Jump to content

Επιλογή ποδηλάτου


easytarget
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα ποδήλατο για να κάνω μερικές δουλείες εντός πόλης(Θεσσαλονίκη) και για εξάσκηση αρκετά συχνα (Πάλι σε δρόμο κατά πασα πιθανότητα,ίσως και πολύ λίγες φορές σε κανα δάσος). Δεν ξέρω όμως τι να διαλέξω.Έχουν βγει διάφορα με αμορτισερ μπρος πίσω , δισκόφρενα κτλ κτλ . Τ μου χρειάζεται περισσότερο?Ποια σημεία να προσέξω στο ποδήλατο? Είναι περισσότερο για μόστρα όλα αυτα ?Μήπως επιβαρύνουν τελικά? Αν μπορείτε προτείνετε μου κάτι γιατι δεν θέλω να πάω τελείως άσχετος στην αγορά.

Ευχαριστώ

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποσα χρηματα εισαι διατεθημενος να δωσεις

τα αμορτισερ εξυπηρετουνε και για να κατεβαινεις απο τα πεζοδρομια και οχι μονο για το δασος

να κοιταξεις να παρεις λαστιχα που να κανουνε και για πολη και για δασος

ενα καλο ποδηλατο ειναι ενα ακριβο ποδηλατο

ζητα να κανεις βολτα

το δικο μου ειναι ideal και κοστισε 600 ευρω περιπου αλλα ειναι αψογο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώσω και πάρα πολλά λεφτά . Γύρω στα 200 ευρώ σκεφτομουν αντε λίγο παραπανω αν αξίζει κάτι. Μου έχουν πει ότι τα δισκόφρενα στραβώνουν έυκολα οποτε να μην τα προτιμησω και οτι η ανάρτηση στην μέση αποροφά δύναμη από τα πενταλ με αποτέλεσμα να κουράζεσαι περισσότερο και ότι βολέυει μονο για άνεση εκτός δρόμου.

Επίσης ξέρετε κανένα καλό κατάστημα?

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα bmx

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε εγώ θα πρότεινα ένα καλό ελαφρύ ποδήλατο με σκελετό αλουμινίου και συστήματα φρένων-ταχυτήτων τουλάχιστον alivio για να μην έχεις πρόβλημα,ακόμη καλύτερα όμως κάτι σε deore!

Link to comment
Share on other sites

Το αμορτισέρ,που βρίσκεται στην πίσω μεριά του ποδηλάτου,είναι κατάλληλο για δρόμους και μέρη με πολλές δυσμορφίες.

 

 

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα απλο ποδηλατο να κανεις την δουλεια σου...με λιγα χρηματα και αμα :blink: οτι σου αρεσει και θελεις κατι καλυτερο...τοτε αλλαξε'το.παντως κατι τετοια συστηματα μπαινουν στο "ματι" του αλλου ευκολα..και μπορει το ποδηλατο που μολις αγορασες..να κανει φτερα..επισης πολλοι ειναι αυτοι που πηρανε ποδηλατο γιατι ετσι τους καρφωθηκε...και μετα απο 10 βολτες το ποδηλατο μπηκε στην αποθηκη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμορτισέρ να προτιμήσεις μόνο μπρος γιατί όντως θα σε κουράζει. Ο κύριω λόγος βέβαια, είναι τα χρήματα. Αν θέλεις να ξοδέψεις λίγα λευτά, πρέπει με "τσιγουνιά" να διαλέξεις τι θα έχει!

Για τα δισκόφρενα υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες που θα σε κάνουν να αποφασίσεις.

1. Είναι ακριβά (για τα δικά σου δεδομένα). (το αρνητικό)

2. Δεν στραβόνουν εύκολα. (το θετικό)

Ίσα ίσα, με τα κανονικά φρένα, εγώ που είμαι και λίγο παιχνιδιάρης (το λέω με την έννοια ότι πάντα η μπροστινή ζάντα είναι στραβωμένη (από διάφορους κραδασμούς)) μια ζωή έχω πρόβλημα! Τα δισκόφρενα θα χρειάζονται μια ψιλορυθμισούλα πότε πότε... Αν μάθεις να το κάνεις μόνο σου (δεν είναι καθόλου δύσκολο) τότε δν έχεις να φοβηθείς τπτ!

 

Ελαφρύ σκελετό κατά προτίμηση. Όχι πολύ όμως γιατί το βάρος είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους για ένα ποδήλατο να είναι ακριβό!! (alloy 7005)

 

link: http://www.idealbikes.gr Ίσως βρείς κάτι που να σου αρέσει!

