PDA

View Full Version : Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

PeiRaioThs
20 Ιαν. 2004, 02:38
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (19 Ιαν. 2004 , 16:41)

Με το λογαριασμό 1|2|3 για τους νέους, δίνουν την visa electron η οποία γίνεται δεκτή στο internet, σωστά; Είναι μόνο χρεωστική;
NAI

Ισχύει ακόμα το ότι αν έχεις χαμηλό υπόλοιπο στο λογαριασμό σου,
NAI

κάθε εξάμηνο κρατάνε κάποιο ποσό;
OXI

Τι αρχικό ποσό απαιτείται για το άνοιγμα του λογαριαμού;

0euro..ipoxreotika omos prepi na tous pas ton ari8mo tou AFM sou
Σε πόσες μέρες παίρνω την κάρτα στα χέρια μου;
se 7meres pano kato..ite meso ELTA ite meso trapezis.(sinisto na tin paris apo tin trapeza.. pio grigori diadikasia.)

beton
20 Ιαν. 2004, 15:59
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (20 Ιαν. 2004 , 02:38)

se 7meres pano kato..ite meso ELTA ite meso trapezis.(sinisto na tin paris apo tin trapeza.. pio grigori diadikasia.)

Έκανα αίτηση για την κάρτα αλλά δε μου είπαν τίποτα για να επιλέξω μεταξύ ΕΛΤΑ ή τράπεζας. Συνεπώς θα έρθει με τα ΕΛΤΑ, ε; Δεν είχα διαβάσει το post σου πριν πάω και έτσι δεν ήξερα ότι μπορώ να την πάρω και από την τράπεζα για να τους το ζητήσω.

jojo
20 Ιαν. 2004, 16:28
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (20 Ιαν. 2004 , 02:38)

Τι αρχικό ποσό απαιτείται για το άνοιγμα του λογαριαμού;

0euro..ipoxreotika omos prepi na tous pas ton ari8mo tou AFM sou

εγω δεν τους εδωσα αφμ΄:-) :cool:

CptBill
20 Ιαν. 2004, 19:40
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (13 Ιαν. 2004 , 11:24)

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

Btw, Πειραιωτη, θα σου βαλουν και 10ευρω δωρακι καποια στιγμη στον λογαριασμο σου alpha1-2-3. episis rikse mia matia sto www.alpha1-2-3.gr.

enJoy!
ενΖωη!

Δεν χρεωνόσουν επειδή επειδή χρέωναν τους παραλήπτες :p

H alpha δεν χρεώνει για μεταφορές σε άλλες τράπεζες αλλα όπως αναφέρει στη σελίδα της υπάρχει το ενδεχόμενο να χρεωθεί η τράπεζα του δικαιούχου. Παράδειγμα αποτελεί μια μεταφορά των €50 που έκανα απο την alpha στην eurobank και μετά απο καθυστέρηση περίπου 10 ημερών είδα μια χρέωση €2 στην eurobank με αιτιολογία diastransfer.

Τουλάχιστον στη περίπτωση του αντίστροφου (απο Eurobank σε Alpha) το e-banking της eurobank σε ρωτάει εαν θέλεις να χρεωθείς εσύ ή ο παραλήπτης τα "έξοδα της παραλήπτριας τράπεζας".

Και τέλος απο ότι με ενημέρωσαν κατα λέξη "τα €2 αφορούν τη νέα τιμολογιακή πολιτική των τραπεζών σχετικά με τη χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων. Η νέα αυτή τιμολογιακή πολιτική ακολουθείται από όλες τις τράπεζες της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. "

CptBill
20 Ιαν. 2004, 19:59
deleted

Βασίλης
20 Ιαν. 2004, 22:17
Ποτε αλλαξε η Eurobank το να μην χρεωνει πληρωμες αλλων καρτων απο το site της;Γιατι ειμαι 99% σιγουρος οτι παλια τις χρεωνε..

KCB
25 Ιαν. 2004, 14:28
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (20 Ιαν. 2004 , 19:40)

Δεν χρεωνόσουν επειδή επειδή χρέωναν τους παραλήπτες :p

H alpha δεν χρεώνει για μεταφορές σε άλλες τράπεζες αλλα όπως αναφέρει στη σελίδα της υπάρχει το ενδεχόμενο να χρεωθεί η τράπεζα του δικαιούχου. Παράδειγμα αποτελεί μια μεταφορά των €50 που έκανα απο την alpha στην eurobank και μετά απο καθυστέρηση περίπου 10 ημερών είδα μια χρέωση €2 στην eurobank με αιτιολογία diastransfer.

Τουλάχιστον στη περίπτωση του αντίστροφου (απο Eurobank σε Alpha) το e-banking της eurobank σε ρωτάει εαν θέλεις να χρεωθείς εσύ ή ο παραλήπτης τα "έξοδα της παραλήπτριας τράπεζας".

Και τέλος απο ότι με ενημέρωσαν κατα λέξη "τα €2 αφορούν τη νέα τιμολογιακή πολιτική των τραπεζών σχετικά με τη χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων. Η νέα αυτή τιμολογιακή πολιτική ακολουθείται από όλες τις τράπεζες της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. "

Τώρα τελευταία το παρατήρησα κι εγώ αυτό με τα 2 ευρώ από Alpha σε Eurobank :mad: Για μεταφορά από Alpha σε Εμπορική πάντως δεν χρεώνει τίποτα (ακόμη).

fabo114
25 Ιαν. 2004, 17:09
Τελικα ξεκαθαριστηκε το πραγμα με την Ελεκτρον στο 1-2-3...εχει κανονικα τον αριθμο μου ειπαν απο την Αλφα οταν τους ειχα παρει τηλ....θα παω να την βγαλω (για εφηβους) και λενε δωρο μια ατζεντα (οταν ειχα παει δεν ειχαν :p )....οσο για τα 10€, τα βαζουν στο 1προγραμμα αλλα ειναι δεσμευμενα....δεν τα παιρνεις (μονο μετα απο 6 μηνες μου ειπαν :p )

Μου ειχανε πει οτι κανει γυρω στις 20 εργασιμες να εκδοθει η Ελεκτρον για 1-2-3 αλλα απ'οτι βλεπω την στελνουν πολυ πιο γρηγορα..... :) .....για το web banking θελω ξεχωριστη ενεργοποιηση και πρεπει να την ζητησω κατα την εκδοση,ετσι???

Τελικα οι αριθμοι πισω απο την καρτα 7 πρεπει να ηταν..... :o

jojo
25 Ιαν. 2004, 19:56
θελει ξεχωριστη αιτηση, την κανεις συγχρονως με την αιτηση σου για 1-2-3 electron
σου δινουν επιτοπου log-in name και μετα απο 3 μερες σου ερχεται το password με
συστημενη επιστολη στο σπιτι.
Η καρτουλα σου ερχεται 10 μερες μετα! (ενω το ΡΙΝ το εχεις παρει ηδη απο
την τραπεζα οταν κανεις αιτηση)
με αλλα λογια πας ΜΙΑ φορα στη τραπεζα για 2 αιτησεις και περιμενεις
τα αλλα 2 (1.web-mobile banking password 2.electron visa) στο σπιτι ;)

supernet
26 Ιαν. 2004, 10:19
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fabo114 (25 Ιαν. 2004 , 17:09)

Τελικα οι αριθμοι πισω απο την καρτα 7 πρεπει να ηταν..... :o

Ναι 7.

4ψήφιος + 3ψήφιος. Ο CVV είναι ο 3ψήφιος.

beton
29 Ιαν. 2004, 15:40
Για να τα δούμε λίγο συγκεντρωτικά όποιος ξέρει ας απαντήσει:
Μέσω web banking γίνονται δωρεάν:
1. Μεταφορά από λογαριασμό alpha σε άλλη τράπεζα;
2.Πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ, Forthnet κτλ;

supernet
29 Ιαν. 2004, 15:55
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (29 Ιαν. 2004 , 15:40)

1. NAI NAI NAI NAI :)

2. NAI (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Forthnet, Telepassport, Lannet, Multichoice, Tέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΕΥΔΑΠ, VODAFONE, MOBITEL, Diners κλπ κλπ κλπ).

ΟΚ?

engineer
29 Ιαν. 2004, 16:18
exw anoixh logariasmo se ethnikh(mhn me parete me ths petres) se 6 meres erxete h karta me ELTA.anigw to fakelw kai vlepw maestro den thn gnwriza katholou lew ok ekei tha kollisoume. pigenw se ena katastima den thn dexonte, se 2 to idio, ta pira agria kanw etish gia xrewstikh electron se 3 meres erxete me ACS anoigw to fakelw kai diavazw oti exw pistotiko orio 1500 euro. :wacko:
pernw thl sto katastima kai h xazh sto thl mou leei oti h karta mou einai xrewstikh :blink: .

ginete re pedia xrewstikh me pistwtiko orio :confused: ?

kirimis
29 Ιαν. 2004, 16:37
Να ριξω και γω την ερωτηση μου να ξεκαθαρισω ενα πραγμα!

Η Visa Electron που δινει η Alpha Bank με το ανοιγμα ενος λογαριασμου, περα απο τις κλασσικες αγορες απο μαγαζια και e-shops, μπορει να κανει πχ αγορες απο Πλαισιο με ατοκες δοσεις?

Εαν οχι, τοτε ποια (electron) μπορει να το κανει αυτο?

Thanx in advance :)

PS: Διαβασα και κανα 10αρια σελιδες προς τα πισω, αλλα δεν φανηκε να απαντωται καπου τα ερωτηματα μου...

mythos_bt
29 Ιαν. 2004, 16:50
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος engineer (29 Ιαν. 2004 , 16:18)

exw anoixh logariasmo se ethnikh(mhn me parete me ths petres) se 6 meres erxete h karta me ELTA.anigw to fakelw kai vlepw maestro den thn gnwriza katholou lew ok ekei tha kollisoume. pigenw se ena katastima den thn dexonte, se 2 to idio, ta pira agria kanw etish gia xrewstikh electron se 3 meres erxete me ACS anoigw to fakelw kai diavazw oti exw pistotiko orio 1500 euro. :wacko:
pernw thl sto katastima kai h xazh sto thl mou leei oti h karta mou einai xrewstikh :blink: .

Η εθνικη τραπεζα δεν εκδιδει χρεωστικη electron visa, μονο πιστωτικη.

supernet
29 Ιαν. 2004, 18:40

OXI. Mε πιστωτικό όριο είναι μόνο οι πιστωτικές. :)

supernet
29 Ιαν. 2004, 18:44
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kirimis (29 Ιαν. 2004 , 16:37)

Η Visa Electron που δινει η Alpha Bank με το ανοιγμα ενος λογαριασμου, περα απο τις κλασσικες αγορες απο μαγαζια και e-shops, μπορει να κανει πχ αγορες απο Πλαισιο με ατοκες δοσεις?

Εαν οχι, τοτε ποια (electron) μπορει να το κανει αυτο?

Το ίδιο κριβώς ρώτησα και γω, πριν λίγες μέρες. Δυστυχώς η απάντηση είναι: ΟΧΙ :cry: Δεν υπολογίζουν τις χρεωστικές, σε προγράμματα άτοκων δόσεων.

Όμως, σε πάγιες μηνιαίες χρεώσεις, μπορεί να γίνει δεκτή. Πχ... πληρωμή λογαριασμού κινητής τηλεφωνίας - κάθε μήνα.

beton
29 Ιαν. 2004, 22:57
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιαν. 2004 , 15:55)

1. NAI NAI NAI NAI :)

2. NAI (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Forthnet, Telepassport, Lannet, Multichoice, Tέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΕΥΔΑΠ, VODAFONE, MOBITEL, Diners κλπ κλπ κλπ).

ΟΚ?

Υπάρχει κόστος (προμήθεια) για τα παραπάνω;

CptBill
29 Ιαν. 2004, 23:20
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (29 Ιαν. 2004 , 15:40)

1. Εσυ δεν χρεώνεσαι, χρεώνεται ο παραλήπτης όμως.

supernet
30 Ιαν. 2004, 08:35
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (29 Ιαν. 2004 , 23:20)

1. Εσυ δεν χρεώνεσαι, χρεώνεται ο παραλήπτης όμως.

Και πάλι αναλόγως την τράπεζα του παραλήπτη.

fabo114
31 Ιαν. 2004, 20:39
Θενξ παιδια για τις περαιτερω πληροφοριες.......τωρα μενει να παω στην τραπεζα... :D

KCB
3 Φεβ. 2004, 22:17
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιαν. 2004 , 18:40)

Νομίζω ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί όριο των χρεωστικών το ημερήσιο όριο αναλήψεων...

supernet
3 Φεβ. 2004, 23:26
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 3 Φεβ. 2004 , 22:17)

Νομίζω ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί όριο των χρεωστικών το ημερήσιο όριο αναλήψεων...

Για πιστωτικό όριο μίλησε - Όχι ημερήσιο όριο αναλήψεων.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

KCB
4 Φεβ. 2004, 11:04
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 3 Φεβ. 2004 , 23:26)

Για πιστωτικό όριο μίλησε - Όχι ημερήσιο όριο αναλήψεων.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

Σίγουρα άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)
Αφού ΔΕΝ είναι πιστωτική ΔΕΝ έχει πιστωτικό όριο. Ας το πούμε χρεωστικό όριο :) Η ουσία είναι να ξέρει ο φίλος που ρώτησε ότι δεν μπορεί να κάνει ό,τι αγορά θέλει, κάπου θα "βρει" και αυτό είναι το όριο αναλήψεων που στην Alpha τουλάχιστον το ορίζεις ο ίδιος όταν ανοίγεις λογαριασμό. Προσωπικά τις χρεωστικές δεν τις ακουμπάω, ακριβώς γιατί κάνουν επί τόπου ανάληψη... :worry: :worry:

a_s
4 Φεβ. 2004, 18:14
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 4 Φεβ. 2004 , 11:04)

Σίγουρα άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

Αφού ΔΕΝ είναι πιστωτική ΔΕΝ έχει πιστωτικό όριο. Ας το πούμε χρεωστικό όριο :)

Ημερήσιο όριο αγορών λέγεται :) Και μπορεί να έχεις διαφορετικό όριο αγορών, από το όριο αναλήψεως μετρητών..

Όλα αυτά βέβαια εφόσον υπάρχουν χρήματα μέσα στο λογαριασμό!

(γι'αυτό και δεν μπορεί να δώσει έγκριση το μηχάνημα για άτοκες δόσεις σε μια χρεωστική) ;) (επειδή δεν υπάρχει και η εγγύηση -επισης- ότι θα μείνει ανοιχτός ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη η κάρτα ;) )

supernet
4 Φεβ. 2004, 20:52
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 4 Φεβ. 2004 , 11:04)

Η ουσία είναι να ξέρει ο φίλος που ρώτησε ότι δεν μπορεί να κάνει ό,τι αγορά θέλει, κάπου θα "βρει" και αυτό είναι το όριο αναλήψεων που στην Alpha τουλάχιστον το ορίζεις ο ίδιος όταν ανοίγεις λογαριασμό.

Δεν συνδέετε άμεσα το ημερήσιο όριο ΑΝΑΛΗΨΗΣ με το όριο αγορών. Όπως είπε και ο a_s, AΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Προσωπικά τις χρεωστικές δεν τις ακουμπάω, ακριβώς γιατί κάνουν επί τόπου ανάληψη...

Ενώ το να χρεώνει κάποιος την πιστωτική του, είναι ότι το καλύτερο. Έτσι? :whistle: :wacko:

Γι αυτό και οι περισσότεροι Έλληνες, έχουν 2-3 φουσκωμένες κάρτες... και τους τόκους να τους κυνηγούν κάθε μήνα. :alien:

t300
5 Φεβ. 2004, 23:22
Τι είναι οι "προβλέψεις" που αναφέρει στο site του web bankinkg της Alpha;

KCB
5 Φεβ. 2004, 23:33
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 4 Φεβ. 2004 , 20:52)

Δεν συνδέετε άμεσα το ημερήσιο όριο ΑΝΑΛΗΨΗΣ με το όριο αγορών. Όπως είπε και ο a_s, AΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Αρκεί να υπάρχουν τα χρήματα; Επιτρέπει δηλαδή η χρεωστική να δώσεις για μία αγορά ΟΣΑ χρήματα έχει ο λογαριασμός σου;1-2-3000 ευρώ;
ΟΚ.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 4 Φεβ. 2004 , 20:52)
Ενώ το να χρεώνει κάποιος την πιστωτική του, είναι ότι το καλύτερο. Έτσι? :whistle: :wacko:

Γι αυτό και οι περισσότεροι Έλληνες, έχουν 2-3 φουσκωμένες κάρτες... και τους τόκους να τους κυνηγούν κάθε μήνα. :alien:

Αυτή τη συζήτηση για το ποιοί έχουν φουσκωμένες πιστωτικές και τόκους να τους κυνηγάνε την έχουμε κάνει σε 2-3 (τουλάχιστον) thread. :cry: :p Οι τόκοι κυνηγούν όσους δεν μπορούν να κουμαντάρουν το πορτοφόλι τους, το μυαλό τους, τις ανάγκες τους και γενικά νομίζουν ότι η πιστωτική τους χαρίζει λεφτά. Προσωπικά έχω εδώ και 4 χρόνια πιστωτική και δεν έχω πληρώσει ούτε ευρω-ΣΕΝΤ τόκο ούτε έχω ποτέ υπόλοιπο να "φουσκώνει" την πιστωτική. Αμα δεν ξέρει ο άλλος να διαχειριστεί το εισόδημά του οι πιστωτικές του φταίνε;
Για μένα η σοβαρή διαφορά χρεωστικών-πιστωτικών είναι σε περίπτωση κλοπής-απάτης. Θύμα απάτης μπορεί να πέσεις και με πιστωτική και με χρεωστική. Απλά με την πιστωτική θα έχεις τη δυνατότητα να αμφισβητήσεις τη χρέωση ΠΡΙΝ πληρώσεις και με μεγάλη πιθανότητα να δικαιωθείς. Με την χρεωστική σου τσιμπάνε τα λεφτά και μετά τρέχεις. Διαλέγει και παίρνει ο καθένας. :D

Silmur
6 Φεβ. 2004, 23:09
Paidia hreiazomai ta fota sas. Thelo na wgalo pistotiki gia online agores. EIMAI ENTELOS ASHETOS me to thema . Borei kaapios na mou proteinei ti karta na wgalo kai apo pou? Episis poso tha hreonomai ton mina kai an hreiazetai na eho trapeziko logariasmo i kati tetoio...efharisto prokatawolika.

supernet
7 Φεβ. 2004, 00:24
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Silmur ( 6 Φεβ. 2004 , 23:09)

Paidia hreiazomai ta fota sas. Thelo na wgalo pistotiki gia online agores. EIMAI ENTELOS ASHETOS me to thema . Borei kaapios na mou proteinei ti karta na wgalo kai apo pou? Episis poso tha hreonomai ton mina kai an hreiazetai na eho trapeziko logariasmo i kati tetoio...efharisto prokatawolika.

Αν διαβάσεις τα posts, σ'αυτό το thread... θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. :)

Silmur
7 Φεβ. 2004, 10:33
Nomizo pos tha paro mia gift card mias kai den thelo na bleko me logariasmous. Kserei kanenas an ektos apo to poso pou dineis otan agorazeis tin karta gia paradeigma pou mia karta ton 50 tin agorazei 57 an ektos apo ayto plironeis kai promitheia?

pgia
11 Φεβ. 2004, 11:05
Σκέφτομαι να βγάλω μία πιστωτική κάρτα και είμαι μεταξύ των Eurobank Visa, Eurobank Mastercard και Euroline.
Θέλω κάποια της eurobank για να παρακολουθώ όλες της κινήσεις μέσα από το e-banking.
Επειδή ξέρω λίγα πράγματα για πιστωτικές κάρτες θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω κάποια.
Η βασική μου απορία είναι για τον αν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την Euroline σε όλες τις επιχειρήσεις για αγορά με άτοκες δόσεις σε σχέση με τις Visa & Mastercard.
Η Euroline είδα ότι είναι χωρίς συνδρομή έχει ελάχιστη μηνιαία καταβολή 2,5%, σε σχέση με τις άλλες δύο που έχουν συνδρομή 29,35euro για 6 μήνες δωρεάν. Τι σημαίνει ελάχιστη μηνιαία καταβολή;; Η συνδρομή είναι μηνιαία ή ετήσια;;
Γενικά τι πρέπει να προσέξω πριν επιλέξω κάποια;;;

Ευχαριστώ.

mythos_bt
11 Φεβ. 2004, 11:16
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pgia (11 Φεβ. 2004 , 11:05)

Η Euroline είδα ότι είναι χωρίς συνδρομή έχει ελάχιστη μηνιαία καταβολή 2,5%, σε σχέση με τις άλλες δύο που έχουν συνδρομή 29,35euro για 6 μήνες δωρεάν. Τι σημαίνει ελάχιστη μηνιαία καταβολή;; Η συνδρομή είναι μηνιαία ή ετήσια;;

Ευχαριστώ.

