Jump to content

Οι νεκροί του Πολυτεχνείου


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πραγματικα μετα απο πολυ ωρα ασκοπων αναζητησεων βρεθηκα μπροστα σε μια ιστοσελιδα του ελληνικου κρατους οπου βρηκα μια φωτογραφια..... ειναι πρωτοτυπο και με πολλα πραγματα επανω της...

 

πρωτα απ ολα θα ηθελα να μαθω ποσοι νομιζετε οτι πεθαναν τις δυο μερες?.....

(μολις δοθουν επαρκεστατος αριθμως απαντησεων τοτε θα πω και εγω )

 

*8/10/1973 η χουντα "εδωσε" την κυβερνηση της χωρας στην κυβερνηση του μαρκεζινη για να παει την χωρα σε εκλογες τον μαρτιο του 74 αλλα η εξεγερση εγινε στις 16-18 νοεμβριου του 73 χμμμμμμμ (αυτα τα βρηκα απο αρχεια του κρατους (βιβλιοθηκες εφημεριδες) )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμια τριανταριά άτομα. Αν δεν πέθανε κανείς, δεν ξαναπατάω πόδι σε σχολική εορτή 17Ν.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

ναι πεθαναν αλλα οχι 80 100 που ελεγαν μερικοι "αριστεροι" ηθελε πολυ ψαξιμο δεν λεω που και πως παρα μονο να πατε σε βιβλιοθηκες και να βρειτε παλιες εφημεριδες... 15 πεθαναν ολοι ΕΞΩ απο το πολυτεχνειο και αμεσα και αλλοι 9 πεθαναν εμμεσα απο αδεσποτη σφαιρα και αλλα πολλα
Link to comment
Share on other sites

κανείς δε πέθανε... Ακόμα και το άρμα μάχης που μπήκε στο πολυτεχνείο αν δείτε το βίντεο μπαίνει τοσο σιγά που όλοι απομακρήνονται.Αυτή την μαρτηρία μου την είπε και ένας παππούς που ήταν παρόν τοτε.ΑΑΑ,και μη ξεχάσω... χούντα στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ κανονικά.Ήταν υποτυπόδης χούντα.Ηταν μία επανάσταση που ήθελε να κάνει ο λαός γιατί πλέον οι κυβερνήσεις ανεβοκατεβαίνανε μέσα σε πολύ μικρό διάστημα και πλέον κυριαρχούσε αναρχία στους δρόμους και πολύ απλά πήραν την απόφαση οι στρατιοτικοί(οι οποίοι ήταν κατώρεροι από άλλους,άρα οι ανώτεροί τους αν ήθελαν τους σταμάταγαν).Αν ήθελαν πραγματικοί χούντα θα μπορούσαν να την κάνουν νωρίτερα από τότε που έγινε,δλδ στην παρέλαση που παρέλασαν γεμάτα τα άρματα,αλλά αναβλήθηκε το πραξηκόπημα.Και εγώ πίστευα αυτά που έλεγαν τα σχολικά βιβλία μέχρι που διάβασα ιστορικά βιβλία με ιστορικές αποδείξεις και κατάλαβα τί παιζόταν τότε.Η κρίση δικιά σας...Τα ιστορικά βιβλία πολούντε και στα καταστήματα για όποιον θέλει.
Link to comment
Share on other sites

http://img107.imageshack.us/my.php?image=katalgosnekronlp1.jpg

ψαχνοντας για τον εισ.τσεβας βρηκα αυτην την φωτογραφια οπου λεει ξεκαθαρα που και πως πεθαναν αυτοι που πεθαναν...

Link to comment
Share on other sites

ωραια και εχουνε καταληξει οι μεγαλοι πως οι καλυτερες εποχες ηταν επι χουντας σκοτωθηκε δεν σκοτωθηκε κοσμος μας εχουνε κανει τα μυαλα τιρογαλα ελεος ποια λες και εσεισ μπορειτε να κρινεται ξυπνατε ο καθενασ εχει αποψεις συμφωνα με τον πολιτικο χωρο που ανηκει ειμαι καθετα ουδετερος σε αυτο το θεμα δεν εζησα εκεινη την εποχη και δεν μπορω να ξερω
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε να μην καθόμαστε ποτέ στην ταράτσα. Γιατί ή από σφαίρα θα πάμε ή θα μείνουμε έγκυοι από εξωγήινους (για όσους βλέπουν Εγκλήματα). Κολοκύθια τούμπανα δλδ το όλο σκηνικό.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Από πηγή που τη θεωρώ άκρως έγκυρη, έχω ακούσει για έναν μόλις νεκρό! Βέβαια δεν ήμουν παρών για να ξέρω τι συνέβη στ' αλήθεια...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από πηγή που τη θεωρώ άκρως έγκυρη, έχω ακούσει για έναν μόλις νεκρό! Βέβαια δεν ήμουν παρών για να ξέρω τι συνέβη στ' αλήθεια...

Δίκιο έχεις,γιατί και εγώ δεν θυμάμαι αν είχα διαβάσει για έναν ή για κανέναν νεκρό...

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιός το οργάνωσε; Η Σκαρμούτσου;

[κλεμένη ατάκα]Σκαρμούτσου: Ρίξαμε τη διοίκηση της φυλακής

Καλίτση: Αντε. Πάμε τώρα να ρίξουμε και τον Χόντο.[/κλεμένη ατάκα]

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη λίστα την διαβάζαμε στο σχολείο κάθε χρόνο στις 17 Νοέμβρη. Οπότε για ποια παραπληροφόρηση και 80 νεκρούς μιλάμε;
Link to comment
Share on other sites

Μα ποιός το οργάνωσε; Η Σκαρμούτσου;

[κλεμένη ατάκα]Σκαρμούτσου: Ρίξαμε τη διοίκηση της φυλακής

Κολιάτσου: Αντε. Πάμε τώρα να ρίξουμε και τον Χόντο.[/κλεμένη ατάκα]

Το ποιος το οργάνωσε είναι μια καλή ερώτηση.Δυστυχώς δε θυμάμαι ονόματα.Το θέμα είναι ότι και τον Καραμανλή (τον παππού) που του δώσανε την εξουσία μετά τη λεγόμενη χούντα πολύ απλά είναι αυτό που σας είπα...του την δώσανε γιατί δεν είχανε άλλον.Υπήρχε και ένας άλλος πολιτικός που μπορούσε να πάρει την εξουσία,αλλά τον απορρίψανε γιατί θα δημιουργούσε τριγούς με κάποιος που υποστήριζαν την πρόην τότε πλέον χούντα.Βασικά η Ελλάδα όπως τότε,έτσι και τώρα ταλαιπορίτε από λάθος χειρησμούς τον ανθρώπων που έχουν εξουσία και την πληρώνει ο λαός.Πάντος κάτι τελευταίο(και αυτό δε συμμένει ότι υποστηρίζω την εξουσία των όπλων),δεν είναι τυχαίο που μόλις ανέλαβε η χούντα ανοίξανε τόσες δουλείες που πλέον ζήταγε άτομα από το εξωτερικό για να δουλέψουν στην ελλάδα...α και παρένθεση... οι περισσότεροι επαρχιακοί δρόμοι που ανοίχτηκαν ποτε ήταν επί εποχής χούντας και ακόμα υπάρχουν,ενώ τώρα ανοίγουν κάποιοι δρόμοι,αλλά κλείνουν λόγο κακοτεχνιών.

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη λίστα την διαβάζαμε στο σχολείο κάθε χρόνο στις 17 Νοέμβρη. Οπότε για ποια παραπληροφόρηση και 80 νεκρούς μιλάμε;

το θέμα αν υπήρξαν νεκροί να μας πούνε και σε ποια επισόδια πεθάνανε,γιατί εμένα δεν μου έχουν πει.Εννοείτε εξωρίες και τέτοια θα υπήρχαν στη χούντα,γιατί ήταν χούντα και έδιωχνε τους αντιπάλους της με άγριο τρόπο...Τώρα αν αυτοί πεθάνανε δεν ξέρω.Το θέμα είναι ότι στο κέντρο της Αθήνα,ακόμα και στα επισόδια στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανείς ή επειδή δεν θυμάμαι καλά μπορεί να πέθανε ένας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφω δεν είναι ούτε επειδή υποστηρίζω την χούντα ούτε για κανέναν άλλον λόγο... απλά λέω αυτά που επιτέλους διάβασα έξω από τα σχολεία που δημαγογούν τα παιδιά με αυτά που αυτοί θέλουν (μιλάω για κάθε κυβέρνηση). Έτσι και αλλιώς όλα τα χρόνια τις Ελλάδος κυβερνούσας είτε οι Καραμανλήδες, είτε οι Παπανδρέιδες (παππούδες,πατεράδες και τώρα αυτοί που ξέρουμε).Αυτά τα δύο σόγια παίζουν συνέχεια στην πολιτική σκηνή. (δεν είναι τυχαίο που το πολύ στα 8 χρόνια έχουμε αλλαγή κυβέρνησης,δλδ από την μία στη αλλα οικογέννεια)
Link to comment
Share on other sites

το θέμα αν υπήρξαν νεκροί να μας πούνε και σε ποια επισόδια πεθάνανε,γιατί εμένα δεν μου έχουν πει.Εννοείτε εξωρίες και τέτοια θα υπήρχαν στη χούντα,γιατί ήταν χούντα και έδιωχνε τους αντιπάλους της με άγριο τρόπο...Τώρα αν αυτοί πεθάνανε δεν ξέρω.Το θέμα είναι ότι στο κέντρο της Αθήνα,ακόμα και στα επισόδια στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανείς ή επειδή δεν θυμάμαι καλά μπορεί να πέθανε ένας...

Μα η συγκεκριμένη λίστα αναφέρει ποιοί είναι οι νεκροί και πως ακριβώς πέθαναν. Τι παραπάνω θες δηλαδή;

Και ποιός ο λόγος γενικά να σου πουν ψέματα;

Link to comment
Share on other sites

Μα η συγκεκριμένη λίστα αναφέρει ποιοί είναι οι νεκροί και πως ακριβώς πέθαναν. Τι παραπάνω θες δηλαδή;

Και ποιός ο λόγος γενικά να σου πουν ψέματα;

όπως μου είπαν ξέματα ότι μπαίνοντας το άρμα μάχης στο πολυτεχνείο καταπλάκωσε φοιτητές που πέθαναν (πράγμα που δεν ισχίει γιατί έχω μάρτηρα έναν παππού που ήταν παρόν,το βίντεο που δίχνουν όλα τα κανάλια και φαίνεται καθαρά το τι κάνει το άρμα και τα βιβλία που έχουν γραφτεί για την συγκεκριμένη εποχή ότι το άρμα μπήκε προσεχτηκά και σιγά σιγά και οι φοιτητές προλάβανε να φύγουνε)έτσι δεν ξέρω αν μου λένε ψέματα και για τους υπόλοιπους(και εννοείτε αν υπήρχαν υπόλοιποι,που είχαν εμπλακεί και πεθάνανε).

Link to comment
Share on other sites

To arma mpike prosextika???? Eleos, na doume ti allo 8a akousoume! Oute oi Germanoi den mpikan me armata se panepistimia kai sxoleia!

άμα εσύ ξέρεις κάτι καλύτερα γιατί δε μας το τεκμυριώνεις;

Link to comment
Share on other sites

όπως μου είπαν ξέματα ότι μπαίνοντας το άρμα μάχης στο πολυτεχνείο καταπλάκωσε φοιτητές που πέθαναν (πράγμα που δεν ισχίει γιατί έχω μάρτηρα έναν παππού που ήταν παρόν,το βίντεο που δίχνουν όλα τα κανάλια και φαίνεται καθαρά το τι κάνει το άρμα και τα βιβλία που έχουν γραφτεί για την συγκεκριμένη εποχή ότι το άρμα μπήκε προσεχτηκά και σιγά σιγά και οι φοιτητές προλάβανε να φύγουνε)έτσι δεν ξέρω αν μου λένε ψέματα και για τους υπόλοιπους(και εννοείτε αν υπήρχαν υπόλοιποι,που είχαν εμπλακεί και πεθάνανε).

Μα γιατί να είναι ψεύτικη η επίσημη λίστα νεκρών; Για ποιό λόγο το πιστεύεις αυτό;

Και γιατί να εμπιστευτούμε τον κάθε τυχαίο παππού (no offence) και όχι τη λίστα;

Link to comment
Share on other sites

Ti na tekmiriwsw? Mpainei ena tanks mesa se ena panepistimio, me ekatontades paidia pisw apo tin porta ti nuxta, kai esu mou les oti mpike prosextika? Kai oti exeis tin egkuri marturia enos ...pappou oti den pe8ane kaneis? Kai perimeneis na apodeiksw oti i gi einai strogguli? Dustuxws den kserw kanena pappou, kserw ti lene oi pantes kai ti eida stin tileorasi. Pantws kali idea auti, otan kapoios den sumfwnei me emas na eisbaloume me ena ...tanks "prosektika" :)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ακούσει παρόμοιες εκδοχές. Κανένας νεκρός και ορισμένοι άγνωστοι μέσα που κατεύθυναν αφελείς φοιτητές. Το θέμα όμως είναι ότι κανείς μας δεν ήταν τότε εκεί και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει κάτι ή να πει με σιγουριά τι έγινε. Το τι πιστεύω εγώ είναι άλλο θέμα. Ναι θεωρώ πως δεν είναι όλα τόσο ωραία και ηρωικά όπως μας τα παρουσιάζουν κάθε χρόνο (η κακιά χούντα, οι καλοί επαναστάτες φοιτητές)Απλά όταν δεν έχεις αποδείξεις για έναν τέτοιο ισχυρισμό δεν μπορεί να γίνει σωστή συζήτηση, ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του επειδή το άκουσε από το στρατιωτικό παππού του ή από το φοιτητή πατέρα του ή επειδή του τα λένε κάθε χρόνο στο σχολείο και στη τηλεόραση, με αποτέλεσμα να έχουμε άλλο ένα πατατοthread. :O
Link to comment
Share on other sites

άμα εσύ ξέρεις κάτι καλύτερα γιατί δε μας το τεκμυριώνεις;

 

Θέλεις τεκμηρίωση Νικήτα που νομίζεις στα 20 πως τα ξέρεις όλα; Εσύ που είσαι και του διαβάσματος, κάνε λίγη υπομονή να ανεβάσω τα στοιχεία που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.....

ΔΕΝ υπήρξε ΕΣΑ,ΔΕΝ υπήρξε Μακρόνησος,ΔΕΝ υπήρξε στρατιωτικό πραξικόπημα και χούντα Συνταγματαρχών,ΔΕΝ υπήρξε 17/11/73

 

εμπρός να γράψουμε ξανά ιστορία....:confused: :confused: :confused:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...