 

Καλή επιλογή σου εύχομαι και καλές βόλτες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε θα πρότεινα σε καμοία περίπτωση ideal.Πιστεύω ότι δεν είναι πολύ καλά!Έχω γνωρίσει πολλά ποδήλατα για αυτό μιλάω.Πως θα σου φαινόταν ένα ποδήλατο 7ετίας μεταχειρισμένο στα 300ευρώ ελαφρύ με deore φρένα και ταχύτητες?Ψάξε στο e-bay θα βρείς πολλά!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο online κατάστημα όπου μπορώ να βρω ποδήλατο πόλης κάτω από 150 ευρώ; θεωρώ ότι όπως είπε κάποιος πιο πάνω μπορεί να κάνω 10 βόλτες και να το παρατήσω γι αυτό θέλω ένα για να μπω στο κλίμα και βλέπουμε..
Link to comment
Share on other sites

ego paidia exo ena ideal !! to exo parei prin arketa xronia einai to ideal pro rider den xero an sunexizei na vgainei auto to montelo!! prepei na to exo guro sta 8 xronia !! einai apisteuto pantos !!den mou exei pathei apolutos tpt!! eixe kai 5 xronia egguhsh !! thimamai oti to eixa parei 85.000 drx !! den eixan vgei ta euro tote!!
Link to comment
Share on other sites

ego paidia exo ena ideal !! to exo parei prin arketa xronia einai to ideal pro rider den xero an sunexizei na vgainei auto to montelo!! prepei na to exo guro sta 8 xronia !! einai apisteuto pantos !!den mou exei pathei apolutos tpt!! eixe kai 5 xronia egguhsh !! thimamai oti to eixa parei 85.000 drx !! den eixan vgei ta euro tote!!

Έτσι και γω ...πρίν 8 χρόνια...85.000 δρχ.Μόνο που είχα πάρει το hillmaster

 

τό μόνο που έχει πάθει απο τότε είναι ότι έχουν ξεθωριάσει τα αυτοκόλλητα του απο τον ήλιο και απο κόκκινα έγιναν ροζ

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

ωραια και τα ideal παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δε θα πρότεινα σε καμοία περίπτωση ideal.Πιστεύω ότι δεν είναι πολύ καλά!Έχω γνωρίσει πολλά ποδήλατα για αυτό μιλάω.Πως θα σου φαινόταν ένα ποδήλατο 7ετίας μεταχειρισμένο στα 300ευρώ ελαφρύ με deore φρένα και ταχύτητες?Ψάξε στο e-bay θα βρείς πολλά!

 

Από ότι βλέπεις φίλε mi3s, οι περισσότεροι λένε το αντίθετο. :p

 

Σου το λέω γιατί είμαι και εγώ πολύ fan του αθλήματος και ασχολούμαι χρόνια. Συνεπώς και έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου!

 

Ίσα ίσα που είναι από τις αρκετά καλές μάρκες εδώ στην Ελλάδα (και στην οποία παράγωνται :happy: ) αλλά και στο εξωτερικό. Το θέμα όμως δν είναι να κάνω διαφήμηση :p για τα συγκεκριμένα ποδήλατα απλά προτείνο στον άνθρωπο το καλύτερο (σύμφωνα με την δικιά μου κρίση) που νομίζω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το ξεθαβω ...

αυριο παω να παρω Ideal pro rider στα 400 ευρω με deore επανω ..το μονο που δεν εχει ειναι δισκοφρενα αλλα σκεφτομαι αργοτερα και αν εχω τα λεφτα να τα βαλω (υδραυλικα )

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν θες ριξε μια ματια εδω http://www.cyclist.gr και kassimatisbikes.gr.Προς θεου δεν κανω διαφιμιση αλλα εχω ψωνισει πολλα πραγματα και ποδηλατο απο αυτα τα μαγαζια.απο τα καλυτερα στον χωρο.ολα τα ποδηλατα φτιαχνωνται στην taiwan η καπου εκει κοντα.τα orbea στην ισπανια και εχουν lifetime εγγυηση.εχω ενα scott scale 40 και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο ποιοτητα κατασκευης.ελπιζω να βοηθησα.
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα απλο ποδηλατο να κανεις την δουλεια σου...με λιγα χρηματα και αμα :blink: οτι σου αρεσει και θελεις κατι καλυτερο...τοτε αλλαξε'το.παντως κατι τετοια συστηματα μπαινουν στο "ματι" του αλλου ευκολα..και μπορει το ποδηλατο που μολις αγορασες..να κανει φτερα..επισης πολλοι ειναι αυτοι που πηρανε ποδηλατο γιατι ετσι τους καρφωθηκε...και μετα απο 10 βολτες το ποδηλατο μπηκε στην αποθηκη.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Το φθηνότερο είναι καλύτερο αρκεί να μην χαλάει συνέχεια.

για παράδειγμα εγώ ζαχάρωνα κάτι φθηνά ποδήλατα στο άλεξπακ αλλά μόλις πήγα και τα είδα και έπιασα τις ακτίνες τους.... έφυγα τρέχοντας.

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...