2,5% ελαχιστη μηνιαια καταβολη σημαινει οτι η δοση που θα πληρωνεις καθε μηνα μπορει να ειναι απο το 2,5% εως το 100% του οφειλομενου ποσου.Η συνδρομη ειναι ετησια.Αν σκοπευεις να πληρωνεις με δοσεις (εντοκες) θα σου προτεινα να προσεξεις γιατι η eurobank εχει αρκετα υψηλα επιτοκια.Στην παρακατω διευθυνση μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες για τα επιτοκια καρτων των διαφορων τραπεζων.

_http://www.credit.gr/

supernet
11 Φεβ. 2004, 11:57
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pgia (11 Φεβ. 2004 , 11:05)

Η βασική μου απορία είναι για τον αν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την Euroline σε όλες τις επιχειρήσεις για αγορά με άτοκες δόσεις σε σχέση με τις Visa & Mastercard.

Δεν θα χαρακτήριζα την Euroline, ως 100% πιστωτική κάρτα :o Γιατί το λέω?

Αναφέρει η eurobank για την euroline: € 3.000,00 μετρητά όπου και όποτε τα θελήσετε.

Ουσιαστικά είναι ένα δάνειο 3000 ευρώ σε μια κάρτα. Τώρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση... Αν έχεις "φάει" και τα 3000 Ευρώ, θα καλείσε κάθε μήνα να καταβάλεις το 2,5% των εκάστοτε χρημάτων που οφείλεις (υπόλοιπο) στην τράπεζα/κάρτα.

ΠΡΟΣΕΞΕ, ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ:

Αναλήψεις μετρητών από όλα τα ΑΤΜ της Eurobank στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό από όλα τα ΑΤΜ με το σήμα Maestro . Δεν λέει "...με το σήμα VISA", οπότε να το έχεις υπ'όψην σου. ;)

Αγορές με άτοκες δόσεις σε 50.000 συνεργαζόμενες με την EFG Eurobank Ergasias επιχειρήσεις. Μόνο μ'αυτές................ και μόνο συνεργαζόμενες με την EFG !?!?!?! :o

Ενώ για την VISA της, αναφέρει:

- Διεθνή αποδοχή σε 15.000.000 επιχειρήσεις

- Αναλήψεις μετρητών από όλα τα ATM των τραπεζών με το σήμα Visa στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τώρα για επιτόκια κλπ κλπ, δεν το σχολιάζω. Εκεί πρέπει να δεις τι συμφέρει την τσέπη σου. Και όχι, το αν μπορείς να ελέγχεις μέσω web banking την ίδια την κάρτα ;) :) ;) :)

t300
11 Φεβ. 2004, 23:40
Μιας και η ερώτησή μου είναι παρεμφερής, είπα να την κάνω εδώ.
Λοιπόν: έχω πχ χρεωμένη την visa μου με 50 ευρώ και από λάθος πληρώνω 60 ευρώ. Τα 10 ως τι φαίνονται στο λογαριασμό μου; Σαν αρνητικό υπόλοιπο;

csk4023
11 Φεβ. 2004, 23:58
Yes... και "βοηθούν" την εξόφληση του επόμενου λογαριασμού...

supernet
12 Φεβ. 2004, 00:28
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (11 Φεβ. 2004 , 23:58)

Yes... και "βοηθούν" την εξόφληση του επόμενου λογαριασμού...

Tι Yes??? :wacko: Δεν φαίνεται αρνητικό υπόλοιπο.

Ως πιστωτικό υπόλοιπο λογίζεται και βοηθάει αυτό που λες. ;)

csk4023
12 Φεβ. 2004, 01:02
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (12 Φεβ. 2004 , 00:28)
Tι Yes??? :wacko: Δεν φαίνεται αρνητικό υπόλοιπο.

Ως πιστωτικό υπόλοιπο λογίζεται και βοηθάει αυτό που λες. ;)

Στη Eurobank έτσι το εμφανίζει... Αυτήν ξέρω (αυτήν εμπιστεύομαι) :)
Έχω π.χ. μπροστά μου έναν τέτοιο λογαριασμό.
Προηγουμ. υπόλοιπο: 5
Αγορές / Χρεώσεις: 3
Πληρωμές/Πιστώσεις: 20
Νέο υπόλοιπο: -12

Αυτό.. Εκτός αν το εννοείς αλλιώς...

supernet
12 Φεβ. 2004, 02:03
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (12 Φεβ. 2004 , 01:02)

Στη Eurobank έτσι το εμφανίζει... Αυτήν ξέρω (αυτήν εμπιστεύομαι) :)
Έχω π.χ. μπροστά μου έναν τέτοιο λογαριασμό.
Προηγουμ. υπόλοιπο: 5
Αγορές / Χρεώσεις: 3
Πληρωμές/Πιστώσεις: 20
Νέο υπόλοιπο: -12

Αυτό.. Εκτός αν το εννοείς αλλιώς...

Aαααααα! Ίσως το ενοούν (πχ) -12 για την Τράπεζα. Γιατί, για τον πελάτη ουσιαστικά είναι +12.

csk4023
12 Φεβ. 2004, 16:56
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (12 Φεβ. 2004 , 02:03)
Aαααααα! Ίσως το ενοούν (πχ) -12 για την Τράπεζα. Γιατί, για τον πελάτη ουσιαστικά είναι +12.

Ναι... Σ'αυτή τη θέση του λογαριασμού καταγράφεται το ποσόν που οφείλει ο πελάτης στην Τράπεζα 15€, 25€, ή -12€ (στο αρνητικό πρόσημο "χρωστάει" η Τράπεζα στον πελάτη). Anyway... Οι λογαριασμοί έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους... Μην αναλωθούμε σ'αυτές... :)

PeiRaioThs
12 Φεβ. 2004, 22:20
kalispera.
erotisi...apla 8elo na ksero na do pos litourgoun i pistotikes kai an ine asfales.

peste oti exo mia pistotiki..tin xaso kai enas kani apo to net mia agora.. i trapeza mpori na ton bri??

(na 8eorisoume oti autos mpeni me alou sindesi..opote i ip den antiprosopeuito atomo auto.)

chekenout
12 Φεβ. 2004, 22:38
Den exei shmasia me poioy th syndesi mpainei, ta stoixeia ta briskoun apo th grammh tou thlefwnou. Ta dinei dhladh o ISP. Leei "h agora egine me thn tade sindesi apo to tade tilefwno".
To zitima einai an o allos tha to kinigisei. An o kleftis agorasei ws 200 eyrw den aksizei na to kynigiseis, oi dikigoroi tha sou fane pio polla... An htan aplhstos, as prosexe!

PeiRaioThs
12 Φεβ. 2004, 22:43
kai ksana kano erotisis..

1) pes oti o kleftis pai se net cofe..pos 8a ton broyn??

2) pes oti to tin kani apo to spiti toy..ala to tel toy einai aporito..pos 8a kseri o isp to tel?

thaner
13 Φεβ. 2004, 00:04
katarhin eheis to dikaiwma na arnhtheis na pliroseis mia agora entos kapoiou hronikou diasthmatos an mporeis na apodeikseis oti den tin ekanes esi. ennoeitai oti kathe logariasmo ton elegxeis leptomerws, kai otan kaneis agoras kratas tis apodeiksei toulahisto mehri na bebaiwtheis oti ola einai ok. bebaia ayto den se glitonei apo tin fasaria, alla telos pantwn den eisai teleiws ermaio twn trapezwn se periptwsi megalou posou. an hrisimopoiisei tin karta se katstima katigoreis ton katasthmatarxh pou den elegxe tin taytothta. sto net, o monos logos na tin hrisimopoiisei einai gia na sou kanei kako esena kai oxi gia na kerdisei kati aytos, afou opoiadipote agora proiontos apaitei kai mia dieythinsi paradosis, kai opoiadipote yphresia einai traceable an xreiastei. (epifylassomai ligo me ta tsontosite pou den ksero kata poso synergazontai). parolayta ennoeite oti elegxeis sihna pikna tin karta sou (opws kai to portofoli sou, to kinhto kai ena swro alla pragmata, opote den einai poli xtra mpelas) kai akoma kai an den eisai sigouros an stin piran tin karta i apla tin ksehases spiti min distaseis pote na tin akyrwseis, einai 24wrh yphresia ypoxrewtika kai den hrewnetai apolytws tipota pera apo to tilefwno, kai etsi eheis to kefali sou hsyxo.
epishs kathe xrono as poume allaze karta etsi akoma kai an sou ypoklepsoun kapou ton arithmo, meta apo ligo kairo na mhn isxyei.

apo ekei kai pera, den einai asfalhs h karta, opws den einai asfales kai to portofoli sou stin kwlotsepi.

PeiRaioThs
13 Φεβ. 2004, 00:08
xmm me katatopises file mou. omos pes oti autos ekane agora apo ellada..se ena kanoniko site "opoiadipote yphresia einai traceable "
o proviter 8a ine se 8esi na mou pi i sindesi auti (asxeta an ine klemeni) apo pio tel mpike? (asxeta an exi apokripsi) ? ?

t300
13 Φεβ. 2004, 02:14
ΟΚ!Σας ευχαριστώ! Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε χάνω τα χρήματα!

eLeKtriK EyE
13 Φεβ. 2004, 02:30
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (13 Φεβ. 2004 , 00:08)
o proviter 8a ine se 8esi na mou pi i sindesi auti (asxeta an ine klemeni) apo pio tel mpike? (asxeta an exi apokripsi) ? ?

Αν δεν έχει απόκρυψη είναι 100% σίγουρο ότι τον βρίσκουνε. Αν έχει απόκρυψη νομίζω ότι και πάλι τον βρίσκουν αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

supernet
13 Φεβ. 2004, 10:11
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (13 Φεβ. 2004 , 02:30)

Αν δεν έχει απόκρυψη είναι 100% σίγουρο ότι τον βρίσκουνε. Αν έχει απόκρυψη νομίζω ότι και πάλι τον βρίσκουν αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Με απόκρυψη ή όχι, όλα βρίσκονται. Συνδυασμός των Logs του ISP, του username, της ώρας κλπ κλπ κλπ. Εξάλλου δεν γραφόμαστε σε κάποιον ISP ανώνυμα. ;)

Μην αρχίσουμε τώρα, περί των καρτών σύνδεσης στο internet κλπ κλπ. Μη μπένουμε σε λεπτομέρειες και μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας. Απλά να ξέρουμε, ότι η κατοχή και η χρήση πιστωτικής κάρτας, ελοχεύει πάντα τέτοιους κινδύνους.

Και όπως είπε και ο thaner πιο πάνω.... "kai akoma kai an den eisai sigouros an stin piran tin karta i apla tin ksehases spiti min distaseis pote na tin akyrwseis"

geokaza
18 Φεβ. 2004, 22:04
Ειδα οτι η πιστωτικη καρτα του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου (Τ.Τ. VISA CLASSIC) εχει επιτοκιο 9% ενω των αλλων κυμαινεται γυρω στο 14%. Εχει κανεις αυτη την καρτα; Ειναι δεκτη σε καταστηματα για ατοκες η μη δοσεις;

katrin2323
19 Φεβ. 2004, 10:28
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza (18 Φεβ. 2004 , 22:04)

Ειδα οτι η πιστωτικη καρτα του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου (Τ.Τ. VISA CLASSIC) εχει επιτοκιο 9% ενω των αλλων κυμαινεται γυρω στο 14%. Εχει κανεις αυτη την καρτα; Ειναι δεκτη σε καταστηματα για ατοκες η μη δοσεις;

Καλημέρα,

έχω αυτή την κάρτα και φυσικά είναι δεκτή όπου δέχονται Visa Cards. Την πληρώνεις σε ταχυδρομεία και στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και κάτι που μπορεί κάποιος να βρει ενδιαφέρον είναι πως μέχρι στιγμής, αρκετά από τα σημεία πληρωμής μένουν ανοιχτά έως 7 ή 8 το βράδυ...
Χωρίς πρόβλημα την χρησιμοποίησα και σε ταξίδι στο εξωτερικό αλλά και για online αγορές (amazon και sportsbooks) οπότε...

hope this helps
K.

harryal
19 Φεβ. 2004, 21:43
Ενδιαφέρον θέμα συζήτησης.. Μόλις το ανακάλυψα... Ασχολούμαι με τις κάρτες ως καταναλωτής... και ψάχνω να βρω καμμιά κάρτα visa που να την δίνει η τράπεζα δωρεάν εφ'όρου ζωής...

Άν έχει κανένας κάτι υπόψη ας μου πει... Ευχαριστώ!

KCB
23 Φεβ. 2004, 19:45
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katrin2323 (19 Φεβ. 2004 , 10:28)

Καλημέρα,

έχω αυτή την κάρτα και φυσικά είναι δεκτή όπου δέχονται Visa Cards. Την πληρώνεις σε ταχυδρομεία και στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και κάτι που μπορεί κάποιος να βρει ενδιαφέρον είναι πως μέχρι στιγμής, αρκετά από τα σημεία πληρωμής μένουν ανοιχτά έως 7 ή 8 το βράδυ...
Χωρίς πρόβλημα την χρησιμοποίησα και σε ταξίδι στο εξωτερικό αλλά και για online αγορές (amazon και sportsbooks) οπότε...

hope this helps
K.

Τι πιστωτικό όριο έχει;

geokaza
24 Φεβ. 2004, 14:58
Εξαρταται απο το δηλωθεν εισοδημα σου.

kokalo
24 Φεβ. 2004, 15:21
Όπως πάντα άλλωστε...

csk4023
24 Φεβ. 2004, 16:54
Το δηλωθέν εισόδημα μάλλον είναι ένας παράγοντας που συνεκτιμά η Τράπεζα για να καθορίσει το πιστωτικό όριο. Δεν το καθορίζει απόλυτα. Εγώ για παράδειγμα έχω σχεδόν το ίδιο εισόδημα εδώ και 4 χρόνια και ξεκίνησα με μία κάρτα και ένα χαμηλό όριο x. Παρ'ότι κάνω πάρα πολύ μικρή κίνηση στην κάρτα, σιγά σιγά μου αναβάθμισαν την κάρτα (προφανώς λόγω των εμπρόθεσμων πληρωμών), μου έκαναν το όριο 2x και μου έδωσαν άλλη μία με όριο επίσης 2x. Όλα αυτά χωρίς να τα ζητήσω... Και παρά το γεγονός ότι όταν τους είχα παρουσιάσει αυτό το εισόδημα, με το ζόρι μου έδωσαν την αρχική Electron με το χαμηλό όριο...

kokalo
25 Φεβ. 2004, 10:33
Ευτυχώς, το να είσαι συνεπής στις πληρωμές, εκτιμάται ακόμη από κάποιους...

chris79
15 Μάρ. 2004, 18:37
Propliromeni pistotiki karta Attica Gift Card Visa. Apo 50 eos 3000 euro.

Βασίλης
16 Μάρ. 2004, 18:24
Συμφωνω οτι το να εισαι σωστος στις πληρωμες εκτιμαται απο την τραπεζα.Αλλα το οτι ανεβαζουν το πιστωτικο οριο(χωρις να το εχουμε ζητησει κιολας),δεν εχει να κανει με αυτο καθαυτο το γεγονος.Στις περισσοτερες περιπτωσεις κερδισμενη βγαινει η τραπεζα μιας και ξεροντας οτι εχουμε μεγαλυτερο οριο "ανοιγομαστε" πιο ευκολα στις αγορες μας.Θελω να πω η τραπεζα το κανει για ιδιον οφελος και οχι γιατι μας συμπαθησε ή για να μας επιβραβευσει για το οτιδηποτε.

aggelopas
1 Απρ. 2004, 20:41
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=527909&lngDtrID=244

brebosgeo
1 Απρ. 2004, 20:54
kala afta me tis kartes alla etyxe se kanenan na tou xei ginei xrewsh xwris na exei pathsei sto sigekrimeno magazi?
rwthste kai mena pou ena mhna prospathousa na apodeiksw oti den eimai elephantas kai na mai kai stis usa.meta apo 45 meres akirwsan ti sinallagh alla xalasa tsampa lefta sta thlefwna.
etyxe se allon?

csk4023
1 Απρ. 2004, 22:28

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιαν. 2004 , 18:40)

Σήμερα μου έστειλαν από την Τράπεζα Κύπρου (χωρίς να τη ζητήσω) την Connect Card. Είναι Visa Electron, χρεωστική απ'ότι βλέπω... Η συνοδευτική επιστολή λέει...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/csk4023/16706/238215/0/ConnectCard3.jpg
Υπάρχει λοιπόν για λόγους ασφαλείας(?) κάποιο όριο στις αγορές...

brebosgeo
1 Απρ. 2004, 23:21
e nai de mporeis na pas na shkwseis osa thes akoma kai an exeis muria giati poli aplo mporei kapoios na thn parei kai na kanei aftos analipsi gia sena . apo afto theloun n a se glitwsoun

lewton
1 Απρ. 2004, 23:32
Τι ακριβώς είναι η χρεωστική κάρτα;

csk4023
1 Απρ. 2004, 23:47
Η χρεωστική κάρτα είναι κάτι μεταξύ... πιστωτικής κάρτας και μετρητών. Είναι δηλαδή "πλαστικό χρήμα" που όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο όταν στην κατοχή σου (συγκεκριμένα στον τραπεζικό σου λογαριασμό) υπάρχουν τα μετρητά που χρειάζεσαι. Κι αυτό γιατί όταν τη χρησιμοποιείς, τα χρήματα που ξοδεύεις δεν τα δίνει η Τράπεζα στην επιχείρηση που δέχεται την κάρτα σου (όπως γίνεται με την πιστωτική) αλλά αφαιρούνται άμεσα απ'τον λογαριασμό σου.

brebosgeo
2 Απρ. 2004, 06:41
xrewstikes einai oi debit cards kai oi e visa kai xreiazontai pliktrologhsh tou pin sto pod(kati san computer opou bazeis to pin)

indigo
29 Απρ. 2004, 00:36
διαβάζω εδω και περίπου μισή ώρα το thread και τα έχω ψιλοχάσει ...

αυτό που ψάχνω τελικά είναι το εξής :

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τη Euroline Maestro κάρτα της Eurobank. Με την κάρτα αυτή έχω κάνει αγορές με δόσεις ( απο το Πλαίσιο άτοκς και το Συκάρη έντοκες ). Επίσης έχω κάνει ανάληψεις μετρητών κτλ κτλ ... όλα καλά και μαζί με το πολύ καλό web banking της Eurobank ακόμα καλύτερα....

το πρόβλημα μου - ερώτηση είναι :

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή (επαναλαμβάνω Eurobank Maestro Euroline ) για αγορές στο Internet. Ψάχνω εδώ και καιρό και δεν έχω βρεί κάτι σχετικό.

Κάτι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη κάρτα για να ανοίξω account στο PayPal ??

Κάπου διάβασα οτι η κάρτα αυτή λέει είναι Debit card και είναι άμεσα συνδεδεμένη με κάποιον τραπεζικό λογαριασμό σου και αν ο λογαριασμός δεν έχει χρήμα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την κάρτα και κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο όμως στην περίπτωση την δικιά μου δεν ισχύει. Πολλές φορές το υπόλοιπο του τραπεζικού λογαριασμού μου είναι 0 :D αλλά την κάρτα τη χρησιμοποιώ κανονικά. Τι παίζει με αυτό ??

Κάτι άλλο που συμβαίνει συχνά είναι σε καταστήματα που πληρώνω με την κάρτα μου ζητάνε να πληκτρολογήσω σε μηχανάκια το PIN της κάρτας. Δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί κάπου διάβασα οτι έτσι η κάρτα αυτή χρεώνει ΑΜΕΣΑ όλο το ποσό. Σε αυτές τις περιπτώσεις επισημαίνω στους υπαλλήλους οτι η κάρτα χρησιμοποιείται και ως πιστωτική ( όπως με έχουν διαβεβαιώσει απο την Eurobank) και τότε αλλάζουν τροπάριο και την χρεώνουν κανονικά. Ωστόσο δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ πραγματικά τι παίζει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ???

Σημειώστε οτι κάθε μήνα μου έρχεται λογαριασμός της κάρτας με ελάχιστη καταβολή, χρεώσεις / πιστώσεις / υπόλοιπα κτλ κτλ ... σαν τις κλασσικές Visa/Master.

Τέλος, ξέρει κανείς αν μπορώ άμεσα να μεταφέρω υπόλοιπα απο Euroline Maestro σε Visa/Master της Eurobank μιας και πραγματικά το σκέφτομαι να την κλείσω την Euroline και να τη γυρίσω σε μια απο τις Visa/Master.

thnx.

a_s
29 Απρ. 2004, 06:40
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος indigo (29 Απρ. 2004 , 00:36)

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή (επαναλαμβάνω Eurobank Maestro Euroline ) για αγορές στο Internet. Ψάχνω εδώ και καιρό και δεν έχω βρεί κάτι σχετικό.

Η Maestro Euroline της Eurobank είναι πιστωτική κάρτα..
όμως γενικά η εταιρεία Maestro που για την Ελλαδα εκδίδει πιστωτική (μόνο τη Euroline της Eurobank) και cashcard (Εθνικής, Εμπορικής) απαιτεί την πληκτρολόγηση του ΡΙΝ κατά τη συναλλαγή στον έμπορο.. αυτή είναι η ουσιώδης διαφορά που έχει με τις πιστωτικές κάρτες/cashcard που εκδίδουν οι οργανισμοί Visa/Mastercard , που σημαίνει, ότι (αφού θέλει και ΡΙΝ στη συναλλαγή) δεν μπορεί να πραγματοποιήσει συναλλαγές μέσω διαδικτύου, παρά μόνο σε έμπορο αυτοπροσώπως ;)

Τέλος, ξέρει κανείς αν μπορώ άμεσα να μεταφέρω υπόλοιπα απο Euroline Maestro σε Visa/Master της Eurobank μιας και πραγματικά το σκέφτομαι να την κλείσω την Euroline και να τη γυρίσω σε μια απο τις Visa/Master.

Όχι! Μεταφορές γίνονται πάντα σε κάρτες άλλων τραπεζών και όχι ανάμεσα σε κάρτες της ίδιας τράπεζας :)

indigo
29 Απρ. 2004, 10:02
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a_s (29 Απρ. 2004 , 06:40)

όμως γενικά η εταιρεία Maestro που για την Ελλαδα εκδίδει πιστωτική (μόνο τη Euroline της Eurobank) και cashcard (Εθνικής, Εμπορικής) απαιτεί την πληκτρολόγηση του ΡΙΝ κατά τη συναλλαγή στον έμπορο.. αυτή είναι η ουσιώδης διαφορά που έχει με τις πιστωτικές κάρτες/cashcard που εκδίδουν οι οργανισμοί Visa/Mastercard

έχω κάνει αγορές ( Πλαίσιο / Συκάρης σίγουρα ) χωρίς την πληκτρολόγηση του PIN.

Μήπως κάτι δεν κάνω καλά ? ή κάτι δεν κάνουν καλά οι υπάλληλοι ? :wacko:

supernet
29 Απρ. 2004, 10:25
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a_s (29 Απρ. 2004 , 06:40)

Η Maestro Euroline της Eurobank είναι πιστωτική κάρτα..
όμως γενικά η εταιρεία Maestro που για την Ελλαδα εκδίδει πιστωτική (μόνο τη Euroline της Eurobank) και cashcard (Εθνικής, Εμπορικής) απαιτεί...................

ΑΓΡΟΤΙΚΗ-MAESTRO

http://www.ate.gr/images/agrotes/agrokarta.gif

και ΠΕΙΡΑΙΩΣ-MAESTRO/CIRRUS ;)

0giorgos0
25 Μάι. 2004, 20:20
Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθηση μην τρεχω αδικα.Εχω ανοιξει εναν λογαρισμο ταμιευτιριου και μου δοθηκε η καρτα ΕUROBANK VISA ELECTRON.Εχω ενεργοποιημενο και το e-bankingΣκοπος μου ηταν αποκλειστικα η χρηση για αγορες μεσω νετ.Η καρτα ομως δεν αναγραφει στο πισω μερος κανεναν κωδικο τον οπιο ζητητε απο paypal για παραδειγμα.Υπαρχει καποιος τροπος να τον μαθω?Αλλιως η καρτα μου ειναι αχρηστη.
-Αλλιως σε ποια τραπεζα να απευθυνθω και να ανοιξω εναν λογαριασμο που να μπορω να αγοραζω μεσω νετ,να βαζω στην καρτα οχι gift card δηλαδη,βγαζω χρηματα για καποια αναγκη,καθως επισης να την χρησιμοποιω και στα ψονια.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

supernet
25 Μάι. 2004, 20:31
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 (25 Μάι. 2004 , 20:20)

Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθηση μην τρεχω αδικα.Εχω ανοιξει εναν λογαρισμο ταμιευτιριου και μου δοθηκε η καρτα ΕUROBANK VISA ELECTRON.Εχω ενεργοποιημενο και το e-bankingΣκοπος μου ηταν αποκλειστικα η χρηση για αγορες μεσω νετ.Η καρτα ομως δεν αναγραφει στο πισω μερος κανεναν κωδικο τον οπιο ζητητε απο paypal για παραδειγμα.Υπαρχει καποιος τροπος να τον μαθω?Αλλιως η καρτα μου ειναι αχρηστη.

Πήγαινε από το κατάστημα που έκανες την αίτηση, ή σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα Eurobank και ζήτα τους να σου γνωστοποιήσουνε τον αριθμό C V V. Αυτό χρειάζεσαι. ;)

Η πολιτική της eurobank είναι, να μην αναγράφει τον CVV στις Electron :( αλλά να τις γνωστοποιεί εγγράφως στους πελάτες της :!: για λόγους ασφαλείας (λένε)....

brebosgeo
26 Μάι. 2004, 01:08
exei parei kaneis th blue amex?aksizei?ti ginetai me tis epistrofes kai bonus?

Quasimodo
26 Μάι. 2004, 01:43
0giorgos0,
Me tis electron visa xrewstikes kartes ths trapezas peiraiws kai kyprou,den eiha pote kanena provlima sto na agorasw kati mesw net i sto na paiksw online stoixima se diaforous books!
Eidika h xrewstikh ths kyprou an thn viazese,sthn vgazoune amesws me thn dhmiourgia enos neou logariasmou tamiefthriou...ataka kai epitopou..kai thn epomenh mera energopoihte kai eisai free2go! :)

harryal
26 Μάι. 2004, 15:35
Απλά άνοιξε έναν λογαριασμό ALPHA 400 (ο πιο απλός) και η Alpha Bank δίνει (εδώ και χρόνια) electron visa που είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου. Εγώ την χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια με το pay pal καθώς και με άλλες εταιρίες για αγορές μέσω net. Τέλος, μπορείς να την χρησιμοποιείς κανονικά για αγορές στα μαγαζιά που δέχονται visa. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Nrg
26 Μάι. 2004, 17:45
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (26 Μάι. 2004 , 15:35)

Απλά άνοιξε έναν λογαριασμό ALPHA 400 (ο πιο απλός) και η Alpha Bank δίνει (εδώ και χρόνια) electron visa που είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου. Εγώ την χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια με το pay pal καθώς και με άλλες εταιρίες για αγορές μέσω net. Τέλος, μπορείς να την χρησιμοποιείς κανονικά για αγορές στα μαγαζιά που δέχονται visa. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συμφωνω σε αυτα που λες μονο δυο μικρες παρατηρησεις! Καρτα Visa Electron περνεις και με τους λογαριασμους 1-2-3,ειναι και πιο ωραια η καρτα και εχεις και εκπτωσεις σε μαγιαζια οπως βιβλιοπωλεια,CD Stores κλπ. Επισης την Visa Electron ΔΕΝ τη δεχονται οπου δεχονται και Visa Credit Card,στα περισσοτερα καταστηματα ισχυει αυτο που λες αλλα υπαρχει ενα 20% που δεν δεχονται καθολου Electron ενω δεχονται την Visa Credit. :)

harryal
26 Μάι. 2004, 18:10
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (26 Μάι. 2004 , 17:45)

Συμφωνω σε αυτα που λες μονο δυο μικρες παρατηρησεις! Καρτα Visa Electron περνεις και με τους λογαριασμους 1-2-3,ειναι και πιο ωραια η καρτα και εχεις και εκπτωσεις σε μαγιαζια οπως βιβλιοπωλεια,CD Stores κλπ. Επισης την Visa Electron ΔΕΝ τη δεχονται οπου δεχονται και Visa Credit Card,στα περισσοτερα καταστηματα ισχυει αυτο που λες αλλα υπαρχει ενα 20% που δεν δεχονται καθολου Electron ενω δεχονται την Visa Debit. :)

Σιγά σιγά πάντως η τάση είναι οι electron visa να γίνονται αποδεκτές όπως οι κανονικές οι visa.. Το μέλλον θα δείξει.

brebosgeo
28 Μάι. 2004, 16:28
kaneis pou na gnwrizei kati gia thn amex blue?efxaristw

chris79
29 Μάι. 2004, 00:22
Ευελιξία
Επιλέγετε οι ίδιοι το ποσοστό που θέλετε να καταβάλλετε κάθε μήνα, όποιο και αν είναι αυτό (με ελάχιστο ποσοστό 3%) αλλά και το δεκαπενθήμερο του μήνα που σας εξυπηρετεί στην πληρωμή.
Μπορείτε να μεταφέρετε το υπόλοιπό σας από άλλες κάρτες με επιτόκιο 0% για 4 μήνες.
Μπορείτε να πραγματοποιείτε αναλήψεις μετρητών από το λογαριασμό της κάρτας (cash advance) σε όλο τον κόσμο.
Μπορείτε να πραγματοποιείτε on - line συναλλαγές μέσω internet και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αλλά και συναλλαγές εξ’ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου και fax.
Μπορείτε να εκμεταλλευθείτε τα προγράμματα ατόκων δόσεων που σας προσφέρουν επιλεγμένες επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Membership Rewards®
Συμμετέχετε αυτομάτως στο πρόγραμμα επιβραβεύσεως Membership Rewards®, το μοναδικό πρόγραμμα στην Ελλάδα που περιλαμβάνει διεθνείς συνεργασίες με αεροπορικές εταιρίες. Επιβραβεύει κάθε σας αγορά με πόντους, τους οποίους μπορείτε να εξαργυρώνετε σε:
αεροπορικά εισιτήρια
διαμονή σε επιλεγμένα ξενοδοχεία
ενοικιάσεις αυτοκινήτων
και πολλές άλλες επιχειρήσεις.

Μπορείτε ακόμη να μεταφέρετε τους πόντους σας σε προγράμματα τακτικών επιβατών (frequent flyers) διεθνών αεροπορικών εταιριών και τακτικών επισκεπτών (frequent guests) μεγάλων ξενοδοχειακών αλυσίδων.

Τέτοιες συνεργασίες σε προγράμματα τακτικών επιβατών είναι:
Alitalia Mille Miglia
Delta Skymiles
Tap Air Portugal
Continental One Pass

ενώ σε προγράμμα τακτικών επισκεπτών είναι:
Starwood Preferred Guest
Hilton HΗonors
Priority Club Rewards

Για κάθε € 2 που ξοδεύετε με την κάρτα για τις αγορές σας κερδίζετε 1 πόντο Membership Rewards®!

Και επιπλέον, οι πόντοι που συλλέγονται από τη χρήση των πρόσθετων καρτών συνυπολογίζονται με τους πόντους της κύριας κάρτας. Έτσι συγκεντρώνετε πιο εύκολα τους πόντους που χρειάζεστε κάθε φορά!

Blue Deals
Κάθε μήνα λαμβάνετε μαζί με το μηνιαίο αντίγραφο λογαριασμού σας ειδικές προσφορές, για την Ελλάδα και το εξωτερικό που εξασφάλισε η κάρτα Blue σε συνεργασία με επιλεγμένες επιχειρήσεις για τις αγορές, τα ταξίδια και τη διασκέδασή σας.

Ταξιδιωτική υποστήριξη και ασφάλεια
1700 Ταξιδιωτικά Γραφεία American Express παγκοσμίως σας είναι ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή σας, προσφέροντάς σας μεταξύ άλλων ένα ευρύτατο φάσμα χρήσιμων υπηρεσιών όπως άμεση αντικατάσταση της κάρτας, μετρητά σε ώρα ανάγκης, αγορά και εξαργύρωση ταξιδιωτικών επιταγών American Express και πλήθος άλλων.
Ολοκληρωμένο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφαλίσεως σε συνεργασία με την Alpha Ασφαλιστική που περιλαμβάνει :
Ασφάλιση καθυστερήσεως πτήσεως
Ασφάλιση καθυστερήσεως αφίξεως αποσκευών
Έξοδα ματαιώσεως ταξιδίου λόγω σοβαρής ασθένειας ή ατυχήματος
Απώλεια, κλοπή ή καταστροφή αποσκευών

'Aψογη Εξυπηρέτηση
Το Γραφείο Εξυπηρετήσεως Πελατών είναι κοντά σας 24 ώρες το 24ωρο ό,τι κι αν χρειαστείτε στο τηλ. 210 326 2627
Η Υπηρεσία Αυτόματης Τηλεξυπηρετήσεως σας επιτρέπει να παρακολουθείτε τις κινήσεις του λογαριασμού σας 24 ώρες το 24ωρο χωρίς καμμία πρόσθετη επιβάρυνση στο τηλ. 210 3397 197
Οι υπηρεσίες Alpha Web Banking και Alphaphone σας προσφέρονται χωρίς καμμία επιβάρυνση και σας δίνουν τη δυνατότητα να πραγματοποιείτε τις τραπεζικές σας συναλλαγές εύκολα και γρήγορα.

chris79
29 Μάι. 2004, 00:24
Πηγή http://www.alpha.gr/

brebosgeo
29 Μάι. 2004, 16:27
efxaristw chris 79 alla sto site ths alpha mpainw sxedon kathe mera kai to exw psaksei logw web banking kai den eixe tipota.isws epeidh de mpainw apo ellada,poios kserei,
efxaristw polu
moiazei kalh karta kai h sundromh ths einai kai 28 euro an thimamai kala.
pantws sigoura kaliterh apo thn diners pou sou edine pontous gia vodafone

l3ft3r1s
8 Ιούν. 2004, 02:50
Ξέρει κανείς πόσο "κοστίζει" μια attika gift card visa των 200 και μια 400 ευρώ? Τι χρονικό όριο σου δίνουν συνήθως?

Την χρειάζομαι για συναλλαγές στο internet, αλλά στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε... (κατι που να κυκλοφορεί ακόμα, όχι να είναι υπό κατάργηση, και να μην έχεις συνδρομή...)

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

haris_led
16 Ιούν. 2004, 19:39
Γειά σας παιδιά!

Να ρωτήσω, ξέρετε κάποια τράπεζα που να δίνει electron visa η οποία να εξαρτάται άμεσα από έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?

Δηλαδή αν στο ταμιευτήριο έχω κάποιο υπόλοιπο να μπορεί να χρεωθεί η κάρτα όσο είναι αυτό το υπόλοιπο, ενώ αν δεν έχω να μην μπορώ να κάνω κάποια συναλλαγή! :)

Ευχαριστώ! :D

Υ.Γ. Νομίζω η πειραιώς υποστηρίζει αυτή την visa, αλλά στην τράπεζα αυτή έχω ήδη έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και δεν μπορώ να κάνω άλλον! :(

GaY
16 Ιούν. 2004, 19:48
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (16 Ιούν. 2004 , 19:39)

Γειά σας παιδιά!

Να ρωτήσω, ξέρετε κάποια τράπεζα που να δίνει electron visa η οποία να εξαρτάται άμεσα από έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?

Δηλαδή αν στο ταμιευτήριο έχω κάποιο υπόλοιπο να μπορεί να χρεωθεί η κάρτα όσο είναι αυτό το υπόλοιπο, ενώ αν δεν έχω να μην μπορώ να κάνω κάποια συναλλαγή! :)

Ευχαριστώ! :D

Τράπεζα Πειραιώς, AlphaBank, Κύπρου

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (16 Ιούν. 2004 , 19:39)

Υ.Γ. Νομίζω η πειραιώς υποστηρίζει αυτή την visa, αλλά στην τράπεζα αυτή έχω ήδη έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και δεν μπορώ να κάνω άλλον! :(

Μορείς να ανοίξεις όσους θες, ακόμη και τον "πολυμορφικό" της Πειραιώς και όχι μόνο απλό ταμιευτήριο.. δες εδώ καλύτερα.. www.piraeusbank.gr www.winbank.gr ;)

brebosgeo
27 Ιούν. 2004, 19:17
paidia opoios exei diners exete parathrhsei pws xrewnei eksoda apostolhs logariasmou?milame gia kseftila.tote th syndromh ti thn plhrwnoume?einai 90 cents alla einai koroidia.

dimangelid
27 Ιούν. 2004, 21:07
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s ( 8 Ιούν. 2004 , 02:50)

...
Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε... (κατι που να κυκλοφορεί ακόμα, όχι να είναι υπό κατάργηση, και να μην έχεις συνδρομή...)

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
...

Άνοιξε έναν λογαριασμό καταθέσεων στην Τράπεζα Πειραιώς και ζήτα να σου δώσουν την κάρτα Wincard VISA Electron . Είναι κάρτα αναλήψεων και χρεωστική Visa Electron. Δηλαδή μπορείς να κάνεις αγορές από όπου την δέχονται αρκεί να υπάρχει στον λογαριασμό σου το ανάλογο ποσό. Αυτήν έχω και εγώ και την χρησιμοποιώ πολύ συχνά στο internet για αγορές. Μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Απορρίπτεται μόνο όταν δεν υπάρχουν στον λογαριασμό τα ανάλογα χρήματα ( λογικό αυτό ) . Επίσης με έχει βολέψει αφάνταστα το internet banking της Τράπεζας Πειραιώς. Άλλο πολύ σημαντικό είναι η εξαιρετική τους τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Μου έχουν λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα ή απορία είχα, ακόμα και στις 2 τα ξημερώματα :) Δεν κάνω διαφήμιση, είμαι απλά ένας πολύ ευχαριστημένος πελάτης τους.

brebosgeo
27 Ιούν. 2004, 22:34
tha simfwnhsw einai poli kalh eksipirethsh ths winbank.to kako einai pws se ligo kairo tha xrewnei to internet banking,opos kai xrewnei eiserxomena xrhmata mesw internet banking allhs ellhnikhs trapezas

aggelopas
1 Ιούλ. 2004, 15:09
Μπορει να μου πει καποιος σε τι χρησιμευει το CVV ?

Μου εστειλαν σημερα απο την alpha bank την visa electron αλλα δεν βλεπω καποιο νουμερο οπως λετε.

BillDanos
1 Ιούλ. 2004, 15:16
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:09)

Μπορει να μου πει καποιος σε τι χρησιμευει το CVV ?

Μου εστειλαν σημερα απο την alpha bank την visa electron αλλα δεν βλεπω καποιο νουμερο οπως λετε.

To CVV einai enas tripshfios kwdikos pou yparhei sto pisw meros kathe pistwtikhs kartas kai pou pleon zhteitai apo ta perissotera sites gia tis on line agores!
Tha ton vreis sto piso meros ths kartas (ekei pou einai o horos gia na ypograpseis). Logika tha ehei 2 arithmous sto pisw meros, enan tetrapshfio xxxx kai pio dipla enan tripshfio xxx (autos einai to CVV)
:cool:

aggelopas
1 Ιούλ. 2004, 15:24
A! Οντως υπαρχει! Ο πρωτος ο τετραψηφιος δεν χρειαζεται πουθενα?Δηλαδη ειναι για περισσοτερη ασφαλεια και ετσι?
Δεν καταλαβαινω παντως τη ασφαλεια δινει ενας ακομη κωδικος,αφου ετσι και αλλιως τον ζητανε στις περισσοτερες ηλεκτρονικες αγορες και εφοσον υπαρχει και ο 16αψηφιος?! :worry:

BillDanos
1 Ιούλ. 2004, 15:54
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:24)

A! Οντως υπαρχει! Ο πρωτος ο τετραψηφιος δεν χρειαζεται πουθενα?Δηλαδη ειναι για περισσοτερη ασφαλεια και ετσι?
Δεν καταλαβαινω παντως τη ασφαλεια δινει ενας ακομη κωδικος,αφου ετσι και αλλιως τον ζητανε στις περισσοτερες ηλεκτρονικες αγορες και εφοσον υπαρχει και ο 16αψηφιος?! :worry:

Den xerw gia pio logo ton zhtane! O prwtos tetapshfios den tha sou hriastei pouthena!
:cool:

haris_led
2 Ιούλ. 2004, 12:59
Παιδιά ξέρετε αν η Attica gift card είναι συμβατή με Online καταστήματα?
Προσπαθώ να φτιάξω ένα account στο www.streamload.com
αλλά μου λέει "The financial transaction did not complete successfully."
Τι λέτε να συμβαίνει??
THX :)

EDIT: Εντάξει το βρήκα :)

Βασίλης
2 Ιούλ. 2004, 15:19
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:24)

Γιατί είναι πολύ εύκολο να βρείς τον 16ψήφιο κωδικό και να κάνεις μια αγορά.Αν όμως δεν έχεις και τον 3ψήφιο τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Το να βρείς μια κάρτα στο δρόμο και κατ'επέκταση να ξέρεις και τον 3ψήφιο που έχει είναι μια περίπτωση αλλά τις περισσότερες φορές οι άτυχοι που την έχουν χάσει έχουν προλάβει και την έχουν ακυρώσει απο την τράπεζα.

GaY
2 Ιούλ. 2004, 20:37
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 (25 Μάι. 2004 , 20:20)

-Αλλιως σε ποια τραπεζα να απευθυνθω και να ανοιξω εναν λογαριασμο που να μπορω να αγοραζω μεσω νετ,να βαζω στην καρτα οχι gift card δηλαδη,βγαζω χρηματα για καποια αναγκη,καθως επισης να την χρησιμοποιω και στα ψονια.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι κάρτες της eurobank που συνδέονται με λογαρισμό καταθέσεων, παρόλο που αναγράφουν VISA ELECTRON , δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως debit (χρεωστικές).

Άλλες τράπεζες που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σε αυτό είναι η Κύπρου, Πειραιώς :)

iwsif
4 Ιούλ. 2004, 01:26
Wirelessly posted (Panasonic-GAD87/A21 UP.Link/1.1)

Mia erwthsh:oloi poy exoyn Electron den toys exoyn pote arnithei thn carta sto net?Egw sxedon s'ola ta mh eyrwpaika site poy'xw rwthsei,(handango,brando,armstation...),moy lene oti de thn dexontai.Yparxei kapoios allos tropos?

iwsif
4 Ιούλ. 2004, 01:27

Mia erwthsh:oloi poy exoyn Electron den toys exoyn pote arnithei thn carta sto net?Egw sxedon s'ola ta mh eyrwpaika site poy'xw rwthsei,(handango,brando,armstation...),moy lene oti de thn dexontai.Yparxei kapoios allos tropos?

GaY
4 Ιούλ. 2004, 17:14
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iwsif ( 4 Ιούλ. 2004 , 01:27)

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή σε μηχάνημα εμπόρου και όχι εξ αποστάσεως (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). :) Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό ;)

elteo
4 Ιούλ. 2004, 18:02
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GaY ( 4 Ιούλ. 2004 , 17:14)

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή σε μηχάνημα εμπόρου και όχι εξ αποστάσεως (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). :) Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό ;)

Mήπως είναι το ανάποδο..

Η Εlectron (το λέει και η λέξη) δουλεύει σε ηλεκτρονικό περιβάλλον...και όχι σε μηχανάκια των εμπόρων γιατί δεν έχει "ανάγλυφα" χαρακτηριστικά..

iwsif
4 Ιούλ. 2004, 19:14

Ta site poy'xoyn online authorisation thn dexodai,(sxedon ola ta vrettanika logw solo/switch edw&xronia-px vodafone,expansys ktl).To provlima moy einai oti de th dexodai se u.s. sites.Opote:exei kanei kaneis synallagh me US&an nai pws ta katafere?

brebosgeo
4 Ιούλ. 2004, 20:05
US mono credit cards dexontai, sa tis dikes mas tis electron exoun kati alles aftes pou tis dexontai giati exoun to social security tou katoxou

GaY
5 Ιούλ. 2004, 16:23
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo ( 4 Ιούλ. 2004 , 18:02)

Mήπως είναι το ανάποδο..

Η Εlectron (το λέει και η λέξη) δουλεύει σε ηλεκτρονικό περιβάλλον...και όχι σε μηχανάκια των εμπόρων γιατί δεν έχει "ανάγλυφα" χαρακτηριστικά..

file douleuw se trapeza.. ;)

elteo
6 Ιούλ. 2004, 18:23
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GaY ( 5 Ιούλ. 2004 , 16:23)

file douleuw se trapeza.. ;)

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή σε μηχάνημα εμπόρου και όχι εξ αποστάσεως (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό

Δεν αντιλέγω αλλά βγάζεις άκρη από αυτό που λες..? :confused:

Μήπως το σωστό είναι..δες bold

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή ΜΟΝΟ εξ αποστάσεως και ΟΧΙ σε μηχάνημα εμπόρου (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό

supernet
6 Ιούλ. 2004, 18:35
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iwsif ( 4 Ιούλ. 2004 , 01:26)

ΠΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ: Έχω Alpha Visa Electron και μάλιστα ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και την δέχονται Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Α σε όλα τα sites, ως πιστωτική. Αρκεί να υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο μέσα.

Όποιος το αμφισβητεί, μπορώ να του κάνω μια επίδειξη από κοντά. :p

brebosgeo
6 Ιούλ. 2004, 18:43
egw den amfisbhtw alla prepei to magazi na exei to POS termatiko ths alpha debit nomizw.egw thn exw alla pote den th xrhsimopoihsa se agores.alla mou fainetai einai mexri 200 euro an de kanw lathos

supernet
6 Ιούλ. 2004, 18:51
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo ( 6 Ιούλ. 2004 , 18:43)

egw den amfisbhtw alla prepei to magazi na exei to POS termatiko ths alpha debit nomizw.egw thn exw alla pote den th xrhsimopoihsa se agores.alla mou fainetai einai mexri 200 euro an de kanw lathos

Και σε POS της EuroBank περνάει η συγκεκριμένη κάρτα.

Αλλά σ'αυτό που έγραψα πιο πάνω, τόνισα την ΧΡΗΣΗ ΣΕ SITES και ειδικά του εξωτερικού να συμπληρώσω.

Επ'ευκαιρίας: ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ EUROBANK & ALPHA BANK. Όποιος δεν το ξερε, ας το μάθει τώρα :D

iwsif
6 Ιούλ. 2004, 19:18

Αρχικό Μήνυμα από supernet
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iwsif ( 4 Ιούλ. 2004 , 01:26)

ΠΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ: Έχω Alpha Visa Electron και μάλιστα ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και την δέχονται Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Α σε όλα τα sites, ως πιστωτική. Αρκεί να υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο μέσα.

De se amfisvitw-de kserw gi'ayto rwtaw!
Esteila mail sto www.brando.com.hk gia accessories&moy'pan:"Sorry,only Visa,Amex,Master.For Electron not really work yet".Moy les ti tha eprepe na kanw diaforetika?(To lew sovara,oxi eirwnika-thnx :) ).

supernet
6 Ιούλ. 2004, 19:23
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iwsif ( 6 Ιούλ. 2004 , 19:18)

Moy les ti tha eprepe na kanw diaforetika?(To lew sovara,oxi eirwnika-thnx :) ).

Για πια κάρτα μιλάμε? Και αυτή η κάρτα, έχει αναγραφόμενο το CVV?

dpetka2001
6 Ιούλ. 2004, 20:04
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 6 Ιούλ. 2004 , 18:51)Επ'ευκαιρίας: ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ EUROBANK & ALPHA BANK. Όποιος δεν το ξερε, ας το μάθει τώρα :D θα βγαλουν καποια κοινη καρτα?? τι κερδιζουμε εμεις απο αυτο?? καποιο λινκ για περισσοτερες πληροφοριες??

iwsif
6 Ιούλ. 2004, 20:08

Einai ElectronVisa apo Italia,opoy&eimai twra.To CVV einai o tripsifios pisw,swsta?Pantws to exw.
To provlima einai oti to Brando,(oxi ena mikro katasthma),m'apantise akrivws etsi,oti genikws de tis dexetai.Ap'thn allh to Expansys m'apantise thetikws.

brebosgeo
6 Ιούλ. 2004, 20:35
milas gia sygxwnefsh h kati tetoio profanws e?

supernet
6 Ιούλ. 2004, 21:52
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 ( 6 Ιούλ. 2004 , 20:04)

θα βγαλουν καποια κοινη καρτα?? τι κερδιζουμε εμεις απο αυτο?? καποιο λινκ για περισσοτερες πληροφοριες??

Δεν μιλάμε για συγχώνευση. Ούτε και για κοινή κάρτα.

Απλά θα μας "πιουν το αίμα" και οι 2, με κοινό μέτωπο. Περισσότερα, λιαν συντόμως.

Πάμε παρακάτω...

brebosgeo
6 Ιούλ. 2004, 22:21
kako prama na mhn yparxei antagwnismos

elteo
6 Ιούλ. 2004, 22:50
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo ( 6 Ιούλ. 2004 , 22:21)

kako prama na mhn yparxei antagwnismos

...ή να υπάρχει ανταγωνισμός για τα μάτια του κόσμου... :whistle:

Tiverius
7 Ιούλ. 2004, 01:33
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 6 Ιούλ. 2004 , 18:35)

Επιβεβαιώνω!Την πρώτη μου αγορά μέσω internet την έκανα με μια alphabank electron visa απο το www.amazon.co.uk.
Girlfriend in coma του Douglas Coupland.

kallitexnis
29 Ιούλ. 2004, 15:41
exo ena provlima re pedia kai zito apo opoion xerei i asxoleite me trapezes na mou pei ti na kano.
exo ena daneio autokinitou to opoio plirono me doseis 261euro kathe mina kai i xreosi ginete se VISA ths egnatias trapezas giati apo kei einai to daneio. ti pliromi kathe mina ths dosis, ti kano meso taxdromeiou giati edo pou eimai den iparxei ipokatastima tis egnatias.

to proigoumeno mina irthe kanonika o logariasmos kai egrafe pliromi mexri 25-06-2004. pigeno sto taxidromeio kai plirono to poso pou anegrafe stis 24-06-2004 261 euro diladi ti dosi afou de ti xrisimopoio kapou allou .
kai erxete tora o allos logariasmos tou epomenou mina o opoios me xreonei me tokous periodou 5.38 euro parolo pou i pliromi apo mena egine emprothesma giati opws mou eipane apo to tilefono otan tous pira s'autous i pliromi irthe stis 28-06-2004 kai lene oti eprepe na pliroso 4-5 meres prin apo tin imerominia pliromis gia na mi xreotho.

ego pisteuo oti auto einai kathari klepsia kai de to dexome me tipota giati exo plirosei kanonika kai malista mia mera prin apo tin imerominia pou anegrafe o logariasmos me sfragida taxidromeiou. kai den einai thema tou pelati to pote tha pernei i trapeza ta xrimata apo to taxidromeio gia na xreonei auti sto pelati toko o opoios omws den ifistate! kai epeita de mporo na katalavo auto to poso(5.38euro) gia tokous ipotithete kathisterisis pliromis 3 imeron de katalaveno pos to ipologizoun . einai exopragmatiko. an ipirxe tetoia periptosi tha eprepe na itan ena poso 0.60 lepta peripou pano kato kai se kathe periptosi ligotero apo 1 euro

mporeite na me boithisete an gnorizete kati .
exo idi tilefonisei kai exo kanei aitisi amfisvitisis tis xreosis kai eipan oti tha apntisoun me epistoli ton allo mina alla fovame oti de tha pistosoun piso auta ta 5.38euro
opws katalavenete den einai gia to poso einai gia ti klepsia pou prospathoun na kanoun sti psixra. einai isos i megaliteri kolotrapeza i egnatia apo oti xero.

diladi an eixe kai kamia apergia to taxidromeio 4-5 meres ego tha plirona ki allous tokous simfona me ti logiki ton ipallilon tous parolo pou tha eixa plirosei emprothesma.
ma pou ta poulane auta?
den iparxei periptosi se opoiodipote episimo eggrafo opiasdipote ipiresias na mi lamvanete ipopsi i sfragida taxidromeiou gia to pote egine i sinalagi!

opoios gnorizei sxetika kai to ti mporo na kano m'autin tin apisteuti trapeza na me boithisei

Υ.Γ sto piso meros tou logariasmou grafei oti se periptosi pliromis me taxipliromi meso taxidromeiou i pliromi auti ftanei sti trapeza meta apo 5 meres . auto omws de simenei se kamia periptosi oti prepei o pelatis na plironei tokous gi auto to logo .

harryal
29 Ιούλ. 2004, 15:48
Δοκίμασε να απευθυνθείς στον τραπεζικό μεσολαβητή..

h**p://www.bank-omb.gr/

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ
Πριν απευθύνετε το παράπονό σας στον Τ.Μ., πρέπει απαραιτήτως κατ' αρχήν να προσπαθήσετε να το επιλύσετε απευθείας με την τράπεζά σας ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία:

ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ
Πρώτο βήμα για την υποβολή του παραπόνου σας είναι ν' απευθυνθείτε άμεσα στον υπεύθυνο του καταστήματος της τράπεζάς σας (προϊστάμενο υπηρεσίας, διευθυντή καταστήματος). Είναι υποχρεωμένος να ακούσει το πρόβλημά σας και να σας βοηθήσει, γιατί η εξυπηρέτηση του πελάτη αποτελεί υποχρέωσή του. Κανονικά, ο υπεύθυνος του καταστήματος θα πρέπει ν' απαντήσει στο παράπονό σας μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες.Δεύτερο βήμα, αν δεν σας ικανοποιεί η λύση που σας προτείνει ο υπεύθυνος , είναι να απευθυνθείτε στην ειδική Υπηρεσία Πελατών της τράπεζας. Κανονικά, η Υπηρεσία Πελατών θα πρέπει να σας απαντήσει εγγράφως σε 10 εργάσιμες ημέρες από την υποβολή του παραπόνου σας.
ΣΤΟΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗ
Στην πλειοψηφία τους τα παράπονα των πελατών επιλύονται επιτόπου, από την ίδια την τράπεζα. Παρ' όλα αυτά, αν δε μείνετε ικανοποιημένοι από την απάντηση της Υπηρεσίας Πελατών της Τράπεζας ή αν περάσουν οι 10 εργάσιμες ημέρες χωρίς να πάρετε απάντηση, μπορείτε το αργότερο μέσα σε 1 μήνα (από την απάντηση της τράπεζας ή από την πάροδο των 10 εργάσιμων ημερών) να υποβάλετε το παράπονό σας στον Τ.Μ.Θυμηθείτε ότι η διαδικασία υποβολής παραπόνων στον Τ.Μ. γίνεται αποκλειστικά και μόνο γραπτώς. Γι' αυτό ζητείστε από τον Διευθυντή του καταστήματος της τράπεζάς σας το "ΕΝΤΥΠΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ προς τον Τραπεζικό Μεσολαβητή " ή εκτυπώστε το κείμενο του Εντύπου Παραπόνων, από το site του Τ.Μ. Συμπληρώστε το, περιγράφοντας με συντομία και σαφήνεια το παράπονό σας, υπογράψτε το και ταχυδρομήστε το στον Τ.Μ. μαζί με κάθε έγγραφο (πρωτότυπο ή επικυρωμένο αντίγραφο) σχετικό με την υπόθεσή σας.

ΤΙ ΕΞΕΤΑΖΕΙ
Ο Τ.Μ. εξετάζει παράπονα ή διαφορές που σχετίζονται με την παροχή τραπεζικών υπηρεσιών σε ιδιώτες (π.χ. λογαριασμό κατάθεσης, χορήγηση δανείου, έκδοση επιταγών, κάρτες κ.ά.) από τις τράπεζες που συμμετέχουν στο θεσμό.

ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ;

Η ταχυδρομική διεύθυνση του Τ.Μ. είναι: Τ.Θ. 3391, 10210 Αθήνα.
Επίσης, όλο το 24ωρο, οδηγίες για την υποβολή παραπόνων στον Τ.Μ. παρέχονται στην ειδική γραμμή ενημέρωσης κοινού, στο τηλέφωνο 2103376700.
Στο ίδιο τηλέφωνο, τις εργάσιμες ημέρες, από 8.30' π.μ. έως 2.00' μ.μ., μπορείτε να μιλήσετε με το προσωπικό του Γραφείου του Τ.Μ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ;
Όχι. Οι υπηρεσίες του Τ.Μ. παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ.

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
Ο Τ.Μ. θα σας ενημερώσει, άμεσα, με επιστολή του, ότι παρέλαβε το έντυπο του παραπόνου σας. Αν χρειασθεί θα σας ζητήσει περισσότερες πληροφορίες.

Εφόσον το παράπονό σας αφορά θέμα που ο Τ.Μ. μπορεί να εξετάσει, αφού απευθυνθεί στην τράπεζα, για να ακούσει την άποψή της, θα προβεί με απόλυτη εχεμύθεια και σε σύντομο χρόνο στις παρακάτω ενέργειες:

ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΗ
Αρχικά ο Τ.Μ. θα προτείνει τη φιλική διευθέτηση της διαφοράς, επιδιώκοντας να συμβιβάσει τα δύο μέρη. Η πρότασή του θα πρέπει να γίνει δεκτή τόσο από τον ιδιώτη όσο και από την τράπεζα.
ΣΥΣΤΑΣΗ
Αν δεν επιτευχθεί συμβιβασμός, ο Τ.Μ. θα προχωρήσει στη διατύπωση έγγραφης σύστασης προς τα δύο μέρη, με σκοπό και πάλι την επίλυση της διαφοράς.
Τη σύσταση αυτή μπορείτε τόσο εσείς όσο και η τράπεζα να τη δεχθείτε ή να την απορρίψετε γραπτώς.
Αν η σύσταση του Τ.Μ. δεν γίνει δεκτή είτε από εσάς είτε από την τράπεζα, μπορείτε να επιδιώξετε την ικανοποίησή σας στα Δικαστήρια.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία εξέτασης παραπόνων από τον Τ.Μ. σε καμία περίπτωση δεν αναστέλλει τις νόμιμες προθεσμίες για προσφυγή στη Δικαιοσύνη.

harryal
29 Ιούλ. 2004, 15:54
Σου εύχομαι υπομονή και ελπίζω να δικαιωθείς. Δυστυχώς οι τράπεζες τα παίρνουν από παντού!!!..

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι στην πιστωτική κάρτα που πληρώνω αναφέρει ότι ως ημερομηνία πληρωμής ισχύει του ταχυδρομείου αλλά ψάξτο καλύτερα. Διάβασε τους όρους της κάρτας σου και εξέθεσέ τους αν κάναν βλακεία! (Αν και τους εξέθεσες ήδη και καλά έκανες!)

supernet
29 Ιούλ. 2004, 15:56
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kallitexnis (29 Ιούλ. 2004 , 15:41)

to proigoumeno mina irthe kanonika o logariasmos kai egrafe pliromi mexri 25-06-2004. pigeno sto taxidromeio kai plirono to poso pou anegrafe stis 24-06-2004 261 euro diladi ti dosi afou de ti xrisimopoio kapou allou.

Δυστυχώς φίλε, εάν διαβάσεις από πίσω. Θα δεις ότι το λέει. Και υποτίθετε ότι το λαμβάνεις εις γνώση σου. :o

einai isos i megaliteri kolotrapeza i egnatia apo oti xero.

Γιατί οι άλλες, νομίζεις ότι είναι καλύτερες? Αυτό ειδικά με το 5νθήμερο για πληρωμή μέσω ΕΛΤΑ, το έχουν ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ. :rolleyes:

diladi an eixe kai kamia apergia to taxidromeio 4-5 meres ego tha plirona ki allous tokous simfona me ti logiki ton ipallilon tous parolo pou tha eixa plirosei emprothesma.

Έλα ντε!!!!

den iparxei periptosi se opoiodipote episimo eggrafo opiasdipote ipiresias na mi lamvanete ipopsi i sfragida taxidromeiou gia to pote egine i sinalagi!

Έτσι είναι. Λαμβάνουν υπόψη την ημερ/νία της σφραγίδας. Π.χ. η εφορία όταν καταθέτουμε τη δήλωση μας. ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, οι κάρτες μας, έχουν συγκεκριμένη ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ: Όταν αυτοί, κατά την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ την πληρωμή σου, γιατί πλήρωσες 1 ημέρα πριν από την ημερομηνία της προθεσμίας πληρωμής... ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ???

Και που ξέρουν ότι το στειλες με ΕΛΤΑ? Το σύστημα δουλεύει αυτόματα. Μη μιλήσουμε για ληξηπρόθεσμες οφειλές και τα πολλά μικρά κανονάκια :whistle: των ιδιωτών.

opoios gnorizei sxetika kai to ti mporo na kano m'autin tin apisteuti trapeza na me boithisei

Τραπεζικός Μεσολαβητής (http://www.bank-omb.gr/) :D

michpan
29 Ιούλ. 2004, 17:28
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιούλ. 2004 , 15:56)
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ: Όταν αυτοί, κατά την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ την πληρωμή σου, γιατί πλήρωσες 1 ημέρα πριν από την ημερομηνία της προθεσμίας πληρωμής... ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ???

Είναι σίγουρα απάτη και αν το ψάξει ο φίλος θα δικαιωθεί. Ακόμα και δικαστικά να πήγαινε, η τράπεζα δεν είχε καμμία ελπίδα. Το κακό είναι ότι κανένας δεν κάνει τον κόπο να το κάνει (ούτε κι έχει την διάθεση). Από την ημερομηνία πληρωμής μέχρι την έκδοση του επόμενου λογαριασμού μεσολαβούν αρκετές ημέρες, τόσες ώστε να λάβουν τις πληρωμές που έχουν γίνει μέσω ΕΛΤΑ. Αλλωστε στην προκειμένη περίπτωση έχουν ήδη λάβει την πληρωμή (αφού του χρέωσαν τόκους υπερημερίας) πριν την έκδοση του επόμενου λογαριασμού.

Δεν ξέρω αν είναι γενικότερο το φαινόμενο, αλλά τελευταία έχω δει κι εγώ κάτι περίεργες χρεώσεις στην πιστωτική (χρεώσεις υπέρβασης ορίου χωρίς λόγο) και κάτι τέτοια ωραία. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι τράπεζες κάνουν ότι θέλουν, παρανομούν και κανένας πολιτικός δεν τολμά ν'αγγίξει το θέμα.. Η καλύτερη συμβολή: ξεχρεώστε όσο μπορείτε πιο γρήγορα και κάψτε τις πιστωτικές γιατί φοβάμαι ότι θα δούμε ακόμα χειρότερα πράγματα στο μέλλον..

Μιχάλης :alien:

supernet
29 Ιούλ. 2004, 19:26
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (29 Ιούλ. 2004 , 17:28)

Αλλωστε στην προκειμένη περίπτωση έχουν ήδη λάβει την πληρωμή (αφού του χρέωσαν τόκους υπερημερίας) πριν την έκδοση του επόμενου λογαριασμού.

Μα τι λες;;; :blink: To αντίθετο θα έλεγα εγώ!

Στην περίπτωση που ο κάτοχος έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές εκτός από τον τόκο που υπολογίζεται με επιτόκιο υπερημερίας (ονομαστικό επιτόκιο +2,5 μονάδες) επιβαρύνεται και με έξοδα. Συνήθως τα έξοδα υπολογίζονται ποσοστιαία επί του ποσού της συναλλαγής. Credit.gr

Δεν ξέρω αν είναι γενικότερο το φαινόμενο, αλλά τελευταία έχω δει κι εγώ κάτι περίεργες χρεώσεις στην πιστωτική (χρεώσεις υπέρβασης ορίου χωρίς λόγο) και κάτι τέτοια ωραία.

Λες δηλαδή, ότι δεν είχες υπερβεί το πιστωτικό σου όριο ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΟΤΣΑΡΑΝΕ ποσό για υπέρβαση ορίου??? Τι κάθεσε τότε. Κυνήγα τους. :o

kallitexnis
29 Ιούλ. 2004, 20:21
euxaristo re pedia gia tis apantiseis kai tha doume pou tha paei to thema . to sigouro einai oti oso mou lene *alakies de prokeite na ta paratiso .
eixa kai paliotera tetoiou eidous sinalages meso elta me alli trapeza kai tetoia xreosi den eixa pote ! autoi edo einai apisteutoi kleftes

na simeioso mono oti ego plirosa stis 24-6 me sfragida elta o epomenos logariasmos ekdothike 7-7 diladi 2 bdomades meta kai sto logariasmo pano ekei pou simeonete i pliromi mou grafei imerominia 28-6 diladi apo 28 mexri tis 7 tou allou mina toses meres kanenas ipallilos den elegxe tin pragmatiki imeronia pliromis mou? apla etsi douleuoun klevoun. tote giati vazoun sfragida imerominias sto taxidromeio; de tha evazan katholou, apla tha epernan ti pliromi kai tha edinan mia apodeixi .

autoi klevoun aprokalipta kai malista 5.38 euro tokous periodou gia to diastima apo 25-6 mexri 28-6 ??? kai gia poso 261 euro? gia 3 diladi meres 5.38euro ??? pane kala ? me ti epitokio douleuoun 55%? oti na nai xreosan auto katalava ego oi kleftes .
apo piso leei epi lexi oti pliromi mporei na ginei kai sta elta kai sas ipenthimizoume oti sti periptosi auti i pliromi ftanei sti trapeza meta apo 5 ergasimes meres kai tipota parapano.
xestika ego kai o kathenas gia to pote ftanei as kanei kai 500 meres emena ti me noiazei efoson plirono kanonika? panta ftanei prin tin ekdosi apo ti trpeza tou epomenou logariasmou. kai se kathe periptosi auta einai themata pou aforoun trapeza kai elta kai oxi to pelati
stous orous tou simvoleou sta psila gramata diladi grafei sto arthro pliromes oti oi pliromes mporoun na pragmatopoiounte se ola ta katastimata tis trapezas,me taxipliromi sta kata topous taxidromika grafeia,me pagia entoli xreosis logariasmou tou katoxou pou thrite sti trapeza h me opoiondipote allo tropo anakoinonete apo tin trapeza.

pouthena allou den anaferete stous orous kati sxetiko me tis pliromes kai "autous tous orous ipegrapsa ego"

supernet
29 Ιούλ. 2004, 20:28
Ωραία. Απευθύνσου στον Τραπεζικό Μεσολαβητή. Δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη με τον εκάστοτε υπάλληλο, ο οποίος το μόνο που θα κάνει, είναι να διαβάζει τις εγγραφές του προηγούμενου, στον Η/Υ. Φαύλος κύκλος :whistle: που τους συμφέρει βέβαια.

Ενώ με τον Τ.Μ. θα δρομολογηθεί η υπόθεση σου. Κι ας τους να μην απαντήσουν μετά ;)

Αααα!! Και να ζητήσεις το ποσό, ΕΝΤΟΚΟ έως την πίστωση του. :D

themob
19 Αύγ. 2004, 17:40
μια βοηθεια αν γνωριζει καποιος.θελω ν'αγορασω απο γερμανια η καποια αλλη χωρα ενα laptop.επειδη δεν μπορω να εχω μετρητα τα χρηματα για να τους τα καταθεσω (2500-3000)σκεφτομαι να βγαλω μια πιστωτικη.θα μπορω να ξεπληρωσω το ποσο αυτο με δοσεις;(π.χ 100/μηνα)

arfi-gorgona
19 Αύγ. 2004, 17:46
μπορείς αλλα θα έχεις τόκους δεν ξέρω αν σε συμφέρει 3000 που λες για φορητό τα βρίσκω πολλά...γιατί θες να το πάρεις από έξω αν επιτρέπεται

brebosgeo
20 Αύγ. 2004, 23:23
de nomizw pos simferei tha bgoun polloi tokoi

princess
20 Αύγ. 2004, 23:32
υπολογισε τους τοκους σου καπως ετσι... συνηθως εχουν ενα 16% (μαζι με τραπεζικες εργασιες και τα αλλα κολοκυθια που χρεωνουν). Αν παρεις κατι που εχει 2500 ευρω και δωσεις πρωτη δοση 100 μενουν 2400.. *16%/12 δηλ 32... οποτε το νεο σου υπολοιπο ειναι 2432..μειον τα 100 που θα δωσεις 2332 που θα γινει 2363 κλπ κλπ.... Ολα αυτα αν δεν κανεις αλλες αγορες βεβαια!

asmodeus
20 Αύγ. 2004, 23:36
βρε παιδια να ρωτησω κατι?εγω εχω παρει την vodafone visa που επιστρεφει 2% των αγορων εφοσον καθε μηνα κανεις αγορες πανω απο 88 ευρω.αν αγορασω κατι που εχει 500 ευρω και το βαλω σε 10 δοσεις τοτε θα μου επιστρεψουν 10 ευρω (ειναι το 2% των 500 ευρω) η θα το σπασουν σε 10χ50 ευρω οποτε δεν θα εχω επιστροφη?

princess
20 Αύγ. 2004, 23:39
το δευτερο... η μηνιαια σου χρεωση ειναι 50 δεν ειναι 500!

prometheas
20 Αύγ. 2004, 23:42
Να και ο νεος (αλλα πολύ καλος γνωστης του τραπεζικού συστήματος) :p ).

Αναφέρω γνώσεις και εμπειρίες

1) Οντως η Citibank Visa δεν υποστηρίζεται από πολλα προγραμματα ατοκων δόσεων. Ο βασικος λογος ειναι οτι η Πολιτικη της Citiban στην Ελλαδα στο κομματι αυτό ειναι υπερ της προώθησης της Diners. Επισης η Citibank εχει πολύ υψηλά επιτόκια γενικά και το e-banking της ειναι πολύ φτωχό. Προσωπικά θα πηγαινα στην συγκεκριμενη τράπεζα εαν ημουν εισοδηματίας και ήθελα να επενδύσω χρήματα στο εξωτερικό, δεδομενου οτι έχουν τεράστια εμπειρια από τη "μαμα" τράπεζα στον τομέα αυτό

2) Απο τις υπόλοιπες καρτες την στιγμη που μιλαμε υπαρχει μια πληθώρα προσφορών οπότε σταθμιζεις τις αναγκες σου και αποφασίζεις. Να σου πώ οτι περα απο τις ατοκες δόσεις (που ειναι ατοκες μονο εαν εξοφλάς ολο το ποσο καθε μήνα) καλο θα ήταν να δεις και αλλα πράγματα όπως

1) Ετήσια συνδρομή. Καλο ειναι να μην υπάρχει ή να ειναι πολύ χαμηλή.
2) Επιτόκιο. Ισως ο σημαντικότερος παράγοντας
3) Συνοδευτικές προσφορές
4) Ατοκες δόσεις (οπως αναφέρεις)

Εχοντας αλλαξει πανω από 10 πιστωτικες καρτες μεχρι σήμερα, εχω κατασταλάξει στις εξης δύο (ελπιζω να μην θεωρηθει διαφήμιση, απλή αναφορά κανω)

Pireos Visa : Πολύ καλη αποδοχή παντού, ατοκες δόσεις, πολύ χαμηλό επιτόκιο (13,25%), χαμηλή συνδρομή (~30 Ευρώ) και πολύ καλό Internet Banking

Εθνοκάρτα Mastercard : Δεν εχω βρεί κατάστημα που να δέχεται Mastercard και να μην την συμπεριλαμβάνει. Πολλές ατοκες δόσεις παντού (ακομα και στο μιευτήριο που γέννησε η γυναίκα μου!!), σχετικα καλο επιτόκιο (14,50%), χαμηλή συνδρομή αλλά μέτριο Internet Banking.

Eαν ζούσα στην Ευρώπη ή στις ΗΠΑ θα είχα και μια American Express.

Ενδιφέρουσα πρόταση ειναι και η Dynamic Visa (Alpha Bank + Carrefour) ιδίως εαν κανεις τις αγορές σου απο τα Carrefour

Καλες καρτες σαν αποδοχή και σε ατοκες δόσεις ειναι και οι καρτες της Eurobank, αλλά προσωπικα θεωρώ οτι η συγκεκριμένη τράπεζα έχει πολύ κακή εξυπηρέτηση. Ειναι ομως δύναμη στον τομέα αυτό, ενω οντως έχει και το καλύτερο (μαζί με την Πειραιώς) Internet Banking στην Ελλάδα.

Τελειώνοντας να πουμε μερικα προφανη πραγματα

1) Οι καρτες πρέπει να ειναι εργαλειο χρήσης όχι κατάχρησης
2) Αυτοσυγκράτηση
3) Ψάξε για ιδιαίτερες ανάγκες - π.χ εαν σου αρέσει να ταξιδεύεις στο εξωτερικο θα βρείς ενδιαφέρουσες προσφορές από την American Express (Στην Ελλαδα την προωθεί η Alpha Bank, οχι ομως με τον καλύτερο δυνατό τρόπο).
4) Σιγουρα δεν θα βρισκεις παντού ατοκες δόσεις αφού ο καθε εμπορος συνεργάζεται με συγκεκριμένες τράπεζες. Παντως προσωπικά με το συνδυασμο που εχω κανει ειναι ελάχιστα τα καταστήματα στα οποία είχα πρόβλημα.

Στη διαθεσή σου για οτιδήποτε επιπλέον θέλεις :) :)

princess
20 Αύγ. 2004, 23:54
εχω ζητησει μια πειραιως mastercard με πιστωτικο 800 ευρω κλειδωμενο (που σημαινει οτι δεν ανεβαινει αν δε το ζητησω, και δεν μπορει να γινει υπερβαση). Με εξυπηρετει πολυ γιατι ψωνιζω πολυ απο το νετ και δεν μπορω καθε φορα να εκδιδω μια προπληρωμενη (ασε που που να βρω εγνατια τραπεζα... νομιζω μονο αυτη το κανει). Ειναι μια καλη λυση για να μην εχεις ρισκα και να αυτοσυγκρατεισαι και καπως!

prometheas
20 Αύγ. 2004, 23:58
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (24 Φεβ. 2004 , 16:54)

Το δηλωθέν εισόδημα μάλλον είναι ένας παράγοντας που συνεκτιμά η Τράπεζα για να καθορίσει το πιστωτικό όριο. Δεν το καθορίζει απόλυτα. Εγώ για παράδειγμα έχω σχεδόν το ίδιο εισόδημα εδώ και 4 χρόνια και ξεκίνησα με μία κάρτα και ένα χαμηλό όριο x. Παρ'ότι κάνω πάρα πολύ μικρή κίνηση στην κάρτα, σιγά σιγά μου αναβάθμισαν την κάρτα (προφανώς λόγω των εμπρόθεσμων πληρωμών), μου έκαναν το όριο 2x και μου έδωσαν άλλη μία με όριο επίσης 2x. Όλα αυτά χωρίς να τα ζητήσω... Και παρά το γεγονός ότι όταν τους είχα παρουσιάσει αυτό το εισόδημα, με το ζόρι μου έδωσαν την αρχική Electron με το χαμηλό όριο...

Ο χρόνος (και η συνέπεια στις πληρωμές) εκτιμώνται πάντα.

michpan
21 Αύγ. 2004, 00:01
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιούλ. 2004 , 19:26)
Μα τι λες;;; :blink: To αντίθετο θα έλεγα εγώ!
Πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα είδα το μήνυμα! Εννοούσα ότι έλαβαν την πληρωμή αλλά την θεώρησαν εκπρόθεσμη και γι'αυτό χρεώσαν τόκους υπερημερίας. Το θέμα είναι ότι αυτοί οι τόκοι υπάρχουν στον επόμενο λογαριασμό κι άρα όλα τα παραπάνω έγιναν πριν την έκδοσή του.

Λες δηλαδή, ότι δεν είχες υπερβεί το πιστωτικό σου όριο ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΟΤΣΑΡΑΝΕ ποσό για υπέρβαση ορίου??? Τι κάθεσε τότε. Κυνήγα τους. :o
Τους πήρα τηλέφωνο κι ευτυχώς το διόρθωσαν στον επόμενο λογαριασμό. Ρίχνετε που και που καμμία ματιά στις χρεώσεις που κάνουν, χρειάζεται!!

Μιχάλης :alien:

harryal
21 Αύγ. 2004, 04:11
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος prometheas (20 Αύγ. 2004 , 23:42)

...

Ενδιφέρουσα πρόταση ειναι και η Dynamic Visa (Alpha Bank + Carrefour) ιδίως εαν κανεις τις αγορές σου απο τα Carrefour

H ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ!!!!...

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟ INTERNET BANKING ΤΗΣ ALPHA BANK ENA ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

dpetka2001
21 Αύγ. 2004, 10:34
ρε παιδια η Alpha Bank ομως χρεωνει 9 Ευρω αν εχεις λιγοτερο απο 300 Ευρω μεσο ορο το εξαμηνο...κι εγω σκεφτομουν για δυο λογαριασμους οπου στον εναν θα ειναι ολα τα χρηματα και ο αλλος θα χρησιμοποειται μονο για μεταφορα χρηματων οταν χρειαζομαι να κανω καποια αγορα μεσω της χρεωστικης καρτας...αλλα η παραπανω πολιτικη δε μου αρεσει...και σε εσας ειναι ετσι οπως μου ειπαν?? ποια αλλη χρεωστικη προτεινετε??

brebosgeo
21 Αύγ. 2004, 18:02
h ethikh trapeza kserete an xrewnei kati an den exeis ipoloipo sto logariasmo?
h citibank paidia einai h korifaia trapeza sthn ellada afth th stigmh,polles epiloges gia polla proionta

elteo
21 Αύγ. 2004, 19:10
Mία πολύ καλή κάρτα για όποιον ενδιαφέρεται είναι η Visa του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου...έχει μόλις 9% επιτόκιο! Σκεφτείτε τι κέρδος βγάζουν οι άλλοι με τα 15άρια και τα 16άρια..!

Μία ερώτηση-παρατήρηση:

Λέτε για άτοκες δόσεις...ωραία!

Εχετε ήδη χρεωμένα στην κάρτα σας 350 ευρώ για παράδειγμα έντοκα.Κάνετε μία αγορά με άτοκες δόσεις ποσού 200 ευρώ ας πούμε.Οι άτοκες δόσεις πώς θα υπολογιστούν σε αυτή την περίπτωση...?
Θα έχουμε νέο υπόλοιπο 550 ευρώ από τα οποία τα 200 είναι άτοκα.
Τι γίνεται τότε..?

supernet
21 Αύγ. 2004, 19:43
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (20 Αύγ. 2004 , 23:54)

και δεν μπορω καθε φορα να εκδιδω μια προπληρωμενη (ασε που που να βρω εγνατια τραπεζα... νομιζω μονο αυτη το κανει).

Και η Αττικής.

Τώρα κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών, και η Alpha (δεν ξέρω αν θα το συνεχίσει κάτι τέτοιο και μετά).

princess
21 Αύγ. 2004, 20:08
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (21 Αύγ. 2004 , 19:10)

Εχετε ήδη χρεωμένα στην κάρτα σας 350 ευρώ για παράδειγμα έντοκα.Κάνετε μία αγορά με άτοκες δόσεις ποσού 200 ευρώ ας πούμε.Οι άτοκες δόσεις πώς θα υπολογιστούν σε αυτή την περίπτωση...?
Θα έχουμε νέο υπόλοιπο 550 ευρώ από τα οποία τα 200 είναι άτοκα.
Τι γίνεται τότε..?

σε αυτη την περιπτωση ατοκες δοσεις σημαινει οτι αυτο που αγοραζεις χρεωνεται στην καρτα σου σε ισοποσες δοσεις χωρις να επιβαρυνεται με τοκους. Το υπολοιπο τοκιζεται κανονικα ολοκληρο. Οι ατοκες δοσεις ισχυουν για την καρτα μονο αν γινεται καθε φορα εξοφληση ολου του υπολοιπου.

prometheas
23 Αύγ. 2004, 12:00
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (21 Αύγ. 2004 , 04:11)

H ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ!!!!...

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟ INTERNET BANKING ΤΗΣ ALPHA BANK ENA ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

Η Dynamic Visa εχει πλέον δωρεάν συνδρομή σε ολους τους πελάτες της
Οσο για το Internet Banking της Alpha Bank ειναι αρκετα καλο αλλα δεν εχει τις δυνατότητες που έχουν τα αντιστοιχα της Eurobank και Πειραιώς ακομα (παροτι τους τελευταιους μηνες αναβαθμίστηκε..) Η αυξημενη χρήση του οφείλεται τοσο στους πολύ καλους εταιρικούς πελατες που έχει η εταιρεία από τον χώρο των υπηρεσιών (ατομα που κατα κανονα χρησιμοποιουν τετοιες υπηρεσίες) οσο και στο οτι ηταν ιστορικα η πρώτη τράπεζα στην Ελλάδα που εισηγαγε αυτές τις υπηρεσίες :) :)

prometheas
23 Αύγ. 2004, 12:03
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo (21 Αύγ. 2004 , 18:02)

h ethikh trapeza kserete an xrewnei kati an den exeis ipoloipo sto logariasmo?
h citibank paidia einai h korifaia trapeza sthn ellada afth th stigmh,polles epiloges gia polla proionta

Η Citibank ειναι κορυφαία τράπεζα σε εξυπηρέτηση πελατών και ποιότητα προϊοντων αλλά ειναι ακριβή για τον μεσο Ελληνα πελάτη ενω δεν συνισταται για σύναψη δανειων ή εκδοση πιστωτικών καρτών, κυρίως λογω υψηλών επιτοκίων

Βεβαια οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικές, συνεπως πρεπει να εξεταζουμε παντα ολες τις εναλλακτικές επιλογες :)

haris_led
23 Αύγ. 2004, 17:16
Ρε παιδιά ξέρετε τίποτα για την προπληρωμένη κάρτα electron της alphabank? Είχα δει μια διαφήμιση αλλά δεν μπορώ να μπω στο site (http://www.alphabank.gr) της!

Πόσο χρεώνει για να φτιάξει κανείς μία τέτοια visa, και σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη?
Στην διαφήμιση άκουσα ότι στην φτιάχνουν αμέσως!

Επίσης χρειάζεται να είναι ενήλικος αυτός που θα την φτιάξει?

Προς το παρόν θα αρκεστώ στην attica gift card που έχω :p

harryal
24 Αύγ. 2004, 01:53
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (23 Αύγ. 2004 , 17:16)

Ρε παιδιά ξέρετε τίποτα για την προπληρωμένη κάρτα electron της alphabank? Είχα δει μια διαφήμιση αλλά δεν μπορώ να μπω στο site (http://www.alphabank.gr) της!

Πόσο χρεώνει για να φτιάξει κανείς μία τέτοια visa, και σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη?
Στην διαφήμιση άκουσα ότι στην φτιάχνουν αμέσως!

Επίσης χρειάζεται να είναι ενήλικος αυτός που θα την φτιάξει?

Προς το παρόν θα αρκεστώ στην attica gift card που έχω :p

to site einai h*tp://www.alpha.gr

brebosgeo
25 Αύγ. 2004, 19:13
paidia kserei kaneis an xrewnei kati h ethnikh an exeis px sto logariasmo sou 100 euro mono?efxaristw

Terrys
26 Αύγ. 2004, 11:00
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo (25 Αύγ. 2004 , 19:13)

paidia kserei kaneis an xrewnei kati h ethnikh an exeis px sto logariasmo sou 100 euro mono?efxaristw

Όχι, η ΕΤΕ δεν έχει κατώτατο όριο χρηματών στον λογαριασμό για να βάζει πρόστιμο. το μόνο που κάνει είναι οποιδήποτε συναλλαγή στα γκισέ της και όχι σε ΑΤΜ να σου την χρεώνει κάθε 6μηνο.

brebosgeo
26 Αύγ. 2004, 16:35
thanks

kage
23 Σεπ. 2004, 02:30
telika an pareis gift card apo αττικη τραπεζα θα μπορεις να κανεις απο παντου online agores apo το εξωτερικο?) http://www.bankofattica.gr/index.htm εδω λεει οτι οπου γραφει visa ή electron mporeis.
visa k electron einai diaforetikes?
θελω να κανω μονο μια αγορα απο ινετ ~300e αλλα δεν εχω πιστωτικη αξιζει να χρησιμοποιησω gift card ή δεν θα κανω τιποτα?τι να ρωτησω το eshop gia thn gift card?

emperor69
23 Σεπ. 2004, 03:02
ena exw na pw. h kalyterth trapeza einai h novabank!

spyleon
23 Σεπ. 2004, 08:48
H visa einai pistwtikh (dhladh mporeis na agoraseis xwris na exeis lefta sto logariasmo sou me pistwsh kai meta plhrwneis esy thn trapeza)
H electron einai xrewstikh (dhladh prepei sto logariasmo sou na exeis lefta gia na sta trabh3ei amesws).

Gia thn gift card de 3erw ti paizei.

Sthn eurwph einai polu diadedomenes oi xrewstikes kartes kai tis lene service-cards (p.x. sthn agglia exoun thn switch, h opoia einai san thn electron, alla sou dinei kai thn dunatothta na kaneis overdraft, na shkwseis lefta (mexri enos oriou) pera apo auta pou esu exeis.

Filoi, na eiste polu prosektikoi pantws me tis pistwtikes kartes, gia logous asfaleias: Thn agora sas na thn kanete grhgora kai MONO apo sites ta opoia exoun kapoia feregguothta

supernet
23 Σεπ. 2004, 09:19
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (23 Σεπ. 2004 , 03:02)

ena exw na pw. h kalyterth trapeza einai h novabank!

Ωραίο λογότυπο έχει? :p :D

Όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι. Σε κάτι συμφέρει η Χ τράπεζα, σε κάτι άλλο η Ψ τράπεζα.

supernet
23 Σεπ. 2004, 09:20
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spyleon (23 Σεπ. 2004 , 08:48)

H visa einai pistwtikh (dhladh mporeis na agoraseis xwris na exeis lefta sto logariasmo sou me pistwsh kai meta plhrwneis esy thn trapeza)
H electron einai xrewstikh (dhladh prepei sto logariasmo sou na exeis lefta gia na sta trabh3ei amesws).

Υπάρχουν και Electron πιστωτικές. Αυτές με πολύ μικρό πιστωτικό όριο. (βλέπε Eurobank Electron).

spyleon
23 Σεπ. 2004, 09:36
Ok, den to h3era.
Apla den exei diado8ei arketa akomh h xrhsh ths electron(ennow th xrewstikh xrhsh). Anti8eta, exei trela8ei o kosmos me tis pistwtikes, logw profanws elleipsews reustou!!!

supernet
23 Σεπ. 2004, 10:46
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spyleon (23 Σεπ. 2004 , 09:36)

Ok, den to h3era.
Apla den exei diado8ei arketa akomh h xrhsh ths electron(ennow th xrewstikh xrhsh). Anti8eta, exei trela8ei o kosmos me tis pistwtikes, logw profanws elleipsews reustou!!!

Παραδιαδόθηκαν θα λεγα εγώ. Πας να αγοράσεις κάτι, κι αν θες δόσεις... θα σου βγάλουν υποχρεωτικά πιστωτική electron. Ειδικά αυτή η Eurobank έχει απλωθεί παντού. :o

nikkosnet
23 Σεπ. 2004, 11:16
Ασε που καμια φορα σου λενε ''Συγχαρητηρια! Κερδισατε μια συνδρομη για την Χ visa ή κερδισατε ενα δανειο απο την Ψ τραπεζα'' :p

harryal
6 Οκτ. 2004, 01:48
Πολύ ησυχία έχει πέσει τώρα τελευταία!... Κανά νεό κανένας; Καμμιά ενδιαφέρουσα είδηση;

Nrg
6 Οκτ. 2004, 03:03
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (23 Σεπ. 2004 , 10:46)

Παραδιαδόθηκαν θα λεγα εγώ. Πας να αγοράσεις κάτι, κι αν θες δόσεις... θα σου βγάλουν υποχρεωτικά πιστωτική electron. Ειδικά αυτή η Eurobank έχει απλωθεί παντού. :o

Εστω και καθυστερημενα,απ'οσο ξερω δεν υπαρχει πιστωτικη electron αλλα μονο χρεωστικη. Χανω κατι?

supernet
6 Οκτ. 2004, 03:17
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 6 Οκτ. 2004 , 03:03)

Εστω και καθυστερημενα,απ'οσο ξερω δεν υπαρχει πιστωτικη electron αλλα μονο χρεωστικη. Χανω κατι?

Και γω αυτή την Eurobank Electron Visa με πιστωτικό όριο που έχω, τι είναι??? :wacko:

Έχασες :p

Nrg
6 Οκτ. 2004, 03:25
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 6 Οκτ. 2004 , 03:17)

Και γω αυτή την Eurobank Electron Visa με πιστωτικό όριο που έχω, τι είναι??? :wacko:

Έχασες :p

Ετσι επειδη ειμαι αναποδο παιδι,στο σαιτ της γιουρομπανκ γιατι δεν τη βλεπω καπου? :p

supernet
6 Οκτ. 2004, 03:32
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 6 Οκτ. 2004 , 03:25)

Ετσι επειδη ειμαι αναποδο παιδι,στο σαιτ της γιουρομπανκ γιατι δεν τη βλεπω καπου? :p

Γιατί πλέον , έχουν "μεταμφιεστεί" σε εταιρικές. Π.χ. ΣΥΚΑΡΗΣ Visa και πολλές άλλες.

Πήγαινε να αγοράσεις από συμβεβλημένα με την Eurobank καταστήματα (με δόσεις), και να δεις μετά σε ποια τράπεζα θα στάζεις κάθε μήνα τα ΕυρΑ σου ;)

ALR
7 Οκτ. 2004, 21:14
paidia exw mia erwthsh gia tin ETHNOCASH (http://www.nbg.gr/ind_cards_ethnocash.html)
Gnwrizw oti den einai pistotiki alla den iparxei allo thread gia aples kartes(Nomizw :o )Opote arxizw.Sto site anaferei ta eksis:
"
οι συναλλαγές σας μέσω του διατραπεζικού δικτύου ΑΤΜs ΔΙΑΣ επιβαρύνονται με αυτόματη κράτηση από το λογαριασμό σας των εξής ποσών:
- ανάληψη μετρητών : €1,5 ανά συναλλαγή και 5‰ επί του αναλαμβανομένου ποσού
- ερώτηση υπολοίπου : πάγιο €0,44
"

Auta isxioun gia analipsi metritwn kai erwthsh ypoloipou apo ola ta ATM simperilamvanomenwn kai autwn tis ethnikis trapezas ?I ta ATM tis ethnikis den se xrewnoun katholoi?Giati mexri protinos etsi iksera.

supernet
7 Οκτ. 2004, 22:46
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 7 Οκτ. 2004 , 21:14)

οι συναλλαγές σας μέσω του διατραπεζικού δικτύου ΑΤΜs ΔΙΑΣ επιβαρύνονται με αυτόματη κράτηση από το λογαριασμό σας των εξής ποσών:
- ανάληψη μετρητών : €1,5 ανά συναλλαγή και 5‰ επί του αναλαμβανομένου ποσού
- ερώτηση υπολοίπου : πάγιο €0,44
"

Auta isxioun gia analipsi metritwn kai erwthsh ypoloipou apo ola ta ATM simperilamvanomenwn kai autwn tis ethnikis trapezas ?I ta ATM tis ethnikis den se xrewnoun katholoi ?Giati mexri protinos etsi iksera.

Το λέει καθαρά. μέσω του διατραπεζικού δικτύου ΑΤΜs ΔΙΑΣ. Όχι από της Εθνικής. Και γιατί να πας σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας? ΕΘΝΙΚΗ έχει παντού. ;)

coftaras
8 Οκτ. 2004, 23:43
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
Α)ΠΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ELECTRON ΧΡΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ?
B)ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΣΤΟ INTERNET?
Γ)ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓ/ΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ELECTRON (ΠΧ ΣΤΗΝ ALPHA)
Δ)ΕΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ Η ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ?

harryal
9 Οκτ. 2004, 00:07
A)Η alpha bank με το άνοιγμα οποιουδήποτε λογαριασμού δίνει electron visa χρεωστική...

Β)Ένας φίλος μου είχε βγάλει μόνο για αυτό το λόγο 1,5 χρόνο πριν και δεν είχε πρόβλημα.. αλλά καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα το site αν τη δέχονται!!!

Γ)300 ευρώ και το οποίο μπορείς 1 λεπτό μετά να το κάνεις ανάληψη.
Απλά σε συμβουλεύω αν μπορείς να έχεις μέσο όρο στο λογαριασμό σου πάνω από 300 ευρώ γιατί αλλιώς θα σε χρεώνουν ανά εξάμηνο (ή έτος δε θυμάμαι) ένα ποσό (ψάξε στο site για το ακριβές ποσό).

Δ)Τι εννοείς... εγώ που τη χρησιμοποιώ και σε μαγαζιά δεν έχει καμμία προμήθεια! απλά παίρνει το ποσό κατευθείαν από τον λογαριασμό!

Επίσης μπορείς να παρακολουθείς τις κινήσεις μέσω του Alpha Bank banking..

Quasimodo
9 Οκτ. 2004, 00:24
Για στοίχημα,μιας και είμαι και εγώ κολημένος, έχω ανοίξει στην τράπεζα Πειραιώς ενα απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου,ελάχιστο ποσό για το λογαριασμό δεν έχουν όριο και με μια αίτηση για electron visa,χρεωστική δηλαδή,σε 10μέρες που κάνει για να έρθει,είσαι έτοιμος για online bet! ;)
Φυσικά μέσω του winbank.gr μπορείς να ελέγχεις τα πάντα για τον λογαριασμό σου online!

ps.Οι περισσότεροι γνωστοί books(sportingbet,interwetten,eurobet etc),δέχονται την electron visa, με εξαίρεση μια-δυο εταιρίες (expekt) ας πούμε!

Αυτά!
Καλά online κέρδη! :)

Nrg
9 Οκτ. 2004, 01:40
Visa electron δεχονται πλεον τα περισσοτερα σαιτς(betfair.com, eurobet.com,eurobet.co.uk,gamebookers.com,globet.com,willhil l.com,σιγουρα υπαρχουν και αλλα σαιτς αλλα κατα τη γνωμη μου αυτα ειναι τα πιο αξιοπιστα). Στην αλφα μπανκ ανοιξα νεανικο λογαριασμο 1-2-3 και δεν υπαρχει οριο για να ανοιξεις λογαριασμο.

l3ft3r1s
9 Οκτ. 2004, 02:03
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal ( 9 Οκτ. 2004 , 00:07)

...
Απλά σε συμβουλεύω αν μπορείς να έχεις μέσο όρο στο λογαριασμό σου πάνω από 300 ευρώ γιατί αλλιώς θα σε χρεώνουν ανά εξάμηνο (ή έτος δε θυμάμαι) ένα ποσό (ψάξε στο site για το ακριβές ποσό).

...

Και αν έχεις 0 ευρώ... ? Πάει μείον? :D ;)

Nrg
9 Οκτ. 2004, 02:19
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s ( 9 Οκτ. 2004 , 02:03)

Και αν έχεις 0 ευρώ... ? Πάει μείον? :D ;)

Ω ναι! :worry:

l3ft3r1s
9 Οκτ. 2004, 02:29
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 9 Οκτ. 2004 , 02:19)

Ω ναι! :worry:

Πες μ ότι κάνεις πλάκα... :eek: Το ξέρω ότι μπαίνουν κάποιοι φόροι ή προμήθειες αλλά ανάλογα με το ποαό που έχεις στον λογαριασμό σου... Και αν δεν κάνεις ξανά κατάθεση? Υπαρχει περίπτωση να σε "κυνηγήσουν"? :cry: Με αφορά άμεσα το θέμα, γι αυτό ρωτάω!

(Λογική σκέψη: τότε δεν θα είχε σημασία να αφήνουν να ανοίξεις λογαριασμό με 0 ευρώ! ποιός ο λόγος? ποιό το όφελος των δύο πλευρών? και δεν το κάνει μόνο η άλφα πλέον...)

princess
9 Οκτ. 2004, 02:32
ισα ισα σε αφηνουν να ανοιξεις μια χαρα το λογαριασμο... κι αν δεν κινηθει η -αναλογα με την τραπεζα- εχει χαμηλο υπολοιπο, σε χρεωνουν εξοδα λογαρισαμου... μια χαρα τους βολευει δε βρισκεις;

Nrg
9 Οκτ. 2004, 02:39
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s ( 9 Οκτ. 2004 , 02:29)

Πες μ ότι κάνεις πλάκα... :eek: Το ξέρω ότι μπαίνουν κάποιοι φόροι ή προμήθειες αλλά ανάλογα με το ποαό που έχεις στον λογαριασμό σου... Και αν δεν κάνεις ξανά κατάθεση? Υπαρχει περίπτωση να σε "κυνηγήσουν"? :cry: Με αφορά άμεσα το θέμα, γι αυτό ρωτάω!

(Λογική σκέψη: τότε δεν θα είχε σημασία να αφήνουν να ανοίξεις λογαριασμό με 0 ευρώ! ποιός ο λόγος? ποιό το όφελος των δύο πλευρών? και δεν το κάνει μόνο η άλφα πλέον...)

Δυστηχως δεν κανω πλακα!Μου εχει τυχει. Αλλα γιατι να σε κυνηγησουν?για 0.5 ευρω?Μπορει και λιγοτερα. Λογικα καποια τραπεζα ξεκινησε να ανοιγει λογαριασμους χωρις να χρειαζεται να κανεις καταθεση και οι αλλες ακολουθησαν γιατι ετσι εχαναν αρκετους πελατες. Εμενα παντως μου φαινεται λογικο να ανοιγεις λογαριασμο χωρις να χρειαζεται να καταθεσεις και παραλληλα γελοια την απαιτηση να καταθεσεις χρηματα καθως μπορεις μεσα σε ενα λεπτο να τα βγαλεις.

princess
9 Οκτ. 2004, 02:41
για 0,5 ευρω δε σε κυνηγαει κανεις... απλα αφηνουν το ποσο να μεγαλωσει (μπορει να σουρθουν τα μαντατα σε δεκα χρονια δηλ) η να δεις ξαφνικα τα 100 ευρω που εκανες καταθεση να γινονται 95...

l3ft3r1s
9 Οκτ. 2004, 02:52
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 9 Οκτ. 2004 , 02:41)

για 0,5 ευρω δε σε κυνηγαει κανεις... απλα αφηνουν το ποσο να μεγαλωσει (μπορει να σουρθουν τα μαντατα σε δεκα χρονια δηλ) η να δεις ξαφνικα τα 100 ευρω που εκανες καταθεση να γινονται 95...

Ναι αλλά αν βάλεις τους τόκους θα γίνουν 105 :D

Η γιαγιά μου στην Κύπρο είχε έναν ξεχασμένο λογαριασμό στον οποίο είχε καταθέσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ λεφτά και αν θυμάμαι καλά από τους τόκους (μιλάμε για δεκαετίες) όταν το ανακαλύψαμε έβγαλε κανά μηνιάτικο ;) (σύνταξη όχι μισθό).

Αν περιορίζεται η χρέωση που λέτε σε 2-3 ευρώ τον χρόνο όκ την θεωρώ λογική αλλιώς θα καταλάβω ότι ο καπιταλισμός έβαλε και εδώ το χεράκι του...

princess
9 Οκτ. 2004, 02:55
καπου τοσο ειναι χοντρικα.... αλλα δε θα σε ενοχλησουν μεχρι να γινει το ποσο αξιολογο....

mythos_bt
9 Οκτ. 2004, 13:53
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s ( 9 Οκτ. 2004 , 02:52)
Αν περιορίζεται η χρέωση που λέτε σε 2-3 ευρώ τον χρόνο όκ την θεωρώ λογική αλλιώς θα καταλάβω ότι ο καπιταλισμός έβαλε και εδώ το χεράκι του...

Στη Eurobank χρεωνεσαι με 2,5€ το μηνα αν ο λογαριασμος σου δεν παρουσιαζει τουλαχιστον μια καταθεση και μια αναληψη τον τελευταιο χρονο.Δεν μου το ειχε πει κανενας αυτο και οταν το καταλαβα μου ειχαν ηδη χρεωσει 12,5€ μεσα σε διαστημα 5 μηνων.

coftaras
9 Οκτ. 2004, 16:05
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Quasimodo ( 9 Οκτ. 2004 , 00:24)

Για στοίχημα,μιας και είμαι και εγώ κολημένος, έχω ανοίξει στην τράπεζα Πειραιώς ενα απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου,ελάχιστο ποσό για το λογαριασμό δεν έχουν όριο και με μια αίτηση για electron visa,χρεωστική δηλαδή,σε 10μέρες που κάνει για να έρθει,είσαι έτοιμος για online bet! ;)
Φυσικά μέσω του winbank.gr μπορείς να ελέγχεις τα πάντα για τον λογαριασμό σου online!

ps.Οι περισσότεροι γνωστοί books(sportingbet,interwetten,eurobet etc),δέχονται την electron visa, με εξαίρεση μια-δυο εταιρίες (expekt) ας πούμε!

Αυτά!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ Quasimodo

Draken
9 Οκτ. 2004, 16:31
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Quasimodo ( 9 Οκτ. 2004 , 00:24)

Αυτά!

Να κανω μια διορθωση αφου επισκευτηκα το topic υστερα απο πολυ-πολυ καιρο. Στο 100% των books του εξωτερικου που εχω παιξει δεχονται electron visa.
Αυτοι που παιζω τακτικα ειναι οι εξης:
Gamebookers,
Ladbrokes,
Interwetten (με καποια ψιλοπροβληματακια παλαιοτερα),
Globet,
Betoto,
Betandwin,
Expekt (σιγουρα διοτι εκανα μια καταθεση χτες (και μαλιστα χρεωνουν 2%+ επι του ποσου, δεχοντουσταν ομως electron εδω και 1,5 χρονο τουλαχιστον),
Eurobet.
Επαναλαμβανω τα παραπανω ειναι εξακριβομενα 100% με Electron της Alpha.
Ο,τι αλλες ερωτησεις εχετε μπορειτε πολυ ελευθερα να με ενοχλησετε :D

coftaras
9 Οκτ. 2004, 18:00
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 9 Οκτ. 2004 , 16:31)

Να κανω μια διορθωση αφου επισκευτηκα το topic υστερα απο πολυ-πολυ καιρο. Στο 100% των books του εξωτερικου που εχω παιξει δεχονται electron visa.
Αυτοι που παιζω τακτικα ειναι οι εξης:
Gamebookers,
Ladbrokes,
Interwetten (με καποια ψιλοπροβληματακια παλαιοτερα),
Globet,
Betoto,
Betandwin,
Expekt (σιγουρα διοτι εκανα μια καταθεση χτες (και μαλιστα χρεωνουν 2%+ επι του ποσου, δεχοντουσταν ομως electron εδω και 1,5 χρονο τουλαχιστον),
Eurobet.
Επαναλαμβανω τα παραπανω ειναι εξακριβομενα 100% με Electron της Alpha.
Ο,τι αλλες ερωτησεις εχετε μπορειτε πολυ ελευθερα να με ενοχλησετε :D

ΑΠΟΡΙΑ : ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΙ ΚΕΡΔΟΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ?
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ (ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΟΜΕΝΟ ΟΡΙΟ 300 ,ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ)
ΑΡΑ ΑΠΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΥΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Draken
9 Οκτ. 2004, 18:59
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος coftaras ( 9 Οκτ. 2004 , 18:00)

ΑΠΟΡΙΑ : ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΙ ΚΕΡΔΟΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ?
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ (ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΟΜΕΝΟ ΟΡΙΟ 300 ,ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ)
ΑΡΑ ΑΠΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΥΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Στην Alpha Bank τουλαχιστον σε χρεωνει το 1% επι του ποσου. (δεν ξερω αν συμβαινει αυτο σε μεγαλα ποσα, εως 100€ παντως τοσο ειναι). Ελπιζω να βοηθησα.

Και μια χαρουλα, μην γραφεις με κεφαλαια ειναι κοινως αποδεκτο οτι φωναζεις ετσι ;)

Nrg
9 Οκτ. 2004, 19:13
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 9 Οκτ. 2004 , 18:59)

Στην Alpha Bank τουλαχιστον σε χρεωνει το 1% επι του ποσου. (δεν ξερω αν συμβαινει αυτο σε μεγαλα ποσα, εως 100€ παντως τοσο ειναι). Ελπιζω να βοηθησα.

Και μια χαρουλα, μην γραφεις με κεφαλαια ειναι κοινως αποδεκτο οτι φωναζεις ετσι ;)

Εχω κανει απειρες συναλλαγες με την electron visa της Αλφα μπανκ και ποτε δεν με εχει χρεωσει ουτε Ευρωσεντ. Μηπως κανεις λαθος?

Draken
9 Οκτ. 2004, 20:05
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 9 Οκτ. 2004 , 19:13)

Εχω κανει απειρες συναλλαγες με την electron visa της Αλφα μπανκ και ποτε δεν με εχει χρεωσει ουτε Ευρωσεντ. Μηπως κανεις λαθος?

Μπορει να ειναι η στρατηγικη να χρεωνει στους books διοτι σε συναλλαγες με την ACN λογου χαρη δεν με χρεωνει ουτε εμενα η ακομα και για αγορες μεσω eshops.

Nrg
9 Οκτ. 2004, 20:45
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 9 Οκτ. 2004 , 20:05)

Μπορει να ειναι η στρατηγικη να χρεωνει στους books διοτι σε συναλλαγες με την ACN λογου χαρη δεν με χρεωνει ουτε εμενα η ακομα και για αγορες μεσω eshops.

Και στοιχημα επαιζα με τη συγκεκριμενη καρτα.Ισως παιζει ρολο ο λογαριασμος που εχεις.Εγω εχω εναν νεανικο 1-2-3.

rigasnic
9 Οκτ. 2004, 21:03
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 9 Οκτ. 2004 , 18:59)

μήπως δεν τα χρεώνει η alpha αυτά αλλά ο booker ;)
Οι τράπεζες βγάζουν τα λεφτά τους από την προμήθεια που παίρνουν από αυτούς!

harryal
9 Οκτ. 2004, 22:37
mallon oi book prepei na ta xrewnoun giati kai egw exw kanei apeires sunallages kai pote de mou exoun xrewsei promitheia!...

protimise alpha bank.... ti winbank exei kako proigoumeno me hackers (kakia!)

l3ft3r1s
10 Οκτ. 2004, 00:25
Ναι, έτσι έχω παρατηρήσει και εγώ, κάθε φορά χρεώνουν 2-3% Προφανώς αυτό το 2-3% δεν θα το παίρνουν ολόκληρο το eshop.

Έχω ακούσει και κάποια καλά λόγια για την χρεωστική electron Κύπρου Connct card (της τράπεζας Κύπρου βεβαίως). Τι λέτε? Την έχει δοκιμάσει κανείς?
Επίσης αν δεν κάνω λάθος η Πειραιώς έχει συνδρομή :O

coftaras
10 Οκτ. 2004, 00:53
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s (10 Οκτ. 2004 , 00:25)

Επίσης αν δεν κάνω λάθος η Πειραιώς έχει συνδρομή :O

Αληθεια ισχυει αυτο? Σκεφτομε να παρω electron visa απο την Πειραιως λογο που απο οτι καταλαβα εχει μικρη αρχικη καταθεση.Στην eurobet μπορω να την χρησιμοποιησω? Σορυ που κανω πολλες ερωτησεις αλλα επειδη τελευταια παιζω με λογ/μο φιλο μου (και παραδοξος κερδιζω πολυ συχνα(εχω πολυ τυχη)) θελω σμεσα να ανοιξω δικο μου .

harryal
10 Οκτ. 2004, 01:09
de mas les kai mas na paroume kai meis kana fragko...xexe...

o filos mou sti eurobet epaize..akou ti na kaneis.. i eurobet exei mia forma pou simplirwneis gia apories..kai se pairnoun epi topou tilephono spiti sou kai tous rwtas oti thes!!!

coftaras
10 Οκτ. 2004, 01:20
Λιγη κωλοφαρδια ,λιγη μελετη απο το www.betshow.gr και το www.risco.tv και παω ταμειο 1 φορα στις 2 με αποδοση 7,5 κερδος καθε φορα

Quasimodo
10 Οκτ. 2004, 11:51
Για την χρεωστική και μόνο κάρτα της Πειραιώς δεν πληρώνεις καμοιά συνδρομή,δεν είναι πιστωτική! :) 1χρόνο την χρησιμοποιώ για να παίζω στοίχημα,και στις καταθέσεις και στις αναλήψεις σε books,δεν είχα ποτέ κανένα προβλήμα! Οι προμήθειες τους είναι κατι cents 0,12-0,20eyrw το πολύ! :)

Προσοχή! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και επειδή οι τράπεζες ειναι πονηρές! :D Οι περισσότερες τράπεζες έχουν χρεωστική/πιστωτική κάρτα..και σε ξεγελάνε!
Για την κάρτα που λέω εγώ είναι η wincard Visa electron shop&cash η οποία είναι μόνο χρεωστική και όχι η visa electron που είναι πιστωτική/χρεωστική! ;)

l3ft3r1s
11 Οκτ. 2004, 00:40
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Quasimodo (10 Οκτ. 2004 , 11:51)

Για την χρεωστική και μόνο κάρτα της Πειραιώς δεν πληρώνεις καμοιά συνδρομή,δεν είναι πιστωτική! :) 1χρόνο την χρησιμοποιώ για να παίζω στοίχημα,και στις καταθέσεις και στις αναλήψεις σε books,δεν είχα ποτέ κανένα προβλήμα! Οι προμήθειες τους είναι κατι cents 0,12-0,20eyrw το πολύ! :)

Προσοχή! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και επειδή οι τράπεζες ειναι πονηρές! :D Οι περισσότερες τράπεζες έχουν χρεωστική/πιστωτική κάρτα..και σε ξεγελάνε!
Για την κάρτα που λέω εγώ είναι η wincard Visa electron shop&cash η οποία είναι μόνο χρεωστική και όχι η visa electron που είναι πιστωτική/χρεωστική! ;)

Έχεις δίκιο, αφού την έχεις για να το λες εσύ έτσι θα είναι. Αυτή που έχει στο site είναι μάλλον η electron πιστωτική. Αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρηκα (στο site) αυτή που λες εσυ! Κανά link? ;)

princess
11 Οκτ. 2004, 00:43
εγω παντως εχω μια electron της Πειραιως, στην οποια μπαινει η μισθοδοσια μου και ειναι καθαρα χρεωστικη. Νομιζω γραφει wincard η κατι τετοιο πανω.....

Quasimodo
11 Οκτ. 2004, 11:11
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s (11 Οκτ. 2004 , 00:40)

Έχεις δίκιο, αφού την έχεις για να το λες εσύ έτσι θα είναι. Αυτή που έχει στο site είναι μάλλον η electron πιστωτική. Αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρηκα (στο site) αυτή που λες εσυ! Κανά link? ;)

win card Visa Electron της Τράπεζας Πειραιώς (http://www.winbank.gr/ecportal.asp?id=216098&nt=84) :cool:

mariel19
11 Οκτ. 2004, 16:33
παιδιά συγγνώμη αν αυτό που θα ρωτήσω έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post αλλά μήπως ξέρετε τι παίζει με την university electron visa από την Πειραιώς με πιστωτικό όριο 600 (??????)..?
Είχα ανάγκη να κλείσω κάποια εισιτήρια μέσω νετ πριν 1 μήνα και δεν μου τη δεχόταν...
Τι διαφορά έχει η electron visa από τις άλλες? Και γιατί δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές μέσω αυτής της κάρτας?

nelly
11 Οκτ. 2004, 16:52
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (11 Οκτ. 2004 , 16:33)

παιδιά συγγνώμη αν αυτό που θα ρωτήσω έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post αλλά μήπως ξέρετε τι παίζει με την university electron visa από την Πειραιώς με πιστωτικό όριο 600 (??????)..?
Είχα ανάγκη να κλείσω κάποια εισιτήρια μέσω νετ πριν 1 μήνα και δεν μου τη δεχόταν...

Περίεργο,αυτή την κάρτα την έχω μόνο για αγορές μέσω net :confused:

mariel19
11 Οκτ. 2004, 16:59
έχεις καταθέσεις μέσα σε αυτή την κάρτα ή απλά την ξεπληρώνεις όταν έρχεται ο λογαριασμός κάθε μήνα?

nelly
11 Οκτ. 2004, 17:08
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (11 Οκτ. 2004 , 16:59)

έχεις καταθέσεις μέσα σε αυτή την κάρτα ή απλά την ξεπληρώνεις όταν έρχεται ο λογαριασμός κάθε μήνα?

Tην πληρώνω όποτε χρειάζεται για να παίρνω dvd από το intenet :p

Πάντως μου έχει τύχει να έχει χρήματα μέσα,600ευρώ,και να μην παίρνει έγκριση από κατάστημα :mad:

mariel19
11 Οκτ. 2004, 17:23
Και μένα μου έχει τύχει γι 'αυτό και μου φαίνεται περίεργο...
Μάλλον έχει να κάνει με την εκάστοτε εταιρία και συγκεκριμένα με ποιες πιστωτικές συνεργάζεται...

harryal
11 Οκτ. 2004, 18:55
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (11 Οκτ. 2004 , 16:33)

Τι διαφορά έχει η electron visa από τις άλλες? Και γιατί δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές μέσω αυτής της κάρτας?

mipws itan stin easy jet?? nomizw ekei na tin baleis ws credit card tin dexetai alla sou xrewnei ena epipleon poso. (2 i 3 eurw)

mariel19
12 Οκτ. 2004, 11:26
και easy jet και virgin και κατι αγορες που ηθελα να κάνω!!τπτ...
τέσπα..τώρα και ταξίδι πήγα και γύρισα οπότε.... την επόμενη φορά που θα τη χρειαστώ..

Nrg
12 Οκτ. 2004, 19:39
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (11 Οκτ. 2004 , 18:55)

mipws itan stin easy jet?? nomizw ekei na tin baleis ws credit card tin dexetai alla sou xrewnei ena epipleon poso. (2 i 3 eurw)

Ετσι ακριβως ειναι!Και εγω τη πρωτη φορα λεω τι παιζει...και μετα την εβαλα σαν credit card και ολα δουλεψαν :)

mariel19
12 Οκτ. 2004, 19:45
γμτ!!
και το κορυφαίο είναι... ότι έδωσα τα λεφτά σε άλλον για να μου βγάλει και τα εισιτήρια της easy jet και έμεινα με το ΠΟΥΛΙ (αν και δεν έχω...) στο χέρι... αφού μας κορόιδεψε (ήταν και άλλα 5 παιδιά μαζί με μένα..) και μας έφαγε τα λεφτά της easy jet (επιστροφής...)
Αχ...δεν μου το λέγατε 3 βδομάδες πιο πριν βρε παιδιά...? Τζάμπα έφαγα την ταλαιπωρία..

Αλλά καλύτερα ίσως τώρα που το σκέφτομαι...
το πάθημα έγινε μάθημα!!

katrin2323
15 Οκτ. 2004, 14:05
Όποια κάρτα και να χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Αγορές στο Internet (περι αυτού πρόκειται το Online στοίχημα) γίνονται χρόνια τώρα με πιστωτικές και χρεωστικές με ελάχιστα προβλήματα.
Το θέμα είναι προσωπικό του καθενός, δηλαδή με την πιστωτική μπορεί να παρασυρθείς πάνω από τα λεφτά που έχεις ενώ με την χρεωστική όχι... :o

Κ.

ps: όλα σχεδόν τα betting sites παίρνουν και τους δύο τύπους καρτών... Ακόμα κι αν δεν έχει επιλογή για electron, βάλε την σαν πιστωτική...

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Reginald (17 Σεπ. 2003 , 18:50)

Ενδιαφέρομαι για On line στοίχημα,ποιά κάρτα είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;Sorry αν είναι χαζή ερώτηση αλλα είμαι άσχετος με το θέμα.

coftaras
16 Οκτ. 2004, 09:32
Πηγα να κανω εγγραφη στο betandwin και εχω καρτα VISA Electron της Πειραιως (εκενα την αιτηση χθες και περιμενω να την παρω στα χερια μου) και μου ζητησε 2% προμηθεια στην αρχικη καταθεση.
α)Εγω περναω την καρτα VISA Electron της Πειραιως ως πιστωτικη VISA?
β)Οταν μου βαζει τα λεφτα στον λογιαριασμο θα μου κραταει προμηθεια?
γ)Η αρχικη προμηθεια θα συνεχηζετε και για ολες τις αλλες συναλλαγες ?

harryal
16 Οκτ. 2004, 12:04
Αυτά φίλε πρέπει να τα ρωτήσεις στο betandwin.

0giorgos0
3 Νοέ. 2004, 10:01
Θα ηθελα μια βοηθεια εχω ανοιξη ενα λογαριασμο στην τραπεζα ΠΕΙΡΑΙΟΣ και πηρα την καρτα για τα ΑΤΜ.Βαζω τα στοιχεια στην paypal αλλα δεν μου την δεχετε που μπορει να ωφηλετε?Παιζει ρολο μηπως που στην καρτα λεει πρωτα επιθετο και μετα ονομα ενω στην paypal το αντιθετο?

yandr
3 Νοέ. 2004, 11:52
Είναι Electron Visa η κάρτα της Πειραιώς;

harryal
3 Νοέ. 2004, 12:09
kalutera pare til stin exipiretisi pelatwn tis kartas na tous rwtiseis.

me tin antistoixi tis alpha bank exw kanei sunallages mesw paypal

mariel19
3 Νοέ. 2004, 12:14
πάντως όσον αφορά την visa electron μου φαίνεται είναι πολύ άχρηστη..και εγώ τη χρειάστηκα πριν 1-2 μήνες για να κλείσω κάτι εισιτήρια μέσω net και δεν δουλευε...και είχα πρόβλημα αργότερα όταν έδωσα τα λεφτά σε άλλον...(ευτυχώς τώρα όλα καλα...)

0giorgos0
3 Νοέ. 2004, 12:23
einai Electron Visa μαλλον πρεπει να παω alpha bank

0giorgos0
4 Νοέ. 2004, 12:35
Οκ η καρτα της πειραιος μπηκε στην paypal μαλλον ηθελε να περασει λιγος καιρος(1 μερα) απο τοτε που την πηρα.Τωα μπορει καποιος που εχει γινει extended user να μου πει τη γινετε με χρεωσε 1.95$ τωρα πρεπει να παω στην τραπεζα απο οτι καταλαβα για να δω τι??

yandr
4 Νοέ. 2004, 13:54
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 ( 4 Νοέ. 2004 , 12:35)
Τωα μπορει καποιος που εχει γινει extended user τη γινετε με χρεωσε 1.95$ τωρα πρεπει να παω στην τραπεζα απο οτι καταλαβα για να δω τι??

Σε τι γλώσσα είναι γραμμένο αυτό το μήνυμα; :blink: :wacko: :cry: :eek: :confused:

harryal
4 Νοέ. 2004, 15:40
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 ( 4 Νοέ. 2004 , 12:35)

Οκ η καρτα της πειραιος μπηκε στην paypal μαλλον ηθελε να περασει λιγος καιρος(1 μερα) απο τοτε που την πηρα.Τωα μπορει καποιος που εχει γινει extended user τη γινετε με χρεωσε 1.95$ τωρα πρεπει να παω στην τραπεζα απο οτι καταλαβα για να δω τι??

Akou file. Otan vazeis tin karta sou to paypal sou xrewnei ena mikro poso kai stin perigrafi tis xrewsis exei enan kwdiko. Tin epomeni fora pou tha mpeis sto paypal xreiazetai na grapseis auton to kwdiko wste na epivevaiwthei oti sou aniki i karta (logoi asfaleias). Auto to poso pou sto xrewsei sto kanei diathesimo ston logariasmo sou, wste na to xrisimopoieiseis se epomenes agores.

auto pou exeis na kaneis einai pareis til. stin exipiretisi pelatwn tis kartas, kai na sou poun tin perigrafi tis sinallagis wste na simiwseis ton kwdiko kai na min xreiastei na perimeneis mexri na sou erthei i katastasi tou mina.

0giorgos0
4 Νοέ. 2004, 18:05
Ευχαριστω πολυ.Επειδη ειναι χρεωστικη καρτα θα το μαθω αν παρω τηλ στην εξυπηρετηση η πρεπει να παω απο την τραπεζα?

yandr πολυ αστειο αυτο που ειπες και σιγουρα χρησιμο για το forum

mariel19
25 Νοέ. 2004, 12:02
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας τράπεζα προσφέρει την καλύτερη πιστωτική...?
Βασικά δεν έχω ιδέα από το σύστημα που επικρατεί περί πιστωτικών και άλλων και θα ήθελα να με ενημερώσετε για ότι ξέρετε!!
Εχω ακούσει ότι σου τρώνε λεφτά και τέτοια.. και δεν ξέρω καν τι ισχύει... Ευχαριστώ όλους όσους με βοηθήσουν...
α!! με ενδιαφέρει αυτή η πιστωτική να έχει χρήση και σε αγορές μέσω ίντερνετ...(γιατί μια university που μου βγήκε μέσω Πειραιώς -από universal - είναι άχρηστη)

harryal
25 Νοέ. 2004, 14:45
Γεια χαρά! Εγώ έχω 2 πιστωτικές visa της Alpha Bank και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Θα σου σύστηνα Alpha Bank λοιπόν ανεπιφύλακτα.

mariel19
29 Νοέ. 2004, 02:38
Μεταξύ alpha bank nova bank και πειραιώς ποια είναι η καλύτερη?

harryal
29 Νοέ. 2004, 11:54
Μα είναι τελείως υποκειμενικό το ποια θεωρεί ο καθένας καλύτερη... :)

mariel19
29 Νοέ. 2004, 23:47
Ισως αλλά εμένα με ενδιαφέρει χρεωστικά - οικονομικά ποια είναι η καλύτερη..
Ποια συμφέρει περισσότερο?

harryal
30 Νοέ. 2004, 01:49
koita oles exoun sindromi.. uparxei omws p.x. i dynamic visa pou an kaneis panw 1500 eurw xrisi to etos sou xarizei ti sundromi..

l3ft3r1s
4 Δεκ. 2004, 01:31
Κάτι ψιλοάσχετο... Οι ελληνικές τράπεζες έχουν BSB αριθμό ή μόνο SWIFT?

haris_led
11 Δεκ. 2004, 21:24
Γειά σας παιδιά ξέρετε ποιες τράπεζες δίνουν electron visa που να έχει βάση της έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?
Και πόσο κοστίζει?
Α και κάτι άλλο, υπάρχει κανένας κίνδυνος ( υποθετικά πάντα :p ), εκτός από το χάσιμο των χρημάτων στο ταμιευτήριο?
Thanx! :)

Nrg
11 Δεκ. 2004, 22:04
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (11 Δεκ. 2004 , 21:24)

Γειά σας παιδιά ξέρετε ποιες τράπεζες δίνουν electron visa που να έχει βάση της έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?
Και πόσο κοστίζει?
Α και κάτι άλλο, υπάρχει κανένας κίνδυνος ( υποθετικά πάντα :p ), εκτός από το χάσιμο των χρημάτων στο ταμιευτήριο?

Εγω ξερω την Alpha που εχω, με λογαριασμο 1-2-3 για νεους. Φυσικα ειναι δωρεαν και οχι δεν υπαρχει αλλος κινδυνος απο αυτον που αναφερεις :)

mariel19
11 Δεκ. 2004, 22:30
Εγώ έχω μια της Πειραιώς την university αλλά δεν την χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω να σου πω!

supernet
11 Δεκ. 2004, 23:32

Και πόσο κοστίζει?

1) Alpha Bank > Alpha Visa Electron
2) FREE
3) Κίνδυνοι πάντα θα υπάρχουν. Ενοείς κάτι συγκεκριμένο;;;

l3ft3r1s
12 Δεκ. 2004, 01:16
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (11 Δεκ. 2004 , 23:32)

Και πόσο κοστίζει?
Α και κάτι άλλο, υπάρχει κανένας κίνδυνος ( υποθετικά πάντα ), εκτός από το χάσιμο των χρημάτων στο ταμιευτήριο?
Thanx!

2) FREE

Εμένα με έχει βολέψει πολύ και η Connect Card της Τράπεζας Κύπρου. Άσε που ανοίγεις και λογαριασμό με 0 ευρώ :D
Κόστος: Εννοείται χωρίς κόστος.
Κίνδυνοι: Ξέρω γω, μήπως να σου πέσει σε καναν υπόνομο? :o

haris_led
14 Δεκ. 2004, 13:31
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (11 Δεκ. 2004 , 23:32)

2) FREE

Βασικά εσύ τι ακριβώς εννοεις?
Εγώ μιλάω για υπερ-χρεώσεις της κάρτας όπως γίνεται(??) στις κανονικές visa.

harryal
14 Δεκ. 2004, 14:00
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (14 Δεκ. 2004 , 13:31)

Βασικά εσύ τι ακριβώς εννοεις?

oxi den uparxei tetoia periptwsi min anisixeis

l3ft3r1s
14 Δεκ. 2004, 16:59

Οι πιθανότητες (όποιες και αν είναι αυτές, μικρές ή μεγαλές) κάποιος κακόβουλος να υποκλέψει ή/και χρησιμοποιήσει τα στοιχεία της χρεωστικής σου κάρτας είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές του να γίνει κάτι τέτοιο στην πιστωτική. Ο αλλός δεν θα καταλάβει αν χρησιμοποιείς χρεωστική ή πιστωτική.
Απλώς στην πρώτη περίπτωση η "ζημιά" περιορίζεται στο ύψος του τραπεζικού σου λογαριασμού...

haris_led
14 Δεκ. 2004, 17:17
Wirelessly posted (Nokia6100/1.0 (05.16) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

Αρχικό Μήνυμα από l3ft3r1s

Οι πιθανότητες (όποιες και αν είναι αυτές, μικρές ή μεγαλές) κάποιος κακόβουλος να υποκλέψει ή/και χρησιμοποιήσει τα στοιχεία της χρεωστικής σου κάρτας είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές του να γίνει κάτι τέτοιο στην πιστωτική. Ο αλλός δεν θα καταλάβει αν χρησιμοποιείς χρεωστική ή πιστωτική.
Απλώς στην πρώτη περίπτωση η "ζημιά" περιορίζεται στο ύψος του τραπεζικού σου λογαριασμού...

E kai ego se rotao! Ginetai aftos pou tha thelisei na mou parei p.x. 1000 euro apo tin karta, eno exo ston logariasmo 20? To poly poly na mou parei ta 20, sosta?

harryal
14 Δεκ. 2004, 17:27
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (14 Δεκ. 2004 , 17:17)

Wirelessly posted (Nokia6100/1.0 (05.16) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

Απλώς στην πρώτη περίπτωση η "ζημιά" περιορίζεται στο ύψος του τραπεζικού σου λογαριασμού...[/b]

E kai ego se rotao! Ginetai aftos pou tha thelisei na mou parei p.x. 1000 euro apo tin karta, eno exo ston logariasmo 20? To poly poly na mou parei ta 20, sosta?

[/QUOTE]

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ!!!! Προσοχή όμως! Άκουσα ότι η Εθνική έχει βγάλει electron visa που δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό και λειτουργεί όπως η πιστωτική!!! :!: :!: :!:

Προσωπικά μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την η alpha bank που δίνει electron visa με κάθε άνοιγμα λογαριασμού. Την έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα.

l3ft3r1s
14 Δεκ. 2004, 23:26
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (14 Δεκ. 2004 , 17:27)

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ!!!! Προσοχή όμως! Άκουσα ότι η Εθνική έχει βγάλει electron visa που δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό και λειτουργεί όπως η πιστωτική!!! :!: :!: :!:

Προσωπικά μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την η alpha bank που δίνει electron visa με κάθε άνοιγμα λογαριασμού. Την έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα.

Σωστά! visa electron δεν σημαίνει κατ' ανάγκη visa χρεωστική. Ακόμα ένα παράδειγμα σε αυτό που είπε ο harryal, η ΛΑΙΚΗ τράπεζα έχει visa electron και χρεωστκή και πιστωτική!
Σε κάθε περίπτωση το ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ θα ήταν καλό να τους το τονίσεις εκεί που θα την βγάλεις...
Καλές αγορές!

ps harryal εσένα σου έρχεται statement στο σπίτι για την κάρτα? Γτ εμένα μου έστειλαν χώρις να το περιμένω... :eek:

mariel19
14 Δεκ. 2004, 23:30
Αυτό που ξεχωρίζει την πιστωτική από την χρεωστική δεν είναι το ανάγλυφο των γραμμάτων του κατόχου? (sorry για το off topic)

harryal
15 Δεκ. 2004, 00:32
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s (14 Δεκ. 2004 , 23:26)

Σωστά! visa electron δεν σημαίνει κατ' ανάγκη visa χρεωστική. Ακόμα ένα παράδειγμα σε αυτό που είπε ο harryal, η ΛΑΙΚΗ τράπεζα έχει visa electron και χρεωστκή και πιστωτική!
Σε κάθε περίπτωση το ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ θα ήταν καλό να τους το τονίσεις εκεί που θα την βγάλεις...
Καλές αγορές!

ps harryal εσένα σου έρχεται statement στο σπίτι για την κάρτα? Γτ εμένα μου έστειλαν χώρις να το περιμένω... :eek:

nai otan tin xrisimpoieis sou stelnoun miniaio statement.

harryal
15 Δεκ. 2004, 00:34
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (14 Δεκ. 2004 , 23:30)

Αυτό που ξεχωρίζει την πιστωτική από την χρεωστική δεν είναι το ανάγλυφο των γραμμάτων του κατόχου? (sorry για το off topic)

den prepei na exei sxesi an einai anaglifi i oxi..

Saxtus
15 Δεκ. 2004, 13:02
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (14 Δεκ. 2004 , 23:30)

Όχι. Ανάγλυφη = Non-Electron

Υποτίθεται ότι η electron δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από off-line συστήματα κι έτσι δεν χρειάζεται να είναι ανάγλυφη.

Υπάρχουν όμως Electron πιστωτικές & Electron χρεωστικές. Δεν ξέρω ποιες είναι ποιες, αυτό το καθορίζει η τράπεζα.

haris_led
15 Δεκ. 2004, 15:48
Αυτά που μου είπατε δεν ισχύουν σχετικά με την alphabank!
Πήγα σήμερα και ρώτησα, και για την Alphabank electron visa, για να κάνεις λογαριασμό ταμιευτηρίου θέλουν 300 Ευρώ να κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό σου.
Επίσης για να είναι δωρεάν πρέπει να έχει κίνηση ο λογαριασμός σου 300 ευρώ το εξάμηνο, αλλιώς σε χρεώνουν 9 ευρώ!
Άκου πράγματα!
Μα καλά πως είχα την εντύπωση ότι θα πήγαινα και θα έβγαζα τόσο έυκολα και χωρίς κόστος, όπως μου είπατε? :whistle:
Και κάτι άλλο, ρώτησα την κοπέλα στην τράπεζα σχετικά με το 123 για έφηβους ( 17 είμαι ) και πάλι πρέπει να φτιάξει η μητέρα μου έναν λογαριασμό στην alphabank ώστε να μπορεί να φτιαχτεί και ο δικός μου λογαριασμός...
Δεν είναι όλα όπως φαίνονται στο site της εταιρείας, μην παρασύρεστε!
Με λίγα λόγια και η alphabank με απογοήτευσε!
Τελικά ξαναπήγα στην τράπεζα αττικής και έβγαλα μια attica gift card!
Να πάνε να πνιγούνε όλες οι άλλες κωλοτράπεζες!
Και από τα ταμιευτήρια προσπαθούν να βγάλουν λευτά?
ΕΛΕΟΣ
Είναι για φτύσιμο τελείως :mad:

l3ft3r1s
15 Δεκ. 2004, 23:42
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (15 Δεκ. 2004 , 15:48)

Αυτά που μου είπατε δεν ισχύουν σχετικά με την alphabank!
Πήγα σήμερα και ρώτησα, και για την Alphabank electron visa, για να κάνεις λογαριασμό ταμιευτηρίου θέλουν 300 Ευρώ να κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό σου.
Επίσης για να είναι δωρεάν πρέπει να έχει κίνηση ο λογαριασμός σου 300 ευρώ το εξάμηνο, αλλιώς σε χρεώνουν 9 ευρώ!
Άκου πράγματα!
Μα καλά πως είχα την εντύπωση ότι θα πήγαινα και θα έβγαζα τόσο έυκολα και χωρίς κόστος, όπως μου είπατε? :whistle:
Και κάτι άλλο, ρώτησα την κοπέλα στην τράπεζα σχετικά με το 123 για έφηβους ( 17 είμαι ) και πάλι πρέπει να φτιάξει η μητέρα μου έναν λογαριασμό στην alphabank ώστε να μπορεί να φτιαχτεί και ο δικός μου λογαριασμός...
Δεν είναι όλα όπως φαίνονται στο site της εταιρείας, μην παρασύρεστε!
Με λίγα λόγια και η alphabank με απογοήτευσε!
Τελικά ξαναπήγα στην τράπεζα αττικής και έβγαλα μια attica gift card!
Να πάνε να πνιγούνε όλες οι άλλες κωλοτράπεζες!
Και από τα ταμιευτήρια προσπαθούν να βγάλουν λευτά?
ΕΛΕΟΣ
Είναι για φτύσιμο τελείως :mad:

Γεια σου!

Δεν είναι και οτι καλύτερο να φανατίζεσαι με μια τράπεζα απ τη στιγμή που τους πληρώνεις (Αττικής) ούτε να είσαι προκατελημένος με κάποιες άλλες μόνο κσι μόνο επειδή τα προϊόντα τους δεν σου ταιριάζουν... Και μάλιστα όταν η σχεδίαση αυτών περιορίζεται από νόμους και κανόνες...

Πραγματί ήμουν και γω πριν 1-2 χρόνια ανήλικος και σε διαβεβαιώνω πως η καλύτερη λύση είναι αυτή που διάλεξες. Όποιος σου είπε "χωρίς κόστος" εννοούσε χωρίς κόστος για την έκδοση ή χρησιμοποίηση της κάρτας που συζητούσαμε.

Αυτό με τα 300 ευρώ ισχύει σε όλες τις τράπεζες και στην Αττικής. Είτε σου λένε βάλε 300 τώρα στον λογαριασμό σου για να τον ανοίξουμε (κανονικός λογαριασμός της άλφα) είτε βάλε 0 τώρα και μέσα στο εξάμηνο βάζεις 300 (άλφα 1-2-3 για νέους, κανονικός λογαριασμός της τρ. Κύπρου).

Οι τράπεζες θέλουν να καταθέτεις λεφτά! Απ τα λεφτά σου κερδίζουν. Αν ασχοληθείς κάποτε με χρηματοδοτικά θα καταλάβεις.

Δυστυχώς ως ανήλικος βάσει των νόμων δεν έχεις και πολλές επιλογές... Το αντιμετόπισα και γω αυτό... περιμένοντας! 1 χρόνος δεν είναι μακριά... ;)

Και πάλι γειά!
Φιλικά,
Λευτέρης

t300
15 Δεκ. 2004, 23:49
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (15 Δεκ. 2004 , 15:48)

Ο 1-2-3 για νέους δεν έχει τέτοια προυπόθεση. Ίσως γιαυτό να υπήρξε παρανόηση με αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

harryal
16 Δεκ. 2004, 01:29
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (15 Δεκ. 2004 , 23:49)

Ο 1-2-3 για νέους δεν έχει τέτοια προυπόθεση. Ίσως γιαυτό να υπήρξε παρανόηση με αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

prwti fora akouw kati tetoio.. mipws i kopela den ixere? an xanapas zita tis to filladio me tous akriveis orous anoigmatos tou logariasmou.

CATI
16 Δεκ. 2004, 15:07
Αν θελετε Electron Visa πατε στην Πειραιως που θελει καταθεση μολις 50ευρω.

...και μακρυα απο Eurobank! Ειναι απαραδεκτοι. Πριν 10 μερες τους εστειλα μειλ και μου απαντησαν οτι δεν καταλαβαινουν τι γραφω γιατι το pc τους δεν αναγνωριζει ελληνικους χαρακτηρες, και μου ζητησαν να ξαναστειλω το μειλ σε γκρικλις!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nrg
16 Δεκ. 2004, 17:44
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (16 Δεκ. 2004 , 15:07)

Αν θελετε Electron Visa πατε στην Πειραιως που θελει καταθεση μολις 50ευρω.

Η Alphabank δεν ζηταει καθολου καταθεση για να σου δωσει Electron.

l3ft3r1s
16 Δεκ. 2004, 23:17
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (16 Δεκ. 2004 , 17:44)

Η Alphabank δεν ζηταει καθολου καταθεση για να σου δωσει Electron.

Στο 1-2-3 για νέους εννοείς, όχι στο κανονικό. Να μαστε ακριβείς για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση πάλι ε? ;)
Και η Κύπρου δεν ζητάει τπτ (και παίρνεις την κάρτα και το PIN στο χέρι, δεν περιμένεις τα ΕΛΤΑ ;))

t300
16 Δεκ. 2004, 23:52
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (16 Δεκ. 2004 , 01:29)

prwti fora akouw kati tetoio.. mipws i kopela den ixere? an xanapas zita tis to filladio me tous akriveis orous anoigmatos tou logariasmou.

Τι εννοείς;
Έχω ήδη ανοίξει 1-2-3 για νέους χωρίς να κάνω κατάθεση και χωρίς να απαιτείται να έχει κάποιος από τους γονείς μου άλλο λογαρισμό στην Alpha. :o

Nrg
17 Δεκ. 2004, 00:24
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s (16 Δεκ. 2004 , 23:17)

Στο 1-2-3 για νέους εννοείς, όχι στο κανονικό. Να μαστε ακριβείς για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση πάλι ε? ;)
Και η Κύπρου δεν ζητάει τπτ (και παίρνεις την κάρτα και το PIN στο χέρι, δεν περιμένεις τα ΕΛΤΑ ;))

Ναι 1-2-3 εχω, αλλα ενας φιλος μου εχει παρει electron και με απλο λογαριασμο χωρις να κανει καταθεση. Φιλος κολλητος, οχι ακουσα απο εναν κλπ :cool:

Σημειωση : Ο λογαριασμος μου 1-2-3 ειναι παντα σε πολυ χαμηλα επιπεδα 3-4 Ευρω και γυρω στις 2 φορες το χρονο καταθετω απο 1000 Ευρω για αγορες. Ποτε δεν με εχουν χρεωσει καποιο ποσο επειδη δεν ειχα πολλα χρηματα στο λογαριασμο μου. Ισως βεβαια αυτο να συμβαινει λογο αυτων των 1-2 καταθεσεων που ειπα πιο πανω.

haris_led
17 Δεκ. 2004, 00:51
Πάντως εγώ χθες που πήγα στην τράπεζα αττικής, μου είπαν ότι άλλαξαν την gift card, και τώρα θα έχει 1 χρόνο διάρκεια, και ότι θα μπορείς να την ανανεώνεις, και να της βάζεις και λεφτά!!! :D
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ βρήκα αυτό που ήθελα!! :) :p

stixima
17 Δεκ. 2004, 00:53
Pos akyronoume pistotikes kartes? Exo 2 visa & 1 mastercard apo tin EFG. 8elo tin Deytera na pao na tis akyroso entelos. Prepei na akolou8iso kapoia diadikasia? 8a prepei na tis exo mazi mou kai na tis paradoso?

harryal
17 Δεκ. 2004, 14:55
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (17 Δεκ. 2004 , 00:53)

Pos akyronoume pistotikes kartes? Exo 2 visa & 1 mastercard apo tin EFG. 8elo tin Deytera na pao na tis akyroso entelos. Prepei na akolou8iso kapoia diadikasia? 8a prepei na tis exo mazi mou kai na tis paradoso?

pas se ena katastima i stelneis fax.. den einai tipota suntheto.

stixima
18 Δεκ. 2004, 00:14
Elpizo na min mou kanoun istories.. giati tis akyroneis klp klp..

harryal
18 Δεκ. 2004, 10:10
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (18 Δεκ. 2004 , 00:14)

Elpizo na min mou kanoun istories.. giati tis akyroneis klp klp..

Kammia sxesi!!! Adika agxwnesai... etuxe tin progoumeni bdomada kai akurwsa kai egw mia .. mpika sto katastima kai se 2 lepta eixa teleiwsei!!!

stixima
18 Δεκ. 2004, 12:49
Thanks harryal...

Deytera proi pigeno :p

l3ft3r1s
18 Δεκ. 2004, 15:47
Εξαρτάται και από την τράπεζα έτσι?
Στη citibank ήθελαν να τους γράψω μια επιστολή πρώτα και να την πάω σε ένα κατάστημα... :O

KCB
18 Δεκ. 2004, 17:31
Θέλουν και εξηγήσεις οι τράπεζες που μας τα παίρνουν από παντού, γιατί ακυρώνουμε μια πιστωτική; Τόσο το καλύτερο για μένα. Ευκαιρία να τους τα χώσεις κανονικά. Δικαίωμά μας είναι να κόβουμε όποια κάρτα θέλουμε όποτε θέλουμε, γιατί πληρώνουμε.
@haris_led Οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι τράπεζες πλέον σε χρεώνουν αν δεν κινείς τον λογαριασμό σου. Εδώ σε χρεώνουν αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου (π.χ. κατάθεση ενοικίου!!!!! ) !!!!!

haris_led
18 Δεκ. 2004, 21:14
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (18 Δεκ. 2004 , 17:31)

@haris_led Οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι τράπεζες πλέον σε χρεώνουν αν δεν κινείς τον λογαριασμό σου. Εδώ σε χρεώνουν αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου (π.χ. κατάθεση ενοικίου!!!!! ) !!!!!

LOL
:eek:
Άντε ρε δεν το ήξερα!
Ε τι άλλο θα ακούσουμε!! :p :p
Μήπως να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε τον παλιό καλό και σίγουρο τρόπο, δηλαδή να τα δίνουμε χέρι-χέρι τα λεφτά? :whistle:

myphone.gr
Όροι Χρήσης :: Προσωπικά Δεδομένα