PDA

View Full Version : Microsoft Windows Vista

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15

varsamis
13 Νοέ. 2007, 16:04
μπορειτε να μου πειτε τι video codec pack να κατεβασω που να ειναι συμβατο με τα vista?
ειναι αναγκη.
ευχαριστω

Εγω εχω βαλει Κ-Lite και μεχρι τωρα δεν βρεθηκε βιντεο να μην το "παιζει" :) !
Αρκετα καλο codec pack !

IRONMAIDEN
13 Νοέ. 2007, 17:46
ευχαριστω πολυ.θα τα δοκιμασω.
μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να βλεπω tv?καποιος ανεφερε κατι για το media center αλλα απο εκει δεν μπορω εγω.

Alexkass
13 Νοέ. 2007, 18:49
πρέπει να έχεις κάρτα tv στο πισί και αυτή να είναι συμβατή (υπάρχουν αρκετές στο εμπόριο που είναι) με MCE.

IRONMAIDEN
14 Νοέ. 2007, 00:09
πως μπορω να δω αν εχω?μολις το πηρα το λαπτοπ...παιζει να μην εχει?

geofil
14 Νοέ. 2007, 02:09
Παραπαίζει. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχεις κάρτα τηλεόρασης στο νέο σου laptop. :)
Αλλά για να βεβαιωθείς θα πρέπει να δεις στην διαχείριση συσκευών ή στις πληροφορίες συστήματος. Ή στην περιγραφή του φορητού που έχεις από το κατάστημα που το πήρες.

cxkx
14 Νοέ. 2007, 03:15
Sta vista ultimate vgike language pack gia greek, to office greek pack kikloforei se diafora sites

IRONMAIDEN
14 Νοέ. 2007, 09:33
ναι,μαλλον δεν εχω.
εβαλα τους codecs all in one και παλι κινεζικα μου τα βγαζει.λογικα δεν φταινε τα codecs pack που βαζω.οταν παιζω την ταινια σε divx με subs στον υπολογιστη μου τους βγαζει κανονικα,οταν ομως κανω μετατροπη σε dvd μου τους βγαζει σε οτι να ναι.τι στο καλο γινετε?

Alexkass
14 Νοέ. 2007, 10:24
λογικά δεν θα έχεις ενεργοποιήσει τα greek για τα προγράμματα στο regional settings.

Demis_CY
14 Νοέ. 2007, 16:46
στο PC τους βλέπεις ότι νάναι ή στον dvd player ?

ISOBITHS
14 Νοέ. 2007, 19:36
Αντιμεπτωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα vista και το SG u600 μου όπως και πολλοί άλλοι. Μετά από εκατό διαδικασίες να κάνω install το samsung pc studio συνδέω τη τηλέφωνό μου μέσω usb με τον υπολογιστή κι εμφανίζεται κανονικά στο mobile η επιλογή αποθήκευση, music player, ή σύνδεση με τον υπολογιστή. Επιλέγω το τρίτο κι όμως το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει το κινητό και δεν γίνεται connection. Προσπάθησα πάμπολλες φορές κι απελπίστηκα γιατί θέλω πολύ να μεταφέρω τραγούδια στο κινητό λόγω του ότι πηγαίνω σχολή και με βολεύει να ακούω μουσική παράλληλα.. Καμιά λύση?

Ευχαριστώ πολύ!

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 00:32
στο σάιτ της εταιρίας γράφει ότι είναι συμβατό με τα vista? αν όχι τότε δεν μπορείς να κάμεις κάτι.

IRONMAIDEN
15 Νοέ. 2007, 01:38
λογικά δεν θα έχεις ενεργοποιήσει τα greek για τα προγράμματα στο regional settings.

το οποιο το ρυθμιζω που?
το γραφω σε dvd και το βλεπω και στο pc και στο dvd και παλι κινεζικα.

aimilios
15 Νοέ. 2007, 08:35
Αντιμεπτωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα vista και το SG u600 μου όπως και πολλοί άλλοι. Μετά από εκατό διαδικασίες να κάνω install το samsung pc studio συνδέω τη τηλέφωνό μου μέσω usb με τον υπολογιστή κι εμφανίζεται κανονικά στο mobile η επιλογή αποθήκευση, music player, ή σύνδεση με τον υπολογιστή. Επιλέγω το τρίτο κι όμως το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει το κινητό και δεν γίνεται connection. Προσπάθησα πάμπολλες φορές κι απελπίστηκα γιατί θέλω πολύ να μεταφέρω τραγούδια στο κινητό λόγω του ότι πηγαίνω σχολή και με βολεύει να ακούω μουσική παράλληλα.. Καμιά λύση?

Ευχαριστώ πολύ!Να υποθέσω ότι τους USB drivers που είναι ξεχωριστά από το PC Studio (δες εδω (http://europe.samsungmobile.com/eng/mobile_phone/sgh-u600/manual.jsp)) τους έχεις εγκαταστήσει και πριν συνδέσεις το τηλέφωνο έτσι;
στο σάιτ της εταιρίας γράφει ότι είναι συμβατό με τα vista? αν όχι τότε δεν μπορείς να κάμεις κάτι.Μια χαρά συμβατό είναι, αυτό δουλεύω σπίτι και δουλειά με Vista.

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 09:23
επίσης βασικό είναι να μην έχεις κάνει upgrade αλλά clean installation στα vista.

SPRING
15 Νοέ. 2007, 13:51
Γεια σας...έχω τα vista και πάω να κατεβάσω απ το zedge κάποιες φώτος και θέματα για το κινητό μου, αλλά δεν ανοίγουν...tτι πρέπει να κάνω?

Υ.Γ.είμαι off-topic?

geofil
15 Νοέ. 2007, 14:45
Γεια σας...έχω τα vista και πάω να κατεβάσω απ το zedge κάποιες φώτος και θέματα για το κινητό μου, αλλά δεν ανοίγουν...tτι πρέπει να κάνω?

Υ.Γ.είμαι off-topic?

Λίγο. Όχι πολύ off-topic. :)
Θα πρέπει να έχεις κάποιο πρόγραμμα που να ανοίγει θέματα για κινητά. Στην περίπτωσή σου πρέπει να εγκαταστήσεις το Themes Creator (http://developer.sonyericsson.com/site/global/docstools/multimedia/p_multimedia.jsp) ώστε να τα δεις στον υπολογιστή σου.
Εκτός αν εννοείς ότι δεν ανοίγουν στο κινητό. Αυτό είναι άλλη ιστορία.

Hyde
15 Νοέ. 2007, 16:02
Πότε θα βγούν αυτά (http://www.e-pcmag.gr/modules/news/article.php?storyid=3746) τα updates; Στο Windows update δεν τα βλέπω :(

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 17:16
είναι το γνωστό KB941649. κυλοφορεί ήδη η v2 (όλα στο support site @ msft) αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμα και γιαυτό δεν υπάρχουν στο wu.

πάντως βλέπεις διαφορά. ειδικά στο boot, μπαταρία αλλά και διαχείρηση πόρων.

Hyde
15 Νοέ. 2007, 17:54
Να περιμένω να βγεί στο wu ή να το κατεβασώ τώρα;

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 17:57
να βγει. τα vista παίζουν μια χαρά και χωρίς αυτό :)

RiHos
15 Νοέ. 2007, 18:04
πάντως βλέπεις διαφορά. ειδικά στο boot, μπαταρία αλλά και διαχείριση πόρων.

Τα έχεις περάσει τα updates?

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 18:21
μόνο το KB941649. και αυτό επειδή ήθελα να δω τι έκαμε. από τότε δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. αντιθέτως.

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 19:05
μόνο το KB941649. και αυτό επειδή ήθελα να δω τι έκαμε. από τότε δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. αντιθέτως.
βασικά από σήμερα είναι διαθέσιμο και στο wu.

παίξε κανά τζόκερ. :p

RiHos
15 Νοέ. 2007, 19:20
Βασικά πήγα στο History από τα updates και παρατήρησα πως το KB941649 το είχα κάνει update από τις 9/11/07. (Δεν το έκανα χειροκίνητα)

Πάντως δε μπορώ να πω ότι έχω δει καμία αλλαγή!

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 19:27
μα αυτός είναι ακριβώς ο λόγος ύπαρξης των updates. ο χρήστης δε βλέπει άμεση (συνήθως) διαφορά.

απλά με τον καιρό καταλαβαίνει ότι το μηχάνημα είναι πιο γρήγορο/σταθερό κλπ κλπ

RiHos
15 Νοέ. 2007, 19:37
είναι το γνωστό KB941649. κυλοφορεί ήδη η v2 (όλα στο support site @ msft) αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμα και γιαυτό δεν υπάρχουν στο wu.

πάντως βλέπεις διαφορά. ειδικά στο boot, μπαταρία αλλά και διαχείρηση πόρων.

μα αυτός είναι ακριβώς ο λόγος ύπαρξης των updates. ο χρήστης δε βλέπει άμεση (συνήθως) διαφορά.

απλά με τον καιρό καταλαβαίνει ότι το μηχάνημα είναι πιο γρήγορο/σταθερό κλπ κλπ

Και εσύ είδες διαφορά? Πότε πρόλαβες?;)

Hyde
15 Νοέ. 2007, 20:08
Εμένα ακόμη να εμφανιστούν στο windows update

Alexkass
15 Νοέ. 2007, 21:34
@RiHos

ας πρόσεχες τι γράφω στην πίσω σελίδα :!:

έχω την v1 εδώ και 2 μήνες. το πισί το δουλεύω 24/7 και πραγματικά μέσα στους 2 μήνες είδα διαφορά.

RiHos
15 Νοέ. 2007, 23:48
Δε νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο ότι αναφερόσουν στο v1 του update!

Και φυσικά όταν σε ρώτησα, αν έχεις βάλει το update..αναφερόμουν στο καινούργιο (V2)!

Anyway..

jog
16 Νοέ. 2007, 00:28
και δούλεψε jog?

Έβαλα την έκδοση 0.8.6c του vlc και δεν χρειάστηκαν καθόλου codecs :)

Alexkass
16 Νοέ. 2007, 15:35
ήδη το sp1 rc1 δόθηκε στους testers.

DENIOR
17 Νοέ. 2007, 14:35
Γνωρίζετε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα που να δημιουργεί φωτογραφίες από βίντεο; Έχω ήδη το Free Studio, αλλά θα επιθυμούσα η ποιότητα των φωτογραφιών να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη.

Alexkass
17 Νοέ. 2007, 15:09
οκ. αλλά τι σχέση έχει αυτό με τα vista? :p

DENIOR
17 Νοέ. 2007, 15:54
Εντάξει, είπα να ρωτήσω στο παρόν θέμα, μιας και το πρόγραμμα συμβατό με τα Vista πρέπει να είναι :D.

Hyde
17 Νοέ. 2007, 17:11
Γιατί στο "Ορισμός προεπιλεγμένων προγραμμάτων" δεν βλέπω τον firefox;

DesertSMisSRaiN
17 Νοέ. 2007, 19:09
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Σήμερα αγόρασα το Wireless Desktop 2000 (mouse + keyboard) της Microsoft.
Στον υπολογιστή μου έχω τα Vista. Όταν το πρωτοσυνέδεσα μου ζήτησε να ψάξει για drivers. Το μήνυμα που μου έβγαλε μετά είναι πως βρέθηκαν drivers για τη συσκευή μου αλλά δεν μπορούν να εγκατασταθούν ή πιο συγκεκριμένα μου έβγαλε "Access Denied" στο USB Human Interface Device. Το UAC το είχα κλειστό. Δοκίμασα την εγκατάσταση και με ανοιχτό το UAC και πάλι τα ίδια. Κάποια στιγμή, είδε τον ποντίκι αλλά δεν έβλεπε το keyboard. Μετά είδε το keyboard αλλά δεν έβλεπε το mouse.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;
Και επιτέλους πως μπορώ να αποκτήσω access για να μπορώ να κάνω την εγκατάσταση κανονικά... Σημειωτέον είμαι administrator!

Το δοκίμασα και στο Mac μου και εκεί δουλεύει τέλεια!!
Τι να πω;;;

VISTA!! :mad: :mad: :mad:

Alexkass
17 Νοέ. 2007, 20:14
τα vista είναι upgrade ή clean installation?

Υ.Γ. μπορώ να σου δώσω δεκάδες συσκευές που παίζουν στα vista και το Mac δεν ξέρει καν ότι υπάρχουν... δεν είναι FLAME εδώ και παρακαλώ πολύ να το σεβαστείς.

DesertSMisSRaiN
17 Νοέ. 2007, 20:26
μα δεν το κάνω για να αρχίσω flame.
Το κάνω γιατί έχω πραγματικά απογοητευτεί απίστευτα από τα Vista και τα προβλήματά τους.

Όχι είναι upgrade.

ΥΓ: Το mac το ανέφερα για να πω πως δεν είναι hardware problem.

Alexkass
17 Νοέ. 2007, 20:56
φταίει ότι είναι upgrade.

WINDOWS (αλλά και στα tiger :p) δεν κάνουμε ΠΟΤΕ upgrade. το έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ.

το γράφουν στο νετ ΟΛΟΙ! από τον Paul μέχρι και το site της Apple (στο faq για χρήση itunes σε vista :p).

Υ.Γ. αν κάμεις καθαρή εγκατάσταση θα δεις τεράστιες διαφορές σε θέματα αξιοπιστίας, ταχύτητας κλπ κλπ ;)

nikoskat
17 Νοέ. 2007, 21:02
Εντάξει, είπα να ρωτήσω στο παρόν θέμα, μιας και το πρόγραμμα συμβατό με τα Vista πρέπει να είναι :D.
το media player classic τραβαει και screenshots απο τα βιντεο, δεν ξερω αν σε καλυπτει. σε αψογη ποιοτητα, jpg ή bmp.

rostropol
17 Νοέ. 2007, 21:28
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Σήμερα αγόρασα το Wireless Desktop 2000 (mouse + keyboard) της Microsoft.
Στον υπολογιστή μου έχω τα Vista. Όταν το πρωτοσυνέδεσα μου ζήτησε να ψάξει για drivers. Το μήνυμα που μου έβγαλε μετά είναι πως βρέθηκαν drivers για τη συσκευή μου αλλά δεν μπορούν να εγκατασταθούν ή πιο συγκεκριμένα μου έβγαλε "Access Denied" στο USB Human Interface Device. Το UAC το είχα κλειστό. Δοκίμασα την εγκατάσταση και με ανοιχτό το UAC και πάλι τα ίδια. Κάποια στιγμή, είδε τον ποντίκι αλλά δεν έβλεπε το keyboard. Μετά είδε το keyboard αλλά δεν έβλεπε το mouse.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;
Και επιτέλους πως μπορώ να αποκτήσω access για να μπορώ να κάνω την εγκατάσταση κανονικά... Σημειωτέον είμαι administrator!

Το δοκίμασα και στο Mac μου και εκεί δουλεύει τέλεια!!
Τι να πω;;;

VISTA!! :mad: :mad: :mad:

Αντίστοιχα εμένα μου έκανε το ίδιο με Bluetooth USB,κάποιο conflict σίγουρα,μάλλον πρέπει να ψάξεις για drivers στο απέραντο net.....:mad::mad:

DesertSMisSRaiN
17 Νοέ. 2007, 22:08
Αντίστοιχα εμένα μου έκανε το ίδιο με Bluetooth USB,κάποιο conflict σίγουρα,μάλλον πρέπει να ψάξεις για drivers στο απέραντο net.....:mad::mad:
Μα δε με άφηνε να εγκαταστήσω τους drivers που κατέβηκαν από την ίδια την αναζήτηση των Windows!

Anyway, τελικά έκανα επανεγκατάσταση των Windows, και είμαι πάλι στη φάση... βρες drivers, κάνε εγκατάσταση στα πάντα...

Και όλα αυτά...από ένα KEYBOARD!!

Που να το πω και να με πιστέψουν...:mad:

rostropol
18 Νοέ. 2007, 00:54
Μα δε με άφηνε να εγκαταστήσω τους drivers που κατέβηκαν από την ίδια την αναζήτηση των Windows!

Anyway, τελικά έκανα επανεγκατάσταση των Windows, και είμαι πάλι στη φάση... βρες drivers, κάνε εγκατάσταση στα πάντα...

Το ίδιο και μένα,τελικά όμως τσακισα δυο USBδακια και πήρα από Mediamarkt ενα της Hama με προγραμμα και drivers BlueSoleil 5.0.5 και ξεμπέρδεψα,το μόνο που δουλεύει απροβλημάτιστα,γενικά υπάρχει θέμα με τους drivers και θα υπάρχει για καιρό ακόμη.Νομίζω όμως ότι λίγο καλύτερα είναι τα πράγματα απ΄ότι ήταν 2-3 μήνες πριν.

Hyde
18 Νοέ. 2007, 02:22
Καμία ιδέα;

DENIOR
18 Νοέ. 2007, 03:01
το media player classic τραβαει και screenshots απο τα βιντεο, δεν ξερω αν σε καλυπτει. σε αψογη ποιοτητα, jpg ή bmp.
Σ'ευχαριστώ. Το πρόγραμμα αυτό αναπαράγει όλες τις μορφές βίντεο;
Καμία ιδέα;

Σ'εμένα εμφανίζεται κανονικά το Firefox στον "Ορισμό προεπιλεγμένων προγραμμάτων". Μήπως το πρόγραμμα δεν έχει εγκατασταθεί σωστά στον υπολογιστή σου;

hostolis
18 Νοέ. 2007, 03:46
Σαμποτάζ :p

Hyde
18 Νοέ. 2007, 12:23
Δεν έπρεπε να υπήρχε και η καρτέλα τύποι αρχείων:
10776

Alexkass
18 Νοέ. 2007, 13:51
@ Hyde

φυσικά και όχι :)

στα vista είμαστε: start menu-> type "default"-> open default programs και θα έχει πολλές επιλογές ;)

Alexkass
18 Νοέ. 2007, 13:53

το πληκτρολόγιο είναι vista ready? είναι καινούριο?

επειδή με ένα καινούριο ασύρματο ποντίκι είχα το ίδιο όταν τα vista ήταν upgrade. μετά που τα έκαμα καθαρή εγκατάσταση όλα οκ :)

DesertSMisSRaiN
18 Νοέ. 2007, 14:11
Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι είναι το MS Wireless Desktop 2000.
Τελικά αυτό έκανα και εγώ και τώρα παίζει κανονικά, με το που το συνέδεσα το βρήκε το εγκατέστησε και όλα ΟΚ.

Κάπου διάβασα βέβαια ότι μπορεί ξαφνικά να επανέλθει το πρόβλημα (όχι για το ίδιο πληκτρολόγιο, για άλλη USB συσκευή που να πρωτοσυνδέσεις επάνω). Έχεις ακούσει κάτι;

IRONMAIDEN
18 Νοέ. 2007, 17:15
το οποιο το ρυθμιζω που?
το γραφω σε dvd και το βλεπω και στο pc και στο dvd και παλι κινεζικα.

καμμια απαντηση σαυτο?
δοκιμασα κ στο αλλο pc μου με windows xp και μου βγαζει κινεζικα παλι.ενω την εγραφε κανονικα παλλια την ταινια τωρα οχι.

operetor
18 Νοέ. 2007, 17:23
Για χαρά ..!!
Έχω τα windows xp professional gr και σε ένα διαγωνισμό κέρδισα τα windows vista ultimate gr αξίζει να τα βάλω??
Άκουσα ότι στα μέσα του 2008 η υποστήριξη τoν windows xp θα σταματήσει.. ισχύει ?

Ο υπολογιστής μου απαρτίζεται από τα εξής:

CPU: p4 sta 2,8Ghz
RAM: 1,5Gb sta 333mhz me dual channel
KARTA GRAFIKON: nvidia 7600GS me 265mb
HD: WD sata 250GB

Hyde
18 Νοέ. 2007, 17:57
Βάλε 2GB και θα είσαι αρκετά ΟΚ

Alexkass
18 Νοέ. 2007, 19:55
ναι. θα είσαι οκ με 2GB. :)

IRONMAIDEN
18 Νοέ. 2007, 22:55

Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις πως το κανω αυτο π λες?

Alexkass
19 Νοέ. 2007, 10:25
start-> control panel-> CLock, Language and Region-> Regional and Language Options-> Administrative tab-> Change System Local-> Greek.

κάμε restart.

IRONMAIDEN
19 Νοέ. 2007, 14:19
στα ελληνικα ηταν τελικα...δεν φταιει αυτο...δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε...στα ξαφνικα αλλαξε αυτο,συμβαινει το ιδιο κ στο pc μου που εχει xp πανω,ενω πριν ηταν ενταξει.

Ace
19 Νοέ. 2007, 14:41
στα ελληνικα ηταν τελικα...δεν φταιει αυτο...δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε...στα ξαφνικα αλλαξε αυτο,συμβαινει το ιδιο κ στο pc μου που εχει xp πανω,ενω πριν ηταν ενταξει.
Δοκίμασες με διαφορετικά fonts και ρυθμίσεις για τα fonts; Κ εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα "συμβατά" fonts...

Alexkass
19 Νοέ. 2007, 15:46
γιανα άλλαξε και στο πισί με xp δεν φταίνε τα vista. άρα καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα που να εξηγείς το πρόβλημα.

IRONMAIDEN
19 Νοέ. 2007, 22:17
Δοκίμασες με διαφορετικά fonts και ρυθμίσεις για τα fonts; Κ εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα "συμβατά" fonts...

οταν λες fonts τι εννοεις?
θα το κανω αν ειναι αλλα μηπως βρουμε τη λυση με αυτο π λεει ο ace.
thnx

drillgr
19 Νοέ. 2007, 22:26
Αυτο στο κανει σε ολες τις ταινιες? Πιο προγραμμα δουλευεις για να κανεις την μετατροπη?

IRONMAIDEN
19 Νοέ. 2007, 23:10
ναι σε ολες...το winavi εχω...

drillgr
19 Νοέ. 2007, 23:23
Δοκιμασε με το convertxtodvd (http://www.vso-software.fr/products/convert_x_to_dvd/) αν σου το κανει να δουμε μηπως τελικα ειναι καποιο κολλημα του προγραμματος και οχι των vista.

redcon
20 Νοέ. 2007, 00:28
ναι σε ολες...το winavi εχω...

Τι βαζετε αυτα τα codec packs και τα κανετε μανταρα?

Θα βγαλεις τα παντα απο codecs, players, vobsub, ffdshow, etc.
Θα βαλεις μονον:
AC3ACM
L3CODECX
XVID
VOBSUB

Aρκουν για να παιζεις σχεδον τα παντα και δεν φορτωνεις τις καλτσες σου.

και αν θελεις Real alternative.

Βεβαιωσου οτι στο directvobsub εχεις arial σαν font kai einai always on.

Ποια εκδοση του Winavi χρησιμοποιεις? Αν εχεις το 8 θα πρεπει να πας στο advanced options-DSHOW decoder-video decoder και στην επιλογη sub να εχει το directvobsub.

Παιξε απο το WMP να δεις οτι ολα ειναι οκ. Πριν ψησεις και χαλας δισκακια τρεξε το vob αρχειο (το μεγαλο απο τα 2) που εχει φτιαξει το winavi να δεις αν εχει ελληνικους η κινεζικους υποτιτλους. Αν ειναι οκ, ψηστο. Αν οχι εδω ειμαστε παλι.

doganos
20 Νοέ. 2007, 07:30
k-lite mega pack εχω και δεν εχω κανένα πρόβλημα.. .

Hyde
20 Νοέ. 2007, 14:28
Ποίο είναι το επίσημο site;

Bayern7
20 Νοέ. 2007, 14:45
http://www.free-codecs.com/

oasisAthens
22 Νοέ. 2007, 00:19

+1 Και από εμένα. Πολλά χρόνια αποκλειστικής χρήσης του K-lite και κανένα απολύτως πρόβλημα. Συν ότι παίζει σχεδόν τα πάντα! (Μόνο εξηζητημένους codecs δεν παίζει).

sousou
23 Νοέ. 2007, 19:33
γεια σε ολους
θελω βοηθεια οποιος μπορει και ξερει
στα xp ειχα το rocket dock που εβγαζε μια μπαρα στην επιφανεια εργασιας με συντομευσεις
υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τα vista?

tsoump
23 Νοέ. 2007, 21:51
γεια σε ολους
θελω βοηθεια οποιος μπορει και ξερει
στα xp ειχα το rocket dock που εβγαζε μια μπαρα στην επιφανεια εργασιας με συντομευσεις
υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τα vista?

ενοειται... το rocket dock απο τα vista εχι δημιουργηθει... και εχουν περαστει ως συντομευσεις (+design) στα xp!!:)

HellasLover
28 Νοέ. 2007, 06:28
mou vgainei pop up kai leei o upologistis exei kapoin trojan. osa antivirus/antispyware programata pou iksera kai xrhsimopoiousa me to prohgoumeno pc (xp) de leitourgoun me vista. ti kalo uparxei na douleuei me vista? tnx

valerios
28 Νοέ. 2007, 10:19
Να ρωτήσω κατι κι εγώ. Πώς βλέπω ποια προγράμματα ξεκινούν κατά την έναρξη των wiindows για να απενεργοποιήσω κάποια από αυτά και να μην ξεκινούν?
Π.χ. στο windows defender -> εξερεύνηση λογισμικού γράφει ποια ξεκινάνε αλλά δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τα περισσότερα απο αυτά.
Thanks

drillgr
28 Νοέ. 2007, 10:28
start->run Γραψε msconfig και στο tab εκκινηση βλεπεις τι ξεκινα με τον υπολογιστη. Προσοχη τι απενεργοποιεις μονο γιατι μερικα προγραμματα ειναι απαραιτητα.

eliasj
28 Νοέ. 2007, 10:52
Να ρωτήσω κατι κι εγώ. Πώς βλέπω ποια προγράμματα ξεκινούν κατά την έναρξη των wiindows για να απενεργοποιήσω κάποια από αυτά και να μην ξεκινούν?
Π.χ. στο windows defender -> εξερεύνηση λογισμικού γράφει ποια ξεκινάνε αλλά δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τα περισσότερα απο αυτά.
Thanks

To klikareis kai patas disable

valerios
28 Νοέ. 2007, 11:10
To klikareis kai patas disable
Δεν μου δίνει τη δυνατότητα για disable στα περισσότερα

start->run και msconfig. Αυτό έκανα, ευχαριστώ πολύ παιδιά και τους 2 σας

Alexkass
28 Νοέ. 2007, 11:33
για ποιο λόγο να τα βγάλεις? αρκετά είναι αναγκαία για την ομαλή λειτουργία των vista.

να βγάλεις μονάχα κάτι που ξέρεις ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Bayern7
28 Νοέ. 2007, 11:47
Kaspersky kai nod32 exw xrhsimopoihsei kai ta 2 douleuoun aprovlhmatista.

Bayern7
28 Νοέ. 2007, 11:49
Σήμερα στο windows update, με ελληνικά regional settings, μου έβγαλε το holdem. :)

Alexkass
28 Νοέ. 2007, 12:14
όντως. μετά το dreamscene ήρθε αυτό.άντε να δούμε και άλλα extras.

Demis_CY
28 Νοέ. 2007, 12:33
παρομοίως! :D

oasisAthens
28 Νοέ. 2007, 13:46
Άντε ρε παιδιά να δούμε αυτά τα περίφημα extras γιατί τα σκάσαμε που τα σκάσαμε για τα ultimate τουλάχιστον να υπάρχει κάποια λόγος που να το δικαιολογεί!

petran66
1 Δεκ. 2007, 19:04
Παιδια,το dreamscene πως λειτουργει?Το βλεπω αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα να το κλικαρω!

nikoskat
1 Δεκ. 2007, 19:08
εκει που επιλεγεις wallpaper εχει και τα windows dreamscenes. εκει δε μπορεις να τα επιλεξεις; μηπως εχεις καποιο power scheme που απενεργοποιει aero κλπ;

petran66
1 Δεκ. 2007, 20:12
εκει που επιλεγεις wallpaper εχει και τα windows dreamscenes. εκει δε μπορεις να τα επιλεξεις; μηπως εχεις καποιο power scheme που απενεργοποιει aero κλπ;

οκ!Το βρηκα!!Απλα πηγαινα με διαφορετικο τροπο να το βαλω!

Alexkass
1 Δεκ. 2007, 21:04
για να κερδίσεις 3-5%?

είναι αστείο.

το power saving mode απλά κόβει τα διάφανα.

Υ.Γ. αν θες παρόλα αυτά πρόγραμμα για να κλείνει το aero όταν είσαι σε battery power έχω δώσει παλαιότερα ένα λινκ. μια αναζήτηση θα είναι αρκετή ;)

nikoskat
1 Δεκ. 2007, 21:15
εγω δεν το κανω ποτε, το ειπα μηπως ειχε κατι τετοιο.

Alexkass
2 Δεκ. 2007, 23:43
5 ωραία features (http://www.cyber-knowledge.net/blog/2006/09/21/5-windosws-vista-secrets-you-must-know/).

bill_viper
4 Δεκ. 2007, 16:01
Υπάρχει τρόπος όταν πατάς το "Show Desktop" να μην κλείνει η sidebar;

Alexkass
4 Δεκ. 2007, 16:31
να την ξάνεις από τις ρυθμίσεις της allways on top of windows

bill_viper
4 Δεκ. 2007, 19:18
να την ξάνεις από τις ρυθμίσεις της allways on top of windows
Την έχω δει αυτή τη ρύθμιση, κάνοντας μεν αυτό που θέλω, από την άλλη όμως καταλαμβάνει σημαντικό μέρος της οθόνης όταν έχεις π.χ ανοιχτό τον Φάιρφοξ.

Alexkass
5 Δεκ. 2007, 00:22
όντως. αν έχεις μικρή ανάλυση τρώει πολύ.

κάμε map το sidebar στο ctrl+Alt+S και πάτα το μετά το win key+M και έτσι θα έχεις γρήγορα και άμεση κάθε φορά μπροστά την μπάρα ;)

aromeo
5 Δεκ. 2007, 14:05
Hello παιδια τι κανετε λοιπον εχω ενα πισι (το 2ο) με τα εξης χαρακτηριστικα:
CPU:Intel Celeron D 337 3303GHr
Μνημη ram:1GB
Καρτα γραφικών:Ati radeon 9250Family 256MB (θα την αλλαξω)
Κάρτα ηχου:Realtek ALC658
Κάρτα δικτυου:Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Σκληρός δισκος(1):40GB
Σκληρός δίσκος(2):160GB
Έχω windows xp με SP2 και δουλευουν αερας μονο που ο αερας δεν ειναι σαν των vista.
Θέλω να τα βάλω επιδει κανω format και επιδει στο κανονικο pc εχω vista και με βωλευουν?
Ποια vista να βάλω?

Alexkass
5 Δεκ. 2007, 14:39
βαλε αλλο 1GB ραμ και μετα οποια βιστα θες. (προτεινω home premium oem/dsp)

aromeo
5 Δεκ. 2007, 16:13
Δηλαη με αυτη τη ram τιποτα ουτε που θα ανοιγει

Alexkass
5 Δεκ. 2007, 16:54
φυσικά και θα ανοίγει (ελάχιστη κατά την msft είναι τα 512).

απλά θα είναι αργά. το superfetch θα είναι άχρηστο και οι επιδόσεις κατώτερες των xp. σα μαγικό, αν πας στα 2GB τότε θα πετάνε ;) (superfetch...)

aromeo
6 Δεκ. 2007, 11:28
Αντε και παω στα 2GB μετα θελω και αλαγη καρτας γραφικων γιατι αυτη που εχω ειναι αθλια οποτε δεν ειμαι για να χαλαω πολλα λεφτα για ενα δευτερο pc.Παντως δες αυτο.
http://img515.imageshack.us/img515/700/vistavq7.th.jpg (http://img515.imageshack.us/my.php?image=vistavq7.jpg)

Alexkass
6 Δεκ. 2007, 12:41
Να βάλει άλλο 1GB είναι αστεία λεφτά.

γιατί να αλλάξεις κάρτα? για το eye-candy αέρο? windows 2k look rulz.

και χωρίς aero μια χαρά πάνε (ίσως καλύτερα σε ένα παλιό μηχάνημα).

Υ.Γ. απλά σου προτείνει. μιας και ούτε tablet έχεις αλλά και ούτε κάρτα που σηκώνει aero αν δεν κάμω λάθος ;)

Demis_CY
6 Δεκ. 2007, 12:49
alex είσαι από Κύπρο έτσι ?

Alexkass
6 Δεκ. 2007, 12:56
alex είσαι από Κύπρο έτσι ?
όχι. Aθήνα :p

Demis_CY
6 Δεκ. 2007, 13:24
οκ ρωτώ επειδή μερικές λέξεις και εκφράσεις που γράφεις είναι τοπικές εδώ.. anyway :)

aromeo
6 Δεκ. 2007, 23:54
Οκ για πες την πιο φθηνη ram

Alexkass
7 Δεκ. 2007, 10:39
Οκ για πες την πιο φθηνη ram
μπορείς να ρωτήσεις στον τομέα του hardware.

aromeo
7 Δεκ. 2007, 20:05
Thanks Alexkass

Alexkass
7 Δεκ. 2007, 20:18
Thanks Alexkass
τίποτα :p

πάντως τα λεφτά θα είναι λίγα ;)

Evi1604
8 Δεκ. 2007, 13:17
Εχω windows vista Home Premium και ειμαι διαχειριστης. Εχω κατεβασει καποια προγραμματα απο torrent οπως winrar και Ad aware. Οταν παω να διαγραψω το φακελο που ειχε το torrent με τα setup μου λεει δεν μπορω να τα διαγραψω γιατι δεν επιτρεπεται η προσβαση στο φακελο προορισμου. Γιατι το λεει αυτο; Πως μπορω να τα σβησω;

hostolis
8 Δεκ. 2007, 15:38
Μήπως έχεις αφήσει τα torrents να τρέχουν ακόμα (να κάνουν seeding);

Evi1604
8 Δεκ. 2007, 15:59
Οχι..

doganos
8 Δεκ. 2007, 16:25
Κατέβασε το Unlocker και προσπάθησε να τα διαγράψεις μέσω αυτού...

xristinoula
8 Δεκ. 2007, 18:00
περιεργο παντως ,απο που μπορει να χρησιμοποιειται ενα τορεντ?Δεν ειναι προγραμμα..

Alexkass
8 Δεκ. 2007, 18:57
Κατέβασε το Unlocker και προσπάθησε να τα διαγράψεις μέσω αυτού...
λογικά θα το έχει ακόμα στο client είτε να seedάρει ή να υπάρχει.

ίσως δεν είναι συμβατό το torrent client αυτό με τα vista.

spinemm
9 Δεκ. 2007, 08:48
Καλημερα, Μηπως ξερετε που "αποθηκευονται" τα updates στα VISTA? Ρωταω γιατι αφου εψαξα παντου στον υπολογιστη (μεχρι εκει που φθανει το μυαλο μου δηλαδη:)) δεν βρηκα τιποτα, και επειδη ΠΑΝΤΑ, meta apo format πρεπει μα περιμενω ποοοοοτε θα κατεβουν, (τα ηδη κατεβασμενα μου updates απο την αρχη), εαν βρω που στο καλο ειναι "αποθηκευμενα" θα μπορω να τα κανω install κατευθειαν με αποτελεσμα να συντομευω το χρονο και το "περιμενε" του download για τα καινουρια.

Ευχαριστω!!!!

Alexkass
9 Δεκ. 2007, 13:08
Πρεπει να είναι 36. 101 MB για τα home premium δλδ σε λίγα λεπτά τα έχεις κάτω. θα σου πρότεινα να αφήσεις τα vista να τα βάλουν γιατί αυτά ξέρουν τη σωστή σειρά (παίζει ρόλο)

jimpanourgias
11 Δεκ. 2007, 01:14
Καλημερα, Μηπως ξερετε που "αποθηκευονται" τα updates στα VISTA? Ρωταω γιατι αφου εψαξα παντου στον υπολογιστη (μεχρι εκει που φθανει το μυαλο μου δηλαδη:)) δεν βρηκα τιποτα, και επειδη ΠΑΝΤΑ, meta apo format πρεπει μα περιμενω ποοοοοτε θα κατεβουν, (τα ηδη κατεβασμενα μου updates απο την αρχη), εαν βρω που στο καλο ειναι "αποθηκευμενα" θα μπορω να τα κανω install κατευθειαν με αποτελεσμα να συντομευω το χρονο και το "περιμενε" του download για τα καινουρια.

Ευχαριστω!!!!

Η λύση είναι μία. Να σταματήσεις να κάνεις φορμάτ, και να αρχίσεις να παίρνεις αρκετά συχνά backup του υπολογστή σου. Αν έχεις Ultimate μπορείς κ κάθε μέρα. Αν δεν έχεις τότε χρησιμοποιήσε Ghost 12 ή Arconis True Image. 1 backup στις 10 μέρες είναι η καλύτερη λύση για προβλήμα που θα σου παρουσιαστούν. Και φυσικά να μην αμενεργοποιήσεις το System restore. Στα Vista δουλέυει πολύ καλύτερα απο τα xp.

Alexkass
11 Δεκ. 2007, 10:44
+1 ;)

το backup σώζει.

aromeo
11 Δεκ. 2007, 12:47
Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να αγοράσω τα vista home premium γιατί τα είχα χωρίς κωδικό για 30μερες και ελειξαν μου τα έβαλαν κάτι παιδιά από το σχολειό μου πριν λίγες μέρες c*****d και τώρα δεν ξέρω πια έκδοση να αγοράσω oem,dsp η καποια άλλη.Βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω πια είναι η καλύτερη.
Off topic:Έφτιαξα νέο site μπείτε εδώ:www.newcomputerforum.forumup.com Επίσης αν κάνω με boot εγκατάσταση θα με ρωτήσει πια vista θέλω να βάλω.

Alexkass
11 Δεκ. 2007, 14:06
oem = dsp. αυτά να βάλεις.

90ευρώ τα home premium @ www.eshop.com

aromeo
11 Δεκ. 2007, 20:34
Δεν μου ειπες για boot και εγκατασταση.

Alexkass
11 Δεκ. 2007, 21:30
αγορασε τα. βαλε το σιντι και θα εγκατασταθουν. απλο.

aromeo
12 Δεκ. 2007, 10:19
Δεν με επιασες.Αν κανω εγκατασταση με boot οχι απο το περιβαλον των xp δηλαδη μολις κανει boot kai mpo bios θα με ρωτησει πια vista θελω να βαλω π.χ basic(gia dokimi) ή θα κανει κατευθιαν premium?

stereo
12 Δεκ. 2007, 10:22
Windows Vista SP1 (release candidate) publicly available (http://www.engadget.com/2007/12/12/windows-vista-sp1-publicly-available/).

Alexkass
12 Δεκ. 2007, 10:45
With SP1, Windows Vista will report the amount of system memory installed rather than report the amount of system memory available to the OS. Therefore 32-bit systems equipped with 4GB of RAM will report all 4BG in many places throughout the OS, such as the System Control Panel. However, this behavior is dependent on having a compatible BIOS, so not all users may notice this change.

http://www.gottabemobile.com/content/binary/WindowsLiveWriter/VistaSP1Showing4gigofMemoryNow_E284/4gig_thumb.jpg

eliasj
12 Δεκ. 2007, 12:11
Δεν με επιασες.Αν κανω εγκατασταση με boot οχι απο το περιβαλον των xp δηλαδη μολις κανει boot kai mpo bios θα με ρωτησει πια vista θελω να βαλω π.χ basic(gia dokimi) ή θα κανει κατευθιαν premium?
Ανεξαρτητα ποια εκδοση εχεις αγορασει το DVD τις περιεχει ολες, και κανεις install αυτη που εχεις πληρωσει.

alfa
14 Δεκ. 2007, 00:20
Να κανω και εγω δυο ερωτησεις,... μολις τωρα στα updates μου κατεβαζει καπου 223 ΜΒ (εχω ta home premium) ειναι το Sp1?
και δευτερον, αν θελω να κανω αναβαθμιση σε ultimate και πληρωσω για την αναβαθμιση θα πρεπει να κανω παλι την εγκατασταση? και αν ναι αν την κανω απο πανω απο τα παλια θα υπααρχει προβλημα?
Δεν σας ειπα οτι προκειτε για τον φορητο μου που εχει τα home premium.

Ακυρο... τελικα απο οτι βλεπω ειναι το office 2007 sp1.

Alexkass
14 Δεκ. 2007, 12:32
το sp1 rc το κατεβάζεις μόνο από λινκ ή αν έχεις βάλει το tweak στη registry. συμβουλή: ΜΗΝ το κατεβάσετε. σε 1,5-2 μήνες θα έχει βγει ως rtm.

εννοείς εκεί που λέει Upgrade? να πληρώνεις. πρέπει να έχεις νομίζω έναν δίσκο με το anytime upgrade. δε συμφέρει. πάρε μια άδεια των ultimate (dsp) και θα είσαι οκ μιας και οι διαφορά στην τιμή θα είναι τιμή "fpp" και όχι "oem".

alfa
14 Δεκ. 2007, 13:43
το sp1 rc το κατεβάζεις μόνο από λινκ ή αν έχεις βάλει το tweak στη registry. συμβουλή: ΜΗΝ το κατεβάσετε. σε 1,5-2 μήνες θα έχει βγει ως rtm.

εννοείς εκεί που λέει Upgrade? να πληρώνεις. πρέπει να έχεις νομίζω έναν δίσκο με το anytime upgrade. δε συμφέρει. πάρε μια άδεια των ultimate (dsp) και θα είσαι οκ μιας και οι διαφορά στην τιμή θα είναι τιμή "fpp" και όχι "oem".
Μπορεις αυτο να το κανεις λιγο πιο λιανο?
ultimate (dsp)!!!???
Τι ακριβως θα παρω και πως γινετε το σεταρισμα?

Alexkass
14 Δεκ. 2007, 15:46
αρχική ερώτηση.

γιατί θες τα ultimate?

δε θα σου προσφέρουν σχεδόντ τπτ περισσότερο από τα home premium.

alfa
15 Δεκ. 2007, 00:01
αρχική ερώτηση.

γιατί θες τα ultimate?

για τον ιδιο λογο που παιρνουμε αλλον υπολογιστη, αλλο κινητο αλλο αυτοκινητο...
Απλα για τις μικρες διαφορες οπτικα και για την μεγαλη διαφορα με τα σκιωδη αντιγραφα...

jimpanourgias
15 Δεκ. 2007, 01:24
αρχική ερώτηση.

γιατί θες τα ultimate?

Αν δείς εδώ http://www.windowsmarketplace.com/content.aspx?ctId=390#grid_install2
υπάρχει σύγκριση των εκδόσεων. Οι διαφορές είναι οι εξής :
α) Protect against hardware failure
with Windows Complete PC Backup and Restore
β)Easier business networking connectivity
with Networking Center and Remote Desktop
γ) Better protect your data
against loss or theft with Windows BitLocker™ Drive Encryption

Για μένα τα πρώτα 2 κάνουν κ την διαφορά γι αυτό κ διάλεξα τα Ultimate.Για το τρίτο δεν ενδιαφέρομαι.

drillgr
15 Δεκ. 2007, 14:42
Ουσιαστικα απο αυτα που ειπες τα ultimate σου δινουν δυνατοτητα backup, remote desktop και encryption αρχειων. Σιγα τα οφελη που να δικαιολογουν τη διαφορα τιμης. Παρε οπως σου ειπε ο Alex τα home pro και αν ποτε χρειαστεις κατι απο τα παραπανω μπορεις καλυστα να βρεις αντιστοιχα προγραμματα.

Alexkass
15 Δεκ. 2007, 15:36
το complete backup είναι μέτριο και αρκετά αργό.

βάλε το acronis true image 11 και θα είσαι μια χαρά. (κοστίζει λιγότερο από τη διαφορά ;))

όσο για το remote desktop υπάρχουν δεκάδες προγράμματα που το κάνουν μια χαρά και καλύτερα από την msft.

esykas
17 Δεκ. 2007, 22:45
καλησπέρα
έχω το εξής πρόβλημα έκανα φορμάτ στα vista και στην καινούργια εγκατάσταση που έγινε δεν μπορεί να συνδεθεί με την ethernet που ήταν από πρίν,δοκίμασα και τον άλλον δίσκο που έχω με τα XP και είναι μια χαρά άλλαξα και τον roοter μήπως και συνδεθεί με άλλον τίποτα.Τα μηνύματα είναι τα γνωστά που βγάζουν τα sVISTA θέλει drivers αλλά γιατί αφού πάντα έκανε την σύνδεση αμέσως και άλλη φορά που του είχα κάνει φορμάτ.Εν πάσι περιπτώση που μπορώ να βρώ τους drivers και ποιούς :)

gtsia
17 Δεκ. 2007, 22:45
Ρε παιδια εβαλα τα windows vista και δεν μπορω να ανοιξω κανενα βιντεο!
Παταω να δω κατι και μου δειχνει συνεχεια το κυκλακι στο κεντρο να γυριζει και το βιντεο δεν ανοιγει!

geofil
17 Δεκ. 2007, 22:59
Θα τους βρεις στο cd με τους drivers του motherboard.

esykas
17 Δεκ. 2007, 23:07
το motherboard είναι τoυ 2004 ένα asus p75 αν δεν κάνω λάθος έχω βέβαια το cd θα το δοκιμάσω αύριο ευχαριστώ:rolleyes:

geofil
17 Δεκ. 2007, 23:29
Εκεί θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

gp_r5gt
18 Δεκ. 2007, 04:02
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
παρακαλω πολυ, θα θελα την βοηθεια σας.
εχω παρει ενα δισκο(western digital-my book essential edition mod,WD5000H1U-00),ο οποιος δε λεει να εγκατασταθει με τιποτα στα vista μου.
το εντοπιζει αλλα δεν ολοκληρονεται η εγκατασταση:mad:
σε χρ τον βλεπει κατευθειαν:confused:
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει,τι πρεπει να κανω΄?
ευχαριστω προκαταβολικα:)

Alexkass
18 Δεκ. 2007, 11:42
το cd δεν θα έχεις οδηγούς για vista.

www.asus.com

Alexkass
18 Δεκ. 2007, 11:45
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
παρακαλω πολυ, θα θελα την βοηθεια σας.
εχω παρει ενα δισκο(western digital-my book essential edition mod,WD5000H1U-00),ο οποιος δε λεει να εγκατασταθει με τιποτα στα vista μου.
το εντοπιζει αλλα δεν ολοκληρονεται η εγκατασταση:mad:
σε χρ τον βλεπει κατευθειαν:confused:
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει,τι πρεπει να κανω΄?
ευχαριστω προκαταβολικα:)τα vista είναι upgrade ή clean installation?

mcde
18 Δεκ. 2007, 12:06
Όταν λες δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση τι εννοείς; Ο δίσκος φαίνεται στο disk management τουλάχιστον;

gp_r5gt
18 Δεκ. 2007, 14:37
τα vista ειναι εγκατεστημενα οπωs αγορασα το λαπτοπ.δεν εκανα τιποτα.
οταν μπαινω στη διαχειρηση υλικου τον βλεπει αλλα μου βγαζει ενα τριγωνακι με θαυμαστικο.το κλικαρω και μου λεει οτι λειπουν καποιοι οδηγοι για να εγκατασταθει. :(

geofil
18 Δεκ. 2007, 14:40
To CD δεν θα έχει οδηγούς για vista επειδή δεν υπήρχαν τότε vista. Αλλά αυτοί που έχει θα δουλέψουν μια χαρά με τα vista. Οι οδηγοί για ethernet δεν άλλαξαν.

gp_r5gt
18 Δεκ. 2007, 17:20
το cd δεν θα έχεις οδηγούς για vista.

www.asus.com

η συσκευασια του δισκου δεν ειχε κανενα cd με οδηγουs!
απ'εξω γραφει οτι ειναι συμβατο με vista,και οτι εγκαθισταται αυτοματα!
αλλα τιποτα.θα προσπαθησω να κατεβασω το software απο το support.wdc.com,πιστευω να βρω μια ακρη και να το δει.
ειλικρινα μου εχουν σπασει τα νευρα αυτα τα vista-σβήστα:mad:

esykas
18 Δεκ. 2007, 17:34
εγώ άκρη ακόμη δεν έβγαλα για να συνδεθώ με ethernet βρήκα το cd τελικά η motherboard είναι albatron intel 875P αλλά από αυτά που έχει δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση διότι μόλις τους βάλεις σου λέει δεν είναι γ᾽αυτό μάλλον εννοεί sVISTA κοίταξα στην Αlbatron έχει αυτούς που έχω και εγώ

Alexkass
18 Δεκ. 2007, 17:40
τι κάρτα δικτύου έχεις onboard?

esykas
18 Δεκ. 2007, 17:59
αυτό που βλέπω είναι 3COM LAN Chip provides 10/100 Mbps Ethernet και ο rooter που έχω είναι 3COM

Alexkass
18 Δεκ. 2007, 18:17
στο network connections δες στις ιδιότητες της κάρτας την έκδοση του οδηγού και ψάξε στο σάιτ του κατασκευαστή για συμβατούς οδηγούς με vista.

esykas
18 Δεκ. 2007, 18:30
η πλάκα είναι ότι στο network connections δεν εμφανίζει τίποτα αλλά βάσει του κουτιού είναι αυτή που αναφέρω ποιό πάνω any way αυτό που έχει στο cd και δεν εγκαθιστάτε είναι 3com920lan driver εκεί θα πάω ευχαριστώ alex :)

Alexkass
18 Δεκ. 2007, 18:41
δες και στο device manager.

esykas
18 Δεκ. 2007, 18:53
εδώ είναι και τα χαρακτηριστικά
http://www.albatron.com.tw/English/Product/MB/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=98

επιτέλους λύθηκε
να σε καλά alex και οι υπόλοιποι για τις συμβουλές σας.

Η λύση device manager>networks adapters τα είχε μην δουλεύουν με το τρίγωνο και το ερωτηματικό είδα ότι έλειπαν drivers πήγα χειροκίνητα στο cd και ανοίγωντας τα αρχεία υπήρχαν παρακαλώ και άλλοι drivers ως για linux και beta εγκατέστησα για 920 και τέλος.
Απλά ήθελε χειροκίνητα διότι με το setup από το cd δεν γίνονταν εγκατάσταση.
Πρώτη φορά έγινε αυτό την τελευταία φορά που χρειάστηκε να το κάνω δεν είχα χρειαστεί καθόλου όλοι αυτή την διαδικασία το έβρησκε αμέσως.

geofil
18 Δεκ. 2007, 19:36
Η λύση device manager>networks adapters τα είχε μην δουλεύουν με το τρίγωνο και το ερωτηματικό είδα ότι έλειπαν drivers πήγα χειροκίνητα στο cd και ανοίγωντας τα αρχεία υπήρχαν παρακαλώ και άλλοι drivers ως για linux και beta εγκατέστησα για 920 και τέλος.
Απλά ήθελε χειροκίνητα διότι με το setup από το cd δεν γίνονταν εγκατάσταση.
Πρώτη φορά έγινε αυτό την τελευταία φορά που χρειάστηκε να το κάνω δεν είχα χρειαστεί καθόλου όλοι αυτή την διαδικασία το έβρησκε αμέσως.

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι θα βρεις στο cd τους drivers. Και συνήθως δεν τους βρίσκουν τα vista αυτόματα τους συγκεκριμένους. Θα πρέπει να ορίσεις εσύ που ακριβώς θα ψάξει να τους βρει. Αλλά θεώρησα ότι θα το έκανες έτσι κι αλλιώς αυτό και δεν το ανάλυσα παραπάνω.

esykas
18 Δεκ. 2007, 20:09
εδώ όμως έπεσες σε άχετο :lol:
σε ευχαριστώ και καλές γιορτές :)
τα λέμε

geofil
18 Δεκ. 2007, 21:12
Τέλος καλό όλα καλά.
Καλές γιορτές. :)

dskoumis
19 Δεκ. 2007, 19:59
Καλησπέρα σε όλους δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το θέμα ξανά θα ήθελα μια βοήθεια, Αγόρασα τα Windows Vista Premium DSP πόσες φορές μπορούν να ενεργοποιηθούν στον ίδιο υπολογιστή? Αν προσθέσω καινούργιο υλικό πχ : κάρτα γραφικών πρέπει να τα κάνω ενεργοποίηση ξανά?

esykas
19 Δεκ. 2007, 22:07
Η ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσα σε τριάντα μέρες.
Μπορείς και αμέσως έχει οδηγίες κατά την εγκατάσταση.
Μετά την εγκατάσταση μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή είναι συμβατή με τα vista δεν έχει σχέση με την ενεργοποίηση ούτε χρειάζεται μετά από μια εγκατάσταση προγράμματος να κάνεις ενεργοποίηση.
Στον ίδιο υπολογιστή βάλτα και βγάλτα όσες φορές θέλεις αλλά εάν θες να δείς πως θα πάνε μην τα ενεργοποιήσεις αμέσως άστα μέχρι τριάντα μέρες και ενεργοποιησέτα μετά και να περάσουν οι τριάντα μέρες δεν σβήνουν ούτε δεν δουλεύουν απλά δεν θα μπορείς να κάνεις τα update.

jimpanourgias
20 Δεκ. 2007, 00:03
Η ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσα σε τριάντα μέρες.
Μπορείς και αμέσως έχει οδηγίες κατά την εγκατάσταση.
Μετά την εγκατάσταση μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή είναι συμβατή με τα vista δεν έχει σχέση με την ενεργοποίηση ούτε χρειάζεται μετά από μια εγκατάσταση προγράμματος να κάνεις ενεργοποίηση.
Στον ίδιο υπολογιστή βάλτα και βγάλτα όσες φορές θέλεις αλλά εάν θες να δείς πως θα πάνε μην τα ενεργοποιήσεις αμέσως άστα μέχρι τριάντα μέρες και ενεργοποιησέτα μετά και να περάσουν οι τριάντα μέρες δεν σβήνουν ούτε δεν δουλεύουν απλά δεν θα μπορείς να κάνεις τα update.

όχι ρε συ, τι του λες του ανθρώπου? Ας τα ενεργοποιήσει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σιγά μην περιμένει 30 μέρες... και σιγα μην ανεχετε τα μηνύματα περι ενεργοποίησης.
Φιλε, μπορείς να κάνεις όσες φορές θέλεις εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή. Αν υποθέσουμε οτι θές να κάνεις αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών, στην μητρική, στη μνήμη, ακόμα κ στον επεξεργαστή, στην ουσία αλλάζεις pc. Ακόμα και τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μεσω ειδικής διαδικασίας μέσω τηλεφώνου με την microsoft hellas, μεταφέρεις τα δικαιώματα των συγκεκριμένων σειριακών σε έναν αλλον υπολογιστή. Είτε δλδ αν έχεις αγοράσει άλλον, ειτε σε αυτόν που έχεις αν του έχεις "αλλάξει τα φώτα". Στο λέω γιατι το έχω κάνει πρόσφατα όταν άλλαξα λάπτοπ γιατ κάηκε το πρώτο που είχα.
ερώτηση : Μα καλά αγόρασες DSP πακέτο? Τα Ultimate ΟΕΜ έχουν 190 ευρώ!!! Και έιναι ακριβώς τα ίδια!! αυτά έχω.

dskoumis
20 Δεκ. 2007, 00:19
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τα ultimate δεν τα σηκώνουν το pc μου είμαι ευχαριστημένος με τα premium,αλλά αναρωτιόμουν κατά ποσό υποστηρίζει η microsoft τις dsp εκδόσεις. Η ειδική διαδικασία μέσω τηλεφώνου με την microsoft ποια είναι?

Alexkass
20 Δεκ. 2007, 00:39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τα ultimate δεν τα σηκώνουν το pc μου είμαι ευχαριστημένος με τα premium,αλλά αναρωτιόμουν κατά ποσό υποστηρίζει η microsoft τις dsp εκδόσεις. Η ειδική διαδικασία μέσω τηλεφώνου με την microsoft ποια είναι?
την έχω κάμει αρκετές φορές. αν κάμεις αναζήτηση στο θέμα θα βρεις απάντηση.

συνοπτικά: πας να τα ενεργοποιήσεις και σου λένε ότι δε γίνεται και σου βγάζουν επιλογή μέσω τηλεφώνου. παίρνεις το τηλέφωνο 800-... (δωρεάν) και ακολουθείς της μαγνητοφωνημένες οδηγίες (πρέπει είσαι συνδεδεμένος στο νετ), πληκτρολογείς με τον τρόπο που σου ζητάει τον αριθμό (αρκετά ψηφία) που σου έχει πετάξει στην οθόνη ο υπολογιστής και μετά σε συνδέει με ένα τυπά που σου δίνει έναν κωδικό, τον βάζεις, πατάς activate και όλα οκ.

Υ.Γ. κάπου μέσα στη διαδικασία θα σου λέει σε πόσα πισί την έχεις βάλει αυτή την άδεια. θα πεις σε ένα :)

Γιάννης
20 Δεκ. 2007, 17:55
Εχω vista και οταν παω να κανω αναζητηση για update δεν μπορουν....Γιατι αραγε ???

Τελευταια ενημερωση ειναι στις 14/12 .

Γυρισα πισω τον υπολογιστη με ghost στις 11/9 μηπως κατι ειχε συμβει αλλα και παλι δεν μπορει να ελεγξει για update. Αν εχει σημασια εχω ελληνικα vista home premium original.

Η microsoft hellas εχει καποιο helpdesk ???

Ευχαριστω.

http://www.imageshack.gr/files/2gritoyy9ynd176e3idj_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=2gritoyy9ynd176e3idj.jpg)

Alexkass
20 Δεκ. 2007, 18:14
δες αν είναι activated.

μου ακούγεται για πρόβλημα του ghost...

αν γυρνούσες με το complete backup @ vista bus, ult ή με acronis true image 11 δε θα είχες πρόβλημα.

το ghost δεν το έχω δοκιμάσει.

Γιάννης
20 Δεκ. 2007, 18:19
δες αν είναι activated.

μου ακούγεται για πρόβλημα του ghost...

αν γυρνούσες με το complete backup @ vista bus, ult ή με acronis true image 11 δε θα είχες πρόβλημα.

το ghost δεν το έχω δοκιμάσει.

Ναι ειναι activate απο τον Πινακα ελεγχου -Συστημα.

Ευχαριστω.

RiHos
20 Δεκ. 2007, 19:55
Εχω vista και οταν παω να κανω αναζητηση για update δεν μπορουν....Γιατι αραγε ???

Η microsoft hellas εχει καποιο helpdesk ???

Για δες αυτό (http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/Help/261ae42d-8c84-496e-88cb-a46dff5504611033.mspx).

Γιάννης
20 Δεκ. 2007, 20:16
Για δες αυτό (http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/Help/261ae42d-8c84-496e-88cb-a46dff5504611033.mspx).

Το εκανα αλλα τιποτα.....Κατεβασα και vista rc sp1 αλλα δεν ξεκιναει η εγκατασταση του sp1

Ευχαριστω.

Alexkass
20 Δεκ. 2007, 20:17
είχες διαγράψει κάτι hidden φακέλους ή κάμω λάθος? :worry:

Γιάννης
20 Δεκ. 2007, 20:18
είχες διαγράψει κάτι hidden φακέλους ή κάμω λάθος? :worry:

Ναι ειχα διαγραψει αλλα ειχα επιλογη να μην υπαρχουν κρυφα αρχεια απο την αρχη στα windows.

Alexkass
20 Δεκ. 2007, 20:44
τότε θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα vista.

αν το image είναι μετά της διαγραφής τότε απλά έχεις ένα λειτουργικό έτοιμο για κατάρρευση.

συμπέρασμα. δε σβήνουμε ΤΙΠΟΤΑ στα windows πέρα από αρχεία που τα έχουμε βάλει εμείς: εικόνες, κείμενα, βίντεο κλπ κλπ.

Γιάννης
20 Δεκ. 2007, 20:47
τότε θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα vista.

αν το image είναι μετά της διαγραφής τότε απλά έχεις ένα λειτουργικό έτοιμο για κατάρρευση.

συμπέρασμα. δε σβήνουμε ΤΙΠΟΤΑ στα windows πέρα από αρχεία που τα έχουμε βάλει εμείς: εικόνες, κείμενα, βίντεο κλπ κλπ.

Το image ειναι 2+ μηνες πριν την διαγραφη και απο οσο εχω διαπιστωσει το ghost κανει κατα καποιο τροπο format οταν επεναφερει το image και φερνει το pc ακριβως οπως ηταν την ημερα που πηραμε το image.

xolloth
20 Δεκ. 2007, 22:00
169.25 βερσιον,μπορειτε να τουs κατεβασετε απο εδωhttp://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Alexkass
21 Δεκ. 2007, 12:14
Το image ειναι 2+ μηνες πριν την διαγραφη και απο οσο εχω διαπιστωσει το ghost κανει κατα καποιο τροπο format οταν επεναφερει το image και φερνει το pc ακριβως οπως ηταν την ημερα που πηραμε το image.
α εντάξει τότε.

νόμισα ότι το Image είναι μετά τη διαγραφεί.

κατά 99% φταίει το ghost. δεν αξίζει τα λεφτά του (πια). όπως σου είπα, ακόμα και το complete backup των vista bus, ult είναι καλύτερο (πιο αξιόπιστο, τα άλλα δε με ενδιαφέρουν)

δες αυτό (http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=606276&st=0) :)

είναι ίσως το πρόβλημά σου.

cx65i
22 Δεκ. 2007, 08:11
Πηρα pc προ μηνως,και για κακη μου τυχη ειχε τα vista(svista).
παιχνιδια του 2005-06 τα τρεχει οπως του κατεβει.
Αλλο δεν ξεκιναει,αλλο παιζει σε εντονο λευκο και δεν βλεπεις και πολλα,αλλο κολαει.
εχω core duo sta 2.33GHz, 1 gb μνημη και καρτα γραφικων nvidia
8.400GS στα 256mb(παει μεχρι 512mb).
Για να περασω τα XP profesional που εχω απο το προην pc,πως μπορω να το κανω?
Η υπαρχει ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?

Γιάννης
22 Δεκ. 2007, 08:32
Το εκανα αλλα τιποτα.....Κατεβασα και vista rc sp1 αλλα δεν ξεκιναει η εγκατασταση του sp1

Ευχαριστω.

Τελικα με ενα format-ακι εφτιαξαν τα πραγματα !!!

jog
22 Δεκ. 2007, 09:47
Τελικα με ενα format-ακι εφτιαξαν τα πραγματα !!!

Sorry αλλά αν δεν φτιάχνουν ούτε με φορμάτ τα προβλήματα,τότε η στραβός είναι ο γυαλός ή μπάζει το καράβι:p

mpekas24
22 Δεκ. 2007, 13:28
Πηρα pc προ μηνως,και για κακη μου τυχη ειχε τα vista(svista).
παιχνιδια του 2005-06 τα τρεχει οπως του κατεβει.
Αλλο δεν ξεκιναει,αλλο παιζει σε εντονο λευκο και δεν βλεπεις και πολλα,αλλο κολαει.
εχω core duo sta 2.33GHz, 1 gb μνημη και καρτα γραφικων nvidia
8.400GS στα 256mb(παει μεχρι 512mb).
Για να περασω τα XP profesional που εχω απο το προην pc,πως μπορω να το κανω?
Η υπαρχει ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?

το προβλημα στον υπολογιστη σου ειναι η μνημη.

βγαλε το superfetch και το aero και βαλε 1 gb μνημης ακομη για να δεις ασπρη μερα

Alexkass
22 Δεκ. 2007, 15:14
θα του έλεγα να μην πειράξει το superfetch. είναι το μαγικό χαρτί του νέου OS.

απλά να βάλει άλλο ένα GB μνήμη και να βγάλει (εγώ δεν θα το έκανα) το αέρο μιας και η κάρτα του δεν είναι και πολύ δυνατή (για παιχνίδια και aero μαζί).

όντως τα vista έχουν κάποια προβλήματα με παλιά παιχνίδια (όχι όλα βέβαια). κοίταξε στο net για patches.

esykas
22 Δεκ. 2007, 17:07
μια που το έφερε η κουβέντα από τα παλιά παιχνίδια που ήταν με τα xp που γνωρίζουμε εάν κάνουν με τα vista με δοκιμή;:worry:
αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο πόστ για πείτε μου να δώ για να μην σας ζαλίζω:)

mpekas24
22 Δεκ. 2007, 18:34
θα του έλεγα να μην πειράξει το superfetch. είναι το μαγικό χαρτί του νέου OS.

απλά να βάλει άλλο ένα GB μνήμη και να βγάλει (εγώ δεν θα το έκανα) το αέρο μιας και η κάρτα του δεν είναι και πολύ δυνατή (για παιχνίδια και aero μαζί).

όντως τα vista έχουν κάποια προβλήματα με παλιά παιχνίδια (όχι όλα βέβαια). κοίταξε στο net για patches.

τι μαγικο χαρτι μου λες τωρα....

εδω πλεον μετα και απο ενα μερικης εκτασης tweeking φωρτωνω 650 ΜΒ στο start up των vista

Silvester
22 Δεκ. 2007, 18:39
Εχοντας διαβάσει όσο πιο πίσω γίνεται το συγκεκριμένο θέμα και μη βρίσκοντας κάτι σχετικό με το πρόβλημά μου, θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον ξέρει να με βοηθήσει

Συγκεκριμένα έχω αγοράσει πριν 2 μέρες το laptop HP Pavilion dv6650ev με Windows Vista Home Premium 32-bit

Εχω σετάρει ένα LAN με το speedtouch 585(v6) στο οποίο έχω 2 PC (ένα τρέχει XP ENG ένα XP Media Center ENG ως server και μέσω wifi το laptop με Vista.)

Δεν κατάφερα να μεταφέρω αρχεία από και προς το laptop με καμμία δύναμη. Εχω δοκιμάσει με κλειστά firewall, με dynamic - static IP, με κλειστό encryption, με νέους φακέλους που έχουν πρόσβαση ακόμα και μωρά αλλά τίποτα. Εχω δοκιμάσει ακόμα και τχτ αρχείο για την περίπτωση "ασυμβατότητας" των EXE αλλά πάλι τίποτα

Το σύμπτωμα είναι ότι όταν μεταφέρω μέσω XP στα VISTA δημιουργεί το συγκεκριμένο αρχείο αλλά αποτυγχάνει στην τελική εγγραφή, αφήνοντάς με με ένα αρχείο κενό και με το ίδιο μέγεθος (όπως συμβαίνει αν έχετε προσέξει πχ στο Azureus μεχρι να ολοκληρωθει το download του αρχείου)

Όταν τραβάω αρχεία από τα XP μέσω VISTA, μένει με τις ώρες στο calculating transfer time και τελικά παίρνω τα @@ μου

Επίσης δεν γίνεται ενημέρωση του antivirus μέσω LAN από τον server όπως γίνεται απο το 2ο PC που τρέχει τα XP

Δεν έχω πρόβλημα να του χώσω ένα γερό format και να στείλω τα sVISTA από εκεί που ήρθαν αλλά είπα μιας και τα έχω αγοράσει να προσπαθήσω να βρω μια λύση.
Ποτε δεν με έχει νικήσει μηχάνημα ή λειτουργικό αλλά πιέζομαι πάρα πολύ απο έλλειψη χρόνου για να ασχοληθώ περαιτέρω μαζί του. Το laptop πάρθηκε για συγκεκριμένη χρήση.

Περιμένω απο όποιον φίλο το έχει αντιμετωπίσει να με βοηθήσει μπας και σώσω τα sVISTA

ευχαριστώ προκαταβολικά και...

Καλές γιορτές σε όλους σας

EDIT 23/12/07

Το πρόβλημα λύθηκε... Ευχαριστώ

Δημήτρης

Alexkass
22 Δεκ. 2007, 19:18
@mpekas24:

εσύ.

εγώ, όπως και πάρα πολύ άλλοι χρήστες vista ανά τον κόσμο μια χαρά το βρίσκουν το superfetch.

απλά cachάρει αυτά που χρειάζεσαι/ται και πάει σφαίρα.

μόλις 1 λεπτό από cold boot (με 90 διεργασίες να τρέχουν ;)) και ούτε 2" να ανοίξει το outlook 2007 με μισό GB pst αρχείο.

το λες κακό αυτό? :whistle:

για να το δεις να δουλεύει όμως θέλεις τουλάχιστον 2GB ram. (με τα 2.5 στο tablet είμαι μια χαρά ;))

Υ.Γ. μην προσπαθείς να συγκρίνεις τη χρήση μνήμης στα vista σε σχέση με τα xp κλπ κλπ. άλλη φιλοσοφία και τρόπος λειτουργίας. απλά θέλεις τουλάχιστον 2GB ram και έχεις ένα σύστημα αρκετά πιο γρήγορο απότι με xp.

objectref
23 Δεκ. 2007, 00:56
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Αλεξη. Το memory management στα vista ειναι αρκετα διαφορετικο απο τα XP. Το superfetch ειναι ενα τρυκ για να μπορει το συστημα ν'αποδιδει καλυτερα, το μονο που κανει ουσιαστικα ειναι να "γεμιζει" την ελευθερη μνημη που θα βρει με προγραμματα που βλεπει οτι χρησιμοποιεις συχνα. Φυσικα η μνημη αυτη ειναι ανα πασα στιγμη διαθεσιμη για αλλα προγραμματα αν αυτο ζητηθει. Συνεπως, μονο κακο δεν κανει, ισα-ισα μαλιστα. Το μονο που πρεπει να προσεξει καποιος ειναι οτι η δουλεια του superfetch "φαινεται" σε συστηματα >= 2GB ram.

Στο επερχομενο SP1 των Vista, το superfetch εχει γινει ακομα καλυτερο και δεν βλεπω (ακομα και σημερα) το λογο να το κανει καποιος disable.

aromeo
23 Δεκ. 2007, 08:54
Εγω πιστευω τα vista εχουν χιλιαδες καλες εφαρμογες και κολπα αλλα το πιο καλο το πιο τελειο ειναι το A- E- R- O (superfetch).Εφω πριν λιγεςμερες αγορασα ενα Hp pavilion dv9660ev(ενα ονομα που εχει) τεσπα και εχει καρτα γραφικων nvidia 8600M (συνολο) 1024
και χωριζεται σε 256mb για παιχνιδια και 768mb κοινη.Ειμαι ευχαριστιμενως με τα γραφικα των vista και αξιζουν πολυ. Ομως εχω ενα προβλημα με το sleep, ενω ειναι σε λειτουργεια sleep μετα απο λιγο κλινει μονο του και αμα το ανοιξω μου λεει συνεχιση των windows μηπως ξερετε τι πρεπει να αλλαξω στις ρυθμισεις???

mpekas24
23 Δεκ. 2007, 11:17
τι καλοσυνη εχει το αερο?

το superfetch ειναι σπαστικο, ειδικα στην αρχη. δεν μπορει να ανοιξεις ενα προγραμμα γιατι πολυ απλα ολη σου η μνημη ειναι δεσμευμενη.

Alexkass
23 Δεκ. 2007, 15:30

το superfetch ειναι σπαστικο, ειδικα στην αρχη. δεν μπορει να ανοιξεις ενα προγραμμα γιατι πολυ απλα ολη σου η μνημη ειναι δεσμευμενη.
διάβασε τι γράφει ο φίλος objectref και μην επιμένεις.

αν έχεις λιγότερη από 2GB ram τότε ίσως σου αργεί.

αλλά δε ξέρω πολλά πισιά που να φοράνε vista και να έχουν κάτω από 2GB ram.

Υ.Γ. πραγματικά γράφεις αστεία πράγματα... ΠΟΙΟΣ σου δεσμεύει τη μνήμη? όταν πατάς να ανοίξεις το corel draw απλά αδειάζει άμεσα αυτό και ανοίγει μέσα σε 2 δεύτερα.

όταν στα xp (με πάλι 2,5GB ram) πήγαινα να ανοίξω το outlook2007 (με μισώ GB pst file) έκανε ... χρόνια. με τα vista ούτε ένα δεύτερο ;)

Υ.Γ. 2) όντως το aero είτε αρέσει είτε όχι σε κάποιους. απλά είναι ένα βολικό eye-candy με πολλά θετικά. αν έχεις μια μέτρια κάρτα δε θα δεις ποτέ σου πρόβλημα :)

objectref
25 Δεκ. 2007, 03:07

Δεν εχει "καλοσυνη", απλα ειναι ομορφο. Δεν λεω σε καμμια περιπτωση οτι μας ειναι απαραιτητο ουτε οτι ειναι το killer feature του OS (τα killer features ειναι συνηθως αυτα που ΔΕΝ φαινονται με το ματι...) αλλα σιγουρα ειναι ομορφο.

Kατ'αρχην: καλως η κακως, το Windows Vista "απευθυνεται" σε μoντερνο hardware και για να δουλευει ανετα χρειαζεται >=2GB Ram και dual core επεξεργαστη. Αυτα τα δυο υπαρχουν σε ολα τα νεα συστηματα και μαλιστα σε παρα πολυ καλες τιμες, οποτε το hardware δεν ειναι προβλημα.
Στην περιπτωση αυτη λοιπον, το superefetch κανει πολυ καλα τη δουλεια του και ΚΑΜΜΙΑ μνημη δεν σου δεσμευει. Η μνημη που το superfetch θεωρει οτι μπορει να "γεμισει", ειναι διαθεσιμη προς το OS σε ΚΑΘΕ ζητηση απο αυτο.
Αρα λοιπον, αυτο που λες δεν ισχυει. Εκεινο που τονιζω ειναι οτι σε συστημα με <=1GB Ram, ειναι καλυτερα να απενεργοποιεις το superefetch μιας και δεν εχει τοσο νοημα, αν ομως εχεις αρκετη μνημη ειναι κριμα να την εχεις και να "καθεται"...

alfa
26 Δεκ. 2007, 19:24
Μια ερωτηση,... το superfetch πως το ενεργοποιουμε?

objectref
26 Δεκ. 2007, 19:30
Μια ερωτηση,... το superfetch πως το ενεργοποιουμε?

Το OS ερχεται με το supefetch ενεργοποιημενο. Αν ομως το εχεις απενεργοποιησει, τοτε πρεπει να πας στα Services 9Administrative Tools/Services) και να ξεκινησεις το service "Superfetch", δες επισης αν το startup time ειναι στο "Automatic" για να ξεκιναει μονο του καθε φορα με το boot.

alfa
26 Δεκ. 2007, 19:35
Το OS ερχεται με το supefetch ενεργοποιημενο. Αν ομως το εχεις απενεργοποιησει, τοτε πρεπει να πας στα Services 9Administrative Tools/Services) και να ξεκινησεις το service "Superfetch", δες επισης αν το startup time ειναι στο "Automatic" για να ξεκιναει μονο του καθε φορα με το boot.
ΟΚ Ευχαριστω.

Alexkass
27 Δεκ. 2007, 01:48
σήμερα είδα ότι το ζήτημα με τους φακέλους con ισχύει και στα vista... :p

μα πότε θα το λύσουν? :lol:

mol
29 Δεκ. 2007, 05:35
to sp1 kikloforise?se diafora sites to vrika.na to katevaso?

Γιάννης
29 Δεκ. 2007, 08:41

Εγω το κατεβασα το εβαλα και δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Ετσι το ξαναεβγαλα αφου καποια στιγμη θα βγει το κανονικο και θα επρεπε να το βγαλω .

Alexkass
29 Δεκ. 2007, 15:08
φυσικά και όχι.

είναι το rc1 (δεν ξέρω αν θα βγει και 2 μέχρι το rtm).

αυτό σημαίνει ότι κάποια hotfixes θα αλλάξουν (λογικό είναι) μέχρι το Q1 που θα βγει επίσημα.

προς θεού μη το βάλετε στο βασικό πισί σας αν και βελτιώνει κατά πολύ τη μεταφορά αρχείων μέσω network.

mpekas24
30 Δεκ. 2007, 10:20
αν το βαλουμε, μετα μπορουμε να το βγαλουμε? ή να περασουμε απο πανω το κανονικο service pack?

Γιάννης
30 Δεκ. 2007, 10:36
αν το βαλουμε, μετα μπορουμε να το βγαλουμε? ή να περασουμε απο πανω το κανονικο service pack?

Πρεπει να το βγαλουμε.Το λεει στο πρωτο download εδω:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=be34577a-e925-48fb-9d6d-50fe9461f808&DisplayLang=en

Alexkass
30 Δεκ. 2007, 15:16
ξαφνικά όλοι τρελαθήκατε με το sp1? :lol:

περιμένετε λίγους μήνες (Q1) και θα βγει το rtm. τα rc είναι για τεστάρισμα και μόνο. αν έχετε δεύτερο πισί βάλτε τα να τα δείτε αν και δε θα καταλάβετε/με πολλά πράγματα για διαφορές (είναι θέματα ασφάλειας, hotfixes, σταθερότητας, αξιοπιστίας)

redcon
31 Δεκ. 2007, 14:43
Εγω το κατεβασα το εβαλα και δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Ετσι το ξαναεβγαλα αφου καποια στιγμη θα βγει το κανονικο και θα επρεπε να το βγαλω .

Και εγω το εβαλα-εβγαλα, αλλα μου εμφανιζεται στο windows update. Πως γλυτωνω απο δαυτο?

Γιάννης
31 Δεκ. 2007, 14:53
Και εγω το εβαλα-εβγαλα, αλλα μου εμφανιζεται στο windows update. Πως γλυτωνω απο δαυτο?

Παραξενα πραγματα....Εμενα δεν μου εμφανιζεται...

Alexkass
31 Δεκ. 2007, 15:07
κάνε το hidden ;)

Γιάννης
31 Δεκ. 2007, 15:16
κάνε το hidden ;)

Πως γινεται αυτο ???? Εμενα μου βγαζει συνεχεια μια αλλη αναβαθμιση για HP ...

Alexkass
31 Δεκ. 2007, 16:16
δεξι κλικ hidden

Γιάννης
31 Δεκ. 2007, 18:07
δεξι κλικ hidden

Ευχαριστω...Καλη Χρονια !!!

IRONMAIDEN
2 Ιαν. 2008, 00:42
εχει κανεις laptop vaio που κατεβασε τις τελευταιες ενημερωσεις κ εχει προβλημα με την camera?
πως μπορω να βγαλω μια ενημερωση απο το laptop?

jimpanourgias
2 Ιαν. 2008, 01:47
Εγώ είδα τεράστια διαφορά στο pc με το RC SP1. Επιτέλους το pc ΚΛΕΙΝΕΙ!!!! Nαι, πατάω να κλείσει, και κλείνει κανονικά παιδιά!!! Εκείνη τη στιγμή... όχι 5 λεπτά μετά. Παλαιότερα μπορούσε όλη την νύχτα να κάνει "shutdown". Και το πρωί να πάω να το κλείσω απο το κουμπί.

Αλλη μεγάλη αλλαγη, με την κάρτα ασύρματου δικτύου. Τώρα συνδέετε αμέσως μόλις ανοίξει το pc. Και συνδέεται σίγουρα. Δεν βλέπει μόνο το router και απο το router και μετά τίποτα!!!

Tρίτο θέμα. Τα πολλά not responding έχουν σταματήσει. Βαρέθηκα την ψυχή μου να μου κάνει not responding ο Internet Explorer κάθε λίγο και λιγάκι (ναι τον χρησιμοποιώ καμια φορά μαζί με Mozilla και Opera) καθώς και το msn messenger (άπειρα no responding και αυτό).

Και κάτι άλλο που δεν ξερω αν το έχετε παρατηρήσει όσοι απο εσας ΔΕΝ έχετε βάλει το RC1 : Oσοι στην taskbar έχετε εικονίδιο που να δείχνει Core1 - Core2 - RAM, θα έχετ διαπιστώσει το εξής :
α) bootarei ο υπολογιστής κ μπαίνει στα Vista
b) περνάει ένα χρονικό περιθώριο περίπου 20'' μέχρι να σηκώσει όσα προγράμματα του έχετε δηλώσει. Μέσα σε αυτόν τον χρόνο είναι αδύνατο μέχρι κ το κουμπι Start να υπακούσει. Το ασύρματο δίκτυο είναι κλειστό.
γ) Αμέσως μετά, και οι 2 επεξεργαστές βαράνε κόκκινο για 1 δευτερόλεπτο, και ενα flashάρισμα της οθόνης εμφανίζεται.
δ) Κατόπιν όλα λειτουργούν κανονικά.Το wifi παίζει, το start ανοίγει και όλα καλά.

Λοιπόν, όλο αυτό το story εξαφανίστηκε με το RC1.
Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν πρέπει να περιμένω άλλους 3 μήνες να περνάω ζόρια κάθε μέρα, και να θέλω 3 restart για να μπώ στο WiFi.
Εγώ θα πρότεινα να το εγκαταστήσετε. Για να δείτε κ μόνοι σας διαφορές. Γιατι ο ένας λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι. Μόνο εσεις θα διαπιστώσετε αν όντως έχει διαφορά στο δικό σας pc.

Alexkass
2 Ιαν. 2008, 10:21
το πρόβλημα με το boot delay είναι γνωστό (σε όλους σχεδόν) και ενώ φτιάχνεται πάντα με το κλείσιμο του workstation service (βέβαια μετά μπορεί ανάλογα με το config να μην έχεις ιντερνετ και σίγουρα δεν βλέπεις δίσκους/στοιχεία του δικτύου) υπάρχουν διάφορες λύσεις για να το παρακάμψεις.

χαίρομαι πολύ που επιτέλους διορθώθηκε στο sp1 αν και κρατάω μια πισινή μήπως δεν είναι Universal η διόρθωση αλλά μόνο σε κάποια config.

παράδειγμα στο laptop (sp0) το έφτιαξα μόνος μου δημιουργώντας ένα fake lan network από το vmplayer. στο desktop (sp0) όμως δεν κατάφερα να το φτιάξω (ίσως φταίει το πρόγραμμα της netgear για την κάρτα δικτύου).

βέβαια εγώ θα πρότεινα να περιμένουμε λίγο (2 μήνες περίπου) για να βάλουμε την τελική έκδοση που λογικά θα είναι πιο stable.

eliasj
2 Ιαν. 2008, 12:53
το πρόβλημα με το boot delay είναι γνωστό (σε όλους σχεδόν) και ενώ φτιάχνεται πάντα με το κλείσιμο του workstation service (βέβαια μετά μπορεί ανάλογα με το config να μην έχεις ιντερνετ και σίγουρα δεν βλέπεις δίσκους/στοιχεία του δικτύου) υπάρχουν διάφορες λύσεις για να το παρακάμψεις.

χαίρομαι πολύ που επιτέλους διορθώθηκε στο sp1 αν και κρατάω μια πισινή μήπως δεν είναι Universal η διόρθωση αλλά μόνο σε κάποια config.

παράδειγμα στο laptop (sp0) το έφτιαξα μόνος μου δημιουργώντας ένα fake lan network από το vmplayer. στο desktop (sp0) όμως δεν κατάφερα να το φτιάξω (ίσως φταίει το πρόγραμμα της netgear για την κάρτα δικτύου).

βέβαια εγώ θα πρότεινα να περιμένουμε λίγο (2 μήνες περίπου) για να βάλουμε την τελική έκδοση που λογικά θα είναι πιο stable.

Κλεινοντας το server service εχω την αισθηση οτι το boot delay καπως φτιαχνεται.

zzzzz
2 Ιαν. 2008, 15:31
.

Αλλη μεγάλη αλλαγη, με την κάρτα ασύρματου δικτύου. Τώρα συνδέετε αμέσως μόλις ανοίξει το pc. Και συνδέεται σίγουρα. Δεν βλέπει μόνο το router και απο το router και μετά τίποτα!!!

Και κάτι άλλο που δεν ξερω αν το έχετε παρατηρήσει όσοι απο εσας ΔΕΝ έχετε βάλει το RC1 : Oσοι στην taskbar έχετε εικονίδιο που να δείχνει Core1 - Core2 - RAM, θα έχετ διαπιστώσει το εξής :
α) bootarei ο υπολογιστής κ μπαίνει στα Vista
b) περνάει ένα χρονικό περιθώριο περίπου 20'' μέχρι να σηκώσει όσα προγράμματα του έχετε δηλώσει. Μέσα σε αυτόν τον χρόνο είναι αδύνατο μέχρι κ το κουμπι Start να υπακούσει. Το ασύρματο δίκτυο είναι κλειστό.
γ) Αμέσως μετά, και οι 2 επεξεργαστές βαράνε κόκκινο για 1 δευτερόλεπτο, και ενα flashάρισμα της οθόνης εμφανίζεται.
δ) Κατόπιν όλα λειτουργούν κανονικά.Το wifi παίζει, το start ανοίγει και όλα καλά.

Λοιπόν, όλο αυτό το story εξαφανίστηκε με το RC1.
Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν πρέπει να περιμένω άλλους 3 μήνες να περνάω ζόρια κάθε μέρα, και να θέλω 3 restart για να μπώ στο WiFi.
Εγώ θα πρότεινα να το εγκαταστήσετε. Για να δείτε κ μόνοι σας διαφορές. Γιατι ο ένας λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι. Μόνο εσεις θα διαπιστώσετε αν όντως έχει διαφορά στο δικό σας pc.

Ακριβως αυτα ειναι και τα δικα μου προβληματα !
να σαι καλα φιλε μου γιατι νομιζα πως το δικο μου το μηχανημα εχει το προβλημα !

objectref
2 Ιαν. 2008, 15:40
να σαι καλα φιλε μου γιατι νομιζα πως το δικο μου το μηχανημα εχει το προβλημα !

Παντως, δεν ειναι κατι στανταρντ ολο αυτο. Εγω π.χ. τα δουλευω σε 2 μηχανακια και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα. Καποια στιγμη δημιουργηθηκε κατι απο εναν μη-compatible driver αλλα περα αυτου τιποτα αλλο.

Κοιταξτε μη τυχον τετοιου ειδους προβληματα προερχονται απο drivers, ειναι αρκετα συνηθες αυτο στα Vista. Επισης, σιγουρευτειτε οτι ειστε "καθαροι" απο *ware, ιους κτλ κτλ.

Alexkass
2 Ιαν. 2008, 16:11
Παντως, δεν ειναι κατι στανταρντ ολο αυτο. Εγω π.χ. τα δουλευω σε 2 μηχανακια και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα. Καποια στιγμη δημιουργηθηκε κατι απο εναν μη-compatible driver αλλα περα αυτου τιποτα αλλο.

Κοιταξτε μη τυχον τετοιου ειδους προβληματα προερχονται απο drivers, ειναι αρκετα συνηθες αυτο στα Vista. Επισης, σιγουρευτειτε οτι ειστε "καθαροι" απο *ware, ιους κτλ κτλ.
καμια σχεση με drivers, virus, trojans... workstation service delay ειναι.

η ιδια η msft το ξερει αλλα δε συμβαινει σε ολα τα configs, ειδικα σε αυτα με ενσυρματο δικτυο απουσιαζει.

objectref
2 Ιαν. 2008, 16:18
καμια σχεση με drivers, virus, trojans... workstation service delay ειναι.

Ειδικα αυτο με το hibernation μπορει να ειναι ακριβως αυτο το προβλημα (driver) μιας και το αντιμετωπισα την περασμενη εβδομαδα. Ακριβως το ιδιο προβλημα, μονο οταν καταλαβα τι ειχε συμβει και εβγαλα το συγκεκριμενο προγραμμα (αρα και το driver μαζι) ηρθε το μηχανημα στα ισα του.

η ιδια η msft το ξερει αλλα δε συμβαινει σε ολα τα configs, ειδικα σε αυτα με ενσυρματο δικτυο απουσιαζει.

Αλεξη ΔΕΝ ειναι standard αυτο, στα 2 μηχανακια μου με Vista Business (το ενα εχει αυρματο το αλλο οχι), το workstation service τρεχει και ειναι ολα ενταξει. Αν αυτο που λες ισχυει, τοτε οφειλεται σε καποιον συνδυασμο καταστασεων (software + hardware) για να φανει.

jimpanourgias
2 Ιαν. 2008, 17:02

Σε εμένα μου συνέβαινε σ 3 laptop. Το παλιό μου το Acer, και σε 2 καινούργια που πήρα για μένα κ την κοπέλα μου, ιδια σχεδόν Turbo-X. Ευτυχώς με το patch αυτό είδα το φώς το αληθινό.

mger
3 Ιαν. 2008, 16:23
καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους !! εχω το εξης πρόβλημα ..δεν μπορώ να βρω sta win vista ultimate, το εικονίδιο κάτω στη γραμμή εργασιών , που δείχνει 2 φωτάκια για το δίκτυο, όπως ήταν στα ΧΡ , σε άλλα vista το έχω δει , αλλά στο δικό μου οσο και να ψάχνω δεν μπορώ να το βρω και να το ενεργοποιήσω !! κάποια βοήθεια ??

drillgr
3 Ιαν. 2008, 16:42
Κοιτα το εικονιδιο υπαρχει αν πας και το ενεργοποθησεις απο τις συνδεσεις δικτυου. Βεβαια δεν θα αναβοσβηνει οπως στα xp..

mger
3 Ιαν. 2008, 16:45
το εχω κοιταξει εκει αλλα δεν υπαρχει καμια επιλογη !!!! ¨(

drillgr
3 Ιαν. 2008, 16:55
Στις ιδιοτητες του προσαρμογεα δικτυου υπαρχει, στο ιδιο μερος με τα xp.

mger
3 Ιαν. 2008, 17:01
to exw dei kai se alla vista ...alla sto diko mou den mporw na to brw... mipos mporei kapios na pei βημα-βημα πως θα το κανω ? πιθανον κατι θα κανω λαθος...

Alexkass
3 Ιαν. 2008, 17:16
Κάνε δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο με το ηχείο->show system icons-> "check" Network.

αν θες να έχει και γραφικό-> δεξί κλικ στο εικονίδιο με το network->turn on network activity

valekgr
3 Ιαν. 2008, 17:27
με ποσα gigabyte τρεχουνε τα vista;

nikos2004dj
3 Ιαν. 2008, 17:28

νομιζω με 2gb μνημης εννοεις ετσι ?ειναι καλα...

objectref
3 Ιαν. 2008, 17:30

Με 2 τρεχουν ικανοποιητικα, με 3 θα'σαι αρχοντας...

Alexkass
3 Ιαν. 2008, 17:45
με ένα core2duo 2+ με 2GB ram @ 800+Mhz είσαι οκ.

αν έχεις φορητό (ή tablet ακόμα χειρότερα) με 2.5 θα είσαι οκ.

gp_r5gt
3 Ιαν. 2008, 18:21
Καλησπερα και καλη χρονια:)
Παιδια θελω τη βοηθεια σας.
Εχω ενα λαπτοπ με βιστα,στο οποιο πηγα να εγκαταστησω το ivt blue soleil 5.0,ενω φορτωνε κανονικα,σε καποιο σημειο προς το τελος κολησε η μπαρα,το αφησα περιπου μιση ωρα και αυτο εκει κωλημενο!ωσπου του παταω ενα ctrl+alt+del και το τερματιζω:mad:
Το προβλημα ειναι οτι μου εχει βγαλει την συντομευση στην επιφανεια εργασιας,και δεν μπορω να τη βγαλω με τιποτα:confused:
Στον πινακα ελεγχου δεν μπορω να το δω πουθενα σαν προγραμμα.
στη διαχειρηση υλικου κατι βρηκα με κιτρινα ερωτιματικα,τα καταργησα,αλλα το εικονιδιο επιμενει.

καμια ιδεα?
ευχαριστω

Alexkass
3 Ιαν. 2008, 18:35
βάλε την τελευταία έκδοση ξανά. (τελευταίο update)

gp_r5gt
3 Ιαν. 2008, 19:32
βάλε την τελευταία έκδοση ξανά. (τελευταίο update)

το εκανα ,αλλα παλι το ιδιο .κολαει η μπαρα στο 80% περιπου.
τι αλλο μπορω να κανω για να το ξεφορτοθω:(
εν τω μεταξυ οταν κανω δεξι κλικστο εικονιδιο στην επιφανεια εργασιας
μου βγαζει τις εξης επιλογες:ανοιγμα-εξερευνηση-δημιουργεια συντομευσης.
τιποτα αλλο

Alexkass
3 Ιαν. 2008, 21:01
κάνε ένα system restore σε ένα valid checkpoint.

mger
4 Ιαν. 2008, 02:49
Κάνε δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο με το ηχείο->show system icons-> "check" Network.

αν θες να έχει και γραφικό-> δεξί κλικ στο εικονίδιο με το network->turn on network activity

ευχαριστω πολυ ! ολα οκ ... !:):happy:

george92
4 Ιαν. 2008, 18:52
paidia molis egatestisa to alcohol 120% sta windows vista mou evgale mple othoni kai apo ekei kai pera otan paw na ton ksekiniso ite me safe mode eite kanonika mou vgazei auti tin mple othoni kai kanei restart ti na kanw?? oste na anoixie?? plz voithiste meeeee

Alexkass
4 Ιαν. 2008, 19:41
1. backup είχες πάρει πρόσφατα?

2. βάλε το cd και εκεί που σου λέει: Install Now πάτα από κάτω του για recovery. και δες αυτές τις επιλογές.

το να μη δουλεύει και το safe mode είναι βαρύ πρόβλημα. λογικά ή έκδοση που έβαλες δε θα ήταν συμβατή.

george92
5 Ιαν. 2008, 00:39
to ekana telika me allo tropo

thnx alexkass gia tin amesi voithia asxeta pou dn tin dokimasa;d

jimpanourgias
5 Ιαν. 2008, 01:21

αν θελεις μοιράσου τον μαζί μας

bianca76
5 Ιαν. 2008, 09:46
αν θελεις μοιράσου τον μαζί μας

Ναι καλό θα ήταν γιατί την πάτησα κι εγώ έτσι. Εγκατέστησα την παλια έκδοση του deamon tools που δεν ηταν συμβατη και δεν μπορουσα να τρέξω το μηχανημα ουτε σε safe mode. Δυο ημερών υπολογιστης και αναγκαστηκα να του κάνω φορμάτ!:(
Παρεπιμπτόντως, εφόσον πηρα μουσικη και εικόνες που ηθελα απο τον φακελο windows.old μπορω να τον διαγράψω με ασφάλεια ή περιεχει αρχεία απαραίτητα για το σύστημα?:O

geofil
5 Ιαν. 2008, 12:44
Παρεπιμπτόντως, εφόσον πηρα μουσικη και εικόνες που ηθελα απο τον φακελο windows.old μπορω να τον διαγράψω με ασφάλεια ή περιεχει αρχεία απαραίτητα για το σύστημα?:O

Ναι μπορείς να τον διαγράψεις κανονικότατα. Αν είσαι σίγουρη ότι τα πήρες όλα. Έγγραφα κλπ

Alexkass
5 Ιαν. 2008, 15:39
ο φάκελος .old δε χρησιμεύει στη νέα εγκατάσταση αλλά ούτε και στα προγράμματα. τον σβήνεις άνετα.

thnx alexkass gia tin amesi voithia asxeta pou dn tin dokimasa;d
για πες τι έκαμες ;)

μιας και στήνω άλλο ένα vista pc (Media center) θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο codec pack αυτό τον καιρό? (στο πισί για τη δουλειά έχω μόνο divx/xvid codec μιας και σπάνια βλέπω βίντεο)

vista codec pack?

klite full? STANDARD? basic?

cccp?

άλλο?

ευχαριστώ και συγνώμη για το τριπλό ποστ. ας το κάμει ο μοντ ένα.

Υ.Γ. όταν λέω καλύτερο εννοώ να παίζει όλα σχεδόν τα αρχεία, να μη crashάρει τον explorer, wmp, dvdmaker, moviemaker, itunes etc και γενικά να μην παρουσιάζει προβλήματα.

drillgr
5 Ιαν. 2008, 17:57
Το klite εχει πολλους περισσοτερους codecs (ασχετα αν οι περισσοτεροι ειναι αχρηστοι) ενω το cccp εχει τα βασικα για να παιζουν τα video (anime αρχικα).

Παντως με cccp + quicktime alternative + real alternative εισαι καλυμμένος :D

mpekas24
6 Ιαν. 2008, 10:23
ο φάκελος .old δε χρησιμεύει στη νέα εγκατάσταση αλλά ούτε και στα προγράμματα. τον σβήνεις άνετα.

για πες τι έκαμες ;)

μιας και στήνω άλλο ένα vista pc (Media center) θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο codec pack αυτό τον καιρό? (στο πισί για τη δουλειά έχω μόνο divx/xvid codec μιας και σπάνια βλέπω βίντεο)

vista codec pack?

klite full? STANDARD? basic?

cccp?

άλλο?

ευχαριστώ και συγνώμη για το τριπλό ποστ. ας το κάμει ο μοντ ένα.

Υ.Γ. όταν λέω καλύτερο εννοώ να παίζει όλα σχεδόν τα αρχεία, να μη crashάρει τον explorer, wmp, dvdmaker, moviemaker, itunes etc και γενικά να μην παρουσιάζει προβλήματα.

kmplayer και ασε τους αλλους να κουρευονται

Alexkass
6 Ιαν. 2008, 15:02
ευχαριστώ πολύ.

τελικά με τον klite standard ο dvdmaker δούλεψε άριστα :)

igouana
13 Ιαν. 2008, 08:32
Δίπλα απο το εικονίδιο των Windows υπάρχουν διαφορα εικονιδια...στα καλα καθουμενα χαθηκαν δυο και δεν ξερω πως να τα ξανα να επαναφερω.
Το πρωτο ειναι αυτο που το πατας και σου κατεβαζει ολα τα παραθυρα-προγραμματα και σε βγαζει στην επιφανεια εργασιας.
Το δευτερο ειναι αυτο που σου βγαζει ολα τα παραθυρα-προγραμματα σε 3d μορφη και με το μοντικι επιλεγεις σε ποιο θες να πας αμεσα..

πως μπορω να τα ξανα βαλω??

nikoskat
13 Ιαν. 2008, 13:59
μηπως απλα εχουν κρυφτει; υπαρχει επισημο θεμα ομως για τα vista.

Alexkass
13 Ιαν. 2008, 15:40
Δίπλα απο το εικονίδιο των Windows υπάρχουν διαφορα εικονιδια...στα καλα καθουμενα χαθηκαν δυο και δεν ξερω πως να τα ξανα να επαναφερω.
Το πρωτο ειναι αυτο που το πατας και σου κατεβαζει ολα τα παραθυρα-προγραμματα και σε βγαζει στην επιφανεια εργασιας.
Το δευτερο ειναι αυτο που σου βγαζει ολα τα παραθυρα-προγραμματα σε 3d μορφη και με το μοντικι επιλεγεις σε ποιο θες να πας αμεσα..

πως μπορω να τα ξανα βαλω??
δες εδώ (http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/quick-help-restore-flip3d-icon-in-windows-vista/) και εδώ (http://www.newmedialogic.com/node/94)

tsoump
14 Ιαν. 2008, 21:10
καλησπερα!!
απο χθες ειμαι και εγω ενας κατοχος των windows vista ultimate (Greek version)!! και ειμαι χαρουμενος πια!!
οχι και τοσο ομως...:(
αντιμετωπιζω ενα σοβαροτατο προβλημα!! μου κολλαει συνεχως, λες και δεν μπορει να τραβηξει... δυσκολευται αρκετα!! μα και να πεις οτι εχω μαπα Η\Υ? μια χαρα ram κλπ εχει...
θελετε τα στοιχεια του? εδω ειναι:
Επεγεργαστης: intel(R) D CPU 3.40GHz 3.40 GHz
Μνημη (RAM): 512MB { μ κανει εντυπωση γτ μ γραφει 511 MB:blink: }
Τυπος συστηματος: Λειτουργικο συστημα 64-bit
~~~~~~~~~~~~
και μολις τωρα ειδα μια ανανεωση υπολογιστη!! να το πατησω?

ευχαριστω για οποιον μπορεσει και με ξεκολλησει ....

geofil
14 Ιαν. 2008, 23:01
Αν διαβάσεις μερικές σελίδες του θέματος θα δεις να αναφέρεται πολλές φορές ότι τα vista χρειάζονται 2GB μνήμης για να λειτουργήσουν εντάξει. Θεωρητικά τα 512 είναι η ελάχιστη μνήμη που απαιτούνται από το λειτουργικό. Στην πράξη τα 512 είναι απελπιστικά λίγα. Πρόσθεσε ram και θα είσαι μια χαρά.

france
14 Ιαν. 2008, 23:22
Στα λαπτοπ γινεται να προσθέσω ram?

tsoump
14 Ιαν. 2008, 23:41
ram προσθετω μονο αν ανοιξω τον Η\Υ ή μπορω να βαλω και εξωτερικη!! μια 1 gb ποσο εχει περιπου?ειναι φθηνες?:worry:

laplace
15 Ιαν. 2008, 00:26
ρε παιδια εχω παρει λαπτοπ(με καλα χαρακτηριστικα)κ με βιστα..
πρωτη φορα τα εχω..
εκει που δουλευω,μετα απο καποιες ωρες,κολλαει το ποντικι,πχ δεν δουλευουν οι λειτουργιες του δεξι κλίκ!η του αριστερου,ή αναλογα..τι ναναι αυτο?τωρα το πηρα το λαπτοπ!αδουλευτο σχεδον!

Alexkass
15 Ιαν. 2008, 01:02
ρε παιδια εχω παρει λαπτοπ(με καλα χαρακτηριστικα)κ με βιστα..
πρωτη φορα τα εχω..
εκει που δουλευω,μετα απο καποιες ωρες,κολλαει το ποντικι,πχ δεν δουλευουν οι λειτουργιες του δεξι κλίκ!η του αριστερου,ή αναλογα..τι ναναι αυτο?τωρα το πηρα το λαπτοπ!αδουλευτο σχεδον!
1. Πόση μνήμη έχεις?

2. μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή μη συμβατή ή οδηγό?

ram προσθετω μονο αν ανοιξω τον Η\Υ ή μπορω να βαλω και εξωτερικη!! μια 1 gb ποσο εχει περιπου?ειναι φθηνες?:worry:
ξέχνα το readyboost. για να δεις αποτελέσματα. αγόρασε μια 2GB και βάλε την.

πρόσεχε να είναι συμβατή.

laplace
15 Ιαν. 2008, 02:04
1. Πόση μνήμη έχεις?

2. μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή μη συμβατή ή οδηγό?

2048,Μονο το OPERA BROWSER εχω βαλει :(

Alexkass
15 Ιαν. 2008, 10:19
για ποιο λαπτοπ μιλάμε?

ίσως αν πήγαινες στη σελίδα του κατασκευαστή να έβρισκες νεώτερες εκδόσεις οδηγών.

laplace
15 Ιαν. 2008, 13:01
toshiba a200 σειρά..
λετε να ειναι κατι τετοιο?θυμαμαι μου το εκανε απο την πρωτη μερα..
δεν ειναι καποιο συνηθισμενο προβλημα των vista,σωστα?

Alexkass
15 Ιαν. 2008, 13:47
φυσικά και όχι. τα vista με όλα τα τελευταία updates είναι πιο σταθερά και από τα xp.

δες για τους οδηγούς. αν δεν βρεις άκρη πήγαινέ το πίσω και πες: από την πρώτη κιόλας μέρα δίχως να το πειράξω κολλάει και δε δουλεύει το ποντίκι και τπτ άλλο.

laplace
15 Ιαν. 2008, 14:19
σε ευχαριστώ πολυ φίλε!

rostropol
22 Ιαν. 2008, 23:40
Εδώ και δυο μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ με Live Messenger,Windows Update,www.microsoft.com,live.mail.com και γενικά της Microsoft site κλπ.,συμβαίνει κάτι με τους servers της Microsoft ή φταίει που μετά από αναβάθμιση σε 24 και αλλαγή router δεν μπορώ να τα δω πλέον ?

Edit: Αλλαγή router και όλα καλά.

Alexkass
23 Ιαν. 2008, 00:47
δεν έχει κάποιο πρόβλημα η msft.

fotisbasm
23 Ιαν. 2008, 11:32
Περι του Service Pack 1 εχουμε κανα νεοτερο ????

Γνωριζει κανεις?

stamatis3133
23 Ιαν. 2008, 12:41
Εδώ και δυο μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ με Live Messenger,Windows Update,www.microsoft.com,live.mail.com και γενικά της Microsoft site κλπ.,συμβαίνει κάτι με τους servers της Microsoft ή φταίει που μετά από αναβάθμιση σε 24 και αλλαγή router δεν μπορώ να τα δω πλέον ?

Edit: Αλλαγή router και όλα καλά.

Αλλαξε το MTU στο router σου και βαλε μικροτερο ή AUTO
και πες μου αν εφτιαξε.

Λογικα δεν εφταιγε το router αλλα το MTU.

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα