι δεν χρειάζεται τίποτα, θα πηγαίνεις στο τηλέφωνο διαδικτύου και θα σου δείχνει το διαθέσιμο wifi και απο κει θα μπορείς να κάνεις σύνδεση μέσω αυτού.

Για το voipdiscount είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει, αντίγραψε τις ρυθμίσεις για το voipbuster και δοκίμασε.

speedystel
22 Μάι. 2007, 12:03
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί άψογα με καθαρότατο ήχο, (μάλιστα καλύτερο από το sjphone που έχω στο ppc μου) και μέσω του κανονικού ακουστικού της συσκευής και όχι του εξωτερικού όπως λειτουργούν τα άλλα προγράμματα.

Ευχαριστούμε emperor πολύ καλή δουλειά!!!

emperor69
23 Μάι. 2007, 16:50
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί άψογα με καθαρότατο ήχο, (μάλιστα καλύτερο από το sjphone που έχω στο ppc μου) και μέσω του κανονικού ακουστικού της συσκευής και όχι του εξωτερικού όπως λειτουργούν τα άλλα προγράμματα.

Ευχαριστούμε emperor πολύ καλή δουλειά!!!

Χαίρομαι!

nobleman
27 Μάι. 2007, 22:23
Γιατί όταν ενεργοποιήσεις το truephone μετά δεν κλείνει με τίποτα παρά μόνο με επανεκκίνηση του κινητού;
Μέχρι να κάνω απενεργοποίηση σάρωσης WLAN αυτόματα ξαναβρίσκει το δίκτυο και συνδέεται...
Υπόψιν ότι στις ρυθμίσεις του TruVoip έχω βάλει τρόπο σύνδεσης Μη αυτόματη...

Mythozz
27 Μάι. 2007, 22:27
Γιατί όταν ενεργοποιήσεις το truephone μετά δεν κλείνει με τίποτα παρά μόνο με επανεκκίνηση του κινητού;
Μέχρι να κάνω απενεργοποίηση σάρωσης WLAN αυτόματα ξαναβρίσκει το δίκτυο και συνδέεται...
Υπόψιν ότι στις ρυθμίσεις του TruVoip έχω βάλει τρόπο σύνδεσης Μη αυτόματη...

Πας Μενού - Συνδεσιμοτητα (Connect) - Internet Teleph. και το απενεργοποιείς.

Πουφ... τέρμα το truephone. :p

john74
27 Μάι. 2007, 22:42
sto voipbuster den mporo na to sendesio to n95 me to wifi moy..me to truphone mporo omos,evala tis rythmiseis kanonika opos leei o emperor69 pio pano alla tipota akoma,ti kano lathos?

nobleman
27 Μάι. 2007, 23:36
Πας Μενού - Συνδεσιμοτητα (Connect) - Internet Teleph. και το απενεργοποιείς.

Πουφ... τέρμα το truephone. :p

Αυτό ακριβώς περιγράφω πιο πάνω ότι κάνω και πουφ μετά από λίγο ξανασυνδέεται μόνο του κάνοντας αναζήτηση υπηρεσιών... :rolleyes:

blamis
29 Μάι. 2007, 14:30
re paidia eimai asxetos entelos me to thema:p apo pou tha to katevaso kai ti tha kano meta? sas parakalo opios mporeis as boithisi!:)

john74
30 Μάι. 2007, 02:04
re paidia eimai asxetos entelos me to thema:p apo pou tha to katevaso kai ti tha kano meta? sas parakalo opios mporeis as boithisi!:)

truphone me to N93 den doulevei akoma,diavase to topic apo tin arhi na deis ti kai pos ok?

john74
12 Ιούν. 2007, 18:31
tora teleftaia poy kanei kati noymera to truphone,allos me to idio provlima??

elflost
12 Ιούν. 2007, 20:21
Είμαι άσχετος με την υπηρεσία,έχω Ν 95 και απλά θα παρακαλούσα για καθοδήγηση ώστε να μπορώ να κάνω δωρεάν κλήσεις.Ποια υπηρεσία θεωρείτε καλύτερη;

john74
14 Ιούν. 2007, 01:44
truphone makran file moy,einai ENTELOS DOREAN...diavase apo to proto post na deis pos ginete ok?

vgike new version xxxxxxxxxxxxxxxxxx

junglist
14 Ιούν. 2007, 14:56

Οκ, τα κάνω αυτά.
Έχω τσάμπα τηλέφωνα και κινητά και σταθερά μέσα στην Ελλάδα?Και μέχρι Ιουνίου είναι τσάμπα να γραφτείς ή τσάμπα τα τηλέφωνα και μετά χρεώνονται και για την Ελλάδα?

DENIOR
14 Ιούν. 2007, 16:49
Οκ, τα κάνω αυτά.
Έχω τσάμπα τηλέφωνα και κινητά και σταθερά μέσα στην Ελλάδα?Και μέχρι Ιουνίου είναι τσάμπα να γραφτείς ή τσάμπα τα τηλέφωνα και μετά χρεώνονται και για την Ελλάδα?

Έχεις δωρεάν τηλεφωνήματα σε σταθερά τηλέφωνα της Ελλάδος,καθώς και σε εκείνα πολλών άλλων χωρών του εξωτερικού. Οι κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα χρεώνονται.

GEORGEGX20VF
14 Ιούν. 2007, 17:48
Έχεις δωρεάν τηλεφωνήματα σε σταθερά τηλέφωνα της Ελλάδος,καθώς και σε εκείνα πολλών άλλων χωρών του εξωτερικού. Οι κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα χρεώνονται.
Μέσω wifi γινονται όλα σωστά?Με το N95 τώρα δλδ μπορώ να πραγματοποιω κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα?Η ποιότητα πως είναι?
Το truephone παντως δεν υπάρχει στο ν95 μου...

DENIOR
14 Ιούν. 2007, 17:54
Μέσω wifi γινονται όλα σωστά?Με το N95 τώρα δλδ μπορώ να πραγματοποιω κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα?Η ποιότητα πως είναι?
Το truephone παντως δεν υπάρχει στο ν95 μου...

Καταρχάς,πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα στη συσκευή,δεν είναι προεγκατεστημένο.

Ναι,μέσω ενός δικτύου Wi-Fi θα έχεις τη δυνατότητα να τηλεφωνείς σε σταθερά,δωρεάν.
Η ποιότητα είναι ικανοποιητικότατη,η ένταση ίσως είναι κάπως χαμηλή. Αν όμως ενεργοποιήσεις το μεγάφωνο θα επικοινωνείς χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

aristotelhs2060
14 Ιούν. 2007, 23:00
paidia exw shmera evala to truphone sto n95.ekana me thn seira auta pou leei kata thn egkatatstash kai twra opote vlepei to wifi mou mou bgazei mazi me to shma wlan kai ena thlefwno dipla.sto programma leei truphone connected.
1)twra opote pernw ena thlefwno pernei mesw truphone?
2)pws tha to dw auto?
3)kai kati allo pernoume kanonika ta noumera opws einai stis epafes 69........?esteila ena sms se ena noumero 69... kai enw to esteile mesw truphone den paralhfthke.opoios xerei as me voithisei ggiati eimai kai asxetos me to thema.thanks

john74
17 Ιούν. 2007, 19:13
.
1)twra opote pernw ena thlefwno pernei mesw truphone?EAN PERNEI ME INTERNET CALL
2)pws tha to dw auto?EAN SOY VGAZEI KATI SE MORFI +30210322222@truphone.com
3)kai kati allo pernoume kanonika ta noumera opws einai stis epafes 69........?MONO LANDLINES ALLIOS HREONESE

esteila ena sms se ena noumero 69... kai enw to esteile mesw truphone den paralhfthke.opoios xerei as me voithisei ggiati eimai kai asxetos me to thema.thanks
ELPIZO NA VOITHISA,TO KAINOURGIO VERSION TOU TRUPHONE EINAI APLA FOVERO,PANTA PIANEI GRAMMI (grafo kefalaia gia na xehorisei apo to post toy aristotelhs2060..

KOPRINIOTIS
18 Ιούν. 2007, 13:36
Παιδια δηλαδη στελνω μηνυμα και ειμαι οκ?Τι γινεται μετα?Εγκαθισταται το προγγραμμμα?Το μυνημα αυτο ποσο χρεωνει?

junglist
18 Ιούν. 2007, 19:34
Λοιπόν γράφτηκα στο site μέσω του sms, και μετά μου εγκαταστάθηκε το truphone wizard.Εκεί τι κάνω?Πατάω next και βγάζει ένα άδειο παράθυρο με τίτλο:SIP profile to modify.Αυτό πώς το φτιάχνω?Πρέπει να πάω κοντά σε wi-fi?Και εκεί τι κάνω?

Tankwart
18 Ιούν. 2007, 20:03
vgike new version xxxxxxxxxxxxxxxxxxx[/QUOTE]

loipon evala th nea version pano ap thn palia kati mou eipe gia ta palia settings,pathsa yes!!, esteila KSANA sms ,doulevei mia xara alla proste8hke kai ena new profile,to "presence".....

poia profiles na xrhsimopoiw?poio na exo default?se orismena mou leei not registered?giati?prepei na paw sth selida ths trufone na dw to account mou?exw
account?de thimamai tipota?rikse ligo fws re john me ayta ta profiles kai ta registered kai ta not registered...
THANXX:)

KOPRINIOTIS
19 Ιούν. 2007, 16:27
Παιδια δηλαδη στελνω μηνυμα και ειμαι οκ?Τι γινεται μετα?Εγκαθισταται το προγγραμμμα?Το μυνημα αυτο ποσο χρεωνει?Kaneis?????

john74
19 Ιούν. 2007, 17:16
Kaneis?????

0.20 cents..tipota,min anisiheis,mprosta se ayta poy glitono se tilefonimata sto exoteriko halali toys

junglist
20 Ιούν. 2007, 09:43
Λοιπόν γράφτηκα στο site μέσω του sms, και μετά μου εγκαταστάθηκε το truphone wizard.Εκεί τι κάνω?Πατάω next και βγάζει ένα άδειο παράθυρο με τίτλο:SIP profile to modify.Αυτό πώς το φτιάχνω?Πρέπει να πάω κοντά σε wi-fi?Και εκεί τι κάνω?

1 βοήθεια βρε παιδιά για το πώς φτιάχνω το SIP Profile??:!:

Tankwart
22 Ιούν. 2007, 20:01
επειδη προκειται να αναβαθμισω το Ν80 στην τελευταια εκδοση και ως γνωστον καποιες εφαρμογες(οπως και αυτη για την οποια μιλαμε εδω )μπορει να μη δουλευουν,τι θα κανω για να την ξαναβαλω?προφανως εγκατασταση του .sis απο την αρχη....

SMS πρεπει να ξαναστειλω??????????

morph
24 Ιούν. 2007, 21:47
edit το βρήκα θέλει μη αυτόματο

1. Που είναι αυτό;

2. Εκτός από το Truphone έχει δοκιμάσει κάποιος καμια άλλη υπηρεία π.χ. i-call ή voipdiscount και να δουλεύει;

3. Οταν γράψεις έναν αριθμό (σε κατάσταση αναμονής) μπορείς από "Επιλογές" > "Κλήση" να επιλέξεις "κλήση Διαδικτύου". Σίγουρα χρειάζεται εφαρμογή να εγκατασταθεί; Δεν αρκούν οι "Ροιθμήσεις SIP"? (αν ξέρει κάποιος πώς να τις κάνει...)

john74
25 Ιούν. 2007, 00:29
i-call se symbian den yparhei akoma,voip doulevei alla den einai entelos dorean opos to truphone

manolis
25 Ιούν. 2007, 19:46
i-call se symbian den yparhei akoma,voip doulevei alla den einai entelos dorean opos to truphone

Se liges meres terma to dorean...meta ti kanome??:lol:

GEORGEGX20VF
26 Ιούν. 2007, 17:43
Παιδια επιτέλους έβαλα την εφαρμογή στο κινητο μου,ολα καλα εστειλα και μηνυμα κτλ.
Οταν ανοιγω την εφαρμογή μου λεει the truewizzard will setup your phone for the truephone service,ε παταω next,και μου βγαζει πανω πανω SIP profile to modify και απο κάτω χωρις δεδομένα.
Τι να κανω?
help!!
thanks

vtoufex
28 Ιούν. 2007, 13:41
Φίλοι μια ερώτηση: είμαι συνδρομητής στο i-call, κανω τις ρυθμισεις κανονικα στο Ν80 για sip,κτλ, κάνω register μεσω wi-fi, ωστόσο όταν κάνω internet κλήσεις μου προσθέτει στο τελος του αριθμού @sip.i-call.gr και φυσικά δεν αποκαθίσταται κλήση...καμιά ιδέα για ρύθμιση που μου ξεφεύγει;

Thanx in advance

junglist
28 Ιούν. 2007, 17:11
Παιδια επιτέλους έβαλα την εφαρμογή στο κινητο μου,ολα καλα εστειλα και μηνυμα κτλ.
Οταν ανοιγω την εφαρμογή μου λεει the truewizzard will setup your phone for the truephone service,ε παταω next,και μου βγαζει πανω πανω SIP profile to modify και απο κάτω χωρις δεδομένα.
Τι να κανω?
help!!
thanks

Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα.
1.Κάνε login μέσω pc στο account σου στο site της truphone.
2.Πήγαινε εκεί που σου λέει να διαλέξεις ποιο κινητό έχεις για να κατεβάσεις το πρόγραμμα.
3.Επέλεξε το κινητό σου και μετά διάλεξε να κατεβάσεις στο pc σου το αρχείο ρυθμίσεων.Eίναι το truphone.set.
4.Μετά πέρνα το στο κινητό και κάντο install.Στις ρυθμίσεις που θα βγάλει πάτα αποθήκευση και καθάρισες.

satnews
29 Ιούν. 2007, 02:55
Νέα προσφορά από την Truphone :

Συνεχίζετε η προσφορά σε όλα τα μέλη του Truphone δωρεάν σε 40 χώρες μέχρι τις 31/12/07 :

Εδώ μια υπενθύμιση των χωρών οι των οποίων η σταθερές κλήσης είναι ελεύθερες:
Αργεντινή, Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Βραζιλία (Ρίο de Janeiro & Σάο Πάολο μόνο), Καναδάς, Χιλή, Κίνα (σταθερά και κινητά ), Κύπρος, Τσεχία, Δανία, Εσθονία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Γκουάμ, Χογκ Κογκ (σταθερά και κινητά ), Ουγγαρία, Ισλανδία, Ιρλανδία, Ισραήλ, Ιταλία, Κορέα (νότος), Λουξεμβούργο, Μαλαισία, Μεξικό (Γουαδαλαχάρα, Πόλη του Μεξικού & Μοντερρέυ μόνο), ολλανδική, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Παναμάς πόλη, Πολωνία, Πορτογαλία, Πουέρτο Ρίκο, Ρωσία (Μόσχα κεντρική & η Αγία Πετρούπολη μόνο), Σινγκαπούρη (σταθερά και κινητά ), Ισπανία.

DENIOR
30 Ιούν. 2007, 15:35
Νέα προσφορά από την Truphone :

Συνεχίζετε η προσφορά σε όλα τα μέλη του Truphone δωρεάν σε 40 χώρες μέχρι τις 31/12/07 :

Είναι ιδιαίτερα ευχάριστο νέο η παράταση της προσφοράς για έξι ακόμα μήνες. Ελάχιστες εταιρείες προχωρούν σε ανάλογες,τόσο συμφέρουσες για τους καταναλωτές κινήσεις.

john74
30 Ιούν. 2007, 16:30
ZITOOOOOOOOOOOOOO

elflost
2 Ιούλ. 2007, 13:50
Ότι και να πω είναι λίγο!Το πρόγραμμα είναι άψογο!

junglist
2 Ιούλ. 2007, 15:55
Το διάβασα και γω το σχετικό email και μπράβο στην εταιρεία.
Σωστή η κίνηση για να διαδοθεί ακόμη πιο πολύ η υπηρεσία.
Να ρωτήσω μόνο για το upgrade.Ξέρει κανείς αν προσφέρει κάτι αναγκαίο η αναβάθμιση ή και με την παρούσα έκδοση την κάνουμε τη δουλειά μας?

GEORGEGX20VF
2 Ιούλ. 2007, 16:01
Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα.
1.Κάνε login μέσω pc στο account σου στο site της truphone.
2.Πήγαινε εκεί που σου λέει να διαλέξεις ποιο κινητό έχεις για να κατεβάσεις το πρόγραμμα.
3.Επέλεξε το κινητό σου και μετά διάλεξε να κατεβάσεις στο pc σου το αρχείο ρυθμίσεων.Eίναι το truphone.set.
4.Μετά πέρνα το στο κινητό και κάντο install.Στις ρυθμίσεις που θα βγάλει πάτα αποθήκευση και καθάρισες.
Thanks,όλα καλα!
Αλλα ρε παιδια τωρα για πχ εχω σβήσει το wifi,αλλα κατω απο την ενδειξη της μπαταριας εχει δυο εικονιδια,ενα με ενα τηλεφωνο και ενα αλλο κτλ.
Αυτο τωρα παντα ετσι θα ναι?
Νομιζω πως εχει παραμεινει το wifi γιατι καπως ζεστο ειναι το τηλεφωνο..

john74
2 Ιούλ. 2007, 23:38
Na pate sto site kai na perasete oloi tin nea version doulevi apsoga me ola ta routers,kai pianei grammi amesos me 95% epityheia pleon

interseptoras
2 Ιούλ. 2007, 23:42
να κανω μια ερωτηση?μπορουμε να κανουμε κλησεις απο ελλαδα προς το εξωτερικο σε σταθερο τηλεφωνο που βρισκεται στο εξωτερικο?η ειναι μονο για σταθερα εδω στην ελλαδα?

satnews
3 Ιούλ. 2007, 04:02
να κανω μια ερωτηση?μπορουμε να κανουμε κλησεις απο ελλαδα προς το εξωτερικο σε σταθερο τηλεφωνο που βρισκεται στο εξωτερικο?η ειναι μονο για σταθερα εδω στην ελλαδα?

μπορείς να καλέσεις δωρεάν σε 40 χώρες ( σταθερά)

metkosas
3 Ιούλ. 2007, 14:08
με wind plus non stop μπορεί να δουλέψει;

DENIOR
3 Ιούλ. 2007, 17:00
Τι εννοείς;
Οι κλήσεις του Truphone γίνονται μέσω του διαδικτύου. Επομένως,δεν έχει καμία σημασία η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είσαι πελάτης.

metkosas
3 Ιούλ. 2007, 20:11
Τι εννοείς;
Οι κλήσεις του Truphone γίνονται μέσω του διαδικτύου. Επομένως,δεν έχει καμία σημασία η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είσαι πελάτης.
άν αναφέρεσε σε μένα, άλλο εννοώ: να μην συνδέετε μέσω wifi αλλα μέσω 3g/gprs με wind plus non stop wap

interseptoras
3 Ιούλ. 2007, 21:29
μπορείς να καλέσεις δωρεάν σε 40 χώρες ( σταθερά)

Η ΗΠΑ ειναι μεσα σε αυτες τις 40?

GreekMu
4 Ιούλ. 2007, 00:36
Η ΗΠΑ ειναι μεσα σε αυτες τις 40?

Ειναι η Αμερικη, και για σταθερα και για κινητα (Landline & Mobile))
Ριξε ενα ματι εδω τοις χωρες που ειναι διαθεσημες http://www.truphone.com/more_info/what_does_it_cost.tru

xrhstos2222
7 Ιούλ. 2007, 00:52
για σε ολους παιδια..το αρχικο sms ειναι δωρεαν???:ninja: :ninja:

elflost
7 Ιούλ. 2007, 09:26
Με την αναβάθμιση που βγήκε για το Ν 95 τι κάνουμε;Από την στιγμή που θα την εγκαταστήσουμε λογικά χάνουμε το truephone.Πως το επανακτούμε μετά;Καινούργιος λογαριασμός ή μπορεί να γίνει recovery του παλιού;:blink:

FARAO
7 Ιούλ. 2007, 10:53
Αυτό ακριβώς περιγράφω πιο πάνω ότι κάνω και πουφ μετά από λίγο ξανασυνδέεται μόνο του κάνοντας αναζήτηση υπηρεσιών... :rolleyes:
Εμένα σε κάθε σχεδόν απενεργοποίηση κολλάει και δεν κλεινει ουτε με το off , αναγκάζομαι και βγάζω την μπαταρία .
Κολλάει σε άλλον ?

sakels
7 Ιούλ. 2007, 14:51
mesw wind plus non stop 3g leitourgei?

john74
7 Ιούλ. 2007, 15:34
Εμένα σε κάθε σχεδόν απενεργοποίηση κολλάει και δεν κλεινει ουτε με το off , αναγκάζομαι και βγάζω την μπαταρία .
Κολλάει σε άλλον ?

me ti nea verison oyte kolaei oyte tipota pleon,pio version eheis?

nobleman
12 Ιούλ. 2007, 01:01
Για να κλείσει αναγκάζομαι και διαγράφω από την αποθήκευση στις ρυθμίσεις το δίκτυο που βρίσκει και αποθηκεύει κάθε φορά...

john74
12 Ιούλ. 2007, 01:26
Για να κλείσει αναγκάζομαι και διαγράφω από την αποθήκευση στις ρυθμίσεις το δίκτυο που βρίσκει και αποθηκεύει κάθε φορά...

anoigeis to truphone kai patas disconnect,einai poly aplo

john74
19 Ιούλ. 2007, 02:41
TORA htypaei diforetika ta truphone calls

One thing that makes Truphone different (and better, we humbly suggest) is that
your phone works as always. No separate application - dial as usual and save
pots of cash.

