Jump to content

Αναπαραγωγή βίντεο με υπότιτλους


mixalaros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!

Επειδη κατα καιρούς βλέπω οτι ψαχνουν και αλλα ατομα, χωρις καποιο αποτελεσμα, ειπα να ανοιξω ενα θεμα καθαρα και μονο για ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ.

 

Και επειδη ενας λογος που αγορασα το pda μου ειναι και για να βλεπω και καμια ταινια, σε κανα ταξιδι, κτλ. μηπως ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να βλεπω καποιες ταινιες με υποτιτλους?

βασικα εχω και dvds και αρχεια στον υπολογιστη μου με εξωτερικους υποτιτλους.

κυριως με ενδιαφερει το δευτερο, αλλα και να κανω rip τα dvd στο pda, πιστευω θα ειναι χρησιμο.

Καμια προταση?

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κάνεις re-encode για να τους μικρύνεις την ανάλυση και το μέγεθος πριν τα μεταφέρεις στο pda σου, τότε συνιστώ το pocketdivxencoder, είναι free γρήγορο (σχετικά) και έχει την επιλογή προσθήκης αρχείου υποτίτλων. Αλλιώς ο TCPMP έχει ένα Plugin για αρχεία υποτίτλων τύπου .smi (πρέπει δηλαδή να μετατρέψεις τους υποτίτλους σου από sub, srt) αλλά δεν το συνιστώ, καλύτερα η πρώτη μέθοδος του re-encode.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To PocketDivXEncoder douleei mia xara gia ti metatropi tainias gia pda & ppc.

Otan pros8eteis ellinikous ypotitlous einai to problima...

Poio font dialegoume kai pio cp? (unicode, utf8, i iso8859-??) gia na min exoume "kinezika"?

Link to comment
Share on other sites

To PocketDivXEncoder douleei mia xara gia ti metatropi tainias gia pda & ppc.

Otan pros8eteis ellinikous ypotitlous einai to problima...

Poio font dialegoume kai pio cp? (unicode, utf8, i iso8859-??) gia na min exoume "kinezika"?

 

Po re file kai go akrivos to idio provlima exo. Exo psaksei olo to internet kai den exo vrei pouthena lisi kai einai krima giati einai oraio programataki. Tora oi alloi pou to sistinoun pou ipotithete oti den exoun to idio provlima me mas as mas lisoun tin aporia giati tha trelatho.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει site που κατεβαζεις τις ταινιες με τους υποτιτλους ενσοματομενους σε μορφη μαλλον avi ε δεν παιζουν αυτες με τον tcpmp? εγω κατεβασα το 1408 με υποτιτλους και το happy feet μεταγλωτισμενο τυφλα να χει ο torrent.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα ξαναγράψει για το ίδιο θέμα σε κάποιο forum για το P990i.

1. κατεβάζουμε την ταινία από κάποιο torrent.

2. κατεβάζουμε και εγκαθηστούμε το πρόγραμμα PQ-DVD Studio.

(στο astalavista για *****)

3. κατεβάζουμε και εγκαθηστούμε το VobSub. (δεν θέλει *****).

4. κατεβάζουμε από κάποιο ελληνικό site τους ελληνικούς υπότιτλους σε μορφή srt.

5. κατεβάζουμε και κάνουμε εγκατάσταση το klmcodec.exe και επιλέγουμε στην εγκατάσταση lots of stuff.

 

Τρέχουμε την ταινία και παρατηρούμε εάν οι υπότιτλοι είναι συγχρονισμένοι. Εάν δεν είναι τους σιορθώνουμε με το SubAdjust.exe.

Τέλος τρέχουμε το pq-dvd και κάνουμε επιλογή ρυθμίσεων σε avi, 25 ή 30 frames και το μέγεθος που θέλουμε να γίνει και .....

 

.... νάτην η ταινία με τους υπότιτλους ενσωματωμένους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγώ δεν θέλω να κάνω re-encode την ταινία ,την βλέπω στο ppc streaming από το desktop και έχω συνδέσει το ppc στην τηλεόραση και την βλέπω εκέι.Επομένως θέλω κάποιο πρόγραμμα μόνο για να μου διαβάζει τους υπότιτλους. Το tcmp έχει κάποιο Plugin το έχει δοκιμάσει κανείς με ελληνικούς subs? Υπάρχει κάποιο άλλο μήπως?
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να κάνω re-encode την ταινία ,την βλέπω στο ppc streaming από το desktop και έχω συνδέσει το ppc στην τηλεόραση και την βλέπω εκέι.Επομένως θέλω κάποιο πρόγραμμα μόνο για να μου διαβάζει τους υπότιτλους. Το tcmp έχει κάποιο Plugin το έχει δοκιμάσει κανείς με ελληνικούς subs? Υπάρχει κάποιο άλλο μήπως?

Υπάρχει ένα plugin αλλά τους θέλει του υπότιτλους σε μορφή smi άρα είναι άχρηστο.

 

Άλλον player δεν έχω βρει

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναγράψει για το ίδιο θέμα σε κάποιο forum για το P990i.

1. κατεβάζουμε την ταινία από κάποιο torrent.

2. κατεβάζουμε και εγκαθηστούμε το πρόγραμμα PQ-DVD Studio.

(στο astalavista για *****)

3. κατεβάζουμε και εγκαθηστούμε το VobSub

 

κλπ κλπ

 

φορτωνουμε τους υποτιτλους καπου στο προγραμματακι??

γτ το εκανα με τη σειρα που ειπες, αλλα στο αποτελεσμα ειχα μονο συμπιεσμενο video σε μορφη wmv αλλα δεν ειχε subs

ετσι οπως λες τους ενσωματωνει??

για ριξε μια τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα για την ενσωμάτωση υποτίτλων και γενικά να μετατρέπει ένα avi σε τέτοια μορφή που να το παίζει το PPC.

 

Το PQ-DVD δεν το βρίσκω:X:confused::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα για την ενσωμάτωση υποτίτλων και γενικά να μετατρέπει ένα avi σε τέτοια μορφή που να το παίζει το PPC.

 

Το PQ-DVD δεν το βρίσκω:X:confused::ninja:

μα avi παιζει το ppc με core player .δες το allok video to mp4 converter και απο οτι ειδα εχει και υποστηριξη για υποτιτλους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μήπως γνωρίζεται κανένα πρόγραμμα που να παίζει αρχεία divx μαζί με ξεχωριστό αρχείο srt;

 

vlc player

Link to comment
Share on other sites

αγορινε δοκιμασε το PocketDivXEncoder μετατρεπει την ταινια σου(οτι format κ να ειναι)σε avi και περναει και υποτιτλους...the game is over..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Po re file kai go akrivos to idio provlima exo. Exo psaksei olo to internet kai den exo vrei pouthena lisi kai einai krima giati einai oraio programataki. Tora oi alloi pou to sistinoun pou ipotithete oti den exoun to idio provlima me mas as mas lisoun tin aporia giati tha trelatho.

 

kai ego akrivos to idio pathena kai meta apo posi ora to vrika mpes edo kai katevase to http://rs65.rapidshare.com/files/20548418/PocketDivXEncoder_0.3.60.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ναι αλλα οι υποτιτλοι ειναι παντα στα κινεζικα οτι cp και να επιλεξεις!!!!!!ξερει κανεις την λυση παιδια?????????βοηθεια!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια εκδοση του vlc player παιζει βιντεο με υποτοιτλους;;;

βρηκα μια εκδοση 8.5 αλλα δεν ανοιγει καν το βιντεο.

Κατι αλλο δεν υπαρχει;;

Ο tcpmp δεν δουλευει στα κανονικα WM 6.1.

Υπαρχει καμια λυση;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα βρηκα τροπο να παιζουν τα βιντεο με υποτιτλους σε WM 6.1 συσκευες, οπως το Diamond, με τον TCPMP player 0.72.

Τα αρχεια τα βρηκα απο τους XDA Developers, και για να μην βαζω διαφορα Links και να ψαχνετε, το ανεβασα στο rapidshare ετοιμο για εγκατασταση.

To ξεζιπαρετε και το cab που ειναι μεσα να περαστει στο ppc και να γινει εγκατασταση.

Πρεπει, μετα που θα ανοιξετε το προγραμμα, να ενεργοποιησετε τους υποτιτλους μεσα απο το Options/Settings/Select Page/Subtitles.

http://rapidshare.com/files/132793270/TCPMP-0.72RC1_WM_6.1___Subtitle.zip.html

 

Πρεπει να γινει μετατροπη του srt αρχειου σε smi με π.χ. αυτο το προγραμμα

http://www.urusoft.net/downloads.php?lang=1

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Για WM 6 υπαρχει ουτως η αλλως αυτος ο player με υποτιτλους.

Απλως δεν δουλευε σε WM 6.1.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...