Jump to content

Συντήρηση και καθαρισμός PC...


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποτε ανοίγω το PC είναι γεμάτο σκόνη!!! Γιατί συμβάινει αυτό? Μαζεύει τόσο έυκολα σκόνη? Υπάρχει τρόπος να αποφευγχθεί αυτό? Κύριως λόγος των θορύβων δεν είναι η σκόνη?

Τι χρησιμοποίειτε για τον καθαρισμό του? Εγω βάζω σκούπα ή σκουπάκι!!:D

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι που ημουν ηταν πολλα ατομα που το αγοραζαν κυριως ηλικιες 38+ και σκαγαν 6ευρα για κατι τετοιο~καπως πολλα!οπως ειπαι και ο συντομπιτης elektrik_eye το καλητερο ειναι το βενζινάδικο της γειτονιας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ την ηλεκτική σκούπα :p Ανοίγω το κουτί και ρουφάει τα πάντα...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανω το εξής:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ :D :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανω το εξής:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ :D :D

...και γίνεσαι σαν τον Χουσεΐν, τον υπηρέτη του Κωνσταντάρα από τη γνωστή ταινία :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ την ηλεκτική σκούπα :p Ανοίγω το κουτί και ρουφάει τα πάντα...

κι εγω το σκευτικα αλλα μην ρουφηξει και κανενα καλωδιο..παντως..θυμαμαι μια φορα που το πηγα σε εναν να μου φτιαξει τον παλιο μου υπολογιστη(παλια) ειχε απο αυτα που φουσκωνουν τις ροδες και το βαλε εξω απο το μαγαζι και εγινε τσιλικο :D

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση !!

 

Το σκέφτηκα βλέπωντας το έτερον ήμισυ(κομμώτρια) εν ώρα εργασίας.

 

Αντί για το σπρέι, πήρα το πιστολάκι της(επαγγελματικό) -στον κρύο αέρα- και τα πήρα όλα παραμάζωμα!! από τους 70 κατέβηκα στους 60!!:lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση !!

 

Το σκέφτηκα βλέπωντας το έτερον ήμισυ(κομμώτρια) εν ώρα εργασίας.

 

Αντί για το σπρέι, πήρα το πιστολάκι της(επαγγελματικό) -στον κρύο αέρα- και τα πήρα όλα παραμάζωμα!! από τους 70 κατέβηκα στους 60!!:lol: :lol:

Και με ζεστο να το κανεις δεν υπαρχει προβλημα

 

 

@eLeKtriK EyE Σιγα τα ωα. Βαζω και ενα καλαμάκι ;)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

...και γίνεσαι σαν τον Χουσεΐν, τον υπηρέτη του Κωνσταντάρα από τη γνωστή ταινία :D

 

Αυτο ηταν ΚΑΡΑ-LOL!:lol: :lol: Παντως κι εγω σκουπα βαζω και δεν εχω κανενα προβλημα αντιμετωπησει.:happy:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

εγω το κανω με πιστολακι για τα μαλλια στο κρυο ομωσ αερα(σημαντικο αυτο:blink: :blink: :blink: )!!!

μια χαρα δουλεια γινεται!!!

δοκιμαστε το!:p

Link to comment
Share on other sites

εγω το κανω με πιστολακι για τα μαλλια στο κρυο ομωσ αερα(σημαντικο αυτο:blink: :blink: :blink: )!!!

μια χαρα δουλεια γινεται!!!

δοκιμαστε το!:p

 

Ακριβώς!Είναι το καλύτερο!:)

Και την ψύχτρα της cpu με μπατονέτες!!(εκεί η σκόνη έχει πετρώσει και δεν φεύγει αλλιώς)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το καθαριζουμε κ απο μεσα?
Nαι, ειδικά αν το μηχάνημα είναι στο πάτωμα, αυξάνεται πολύ η σκόνη που μαζεύει μέσα. Σκέψου ότι τα ανεμιστηράκια που έχει όσο δουλεύουν κυκλοφορούν τον αέρα, οπότε μαζί του και τη σκόνη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν τα καθαρίζω τα ξυλωνω ολα, ψυκτρες, καλωδια, και και και. Βιδα δεν μενει.

 

Αλλα αυτο το κανω καθε χρονο γιατι εχω υδροψυξη :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πήγαινέ το σε ένα βενζινάδικο και φύσα το με χαμηλή πίεση αέρα.

 

Αυτό που φοβάμαι με την πίεση είναι μην γίνει στραβή...Ας πούμε έτσι όπως φυσάει να δείς να ξεκολλάνε πυκνωτές και άλλα διάφορα απο mother, κάρτες γραφικών κ μετά τρέχουμε να τα κολλάμε :p :lol: :w00t: :cry:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι με την πίεση είναι μην γίνει στραβή...Ας πούμε έτσι όπως φυσάει να δείς να ξεκολλάνε πυκνωτές και άλλα διάφορα απο mother, κάρτες γραφικών κ μετά τρέχουμε να τα κολλάμε :p :lol: :w00t: :cry:

Μπορείς πάντα να το φυσάς από μακριά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μπουκαλάκι με τον πεπιεσμένο αέρα έχετε προσέξει ότι βγάζει και κάποιου είδους νερό/υγρασία όταν το πατάτε δυνατά;Δεν υπάρχει φόβος να κάνει καμμιά ζημιά έτσι;Απο τότε που το πρόσεξα έπαψα να το πατάω με δύναμη για να βγάζει λιγότερο αέρα.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανω το εξής:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ :D :D

Respect...

Μόνο που το ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΟΥΟΥΟΥΟΥΥΟΥΟΟΥΟΥ μπορεί να γίνει και ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΦΦΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΟΥΥΟΥΟΥΟΥΟΥΥΟΥ και να κάψεις καμιά κάρτα:p

Και επειδή δεν είναι και ό,τι πιο ξεκούραστο να το πηγαίνουμε σε βενζινάδικα, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με ένα πινελάκι μαλακό. Αυτά που είχαμε στο δημοτικό για τις τέμπερες:p

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αυτό το μπουκαλάκι με τον πεπιεσμένο αέρα έχετε προσέξει ότι βγάζει και κάποιου είδους νερό/υγρασία όταν το πατάτε δυνατά;Δεν υπάρχει φόβος να κάνει καμμιά ζημιά έτσι;Απο τότε που το πρόσεξα έπαψα να το πατάω με δύναμη για να βγάζει λιγότερο αέρα.. :worry:
Για να μην βγάζει το νερό που λες πρέπει να το κρατάς κάθετο (όρθιο) το μπουκάλι!;)
Link to comment
Share on other sites

Respect...

Μόνο που το ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΟΥΟΥΟΥΟΥΥΟΥΟΟΥΟΥ μπορεί να γίνει και ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΦΦΦΦΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΟΥΥΟΥΟΥΟΥΟΥΥΟΥ και να κάψεις καμιά κάρτα:p

Και επειδή δεν είναι και ό,τι πιο ξεκούραστο να το πηγαίνουμε σε βενζινάδικα, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με ένα πινελάκι μαλακό. Αυτά που είχαμε στο δημοτικό για τις τέμπερες:p

Καλα εννοειται οτι θα ειναι κλειστα και αποσυνδεμενα ολα.

 

Μια φορα οταν εβαζα την υδροψυξη, τρυπισα κατα λαθος το ψυγειο σε 4 σημεια και δεν φαινόταν η διαρροη :whistle: .

Μιλαμε για πολυ νερο, αυτο επεφτε ολο πανω στην καρτα γραφικών και στην μητρικη και το πηρα χαμπαρι μετα απο κανα λεπτο :X.Εν τω μεταξί το pc ανοιχτό!. Δεν επαθε τιποτα ομως :D. Ισως επειδη βαζω paraflu και δεν βαζω νερο

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβλημάτιζε τελευταία ήταν το τροφοδοτικό... Εκεί στις χαραμάδες πρέπει να μαζεύει πολύ "μαλλί"... σκεφτόμουν μήπως να το άνοιγα... :worry:
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...