And how do you know your call is going via Truphone? Easy - thanks to our
spankingly-innovative 'Truphone Ring'.

Now when you're making a Truphone call, you simply hear a funkier ring.
Check out our video on youtube.com: http://youtube.com/watch?v=VAUOOJ9BvgE

That's it! Nothing to learn, nothing to set up - just make your call as normal,
and if that call is going via Truphone, you'll hear a different ringing sound.

Thanks

All at Truphone

junglist
24 Ιούλ. 2007, 01:59
Sorry gia ta greeklish alla eimai Kerkyra.
Opos eixa grapsei sto topic "N95" to kinito xefortizei me full mpataria mesa se 4 ores.H einai ios i kati troei tin mpataria.Epeidi prosexa pou pou na bgazei to minima "Aposyndesi" sto asxeto, xerei kaneis an mporei na ftaiei kati apo to truphone pou na kanei tetoia zimia stin mpataria.
Episis opoioi apo esas exete to truphone egkatestimeno, kante 1 check me kapoio taskman na mou peite an exete kai eseis na trexei sto kinito 1 efarmogi me to onoma arachnid.exe.

gold
28 Ιούλ. 2007, 13:01
edo tha vrite ritmisis gia to i-call http://www.i-call.gr/mobile.aspx?rec=4

georgius
31 Ιούλ. 2007, 08:09
Εγώ εγκατέστησα χθες το truphone στο Ν80 και μίλησα κανονικά. Δεν μπορούσα όμως να καλέσω μέσω internet στο κινητό μου με τον αριθμό που μου δώσανε. Επίσης στην αρχή τραβούσε κάτι κολήματα και μου το γονάτισε το κινητό μου τελείως αλλά μετά από κανα 2 restart έστρωσε. Έχω το τελευταίο fw στο Ν80 και wifi royter της Dlink. Πάντως σαν ήχος ήταν υπερβολικά ικανοποιητικός. Η γραμμή μου είναι 2ΜΒ με Connex.

Scottas
2 Αύγ. 2007, 02:42
re paidia otan stelnw to sms gia energopoiisi xrewnomai???Kai an Nai poso???Episis apo kei kai pera milaw sinexeia tsampa mesw voip???Ekana 1 klisi kai akougotan TELEIA:happy::happy::happy::cool::shifty:

SP71
2 Αύγ. 2007, 14:14
Λοιπόν παίδες όλα καλά και όλα ωραία με το truephone, μου δουλεύει τέλεια.
Κινητά στην Ελλάδα μπορώ να πάρω;

junglist
2 Αύγ. 2007, 14:24
re paidia otan stelnw to sms gia energopoiisi xrewnomai???Kai an Nai poso???Episis apo kei kai pera milaw sinexeia tsampa mesw voip???Ekana 1 klisi kai akougotan TELEIA:happy::happy::happy::cool::shifty:

Ναι χρεώνεσαι όπως και όποια άλλη φορά σου στείλει sms η Truphone.
Αν παίρνεις χώρες που υποστηρίζουν σταθερά τηλέφωνα για τσαμπέ, τότε μέχρι τέλους του έτους θα μιλάς τσάμπα.

SP71, μπορείς αλλά θα χρεώνεσαι.Μόνο σταθερά έχεις τσαμπέ στην Ελλάδα.

Scottas
2 Αύγ. 2007, 15:33
Ναι χρεώνεσαι όπως και όποια άλλη φορά σου στείλει sms η Truphone.
Αν παίρνεις χώρες που υποστηρίζουν σταθερά τηλέφωνα για τσαμπέ, τότε μέχρι τέλους του έτους θα μιλάς τσάμπα.

SP71, μπορείς αλλά θα χρεώνεσαι.Μόνο σταθερά έχεις τσαμπέ στην Ελλάδα.

Otan mou steilei sms i truephone xrewnomai mono 2$???Exw sindesi kai dn leei na mour8ei kana 1000 eyrw:(:(:(:O:cry::happy:

getheo
2 Αύγ. 2007, 16:14
ME 3G ΤHS wind ginetai anti gia wifi?

Scottas
2 Αύγ. 2007, 16:21
ME 3G ΤHS wind ginetai anti gia wifi?

Vevaiws mporeis!!!
Sou vgazei sini8ws 2 epiloges!!!Mia gia to wifi pou 8a exeis dipla sou kai to wind plus I cosmote wap ktl:D

junglist
2 Αύγ. 2007, 16:43
Otan mou steilei sms i truephone xrewnomai mono 2$???Exw sindesi kai dn leei na mour8ei kana 1000 eyrw:(:(:(:O:cry::happy:

Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι, αλλά 1000€ για 1sms δεν έχω ξανακούσει.

Scottas
2 Αύγ. 2007, 17:17
Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι, αλλά 1000€ για 1sms δεν έχω ξανακούσει.

Tropos tou legin file mou!!!
Mporeis na to psaxeis kai na m apantiseis!!!!???:confused::blink::worry:

aristotelhs2060
2 Αύγ. 2007, 19:51
για να κανω κληση σε ενα νουμερο μεσω truphone πρεπει να ειναι γραμμενος και εκεινος που παιρνω?με αλλα λογια να έχει νουμερο του τυπου +4355767 ?

getheo
3 Αύγ. 2007, 02:04
paidia meso 3g se e65 to doulepse kaneis. den mou kanei connect kan emena

junglist
3 Αύγ. 2007, 09:34
για να κανω κληση σε ενα νουμερο μεσω truphone πρεπει να ειναι γραμμενος και εκεινος που παιρνω?με αλλα λογια να έχει νουμερο του τυπου +4355767 ?

Αν είναι σταθερό το τηλέφωνο που θες να πάρεις και ανήκει στις χώρες που έχει τσαμπέ χρέωση, τότε το άτομο που θες να καλέσεις δε χρειάζεται να κάνει τίποτα.

con
6 Αύγ. 2007, 16:51
Επιτέλους μετά από πολλές δοκιμές δούλεψε στο Ε65 το evoice και voipdiscount με άριστη ποιότητα.
Έχει δουλέψει σε κανέναν το i-call? Βάζοντας τις ρυθμίσεις που δίνει η altec δε μου δουλεύει.
Το truphone δούλευε πολύ καλά από πλευράς ποιότητας συνομιλίας αλλά μου έκανε το κινητό πολύ αργό και κάθε τόσο έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση βγάζοντας την μπαταρία.
Το απεγκατέστησα και κράτησα τις ρυθμίσεις για να τις βάλω χειροκίνητα, αλλά δε μου κάνει register. Τι βάζουμε για username & password? Με το password που μου έστειλαν με sms δε δουλεύει.

junglist
6 Αύγ. 2007, 17:06
Επιτέλους μετά από πολλές δοκιμές δούλεψε στο Ε65 το evoice και voipdiscount με άριστη ποιότητα.
Έχει δουλέψει σε κανέναν το i-call? Βάζοντας τις ρυθμίσεις που δίνει η altec δε μου δουλεύει.
Το truphone δούλευε πολύ καλά από πλευράς ποιότητας συνομιλίας αλλά μου έκανε το κινητό πολύ αργό και κάθε τόσο έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση βγάζοντας την μπαταρία.
Το απεγκατέστησα και κράτησα τις ρυθμίσεις για να τις βάλω χειροκίνητα, αλλά δε μου κάνει register. Τι βάζουμε για username & password? Με το password που μου έστειλαν με sms δε δουλεύει.

Για username θέλει το νούμερο που σου έχω δώσει το truphone.
Για password νομίζω ζητάει 1 4ψηφιο pin που σου έχουν στείλει με sms.

john74
6 Αύγ. 2007, 17:46
xana perna to Truphone kai me sms erhontai i rythmiseis soy,etsi tha eheis to kefali soy isiho

con
6 Αύγ. 2007, 18:01
xana perna to Truphone kai me sms erhontai i rythmiseis soy,etsi tha eheis to kefali soy isihoΕυχαριστώ και τους δύο. To 1o SMS που μου έστειλαν έλεγε:
Welcome to Truphone! Your number is +1360*******; log into www.truphone.com using password khf*******

Αυτά δεν αρκούν για να περάσω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς: Και το νούμερο με το παραπάνω password, και το 4ψήφιο pin που δίνουν για το voicemail, και τον 6ψήφιο αριθμό που είχε στις ρυθμίσεις το truphone σαν username όταν το είχα κάνει αυτόματα. Θέλω να αποφύγω να το ξανακάνω αυτόματα γιατί θα επανεγκατασταθεί η εφαρμογή του truphone και θα μου κάνει το κινητό άχρηστο...

aristotelhs2060
7 Αύγ. 2007, 00:51
Αν είναι σταθερό το τηλέφωνο που θες να πάρεις και ανήκει στις χώρες που έχει τσαμπέ χρέωση, τότε το άτομο που θες να καλέσεις δε χρειάζεται να κάνει τίποτα.

α μονο για κινητα τοτε.εγω εχω το νουμερο που λεει οταν βαζω το truphone ετσι?αυτο το i-call που διαφημιζει η Microland τι ειναι παλι?

john74
7 Αύγ. 2007, 16:55
Ευχαριστώ και τους δύο. To 1o SMS που μου έστειλαν έλεγε:
Welcome to Truphone! Your number is +1360*******; log into www.truphone.com using password khf*******

Αυτά δεν αρκούν για να περάσω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς: Και το νούμερο με το παραπάνω password, και το 4ψήφιο pin που δίνουν για το voicemail, και τον 6ψήφιο αριθμό που είχε στις ρυθμίσεις το truphone σαν username όταν το είχα κάνει αυτόματα. Θέλω να αποφύγω να το ξανακάνω αυτόματα γιατί θα επανεγκατασταθεί η εφαρμογή του truphone και θα μου κάνει το κινητό άχρηστο...

svise ola ta sip settings kai oti ehei shesei me to truphone kai xana perna to...doulevei 100%!! eheis wlan ekei poy eisai?,ean nai tote i diadikasia einai apli,allios me GPRS mpes.

con
7 Αύγ. 2007, 21:43
svise ola ta sip settings kai oti ehei shesei me to truphone kai xana perna to...doulevei 100%!! eheis wlan ekei poy eisai?,ean nai tote i diadikasia einai apli,allios me GPRS mpes.Το ξαναπέρασα τελικά κατευθείαν από WLan στο κινητό. Την 1η φορά το είχα κατεβάσει από το PC και ίσως γιαυτό δε δούλεψε σωστά. Επίσης του έχω δώσει να μην ξεκινάει αυτόματα την εφαρμογή. Δουλεύει άψογα τώρα χωρίς να κάνει αργό το τηλέφωνο. Επίσης είδα οτι δεν είναι εύκολο να βρεις το password για τον SIP λογαριασμό στην έκδοση 3. Τον παίρνει κατευθείαν από την εγκατεστημένη εφαρμογή... Αν βρει κάποιος πού είναι καταχωρημένο το password ας το πεί ώστε να το βάλουμε και σε κανένα άλλο τηλέφωνο, π.χ. στο SJphone για windows mobile...

Scottas
7 Αύγ. 2007, 23:49
Mporei kapoios na mou pei poso xrewnete to minima pou sou stelneis gia energopoiisi???

Thnx

junglist
8 Αύγ. 2007, 10:19
α μονο για κινητα τοτε.εγω εχω το νουμερο που λεει οταν βαζω το truphone ετσι?αυτο το i-call που διαφημιζει η Microland τι ειναι παλι?\

Το έψαξα λίγο και είδα ότι πρέπει να γραφτείς με συνδρομή σε αυτή την υπηρεσία και γενικά δεν είδα να έχει κάτι που να αξίζει.

john74
8 Αύγ. 2007, 15:50
Mporei kapoios na mou pei poso xrewnete to minima pou sou stelneis gia energopoiisi???

Thnx

prepei na einai 0.17 euro

con
8 Αύγ. 2007, 17:35
Οι ρυθμίσεις του i-call από εδώ (http://www.i-call.gr/e_series.aspx)έχουν λειτουργήσει σε κανέναν?

john74
10 Αύγ. 2007, 18:57
kai to icall ehei hreosei,mono to truphone einai pragmatika TSAMPA!!!

meres
18 Αύγ. 2007, 02:06
Ρε παιδιά, το δοκίμασα και παίρνει και σε ελληνικά κινητα, όχι μόνο σταθερά... Είναι όντως τσάμπα εκτός από τη χρέωση για το sms ενεργοποίησης?

emperor69
18 Αύγ. 2007, 04:14
Ρε παιδιά, το δοκίμασα και παίρνει και σε ελληνικά κινητα, όχι μόνο σταθερά... Είναι όντως τσάμπα εκτός από τη χρέωση για το sms ενεργοποίησης?

τα ελληνικά κινητά χρεώνονται.

meres
18 Αύγ. 2007, 12:46
τα ελληνικά κινητά χρεώνονται.

Και η χρέωση πώς γίνεται? Δεν θα πρέπει να βάλω μονάδες ή κάτι τέτοιο?

satnews
19 Αύγ. 2007, 05:05
Akrivos file agorazeis monades mesw pistotikhs kartas apo 10$ mehri 50$ ...

dimitris2003
24 Αύγ. 2007, 11:32
Να ρωτήσω , εσας που χρησιμοποιείτε το truphone στο Ν95 . Υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο , και αν ναι είναι μεγάλη ώστε να σου σπαει τα νευρα?

DENIOR
24 Αύγ. 2007, 14:43
Όχι,καμία καθυστέρηση δεν υπάρχει στον ήχο.

satnews
24 Αύγ. 2007, 15:33
apo simera episeis mporite mesw to account sas na dialeksete kai to ringtone pou thelete na akoune opios sas kalh !!!

Episeis mporite na katevase kai to neo update tou Truphone apo 3.0 se 3.2 einai poli pio grigoro kai diorthose pola bug akirosane tin lista filon kai sindete me to WIFI pio grigora h to 3G

KOPRINIOTIS
11 Σεπ. 2007, 22:09
Παιδες ολα καλα το εγκατεστησα αλλα ο ηχος ειναι χαλια κανει αντιλαλο λες και μιλαω μεσα στο grang cannyon.Τι μπορω να κανω?

dimitris2003
11 Σεπ. 2007, 22:47
Μάγκες , έχω εγκαταστήσει το truphone 3 φορές , κάθε φορά μετά από απεγκατάσταση της προηγούμενης εγκατάστασης . και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : όταν κάνω μια κλήση , κάνει μια φορά τοοοοουυυυυτ και σταματάει , η κληση πραγματοποιείται κανονικα , αλλά ούτε ακού ουτε με ακουει ο συνομιλητής .
Καμμια βοήθεια?

KOPRINIOTIS
12 Σεπ. 2007, 12:22
Παιδες ολα καλα το εγκατεστησα αλλα ο ηχος ειναι χαλια κανει αντιλαλο λες και μιλαω μεσα στο grang cannyon.Τι μπορω να κανω?Κανεις?Επισης να προσθεσω οτι ο αλλος με ακουει πολυ καλα με ελαχιστο αντιλαλο,εγω στο Ν95 εχω τρομερο αντιλαλο.EDIT:αντιλαλο εχει μονο στο σταθερο στο σπιτι μου τελικα,στα αλλα δουλευει μια χαρα ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

kvasilis
14 Σεπ. 2007, 14:05
ρε παιδια, δουλευει με το wind non stop κ ο λ π ο για σύνδεση μέσω internet?

gianpithio
14 Σεπ. 2007, 14:43
ρε παιδια, δουλευει με το wind non stop κ ο λ π ο για σύνδεση μέσω internet?
Tι κολπο ειναι αυτο :O

dimitris2003
14 Σεπ. 2007, 21:50
Μάγκες , έχω εγκαταστήσει το truphone 3 φορές , κάθε φορά μετά από απεγκατάσταση της προηγούμενης εγκατάστασης . και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : όταν κάνω μια κλήση , κάνει μια φορά τοοοοουυυυυτ και σταματάει , η κληση πραγματοποιείται κανονικα , αλλά ούτε ακού ουτε με ακουει ο συνομιλητής .
Καμμια βοήθεια?

Τι εγινε ρε παιδια , μονο σε εμενα κανει αυτά τα κολπα? Μπορει κανείς να βοηθησει?

alfa
15 Σεπ. 2007, 00:25
Εχει καταφερει κανεις να δουλεψει με το Voipdiscount? Αν ναι τι ρυθμισεις χρειαζονται?

satnews
15 Σεπ. 2007, 04:49
Gia osous ehoun to truphone katevike kai neo update 3.3 katevasteto apo edw www.truphone.com

alfa
16 Σεπ. 2007, 02:33
αφου λοιπον δεν μπορεσα να βρω τις ρυθμισεις για το Voipdiscount εβαλα και εγω το truphone, για πειτε μου ομως γιατιμου φαινετε οτι ειναι πολυ ακριβο:( στο Voipdiscount εχω τα δωρεαν σταθερα( και οχι μονο μεχρι τελος του χρονου) και τα κινητα οπου χρεωνονται ειναι 0,17 λεπτα/λετπο, στο truphone εκανα μια κληση σε κινητο ( ελλαδα) και με χρεωσε για 28" 52 λεπτα!!!! ειναι δυνατον να ειναι τοσοοοο ακριβο?

DENIOR
16 Σεπ. 2007, 02:59
Alfa, το truphone προσφέρεται κυρίως για κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα, οι οποίες και γίνονται εντελώς δωρεάν. Εκτιμώ πως οι χρήστες που το χρησιμοποιούν για να καλέσουν κινητά τηλέφωνα είναι ελάχιστοι.
Η χρέωση που αναφέρεις πάντως, είναι σίγουρα πολύ υψηλή.

grigoris10
16 Σεπ. 2007, 16:10
το εγκατεστησα μια χαρα
ολα καλα
πηρα σε σταθερα μια χαρα
πηρα και σε κινητα και καλουσε κανονικα και μιλασαμε αλλα μονο 2 φορες
πος γινεται να περο και σε κινητα?

alfa
16 Σεπ. 2007, 17:01
Τελικά προτιμώ το voipdiscount το θέμα είναι που θα βρω τις ρυθμίσεις.

Eki_013
16 Σεπ. 2007, 18:19
κι εγω θέλω το voipdiscount..οι ρυθμισεις π εχει στο σite δεν κανουν??Καποιος χρηστης διαβασα οτι το εχει ρυθμισει,,Μπορει μηπως να μας πει λεπτομερεις?

junglist
16 Σεπ. 2007, 19:18
κι εγω θέλω το voipdiscount..οι ρυθμισεις π εχει στο σite δεν κανουν??Καποιος χρηστης διαβασα οτι το εχει ρυθμισει,,Μπορει μηπως να μας πει λεπτομερεις?
Τι καλύτερο προσφέρει το voipdiscount?Έχει φθηνότερες χρεώσεις για κινητά?

alfa
16 Σεπ. 2007, 23:56
Τι καλύτερο προσφέρει το voipdiscount?Έχει φθηνότερες χρεώσεις για κινητά?
1) δεν ειναι δωρεαν μεχρι τελος του χρονου ΜΟΝΟ.
2) τα κινητα ΟΛΑ (οπου χρεωνονται) ειναι μολις 0.17€ το λεπτο
3) προορισμοι δωρεαν κλησεων που συνεχως αυξανονται
4) πολυ καλη ποιοτητα με μικρη καθυστερηση.

xenbast
18 Σεπ. 2007, 15:14
Greece FREE FREE FREE
Greece Athens FREE FREE FREE
Greece Mobile £0.292 $0.580 €0.429

από τον τιμοκατάλογο ...http://www.truphone.com/help/tariff.tru

το 0.17€ που το είδες;

alfa
18 Σεπ. 2007, 23:14
Greece FREE FREE FREE
Greece Athens FREE FREE FREE
Greece Mobile £0.292 $0.580 €0.429

από τον τιμοκατάλογο ...http://www.truphone.com/help/tariff.tru

το 0.17€ που το είδες;
Δεν καταλαβες, εγω ειπα οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ στα κινητα απο την στιγμη που στο Voipdiscount Η χρεωση για τα κινητα ειναι 0,17 το λεπτο εκτος εκει οπου ειναι δωρεαν (π.χ Ην.πολιτειες)

xenbast
19 Σεπ. 2007, 10:16
Δεν καταλαβες, εγω ειπα οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ στα κινητα απο την στιγμη που στο Voipdiscount Η χρεωση για τα κινητα ειναι 0,17 το λεπτο εκτος εκει οπου ειναι δωρεαν (π.χ Ην.πολιτειες)

όντως δεν κατάλαβα καλά... αλλά και στο voipdiscount το 0.17 είναι χωρίς ΦΠΑ (VAT), αυτό που πληρώνουμε είανι 0,202...

μετά από ψάξιμο βρήκα πάντως ότι η φθηνότερη για κινητά Ελλάδας είναι το i-call basic.... 0,1556 με ΦΠΑ, είναι και ελληνική επιχείρηση...
http://www.i-call.gr/NewRates.aspx?rec=2

Meraklis87
20 Σεπ. 2007, 00:57
Ρε παιδιά επειδή είμαι άσχετος, αν καταφέρω και κάνω όλες τις ρυθμίσεις θα μπορώ να καλώ δωρεάν οποιοδήποτε σταθερό στην Ελλάδα;

alfa
20 Σεπ. 2007, 11:30
όντως δεν κατάλαβα καλά... αλλά και στο voipdiscount το 0.17 είναι χωρίς ΦΠΑ (VAT), αυτό που πληρώνουμε είανι 0,202...

μετά από ψάξιμο βρήκα πάντως ότι η φθηνότερη για κινητά Ελλάδας είναι το i-call basic.... 0,1556 με ΦΠΑ, είναι και ελληνική επιχείρηση...
http://www.i-call.gr/NewRates.aspx?rec=2
Το δυσκολο ειναι με τις ρυθμισεις, απο εκει και περα βλεπουμε ποιο θελει ο καθενας.
Εχει καταφερει κανεις να δουλεψει με καποιο αλλο εκτος TRU?

DENIOR
20 Σεπ. 2007, 12:12
Ρε παιδιά επειδή είμαι άσχετος, αν καταφέρω και κάνω όλες τις ρυθμίσεις θα μπορώ να καλώ δωρεάν οποιοδήποτε σταθερό στην Ελλάδα;

Το truphone δε χρειάζεται εξεζητημένες ρυθμίσεις. Ναι, εφόσον το εγκαταστήσεις θα μπορείς να καλείς οποιονδήποτε σταθερό αριθμό στην Ελλάδα και σε αρκετές άλλες χώρες.

Meraklis87
20 Σεπ. 2007, 23:27
Το truphone δε χρειάζεται εξεζητημένες ρυθμίσεις. Ναι, εφόσον το εγκαταστήσεις θα μπορείς να καλείς οποιονδήποτε σταθερό αριθμό στην Ελλάδα και σε αρκετές άλλες χώρες.

Σ'ευχαριστώ DENIOR!

Μπορείτε να μου πείτε τα βασικά που πρέπει να κάνω για να μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις μέσω διαδικτύου γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά; Η όλη διαδικασία για τη ενεργοποίηση τι θα μου κοστίσει;
Ευχαριστώ πολύ!

KOPRINIOTIS
21 Σεπ. 2007, 01:06
Εγω παντως το εβγαλα γιατι ολη τηυν ωρα συνδεοτταν με το wifi και αλλαζε και μονο του ριθμισεις απο αυτοματη σε μη αυτοματη συνδεση πχ και μετα επρπεπε να αλλαζα και τις ρυθμισεις του wlan και γινοταν μυλος

alfa
21 Σεπ. 2007, 02:12
Τελικα ειναι πολυ απλο να βαλεις VOIPBUSTER,voipdiscount η evoice. Πας εδω---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=170996&page=3 στο ποστ 44 και ετοιμο, τψρα κανω τις κλησεις μου με voipdiscount χωρις προβλημα.:)

dnik69
21 Σεπ. 2007, 02:31
Τελικα ειναι πολυ απλο να βαλεις VOIPBUSTER,voipdiscount η evoice. Πας εδω---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=170996&page=3 στο ποστ 44 και ετοιμο, τψρα κανω τις κλησεις μου με voipdiscount χωρις προβλημα.:)

τις κλήσεις εννοείς μέσω υπολογιστή για να καταλλάβω!!

οχι μεσω κινητού...?

alfa
21 Σεπ. 2007, 13:03
τις κλήσεις εννοείς μέσω υπολογιστή για να καταλλάβω!!

οχι μεσω κινητού...?
Με αυτες τις ρυθμισεις και εφ'οσον εχεις λογαριασμο σε καποια υπηρεσια εχεις VOIP μεσω ΚΙΝΗΤΟΥ.

KOPRINIOTIS
21 Σεπ. 2007, 13:21
Γιατι λενε ομως οτι δεν ειναι τσαμπα σαν το truephone?πληρωσες τιποτα?

DENIOR
21 Σεπ. 2007, 15:13
Πρέπει να στείλεις ένα γραπτό μήνυμα σε έναν αριθμό του εξωτερικού για να σου σταλθεί η εφαρμογή. Κατά τ'άλλα, το truphone δε στοιχίζει απολύτως τίποτα.

Meraklis87
21 Σεπ. 2007, 19:46
Πρέπει να στείλεις ένα γραπτό μήνυμα σε έναν αριθμό του εξωτερικού για να σου σταλθεί η εφαρμογή. Κατά τ'άλλα, το truphone δε στοιχίζει απολύτως τίποτα.

Αυτό το SMS είναι free;

alfa
21 Σεπ. 2007, 23:45
Γιατι λενε ομως οτι δεν ειναι τσαμπα σαν το truephone?πληρωσες τιποτα?
Εγω το θελω και για κινητα (εξωτερικο) οποτε τα 10 ευρο που θελει για 120 μερες δωρεαν δεν ειναι τιποτα.

Μπορει να μη στοιχιζει τιποτα τωρα!!!(αλλα αν θελεις να παιρνεις και κανενα κινητο απλα ξεχνα το. ασε που οσες κλησεις κανεις στην λιστα εξερχομενων δεν ξεχωριζουν ενω με το voipdiscount τις δειχνει με ενα συμβολο οτι εγιναν μεσω νετ... και φυσικα δεν θα πω για ποιοτητα!!!

KOPRINIOTIS
22 Σεπ. 2007, 13:36
Και πως πληρωνεις,με τι τροπο?

john74
22 Σεπ. 2007, 21:20
truphone einai to monadiko tsampa app gia free phone calls

alfa
23 Σεπ. 2007, 01:05
Και πως πληρωνεις,με τι τροπο?
Πληρωνω μεσω PAYPAL για ασφαλεια.
truphone einai to monadiko tsampa app gia free phone calls
Το θεμα ειναι 1) μεχρι ποτε θα ειναι δωρεαν
2) το κοστος για τις μη δωρεαν κλησεις (κινητα)
3) ποιοτητα?!!! καμια συγκριση

DENIOR
25 Σεπ. 2007, 23:23
Σήμερα μού παρουσίασε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το Truphone. Παρόλο που πραγματοποιούσε τις κλήσεις, όταν το σταθερό τηλέφωνο άρχιζε να χτυπάει τόσο το ακουστικό όσο και το μεγάφωνο του Ν95 απενεργοποιούνταν. Δεν μπορούσα δηλαδή να επικοινωνήσω.
Γνωρίζετε πού οφείλεται η δυσλειτουργία αυτή;

Meraklis87
26 Σεπ. 2007, 23:04
Αυτό το SMS για τη ενεργοποίηση είναι free;

nervous
27 Σεπ. 2007, 02:22
Αυτό το SMS για τη ενεργοποίηση είναι free;

Οχι ,διαβαζουμε τα προηγουμενα ,εχει ειπωθει αρκετες φορες ..

metkosas
28 Σεπ. 2007, 10:10
καλημέρα
έβαλα και εγώ το truphone αλλά ο αριθμός που μου έδωσε είναι ο ίδιος με το κινητό μου. δεν ινε +44 κατι αλλα +3069.....(κινητό μου)
τι γίνετε τώρα? υπάρχει πρόβλημα?
όσοι με καλούν θα χρεωνοντε πως

DENIOR
28 Σεπ. 2007, 14:24
Το truphone δε λειτουργεί ως σταθερός αριθμός τηλεφώνου. Όσοι σε καλούν θα χρεώνονται κανονικά.
Το πρόγραμμα σού προσφέρει δωρέαν κλήσεις, μέσω διαδικτύου, σε σταθερά τηλέφωνα της Ελλάδας και πολλών άλλων χωρών.

satnews
28 Σεπ. 2007, 19:11
To eihan grapsei sto blog tous oti ta nea registration apo septevrio tha pernoun pleon to topiko arithmo ( tou kinitou pou ehoun) kai tha ehoun tis idies prosfores pou eihan palia...

metkosas
28 Σεπ. 2007, 20:02
To eihan grapsei sto blog tous oti ta nea registration apo septevrio tha pernoun pleon to topiko arithmo ( tou kinitou pou ehoun) kai tha ehoun tis idies prosfores pou eihan palia...
epireazei katholou tis xreoseis otan lambano kliseis ego?
giati kati diabasa kai elege charges may occur otan kaneis call forward sto kinito.
kai epeidi den me afinei na allaxo tin epilogi gia energopoihsh toy tilefoni oles oi kliseis proothounte sto kinito mou. :(
den pisteuo na do kana trelo logariasmo (giati to kinito einai me simboleo)

satnews
29 Σεπ. 2007, 05:12
Koita pros to parwn ehoun pei oti mehri telos tou hronou (30/12) pou tha kikloforish pleon h epishmh ekdosh tou truphone ola ta forward einai free alla an thelis gia na eise sigouros na min ginete forward pas stis rithimisis tou trupone kai to kaneis akeiro na min kanei forward se allo arithmo episeis gia na se hreosoun an eiparh hrewsh sto forward tha prepei na exeis eidh monades sto account sou ( truphone) !!

dimitris2003
29 Σεπ. 2007, 17:51
Σήμερα μού παρουσίασε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το Truphone. Παρόλο που πραγματοποιούσε τις κλήσεις, όταν το σταθερό τηλέφωνο άρχιζε να χτυπάει τόσο το ακουστικό όσο και το μεγάφωνο του Ν95 απενεργοποιούνταν. Δεν μπορούσα δηλαδή να επικοινωνήσω.

Καμμια βοήθεια?

Μήπως τελικά έχουμε το ίδιο πρόβλημα?

Tankwart
30 Σεπ. 2007, 10:43
ρε παιδια καλω το σταθερο του σπιτιου μου,και βγαινει μια γυναικεια φωνη που λεει...you have messages.....και το σταθερο μου δε χτυπαει...

τι εγινε?εχασα τιποτα?

KOPRINIOTIS
2 Οκτ. 2007, 16:36
Παιδια λεω να δωσω στο truephone μια δευτερη ευκαιρια,γιατι το εβγαλα αφου μου εσπαγε τα νευρα συνδεοταν συνεχεια με το router μου οσο ημουν σπιτι και η μπαταρια τα εφτυνε.Θελω να ρωτησω το βαζετε μεσω pc sto κινητο?Γιατι διαβασα πιο πισω οτι σε μερικους στην αρχη εβγαλε οδηγο ρυθμισεων ενω σε εμενα δεν ειχε βγαλει τιποτα.Ειχα στειλει sms kai εγκατασταθηκε μονο του

Tankwart
3 Οκτ. 2007, 21:01
ρε παιδια καλω το σταθερο του σπιτιου μου,και βγαινει μια γυναικεια φωνη που λεει...you have messages.....και το σταθερο μου δε χτυπαει...

τι εγινε?εχασα τιποτα?

1.ακυρο παιδες το βρηκα...σορρυ

gpou
11 Οκτ. 2007, 13:42
Voipdiscount με διαφορά είναι απλά άπαιχτο. Μίλούσα χτες σε σταθερό Ελλάδα 9 λεπτά με τέλεια ποιότητα εννοείται τσάμπα...Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω χρόνο και στο σπίτι να παίρνω μόνο από εκεί.:)

alfa
11 Οκτ. 2007, 16:13
Voipdiscount με διαφορά είναι απλά άπαιχτο. Μίλούσα χτες σε σταθερό Ελλάδα 9 λεπτά με τέλεια ποιότητα εννοείται τσάμπα...Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω χρόνο και στο σπίτι να παίρνω μόνο από εκεί.:)
Το εχω πει εδω και καιρο ειναι οτι καλυτερο και με πολυ καλες τιμες στα χρεωσιμα νουμερα. Αξιζει σιγουρα.

Aisopos
1 Νοέ. 2007, 18:04
Και πως κάνουμε το Voipdiscount να δουλέψει από κινητό με WiFi;
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για Ν95;

junglist
2 Νοέ. 2007, 14:49
Και πως κάνουμε το Voipdiscount να δουλέψει από κινητό με WiFi;
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για Ν95;

Έχει και αυτό τσαμπέ κλίσεις σε σταθερά Ελλάδα και εξωτερικό μέσω wi-fi?

Aisopos
2 Νοέ. 2007, 15:24
Τελικά το κατάφερα και δούλεψε με Ν95 και WiFi, περνώντας χειροκίνητα τις ρυθμίσεις.

Καθυστερεί λίγο να βγάλει την γραμμή (γύρω στο μισό λεπτό περίπου), αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, με κάποια μικρή καθυστέρηση ήχου.

Ναι, οι κλήσεις σε σταθερά Ελλάδας κι εξωτερικού είναι δωρεάν (αν και έχω δοκιμάσει μόνο Ελλάδα).

junglist
2 Νοέ. 2007, 23:51
Συγκριτικά, το truphone με το voipdiscount, είδα ότι είναι για κλήσεις σε κινητά για Ελλάδα, 0,05 πιο ακριβό το truphone.
Κατά τα άλλα τι επιπλέον έχει?

dimitris2003
3 Νοέ. 2007, 16:49
Τελικά το κατάφερα και δούλεψε με Ν95 και WiFi, περνώντας χειροκίνητα τις ρυθμίσεις.

Καθυστερεί λίγο να βγάλει την γραμμή (γύρω στο μισό λεπτό περίπου), αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, με κάποια μικρή καθυστέρηση ήχου.

Ναι, οι κλήσεις σε σταθερά Ελλάδας κι εξωτερικού είναι δωρεάν (αν και έχω δοκιμάσει μόνο Ελλάδα).
Μήπως σου είναι ευκολο να μας δωσεις τις ρυθμίσεις να τις περασουμε κι εμεις?

Aisopos
3 Νοέ. 2007, 18:19
Εργαλεία-->Ρυθμίσεις-->Σύνδεση-->Ρυθμίσεις SIP

Δημιουργούμε ένα νέο προφίλ SIP

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

Όνομα προφίλ: VoipDiscount

Προφίλ υπηρεσίας: IETF

Προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης: Επιλέξτε το ασύρματο μόντεμ σας

Κοινό όνομα χρήστη: sip:to_user_name_sas@voipdiscount.com

Χρήση συμπίεσης: Όχι

Χρήση ασφάλειας: Όχι

Διακομιστής μεσολάβησης
Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης: sip:sip.voipidiscount.com
Τομέας προστασίας: voipdiscount.com
Όνομα χρήστη: Το username σας
Κωδικός πρόσβασης: Ο κωδικός σας
Επιτρεπόμενη χαλαρή δρομολόγηση: Ναι
Τύπος μεταφοράς: UPD
Θύρα: 5060

Διακομιστής καταχώρισης

Διεύθυνση διακομιστή καταχώρησης: sip:sip.voipidiscount.com

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να βλέπετε στην οθόνη σας τα δυο εικονίδια του WLAN και του τηλέφωνου διαδικτύου.
http://img137.imageshack.us/img137/3687/screenshot0002hc8.jpg

Επίσης στις ρυθμίσεις SIP θα πρέπει να φαίνεται το VoipDiscount σαν καταχωρισμένο.
http://img210.imageshack.us/img210/3119/screenshot0003te5.jpg

* Αν στο πεδίο εγγραφή επιλέξουμε «Όταν απαιτήται» ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.
Επειδή όμως με το «Πάντα ενεργή» το WiFi θα είναι συνεχώς ανοιχτό και θα καταναλώνει μπαταρία, καλό θα είναι αν δεν χρειαζόμαστε άλλο το VoipDiscount, να αλλάζουμε την τιμή σε «Όταν απαιτήται», έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Υ.Γ. Από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί με τον παραπάνω τρόπο το VoipDiscount, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια στην οθόνη.
Μόλις εμφανιστούν, είμαστε έτοιμοι να πραγματοποιήσουμε κλήσεις διαδικτύου.
Πληκτρολογήστε τον σταθερό αριθμό που θέλετε να καλέσετε με το διεθνές πρόθεμα (ή κάποια από τις επαφές σας) κι από τις επιλογές, επιλέξτε κλήση διαδικτύου.

dimitris2003
4 Νοέ. 2007, 00:33

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

Διακομιστής μεσολάβησης

Διακομιστής καταχώρισης

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πρέπει να βλέπετε στην οθόνη σας τα δυο εικονίδια του WLAN και του τηλέφωνου διαδικτύου.

Επίσης στις ρυθμίσεις SIP θα πρέπει να φαίνεται το VoipDiscount σαν καταχωρισμένο.

* Αν στο πεδίο εγγραφή επιλέξουμε «Όταν απαιτήται» ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.
Επειδή όμως με το «Πάντα ενεργή» το WiFi θα είναι συνεχώς ανοιχτό και θα καταναλώνει μπαταρία, καλό θα είναι αν δεν χρειαζόμαστε άλλο το VoipDiscount, να αλλάζουμε την τιμή σε «Όταν απαιτήται», έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Υ.Γ. Από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί με τον παραπάνω τρόπο το VoipDiscount, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια στην οθόνη.
Πληκτρολογήστε τον σταθερό αριθμό που θέλετε να καλέσετε με το διεθνές πρόθεμα (ή κάποια από τις επαφές σας) κι από τις επιλογές, επιλέξτε κλήση διαδικτύου.

Φίλε Aisopos , ευχαριστούμε πολύ για τις ρυθμίσεις.

john74
4 Νοέ. 2007, 01:18
internet phone settings den yparhoune gia to voipdiscount??se emena leei registration failed syneheia,ti ginete?

Aisopos
4 Νοέ. 2007, 01:52
Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, η εγγραφή γίνεται μέσω υπολογιστή (όχι από το κινητό) και πιο συγκεκριμένα μέσω της εφαρμογής που θα κατεβάσεις από το www.voipdiscount.com

gemarkor
14 Νοέ. 2007, 06:20
Βρε παίδες σύνδεσα το κινητό μου με τη υπηρασία i-call και όταν προσπάθησα να περάσω στο κινητό μου και τους 2 λογαριασμούς που έχω στο i-call ενώ έφτιαξα 2 ξεχωριστά προφίλ, στο μενού sip settings όταν περνάω τις ρυθμίσεις για το δεύτερο λογαριασμό μου βγάζει το εξής μήνυμα:"unable to save. Profiles in same realm must have same user name." Ξέρετε γιατί μου βγάζει αυτο?

SP71
14 Νοέ. 2007, 10:34
Παίδες το VoipDiscount από ότι κατάλαβα είναι free για σταθερά σε Ελλάδα (που με ενδιαφέρει πολύ).
Θα είναι free για πάντα ή ως το τέλος του χρόνου όπως το truephone?

blamis
14 Νοέ. 2007, 11:25
παιδιά δεν έχω καταλαβει τι πρέπει να κάνω για να βάλω το truephone ή το παραπάνω που λέτε!!πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα?διάβασα στην αρχή αλλά δεν κατάλαβα!

Aisopos
14 Νοέ. 2007, 15:31
Παίδες το VoipDiscount από ότι κατάλαβα είναι free για σταθερά σε Ελλάδα (που με ενδιαφέρει πολύ).
Θα είναι free για πάντα ή ως το τέλος του χρόνου όπως το truephone?
Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν έχει κάποιον χρονικό περιορισμό.
Ο μόνος χρονικός περιορισμός που υπάρχει, είναι 15' ανά κλήση.

SP71
14 Νοέ. 2007, 16:28
Φίλτατε Αίσωπε ακολούθησα της οδηγίες σου κατά γράμμα αλλά ΔΕΝ..
Απορία..

Ή γράφω sip.voipdiscount.com
δηλαδή χωρις το sip:
και χωρίς το voipidiscount.com
δηλαδή χωρίς το επιπλέον i

Υπάρχει δυνατότητα να μου σταλούν με sms οι ρυθμισεις όπως το Truephone?

Aisopos
14 Νοέ. 2007, 16:39
Φίλτατε Αίσωπε ακολούθησα της οδηγίες σου κατά γράμμα αλλά ΔΕΝ..
Απορία..

Ή γράφω sip.voipdiscount.com
δηλαδή χωρις το sip:
και χωρίς το voipidiscount.com
δηλαδή χωρίς το επιπλέον i

Υπάρχει δυνατότητα να μου σταλούν με sms οι ρυθμισεις όπως το Truephone?
Ώπ! ορθογραφικό λάθος.

Έγραψα sip:sip.voipidiscount.com
αντί sip:sip.voipdiscount.com που είναι το σωστό.
Ναι, θα το γράψεις όπως παραπάνω. Δηλαδή με το sip:

Θυμήσου ότι τα εικονίδια χρειάζονται μέχρι και ένα λεπτό να εμφανιστούν στην οθόνη του κινητού.

Υ.Γ. Παρακαλείται κάποιος συντονιστής να διορθώσει και το αντίστοιχο μήνυμα.
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2094994#post2094994

gemarkor
15 Νοέ. 2007, 00:07
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Όταν πάς να πάρεις τηλ αργεί να αρχίσει να καλεί? Γιατί εδώ και μια ώρα περιμένω περίπου 1 λεπτό πρίν να αρχίσει να χτυπάει.

Aisopos
15 Νοέ. 2007, 14:43
Τόσο χρειάζεται περίπου για να βγάλει γραμμή. Μισό με ένα λεπτό.

Dromeas
15 Νοέ. 2007, 16:19
Τόσο χρειάζεται περίπου για να βγάλει γραμμή. Μισό με ένα λεπτό.
Μισό λεπτό βρε παιδιά γιατί θα με τρελάνετε, εγώ με οποιονδήποτε VoIP Provider, βγάζω αμέσος γραμμή με το Nokia E70 συνδεμένος με Wi-Fi, εσάς γιατί καθυστερεί τόσο? :confused:

DENIOR
18 Νοέ. 2007, 14:33

Διακομιστής μεσολάβησης

Διακομιστής καταχώρισης
[LIST]
.

Σ'ευχαριστώ πολύ. Εισήγαγα τις παραπάνω ρυθμίσεις στο Truphone και η εφαρμογή λειτουργεί πάλι κανονικά. Για κάποιον λόγο χρησιμοποιούσα τη Θύρα 5062 κι όχι την 5060. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να βρω λύση αν δε διάβαζα το ποστ σου.

Aisopos
18 Νοέ. 2007, 14:48
Επειδή στο μήνυμα με τις ρυθμίσεις του VoipDiscount έκανα ένα ορθογραφικό λάθος στις ρυθμίσεις, το παραθέτω ξανά εδώ διορθωμένο.

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

Διακομιστής μεσολάβησης
Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης: sip:sip.voipdiscount.com

Διακομιστής καταχώρισης

Διεύθυνση διακομιστή καταχώρησης: sip:sip.voipdiscount.com

con
18 Νοέ. 2007, 18:30
Aisopos δεξιά από τον opera έχεις windows live messenger? Ποιό πρόγραμμα?

Aisopos
19 Νοέ. 2007, 00:39
Aisopos δεξιά από τον opera έχεις windows live messenger? Ποιό πρόγραμμα?
Είναι η επίσημη εφαρμογή της Microsoft για Series60.
xxxxxxxxxxxxxxxxxx

SP71
19 Νοέ. 2007, 09:19
Καλημέρα παίδες.
Ερώτηση α)Πώς μπορώ να εγκαταστήσω πάλι το TruPhone?
Eρώτηση β)Το VoipDiscount έχει όντως δωρεάν κλήσεις για σταθερά στην Ελλάδα γιατί κάποια στιγμή μου ακουγόταν ένα μήνυμα να αγοράσω μονάδες

con
19 Νοέ. 2007, 12:49
Καλημέρα παίδες.
Ερώτηση α)Πώς μπορώ να εγκαταστήσω πάλι το TruPhone?
Eρώτηση β)Το VoipDiscount έχει όντως δωρεάν κλήσεις για σταθερά στην Ελλάδα γιατί κάποια στιγμή μου ακουγόταν ένα μήνυμα να αγοράσω μονάδεςα)Μπαίνεις στο truphone account σου, πας Upgrade or Re-install Truphone και αποφασίζεις αν θέλεις να το βάλεις μέσω SMS (εγώ έτσι το κάνω από wifi) ή μέσω PC.
β)Έχει δωρεάν κλήσεις και όταν περάσει το χρονικό διάστημα δε χάνεις τα χρήματα που έβαλες αλλά αρχίζει και χρεώνει τις κλήσεις. Αν δε μηδενιστεί ο λογαριασμός σου δε σε αναγκάζει να αγοράσεις μονάδες.

SP71
19 Νοέ. 2007, 14:24
α)Μπαίνεις στο truphone account σου, πας Upgrade or Re-install Truphone και αποφασίζεις αν θέλεις να το βάλεις μέσω SMS (εγώ έτσι το κάνω από wifi) ή μέσω PC.
β)Έχει δωρεάν κλήσεις και όταν περάσει το χρονικό διάστημα δε χάνεις τα χρήματα που έβαλες αλλά αρχίζει και χρεώνει τις κλήσεις. Αν δε μηδενιστεί ο λογαριασμός σου δε σε αναγκάζει να αγοράσεις μονάδες.

Σε ευχαριστώ.

dnik69
26 Νοέ. 2007, 14:34
παιδια μολις το εβαλα το Truphone και εγώ και τωρα θα το δοκιμασω!!!

Γι'αυτούς που ρωτούσαν πςσ το απενεργοποιούμε για να μην είναι ανοιχτό το wlan συνέχεια.

Στο πρόγραμμα---->επιλογές--->disconect

kai

επιλογές---->disable Truphone

και έτοιμος

kdiamant
28 Νοέ. 2007, 04:04
Έβαλα και εγώ το Truphone στο Nokia N95 και έκανα μία κλήση σε κινητό στην Αμερική. Η ποιότητα τέλεια και όντως η χρέωση 0 καθώς είδα ότι στο λογαριασμό μου απο τα 2$ όπου σου δίνει σαν αρχή δεν είχαν αφερεθεί χρήματα. Πολύ καλό πρόγραμμα και σίγουρα και τα άλλα όλα θα αξίζουν!

kdiamant
29 Νοέ. 2007, 18:47
Καλησπέρα και πάλι! Θέλω βα ρωτήσω αν χρησιμοποιώ το Truphone μέσω wireless network χρησιμοποιεί απο μόνο του το GPRS ή παραμόνο όταν επιλέξω το Profil της Vodafone όπου έχει δημιουργήσει επίσης? Ρωτάω γιατί αν χρησιμοποιεί το GPRS ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το wireless network τότε οι χρέωση ούτε εγώ ξέρω πόσο θα φτάσει...

kdiamant
30 Νοέ. 2007, 16:59
Κανένας?

DENIOR
30 Νοέ. 2007, 18:16
Ασφαλώς και δε χρησιμοποιείται αυτόματα το GPRS της συσκευής. Ο χρήστης επιλέγει τον τρόπο με τον οποίο θα συνδεθεί. Αν αυτός θα είναι το δίκτυο Wi-Fi, δε θα υπάρχει καμία απολύτως χρέωση.

kdiamant
1 Δεκ. 2007, 00:30
Σε ευχαριστώ!

john74
20 Δεκ. 2007, 23:14
EFHARISTO NEO

TRUPHONE DOREAN MEHRI TELI FEVROUARIO
Pire paratasei to dorean...hareite to

dnik69
20 Δεκ. 2007, 23:55
Ωραία νέα!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παδια εγώ προσπάθώ να κάνω κλήση σε σταθερό..
Ενώ παλιά έπαιρνα κανονικά με κάποια όμως μικρή καθυστέριση στην ομιλία...

Ενώ χθές που προσπάθησα προσπαθούσε να συνδεθεί αλλα δεν καλούσε... Έκανε έναν ήχο σαν να μιλάει ο άλλος(ενώ δεν μιλούσε σίγουρα) και έκλεινε??

Έχει συμβεί σε κάποιον αυτό??
help!!!

BLuEArMy
21 Δεκ. 2007, 00:20

Στα πεδία συμπληρώνουμε:

Διακομιστής μεσολάβησης

Διακομιστής καταχώρισης

Τα κάνω όλα αυτά (τα έλεγξα 10 φορές ότι είναι σωστά)! Παρ ' όλα αυτά παραμένει ΜΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ το voipdiscount και δεν εμαφανιζεται το εικονίδιο internet call!

junglist
21 Δεκ. 2007, 01:47
Ωραία νέα!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παδια εγώ προσπάθώ να κάνω κλήση σε σταθερό..
Ενώ παλιά έπαιρνα κανονικά με κάποια όμως μικρή καθυστέριση στην ομιλία...

Ενώ χθές που προσπάθησα προσπαθούσε να συνδεθεί αλλα δεν καλούσε... Έκανε έναν ήχο σαν να μιλάει ο άλλος(ενώ δεν μιλούσε σίγουρα) και έκλεινε??

Έχει συμβεί σε κάποιον αυτό??
help!!!

Εγ'ω πάντως το χρησιμοποιώ κάθε μέρα γιατί είμαι εξωτερικό και δουλεύει τέλεια.

BLuEArMy
21 Δεκ. 2007, 15:56
Ζητάω απεγνωσμένα βοήθεια! Έχω ακολουθήσει λεπτομερώς τις οδηγίες για να ρυθμίσω το VoipDiscount (άμεσα μέσω των ρυθμίσεων και όχι μέσω FRING/TRUPHONE) αλλά δεν ενεργοποιείται (παραμένει "Μη καταχωρισμένο":( Τί μπορεί να κάνω λάθος; Στις ρυθμίσεις "Τηλ.Διαδικτύου" τί πρέπει να κάνω!;

Aisopos
22 Δεκ. 2007, 16:19
Ζητάω απεγνωσμένα βοήθεια! Έχω ακολουθήσει λεπτομερώς τις οδηγίες για να ρυθμίσω το VoipDiscount (άμεσα μέσω των ρυθμίσεων και όχι μέσω FRING/TRUPHONE) αλλά δεν ενεργοποιείται (παραμένει "Μη καταχωρισμένο":( Τί μπορεί να κάνω λάθος; Στις ρυθμίσεις "Τηλ.Διαδικτύου" τί πρέπει να κάνω!;
Επειδή ξέχασα να το αναφέρω στις ρυθμίσεις, υπάρχει κι ένα τελευταίο βήμα.
Ρυθμίσεις-->Σύνδεση-->Τηλέφωνο διαδικτύου-->Επιλογές-->Νέο προφίλ. Γράφουμε Voip Discount και στο προφίλ sip επιλέγουμε το Voip Discount.

Μετά από όλα αυτά, σε 1 λεπτό περίπου θα εμφανιστούν τα εικονίδια στην οθόνη και το Voip Discount θα φανεί σαν καταχωρισμένο.

BLuEArMy
22 Δεκ. 2007, 19:26
H αλήθεια είναι ότι το είχα κάνει αυτό, αλλά δεν είχά γράψει ακριβώς VoipDiscount αλλά VoipDiscount.com! Δε περίμενα να έχει κάποια διαφορά αλλά τελικά λειτούργησε! (Μόνο όταν είναι η εγγραφή "ΠΑΝΤΑ ΕΝΕΡΓΗ"!) Ευχαριστώ πολύ ΑΙΣΩΠΟΣ!

Cue
22 Ιαν. 2008, 11:26
Να ρωτήσω κάτι.Μήπως με την χρήση του TruPhone πλέον συμφέρει καλύτερα να μιλάμε κάνοντας χρήση κάποιου προγράμματος δεδομένων παρά ομιλίας?

Έχει κάνει κάποιος μετρήσεις να μας πει ποια η χρέωση για 1' ομιλίας με χρήση GPRS/3G και πόσο για απλή κλήση φωνής?

Μήπως συμφέρει κάποιο πάγιο unlimited data (εφόσον υπάρχει σε κάποια εταιρία) για να κάνουμε τις κλήσεις μας?

Τα παραπάνω βέβαια όσον αφορά τα σταθερά.
Έψαξα στο site του TruPhone για χρεώσεις σε κινητά αλλά δεν βρήκα κάτι πέρα από "NEW 15p/min OR LESS to EU mobiles."

Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί αποκλειστικά να μας πει?

Ευχαριστώ :D

yiakoub
22 Ιαν. 2008, 17:02
Εχει χρησιμοποιησει καποιος το truphone στο Ν82?

Το εγκατεστησα μολις τωρα αλλα μου κολλαει το κινητο συνεχως...

οι δωρεαν κλησεις ειναι μονο προς σταθερα?μεχρι ποτε?

nervous
22 Ιαν. 2008, 17:20

Δεν το εχω δοκιμασει ,αλλα συμφωνα με αυτα που λες
μαλλον πρεπει να περιμενουμε updated εκδοση ..

Συμφωνα με οτι εχει δωθει προηγουμενα,μεχρι τελη Φεβρουαριου
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2158470#post2158470

Scottas
22 Ιαν. 2008, 17:23
me to n81 paizei???
Epeisis otan eixa to n95 to eixa energopoiisi kai meta kapoios mou eklepse to account:!:
Ti mporw na kanw twra gia na to akurwsw kai na valw neous kodikous kai tetoia???

Euxaristw

Scottas

yiakoub
22 Ιαν. 2008, 17:25
Δεν το εχω δοκιμασει ,αλλα συμφωνα με αυτα που λες
μαλλον πρεπει να περιμενουμε updated εκδοση ..

Συμφωνα με οτι εχει δωθει προηγουμενα,μεχρι τελη Φεβρουαριου
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2158470#post2158470

Ναι,οντως...

Παντως συνιστω και προτεινω να μην το δοκιμασετε ακομα...

Nervous...διαδωσε το και στο επισημο τοπικ του N82...

nervous
22 Ιαν. 2008, 17:41
Ναι,οντως...

Παντως συνιστω και προτεινω να μην το δοκιμασετε ακομα...

Nervous...διαδωσε το και στο επισημο τοπικ του N82...

Απαντησε ο "ειδικος" john74 :p ,εδω :
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2203961#post2203961

Κατεβασε την τελευταια εκδοση απο εδω

http://www.truphone.com/downloads/TruWiz.SISX

Amazing launch offer - extended!
Now you can get FREE mobile calls to 40 countries
(and US cellphones) until Feb 29th 2008.

Να θυμισω και την λιστα με τις δωρεαν χωρες (ανανεωσα και το 1ο μηνυμα του θεματος )

http://img518.imageshack.us/img518/2738/36750968xd7.jpg

junglist
22 Ιαν. 2008, 18:02
me to n81 paizei???
Epeisis otan eixa to n95 to eixa energopoiisi kai meta kapoios mou eklepse to account:!:
Ti mporw na kanw twra gia na to akurwsw kai na valw neous kodikous kai tetoia???

Euxaristw

Scottas

Στέιλε τους email και πες να σου κάνουν αλλαγή στο password και να στο στείλουν με email.
Αρκεί βέβαια να μπορείς να αποδείξεις ότι είναι δικό σου το account.

Scottas
22 Ιαν. 2008, 21:49
Ok thanks!!!
I 'm gonna try it;)

vatan
22 Ιαν. 2008, 21:54
εγκατεστησα το truphone και δουλεψε κατευθειαν

πηρα και τηλεφωνα Ελλαδα, μια χαρα.

οι ρυθμισεις που εχετε γραψει πιο πανω ειναι για να χρησιμοποιησω account sto voipdiscount αντι του truphone account?

GreekMu
23 Ιαν. 2008, 02:02

Οταν λες κολαει τη ενωεις οτι κολαει. Το εχω βαλει εδω και κανα 5 μερες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα μεχρι τωρα. Το χρησημοποιω καθημερινα

Η χρεωσεις για κινητα τηλεφωνα σε ελλαδα ειναι 0.25 (δηλαδη οσο και καποιο φθηνο καρτοκινητο-Q, Frog).

yiakoub
23 Ιαν. 2008, 02:41
Οταν λες κολαει τη ενωεις οτι κολαει. Το εχω βαλει εδω και κανα 5 μερες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα μεχρι τωρα. Το χρησημοποιω καθημερινα

Η χρεωσεις για κινητα τηλεφωνα σε ελλαδα ειναι 0.25 (δηλαδη οσο και καποιο φθηνο καρτοκινητο-Q, Frog).

Παιδες δικο μου το λαθος...δεν ειχα βαλει την τελευταια εκδοση...

Ειχα βαλει μα παλαιοτερη και οταν ειπα οτι κολλαει εννουσα οτι εκανε ρισταρτ και δεν μπορουσα να επεμβω στο κιν..και εβγαζα την μπαταρια.

BackDoo
10 Φεβ. 2008, 01:23
το εγκατεστησα μολις ! εστειλα μνμ μου εστειλαν το λινκ το κατεβασα κ οκ δεν εκανα καμμια επιπλεον ρυθμιση φενετε να δουλευει αν κ δεν εκανα συνομιλια ακομα .
το παραξενο ειναι οτι κανω κληση στο αλλο μου κινητο (cosmote) κ κανει κληση κανονικα ? ειναι φυσιολογικο ? αφου δεν εχω βαλει κρεντιτ ,δε πιστευω να εχει καμμια κρυφη χρεωση πουθενα ?

κανενα τιπ για τον τροπο λειτουργειας του ?
αμα δουλευει ειμαι ενταξει ? δε χρειαζομαι τπτ αλλο να κανω ?
πολυ απλο μου φανεικε

*επηρεαζει το τηλεφωνο ρυθμισεις κτλ γιατι κατι λεει οτι χρησημοποιει τον καταλογο μου κ σαν να παρατηρησα να αναβει το σημα διαθεσιμοτητας wifi ?

rodin002
10 Φεβ. 2008, 02:48
το εγκατεστησα μολις ! εστειλα μνμ μου εστειλαν το λινκ το κατεβασα κ οκ δεν εκανα καμμια επιπλεον ρυθμιση φενετε να δουλευει αν κ δεν εκανα συνομιλια ακομα .
το παραξενο ειναι οτι κανω κληση στο αλλο μου κινητο (cosmote) κ κανει κληση κανονικα ? ειναι φυσιολογικο ? αφου δεν εχω βαλει κρεντιτ ,δε πιστευω να εχει καμμια κρυφη χρεωση πουθενα ?

Οχι δεν υπάρχει καμιά κρυφή χρέωση απλά ερχεται με $2 credit.;)
Συνιστώ να αλλάξεις τις ρυμίσεις ωστε οι κανονικές σου κλήσεις να γίνονται με κλήσεις ομιλίας και να διαλέγεις εσυ ποτε θες να κάνεις κλήση διαδικτύου. Ασε που πιο καλα ειναι να μην είναι παντα ενεργό το Truphone γιατί η μπαταρία θα κρατάει ελαχιστα...

haris87
18 Φεβ. 2008, 03:57
επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα μπορειται να βοηθησεται
οι κλεισεις προς κινητα ειναι δωρεαν???? της μοναδες τι της χρειαζεσαι και πως της βαζεις??? το μυνημα για την ενεργοποιησει τι χρεωσει εχει τι γραφω στο μυνημα???? ευχαριστω!
απο που μπορω να κατεβασω το voipdiscount ια το κινητο τι χρειαζεται να κανω εκτος απο το sip??? χρειαζεται ναστειλω πουυενα sms???

Aisopos
18 Φεβ. 2008, 17:38
απο που μπορω να κατεβασω το voipdiscount ια το κινητο τι χρειαζεται να κανω εκτος απο το sip??? χρειαζεται ναστειλω πουυενα sms???
Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι ούτε να στείλεις sms. Κάνεις πρώτα μια εγγραφή στην σελίδα του VoipDiscount και μετά βάζεις στο κινητό τις ρυθμίσεις που περιγράφονται παραπάνω.

KOPRINIOTIS
18 Φεβ. 2008, 18:15
Παιδια ενα gizmo καπως ετσι λεγεται που εμφανιζεται στο μενου ληψης το εχει δοκιμασει κανεις?Τι χρεωσεις εχει?

haris87
18 Φεβ. 2008, 20:09
κλεισεις προς σταθερα ειναι δωρεαν η και προς κινητα?? και αν ειναι μεχρι ποτε ειναι δωρεαν

john74
18 Φεβ. 2008, 20:32
κλεισεις προς σταθερα ειναι δωρεαν η και προς κινητα?? και αν ειναι μεχρι ποτε ειναι δωρεαν

pros stathera edo ellada dorean,allou ehei kai kinita usa/china kai kapoia alla
allo programma san to truphone tora poy tha lixei se 15 meres yparhei??

pantos sto N82 paizei apsoga to truphone

junglist
19 Φεβ. 2008, 11:46
Καλέστε όσο μπορείτε γιατί από Μάρτη τέρμα!:)

KOPRINIOTIS
19 Φεβ. 2008, 14:36
Παιδια ενα gizmo καπως ετσι λεγεται που εμφανιζεται στο μενου ληψης το εχει δοκιμασει κανεις?Τι χρεωσεις εχει?Παιδια λεω να βαλω αυτο ειναι ευχρηστο και δεν μου σπαει τα νευρα να συνδεεται με ςλαν συνεχεια προσ σταθερα εχει χρεωση 2 cent το λεπτο.telika εβαλα το voipdisvount.Ti χρεωσεις εχει παιδια εχει για σταθερα 300 λεπτα τη βδομαδα δωρεαν?Οπως λεει στη σελιδα του?

junglist
2 Μάρ. 2008, 15:24
Παιδιά έλαβα χτες 1 email από Truphone που έλεγε διάφορα για μια νέα υπηρεσία και στο τέλος έλεγε:
Ηowever, as a big thank you for being one of our early supporters, you can continue to enjoy your existing Launch Offer pricing (that means free calls to 40 countries) until June 1st.

Μας δίνουν παράταση μέχρι την 1η ΙΟΥΝΗ!!:)

satnews
3 Μάρ. 2008, 00:33
Παιδιά έλαβα χτες 1 email από Truphone που έλεγε διάφορα για μια νέα υπηρεσία και στο τέλος έλεγε:
Ηowever, as a big thank you for being one of our early supporters, you can continue to enjoy your existing Launch Offer pricing (that means free calls to 40 countries) until June 1st.

Μας δίνουν παράταση μέχρι την 1η ΙΟΥΝΗ!!:)

Akrivos file ! mono gia tous palious xristes h afth pou prolavane kai kanane egrafh mexri ths 29/2. oses egrafes ginonte apo 1/3 einai pleon me to anagrafomeno timologio ( den eiparxoun pleon free call)
episeis paramenh kai tha minh gia panda free apo users truphone se truphone h apo google talk se truphone h antistiha...

Prosopika to truphone einai to kalitero programma pou eixw xrisimopoihsh akoma kai otan kalo ekswteriko h mobile sthn ellada einai poli kales h times tou

johnsour
13 Μάρ. 2008, 16:07
καλησπερα παιδια. Εγω γραφτηκα στις 7/1/2008, mail που να λεει οτι εχω δωρεαν κλησεις μεχρι ιουνιο δ μου εχουν στειλει..Το θεμα ειναι σημερα δοκιμασα και πηρα τηλ. κανονικα σπιτι και μεσω του router απο το σπιτι μου αλλα και μεσω 3g και πηρε κανονικα..υστερα κοιταξα στην σελιδα με το ιστορικο των κλησεων μου και ελεγε στο κοστος free..

βασικα αυριο παω ιταλια και θελω να μαθω αν οι κλησεις που θα κανω μεσω wifi στο σταθερο εδω στην ελλαδα θα ειναι δωρεαν..

tommis
13 Μάρ. 2008, 18:02
Ρε παιδια εγω δεν το ειχα παρει χαπαρη τωρα τη να κανω ξερει κανεις τη χρεωσεις εχει κανονικα και εαν ειναι με τον μηνα η μια φορα πληρωνεις και τελος εαν μπωρει καποιος να απαντηση THANKS

Balantis7
15 Μάρ. 2008, 11:08
Το εγκατέστησα τώρα... Αλλά κόπηκε το τζάμπα... Σου δίνει 2$ με την εγγραφή και από εκεί και πέρα τα σκας κανονικά. Αλλά για όσους κάνουν κλήσεις εξωτερικό συμφέρει πολύ.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα