PDA

View Full Version : Μπιλιάρδο-Τραπεζαρία

hasiotis_john
22 Φεβ. 2007, 03:59
Παιδιά , ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μπιλιάρδο που να μετατρέπεται σε τραπεζαρία .... για λόγους χώρου φυσικά , αλλά και αισθητικής!
Βρήκα ένα από μια Γαλλική εταιρία και έμεινα άφωνος...ΤΕΛΕΙΟ! Δείτε εδώ (http://www.chevillotte.com/en/espace-chevillotte-verytables-02.php) , δείτε το βίντεο που έχει στη μέση της σελίδας!
Και κάτι άλλο που είδα σε ένα άλλο site (ξένο):
http://www.libraryonwire.com/ebay/6.JPGhttp://www.libraryonwire.com/ebay/1.JPGhttp://www.libraryonwire.com/ebay/5.JPG

Άν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάποιον στην Ελλάδα που να φτιάχνει τέτοια τραπέζια , ή αν κάποιος έχει αγοράσει κάτι παρόμοιο ας μου πει.. !

kormos
22 Φεβ. 2007, 07:04
Καλημέρα...
Πολύ καλό :)
Να σου πω απο "πιτσιρικάς" σκεφτόμουν να κάνω κάτι τέτοιο...
Επικοινώσες με την εταιρία που παραθέτεις μήπως μπορούν να σου στείλουν στην Ελλάδα?:worry:

*μακάρι να υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να μπορείς να φτιάξει κάτι τέτοιο αλλά το κόστος θα το προβλέπω....υψηλό! :rolleyes:

miranta
22 Φεβ. 2007, 08:27
εμενα παλι δεν μου αρεσε καθολου αυτη η ιδεα...:X
της τραπεζαριας-μπιλιαρδο...
αν ειναι να παρεις να το κανεις σωστα...
υπερυψωμενη γωνια και με φωτισμο πανω απο το τραπεζι χαμηλα στην μεση του..:p
αν και εμενα δεν μου αρεσει το μπιλιαρδο μ αρεσι διακοσμητικα εστω...τι να πει κανεις:lol:

billakosss
22 Φεβ. 2007, 08:43
καλη φαση!
παω να παω την μαμα μου να ακυρωσει την τραπεζαρια που παρηγγειλε!

αλλα φιλε hasioti θα ειναι καλο μπιλιαρδο??

kormos
22 Φεβ. 2007, 09:21
καλη φαση!
παω να παω την μαμα μου να ακυρωσει την τραπεζαρια που παρηγγειλε!

αλλα φιλε hasioti θα ειναι καλο μπιλιαρδο??

Κοίτα για να λέμε την αλήθεια είναι λίγο μικρό αλλά καλή η ιδέα αν έχεις πρόβλημα χώρου και θες να κάνεις το κέφι σου :rolleyes:

paulito
22 Φεβ. 2007, 11:15
file hasioti tha einai arketa mikro gia mpiliardo kai arketa megalo gia trapezi.......

tha exeis texnika provlimata adelfe...

ase pou (xoris na ksero tin ilikia sou!) ayto to vale vgale tin epifaneia trapeziou tha dimiourgisei provlimata an eisai ligo atsoumpalos san emena paradeigmatos xarin....

oso gia ayto sto video to theoro arketa proxeiro...

nomizo omos oti tha vreis kai stin ellada tetoio mpiliardo!

greek_aeras
22 Φεβ. 2007, 11:56
Ενδιαφέρον!! Άραγε θα μπορούν να το στείλουν Ελλάδα και με τι τιμή?

hasiotis_john
22 Φεβ. 2007, 12:56
file hasioti tha einai arketa mikro gia mpiliardo kai arketa megalo gia trapezi.......

tha exeis texnika provlimata adelfe...

ase pou (xoris na ksero tin ilikia sou!) ayto to vale vgale tin epifaneia trapeziou tha dimiourgisei provlimata an eisai ligo atsoumpalos san emena paradeigmatos xarin....

oso gia ayto sto video to theoro arketa proxeiro...

nomizo omos oti tha vreis kai stin ellada tetoio mpiliardo!

... δεν ξέρω αν είναι πρόχειρο αλλά κάνει μόνο 15.000 ευρώ- μόλις τώρα έμαθα την τιμή :blink: :X ! Οπότε το ξεχνάμε αυτό:p -
Θα το ψάξω καλύτερα και θα σας πω- θα πάρω σβάρνα 2-3 καλά μπιλιαρδάδικα που ξέρω και θα ρωτήσω και εκεί! Πάντως αν έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του παιχνιδιού , τότε σίγουρα θα πάρω ένα κανονικό μπιλιάρδο!

fagito2000
22 Φεβ. 2007, 13:07
Αν και πανάκριβο....προσωπικά δεν θα το έπαιρνα, θα πήγαινα στο μπιλιαρδάδικο της γειτονιάς χα χα, ομολογώ οτι αισθητικά είναι πάρα πολύ καλό για convertable τρπάεζι!

greek_aeras
22 Φεβ. 2007, 14:45
... δεν ξέρω αν είναι πρόχειρο αλλά κάνει μόνο 15.000 ευρώ- μόλις τώρα έμαθα την τιμή :blink: :X ! Οπότε το ξεχνάμε αυτό:p -
Θα το ψάξω καλύτερα και θα σας πω- θα πάρω σβάρνα 2-3 καλά μπιλιαρδάδικα που ξέρω και θα ρωτήσω και εκεί! Πάντως αν έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του παιχνιδιού , τότε σίγουρα θα πάρω ένα κανονικό μπιλιάρδο!

Καλύτερα να τα δώσεις στο μπιλιαρδάδικο της γειτονίας! 15.000 €:cry:

billakosss
22 Φεβ. 2007, 15:06
παντως με 15.000ευρω παιρνεις αμαξι!
αν μαθεις τιμη για κανονικο μπιλιαρδο,οπως εξω στα μαγαζια...
να μου πεις και μενα ποσο κανει.με ενδιαφερει παρα πολυ.
ακομα και αν κλεισει το θεμα,να μου στειλεις πμ!!!

rch
22 Φεβ. 2007, 16:47
Apo ta kalutera billards sto eidos tous einai ta brunswick gia times brhka to parakatw link http://www.brunswick-billiards.com/index.php?t=catalogs/tables_list&ids=all
to gold crown 8ewreitai apo ta korufaia kai synama oikonomika ;)

gogias
22 Φεβ. 2007, 18:03
Εγώ με 6,000 πήρα καινούριο Riley Snooker αλλά ήρθε απο Αγγλία..
Στο εδώ αντιπρόσωπο είχε 9000... :X
Αλλά πρέπει να έχεις μεγάλο χώρο..

hasiotis_john
6 Ιούν. 2007, 18:03
Παίδες , βρήκα τελικά αυτό το μαγαζί (το είχα και δίπλα μου και δεν το ήξερα:p , στο Ηράκλειο είναι αλλά κάνει μεταφορές σε όλη την Ελλάδα) ~ http://www.poolbilliards.gr/mpiliardo_gia_spiti.html
Να σας πω και τιμές για να ξέρετε ...
212 Χ 113: €1500
243 Χ 132: €1700
260 Χ 140: €1900
Τα μπιλιάρδα προσφέρονται με:
• 2 στέκες
• 1 τρίγωνο
• 1 σετ μπίλιες
• 1 στεκοθήκη τεσσάρων θέσεων
κιμωλίες και καπάκια για τις στέκες

Άρα μαζί με καρέκλες θα βγει , ανάλογα με το μέγεθος, από 2000 μέχρι 2500 euros!
Είναι κατασκευασμένα από MDF με καπλαμά δεσποτάκι, σποντολάστιχα και τσόχα επαγγελματικών προδιαγραφών.

Βάφονται σε οποιοδήποτε χρώμα επιθυμεί ο πελάτης.

Η αποστολή γίνεται το περισσότερο σε 15 ημέρες από την παραγγελία, η παράδοση εξαρτάται από τη μεταφορική εταιρεία.

Για παραγγελίες εντός Κρήτης η παράδοση γίνεται από εμάς.

Το μοντάρισμα και η μεταφορά γίνονται εύκολα. Το μπιλιάρδο αποστέλλεται σε κομμάτια με έτοιμη ντυμένη την τσόχα και απαιτείται μονάχα ένα βιδωτικό μπαταρίας ή ηλεκτρικό για το μοντάρισμα.

Τα πόδια έχουν ρεγουλατόρους για εύκολο αλφάδιασμα.

Για αποστολές στην Αττική προτείνουμε να παρακάμψουμε τη μεταφορική εταιρεία και να το παραλάβει ο πελάτης από το καράβι στον Πειραιά. Με αυτόν τον τρόπο τα μεταφορικά γίνονται μηδαμινά.

Θα πάω και απο κοντά να ρίξω και μερικές στεκιές για να σας πω ποιότητα , αν και ψιλοκαλά μου φαίνονται ( όχι σε επαγγελματικό επίπεδο φυσικά , αλλά για το σπίτι είναι μια χαρά ) ... θα σας ενημερώσω!

annie_
7 Ιούν. 2007, 00:11
Καλά ε,τέλειο είναι!Ειδικά το ακριβό με τον μηχανισμό.:rolleyes: Έχω τρέλα με το μπιλιάρδο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να εξασκήσω το ταλέντο μου(:lol: ) γιατί δεν υπάρχει στη γειτονιά μου μπιλιαρδάδικο.Ούτε ξέρω που έχει στη Θεσσαλονίκη μπιλιαρδάδικα.Πάντως είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο..:(

billakosss
7 Ιούν. 2007, 01:21
Καλά ε,τέλειο είναι!Ειδικά το ακριβό με τον μηχανισμό.:rolleyes: Έχω τρέλα με το μπιλιάρδο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να εξασκήσω το ταλέντο μου(:lol: ) γιατί δεν υπάρχει στη γειτονιά μου μπιλιαρδάδικο.Ούτε ξέρω που έχει στη Θεσσαλονίκη μπιλιαρδάδικα.Πάντως είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο..:(
εχει σε ολα τα εμπορικα κεντρα και στον Ευοσμο παραλληλα με τον περιφερειακο :wink: θα σε παρω μαζι καμια φορα :happy:

hasiotis_john
7 Ιούν. 2007, 01:21

Μην ανησυχείς βρε annie_ , όταν θα έρθεις διακοπές Κρήτη , θα σε καλέσω για μια παρτίδα ... αρκεί να μην μου σκίσεις την τσόχα :( :p :)
Υγ. .... billakosss , είμαστε ληγούρια , αμέσως να κάνουμε καμάκι!:lol: :p

bored01
7 Ιούν. 2007, 01:33
Πολύ ενδιαφέον σαν ιδέα αλλά εγώ προσωπικά (τουλάχιστον το συγκεκριμένο) το βρίσκω εξαιρετικά κιτς και κακόγουστο...:rolleyes:

hasiotis_john
7 Ιούν. 2007, 01:33
Εγώ με 6,000 πήρα καινούριο Riley Snooker αλλά ήρθε απο Αγγλία..
Στο εδώ αντιπρόσωπο είχε 9000... :X
Αλλά πρέπει να έχεις μεγάλο χώρο..

Να σε ρωτήσω φίλε , πόσο σου πήρε στα μεταφορικά? Έκανα μια "βόλτα" σε ξένα site και βλέπω πολύ καλές τιμές! Αλλά φαντάζομαι με μεταφορικά , θα βγαίνει παραπάνω από ότι εδώ!
Μπορεί να είναι λίγο "κιτς" bored01 , αλλά αν δεν έχεις και πολύ χώρο στο σαλόνι , τι άλλο να κάνεις?:(

bored01
7 Ιούν. 2007, 01:38
Να σε ρωτήσω φίλε , πόσο σου πήρε στα μεταφορικά? Έκανα μια "βόλτα" σε ξένα site και βλέπω πολύ καλές τιμές! Αλλά φαντάζομαι με μεταφορικά , θα βγαίνει παραπάνω από ότι εδώ!
Μπορεί να είναι λίγο "κιτς" bored01 , αλλά αν δεν έχεις και πολύ χώρο στο σαλόνι , τι άλλο να κάνεις?:(

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα κανένα επιπλοποιό-ξυλουργό να μου το φτιάξει όπως θέλω. Και ήξερα ****το έναν τύπο στο κέντρο που είχε εργαστήριο και έκανε πραγματικά φοβερά κομμάτια αλλά έχω χάσει και όνομα και τηλέφωνο.:(

kage
7 Ιούν. 2007, 04:23
http://www.libraryonwire.com/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/artonikidis/album?.dir=dc13re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos
<<Χρειάστηκα
3 καδρόνια των 3m απο το praktiker :€30,00
1 επιφάνεια MDF από ένα ξυλάδικο: €35,00
6 σπόντες απο καουτσουκ από ένα μαγαζί με ανταλλακτικά για μπιλιάρδα :€50,00
1 σετ πετσάκια για τα pockets από το ίδιο μαγαζι: €5,00
1 τσόχα για μπιλιάρδο από το ίδιο μαγαζι €40,00
Το παλιό μου τραπέζι : Δωρέαν
3 φύλλα μελαμίνης λεπτά μαύρα για την κάλυψη όταν γίνεται τραπεζαρία: €30,00
κόλλες, συραπτικά, μπογιές, βίδες κλπ: €20,00
συνολο γύρω στα €210,00

Εργαλεία που χρειάστηκα: Σέγα, τρυπάνι, κατσαβίδια, υπομονή και αγάπη
>>mallon ellhnas to ftiaxe to site k to book.
-Οι διαστάσεις ένος -μαλλον για αμερικανικο εννοει-μπιλιάρδου άρχίζουν απο 2,40μ μήκος.Τα μπιλιάρδα που εχετε συνηθίσει να παιζετε είναι τα 2,80μ η 3.10μ.
Οι ακριβεις διαστάσεις(εξωτερικές)διαφέρουν λιγο ανάλογα με τον κατασκευαστή ενω οι εσωτερικές είναι ακριβώς ίδιες.
2,80=(2,54 Χ 1,27)και 3,10=(2,84 Χ 1,42).
Προσθεστε σε αυτές τις διαστάσεις και 1,50μ περιμετρικά (3μ στο πλάτος και αλλα 3μ στο μήκος) και θα δείτε πόσο χώρο χρειάζεστε.
Τα μεγάλα Γαλλικά μπιλιάρδα των διεθνών συναντήσεων είναι κατασκευασμένα από μαόνι ή άλλο ξηρό ξύλο και έχουν μήκος από 2.10 μέχρι 3.90 μ. και πλάτος από 1.05 μέχρι 1.90 μ.

ΤΟ ύψος τους από το έδαφος είναι από 0.85 έως 0.88 μ. Τα συνήθη μικρά μπιλιάρδα των καφενείων έχουν μήκος 2.40 μ. και πλάτος 1.25 μ. και στηρίζονται σε τέσσερα πόδια.

ΟΙ διαστάσεις του Αγγλικού μπιλιάρδου είναι τυποποιημένες: μήκος 3.60 μ., πλάτος 1.87 μ. και ύψος 0.86 μ.>>

http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%BF&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+ Google&meta= εδω θα βρειτε 2-3 gr site π ασχολουνται κ δινουν πληροφοριες για το αθλημα

hasiotis_john
7 Ιούν. 2007, 04:35
:hypno: φοβερή δουλειά φίλε! Όρεξη να έχεις και δημιουργείς ότι θέλεις!!!

annie_
7 Ιούν. 2007, 14:30
εχει σε ολα τα εμπορικα κεντρα και στον Ευοσμο παραλληλα με τον περιφερειακο θα σε παρω μαζι καμια φορα :happy:

Είχε στο εμπορικό στο Odeon στο κέντρο αλλά έχει κανά 2 χρόνια που έκλεισε..:(
Το θέμα είναι να έχεις αυτοκίνητο,μετά μπορείς να πάς παντού!Το Σεπτέμβριο θα δώσω για δίπλωμα και μετα σίγουρα θα πηγαίνω!:p

Μην ανησυχείς βρε annie_ , όταν θα έρθεις διακοπές Κρήτη , θα σε καλέσω για μια παρτίδα ... αρκεί να μην μου σκίσεις την τσόχα
Υγ. .... billakosss , είμαστε ληγούρια , αμέσως να κάνουμε καμάκι!

Ωραία να κανονίσουμε!:lol: Είπαμε δεν είμαι και τόσο χάλια..!:O Όχι και τέλεια αλλά παίζω αρκετά καλά !:D

Κage εσύ το έφτιαξες:blink: ;
Καλά είναι τέλειο!Όντως θέλει πολύ δουλειά και υπομονή.Μπράβο!:p

trancer13
7 Ιούν. 2007, 14:48
φιλε kage εγραψες...
πολυ καλη δουλεια;)

furious_angel
19 Ιούν. 2007, 01:14
kage,απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!ποσο καιρο σου πηρε?παιζει το βιβλιαρακι σε κανα pdf?

alfiegen
19 Ιούν. 2007, 03:52
η πιο καλή λύση είναι να πας στο μπιλιαρδάδικο της γειτονιάς και οταν κάνει ανακαίνιση πουλάει τα παλιά μεταχειρισμένα τραπέζια.΄΄ηθελα κι εγώ να πάρω ενα πριν 2 χρόνια απο ανακαίνιση(το είχα βρεί κάπου 1300 ευρώ -brunswick 2 χρόνων αμερικάνικο)αλλά δεν το πήρα τελικά.το μετάνιωσα τελευταία στιγμή.και το μόνο που μπορεί να θέλει είναι αλλαγή στην τσόχα.

aritoni
20 Ιούν. 2007, 23:22
Συγνώμμη που το αναφέρω άλλα το τραπέζι μπιλιάρδου και το website δεν τα έχει φτιάξει ο kage αλλα εγώ. Το post του kage είναι αντιγραφή ενός post μου που βρίσκεται στο http://www.billiard-fans.gr/forum/index.php/topic,23.0.html
Δεν νομίζω πως ο kage ηθελε να οικειοποιηθει την δουλεια αυτή, απλά δεν διαβάστηκε σωστα αυτο που είχε γράψει και υπηρξαν παρερμηνείες.
Πάντως ευχαριστώ για καλά σας λόγια προς τον kage όσον αφορά την κατασκευή μου.;)

furious_angel
21 Ιούν. 2007, 02:32
για δωσε και αλλες πληροφοριες ρε aritoni,ποσο καιρο σου πηρε να το φτιαξεις?το βιβλιαρακι εσυ το εγραψες?ειναι στα ελληνικα?που μπορουμε να το βρουμε?αντε γιατι λιγο θελω να αρχισω αυριο κιολας την κατασκευη!!!

kage
26 Ιούν. 2007, 00:01
Συγνώμμη που το αναφέρω άλλα το τραπέζι μπιλιάρδου και το website δεν τα έχει φτιάξει ο kage αλλα εγώ. Το post του kage είναι αντιγραφή ενός post μου που βρίσκεται στο http://www.billiard-fans.gr/forum/index.php/topic,23.0.html
Δεν νομίζω πως ο kage ηθελε να οικειοποιηθει την δουλεια αυτή, απλά δεν διαβάστηκε σωστα αυτο που είχε γράψει και υπηρξαν παρερμηνείες.
Πάντως ευχαριστώ για καλά σας λόγια προς τον kage όσον αφορά την κατασκευή μου.;)
μιας κ τις απαντησεις κ τα ποστ τα ειδα αργα,εχω να πω οτι
ειμουν ξεκαθαρος εβαλα αποσοποιητικα (<<...>>)π σημαινει οτι μεταφερω λογια αλλου κ μαλιστα εβαλα κ τα λινκ σου.
κ γραφω κ με greeklish ta comments mou gia diafora.

-Οι διαστάσεις ένος edit sto pio panw post.-γαλλικο εγραφε:P ι-μπιλιάρδου άρχίζουν απο 2,40μ μήκος.Τα μπιλιάρδα που εχετε συνηθίσει να παιζετε είναι τα 2,80μ η 3.10μ.

αλλαγη στα bold

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα