Jump to content

Αντιηλιακά και προστασία του δέρματος!


billakosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν γράψτε τι αντιλιακό βάζετε

τον δείκτη προστασίας...αλλά και πως πρεπει να προφυλαχτούμε απο τον ήλιο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ambre Solaire, δεικτης προστασιας 6. Παντα! Ανεξαρτητα απο το εαν παω για μπανιο η οχι, η εαν θα βγω πρωτη φορα στον ηλιο η τελευταια. Αυτη η μεθοδος εχει αποδειχθει η πιο αποτελεσματικη για εμενα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιηλιακο στην πλατη και τα χερια και λαδι στο στηθος και στην κοιλια για να μην αφηνει ασπρα καταλοιπα πανω στις τριχες... Δεικτης προστασιας δεν με ενδιαφερει, οτι υπαρχει καλο ειναι! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω με 30αρι του Κορρε (φυτικα προιοντα)

Μολις παρω λιγο χρωμα παω σε 12 αρι της Estee Lauder

Και οταν μαυρισω αρκετα λαδακι Copperton με δεικτη προστασιας 8!!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

παντως, ο δερματολογος και επικουρος καθηγητης κ. Κατσάμπας, ειπε πως δεν υπαρχει καμια διαφορα αν βαλουμε πανω απο δεικτη 50, γιατι ειναι σχεδον το ιδιο το 50 με το 60 και το 100. απλα το ενα σε προστατευει 99%, το αλλο 99,κατι% κτλ... ειναι πολυ μικρες οι μοναδες.

 

και κατι ακομα, εχετε να προτεινεται αντιλιακο για επιδερμιδες που εχουν τασει για ακμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γιατί δεν επαναφέρουμε το θεματάκι να πούμε τις απόψεις μας και φέτος;:O Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να επιλέξω, καθώς έχει ιδιαίτερα φωτοευαίσθητη επιδερμίδα... Είμαι ανάμεσα σε προϊόν του Κορρέ και της σειράς Bepanthol αλλά αναρωτιέμαι αν ρωτήσω φαρμακοποιό θα μου πει καμιά σοβαρή γνώμη ή θα μου πουλήσει απλά το ακριβότερο;:rolleyes:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

dexter προτεινω να πας σε γνωστο φαρμακοποιο που θα σε προσεξει καλυτερα αφου εχεις ευαισθητη επιδερμιδα.

 

εγω να σας πω την αληθεια εκανα 6 μπανια μεχρι τωρα και δεν εχω βαλει σταγονα αντιλιακου...παρολαυτα δεν εχω καει κτλ...αλλα δεν καθομαι και τοσο πολυ στον ηλιο...λετε να παθω τιποτα?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ ποτέ αντιλιακό όσο απίθανο και αν σας φαίνεται.

έχω κάνει ώς τώρα περίπου 5 μπάνια και έχω κάτσει στο καθένα απο 4 ώρες συνεχόμενα κάτω απο τον ήλιο.και να σημειώσω πως δεν φοράω ούτε καπέλο ούτε γυαλιά ηλίου..ξέρω κάνω μεγάλο κακό αλλά έτσι λειτουργώ απο τότε που άρχισα να πηγαίνω παραλία..χρόνια δηλαδή πολλά!

Σήμερα δε στην πλαζ νόμιζα πως άρχισα να μεταμορφώνομαι σε σαυροειδές.

είχε ξεφλουδίσει όλη μου η πλάτη και απο τον (_|_) και κάτω έβγαλα κάτι μώβ βούλες!! αφού έλεγα μέχρι να φύγω θα έχω μεταλλαχτεί πλήρως βγάζοντας μεχρι και ουρά! έίμαι σοβαρά γιατρέ μου?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

dexter προτεινω να πας σε γνωστο φαρμακοποιο που θα σε προσεξει καλυτερα αφου εχεις ευαισθητη επιδερμιδα.

 

εγω να σας πω την αληθεια εκανα 6 μπανια μεχρι τωρα και δεν εχω βαλει σταγονα αντιλιακου...παρολαυτα δεν εχω καει κτλ...αλλα δεν καθομαι και τοσο πολυ στον ηλιο...λετε να παθω τιποτα?

 

αμα συνεχισεις ετσι.. αλλα βασικα δν χρειαζετε να το μαθεις, απλα προφυλαξου ;)

 

δεν χρησιμοποιώ ποτέ αντιλιακό όσο απίθανο και αν σας φαίνεται.

έχω κάνει ώς τώρα περίπου 5 μπάνια και έχω κάτσει στο καθένα απο 4 ώρες συνεχόμενα κάτω απο τον ήλιο.και να σημειώσω πως δεν φοράω ούτε καπέλο ούτε γυαλιά ηλίου..ξέρω κάνω μεγάλο κακό αλλά έτσι λειτουργώ απο τότε που άρχισα να πηγαίνω παραλία..χρόνια δηλαδή πολλά!

Σήμερα δε στην πλαζ νόμιζα πως άρχισα να μεταμορφώνομαι σε σαυροειδές.

είχε ξεφλουδίσει όλη μου η πλάτη και απο τον (_|_) και κάτω έβγαλα κάτι μώβ βούλες!! αφού έλεγα μέχρι να φύγω θα έχω μεταλλαχτεί πλήρως βγάζοντας μεχρι και ουρά! έίμαι σοβαρά γιατρέ μου?

 

χαχαχαχαχα, Πολυ γελιο :lol:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς λόγω πολλών ελιών (σπήλων) πρέπει να βάζω όχι αντιηλιακό, αλλά ασπίδα! Χρησιμοποιώ λοιπόν αντιηλιακό 100άρι κάποιας μάρκας της οποίας δεν θυμάμαι τώρα. Πανάκριβο όμως το άτιμο...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ ποτέ αντιλιακό όσο απίθανο και αν σας φαίνεται.

έχω κάνει ώς τώρα περίπου 5 μπάνια και έχω κάτσει στο καθένα απο 4 ώρες συνεχόμενα κάτω απο τον ήλιο.και να σημειώσω πως δεν φοράω ούτε καπέλο ούτε γυαλιά ηλίου..ξέρω κάνω μεγάλο κακό αλλά έτσι λειτουργώ απο τότε που άρχισα να πηγαίνω παραλία..χρόνια δηλαδή πολλά!

Σήμερα δε στην πλαζ νόμιζα πως άρχισα να μεταμορφώνομαι σε σαυροειδές.

είχε ξεφλουδίσει όλη μου η πλάτη και απο τον (_|_) και κάτω έβγαλα κάτι μώβ βούλες!! αφού έλεγα μέχρι να φύγω θα έχω μεταλλαχτεί πλήρως βγάζοντας μεχρι και ουρά! έίμαι σοβαρά γιατρέ μου?

Δυστυχως δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα...

 

Μια φορα την επαθα με σοβαρο εγκαυμα(5 ωρες κατω απο τον ηλιο, χωρις αντηλιακο, πρωτο μπανιο) και απο τοτε λογω σοκ δεν την ξανακανω αυτη την βλακεια.

Αν και δεν καθομαι στον ηλιο, προσπαθω να το αποφευγω βαζω αντηλιακο 25αρι συνηθως Carotten. Aμα μαυρισω καπως πεφτω σε λαδακι 10αρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί τα αντιηλικά είναι τίγκα στα paraben στα συστατικά τους; ;; Μήπως η ακτινοβολία καταπολεμάται με ισχυρά χημικά στο σώμα μας ; ; :( :P. Κι εγώ αυτό με το καρπούζι έχω πάρει πάντως..
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα αντιηλιακό αναφέρει ακριβώς "με φίλτρα : 99% UVA και 17 UVB" ΤΙ στο καλό εννοεί;;; Ότι προστατεύει από τη UVB κατά 17%; :wacko: :wacko:

 

Λέει επίσης: Ο υψηλός δείκτης αντιηλιακής προστασίας προφυλάσσει το δέρμα από την υπεριώδη ακτινοβολία UVA και UVB ακόμη και αν έχει υπάρξει παρατεταμένη έκθεση στο νερό. Περιέχει ενυδατικές ουσίες που προστατεύουν το δέρμα από την αφυδάτωση. Η βιταμίνη Ε προστατεύει το δέρμα από τις ελεύθερες ρίζες με σκοπό να εμποδίσει την πρόωρη γήρανση, ενώ παράλληλα παρέχει και αντιφλεγμονώδη δράση. Με φίλτρα : 99% UVA και 17 UVB. Αδιάβροχο. Χωρίς άρωμα.

 

Χιχιχιχιχι ολόκληρη επιστήμη το έκανα το θέμα αγορά αντιηλιακού... Αλλά είμαι που είμαι πολύ λευκή, έχω και 2-3 σπίλους στην ωμοπλάτη και έχω χ**εί πάνω μου με αυτά που ακούω.:(

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Cavaradossi, φοβερό αυτό που περιγράφεις!! γιατί μισείς το σώμα σου τόσο πολύ?:confused: πολύ αστείο πάντως..:lol: :lol:

Πολύ επικίνδυνος ο ήλιος ,τον έχω κόψει σαν παλιά κα(λ)κή συνήθεια...

Εγώ φέτος επειδή έχω φοβηθεί και με τα χημικά στα αντιηλιακά και είμαι και άσπρη σαν το γάλα, πήρα αντιηλιακό της LR με 50% Aloe περιεκτικότητα ,φυσικό προιόν!!

Τέλος καλοκαιριού μπορούμε να κάνουμε ανασκόπηση και να μοιραστούμε εντυπώσεις.:D

ΥΓ.Πολλά μπάνια βλέπω και ζηλεύω!!!!:mad: (Μήπως το meeting Thess.niki να γίνει παραλία gia vouties? :cool: )??ακούς bilakoss?:yawn:

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Bepanthol ότι καλύτερο!!

Μου το πρότεινε και ο φαρμακοποιός μου όταν πήγα να πάρω κάτι απο vichy ή roche. Πραγματικά είναι πολύ καλό και να σημειώσω οτι και εγώ τελευταία έβγαζα κατι σπυράκια και κοκκινίλες απο τον ήλιο.

 

Η δερματολόγος μου μου είχε πεί τότε οτι έχω αλλεργία στον ήλιο και μου είχε προτείνει το ίδιο (Bepanthol) και το LA ROCHE-POSAY ENTHELIOS DERMO-PEDIATRICS 40SPF (κυρίως για το πρόσωπο αν και είναι για ολόκληρο το σώμα). Μου είχε πεί τότε να μην πάρω με μεγαλύτερο δείκτη προστασίας γιατί θα είχε χημικά φίλτρα ενώ μέχρι σε αυτό τα φίλτρα ήταν φυσικά ;)

Σαν το χαρτί που καίγεται,

η μέρα μου σβήνει ξοδεύεται...

κι ανάσα μου βαραίνει,

διψασμένη περιμένει...

[sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αντιηλιακό πρέπει να βάζουμε και όταν βγαίνουμε απλά έξω? Πρέπει ε?
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντιηλιακό πρέπει να βάζουμε και όταν βγαίνουμε απλά έξω? Πρέπει ε?

 

Γυμνος βγαινεις εξω; :lol: Μονο στο προσωπο αρκει αντε και λιγο στα χερια! Προσωπικα μονο στη παραλια βαζω, αλλωστε οταν εισαι εξω δεν καθεσαι να σε βαραει ο ηλιος.

Link to comment
Share on other sites

Αντιηλιακό πρέπει να βάζουμε και όταν βγαίνουμε απλά έξω? Πρέπει ε?

Ε οχι και τοσο. Στο προσωπο ναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γυμνος βγαινεις εξω; :lol: Μονο στο προσωπο αρκει αντε και λιγο στα χερια! Προσωπικα μονο στη παραλια βαζω, αλλωστε οταν εισαι εξω δεν καθεσαι να σε βαραει ο ηλιος.

 

Ημίγυμνος :p

Απλά στο λεωφορείο κάνεις το μαύρισμα του ταξιτζή..

 

Έχει στηθεί στην Αριστοτέλους ενημερωτικό stand (κλιματιζόμενο μη φοβάστε :p) σε συνεργασία με τον Δήμο και την Vichy και σου κάνουν ενημέρωση. Μου έδωσαν και ένα βραχιολάκι το οποίο ανιχνεύει τις ακτινοβολίες. Ακόμη και υπο σκιά έξω γινόταν μωβ :cry:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κουδούνια θα μας κρεμάσουν σε λίγο.....:mad:

Κοίτα, δε σε υποχρεώνει κανείς να κάθεσαι 20' μπροστά απ'τον καθρέφτη για να φτιάξεις το μαλλ(ι)ί. Το αντιηλιακό όμως είναι for your own good.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συλλάβω την έννοια της λέξης "ηλιοθεραπεία" και δεν τα καταφέρνω,ειδικά αυτή την εποχή όπου οι συνέπειες από την πολύωρη έκθεση στον ήλιο είναι καταστροφικές.Βλέπω κάτι 4ωρα και 5ωρα στον ήλιο...για ποιο λόγο κάθεστε τόσες πολλές ώρες στον ήλιο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε σε υποχρεώνει κανείς να κάθεσαι 20' μπροστά απ'τον καθρέφτη για να φτιάξεις το μαλλ(ι)ί. Το αντιηλιακό όμως είναι for your own good.

Δεν φτιάχνω το μαλλί. Λανσάρω επιμελώς ατημέλητο λουκ. ;)

Και προς θεού δεν βάζω κρέμες στο πρόσωπο. FFS!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...